קרלסן – קרואנה, משחקים 4-3: לא מעניין במיוחד

שני משחקי תיקו שקטים, כשתשומת הלב מתמקדת בהתרחשות מחוץ ללוח

במהלכם של דו קרבות מעניין תמיד לעקוב אחרי הדינמיקה של הפתיחות – האם השחקנים חוזרים על אותן פתיחות או משנים אותן; ואם הם חוזרים, מי סוטה ראשון מהמסעים של המשחק הקודם בו הפתיחה הופיעה. במשחק השלישי – בהשוואה לראשון, שבו היו השחקנים באותם צבעים – קרואנה חזר על 1.ה4, וקרלסן מצידו חזר על הסיציליאנית עם 1…ג5 ובכך הראה שזהו מבחינתו נשק מרכזי שהכין לדו קרב. הדבר איננו מובן מאליו, שכן בדו קרבות קודמים כבר קרה שקרלסן הפתיע במשחק ראשון בפתיחה מסויימת (שאיננה חלק רגיל מהרפרטואר שלו) ולא חזר אליה יותר – הוא עשה זאת עם הקארו קאן בשחור בדו קרב הראשון נגד אנאנד ועם 1.ד4 והטרומפובסקי בלבן נגד קריאקין. (באופן כזה, ישנו גם סיכוי לנצל את אלמנט ההפתעה וגם לגרום אחר כך ליריב לבזבז זמן על הכנות לפתיחה שלמעשה לא תופיע יותר.)

מכל מקום, לאחר 2.פ-ו3 פ-ג6 קרואנה המשיך וחזר על 3.ר-ב5 עם כניסה להסתעפות רוסולימו במקום לנסות את 3.ד4 (המוביל לסוג שונה מאוד של משחק בסיציליאנית הפתוחה), וזאת למרות אי ההצלחה שלו במשחק הראשון. אבל במסעים הבאים הוא בכל זאת היה הראשון לסטות ממשחק 1 עם הצרחה במסע השישי (במקום 6.ח3). קרלסן מצידו ענה במסע הלא שגרתי 6…מה-ג7 ותוך כמה מסעים נוצרה עמדה שלא היתה מוכרת במדויק ממשחקים קודמים בהסתעפות – למרות שמבחינת אופייה הכללי היא די טיפוסית לה. קרואנה, שבמשחק הראשון שיחק ו4 וניסה להשיג יוזמה באגף המלך, בחר הפעם בתכנית אחרת מקובלת מאוד עבור הלבן במערך הזה עם קידום הרגלים א3-ב4 באגף המלכה, כדי לשחק נגד חולשת הרגלי הכפול על הטור ג' אצל השחור (שנוצרה כתוצאה מחילוף הרץ הלבן תמורת הפרש השחור במסע הרביעי).

לאחר כמה מסעים נוספים קרלסן חשב שראה הזדמנות לשחרר את העמדה שלו באגף המלכה בעזרת מספר חילופי רגלים עם 12…ג:ב4 13.א:ב4 א5 14.ב:א5 צ:א5:

וכאן ייתכן שקרואנה החמיץ הזדמנות להעניש אותו על משחק לא מדויק עם 15.צ:א5 מה:א5 16.ר-ד2 (תוקף את המלכה) מה-ג7 (כדי להמשיך ולהגן על הרגלי ב-ה5) 17.מה-א1 פ-ד7 (שוב, להגן על ה5) 18.מה-א7 עם שליטה על הטור הפתוח א' ולחץ מסויים על עמדת השחור. לא צריך להיות דרמטיים מדי – אין כאן שום דבר שקרוב אפילו לניצחון כפוי, אבל בהחלט ניתן לומר שעמדת השחור לא נעימה. (קרלסן אמר במסיבת העיתונאים שאחרי ששיחק א5 הבין שזה לא היה רעיון כל כך מוצלח וציפה ל"יום ארוך", לא במובן החיובי.)

