הדו קרב על אליפות העולם, קרלסן – קרואנה: זה מתחיל

לקרלסן מחכה אולי היריב הקשה ביותר שנתקל בו עד היום

היום מתחיל בלונדון הדו קרב על אליפות העולם בין מגנוס קרלסן, האלוף המכהן, ופביאנו קרואנה, הטוען לכתר שזכה בתחרות המועמדים במרץ השנה. קרואנה ראוי לשחק מול קרלסן קודם כל כיוון שהשם שלו מתחיל ב-ק', ובכך הוא ממשיך מסורת מפוארת של טוענים לכתר מאז שנות ה-70 (קורצ'נוי – קרפוב – קספרוב – קרמניק – קרלסן – קריאקין). אבל חוץ מזה, הוא גם המחיש די בברור בשנה האחרונה שהוא השחקן החזק ביותר מלבד קרלסן. בעקבות הניצחון המרשים בתחרות המועמדים הוא זכה בשלושה טורנירי על נוספים – גרנקה (בפער נקודה שלמה מקרלסן במקום השני), אלטיבוקס נורבגיה וגביע סינקפילד (האחרון במשותף עם קרלסן וארוניאן), כשמביניהם שני האחרונים היו באמת חזקים באופן קיצוני (השתתפו בהם כמעט רק שחקני טופ 10, ואלה שלא – היו קרובים מאוד לשם). בנוסף לכך היו לו הופעות די מרשימות באליפות ארה"ב, בה מאזן של 5+ הספיק לו רק למקום השני כיוון שסם שנקלנד נתן שם את תחרות חייו, ובאולימפיאדה שהסתיימה לא מזמן, בה שיחק על הלוח הראשון של נבחרת ארה"ב וסיים בלי הפסד ועם נצחונות יפים על אנאנד, גלפנד וממדיארוב.

לקרלסן, מצידו, 2018 היתה אמנם שנה מוצלחת יותר מ-2017 (שמבחינה תחרותית, לפחות, היתה החלשה ביותר שלו מאז שביסס את מעמדו כשחקן החזק בעולם) – הוא התחיל אותה בזכייה בוייק אן זה (שקבעה שיא היסטורי בתולדות הטורניר של 6 זכיות), ובהמשך זכה גם בטורניר לזכר גשימוב ובאופן משותף בגביע סינקפילד, כאמור. אבל עדיין מורגש במשחק שלו משהו מגומגם ופחות יציב מאשר פעם – גם מבחינת דרגת הדיוק במימוש יתרונות וגם מבחינת היכולת להגן על עמדות קשות. בתחרות האחרונה שקרלסן השתתף בה לא מזמן – אליפות אירופה למועדונים – רמת המשחק שלו היתה מאוד לא מרשימה; הוא אמנם לא הפסיד, אבל ניצח רק פעם אחת והיה על סף הפסד בשני משחקים.

בסך הכל, הרושם המצטבר לאורך תקופה של כשנה שלמה כבר הוא שרמת השחמט של קרואנה לא נופלת מזו של קרלסן (למרות שקרלסן עדיין מאוד מאוד חזק, כמובן). גם במד הכושר, אגב, קרואנה כמעט משתווה אליו – ברשימת הדרוג הרשמית של תחילת נובמבר הפער ביניהם עומד על 3 נקודות בלבד (2832-2835), פער שכאינדיקציה להבדל רמה בין השחקנים כבר כמעט חסר משמעות. ישנה בוודאי חשיבות סמלית לכך שקרלסן הוא עדיין זה שנמצא במקום הראשון (הוא שומר על מעמדו כמספר 1 בדירוג העולמי כבר קרוב לשבע וחצי שנים, מאז יולי 2011), אבל ניצחון אחד של קרואנה יוכל להפוך את זה.

