קרלסן – קרואנה (סוף): קרלסן מוחץ את קרואנה בשובר השוויון

ומגן על התואר בפעם השלישית

כפי שנאמר בפוסט הקודם, הגישה של קרלסן למשחק ה-12 והאחרון בקצב רגיל של הדו קרב היתה דומה באופן עקרוני לזו שהפגין כלפי אותו משחק בדו קרב לפני שנתיים עם קריאקין (עם כל מיני הבדלים הקשורים בכך שהיה הפעם שחור ולא לבן) – כלומר, לא לנסות באמת לנצח את המשחק הזה אלא רק להבטיח אי-הפסד, וללכת להכרעה בשובר השוויון. דובר רבות על העליונות שיש לקרלסן בקצבים המהירים במונחי הדרוג שלו ביחס לקרואנה ברשימות מדי הכושר הרלבנטיות, אבל סטטיסטיקה אולי עוד יותר מפחידה מבחינת קרואנה היתה המאזן של קרלסן בסיטואציות של שובר שוויון לאורך הקריירה הבוגרת שלו – 9 מ-9:

(מלבד הניצחון על קריאקין בדו קרב לפני שנתיים, שוברי השוויון האחרים הכריעו זכייה בטורנירים בהם קרלסן סיים במקום ראשון משותף עם השחקן האחר בנקודות.)

מאזן כזה קשור כמובן ביכולת הבסיסית של קרלסן בקצבים המהירים של השחמט (בין אם ראפיד ובין אם בליץ – הוא זכה בשוברי שוויון בשני הקצבים), אבל באופן מצטבר הוא טוב באופן משמעותי ממה שהיה ניתן לצפות רק לאור הפרשי מד הכושר בין קרלסן לבין היריבים שלו; כך שכנראה יש כאן היבט מנטלי משמעותי של יכולת להתעלות בסיטואציה כאלה. בסוף הפוסט הקודם ציטטתי ציוץ של קספרוב שהביע ספק אם היכולת הזו עדיין קיימת, לאור ההתנהלות של קרלסן בסוף המשחק ה-12; אבל גם הפעם קרלסן חזר והפגין אותה, ובאופן מוחץ במיוחד. אנלוגיות בין ענפי ספורט שונים (או סוגי תחרויות, למי שלא מעוניין לקרוא לשחמט "ספורט") הן הרבה פעמים מפוקפקות, אבל כאן נראה לי שניתן לעשות אנלוגיה די ישירה בין מה שעושה קרלסן לבין היכולת של טניסאים גדולים, למשל, להתעלות בנקודות הקריטיות של משחקים – ובפרט, בשוברי שוויון… אפשר לומר שמהלך הדו קרב הזה הזכיר מערכה במשחק טניס שנראית שקולה לגמרי, כאשר כל שחקן שומר על חבטות ההגשה שלו – אבל בשובר השוויון אחד מהם לפתע הופך לדומיננטי לגמרי ומבטל את השני.

**********

קרלסן פתח את המשחק המהיר הראשון בלבן, והלך לפתיחה האנגלית (עם 1.ג4) שבה השיג באופן יחסי הכי הרבה בחלק הרגיל של הדו קרב. הוא הצליח כנראה להפתיע את קרואנה במידה מסויימת כבר במסעים הראשונים כשסטה ממשחקים 4 ו-9 בדו קרב במסע השלישי שלו (3.ז3 במקום פ-ו3, סדר מסעים שמונע את הרעיון של …ר-ג5 בו השתמש קרואנה בשני המשחקים הנ"ל), ואחר כך במסע רביעי לא שגרתי (4.ה4!? במקום ר-ז2). קרואנה ניסה ליצור משחק נגדי מיידי באגף המלכה באמצעות קידום רגלים שם בעוד שקרלסן פרץ באופן אנרגטי במרכז עם 8.ד4, ובעקבות חילוף של רץ הערוגות הכהות השחור עם הפרש הלבן על ג3 היה נראה שהלבן השיג יתרון עמדתי משמעותי תמורת רגלי שהקריב (באופן זמני לפחות) על ג4, וזאת בזכות חולשת הערוגות הכהות אצל השחור כתוצאה ממסעי הרגלים שלו בשילוב עם החילוף הנ"ל.

אבל בהמשך, כתוצאה מכמה מסעים לא לגמרי מדויקים של קרלסן, קרואנה קיבל הזדמנות להשוות והיה נראה שהוא בדרך לשם עם המסע 16…צ-ב3! והרעיון להכפיל צריחים על הטור ב' ולהמשיך ג3, וכך להחזיר את הרגלי העודף תמורת החלשה משמעותית של מבנה הלבן. אלא שקרואנה בחר ברעיון אחר, שעל פניו גם נראה הגיוני מאוד, של שיפור עמדת הפרש על ו6 באמצעות תמרונו ל-ד6 (דרך ה8). התמרון הזה נתקל בבעיה טקטית לאחר 19.צג-ד1! של קרלסן, שתקף את הפרש עם הצריח הלבן:

ומסתבר שהדרך הטובה היחידה להגן על הפרש היא לסגת איתו ל-ב7; אלא שמסע כזה, גם אם מחשב מצביע עליו מייד, קשה מאוד לעשות מנקודת ראות אנושית כיוון שמדובר במיקום מאוד לא אטרקטיבי של כלי שבדיוק תומרן לעמדה שנראתה טובה. קרואנה שיחק במקום זאת 19…פ-ב5?, מסע שנראה טבעי יותר אבל צריך להוביל להפסד כפוי של השחור עם משחק מדויק מצד הלבן. המשחק נמשך 20.פ-ג5 (תוקף את הצריח על ב3) 20…צ:ב2 21.פ:ה6 ו:ה6 22.ר:ג4 פ-ד4 (הדרך היחידה להימנע מהפסד מיידי – הפרש השחור חוסם את הטור ד' ומספק הגנה זמנית לרגלי על ה6; 22…מ-ו7?, כדי להגן על ה6, יפסיד בקלות ל-23.ר:ב5! ואחריו 24.ר-ז5 – תוקף את הצריח על ד8 שמגן על הפרש ב-ד7 וזוכה בחומר) 23.ר:ד4 ה:ד4

וכאן קרלסן עצר לחשיבה ממושכת מאוד של כתשע וחצי דקות (במשחק שהזמן הכולל המוקצב בו לכל שחקן הוא 25 דקות), כיוון שידע כי מדובר ברגע קריטי במשחק. ללבן שתי אפשרויות עיקריות שכשלעצמן ברורות מאוד – להכות את הרגלי על ד4 או את זה על ה6; השאלה הקשה היא איזה מהשתיים נותנת סיכויי ניצחון גדולים יותר. מסתבר שהתשובה הנכונה היא 24.צ:ד4, אבל כדי להגיע למסקנה הזו צריך לראות אחרי 24…מ-ו7 את המסע ה"שקט" והחזק 25.מ-ח1!! שבעקבותיו הרעיון של הכפלת צריחים לבנים על הטור ד' (או לחילופין צ-ד6) מכריע. המסע חיוני בכדי לשפר את עמדת המלך הלבן, כיוון ש-25.צה-ד1 או צ-ד6 מייד ייענו ב-25…פ-ה5! הכופה למעשה תיקו, בגלל האיום בשח על ו3 שיוביל לשח נצחי (כפי שניתן לראות בהסתעפות המלאה המופיעה בלוח החי).

קרלסן החמיץ את האפשרות הזו ובמקום זאת שיחק לבסוף 24.ר:ה6+, מסע המוביל אחרי 24…מ-ו8 25.צ:ד4 מ-ה7 לסידרה של חילופים כפויים וסיום צריחים בו ללבן יתרון רגלי המקנה לו סיכויי ניצחון (מעשיים לפחות). עם זאת, לשחור פיצוי טוב בדמות רגלי חופשי על הטור ג' ועמדה פסיבית של המלך הלבן, שהצריח השחור על השורה השנייה "חותך" את המסלול שלו ומונע ממנו להפוך לפעיל.

בשלבים הראשונים של הסיום קרואנה שיחק באופן מדויק, והרושם היה שהולך לחזור על עצמו תסריט שכבר ראינו כמה פעמים לאורך הדו קרב – אחד השחקנים משיג עמדה זכויה אוביקטיבית אבל כזו שבאופן מעשי קשה לממש בה את הזכייה, ולבסוף מחמיץ את הניצחון בגלל פספוס ברגע קריטי בשילוב עם הגנה עקשנית מצד היריב.

אלא שככל שהתקדם המשחק החל לפעול גורם חשוב אחר – השעון. כפי שקורה במשחקי ראפיד רבים, השלב המאוחר של המשחק הפך במידה רבה לבליץ כיוון שהזמן הלך ואזל לשני השחקנים; בבליץ העדיפות של קרלסן על קרואנה בולטת במיוחד – וקרואנה אכן החל שוב לעשות טעויות. הראשונה הבולטת מביניהן, לפחות מבחינה מעשית, היתה 34…צ-ג3. במסע הזה הצריח השחור נוטש את השורה השנייה (כדי לתקוף את הרגלי על א3) ומאפשר למלך הלבן להשתחרר עם 35.מ-ז2!. מבחינת המחשב השחור עדיין בסדר, אבל מבחינה מעשית, כאמור, זה הופך את השגת התיקו לקשה הרבה יותר. ואת המחיר קרואנה שילם שני מסעים מאוחר יותר:

בעמדה הזו, שהתקבלה לאחר 37.צ-ג7! של הלבן, 37…מ-ו6 מצד השחור (כדי להגן על הרגלי המותקף ב-ז7) יהיה פסיבי מדי; השחור צריך ליצור משחק נגדי מול הרגלים הלבנים. הדרך המדויקת לעשות זאת היתה בשילוב עם דחיקה מחדש של המלך הלבן אל הפינה על ידי 37…צ-א2+! 38.מ-ח3 (אחרת לא ניתן להתחמק מהתראות שח מצד הצריח השחור) 38…מ:ה4 39.צ:ז7 צ-א1! (גם 39…צ-ו2! כדי להכות את הרגלי ו' עם הצריח, ולא המלך, טוב כאן) 40.צ-ז5 מ-ו3 – וכעת, בשל איום המט עם צ-ח1, הלבן צריך לחזור עם המלך ל-ח2 ולאפשר לשחור תיקו בחזרה על המסעים. קרואנה כנראה ראה את הרעיון הבסיסי של התיקו, אבל עם מעט מאוד זמן לחשוב לא שם לב לחשיבות סדר המסעים ולכד מייד את הרגלי על ה4. לאחר 37…מ:ה4??, הלבן זכה עם מסע הביניים 38.צ-ה7+!, התראת שח המסיטה אחורה את המלך השחור – נקודת מפתח היא שהערוגה ו3 אינה זמינה כאן עבורו, כיוון שהמלך הלבן עוד על ז2. המשחק נמשך 38…מ:ו5 39.צ:ז7 מ-ו6 40.צ-ז5, ולאחר לכידת הרגלי השחור על ח5 התקבל סיום של שני רגלים חופשיים צמודים באגף המלך מול רגלי חופשי בודד באגף המלכה, שהיה זכוי עבור הלבן באופן פשוט יחסית – בוודאי עבור מישהו עם רמת טכניקה כמו של קרלסן בסיומים.

קרלסן, שקיבל זריקת עידוד ענקית מהניצחון במשחק הראשון של שובר השוויון והיה מלא כעת בביטחון עצמי (בניגוד כל כך בולט למשחק 12), שיחק במשחק השני במידה רבה על ניצחון כבר מהפתיחה למרות שהיה בשחור. (הדבר הזכיר את מה שקרה במשחק השלישי של שובר השוויון בדו קרב מול קריאקין, אם כי שם המשחק הקודם נגמר בתיקו בו קרלסן החמיץ ניצחון.) השחקנים המשיכו את הדיון מאותו משחק 12 בהסתעפות הסופר-חריפה של הסוושניקוב עם 7.פ-ד5 ו-8…פ-ה7, והשינוי בגישה של קרלסן ניכר כבר במסע 11, כשבמקום להציע באופן מובלע תיקו בחזרה על מסעים עם ר-ו5 שיחק מה-ב8 (מסע המגן על הרגלי ב-ד6 בדרך אחרת).