אבל במקום זאת קרואנה הגיב במסע המרושל 15.ר-ד2? (במסיבת העיתונאים, בטון שנשמע בו שהוא ממש נגעל מעצמו, אמר שראה את הרעיון של ההשתלטות על הטור א', אבל חשב שגם הדרך הזאת מובילה לכך) – ואחרי 15…צא-א8! הסתבר שהלבן כבר אינו יכול לבצע את התכנית הנ"ל. ייתכן שעוד נותר לו יתרון כלשהו, אבל גם אותו קרואנה בזבז במסעים הבאים עם תמרונים די מסורבלים במלכה וברץ, ואחרי חילוף מלכות החל לאט לאט לקרות משהו מוכר מהרבה משחקים של קרלסן – בעזרת יכולת תמרון עדיפה, הוא הצליח להשיג כאילו משום מקום יתרון קטן והחל להפעיל לחץ על היריב. ספציפית, ראוי לציון המסע 29…פ-ז5! התוקף את הרגלי על ח3 ומעודד את הלבן לקדם אותו ל-ח4, היכן שבשלב מאוחר יותר הוא עשוי להפוך לחולשה שניתן יהיה לתקוף אותה עם הרץ, בעקבות פריצה עם …ז5. לאחר מסעו ה-37 של הלבן התקבלה העמדה הבאה:

אחרי המשחק קרואנה אמר שבשלב זה כבר הרגיש לא כל כך נוח – הוא עדיין היה די בטוח שאוביקטיבית העמדה צריכה להיות תיקו, אבל עמדת הלבן פסיבית ויכולה כעיקרון להיות פגיעה למשחק מצד השחור בשני האגפים. המשך די מתבקש היה כאן 37…ו4 (דוחק אחורה את הרץ) 38.ר-ד2 ז5 39.ח:ז5 (כפוי – אחרת השחור יחליף על ח4 ויזכה ברגלי עם ר-ה7; ראו הערה למסע 29 של השחור למעלה) 39…פ:ז5 עם יוזמה לשחור; ישנם הרבה תקדימים לכך שקרלסן מענה את היריבים שלו בעמדות כאלה.

אבל נראה שגם במקרה זה, כמו במשחק הראשון, באה לביטוי ירידת החדות של קרלסן – הוא שיחק במקום זאת 37…ו:ה4, מסע שמשחרר הרבה מהמתח בעמדה ומקטין את האפשרויות העומדות לרשות השחור, ומנקודה זו קרואנה אמר שכבר היה בטוח בתיקו. הרעיון של קרלסן היה להמשיך ג4 – פג5 ולהציב בפני הלבן בדיוק במסע ה-40, האחרון לפני ביקורת הזמן (כשקרואנה כבר קצת קצר בזמן) את השאלה אם להחליף את הרץ בפרש על ג5. אבל הסתבר שעבור קרואנה היה ברור לגמרי מה צריך לעשות – הוא ביצע את החילופין, הביא את הפרש ל-ו1 עם האיום לתמרן אותו דרך ה3 ל-ד5 ובכך למנוע את פריצת הרגלי המשמעותית היחידה שנותרה בעמדה עבור השחור (עם ב4), דבר שהוביל לפישוט מהיר ותיקו. (לקראת הסוף הלבן הקריב את הפרש שלו תמורת שני רגלים שחורים – הנקודה היא שהרגלי הבודד שנותר לשחור, על הטור ח', לא יכול לזכות גם בעזרת הרץ מול מלך לבן בודד, כיוון שערוגת ההכתרה שלו היא בצבע ה"לא נכון" מבחינת הרץ השחור, כך שהמלך הלבן יכול להתבצר בפינה.)

