קרלסן – קרואנה, משחקים 10-9: הם באמת מנסים, אבל זה לא יוצא

עוד שתי תוצאות תיקו, שמצמצמות עוד יותר את המרווח לטעויות בשני המשחקים בקצב רגיל שנותרו

המשחק התשיעי בדו קרב היווה המשך ישיר לשמיני מבחינה זו שגם בו הלבן הפגין סוף סוף את הדומיננטיות ה"טבעית" שלו בפתיחה. אחרי שבמשחק 7 קרלסן ניסה וריאציה על הפתיחה ממשחק 2 ללא הצלחה, הוא ניסה הפעם וריאציה על הפתיחה ממשחק 4 והצליח להפתיע את קרואנה.

קרואנה חזר בלי לחשוש על המסע 6…ר-ג5 בהסתעפות ארבעת הפרשים של הפתיחה האנגלית; כמה מסעים לאחר מכן קרלסן סטה ממשחק 4 עם 9.ר-ז5 שכשלעצמו הוא מסע נדיר, ובמסעים הבאים הציג תכנית עבור הלבן שהיוותה חידוש תיאורטי. המסע התשיעי של הלבן תוקף עם הרץ את המלכה השחורה כדי לאלץ את השחור לשבש את המערך שלו באופן כלשהו, ואחרי 9…פ:ג3 (9…ו6 מייד יאפשר ללבן לנצל את האלכסון א2-ז8 לצורך זכייה ברגלי עם 10.מה-ב3! ר-ה6 [להגן על הפרש ב-ד5, שאינו יכול לסגת בגלל הריתוק] 11.מה:ב7 וכנראה שלשחור אין תמורה מספיקה למרות הזמן אותו הלבן יצטרך לבזבז כדי לסגת עם המלכה) 10.ב:ג3 ו6 11.ר-ג1, רץ הערוגות הכהות תומרן מחדש ל-ב2 – ערוגה שהתפנתה בעקבות חילופי הפרשים על ג3, ששיפרו את מבנה הרגלים של הלבן – כדי לתמוך בפריצה מהירה במרכז עם ד4.

בשלב זה המשחק היווה תמונת ראי של זה הקודם, מבחינה זו שקרלסן היה מי ששיחק במהירות "הפגנתית" בלי לחשוב כמעט על המסעים, כאילו כדי להדגיש שהוא נמצא עדיין במסגרת ההכנה שלו, בעוד שקרואנה החל לחשוב הרבה וצבר פיגור ניכר על השעון. כמה מסעים לאחר מכן, קרואנה קיבל החלטה אסטרטגית חשובה והחליט לפשט את העמדה באופן ניכר כדי להפוך אותה לבהירה יותר למשחק עבורו, למרות שהיה ברור כי הדבר כרוך גם בביסוס עדיפות קטנה ויציבה עבור הלבן. מדובר בסדרת החילופים שהחלה עם המסע 17…ר:ו3, במהלכה ירדו מהלוח שני כלים קלים ורגלי לכל צד (ד4 תמורת ב7), ושהובילה לעמדה הבאה לאחר מסע 22 של השחור:

העדיפות הקלה של הלבן מתבססת על כך שהרץ שלו אקטיבי באופן משמעותי יותר מזה השחור (שטווח הפעולה שלו חסום על ידי רגלים) וכן מבנה הרגלים שלו טוב יותר; קידום הרגלי השחור ל-ו6 החליש את עמדת המלך והגביר את טווח הפעילות של הרץ הלבן. בהקשר זה, יש לציין שעל הלוח רצים שוני מסלול, אבל בשלב הנוכחי הם עשויים דווקא לפעול לטובתו של הצד בעל היוזמה במקום להגביר את הנטייה לתיקו כפי שקורה בהרבה סיומים (כמו במשחק 8); זאת כיוון שיש עוד די כלים על הלוח כדי שרעיונות התקפה על מלך היריב יהיו משמעותיים – ובמצבים כאלה, נוכחות של רצים שוני מסלול מאפשרת לפעמים לצד התוקף לשחק כאילו הוא עם יתרון רץ.

[חשוב גם להדגיש שהמעבר לעמדה הזו לא היה בשום פנים כפוי על קרואנה, אלא החלטה מעשית שקיבל במצב שבו הרגיש לא נוח; היה ניתן, למשל, לשחק באופן הרבה יותר שאפתני עם 14…ה4!? 15.פ-ח4 ה3!? כפי שאפשר לראות בלוח החי.]

הציפייה הכללית בשלב זה היתה ללחץ ארוך ומתמשך שיופעל על קרואנה, כיוון שנראה היה כי מדובר באחד מאותם יתרונות עמדתיים קטנים שקרלסן אוהב ויודע באופן טוב במיוחד להפיק מהם את המירב; אבל למעשה, הלחץ לא נמשך יותר משניים-שלושה מסעים. לאחר 23.צא-ד1 מה-ה7 קרלסן שיחק 24.ח4 – מסע מתבקש, כיוון שקידום הרגלי ח' הוא דרך להחליש עוד יותר את מבנה הרגלים השחורים באגף המלך – וקרואנה הגיב ב-24…ז6:

וכאן קרלסן איבד את הסיכוי להפעיל לחץ ממשי על השחור כששיחק 25.ח5?. גם המסע הזה טבעי מאוד, כדי למנוע מהשחור את המסע הזה עצמו – אלא שהתרופה גרועה מהמחלה, כיוון שלאחר 25…ז:ח5! ובעקבותיו 26…ו5! אין אפשרות למנוע מהשחור להמשיך במסע הבא עם 27…ח4 ולהשוות את המשחק. מטרת הלכידה על ח5 לא היתה לזכות ברגלי, אלא להחזיר אותו מייד באופן שיכריח את הלבן ללכוד אותו עם הרגלי ז' ויבטל כך את היתרון המבני של הלבן באגף המלך (הן מבחינת מערך הרגלים והן מבחינת בטיחות המלך – פתיחת הטור ז' הופכת את המלך הלבן לפגיע הרבה יותר).

יש להדגיש כי במסע ה-25 שלו קרלסן לא החמיץ שום ניצחון ברור, וייתכן בהחלט שגם אם היה מנסה דרך אחרת המשחק היה מסתיים בתיקו; הוא החמיץ מה שניתן לקרוא לו סיכויי עינוי של היריב לטווח ארוך. ניתן היה, למשל, לשמור על העדיפות הקטנה של הלבן אחרי 25.ר-ו3 ח5 26.צ-ד3! עם השתלטות על הטור הפתוח ד' באמצעות הכפלת כלים כבדים – כיוון שלאחר 26…צ:ד3 27.מה:ד3 השחור צריך להגן על הרגלי ז6 המותקף ולכן אין לו זמן להביא את הצריח ל-ד8, כך שאחרי 27…ו5, למשל, יבוא 28.צ-ד1.

האופן המיידי בו קרלסן איבד את היתרון בעקבות המסע ה-25 מחזק את הרושם הכללי יותר שאיבד בזמן האחרון משהו מהסבלנות או העידון שהיו לו פעם בעמדות שנחשבו ל"קרלסניות" טיפוסיות, וזו אינה הפעם הראשונה שהדבר קורה בדו קרב – אפשר להזכיר בהקשר זה גם את משחקים 3 (עם 37…ו:ה4), 4 (כשנמנע מלשחק 15…ב5), ו-5 (עם 20…מב6 במקום ב5). ושוב, בכל המקרים הללו לא מדובר בעצם התוצאה הסופית או בהחמצת סיכויי ניצחון ברורים, אלא בהחמצת עצם האפשרות להפעיל לחץ ממושך על היריב. קרואנה, לעומת זאת, התגלה כאן שוב כמי שמצטיין בניצול הזדמנויות "לפתור" עמדות באופן טקטי וקונקרטי אם הוא מקבל כאלה – ובמישור הפסיכולוגי, כמי שלא מפחד מקרלסן ולא מקבל כגזרת גורל את העליונות שאמורה כביכול להיות לאלוף העולם בעמדה מהסוג שהתקבל לאחר המסע ה-22. (בניגוד בולט, למשל, לאנאנד – במיוחד במהלך הדו קרב הראשון שלו עם קרלסן.)

