קרלסן – קרואנה, משחקים 8-7: קרואנה שולט בפתיחות, אבל שוב מחמיץ ניצחון

והשחקנים משווים את שיא רצף תוצאות התיקו בפתיחת דו קרב מ-1995

במשחק 7 היה לקרלסן לבן שני ברצף, בשל החלפת סדר הצבעים המתרחשת באמצע הדו קרב. מכיוון שאלוף העולם בחר במסע ראשון שונה בכל אחד משלושת המשחקים הקודמים שלו בלבן, היה חוסר ודאות רב לגבי מה יופיע הפעם על הלוח – והוא בחר לחזור ל-1.ד4 ולהיכנס שוב להסתעפות גמביט המלכה עם 5.ר-ו4 שהופיעה במשחק 2. באותו משחק קרואנה הפתיע, לאחר 10.צ-ד1, במסע הנדיר 10…צ-ד8!? שבעקבותיו קרלסן נמנע מלהיכנס להסתעפות הקריטית ביותר שיכלה להוביל לסיבוכים רבים, ובחר במקום זאת במסע לא מחייב שלא נתן לו כלום. הפעם הוא החליט לסטות מההמשך הזה וניסה מסע עשירי אחר – ייתכן שקרלסן והצוות שלו הגיעו למסקנה שאותו מסע של קרואנה באמת טוב לשחור, אבל גם ייתכן מאוד שאפילו אם מצאו לו תשובה חזקה הניחו שקרואנה לא יחזור עליו יותר, ולכן החליטו לנסות ולהפתיע אותו בשלב מוקדם יותר.

קרלסן שיחק איפוא 10.פ-ד2, מסע סטנדרטי במבנה הזה כדי להביא את הפרש ל-ב3 ולאיים תוך כדי כך על המלכה והרץ השחורים.

שתי התשובות המקובלות ביותר הן הזזת הרץ השחור מהערוגה הפגיעה ג5 ל-ה7 או ב4; אבל קרואנה, שהיה מוכן היטב גם הפעם, הצליח להפתיע שוב את קרלסן עם מסע נדיר – 10…מה-ד8!. המסע הזה למעשה הגיוני מאוד, כיוון שגם המלכה נמצאת בערוגה פגיעה (ולא רק הרץ); ייתכן שהנדירות שלו, לפחות עד היום, קשורה בכך שמנקודת ראות אנושית קשה מבחינה פסיכולוגית לסגת מייד בחזרה עם כלי שרק עתה הגיע למשלט קדמי יותר (במסע התשיעי השחור הרי הזיז את המלכה מ-ד8 ל-א5). מכל מקום, גם מה שקרה במשחק עצמו וגם לא מעט ניתוחים שנעשו בינתיים בעקבותיו מצביעים על כך שלא מדובר בטריק למשחק אחד אלא בחלק מרעיון רציני במערך הפתיחה הזה שיוכל מן הסתם לשמש את השחור במשחקים נוספים.

קרלסן, כאמור, הופתע שוב – דבר המעיד על הכנה לא מוצלחת, בהתחשב בכמה סמוכה היתה ההפתעה לנקודה ממנה קרלסן עצמו בחר לסטות מהמשחק הקודם; זה ניכר מזמן המחשבה שלו על המסע הבא (קרוב ל-10 דקות), והוא גם הודה בכך באופן קצת מצחיק במסיבת העיתונאים.

החלק הקריטי באמת של המשחק התמצה למעשה בחמשת המסעים הבאים. ההמשך היה 11.פ-ב3 (תוקף את הרץ השחור) ר-ב6! – מסע ששוב הפתיע את קרלסן ולמעשה הוא כבר חידוש ממש וחלק מרעיון כללי יותר של השחור לגבי המערך שלו; חשוב לסגת עם הרץ לכאן ולא ל-ה7 (כמו בכמה משחקים די אקראיים ששוחקו בהסתעפות זו ברמות נמוכות יותר) כדי להשאיר את אותה ערוגה פנויה עבור המלכה השחורה. בנקודה זו נראה שההמשכים המאתגרים ביותר את השחור כוללים הבאה מיידית של הצריח הלבן  ל-ד1, בין אם על ידי 12.צ-ד1 או הצרחה לצד המלכה – אבל עם זאת, אין ללבן איזו דרך פשוטה להשיג יתרון ברור. למשל, אחרי 12.צ-ד1 מה-ה7! (מסלק את המלכה מהעמדה על הטור מול הצריח הלבן – כאמור, חשוב שהערוגה הזו לא תהיה תפושה על ידי הרץ) הלבן איננו יכול פשוט לזכות ברגלי עם הכאה משולשת על ד5; כפי שניתן לראות בלוח החי, כאשר העמדה נפתחת באופן כה מהיר השחור מקבל יוזמה קטלנית בשל חוסר הפיתוח היחסי של כלי הלבן.

קרלסן בחר במקום זאת במסע הפחות מחייב 12.ר-ה2 – בדיוק אותו מסע לא מחייב שעשה במשחק 2 לאחר שהופתע שם בפתיחה – והמשחק נמשך 12…מה-ה7 13.ר-ז5 (לנסות ולנצל את העובדה שהרץ השחור לא על ה7 לצורך ריתוק הפרש ב-ו6) 13…ד:ג4!. המסע האחרון מאפשר לשחור להרויח זמן לצורך השלמת פיתוח הכלים שלו אם הלבן מצידו יבזבז זמן כדי ללכוד את הרגלי – למשל 14.ר:ג4 (כעת זהו למעשה בזבוז מסע, כיוון שהרץ כבר זז פעם אחת ל-ה2) ח6 15.ר-ח4 פ-ה5 (תוקף רץ לבן אחד) 16.ר-ה2 פ-ז6 (תוקף את הרץ הלבן השני) 17.ר-ז3 ר-ג7 ולא נראה שהלבן השיג משהו. קרלסן שיחק במקום זאת 14.פ-ד2 ואחרי 14…פ-ה5 התקבלה העמדה הבאה:

לכידת הרגלי עם 15.פ:ג4? לא תיתן ללבן כלום בגלל 15…פ:ג4 16.ר:ג4 מה-ג5! (עם איום בו-זמני על שני הרצים הלבנים), וכדי לא להפסיד כלי הלבן חייב להמשיך 17.ר:ו6 ונותר בעמדה נחותה לאחר 17…מה:ג4 (לשחור זוג הרצים ויוזמה). אבל היה כאן לקרלסן סיכוי ממשי אחרון לשחק באופן שאפתני ולנסות להוציא מהמשחק הזה יותר מתיקו, עם 15.פג-ה4!? וכוונה לנצל את הריתוק על ו6 (עם הרעיון להמשיך במקרים מסוימים מה-ג3). אפשר לראות הסתעפויות לדוגמה בלוח החי – אבל שוב, יש לציין שהן מובילות למשחק סבוך ואינן מבטיחות ללבן איזה יתרון ברור.

