14 וחצי שנים של כאב

פוסט מאת חיים שדמי

כשהצרצרים חוגגים, הנמלים כבר חושבות על יום המחר. כמה אסוציאציות והרהורים שעלו בי בימים האחרונים:

יש לי חבר, קיבוצניק לשעבר, שאת כל החיים שלו העביר עם קיבוצניקיות. עד שיום אחד עבר לתל אביב, התאהב בתל אביבית, והוא מספר שהבין פתאום שהמין הנשי לא חייב להיות מופרע. בוקר אחד קם מיטש גולדהאר, והבין שלפעמים אתה פשוט מוקף בשיגעון. אם רק מרימים את הראש מעל לגדר שמקיפה את מתקן האימונים, מוצאים שפיות.

החבר הקיבוצניק אומר שמתברר שיש דברים שאפשר ללמוד מהצפון אמריקאים. פה בארץ נהוג להשפיל את המאמן שבועות, מספרים שיש לו גיבוי, מבטיחים שיישאר עד סוף העונה וזורקים את האשמה על השחקנים. ואז, אחרי ששותים לו את הדם בקשית, מפטרים אותו מבוזה והלום. בא הקנדי גולדהאר, הרים טלפון והנחית. באבחה.

ורק האוהדים של נימני נפגעו עד עמקי נשמתם. ככה עושים, אחרי כל מה שההוא עשה בשביל המועדון? לפטר בפלאפון? סמל?! אח, איזה אוהדים. סופר אייג'נטים לרגישות חברתית. האנשים שהתווכחו בנועם, שניהלו סימפוזיונים תרבותיים ביציעים בשאלה תפקודו של מאמן זה ומאמן אחר במכבי, שעודדו בלי הכרה כל מאמן שבא למועדון הזה בשנים האחרונות, שאמרו תמיד שמכבי קודמת לכל, שסמלים יש רק על חולצות, שכל אוהדי מכבי אחים. אח, איך מסתובבים להם לפעמים החיים כמו גלגל שווארמה.

"אני יושב בבית ורואה את המשחק נגד חיפה בשידור לווייני טרנס אטלנטי. ואני אומר לעצמי, מה זה הדבר הזה? על זה שפכתי 120 מיליון שקל? שני שחקנים על כל עמדה נתתי להם. אמרו לי 'יצחקי נפצע, אל תשאל, הכל קרס'. לא הבנתי איך בגלל שחקן אחד הכל קורס, אבל הם היו היסטריים. אמרו לי 'יש איזה שניים מהבונדסליגה להביא במקומו, אחד אפילו ישראלי'. הבאתי להם.

השניים האלה שיחקו גם ביום שני. אחד מהם, דווקא לא הישראלי, בולגרי נדמה לי, הוציא גול מהרגל של שחקן שלנו, זה עם האבא. ואני מסתכל ואומר, זה לא הגיוני. ג. יפית לא היתה מסוגלת לשווק את הדבר הזה.

בהתחלה חשבתי עובדים עלי. אולי מישהו ערך לי את המשחק בטכניקה שמשנה מציאות. הישראלים מעולים בזה. הם עושים את זה כל הזמן בטלוויזיה שלהם, בחדשות. מקרינים מהתודעה הכוזבת שלהם על האירועים. אבל אז דיברתי עם אנשים בישראל, והם ראו אותו דבר. ואז אני קם בבוקר, וקורא שיוסי מזרחי אומר שהקבוצה צריכה חיזוק של שני שחקנים. ישר הרמתי טלפון לזה שהחתים אותו ואמרתי לו שיילך הביתה" (גולדהאר בשיחה לוויינית טרנסאטלנטית בסקייפ).

מה הוא חשב לעצמו מזרחי? לא באמת, מה העסיק את התאים שלו כשהשתחרר לו המשפט הזה על החיזוק של שני שחקנים אחרי ההפסד לחיפה? כאילו מה, עד כדי כך נרמס לו החוט שדרה שהוא שלח גרורות וסתם לו את המוח? העשן מהריאות עלה לו לראש?

מה קורה להם, לטיפוסים שעוברים במועדון הזה בעשור וחצי האחרון, שמרגע מסוים הם נשמעים פתאום כמו מוכי שיגעון?

כאילו, אני בטוח שאם אני גולדהאר, ומזרחי משחרר יציאה כזאת אחרי כל מה שקניתי לו, אני עולה על מטוס ובועט לו בתחת. אבל זה רק מפני שאני לא רגיל לחיות עם מיליארדים, אז אני מתפנן על האופציה לבזבז. יאללה, כרטיס לישראל וחזרה רק בשביל בעיטה. ביג דיל, אפילו לא מכה קלה בעו"ש. אבל אם אתה מיליארדר של שנים, אתה מסתפק בטלפון.

– "הלו, אבי, ד'יס איז מיטש".

"יס, הלו מיטש. האו אר יו?"

– "פיין, פיין. ליסט'ן, אבי. איטס נוט וורקינג. יו אר פיירד".

"פייר?! וור איז פייר? אין דזה כרמל אגן?"