אם לחזור למהלך המשחק, הרי שלאחר לכידת הרגלי השחור על ח4 הלוח החל להתרוקן מכלים – הצריחים, כמה רגלים, ולבסוף המלכות, באופן שהותיר תיקו טריביאלי למדי בסיום רצים שוני מסלול עם שוויון חומרי. מכיוון שהוזכרה יכולת החישוב הטקטית של קרואנה, אפשר להתעכב לרגע על עוד עמדה מהמשחק, שהתקבלה לאחר המסע ה-36 של השחור:

קרואנה הניח לקרלסן ללכוד את הרגלי שלו על א7 ובתמורה זכה ברגלי הלבן על ח4. כשנכנס להסתעפות הזו, היה צריך להיות בטוח שהמלך שלו אינו בסכנה כאן, כיוון שבמבט ראשון התקפת הלבן יכולה להראות מפחידה מאוד אחרי 37.מה-ג3+ מ-ז8 38.ר-ד5+ מ-ו8 39.מה-ח8+ מ-ה7 40.מה-ז7+ מ-ד8 (חשוב מאוד לא להציב את המלך על ערוגה בצבע של הרץ הלבן, דבר שיאפשר לו להרויח טמפו מכריע כדי לתת מט במקרה של 40…מ-ה8?? 41.ר-ג6+ ו-42.מה-ד7). אבל קרואנה ראה שאחרי 41.ר-ג6, למשל (עם איום מט על ד7), יש לו הגנה מספיקה עם 41…מה-ח2+ 42.מ-ו1 מה-ח3+ 43.מ-ה2 מה-ו5 – והמלכה השחורה שומרת על ד7 וגם על ערוגות חשובות נוספות בסביבת המלך כמו ו6 ו-ז5.

עם התיקו התשיעי, המשחק הנוכחי נכנס להיסטוריה של הדו קרבות על אליפות העולם כזה שבו נשבר השיא לתוצאות תיקו רצופות בתחילת דו קרב.

**********

משחק 10 היה המותח והדרמטי ביותר עד כה בדו קרב, וגם חשף הבדל די קיצוני בין מה שניתן לקרוא לו נקודות הראות האנושית והמחשבית. מזו הראשונה (כפי שהתבטאה, למשל, בהערות של ג'ודית פולגר – שאינה נעזרת בהערכות מחשב – במהלך השידור הישיר הרשמי) המשחק נראה כמלא מהפכים; מזו האחרונה הוא נראה ככזה ששוחק לרוב אורכו ברמה גבוהה מאוד ושמר באופן יציב על איזון בתחום השוויון – להוציא מסע שלם אחד (ה-23 של השחור וה-24 של הלבן) בו השחור נקלע לנחיתות משמעותית והלבן, מצידו, לא הצליח לנצל זאת; מנקודת הראות האנושית, מה שקרה דווקא שם נראה טבעי מאוד.

קרלסן המשיך להיצמד לסיציליאנית עם 2…פ-ג6 וקרואנה, לאחר שהצליח במשחק 8 להשיג סוף סוף משהו משמעותי בפתיחה כלבן, חזר על הבחירה בסיציליאנית הפתוחה (עם 3.ד4) במקום הרוסולימו (עם 3.ר-ב5), ובמסגרת הסתעפות סוושניקוב שהתקבלה על 7.פ-ד5. בכל זאת הוא היה הראשון לסטות ממשחק 8 עם 12.ב4 במקום ר-ד2 – כנראה הניח שלקרלסן היה די זמן למצוא שיפורים משמעותיים עבורו באותה הסתעפות והיה מעוניין להפתיע אותו שוב עם מסע שבמקרה זה היה חדש לגמרי ולא רק נדיר. ואכן, נראה ששוב הצליח בכך.

למסע רעיון בסיסי דומה לזה של ר-ד2 – להכין קידום רגלי ל-א5 ולבסס עדיפות של הלבן באגף המלכה; וכמו במשחק 8, התפתח במהירות משחק חריף שבו השחור תוקף באופן נגדי באגף המלך תוך ניצול יתרון הרגלים המספרי שלו שם. אלא שהפעם, בהשוואה לאותו משחק, היה נראה לפי זמני החשיבה של קרואנה שיצא מההכנה שלו מהר יותר – הוא חשב כשמונה דקות על 18.ר-ב6 ו17 דקות על המסע הבא:

העמדה הזו, שהתקבלה לאחר 18…מה-ה8, היא אכן סבוכה מאוד ומלאת ניואנסים טקטיים ואסטרטגיים שונים; בפרט, שני הצדדים צריכים למצוא איזון בין מסעים התקפיים להגנתיים. קרואנה שיחק לבסוף לאחר החשיבה הממושכת שלו 19.צ-א3, שייתכן ואינו המסע החזק יותר אבל הכוונה הבסיסית שלו ברורה – להביא את הצריח לשורה השלישית כדי לעזור ולייצב את העמדה באגף המלך, בפרט כנגד המסע …ו3 שיש לו מקום מרכזי ברעיונות ההתקפיים של השחור שם.

אפשרויות אחרות היו למשל ר-ג7 (לתקוף מייד את הרגלי השחור ב-ד6), או צ-ה1 (לפקוח עין על הטור ה', בו השחור מעוניין לקדם את הרגלי שלו), או ר-ח5. המסע האחרון יכול להמחיש היטב את מורכבות הניואנסים השונים בעמדה: הרעיון הבסיסי שלו הוא שאחרי 19…ז6 (כדי להגן על המלכה השחורה המאויימת על ידי הרץ הלבן) הערוגה ז6 תהיה חסומה בפני המלכה, כדי לשבש את התקפת השחור. אבל במקרה כזה, לאחר נסיגה של הרץ בחזרה ל-ה2, המסע 20…פ:ב6! שקודם לכן לא היה טוב עבור השחור מאפשר לו כעת – לפי ניתוח של המחשב – להשוות את המשחק. הסיבה לכך היא שקודם, 18…פ:ב6? (במקום מה-ה8) 19.פ:ב6 (תוקף את הצריח על א8) 19…צ-א7 20.ר-ז4! טוב מבחינה אסטרטגית ללבן כי השחור חייב להחליף רצים ונותר עם רץ נחות מול הפרש הלבן וכן חולשות בערוגות הבהירות. עם הרגלי ב-ז6, לעומת זאת, השחור יכול להציב לאחר ר-ז4 את הרץ שלו ב-ו5 – ואז, אם הלבן יחליף רצים, השחור יוכל ללכוד על ו5 בחזרה עם הרגלי ולשפר באופן משמעותי את מבנה הרגלים שלו – הערוגה ה4 תהיה תחת שליטה וקוים להתקפה יפתחו שוב.

מכל מקום, לאחר המסע של קרואנה התקפת השחור התפתחה במהירות: 19…מה-ז6 20.ר-ג7 (מפעיל לחץ על הרגלי ב-ד6 ותוך כדי כך מונע מהשחור לפתח את הפרש שלו ל-ו6) 20…ה4 21.מ-ח1 (מסע פרופילקטי המסיט את המלך הלבן מהטור עליו ניצבת המלכה השחורה) 21…ב5!. המסע המפתיע האחרון של השחור תוקף דווקא באגף המלכה, כדי להסיט את הפרש הלבן מהעמדה החזקה שלו ב-ג4; מצדיקה אותו העובדה שלא טוב ללבן לזכות ברגלי עם 22.א:ב6? בגלל 22…צ:א3 23.פ:א3, וכעת, כאשר גם הפרש וגם הצריח שהיה על א3 כבר אינם עוזרים להגנת אגף המלך, ההמשך 23…ו3! 24.ז:ו3 פ-ה5 חזק מאוד (כפי שניתן לראות יותר בפירוט בלוח החי).

במקום זאת, קרואנה שיחק 22.פ-ב6, ולאחר חילוף פרשים הסתבר שקרלסן מאוד מעוניין לנצח את המשחק הזה כשהמשיך באופן האגרסיבי ביותר עם 23…מה-ז5?!?!:

