קרלסן – קרואנה, משחקים 2-1: חיים נוחים לשחור

קרואנה כמעט מפסיד בלבן במשחק הראשון, אבל מוציא תיקו בקלילות בשחור במשחק השני

קלישאה מקובלת אומרת שמשחקים ראשונים של דו קרבות על אליפות העולם נוטים להיות די משעממים, כי היריבים זהירים מאוד ורוצים רק להיכנס לדו קרב בלי הפסד. לפעמים זה נכון, אבל לעתים די קרובות גם לא – אם מסתכלים על הדו קרבות בעשור האחרון ניתן לראות שהקלישאה נכונה לאלה של 2008 (אנאנד – קרמניק), 2012 (אנאנד – גלפנד), 2013 (קרלסן – אנאנד הראשון) ו-2016 (קרלסן – קריאקין); אבל בהחלט לא לאלה של 2006 (קרמניק – טופאלוב), 2010 (אנאנד – טופאלוב), ו-2014 (קרלסן – אנאנד השני). וגם הפעם היא התגלתה כלא נכונה – התפתח משחק דרמטי מאוד, לא ברמה הגבוהה ביותר מבחינת הדיוק שהפגינו שני השחקנים אבל בהחלט מעניין ועשיר ברעיונות.

קרואנה פתח עם 1.ה4 וקרלסן הפתיע במידה מסויימת כבר במסע הראשון כשהגיב ב-1…ג5 (סיציליאנית) – הגנה שהוא משחק לפעמים אבל בהחלט פחות מאשר 1…ה5. המשחק נכנס להסתעפות רוסולימו עם 2.פ-ו3 פ-ג6 3.ר-ב5 (מסע שהפך לפופולרי מאוד ברמות הגבוהות במקום הנוסח הפתוח עם 3.ד4, במידה רבה בעקבות הדו קרב בין אנאנד לגלפנד), ונראה שקרואנה לא היה מוכן לכך בצורה כל כך טובה. קרלסן שיחק באופן מעט לא שגרתי כשהתעכב בהצרחה:

ובעמדת הדיאגרמה "החליש" את אגף המלך שלו עם המסע 13…ח6!? ואחריו 14…ז5. אבל הנקודה היתה שלמעשה כוונת השחור היא להצריח באגף המלכה ולכן המסעים הנ"ל אינם מחלישים את עמדת המלך שלו, אלא מאפשרים לו להשתלט על ערוגות כהות חשובות ומונעים מהלבן את אחד הרעיונות הסטנדרטיים בעמדה – לשחק ר-ח6 כדי להחליף את הרץ השחור החשוב. קרואנה "נתקע" עם מערך כלים שנועד לתקוף את המלך השחור באגף המלך (סוללת מלכה ורץ על האלכסון ג1-ח6, זוג צריחים על הטור ו' הפתוח, פרש על ח2), כשלמעשה המלך השחור התמקם בנוחות בצידו השני של הלוח, והסתבר שבאגף המלך דווקא לשחור פוטנציאל התקפה גדול יותר כנגד המלך הלבן, במיוחד כיוון שקרואנה הסתבך עם תמרון לא כל כך מוצלח של הפרש ל-ח5 דרך ז4-ו6. רגע מפתח נוסף במשחק הגיע בעקבות המסע ה-21 של הלבן:

צורת משחק מתבקשת עבור השחור כאן היתה להציב צריח ב-ז8 כדי להתחיל ולהכין פריצה באגף המלך עם ז4 בעקבות חילופים על ח5 (היכן שהפרש הלבן "לכוד"). אבל במקום זאת קרלסן הפתיע כששיחק 21…פ-ו8!!? ופשוט הקריב את הרגלי על ו6 (שהלחץ עליו נראה כאחד הגורמים המעטים הפועלים לטובת הלבן), כשהרעיון הוא להביא את הפרש במהירות לערוגת המפתח ו4. המשחק נמשך 22.פ:ו6 (אפשרות מעניינת ללבן היתה להקריב כאן טיב עם 22.צ:ו6!?, כדי לחסל את הרץ השחור כהה הערוגות הסופר-חזק) 22…פ-ה6 23.פ-ח5 ר:ח5 24.ז:ח5 פ-ו4 25.ר:ו4 (הלבן לא יכול לסבול את הפרש השחור בעמדה כל כך חזקה) 25…ז:ו4:

