שלום לענק!

יותם הלפרין היה הישראלי שאהבתם לא לאהוב. הוא פשוט היה נחמד מדי. בשבילי הוא ישאר אחד מגדולי הישראלים אי פעם, על המגרש ומחוצה לו.

בטוקבקים על יותם הלפרין, בוודאי גם לקטע הזה, תוכלו לקרוא שמדובר בלוזר, בשחקן שעושה במכנסיים ברגעים מכריעים. יותמית, קרא לו אחד המגיבים באחת הכתבות בניסיון די עלוב להראות כמה לאיש אין ביצים. שווה דיון על תרבות אהדת הספורט הישראלית, ובוודאי על תרבות הטוקבקים, אבל מבחינתי כל הסיפור נזקף לזכותו של יותם ולא לחובתו. אדם שהחזיק את הכדורסל הישראלי על הגב, עם עוד בודדים, במשך למעלה מעשור.

אז בואו נדבר על כמה דברים. וקודם כל, מספרים, רק מספרים. 7 אליפויות ישראל יש ליותם, שתיים מחוץ למכבי. 2 גביעי ווינר, שניהם מחוץ למועדון הצהוב. שני גביעי יורוליג, ונכון, חלקו בהם די קטן. אבל הוא שם, חלק מאחת הקבוצות הגדולות שהיו באירופה. אם כבר דיברנו על אירופה, שם עשה הלפרין קריירה מופלאה. עונה ענקית בלובליאנה, אז קבוצה די משמעותית באירופה, שהסתיימה עם דאבל מקומי כשיותם בן ה-22 מוביל ביורוליג עם 14  נקודות למשחק ו-3.5 אסיסטים. ביורוליג. קראתם נכון. בהמשך הקריירה שיחק בבאיירן מינכן, באולימפיאקוס ובספרטק סנט פטרסבורג. ברוב התחנות היה שחקן משמעותי, מוביל בקבוצות שהצליחו. מכירים הרבה ישראלים שעשו את זה, אני לא.

עכשיו בואו נדבר על הנבחרת. סגן מלך הסלים של האליפות עד גיל 21 עם מדליית כסף בגיל 21. שנה אחרי זה, מלך הסלים של אותה אליפות. 23.5 נקודות למשחק. מקום רביעי במלך הסלים באליפות הבוגרת ב-2007, מקום רביעי באליפות. למעלה מעשור עם נבחרת ישראל בו הוא מחזיק את הנבחרת על הגב. משחק אחרי משחק מגיע, מצטיין, מוסר, מוריד ריבאונדים, שומר וקולע כשצריך. מכירים הרבה שעשו את זה? ייצג את ישראל בשש אליפויות אירופה. אבל זה לא כתבה על הישגים, כי הרי כאלה ברור שיש ליותם. וגם מספרים, ברוך השם, יש. וכשאנחנו מדברים על מספרים, אצל יותם, כדאי לזכור שמדובר על גארד שקלע באיזור חמישים אחוז משתיים וארבעים ומשהו אחוז מהשלוש במהלך הקריירה. לא עוד איזה מטיח שלשות בסיטונות. שחקן שקולע טוב, כשצריך.

עכשיו בואו נדבר על אופי. אז מלך הסלים, סגן מלך הסלים ומקום רביעי באליפויות אירופה בגילאים השונים. קלע סל ניצחון שהעלה את מכבי תל אביב לגמר היורוליג, קלע סל נצחון על מכבי תל אביב, במדי הפועל ירושלים, במדי אולימפיאקוס, שם לא תמיד כיכב, נתן משחק שיא דווקא בדרבי הלוהט מול פנאתיינקוס עם עשרים נקודות. במשחק אחר מולם, הוביל את הקבוצה לנצחון בהארכה עם 25 נקודות ו-6 שלשות. המשחק הבטיח לקבוצתו את המקום הראשון. בנצחון השיא על מכבי, במדי הפועל ירושלים, הצטיין עם 20 נק׳. המשחק נגמר 93-65. נעלם במשחקים הגדולים? לא נכחיש. אז מה אם העובדות ורשימת ההישגים שלו אומרות אחרת.

אבל עזבו מספרים כי יותם זה הרבה יותר. זה מנהיג בחדר ההלבשה, זה הגנה עם לב, זה חברות על המגרש ומחוצה לו, זה מקצוענות בלתי מתפשרת, גם כשכואב לו הגב. זה שחקן שעושה מה שצריך על המגרש ולא גרם יותר. אז אתם לא אוהבים אותו. כי זה הדור שאוהב את השמוקים על המגרש. את הקובי בריינטים, את הרונאלדואים, את אלה שצועקים ״אני כאן״ ומגבים את זה בהמון זריקות או בעיטות לשער. ועוד לא דיברנו על הבנאדם שהוא. על הקפטן שהניף גביע אליפות היסטורי להפועל ירושלים ומצא לנכון להזכיר את אוהד הקבוצה שנהרג בפיגוע ולקחת איתו את ליאור אליהו. כמו שאני רואה ושופט ספורט, זה מה שנדרש ממנהיג וקפטן, ולא הצגות למצלמה.

אז שלום לך יותם, בעל הקריירה הישראלית המרשימה ביותר בעשרים השנה האחרונות (סליחה כספי, אני לא באמת יודע לשפוט את הקריירה שלך בשלב הזה). עשית הכל, בארץ, באירופה, בנבחרת, בגביעים. שלום לך ותודה על דקות של כדורסל מופלא. והטוקבקיסטים? הם יתלבשו על השחקן הבא שיראה להם נחמד מדי. זה לא אתה, זה הם.