**********

בניגוד לקרואנה, קרלסן ניסה במשחק הרביעי משהו שונה לגמרי מאשר במשחק הקודם שלו בלבן, בו לא השיג כלום מהפתיחה, ועבר לפתיחה האנגלית עם 1.ג4 (במקום 1.ד4 שהוביל לגמביט המלכה). בהסתעפות ארבעת הפרשים של הפתיחה הזו, קרואנה ניסה מסע חדש יחסית ברמות הגבוהות – אבל כזה שכבר הספיק להפוך לדי פופולרי בשנה האחרונה, מאז שגרישצ'וק ניסה אותו בהצלחה נגד אליאנוב באחד מטורנירי הגרנד פרי6…ר-ג5 במקום פ-ב6 שהיה מקובל כמסע הסטנדרטי. הצדקה ראשונית למסע האקטיבי הזה היא שהשחור מקבל משחק טוב תמורת רגלי בהסתעפות 7.פ:ה5 (חושף התקפה על הפרש ב-ד5) 7…פ:ג3 (עם איום על המלכה הלבנה) 8.ר:ג6+ ב:ג6 9.ב:ג3 מה-ד5 (עם התקפה כפולה על הפרש והצריח הלבנים) 10.פ-ו3 ר-ח3 (מונע הצרחה).

קרלסן מצידו נראה משום מה לא לגמרי מוכן לאפשרות הזו (מבחינת זמני החשיבה שלו), למרות שקרואנה עצמו כבר השתמש בה מספר פעמים – עד המסע העשירי של השחור השניים חזרו על משחק קודם שלו השנה נגד סו, מהבליץ של תחרות הגרנד טור בפריז (קרלסן סטה ממנו עם 11.ב4 במקום צ-ג1). מכל מקום, היה נראה שקרלסן הולך על תכנית של קידום רגלים באגף המלכה כדי לתקןף שם את המבנה השחור, ולאחר המסע ה-14 של השחור התקבלה העמדה הבאה:

המסע המתבקש כאן, כהמשך טבעי למסעי הלבן הקודמים, הוא 15.ב5 – כדי לתקוף, כאמור, את מבנה הרגלים של השחור באגף המלכה. שני ההמשכים העיקריים האפשריים בעקבות זאת הם 15…א:ב5 16.א:ב5 ר-ד7 17.ב:ג6 ר:ג6 18.ר:ג6 ב:ג6 והרגלי השחור הבודד על ג6 יוכל לשמש כמטרה ללחץ של הלבן; או 15…ג:ב5 16.א:ב5 א5 17.מה-א4! (חוסם את התקדמות הרגלי השחור החופשי ומקרב את המלכה למרכז ההתרחשויות) – ושוב ללבן לחץ, בעיקר סביב הרעיון לקדם הלאה את הרגלי ל-ב6.

אבל קרלסן חשב קרוב ל-20 דקות ולבסוף ויתר על התכנית הזו ושיחק 15.צ-ה1?!, מסע שלא ממש היה ברור מה המטרה שלו. כנראה שהגיע למסקנה כי ההמשכים האפשריים בעקבות ב5 לא יתנו לו הרבה – אבל ההמשך שבחר נתן לו עוד פחות. קרואנה הגיב ב-15…ר-ד7 שעצר בינתיים את הרעיון של קידום הרגלי ל-ב5, ואחרי עוד קצת תמרוני כלים שהובילו לחילוף מלכות מנע אותו סופית עם 20…ב5! מצידו:

והתקבלה עמדה שווה לחלוטין, בה חולשות הרגלים של שני הצדדים מאזנות זו את זו ואף אחד מהם לא יכול לפתח יוזמה ממשית באחד האגפים. השוויון הודגש במיוחד כאשר קרואנה קידם בהמשך את המלך שלו ל-ז6 ושיחק ו5 כדי להיפטר מהרגלים הכפולים בטור ו' ולמנוע רעיונות של ניצול הערוגה ו5 על ידי הלבן. אחרי זה קרלסן לא ניסה אפילו להעמיד פנים שיש על מה לשחק והוסכם תיקו כבר במסע ה-34.