אתמול בלילה ישבתי עם החבר הקיבוצניק שלי ועישנו סיגריה. ואז עברה בי מחשבה יפה. חשבתי שראוי יהיה שמכבי תארגן טקס מיוחד במשחק הבית הבא ובו תתנצל בפני כל הקורבנות שנפגעו מההוא כל השנים, ומההתנהלות חסרת הכבוד של המועדון כל העשור וחצי האחרונים שאפשרה את היווצרות התופעה.

יקראו להם אחד-אחד למגרש, יעניקו להם זר, הקהל יעמוד, ימחא כפיים. זה המינימום שאפשר לעשות, כדי לטהר את העבר ולפתוח דף חדש אמיתי. כן, אני ממש יכול לדמיין את אווירת ההתחדשות. דגו, קלינגר, בן שמעון, שרף, קשטן, השחקנים לדורותיהם, ועוד הרבה אחרים שאין כרגע מקום להזכיר אותם.

גם לי יקראו ויחלקו זר. מגיע לי. לא באמת. זה לא יפה לדבר בשם עצמך, אבל פשוט ראיתי טקסט של מליניאק לפני איזה יומיים והוא כתב שם על כל אלה ששכבו על הגדר בשביל הרגע הזה שגולדהאר זרק את ההוא. אני אוהב את מליניאק והסכמתי עם השמות שהוא הזכיר שם, עד הרגע שראיתי אותו כותב על הרציקוביץ'. ואז איבדתי את זה.

ה"מיסטר ברנז" האנושי הזה, גרגמל במסווה של בן אנוש, האיש שיצר את התופעה וטיפח אותה – הוא שכב על הגדר?! הוא הרי האיש שבנה את המתקן שכאשר מביטים מעבר לגדרות שלו רואים שיש גם שפיות. הוא שכב?! ואז חשבתי שיהיה יפה אם ייתנו גם לי זר. אני הייתי הראשון לשכב על הגדר, ובגלל שפה זה אתר של חברים, אני יכול להגיד את זה בלי שיגידו האיש מגלומן.

ואז יקראו גם לנציג האוהדים לקבל זר, בשם כל האוהדים שבוזו כל השנים. וחשבתי שאם אני כבר שם, מקבל את הזר על העבודה העיתונאית, אני יכול כבר לאסוף גם את הזר השני, בשם כל האוהדים. ואז ארוץ איתו לקהל ואזרוק אותו ליציע, כמו שחלמתי תמיד.

והקהל ייצא מגדרו – לא בגללי, בגלל השחרור – ותהיה אידיליה. ואנשים יזילו דמעות. וגם אני אזיל, כי כבר הרבה שנים אני רוצה להזיל, ולפעמים, כשאני נזכר בלילה ההוא, אז לפעמים-לפעמים קצת לח לי בעיניים, וחשבתי שזאת תהיה סגירת מעגל יפה לקבל את הזר ולזרוק אותו לקהל.

שמע לי, גולדהאר. במקום להשקיע 120 מיליון שקל בקבוצה, תשקיע שישים מיליון בשתיים: בחמישים מיליון שקל אפשר להביא אליפות. עלי. זה למכבי. ביתר העשרה תקים קבוצה חדשה, תקרא לה "הפועל נימני", שלח לשם את ההוא והאוהדים שלו, תלביש אותם אדום, ותן להם להתבוסס באהבה עצמית. גם ככה הדרבי הכי חם של העיר כבר כמה שנים הוא בין אוהדי מכבי לאלה של ההוא.

לראשונה אחרי שני עשורים אין במכבי אף אחת מדמויות הפלצות שחירבו אותה: לוני, אברם, נימני וקורק. זהו, האורוות נקיות. רק שטראובר שם, כמו תמונה על קיר האורווה, פרסה שכזאת, מזכרת מימים שהיו.

עכשיו תשמע גולדהאר. כדי לעבור שלב במשחק הווידיאו קח את שעיה ושלח הביתה גם אותו. תציב במועדון סמכות ניהולית מכביסטית אמיתית. אם זה היה אפשרי היית קונה את שירצקי מקריית שמונה, אבל ישנם אחרים. ועשה טובה, בדרכך חזרה לקנדה, תוריד בסוף העונה גם את התמונה מהקיר וזרוק אותה.

***

הנה קטע: העובדה שהאורוות התרוקנו, עוד לא אומרת שהן גם יתמלאו. אני פשוט אומר שמהניסיון שלי עם האוהדים של ההוא והעיתונאים שלו, יש דברים שצריך לחדד אותם. לא שזה יועיל במשהו, אבל לפחות אפשר להציג תיעוד. הבעיה של מכבי כבר עשור וחצי שהיא נטולת מכביסטים. במילים אחרות, זה שזרקו את ההוא, עוד לא אומר שהבא אחריו יצליח. ומה שיותר חשוב, אם הוא ייכשל, זה עוד לא אמר שקודמו גאון. חרא, מוכח בארץ פעם אחרי פעם, יש מספיק לכולם.

