רבותיי ההיסטריה חוזרת

אין ברירה, הבלוג מחויב לגעת בהפועל ירושלים, ולמרות שהוא עושה את זה עם מקל של 40 מטר, הצחנה מגיעה עד אליו....

אומרים שההיסטוריה חוזרת על עצמה, פעם ראשונה כפארסה ובפעם השנייה כטרגדיה. הבשורות הטובות להפועל ירושלים הן שהשלב הנוכחי הוא ככל הנראה רק שלב הפארסה. מהטרגדיה עוד אפשר להמנע.

****

אורי אלון מנהל את הפועל ירושלים כבר מספר שנים בצורה הטובה ביותר האפשרית. הוא לא מפטר מאמנים גם כשקשה, מגבש קאדר ישראלי מרשים, עוקץ את מכבי עם זרים שפוגעים בול והכי חשוב, נמנע מכל גילוי של פאניקה כשבצד השני הפאניקה הפכה לדרך חיים. הדוגמא הטובה ביותר כמובן היתה בשנה שעברה כשמכבי פיטרו מאמן כושל (ובצדק) רק בשביל לבחור מאמן שאין לו מינימום ניסיון בשביל לאמן את הקבוצה, לפטר אותו ולבחור במאמן זר שהוא עוד יותר כושל ממנו וכל זה בסדרה של עוויתות היסטריה שבהחלט מצדיקות מרשם של גראס רפואי. בזמן שבמכבי חיפשו מרשם לגראס, אורי אלון ישב לו בשקט בניו יורק, נהג בלמבורגיני שלו, שחה בבריכה בהאמפטונס ונתן גיבוי לפיאנג'יאני. אצלו זה נגמר באליפות, במכבי איך זה נגמר כולם זוכרים. מעבר לאליפות, שידר אורי אלון שקט נפשי שמתחיל בניו יורק ומורגש עד הפיס ארינה. שקט של קבוצות באמת גדולות, שלא מתרגשות מתקלה קטנה.

יותר מכל, לילידי שנות השבעים כמוני, שגדלו על מכבי של המדינה, היה מרומם רוח עד רמות כמעט פליליות לראות את ה-מועדון של המדינה מתנהג בהיסטריה ושורף 20 מיליון יורו כאילו היו נייר גלגול (די, מטאפורת עישון אחרונה….). ההרגשה היתה שהגלגל באמת התהפך, לא זמנית, לא בגלל סל מקרי, אלא בגלל עבודה נכונה של בעל הבית.

*****

ודווקא בגלל זה עצוב לראות את ההיסטוריה חוזרת, או בעצם את ההיסטריה הפעם כפארסה, אבל בצד שלנו. אם את הפיטורין של קציקאריס עוד אפשר להבין (קצת פחות את ההחתמה שלו, אגב), איך אפשר להצדיק את ההפקדה של הקבוצה בידיו של מי שבשלב הזה של הקריירה שלו הוא בקושי גימיק? איך אפשר לקחת בחור בן 34, עם עתיד מבטיח, עבר לא קיים והווה בסימן שאלה, ולשלוח אותו לקווים הרותחים של הארינה? כל אירופה מלאה מאמנים מובטלים, אריק שיבק ועודד קטש מסתובבים חופשי, ואתה מחתים ילד שברור שיתרסק על הקווים ואיתו המועדון כולו?

בפעם הראשונה בקריירה המרשימה שלו כבעלים של מועדון כדורסל, עומד אורי אלון בפני צומת דרכים משמעותית. קצת מזכיר את השר שאמר פעם שכלכלת ישראל עומדת על פי תהום ובקרוב היא צפויה לעשות צעד גדול קדימה. במקרה שלנו יספיק צעד קטן קדימה בשביל להפוך את העונה הזאת לפארסה נוסח מכבי של העונה הקודמת. הבסיסים לפארסה כבר כאן, והפועל לעומת מכבי, לא יכולה להרשות לעצמה ליפול, כי לא בטוח שאפשר יהיה להתרומם מחדש. העונה הזאת לא חייבת להיגמר באליפות, בגביע אירופי כבר ברור שהיא לא תיגמר. היא כן חייבת להיגמר בייצוב מערכות ובסגל שמכין את עצמו בשכל טוב לעונה הבאה. היא כן חייבת להיגמר תוך תצוגת כדורסל סולידי ולא תוך התפרקות מוחלטת. הפועל ירושלים של החצי השני של העונה צריכה לשחק כדורסל טוב, לנצח בארינה, ללכת רחוק בגביע ולנסות להישאר חיה ורלוונטית לשלבים המאוחרים של העונה. אין טעם להחתים זרים לדקה וחצי, אלא שחקנים שיכולים להישאר לעונה הבאה כחלק מהמשכיות שכל כך חשובה במפעל של אורי אלון.