לאחר מסעו ה-20 של השחור, בעמדה מסובכת וקשה לניווט עבור שני הצדדים, המשחק הגיע לרגע קריטי:

המסע האחרון היה 20…מה-ו5, שמכין הצרחה לצד המלך באמצעות הגנה על הרגלי ב-ח5. ונראה שבנקודה זו קרואנה איבד את הסבלנות, אולי כיוון שהרגיש כי הוא חייב להכות מייד בחזרה לאחר ההפסד במשחק הקודם, ושיחק 21.ג5?. פריצת הרגלי הזו היא דבר שהלבן אמנם שואף אליו מבחינה אסטרטגית, אבל קרואנה ביצע אותה מוקדם מדי ללא הכנה מספיקה (בפרט, כשהמלך שלו עדיין במרכז בלי שהצריח). רעיון שעומד מאחורי המסע הזה הוא שאם השחור מכה את הרגלי, הלבן יכול לנצל את העובדה שגם המלך השחור עדיין לא הצריח: 21…ד:ג5 22.ר:ג5! ר:ג5 23.מה-ב5+ מה-ד7 24.מה:ג5 עם משחק טוב. אבל מדובר בשחמט ולא בדמקה, והשחור אינו חייב להכות כל רגלי שהלבן מציע לו; במקום זאת קרלסן פשוט הצריח, ובהדרגה הסתבר שהרגלי הלבן – שקודם הלאה ל-ג6 – נטול תמיכה מספיקה. כמה מסעים מאוחר יותר, בעקבות 25…ה4! של קרלסן, התקבלה העמדה הבאה:

הלבן הביא במסע קודם את הפרש שלו ל-ד5 בין השאר כנגד תמרון הפרש השחור ל-ה7, והמסע הזה מפנה לאחרון ערוגה חלופית חזקה על ה5. נראה שהדרך היחידה עבור הלבן להישאר במשחק היתה באמצעות 26.ר-ד4!, כדי להחליף את הרץ הלבן בפרש במקרה של תמרון כזה (וגם לפנות את הערוגה ה3 לפרש ב-ד5 במקרה שיותקף על ידי 26…צ-א5). במקום זאת, קרואנה ניסה לפתור – שוב באופן נמהר – את בעיית הרגלי ג' שלו ושיחק 26.ג7?? תוך החמצת משהו בסיסי מבחינת האפשרויות הטקטיות בעמדה. המשחק נמשך 26…ר:ג7! 27.פ:ג7 פ-ה5 (תוקף את המלכה הלבנה), וכעת עמדת הלבן כבר קורסת תחת עומס האיומים – המנצלים את מיקומו הפגיע של הפרש על ג7 וכן מיקומו הפגיע של המלך הלבן להתראות שח מצד הפרש השחור על ו3 או ד3 (עם לכידת הצריח על ג1) או למסע כמו מה-ו3 בהסתעפויות שונות.

קרואנה ניסה בתגובה את המסע 28.פ-ד5 המחזיר את הפרש למרכז ויוצר איום נגדי של שח על ה7, אבל קרלסן המשיך לדייק עם 28…מ-ח7! המבטל את האיום האחרון ומאלץ למעשה את הלבן להיכנע:

הוא עומד להפסיד לפחות צריח: המלכה שלו מותקפת, איום המזלג של הפרש על ד3 (שיחשוף כעת התקפה על הפרש ב-ד5 מצד המלכה) עדיין בעינו, וכך גם איומים הקשורים בהתראות שח מצד המלכה השחורה על ו3 אם המלך הלבן מגיע ל-ד1. 0-2 לקרלסן.

במשחק השלישי מצבו של קרואנה היה כמובן קשה ביותר, כיוון שהיה חייב לשחק על ניצחון בשחור בזמן שללבן מספיק תיקו כדי לזכות בדו קרב (וזאת בניגוד למשחק השני, בו קרלסן שיחק על ניצחון בשחור כשקרואנה, שמצידו גם רצה מאוד לנצח, "שיתף פעולה" מבחינת הנכונות שלו להיכנס לעמדה מסובכת וחריפה). גם כאן היתה הקבלה ברורה לשובר השוויון בדו קרב לפני שנתיים, שבמשחק האחרון שלו קריאקין היה במצב דומה. קרלסן פתח כמו אז ב-1.ה4, קרואנה לא חזר כמובן על הפתיחה הסולידית העיקרית ששמשה אותו בדו קרב (הפטרוב), אלא ניסה את הסיציליאנית (כמו קריאקין), וקרלסן – כמו אז – הגיב בכניסה למבנה סולידי מאוד עם רגלי על ג4 המכונה חגורת מארוצי. קרלסן שיחק באופן מדוד ומחושב וקרואנה מצידו התקשה לשחק באופן טבעי, כיוון שבנקודות שונות היה עליו להיזהר מהסתעפויות המשיגות "סתם" שוויון אבל מקטינות מאוד את הסיכוי להשיג משהו מעבר לכך. הלוח הלך והתרוקן מכלים ובשלב מסויים קרואנה ניסה מעין התקפת יאוש מאוד לא משכנעת באגף המלך, תוך שהוא מזניח את אגף המלכה ומאפשר לקרלסן לקדם שם את הרגלים שלו באופן מכריע. 0-3 לקרלסן – אפילו ללא צורך במשחק רביעי.

במסיבת העיתונאים המסיימת קרלסן ניצל את אחת השאלות כדי לסגור חשבון עם אלה שהשמיעו ביקורת בוטה מאוד על ההתנהלות שלו במשחק 12:

אבל על מי שהיה היריב שלו ממש (ולא רק קיביצר) הוא דיבר בכבוד רב –  אמר שקרואנה הוא היריב החזק ביותר מבין השלושה ששיחק נגדם עד עכשיו על אליפות העולם, ושעד כמה שמדובר בשחמט קלאסי קרואנה הראה שנכון לעכשיו הוא ראוי לתואר השחקן החזק בעולם לא פחות ממנו עצמו.

**********

במבט כולל על 12 המשחקים באורך רגיל, ניתן לומר שהדו קרב התחלק באופן די חד לשני חצאים, אבל לא רציפים – הראשון כלל את המשחקים של קרלסן בלבן, השני את אלה של קרואנה בלבן; והשני היה בברור מעניין יותר מהראשון. במשחקים של קרלסן בלבן היו גורמים משני הצדדים שהצטרפו כדי לנטרל את הדרמה והעניין – קרואנה כשחור השליך את יהבו על פתיחות סולידיות מאוד (גמביט המלכה נגד ד4, פטרוב נגד ה4) ורמת ההכנה שלו היתה גבוהה מאוד; בעוד שקרלסן, מצידו, לא הפגין הכנה מוצלחת במיוחד כלבן. ניתן לומר שבמשחקים בגמביט המלכה (2, 7) בלטה בעיקר הכנה מצויינת מצד קרואנה בעוד שבמשחקים בפטרוב (6, 11) בלטה הכנה במיוחד רשלנית או לא אפקטיבית של קרלסן (במשחק 6 בחירה בהסתעפות מאוד לא מאתגרת עבור השחור; במשחק 11 הפתעה מוקדמת בהסתעפות אליה היה אפשר לצפות ממנו להתכונן הרבה יותר טוב, כפי שהסברתי בניתוח המשחק). המשחקים הנותרים בפתיחה האנגלית (4, 9) היו אלה שקרלסן הצליח להשיג בהם משהו סביר מהפתיחה, אבל בזבז אותו מייד או כמעט מייד – במשחק 4 כשנמנע משום מה לשחק 15.ב5 עם אפשרות ליתרון קל; במשחק 9 (בעצם היחיד שבו קרלסן הפגין הכנה באמת מרשימה כלבן) כשמיהר מדי לקדם את הרגלי ל-ח5 ואיפשר לקרואנה לנטרל מייד את הלחץ. מבין כל אלה, משחק 6 היה בסופו של דבר היחיד שבלט בעניין שסיפק, כאשר מעמדה לכאורה "סתמית" ושווה לחלוטין דווקא קרואנה היה זה שהצליח להשיג עדיפות משמעותית והתקרב מאוד לניצחון.

לעומת זאת, במשחקים של קרואנה בלבן נראה ששני הצדדים באו נחושים להילחם – קרואנה שהגיע חמוש בלא מעט רעיונות התקפיים מעניינים, קרלסן שבחר את הסיציליאנית בתור הפתיחה שלו מול ה4 (עם השאיפה הבסיסית להשיג משחק נגדי במקום קודם כל לנטרל את הלבן). כאן ניתן לומר שחמישה מתוך ששת המשחקים היו מעניינים ודרמטיים, כשהיוצא דופן הוא משחק 3 (בו קרואנה דווקא השיג בנקודה מסויימת יתרון בפתיחה, אבל בזבז אותו מייד עם 15.ר-ד2?). במאזן הכולל של המשחקים האלה נראה שכאשר השחקנים יצאו מהכנות הפתיחה שלהם (לא תמיד שניהם בדיוק באותן נקודות, כמובן) קרלסן היה זה שהצליח להבין את העמדות שנוצרו במשחק האמצע על גבי הלוח טוב יותר, במידה כזו או אחרת. הדבר התבטא בעמדה הזכויה שהשיג במשחק 1, העדיפות הקלה שהשיג בסיום של משחק 5 (בו בזבז אפשרות להפעיל לחץ ממושך יותר), האופן בו הציל את משחק 8 (שבו קרואנה הפגין את ההכנה המבריקה ביותר, שכנראה הוציאה את קרלסן משיווי משקל באופן החריף ביותר), והעדיפות הגדולה – על סף ניצחון – שהשיג במשחק 12. ואם נמשיך הלאה לשובר השוויון, כמובן גם בניצחון המוחץ שלו במשחק השני שם.

ולמרות שכאמור היו לא מעט משחקים דרמטיים ומעניינים, החלק הקלאסי של הדו קרב בכל זאת הסתיים ללא אף הכרעה. כפי שכבר די ברור מתוך הפסקאות הקודמות, לא נראה לי שהגורם העיקרי לכך הוא דווקא עומק ההכנה של הפתיחות. אפשר להצביע רק על שלושה משחקים שבהם נטרול גמור של הלבן בידי השחור "הרג" את המשחק כבר מהפתיחה – 2, 7 ו-11 (ולא במקרה בכולם קרלסן היה בלבן). משהו שבלט ברוב המשחקים האחרים היה היכולת ההגנתית המרשימה מאוד של שני השחקנים, שגם כשנקלעו לעמדות קשות במידה כזו או אחרת אף פעם לא נשברו מנטלית והצליחו להקשות במידת האפשר על היריב לממש את היתרון שלו. ומצד שני, אף אחד מהשניים לא היה לגמרי חד מבחינה התקפית ולא נתן מבחינה זו משחק גדול מהתחלה עד הסוף. ההחמצה הבולטת ביותר היתה של קרלסן במשחק הראשון, בו היו לו בשלב מסויים גם כמה נצחונות פשוטים יחסית וגם חלון הזדמנויות רחב יחסית (כלומר, של מספר מסעים ולא רק של מסע אחד קריטי שהיה חייב לדייק בו). היו לקרלסן גם כמה החמצות שבשום פנים לא ניתן לקרוא להן החמצות ניצחון, אבל היה בהן פספוס של הזדמנות להפעיל לחץ על היריב מסוג שהוא נחשב למומחה בו – פספוסים שבאופן כללי הפכו לנפוצים יותר אצלו בשנתיים האחרונות (הרחבתי על כך את הדיבור בניתוח של משחק 9). ובמשחק 12, כמובן, היו החמצות מצידו שכנראה נבעו במידה רבה מהגישה של קודם-כל-תיקו איתה הגיע.

זהו הדו קרב השני ברצף אותו קרלסן מנצח בשובר השוויון – ובשני המקרים האפשרות של ההגעה לשובר שוויון השפיעה באופן דרמטי על מהלך הדו קרב בסופו, כשקרלסן החליט "להרוג" את המשחק האחרון. כך שללא ספק יש כאן משהו שמפנה את תשומת הלב אל הפורמט ומעורר שאלות מסוימות ביחס אליו. בפרספקטיבה היסטורית קצת יותר רחבה כדאי לציין שמאז הכנסת הפורמט הנוכחי, של הטוב מ-12 משחקים קלאסיים + שובר שוויון של משחקים מהירים ב-2006, התקיימו כבר שמונה דו קרבות על אליפות העולם ובארבעה מתוכם – כלומר מחצית – ההכרעה היתה בשובר שוויון (גם בקרמניק – טופלוב 06 ואנאנד – גלפנד 12); ובכל ארבעת המקרים זה שהפסיד בשובר השוויון – טופלוב, גלפנד, קריאקין, או קרואנה – היה ידוע כשחקן הפחות טוב מהשניים בקצב מהיר. כך שלמשחקים המהירים יש כבר באופן די קבוע השפעה גדולה על זהות אלוף העולם, לא מדובר במשהו שהתחדש עם קרלסן (אצלו זה רק קיבל נראות דרמטית במיוחד).