קדם עונה (1)
תינוקות באזבי-הפסד לברייטון

54 Comments

אלון3131 21 באוגוסט 2018

בן אדם גדול ושחקן נהדר אבל חייב להכניס פה אבל.
מיצה אולי 50 אחוז מהפוטנציאל שלו, לא רוצה לקרוא לזה ביצים? תקרא לזה חוצפה. תן לכישרון כזה את החוצפה של שחקנים שהם הרבה פעמים פחות מוכשרים וקיבלת שחקן מוביל באירופה.

מאחל לו בהצלחה בהמשך, מגיע לו.

נ.ב
הפרישה הראשונה של שחקן שגורמת לי להרגיש זקן קצת בגיל 28. זוכר אותו עולה לבוגרים בתוך ילד בן 12-13 ומחכה בציפייה לכישרון הגדול.

גל ד 23 באוגוסט 2018

זאת בדיוק הבעיה שלי איתו. הוא עשה הרבה, אבל יכול היה לעשות כ"כ הרבה יותר.

משה 21 באוגוסט 2018

אני מעריך את הקריירה והאדם אבל מכאן ועד הגדרה של הקריירה האירופית שלו כהצלחה המרחק עצום. למעט לובליאנה היה בינוני מאוד בכל התחנות.
מעבר לכך הקריירה הכי מוצלחת של ישראלי ? שמעת על עומרי כספי ?
אפשר לתת ליותם את הכבוד וההערכה שמגיעים לו גם בלי הגזמות מיותרות.

אדם 22 באוגוסט 2018

הקריירה של כספי היא שאלה מעניינת כי מצד אחד זה מאוד מרשים שהוא מחזיק כל כך הרבה שנים מעבר לים אבל מצד שני מאז שהוא שם הוא לא שיחק משחק תחרותי פרט לנבחרת ישראל. באמת לא קל לשפוט קריירה כזו.

שמעון 22 באוגוסט 2018

שחקן חלש שתמיד היה הייפ סביבו ויחד עם מקל היה הבייבי של תקשורת המיינסטרים. הרבה ישראלים עשו קריירה טובה משלו עם כל הכבוד.

Trailblazer 22 באוגוסט 2018

הרבה?מי למשל? כספי,קטש,ברקוביץ' וג'מצ'י כמובן,מי עוד?

BRT 22 באוגוסט 2018

הנפלד,שפר,גורדון,כהן מינץ,ברודי,
ארואסטי…להמשיך?

איציק 22 באוגוסט 2018

בורשטיין עם חצי כישרון של הלפרין עשה קריירה פי 2 טובה ממנו.

MOBY 22 באוגוסט 2018

איך מודדים חצי כשרון?

איציק 22 באוגוסט 2018

לוקחים כישרון שאת זה אתה יודע למדוד, ומחלקים. פשוט מאד.

ישי 23 באוגוסט 2018

גם ליאור אליהו. הם מאוד שונים ביתרונות ובחסרונות שלהם, אבל בסוף הקריירה שלהם די דומה כשאליהו דווקא הצליח יותר.

איציק 23 באוגוסט 2018

ליאור אליהו הוציא את המקסימום את היכולות שלו. הבעיה היא שהוא לא שיפר יכולות. נראה שליאור אליהו מלפני עשר שנים ועכשיו יודע לנוע בלי כדור, יודע לזרוק גויבות, יודע לא רע למסור. הוא לא שיפר קליעה, לא שיפר שליטה בכדור, לא שיפר הגנה או ריבאונד. נראה לי שהוא חיי טוב עם מה שיש ומנצל מעולה את היכולות האלו. לא יודע האם זה גבול הכישרון או חוסר רצון להשתפר, אבל בהשוואה ליכולות שיש לו הוא מנצל אותם יפה. יותר לא מנצל במגרש את היכולות שכבר יש לו, וזה ההבדל.

ניינר / ווריור 22 באוגוסט 2018

לא סבלתי אותו במכבי (כמובן), מאד לא התלהבתי מבואו להפועל ועד היום לא הצלחתי להתרגל אליו במדים האדומים.

בוגי 22 באוגוסט 2018

אותי הוא אף פעם לא ריגש. בכלל. והוא לא "בעל הקריירה הכי…" כי כספי. אבל סחתן על קריירה מרשימה של כמעט 20 שנה בבוגרים והמון נבחרת. בלי אף שערורייה שאני זוכר לפחות. חבל באמת שהטוקבקיסטים הרגו אותו כל הזמן הזה

הסופה מגולן 22 באוגוסט 2018

בדיוק כמו שכתבת אנשים לא יודעים לפרגן. קודם כל אדם מדהים עם לב זהב שהזכיר לנו תמיד שיש דברים מעבר לכדורסל. נדיר לראות דמות כ"כ חיובית שהפרגון לאחרים היה חשוב לו יותר מכל סטטיסטיקה אם זאת המסירה במקום לזרוק (והבחור יודע לזרוק), החיבוק לילדים החולים (לידו גם בראיון אחרי ניצחון) או בעצירת הטקס לפני הנפת הצלחת והזכרת אלו שנשארו מאחור וגם בחירת חברו הטוב ליאור שיניף איתו יחד.
אין דברים כאלה תלמדו לפרגן.
תודה לך יותם אנחנו נתגעגע

איציק מהקיבוץ 22 באוגוסט 2018

פוסט של שפיות שכייף לקרוא בים הרעש והצלצולים.
קריירה מצויינת ואדם מצוין.
בהצלחה יותם!

