לקראת ולנסיה – משחק הצהרה

ברצלונה מובילה, אבל נראית בינוני. מול ולנסיה הגיע זמן האמת.

אוהדי ברצלונה מכירים את הרגע הזה מצוין. 10 מחזורים לתוך העונה, העליה בצ׳מפיונס כבר הובטחה, מסי נראה כמו חייזר והקבוצה סופרת W  ועוד W בזמן ששוערי היריבות שואלים את עצמם למה הם היו צריכים לבחור דווקא בג׳וב הזה על המגרש.

אוהד ברצלונה החדשים, ״הטרמפיסטים״ נהנים מאוד מהרגעים האלה. אוהדי ברצלונה הותיקים, אלה שעברו תלאות בשנות השמונים, התשעים ותחילת שנות האלפיים, מרגישים דגדוג מעצבן בשריר הדאגה. דגדוג שאומר שאולי הכל נראה בסדר, אבל בעצם הכל ממש לא בסדר.

 

*****

 

הבעיה מחמירה כשצופים בכל משחקיה של בארסה העונה. קצת כמו ההוא שנפל מהקומה המאה, ובקומה ה-50 ענה להוא ששאל אותו מה המצב ״בינתיים סבבה״. וכאן העניינים מסתבכים, כיוון שמצד אחד צריך להיות עיוור בשביל לא לראות שבלי טר שטגן הקבוצה סופגת 4 בכל משחק, בלי אומטיטי 8 וזה עוד לפני שסופרים טעות אחת על החשבון של פיקה בכל משחק. מצד שני, שבוע אחרי שבוע, אומטיטי מציל את הקבוצה, פיקה עושה שטויות, טר שטגן לוקח כדורים מהמסגרת ובסוף בטור הספיגה יש פחות כדורים מאשר קעקועים על הרגל של מסי. ואם זה לא מספיק, אז בשלושה משחקים מול קבוצות ברמה כמו אתלטיקו ויובה, הוציא טר שטגן מהרשת כדור אחד. כלומר, הטריק הזה לא עובד רק מול לאס פאלמס וחטאפה. יש משהו בקבוצה הזאת ששנים לא היה בברצלונה, משחק הגנה אמיתי. אחרי שלושה חודשים, פוקס מפסיק להיות פוקס ונהיה עובדה שיושבת לחלוצי היריבה בראש. 

 

*****

 

אז בואו נניח שהקבוצה הזאת באמת לא סופגת. שוולוארדה הוא סוג של מוריניו (וזו לא מחמאה) שמזריק לדי.אנ.איי של הקבוצות שלו אוטובוסים שאוהבים לחנות ברחבה. כידוע מי שלא סופג לא מפסיד. הבעיה היא שמי שלא מבקיע, לא מנצח. והנה עוד בעיה, ההתקפה של הקבוצה תקועה. שני תיקו 0 רצופים בצ׳מפיונס, שער אחד מסכן מול אתלטיקו ורצף החטאות של סוארס שמתחיל להזכיר את רוני רוזנטל בימים הטובים. סגן מלך השערים של המועדון בליגה זה פאקינג פאוליניו. ולא שאני לא אוהב את הבחור, אבל היי, זה פאוליניו כן?

גם מסי שפתח את העונה בטירוף, נראה בשבועות האחרונים כמעט אנושי וכשהוא אנושי טור ההבקעות תלוי בסיכוי של פאקו וסוארס לכוון את הכדור בין שתי קורות השער ולהתפלל שהשוער לא יהיה בסביבה. סיכוי קלוש אגב. לעליבות הזאת יש סיבה והיא קשורה לסעיף הקודם. הקבוצה חושבת כולה הגנה, וזה חשוב, אבל יותר מדי שחקנים בברצלונה זרים למשחק ההתקפה. 

 

*****

 