הבשורה הטובה: אין מישהו שיודע את העבודה טוב מאורי אלון, לא בישראל. הבשורה הרעה: משהו רע עובר על הבחור ומאיים על כל מה שבנה ולא בטוח שהמשהו הרע הזה מאחוריו.
אתם, אוהדי הפועל שעוד גרים בירושלים, תנו קפיצה לכותל, שימו פתק בשם כולנו ותתפללו לקיום הפסוק הידוע באורי אלון: "המפריד בין פאניקה לשכל". או כמו שנאמר עוד בימי חכמנו פפי תורג'מן, האב בילי תומפסון והאדמו"ר ראדנקו מדובראש: "עושה שלום במרומיו, הוא יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל ואמרו ג'וני דלזל".

תביאו את הדרבי
אין שכל, יש דאגות

35 Comments

מתן 7 בדצמבר 2017

עשו טובה, תפסיקו לקרוא לעצמכם 'הפועל'. הפועל זה לא אתם, ולא יעזור כמה תנסו לדחוף את זה, בדיוק כמו שמכבי חיפה זה לא 'מכבי'.
ולגופו של עניין: אני לא חושב שהמינוי של אותו צעיר (מצטער, שכחתי איך קוראים לו) הוא מקצועי נטו. זה לא סוד שאלון התכוון למנות רק מאמנים זרים ולא לפטר אותם באמצע העונה, הבעיה היא שהקיץ הוא מינה אדם שלא ברור מה הקשר בינו לבין כדורסל, וכנראה שהשארת העוזר שלו זו התעקשות מטופשת על מה שנשאר מהתכנית המקורית שלו. מקווה שתתעשתו מהר כי עם כמה שאני לא אוהב אתכם, העונה רק אתם תוכלו לעצור את מכבי

זה משנה 7 בדצמבר 2017

drop dead.
אוהדי כל קבוצה יברחו כיצד לכנות את קבוצתם, ובטח לא אוהדי קבוצות אחרות.

ירושלמי 7 בדצמבר 2017

ברור שאף אחד לא יכול לכפות את אותם אוהדים כיצד לכנות את הקבוצה שלהם.
אבל לפעמים זה הופך להיות קצת פתטי.

אדם 7 בדצמבר 2017

מה שפתאטי זה להגיד למישהו שהוא לא הפועל או מכבי. הייתי בטוח שזה קיים רק בצד הצהוב והזחוח של תל אביב אבל מסתבר שגם אצלנו בבית יש טמבלים שחושבים שהשמש זורחת להם מהתחת

מתן 7 בדצמבר 2017

מצדי שיקראו לעצמם גם שיקגו בולס, מבטיח לך שאני לא אתנגד. זה ממש לא קטע של יהירות, מסורתית אנחנו הפועל והם ירושלים, כל מה שרציתי להגיד זה שהנסיון לשנות את זה הוא קצת ילדותי

ישי 7 בדצמבר 2017

מכבי חיפה היט
בכל אופן, זה די אידיוטי להגיד לאנשים איך לקרוא לעצמם. כל עוד זה נעשה כקנטור כדי להרגיז את הצד השני, אז לגמרי סבבה במסגרת אהדת ספורט, אבל כשמאמינים בזה באמת זה הופך לפאתטי.

אדם 7 בדצמבר 2017

למה אתה חושב שזה ניסיון לשנות את זה? הרי מאוד סביר שככה הוא קרא לקבוצה כל חייו וזהו.

הפועל הראשונה 7 בדצמבר 2017

יש הפועל אחת, והיא בחיפה! :-)

יעוז סבר 7 בדצמבר 2017

וואלה לא הבנתי את הדיון פה. בשביל מי שגדל בירושלים לקבוצה קוראים הפועל. כשאנחנו מעודדים, אנחנו שרים הפועל. בשבילך הפועל זה משהו אחר, תהיה בריא. לא מבין פה את הסתירה ולא את הסיפור.