**********

אם כך, שני משחקים שקרה בהם מעט מאוד (שלושה, אם סופרים גם את משחק 2). אבל אפשר בהחלט לקוות שיהיה מבחינה זו שיפור במשחקים הבאים – בדו קרבות של 12 משחקים אין בדרך כלל הפוגות ממש ארוכות. לקרואנה, מבחינתו, לאחר שכמעט ומעד במשחק הראשון, היה כבר די והותר זמן להתרגל אל הדו קרב. בשחור הוא מצליח בינתיים לנטרל את קרלסן לחלוטין, במשחק השלישי גם השיג מולו משהו ממשי מהפתיחה בתור לבן. אבל מה שעדיין לא הצליח לעשות הוא להראות איזו שהיא עדיפות על פני קרלסן במשחק על גבי הלוח שאינו תלוי בהכנות פתיחה.

לאור חוסר העניין היחסי במשחקים עצמם, משכה את מירב תשומת הלב תקרית שהתרחשה ביום המשחק הרביעי (כמה שעות לפני המשחק עצמו). וידאו שעלה ביוטיוב כסוג של יחסי ציבור לקרואנה, על ההכנות שלו ושל קבוצתו לקראת הדו קרב, כלל צילום של מסך מחשב שעשוי להיות רלבנטי מאוד להכנות הפתיחה שלו. רואים שם שמות של קבצים בצ'סבייס מהם ניתן כנראה ללמוד על פתיחות שקרואנה והצוות שלו עבדו עליהן – בעיקר הסתעפויות שונות של הגנת פטרוב, שהפכה בזמן האחרון לנשק הראשי של קרואנה כנגד 1.ה4. הוידאו עצמו הורד מהרשת די מהר, אבל מטבע הדברים היו כאלה שהספיקו בינתיים להקליט או לעשות צילום מסך לחלק הרלבנטי – ניתן לראות אותו בראש הפוסט.

במסיבת העיתונאים אחרי המשחק הרביעי השחקנים כמובן נשאלו על כך – קרואנה לא רצה להגיב, וקרלסן ניצל את ההזדמנות לקצת לוחמה פסיכולוגית:

אבל למען האמת, קשה מאוד לדעת עד כמה משמעותית האינפורמציה המופיעה בצילום המסך המקרי הזה, ואיזה מקום בדיוק יש למה שרשום שם במסגרת ההכנות של קרואנה. לדוגמה: מוזכרת שם הסתעפות של גמביט המלכה הקשורה לזו שהשתמש בה במשחק השני – אבל דווקא עם המסע המוכר 10…צ-ה8, ולא צ-ד8 המפתיע שבו קרואנה השתמש למעשה. מכל מקום, ניתן לומר שהתווסף עכשיו – אם כי כנראה באופן לא מתוכנן – איזה מימד חדש למשחקי המחשבה של הדו קרב.

תינוקת באזבי-40 -אחרי הפסד בדרבי לסיטי
קרלסן – קרואנה, משחקים 6-5: שחור הוא הלבן החדש, קרואנה כמעט זוכה

32 Comments

דוד 14 בנובמבר 2018

אני חושב שהסיציליאנית של קרלסן שינתה משהו בקרב הזה.
קרואנה ידוע כשחקן חזק מאוד עם המון רעיונות יצירתיים מול ההגנה הזו (זה נובע מהאופי החריף של סוג המשחק שהיא מובילה אליו, שפשוט מזמין הכנה ביתית חזקה עם הסתעפויות כפויות המתאימה היטב לסגנון של קרואנה. אפשר להזכיר המון ניצחונות מעניינים שלו בגלל הכנה עמוקה מול הסיציליאנית). אני זוכר תקופה שאף אחד לא רצה לשחק נגדו 1..ג5.
הייתי רוצה לראות האם הוא ימשיך עם 1.ה4. ואם לא, מה הכין קרלסן ל-1.ד4.
אם קרלסן התכונן היטב ולא יופתע בשלב הפתיחה, אני לא חושב שיש לקרואנה מה לחפש בגמר הזה. בעיקר בגלל שוברי השוויון.