השאלה אם כך ראוי שיהיה יכולה להיות נושא לויכוחים אינסופיים. מצד אחד, אפשר לטעון שאליפות העולם בשחמט קלאסי צריכה להיות מוכרעת בשחמט קלאסי ומשחקים מהירים אינם רלבנטיים (במיוחד היום, כשכבר קיימות אליפויות עולם נפרדות גם לראפיד וגם לבליץ). מצד שני, אפשר לטעון שכאשר מדובר באליפות השחמט ה"אבסולוטית" גם סט הכישורים של השחקנים בקצבים יותר מהירים הוא רלבנטי – עדיין מדובר בשחמט, ואולי אף כזה שמעיד באופן "טהור" יותר על הכישרון והיכולת הבסיסיים של השחקן. אפשר גם לציין שהתחרות נקראת אליפות העולם בשחמט, לא בשחמט קלאסי (אם כי על כך אפשר לומר שזו רק פורמליסטיקה, כי בתקופה בה נוצר השם או התואר עדיין לא היו קיימים הקצבים המהירים יותר באופן ממוסד). ומנקודת ראות של דרמה מושכת רייטינג, שובר השוויון הוא ודאי יתרון יותר מאשר חיסרון.

על כל פנים, צריך לזכור שאם רוצים לשנות את הפורמט אין אלטרנטיבה לגמרי ברורה ומובנת מאליה לגבי מה עושים במקרה של שוויון. לפני 2006, במסגרת דו קרבות שהתנהלו בשיטה של הטוב מ-x משחקים (ולא הראשון שמשיג x נצחונות), הבעיה לא היתה קיימת כיוון שאלוף העולם המכהן נהנה מפריבילגיה של draw odds, כלומר שמר על התואר במקרה של שוויון. במסגרת דו קרב של 12 משחקים פריבילגיה כזו נראית כמעניקה יתרון לא הוגן במיוחד, אבל אפילו אם יאריכו קצת מחדש את הדו קרבות (לטוב מ-14 או 16 משחקים, שנראה כגבול הריאליסטי כיום) ספק אם הדבר יחזור; הכיוון הכללי הוא ליטול פריבילגיות מהאלוף המכהן, לא להעניק לו נוספות – וצריך לזכור שהוא כבר נהנה מפריבילגיה בסיסית עצומה, זו של הזכות האוטומטית לשחק בדו קרב הבא על אליפות העולם, כשכל שחקני הצמרת האחרים צריכים להילחם על הזכות לשחק נגדו.

עוד כמה מלים לסיום על הניצחון בדו קרב הזה כציון דרך בקריירה של קרלסן. ניתן לומר שמבחינת ההיבט הספציפי של הישגים בדו קרבות, הוא מציב אותו במקום שבו רק קספרוב עוד עולה עליו. (אני מתייחס רק לעידן שאחרי מלחמת העולם השנייה, מאז שקיים תהליך קוואליפיקציה מסודר לדו קרבות על אליפות העולם והתואר כבר אינו בגדר רכוש פרטי של האלוף המכהן, שיכול לבחור מתי ונגד מי להתמודד.) קספרוב זכה בשישה דו קרבות – כלומר, זכייה ראשונה ואחריה חמש הגנות מוצלחות על התואר (שלוש מול קרפוב, אחת מול נייג'ל שורט ואחת מול אנאנד – לפני שהפסיד את התואר לקרמניק). לקרלסן יש כעת ארבע זכיות – זכייה ראשונה ועוד שלוש הגנות. דרך אגב, מי שמפקפק אם קרלסן עצמו בכלל חושב על הדברים האלה מוזמן להיזכר בציוץ שלו מלפני ארבע שנים, לאחר הזכייה השנייה (וההגנה הראשונה) נגד אנאנד:

מבחינת רקורד הדו קרבות, ניתן לומר שקרלסן נמצא כעת במקום דומה לזה של בוטביניק ואנאנד (יש היבטים חשובים אחרים, כמו דרגת הדומיננטיות כמס' 1 וכמות הזכיות בטורנירי צמרת, שבהם כבר עבר אותם בברור) – אם כי קשה לעשות השוואה לגמרי מדויקת כי תנאי הסבב היו קצת שונים בזמנם. אנאנד זכה "רק" בשלושה דו קרבות שהיו שלוש הגנות, כי הזכייה הראשונה (ב-2007) היתה בפורמט של טורניר. ובזמנו של בוטביניק, אלוף העולם נהנה מדרגה שונה לגמרי של פריבילגיות – הוא שמר על התואר במקרה של תיקו, כאמור, וגם קיבל דו קרב חוזר אוטומטי לאחר שנה בלי שיצטרך לשחק לשם כך בתחרות מועמדים. בוטביניק, שכמו אנאנד זכה בתואר בטורניר (במקרה זה כי בגלל מותו של אליוכין לא היה אלוף עולם מכהן לשחק נגדו דו קרב), הגן על התואר שלו פעמיים בתוצאה של תיקו (ב-51 נגד ברונשטיין ו-54 נגד סמיסלוב), וניצח פעמיים מעמדה של טוען לכתר (את סמיסלוב ב-58 ואת טל ב-61), אבל זה אחרי שהפסיד פעמיים שנה לפני כן (לסמיסלוב ב-57 ולטל ב-60), ולפני ההפסד הסופי שלו לפטרוסיאן ב-63.

קספרוב, אגב, היה בן 27 כשזכה בדו קרב הרביעי שלו (נגד קרפוב, ב-90). קרלסן יהיה מחר בן 28.

תלמיד מצטיין
שיר סיום

110 Comments

צור שפי 29 בנובמבר 2018

מרתק, מאלף ומחכים. המון תודה אייל.
ובאשר לאופן ההכרעה שובר שיוויון, אם קצב מהיר זה סוג של פנדלים, הייתי שוקל חלופה המקבילה דווקא לשער זהב – המשך משחקים אחרי המשחק השנים עשר עד להכרעה.

סגל 29 בנובמבר 2018

היה לי על זה איזה דיון עם איציק בתגובות לאחד הפוסטים הקודמים – הבעיה הממש גדולה עם הוספת משחקים קלאסיים (כשלכל משחק נדרש יום) היא שאתה לא יודע מתי תהיה ההכרעה; ומבחינה מעשית, בתנאים של היום זה פשוט נון-סטרטר מבחינה ארגונית לא לדעת מראש באופן מדויק מה טווח התאריכים של האירוע. (אפשר להגדיל את מספר המשחקים הקלאסיים מראש ל-14 או 16 בתקווה שזה יקטין את הסיכוי לשוויון בסוף, אבל זה כמובן עדיין לא פותר באופן עקרוני את השאלה מה לעשות אם בכל זאת נגמר 7-7 או 8-8.)

צור שפי 30 בנובמבר 2018

כן, זו כנראה טענה נכונה לצערי.

ערן 1 בדצמבר 2018

צריך שני משחקים לפחות,בגלל יתרון הלבן

שחר התל אביבי 30 בנובמבר 2018

סיכום מעולה, תודה

שחר התל אביבי 30 בנובמבר 2018

הפורמט הנוכחי נראה לי בסדר גמור, כאשר המשחקים המהירים הם רלוונטיים לקביעת האלוף. אפשר אולי לעשות שינוי קטן והוא למקם את שובר השוויון לפני התחרות, וכך לאחד הצדדים תהיה מוטיבציה לא לסיים בתיקו

אמיתי 30 בנובמבר 2018

איזו תמונה בראש הפוסט…מסכמת היטב את הראפיד.
תודה אייל. פוסטים מושקעים ומעולים. תכתוב קצת על כדורגל גם (;

ארז 30 בנובמבר 2018

אמיתי, מחפש לנקום בו בגומלין אצלנו בבית?
אני מכין זכוכית מגדלת ומשלהב את האולטראס :)

סגל – תודה ענקית. הנאה צרופה, שנים לא עקבתי כמו שעקבתי הפעם בזכותך.

אמיתי 30 בנובמבר 2018

לא הבנתי.. תסביר.

ארז 30 בנובמבר 2018

ירד עלינו בשח, נרד עליו בכדורגל.

אמיתי 1 בדצמבר 2018

נראה לי הוא גם לא קוטל קנים בכדורגל. כל עוד הוא לא כמו לא מעט כותבים פה, אוהד קיפוח, ניתן לו את הכבוד המגיע לו

איציק 30 בנובמבר 2018

אתה מתאר לעצמך איך יראה פוסט של אייל על משחק פפ – מוריניו, או מוריניו – קלופ?
אתה לא תשתה בירה שנים ;)

Zak 30 בנובמבר 2018

היה סיקור מצויין לכל אורך הדו קרב, בתקווה שייצא לך לכתוב יותר גם בהמשך הדרך :) לגבי הכרעה בשובר שיוויון במשחקי ראפיד אפשר אולי להוסיף גם את הדו קרב בין אנאנד וטופאלוב כשבמשחק האחרון טופאלוב ניסה בכוח לנצח בלבן כדי לא להגיע למשחקים בקצב מהיר ובגלל זה בעצם הפסיד.

שאלה קטנה על המהלך 25. מח1 שקרלסן פספס במשחק הראשון – האם מדובר על "מהלך של מחשב" שנוגד את האינטואיציה ורק המכונה מסוגלת לזהות בזמן אמת ולשחק או שאולי אם לקרלסן היה יותר זמן לחשב הוא היה עולה על הרעיון ומשחק אותו בפועל (בהקשר לפוסט המצויין שלך בשעתו על לשחק נגד הודיני שהתייחס לנושא)

איתי 30 בנובמבר 2018

זה מסוג המסעים שהרבה יותר קשה למצוא מאשר להבין… שיטת האלימינציה של האדם תפסול מהר את המסע הזה, כי נראה שבדומה למסעים סתמיים כמו א4 או ח4, הוא לא עוזר למאבק של הלבן מול הפרש השחור. בפועל, מח1 מונע מהפרש להגיע בעתיד ל- ו3 עם שח, ועל כן הוא מהווה פרופילקטיקה מעולה (הגנה מאיום עתידי), ומאחר והחישוב הוא לא ארוך כדי להגיע למסקנה הזו, המחשב מציע אותו מיד. אני מאמין שעם יותר זמן קרלסן כן היה מוצא את הרעיון הזה, אבל באמת שאין לדעת. הוא בוודאי פחות מסובך מהתחבולה המפורסמת באליפות אירופה בירושלים – http://debuzzer.com/segal/53060/

סגל 30 בנובמבר 2018

קשה לדעת מה גבולות היכולת של קרלסן… אבל אולי בהזדמנות זאת כדאי להרחיב קצת לגבי הקושי במסע. 24.צ:ד4 מו7 25.צהד1 זה משהו שטבעי מאוד להסתכל בו כי נראה שיש כאן ניצחון די ברור, אבל אז רואים שלשחור יש 25…פה5 נגד זה. 25.מח1 הוא דרך לעקוף את האפשרות ההגנתית הזאת של השחור, אבל האמת שהאיום של הלבן בעקבות זה לא עד כדי כך ברור ושקוף – כתבתי בפוסט בקיצור "הכפלת צריחים בטור ד", אבל זה קצת יותר מסובך (אני תמיד מתלבט עד כמה להיכנס לפרטים טקטיים בהקשרים כאלה, כי אני מניח שדי הרבה מהאנשים שקוראים לא ממש עוקבים אחריהם). ההסתעפות שמופיעה בלוח החי אחרי 25.מח1 היא 25…מה7 26.צהד1 צבב8 27.ר:א6, ואחרי חילוף של כל הצריחים שיגיע מתישהו – לשחור אין דרך אחרת להשתחרר – הלבן צריך לזכות די בנוחות בסיום עם רגלי חופשי עודף בטור א' ורץ מול פרש. זו ההסתעפות הראשית של המחשב, אבל צריך להבין למה השחור משחק 26…צבב8 – הסיבה היא ש-צד6 הוא איום חזק מצד הלבן, וחזרת הצריח ל-ב8 מגינה מפניו (כיוון שאז הצריח על ד8 מוגן ואפשר לשחק פג5! בתגובה). השחור גם יכול במקום זה לנסות, למשל, 25.מח1 א5 (כדי להציל את הרגלי א) 26.צד6! (לא 26.צהד1? בגלל – שוב – 26…פה5! ואחרי 27.צ:ד8 פ:ו3 הלבן בצרות בגלל איום המט על ח2 כשאין לו את צה2 בתור הגנה…) 26…צג2 (עם איום על הרץ) וכעת הדרך הכי חלקה לניצחון שוב רחוקה מלהיות ברורה מאליה – 27.רו1! עם הרעיון להביא את הרץ ל-ח3; למשל 27…מה7 28.צהד1 צג5 29.רח3 צה5 (מגן על ה6) 30.מז2! עם הרעיון של ו4 ו-מו3 אחרי צ:ה4 כדי לסלק את הצריח, ונגד זה כבר אין לשחור שום הגנה.