המסע הזה מפנה את השורה השישית כדי להכניס במהירות גם את הצריח השחור להתקפה על המלך הלבן דרך ו6. כאן הוא המקום שבו המחשב מצביע על טעות משמעותית של השחור ועל יתרון משמעותי של הלבן אם הוא פשוט מכה את הרגלי השחור על ב5 עם הרץ, כיוון שלשחור אין תמורה מספיקה עבור הרגלי הזה. אלא שמנקודת ראות אנושית ברור שקשה מאוד לשחק מסע כזה – בוודאי אם לוקחים בחשבון את העובדה שהוא איננו הכרחי כדי לא להפסיד. היוזמה של השחור באגף המלך נראית מפחידה מאוד (כפי שנאמר, ללבן יוזמה משלו באגף המלכה – אבל זו של השחור, אם תצליח, עשויה להוביל ישירות למט), והתבוננות בפרטי ההסתעפויות המוצעות על ידי המחשב כדי להצדיק את לכידת הרגלי על ב5 מראה שקשה מאוד למצוא את כל המסעים המדויקים עבור הלבן. למשל: 24.ר:ב5 צ-ו6 25.צ-ה1! (מפנה מקום לרץ הלבן על ו1 ותוקף את הרגלי השחור ב-ה4) 25…צ-ז6 (עם איום מט על ז2) 26.ר-ו1 ר-ו5 27.צ-א4! (המסע הזה מאיים ללכוד את הרגלי על ה4 תוך הקרבת טיב, וכך לחסל את התקפת השחור ולהישאר עם עמדה זכויה בזכות הרגלי החופשי הקדמי על הטור א') 27…ר-ז4 (תוקף את המלכה הלבנה) 28.ו3! – המסע הזה הכרחי כדי למנוע מהשחור להמשיך ר-ו3, אבל בו בזמן הוא מאפשר לו לפתוח באמצעות חילוף רגלים על ו3 את הטור ז' בו ניצבים הן המלכה והן הצריח השחורים; שוב, דבר מפחיד מאוד מנקודת ראות אנושית, גם אם המחשב אינו מתרגש ממנו כלל (למשל, כי הרץ ב-ב6 מגן מפני מט על ז1). הלבן נותר כך בסופו של דבר עם יתרון רגלי, אם כי עמדת המלך שלו נותרת פגיעה ומן הסתם יצטרך עוד לא מעט מסעים מדויקים בהמשך כדי לממש את היתרון שלו ולא להפסיד תוך כדי כך להתקפת מט מצד השחור.

במסיבת העיתונאים, כשקרואנה נשאל על הרגע הזה במשחק, היה מעניין לשמוע שכמעט ולא שקל בכלל ברצינות את האפשרות של 24.ר:ב5, כי אינטואיטיבית היא נראתה לו מסוכנת מאוד, ובמקום זאת התלבט בעיקר בין שני המסעים ההגנתיים ו3 ו-ז3. הוא בחר לבסוף באפשרות השנייה, ובשלב זה היה נראה שבעמדה המלאה בכל כך הרבה מתח צריכה ליפול ההכרעה הראשונה בדו קרב.

…אלא שתוך מספר מסעים חלק גדול מהמתח הזה התפוגג: 24…ב4 (תוקף את הצריח הלבן על א3) 25.צ-ב3 ר-ח3 (מנצל את החלשת הערוגות הבהירות סביב המלך הלבן בעקבות 24.ז3; גם כאן וגם במסע הקודם ו3 היה אפשרות מעניינת מאוד מבחינת השחור – אם כי כנראה פחות מדויקת) 26.צ-ז1 ו3 27.ר-ו1 ר:ו1 28.מה:ו1 (28.צ:ו1? מפסיד ל-28…מה-ז4 עם הכוונה להביא את הצריח להתקפה על הטור ח' וכלי הלבן מוצבים בעמדות שאינן מאפשרות לו להתגונן בצורה טובה, כפי שניתן לראות בלוח החי; אלא שלאחר ההכאה עם המלכה הרגלי על ד5 נותר בלתי מוגן) 28…מה:ד5 29.צ:ב4.

העמדה בשלב זה עדיין מעניינת ודינמית, אבל באופן עקרוני גם שווה – מסתבר שיש בה איזון בין עדיפות השחור במרכז לזו של הלבן באגף המלכה. ובמה שנותר מהמשחק שני השחקנים שמרו על האיזון הזה, אם כי ניתן לציין שני רגעים בהם ביצעו טעויות מעשיות, שהקשו עליהם יותר ממה שהיה הכרחי. תחילה, המסע 35.צ-ד1?! של קרואנה איפשר לקרלסן להחליף מלכות באופן שהדגיש את היוזמה של השחור עם 35…מה-ה2! – מסע שגם טמן שתי מלכודות טקטיות ערמומיות:

אבל קרואנה התעשת מייד ובחר בתשובה המדויקת 36.צ-ה1!. מאוחר יותר, כשקרלסן ניסה ללחוץ בסיום הצריחים, הוא נסחף מדי עם המסע 44…מ-ד4? ואחרי 45.צ-ב1! היה נראה לפתע שהוא עשוי להיות בסכנת הפסד, אבל גם הוא התעשת מייד ובחר בהמשך שהוביל לפישוט העמדה עם גרעון רגלי לא משמעותי כשכל הרגלים באותו האגף. וכמו במשחק 2 – ומן הסתם בניגוד למה שקרלסן היה עושה במצב דומה – קרואנה לא התעקש להמשיך את המשחק לאורך זמן והוסכם לתיקו במהירות.

**********

במשחק העשירי שני השחקנים היו עדיין מוכנים להיכנס לעמדות חריפות ולקחת סיכונים כדי לנצח – ובמיוחד קרלסן. יהיה מעניין לראות איזו גישה ינקטו השחקנים בהקשר זה בשני המשחקים בקצב רגיל שעוד נותרו עד לסוף הדו קרב, כיוון שבשלב הנוכחי הלחץ הנובע מחשש מפני טעויות עשוי להגיע לשיאו; סביר מאוד שטעות רצינית אחת תגרום להפסד הדו קרב, כאשר כבר לא נותר כמעט או בכלל זמן לתקן.

 

like a boss
האפס-אפס עם פאלאס

82 Comments

איציק 24 בנובמבר 2018

תודה,
כרגיל מאד מעניין.
נראה לי שאם באמת ינקטו בגישה זהירה של הפחד מפני טעות במקום לשחק את המשחק שלהם, זה יכול להיות הפוך על הפוך ולגרום ליותר טעויות ואפשרות לצד השני לנצח אם לא ינקוט גם הוא בגישה של פחד וזהירות יתר.
לפי שני המשחקים האחרונים דווקא לא נראה שהם משחקים כדי לא לטעות אלה דווקא משחקים כדי להכריע. מקווה שזה גם מה שיהיה בשנים האחרונים.
עם כל הכבוד למשחקים הקצרים, זה לא מרגיש לי בנוח. הייתי מעדיף שכל פעם יוסיפו שני משחקים באורך מלא עד להכרעה, גם אם במקרה זה לא ברור מתי הקרב יסתיים. זה נראה לי יותר מוטה מפנדלים. פנדלים מבוסס הרבה על מזל, פה יש יתרון מובנה לשחקן עדיף במשחקים המהירים. זה לא מצביע על הטוב ביותר במשחק רגיל. זה כמו להכריע ריצת 10,000 שנגמרה בתוצאה זהה, בריצת 100 מטר למחרת היום.

סגל 24 בנובמבר 2018

זה דומה לשובר השוויון שהיה בדו קרב שבעצמו היה שובר שוויון של תחרות המועמדים הראשונה ב-1950, זו שברונשטיין העפיל ממנה לדו קרב נגד בוטביניק… (https://www.mark-weeks.com/chess/4951$cix.htm) – אם כי שם זה פשוט הוכרע לטובת הראשון שניצח משחק, בלי קשר לצבעים. אידאלית זה היה יכול אולי להיות פיתרון טוב, אבל מעשית זה פשוט נון-סטרטר מבחינה ארגונית בתנאים של היום לא לדעת מראש באופן מדויק מה טווח התאריכים של האירוע. (היסטורית בתולדות השחמט, הדו קרב הראשון בין קרפוב לקספרוב ב-84/85, שהופסק אחרי 48 משחקים בלי שאף אחד מהשניים הצליח להגיע ל-6 נצחונות, קבר סופית פורמטים בעלי אורך לא מוגבל.)

אמיתי 24 בנובמבר 2018

אולי כדאי לשחק את המשחקים הקצרים (המהירים) לפני הקלאסי? ככה אולי לא נזכה לשבירת שיאיי תיקו..