אני פשוט חושב שמשהו לא יכול להיות הוא עצמו, אם הוא נעדר את מרכיבי האישיות שלו. יש כל מיני אי הבנות לגבי מה זה מכביזם. הכי אני אוהב שהאנשים שהכי לא מבינים מה זה מכביזם, מדברים בשמו. לרוב אלה האנשים שהם ההיפך הגמור ממכביזם, מהקבוצה ההיא. כאלה שמונעים מקנאה ובונים עליה אידיאולוגיות. אז אני אסביר.

במגרש אורלי הישן – שם נבנו אגדות מכביסטיות אמיתיות – היה תלוי שלט: "הצלחה קודמת לעבודה רק במילון". לא רחוק משם, כמה קילומטרים צפונה ממגרש אורלי הישן, בעוד אחד מעשרות המתקנים והמבנים שבנתה המפלגה, לא הרחק מסניף קופת החולים וסמוך לבניין ועד הגימלאים שלה, היה תלוי שלט אחר: "קודם טובלים את התיון, אחר כך שמים חתיכת לימון".

ההבדל בשלטים היה ההבדל המסורתי בין שתי הקבוצות של העיר. האולם באוסישקין משול בעיני לגוש קטיף: לא צריך היה להרוס אותו, אילו לא היו מקימים אותו מלכתחילה. הקנאות חייבת להמציא לעצמה את התודעה הכוזבת כדי לקיים את עצמה. מאחר והמציאות היתה קשה להתמודדות, נולדו שקרים והומצאו אמיתות שהעמיקו את ההדחקה. נולדו סמלים. לוקחים את השקר ובונים עליו מיתוס. על המיתוס נבנית תודעה כוזבת. ככה נבנה הימין בארץ.

עאלק אנדרדוג, אין יותר ממסד מהפועל תל אביב שנבנתה על יסודות מפא"י. אין. כאילו שהאולם היה באמת שלהם. תחשבו שאוהדי בית"ר היו אומרים בניינטיז שהם אנדרדוג. בינתיים, מכבי היא דווקא הקבוצה שאין לה אולם משלה.

התודעה הכוזבת מייצרת מציאות שקרית. אוהדי הפועל סיפרו לעצמם שהם בכלל לא רוצים ניצחונות, גלגלו עיניים לשמיים ודיברו על לוזריות. "אנטי מכבי", הם קראו לזה. נטבעו סיסמאות שפורסמו מדי שבוע בעיתון: "נפרק אותם 0:1". אבל מה קורה אם הפועל תיקח אליפות שנה שנייה רצוף? זה לא מכבי?

טביב שתה שחקנים מכפר סבא, שאם מישהו במכבי או שמעון מזרחי היו עושים את זה, בואנ'ה כמה רעש הם היו עושים, כמה הם היו צועקים, כמה פרשנויות וטורים, ותביעות לבית הדין. ולא נגיד שאין להם את האנשים בתקשורת. מי כמונו יודעים כמה יש להם. אבל כשזה מגיע לחצר הפנימית שלהם? ששש, דממה. העיקר הבנק של פנאן מעסיק אותם. חכו-חכו, דה סילבה שלכם, זה ששלחתם לאינטר ובסוף גמר באוסטריה, עוד יתברר בסוף כמגלגל קוביות בחושך.

חבורה של כלום, שהמציאו לעצמם אידיאולוגיות. אילו היתה בהם יושרה, הם היו מתפרקים מנשקם וחדלים מלהיות אוהדים. גם ככה אוהדי הפועל נחלקים לרשעים גמורים ותינוקות שנשבו. אני מחזיק עדויות של מאות יוצאי קיבוצים שמתארים איך הובלו ברכבות ואוטובוסים למשחקים של הפועל, והוכרחו להיות אוהדי הקבוצה הזאת.

להגיד על מפא"י של שלושים השנים הראשונות שהיא קונטרה להון, זה כמו להגיד על ברלוסקוני שהוא בעד כדורגל שוויוני באיטליה. הם צסק"א של ברית המועצות. ריאל מדריד של פרנקו, זה מה שהם. הם היו ההון! רק שהם כושלים בבסיסם. כי קבוצת כדורגל היא לא סניף קופת חולים.

***

אבל נחזור לשלט מאורלי, זה עם ההצלחה שקודמת וכו'. אז השלט הזה הוא בעצם מכביזם, בזכותו היתה מכבי עד קיץ 96' המועדון המצליח ביותר שצמח כאן, ומאז כבר מזמן איננו כזה. הוא חדל להיות כזה, משום שהערכים שמנהלים אותו ומכתיבים את סדר היום המקצועי שבו, אינם תואמים במילימטר את רוח השלט.

המכביזם הוא השאיפה שאמורה להיות גלומה בכל אחד למקצוענות, מקצועיות ופרפקציוניזם. במילה אחת, הוא ענייניות. אין שום דבר ענייני בנימני. לא באופן בן צמח לגדולה, לא באופן בו הוא מתנהל ולא באופן בו ניצל 120 מיליון שקל.