וכאן נראה שמצב השעונים החל להשפיע באופן משמעותי על המשחק. קרואנה, שכבר נקלע לדוחק זמן רציני, החמיץ הזדמנות לפשט את העמדה עם סיכויים מצוינים לתיקו, כנראה כיוון שלא נותר לו מספיק זמן כדי לחשב ולהעריך עד הסוף את ההסתעפויות הרלבנטיות. הלבן צריך להקריב כאן טיב, כדי לחסל את אותו רץ שחור אימתני שנותר כעת ללא רץ לבן באותן ערוגות שיתנגד לו (לאחר החילופים עם הפרש על ו4): 26.צ:ו4! ר:ו4 27.מה:ו4 ואם 27…מה:ו4 28.צ:ו4 הלבן יכול להחזיק את הסיום עם טיב פחות אבל שני רגלים יותר, כפי שממחישה ההסתעפות הבאה (המצריכה אמנם חישוב ארוך במיוחד): 28…צד-ו8 29.צ:ו8+ צ:ו8 30.מ-ז2 (למנוע כניסה של הצריח השחור ל-ו3) 30…צ-ז8+ 31.מ-ח2 צ-ז5 (כדי לזכות ברגלי הלבן החלש על ח5) 32.פ-ה3 צ:ח5 33.פ-ו5! וכעת המסע 33…צ-ז5 כפוי, אחרת הצריח השחור יילכד על ידי ח4 מצד הלבן, ובעקבות זאת הלבן יכול לחסל את הרגלי השחור על ח6 ולהשיג תיקו בנוחות. השחור יכול אמנם להימנע מחילופי מלכות במסע ה-27, כפי שניתן לראות בלוח החי, אבל גם אז נראה שללבן די משאבים הגנתיים להשגת תיקו.

במקום זאת קרואנה שיחק 26.צ-ז2? ואיפשר לקרלסן להמשיך ולהגביר את הלחץ על אגף המלך שלו. הוא ניסה ליצור בלוקדה על הערוגות הבהירות בעזרת הצבת הפרש על ז4, אבל עמדת הפרש שם לא היתה יציבה כיוון שהרגלי החלש על ח5 נפל במהירות, כך שהשחור היה יכול לקדם את הרגלי ח' שלו כדי להדוף משם את הפרש. במסעים הבאים קרואנה החמיץ הזדמנויות טקטיות להקל את מצבו באמצעות הפריצה ה5 במסעים 33 ו-37 (כפי שניתן לראות בלוח החי), וקרלסן מצידו לא שיחק באופן כל כך מדוייק, בעיקר עם המסע 36…ח4?, אבל באופן כללי המצב היה כל כך קשה באופן מעשי עבור הלבן, בעיקר לאור דוחק הזמן שנקלע אליו, שאין פלא שהתקבלה בשלב כלשהו עמדה זכויה לגמרי עבור השחור.

כאן, אחרי המסע 38.ג3 שהחליש את מבנה הרגלים הלבנים באגף המלכה, השחור היה יכול לנצל זאת לניצחון כפוי לא מסובך במיוחד עם 38…צ-ז3! (מסע שמצדיק את קידום הרגלי ל-ח4) 39.פ:ז3 (נסיגה של המלכה ל-ה2 תענה ב-39…ו3! 40.צ:ו3 צ-ז2 עם זכייה במלכה) 39…ח:ז3 40.צ-ז2 מה-ב1; שני הרגלים השחורים הצמודים באגף המלך משתקים את כלי הלבן שם, והוא אינו יכול להגן על הרגלים שלו בצידו השני של הלוח, המותקפים על ידי המלכה השחורה.

אבל התסריט של כמה משחקים קודמים השנה בין קרלסן לקרואנה, שדיברתי עליו בפוסט הקודם, חזר על עצמו – אחרי משחק די מבריק בשלבים המוקדמים והשגת עמדה זכויה, קרלסן איבד חדות וביטחון והחמיץ את הזכייה. המשחק נמשך 38…ר-ה5?! 39.מ-ג2 מה-ז7?! – המסע האחרון תוקף את הרגלי המוחלש על ג3, אבל מאפשר ללבן לנסות ולהפעיל מחדש את הפרש עם 40.פ-ח2!, מסע ה"מאיים" להציב אותו שוב ב-ז4 ושלא היה אפשרי קודם, כיוון שעם המלכה השחורה על ז1 הכרחי היה להשאיר את הפרש ב-ו1 כדי למנוע צ-ז3 מצד השחור.

הדרך היחידה של השחור לשמור על יתרון גדול היתה להחזיר את המלכה ל-ז1 כדי לכפות על הפרש לחזור מצידו ל-ו1, ולחשוב על דרך אחרת לפצח את עמדת הלבן. אבל קרלסן – במסע האחרון לפני ביקורת הזמן, כשגם לו כבר לא נותר הרבה זמן על השעון, שיחק 40…ר:ג3? שאיפשר ללבן ללכוד את הרגלי השחור החשוב על ו4 ולשחרר את עמדתו. בעקבות זאת הלבן כפה חילופי מלכות שהובילו אמנם להפסד רגלי, אבל בעזרת הרגלי החופשי החזק על הטור ה' (שכדי לחסל אותו השחור נאלץ לוותר על הרגלי ח' שלו) התקבל בסופו של דבר סיום צריחים עם 2 רגלים מול 3 שבו יתרון הרגלי של השחור היה חסר משמעות כיוון שכל הרגלים היו באותו אגף. קרלסן המשיך בעקשנות טיפוסית לשחק עד מסע 115, אבל ב-60 המסעים האחרונים כבר לא היה ספק רב לגבי התוצאה הסופית.