סגל 24 בנובמבר 2018

כן, זה רעיון די מעניין שמסתובב כבר כמה שנים (אני זוכר שראיתי אותו פעם ראשונה בזמן אנאנד – גלפנד ב2012). הנקודה היא שזה שיזכה במשחקים המהירים יקבל את ה-draw odds שפעם היו אוטומטית לאלוף המכהן, כך שהוא ייחשב לזוכה במקרה של שוויון ב12 המשחקים הרגילים; ומבחינת הדינמיקה של הדו קרב זה מבטיח שלא יהיה מצב בו שני השחקנים יהיו מרוצים ממצב של שוויון, כי למעשה מישהו תמיד יהיה בפיגור. פידה זה גוף קצת שמרני בשביל רעיונות לא קונבנציונאליים כאלה, אבל אם באמת ייגמר הפעם ב12 תיקו אולי יתחילו לשקול את זה ברצינות…

אמיתי 24 בנובמבר 2018

אולי שווה לבדוק את זה בפורמט פחות חשוב מהתואר העולמי ולראות מה קורה שם.
באופן כללי זה מתקשר לי לדיונים על פוטבול וnba- שינוי החוקים במטרה לעשות את המשחק יותר, נקרא לזה, נגיש או זורם. חוץ מהמשחק האחרון זה מרגיש לי (לא הייתי מכנה את עצמי אפילו חובב שח חובבני..) כאנטי קליימקס.
מעניין מה דעתם של השחקנים והמומחים. וכמובן שלך- אגב. סיקור לעילא ולעילא. תודה. רבה

סגל 24 בנובמבר 2018

אם אתה שואל לגבי העניין בדו קרב, בעיני הוא בסך הכל מאוד מעניין וממש לא מאכזב. מתוך עשרת המשחקים הייתי אומר שלפחות חמישה היו מעניינים באופן מאוד ברור – חוץ מ-10 גם 1, 5, 6 ו-8 (1 זה המשחק שקרלסן החמיץ בו ניצחון, 6 ו-8 אלה שקרואנה החמיץ בהם, 5 זה שקרואנה ניסה בו את הקרבת הרגלי ב4 בפתיחה). מבין הנותרים, הרצף בין משחקים 2 ו-4 באמת היה מאכזב; 7 ו-9 לעומת זאת אולי לא היו מרגשים במיוחד, אבל מצאתי בהם דברים מאוד מעניינים מבחינת ניואנסים של משחק פתיחה (7) או משחק אמצע (9) – בשני המקרים סביב האופן שבו קרואנה השיג שוויון; ניסיתי להסביר את הדברים האלה באופן די מפורט בניתוחי המשחקים.

אני אצטט בהקשר זה את אולימפיו אורקן, שאני מביא לעתים קרובות ציוצים שלו:

This is exactly what a quality match between two of the best chess players on the planet should look like in this age of precision. Subtle opening ideas, minuscule edges, zero outright blunders, exquisite defensive techniques, super tight score, nerve-wrecking mental jujitsu.

https://twitter.com/olimpiuurcan/status/1065403915414396928

אמיתי 24 בנובמבר 2018

מבין ומקבל. אין ספק שאני מוגבל ביכולתי להעריך את זה עד הסוף. אכן הציטוט מדויק- עידן של דיוק. על כל המשתמע מכך..

Zak 24 בנובמבר 2018

סיקור נהדר, תודה. משעשע באמת במשחק העשירי עם כל הבלגאן שמתחולל על הלוח והמחשב מראה בנונשלאנטיות על שיוויון מוחלט.

שאלה שמסקרנת אותי – האם המתמודדים בכאלה תחרויות עוברים בדיקות סמים? אני מניח שבניגוד לענפי ספורט יותר פיזיים אין ממש מקבילה בשחמט לחומרים שאמורים להגדיל מסת שריר או לשפר סיבות לב ריאה. אבל אולי יש חומרים שאמורים לדכא עייפות ולשפר את יכולת הריכוז מול הלוח ומעניין אם ברמות הגבוהות ביותר שחקנים שוקלים להשתמש בהם

סגל 24 בנובמבר 2018

כן, יש בדיקות מדגמיות כי פיד"ה מוכר כאיגוד ספורט על-ידי הועד האולימפי הבינלאומי ולכן מחויב לקוד WADA; אבל אני באמת תוהה מה בדיוק בודקים, כי רוב אם לא כל החומרים הרגילים בהקשר זה פשוט לא רלבנטיים לשחמט. בעצם המקבילה האמיתית בשחמט לסמים מבחינת סכנת חוסר ספורטיביות – ואפילו יותר קיצונית – היא רמאות באמצעות שימוש במחשבים.

איציק 24 בנובמבר 2018

המקבילה לשימוש במחשבים בשחמט זה שימוש במנועים קטנים באופניים. ובאמת, באופניים, בנוסף לבדיקות סמים בודקים גם את השלדה, והיו רוכבים שנתפסו על רמאות. האם אי פעם נתפסו שחמטאים ברמאות ושימוש במחשבים?

Zak 24 בנובמבר 2018

כן, כבר קרו מקרים כאלו בעבר

http://debuzzer.com/segal/27304/

שחר התל אביבי 24 בנובמבר 2018

תודה על הסקירות המעולות
אני מסכים שזה דו קרב מעניין וברמה מאד גבוהה בין שני שחקני על, שהם די שקולים זה לזה.
עם זאת משיקולי רייטינג, יש סיכוי שפידה תשנה מעט את הפורמט בעתיד באופן כזה שיפחית את הסיכוי לדו קרב עם הרבה משחקי תיקו, ש"אופטית" נראים פחות אטרקטיבים להרבה אנשים.

קרואנה בדו קרב נראה לי ממצה את יכולתו וביטל בינתיים את "שכר הלימוד" שאמור לפעמים להיות למי שמגיע למעמד בפעם הראשונהץ
קרלסן יחסית לתקופה הנוכחית משחק טוב, חוץ מההחמצה במשחק הראשון (שהיתה משנה את כל הדינמיקה בדו קרב), הוא יוזם, ומשתדל ליצור סיכויי ניצחון, חוץ מאשר במשחקים שהכנת הפתיחה של קרואנה מפתיעה אותו יותר מדי.

קרלסן לא בשיאו ההסטורי השנה, אבל הוא באזור ה 90-95 אחוז משיאו ההסטורי, ומלבד זאת יריבים למדו אותו, כך שהפערים הגדולים שבעבר הוא נהנה מהם מבחינה איכותית, הצטמצמו

Amir A 24 בנובמבר 2018

קצת עצוב לי משפט כמו "כאן הוא המקום שבו המחשב מצביע על טעות משמעותית של השחור ועל יתרון משמעותי של הלבן", למרות שאני מבין שאין מה לעשות כנגד הקידמה. שחמט אמור להיות משחק רומנטי. כזה שמציג את יכולת החשיבה האנושית בשיאה. ובמקום זה אנחנו מקבלים ניתוחי מחשב שאומרים לנו מה השחקנים היו אמורים לעשות ואיפה הם טעו. זה כאילו שפרדיננד ואיזבלה, מלכי ספרד, היו יושבים בחדר השינה שלהם מול מחשב עם תוכנת ניווט והיו אומרים "או, כאן קולומבוס היה צריך לקחת פניה שמאלה של 4.763 מעלות על מנת להגיע להודו"

איציק 24 בנובמבר 2018

למרות הרומנטיקה, אתה באמת מאמין שאם קולומבוס היה חיי היום הוא היה מותר על ה-GPS?
אין מה לעשות, צריך לנצל את המחשבים כדי ללמוד ולהשאיר את הרומנטיקה למשחק עצמו. אני גם אוהב את הרעיון שג'ודית פולגר לא משתמשת במחשב בזמן הפרשנות. זה יכול גם להוסיף לפן האנושי "מה אני כבן אנוש הייתי עושה בסיטואציה זו."

סגל 24 בנובמבר 2018

מצד שני, כמי שנעזר הרבה בניתוחי מחשב כשאני עוקב אחרי משחקים, אני מוצא שהם גם יכולים לעזור לנו מאוד להעריך כמה שחקני הצמרת חזקים – רוב הזמן הם הרי עושים מסעים טובים ומדויקים (והרבה מאוד מהם בכלל לא ברורים מאליהם). זה באמת סוג של הערכה שאפשר לקרוא לו ריאליסטי יותר מאשר רומנטי, אבל זה לא אומר שההערכה עצמה היא לא גבוהה מאוד.

Zak 24 בנובמבר 2018

טוב, זה לקח עד המשחק האחרון של קרלסן בלבן אבל הוא סופסוף מחליט לשחק את הנוסח הראשי נגד הפטרוב של קרואנה, מה שהביא לו את אותה עמדה טובה במפגש ביניהם בגביע סינקפילד. נקווה למשחק מעניין כמו שהיה אז

סגל 24 בנובמבר 2018

בדיעבד אולי חבל מבחינת קרלסן שהוא בזבז את הרעיון של 8.רג4 מאותו משחק בגביע סינקפילד במקום לשמור אותו לאליפות העולם… לא שזה היה משהו כל כך מרעיש כרעיון פתיחה, אבל בהשוואה לאיך שהוא שיחק בפתיחה היום, או באופן יותר כללי מה שהוא (לא) משיג כלבן, זה נראה כמו גאונות צרופה.

Selby 24 בנובמבר 2018

לנטרל את קרלסן בלבן בשישה משחקים רצופים זאת אולי אחת ההכנות הכי מקצועיות שנעשו לטורניר שחמט אי פעם. הקבוצה של קארואנה יכולה לטפוח לעצמה על השכם מהבחינה הזאת. עכשיו שאלת השאלות, האם יש להם הפתעה מרעישה ליום שני. אם אין, קרלסן שומר על התואר שלו באופן הכי underwhelming שאפשר.