בקיצור – גם אחרי מח1, אם רואים את המסע הזה, הניצחון של הלבן רחוק מלהיות שקוף וברור מאליו. יכול להיות ששחקן טוב, גם אם הוא לא מחשב עד הסוף, מרגיש אינטואיטיבית ש"חייב להיות כאן ניצחון". אבל צריך לזכור שכל הזמן הזה עומדת לרשות הלבן האופציה הדי ברורה של 24.ר:ה6+ (במקום צ:ד4) 24…מ-ו8 25.צ:ד4 מ-ה7 עם מעבר לסיום צריחים ביתרון רגלי, כך שכדי לסמוך על מסע כמו 25.מח1 צריך להיות די בטוחים שהוא מוביל למשהו יותר טוב.

Zak 30 בנובמבר 2018

כן, זה די מרשים – עכשיו אני רואה שאם אחרי 24. מח1 המלך השחור זז ל-ה7 אז הרעיון של צהד1 זוכה כיון שעל פה5 עם פ:ו3 יש בסוף שח עם צריח אחד ב-ד7 ועם השני ב-ו8 וזוכים בפרש. אבל אם המלך נשאר על ו7 (אחרי 25… א5) אז אותו הרעיון לא עובד כי המלך בורח ל-ז6 ואין שח על הטור ו'. לכן אולי כל כך קשה אפילו לשחקן פנטסטי כמו קרלסן למצוא אותו – בעמדה אחת הוא מוביל לזכייה מרשימה, אבל בעמדה אחרת עם שינוי מינורי לכאורה במיקום של המלך השחור הוא יכול לסבך אותך ברשת מט

דוד 30 בנובמבר 2018

עדיין לא מצאתי מישהו שיסביר איזה ניצחון קרלסן פיספס בעמדה הסופית במשחק 12.. סביר יותר שהוא ראה רחוק מאיתנו והבין שלמרות הנראות המרשימה של העמדה זה הולך להסתיים בתיקו ברגע שינסה לפרוץ אותה.
נק' נוספת, קרלסן סופג אש על זה ששיחק על תיקו במשחק אחד, כשקרואנה עשה זאת וכיוון לכך ב-5 משחקים שלו בשחור, כשכל ההכנה שלו נועדה אך ורק לנטרל (בניגוד לסיציליאנית של קרלסן).

ישי 30 בנובמבר 2018

הוא פשוט היה יכול לתת לקרואנה לשחק 8 מסעים בקצב רפיד ולעשות את הטעויות שלו כבר אז.

דוד 30 בנובמבר 2018

אני לא חושב שבעמדה היתה איזושהי שגיאה אסטרטגית קשה שמחכה להתבצע.
בניתוחים של sesse (שנתן לשחור יתרון של רגלי) אפשר לראות שכמעט בכל ההסתעפויות הראשונות (נניח, לאחר 32.צא8) הלבן יכול להניע את הכלים בתוך הקופסא המצומצמת שלו בלי הרבה בעיות.

סגל 30 בנובמבר 2018

אני לא חושב שמישהו טוען ברצינות שקרלסן פספס ניצחון כפוי ו/או ברור בעמדה הסופית, אבל לאור מה שהוא עצמו אמר לגמרי בגילוי לב (אחרי משחק 12 ובמסיבת העיתונאים המסיימת) גם די ברור שהצעת התיקו לא באה כי הוא ממש ראה תיקו ולא האמין שיש לו יתרון. למשל ב- https://www.youtube.com/watch?v=N3YHvvivozM, החל מ-3:15 אפשר לשמוע אותו אומר במפורש שהוא החליט לפני המשחק להציע תיקו אם ישיג יתרון קל, ושזה בדיוק התסריט שהתממש במשחק. ובאופן נורמלי קרלסן הרי תמיד ממשיך לשחק במצבים כאלה, הוא עשה קריירה מהפיכת יתרונות קלים לנצחונות.

לגבי העיתוי הספציפי של ההצעה, נקודה ששכחתי להזכיר בפוסטים – יש פשוט מינימום של 30 מסעים, לכן הוא חיכה עם ההצעה עד שהגיעו למינימום; זה מן הסתם לא קשור לאיזה דקויות ספציפיות של העמדה דווקא אחרי מסע 31.

oz 30 בנובמבר 2018

אפשר לרדת משחמט קלאסי לראפיד בהדרגה אם יש תיקו. למשל לעשות זוג משחקים 13-14 עם שעתיים לכל שחקן. אח"כ במשחקים 15-16 שעה וחצי לכל שחקן וכו' כל עוד יש תיקו עד שמגיעים לראפיד

ישי 30 בנובמבר 2018

תודה על הסיקור!
מה עם ארמגדון בזמן קלאסי? נניח שלשחור יש 80 דקות מול 100 של הלבן?

סגל 30 בנובמבר 2018

קודם כל זה באמת נכון שהרעיון הבסיסי של ארמגדון לא מוגבל לבליץ, אפשר להשתמש בו בכל קצב זמן. השאלה היא אם רוצים שזה יהיה הדבר ה"ראשי" שיכריע – כרגע, המעמד של הארמגדון בתקנות הוא יותר מעין מוצא של חוסר ברירה, שובר שוויון של שובר שוויון – אם כל הנסיונות להכרעה בראפיד ובליץ רגילים לא הצליחו. בכל אופן, אם עושים ארמגדון קלאסי אני חושב שיחס הזמנים צריך להיות מוטה הרבה יותר לטובת הלבן, לא סתם הכפלה של מה שיש בבליץ. אגב, באליפויות ארה"ב היתה תקופה שכשובר שוויון השתמשו במשהו שאפשר לקרוא לו "מכרז ארמגדון" – שני השחקנים היו רושמים על פתק את מינימום הזמן שהם מוכנים לקבל על השעון, וזה שרשם את הזמן הנמוך יותר קיבל את השחור עם הזמן הזה. שיחקו שם בקצב שהוא באמצע בין ראפיד לקלאסי – עד כמה שזכור לי, בפעם-פעמיים שיצא להם להשתמש בזה הלבן שיחק עם שעה והשחור עם משהו בין 20 ל-30 דקות.

דיזידין 30 בנובמבר 2018

תודה על הפוסטים המאלפים, עקבתי מקרוב.

איציק 30 בנובמבר 2018

תודה ענקית!!!
אני ממש לא אוהב את הדרך הזו. אם רוצים להכניס ראפיד ובליץ, אז שיעשו 12, 12, 12 מכל סוג, וגם המועמדים שיתחרו בכול הסוגים והטוב ביותר בשקלול שינצח. במצב הנוכחי המועמד נבחר בקלאסי ומפסיד בראפיד. נראה לי לא הגיוני.
שתי שאלות:
1. השוות את קרלסון עם מספר שחקנים. היכן קארפוב נמצא ברשימה?
2. איזה דו קרב לדעתך היה הכי איכותי מאז מלחמת העולם השנייה?

סגל 30 בנובמבר 2018

כמו שאני תמיד אומר לגבי קרלסן בהשוואות כאלה, מכיוון שהוא רק בן 28 זו שאלה חשובה אם עושים את ההשוואה יחסית לגילו ומה שהשיג עד אליו, או פשוט מבחינת מכלול קריירה בלי להתייחס לזה. מבחינת הישגים תחרותיים, אם זה יחסית לגילו אני חושב שהוא שני רק לקספרוב, אם זה מבחינת מכלול קריירה קרפוב עדיין עולה עליו – אבל צריך לזכור שכשקרפוב היה בן 28 זה היה 1979, והוא המשיך לצבור הישגים מרשימים עד לשנות ה-90 המאוחרות. ספציפית מבחינת הגנות על התואר קרלסן כבר עבר אותו – קרפוב ממש הגן על התואר פעמיים (נגד קורצ'נוי) ואפשר לומר עוד "חצי" פעם נגד קספרוב, בדו קרב הראשון שלהם שהופסק באמצע בלי הכרעה.

אם צריך לבחור דו קרב אחד הייתי אומר קספרוב – קרפוב 86 (השלישי שלהם), יש שם את התנגשות הסגנונות אולי הכי מעניינת בהיסטוריה של המשחק ובאמת הרבה משחקים גדולים. (גם כל מיני דברים דרמטיים מיוחדים – קספרוב משחק בביטחון הכנה ביתית ארוכה ישר לתוך סיום אבוד, קרפוב מפסיד בזמן, קספרוב פותח פער של שלושה נצחונות ואז מפסיד שלושה משחקים ברצף.)

רענן 30 בנובמבר 2018

סך הכל דו קרב משעמם
כנראה שמעבר לשחמט צריך גם עוד משהו
התחרות הזאת לא קידמה ולא שירתה את הענף לא שיווקית ולא מקצועית

צור שפי 30 בנובמבר 2018

הערה מאוחרת, די מעציב, וכאשר מדובר בעיתון כמו ״הארץ״ גם מפתיע, שבתקשורת הישראלית המסורתית לא היה שום כיסוי לתחרות. אני זוכר שבעבר היו דיווחים יומיים, כולל מסעי המשחקים.

תום 2 בדצמבר 2018

לא יודע לגבי כלל התקשורת, אבל במוסף הארץ בסופ"ש יש מדור שחמט קבוע, ובשבועות האחרונים נכתב שם על התקדמות דו הקרב – כולל דיאגרמות ומסעים (לא בטוח האם פירוט מלא של המסעים או רק של עמדות מעניינות)

צור שפי 2 בדצמבר 2018

נכון אבל בעבר לפחות "הארץ" (ונדמה לי גם עתונים אחרים) היו על בסיס יומי לא רק מדווחים על התוצאה אלא גם נותנים לפחות את המהלכים, אם גם בלי ניתוח. יש עיתונים בחו"ל בהם מקובל נפח סיקור כזה גם כיום. המדור השבועי ב"הארץ" הוא מעט מדי.

אריק 30 בנובמבר 2018

קודם כל תודה רבה סגל. הפוסטים שלך ממש מצויינים וכיף לקרוא אותם גם אם אתה שחמטאי ממוצע ולאו דווקא אמן או יותר.
גם לי נראה שלא לעניין לקבוע מי יהיה אלוף העולם לפי משחק ארמגדון, פשוט בלתי נתפש הקלות הזו וזילות הבחירה מי יהיה אלוף העולם. כמו שלקבוע במונדיאל מי תהיה אלופת העולם רק לפי פנדלים.
מישהו הציע פה הצעה מעולה שכל פעם יורדים בזמנים.
נניח 10 משחקים ראשונים שחמט קלאסי. 2 משחקים אחרי נניח שעה וחצי. 2 אחריהם נניח 50 דק' וכך הלאה, הרעיון הוא מצויין.
חייבים בכל מקרה לשנות את השיטה הזו ולא להכריע אליפות עולם רק ע"פ משחק בליץ של 5 דק', פשוט חסר הגיון לחלוטין ולא מכבדת את המעמד.

סגל 1 בדצמבר 2018

נראה לי שכדאי להזכיר שבינתיים האפשרות של הכרעה בבליץ (ובטח בארמגדון, שהסיכויים להגיע אליו קטנים ביותר) היא רק תיאורטית… ביום רביעי וגם בכל שלושת הפעמים הקודמות בהם דו קרבות הוכרעו בשובר שוויון, המנצח נקבע במסגרת הטוב מ-4 משחקים של 25 דקות לכל שחקן.

no propaganda 30 בנובמבר 2018

תודה על הסיקור המעולה!

בובו 1 בדצמבר 2018

תודה על הליווי המרתק לטורניר.

שחר ש 1 בדצמבר 2018

המון תודה על הסיקור. זה לא היה אותו דבר בלעדיך.

היסטוריון של ספורט 1 בדצמבר 2018

מרתק מאד תודה רבה.
בשבת השתעשעתי ברעיון של דו קרב בים קרלסן לקאספרוב.
אני שקספרוב לא שיחק שנים שח תחרותי ובכל זאת אני שואל אותך האם ישנה איזה שהיא מעשיות בדו קרב ביניהם ?
בעיניים שלי קספרוב כולה בן 55 אמנם העולם שייך לצעירים ובכל זאת לא נראה לי מחייב המציאות שמופרך אשמח מאד לשמוע התייחסות שלך לעניין .