MJ 8 בדצמבר 2017

מצטער, אבל אתם סתם מתנפלים על מתן. הוא לא תקף אתכם ולא אסר עליכם לקרוא לעצמכם הפועל, בסה"כ ציין משהו (ובינינו? הוא גם צודק). לא צריך להכנס למגננה כאילו הוא אמר משהו שערורייתי. ותכלס? להיות 'ירושלים' זה לא פחות טוב מלהיות 'הפועל'

אסף כלשהו 8 בדצמבר 2017

נו, עוד תל אביבי שחושב שהעולם מתחיל ונגמר בגוש דן…
לכל עיר יש את הפועל שלה ואת מכבי שלה. משום מה רק בת"א חושבים שהם היחידים בעולם. הפועל ת"א, מכבי ת"א, זה לא משנה… נראים אותו דבר ומתנשאים אותו דבר…

איתמר 8 בדצמבר 2017

ברמה הארצית כאשר אומרים הפועל או מכבי ברור שהכוונה היא לשתי הקבוצות מתל אביב.
ברמה המקומית לכל עיר יש את הפועל ומכבי שלה.
ממש כפי שבכדורגל העולמי אומרים יונייטד ומתכוונים רק לזו ממנצ׳סטר (ולא לניוקאסל/ווסטהאם/שפילד וכו׳).
אוהדי חולון הם הוכחה טובה לטענה הזו שהרי הם נוהגים לשיר ״הפועל זונה״ במשחקים נגד הפועל תל אביב (למרות שגם הם הפועל).

אסף כלשהו 10 בדצמבר 2017

זה בדיוק העניין. אין דבר כזה "ברמה הארצית". כשאני אומר הפועל אני מתכוון להפועל ירושלים גם כשאני מדבר עם מישהו מחיפה, מת"א או מברור חיל. אני יודע לאיזו הפועל מתכוונים לפי זהות הדובר. כשמתן גילור כותב כאן "מכבי", אני מבין שהכוונה היא למכבי חיפה וכשפרנקו כותב הפועל אז אני מבין שהכוונה להפועל ת"א. זה לא מדע טילים, אתה יודע… זה שהעיתונות הארצית יושבת בת"א ומדברת תל-אביבית לא אומר שכולם מדברים ומתנהגים כך.

ובקשר לאוהדי חולון, כמאמר השיר הידוע : "חולוניה זה מכבי- אין הפועל בצהוב" ;)

ירושלמי 7 בדצמבר 2017

כנראה שכשהשתן עולה לראש לוקח לו קצת זמן לרדת.
ההסטוריה חוזרת על עצמה במובן שכמו שמכבי לקו בחטא היוהרה בעונות האחרונות ולקח להם זמן להתעשת כדי להבין ששום דבר לא מובן מאליו, כך גם יקח זמן להפועל ירושלים להבין את אותם הדברים.
המינוי של קציקאריס.
הגירוש של אמארה.
פרשת קינזי.
המינוי של מודי.
(ההזזה שלו בחזרה לעמדת עוזר מאמן?)

הערה קטנה:
הוא בן 32, לא 34.

ישי 7 בדצמבר 2017

אני לא חושב שהניהול שלו עד עכשיו היה מוצלח. הוא היה מוצלח ברמה הטקטית בלבד. ברמה האסטרטגית הוא היה גרוע מאוד כשהתמקד בליגה הישראלית ובניסיון להיות תחליף למכבי. הוא בזבז ככה כמה שנים טובות, ונראה שרק לקראת שנה שעברה הבין את הטעות, אבל בינתיים סידר לעצמו קוף על הגב (ישראלים 'בכירים') וגם קבע רף ציפיות שיכול להכניס לפאניקה במקום להתחיל מ-0 בשקט.