קרלסן בחר במקום זאת פשוט להצריח במסע ה-15, וכפי שהוא עצמו אמר במסיבת העיתונאים זו למעשה הודאה בכך שהלבן לא השיג שום דבר ממשי. קרואנה היה יכול בעקבות זאת להשלים בנוחות את פיתוח הכלים שלו, והתקבלה עמדה סימטרית שבה לאף צד אין חולשות מיוחדות עם טור מרכזי פתוח (ד') המעודד חילופי כלים המוניים – כלומר, תנאים לתיקו כמעט ודאי. המקסימום שקרלסן הצליח להשיג בהמשך היה ליצור חוסר איזון (imbalance) קטן בעמדה על ידי חילוף רץ בפרש והגעה לעמדה עם מלכה ופרש מול מלכה ורץ לשחור ולאחר מכן סיום של פרש מול רץ, אבל למרות המשלט המרשים אופטית שהפרש הלבן תפש על ד6 הדבר לא הספיק ליצירת סיכויים ממשיים והוסכם על תיקו במסע ה-40.

במבט על צמד המשחקים 7-6 ניתן לומר שקרואנה הצליח לנטרל בהם לחלוטין את מה שנחשב לעתים כצומת משמעותי בדו קרבות על אליפות העולם – הלבן הכפול שאחד השחקנים מקבל באמצע. השוואה לפעם הקודמת בה קרלסן קיבל לבן כפול כזה, בדו קרב השני שלו נגד אנאנד (2014), יכולה להמחיש זאת היטב: אז קרלסן ניצח במשחק 6 והצליח להפעיל לחץ גדול מאוד על אנאנד גם במשחק 7; הפעם הוא ניצל בקושי מהפסד במשחק 6 ואיפשר לקרואנה תיקו קליל במשחק 7. בנוסף לכך, ניתן לומר שצמד המשחקים הזה קבר את הספקולציות לגבי ההשפעה השלילית שעשויה להיות לפרשת "וידאוגייט" (מיום המשחק הרביעי) על קרואנה – כזכור, באותו צילום מסך שדלף נראו הסתעפויות פתיחה לשחור שהעיקריות בהן היו בהגנת פטרוב ובגמביט המלכה עם 5.ר-ו4, בדיוק הפתיחות אותן שיחק קרואנה בהצלחה במשחקים 7-6.

**********

במשחק 8 המשיך הדו קרב התאורטי בין קרואנה לקרלסן בהגנה הסיציליאנית, אבל הפעם עם שינוי חשוב מצד קרואנה. לאחר 2…פ-ג6 של קרלסן, במקום להיכנס להסתעפות רוסולימו (שכבר זכתה אצל חלק ממסקרי הדו קרב לתואר "ברלין של הסיציליאנית") עם ר-ב5, כמו בשלושת המשחקים הקודמים שלו בלבן, הוא ניסה סוף סוף את הסיציליאנית הפתוחה עם 3.ד4 – אולי התייאש מהניסיון להשיג משהו ברוסולימו, ואולי פשוט המתין עד עכשיו לכך שהצוות שלו יצליח למצוא רעיונות מוצלחים עם הנוסח הפתוח. קרלסן מצידו הגיב כצפוי בהסתעפות סוושניקוב (3…ג:ד4 4.פ:ד4 פ-ו6 5.פ-ג3 ה5), שפעם היה לה מוניטין מפוקפק מאוד ברמות הגבוהות אבל בשנים האחרונות נחשבת לאחת ההגנות הסולידיות והאמינות ביותר לשחור. אגב, אחד משחקני הצמרת הבולטים שתרמו לשינוי הזה הוא גלפנד, שלקראת הדו קרב עם אנאנד חידש את ההגנה הזו ברפרטואר שלו לאחר ששנים רבות לא שיחק אותה ומאז משתמש בה באופן די קבוע.

על כל פנים, הפעם ההכנה של קרואנה התבררה כמוצלחת מאוד – בעצם בפעם הראשונה בדו קרב הזה עבור הלבן (אם כי גם במשחק 3 קרואנה השיג עמדה טובה מהפתיחה, אלא שאז בזבז מייד את היתרון שלו). במסע השביעי הוא סטה מההסתעפות הראשית של הפתיחה, ר-ז5, ושיחק במקום זאת 7.פ-ד5, מסע ישן אבל כזה שבזמן האחרון הפך כר ניסויים לרעיונות חדשים עבור הלבן, וגם נוטה להוביל למשחק קונקרטי המבוסס על חישובים מדויקים, באופן המתאים לסגנונו של קרואנה.

קרלסן לא נראה מופתע מהבחירה הזו, אבל הוא החל לחשוב באופן ממושך יותר כמה מסעים לאחר מכן, כשקרואנה שיחק 12.ר-ד2, מסע נדיר למדי – אם כי כזה שהופיע כבר בצמד משחקים בפרופיל די גבוה משנה שעברה בהם היה מעורב גלפנד (שכבר הוזכר למעלה) נגד רב האמן הרוסי אופארין. גלפנד בחר בשני המקרים לשחק א6 כדי להדוף את הפרש הלבן מ-ב5 ואז להמשיך ולקדם את הרגלי ל-א5, כדי למנוע את המסע הזה מהלבן. קרלסן בחר במשחק זהיר פחות ואגרסיבי יותר עם 12…ו5, 14…ה4 ו-15…פ-ה5 כשהוא מאפשר ללבן להרויח מרחב באגף המלכה אבל מנסה לעומת זאת להשיג יוזמה בצד השני של הלוח, תוך שימוש ביתרון המספרי של ארבעה מול שלושה רגלים באגף המלך אותו קיבל השחור בעקבות החילוף על ד5 במסעים 8-7.