אז מה עושים? הולכים על כל הקופה מבחינתי. וולאורדה הוא בחור טוב, אבל בונקריסט נוראי. זה האיש שפתח עם גומש כקיצוני שמאלי מול אתלטיקו בחוץ (קרויף מתהפך בקברו) ומוסיף קשר אחורי מדי משחק כשהקבוצה מובילה 1-0 (כן, גם גאספר מתהפך). אחד אפס קטן מול ולנסיה זו אולי התוכנית שלו, אבל משחק כזה צריך לנצח בהצהרה. 2-0 במחצית, 4-1 בסיום, בלי חוכמות, בלי פוקסים. בלאו הכי עם הגנה שכוללת את ורמאלן, שכבר לא זוכר איך נראה המגרש, ההתקפה צריכה לדבר. זה הזמן להכניס את דאולפאו לעניינים, היחיד שיודע מה לעשות עם הכדור באגף ולשקול לעלות בקישור עם סוארס ההתקפי במקום רקיטיץ׳ ההגנתי. בלאו הכי, ב-1-0 וואלורדה ישמח להכניס קשר כמו רקיטיץ׳ שגם עושה הגנה. ולנסיה זו לא אתלטיקו מדריד וגם לא יובה. זו קבוצה שסופגת כמעט שער אחד למשחק, ובבית שלה, עם כל ההייפ, תיתן לשחק. משחק אגפים טוב, לחץ גבוה, ואפשר לסגור את עניין האליפות כבר השבוע. מצד שני, אם מישהו מוכן להמר נגד 1-0 קטן, משער של לוקה דין, והרכב של 5 קשרים אחוריים, הוא עושה זאת על אחריותו בלבד.

 

*****

ורק עוד משפט אחת. 700 מיליון יורו סעיף השחרור של מסי? מבצע בלאק פריידיי הכי טוב שראיתי השנה.

הסיפתח של קטש
1-1

22 Comments

וודר 25 בנובמבר 2017

העניין עם ברצלונה הוא שאנשים כל כך דבקים במיתיות של בארסה ההיא של פפ, שמבחינתם כל עוד מסי שם זו אותה בארסה למרות שכבר 7 עונות זו בכלל לא אותה קבוצה.
היא כבר לא חזקה ובלתי ניתנת לעצירה כמו פעם והיא גם לא דורסנית וקטלית כמו פעם. ומאמן חכם עושה התאמות במיוחד לאור הכלים שיש לו, ואין לו הרבה.
לפחות אצל וולורדה רואים טביעת עין רואים שהוא מביא איתו משהו והולך איתו גם במחיר משחק פחות יפה אבל יעיל. לעומת אנריקה שלא פעם זה היה נראה כאילו הוא מורה בשיעור ספורט בתיכון שנותן כדור ומשחרר לשחק.
כל עוד אין לוולורדה את הכלים המתאימים והשחקנים לטיקי טאקה הנהדר והמהנה לצפיה, אני בעד כדורגל יעיל מסוג זה מאשר לשחק בכח עם משהו שלא באמת מתאים למידות של הקבוצה.

אלעד 25 בנובמבר 2017

מסכים עם כל הדברים עד הפיסקה האחרונה – כמו שהגנת ברצלונה זה כנראה לא פוקס שמתרחש שבוע אחרי שבוע, כנראה שגם ההצלחה של ולנסיה לא מקרית ולכן ציפייה ל-1:4 (אפילו עם ההרכב הכי התקפי שיש) במסטאיה בכושר הנוכחי של הקבוצה הוא לא ריאלי. הלוואי ואתבדה.

יעוז סבר 25 בנובמבר 2017

זרמתי. אבל קבוצה שנתנה 3-0 ליובה, על פניו שווה גם 4-0 במסטאיה מול קבוצה שכמעט ירדה ליגה בשנה שעברה.

דן 26 בנובמבר 2017

שנה שעברה – עברה ולא רלוונטית. עיין ערך פ.ס.ז׳

הראלל 26 בנובמבר 2017

לא הבנתי, אם אתה אומר שאין כלים התקפיים חוץ ממסי שגם הוא הוריד הילוך מה אתה רוצה מהמאמן??
נכון שהוא משחק על תוצאות וזה מאוד לא קרוייפי מצידו, אבל זה השדר שהוא מקבל מלמעלה.

דן 26 בנובמבר 2017

וולוורדה מחנה אוטובוס ברחבה ? ספרת כמה שערים ובישולים (וסחיטת פנדל וגם החמצות) יש ביחד לדין,אלבה,אומטיטי,פיקה ורוברטו (כמגן) ? פאוליניו "קשר אחורי" על הנייר. בפועל הוא עושה דאבל פסים ברחבה בתדירות של חלוץ 9. באמת סליחה שטר שטגן ואומטיטי מצויינים. גם אינייסטה ומסי. בארסה נהנת ממזל בהגנה, ושברה שיאים של קורות ומשקופים בהתקפה – עם חוסר מזל משווע. ולמרות זאת הבקיעה יותר מכל קבוצה בליגה, וזה למרות פציעות של שחקני מפתח כמו דמבלה, ראפינייה, רוברטו. ולמרות חוסר ביטחון/מזל של סוארז. אחוזי שליטה בכדור, כמות המסירות, שערי הזכות, שערי החובה מלמדים שבארסה של השנה ממש לא בצלילה מהקומה המאה, בדיוק להיפך. סוארז עדיין לא בכושר, דמבלה עדיין לא החלים, סמדו עדיין לא התאקלם, רוברטו עדיין לא חזר – כשזה יקרה, זה יהיה אפילו יותר טוב.