הטעות בדיון מתחילה כבר כאן: לא נדרשים 120 מיליון שקל לייצר קבוצה הישגית שתיקח את הליגה בהליכה. עצם הדחף לרכוש עוד ועוד מנוגד לכל מכביזם. הוא לכל היותר משקף היסטריה. יצחקי נפצע, אפשר לחשוב, ישר רצים וקונים. בעונת הדאבל של 96' – עונת המכביזם האמיתית האחרונה – שיחקו בהרכב הקבוצה 8-7 שחקני בית בכל משחק.

מי שעקב אחרי הקריירה של נימני באופן ענייני ונטול פילטרים מסנוורים, יכול היה לראות שלא היה שום קשר בין השלט שהיה תלוי באורלי, לאופן בו התנהלה. אבל נימני הוא לא היחיד. שעיה הזה, אני לא מבין מה הוא קשור למועדון. הבנתי שהבן שלו אוהד מכבי ויושב בשער 11. לא בטוח שזה מעיד לזכותו. של הבן, אני מתכוון.

נימני כעס על מדוניאנין והוציא אותו מחוץ לסגל. מדוניאינין לא רץ במשחקים, הוא לא משקיע באימונים. זה מה שנימני והגורמים המקצועיים טענו כלפיו כשהשביתו אותו. אני לא כל כך הבנתי את זה. זה אפילו די הצחיק אותי. כי אני פשוט זכרתי איך כשמדוניאינין הגיע למכבי, אמרו עליו שהוא כמו נימני. לפי מה שאני קורא מהדברים של נימני, מדוניאנין באמת כמוהו. מה פתאום עכשיו זה כל כך מכעיס אותו?

תארו לכם שאתם שחקן שמגיע מהליגה הספרדית. לא שחקן גדול מקבוצה גדולה, אבל עדיין מהליגה הספרדית. ופתאום משווים אותך לשחקן עבר בקבוצה בליגה הישראלית, שבקושי שיחק כמה משחקים בליגה הספרדית, וגם זה לפני עשור, שהקהל של הקבוצה שבה שיחק ריסס עליו גראפיטי בעיר וקרא לו "הצב", ושהשחקן הזה בכלל הגיע אליה בקומבינה. איך הייתם מרגישים אם היו משווים ביניכם? זה מעליב קצת, אני חושב. אני הייתי קצת נעלב בכל אופן.

הערה אחרונה בעניין מדוניאינין. הרבה יותר פשוט לתת לשחקן ברמתו לשחק בעמדה שלו. זה רק יכול לדרבן אותו. אבל זה אני, עם ההבנה שלי. אני חושב שיש לא מעט שחקנים במכבי שאפשר להגיד עליהם אותו דבר.

אני בכלל חושב שללא מעט שחקנים שעברו במכבי בשנים האחרונות, יש עילה לכאורה לתביעה נזיקין נגד נימני, בגין נזקים מקצועיים ונפשיים שנגרמו להם לאורך השנים ופגמו להם משמעותית בקריירה. אני חושב שגם האוהדים של מכבי זכאים להגיש תביעה ייצוגית נגדו על פשעים שחולל בקבוצה שלהם. 

שטראובר מעצבן אותי. אני לא מבין למה אני צריך לראות אותו בשער של הקבוצה שלי. שימו את אובארוב בשער, עדיף. עם הגיל שלו, והחלודה, הוא עדיין לוקח את שטראובר. אפילו גפני עדיף עליו. זה עניין של עקרון. אתה מכניס לבלנדר את לוני, קורק, נימני ואברם, מערבב ולוחץ על כפתור "שוער", נפלט לך החוצה שטראובר.

אובארוב הוא מכביסט. בכלל, בשני העשורים האחרונים, שני המכביסטים הכי גדולים היו כאלה שצמחו מחוץ למועדון. קלינגר ואובארוב. מבין שחקני הבית, שלח היה הכי מכביסט. היום הוא מעצב פנים. המכביזם הצרוף הוא באמת אמנות. אין בכל המועדון הזה מכביסט אחד.

שימו אותי מאמן מכבי עד סוף העונה, אני מביא אליפות. באמת. אני נכנס לחדר הלבשה וחופר להם כל כך, שרק מלהסתכל לי בעיניים ישרוף להם התחת. "תעלו על המגרש ותעשו את מה שאתם יודעים, אני סומך עליכם", אני אגיד להם. זה מה שלא אמרו להם כבר שנתיים. שסומכים עליהם. "ועוד דבר. שטראובר, בדרך החוצה מהחדר הלבשה קח איתך את המזוודה ולך הביתה".

מה בקריירה של נימני השחקן מאז קיץ 96' גרם למישהו לחשוב שיש בו משהו המסוגל להתיר לגורם כלשהו בסביבתו להתעלות ולממש עצמו מקצועית? האם הדריבלים הטעו לחשוב ככה או שמא נענועי הידיים העצבניים אי שם במרכז המגרש שהשליטו טרור על סביבתו?

האם האופן בו תירגם את השלטת הטרור באותן שנים לאופן בו הוא מהלך אימים על שחקניו כמאמן כבר שנתיים, כשהוא מאיים עליהם בכל הזדמנות כי יהיו כאלה שישלמו במקומם בהרכב וכי "נזכור את השמות" כשנבוא לגבש את הסגל לעונה הבאה, הוא שגרם לחשוב ככה? האם הגישה הזו תורמת להתפתחות המקצועית של שחקניו ולתחושת השחרור שלהם לבטא את עצמם?