כך שהפעם ניתן לומר שאם קרלסן יפסיד בדו קרב זו לא תהיה הפתעה ממשית. עם זאת, עדיין הייתי מגדיר אותו כפייבוריט קל (באחוזים, משהו באיזור ה45-55). קודם כל בגלל העדיפות הברורה שיש לו (עדיין) על קרואנה בקצבים מהירים – כלומר שאם 12 המשחקים הקלאסיים של הדו קרב יגמרו בשוויון והשחקנים ילכו לשובר שוויון הוא יהפוך לפייבוריט ברור. וחוץ מזה, לקרלסן יתרון די ברור במאזן הראש בראש בין השניים: מתוך 33 משחקים קלאסיים ביניהם, 10-5 במשחקים מוכרעים ו-18 תיקו. מעבר לכך, כשמסתכלים במפגשים בין השניים מהשנה האחרונה – ולא רק בתוצאות, אלא גם במהלך המשחקים – בולטת עדיפות של קרלסן.

המשחק הראשון בין השניים השנה, בוייק אן זה, היה תיקו שקט שלא קרה בו שום דבר מעניין במיוחד. אבל המשחק השני, בגרנקה, התקיים כבר לאחר הזכייה של קרואנה בתחרות המועמדים והיה די ברור שקרלסן מעוניין להצהיר בו משהו. למרות שהיה בשחור, הוא הצליח ליטול את היוזמה בשלב מוקדם לאחר משחק אגרסיבי ולא שגרתי בפתיחה שבלבל את קרואנה. קרלסן השיג יתרון שאוביקטיבית היה אמור להספיק לזכייה, אבל המשחק הגיע לסיום צריחים די מורכב שבו קרואנה התגונן בצורה טובה, ובשלב מסויים אי דיוק אחד של קרלסן הוביל להשמטת הניצחון.

התסריט של המשחק בגביע סינקפילד היה דומה – קרלסן, הפעם בלבן, שוב השיג יתרון די ברור בעקבות הפתיחה (הפעם הוא הצליח לבלבל את קרואנה בהגנת פטרוב, שהפכה לנשק העיקרי של האחרון מול 1.ה4, עם המסע הנדיר 8.ר-ג4 [במקום מה-ד2 הסטנדרטי]). שוב קרלסן היה קרוב לזכייה, אבל שוב לא דייק ברגע קריטי וקרואנה – ששוב התגונן בצורה טובה מאוד מרגע שנקלע לעמדה קשה – חילץ תיקו. ושוב היה ברור שלקרלסן חשוב מאוד להוכיח משהו במשחק הזה, כפי שהמחישה המחווה הבאה בשלב שבו היה משוכנע שהוא עומד לזכות:

קרואנה יכול כמובן להיות מעודד מכך שלא נשבר בשני המשחקים האלה והצליח להחזיק מעמד גם אחרי שנקלע לעמדות קשות, אבל הרבה פחות מעודד מהאופן בו קרלסן גבר עליו בבירור כבר בשלב הפתיחה. והיה עוד משחק, בנורבגיה, בו קרלסן ניצח בקלות יחסית – הקרבה עמדתית של רגלי עם 17.פ-ה5 (מסוג הרעיונות העמדתיים היפים שיש לקרלסן בשפע) הובילה ללחץ מסויים, והפעם קרואנה נשבר מהר מאוד תחת הלחץ הזה כשבחר להחזיר את הרגלי בעיתוי לא טוב עם 25…צ-ג7? שהוביל לעמדה אבודה. המשחק נגרר אמנם עד למסע ה-77, אבל במהלך 50 המסעים האחרונים כבר לא היה ספק ממשי לגבי התוצאה.

ואחרי כל זה, צריך לומר שהיסטוריית הדו קרבות לאליפות העולם לא מראה באופן שיטתי איזו חשיבות מיוחדת למה שקרה במפגשים הקודמים בין שני השחקנים.