קרואנה הגיב במסע הטוב 17.ו4! כדי להאט את היוזמה של השחור ולהכריח אותו לשבור באופן חלקי את מערך הרגלים שלו, ולאחר חילוף על ו3 המשחק הגיע לרגע קריטי:

בעמדה הסבוכה הזו, קרלסן המשיך במשחק אגרסיבי עם 18…ז5? כדי לפתח את היוזמה שלו באגף המלך (בסגנון המזכיר את ההגנה ההודית של המלך), אבל המסע הזה התברר כטעות המחלישה את עמדת השחור בלי שתיתן לו די יוזמה כפיצוי. לא היה הכרחי לשחק באופן כזה – היה אפשר, למשל, להמשיך באופן סולידי יותר עם התמרון ר-ו6/פ-ד7/ר-ה5, ומעניין שהמחשב מצידו ממליץ להמשיך מייד עם 18…ו4!, שקרלסן שיחק מסע אחד אחר כך וש-ז5 שוחק במידה רבה כהכנה שלו. זוהי אפשרות שבאמת קשה מאוד להבין אותה – וכדאי להתעכב על כך מעט כדי להמחיש עד כמה העמדה סבוכה וקשה לפענוח. אם הלבן מגיב ב-19.ג4 (כמו במשחק עצמו), יכול להתקבל ההמשך 19…ר-ו6 20.ר:ו4 פ:ו3+ 21.מה:ו3 ר:ב2 (השחור מעוניין להחזיר לעצמו את הרגלי), 22.צא-ד1 ר-ה5 (הלבן איים מה-ז3) 23.מה-ה3 עם יתרון על סף זכייה ללבן, במידה רבה בשל עדיפות ענקית של הפרש הלבן על פני רץ הערוגות הבהירות של השחור בעמדה שהתקבלה. אלא שלפני לכידת הרגלי על ב2 יש לשחור את מסע הביניים 21…ר-ד4+! וכעת לאחר 22.מ-ח1 ר:ב2 23.צא-ד1 ר-ה5 24.מה-ה3 השחור ממשיך 24…מה-ו6! ומשיג שוויון בשל ריתוק הרץ הלבן לאורך הטור ו' (כך שלא ניתן להכות על ה5) – ריתוק המתאפשר כתוצאה מכך שהמלך הלבן, שזז ל-ח1 בשל התראת השח במסע ה-21, כבר אינו מגן יותר על הצריח ב-ו1. רק הניואנס הטקטי הזה – מסוג הדברים שמחשבים מזהים הרבה יותר בקלות מבני אדם – יכול להצדיק את הרעיון של 18…ו4.

מכל מקום, אחרי המסע ששוחק למעשה על ידי קרלסן ההמשך 19.ג4! עם הרעיון 20.ר-ג3 ו-21.ג5, כדי לרסק את המרכז של השחור באמצעות הקרבת רגלי, הפך לחזק ביותר כיוון שלשחור חסר מסע בהשוואה למצב לאחר 18…ו4:

וכאן, כפי שניתן לראות בצילום המסך שבראש הפוסט, מחשבים חזקים כבר הראו יתרון באיזור הזכייה עבור הלבן. אבל מעניין שלצד ההתפתחות הזאת חלה באותו זמן התפתחות אחרת דווקא לטובת קרלסן – והיא שהמשחק של קרואנה החל להפוך להרבה יותר מהוסס, דבר שהתבטא בזמני החשיבה שלו. עד לנקודה זו קרואנה שיחק במהירות ממש מדהימה יחסית למורכבות העמדה – מה שיצר את התחושה שהוא עדיין בתוך ההכנה שלו – וצבר יתרון גדול מאוד על השעון לעומת קרלסן, אבל על מסע 21 הוא חשב למעלה מחצי שעה. אין בכך שום דבר בעייתי כשלעצמו – כאשר צוברים רזרבה גדולה של זמן על השעון, הגיוני לעצור ולהקדיש זמן רב לעמדה שנראית קריטית להתפתחות המשחק כדי לדייק בה עד כמה שאפשר. אבל מתוך מה שאמר קרואנה במסיבת העיתונאים אחרי המשחק היה נשמע כאילו לא הצליח למצוא דרך ברורה לניצחון של הלבן אחרי ג5, למרות שהרגיש שהמסע הזה צריך להיות טוב והמסע היה למעשה היחיד ששקל ברצינות.

המשחק נמשך 21…פ:ו3+ 22.מה:ו3 ד:ג5 (השחור היה חייב להחליף על ו3 לפני לכידת הרגלי הזו, אחרת הפרש על ה5 היה נותר ללא הגנה; אין ברירה אלא לקבל את הרגלי המוקרב, אחרת האיומים של ג6 או ר:ה5 מלווה ב-ד6 חזקים מדי) 23.צא-ד1 (הבאת הצריח לטור הפתוח ה' היתה יכולה להיות כאן מאוד חזקה, אבל גם המסע הזה טבעי וחזק – הלבן מאיים בקידום הרגלי ד' שלו, שלאחר מסעו ה-21 של השחור הפך לחופשי) 23…ר-ד6 (כדי לחסום את הרגלי הזה):