אלעד 15 בנובמבר 2018

תודה!! אחלה סיכום.

Zak 15 בנובמבר 2018

הסיכום יותר טוב מהמשחקים עצמם :) קצת חבל שקרואנה לא משחק סיציליאנית פתוחה בלבן, ואולי אפילו קצת משונה בהתחשב בזה שהוא בחר למעשה לשחק אותה בשחור ועם טמפו פחות

סגל 15 בנובמבר 2018

זה דווקא לא מפתיע בעיני – אחרי 2…פ-ג6, במקרה של סיציליאנית פתוחה, יש סיכוי טוב שקרלסן מתכנן לשחק סוושניקוב (חילופים על ד4, פו6 פג3 ה5) – שנחשבת היום ברמות הגבוהות אולי להסתעפות הכי סולידית של הסיציליאנית בשביל השחור וכנראה יותר קשה למצוא רעיונות נגדה; זה עולם שונה מהניידורף (שמקבלים אחרי 2…ד6). 3.ר-ב5 יותר פופולרי מ-ד4 אצל רוב שחקני הצמרת היום – הם הולכים מבחינה זאת בעקבות אנאנד שבדו קרב שלו נגד גלפנד, שהזכרתי בפוסט הקודם, ניסה פעם אחת ד4, נתקל בסוושניקוב שנתנה לגלפנד תיקו קל מאוד, ואז עבר עד סוף הדו קרב לר-ב5 שם הוא מצא הרבה יותר רעיונות מעניינים שעזרו לפופולריזציה של המסע הזה (אחד מהם גם נתן לו את הניצחון בדו קרב, במשחקים המהירים). ויכול להיות שקרואנה מתכנן לשחק 3.ד4, אבל הוא מרגיש שהוא והצוות שלו צריכים יותר זמן לעבוד על זה.

austaldo 15 בנובמבר 2018

בכל מישחק שפתחו בסיציליאנית קיוויתי לראות את הניידורף על הלוח, ובכל פעם התאכזבתי…

אילן 15 בנובמבר 2018

מותר להכניס כאן מילה שלא קשורה לאליפות העולם או שאולי אפילו רצוי? :)
אננד הדהים אתמול כשזכה בתחרות הבליצים טטה סטיל בהודו. הוא ונקמורה הגיעו לשובר שוויון עם 12.5 נקודות מ- 18 (שני משחקי בליץ של 3 דקות ושתי שניות). בגיל 48 הוא עדיין רלוונטי ואפילו בקצבים האלה. אמנם פחות משמעותי אבל גם הישג הוא שהצליח לצבור 62.5 נקודות למד כושר של הבליצים והוא עלה למקום ה- 5 בעולם עם 2848 נקודות.

בסרטון שני משחקי שובר השוויון והתיקו ששניהם השיגו בסיבוב האחרון (אנאנד בשחור נגד ארוניאן ונקמורה שלא הצליח לנצח את פרגננדה בן ה- 13, בפעם השניה) https://www.youtube.com/watch?v=QSWWxWNlmsc

במשחקים המהירים זכה נקמורה עם 6/9 כשאחריו ארוניאן והריקרישנה עם 5.5. גם בבליצים ארוניאן היה מיד אחרי שני הראשונים עם 12 נקודות, פער של 2 נקודות שלמות מהמקום הבא (ווסלי סו וממדיארוב).