**********

בהשוואה לקריאקין, שהגיע לדו קרב לפני שנתיים כאנדרדוג ברור וגם הפנים לגמרי את העמדה הזאת, נראה שקרואנה מגיע מתוך ביטחון אמיתי שיש לו סיכויים שווים, פחות או יותר, לאלה של קרלסן – לפחות אם יצליח להיות במיטבו. (דבר שבנסיבות מסוימות עשוי להתגלות דווקא כנוח יותר עבור קרלסן, מבחינה זו שניתן להניח כי קרואנה יפגין גישה פחות בונקריסטית מקריאקין וינסה יותר לשחק משחקים אמיתיים.) הגישה הזו של קרואנה גם ניכרה בביטחון הרב יותר שהפגין, בהשוואה לקריאקין, במסיבת העיתונאים הפותחת שהתקיימה אתמול – אם כי קרלסן היה בסופו של דבר זה שסיפק את רוב הציטוטים בשביל הכותרות:

[את מסיבת העיתונאים המלאה ניתן לראות כאן; היא מתחילה בערך מהדקה התשיעית של הוידאו]

 

**********

המשחקים מתחילים בשעה 17:00 לפי שעון ישראל; אחרי כל שני משחקים יהיה יום מנוחה (וגם אחרי משחק 11, בהנחה שיגיעו אליו). אפשר לעקוב אחריהם בשידור חי ובחינם ב-צ'ס 24, עם צוות פרשנים מרשים שיכלול (בימים שונים) את סבידלר, גרישצ'וק וגירי לצד סופיקו גוראמישווילי, או בערוץ השידור של צ'ס.קום, עם רוברט הס ודניאל רנץ'. גם באתר הרשמי יהיה כמובן שידור חי (עם ג'ודית פולגר כפרשנית הראשית) כולל פיד של וידאו, אבל שם הדבר מצריך רישום ותשלום.

הניצחון ביובה (באמת)
Glory Glory Yaniv Oz

40 Comments

Gil - Zimbabwe 9 בנובמבר 2018

סגל, להידיטוים כמוני בלי שמץ מושג. אתה יכול לתת קצת רקע על שני הילדים האלו, מאיפה הם הגיעו בכלל לשחק שחמט בגיל כל כך צעיר? מיהם בכלל…

סגל 9 בנובמבר 2018

למען האמת, הם כבר לא עד כדי כך צעירים – קרלסן יהיה בסוף החודש (והדו קרב) בן 28, קרואנה בן 26 וכמה חודשים; וצריך לזכור שבשחמט מי שלא מגיע כבר בתחילת שנות ה-20 שלו לצמרת הממש גבוהה בדרך כלל לא מגיע לשם בכלל. יש לשניהם רשימות הישגים ארוכות מאוד… במקרה של קרלסן, יחסית לגילו, כזו ששנייה רק לקספרוב. יש עליהם ערכים אינפורמטיביים סבירים גם בויקי האנגלית וגם בעמודי השחקן שלהם באתר chessgames.com. ואם תדפדף אחורה בבלוג, כתבתי לא מעט על קרלסן גם מחוץ לסיקור תחרויות ספציפיות – למשל בסוף 2013 אחרי הזכייה באליפות העולם נגד אנאנד, או בתחילת 2015 על קריירת הטורנירים שלו בפרספקטיבה היסטורית.

איציק 9 בנובמבר 2018

אייל,
תודה רבה!!!
כייף גדול לקרוא אותך שוב. מקווה שזה לא חד פעמי.

סגל 9 בנובמבר 2018

תודה… לפחות במהלך הדו קרב התכנית היא להעלות פוסט כל שני משחקים, כמו בפעמים הקודמות.

Zak 9 בנובמבר 2018

פריוויו נהדר אייל. מעניין שקרלסן פותח בסיציליאנית ולא ב 1…ה5 במטרה להיכנס לברלין, אולי מתוך הערכה שקרואנה היה משחק 3.רג4

Amir A 9 בנובמבר 2018

לקרואנה נשארו 46 דקות ל-26 המסעים הבאים? זה לא קצת בור של לחץ זמן?