אלעדכ 22 באוגוסט 2018

שחקן מעולה וכמו שכתבו כאן, גם כנראה בנאדם מצויין.
לדעתי, דווקא חלקו באותה מכבי של 2 יורוליג הייתה בעוכריו. הוא גדל כ"ילד" שנכנס לעשר דקות ומקריב עבירות כדי לעצור מתפרצות. זה לא יצא לו מהסיסטם גם כשהפך לשחקן משמעותי. לא עשה את הסוויץ' שעכשיו הוא צריך להישאר על המגרש ולתת לאחרים לעשות עבירות.

בשוליים של הדיון, כל העניין הדיכוטומי הזה של "ווינר" מול "לוזר" הוא מהדיונים המאוסים בספורט. המשחק והספורטאים המשחקים אותו הוא כל כך הרבה יותר מורכב מזה.

סבר 22 באוגוסט 2018

צודק במאה אחוז. זה משהו שעושים לרוב כשאין מה להגיד על שחקן. כמו אלה שאין להם מה להגיד אז מדברים על תשוקה. לזה יש תשוקה למשחק, לזה אין. זה מרגש אותם, זה לא. בסוף שחקנים נמדדים בהישגים אישיים למול הישגים קבוצתיים. יותם תמיד היה חלק, בכיר מאוד, מקבוצה מנצחת. או כמעט תמיד. הוא אחד שעושה את השחקנים שלידו טובים יותר וידע לעשות סוויץ׳ מגאנר אדיר בגילאים צעירים לרכז ענק בגילאים בוגרים יותר. וזה שוב, לצד אישיות נדירה, שקט, רוגע, מנהיגות. אלה דברים שלא מעריכים, אבל כן יכולים להסביר למה לאיש הזה יש כל כך הרבה תארים והצלחה כמעט בכל מקום שדרך בו.

איציק 22 באוגוסט 2018

אתה כותב על הלפרין?

y f 22 באוגוסט 2018

אפשר להתבלבל ולחשוב שהטור על נבארו. צריך לדעת לתת פרופורציות. שחקן חביב, לא מתקרב לכוכב אירופי אמיתי.

דניוש 22 באוגוסט 2018

חושב שעצם העובדה שההישג הכי זכור שלו (מלבד הקליעה ההיא) הוא ההובלה של נבחרת העתודה לפני קיבינימאט שנים, מעידה קצת על קריירה יחסית מפוספסת.

מאשקה 22 באוגוסט 2018

גילוי נאות. אני עדיין נרגשת מהאירוע אמש, מסיבת העיתונאים לכבוד פרישתו של יותם. ניתן לי הכבוד להעניק לו זר פרחים גדול בשם האוהדים, ועליתי לבמה ילד עם ילדה קטנה הילי שמה, חולה קשה, שיותם מאמץ אותה מזה שנתיים. הילי הגישה ליותם מתנה, ציורים שלה, והוא הבטיח לה לתלות אותם בביתו ולשמור איתה על קשר, אני הענקתי לו את זר הפרחים. כמעט בכיתי כשהוא דיבר עם הילי, זה היה כל כך מרגש. זה יותם, לא רק שחקן טוב בלי יחסי ציבור של עצמו, קודם כל בן אדם. כמו שאמר, שבחמש השנים האחרונות הוא השתנה, האופי שלו השתנה, למען נתינה לאנשים ולקהילה, וזה בגלל האהבה שהוא הרגיש שמקבל, בחמש שנים האחרונות. בשבילי כאוהדת הפועל ירושלים יותם הלפרין הוא אלד הסמלים הגדולים של המועדון שלנו. ( מי שרוצה לראות את התמונות שלי מהטקס, יכנס לפייסבוק שלי – ( מאשקה ליטבק בעברית )
מאושרת ומרגישה מבורכת שהוא היה הקפטן שלי.
תודה לך יעוז על הפוסט

איציק 22 באוגוסט 2018

כאדם הוא נראה מנטש, אחד שנותן כבוד, נעים הליכות ותרבותי.
מבחינת כישרון, אחד הגדולים שגדל, ובגלל זה כיכב בגילאים הצעירים. כאשר הכישרון בלבד לא הספיק הוא הפסיק לייצר תוצרת של עוד צעד או שניים. הוא ידע להיות מוביל בקבוצות שבהן הסגל היה חלש, אך לא להרים את עצמו כשמסביבו יש שחקנים ברמה שתאתגר אותו (להבדיל מקטש, בורשטיין ואחרים). סל הניצחון במכבי לזיכרוני הייתה זריקה פחדנית של אין בררה, הכדור הגיע במקרה, לא היה זמן אז זרק.
להלפרין היתה קליעה אבסולוטית, רק ברוב המקרים הוא ברח מאחריות כשהיה צריך. הייתה לו חדירה מעולה, למרות האטיות היחסית, אך הוא מגיל די מוקדם מיעט להשתמש בה. הייתה לו הבנת משחק טובה, אך במשחקים החשובים שיחק לרוחב (גם בנבחרת). את ההגנה לא יודע מה הכנסת אותו. לפעמים יצא לו טוב, אך ההגנה שלו הייתה חלשה מזו של שארס.
רשימת ההישגים שלו מעל גיל 21 נראית כמו לקוחה מהסרט של פורסט גאמפ. במקרה היה בתמונות של כל האירועים החשובים. נדיר שהשפיע (ואם מדברים שהחזיק על גבו את הנבחרת אז לאן היא הגיעה איתו גם כשנתן מספרים?).
אז ברמה הישראלית, בגלל כישרונו הנדיר, הוא יחשב לאחד הטובים שדרכו על הפרקט, אבל הוא שחקן שלא מיצה את הכישרון שלו ואף לא התקרב. ייתכן שזה בגלל אופי המנטש שלו והרי השחקן זו גם יכולת הפיזית וגם האופי והחלק השני לא בא איתו למגרש יותר מידי.
הפרישה שלו לדעתי חיזקה את ירושלים. היא פינתה מקום לשחקן שאולי כישרוני פחות אך עם יכולת מיצוי יותר גבוהה, ומחיץ למגרש הוא אחלה. מאחל לו הצלחה ומיצוי כישרון בשלב החדש בחיים.

