קרלסן – קרואנה, משחקים 6-5: שחור הוא הלבן החדש, קרואנה כמעט זוכה

וקרלסן לא מצליח בינתיים ללכת בעקבות שחקן העבר הנערץ עליו

במשחק החמישי קרואנה, בלבן, חזר בפעם השלישית להסתעפות רוסולימו בסיציליאנית, כך שניתן לומר שיש לנו כבר דו קרב תיאורטי של ממש בין השחקנים סביב הפתיחה הזו. וגם הפעם נמשכה המגמה הכללית שבה הלבן יוצא בידיים ריקות מהפתיחה (במיוחד בשני המשחקים הראשונים; במשחקים 4-3 עוד ניתן היה לומר שהלבן השיג יתרון, אם כי בשני המקרים בזבז אותו מייד).

בהשוואה למשחק 3, קרואנה סטה הפעם מהמשחק הקודם מוקדם יותר, כבר במסע הרביעי; הוא ויתר על חילוף הרץ בפרש על ג6, שיש לו השלכות אסטרטגיות חשובות על מערך הכלים והרגלים (זוג רצים לשחור, אבל גם רגלים כפולים), ובמקום זאת הצריח ונכנס לסוג של משחק בו הדגש הוא על פיתוח כלים מהיר. במסע השישי ניסה את הקרבת הרגלי ב4!?

הרעיון הבסיסי של ההקרבה הזו ידוע מכמה הסתעפויות בסיציליאנית, ובאופן הבסיסי ביותר כבר במסע השני של הלבן, מייד לאחר 1…ג5 של השחור. גם בעמדת הדיאגרמה בהחלט לא מדובר במסע חדש – למעשה הוא הופיע לראשונה כבר בשנות ה-60 – אבל ברמות הגבוהות הוא נדיר יחסית. מכל מקום, קרלסן היה מוכן לכך היטב וקרואנה לא הצליח להפתיע אותו. המשחק נמשך 6…פ:ב4 (ניתן להכות על ב4 גם עם הרגלי, דבר שמוביל לעמדות מסוג שונה) 7.ר-ב2 (פיתוח הרץ תוך ניצול פינוי ב2 על ידי מסע הרגלי, ובניית לחץ על הרגלי השחור ב-ה5, שהשחור לא יכול כרגע להגן עליו עם ד6 בגלל הרץ הלבן על ב5) 7…א6 (כדי להיפטר מהרץ הזה) 8.א3 (הלבן תוקף מצידו את הפרש השחור; אם הרץ פשוט ייסוג הפרש יחזור ל-ג6, משם הוא מגן על הרגלי ה5, עם עמדה נוחה לשחור) 8…א:ב5 9.א:ב4 צ:א1 10.ר:א1 ד6 11.ב:ג5 פ-ה7

בשני מסעיו האחרונים השחור דאג לחיזוק המרכז ופיתוח הכלים, והוא מוכן להחזיר את הרגלי שהלבן הקריב – הוא אינו מכה בחזרה על ג5 כדי לא לאבד את הרגלי המרכזי החשוב ב-ה5. המסע המתבקש כאן ללבן הוא 12.ג:ד6, אבל כנראה שהוא אינו מוביל ליתרון במשחק מדויק של השחור ושקרואנה ידע זאת מההכנה הביתית שלו. בשידור החי של האתר צ'ס 24, אלכסנדר גרישצ'וק – שהכיר את הקרבת הרגלי עם 6.ב4 ומאוד לא התרשם ממנה כנסיון של הלבן להשיג יתרון – נתן לדוגמה הסתעפות ארוכה מאוד לאחר 12.ג:ד6 מה:ד6 13.ד4 (לא מסע כפוי, אבל דרך המשחק הישירה ביותר של הלבן) אותה ניתן למצוא בלוח החי, בה מתקבל סיום שווה למרות הרגלים הכפולים של השחור והלבן אף יכול להפסיד אם הוא מנסה לזכות בהם "בכוח".

במקום זאת, קרואנה ניסה את המסע 12.מה-ה2!? שכנראה קיווה כי יגדיל את הסיכויים של קרלסן לטעות – אם כי, מצד שני, גם הלבן מסתכן בקבלת עמדה שהיא אף פחות משווה. קרלסן היה מוכן גם לכך היטב, אולי יותר מקרואנה – המשחק נמשך 12…ב4 (להגן על הרגלי המותקף) 13.מה-ג4 מה-א5! (מגן על הרגלי ב-ב4 ובהמשך גם על זה ב-ה5, ומייצר לחץ נגדי באמצעות תקיפת הרץ הלבן על א1) 14.ג:ד6 ר-ה6! (מה:א1 או פ-ג6 אינם טובים כאן לשחור, כפי שניתן לראות מההסתעפויות בלוח החי) – והלבן פחות או יותר חייב להמשיך כאן 15.מה-ג7 ולהחליף מלכות אם הוא עוד חולם להשיג משהו, כיוון שנסיגה אחורה עם המלכה תקנה לשחור זמן לשחק פ-ג8 ואחר כך פ:ד6 עם עמדה נוחה מאוד.

אבל גם כך הלבן לא השיג הרבה – לאחר חילוף המלכות על ג7 המשחק נמשך 16…פ-ג6 17.ג3 מ-ד7! (קרלסן לא מעוניין לעזור לקרואנה לפתח את הפרש שלו עם לכידה על ג3, ואז הפרש ימשיך לערוגה המרכזית ד5) 18.ג:ב4 צ-א8:

כעת היוצרות התהפכו והשחור הוא זה שהקריב רגלי (כרגע אפילו שניים, אבל זה על ג7 יילכד במסע הבא) כדי להפעיל לחץ על עמדת הלבן, הסובל מקשיים עם כלי אגף המלכה שלו. בנקודה זו קרואנה כבר הבין שהוא בסכנה מסויימת ושקע בחשיבה ארוכה במיוחד, של קצת למעלה מחצי שעה.