סגל 1 בדצמבר 2018

האמת שקספרוב עשה שני קאמבקים קצרים בשנתיים האחרונות לתחרויות בליץ בסנט לואיס – טורניר מרובע ביחד עם שלושת שחקני הצמרת האמריקנים (http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?tid=87292), ואחד הטורנירים של הגרנד טור בשנה שעברה, שהיה יחסית החלש בין שלוש תחרויות הבליץ של הסדרה (http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?tid=90912). כמו שאפשר לראות מהתוצאות, כנראה שלפחות בבליץ הוא עדיין ברמה של שחקן צמרת, אבל פחות חזק מהשחקנים שממש בפיסגה, כמו נקמורה וקריאקין. אגב, שים לב מי סיים במקום האחרון בשתי התחרויות… קרלסן לא השתתף בתחרויות האלה, אבל הוא נחשב לשחקן הבליץ הכי חזק כיום. בקיצור, זה היה יכול להיות מבדר כדו קרב ראווה, אבל כמעט אין ספק שקרלסן ינצח. ואני מדבר על בליץ – סדרת משחקים קלאסיים של כמה שעות כל אחד תהיה עוד יותר קשה בשביל קספרוב אחרי כל השנים שבהן הוא התנתק משחמט תחרותי והחלודה שהוא צבר (ולפי ראיונות שעשו איתו באותן תחרויות או בעקבותיהן גם ברור שאין לו שום מוטיבציה לנסות שוב שחמט קלאסי תחרותי).

איציק 1 בדצמבר 2018

בראיונות שהוא נתן כמה פעמים קספארוב אמר שאין שום סיכוי שהיה מצליח ולא רק בגלל שאין לו את הכח הנפשי לשחק משחק באורך מלא אלה גם בגלל מחסור בידע שנצבר באמצעות המחשבים. יותר מזה, שאלו אותו כמה זמן הוא היה צריך לכדי להשלים את הפער, והוא אמר משהו בסגנון של זה בלתי אפשרי כבר במצבו. בבליץ הוא עדיין בסדר, אבל נראה לי שגם בראפיד הוא לא היה מצליח.

היסטוריון של ספורט 1 בדצמבר 2018

תודה רבה אייל ואיציק .
חבל כי הם שני הגדולים של דורי.
עוד שאלה בעניין התיקו במשחק האחרון בדו קרב הקלאסי .
האם זה לא פוגע מעט במורשתו של קרלסן ?
אם נניח קבוצה הייתה זוכה בשני גביעי עולם בדו קרב פוסלים זו הייתה כוכבית מסוימת .
ואם הנחת העבודה שלי צודקת הרי שזו תמיהה מסוימת על הנורווגי .

סגל 1 בדצמבר 2018

מבחינתו של קרלסן עצמו, הוא הסביר את זה באופן מאוד ברור וגלוי – הוא בא למשחק האחרון מתוך מחשבה של קודם כל להשיג תיקו וללכת לשובר שוויון. זה מה שהוא הרגיש שייתן לו את הסיכויים הכי טובים לזכות בדו קרב ולשמור על תואר אלוף העולם, ואני מניח שעצם השמירה על התואר – בוודאי מנקודת ראותו – הרבה יותר חשובה ל"מורשת" מאשר הדרך המדויקת בה זה נעשה. כבר דיברתי די בהרחבה בסוף הפוסט על משחקים 12-11 על איך מה שקרה בסוף משחק 12 (בשילוב עם מה שכבר קרה במשחק 12 של הדו קרב לפני שנתיים) בהחלט יכול לתרום לפגיעה רצינית בתדמית שלו בתור "השחקן הלוחמני שמנסה לסחוט ניצחון מהעמדה בכל דרך אפשרית". אבל אם, ועד כמה, אכפת לקרלסן עצמו שהרבה חובבי שחמט יחשבו עליו עכשיו יותר (או לפחות גם) בתור "השחקן שניצל באופן ציני את הפורמט של אליפות העולם", או "אלוף העולם שעדיין לא ניצח אף אחד מבני הדור שלו בדו קרב קלאסי", וכדומה – באמת שאין לי מושג.

שחר התל אביבי 1 בדצמבר 2018

האם ידוע משהו על סבב הטורנירים לדו קרב הבא? גרנד פרי? תחרות המועמדים?

דוד 2 בדצמבר 2018

לגבי ההשוואה לדו קרב הקודם נגד קריאקין, לדעתי אין ספק שהרמה של קרלסן בדו קרב הנוכחי עלתה.
יותר יצירתיות, סגנון אגרסיבי יותר בכלים השחורים, וכל זה מול שחקן כנראה טוב יותר מקריאקין (לאו דוקא ראש בראש אבל באופן כוללני) שהגיע עם הכנה מצוינת. התוצאה של 12 משחקי תיקו לא מספרת את כל הסיפור.

שחר התל אביבי 2 בדצמבר 2018

מסכים
זה היה דו קרב מעניין וברמה גבוהה. כנראה גם לא האחרון של קרואנה

שחר התל אביבי 2 בדצמבר 2018

באופן מפתיע אני לא מוצא ברשת שום דבר רציני על הקריטריונים לכניסה לתחרות המועמדים הקרובה שאמורה להתקיים עוד שנה וקצת, לכל היותר מצאת בידינג לעיר המארחת… אולי השינויים בראשות פידא גורמים להם לחשב מסלול מחדש בקשר לאיך להרכיב את תחרות המועמדים

יוסי 2 בדצמבר 2018

ניתוחים מעולים – אהבתי מאוד את הסיפא.

משום מה עדיין יש טענה שפישר היה השחקן הגדול ביותר אי פעם – וזה כמובן לא מגובה במספרים (או ב״טבעות״ בהשאלה ממקצועות ספורט אחרים). בעיני זה נסגר בין קספארוב למגנוס. יתרון קל לאחרון לטעמי .

שחר התל אביבי 2 בדצמבר 2018

שאלה טובה לגבי מה שאתה מעלה.
חלק אומרים שאי אפשר להשוות בין תקופות שונות, וכנראה כל שחקן 2600 היום היה מנצח את קפבלנקה ואליוכין. זה מבחינתי לא משנה, אנחנו לא בודקים מי היה מנצח את מי ככה, אלא מי היה הטוב ביותר אילו כולם היו נולדים באותו זמן (אחרת המאוחרים תמיד יהיו עדיפים בשל מגוון סיבות).
בכל אופן, הפיק של פישר לשנתיים בשנים 70-72 היה כנראה הפיק הכי גבוה שמישהו הגיע אליו מבחינת רמת משחק. יש כל מיני עובדות שתומכות בזה (כמובן אפשר להתווכח). מבחינת אורך תקופת השיא, קרלסן עוד צעיר, אז קספרוב, קרפוב (שהיו מאד קרובים ברמה) ואולי גם לסקר וקפבלנקה במידה מסוימת היו בפסגה העולמית בצורה ברורה, לאורך הרבה זמן.
אם משווים ביחס לגיל ומתחשבים בעוצמת היריבים, אז אולי קרלסן ראשון, לבד, או במשותף עם קספרוב. לזכותו של קספרוב יאמר שהוא היה יותר אינטנסיבי מקרלסן במובן שניסה להצטיין בכל משחק ובכל תחרות. לקרלסן יש לפעמים מצבים (למשל בתחרויות קבוצתיות בעבר) שהוא עורך כל מיני "ניסויים" או משחק לא מי יודע מה ומוציא תוצאות בינוניות ביחס אליו, מה שלקספרוב נדיר שקרה

סגל 2 בדצמבר 2018

כשאומרים "גדול" השאלה תמיד על פי מה מודדים, בדיונים כאלה הרי לכל מיני אנשים יש כל מיני קריטריונים. לפישר יש את השיא הכי גבוה בעידן המודרני מבחינת דומיננטיות ביחס ליריבים, אם כי התקופה של השיא הזה באמת קצרה יחסית – בשנים ששחר כבר הזכיר. אפשר גם לומר שיש לו את הנרטיב הכי דרמטי, בתור מי שפחות או יותר בכוחות עצמו הצליח לקחת את אליפות העולם מהממסד הסובייטי. השאלה איפוא ממקמים אותו בין הגדולים תלויה מאוד בכמה חשיבות יחסית נותנים לדרגת הדומיננטיות של השחקן בתקופת השיא שלו לעומת כמה חשיבות נותנים לאריכות של הקריירה בצמרת – כי מהבחינה השנייה ברור שפישר לא מהכי מרשימים, בתור מי שלמעשה פרש משחמט בגיל 29 (חוץ מהדו קרב השני עם ספסקי 20 שנה מאוחר יותר). דיברתי למשל על השאלה כמה פעמים אלופי עולם הגנו בהצלחה על התואר – לפישר יש אפס קריירה או הישגים *בתור* אלוף עולם, כי הוא הרי הפסיק לשחק אחרי הזכייה ב-72.

קספרוב נמצא לטעמי לפני קרלסן לא רק בעצם כמות ההישגים הכוללת – כמו כמות ההגנות על התואר שהזכרתי (כאן צריך כמובן לקחת בחשבון את הגיל של קרלסן), אלא גם בעקביות המדהימה של איכות המשחק שלו. חוץ מהנתון של 20 שנים רצופות כמספר 1 בדרוג העולמי שמזכירים הרבה פעמים, עוד נתון מדהים הוא שבמסגרת 24 שנות הקריירה הבוגרת שלו (אם מתחילים לספור מהזכייה באליפות ברה"מ 1981 בגיל 18) הוא שיחק ב-51 טורנירי צמרת קלאסיים – כמעט כולם טורנירי על בסטנדרטים של היום – וזכה ב-41 מתוכם, כלומר בסביבות 80%, מתוך זה 15 זכיות רצופות לאורך העשור של שנות ה-80. (וגם בעשרה שבהם הוא לא זכה, הוא סיים בדרך כלל שני ו/או במרחק מינימלי של חצי נקודה מהזוכים; ההישג הכי חלש שלו היה לסיים פעם *אחת* באמצע הטבלה עם 50%.) אלה נתונים שבאמת קשה להגזים בעד כמה הם מרשימים.

דוד 2 בדצמבר 2018

"הנרטיב הדרמטי" של פישר אינו עניין צדדי לדיון.
מה שעשה לאלוף עולם ענק ברמה של בוריס ספסקי, או לפטרוסיאן, אחד השחקנים הכי קשוחים מבחינה הגנתית בהיסטוריה של המשחק, זה דבר שקשה למצוא לזה מקבילות.
כדאי לזכור שאקדמיית השחמט הרוסית שלטה במשחק ללא עוררין 24 שנים לפני פישר ועוד כ-30 שנה אחרי. והם בהחלט שיחקו כקבוצה נגדו.
לחשוב על זה שעולם ידע שלם של תיאוריה מדהימה, וחילופי רעיונות במידלגיים, ומועדוני שחמט עם טל, סמילסלוב, בוטביניק וכו' כל אלה היו נעולים למעשה בפני עולם השחמט "החופשי". ושחקן אחד מאמריקה (שמעולם לא היתה מדינת שחמט) גבר על רוסיה טים בכוחות עצמו, בלי secondaries ומול אחת מסוללות השחמט הכי טובות באחת התקופות הכי טובות שלה. ולא סתם גבר עליה, העליונות שהפגין היתה פשוט פנומנלית.

דוד 4 בדצמבר 2018

אייל, יש מקבילה למאזן ההפסדים הנמוך של קרלסן במשחקי גמר (2 הפסדים ב-48 משחקים)?

דוד 4 בדצמבר 2018

..תיקון: (2 הפסדים ב-45 משחקים)

סגל 4 בדצמבר 2018

לא. הכי קרוב זה קספרוב, שהפסיד במצטבר 2 מ-38 בדו קרבות נגד שורט (93) ואנאנד (95); באופן קצת מלאכותי אפשר בעצם למתוח את זה ל-2 מ-40, אם סופרים גם את המשחק האחרון בדו קרב האחרון נגד קרפוב (90) והראשון בזה נגד קרמניק (2000). מצד שני, גם אין תקדים למאזן כל כך נמוך של נצחונות כמו בשני הדו קרבות האחרונים – 1 מ-24…

שחר התל אביבי 4 בדצמבר 2018

האמת שהיכולת של קרלסן בראפיד ובבליץ בשנים האחרונות מזכירה את הרמה של הפיק של פישר בקלאסי.
הוא מנצח בדו קרבות בליץ מול העשיריה הראשונה בעולם בהפרשים גדולים, וכן בטורנירים.
בקלאסי, יש לו לדעתי יריבים יותר קשים בטופ 10 ממה שהיה לקספרוב, אבל אין לו את אותה עקביות, זה אופי אחר

דוד 4 בדצמבר 2018

אתה קצת under estimating את היריבות הקשה של קספרוב עם אנטולי קרפוב, יריב שלמעשה עלה בהרבה על יתר בני דורו של קספרוב בשנות ה-80 ותחילת ה-90.