**********

גם במשחק השני לא היו לשחור שום בעיות, אם כי הפעם היה מדובר רק בשוויון נוח ולא בהשגת סיכויי ניצחון. הרגע הקריטי ביותר במשחק הגיע למעשה כבר אחרי המסע העשירי של הלבן:

בהסתעפות של גמביט המלכה השחקנים הגיעו לעמדה שבה המסעים המקובלים ביותר עבור השחור הם 10…ר-ה7 או צ-ה8 (במקור הפתעה שקרפוב הכין לקורצ'נוי בדו קרב של 1978, לא עלתה אז יפה, אבל חזרה לאופנה בזמן האחרון בזכות ניתוחי מחשב חדשים). קרואנה הפתיע את קרלסן במסע הנדיר 10…צ-ד8!?, ולפי המהירות שבה שיחק אותו – כמו את כל מסעי הפתיחה לפניו – היה ברור שמדובר בהכנה ביתית שלו.

קרלסן מצידו שקע במחשבה של למעלה מרבע שעה. אין ספק שרצה לשחק 11.פ-ד2, הנחשב למסע העיקרי של הלבן (וטיפוסי באופן כללי לעמדות מהסוג הזה), עם הכוונה להביא את הפרש ל-ב3 ולתקוף את המלכה והרץ השחורים. אבל היה לו גם ברור שקרואנה התכונן היטב לאפשרות הזו. ההמשך המקובל ביותר כאן – במסגרת המספר המועט יחסית של משחקים ששוחקו – הוא 11…ד:ג4 12.פ:ג4 (גם ר:ג4 היא אפשרות סבירה בהחלט) 12…צ:ד1+ 13.מה:ד1 מה-ד8 14.מה:ד8 פ:ד8, ומתקבלת עמדה נטולת מלכות עם יתרון קטן עבור הלבן; די ברור שלא מכך חשש קרלסן, שסוג עמדה כזה הוא בדיוק לטעמו.

מה שכן חשש ממנו היה ככל הנראה אפשרות של הקרבת כלי מצד השחור המובילה למשחק חריף ביותר: 11…ד4!? 12.פ-ב3 מה-ב6 13.פ-א4 ר-ב4+ (השחור חייב להפסיד את הרץ, והוא עושה זאת בדרך שתזיק ביותר לעמדת הלבן) 14.א:ב4 מה:ב4+ 15.פ-ד2 (כדי לא להפסיד את הפרש על א4) ה5 16.ר-ז5 מה-א5 עם הכוונה להמשיך פ-ב4 – ולשחור יוזמה חזקה המתבססת על קואורדינציה טובה יותר בין הכלים שלו והעובדה שהמלך הלבן תקוע במרכז בלי שהצריח. זהו סוג של עמדה שכמעט בלתי אפשרי "לפתור" אותה לגמרי תוך כדי משחק על גבי הלוח, ושלמי שהתכונן אליה מראש (בוודאי בעזרת מחשב) יכול להיות יתרון משמעותי על יריבו.

[אגב, מעט לפני הקטע הנ"ל ממסיבת העיתונאים קרואנה מצידו דאג לזרות קצת מלח על הפצעים של קרלסן כשהדגיש ש-11.פ-ד2 הוא הדרך היחידה מצד הלבן לנסות ולסתור באמת את המסע העשירי של השחור.

עוד אגב – המסע ה"מתבקש" במבט ראשון 11.ב4, כדי לזכות בכלי, גרוע מאוד כי השחור מחזיר לעצמו מייד את הכלי עם עדיפות ענקית: 11.ב4? פ:ב4! 12.א:ב4 ר:ב4 והלבן לא יכול להמשיך להגן לאורך זמן על הפרש המרותק ב-ג3; 13.צ-ג1 פ-ה4 14.ר-ה5 ו6 וכו'.]

קרלסן החליט איפוא לנסות המשך הרבה פחות מחייב שאולי יאפשר לו בכל זאת יתרון קטן ושיחק 11.ר-ה2, אבל קרואנה היה מוכן היטב גם לכך והמשיך לשחק במהירות רבה מאוד. מספר מסעים לאחר מכן, הגיע הרגע שבו קרלסן השלים למעשה עם כך שלא יוציא מהמשחק הזה יותר מתיקו:

הלבן ניסה במסע הקודם ליצור לחץ מסויים על עמדת השחור עם 15.פ-ה5, והשחור הגיב ב-15…ר-ד6 (בין השאר עם האיום להגביר את הלחץ על הפרש עם מה-ג7) – מסע פשוט יחסית שקרלסן אמר שהחמיץ. כלומר, הוא חשב שאחרי 16.ה:ד5 פ:ד5 המסע הזה נסתר על ידי 17.פ-ג4 (עם התקפה כפולה על המלכה והרץ השחורים וזכייה בחומר), אבל החמיץ שלשחור טריק טקטי פשוט יחסית נגד זה – 17…מה:ג3!, תוך ניצול העובדה שאחרי חילוף מלכות הרץ הלבן ב-ה2 יהיה תחת איום לכידה בשח.