ההמשך היה 19.ר-ג3 (19.פ-ג3 יאפשר לשחור 19…פ-ב4 ולאחר מכן הפרש השחור מתייצב על ד3; 19.ר-ב2 צ-א2 והשחור ממשיך להציק לכלים הלבנים) 19…מ:ג7 20.ד3:

וכאן קרלסן היה זה ששקע בחשיבה ארוכה, של קצת למעלה מ-20 דקות, אבל בסיומה לא נראה שבחר באפשרות הטובה ביותר – 20…ב5!, מסע המונע ב5 מצד הלבן, ומכין הפעלת לחץ מתמשך על שתי חולשות הרגלים ב-ב4 ו-ד3, כך שלמרות יתרון הרגלי של הלבן מצבו מאוד לא נעים. לדוגמה: 21.פב-ד2 צ-ד8 22.צ-ג1 (מפנה את ה1 לפרש, כדי שיגן משם על ד3, תוך רווח זמן) 22…מ-ב6 (לא 22…צ:ד3? 23.ר:ה5+! תוך ניצול ריתוק הפרש לאורך הטור ג') 23.פ-ה1 עם עמדה פסיבית מאוד ללבן. ייתכן מאוד שאוביקטיבית זה תיקו, אבל באופן מעשי המשך כזה היה מציב קשיים רבים יותר בפני הלבן מהמסע שבחר בו קרלסן – 20…מ-ב6.

המסע הזה גם כן מונע ב5 מצד הלבן ומתכנן לתקוף את הרגלי ב' עם המלך, אבל באופן כזה המלך השחור נמשך יותר מדי אל תוך המחנה הלבן, דבר המאפשר ללבן ליצור די משחק נגדי כדי להשוות. במסעים הבאים קרואנה המשיך את המוטיב החוזר של המשחק – הקרבת רגלים תמורת יוזמה; הוא ויתר למעשה על שלושה רגלים תמורת הרגלי השחור על ב7, והשיג עמדה שבה היוזמה של כליו והפסיביות של כלי השחור (לצד העמדה הפגיעה של המלך שלו) מפצים על גרעון הרגלי. קרלסן הבין שלא יוכל לנצח, ובאופן הולם סיים את המשחק על ידי הקרבת רגלי אחרונה, שבאמצעותה חילץ את מלכו מעומק המחנה הלבן.

כמו במשחקים 1 ו-3, ניתן לומר שגם המשחק הזה ממחיש ירידה מסויימת בחדות של קרלסן מבחינת האופן בו השמיט יתרון – או לפחות סיכויים מעשיים מסוימים, מסוג שפעם היה בדרך כלל יודע לנצל טוב יותר. בהקשר זה, רגע נחמד במסיבת העיתונאים אחרי המשחק היה כשהשחקנים נשאלו מי השחקן מהעבר הנערץ עליהם ביותר, וקרלסן אמר שזה הוא עצמו מלפני 4-3 שנים.

**********

בניגוד לקרואנה, קרלסן מגוון בלבן את המסע הראשון שלו,ואחרי ד4 ו-ג4 בשני המשחקים הקודמים ניסה הפעם את 1.ה4; קרואנה ענה כצפוי בהגנת פטרוב (1…ה5 2.פ-ו3 פ-ו6) המשמשת אותו בזמן האחרון באופן מצויין, בתחרות המועמדים וגם בכמה טורנירים מאוחרים יותר. אבל כדאי להזכיר שנגד קרלסן הוא נקלע מוקדם יותר השנה לעמדה קשה בהסתעפות ראשית של הפתיחה הזאת (במשחק ביניהם בגביע סינקפילד שהוזכר בפוסט הראשון על הדו קרב). כמו כן, ריחפה באויר שאלה הקשורה באותו צילום מסך שדלף ביום המשחק הרביעי והוזכר בפוסט הקודם, בו הופיעו כמה הסתעפויות ראשיות של הפתיחה – ומכך היה ניתן לשער שהן עומדות במרכז ההכנה של קרואנה, ולכן היה גם ניתן להמשיך ולשער שקרלסן והצוות שלו יתמקדו בהן כעת במסגרת ההכנות שלהם.

אבל קרלסן נכנס בסופו של דבר להסתעפות צדדית מאוד – אזוטרית ממש – עם 4.פ-ד3 (במקום פ-ו3, המסע הסטנדרטי) ומעט בהמשך תמרון הפרש הזה ל-ו4 כדי להביא אותו ל-ד5 ולתקוף את המלכה השחורה על ה7, ובכך לשבש את מערך השחור. אלא שקרואנה הכיר את הדרך היעילה ביותר להתמודד עם הרעיון הזה (למרות שזו לא הופיעה עד כה במשחקים ממשיים שניתן למצוא במאגרי מידע) – 6…פ-ג6! כדי לתקוף באופן נגדי (וסימטרי) את המלכה הלבנה עם פ-ד4; נקודה טקטית יפה שבגללה המסע הזה עובד היא שלאחר 7…פ-ד4 נראה במבט ראשון כאילו המסע 8.מה-ג4 זוכה עבור הלבן – אבל למעשה הוא מפסיד ל-8…פ-ג3+! (שח נגלה) 9.פ:ה7 פ:ג2; הלבן זוכה במלכה השחורה אבל סופג מט.

כל תמרוני הפרשים הללו הובילו לכך שהמלכות ירדו מהר מהלוח והתקבלה עמדה סימטרית ו"שקטה" מאוד, בה לא היה נראה שלצד כלשהו יש סיכוי להשיג משהו ממשי – כך שהרושם היה שקרלסן שוב נחל כישלון מבחינת משחק הפתיחה שלו בלבן. עם זאת, ישנם לא מעט תקדימים לכך שאלוף העולם השיג דברים ממשיים בעמדות מסוג כזה, שהתקבלו מפתיחות לכאורה מאוד לא שאפתניות, בעזרת כושר התמרון שלו, ולכן היה עניין מסויים בלחכות ולראות מה יקרה הלאה במקום לפטור מייד את המשחק הזה כתיקו ברור.