סגל 24 בנובמבר 2018

אם כבר סופרים בהקשר זה הייתי אומר ארבעה משחקים, לא שישה – במשחק 9 קרלסן לא נוטרל בפתיחה; היתה לו הכנה טובה והוא בהחלט השיג משהו, ובמשחק 4 (השני בפתיחה האנגלית) נראה שזה יותר הוא שנטרל את עצמו כשנמנע מלשחק ב5. והאמת שבמשחק של היום מה שבלט זה בעיקר כמה ההכנה של קרלסן היתה גרועה באופן ספקטקולרי, אם לא ממש ביזארי – ההסתעפות בפטרוב שקרואנה שיחק מולו היתה בדיוק אחת מאלה שמופיעות באותו צילום מסך שדלף ואפשר לראות בראש הפוסט על משחקים 4-3 (שורה 21 – "פטרוב עם הרעיון פד7-ו6"), ובכל זאת לפי שפת הגוף וזמני החשיבה היה רושם שהוא הופתע כבר מסע אחד אחרי פו6, כלומר 10…ג5, שכשלעצמו הוא בשום אופן לא חדש (בראיון אחרי המשחק הוא אמר שהופתע ממשהו). ההכנה הבאמת מבריקה של קבוצת קרואנה היתה לדעתי בגמביט המלכה (משחקים 2 ו-7).

שמוליק 25 בנובמבר 2018

נזכיר בהקשר של "ניטרול לבן" שזה בדיוק מה שקראמניק עשה לקספארוב ב-2000 , וזה היה אפילו בשמונה משחקים , וכשקספארוב מפגר חלק מהדו קרב , ולכן מן הסתם יותר שאפתני ( ולכן אולי אף קשה יותר לניטרול ) .

סגל 25 בנובמבר 2018

כן, ואני חושב שבמבט כולל זה אולי המקרה שבו שחקן בלבן גילה את העליבות הגדולה ביותר בתולדות אליפות העולם – עד כדי משחקי תיקו של קספרוב ב-11 ו-14 מסעים כשהוא היה בפיגור (7 ו-13 בהתאמה, והראשון מביניהם אפילו לא נגד הברלין אלא באיזה הסתעפות של הפתיחה האנגלית). זה נראה כמו משהו שמעיד על שבירה מנטלית רצינית במובן זה שאם הפתיחה לא הלכה בדיוק כמו שרצה זה פשוט שיתק אותו והוא לא היה מסוגל לשחק.

http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?tid=61813

סגל 24 בנובמבר 2018

אגב, אני מזכיר לכולם לא לצפות למשחק מחר – בין משחקים 11 ו-12 יש עוד יום מנוחה. (ביחד עם חילוף סדר הצבעים באמצע הדו קרב, זה נועד כדי שלשחקנים יהיה מספר שווה של משחקים בלבן [או שחור] אחרי ימי מנוחה; בשביל אחד זה משחקים 3, 5, 12 ובשביל השני 7, 9, 11.)

ישי 24 בנובמבר 2018

משחק 1 לא נחשב אחרי יום מנוחה?
היה משהו מעניין במסע"ת?

סגל 24 בנובמבר 2018

לא – וזה די הגיוני, בהתחשב בכל מיני טקסים ומסיבות עיתונאים מקדימות שיש ביום שלפני; למרות שלא ממש משחקים, השחקנים די טרודים בכל מיני דברים. את המסיבה אפשר לראות כאן – https://www.youtube.com/watch?v=A_FJRBFWRiI (כעיקרון, במשחקים האחרונים מעלים אותן באופן סדיר לערוץ היוטיוב הרשמי של worldchess).

עידו מברלין 24 בנובמבר 2018

קודם כל תודה! מרתק כתמיד
שאלה לי וסליחה אם נשאלה בעבר לא עברתי על כל הפוסטים עד כה
האם קרלסן איבד לפי דעתך מה"סבלנות" שלו או שהוא פחות טוב בלמצוא את המהלך המנצח?
והאם העובדה שעבודה עם המחשב היא שהובילה לכך שיש פחות ופחות הכרעות על הלוח? (היה איזה
ציטוט שהראה שבעשרות השנים האחרונות באליפויות העולם יש ירידה במשחקים שמוכרעים)
ז"א או שאנשים למדו מה לשחק או שעצם העובדה שכלכך הרבה מסעים בפתיחה הם ידועים מקטינה את הסיכוי לנצח?
תודה

סגל 25 בנובמבר 2018

לגבי קרלסן, כן – אני מדבר על זה בדיוק בניתוח של משחק 9 בפוסט הנוכחי.

לגבי השפעה של עבודה עם מחשבים על אחוזי התיקו – זאת שאלה מעניינת, כי בעיקרון זה יכול להשפיע בשני הכיוונים: מצד אחד לעזור לשחור לגלות דרכים להשוות ו"להרוג" את המשחק, מצד שני לעזור לגלות רעיונות התקפיים חדשים (בעיקר ללבן, אבל לא רק). בגדול הרושם שלי הוא שזה עוזר יותר לאלמנט ההגנתי. [באופן כללי צריך לציין שההשפעה של עבודת הכנה עמוקה על האופן בו מתנהלים משחקים זה דבר שקודם כמובן לעידן המחשבים, הם רק הקצינו את זה.]

בדו קרב הזה, למשל, אפשר לראות כמה דוגמאות להכנה טובה של השחור שמנטרלת את הלבן ומובילה לשוויון – בעיקר מהצד של קרואנה (משחקים 2, 6, 7, 11) אבל גם מהצד של קרלסן במשחק 5. במשחקים 6 ו-11 בפטרוב מה שבלט בעצם היה כמה גרועה או לא אפקטיבית היתה ההכנה של קרלסן, אבל גם זה ממחיש שברמת ההכנה של היום קשה מאוד להשיג משהו בלבן כש"סתם משחקים משהו"; ובמשחק 2 היתה דינמיקה מעניינת מסוג אחר – קרלסן כנראה פחד מההכנה של קרואנה שתפשה אותו לא מוכן ולכן פשוט נמנע להיכנס מלהסתעפות הכי קריטית, שכשלעצמה נראית מאוד חריפה ויכול מאוד להיות שלא היתה מובילה לתיקו.

אבל יש גם דוגמאות להכנה מצד הלבן שפועלת בכיוון הפוך – במשחקים 8, 9, 10. במשחק 9 קרלסן השיג ככה יתרון קטן אבל ממשי; בשני המשחקים האחרים זה אפילו לא עניין של יתרון ללבן אלא של רעיונות שהובילו למשחק חריף מאוד ודו צדדי שבקלות היה יכול להיגמר בהכרעה. כך שהסיבות לזה שכל המשחקים האלה גם נגמרו בתיקו לא קשורות דווקא בהכנות הפתיחה, אפשר לומר שאלה כשלעצמן דווקא הובילו לעמדות עם סיכויים טובים להכרעה.

עידו מברלין 25 בנובמבר 2018

תודה על התשובה!
אולי באמת השחקן הכי טוב בעולם הוא קרלסן של 2015… :)
סווידלר שם את מגנוס כשני הטוב בכל הזמנים וגירי כרביעי השאלה אם הוא עדיין שם אם הוא מפסיד מחר??

דוד 25 בנובמבר 2018

הירידה ביכולת של קרלסן רק ממחישה את הרמה המדהימה של העליונות שלו בצמרת אותה הפגין בשנים קודמות.
היום, כשקרלסן כבר לא קרלסן, הוא רק עוד שחקן שכנראה ינצח את מספר 2 בעולם, שכנראה הגיע עם הכנה טובה בהרבה משלו ועדיין לא הצליח להראות איזושהי עדיפות.

סגל 25 בנובמבר 2018

אגב, למי שרוצה סיכום באמת תמציתי של משחק 11 אני ממליץ על 40 השניות הראשונות בוידאו של סבידלר:

https://www.youtube.com/watch?v=HT2xbkINL-k

אילן 25 בנובמבר 2018

חחח 29 שניות ראשונות.
סבידלר ראוי להערכה על מאמץ לפתח חוש הומור.