ללבן היה עדיין למעשה רעיון מעניין כדי לנסות וליטול את היוזמה בעמדה  – הקרבת כלי זמנית עם 17.פ:ו7!? (ניתן לראות בלוח החי דוגמה לאן יכול ללכת המשחק במקרה כזה). אבל קרלסן אמר אחרי המשחק שחשב על האפשרות הזו ולא ראה שם משהו טוב במיוחד עבורו; ייתכן שהעובדה כי קרואנה המשיך לשחק במהירות גדולה מאוד (וכבר צבר יתרון זמן גדול על השעון) השפיעה כאן וקרלסן חשש שהוא עדיין בתוך ההכנה של יריבו. מכל מקום, הוא בחר במסע הפושר 17.ר-ו3 שמסלק את הרץ מהערוגה הפגיעה ה2, אבל גם נותן לשחור הזדמנות לסדרת חילופים המפשטת את המשחק לעמדה בה אין יותר ללבן סיכוי להשיג משהו ממשי. בגלל מבנה הרגלים המעט חלש יותר של הלבן ניתן לומר שלשחור אף יתרון קל בעמדה שהתקבלה – אבל לא כזה שמספיק ליצור סיכויים ממשיים לזכייה. קרואנה השיג מאוחר יותר יתרון סמלי של רגלי – אבל בסיום צריחים שבו, כמו במשחק הראשון, כל הרגלים היו באותו אגף ולצד המתגונן היה קל יחסית להשיג תיקו. ובניגוד לקרלסן, קרואנה לא משך את הסיום הזה הרבה מאוד זמן והוסכם לתיקו במסע ה-49.

**********

קרואנה יכול להרגיש הקלה שניצל מהפסד במשחק אליפות העולם הראשון שלו, ושביעות רצון מההכנה הטובה שהפגין במשחק השני ושהעניקה לו תיקו נוח, אבל כעת האתגר שניצב בפניו במשחק היום הוא להשיג סוף סוף משהו ממשי נגד קרלסן בלבן (ואם לא ממש משחק על ניצחון, לפחות יוזמה). מבחינת קרלסן, נשאלת השאלה עד כמה מה שקרה במשחק הראשון מעורר זכרונות לא נעימים מהדו קרב נגד קריאקין, שבמבט לאחור החל למעשה את התקופה בה חלה ירידה די עקבית ברמת הדיוק של המשחק שלו (אם כי מצד שני ניתן לומר שהוא מפגין בה יותר גיוון ויצירתיות מאשר פעם).

יאללה בסדר
נצחון בקריית שמונה

40 Comments

איציק 12 בנובמבר 2018

תודה רבה,
תוכל לספר משהו על קבוצות שמכינות/מאמנות/תומכות במתמודדים.
אני זוכר שבמקרה של גלפנד אמרו ש-IBM נתנה לו מחשב מאד חזק ותמכו באנליזות (לא יודע עד כמה זה נכון או עד כמה זה עזר, כעובדה הוא הפסיד בסוף).
מה כולל צוות כזה, רב אמן בשחמט, אולי איש מחשבים, מאמן כושר, תזונאי?

סגל 12 בנובמבר 2018

הסיפור על גלפנד הוא כאן – https://www.makorrishon.co.il/nrg/online/16/ART2/383/888.html (אני מבקש לא לזלזל – גדי מרקוביץ' שמוזכר שם הוא, אם אני לא טועה, גם עמיתך אוהד הפועל ב"ש שמגיב כאן לפעמים בתור גדי)

זה קודם כל מה שנקרא seconds, עוזרים בהכנות שחמט, בעיקר פתיחות (אם כי היום, בעידן המייל והסקייפ, לא חייבים שכולם יהיו נוכחים פיזית במקום שבו מתרחש הדו קרב – בעצם כבר מקובל שלא, כדי לא לחשוף את כולם חוץ מאלה שקבועים וידועים כעוזרים); מעבר לצד השחמטאי הטהור בדרך כלל חשוב שתהיה גם כימיה חברתית טובה בתוך הצוות. יש היום מודעות כללית רחבה לחשיבות של כושר גופני, אז אני מניח שלרוב שחקני הצמרת יש איזה מאמן כושר (לקרלסן יש יתרון על רוב האחרים בהקשר זה מבחינה זו שהוא מאוד אוהב ספורט ופעילות גופנית אז זה בא לו באופן טבעי לגמרי, הוא לא מאלה שצריכים להכריח את עצמם ללכת לחדר כושר כל כמה זמן). אני זוכר שהיו שחקנים שהזכירו בראיונות שהם משתמשים גם במעסה. לקרלסן יש שף פרטי, אבל זה מן הסתם בעיקר כדי להכין לו אוכל שהוא אוהב, לא בשביל דקויות תזונתיות של ספורט.