וכאן המסע החזק ביותר ללבן, שזוכה באופן כפוי, הוא 24.פ-ג4! (עם לחץ על ד6) – ואם 24…ז4, המסע ממנו כנראה חשש קרואנה בתגובה, ללבן די והותר זמן לסגת עם המלכה; אחרי 25.מה-ו2 אין לשחור התקפה ממשית וגם לא הגנה טובה מפני האיום של צ-ה1 מלווה ב-פ:ד6 ור-ה5 (עם זכייה בצריח על ב8); למשל, אחרי 25….ו3 26.צו-ה1 צ-ג8 27.ז:ו3 ז:ו3 28.מ-ח1! – עם האיום החדש לתקוף לאורך הטור ז' בצרוף האלכסון הארוך א1-ח8 – מסתבר שפתיחת הטורים באגף המלך קטלנית דווקא עבור המלך השחור ולא זה הלבן. מסע חזק אפשרי נוסף עבור הלבן היה כאן 24.מה-ח5! כדי להמשיך את ההתקפה, והטוב ביותר שהשחור יכול לעשות במקרה כזה הוא לוותר על הרגלי ב-ז5 עם 24…מה-ה8 ולהיכנס אחרי 25.מה:ז5+ מה-ז6 לסיום נחות בהרבה מאשר זה שהתקבל במשחק עצמו. אבל קרואנה, שכאמור לא הצליח לראות כאן ניצחון ברור, שיחק במקום זאת 24.ח3? שהתברר כמסע איטי וזהיר מדי.

וכפי שכבר קרה במהלך הדו קרב הזה, כשאחד היריבים שיחק בהיסוס ובאופן לא מדויק ברגע קריטי השני הגיב בצורה טובה והצליח לנצל זאת כדי לאזן מחדש את המשחק; הפעם קרלסן שיחק במהירות 24…מה-ה8!, מסע המונע מהלבן את האופציה ההתקפית של מה-ח5 וכמו כן מכין את תמרון המלכה ל-ז6 במסע הבא, כשבכך היא מפנה את השורה האחורית לצריחים השחורים שכעת יהיו מתואמים וגם מאפשרת לשחור ליצור משחק נגדי משלו עם האיום …ז4 (מסתבר ש-ח3 מצד הלבן רק הפך אותו פגיע יותר למסע הזה).

לאחר 25.פ-ג4 מה-ז6 קרואנה הבין שרוב היתרון שלו התמסמס (כעת, 26.צו-ה1 ייענה ב-26…צב-ה8 וללבן אין איומים על הטור ה'; זו, כאמור, תוצאה של רווח המסע שקיבל השחור כדי לפנות את המלכה מהשורה האחורית) – והוא החליט לפשט את העמדה על ידי חילוף מלכות ומעבר לסיום בו היתה לו עוד יוזמה קלה. אבל אותה כבר היה לקרלסן הרבה יותר קל לנטרל, בין השאר בשל נוכחותם של רצים שוני מסלול. העמדה הסופית בה הוסכם על תיקו במסע ה-38 ממחישה היטב את הסיבה העיקרית בגללה סיומים כאלה נוטים באופן כללי לתיקו – הקלות היחסית בה הצד המתגונן יכול לחסום קידום רגלים חופשיים של היריב; במקרה זה, הרגלי הלבן החופשי אמנם התקדם עד ל-ד6 אבל לא יצליח להמשיך ולהתקדם ל-ד7, ערוגה עליה אין לרץ הלבן השפעה ושעליה משגיח הרץ השחור.

בסיכומו של דבר, ניתן לומר שבניגוד למשחק השישי החמצת הניצחון של קרואנה במשחק הנוכחי גדולה מאוד, ושקולה לזו של קרלסן במשחק הראשון. הניצחון אמנם לא היה טריביאלי וחלון ההזדמנויות לניצול היתרון המכריע היה קצר, אבל משחקן שבדרך כלל מצטיין מאוד בחישובים קונקרטיים כמו קרואנה היה ניתן לצפות שימצא את ההמשך המכריע ברגע הקריטי, במיוחד בהתחשב במצב הנוח מאוד שהיה לו על השעון.

**********

עם שמונה משחקי תיקו עד כה, הדו קרב הנוכחי עובר את השבעה בפתיחת הדו קרב קרלסן – קריאקין לפני שנתיים ומשווה את שיא רצף תוצאות התיקו בפתיחת דו קרב אליפות עולם מקספרוב – אנאנד 95. אבל כפי שהעיד המשחק השמיני, אפשר בהחלט לחוש מתח מצטבר מאחורי הרצף הזה, והאופן האגרסיבי מאוד בו שיחק קרלסן מראה שהשאיפה העיקרית שלו איננה רק לסיים את כל 12 המשחקים באורך רגיל בתיקו כדי להגיע כבר לשובר השוויון (לפחות עדיין לא). כך שלדעתי ישנו סיכוי בכלל לא רע להכרעה בארבעת המשחקים שנותרו.

נו האדל - פוטבול אפלטוני
יותר מזה אנחנו לא צריכים

67 Comments

D! פה ועכשיו 21 בנובמבר 2018

היה קשה אתמול בלי משחק :) כמה קל להתרגל לזה….

איציק 21 בנובמבר 2018

האגרסיביות של קרלסון הביא ליתרון של קרואנה.
מקווה שלא יגיע למסקנה שעדיף להישאר זהיר.

Zak 21 בנובמבר 2018

אם אני זוכר נכון גם לקריאקין היתה טעות דומה בדו קרב שלו נגד קרלסן? בעמדה זכויה אבל עדיין מסובכת הוא גם חשב באיזור החצי שעה על המסע, אבל בסוף פספס את הזכייה. נראה אם קרואנה יצליח להתאושש מההחמצה הזאת, יכול להיות שהעובדה שבמשחק האחרון הוא בלבן בכל זאת תשחק לזכותו

סגל 21 בנובמבר 2018

כן, זה היה במסע 39 של המשחק התשיעי (http://debuzzer.com/segal/75407), מייד אחרי הזכייה של קריאקין בשמיני – אם הוא היה מצליח לנצח שם זה כנראה היה סוגר את הדו קרב. (לפי כל הניתוחים שבאו אחר כך אולי לא היה זכוי במאה אחוז, אבל בכל מקרה ברור שקריאקין החמיץ את האפשרות היותר טובה בין שני המסעים שהוא התלבט ביניהם.)