איציק 25 בנובמבר 2018

:-) גדול

אילן 26 בנובמבר 2018

הנה, הם הכניסו את התמצית לתוך תמצית טיפה יותר גדולה של המשחק.
https://www.youtube.com/watch?v=LbbUZjkQRXs

אילן 25 בנובמבר 2018

אפרופו ניתוחי מחשב אתר chess24 פרסם אתמול כמה סרטונים מעניינים המוצגים בידי רב האמן הבריטי מתיו סדלר (פעמיים אלוף בריטניה מדורג שני באנגליה כיום עם 2693) שיש בהם ניתוחים של המשחקים בין קרלסן לקרואנה על ידי Alpha Zero (בינתיים את 8 המשחקים הראשונים). הסרטונים מקבצים משחקים לפי הפתיחות ששוחקו, לאו דווקא כרונולוגית.
הסרטון הזה מתמקד במשחקים הסיצילאניים –
https://www.youtube.com/watch?v=VeqbDMzi_IY&t=751s
גם לפי אלפא זירו (המחשב שלימד את עצמו לשחק שחמט) מגיעות לשחקנים הרבה מחמאות.
במשחק 8 מדהים שהרבה מההחלטות של קרואנה הן בדיוק בחירת אלפא זירו (עד 24. ח3?).
אפילו הבחירה שלו לשחק 23. צאד1 היתה מועדפת לדברי סדלר על ידי אלפא זירו מאשר צאה1 שמשתלט על הטור הפתוח אם כי לא היה הבדל רציני בין שתי האפשרויות.

כפי שמצוין בסוף הסרטון בשנה הבאה סדלר יוציא ספר (ביחד עם אמנית בינלאומית לנשים) על אלפא זירו, כך שכנראה מכאן הגישה שלו לתוכנה.

אילן 25 בנובמבר 2018

אגב, אם הבנתי נכון, סדלר אומר שלפי אלפא זירו, אם קרואנה היה משחק במקום ח3, מה-ח5, היה לו 93% סיכויי זכיה (אני מניח אבל שסיכויי הזכיה האלה קיימים אם השחקנים היו אלפא זירו).

אילן 25 בנובמבר 2018

לגבי קרואנה, התכוונתי גם מעבר להכנה בבית, אך לפי סדלר, קרואנה ללא ספק הגיע הרבה יותר מוכן כשהמסעים שלו כופים על קרלסן מסלולים צרים בלבד שהוא יכול ללכת בהם.

איציק 25 בנובמבר 2018

מול מי Alpha Zero למד לשחק, מול שחקנים אנושיים או מול מחשב אחר?
כי אם מול שחקן אנושי אז זה די מובן שהוא ילמד את ההיגיון האנושי, ואז יש סיכוי יותר מסביר שמישהו ברמה של קרואנה יוכל לשחק את אותם המשחקים.
אם למד מול מחשבים אחרים, התוצאה הזו הרבה פחות צפויה.
איך Alpha Zero מתמודד מול מחשבים אחרים?

no propaganda 25 בנובמבר 2018

מחשבים מנצחים את עצמם?

איציק 25 בנובמבר 2018

ודאי ודאי, בכול התחומים.

אילן 25 בנובמבר 2018

כמו שכתבתי Alpha Zero היא תוכנה שלימדה את עצמה לשחק שחמט (היא בבעלות DeepMind חברה שמתמחה בבינה מלאכותית ושפיתחה רשת עצבית מלאכותית שמסוגלת ללמוד לשחק משחקי מחשב באופן הדומה לבני אדם. ב- 2014 נרכשה ע"י גוגל).
באמצעות הטכנולוגיה הזאת, התוכנה הזאת לימדה את עצמה לשחק שחמט כאשר לאחר 4 שעות בלבד של משחקים, מעריכים שהיא כבר היתה מדורגת גבוה יותר מסטוקפיש 8. לאחר 9 שעות אימונים בלבד היא הצליחה לנצח את סטוקפיש 8 בדו קרב בן 100 משחקים בתוצאה של 28 נצחונות, 0 הפסדים ו72 תיקו.
https://en.wikipedia.org/wiki/AlphaZero

איציק 25 בנובמבר 2018

הבנתי, תודה.

סגל 25 בנובמבר 2018

אגב, לגבי אלפא זירו ודעתו על משחקים 1-8 יש הצגה מסודרת בכתבה של צ'ס 24 כאן – https://chess24.com/en/read/news/alphazero-on-carlsen-caruana-games-1-8. משהו שבלט לי במיוחד בהשוואה להערכות היותר "סטנדרטיות" של סטוקפיש זה עד כמה לדעתו העמדה של קרואנה היתה טובה במסע 15 של משחק 3 (80% סיכויי ניצחון – ההערכות שלו הן באחוזים כאלה ולא מספריות), כלומר עד כמה גדולה היתה ההחמצה של קרואנה כששיחק 15.רד2 במקום להחליף צריחים על א5 ולהשתלט על הטור א'. אבל כמו שכבר נאמר למעלה, זה מן הסתם 80% אם אתה משחק כמו אלפא זירו…

אשר 25 בנובמבר 2018

יהיה מעניין לעקוב אחרי של סדלר בזמן הקרוב.
יש עוד שחמטאים בכירים שידוע שיש להם גישה לאלפא זירו?

סגל 25 בנובמבר 2018

סדלר כבר די פרש ממשחק תחרותי, אולי לכן נתנו דווקא לו גישה…

Zak 26 בנובמבר 2018

אז אחרי שלוש נסיונות ברוסולימו, מקבלים עכשין את הסוושניקוב עם 7.פד5 בפעם השלישית וקרלסן נסוג עם הפרש דווקא ל-ה7. מעניין אם המשחק יגיע שוב לצומת קריטית בה קרואנה יצטרך להסתכן כדי לנצח (כמו במשחק העשירי עם האפשרות לקחת במהלך ה 24 את החייל ב-ב5) אם הפעם הוא ינסה ללכת בכוח על ניצחון כדי להימנע משובר שיוויון של משחקים בקצב מהיר.

אילן 26 בנובמבר 2018

לאחר 12…ח5 של קרלסן בהחלט נראה שיעופו גם הפעם זיקוקים.
אינסטינקטיבית חשבתי לפני המשחק "קרלסן, עם המזל שלו, ינצח היום", אבל הכל פתוח.

ישי 26 בנובמבר 2018

כשישאלו אץ קרואנה למה לא לקח את הרץ לG5 (המחשב הציע פעמיים) הוא יגיד שזה נראה לו מפחיד מדי?
לא ברור לי העניין הזה כשמדובר במשחק האחרון. גם אם יש לו סיכוי לא להפסיד בראפיד, קשה לראות את הסיכוי שלו לנצח, ואם יהיה תיקו אז בבליץ כבר אין לו שום סיכוי. הוא חייב לנסות לנצח גם במחיר של סיכון.

איציק 26 בנובמבר 2018

נראה לי שההבדל הגדול בינך לבינו (כמו שסבידלר אמר), אצלך לא היה מונח כל כך הרבה על משחק אחד. מהמקום בו אנחנו יושבים קל לכתוב את אשר אתה כותב. מהמקום שהוא יושב, אם אין לו ביטחון רב במסע, הוא יעדיף לא לעשות אותו. הוא יעדיף להגיע לראפיד מאשר לקחת סיכון גדול (לפי ראות עיניו במצבו) במשחק האחרון.

ישי 26 בנובמבר 2018

אצלו מונח הרבה, ולכן הוא צריך לקחת סיכון ולא להגיע לרפיד – כי שם הסיכויים שלו פחותים בהרבה.

אה, ויש עוד איזה הבדל גדול. הוא אחד משחקני השחמט הטובים כרגע, ואני ברמה של נעל.

איציק 26 בנובמבר 2018

אני הנעל השנייה במקרה הטוב (יותר קרוב לכפכף).
הוא צריך לקחת סיכון אבל כזה שהוא די סומך עליו שאם לא יצליח הוא עדיין לא יפסיד, לא כזה שהוא מרגיש איתו סיכון גדול.

דוד 26 בנובמבר 2018

זה מהלך שנראה חסר מטרה ותכנית. שחקנים אנושיים פשוט לא משחקים באופן הזה.
הפרשנים לא אמורים להסתכל בניתוח המחשב. הם אמורים לפרש את המשחק מנקודת מבט של רב אמן בשחמט. ניתוחי מחשב שלא נותנים כל אינדיקציה למתרחש במוחם של השחקנים הם חסרי משמעות ככלי פרשני.

סגל 26 בנובמבר 2018

דרך אגב, יש במאגרי המידע משחק מחשבים מוקדם יותר השנה בין הודיני לסטוקפיש (בשחור), שבו הודיני שיחק את רז5 שמומלץ על ידי סטוקפיש. נגמר בתיקו.

Amir A 26 בנובמבר 2018

ממבט של חובב בדרגת מינוס 1, הלוח כרגע נראה כאילו קראונה מפעיל לחץ על חשבון הגנה. זה נכון?