שחר התל אביבי 5 בדצמבר 2018

מסכים שקרפוב היה עילוי שקרוב ברמתו לקספרוב, אבל שאר השחקנים היו פחות חזקים מאשר הסבב היום. בשנות ה 90 כבר היו כמו שסגל גם ציין, הכשרונות של הדור החדש, אבל נדמה לי שעדיין היום הצפיפות בצמרת היא גדולה

סגל 4 בדצמבר 2018

היריבות עם קרפוב היתה רלבנטית בעיקר לסידרה הטיטאנית של חמשת הדו קרבות על אליפות העולם בין 84 ל-90. מבחינת טורנירים, שנות ה-80 היו יחסית יותר קלות עבור קספרוב – וזו באמת התקופה בה הוא הפגין את הדומיננטיות המטורפת של 15 הזכיות הרצופות; אבל החל משנות ה-90 הוא היה צריך להתמודד עם הדור החדש בראשות אנאנד/איבנצ'וק/ קרמניק/טופלוב – ממש לא אתגר קל. (החל מאותה תקופה אחוז הזכיות שלו בטורנירים באמת יורד למשהו יותר אנושי של "רק" בסביבות השני שליש.)

סגל 5 בדצמבר 2018

סיכום קצר של הדו קרב מצד קרלסן: https://www.arctic.com/secno/en/magnus-carlsens-blog/the-world-championship-match-in-london-no-4

פרט מעניין שהוא מזכיר שם לגבי הצעת התיקו במשחק 12 אחרי מסע 31 שלו – הוא אמר שחשב שקרואנה יכול להשוות שם עם 32.רד4, ופספס את זה ש-32…פד3! הוא תשובה חזקה. אני נזכר עכשיו שבמסיבת העיתונאים אחרי המשחק הוא באמת נתן בהתחלה איזה הסתעפות שמתחילה ב-רד4, וכמה דקות אחרי זה הבין שהיה לו פד3 ונראה די מצוברח (https://www.youtube.com/watch?v=dzO7aFh8AMU – מתחיל בסביבות 0:45, ויותר מאוחר בסביבות 4:15 כשהוא מדבר על העמדה הוא קולט את האפשרות של פד3; או שכבר קלט אותה קודם ורק כעת מזכיר אותה).

שחר התל אביבי 5 בדצמבר 2018

יפה,
מסכים, הוא כנראה קולט את זה בתחילת הראיון ומזכיר את זה בדקה ה 4:15

דוד 5 בדצמבר 2018

הוא יכל להיות יותר מצוברח בלי ההסכמה לתיקו, אם קרואנה היה הולך על רד4 וקרלסן היה מפספס את הרעיון על הלוח ומאבד את כל היתרון שלו…
מבחינה תחרותית הצעת התיקו היתה החלטה מבריקה.
מעבר לזה, קרואנה לא באמת היה צריך להשוות את העמדה באופן מיידי, הוא יכל להמשיך להניע את הכלים בקופסא הקטנה שלו כאשר לשחור אין תכנית פריצה ברורה (שלא מביאה לשוויון). אולי זה היה אפי' משתלם מהבחינה שתיקו היה גרוע יותר עבורו מאשר עבור קרלסן בהתחשב ביחסי הכוחות בקצבים המהירים.

איאן ראש 5 בדצמבר 2018

אין לי כל כך מושג בשח אבל לא יכול שלא לקרוא את הפוסטים המעניינים שלך . תודה על הסיקור. מקווה להגדיל את הידע והמעקב שלי בתחום.

סגל 6 בדצמבר 2018

אגב, בהמשך למה שעניתי על שאלה שהיתה כאן לגבי אפשרות של דו קרב בין קרלסן לקספרוב, ציוץ של קספרוב מהיום:

In Oslo today, the host asked if I would like to play an exhibition match with Magnus Carlsen here in Norway. I told him no, I’ve grown old, not senile!

https://twitter.com/Kasparov63/status/1070423051894960139

סגל 10 בדצמבר 2018

ראיון עם קסימג'נוב, העוזר (second) הראשי של קרואנה: https://en.chessbase.com/post/carlsen-vs-caruana-an-interview-mit-rustam-kasimdzhanov-second-of-caruana

לגבי המשחקים, ראוי לציון שהוא פחות או יותר מאשר שהרעיון של קרואנה במשחק השני (10…צד8 בגמביט המלכה) היה הקרבת הכלי עם 11…ד4 במקרה של 11.פד2 מצד הלבן (http://debuzzer.com/segal/92427), ולגבי משחק 10 בסוושניקוב הוא אומר שקרואנה בלבל או שכח שם משהו בהכנה.

לגבי הצוותים בזמן הדו קרב, הוא מאשר שזה של קרואנה כלל את אלה שהיו ידועים כבר מהמועמדים – קירילה (שהיה ביחד איתם בלונדון), רמירז ודומינגז (שנשארו בארה"ב); ומזכיר את דובוב בתור "האיש הרביעי" בצוות של קרלסן לצד פרסינה, גרנדליוס וגוסטפסון שהיו ידועים כבר (https://twitter.com/gmjlh/status/1070424144527941632). [וכמובן נילסן שהוא העוזר הראשי ו"מנהל" הצוות – נילסן היה ביחד עם קרלסן בלונדון והאחרים עבדו מתאילנד, כדי לנצל את הפרשי השעות.]

יורם 11 בדצמבר 2018

היום ב-16:00 שעון ישראל ייפתח בלונדון (לא באותו מקום) ה-London Classic, בהשתתפות קרואנה, MVL, ארוניאן, ונקמורה. טוב לראות תחרות בין שחקני על בלי שדוחפים להם איזה מקומי לא ברמה שהתוצאות נגדו קובעות את המנצח בתחרות. שיטת המשחקים בכל מפגש היא כדלקמן (מ-Chessbase):
First, two games of classical chess are played with six points awarded for a win and three points for a draw. This is followed by two rapid games in which there are four points for a win and two points for a draw. Finally, there are four blitz games, with two points for a win and one point for a draw. In total 28 points will be awarded in the three disciplines and so 15 are sufficient to win mini-match. All games will be played. In the unlikely event that the match is tied, a single sudden-death ('Armageddon') game will determine the winner.
נראה לי משקל קצת נמוך מדי לקלאסי. אפשר לנצח 0-2 בקלאסי ועדיין להפסיד במפגש. לפחות שישנו את שם התחרות המטעה.
במקביל לגמר ייערך גם מפגש על המקום השלישי. חצי הגמר יפגיש את קרואנה המאוכזב עם נקמורה הלא מאוכזב בכלל. תוצאה טובה של קרואנה ב-4 המשחקים הקלאסיים תעלה אותו למקום הראשון בדירוג העולמי, לראשונה אחרי מעל 7 שנות שלטון קרלסן. כרגע הוא מפגר ב-3 נקודות דירוג. לפי החישובים שלי הוא צריך 3 מ-4, אבל כאן כתוב ש-2.5 יספיקו:
https://www.theguardian.com/sport/2018/dec/07/chess-fabiano-caruana-overtake-magnus-carlsen-world-no1
אגב, הפער לא היה אמור להצטמצם קצת בעקבות 12 תוצאות התיקו?

סגל 12 בדצמבר 2018

באופן מצטבר קרואנה היה אמור להרויח בערך חצי נקודת דרוג מ-12 תוצאות תיקו, אבל כנראה שכאשר כל משחק בודד נותן פחות מעשירית נקודה לא מחשיבים את זה בכלל. לגבי התחרות בלונדון עכשיו – כן, קרואנה צריך 3 מ-4 במשחקים הקלאסיים (לאונרד ברדן, שאחראי לטור בגארדיאן אליו הלינק, כותב די הרבה שטויות – אני בספק אם יצא לי לקרוא פעם טור שלו בלי טעויות עובדתיות). ליתר דיוק – אם קרואנה היה מנצח את נקמורה היום, הוא לפחות היה עוקף את קרלסן בדרוג החי והרשתות החברתיות היו מוצפות כבר עכשיו בצילומי מסך עם השם שלו מעל זה של קרלסן באתר chess2700, אבל אחרי התיקו (שבגללו כבר הפסיד 1.2 נקודות) הוא באמת חייב שני נצחונות.

אלכס 12 בדצמבר 2018

הי אייל, סקירה מעולה ומקווה שיהיו עוד פוסטים בקרוב
הפוסט הראשון שלך שקראתי היה ניתוח משחק מבריק של קספרוב, רציתי להזכר במשחק אבל לא מוצא את הפוסט משום מה, יכול להיות שהוא ישן מידי ולא מופיע בבלוג?
זוכר שהיו שם מסעים מבריקים בחלקים ההקפיים של הלוח.. אשמח ללינק אם הוא נמצא איפושהו
תודה

סגל 12 בדצמבר 2018

הי אלכס, כעיקרון כל הפוסטים שלי נמצאים פה, הם התחילו מתחרות המועמדים של 2013. לא ממש ניתחתי כאן אף פעם משחק של קספרוב (או משחקים "היסטוריים" בכלל), אבל היה פוסט אחד שהוקדש לו – http://debuzzer.com/segal/27204.

יורם 12 בדצמבר 2018

דווקא ניתחת את קורצ'נוי-ספאסקי, ליתר דיוק את הרגע המכריע בו:
http://debuzzer.com/segal/53060/

סגל 17 בדצמבר 2018

אפילוג למשחק 2 בדו קרב (http://debuzzer.com/segal/92427): היום בגרנד טור ארוניאן נכנס נגד קרואנה לאותה הסתעפות בגמביט המלכה, שיחק את 11.פד2 שקרלסן נמנע ממנו, וקרואנה אכן הגיב בהקרבת הכלי עם ד4 שהזכרתי בפוסט – ושנראית די טובה (לפחות לשוויון).

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/london-chess-classic-2018/11/1/2

אילן 18 בדצמבר 2018

כמה דברים מעניינים שקרלסן אמר לרשת NRK על טורניר אליפות העולם שהתקיים ובמיוחד על בעיית העדר המוטיבציה שלו (הבאתי מתוך תרגום של מישהו באתר lichess באמצעות גוגל טרנסלייט):

Carlsen open to dropping the World Championship:
– I have not been motivated enough
Magnus Carlsen says the days after the World Championship have been boring. Now he’s open to the idea of not participating when the next world champion is determined in 2020.

"I have obviously not been motivated enough. But I keep trying. It gives some peace to have this title for two years," says Magnus Carlsen.

Recently, he won his fourth straight world champion title. He is still on top of the world rankings. Nevertheless, Carlsen admits that he has struggled with the motivation.

"I have not played amazing in recent years. At this point I get what I can get. So I have to try to improve myself in the future. There's no reason I shouldn’t have more to learn at this time. Right now, I do not play to my potential, I feel. I have to work with that."

– Not a dance on roses

Carlsen meets NRK at Hotel Continental in Oslo city center. He plays a round of simultaneous chess arranged by one of his sponsors, Arctic, and NRK are allowed to join.

In his only interview between the World Championship in classical chess and the rapid and blitz championships, Carlsen says it is not certain that he will be in the World Championship in 2020 with today's rules.

Asked how certain he is, he answers easily and simply:

– I don't have an answer to that question.

"It's not a dance on roses to play the World Championship. It's a tough thing. It is very exciting, of course, but it is also tough psychologically and mentally. It should be fun to play chess.

– Have you not had fun lately?

"I had fun during the World Championship. But when you reach a certain level, there is too much at stake to really let loose," Carlsen says.

NRK's chess expert, Torstein Bae, is surprised at Carlsen's statements.

"It's quite sensational to say that. It is a clear signal that he believes that today's system is not the best, with long games that have a high probability to be drawn.

– Is he right?

– He probably is, but it is also not easy for him to suggest shorter time controls when he's even better with less time. Then the rest of the elite will perceive this as a proposal that benefits himself, Bae believes.oes not play to his potential

Excited, 21 amateur chess players in sit at their boards. Magnus Carlsen goes around and around the room, making moves against all the players at the same time.

One after another, the players inside the manorial room must reach their hand out in resignation, realizing that they have lost against superior opposition. The players out of all 21 of Carlsen’s opponents who lasts the longest is a club player from Sweden. He plays just over 50 moves before he, too, is mated.

Carlsen has had some quiet days at home in Oslo. He has had time to meet friends and enjoy life. At the same time, he has felt his motivation gradually coming back.

– Are you more motivated now?

– In a way, I would say I'm more motivated, yes. At least I'm more calm and am a little more patient.

Playing tournaments is still what Carlsen envisions for the near future.

– The days after the World Championship have been really dull. It's a lot more fun to play tournaments than to do other stuff. Now I'm ready to play again, says the world champion.

Carlsen will participate in the World Championship in blitz and rapid between Christmas and New Year’s Eve. The championship can be followed on NRK from the 2nd day of Christmas. The broadcasts start at 12.45.