מישהו כבר צייץ על אננד שאולי הוא מתכונן להגיע שוב לאליפות העולם…
בהמשך למה שנקמורה אמר על אלוף עולם ראוי לדעתו, בעצם היחיד בעולם שטוב ממנו בשלושת הפורמטים גם יחד הוא מגנוס קרלסן. בקלאסי הוא הידרדר כבר למקום ה- 16 עם 2746. בפרשנות למשחק הראשון נדמה לי, של אתר chess24, אלכסנדר גרישצ'וק שאל את פיטר סבידלר וגורמישווילי, ספק שאל ספק אמר, איך יכול להיות שקרואנה כל כך חזק בקצב קלאסי אבל לא חזק ברמה שמתקרבת לכך בקצבים המהירים ונתן דוגמא לתבוסה של קרואנה נגד ארוניאן בתחרות השח המהיר של chess.com. סבידלר לא ראה עם זה בעיה ואפילו התפתל כשאמר לגבי גרישצ'וק עצמו שגם הוא-גרישצ'וק שהוא חזק מאוד הופתע כשהפסיד לדוּדה הפולני. גרישצ'וק השיב שזה שונה, שדודה ניצח גם את קריאקין קודם ושהוא חזק אבל כל מי שהוא חזק בשח קלאסי חזק גם בקצבים המהירים. כנראה שקרואנה קצת שונה בהיבט הזה. כתבתי באחת התגובות, מזמן, שקרואנה צריך לעבוד על הקצבים המהירים שלו. מה שקצת מפתיע לגביו שלפעמים הוא מצליח להבריק גם בהם. לא ברור למה הוא לא מצליח להיות קונסיסטנטי. אני זוכר שהיה איזשהו טורניר אם אני לא טועה במסגרת ה GCT שהוא זכה בו בתוצאה מאוד יפה.

סגל 15 בנובמבר 2018

אני לא חושב שזו כזאת תעלומה גדולה לגבי קרואנה, כמו שציינו כבר לא מעט פעמים לגביו נראה שהמשחק שלו בנוי באופן חזק במיוחד על חישובים קונקרטיים ופחות על אינסטינקטים או אינטואיציה, ובקצבים מהירים – כשיש פחות זמן לחשב – זה מטבע הדברים נוטה לעבוד פחות טוב.

לאנאנד בהחלט יש עדיין הישגים מאוד יפים דווקא בקצבים המהירים – בראפיד הוא הרי זכה באליפות העולם האחרונה בסוף 2017 ואחר כך גם בתחרות לזכר טל קצת לפני המועמדים. אבל בשחמט קלאסי אני חושש שתחרות המועמדים של 2016 היתה שירת הברבור שלו מבחינת התקופה שבה הוא היה פקטור ממש רציני בסבב אליפות העולם.

ולגבי פרגנננדה אני כבר מעכשיו מבקש לדייק, כי מן הסתם עוד הרבה מאוד יפלו בזה בעתיד – זה שלושה נון, לא שניים :) (Praggnanandhaa).

אילן 15 בנובמבר 2018

לגבי פרגנננדה, השתמשתי בשם החיבה שלו :-)

(האמת היא שכבר התחילו לקרוא לו "פראגי").

סגל 15 בנובמבר 2018

כן, עם שם כזה חשוב שעולם השחמט יתעשת במהירות וימצא לו כינוי חיבה שיהפוך לסטנדרטי. (אני זוכר שפעם היו קוראים לו double Anand, אבל זה כנראה לא תפש)

ישי 15 בנובמבר 2018

הלחץ על קרלסן בגלל שהוא הפייבוריט או על קראונה שאין לו סיכוי בקצבים מהירים?

סגל 15 בנובמבר 2018

מבחינת התחושה של השחקנים הייתי מנחש שכרגע יותר על קרלסן, כי הוא מאוד היה רוצה להפגין יותר עליונות מאשר עד עכשיו – בטח בלבן (מבחינת סדר הצבעים, במשחקים 7-6 הוא הולך לקבל שני לבנים רצופים, אז אני מניח שהוא ישקיע בהם מאמץ גדול במיוחד). אבל אם לקראת הסוף עדיין יהיה שוויון אני מניח שזה יעבור לקרואנה, בגלל הסיכויים בשובר השוויון (ובניגוד לדו קרב עם קריאקין, יש לציין שהפעם קרואנה יהיה לבן במשחק 12).