Amir A 21 בנובמבר 2018

יש כאן מישהו שעוקב לייב? ויכול להסביר לי למה קראונה הרגע לקח את הפרש של קרלסון עם הרץ?

סגל 21 בנובמבר 2018

הוא רצה לקחת את הרגלי ב-ד4… במבט קצת יותר רחב הוא כנראה הרגיש לא כל כך נוח בעמדה שנוצרה (מעיד על כך הפיגור של כמעט שעה על השעון לעומת קרלסן) והחליט לפשט אותה – להחליף כמה כלים ואת הרגלי ב7 תמורת ד4.

Zak 21 בנובמבר 2018

במהלך ה-17? הכוונה להחליף כלים ולהגיע לסיום בו הרצים שוני מסלול (הרץ של הלבן נע על ערוגות לבנות וזה של השחור על ערוגות שחורות). במצב כזה בד"כ יותר קשה לצד התוקף להשיג ניצחון כפי שאייל הסביר על עמדת הסיום של המשחק השמיני

Amir A 21 בנובמבר 2018

תודה לשניכם

סגל 21 בנובמבר 2018

אבל האמת שנכון למסעים 24-23 עוד יש מספיק כלים על הלוח כדי שהרצים שוני המסלול יהיו דווקא יתרון לצד עם היוזמה (כי במקרה שהעיקר במשחק הוא עדיין התקפה על המלך ולא קידום רגלים להכתרה, יכול להיווצר מצב שהצד התוקף משחק כאילו עם רץ יותר). בכל אופן קרלסן קיבל יתרון קטן ודי יציב בדיוק מהסוג שהוא אוהב: מבנה יותר קומפקטי, רץ יותר אקטיבי, חולשה של השחור באגף המלך בעקבות הזזת הרגלי ל-ו6 (שעכשיו הוא מנסה לנצל אותה בעזרת קידום הרגלי ח').

Amir A 21 בנובמבר 2018

והשאלה הבאה היא מה היה ההגיון בהקרבת הרגלי של קרלסון? החלשת אגף המלך בגלל שעכשיו יש לו שני רגלים על ח'?

סגל 21 בנובמבר 2018

כן, החלשת מבנה הרגלים וגם עמדת המלך השחור. אבל לא בטוח שזה היה רעיון טוב; אחרי 26…ו5 די ברור שהשחור חותר לשחק ח4 עם משחק נגדי.

סגל 21 בנובמבר 2018

דרך אגב, זה קרלסן בלי ו'. אני מבקש לא לקחת דוגמה מאיציק :)

אמיתי 21 בנובמבר 2018

+1

איציק 21 בנובמבר 2018

:-(

איציק 21 בנובמבר 2018

אני מבין שאין אנשים חסרי תוחלת ובמקרה הגרוע הם יכולים להוות דוגמה שלילית, אבל למה דווקא אני?
אולי מגנוס זה שטועה ומטעה?
ויש מגיב אחד שאינו מגיב (ממש פה מעלי), אלה רק כשצריך לעודד השמצות. מבקש להכריז עליו ספאם.

אמיתי 21 בנובמבר 2018

דווח כתגובה פוגענית

ישי 21 בנובמבר 2018

שוב משהו לא ברור בניהול הזמן

D! פה ועכשיו 21 בנובמבר 2018

אני יוצא פה מעולם השחקנים המומחים לעולם הצופים ההדיוטות – אבל הנוכחות של גירי משפיעה לרעה.

אלכס 21 בנובמבר 2018

תגידו רדיו ג'אן , גוסטפסון, הפסיק לשדר? מזמן לא שמעתי אותו ..

סגל 21 בנובמבר 2018

כן, הוא כבר הרבה זמן לא מפגין נוכחות. אולי זה קשור בילד שנולד לגוסטספסון לא מזמן כך שכבר אין לו זמן או מרץ לשטויות האלה…

אילן 21 בנובמבר 2018

מתי היה אם בכלל באליפות עולם קודמת 9 משחקי תיקו רצופים ומה השיא? :)

אלכס 21 בנובמבר 2018

לא היה 9 זה שיא

יורם 21 בנובמבר 2018

9 זה השיא לתחילת דו-קרב. השיא הכללי הוא 17 בדו-קרב הראשון בין קרפוב לקספרוב (משחקים 10-26).

סגל 21 בנובמבר 2018

טוב, חוץ מהשיא ההיסטורי הלא מרגש של 9 תיקו רצופים בתחילת דו קרב, כבר אפשר לדבר על איזו מגמה אם מסתכלים על שני המשחקים האחרונים ברצף וזו חזרת הדומיננטיות ה"טבעית" של הלבן – היום קרלסן הצליח בפעם הראשונה ללחוץ במידה כזו או אחרת את קרואנה בפתיחה, כשחזר להסתעפות של הפתיחה האנגלית ממשחק 4 עם איזה שינוי שהפעם קרואנה כנראה לא צפה אותו מראש. כמו שציינתי כבר בהערות למעלה, קרואנה – שצבר פיגור של קרוב לשעה על השעון וכנראה לא הרגיש נוח בעמדה – החליט לפשט את המצב במסע ה-17 עם סדרה של חילופים שהובילו לעמדה בהירה יותר, שבה אמנם היה נראה שללבן יתרון עמדתי קטן אך יציב מסוג אלה שקרלסן מאוד אוהב. אבל בסופו של דבר קרלסן לא הצליח לעשות עם זה שום דבר ממשי – לא ברור לי עדיין לגמרי אם זה בגלל טעות מצד קרלסן (אולי קידום הרגלי ח' היה מהיר מדי ולא נעשה בצורה הכי מוצלחת) או שקרואנה פשוט התגונן טוב.