ניסיתי לצרף קישור אבל המערכת מתייחסת לכתובת הקישור כאל spam משום מה

שחר התל אביבי 27 בדצמבר 2018

מה קרה לקרלסן בשני המשחקים הראשונים באליפות העולם בראפיד?
את הראשון הפסיד על השעון?

סגל 27 בדצמבר 2018

כן, הוא שכח מהשעון בזמן שחשב על המסע ה-72 שלו; אפשר לראות את זה בשידור כאן – https://www.youtube.com/watch?v=YM-aaCDcq54&t=72m00s

שחר התל אביבי 28 בדצמבר 2018

כנראה החזיבות של התחרות בעיניו גרמה לו לכך. זה הוציא אותו מפוקוס גם במשחק הבא בו עשה טעות טפשית והתחיל עם 2 הפסדים. זה פתח את התחרות. לאחר היום השני יש לו 7, ולמובילים יש 7.5

שחר התל אביבי 28 בדצמבר 2018

דובוב זוכה באליפות העולם בראפיד, עם 11 מתוך 15
קרלסן לאחר שהפסיד את שני המשחקים הראשונים (הראשון על השעון) סיים עם 10.5 – מקום שני משותף

סגל 28 בדצמבר 2018

דובוב, אגב, זכה כבר בארד באליפות העולם בבליץ לפני שנתיים, וכמו שהזכרתי באחת התגובות למעלה היה בצוות העוזרים של קרלסן בדו קרב נגד קרואנה.

בנקודות קרלסן סיים מקום 5-2 משותף, אבל לפי שובר שוויון הוא רק חמישי – על הפודיום ליד דובוב נמצאים ממדיארוב (כסף) ונקמורה (ארד). שובר השוויון הגרוע של קרלסן קשור בזה שבגלל שני ההפסדים המוקדמים (והפסד נוסף בתחילת היום השני) הוא שיחק רוב התחרות נגד יריבים לא ממש מהצמרת (אף שחקן 2700+ בשני הימים הראשונים); צריך לזכור את זה כדי לשים בפרופורציות את הקאמבק שלו, למרות שבכל מקרה הוא היה די מרשים.

בכל אופן הוא נתן כמה משחקים יפים מאוד – אלה מסיבובים 6 (נגד סלגדו), 10 (נגד אמונאטוב) ו-14 (נגד אנדרייקין) הם מסוג המשחקים העמדתיים החלקים והמושלמים שלו. משאר התחרות, שווה בפרט להסתכל על תחבולת המט של אנדרייקין נגד סבידלר מסיבוב 10 (https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/world-rapid-championship-2018/10/1/5).

מישהו שהתבלט בתחרות זה אלירזה פירוז'יה האירני שהוא בן 15 וחצי וסיים מקום שישי (ראשון בשובר שוויון מבין אלה עם 10 נקודות); די בטוח שעוד נשמע עליו בשנים הקרובות. לגלפנד היתה תחרות מוצלחת כמעט עד הסוף – הוא נכנס לסיבוב 13 כשהוא מדורג בצמרת, חצי נקודה מהמובילים; אבל בשלושת הסיבובים האחרונים קרה לו משהו לא טוב – קודם לקח תיקו קצרצר בלבן ואחר כך הפסיד את שני המשחקים האחרונים, כך שהידרדר עד למקום 30.

אילן 30 בדצמבר 2018

כן, פירוזג'ה שיחק גם ברמת ביצוע 2848, השניה הגבוהה ביותר בתחרות הראפיד (אחרי דובוב). באתר chess.com הוא אחד החזקים בבליץ (ברשימה שמתעדכנת באופן שוטף הוא כרגע במקום הרביעי עם 2994 אחרי אלקסיי סרנה, נקמורה ומיכאל רויז שלנו (3000). דווקא בתחרות הבליץ כאן לא הולך לו כל כך כשהוא "רק" במקום 25-36 משותף עם 11/18, כרגע.

ניהל סרין ההודי שצעיר ממנו בשנה הוא גם שם שנשמע עליו בהמשך. כרגע עם 11.5 נקודות והוא צעיר מפירוזג'ה בשנה.

אילן 30 בדצמבר 2018

אגב, לאור הרמה הנפלאה של דודה הפולני (סיבוב אחד לפני הסוף והוא מפגר רק בחצי נקודה אחרי קרלסן) הוא כבר לא פיגורה שיהיה אפשר להתעלם ממנה בעתיד וסבידלר כבר לא יוכל להתייחס אליו בקלות דעת כמו שעשה בשידור הישיר באליפות העולם כשאמר לגרישצ'וק שגם הוא לא ממש הצליח בגלל שהפסיד לדודה בתחרות המשחקים המהירים של chess.com, שכזכור דודה הדיח לא רק את גרישצ'וק שם אלא גם את קריאקין.

יורם 12 בינואר 2019

היום ב-14:30 שעון ישראל תתחיל בויק-אנ-זי בהולנד תחרות Tata Steel המסורתית בהרכב חזק עם קרלסן, שכבר זכה בתחרות מספר שיא של 6 פעמים, ובלי קרואנה. לפי החישובים שלי קרלסן צריך לעשות 7.5 מ-13 כדי להישאר לפני קרואנה במד-כושר. תיאורטית גם ממדיארוב, לירן, ואחרים יכולים לעבור אותו עם תחרות מטורפת. שידור ישיר, לפחות של המסעים, צפוי ב-Chess24.

אילן 13 בינואר 2019

משחק מרתק של קרלסן נגד דינג אתמול (למרות שהסתיים בתיקו).
אפשר לראות "תמצית" של המשחק מפורשנת ע"י סבידלר כאן –> https://chess24.com/en/live/video/ding-liren-1-2-1-2-carlsen–tata-steel-game-of-the-day

תמיד הקרבות הטיב שמבוצעות ע"י שחקנים גדולים עם הבנה עמדתית כמו של קרלסן מרתקות אותי.

שחר התל אביבי 17 בינואר 2019

קרלסן עם ניצחון ראשון בתחרות היום בשחור מול ואן פורסט, זאת לאחר שמשך סיום צריחים לפני כמה ימים יותר מ 100 מסעים מול וידיט.
כרגע נפו ודינג עם 3.5 מ 5 ואחריהם חבורה שכוללת את קרלסן עם 3
זה ניצחון ראשון שלו לאחר רצף של 21 משחקי תיקו , שבר שיא של גירי או משהו כזה

Zak 26 בינואר 2019

שנקלנד נכנע בעמדה של תיקו מת, ומאפשר לאניש גירי להשתוות בפסגה לקרלסן כשנותרו שני סיבובים לסיום! אני מניח שאם זה קרה בשעתו לגארי קספרוב הגדול אז זה יכול לקרות לכל אחד…

אילן 28 בינואר 2019

קרלסן זוכה בטטה סטיל (7 פעמים זוכה של וייק אן זי) ומשפר את המד כושר שלו ב- 9.5 נקודות (2844) ומגדיל את הפער בינו לקרואנה ל- 16 נקודות. האם הוא יצא מהתקופה השחורה שלו?

אילן 28 בינואר 2019

וייק אן זה*

אילן 29 בינואר 2019

קרמניק הודיע היום על פרישה משח קלאסי תחרותי. אייל, מגיע לו איזה פוסט, לא? :)

Zak 30 בינואר 2019

לא יודע אם להודות לו על קריירה מפוארת ועשירה בהישגים ובמשחקים מרתקים , או לזכור לו את זה שהביא לנו את הברלין. נראה לי שבסופו של יום ההיקף המרשים של הקריירה שלו בכל זאת לוקח, אפילו אם בקושי :)

אילן 30 בינואר 2019

ולמרות המוניטין של הברלין היו ויש כמה שחקני צמרת שמצליחים לסחוט גם את הלימון הזה ולנצח.
אתר chess.com כתב אתמול משהו על הפרישה שלו שהיא לא ממש הפתעה גדולה, הוא התבטא כבר כמה פעמים לגבי הנושא הזה אבל הזכירו שלמרות הירידה שלו במשחקים הקלאסיים, הנצחון ההירואי שלו בשנה שעברה על ארוניאן היה מועמד רציני לזכות במשחק השנה – https://www.chess.com/news/view/14th-world-champion-kramnik-retires-from-classical-chess
זכור לי משחק פנטסטי נוסף מלפני כמה שנים, נדמה לי נגד נקמורה, שהותיר בי רושם עז, שבו סחט תיקו בעמדה מאוד נחותה תוך שהוא מחשב הרבה מאוד מסעים קדימה. זה בנוסף לכל ההסטוריה שלו כמובן.

שחר התל אביבי 24 בפברואר 2019

זה היה מול נקמורה, הוא הוציא תיקו בסיום נחות תוך שהוא מחליף מלכות

אילן 7 במרץ 2019

נכון.

יהודה.א. 23 באפריל 2019

לונדון צ'ס קלאסיק 2016 כמדומני. אייל הביא כאן אז את הסרטון עם נקאמורה מחליף צבעים ופוזות למראה המסע המפתיע שכפה תיקו.

אילן 7 במרץ 2019

נערכת תחרות עכשיו בפראג (6-15 במרץ). אני לא זוכר את הפעם האחרונה שראיתי את בוריס גלפנד מדורג בה אחרון. עם 2655 (לפני התיקו אתמול עם נבארה), הוא אוטוטו יוצא מרשימת ה- 100 הטובים בעולם. חלף עידן.

יובל קנול 15 במרץ 2019

אחרי התחרות נדמה שזה לא יהיה כל כך מהיר.

אילן 11 במרץ 2019

גרף יפה בצורת סרטון המראה את תמונת 20 השחקנים הטובים ביותר בעולם משנת 2000 ועד היום – https://www.youtube.com/watch?v=JGDxnQxFyEs

שמוליק 23 במרץ 2019

נציין שאליפות אירופה (שלא נחשבת יוקרתית במיוחד, ולראיה ה"תותחים הכבדים באמת" לא משתתפים בה) נערכת במקדוניה, ונמצאת כעת בעיצומה (לאחר 5 סיבובים מתוך 11), ובינתיים רודשטיין מתברג לחבורה המובילה עם 4.5 נקודות מתוך 5 משחקים, גלפנד מעט מאחור עם 4 נקודות, ויש עוד כמה וכמה ישראלים עם תוצאות נאות עד כה:
http://chess-results.com/tnr404992.aspx?lan=1&art=25&fedb=ISR&turdet=YES&flag=30

בקישור הנ"ל אפשר גם לנווט הטבלה הכללית כמובן – נסו ותהנו

שחר התל אביבי 8 באפריל 2019

בשמקיר, קרלסן עם שני נצחונות רצופים בסגנון מאד חריף והתקפי שלא אופייני לו, מול גירי בלבן וקריאקין בשחור. מבטיח ניצחון סיבוב לפני הסוף ועולה ל 2858 במד כושר החי

אילן 10 באפריל 2019

כן, הופעה מהממת שלו, לא זוכר את הפעם האחרונה ששיחק בצורה כזו (חבל שאייל לא כאן בשביל הסטטס), עם 7 מתוך 9 – 2 נקודות שלמות מהמקום השני אותו חלקו דינג לירן וקריאקין!
לסיים עם +5 בטורניר על זה באמת הישג יוצא דופן, במיוחד אחרי שחושבים שהשח הקלאסי איבד הרבה ממרומו. השחקן היחיד בטורניר הזה שעוד היה לו סיכוי כלשהו נגדו היה דינג לירן בסיבוב השישי כשהמחשב נתן לו +1.5 אם היה מכה את הרץ עם הרץ שלו ולא עם הרגלי (27. ר:ה5). בפועל דינג בחר במסע השלישי בטיבו. אבל גם אם היה מכה עם הרץ היה עליו לדייק מאוד במסעים הבאים כשמדובר בסיום צריחים, וקרלסן מצידו היה צריך לא לדייק, מה שלא קרה כאן.
אחרי שניצח גם בסיבוב האחרון את גרישצ'וק, הוא עלה כבר ל- 2861, מאה נקודות יותר מהמקום ה- 11 של נקמורה (אחרי שהאחרון שיפר את המד כושר ב- 15 נקודות בעקבות הזכיה באליפות ארה"ב).
בין "התורמים" לקרלסן בטורניר הזה אפשר למצוא את נברה וקריאקין שניסו בלבן לשחק נגד קרלסן בסיציליאנית הפתוחה את ההסתעפות החריפה שקרואנה שיחק נגד קרלסן באליפות העולם עם 7. פד5.