Zak 9 בנובמבר 2018

הוא מקבל תוספת של חצי דקה עבור כל מהלך, כלומר סה"כ קרוב לשעה. עדיין בתחום הנורמה

Amir A 9 בנובמבר 2018

הייתי בטוח שזה תקף רק ל-30 הדקות הבאות לאחר 40 המהלכים הראשונים.

שחר התל אביבי 9 בנובמבר 2018

נכון למסע ה 41 לקרואנה בלבן יש סיכוי להינצל מהפסד מהדהד במשחק הפתיחה, שבמסעים הקודמים נראה די קרוב

סגל 9 בנובמבר 2018

כן, אחרי משחק מבריק בחלקים מוקדמים יותר האופן שבו קרלסן שיחק לקראת המסע ה-40 ממחיש את מה שכתבתי על ירידת החדות שלו. היה לו ניצחון כפוי ממש לא מסובך עם 38…צז3! 39.פ:ז3 ח:ז3 40.צז2 מהא1/ב1 – זוג הרגלים השחורים משתק את הלבן באגף המלך והוא לא יכול להגן על הרגלים שלו באגף המלכה.

שחר התל אביבי 9 בנובמבר 2018

מסכים
יכול היה להיות משחק שיזכר למשך זמן
קצת מפתיע שחשב שההמשך שלו זוכה, או שלא ראה את ההמשך שציינת

שחר התל אביבי 9 בנובמבר 2018

במסע ה 45 אפשר להעריך שזה תיקו.
אכזבה מסוימת לקרלסן שהניצחון חמק ממנו. זה קרה לו גם בדו קרבות הקודמים, שהחמיץ זכיה באחד המשחקים הראשונים

שחר ש 9 בנובמבר 2018

תודה רבה על הסיקור אייל. כבר חששתי…

אילן 10 בנובמבר 2018

"Kasparov: "If Magnus doesn’t win the game that tells you he has great difficulty controlling his nerves

"Kasparov: “Magnus now is not as invincible as he used to be

אייל, ברוך השב.

D! פה ועכשיו 10 בנובמבר 2018

מצטרף למברכים. כיף לקרוא.
שתהיה אליפות נהדרת

אילן 10 בנובמבר 2018

רק בשביל גרישצ'וק שווה לצפות באתר chess24. באיזשהו שלב בשידור (אחרי אי אלו שעות): Dear viewers, those of you who are still alive…

נראה שקרלסן בכלל לא חשב לנצל את נקודת התורפה הכי בולטת בהגנה של קרואנה באמצעות התקפת אגף המלכה של הלבן עם המלכה שלו. מוזר. ההגנה של הלבן היתה כמו מסננת בגלל היתרון של השחור בשליטה מוחלטת על הערוגות השחורות.

קרואנה אמר אחרי המשחק שהיה בר מזל לשרוד את המשחק הזה.
קרלסן:
"I thought I was winning. At that point there were just a few technical difficulties, but then I wanted to win without allowing counterplay. But then I allowed it, and that wasn't necessary. It was just as obvious to me as for computers that it was winning."

Caruana: "I was outplayed after the opening. It was a complicated position. Magnus started to outplay me. I think I was clearly losing, for a long time I was losing."

יורם 10 בנובמבר 2018

גרישצ'וק באמת מצחיק – היום, למשל, הוא אמר שבתור פרשן מקצועי הוא מקווה ל-12 משחקי תיקו קצרים. כנראה משלמים לו לפי משחק ולא לפי שעות. מעבר לזה, השידור שלהם שכונה אחת גדולה ברמות של קאלט – תקלות בתקשורת עם גרישצ'וק, אתמול הוסיפו לקרואנה כחצי שעה לפרק זמן קצר, היום הציגו בלוח הרשמי מסעים שבכלל לא שוחקו, כל הזמן שומעים ברקע תינוק, כנראה של גרישצ'וק וזוקובה, היום צליל אלקטרוני חורק, ועוד. היום סבידלר המצוין לא היה (אין מחליפים?), ובשלב מסוים גרישצ'וק יצא להפסקה. גורמישווילי בתגובה אמרה שקשה לה לבד, הצטרפה אליו, והשאירה את הצופים כמה דקות בלי שידור.