סגל 15 בנובמבר 2018

אגב, למי שרוצה לראות דיונים יותר קונקרטיים לגבי עד כמה יכולה להיות משמעותית האינפורמציה שדלפה לגבי הכנות הפתיחה של קרואנה בצילום המסך שהזכרתי בסוף הפוסט:

https://twitter.com/gmjlh/status/1062526916845023233
https://twitter.com/GMIanRogers/status/1063040147070050304

(כל השרשורים, לא רק הציוצים הבודדים)

אלכס 15 בנובמבר 2018

למי שהתנמנם קצת מהדו קרב (או התגעגע לניידורף), בליץ מרתק בין פארגי לאננד, (תודה לרפרנס לטאטא)
https://www.youtube.com/watch?v=9tnLXvr6cLM

אילן 15 בנובמבר 2018

משחק יפה פראגי. רוב המסעים האחרונים שלו היו בדוחק זמן.

אילן 15 בנובמבר 2018

וואו. כנראה שההכנה הזאת של קרואנה (משחק 5) לא דלפה החוצה…

סגל 15 בנובמבר 2018

משחק 5 – שוב סיציליאנית ורוסולימו; 6.ב4 של קרואנה היה נסיון בהחלט מעניין, אבל קרלסן היה מוכן באופן מצויין ואחרי שהתפזר העשן מעל הסיבוכים הטקטיים היה לו אולי אפילו יתרון קל וקרואנה היה צריך לדייק בשביל להשיג את התיקו, כך שאפשר לומר שהיום היה עוד כישלון מבחינת הלבן. נראה מה קרלסן יצליח כעת לעשות בשני הלבנים הרצופים שיהיו לו במשחקים 7-6.

המסמר של מסיבת העיתונאים:

https://twitter.com/olimpiuurcan/status/1063138642313375744

עופר 16 בנובמבר 2018

סגל איך נראה לך בינתיים המצב?

סגל 16 בנובמבר 2018

נכון למסע 21 לא נראה שקרלסן השיג בלבן משהו יותר ממשי מאשר במשחקים 2 ו-4

סגל 16 בנובמבר 2018

צוות השידור של צ'ס 24 מגלה התלהבות גדולה מהמשחק:

https://twitter.com/chess24com/status/1063459348905697280

https://twitter.com/chess24com/status/1063464785507954688

Zak 16 בנובמבר 2018

עד שקרלסן מחליט לשחק 1.ה4 והוא בוחר משום מה בנוסח המוזר הזה במקום בהסתעפות הראשית של החלפת פרשים על ג3. לא ברור ממש למה, אולי המלחמה הפסיכולוגית בעקבות שידור הסרטון של קרואנה הוציאה דווקא את קרלסן משיווי המשקל

איציק 16 בנובמבר 2018

האם קרה פעם שכל המשחקים נגמרו בתיקו?

סגל 16 בנובמבר 2018

לא, גם בדו קרבות הקצרים יחסית של הטוב מ-12 המינימום הוא 2 משחקים מוכרעים (באנאנד – גלפנד ובדו קרב הקודם נגד קריאקין). השיא ברצף של משחקי תיקו בפתיחת דו קרב הוא 8 (מקספרוב – אנאנד 95).

סגל 16 בנובמבר 2018

בכל אופן, כרגע שאלות כאלה עוד קצת מוקדמות :) האמת שאפילו המשחק הנוכחי עוד לא תיקו בוודאות – נכון למסע 35 העמדה של קרלסן קצת נחותה והוא צריך לפתור כמה בעיות כדי שיהיה תיקו.

Selby 16 בנובמבר 2018

כרגע יש כמעט קונצנזוס שאחרי שקרלסן ויתר על הרגלי א שלו הוא בעמדה מופסדת, אבל לדעתי הוא ישרוד.