איציק 12 בנובמבר 2018

תודה רבה :-)
אכן יש גדי אוהד באר-שבע ושחקן שחמט, אך הוא כבר כמעט ולא פעיל באתר :-( ואותו אני לא מכיר אישית.
הגדי היחיד שאני מכיר, והוא באר-שבעי (לפחות לשעבר) שהיה לו קשר כלשהו לשחמט הוא גדי ריכליס.

שחר התל אביבי 12 בנובמבר 2018

גדי רכליס בשנות ה 80 זכה באליפות ישראל בגיל צעיר ונחשב לכישרון יוצא דופן גם מעבר לרמה הישראלית, אך למיטב זכרוני לא התמיד לתוך שנות ה 90, בדומה לכמה מבני דורו בצמרת הישראלית אז

ישי 12 בנובמבר 2018

תודה.
בבורסת ההימורים משהו השתנה בעקבות שני המשחקים?

סגל 12 בנובמבר 2018

קרלסן ממשיך לקבל סיכויים יותר טובים אבל לא בהפרש ענקי (נגיד כאן – https://www.nicerodds.co.uk/chess) – לא חושב שזה השתנה באופן ממשי מאז תחילת הדו קרב.

ישי 12 בנובמבר 2018

האמת שזה אמור ללכת בהיגיון דומה למד הכושר שאני מנחש שהשתנה רק במאיות.

סגל 12 בנובמבר 2018

מאיות לא נספרות אפילו, זה מתחיל מרמה של עשיריות. כרגע ההבדל בין השניים באמת קטן במידה כזו שתוצאות תיקו לא משפיעות בכלל על מד הכושר שלהם (כמו שניתן לראות במד הכושר החי – https://2700chess.com)

ישי 13 בנובמבר 2018

איך זה שלרוב יש 0 עשיריות? זה לא יכול להיות מקרי. אני לא כל כך רואה איך זה יוצא מהמתמטיקה של המד כושר אבל לא באמת היה לי כוח לבחון את זה.

סגל 13 בנובמבר 2018

פשוט מעגלים במסגרת מד הכושר הרשמי של פידה (שמתפרסם בתחילת כל חודש)…

צור שפי 12 בנובמבר 2018

מצויין. הקרב הראשון באמת מרתק.

D! פה ועכשיו 12 בנובמבר 2018

את השני פסספתי. היה נחמד לצפות בראשון, ב-CHESS24.

Zak 12 בנובמבר 2018

מרשים במיוחד המשחק הראשון שבו קרואנה בלבן מתדרדר לעמדה נחותה עוד לפני המסע ה 20 וזאת כשהוא משחק מסעים שעל פניו נראים הגיוניים וכשקשה להצביע על טעויות גסות או מהותיות שהוא מבצע. אולי נגד קרלסן עדיף לשחק סיציליאנית פתוחה.

שחר התל אביבי 12 בנובמבר 2018

כרגע במשחק השלישי קרואנה בלבן והעמדה נראית יופי של תיקו, עם יתרון מזערי לשחור. לקרואנה יש 3 דקות ל 6 מהלכים במסע ה 35

שחר התל אביבי 12 בנובמבר 2018

או 7 דקות….תלוי באיזה אתר מסתכלים :)

אוהד 13 בנובמבר 2018

גם וגם.
הם מקבלים 30 שניות תוספת אחרי כל מהלך.

סגל 12 בנובמבר 2018

היום, בניגוד לשני המשחקים הקודמים, הלבן דווקא השיג עמדה טובה מהפתיחה, אבל כמו שקרואנה ציין אחרי המשחק הוא השמיט את היתרון שלו עם 15.ר-ד2? שהיה מסע מאוד מרושל. היה צריך במקום זה להחליף קודם צריחים על א5 ואז לשחק רד2, ואחרי מהג7 (כדי להגן על ה5) הלבן יכול להשתלט על הטור הפתוח עם מהא1 ואחר כך מהא7 ולחץ מסויים. אחר כך היו ללבן עוד כמה אי דיוקים כך שקרלסן השיג אפילו לחץ מסויים בסיום – קרואנה אמר שהוא כבר התחיל להרגיש לא נעים עד שקרלסן החליף רגלים על ה4 במסע 37 ושחרר הרבה מהמתח שהיה בעמדה. קרלסן הסכים שזה היה מסע גרוע מבחינה מעשית, ואחריו כבר לא היו שום סיכויי ניצחון. (הרעיון היה להציב בפני הלבן את השאלה האם להחליף רץ תמורת פרש על ג5 בדיוק במסע ה-40, אבל הסתבר שזו לא היתה ממש דילמה רצינית.)