מוטי פפו 26 בנובמבר 2017

אני חושב שחלק מהמגיבים פה צודקים וולוורדה מתאים את סיגנון המישחק לחומר שיש לו וגם לא מיתבייש לשחק מבוקר כשצריך, בשנים עברו בארסה היתה באה ליובה או שמנצחת עם כמות שערים ניכבדה לשתי הצדדים או שמפסידה עם כמות שערים ניכבדה לחובתה כמו שקרה בפריז ביובה ולכן אהבתי מאוד את צורת המישחק נגד יובה שבארסה לא נתנה ליריבה כימעט ליצור שום איום על השער שלנו וזה לא פשוט.

יעוז סבר 26 בנובמבר 2017

השאלה אם זה בסדר כשאתה בארסה.

דן 26 בנובמבר 2017

יעוז, מה השאלה ?
עונה שעברה בארסה הגדולה וההתקפית הפסידה 3:0 בסיכום שני המשחקים. העונה בארסה ה"הגנתית" ניצחה 3:0. על מה צריך להתנצל בדיוק ? בעונה שעברה לא היה קישור, לא היה טיקי טאקה. היתה אספקת כדורים לשלישייה הקדמית, ומשם הכול בסדר (אה, והדחה ברבע הגמר ואובדן אליפות). העונה ניימאר לא נמצא, המחליף נפצע וסוארז התחיל רע (וגם סוחב פציעה). בארסה העונה משחק באופן קבוצתי ומסודר. יש הגנה, יש קישור דומיננטי (אינייסטה ובוסקטס נפלאים), יש ספסל שמשפיע ומכריע משחקים. על ולמה הטענות ?

יעוז סבר 26 בנובמבר 2017

דן זו שאלה נהדרת וכתבתי עליה קצת, אולי ארחיב פעם. בארסה זו קבוצה עם מסורת מחייבת. זו לא צ'לסי, או אתלטיקו מדריד, בלי לזלזל, שיכולת לעשות מה שצריך בשביל לנצח. בברצלונה אתה צריך לשחק 4-3-3, אתה צריך לתקוף, אתה צריך לשחק התקפי כל הזמן ואתה לא מעביר זמן, מעיף כדורים ליציע או באופן כללי עושה מה שנופל תחת ההגדרה (עושה מה שצריך בשביל לנצח). זו שאלה עצומה אם אוהדי בארסה, בעיקר השורשיים, יהיו מוכנים לזה לאורך זמן. ספק.

דן 26 בנובמבר 2017

יעוז, "להעביר זמן" זה בדיוק מה שאמרו על הטיקי טאקה המופלא. שזה מעביר זמן. כשבארסה הובסה על ידי באיירן אמרו שתם עידן. שזה עבר לא עובד.
בארסה של היום שולטת בכדור, תוקפת עם כל הכלים, כולל מגנים ובלמים (האדום היחיד של פיקה השנה היה בעקבות שער שהבקיע עם היד – ולא בעקבות פעולת הגנה).
השנה הקישור כן עובד, אינייסטה ובוסקטס מצטיינים. בארסה מחוייבת, נלחמת על כל כדור בכל חלקי המגרש, תוקפת עם הרבה שחקנים. באמת שמספר שערי החובה מבלבל את כולם.
התרגלנו שבארסה הגדולה מקבלת שער בכל משחק, בלבלנו הפקרות הגנתית והחלפנו אותה בהרפתקנות קרוייפית. אפשר גם וגם.
עובדה. תסתכל על כל המכלול. אחוז שליטה בכדור, מספר מסירות, כיוון המסירות, שערי זכות וחובה, נצחונות. הכול מתקתק.
כמובן שיהיו גם הפסדים. זה חלק מהעניין.

יעוז סבר 26 בנובמבר 2017

לא מספיק בעיני דן. קבוצה כמו ברצלונה לא יכולה לעלות עם גומש קיצוני שמאלי. זה מתאים למוריניו. קבוצה כמו בארסה לא יכולה לעלות עם שני חלוצים בלבד ועם שני קשרים הגנתיים. קבוצה כמו בארסה לא יכולה להכניס קשר הגנתי במקום קשר התקפי. שוב, זו ברצלונה, לא עוד קבוצה. אבל היי, זו דעתי, יש מקום לעוד דיעות…..

דן 26 בנובמבר 2017

אגב, כולם מדברים על התלות בשערים של מסי.
אם "נמחק" את כל השערים של מסי העונה, בארסה עדיין במקום הראשון, עם 2 נקודות פחות.
חלוקת השערים (והבישולים) בריאה ומאוזנת.