יואב מקטמון 7 בדצמבר 2017

תיקון קטן אך משמעותי – "העושה שלשות במרומיו, הוא יעשה שלוש עלינו ועל כל ישראל ואמרו ג'וני דלזל"…
ולנושא –
הבעיה העיקרית של הפועל בעיני היא לא מינויו של מודי מאור למאמן. הבעיה העיקרית והמשמעותית ביותר היא גיא הראל.
התפקוד שלו כג'נרל מנג'ר הוא מתחת לכל ביקורת, בעיני.
כמות הזרים שעוברים בקבוצה מדי שנה ממש בלתי נתפסת. כל מיני שחקנים שתהילתם נמצאת הרבה מאחוריהם, שחקנים שנראים לא קשורים לכלום, וגם, פה ושם, שחקנים טובים למדי.
הסיבה היחידה בגללה זכינו בשתי אליפויות בשלוש השנים האחרונות היא הנפילה של מכבי והוואקום שנוצר. כמעט בשום רגע נתון לא הפגנו כדורסל שאפשר לקרוא לו "גדול" או "מעולה" או משהו כזה. היו ניצוצות של מצוינות מדי פעם, אבל עם השקעה כספית שכזו, זה כבר היה ממש פשע אם הם לא היו מתרחשים.
ועל כל הבינוניות הזו מנצח ביד רמה סוכן השחקנים (לשעבר?) שממשיך להנחית מדי מספר שבועות עוד שחקן חדש שלא תורם כלום.
אז מה היה לנו בארבע השנים האחרונות?
קידום צעירים – פחחחח
כדורסל ברמה גבוהה – לעתים רחוקות מדי
שמירה על הצביון הישראלי – ממש לא
נצחונות על מכבי במשחקי ליגה בארנה – 6
נצחונות על מכבי בגמרי גביע בארנה – 0
בעלים (אייל חומסקי) שמתנהג בזמן משחקים באופן מוזר, הזוי, מביש, לא מקצועי בעליל – יששששש
אליפויות – 2 (רגעי השיא הכמעט יחידים, השווים הכל והמחפים על כל הטעויות והמשגים האחרים)

כח הגברה 7 בדצמבר 2017

הפועל ירושלים התרגלה לשחק במפעל אירופי שבו אחרי ליגה של 10 מחזורים עולות לשלב הבא 4 קבוצות מתוך 6, ובליגה מקומית שבה אחרי מיליון מחזורים עולות לפלייאוף 8 קבוצות מתוך 12 (ואז סדרה אחת שירושלים לרוב בקושי עוברת ופיינל פור).
השיטות האלה מאפשרות לחפות על ניהול בעייתי, על רכבת מאמנים ושחקנים ועל קבוצה עם בעיות יסודיות (הגנה למשל). כל עוד התקציב הגדול יחסית לליגה מאפשר החלפת שחקנים יקרים, וכל עוד מכבי ת"א מחרבת את עצמה, זה הספיק לשתי אליפויות לא משכנעות ולחצי הבלחה באירופה בשנה שעברה. השנה, כשהבלגן גדול מדי בשביל לנצח קבוצות אירופאיות בינוניות, וכשמכבי ת"א מראה סימנים של התייצבות (מה עם איזה משבר באמת?) – עושה רושם שזה לא יספיק. אבל עד אפריל-מאי אולי שוב דברים ישתנו, מי יודע.

מתן גילור 7 בדצמבר 2017

באליפות הראשונה הם סיימו את הליגה הסדירה במקום השני ואת הפלייאוף במאזן של 0:8. למה זה לא מרשים?
ואם זה לא מרשים, מה כן מרשים? רק עונה נקייה מהפסדים?

כח הגברה 7 בדצמבר 2017

קודם כל, עונה נקייה מהפסדים זה די מרשים…
נכון, התייחסתי יותר לעונה האחרונה ולחלק מהסדרות בעונות שלפניה. אבל גם בעונת האליפות הראשונה הפועל ירושלים לא היתה סמל ליציבות, ובטח מאז ועד היום. היא פשוט משתתפת במפעלים מאד סלחניים.

ישי 7 בדצמבר 2017

דווקא מקום שני זה לא מרשים, זה המצופה. המקום הראשון בלי האליפות יותר מרשים, למרות שברור שהאוהדים מעדיפים אליפות. בכל אופן, בהינתן שמכבי במשבר (וזה בדיוק מה שהיה – ירושלים אפילו לא הייתה צריכה לנצח אותה כדי לקחת אליפות) אני לא חושב שירושלים עשתה משהו יוצא או מעבר למצופה בליגה, אבל אי אפשר להתלונן שהיא לא לקחה אליפויות מול מכבי כשמכבי זו שהבריזה.

יעוז סבר 7 בדצמבר 2017

צודק. זה חלק מגדילת הציפיות.