דוד 13 בנובמבר 2018

קרלסן של 2013 היה יושב כמה שעות על הסיום הזה, שומר על המתח בעמדה עד הסוף, ומנצח.
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1714069

אורן השני 13 בנובמבר 2018

שאלה – האם הגנות מסוימות מתאימות להתקפות מסוימות, או לרובן? לדוגמה קרואנה למד הסתעפויות מסוימות למשחק 2, אבל הוא לא ידע בהכרח איך קרלסן ינסה להתקיף…

שחר התל אביבי 13 בנובמבר 2018

הם מכינים הרבה מאד הכנות ביתיות בהסתעפויות שונות בבית, וכאשר משהו קורה במשחק משתדלים לכוון את הדברים לתוך אחת ההכנות המפתיעות שלהם, גם אם שקדו על זה לפני כמה שנים.
לקספרוב היו כמה הכנות בדו קרבות עם קרפוב בשנות ה 80 ולא יצא לו להשתמש בהם אז אלא רק לאחר שנים במשחקים אחרים

אורן השני 13 בנובמבר 2018

תודה.

סגל 13 בנובמבר 2018

אגב, לקספרוב – לפחות לפי מה שהוא אומר – היו הכנות משנות ה-80 וה-90 שלא יצא לו להשתמש בהן בכלל, ועד היום כשמישהו משחק איזה חידוש בולט באחת הפתיחות שהוא נהג לשחק הוא אומר לפעמים שכבר ניתח את זה אז… אני זוכר גם שקרמניק, עוד אחד שידוע בעבודה במיוחד עמוקה על פתיחות, אמר פעם שיוצא לו להשתמש במשחקים רק באיזה 15-10 אחוז מעבודת ההכנה שלו.

לגבי מה שאורן שאל – חוץ מהעבודה הכללית על פתיחות, יש בהחלט בסיס לנסות לנחש את הפתיחה של היריב גם בהתחשב במה שאופנתי היום באופן כללי אצל שחקני צמרת, וגם באופן יותר ספציפי מתוך למידת הסגנון והרפרטואר של היריב – או של ה-seconds שלו (שהזכרתי למעלה בתשובה לאיציק) שעוזרים לו בהכנות; זו מן הסתם הסיבה העיקרית ששחקנים הרבה פעמים לא רוצים לגלות את זהות כל העוזרים שלהם.

איציק 13 בנובמבר 2018

האם מישהו ניסה לקחת שחקנים לשעבר בולטים כמו קספרוב ולדלות מהם את הידע שהם לא השתמשו בו למען הדורות הבאים?
כמובן שקרמניק אמור עדיין לשמור את הקלפים קרוב לחזה, אבל לקספרוב, קרפוב ואחרים בטח יכולים לספק הרבה מידע חשוב אפילו לזמנים אלו.

סגל 13 בנובמבר 2018

קספרוב כנראה העניק לפחות חלק מהידע הזה בתקופות שבהן הוא עבד עם קרלסן ואחר כך נקמורה. ב-2009, כשהוא עבד עם קרלסן, היה אפשר לראות שנוספו לרפרטואר של קרלסן פתיחות שהיו טיפוסיות לזה של קספרוב… (כמו הסקוטית). אני זוכר שנקמורה אמר פעם, בהקשר למשחק בין סבידלר וגרישצ'וק מתחרות המועמדים של 2013 (http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1713489) שבו השחור הפתיע בהקרבת כלי בפתיחה וקספרוב אמר שכבר ניתח את זה, שקרלסן הכיר מקספרוב את הרעיון ורצה פעם לשחק אותו ב-2010 (http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1585050), אבל לצערו של קרלסן היריב שלו נכנס להסתעפות אחרת.

איציק 13 בנובמבר 2018

תודה,
זה סוג של עזרה בארבע עיניים שאם קרלסון לא ישתמש בה אז זה הלך לאיבוד. אני התכונתי לספר או אתר בו בוא פורס את זה לטובת הכלל. מתשובתך אני מבין שזה לא נעשה.

אילן 13 בנובמבר 2018

נקמורה תופס כותרת – אמר בראיון שהוא מעדיף/תומך בקרלסן על פני קרואנה – חברו לנבחרת האמריקאית – כאלוף העולם הראוי יותר כי מגנוס מעולה בכל הפורמטים (קלאסי, מהיר ובליץ) ויהיה מוזר אם לא הוא ינצח – https://twitter.com/tschessindia/status/1061634268063981569

קרואנה הגיב בכך שאמר שלנקמורה הדעה האישית שלו. שהוא-קרואנה, אמנם לא ציפה לה, אבל הוא יכול לומר מה שהוא רוצה.