אריאל 22 באוגוסט 2018

איש טוב עם לב גדול. גאה שהוא היה קפטן בהפועל המשך נאה לעדי מהבחינה הזאת.
כשחקן היה חסר לו הקילר אינסטינקט ואין ספק שהוא פיספוס מנטלי. מה שכן מעט שחקנים היו עם החכמת משחק שלו והאסיסטים שלו היו תענוג.

עגל 22 באוגוסט 2018

כל מילה!
לא יכולתי לכתוב טוב ממך על יותם.
ועוד משהו קטן – היום כולם מדברים על "מורשת" ונראטיב" ומה שמסתתר מאחוריהם הוא דעת קהל מעוותת ורצון של השחקן ללכת לפי האופנה הזו שמכתיבים לו כדי שהוא יזכר כאהוב על ידי הקהל. אז יותם לא חי לפי נראטיב מוכתב מהטריבונה – הוא לא היה משתלט בכוח על המשחק, לא "גידל ביצים" (כי שלו כבר היו גדולות מספיק) ולא עשה מה שהקהל ציפה ממנו אלא מה שהמאמן והחברים היו צריכים.

יואב 22 באוגוסט 2018

כישרון גדול ואדם מאד מאד נחמד. הציפיות ממנו היו גבוהות וזה לא משהו שניתן להגיד על כל אחד.מכבי היתה מחוספסת מידי בשבילו. מכבי יכולה להכיל מאדר פאקרים בהרבה יותר קלות מאשר שחקן מורכב כמו יותם. וזה לאו דווקא נכתב לזכותה. בכל מקרה, הוא גדל במכבי והיה בשר מבשרה ובעמודת כשרונות הכדורסל המקומיים שמכבי גידלה- יש לו מקום יפה ומכובד לצד אגדות רבות. הפרידה היתה טובה לשני הצדדים. שיהיה בהצלחה בהמשך…

זינק 22 באוגוסט 2018

אני חושב שזה יותר קשור אליו מאשר למכבי.
דורון שפר אדם לא פחות מורכב ורגיש. ועדיין השאיר חותם גדול יותר במכבי, למרות נתוני פתיחה פחותים משל הלפרין (אחוזי קליעה וכו׳).

יואב 22 באוגוסט 2018

לטנגו צריך שניים. וגם את שפר מכבי (והאווירה התחרותית בכלל) שחקה בסופו דבר. אני חושב ששפר במכלול היה שחקן טוב יותר מהלפרין ובעיקר עמיד יותר ללחץ.
ויש גם את העניין הזה שלשחק עם שאראס, פארקר, וויציץ'. זה משפר לך את גיליון התארים אבל יכול גם לסרס. מי יכול להיות ווינר אחרי ששחקנים כאלה עוברים במועדון? אז אולי היההכאן גם עניין של טיימינג.

זינק 22 באוגוסט 2018

הלפרין עשה קריירה יפה בשביל ישראלי.
יפה אבל לא יותר מזה.
בסופו של דבר המבחן האמיתי לשחקן הוא מבחן המאמנים. בכירי הישראלים והזרים שאימנו אותו, הגיעו בסופו של דבר כולם לאותה מסקנה – הוא לא השחקן שיוביל את הקבוצות שלהם.
זה שהוא ככל הנראה אחלה בן אדם ומנטש מעיד על איכויותיו כאדם בלבד, לא כשחקן.
היה אחד ג׳ורדן שמו, אדם לא משהו בכלל אבל שחקן…

איציק 22 באוגוסט 2018

אתה מתכוון לעדי ג'ורדן?

סבר 22 באוגוסט 2018

קריירה יפה בשביל ישראלי זה לא רע…. בשביל ישראלי…. :-)

רטקסס 22 באוגוסט 2018

שחקן ענק ולדעתי לא מוערך מספיק. כן, בדיוק מה שכתבתי.
אני מרגיש שפעמים רבות אוהדי ספורט מקבלים את הדעות שלהם מכותרות בעיתונים. בתכלס, זה ברור, כי יש מיליון משחקים ושחקנים וקבוצות ואי אפשר לעקוב אחרי כולם. לפעמים צריך למצות כותרת מסוימת ואז נדבקות סטיגמות לשחקנים.
בתור אחד שעוקב אחרי הלפרין מתחילת הקריירה – אין לי מושג איך נדבקה לו תדמית ה"לוזר" או אחד שנעלם ברגעי ההכרעה.
צריך לזכור שבשביל "להיעלם" ברגעי ההכרעה צריך להגיע לרגעי ההכרעה. ואם אתה שחקן שהובלת את הקבוצה שלך לרגעי ההכרעה – אולי אתה לא כזה לוזר. לפעמים זה תלוי גם ביריבה….