אילן 21 בנובמבר 2018

מה שכן, ההתנהגות "המעט" לא בוגרת של קרלסן חזרה לככב. היה קצר רוח במסיבת העתונאים וענה בתשובות של מילה אחת ("לא") לשאלות שנשאל. נכון, היו שאלות מעצבנות. אבל אפשר גם לנהוג אחרת ועדיין לשחק שח ברמה מאוד גבוהה, כפי שקרואנה הוכיח ומוכיח. קרלסן אף פעם "לא ידע להפסיד" (וכנראה שמשחקי התיקו שלו בעיניו מהווים הפסד)…
https://twitter.com/olimpiuurcan/status/1065316421347889152

אגב, קרואנה אמר שהוא חולק על כל מי שחושב שאין לו סיכוי נגד קרלסן בקצב מהיר יותר. מעניין מה הוא והצוות שלו הכינו לקרלסן אם יגיעו לשוברי שוויון.

ישי 22 בנובמבר 2018

ברור שהוא יגיד את זה, גם אם הוא חושב הפוך, לא?
הרי בינתיים הוא טוב יותר, וקרלסן יכול להישאר רגוע רק בגלל שבפנדלים יש לו יתרון. זה אמור להרתיע קצת את קרלסן ואולי לעזור לנטייה שלו להתאבד על ניצחון.

היסטוריון של ספורט 22 בנובמבר 2018

יש איזה שהוא אתר (עדיף בעברית)
שמראה באופן אינטרקטיבי את כל המהלכים מתחילת המשחק ועד סוף ?

סגל 22 בנובמבר 2018

אני לא בטוח למה אתה מתכוון ב"אינטרקטיבי" – בפוסטים כאן יש את כל המהלכים בלוחות החיים. בכל אופן, בעברית אתה יכול חוץ מזה להסתכל בערך הויקי של הדו קרב שמתעדכן באופן שוטף, אבל הוא קצת פרימיטיבי. לא בעברית יש קודם כל את צ'ס 24 שלהם האינטרפייס הכי מוצלח (נתתי את הלינק בסוף הפוסט שהיה לקראת הדו קרב), ואפשר גם להסתכל בצ'סבומב – https://www.chessbomb.com/arena/2018-wcc

ארנון 22 בנובמבר 2018

שלום אייל, יש דרך ליצור אתך קשר בפרטי?

אילן 22 בנובמבר 2018

מסיבת העתונאים המלאה אחרי הסיבוב היום https://www.youtube.com/watch?v=XsfQwPhcokA
אני לא רוצה למחזר את עצמי אבל בעיניי אלוף עולם צריך לנהג בצורה יותר ממלכתית/ספורטיבית (וזה סוג של קלוז'ר לדיון על מה שנקמורה אמר על אלוף עולם ראוי)

אשר 22 בנובמבר 2018

סה"כ בן אדם תחרותי בסיטואציה לא נעימה ובטח לא טבעית.
אני דווקא אוהב שהוא לא מצג שווא למשהו שהוא לא.
אני מניח שהוא מנסה יותר לשלוט ברגשות, אבל בתור מישהו שגם לא מתמחה בזה יש לי אמפתיה גדולה כלפיו.
ואיזה שאלות מעצבנות…

דוד 22 בנובמבר 2018

נתון לוויכוח.
הרי קרלסן נמצא שם לא בזכות החיוך היפה שלו והמזג הנוח, אלא בגלל שהוא ריסק יריבים על הלוח. הוא לא מייצג כלום חוץ מאת השחמט שלו, וזה המדד היחיד שבו הוא צריך להימדד. הרי לא דמות ממלכתית ולא שום דבר. אף אחד לא הצביע לו או מינה אותו להיות אלוף עולם…
כדאי לזכור שבובי פישר היה פסיכופת ומיזנטרופ אבל עשה לשחמט ייצוג הרבה יותר מוצלח מזה שנתנו ג'נטלמנים כמו אנאנד או קרמניק.

איציק 22 בנובמבר 2018

מעניין, מכדורגלנים ומכדורסלנים אנחנו מצפים לתשובות גם אחרי אכזבה גדולה, או אחרי שמשהו עצבן אותם ואומרים שזה חלק מהמשחק בעולם בו הכל מצולם ויש נוהל של ראיונות. שחקן שלא מגיע לעמדת רעיונות יכול להיכנס. למה זה לא חל על קרלסן (אייל, שים לב ללא 'ו')? ברגע שהוא מגיע למעמד הגמר, הוא מחויב לנהלים כלשהם והוא די מבזה אותם למרות שלא מפר אותם.

סגל 22 בנובמבר 2018

איציק, אולי אתה חושב על המקרה בדו קרב לפני שנתיים שבו קרלסן, אחרי ההפסד שלו במשחק השמיני, עזב לפני שהתחילה מסיבת העיתונאים. אבל הפעם הוא ממש לא הפר שום נוהל – הוא היה שם וענה לכל השאלות ששאלו אותו, ואפילו באופן ענייני. מישהו פה פשוט חושב שהצורה שבה הוא ענה לא היתה מספיק מנומסת או ממלכתית.

איציק 22 בנובמבר 2018

הרי כתבתי שלא הפר שום נוהל, אבל לענות "לא," "לא," בטון של "באמא שלכם, תעזבו אותי" גם לא לגמרי לעניין. כן, היו שאלות מעצבנות. אתה יודע כמה שאלות מעצבנות שואלים אותי? אז אני גם מבין אותו כבן אדם שלא במצב רוח, אך עדיין הייתי מצפה שישתף פעולה יותר.

אוהד 22 בנובמבר 2018

אני חושב ששחקני שח לוקים בתסמונת אספרגר גם אם לא באופן רשמי, ולכן ששואלים אותם שאלות כן/לא ועוד שלא קשוורות למשחק השח אז הם לרוב יענו בכן/לא ולא ירחיבו.
אני זוכר גם את גלפנד ווישי עונים תשובות שאמרו בעצם תעזבו אותי באמשכם.
הם לא ממש רגילים לענות כמו כדורגלנים באופן שבועי.

סגל 22 בנובמבר 2018

במקרה של קרלסן זה תלוי מאוד במצב רוח שלו. במסיבות העיתונאים של המשחקים המוקדמים הוא לא סבל מ"אספרגר" בכלל אלא ענה תשובות מפורטות והיה רוב הזמן מקסים ומשעשע.