כל מילה נוספת מיותרת…

סגל 13 בנובמבר 2018

כשאתה כותב "כל מילה נוספת מיותרת" אני מניח שאתה מתכוון שזה אמור להאיר את נקמורה באור לא מחמיא, אבל האמת שאני ממש לא רואה למה. אני בהחלט מאמין לנקמורה, כמי שבעצמו טוב במיוחד בקצבים מהירים, שהוא באמת חושב ככה, וזה שקרואנה "חבר לנבחרת" לא אמור להיות רלבנטי. אני מעדיף שאנשים יגידו ביושר את דעתם על פני הפגנת פטריוטיות מזוייפת. (שלא לדבר על זה שמצידו של קרואנה, אחרי כל השנים שבהן הוא גר באירופה וייצג את איטליה, החזרה שלו לארה"ב היא די בברור משיקולים של כסף ונוחות ולא כתוצאה מאיזו פטריוטיות אמריקנית עמוקה – לא שאני מאשים אותו במשהו, זכותו המלאה כמובן לעשות מה שלפי שיפוטו הכי טוב לקריירה שלו.)

אילן 13 בנובמבר 2018

סיבת החזרה של קרואנה לארה"ב לא רלוונטית לדעתי, ואני לא חושב שאנחנו באמת יכולים לדעת (קל וחומר שלא "בברור") מה הניע את קרואנה, אם זה נעשה בגלל כסף ונוחות או כי רצה לחזור למולדתו, אלא אם קרואנה בעצמו התבטא או יתבטא בעניין. הוא נולד בארה"ב והיה לו קשר רציני גם איתה ולא רק עם איטליה. לפני כמה ימים שמעתי את המאמן הראשון שלו (מארה"ב) מתראיין ל chess.com.

אני לא חושב שנקמורה אמר את דעתו "ביושר". אני חושב שמה שהוא אמר נובע ממניעים אנוכיים. התחרות על הבכורה בארה"ב קשה והוא כבר לא האמריקאי הטוב ביותר. הוא גם הביע את דעתו "ביושר" נגד ווסלי סו בשעתו בפרשת השרבוטים כשתקף אותו ושמח לאידו שהפסיד משחק הפסד טכני. גם לא שכחנו את ההתבטאויות שלו כלפי קרלסן לפני כמה שנים (כולל "סאורון") כשהיה מתוסכל שהוא לא מצליח לנצח אותו אבל אז היה גם בצמרת הממש גבוהה (היום הוא במקום 16 בעולם). אם ישכנע שאלוף עולם צריך להיות חזק בשלושת הפורמטים, זה קצת ינגוס ביוקרה של אלוף העולם אם קרואנה יזכה. במיוחד כשנקמורה חזק ממנו בקצבים המהירים. הוא לא יודע לפרגן. נקודה.

לגופו של עניין זו הרי שטות מה שאמר ולכן לא יכול להיות שמדובר בהבעת דעה "ביושר". אם קרואנה ינצח את קרלסן בזכות ניצוצות הברק שלו (כמו למשל בטורניר סינקפילד ב 2014), אז לא מתאים לו להיות אלוף העולם? הוא לא יהיה ראוי? זו הרי שטות מוחלטת. מה הקשר בין בליצים ורפיד לבין אליפות העולם בשחמט קלאסי? ברור שאם קרואנה יזכה ביוקרה – להיות האמריקאי הראשון מאז בובי פישר שמחזיר את הכתר הביתה – הוא ימשיך ליהנות מאור הזרקורים על חשבון האחרים, על חשבון נקמורה…

אני לא יודע אם מדובר בעניין של פטריוטיות אמריקאית כמו עניין קולגיאלי, קרואנה הוא חבר לנבחרת שלך, זה לא יפה.

מומו 13 בנובמבר 2018

אולי הוא העוזר הסודי של קרואנה, ומעמידים פנים שהם רבים(:

אילן 13 בנובמבר 2018

זו תהיה הפתעה נעימה (כמו זו שנקמורה נרתם לעזור לשחקני השחמט באפריקה), למרות שאישית אני לא כ"כ מאמין בזה.