לא יפה להגיד על נימני שהוא עזב את מכבי בלי תואר. דאבל של הפועל זה לא תואר? הרי את השקר הזה יודעים כולם, אפרופו תודעה כוזבת. אפשר לחשוב שגוטמן או הראל עשו משהו בהפועל. רק נימני, הוא עשה אותם, ולוני לפניו. אני, סיפרתי את זה כבר פעם, יש לי מנהג. בכל פעם שהפועל זוכה בתואר או מנצחת דרבי, אני שולח זר ורדים לנימני. "אבי, תודה על הכל. לא שוכחים. אוהדי הפועל".

אתה מבין, גולדהאר, הבעיה שלך שהיית רחוק ושאתה לא מבין עברית. אילו היית מבין, היית קולט כמה מסתלבטים על המועדון שלך כבר המון זמן. איך אוהדי הפועל וחיפה שרים לנימני? "תישאר, תישאר".

השבועות הקרובים עלולים להיות לך לא קלים. לאט-לאט תתברר לך מידת החומרה האמיתית של המצב. אתה תבין פתאום את עוצמת הלעג, עד כמה הבדיחה היתה גלויה ומשותפת לכולם. עזוב, לא כל הבדיחה עליך. אתה דווקא קלטת די מהר. עברת מסך ועלית שלב. ורק האוהדים של נימני לא קלטו את הבדיחה. ששש, אבי בונה, אל תפריעו לו.

סיפורם של נימני ומכבי הוא בעיני אחד המדהימים בתולדות הספורט. הוא כזה לא רק מפני השלכותיו, החורגות מעבר לכל תופעה ספורטיבית, אלא מפני המופרכות המקצועית שבו. כבר שנים מופקעת קבוצה שלמה לטובת עשיית הסטאז' של אדם אחד. נימני התגלח על התחת של מכבי בתקווה שיצמח ממנו מאמן. אבל הסיפור מדהים בעיקר בשל התודעה הכוזבת שבבסיסו. בחוסר יכולתו של הסטאז'ר להשלים את הסטאז' בהצלחה לאור כישוריו.

עוד שתי אמיתות כוזבות נבנו בצדה: היותו של נימני ווינר ומכביסט. נימני מעולם לא היה ווינר, והוא בוודאי לא היה מכביסט. הזיהוי המוחלט של נימני עם ווינריות, ובעיקר עם המכביזם, השלימו את היווצרותה של התופעה. העובדה שגדל ושיחק במכבי עוד לא הופכת אותו למכביסט. הוא רצה להיות כזה, בלי ספק, ורגשי הנחיתות והקנאה שאכלו אותו מבפנים גרמו לו להאמין שהוא כזה, אבל הוא לכל היותר היה שחקן במכבי. מצוין לפרקים אמנם, אבל שחקן.

נימני היה אדם בוטח וקר רוח, כשהסביבה שהקיפה אותו היתה כזאת. כשנעלמה הסביבה, והוא נותר לבד להנהיג, הופיעה ההיסטריה. הוא היה היסטרי כשחזה בדרור קשטן מעדיף את חיים חג'ג' על פניו בחלק מהמשחקים בעונת הדאבל, ולכן חתר להדחתו. הוא היה כזה בפרשת שרף המפורסמת, ובאופן בו הגיב כשקלינגר הושיב אותו על הספסל לערב אחד.

ההיסטריה הולידה את קיצוניות התגובה וזו את התוצאות ההרסניות שבאו בעקבותיה. המשותף לכל שלושת המאמנים שהוזכרו כאן היה ההחלטה העניינית שלהם להעדיף את טובת הקבוצה על פני טובת האדם הפרטי.

ההעדפה המוחלטת של טובתו של נימני על פני טובת הקבוצה ייצגה את נטישת הערכים המקצועיים, שאמורים לאפיין קבוצת כדורגל מקצוענית, שמתיימרת להיות מחויבת להצלחה. היא מייצגת את נטישת הענייניות. היא מייצגת את נטישת המוטו: "הצלחה קודמת לעבודה רק במילון". היא משולה לטעות בניווט: בקילומטר הראשון הסטייה היא בת מטרים בודדים, בקילומטר העשרים הסטייה כבר בת קילומטר. כמה שנים מתנהלת מכבי לפי טובתו האישית של נימני?

ככה, מכל הסלט הזה של אמיתות כוזבות, נבנה האתוס השקרי. הסמל. בחסות העיתונות, היה נימני סמל של כשלושת אלפים אוהדיו. עבור יתר אוהדי מכבי, הרוב המכריע, היה נימני בעיקר סבל.