וכאן קרה דבר שיכול להתברר כציון דרך משמעותי בדו קרב: במשחק התמרונים שהתפתח, דווקא קרואנה היה זה שהשיג עדיפות שהלכה וגדלה כאילו משום מקום. נקודת מפתח היתה במסע ה-21 של השחור, כשבמקום לשבת ולחכות באופן פסיבי למה שיעשה קרלסן (טעות שנוהגים, או לפחות נהגו, לבצע הרבה מהיריבים שלו) קרואנה שיחק באופן אקטיבי ופרץ במרכז (בעיתוי טוב) עם ג5!:

הצדקה טקטית למסע הזה היא שהלבן אינו יכול להכות על ג5 ואז לנצל את חולשת הרגלי הבודד שיישאר לשחור על ד5 ולהציב כלי ב-ד4 עם 22.ד:ג5 ר:ג5 23.פ-ג2, כיוון שהפרש על ה3 מרותק אל המלך לאורך האלכסון של הרץ השחור. ואם ינסה להשתחרר מהריתוק עם 23.מ-ז2, לשחור יהיה זמן להיפטר מחולשת הרגלי שלו עם 23…ד4 ומשחק נוח מאוד.

במקום זאת, השחור החליף כעבור כמה מסעים רגלים על ד4 כך שהעמדה נותרה סימטרית, אבל נפתחו אפשרויות גדולות יותר למשחק כלים באגף המלכה – וכאן קרואנה השיג במסעים הבאים יתרון שהלך וגבר בעקבות סדרת אי דיוקים קטנים של קרלסן, אם כי כפיצוי מסויים על היתרון של השחור באגף המלכה ובמרכז קרלסן השיג משחק נגדי באגף המלך. במסעים 41-40 התרחש חילוף רגלים, כשהלבן לכד את הרגלי על ח5 והשחור את זה שעל ד4 (ייתכן שהיה מדויק יותר עבור השחור להכות קודם על א2 במסע ה-40, ואז לחזור עם הפרש לג3 כדי להמשיך פ-ב5 וללכוד גם את הרגלי על ד4). הרץ הלבן חזר ל-ו4 כדי להגן על הפרש ב-ה3:

וכאן ייתכן שקרלסן קיווה כי קרואנה ילך על זכייה מיידית ברגלי עם 42…ר:ה3? 43.ר:ה3 פ-ד6 – השחור תוקף את הרגלי על ו5 וגם מאיים לזכות בכלי עם קידום הרגלי שלו ל-ד4 תוך מתן שח, כך שהלבן חייב להתגונן קודם כל מפני האיום השני. אבל לאחר 44.ר-ג5 פ:ו5 45.ר-ז4 ללבן תיקו די ודאי למרות גרעון הרגלי, בשל זוג הרצים האקטיבי ומוגבלות התמרון של הפרש השחור. במקום זאת, קרואנה דייק עם 42…ר-ג5! השומר על הלחץ, ולאחר 43.ר-ו3 (המגן מפני האיום המיידי של …ד4) 43…פ-ד2, המשחק הגיע לצומת הכרעה מרכזי מבחינת קרלסן, שכבר הבין בשלב זה שהוא בסכנת הפסד ממשית.

ניתן היה להמשיך באופן פסיבי עם 44.פ-ו1, וניתוח מפורט מראה שהדבר כנראה מאפשר ללבן להשיג תיקו לאחר 44…פ:ו3 45.מ:ו3 ד4+ 46.מ-ו2 ר-ה4 47.ז4 (כדי להגן על הרגלי ב-ו5) 47…ר-ב1 – וכאן לוותר על הרגלי א' ולהמשיך פ-ד2 ומ-ה2 כדי להביא את המלך הלבן למרכז הלוח במהירות האפשרית – כפי שניתן לראות בלוח החי, מתקבל סיום של רצים שוני מסלול שהלבן כנראה יכול להחזיק אותו עם רגלי פחות. במקום זאת, קרלסן בחר – באופן טיפוסי – בהגנה אקטיבית יותר שבה הוא מקריב כלי תמורת כמה רגלים שחורים: 44.ר:ד5 ר:ה3 45.ר:ג6 (לא 45.ר:ה3?? כיוון שאז 45…ר:ד5+ משוחק עם שח ובמסע הבא השחור מחלץ את הפרש ונותר עם כלי תמורת רגלי בודד) 45…ר:ו4 46.ר:ב7 ר-ד6 47.ר:א6 פ-ה4 (תוקף את הרגלי על ז3) 48.ז4.

וכאן חיכתה לקרלסן (לפי מה שאמר במסיבת העיתונאים) הפתעה לא נעימה כשקרואנה שיחק 48…ר-א3! והסתבר לו שיקבל רק שני רגלים – ולא שלושה – תמורת הכלי שהקריב, כיוון שהשחור ימשיך פ-ג3 (התוקף את הרגלי א' שאינו יכול להתקדם, כי הוא חסום על ידי הרץ השחור) ויזכה באחד משני הרגלים הלבנים באגף המלכה. לאחר שהשחור לכד את הרגלי הזה (קרלסן בחר לוותר על הרגלי ב') התקבלה העמדה הבאה:

זהו סיום די מורכב שהלבן יכול כנראה להוציא תיקו גם בו עם משחק מדויק, אבל הדבר קשה יותר מכפי שהיה נדמה לקרלסן כשנכנס להסתעפות שהובילה לעמדת הדיאגרמה. מכל מקום, בשלב זה הוא שינס מתניים והתגונן באופן מרשים. במסעים הבאים הלבן יצר משחק נגדי בשני האגפים – באגף המלכה על ידי קידום הרגלי א' ובאגף המלך על ידי קידום הרגלים והמלך עצמו, כדי להפעיל לחץ על עמדת השחור שם. קרואנה, לצד תמרונים בפרש וברץ (ל-ה1, כדי לתקוף את הרגלי על ח4 וכך למנוע מהמלך הלבן לחדור ל-ז6), קידם רגלי ל-ו6, כדי שהלבן לא יוכל לתקוף אותו עם רץ הערוגות הבהירות שלו.