אוהד 22 בנובמבר 2018

"להיכנס" כקונטרה ל'ו'?

איציק 22 בנובמבר 2018

מצאתם לכם משחק חדש, מי מוצא אצלי יותר שגיאות כתיב?
נא לפתוח קבוצה רשמית, ולא דרך תגובות מזדמנות.

ישי 22 בנובמבר 2018

שגיעות, איציק.

איציק 22 בנובמבר 2018

אם הייתי נבחן, הייתי מקבל פתור מהתייחסות לשגיאות כתיב, אז אתם יכולים לעבור הלאה.
נראה לי שמיצינו.

ישי 22 בנובמבר 2018

נראה לי שגם אילן לא הציע לשלול לו את התואר. אילן בא בטענה לקרלסן, וזה לגמרי סביר לצפות ממישהו להתנהג בדרך שנראית לך. אני מניח שזה בסך הכול הופך אותו להיות בעד קרואנה (גם אני). אז זכותו של קרלסן לעשות פרצופים, וזכותי לחשוב שהוא מעצבן ולהיות הייטר.

סגל 22 בנובמבר 2018

גם אני לא רוצה למחזר את עצמי, אבל כמי שמסתכל על הדברים האלה בעיקר מנקודת ראות של עניין אנושי ולא כאיש מוסר אני מוצא יותר עניין באלה שלא מסתירים רגשות ואומרים מה שהם חושבים מאשר באלה שהם סופר-מנומסים, סופר-ממלכתיים וסופר-משעממים.

דוד 22 בנובמבר 2018

המשחק התשיעי היה מאכזב מבחינת הלבן אחרי 17..ר:ו3, אבל צריך להודות שהיתרון של הלבן בעמדה שנוצרה הוא קשה מאוד למימוש (למרות שהיה איזה משחק עם רעיון דומה שהוא הצליח לנצח בו- אלא ששם השחור ויתר בשלב מוקדם על הרץ הנגדי ונשאר עם פרש מול רץ http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1800158).
אני בספק גדול אם כל רבי האמנים שפרשנו את המשחק היו מסוגלים או אפילו מתאמצים להוציא ממנו ניצחון אם קיבלו עמדה דומה. כנראה שמקרלסן פשוט מצפים ליותר.
כשהוא שקע בחשיבה אני הייתי משוכנע שהוא יילך על 18.ה:ו3(?!). זה מסע שמוותר על הרגל ה' אך מותיר את הלבן עם זוג רצים סופר חזקים בעמדה פתוחה ועם מלך שחור בעייתי. אחרי 18..פ:ה4 19.ו4.

סגל 22 בנובמבר 2018

אני חושב שבמקרה הנוכחי העניין הוא פחות עצם העובדה שקרלסן לא ניצח ויותר זה שלא ממש הצליח להפעיל אפילו איזה לחץ מתמשך בעמדה שהתקבלה אחרי כל החילופים והמסעים הכפויים – נאמר אחרי מסע 22. 25.ח5 נראה כמו מסע חפוז מדי (למרות שהמוטיבציה ברורה מאוד – לא לתת לשחור לשחק ח5 בעצמו), שמאפשר לשחור למעשה לכפות מייד שוויון עם הרעיון של ז:ח5 – ו5 – ח4. יש כאן משהו שחוזר על מה שכבר היה במשחקים 3 (עם 37…ו:ה4), 4 (כשנמנע מלשחק 15…ב5), ו-5 (עם 20…מב6 במקום ב5) – לא עצם התוצאה הסופית או החמצת סיכויי ניצחון ברורים אלא מה שאפשר לקרוא לו החמצת סיכויי עינוי של היריב (שאולי יגמרו בניצחון ואולי לא). יש רושם שקרלסן איבד הרבה מהסבלנות או העידון שהיו לו פעם בעמדות כאלה, וזה משמעותי במיוחד מול יריב כמו קרואנה שאם הוא מקבל הזדמנות "לפתור" את העמדה מייד באופן טקטי סביר מאוד שינצל אותה.

אילן 22 בנובמבר 2018

קרואנה סופר-משעמם בגלל שהוא לא עוזב מסיבת עתונאים באמצע לאחר הפסד? בגלל שהוא לא עונה בצורה בוטה לשאלות?

עד היום קרואנה לא הסתיר רגשות ולדעתי היה כן הרבה יותר מקרלסן.

על הלוח הוא אחרון המשעממים (בוודאי משעמם פחות מקרלסן, לדעתי).

לא חושב שמישהו משניהם לא אנושי. אבל אני חושב שאחד מהם מראה את הצד הפחות יפה שלו.

למען הסר ספק, אני לא אומר שקרלסן לא שחקן ענק. אבל בסוג הספורט הזה, להבדיל למשל מאגרוף, אני חושב שראוי לנהוג אחרת.

שני הסנטים שלי (הממוחזרים :) ).

דוד 22 בנובמבר 2018

אין זמן טוב מזה להיזכר בגמר הטעון ביותר עם האלוף המרתק ביותר בהיסטוריה של השחמט: האתר הנהדר chessgames ריענן את המשחק הבא של פישר נגד בוריס ספאסקי מגמר 1972 (אחד מתוך 7 נצחונות מבריקים של פישר באותו גמר), עם כותרת נפלאה
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1044723
לדעתי מתחרה על תואר השם הטוב ביותר שניתן למשחק שחמט.

אילן 22 בנובמבר 2018

ב4 הפעם לפני א5! יהיה מעניין היום :)

ישי 22 בנובמבר 2018

מישהו יכול להסביר לה משהו על המחשב ב-SESEE?
כרגע, לאחר המסע ה-15 הוא אומר 0.59, אבל אין שום מסע שהוא מציע ללבן שנותן לו את זה. המסע הכי טוב הוא 0.32.

סגל 22 בנובמבר 2018

לא ראיתי בדיוק מה היה במסע שאתה מזכיר, אבל באופן עקרוני קורה הרבה שההערכה ה"ראשית" למעלה שונה מאלה שרואים בהסתעפויות למטה. זה בגלל שבהסתעפות שהוא בוחר כראשית הניתוח הולך לעומק יותר גדול (אפשר לראות את זה לפי המספרים שמציינים depth או בקיצור d).