אילן 11 בנובמבר 2018

:) בכי התינוק נשמע גם ביום הראשון.

גרישצ'וק בעצמו הוא סוג של קאלט https://www.youtube.com/watch?v=z6ZDqUzGivU&t=713s

איציק 10 בנובמבר 2018

האם מבחינה מנטלית, פתיחה בכמה משחקי תיקו (ללא קשר לאיך התפתח המשחק הראשון) עדיפה לקרואנה? האם זה ייתן לו להיכנס לתחרות טוב יותר וירגיע אותו? הוא חסר ניסיון במעמד זה והמתחרה שלו כבר זכה כמה פעמים.

סגל 10 בנובמבר 2018

סביר להניח שכן, במיוחד שמהצד של קרלסן ראינו כבר בדו קרב הקודם נגד קריאקין איך זה יכול להוביל לחוסר סבלנות. אבל בכל זאת רצוי מבחינת קרואנה שיהיו תוצאות תיקו יותר מעמדת כוח ולא כאלה שבהן הוא ניצל מהפסד. במסיבת העיתונאים אתמול נשמע שהוא די נגעל מעצמו, מבחינת האופן בו הוא שיחק בשלבים המוקדמים של המשחק (קרלסן השיג – בשחור – יתרון ברור עוד לפני מסע 20).

Zak 10 בנובמבר 2018

משחק שני ומעניין אם קרלסן יחליט לשחק 1.ה4 נגד הפטרוב של קרואנה כמו בגביע סינקפילד, או שינסה נוסח צדדי יותר כמו בדו קרב נגד קריאקין

סגל 10 בנובמבר 2018

טוב, היום קרלסן בלבן נפל לתוך הכנה מצויינת של קרואנה (שהתחילה במסע הנדיר 10…צ-ד8). קרלסן נמנע במודע מלהיכנס להסתעפות הכי קריטית (עם 11.פ-ד2) מתוך ידיעה שקרואנה מוכן לזה טוב מאוד וניסה לשחק בצורה פחות מחייבת ולקבל בכל זאת יתרון קטן, אבל לא השיג כלום ולקרואנה היה תיקו קל (אפילו עדיפות סמלית בסוף עם יתרון הרגלי, אבל לא משהו שמקנה סיכויי ניצחון ממשיים ברמות האלה בסיום צריחים מהסוג הזה).

Selby 10 בנובמבר 2018

מעניין לראות שקארואנה לא "התעלל" בקרלסן כמו שהנורבגי עשה לו אתמול, האם זה כי העמדה היום הייתה "יותר תיקו" מאתמול או שזה עניין של אופי?

סגל 10 בנובמבר 2018

מן הסתם בעיקר הגורם השני, אבל אולי זה גם קשור למהלך המשחק – אתמול היה לקרלסן קשה להשלים עם זה שהוא החמיץ ניצחון, היום המשחק לא באמת חרג משוויון בשום שלב.

יורם 10 בנובמבר 2018

ולמרות ההפתעה הייתה לו אפשרות מעניינת של 17.פ:ו7. שאלו אותו על זה במסיבת העיתונאים?

סגל 10 בנובמבר 2018

כן, הוא אמר שחשב על זה אבל לא ראה שום דבר ברור שזה נותן לו.

Selby 11 בנובמבר 2018

איפה אפשר לצפות במסיבות העיתונאים בחינם, אם בכלל? תודה. כיף שיש סיקור כאן.