ואז, במסע ה-58, קרלסן ראה הזדמנות לפשט את העמדה ולהשיג מה שמכונה "מבצר" (fortress) – מצב שבו לצד מסויים ישנה עדיפות חומרית אבל למרות זאת הוא אינו יכול לפרוץ את העמדה של הצד השני. אלוף העולם הקודם, אנאנד, היה ידוע בכישרון שלו למצוא אפשרויות כאלה בעמדות נחותות (כולל במשחקים מהדו קרבות נגד גלפנד וקרלסן); קרלסן בדרך כלל ידוע דווקא בכישרון שלו לפרוץ מה שנראה כמבצרים, ובאחת ההתבטאויות הידועות שלו אמר פעם שהוא "לא מאמין במבצרים", אבל הפעם הסתבר שאחד כזה היה שימושי עבורו (ומישהו דאג כמובן להזכיר לו את זה במסיבת העיתונאים). הוא שיחק 58.א5! (מוותר על הרגלי באגף המלכה כדי להסיח את הרץ השחור ולאפשר למלך הלבן להתקדם בלי לאבד את הרגלי ח') ואחרי 58…ר:א5 59.ז:ו6 ז:ו6 60.מ-ז6 (מקדם את המלך תוך תקיפת הרגלי השחור על ו6) 60…ר-ד8 (מגן על הרגלי) 61.מ-ח7! התקבלה העמדה הבאה:

המסע האחרון עם המלך הלבן היה חיוני כדי למנוע מהמלך השחור להגיע ל-ז8; אם האחרון היה יכול להתקדם לאותו כיוון היה ניתן לדחוק אחורה את המלך הלבן ואז גם לתקוף אותו בהצלחה עם הרץ והפרש. באופן עקרוני, השחור – שכרגע הרגלי הבודד שנותר לו על ו6 חסום על ידי רגלי לבן – היה רוצה לזכות באחד משני הרגלים הלבנים בלי לאבד את הרגלי שלו. כדי למנוע זאת, הלבן צריך כאמור למנוע מהמלך השחור לנוע ל-ז8 ולכן הרץ הלבן צריך כעיקרון להישאר על האלכסון א2-ז8, מה שמותיר למלך הלבן חופש תמרון מסויים; את הרגלי ח' קרלסן קידם מעט אחר כך ל-ח5, ערוגה בהירה שם הרץ השחור אינו יכול לתקוף אותו.

כל זה הוא הסבר ברמה סכמטית ביותר; באופן מעשי, ישנם סיבוכים רבים הקשורים באפשרויות התמרון של הרץ והפרש השחורים דרכן השחור יכול לנסות להערים על הלבן ולפרוץ את המבצר. ולמעשה, כפי שהראה מעקב אחרי המשחק בעזרת מחשבים חזקים, היתה נקודה מסויימת שבה קרואנה הצליח לפרוץ את המבצר של קרלסן – אבל לא היה מודע לכך, ואיבד תוך מסע אחד את אפשרות הזכייה.

הטעות של קרלסן היתה 67.מ-ז6? (במקום ר-ה4!), מסע שאחריו היה לשחור ניצחון עם 67…ר-ז5! 68.ר-ג4 ר-ח4!! (במקום פ-ו3? כפי ששיחק קרואנה למעשה) 69.ר-ד5 פ-ה2 70.ר-ו3 פ-ז1!!. מי שרוצה לנסות ולהבין למה בדיוק מוזמן להקשיב לפיטר סבידלר, שמנסה להסביר זאת במשך למעלה מ-10 דקות בניתוח המשחק שלו. השחקנים עצמם (ובעיקר קרלסן) נראו מופתעים מאוד לשמוע על האפשרות הזו במסיבת העיתונאים; וכצפוי, האיש מהקהל שניסה להסביר להם למה הלבן אמור להפסיד לא ממש הצליח לעשות את זה בלי עזרת מחשב.

מכל מקום, קרואנה השתכנע בחוזק המבצר של קרלסן והתייאש די מהר מהאפשרות לפרוץ אותו. הוא ניסה לתמרן את המלך לא לכיוון אגף המלך שלו אלא לתוך עמדת הלבן (עד ל-ו4) – אבל באופן כזה המלך התרחק מאוד מהרגלי הלבן על ח5, וברגע שהפרש השחור תקף את הרגלי על ו5 הדבר אפשר ללבן תיקו מיידי באמצעות 80.ח6 ר:ח6 (אין לשחור עכשיו דרך אחרת למנוע את הכתרת הרגלי הזה); כעת הלבן יחסל את הרגלי הבודד שנותר לשחור – ואת סיכויי הניצחון שלו – עם 81.מ:ו6, או לחילופין את הרץ השחור עם 81.מ:ח6 (וכך גם לכידת הרגלי הלבן על ו5 לא תספיק כיוון שהרץ הלבן יוכל להקריב את עצמו תמורת הרגלי השחור האחרון, ולשחור אין מספיק כלים כדי לתת מט עם מלך ופרש בלבד לעומת מלך). למעשה, מסע 81 של הלבן לא הופיע אפילו על הלוח.

**********

בפוסט הקודם כתבתי שאם יש דבר שקרואנה עדיין לא הצליח לעשות הוא להראות איזו שהיא עדיפות על פני היריב במשחק על גבי הלוח שאינו תלוי בהכנות פתיחה. ובכן, במשחק השישי הוא עשה בדיוק את זה (ועוד בסוג עמדה שנחשבת באופן טיפוסי כנוחה מאוד לקרלסן), וניתן לומר שמבחינת מה שהשחקנים הראו עד עכשיו לאורך הדו קרב הוא באמת לא נחות יותר בכלום מקרלסן. מבחינת אלוף העולם, האופן בו התנהלו השלבים המוקדמים יותר של המשחק השישי היה פיאסקו – וזאת בהמשך לחוסר ההצלחה המתמשך שלו להשיג משהו בלבן. מצד שני, לא נגרם לו עדיין נזק מבחינת התוצאה, ואולי דווקא האופן הבאמת מרשים בו הציל בסוף את המשחק ייתן לו עידוד ודחיפה – כפי שקרה בתחילת הדו קרב הראשון עם אנאנד, לאחר שני משחקי תיקו פושרים מאוד ומשחק שלישי שכמעט הפסיד בו אבל הצליח להציל. ובגלל חילוף סדר הצבעים המתרחש באמצע הדו קרב יהיה לו במשחק השביעי לבן שני רצוף, אם כי בהתחשב באופן בו העניינים מתנהלים עד עכשיו כבר קשה לדעת אם זה יתרון או חסרון.