ישי 22 בנובמבר 2018

תודה.
מה העומק בהערכה הראשית? אני רואה רק במשניות

ישי 22 בנובמבר 2018

מצאתי

ארנון 22 בנובמבר 2018

סגל, שואל שוב: איך אפשר לפנות אלייך בפרטי?

סגל 22 בנובמבר 2018

אם כתובת המייל שהכנסת נכונה אני יכול לכתוב אליך

ארנון 22 בנובמבר 2018

זו בהחלט הכתובת הנכונה. מחכה לשמוע ממך, תודה

דוד 22 בנובמבר 2018

זה מסוג המשחקים שהערכת המחשב משתנה אט אט לטובת השחור גם אם הלבן לא מבצע שום טעות. המחשב פשוט מתקשה עם הערכת עמדות כאלו (שמופיעות הרבה בהודית של המלך) כי הרזרבות של השחור כוללות קידום רגלים- קונספציה איטית, ארוכת טווח שיכולה לעורר המון איומים על המלך השחור, אף שהלבן מחזיק ביתרון גדול באגף המלכה.
הזכרתי בתגובה לפוסט קודם את המשחק של סו נגד נקמורה שהוכיח זאת בצורה נהדרת, סו היה מוכן לחלוטין להסתעפות ושיחק בביטחון מוחלט אבל נקמורה ריסק את העמדה שלו בצורה מרשימה. http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1800188

Selby 22 בנובמבר 2018

אם קרואנה יצא מההכנה דווקא אחרי 18…מהה8 אז זה קצת מוזר כי זה צעד הגיוני. אם אני מבין נכון השחור לא רוצה להחליף כלים, לא רוצה לתת ללבן לתקוף באגף המלכה וגם לא לפתוח את טור א, אלא ליצור כמה שיותר מהר התקפה באגף המלך. העמדה אחרי 19. מהח6 נראית מפחידה עבור הלבן, אבל תמיד יכול להיות ברמות האלה שעם הגנה טובה אין שם כלום.

אמיתי 22 בנובמבר 2018

זה רק נדמה לי או שהתחיל להיות מעניין?

אילן 22 בנובמבר 2018

ממה חשש פאבי כשלא לקח את הרגלי עם 24. ר:ב5 ובמקום זה שיחק 24. ז3?

סגל 22 בנובמבר 2018

אולי הוא יגיד בדיוק במסיבת העיתונאים, אבל באופן כללי ברור מאוד שההתקפה של השחור נראית מפחידה. מהז5 מכין צו6 עם רעיונות של איומי מט עלידי צז6 ו/או צח6 עם מהח4, ואם הלבן מתגונן על ידי ח3 יש את הרעיון של ו3. ברמה הפסיכולוגית, אולי הוא גם האמין במידה מסויימת לקרלסן, שנראה כמו מי שמשחק את המסע הזה מתוך שכנוע פנימי עמוק.

סגל 22 בנובמבר 2018

…אז שאלו אותו על זה במסיבת העיתונאים, והוא ענה שלא רצה לשחק את המסע הזה בטון שהיה ברור ממנו שלדעתו זה סופר מסוכן אחרי צו6 עם התקפה מאוד חזקה לשחור, הוא אפילו לא נכנס להסתעפויות מפורטות. ההתלבטות העיקרית שלו במסע 24 היתה אם לשחק ו3 או ז3 נגד ההתקפה.

דוד 23 בנובמבר 2018

האמת שאני לא מבין את התמיהה. בזמן שאנחנו מסתכלים בsesse וצועקים "רץ מכה על ב5", קרואנה צריך לשבת מול אלוף העולם וחייליו המסתערים ולשחק את המסע הזה… ואחר כך לחשב כל מסע באופן מדוייק כדי לא להפסיד.
זה לא משהו שהוא רוצה לשחק. יכול להיות שאפילו קרלסן ידע היטב שזה מסע מפוקפק אבל העריך שהמשחק החריף שיתפתח בעקבותיו וזמן החישוב שידרוש כל מסע עבור קרואנה יביאו לו את הניצחון.

אילן 23 בנובמבר 2018

נכון. צודקים.

איציק 22 בנובמבר 2018

רק אתמול נשבר שיא התיקו והיום יש שיא חדש.
קצת מבאס.

Selby 22 בנובמבר 2018

קרלסן הגיע לשחק היום. לא קרלסן בשיאו אבל לא כל כך רחוק משם כמו שאומרים כולם. הגנה הירואית של קארואנה שבסוף אפילו היה בצד הטוב של התיקו אבל המשחק הזה ממחיש למה הוא יפסיד בשובר שוויון. בעוד שהוא מסתמך יותר על חישובים מדויקים שמן הסתם לא יהיה לו זמן בשבילם, אצל קרלסן הרמה יורדת מעט מאוד יחסית בראפיד של 25 דקות. כלומר, ממש קל לדמיין אותו תוקף בדיוק באותה צורה בשח מהיר וממש קשה לדמיין את קארואנה מגן באותה צורה. אם היה משחק מהיר אחד, הכל יכול לקרות. אפילו בשניים. לא בארבעה.

דוד 23 בנובמבר 2018

אכן. המסע צא3 אחרי שהלבן הבין שהוא בצד המתגונן התברר כרעיון טוב מאוד של קרואנה. הצריח על השורה השלישית היה רב שימושי.

אילן 23 בנובמבר 2018

משחק אדיר של שני גאוני שחמט. מאוד נהניתי. נכון שישנה כמיהה להכרעה אבל מה שסיפק המשחק אתמול, למרות תוצאתו, היה לא פחות מזיקוקי דינור. משחק שמצדיק את המיקום של שניהם כשני השחקנים הטובים בעולם.

אהבתי מאוד את הטקטיקה ויכולת החישוב המופלאה של שניהם כשקרלסן שיחק 35….מה-ה2!

Comments closed