תראו מה קורה שם במכבי. שחקנים בועטים בדלתות, בוכים, תולשים שערות. ההוא אומר שהכל אבוד והשני בוכה שהוא רוצה ללכת. האינסטינקט הוא להגיד עליהם: אפסים, לכו. אבל אני רציתי באמת לנצל את ההזדמנות, ולהגיד לגולדהאר עוד כמה מילים. לעבר אין משמעות אמיתית, אם לא מבססים בהתאם לו את העתיד. בהיעדר אינטליגנציה וראייה למרחקים ארוכים, לא תהיה קריאה נכונה של העבר, וממילא לא יהיה מה לבסס בעתיד. מאחר וגולדהאר לא מכאן, ואין מי שבאמת יספר לו על העשור וחצי האחרונים,  חשבתי לתת לו כמה טיפים להמשך הדרך: על אף הפיתוי שכרוך בכך, על אף התחושה המתסכלת שאת האליפות השנה גם נמלה מקרטעת תיקח בקלילות, מרבית הסיכויים שמכבי לא תהיה אלופה השנה. היעד צריך להיות העונה הבאה.

הסיבה שמכבי כנראה לא תהיה אלופה השנה היא מפני שמדיקטטורות ארוכות שנים לא משתחררים ביום. גם לגרמניה נדרשו מספר שנים להשתקם. כששחקן גדל בתחושה שהכישלון וודאי, כשבתוך תוכו הוא יודע שהסמכות שמעליו רעה בכל מובן (אישיותי ומקצועי), הוא מתפתח מכופף. ואז בוקר אחד הוא משתחרר. אבל המנטאליות לא משתנה ביום.

אני מאמין באמת ובתמים שאנשים לא מודעים מספיק לעומק הנזק של נימני במכבי לאורך השנים. הנזק האמיתי עלול להתברר בשבועות הקרובים, במקרה שהקבוצה תיקלע לכאוס לא מפתיע. כאן גם הסכנה לאוהדי מכבי ואנשי השפיות. כי במקרה כזה, הרעלים ביציע ירימו ראש ובעיתונים יהיו כותרות: "בשביל זה זרקתם אותו?" וכל יתר השטויות, והשחקנים יגיבו בשיתוק, וכל מיני מקורבים שלו ימשיכו לפמפם את העיתונאים, וזה יעמיק את הבלגן.

ואני אומר, הכל קטן. תבין, גולדהאר, יש תקופות שצריך לשים את הראש בין הידיים ולתת לגשם לרדת. בסוף הסערה עוברת. זה יכול להיות כמובן אחרת, אבל תתכונן לגרוע מכל. תתכונן אליו, כיוון שהוא כבר קרה. אתה תצטרך לחרוק שיניים, לעצום עיניים, ותזכור כל הזמן: זה יעבור, רק אל תתייאש. תרים טלפון לקלינגר. הוא יספר לך איך בעלים קודם, הילד המחונן שיצר את המפלצת, נכנע בסופו של דבר והחזיר את נימני, על אף שקלינגר התחנן אליו שיחכה עוד שנה.

מצד שני, יכול להיות שהסיפור של מכבי גמור, וכבר מאוחר מדי מכדי לעשות איתה משהו. יכול להיות שזה הצד האימהי שבאוהד שבי שמדבר, אבל לא יודע. כולם פשוט כל כך אופורים, וביום שלישי זה הזכיר את הכרזת העצמאות, כאילו הרגע הפילו את הפסלים של סדאם. העניין הוא שנדמה לי שמכבי היא מסוג הקבוצות שהיתה שייכת לעידן של הכדורגל והערכים האמיתיים, עידן שעוד היתה בו רומנטיקה, לא זה של היום, עם הכסף הגדול והטרמפיסטים המפוקפקים שרוכבים עליו.

זה עידן שמתאים להפועל. מכבי, אייאקס וליברפול (בסדר הזה, אני מבקש) הן הקבוצות שהכי חטפו מעידן הבעלות הפרטית. המקרה של ליברפול ומכבי קצת שונה מזה של אייאקס. שתיהן לא שרדו אסונות. ליברפול את הילסבורו ומכבי את לוני. בכל אופן, הפואנטה היא שהמים בקריית שלום כבר כל כך עכורים, שהספינה כבר כל כך התרחקה מנמל האם שלה, שאולי שום דבר כבר לא יעזור לה. האוהדים של נימני כבר נטועים כל כך חזק, שאין שום סיכוי למועדון הזה לזוז למקום שפוי.

לא שאני אופורי, כי אני חושב שעוד לא נאמרה המילה האחרונה מכיוונו של נימני. לכו תדעו, אולי הוא עוד יחזור, בצורת קבוצת בעלים חדשה. אולי הקבוצה תדשדש, הקהל של נימני יתגושש, וגולדהאר יתרפס. אולי אני סתם פוסט טראומטי, זאת גם אפשרות. אני פשוט נזכר במשפט שאברם אמר פעם, כשעוד היה בנאדם. אני ממש זוכר את היום שזה קרה, בקיץ 95', כמה ימים אחרי שמכבי ואברם לקחו את האליפות השנייה. צופית ואברם התחתנו לא הרבה זמן קודם, או שאוטוטו עמדו להתחתן, והם התארחו אצל גידי גוב בטלוויזיה. צופית דפקה שם את המופע הרגיל שלה, השתוללה, והוא ישב נבוך ולא הוציא הגה, קלט לאיזה בור הוא נכנס.