סגל 13 בנובמבר 2018

זו לא סתם "שטות", יש היגיון די ברור במה שנקמורה אמר (למרות שלא חייבים להסכים איתו) – ששחקן שלא טוב בקצבים המהירים יש בו משהו פחות שלם, או פחות כישרון בסיסי; יש גם מסורת היסטורית, כשמסתכלים על קספרוב ואנאנד, לזה שאלוף העולם הוא החזק ביותר (או לכל הפחות בין החזקים ביותר) בכל הקצבים. ולגבי קולגיאליות לחבר נבחרת – נו באמת, זו לא קבוצת כדורגל. שחמט הוא קודם כל ענף אישי והם משחקים ביחד בנבחרת בערך שבוע וחצי פעם בשנתיים. עכשיו, זה נכון שהרבה שחקנים אוטומטית לא היו מביעים דיעה כזו לגבי מישהו שהוא בן ארצם גם אם הם חושבים ככה, מטעמי "קולגיאליות"/נימוס/ PC וכדומה, ואם היו שואלים אותם שאלה דומה הם היו עונים בצורה מאוד מנומסת ומשעממת. לנקמורה, לעומת זאת, יש היסטוריה של להגיד את דעתו באופן די בוטה בכל מיני דברים – אולי הוא לפעמים ילדותי ובלי פילטרים, אבל באופן בסיסי אני חושב שהוא ישר. נראה לי שבגלל שאתה שונא אותו אתה נחוש בדעתך לפרש כל דבר שהוא אומר או עושה באופן השלילי ביותר, כמו שמראה רשימת הפשעים שלו מהעבר שאתה מונה כאן – עניין "סאורון" למשל היה אולי סוג של טראש טוק קצת ילדותי, אבל אני לא רואה מה הרלבנטיות שלו, הרי עד כמה שמדובר בקרלסן היתה שם בעצם הבעת כבוד כלפיו כיריב סופר-חזק.

אילן 14 בנובמבר 2018

קצת הצחיק אותי שכתבת שאני שונא אותו :). אני לא אוהב התנהגויות לא ספורטיביות והוא הוכיח זאת לא פעם. לא אהבתי גם את השחצנות של קרלסן בטורניר סינקפילד מול המצלמה בחדר הוידויים. כמו שכתבתי כשנקמורה עשה מעשה טוב לסביבה, התרשמתי לטובה וגם כתבתי על כך באחת התגובות בעבר. כאן, אני חושב, שוב, ובהתבסס על האדם והמעשים שלו בעבר, שהדברים נאמרו לא בהיבט האינטלקטואלי או הפילוסופי אלא בגלל שיש לו עניין אישי. יתכן שאני טועה. אבל אם אני טועה הסיבה מובנת… בכל מקרה, אהבתי את התשובה המפרגנת של ווסלי סו לאותה שאלה
https://youtu.be/4Wsz2V1SU8c?t=456

אילן 14 בנובמבר 2018

אגב, גם ממדיארוב בעד קרואנה אבל התנסח ממש בעדינות, כמו שצריך https://youtu.be/9E-nsHjrF7E?t=89

אילן 14 בנובמבר 2018

קריאקין נשאל מי המודל שלו וענה שאם פביאנו ינצח את קרלסן, פביאנו יהיה המודל שלו :)

ב"פ 13 בנובמבר 2018

זה היה משעמם

אילן 13 בנובמבר 2018

אגב, נתקלתי בידיעה שהצוות של קרואנה שחררו בטעות וידאו עם חלק מההכנה שלו ולא ברור אם מדובר בטעות או בתקרית מכוונת. במסיבת עתונאים קרואנה לא רצה להתייחס לזה וקרלסן אמר בצחוק שיראה קודם את הוידאו ואח"כ יגיב.

Olimpiu G. Urcan בטוויטר שלו פרסם משהו שקרואנה עבד עליו כחלק מההכנה שלו וכינה את זה כחישוב מפלצתי של סיום נחות חומרי של לבן שמוביל לתיקו
https://twitter.com/olimpiuurcan/status/1062344238195597312
יש בטוויטר שלו גם את הסרטון ממסיבת העתונאים והתייחסות של קרלסן למשחק 4: "He seems to have out-prepared me with the black pieces so far so I'll have to try harder."

אילן 13 בנובמבר 2018

ראוי לציין שהם מיהרו למחוק את הסרטון מיו טיוב. כנראה שה GIF בתגובה הקודמת שלי היא רק חלק מהסרטון. בכל מקרה, אם מדובר בטעות אותנטית, לא מקנא בקרואנה. מופעל עליו המון לחץ. לקרלסן יש הרבה מעריצים וחלק מהדברים שנאמרים נועדו להשפיע עליו פסיכולוגית כמו תוכן הפוסט הזה – https://twitter.com/olimpiuurcan/status/1062161180981047296 אפילו שיכול להיות שהדברים נאמרו מתוך אמונה פנימית בדברים.

סגל 13 בנובמבר 2018

יש בסרטון ההוא שוט אחד שמתעכב על מסך מחשב ש – אולי – אפשר ללמוד משהו ממשי משמות הקבצים שמופיעים בו על הכנות הפתיחה של קרואנה. למרבה הצער, כל הפרשה הזו הרבה יותר מעניינת משלושת המשחקים האחרונים…

אילן 14 בנובמבר 2018

כנראה שבסרטון היה קצת חומר. אפשר לקבל רושם לגבי התוכן ממה שאנה רודולף אמרה בקטע הזה https://youtu.be/T2s5A5MuUt8?t=726

Comments closed