אילן 26 בנובמבר 2018

גם גירי וגם סבידלר אמרו שזה אנושי לשחק רז5 ולא הבינו למה הוא לא שיחק את זה למרות שבאמת אחרי רה7 בתגובה הוא לא משיג כלום. אבל כנראה שהוא שיחק ה3 במקום כדי ללחוץ באגף המלכה, בין באמצעות קידום הרגלי ל-ג5 בין כדי לאיים על הרגלי א7 ובין כדי למשוך את קרלסן לשחק א7 וליצור חולשה ב-ב 6 וגם ב7.
אבל אחרי כמה מסעים הוא שוב מחליש מאוד את ההגנה על המלך במסע ו3 ואח"כ מסתבך עם הצרחה גדולה ולכן שיחק צח2, מה שהמחשב לא כ"כ אוהב.

אילן 26 בנובמבר 2018

תמיד ההגנה על המלך אצל קרואנה נראית כמו גבינה שוויצרית לעומת הגבינה הנורבגית. קריאקין ששיחק שלשום את המסע הראשון ב4! בשביל קרלסן (מה שקרלסן כמובן לא אימץ) אמר שקיווה לקצת אש מקרלסן ובמקום זה קיבל שעמום.
https://twitter.com/SergeyKaryakin/status/1066408603697975302
היה עוד מישהו, לא זוכר כרגע מי, שדיבר על צורת המשחק המשעממת של קרלסן.

אילן 26 בנובמבר 2018

קרלסן משחק 22…רז6 המסע הכי טוב של המחשב (הן סטוקפיש 9 והן ססה http://analysis.sesse.net/ בעומק של 64), סבידלר: אני לא מבין את המסע הזה (רז6) אלא אם כן, יש משהו שאנחנו מפספסים…

אילן 26 בנובמבר 2018

נקמורה מצייץ עכשיו ש:
"Considering that Caruana has exhibited generally superior skills in all facets of the match (opening prep, middle game transition, endgames) it would seem a bit odd if he loses this match"

https://twitter.com/GMHikaru/status/1067101601742106627

לא ברור אם זו מחמאה או שהוא מייחל לחלק השני של המשפט…

ישי 26 בנובמבר 2018

למה קרלסן הסכים לתיקו?

ישי 26 בנובמבר 2018

קרואנה היה בעמדה לא נוחה עם לחץ זמן. מה אכפת לקרלסן לחכות אחרי המסע ה-40 ולבדוק מה המצב?

אבי (נורטון) 26 בנובמבר 2018

כי הוא יודע שהוא ינצח בסגנון המהיר כנראה.

ישי 26 בנובמבר 2018

ובשביל זה עדיף לו לבזבז הזדמנות לגמור סיפור?
קרואנה היה צריך לעשות 8 מסעים בעמדה נחותה עם פחות משתי דקות למסע. לקרלסן אומר להיות קל יותר לנצח כשלשניהם יש פחות משתי דקות למסע ומתחילים משוויון?

Zak 26 בנובמבר 2018

מזכיר את אנאנד בשעתו בדו קרב מול גלפנד כשויתר על הנסיון לנצח במשחק האחרון בעמדה שעדיין היתה בה דינמיות מסויימת ואפשרות להקשות על היריב. אנאנד היה אז פייבוריט ברור במשחקים המהירים של שובר השיוויון, וככה גם קרלסן בדו קרב נגד קריאקין ואכן שניהם ניצחו. כנראה שעל זה קרלסן בונה, הגישה שלו מובנת באיזשהו אופן אבל עדיין מאכזבת

דוד 26 בנובמבר 2018

קרלסן כנראה ינצח במהיר, וזה מה שעצוב: אתה לא אמור לצאת מורווח מהתנהגות כזו.
אני מקווה שזה לא יקרה.

אמיתי 26 בנובמבר 2018

בתור ליברטריאן הייתי מצפה ממך לאמץ את המשפט hate the game not the player

דוד 26 בנובמבר 2018

לליברטריאן מותר לשנוא את מי שהוא רוצה, רק לא לעשות לו שום דבר על סמך זה… אני חושב שהפסד של קרלסן יעשה טוב לעתיד שלו ושל עולם השחמט.
לעצם העניין ובמחשבה שנייה, אני חושב שהסיבה האמיתית לתיקו זה שקרלסן ראה רחוק מכולנו. הוא לא מצא תוכנית אמיתית ליצירת יתרון מכריע, ולא ראה טעם בלהמשיך ללחוץ רק בשביל להוציא תיקו שרק יוסיף לקרואנה ביטחון.
העמדה הסופית אמנם נראית מרשימה למדי, אבל אין באמת break through אמיתי שאפשר להצביע עליו. דוחק הזמן נתן מימד דרמטי מוגזם שחיפה על העובדה שהמשחק של הלבן לא מסובך במיוחד בשביל להתקשות מדי ב-8 מסעים שנותרו. עברתי על הרעיונות של sesse; למרות ההערכה הגבוהה של העמדה לטובת השחור הוא למעשה נותן המשכים שמאפשרים ללבן לנוע בקופסה המצומצמת שלו בלי הרבה בעיות.

אמיתי 27 בנובמבר 2018

לרוב ליברטריאנים שונאים את השיטה..
ובטח לא חושבים על הקרבת טובת הפרט (קרלסן) למען הכלל (עולם השח).
אבל זה נכתב בהומור כמובן. יש הגיון בדברייך

ישי 27 בנובמבר 2018

אם המשחק של הלבן לא כל כך מסובך, למה קרואנה בזבז את מעט הזמן שנותר לו על מסע 32?

אילן 26 בנובמבר 2018

באולפן צ'ס24 גירי אמר שזה מאוד לא אופייני לקרלסן להציע בעמדה כזאת (ובכלל) תיקו.
במסיבת העתונאים קרלסן הסביר שלא רצה לקחת סיכונים אלא הלך על בטוח ושתוצאת תיקו מתיישבת עם מה שהוא חושב שנכון לעשות.
בהנחה שיש לו יתרון בולט על קרואנה בקצבים מהירים נראה לי שקשה להאשים אותו. הוא אלוף העולם. הוא לא רוצה לוותר על הכתר. הוא הולך בדרך הבטוחה ביותר לשמור עליו. זה לא מנוגד לחוקים. אמנם זה לא עידן השחמט הרומנטי אבל עדיין זה לגיטימי.
קרואנה מצדו שמח לקבל את ההצעה משום שהיה בנחיתות ואפילו פחד להפסיד (בשלב מסויים במשחק מחשב העל ססה דיבר על יתרון של קרוב ל- 2- לקרלסן). אם קרואנה היה בשחור בעמדה הזאת, הוא היה לדעתי ממשיך לשחק אבל זה כבר לא רלוונטי.
נשאר לראות מה Team Caruana הכין למשחקים המהירים. מאוד כדאי לקרואנה שזה יסתיים בשלב הזה ולא יעבור לבליצים.
לפי ההגרלה, ביום רביעי קרלסן יתחיל בלבן. באותה שעה.

אילן 26 בנובמבר 2018

דבר קטן נוסף לגבי אליפות העולם הזאת אפשר לומר בוודאות (ואולי היה אפשר לומר את זה כבר באליפות העולם הקודמת) – הדומיננטיות של קרלסן במשחקי שחמט בקצב קלאסי הסתיימה. קודם קריאקין, עכשיו קרואנה. כנראה שזה לא מקרי. ואם יש לו איזשהו edge על אחרים אז בוודאי שהוא לא משמעותי.

ראיתי איזשהו ציוץ שדיבר על כך שאחרי הרבה שנים של דומיננטיות קרלסנית בעולם השחמט רבי אמנים רבים למדו אותו וכדי שהוא יחזור להיות מס' 1 דומיננטי עליו לשנות גישה/טכניקה.
הלוואי וזה יקרה. זה יפיח עניין חדש במשחק.

ישי 26 בנובמבר 2018

אין לי בעיה שיבחר בדבר המגעיל. הוא רוצה לזכות.
אבל השאלה איפה הסיכויים יותר טובים מבחינתו – כשהוא בעמדה טובה וקרואנה צריך לעשות 8 (בעצם 9) מסעים בזמן של רפיד או ב-4 משחקי רפיד. מישהו כתב פה שהמאזן ביניהם הוא 2-2 ו-2 תיקו. גם אם לוקחים בחשבון ששוויון ברפיד יביא לבליץ שבו באמת קרואנה חסר סיכוי, נדמה לי שניסיון לנצח בעמדה הזו הוא יותר הגיוני.
וכמו שכתבתי אני גם לא מבין ממה יש לקלסן לחשוש. האם הוא חושש שעד המסע ה-40 קרואנה ירוויח משהו? ואם קרואנה יצליח לעשות 8 מסעים סבירים שישאירו את עמדה דומה, הוא כבר לא ירצה תיקו? לי נראה הרבה יותר סביר בעמדה של קרלסן לנסות ללחוץ עד המסע ה-40 ואז לעשות הערכה מחודשת.