אמיתי 26 בנובמבר 2017

ממה שראיתי העונה התלות היא במסי באופן כללי בהתקפה. הוא פותח הגנות ובעצם מפעיל את ההתקפה גם אם הוא לא מבריע או מבשל. וזה בסדר גמור

ק. 26 בנובמבר 2017

ד.נ.א שמד.נ.א – לא נותנים לולנסיה לנשום במחצית הראשונה. חצי מגרש להשכרה לחץ וחטיפות למשך מחצית שלמה גם אצל פפ אני לא זוכר. גם המון צירופים בצפיפות שיא. ולנסיה יצאו בזול (בלי קשר לגול *אפשר להמתין עוד עם השימוש בטכנולוגיה* שלא אושר)

דן 26 בנובמבר 2017

בדיוק. בארסה ה"גנתית" עם שני קשרים הגנתיים, שוכבת על השער של וולאנסיה.
סמדו ואלבה 25 מטר מהשער של וואלנסיה, אומטיטי וורמאלן לוחצים גבוה. בזיון שאין כדוגמתו שב 2017 עם 30 מצלמות באצטדיון פוסלים שער חוקי.
ויסקה בארסה !

דן 26 בנובמבר 2017

לך תראה שוב את המשחק. תקרא שוב את הטור ותבין לבד…
בארסה דורסנית, התקפית וחושבת רק איך להבקיע.

השיפוט ? זה כבר שייך לתחום הפלילי.

גלעד בלום 27 בנובמבר 2017

חברים, אנחנו קבוצה מעולה, היום באו לקבוצה הכי חמה בליגה חוץ מברסה והעלימו אותה, היה טיקי טאקה לפרקים, היה גול חוקי שנפסל, זה נצחון חוץ לפי חוקי הצדק האוניברסלי, אם הייתי ריאל הייתי מודאג כמו שנראינו היום, נכון אין את ניימאר אבל יש קבוצה, הקישור מעולה ומסי כבר ידאג לגול או בישול, אם השופט מאשר את הגול של מסי זה היה יכול להיגמר בתבוסה לולנסיה, רק שהפרעוש לא ייפצע ויהיה בסדר.

סוארס פשוט נראה כאילו שהוא איבד חצי צעד בספרינט, לא ברור אם זה הגיל או שזה פציעה, גם ויין רוני , רונאלדו וחלוצים אחרים עוברים את זה בגיל 30 בערך, ועושים התאמות למשחקם, נראה שהוא עדיין חושב שהוא בן 22…

גלעד בלום 27 בנובמבר 2017

הסימן שסוטרס לא סומך על הצעד הראשון שלו הוא שהוא כל הזמן נתפס בנבדל, כלומר מתחיל את הספרינט קצת מוקדם מידי, גם מסי וגם המאמן התעצבנו עליו, 4-5 פעמים היה יתרון מספרי והוא עדיין לא תזמן נכון את הריצה ונתפס באופסייד, יכול להיות שלא יזיק חלוץ נוסף שיעיר אותו לעובדה שהוא לא החלוץ היחיד בעולם שיכול לשחק עם מסי( מוראטה כזה, טכני שיודע לעשות תנועה, עם מסי לידו כל חלוץ אירופאי טוב שווה 15 גולים בעונה )

דן 27 בנובמבר 2017

גלעד, הנבדלים של לואיס הם לא דבר חדש.
גם כשזכה בנעל הזהב, נדמה לי שזכה גם ב"אופסייד הזהב". הוא פשוט אימץ לעצמו סגנון משחק כזה, הוא משחק על הגבול כדי שישמרו עליו פחות צמוד. (כשאתה בנבדל ההגנה בדרך כלל קופאת במקום וכולם מאותתים לקוון).
יש לנו על הספסל את אלאקאסר, חלוץ 9 מצויין. משלהי העונה הקודמת ועד היום, כמעט בכל משחק בו השתתף הוא הבקיע או בישל. מחליף ראוי.

אכן בארסה של היום קבוצה מעולה. נקווה שזה יילך וישתפר כשיחזרו הפצועים, ובראשם דמבלה, רוברטו (הקשר האדיר) וראפיניייה.

דן 27 בנובמבר 2017

ואם נחזור לכותרת ׳משחק הצהרה׳ אז זו בהחלט היתה הצהרה.
הליגה הספרדית איכותית, השיפוט בזיון, וולאניסה מצוינת והכול תלוי בבארסה שיכולה לבטל כל קבוצה.

Comments closed