קרלסן – קרואנה, משחקים 4-3: לא מעניין במיוחד
אוטנטיות

54 Comments

טיפה סרוחה 18 בנובמבר 2018

תודה
מעניין מאוד

Sp 18 בנובמבר 2018

תודה!

austaldo 18 בנובמבר 2018

גארי קספארוב כתב בטוויטר על הסיום של משחק 6, שאם קרואנה היה משחק את המהלכים שהיו משיגים לו ניצחון אז היה צריך לסרוק את המקום עם גלאי מתכת כדי למצוא את המחשב שקרואנה השתמש בו

אילן 18 בנובמבר 2018

כן, הציטוט המלא מופיע בתגובה שכתבתי אתמול http://debuzzer.com/segal/92503/#comment-1017639

סגל 18 בנובמבר 2018

היה עוד ציוץ שבו מישהו שאל אותו אם הוא בעצמו היה מוצא את הניצחון בתנאים דומים בזמן שהיה בשיאו, והוא ענה שלא – https://twitter.com/Kasparov63/status/1063605626352398338

כשמישהו כמו קספרוב (ואני מתכוון גם מבחינת האופי, לא רק הכושר שלו בשיאו…) עונה ככה זה כנראה אומר משהו. אם כי אני לא לגמרי מסכים עם מה שהוא מוסיף שם לגבי no obvious logic: בשידור החי של צ'ס 24 שהשתתפו בו גרישצ'וק וסבידלר – אמנם לא ברמה של קספרוב בשיאו, אבל בכל זאת שני שחקני צמרת – היה מעניין לשמוע איך שהם פחות או יותר מזהים את ה"רעיונות" הבסיסיים של העמדה שהדריכו אותם במה שצריך לעשות, אבל עדיין מתקשים מאוד למצוא את רצפי המסעים המדויקים או הרלבנטיים לכל שינוי קל במיקום של הכלים; יש בזה שם משהו מאוד מבלבל.

D! פה ועכשיו 18 בנובמבר 2018

אם אני לא טועש אם הם גם טענו שלא היו מצליחים בתוך הלחץ והעייפות לעשות את המהלכים הנכונים

אילן 18 בנובמבר 2018

(אהבתי את המשפט התחתון של הכותרת).

אני חושב שמשחק 6 הקנה יתרון פסיכולוגי חשוב לקרואנה ובעיניי קרלסן נראה במסיבת העתונאים כמי שספג מהלומה מהממת אם אפשר להשוות לדו-קרב אגרוף.

קרואנה הוכיח שהוא לא מפחד מקרלסן.

בטוויטר של Svensen (שניתן לתייגו כפרו-קרלסן) מצוין שקרלסן אף פעם לא עשה 10 תיקו ברציפות כמו שקרה אחרי המשחק השישי. הפעם האחרונה שעשה 9 תיקו רצוף היה ב 2009.

סגל 18 בנובמבר 2018

מנסיון, לא כדאי לסמוך יותר מדי על הסטטיסטיקות של סוונסן – במקרה זה, יש לקרלסן כבר 11 תיקו רצופים, לא 10… (5 באליפות אירופה למועדונים מלפני הדו קרב – נגד וויטאשק, דונצ'נקו, ממדיארוב, דינג וסבידלר, http://www.perpetualcheck.com/rang/whoall.php?lan=en&id=1503014). בכל אופן, אם חושבים על המשמעות הממשית שיכולה להיות לזה מעבר לסתם פרט סטטיסטי, אני מניח שתוצאות תיקו שקרלסן עשה בתחרות שהיתה לפני כמה שבועות לא באמת משנות הרבה כרגע; מה שחשוב הוא הרצף בדו קרב הנוכחי והשאלה אם זה ישפיע עליו באיזה צורה, כמו לגרום לחוסר סבלנות נוסח מה שהיה במשחק השמיני של הדו קרב הקודם נגד קריאקין אחרי 7 תיקו.

אילן 19 בנובמבר 2018

תודה.

חבל שבאתר הזה אין גם את תאריך המשחק עצמו להבדיל מתאריך עדכון בפיד"ה, כי המשחק הראשון בזמן נמצא בראש הרשימה וזה מבלבל.

אז עכשיו כבר 12 תיקו רצופים.

שחר ש 18 בנובמבר 2018

תודה על הסיקור.
עד כה זה נראה שהשחור הוא הצבע העדיף לכל אחד מהשחקנים. פעמיים הגיע לעמדה זכויה (אם נקרא לעמדה אתמול זכויה). מוזר.
ואם מדברים על לחץ, מעניין מה עובר לשחקן צעיר כמו קרלסן בראש כשהוא יודע שהוא בכושר פחות טוב ממה שהיה לפני מספר שנים, שהוא יודע שכולם יודעים את זה ושזה נמשך כבר לפחות שנה.

איציק 18 בנובמבר 2018

אכן נראה ששחור זה הלבן החדש.

צור שפי 18 בנובמבר 2018

עד עכשיו היו שני משחקים מאוד מעניינים, הראשון והשישי, ובשניהם השחור החמיץ זכיה, פעם אחת כל מתמודד. ארבעת המשחקים ביניהם היו פושרים.

Amir A 18 בנובמבר 2018

הדבר הבולט בעיני כרגע הוא שקרואנה נתפס כמישהו בשיאו בדו-קרב הזה, בעוד שקרלסון, גם בעיני עצמו, נתפס כשחקן בירידה. השאלה שנשאלת היא האם ומתי התפיסה הזו תנשך את קרואנה בישבן.

austaldo 18 בנובמבר 2018

לא סביר, כי קרואנה יודע שעם כל הדיבורים על זה שקרלסן לא בשיאו, עדיין אם זה יגיע לבליץ גיים אז הוא יפסיד. הוא צריך ניצחון אחד שעליו הוא יוכל לשמור

אורן השני 18 בנובמבר 2018

אני לא מבין גדול (ואף לא קטן), אך יש לי תחושה שקרלסן הולך "לעשות התאמות" ולקחת לפחות משחק אחד בלבן ולזכות בדו-קרב.