ספציפית בנוגע ליותם – לתחושתי זו בעיקר אכזבה שהייתה לאנשים מהציפיות ממנו. אני זוכר דיבור עליו בתור כוכב-על אירופאי, NBA ומה לא. ואז ליאור אליהו נבחר לפניו בדראפט, שלפי מיטב זכרוני די הפתיע את כל המומחים…
בכל אופן, אז אולי הוא פשוט לא עמד בציפיות המאוד גבוהות שהציבו לו. הוא נתן קריירה מרשימה מבחינה מקצועית נקודה.
וכמובן דיברו כבר המון על האופי שלו. שחקן ואיש ענק.

איציק 22 באוגוסט 2018

זכותך לחשוב שהלפרין שהוא שחקן ענק. מצידי אתה יכול לחשוב שהוא טוב מאלו שלפני לברון. זכותך, זכותך, זכותך. מה שמקומם זה הזילזול שלך במגיבים. אלו שלא מסכימים איתך כנראה קנו את הבולשיט מהכותרות בעיתונים, להבדיל ממך שעקבת אחרי יותם. נו שויין.

יואב 22 באוגוסט 2018

כשאתה עושה שלוש עבירות בחמש דקות אחרונות למשחק אליפות, זה כנראה נדבק. לא כותרות בתקשורת כי אם מראה עיניים ממש לא מלבב.

רטקסס 22 באוגוסט 2018

אוקי, נהדר. הז'אנר הפגיע. אני כתבתי בכוונה באופן כללי ולא באופן ספציפי לגבי אף מגיב כיוון שדיברתי על הסטיגמה בכללותה ולא על ראות עיניו של מגיב כזה או אחר. ואם עקבת אחריו, נהדר, מעולם לא זלזלתי בך.
א. אני אשמח אם תסביר לי מתי לאורך הקריירה הוא "בורח מאחריות" ו"לוזר".
ב. לחילופין, אני גם אשמח להגדרה קצת יותר רחבה של המושג הזה… כי מדובר בספורט, אחרי הכל. ולא ספורט אינדיווידואלי, שבו אתה יכול נטו להפגין יכולת חלשה (נניח, אתלטיקה, התעמלות וכיוב'). יש שומרים. ויש שומרים ברמה גבוהה. הבחור לא בדיוק שיחק נגד נהריה ואשדוד כל הקריירה שלו. לכן כתבתי – בשביל "להיעלם" ברגעי ההכרעה, צריך קודם כל להגיע לרגעים האלו…

איציק 22 באוגוסט 2018

אין קשר ללהעלב. אני חושב שרוב המגיבים פה עקבו אחריו. לא ביום יום, כי אם במגרש כמובן. ראה את התגובה של יואב כתגובה מאד בולטת לעין במיוחד לא כמות העברות כי אם אופן הביצוע וההתנהגות בכללי. אני מחשיב את הלפרין כקלע ברמה אירופאית גבוהה מאד וכחודר טוב (לא מעולה אבל טוב, אולי טוב פלוס). עכשיו כשאני לוקח את היכולות הללו ורואה כמה משחקים הוא לוקח מעט מאד זריקות ומעדיף למסור לקלע נחות ממנו כשהוא פנוי לזריקה, אזה זה לא רכז, זה פחדן. כשאני רואה את הלפרין מכדרר המון לרוחב המגרש ומוסר לרוחב עם השליטה שלו בכדור, יכולת חדירה ויכולת מסירה אז סו מבחינתי בריחה. כן לפעמים עדיף למסור לקלע מחות כדי להכניס אותו למשחק, כן לפעמים המשחק לרוחב חשוב לתנועה של הקבוצה או העטת משחק, אבל כשויתור על הכדור ומשחק פסיבי הופך לטבע שני, מבחינתי זה בזבוז כישרון. אפשר לומר שעשה כריירה יפה, אפשר לומר שאופי זה חלק מסט היכולות והכישורים. אני יכול להסכים, אבל אז, הכשורים של האופי עשו אותו אחלב בן אדם אבל דפקו לו את מימוש היכולות האחרות שלו.

איציק 22 באוגוסט 2018

תראה מה הוציא מעצמו טפירו עם הרבה פחות כישרון. לא היה מקרה שהוא ברח בדקות הסיום, וכמה פעמים הצליח. פחות אתלט מהלפרין, עם קליעה פחות טובה, שמירה לא טובה יותר ויכולת קבלת החלטות כמו של יותם.
ראה את בורשטיין, אתלט טוב יותר ושומר טוב בהרבה אך נחות בשליטה בכדור, חדירה, קליעה ויכולת מסירה. ועדיין אין מה להשוות בתוצר הסופית בכול רגע נתון בוחר בבורשטיין.

רטקסס 22 באוגוסט 2018

להערכתי שלושתנו התכנסנו לאותה נקודה ואני פשוט מסתכל על זה מנקודת מבט אחרת.
אתם מצפים ממנו, בתור בעל כשרון על – לקחת את הזריקה ולא למסור, לחדור לסל וכו'. אתם כנראה מצפים ליותר ממה שהוא. אני חושב שזה עניין של כישורים. שאם לא עשה משהו – זה כי לא יכול. אתם טוענים שזה אופי.
אני לא רואה את זה. אני רואה שחקן עם הבנת משחק מצוינת שגם עזרה לו בשנותיו האחרונות שהיכולות המקצועיות קצת ירדו.