אילן 10 באפריל 2019

טוב, אז בהמשך לתגובה לי לשחר התל אביבי, הנה כמה סטטיסטיקות לגבי ההישג המופלא הזה של קרלסן (מתוך chess.com):
1. הנצחון הדומיננטי ביותר מאז ההופעה המדהימה של קרואנה בסנט לואיס בשנת 2014 בטורניר סינקפילד.
אבל נראה לי שקצת נסחפו עם ההשוואה הזו. קרואנה הצליח אז לעשות 8.5/10, כך שגם אלגברית זה הרבה יותר ממה שקרלסן עשה והוא גם השאיר יותר אבק מאחוריו – אז את קרלסן עם 5.5, פער של 3 נקודות שלמות.
קרואנה גם פתח אז את הטורניר עם 7 נצחונות רצופים!

2. סוונסן מיהר לפרסם סטטיסטיקות לאחר הנצחון על גרישצ'וק: א. קרלסן עם רמת ביצוע של 2927 בשנת 2019. ב. הוא שיחק
כבר 50 משחקים ללא הפסד.

3. מד הכושר שלו כיום הוא רק 21 נקודות פחות מהשיא שלו במאי 2014 – 2882 נק' והוא התרחק מקרואנה כבר ב- 44 נקודות פער בינו לבין שאר העולם שהיה בפעם האחרונה בספטמבר 2016 כשאז MVL היה מקום שני בעולם.

4. הפעם האחרונה שמד הכושר של קרלסן היה בגובה כזה היה ביוני 2015 (2876).

קרלסן בעצמו התבטא שמדובר באחד הטורנירים הטובים ביותר בחייו.

https://twitter.com/AntonSquaredMe/status/1115855698074664965

שחר התל אביבי 10 באפריל 2019

תודה אילן, כן, טורניר מהמם שלו, לא פחות. מזכיר את מה הוא עושה בטורנירי ראפיד ובליץ. גם בהולנד עשה טורניר טוב.
מה שיפה זה שהוא זכה בחלק מהמשחקים בסגנון חריף וטקטי שלא מאפיין אותו בדרך כלל. זה שינוי משמעותי בסגנון שלו

אילן 18 באפריל 2019

מחרתיים מתחיל טורניר גרנקה בגרמניה עם קרלסן וקראונה במפגש קלאסי ראשון מאז אליפות העולם. קרואנה ינסה לשמור על התואר לאחר שבשנה שעברה סיים בחצי נקודה לפני קרלסן. עוד שלשה מהטופ 10 ישחקו – MVL אננד וארוניאן. כמו כן, סבידלר וניידיץ' ישחקו ממועדון ה- 2700 ואליהם יצטרפו וואיחו פונס הספרדי ושני הגרמנים גיאורג מאייר ווינסנט קאיימר (ילד הפלא הגרמני שהרוויח את כרטיס הכניסה בשנה שעברה לאחר שזכה בגיל 13 בתחרות הפתוחה עם 8/9 לאחר שבסיבוב האחרון גבר על ריצ'רד רפורט). הוא השחקן היחיד עם מד כושר מתחת ל- 2600 – 2509.

סוונסן כבר עם סטטיטיקות רכילותיות: קרלסן צריך 8.5 מתוך 9 כדי לשבור את השיא האישי שלו – 2882.
הוא גם מפרסם את הסטטיסטיקה של המשחקים בין קרלסן לבין כל שחקן (עם קיימר לא שיחק עדיין כך שלגביו עדיין אין), היחיד שיש לו מאזן חיובי נגד קרלסן הוא פיטר סבידלר, עם 2:1 לטובתו ו- 15 תוצאות תיקו. מאזן כולל נגד כל השחקנים: 52 נצחונות מול 28 הפסדים ו- 123 תיקו.
https://twitter.com/TarjeiJS/status/1118536137293877251

יורם 20 באפריל 2019

כרגיל בגרנקה, יותר מדי שחקנים גרמנים, בעיקר אם סופרים גם את נאידיץ'. בכל התחרויות הקודמות סיים גרמני במקום האחרון, וסביר שגם השנה. מעניין אם קריימר וקרלסן שמשחקים עכשיו, מכירים את המשחק טימן-טאל מטאלין 1973, עם מבנה כמעט זהה, ורעיונות שומים.
(בטח רק קרלסן).
בתחרות הפתוחה רבים ציפו לראות את הכוכב האיראני העולה Alireza Firouzja, בבירור השחקן הטוב בעולם לגילו:
נאבק על המקום הראשון המקנה השתתפות בתחרות המשנית בשנה הבאה. לצערו בסיבוב השלישי הוא קיבל בהגרלה את הישראלי אור ברונשטיין, וחטף הפסד טכני. סיבוב אח"כ הוא קביל את הילדה המקומית Antonia Ziegenfuss, שמדורגת יותר מ-700 נקודות מתחתיו, שם צריח (כנראה חשב שיש לו מט בשניים), והפסיד:

אגב, 'תודה' לוורדפרס/דיבאזר שלא נותנים לי לשים לינקים פשוטים לchess24, וchessgames.

דוד 22 באפריל 2019

הניצחון של קרלסן על ואייחו- מרשים ביותר.
קודם כל לראות הצליח עם רגלי ו' לסחוט מהעמדה את הסיום הזה (צריח ורץ מול פרש ורץ), והתובנה המדהימה כי בשל עמדת המלך זו עמדה עם סיכוי די טוב לניצחון!

דוד 22 באפריל 2019

תיקון-
קרלסן סיפר שהוא ידע שעל פי הטייבל בייס סיום של צריח ורץ נגד פרש ורץ הוא זכוי תיאורטית (ובלי קשר לעמדת המלך), הוא רק חשש שזה ייקח יותר מ-50 מסעים.
עכ"פ ההוצאה לפועל היתה קלה מהתיאוריה, כי קרלסן טווה רשת מט נהדרת ולוואייחו לא היה מושג איך להגן בעמדה המוזרה הזו
https://chess24.com/en/read/news/grenke-chess-2-carlsen-s-once-in-a-lifetime-win

דוד 22 באפריל 2019

..זכוי תיאורטית ברצים שוני צבע

שחר התל אביבי 26 באפריל 2019

היום קרלסן מצליח בסוף לנצח את מאייר בשחור, לאחר שהיה ביתרון אבל נדמה לי שלא מאד דייק בסיום, אך למרות זאת ניצח, ובמקביל אנאנד מפסיד וכעת לקרלסן יש נקודה יתרון על משהו כמו 6 שחקנים.
לפי ההגרלה שנותרה, לואשייה יש את המשחקים היותר קלים ויש לו סיכוי כלשהוא להדביק את קרלסן, אם ישיג נקודות בלבן מול ואייחו וקיימר, כאשר לקרלסן יש יריבים חזקים.
אפרופו קיימר, לאחר שהפסיד לקרלסן בתוך מותחן ארוך ושקול, המשיך לא טוב עם 3 הפסדים מול יריבים חזקים, אך התאושש עם ניצחון על מאייר שגבוה ממנו ב 100 נקודות, והיום תיקו עם ארוניאן, במשחק שקול לגמרי

שחר התל אביבי 26 באפריל 2019

לגבי התחרות של קרלסן, לאחר 6 משחקים, יש לו:
ניצחון התשה מול קיימר
ניצחון בסיום הנדיר שדוד הזכיר מול ואייחו (פעמיים הוציא מים מהסלע)
פספוס סיכויי ניצחון טובים בתיקו עם אנאנד (קטע רצף של 5 נצחונות)
תוצאות תיקו עם קרואנה וניידיש
ניצחון על מאייר במשחק לא מאד מדויק
סהכ" עולה ב 3 נקודות עד כה ל 2869 בלוח החי
להערכתי מד הביצועים שלו בסביבות 2880 עד כה בתחרות

שחר התל אביבי 26 באפריל 2019

סליחה 2864 חי

שחר התל אביבי 27 באפריל 2019

סיבוב 7:
קרלסן מנצל תכנית לא טובה של ארוניאן ומנצח ל 5.5 ו 2868
אנאנד מופתע על ידי מאייר לאחר כמה אי דיוקים וטעות גדולה בסוף שעולה לו בצריח, ניצחון ראשון למאייר
קיימר ממשיך לשחק טוב ושוויוני לגמרי מול סבידלר, תחרות טובה שלו בינתיים עם עוד תיקו ועוד עליה במד כושר
קרואנה עם ניצחון משכנע על ניידיש, הוא היחיד שבמרחק נקודה בלבד מקרלסן ונותרו לו שני משחקים יחסית נוחים
ואייחו אגב מסיים בתיקו סולידי בשחור עם ושייה שכנראה כבר לא ידביק את קרלסן

דוד 28 באפריל 2019

ניצחון גדול לקרסלן על סבידלר בשחור, והפעם מט על הלוח במסע ה-33 (שהתאפשר באדיבות ההומור העצמי של סבידלר).
נקודה מעניינת מהשידור החי, היא דבריו של פיטר לקו בתשובה לשאלה לגבי רמת המשחק הגבוהה של קרלסן: https://youtu.be/aJDezHtxt1I
(אמור להתחיל ב-47:55).
לקו הוא סגן אלוף העולם לשעבר והיום פרשן נהדר, אדם בעל הבנה וידע שחמטי עצום (לענ"ד ברמה שאינה מצויה אצל הרבה שחקני צמרת פעילים) ובהקשר של קרלסן הוא מציע זוית פרשנית מפתיעה.

שחר התל אביבי 29 באפריל 2019

כן, הוא אומר שהדו קרובות לאליפות העולם העלו את רמתו של קרלסן. יש בזה הרבה הגיון.
האמת היא שבשנים האחרונות קרלסן מאד דומיננטי גם בתחרויות ראפיד ובליץ, והיה סביר שזה יחלחל גם לקלאסי.
כרגע יש לו גם בתחרות כאן 5 נצחונות (מ 8 סיבובים), פלוס פספוס מול אנאנד. מוביל בנקודה שלמה על קרואנה שבמקום השני, עלה ל 2871 בלוח החי, שזה 11 נקודות מהשיא הרשמי שלו במד כושר קלאסי.

מד ביצועים עד כה בתחרות 2950, מד ביצועים כולל בשלושת התחרויות השנה, דומה.
אחת השנים החזקות לשחקן עד כה. נראה איך ימשיך, הוא רשום כמעט לכל תחרות שיש השנה

דוד 29 באפריל 2019

הסרטון עודכן. הקטע הרלוונטי ב 3:12:00

דוד 29 באפריל 2019

זה מדהים לראות איך הסיציליאנית עם המבנה הרגלי בג5, ד6, ה5 הולמת את קרלסן, וחושפת את 'הצד השני' שלו- השחור והאכזרי.
בניגוד לקרלסן הלבן, הסבלני והמחושב, זהו הצד הדינמי ואלים יותר, שחותר לאקטיביות ו'הולך על המלך'.
קרלסן זנח את הצד הזה שלו (שאפיין אותו בצעירותו) כשהוא גילה שהוא חייב להתאים עצמו לצמרת, בהיותו הרחק מאחור בתיאוריה ביחס לשחקנים אחרים. ההכנות לגמר האחרון החזירו אותו לשחק סיציליאנית והתוצאות של זה פשוט מפחידות.

אילן 29 באפריל 2019

קרלסן מצליח להתעלות אפילו על עצמו. תוצאה של 7.5 מתוך 9 היא חסרת תקדים אפילו מבחינתו. סיים עם TPR של 2990 ומד כושר בלוח החי 2875 נק' שמתקרב לשיא שלו 2882. בסופו של דבר סוונסן לא היה כזה רחוק בנבואה/משאלה שלו. ובאמת לקרלסן יש סיכוי לשבור את השיא שלו כבר בטורניר שמתחיל בעוד כחודש בנורבגיה אחרי חגיגה נוספת שישתתף בה במסגרת ה- GCT במשחקי רפיד ובליץ.

קרואנה בהופעה טובה מבחינתו מסיים עם 6/9 אבל התוצאה מחווירה ביחס להישג המצויין של קרלסן שמסיים עם +6! וכעת הפער בין השניים האמיר ל- 56 נקודות.

טורניר נורבגיה יהיה אפילו יותר חזק מזה עם 7 מתוך הטופ 10 בעולם ועוד שלושה מהעשיריה השניה, כולל מס' 2 בעולם (קרואנה), 3 (דינג לירן), 5 (ממדיארוב), MVL, גרישצ'וק, אננד, ארוניאן, סו, ויו יינג יי.

ממדיארוב, גרישצ'וק, סו, ארוניאן יגיעו לאחר שישתתפו בטורניר הגרנד פרי הראשון (16-30 במאי), כך שיהיה מעניין לראות אותם לאחר מכן.

סגל 29 באפריל 2019

כן, קרלסן בהפגנת דומיננטיות ממש קספרוביאנית מאז תחילת השנה ובמיוחד בשני הטורנירים האחרונים. אני אשתדל להעלות על זה איזה פוסט בימים הקרובים.

Comments closed