סגל 18 בנובמבר 2018

משחק 7 – קרלסן עבר בהצלחה את החלק הקשה ביותר של הדו קרב בלי להפסיד בשני משחקים רצופים בלבן, עכשיו יהיה לו יתרון של שלושה שחורים לעומת שניים לקרואנה במשחקים שנותרו… ויותר ברצינות (?) – העליבות של הלבן בדו קרב נמשכה היום, אם כי לפחות הפעם הוא לא היה ממש בסכנת הפסד. קרלסן חזר להסתעפות של גמביט המלכה ממשחק 2 (הראשון שלו בלבן), ניסה משהו שונה במסע העשירי (פ-ד2 במקום צ-ד1), כמו באותו משחק שוב הופתע על ידי מסע נדיר של קרואנה בתשובה (מה-ד8), שוב נמנע ממסעים יותר שאפתניים שאולי היו יכולים להציב יותר בעיות בפני השחור בשתי הזדמנויות (12.צ-ד1 במקום ר-ה2 ו-15.פג-ה4 במקום הצרחה), ושוב איפשר לקרואנה תיקו קליל.

איציק 18 בנובמבר 2018

האם יתכן שזו אסטרטגיה מחושבת של קלסון, לא להסתכן, לנסות לסגור 12 משחקי תיקו אם לא יצא לגנוב משחק. הוא יודע שכול שהמשחק מהיר יותר, הסיכוי שלו טוב יותר ולשם הוא חוטר. למה להסתכן בקלסי אם אפשר יחסית בקלות לנצח בבליץ.

סגל 18 בנובמבר 2018

לא, מה שקרה במשחק הזה נבע די בברור מזה שקרואנה הצליח שוב להפתיע אותו בפתיחה (כמו במשחק 2, כאמור) והוא לא הגיב בצורה כל כך טובה; היה מאוד בולט בראיונות אחרי המשחק שהוא מתוסכל מזה שלא הצליח להשיג יותר. אפשר אמנם לומר שבניגוד למה שקרה בשלב המקביל בדו קרב לפני שנתיים, נגד קריאקין, הוא לא מרגיש שהוא חייב כבר לנצח ויהי מה, אבל בהחלט לא נראה שהוא מסתפק מראש בתיקו בכל המשחקים שנותרו. זה מן הסתם גם יהיה mindset גרוע מאוד לוותר מראש באופן כזה על היוזמה, כי יש עוד די והותר דרכים שבהן דברים יכולים להשתבש. כמו שמשחק 6 הראה באופן ברור קרלסן עצמו רחוק מלהיות בלתי פגיע, וגם אם הוא ירצה סדרה של תוצאות תיקו זה בשום אופן לא מבטיח לו סדרה של משחקים קלים.

ישי 18 בנובמבר 2018

זה גם יצריך שינוי די משמעותי באופי שלו, לא?
אם כל המשחקים (למעט משחק 1) יסתכמו בזה שהוא הצליח לא להפסיד, קשה יהיה להמשיך לראות אותו כמו בעבר כאלוף הבלתי מעורער. זה יהיה אלוף די מקרי מתוך הצמרת.

ישי 18 בנובמבר 2018

או בניסוח אחר: שחקן העבר הנערץ עליו לא היה מעלה על דעתו דבר כזה.
אז מילא לעשות את זה כש'מזדקנים', אבל הוא עוד לא בן 30.

ישי 18 בנובמבר 2018

אפשר הסבר על המספרים שהמחשב נותן?
אני מבין ש-1 זה יתרון קל ללבן ו-4 זה משחק זכוי, אבל איך בדיוק מתרגמים את המספר למשהו בעל משמעות?

סגל 19 בנובמבר 2018

הערכים המספריים הם לפי רגלים – 1+ אומר יתרון ללבן ששקול ליתרון חומרי של רגלי, למרות שהמצב החומרי עצמו כמובן לא חייב להיות כזה וההערכה משקללת כל מיני גורמים בעמדה (נניח, אם לצד אחד יש יתרון חומרי של רגלי וההערכה היא 0 – כלומר שוויון – זה אומר שלדעת המחשב יש לצד עם הרגלי פחות מספיק פיצוי בשבילו לאור גורמים אחרים בעמדה). בדרך כלל ההערכות האלה ניתנות בדיוק של מאיות, כלומר עד לרמה של מאיות רגלי (מה שנקרא centipawns).

אשר 19 בנובמבר 2018

אני מתעסק בחיזוי (הערכת) תקופות חזרה של שטפונות וככל שאני מתעסק בזה יותר אני מבין שזה לא כל כך עובד. אז היום אני חוזה נצחון בלבן של קרואנה. אולי זה יעבוד יותר טוב.

אילן 19 בנובמבר 2018

אתמול אחרי סיום המשחק ה- 7 הן בראיונות מיד לאחר המשחק והן במסיבת העתונאים, קרלסן נראה מותש ומתוסכל (כתבתי את זה עוד לפני שראיתי את מסיבת העתונאים); קרואנה רגוע ומעודד:
https://www.youtube.com/watch?v=6x3syMb_ByQ
השאלות הולכות ומביכות (בעיקר) את אלוף העולם ממשחק למשחק…

האם אפשר לומר, בניגוד לאליפות העולם הקודמת (קרלסן-קריאקין), שקרואנה יריב שקול יותר לקרלסן?
האם העובדה ששום משחק לא הוכרע עדיין נובעת יותר מכך ששניהם שחקנים מאוד מאוד חזקים או יותר מכך ששניהם מאוד מאוד זהירים ולא נוטלים סיכונים כדי לא להפסיד (או משניהם גם יחד)? שניהם לא ביצעו עדיין שום Blunder.

ניחוש קטן שלי – פאבי יפתיע היום בלבן במשחק 8. לא יודע אם ינצח אבל יפתיע.

אילן 19 בנובמבר 2018

אניש גירי לגבי היום: "הגיע הזמן לבדוק אם יש חדש ברוסולימו" :)
https://twitter.com/anishgiri/status/1064229363590356993

Zak 19 בנובמבר 2018

או שלא – קרואנה משחק דווקא את הסיציליאנית הפתוחה וקרלסן כצפוי מגיב בסוושניקוב. המשחק ממשיך בנוסח צדדי, אפילו מאוד (7. פד5) ומי יודע, אולי מבנה הרגלים והיציאה המהירה מהתיאוריה יובילו לשם שינוי למשחק דינמי ומעניין

אילן 19 בנובמבר 2018

טוב, אני כתבתי כבר שפאבי יפתיע :)

נקמורה מתארח עכשיו ב chess.com ואומר שקרלסן החמיץ כמה מסעים טובים ושהוא מופתע מכמה החלטות שלו ושלא הוא בא מוכן מספיק ועוד. במשחק הנוכחי נכון למסע 19 של הלבן הוא מעדיף את הלבן…
https://www.chess.com/tv