עוד אני מדבר ואני רואה במקרה כתבה ב"הארץ" בנושא הזה בדיוק:
https://www.haaretz.co.il/.premium-1.6407128
מניח שיקח זמן לתגובה לעלות בגלל שצירפתי לינק, אז חן חן על הדיון

איציק 22 באוגוסט 2018

רטקסס, אין לי בעיה עם מסירה במקום זריקה, אם המסירה באה לשחקן בעמדה טובה יותר, או קליעה טובה יותר. במקרה של הלפרין המסירה באה הרבה פעמים לא מזה ולא מזה אלה מבחירה שלא לקחת אחריות (אולי מסיבה אחרת, אבל מבחוץ לי זה נראה ככה). זה מה שעצוב. כששארס מסר, אף אחד לא חשב שזה בגלל הפחד לקחת אחריות, כולם הבינו שזו קבלת החלטה שאולי שגויה אך לא פחד. הוא לקח מספיק על הגב ברגעי ההכרעה. אצל הלפרין אין הרגשה כזו. יש שחקנים הפוכים מהלפרין, שייקחו זריקה אחרונה (או זריקת קלאץ') גם כשהם במצב בלתי אפשרי וגם אם יש אחרים במצב מעולה, ואז כשפעם במאתיים שנה נכנס להם כולם צועקים איזה ווינר. לדעתי הגישה של הלפרין עדיפה, אך ממש לא אופטימלית.

יואב 22 באוגוסט 2018

על מה שקרה אז מול חולון, קשה מאד להגן. זה היה מעליב וגלוי.

זינק 22 באוגוסט 2018

יואב, במעליב וגלוי אתה מתכוון לכך שהלפרין עשה את זה במכוון, כדי לא להיות על המגרש ברגעי ההכרעה?
אם כן אז אני חייב לומר שהלכת עם זה רחוק. גם כאחד שרחוק מלהתחבר אליו כשחקן, אני לא מעלה על דעתי לרגע כזה דבר.

יואב 22 באוגוסט 2018

זינק, לצערי ככה זה נראה. ואני לא אצטט את שמו של שחקן כדורסל אגדי שחשב בדיוק אותו דבר בזמן אמת. זאת היתה התחושה של רוב מי שצפה בזה בלייב. לא יודע אם בכוונה או בתת מודע- זה בערך האופוזיט המוחלט המצופה משחקן במעמדו של יותם. והוא קרס שם…

ישי 23 באוגוסט 2018

רטקסס
מה זה משנה אם היה יכול או לא? נניח שבאמת הבחירות שלו היו טובות, ואם היה לוקח עוד זריקות וחדירות היה מחטיא ומאבד. אז אם זו התיאוריה שלך, זה אומר שהוא היה שחקן עם ממש לא הרבה כישרון, אבל שהצליח למקסם אותו בעזרת קבלת החלטות – זה ממש לא הופך אותו לשחקן ענק, אלא לשחקן משלים שיודע את מקומו.
אבל זו תיאוריה מוזרה. איזה כישרון בדיוק היה חסר לו כדי לזרוק יותר?

רטקסס 23 באוגוסט 2018

ישי, פישטת את המצב, אבל זה הרעיון – אני חושב שהכישורים שהציג (בין אם זה מיקסום הכישורים או אי מיצוי הכישורים..) היו מצוינים ומובילים. חושב שהיה שחקן מוביל ולא משלים.

צבי 24 באוגוסט 2018

האזכור הזה של טפירו מוכיח הכל. שלא יהיו טעויות, אני אוהב את מאיר בעל הנס.

שים רגע את הנבחרת בצד (לטפירו היה קמפיין אחד מדהים, אבל גם ליותם). מה השיא של הקריירה שלו?
דמעות ל"סמי הרמאי", וכמעט אליפות.

די דומה לנקודות השפל בקריירה של הלפרין.

איציק 24 באוגוסט 2018

טפירו לא בא כדי להשוות קריירות אלה כדי להראות שחקן הרבה פחות מוכשר שלא פחד למצות את עצמו ולא לפחד לקחת אחריות. הלפרין עם הכישרון שלו היה צפוי להגיע הרבה יותר מטפירו ובסוף, לא ממש. הוא היה בקבוצות טובות יותר עם שחקנים שדאגו להביא תוצאות, מה שלא היה לטפירו, אבל היה צפוי שהלפרין יהיה משמעותי הרבה יותר בתארים אלו.

איג 22 באוגוסט 2018

מתי בדיוק הוא קלע סל ניצחון שהעלה את מכבי לגמר היורוליג??