איציק 7 בדצמבר 2017

אז בו נחזור לאמירתו של קארל מרקס כפי שהיא: ההיסטוריה חוזרת על עצמה פעמים. תחילה כטרגדיה (מה שהיה עם מכבי בשנים האחרונות) ואחר-כך כפארסה (מה שקורה עכשיו עם ירושלים).
יש לכם את אורי אלון, אדם מוכשר אבל חושב שהוא יודע הכי טוב את הכל; יש לכם את את הפרסומאי הפאטתי כחלק מהבעלים; יש לכם את הישראלים הכי זקנים בליגה. מה ציפיתם, שזה יעבוד לנצח? אי אפשר לשקר לכולם, כל הזמן.

Gil - Zimbabwe 7 בדצמבר 2017

אני אומר את זה ולא בתור אוהד מכבי:
כשאתה יותר שמח מההפסדים והכשלונות של המתחרה שלך מאשר מההישגים שלך עצמך, משהו דפוק אצלך.
וזה מה שקורה לרוב בעלי / מנהלי /אוהדי הפועל והפועל.

ישי 7 בדצמבר 2017

לא חושב שזה ככה אצל הרוב בירושלים (ואני כן אוהד מכבי).

ניינר/ווריור 7 בדצמבר 2017

הקבוצה היחידה שגורמת לי להתבייש להיות אוהד שלה. טפי כוסאומממממממו אי אפשר ככה יותר!

תומרג 7 בדצמבר 2017

ואת זה אומר אוהד הניינרס
משפחת יורק יכולה לסמן עוד חריץ על הקת

ניינר/ווריור 7 בדצמבר 2017

לניינרס לפחות יש לגאסי. אני לא מתבייש בהם חלילה אבל שיישרפו היורקים

יואב 7 בדצמבר 2017

המשפט המגוחך והמזלזל שלו בקשר לזמן שלוקח לבנות מותג, הולך לנשוך אותו עוד כל כך הרבה זמן ופעמים.

ישי 7 בדצמבר 2017

עכשיו באתר ערוץ הספורט יש ספקולציות ('גורמים') על זה שאלון ינסה להגיע ליורוליג כספונסר כמו דארושפקה.

ארז 8 בדצמבר 2017

אמור לי מי הם בעליך ואומר לך אילו חדשות אתה מפיץ.
אגב, אתה יודע במקרה היכן העיתונאי מספורט 5, גלאדסטון, נמצא כרגע ומה הוא עושה?

ישי 8 בדצמבר 2017

כאן זה אפילו לא חדשות. מישהו חשב על תוכנית בשביל אלון וערוץ הספורט עשו מזה ידיעה. עכשיו הם גם הלכו לשאול מישהו ביורוליג ולעשות לעצמם פולואפ לידיעה ה'בלעדית'. פתטי.

שחליל מברזל 7 בדצמבר 2017

מסתבר שלקחת את השאריות של מכבי זה לא המתכון הכי טוב שיש. רק עם השיטה עלובה שיש בארץ מועדון כמו ירושליים יכול להחשב כמנוהל בהצלחה. בלי האבסורד של האוול לא הייתה שום אליפות. לאלון אין דבר מיוחד בניהול שלו רק כסף, ההתעקשות על המאמנים הזרים לא נתנה משהו רציני חוץ מלהפוך כביכול לתחליף למכבי- אבל זה אשליה. אין לירושליים שום קו מנחה אמיתי, לא ישראלים, לא סגנון משחק לא סגנון אימון כלום . בליגה המצחיקה כאן מספיק לפגוע בשניים וחצי זרים ולאזרח שחקן או שניים טובים וזהו, ועדיף גם שזה יקרה רק בסביבות אפריל מאי.
עד אז זה הרבה הרבה הרבה הרבה הרבה הרבה ( בנוסף להרבה פעמים הרבה) יותר גרוע מהליגה הסדירה של ה NBA.

דורון ברגר 8 בדצמבר 2017

על רמי הדר כתבת- בשביל לבחור מאמן שאין לו מינימום ניסיון ?
יש עוד כינוי למאמן הזה- אמן שנכשל כמעט בכל מקום שאימן בו ובכל אתגר שהוצב בפניו ושנהנה משום מה מיחסי ציבור מעולים

צביקה פחחות 8 בדצמבר 2017

המשפט המדובר מיוחס ליהושע רבינוביץ', חיפוש של כמה שניות בגוגל היה דואג לכך.

יעוז סבר 10 בדצמבר 2017

אגב, המשפט הוא הפוך, פעם ראשונה כטרגדיה, פעם שניה כפארסה. אבל זה באמת לא משנה, שני צדדים של אותו מטבע מבאס. בכל מקרה, מתקן.

Comments closed