אילן 19 בנובמבר 2018

ציטוט מעניין של אנאנד לגבי קרלסן מהטוויטר של איאן רוג'רס:
Viswanathan Anand on Carlsen's comment about preferring his 2014 self: "What is striking is the number of [good] positions he doesn't convert [nowadays]. He used to win equal positions!"

https://twitter.com/GMIanRogers/status/1064198717576790016

אילן 19 בנובמבר 2018

43 דקות יתרון בזמן לקרואנה אחרי מסע 20 של קרלסן זה באמת חסר תקדים.
סבידלר אומר בשידור שהעמדה הזאת (לא אחרי מסע 20) שוחקה בין אופרין לגלפנד בטורניר Nutcracker. לא מצאתי את זה.
גם נקמורה הזכיר משחקים של גלפנד בפתיחה הזו .

Zak 19 בנובמבר 2018

הכי קרוב שמצאו בטוויטר זה משחק בהתכתבות משנה שעברה. עושה רושם שהצוות של קרואנה בהחלט הגיע מוכן… כנראה שהרושם החובבני מפרשת הסרטון היה מוטעה (ואולי בכוונה?)

https://twitter.com/GM_Huschenbeth/status/1064546656295763968?s=09

Selby 19 בנובמבר 2018

אם יש דבר אחד שאפשר להגיד אובייקטיבית, זה שקרואנה(ועוזריו) הוא היחיד שעד כה הביא לדו קרב הזה תרומה ממשית ויחסית משמעותית לתיאוריה, וזה אפילו לא בפטרוף המפורסם שלו.

איציק 19 בנובמבר 2018

שאלה,
גם סבידלר וגם נקמורה חושבים (להבנתי) שהמצב של קרואנה יותר נוח.
לקרואנה יש יתרון של 43 דקות.
והמחשב אומר שלקרלסן יש 0.67 רגלי יתרון. האם זה אומר שהפרשנים מפספסים משהו והניתוח של המחשב רואה יתרון עמדתי לקרלסן. האם המחשב גם לוקח בחשבון כמה זמן נשאר לכל שחקן, או מניח שלכל אחד יש זמן לא מוגבל?

אילן 19 בנובמבר 2018

היתרון של 0.67 הוא ללבן, קרואנה, לא לקרלסן. המחשב לא מתייחס לזמנים של הצדדים, אלא מנתח את העמדה עצמה בלבד.

איציק 19 בנובמבר 2018

תודה על התיקון.
מוזר שאין התייחסות לזמן… זמן יכול להיות מאד קריטי ומקור בלתי נדלה לטעויות.

ישי 19 בנובמבר 2018

להבנתי, הרעיון של המחשב הוא לא להעריך את המשחק אלא להעריך את העמדה. המשאבים האלה לא מושקעים כדי לתת לך הערכה אלא כדי לתת לשחקנים בהכנה הערכה. מסתמא בסוכנויות ההימורים לוקחים גם את זה בחשבון.

איציק 19 בנובמבר 2018

OK, כלומר מה שאנחנו רואים בזמן אמת, זו לא הערכת מצב המשחק אלה הערכת עמדה על הלוח, שכמובן יש לה מתאם לא רע להערכת מצב המשחק.

ישי 19 בנובמבר 2018

שים לב גם למה שאייל כתב בהמשך על עמדה לא יציבה – ייתכן יתרון שמצריך משחק מאוד מדויק כדי לממש אותו, ואולי אפילו מהלכים שקשה מאוד לגלות.

סגל 19 בנובמבר 2018

אם מישהו רוצה לראות הערכות מחשב רציניות מומלץ להסתכל באתר של sesse – זה סטוקפיש על סטרואידים (הוא רץ על חומרה של איזה מחשב על נורבגי). שם ההערכה אחרי 20…רו5 היא כבר באיזור ה-2+, כלומר די זכוי ללבן (אבל כנראה רק אם הוא משחק 21.ג5).

http://analysis.sesse.net

אילן 19 בנובמבר 2018

33 דקות ופאבי מצא את ג5. מדהים. למזלו היה לו מספיק זמן

אילן 19 בנובמבר 2018

אייל אם אתה נכנס לתוך הוריאציה ש SESSE מציע, יש דרך לחזור למשחק החי חוץ מאשר לרפרש את הדף?

אילן 19 בנובמבר 2018

מצאתי

סגל 19 בנובמבר 2018

…ולכל אלה שמתמכרים למעקב אחרי הערכות המחשב האלה כמו אחרי תנודות של מניות בבורסה, מוקדש הציוץ הבא :)

https://twitter.com/AntonSquaredMe/status/1063542107242184704

אילן 19 בנובמבר 2018

כל היתרון של קרואנה התמסמס אחרי 24. ח3? אפילו נקמורה נשמע מאוכזב. העמדה שלו עכשיו יכולה להידרדר. נקמורה מדבר על סיכוי של קרואנה עכשיו לתיקו.

סגל 19 בנובמבר 2018

זה לא כל כך מפתיע, מדובר בסוג של עמדה שהיא מאוד לא יציבה ולכל אי דיוק יכול להיות בה "מחיר" גדול. כמו שלדעת המחשב 18…ז5? הוא המסע שהרס קודם את העמדה של קרלסן, בעוד שבמקרה של 18…ו4 מייד (במקום רק במסע ה-19) זה פחות או יותר שוויון – יש שם איזו הסתעפות מפתח שהבדל של טמפו אחד קריטי בה לשחור.

אילן 19 בנובמבר 2018

אחרי שבזבז 33 דקות על ג5 חשבתי שהיה לו רעיון קונקרטי להמשך ההתקפה. נקמורה דיבר כבר אחרי 19. ג4 על וריאציות טובות ללבן ועל כך שלבן צריך לתפוס את טור ה' (הפתוח) החשוב וקרואנה שיחק עם הצריח לד'1, ובעצם לא ראה את עוצמת ההתקפה שהיה יכול לבנות בטור ה' (בשילוב הפרש לג4 והעלאת צריח לה5 והכפלת צריחים ואפילו במחיר של הקרבת טיב בהמשך. הכל בגלל הגנת השחור הפרוצה. וכן יתרון הזמן שהיה לו כבר התמסמס גם.
צריח על טור ה' היה מונע מקרלסן להביא את המלכה בהמשך לטור ה' החשוב כדי להגן על המלך השחור ולמנוע את חדירת המלכה השחורה.