ואני הסתכלתי בתוכנית ההיא, וראיתי מול עיני איך אני מאבד את אברם. ונהיה לי עצוב, אפילו שרק כמה ימים קודם זכינו באליפות. זה היה לפני שהכרתי את קשטן. "זה לא נגמר עד שזה לא נגמר", גרנט אמר פעם, כשעוד היה בנאדם, לפני שהכיר את לילית, כשרצנו לאליפות הראשונה איתו.

ואז חשבתי שאולי עוד מעט אברם יחזור אלינו במין הסכם עודפים עם ווסטהאם, והתמלאתי חרדה איומה.

לפני שנה בערך היה סיפור ב"עובדה" על נימני. איך חתכו את אילנה דיין עליו. אמרו שלא חידשה כלום, השמיצו אותה איך ניפחה ציפיות בפרומו. מכל העיתונים התגוללו עליה, כל עיתונאי הספורט הגדולים. הייתי חלק מהתוכנית ההיא, רואיינתי שם. והאמת, היה משהו בביקורות על הכתבה ההיא. הם צודקים העיתונאים. היא באמת לא חידשה להם כלום.

וזאת בדיוק הבעיה שלהם. כי את כל מה שהם ידעו כל השנים, הם הסתירו מהקוראים שלהם. הם ידעו ולא פרסמו. ידעו ולא עשו תחקירים ראויים. במקום זה הלכו ועשו עליו סרטים שלני ריפנשטל היתה חותמת עליהם.

בשלושה חודשים עשו ב"עובדה" את העבודה העיתונאית הבסיסית שעיתונאי הספורט בארץ היו צריכים לעשות משך כל השנים. אילנה דיין פשוט שמה לכל העיתונאים האלה מראה מול הפנים ואמרה להם, "הלו, הדבר הזה, שצמח תחת הידיים שלכם, הוא סכנת נפשות. איך נתתם לו לצמוח ככה?".

יותר משהתחקיר היה על נימני, הוא היה על הסביבה והעיתונות שהצמיחו אותה. היא בעצם אמרה להם: אם זה מה שאתם שווים, אם באמת ידעתם הכל – עדיף תחפשו מקצוע אחר. ואנחנו, אלה שכותבים פה באתר הזה, ויודעים דבר או שניים על איך העיתונות בארץ עובדת באמת, אנחנו יודעים שהם ידעו. אי אפשר היה שלא לדעת.

האנושות, בגדול, נחלקת לשני סוגים של אנשים: אלה עם מגע ממית ואלה עם מגע מחייה. אלה עם המגע הממית יש להם חומצות רעילות באישיות, מאכלים כל דבר. אברם גרנט כזה. כל מה שהוא ייגע בו יתקלקל. הוא מטנף כל סביבה שהוא עובר בה. האנשים שמסתופפים סביבו רקובים באישיותם. בגלל זה אברם מבלה בפרמייר ליג בקבוצות עם בעלים הרוסים או כאלה שצריך לחשוד במניעים שלהם ולהיזהר מהאישיות שלהם. איפה שיש מהומה וסחי, שם תמצאו אותו.

אברם הוא תוצר מובהק של עידן הבעלות הפרטית. עידן הבינוניים והפחדנים. עידן קיצורי התהליכים. הוא פישט את היכולת לזכות במינוי שעשור אחורה היה נחשב למופרך. הוא ייתר את הצורך להגיע להכרה מקצועית. ככה אתם מקבלים את אברם מחליף את מוריניו בצ'לסי. תקראו את המשפט הזה שוב, בחייאת, תעצרו שנייה, תרימו את הראש מהמחשב, תחזרו עליו בקול ותגידו מה יותר מדהים בו: המופרכות או המופרעות.

נוטים לדבר על התחת של אברם. אני חושב שיש כאן חוסר הבנה מספקת באנטומיה של אברם. אני לא מפקפק בגודל התחת, אני רק חושב שלא מכירים מספיק באורכה של הלשון שאברם שולח לתחת של אחרים. זו לשון חוצה יבשות.

כשרונו של אברם להשמיע לכל אוזן את הטקסטים שתרצה לשמוע. התיעוב הבסיסי שכל אדם שרגישות בנפשו חייב להרגיש כלפי אברם גרנט, מקורו בדבר הזה. בעובדה שבבסיסו אברם הוא איש של תיקו. זו תמצית אישיותו. הבעיה שכדורגל הוא משחק נטול פוליטקלי קורקט. הוא משחק של הכרעה. יכול להיות תיקו כתוצאה במשחק נתון, לא כתפיסת עולם. אברם בא, ובונה לך קריירה מרשימה עם אופי תיקו.

זה יכול לקרות רק בעידן הזה שצונחים בו כל מיני חוצנים עמוסים בכסף והורסים את הכדורגל שלנו. בבכיינות שנלווית בסוף כל משחק להסברים שלו על התוצאות הלקויות. שבוע אחרי שבוע תבכה על השופטים, בסוף זה יתפוס. ירחמו עליך. גוטמן והפועל עשו את זה בהצלחה לפני שנה ושנתיים. בסוף זה תפס להם.