סגל 16 בנובמבר 2018

אני לא בטוח איפוא הקונזנצוס, אבל לפי מחשב העל הנורבגי (http://analysis.sesse.net/) צריך להיות לו מבצר אחרי 61.מח7! (למנוע מז8)

Selby 16 בנובמבר 2018

בשידור של צ'ס24 היה רגע שסבידלר וגרישצ'וק חשבו ככה, ואם הבנתי נכון גם בשידור הרשמי יהודית פולגר הייתה פסימית. אבל כנראה שלמרבה האירוניה מי שלא מאמין במבצרים ישרוד בזכות מבצר.
60…רג3 היה משנה משהו?

סגל 16 בנובמבר 2018

לפי מה שהצלחתי לראות זה לא משנה לגבי הרעיון הבסיסי של הלבן. אבל עדיין הוא צריך לדייק ויכול אולי ליפול בכל מיני צורות – למשל, במסע 63 רד5 או רה2 היה הכרחי כדי למנוע רעיון של פו3 ח5 פז5+.

Selby 16 בנובמבר 2018

עכשיו כן היה ניצחון בוודאות, מהסוג שרק מחשב רואה, אבל חבל שקרואנה שיחק כל כך מהר.

Selby 16 בנובמבר 2018

או שאולי אני נותן למגיבים בצ'ט להטריל בהצלחה. העניין הוא שקשה לי להאמין שיש מבצר בעמדה הזאת, אבל מבחינה אנושית ברור לי שזה היה תיקו לכל אורך הדרך.

סגל 16 בנובמבר 2018

כן, בגלל איזה טעות במסע 67 היה רעיון זכייה לשחור שהוא החמיץ מסע אחר כך, לא הצלחתי בדיוק להבין למה…

סגל 17 בנובמבר 2018

טוב, בסוף קרלסן הוציא תיקו בהגנה די מרשימה, למרות שבאיזו שהיא נקודה הוא לא דייק ובמשחק סופר-מדוייק קרואנה היה יכול לפרוץ את המבצר שלו. אז הפתיחה שלו היתה פיאסקו (בהמשך למגמה הכללית של עליבות הלבן בדו קרב הזה) וגם האופן שבו קרואנה השיג נגדו יתרון במשחק תמרונים שלכאורה אמור להתאים מאוד לסגנון של קרלסן, אבל בגלל ההגנה ההרואית שהצליחה אולי באיזה שהוא אופן קרלסן יכול גם לצאת מעודד מהמשחק הזה.

אילן 17 בנובמבר 2018

הרעיון של שימוש בצוגצוונג (כְּפַאי) על מנת לכפות נצחון על קרלסן במסע 68…רח4 באמת יפה (אפשר ללמוד קצת על הרעיון מהסרטון של דניאל קינג כאן – https://youtu.be/50_gFvpt33E?t=135 קודם המאבק על הערוגה ח8, אח"כ האפשרות לקחת רגלי תוך שימוש בצוגצוונג. היום הוא שחרר סרטון נוסף עם וריאציה יפה נוספת) אבל אחרי למעלה מ- 6 שעות משחק אפשר להבין למה קרואנה היה עייף מלעלות על מט ב- 32.
קספרוב כתב על זה: "The computer shows Black wins with 68..Bh4 here. But had Caruana played the incredible 69.Bd5 Ne2 70.Bf3 Ng1!! they would request metal detectors immediately! No human can willingly trap his own knight like that."

במסיבת העתונאים מאתמול נראה לי שנסדק איזשהו סדק קטן בבטחון העצמי של קרלסן, אתמול הוא כבר לא נראה זחוח כל כך. אמנם הוא שיחק נפלא אבל קרואנה הצליח בצורה מעוררת השתאות לדחוק אותו לפינה תוך שהוא מסרב ללכת לתיקו ודוחה הצעות לפישוט עמדה לצורך זה כמו למשל כשסירב להכות את הרץ עם הפרש במסע 39…פ:ד1+.

אני חושב שלמרות שקרואנה "החמיץ" את האפשרות להוציא נקודה שלמה הוא מרגיש הרבה יותר נוח ובטוח עכשיו מאשר בתחילת הדו-קרב.

Comments closed