גיא 23 באוגוסט 2018

הכוונה בטח לשלשה נגד ריאל בטופ 16 2008 שהביאה להארכה ואחר כך לניצחון שהבטיח מקום ראשון

גיא 23 באוגוסט 2018

אוהדי מכבי לא ישכחו את הבריחה שלו בגמר 2008 נגד חולון. זה היה נראה שהוא עושה עבירות בכוונה כדי לצאת מהמשחק ולא להיות בסיום הצמוד

לייב טרוצקי 23 באוגוסט 2018

חיים באילוז'. חוזה ל3 שנים פאקינג מליון וחצי דולר לעונה בגלקטיקוס של אירופה. עוד שנתיים טובות בקבוצות דרג שני. קליעה ומסירה ברמה שאין היום בכדורסל הישראלי, פשוט אין. כן, אופי שלא לוקח על עצמו ודופק על החזה אבל חתיכת שחקן נהדר ( משחק קבוצתי, הכדורסל).הטוב ביותר מאז קטש. ( הסיפור של כספי באמת לא מדיד) טופ 5 בכל הזמנים. הפרישה שלו היא סיום של עידן בו השחקן הישראלי היה פקטור באירופה ועניין מאמנים ביבשת והנבחרת נספרה על ידי הגדולות. היום גל מקל עם הביצים הגדולות שלו מחכה על הקו לגראן קנריה, שאר החברה צריכים חוקים כדי לקבל דקות בליגה שלהם, הנבחרת מסתכלת בלבן של העיניים לאסטוניה, אבל אתם מדברים על משחק לרוחב וחמש דקות בקריירה של 20 שנה. הזיה

יעוז סבר 25 באוגוסט 2018

כל מילה. שש רמות מעל לטפירו. שחקן צמרת. מה לעשות, נחמד מדי :-) הישראלים לא מתים על זה. הם תן להם שמוק כמו זהבי שיככב בסין.

היסטוריון של ספורט 24 באוגוסט 2018

תודה זהו מקרה קלאסי של בעיני המתבונן .
שכן אם משווים את הלפרין ביחס לאיך שסימנו אותו בגיל צעיר מקבלים מישהו שרחוק מאד מהמסומנים המצליחים האחרים
(למשל קטש ,שפר ,ג'מצי ) למרות שצריך לזכור שהיו הרבה מסומנים שלא הצליחו כלל (אלון שטיין למשל ).

לעומת זאת בהשוואה ל"סתם" שחקנים ישראלים טובים כמו מקל ,טפירו וכו' אז יותם עשה קריירה יפה שכללה קבוצות אירופאיות נכבדות וזכייה בתארים רבים כולל ביורוליג …מצד שני מידת השפעתו בהם לא הייתה גבוהה .

מכיוון שעקבתי אחרי הקריירה שלו ויש לי שם מחייב (היסטוריון ) ומכיוון שיש אי דיוקים בתגובות אבקש לעשות סדר קצר בקריירה שלו.

1. הוא הגיע למכבי כילד כמדומני בעונת 2002-03 מכבי שחררה בשבילו שחקן ישראלי טוב מאד לתקופה ההיא ליאור לובין .

2. מהר מאד הייתה זו הקבוצה הטובה ביותר של מכבי ולטעמי של אירופה בכל הזמנים לכן בקבוצה הזו בעונות 04-05 התרומה של יותם הייתה מינורית ויש שיגידו בצדק סוג של "נער פוסטר" לפחות באירופה שכן בליגה שיחק על תקן שחקן מוביל לפחות בשנת 2004-2005 האחרונה שלו
אז שיחק בליגה כ 21 דקות וקלע 10.5 למשחק (בעונת 02-03 קיבל 13 דקות עם 4 נקודות שעלו ל 15 דקות בעונת 03-04 עם אותו מס' נק').

3. למרות האמור בסעיף הקודם יותם יוכל להרגיש חלק בזכיית מכבי ביורוליג שכן באופן מפתיע שיחק את כל הארכה בנס קובנה המפורסם ואף קלע בה 3-4 מהקו
גם בגמר החד צדדי בהיסטוריה יותם שיחק והרבה (מעל 20 ) בו תרם 7 נקודות ו 3 חטיפות.

4. ב 06 יותם עבר לראשונה לאירופה (עונת 05-06 ) אך לובליאנה הייתה קבוצה בינונית ומטה במונחי יורוליג ושליטה בלעדית במונחי סלובניה ובפן הקבוצתי יותם לא שינה דבר אלא נתן סט' יפה (בדיעבד בניגוד לקריירה שלו ).

5. יותם חזר למכבי של ספאחיה 07 הפעם כשחקן מוביל לאחר עזיבת פארקר ובאסטון .
יותם נתן עונה סדירה נפלאה עם 11 נקודות ב 27 דקות אך כאן החלה בעיה חדשה והיא חוסר התפקוד בלחץ לכאורה
אבל זה קרה רק בגמר לאחר חצי גמר של 25 דקות ו 8 נקודות ומדד 11 הגיע הגמר ושם יותם לא נכנס טוב למשחק וקיבל רק 9 דקות אותם גמר ללא נקודות (0/2 מהשדה) ושחקנים כמו יארטין וששון קיבלו יותר דקות ממנו
(ששון אגב שיחק 28 דקות עם 11 נקודות ) שלא לדבר על שארפ וטל שחזר מפתיעה.

6. מכאן התפתחה לו איזו שהיא סטיגמה שקצת עשתה לו עוול שכן בעונת 2008 (07-08 ) הוא נבחר לחמישיית היורוליג השנייה והיה כמדומני לישראלי האחרון והראשון לזכות בכך מאז עידן היורוליג (לא מדבר על תקופת מיקי ברקוביץ שלא ניתנו פרסים כמדומני במפעל).
זה לחלוטין לא עניין בכך להיבחר לחמשיית היורוליג השנייה ובהשוואות השונות לכדורסלנים מהארץ הדבר הזה לחלוטין צריך להילקח בחשבון .