אילן 26 בנובמבר 2018

נכון.
אגב, באחת ממסיבות העתונאים לאחר משחק ששוחק ביניהם, פאבי אמר שהוא לא חושב שלקרלסן יתרון עליו במשחקים מהירים. לקרלסן יש בערך 90 נקודות מד כושר יותר מקרואנה אבל לא חושב שיש לזה ערך של ממש במשחקים שישחקו בקצב מהיר.
אגב, קספרוב צייץ שהוא משנה את דעתו שלקרלסן יש עדיפות על קרואנה בקצב מהיר:
In light of this shocking draw offer from Magnus in a superior position with more time, I reconsider my evaluation of him being the favorite in rapids. Tiebreaks require tremendous nerves and he seems to be losing his.
https://twitter.com/Kasparov63/status/1067125702712004609

האמת שבמסיבת העתונאים קרלסן נראה שפוף, מותש, גמור. ולא רק היום גם לאחר משחקים קודמים. משהו השתנה בו.

שחר התל אביבי 26 בנובמבר 2018

באיזה יום ושעה הראפיד מתחיל?

אילן 26 בנובמבר 2018

כמו שכתבתי למעלה, ביום רביעי, באותה שעה (17:00). הם ישחקו 4 משחקים מהירים (25 דקות + 10 שניות) ואם עדיין יהיה תיקו יעברו לשני משחקי בליץ (5 דקות + 3 שניות) ואם תיקו אז עוד 4 בליצים. אם גם אז יסתיים בתיקו אז משחק ארמגדון.

אילן 26 בנובמבר 2018

לגבי ה- 4 בליצים הנוספים, אם השניים הראשונים יסתיימו גם הם בתיקו ישוחקו השניים הבאים.

סגל 26 בנובמבר 2018

רק לעשות סדר לגבי הפורמט של שובר השוויון:

מתחילים בטוב מ4 משחקים של ראפיד, בקצב של 25 דקות למשחק + 10 שניות תוספת זמן למסע.

אם אין הכרעה, עוברים לצמדים של משחקי בליץ בקצב 5 דקות + 3 שניות. משחקים עד *חמישה* צמדים כאלה.

אם עדיין אין הכרעה (כלומר אחרי 10 משחקי בליץ בסך הכל) מגיע הארמגדון.

הדו קרב הנוכחי הוא השמיני מאז שעברו לשיטה של הטוב מ12 משחקים קלאסיים ושובר שוויון. מתוך השבעה הקודמים שלושה הגיעו לשובר שוויון (קרמניק – טופלוב 06, אנאנד – גלפנד 12, וכמובן קרלסן – קריאקין לפני שנתיים), כולם הוכרעו בשלב הראפיד.

שי 26 בנובמבר 2018

אני מקבל את התחושה שקרלסן פשוט לא רגיל לא לנצח. לא ככה – 12 משחקים ברציפות. זה מדכא אותו. אבל בראפיד אין זמן למצב רוח רע, לדעתי הוא יבוא נחוש.

סגל 26 בנובמבר 2018

תמיד אפשר לסמוך על מוריס אשלי בשביל GIF:

https://twitter.com/USChess/status/1067130049432825863

Selby 26 בנובמבר 2018

הצעה- לפני שובר שוויון של ראפיד, צמד משחקי פישר רנדום בקצב קלאסי. אני בעד זה או כל דרך אחרת לתבל את אליפות העולם וטורנירים אחרים בקצת שחמט 960.

הממזר של סטוקטון 27 בנובמבר 2018

הפוזיציה הקלאסית בטיים קונטרול הקלאסי מיצתה עצמה כמו שירת הייקו.

זה לא שחמט.. זה משחק הזכרון.

אליפות העולם והתחרויות הגדולות להיראות כך :

סבבים כפולים של

crazyhouse
960
ו… crazyhouse960

אייל ד. 27 בנובמבר 2018

ואז מה אתה מצפה שיקרה בין שני שחמטאי צמרת בשח 960 ? שח רומנטי ? ציד של המלך מהמהלך הראשון ?פול מורפי נגד חובבן ?
מה שיהיה זה שבמקום 15 מהלכים ראשונים של הכנה מהבית עם הסתתעפויות ממחשבי על, השחקנים יסדרו את הלוח לעמדה הרמונית יותר שמזכירה את השח הרגיל או יכולה להתקבל פוטנציאלית מהפתיחות מהעמדה הקלאסית . היות והם רק אנושיים עם הגבלת זמן המהלכים שלהם יהיו גרועים ביותר ביחס לסטוקפיש .

הממזר של סטוקטון 27 בנובמבר 2018

מי דיבר על רומנטיקה, מורפי, EVERGREEN וכל זה ? לא צריך כותרות בומבסטיות

"15 מהלכים ראשונים" ? זה לא המקרה. ההכנה הביתית כבר מגיעה לשלביי הסיום.

"ואז מה אתה מצפה שיקרה בין שני שחמטאי צמרת בשח 960 ?"
דבר ראשון הצמרת בעצמה תשתנה.
מי מבטיח לך שהטופ 10 ELO ישאר על כנו כאשר אתה מבטל (לא לגמרי, אבל כמעט) את התיאוריה,
למשל קרואנה כנראה לא מתקרב לקונטנדר ב crazyhouse.

אתה סותר את עצמך – מצד אחד טוען שלא יהיה "ציד של המלך מהמהלך הראשון" או "חובבנות" כי
"השחקנים יסדרו את הלוח לעמדה הרמונית יותר שמזכירה את השח הרגיל או יכולה להתקבל פוטנציאלית מהפתיחות מהעמדה הקלאסית",
ומצד שני חושש כי –
"היות והם רק אנושיים עם הגבלת זמן המהלכים שלהם יהיו גרועים ביותר ביחס לסטוקפיש ."

אם המהלכים שלהם יהיו "גרועים ביותר ביחס לסטוקפיש", קשה לדבר על "סידור עמדה הרמונית"
כשאין עמדה הרמונית, המשחק הפוזיציוני לוקה בחסר, כאשר המשחק הפוזיציוני לוקה בחסר,
צצות אפשרויות טקטיקות רבות, כשיש אפשרות טקטיות חדשות מהפתיחה, אפשר לפנטז על
"רומנטיקה" ו "ציד המלך מהמהלך הראשון" "מורפי" וכל הדברים שבכלל לא כיוונתי אליהם.

לא מעניין אותי איך המהלכים שלהם ביחס לסטוקפיש, כאשר כבר בקלאסי הם נחותים ממנו, למעט הפעמים
היותר מדי רבות שהם מצטטים אותו..
מעניין אותי איך הם ביחס לעצמם. אחד נגד השני. ולא –
אחד נגד הכנה ביתית של מנועי על.
יהיו יותר טעויות ? זה חלק מהעניין של להיות בן אנוש.
בשביל משחקים מושלמים יש את A0, LCZERO ו TCEC

ונראה לי שלא התבוננת ב CRAZYHOUSE960..
ציד של המלך מהמהלך הראשון זו אפשרות שיכולה להתקבל גם ברמות הגבוהות ביותר.
האפשרויות הטקטיות של CRAZY הן אינסופיות על מצע אסטרטגי/פוזיציוני של 960.

לחיי הרומנטיקה..

הממזר של סטוקטון 27 בנובמבר 2018

והסיבה הכי גדולה וחשובה שלגמרי שכחתי אותה ללמה אתה טועה בטענה שהמשחק לא ישתנה
היא :

שב CRAZYHOUSE960 יש אפשרות אפסית שמשחק מסתיים בתיקו..
כי החומר (כליי השחמט) לא הולך לאיבוד..
כל כלי שהוכה, נלקח שלל ויכול למצוא עצמו חזרה במשחק.
צד אחד עם סוללה של 3 רצים באותו הצבע.. מול 5 פרשים (2 מקוריים, 2 שלל, 1 בהכתרת רגלי שנשתל בשורה השביעית, ופסע עוד צעד..
ז"א אין דבר כזה "שלב הסיום".

האפשרויות היחידות לתיקו, הן
1.חזרה על מסעים (סיטואציה נדירה שקשה לדמיין בפורמט הזה)
2.פט (נדיר ביותר, בהתחשב בעובדה שאם המתגונן תחת מתקפה, הוא צבר אצלו חומר, אם צבר חומר, "יש לו מסע")
3.הסכמה לתיקו (גם משהו שצריך להיות בגדר הזייה, אלא אם כן שחקן משחק על תוצאה)

פורמט שחמט ללא תיקו.. אם זה לא שינוי..

הממזר של סטוקטון 27 בנובמבר 2018

טעימה קטנה

https://www.youtube.com/watch?v=Mye8vOUtql0

Comments closed