סגל 11 בנובמבר 2018

ראיתי שהעלו את מסיבת העיתונאים של משחק 2 בערוץ היוטיוב של צ'סבייס – https://www.youtube.com/watch?v=l-8TINwB_Ig. שווה גם לבדוק בערוץ היוטיוב של האתר הרשמי (worldchess), איפוא שיש כבר את מסיבת העיתונאים הפותחת שנתתי אליה לינק בפוסט.

אילן 11 בנובמבר 2018

שנים רבות חלפו מאז שמשחק שבו קרלסן עושה תיקו, הוא לא מפסיד אפילו עשירית נקודה ממד הכושר שלו…
https://2700chess.com/

אלכס 11 בנובמבר 2018

משום מה אני לא מצליח להבין מה קרלסן אומר בדקה ה 4:05 וכולם צוחקים , במסיבת עתונאים של משחק 2
https://www.youtube.com/watch?v=l-8TINwB_Ig
אם מישהו יודע ..אשמח להבהרה

סגל 11 בנובמבר 2018

oh, shit
(בתגובה לשאלה מה הוא חשב כשראה את 10…צד8 של קרואנה)

אלכס 11 בנובמבר 2018

: )

זילברבוש 11 בנובמבר 2018

תודה אייל, תהיתי אם תחזור לאליפות. שמח מאד שכך אכן. מוסיף המון למעקב.

אילן 11 בנובמבר 2018

היו זמנים בסין…
הרחק מאליפות העולם נערכת בימים אלה תחרות חזקה מאוד בסין שפתוחה לששה – דינג לירן, MVL, גירי, ווטאשק, יו ינגיי, ויטיוגוב.
היום MVL קטע סטריק בלתי נתפס של דינג של 98 משחקים! (אם לא טעיתי בספירה) של משחקים ללא הפסד. רצף שהביא אותו (ואת סין כולה) למרחק נגיעה מהמקום השלישי (לפני 3 ימים הפרידו בינו לבין ממדיארוב 0.1 נקודה! בלוח החי – עד 2816.9 כשהפער בינו לבין המקום החמישי אף הוא חסר תקדים ככל הנראה של 38 נקודות מד כושר.

על כל פנים כאמור היום MVL ניצח אותו בסיבוב השביעי מתוך עשרה ודינג ירד ל- 2810.9 נק' (ועדיין יש פער גדול של כמעט 20 נקודות מהמקום החמישי שאליו עלה MVL).

וגם יוי ינגיי מככב כשנכנס לפני כמה ימים לראשונה בחייו לעשיריה הטובה בעולם (כשהוא חולף על פני סו וארוניאן). כרגע הוא ו- MVL חולקים את המקום הראשון עם 4/7. ינגיי צעיר מדינג בשנתיים, רק בן 24.

הטורניר הזה סובל מעודף הורמונלי של תוצאות תיקו, אבל היחיד עם המאזן המושלם הוא ד"ר אניש-תיקו-גירי – 7 משחקים והיד רושמת…

לדינג היתה שנה מעולה (אפילו קצת יותר משנה?) החל מההעפלה לגמר הגביע העולמי ב- 2017 נגד ארוניאן שבו הפסיד רק בשובר שוויון (משחקים מהירים), הנצחון המדהים שלו על ביי ג'נשי שהוכתר על ידי רבים כמשחק הטוב ביותר לשנת 2017, הנצחון שלו השנה על ממדיארוב בטורניר המועמדים, הנצחון על דודה החזק באולימפיאדה שהוריד את הפולנים מהמקום הראשון ובסופו של דבר גם הביא את המקום הראשון לסינים, ועוד. צויין שהוא שבר את השיא המדהים של מיכאל טל (1973-1974) של 95 משחקים ללא הפסד, במשחק בדיוק נגד אותו שחקן שהנחיל לו את ההפסד הקודם (גירי). אגב, אומרים שמי שמחזיק בשיא המשחקים ללא הפסד הוא רב אמן טיויאקוב שבשנים 2004-2005 לא הפסיד במשך 110 משחקים, כולל משחקים נגד כמה חזקים במיוחד כמו ארוניאן, רג'בוב ואיוונצ'וק ואפילו את קרלסן הוא ניצח, אלא שקרלסן היה אז רק בן 14.5 ושנתיים וחצי אח"כ ניצח אותו כבר. אבל למרות שהיו לטיויאקוב כמה שחקנים חזקים בקנה שלא הפסיד להם אין להשוות את ההישג שלו להישג של דינג שמשחק כבר הרבה זמן נגד הטופ ולא באופן מזדמן כמו שקרה לטיויאקוב. הישג מדהים לסיני.