7. מעבר לכך הוא קלע סל מכריע במדריד להגיד שהסל העלה את מכבי לגמר גביע אירופה זה קצת מוטעה אך לא בהכרח לא מדויק הסל הזה היה במינוס 3 בבזאר במדריד ואם הכדור יוצא החוצה מכבי מודחת בשלב הטופ 16 הכדור נכנס מכבי הגיעה להארכה וניצחה ונצטרכה לנצל לאחר מכן את קובנה בשביל לעלות מהמקום הראשון ואז לעבור את ברצלונה בטוב מ 3 ואז את סיינה בחצי הגמר.
אבל היה זה סל שאם היה קולע אותו גורדון ,טפירו או מיקי כל הארץ הייתה צועקת איזה ווינר …אבל יותם קלע זאת בצורה לא אופיינת (16 נקודות אגב).

8. לאחר שיותם היה השחקן של מכבי (עם מוריס שנבחר אגב לחמישייה הראשונה ביורוליג באותה העונה) .
יותם עם סט' של 11 נקודות ב 27 דקות הוביל את מכבי בפיינל פור הישראלי הוא היה טוב מאד בחצי הגמר הקשה עם 12 נקודות ב 28 ומדד 15 מול בני השרון וגם כמה מפתיע בגמר קלע בדו ספרתי 10 נקודות ב 28 דקות ומדד 10.
אך העבירות שהוא עשה תפסו אותו כקורבן "של מכבי הלוזרית כזו שהפסידה 3/3 בגמרים לאותה העונה ואת הסטיגמה הזו קשה מאד היה לו להסיר).
9. הלפרין בגמרים הללו לא היה רע הוא קלע 9 בגמר האירופאי 11 בגמר הגביע ו 10 בגמר הפיינל פור ממוצע של 10 עגול שלא עזר לא להשתיק את הסטיגמה.
10. אח"כ הוא השתלב יפה באולימפיקוס כולל פיינל פורים של 09+10 אך ב 10 הוא לא שיחק כלל בפיינל פור וב 09 קלע 4 נקודות בהפסד בחצי הגמר לפאו .
11. יותם עזב את אולימפיקוס בדיוק לפני שזו זכתה בתואר הכפול של 12-13 ואז שיחק בקבוצות קטנות יחסית ביבשת לפני שחזר לארץ.
12. כשחזר לארץ העדיף את ירושלים בפן הקבוצתי היה שותף לצמד תארים היסטורי
בפן האישי נתן תרומה שבאופן טבעי הלכה ופחתה
בעונת הבכורה 14 קלע 12 ב 32 דקות
המשיך עם 12 ב 29 דקות בעונת האליפות של 15
ב 16 ירד לקצת פחות מ 10 נקודות ב 24 דקות
ב 17 גירד את ה 20 דקות עם 6 נקודות
והעונה 15 דקות וו 6 נקודות.

13. בעיון בנתונים מוצאים כמה נתונים מעניינים
מכיוון שהתגובה כבר התארכה אתמקד ב 2 מהנתונים
1. קליעה מרשימה מחוץ לקשת
39 אחוז בעונת 14 .
49 אחוז בעונת 15.
57 אחוז בעונת 16 !
35 אחוז 17 ו 59 אחוז העונה.
גם מהקו היה קלעי פנטסטי שלא ירד בשנית אלו מ 85 אחוז (92 אחוז בעונת 14 )

2. ירידה תמידית וקבועה במשחקי ההכרעה קרי הפליאוף פיינל פור להלן המדדים בעונות בירושלים

עונת 2014 :
עונה סדירה : 32 דק' 12 נקודות אחוזים של 51 ל 2 39 ל 3 ו 92 קו ומדד 15.2
פליאוף : 33 דקות 10 נקודות 47 26 84 ומדד 13 )

עונת 2015 :
סדירה : 29 12 61 49 88 ומדד 15.5
פליאוף : 29 10 70 39 89 צדד 11.

עונת 2016
סדירה : 24 10 58 57 87 12.7
פליאוף : 29 6 64 25 76 7.0

עונת 2017
סדירה : 20 6 54 35 85 7.3
פליאוף 14 3 80 25 100 7.6

עונת 2018
סדירה : 17 6 57 49 90 7.2
פליאוף : 15 6 75 20 100 6.3

שורה תחתונה : ירידה במדדים ב 4/5 עונות של מדד סופי
ירידה קבועה בנקודות ( 4 עונות ועונה אחת שווה)
ירידה דרסטית באחוזים מחוץ לקשת לפחות 10 אחוז !

סיכום :
שחקן טוב מאד קלעי אמין מאד ונדיר שלא ניצל מספיק את היכולת הזו
שחקן אחראי מאד
בקיצור כישרון על באופי של בורג במכונה
ולכן ככישרון על לא מדגדג את קטש ,שפר וכו'
אך כבורג במכונה נפלא כפי שאמר עליו פעם מאמן הנבחרת הלוואי עליי 12 הלפרינים.
יכול להיות שאם היה מגיע לנ.ב.א היה משקף נכוחה את כישרונו ואישיותו
שם הוא היה בורג במכונה כמו למשל קלדרון וככזה היה יכול עם קצת מזל למצות ממש את מה שהיה לו.
כבן אדם אני מתחבר מאד למה שכתבה מאשה ובהצלחה בהמשך !!!

יעוז סבר 25 באוגוסט 2018

יפה. עשית את התחקיר שאני התעצלתי לעשות. אגב לא טענתי שהוא ברקוביץ' של שנות האלפיים. אבל הור בהחלט שחקן עצום עם טענה יפה לאחד הגדולים בדורו ועם רשימת הישגים מהאגדות.

Comments closed