צור שפי 19 בנובמבר 2018

דו קרב שאותי עד עכשיו מאכזב. שני שחקנים שמחמיצים הזדמנויות לניצחון, שחמט מאוד בינוני.

ישי 19 בנובמבר 2018

לא, כי קרלסן-קריאקין.

שחר התל אביבי 19 בנובמבר 2018

אני כותב מלונדון :)
הייתה בשלושת המשחקים האחרונים. חוויה מצוינת. השישי היה מותחן. השניים הבאים קצרים יותר אבל לא טרוויאליים כלל.
אפשר לראות בראיונות שהם מעריכים אחד את השני. הם משחקים ברמה דומה.
הסיכויים לדעתי 60 לקרלסן בגלל הבליץ וקצת הנסיון

Selby 20 בנובמבר 2018

ההכנה של פאבי הייתה פנטסטית, אבל מהרגע שהוא יצא מההכנה(בערך ב20.רג3), קרלסן, שכנראה יצא מההכנה הרבה לפני, היה סופר מדוייק וקרואנה הרבה פחות. גרישצ'וק אמר שלפעמים לעשות את המסע האמיתי הראשון שלך שעה וחצי אחרי שהתחיל המשחק יכול להיות גם חיסרון כי פתאום אתה לא כל כך "חם". עוד דבר שהוא אמר זה ממש לצעוק על קרואנה לשחק כבר ג5 כי אין צעד אחר בעמדה הזאת ושאת ההסתעפויות יחשב על חשבון הזמן של קרלסן. ובאמת קרואנה אמר שב33 דקות האלה הוא לא שקל אף מסע אחר. בזמן הזה שנמחק רוב היתרון שלו על השעון קרלסן גם חשב מן הסתם ואז שיחק ממש מהר את כל ההמשך. גרישצ'וק אמר שזה גם יותר פרקטי לחשוב כשהעמדה על הלוח. אני מאמין שאם זה מה שהוא היה עושה, גם קרלסן היה פחות מדויק ואולי גם קרואנה היה מוצא כמה רעיונות יותר טובים ממה שהוא בסוף שיחק.
רצף תוצאות התיקו זה לא כי השחמט פתאום נפתר כמשחק אלא כי השחקנים שווים מאוד, קרואנה הוכיח זאת מעבר לכל ספק. וגם כי אף אחד מהם לא הצליח ליצור את המשחק המושלם מבחינתו. למשל היום קרואנה השיג יתרון בפתיחה אבל קרלסן היה טוב יותר באמצע. במשחק 6 הוא השיג יתרון משום מקום באמצע המשחק אבל קרלסן הראה משחק הגנה מעולה בסיום. במשחק 1 קרלסן היה זכוי אבל לא היה לו קילר אינסטינקט. כלומר אף אחד לא היה טוב משמעותית מהשני לאורך משחק שלם ללא מעידות, וזה אנושי מאוד וכאמור מראה שהם שווים ברמתם, כל אחד עם היתרונות שלו.

סגל 20 בנובמבר 2018

יש הרבה היגיון במה שגרישצ'וק אמר לגבי החשיבה המאוד ארוכה של קרואנה על ג5 (במיוחד לאור מה שקרואנה אמר אחרי המשחק לגבי זה שמדובר בעצם במסע היחיד עליו הוא חשב באופן ממשי כל אותו זמן); אבל בכל זאת די משעשע לשמוע דווקא את השחקן שהסגנון שלו מתאפיין בניהול זמן אולי הכי לא שפוי בתולדות השחמט מטיף לאחרים בתחום הזה…

איציק 20 בנובמבר 2018

אני חושב שאם הניסיון שיש לו בניהול זמן לקוי הוא הכי מתאים לפרשן את זה ;)

D! פה ועכשיו 20 בנובמבר 2018

תודה לכולכם על התגובות. אני מת על האתר הזה!

Zak 20 בנובמבר 2018

לפי מה שאניש גירי מעריך, יכול להיות שקרלסן דווקא הכיר את הנוסח אבל התבלבל בסדר המסעים. המהלך הנכון הוא 18… ו4 ואם לבן ממשיך צא4 רק אז ז5. ייתכן וקרלסן זכר אי שם עמדה שבה הרגלים עומדים על ו4 ועל ז5 אבל לא את סדר המסעים המדויק שמוביל אליה וזה מה שהוביל לטעות וליתרון של קרואנה

דוד 20 בנובמבר 2018

לדעתי היה פספוס אסטרטגי מסויים של קרלסן עם 15..פה5. אם הוא באמת רצה משחק חריף עם סיכויי ניצחון היה עדיף פו6 ואז ההמשך של ז5 וכו' נראה הרבה יותר משכנע. קרואנה היה מאוד בטוח בעצמו בהכנה שלו אבל הניסיון מוכיח שזו טעות. המשחק של השחור מאוד 'קל' עם קידום רגלים בהתקפה על המלך והמחשב לא תמיד מעריך זאת נכונה.
אגב זה אופי של עמדה שמופיע בדרך כלל בהודית של המלך. נקמורה הוכיח בעבר כמה פעמים את העוצמה והרזרבות של השחור שלפעמים יכולות לבטל לחלוטין את היתרון של הלבן באגף המלכה. היה אפילו משחק מפורסם שלו מול ווסלי סו, סו שיחק מהר מאוד ובביטחון אבל נאקה פשוט ריסק את העמדה שלו לחתיכות. בסיציליאנית זה יותר נדיר, אבל מעניין לציין שקרלסן השתמש פעם ברעיון דומה מול קרואנה בהמשך נדיר של הרוסולימו, בלבל אותו לחלוטין עם התקפה באגף המלך. קרואנה הצליח אמנם להדוף את ההתקפה אבל לא מצא המשך טוב והובס http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1782716.
זה בהחלט סוג משחק שקרואנה נוטה להסתבך בו ויש עוד דוגמאות. קרלסן יכל "לתפוס אותו" ולדעתי פספס.

Comments closed