איציק 11 בנובמבר 2018

מעניין מאד.
האם יש לך מידע, מתוך 98 משחקים בכמה ניצח דינג, ומתוך 95 בכמה ניצח טל?

אילן 11 בנובמבר 2018

לפי ערך ויקיפדיה של דינג (מדהים איך שהם מתעדכנים, גם הערך של טל בהקשר הזה כבר מעודכן) מדובר בעצם כבר ב- 100 משחקים ללא הפסד. מתוכם ניצח ב- 29 משחקים ו- 71 תיקו. לגבי טל, הוא ניצח 46 פעמים ו- 49 תיקו.

לגבי רב האמן הרוסי טיויאקוב, ובכן בערכי ויקיפדיה כתוב לגבי טל שהסטריק שלו במשחקים קלאסיים היה הארוך ביותר עד שנשבר ע"י דינג. את המקור שדיבר על 110 משחקים של טיויאקוב מצאתי באתר chess.com (אולי שלו כללו גם קצב מהיר יותר?!).

איציק 11 בנובמבר 2018

נראה שהמקרה של טל מרשים יותר אך קצר יותר.
כמובן שלא התחשבתי ברמת המתמודדים. ייתכן והיריבים מולם טל התמודד היו חלשים בהרבה מאלו שדינג התמודד מולם.
בכול אופן זה מאד מפתיע אותי לגבי טל. עד כמה שאני יודע הוא היה שחקן חריף, ובצורת משחק כזו יש הרבה יותר סיכוים לנפילות, אבל גם ליותר ניצחונות.

סגל 12 בנובמבר 2018

לגבי הסגנון של טל, אחד הסודות היותר שמורים בעולם השחמט הוא שבשלבים היותר מאוחרים של הקריירה שלו הוא הפך לשחקן די (ואפילו מאוד) סולידי. ואני חושב שבגדול – או בממוצע – היריבים של דינג במסגרת הרצף שלו אכן היו יותר חזקים. חלק גדול מהם מהצמרת הממש גבוהה, למרות שבהחלט היו גם יותר חלשים בכל מיני תחרויות קבוצתיות (בעיקר בליגה הסינית). אפשר לראות את רשימת המשחקים שלו כאן – http://www.perpetualcheck.com/rang/whoall.php?lan=en&id=8603677.

לגבי הרצף של טיביאקוב, אני חושב שחוץ מטיביאקוב עצמו לא הרבה סופרים אותו בהקשר זה כי הוא באמת היה נגד יריבים יחסית הרבה יותר חלשים.

Selby 13 בנובמבר 2018

יש סיפור די מעניין על סרטון שדלף ממחנה האימונים של קרואנה לפני הדו קרב בו רואים הכנה של פתיחה שכבר נעשה בה שימוש. קרלסן באופן קצת לא ספורטיבי לא פסל שיעשה בזה שימוש אלא להפך, במקום לדחות את זה על הסף. בכלל הדינמיקה של מסיבות העיתונאים היא מין ניסיון של קרלסן להיות כוכב רוק ולהצחיק את עדר המעריצים שלו בקהל, כאילו כדי להבליט את ה"כריזמה" שלו לעומת קרואנה.

Comments closed