לאברם יש מנטליות של קבוצת תחתית, אבל ידענות כדורגל של קבוצת צמרת. הזעם אליו מקורו באופן בו הוא מתרגם את הידענות שלו לכדורגל מעשי. אתה אומר לעצמך, תכיר במי שאתה, תהיה מודע. אתה פחדן? תהיה פחדן, אל תספר סיפורים. אבל הוא מלעיט אותך בסיפורים. הוא בוחש. הוא הולך איתך בהפוך.

תסתכלו פעם איך אברם מגרד את הראש בזמן משחק. נגיד, מגרד לו הצד השמאלי של הראש. אדם נורמלי לוקח את יד שמאל, ומגרד, נכון? אברם לא. אברם לוקח את היד הימנית שלו, מעביר אותה בסיבוב שלם מעל הראש, עד הנקודה המציקה, ואז הוא מתגרד. לך ישר, יא תחת.

לנימני יש מנטליות של קבוצת תחתית, וידענות כדורגל לאימון אין לו בכלל. מה פתאום האיש הזה הולך לאמן. הקללה הכי גדולה שאוהדיו של נימני הנחיתו על קלינגר ובן שמעון בשעתם היא שהם תלמידים של אברם. אבל התלמיד הכי גדול של אברם הוא נימני. יותר מכולם. בתירוצים (שנה שעברה הוא בנה, טיפח צעירים שחקני בית – איפה הם כולם היום?), בהנמקות אחרי משחק ליכולת הדלה, חסרת הפרופורציה לאיכות השחקנים שלו – כל אלה טקטיקה של דחיית קצים.

אבל בחיים מגיע מתישהו הרגע לפרוע את האשראי. לאברם לפחות היתה הידענות שחיפתה עליו לפעמים. אי אפשר למשוך את השקר כל הזמן. כמו במשחק פירמידה. מתישהו היא תיפול, תשאלו את פנאן, ואיתה יפלו כולם. ככה נראה הגולם שקם על יוצרו.

השוויתי פעם את נימני למחלה אוטואימונית. במחלה אוטואימונית קם הגוף ונלחם בעצמו, גובר על המערכת החיסונית ומחסל את עצמו מבפנים. הרפואה חסרת תרופה כשהגוף מחליט לקום על עצמו מבפנים. נימני הוא סימפטום לאובדן הדרך המקצועי והניהולי במכבי. רק שבסוף הגוף עצמו מת, ואיתו המחלה. כי מחלה צריכה גוף לקנן בה.

אתה מסתכל על יוסי מזרחי, מה קרה לאיש הנחמד הזה בחודשיים האחרונים, על האופן הפתטי שבו הוא דיבר השבוע על הצורך של מכבי בחיזוק, על ההליכה חסרת האישיות אחרי נימני כשזה פוטר – ואתה אומר לעצמך, ככה נראה מגע ממית. לא צריך ללכת רחוק. תראו מה קרה למכבי מאז שנימני, אברם והאיש שגנבו לו את הראש, השתלטו עליה. יותר מגע ממית מזה אין.

זהו, כתבתי מספיק. אין לי כח יותר. אני רוצה קצת לנוח מהם.

פלייאוף - פוסט ההימורים הגדול (וגם, כמה שאלות אלטרנטיביות)
על מינוי קני דלגליש לליברפול

92 Comments

שקטימאן 8 בינואר 2011

השקעת המון זמן ומילים בטקסט הזה (בפסיכולוגיה קוראים לזה ונטילציה) ואני מודה שעל הפסקאות האחרונות קצת ריפרפתי. אבל עדיין – אני יכול לסכם את מה שכתבת בהרבה פחות מילים:

בו-הו

הפועל מסריח

מכביזם זה מה שאני מחליט שהוא מכביזם (במקרה הזה, עבודה קשה ומסורה ולא שמעון מזרחי ומוני פנאן)

להגדיר את הדרבי האמיתי כמאבק בתוך מכבי, אחרי שנים של השפלות מהפועל על המגרש מזכיר לי משהו אחר: הנפת צלחת אליפות על מקום שני

אופיר המקורי 8 בינואר 2011

שמע, אני רחוק מלסמפט את מכבי, ומכיר את הסיפור שלך ולכן מבין את גודל הקתרזיס, ואולי דווקא בשל כך (ולאור הביוב שהשתחרר כאן, ברהיטות מרשימה – אני חייב לציין): למען הבריאות שלך, בנאדם: רד מהעניין הזה של כדורגל.

D! 8 בינואר 2011

השקעת המון זמן ומילים בטקסט הזה (בפסיכולוגיה קוראים לזה ונטילציה) ואני מודה שעל הפסקאות האחרונות קצת ריפרפתי

אני מעתיק את התגובה שמעליי כי היא מתאימה בול
וחוץ מזה – אין לי מושג מה כתבת אבל ברגע שכתבת מה שכתבת על שטראובר
אני יודע שאתה צודק.
וכל מי שאמור להגיע לאמן את המועדון הזה ולא יזרוק את הדבר המזעזע הזה (אני לא בטוח שאת גפני אפשר אפילו לצרף ליד המילה שחקן אחרת תצרף גם אותו) הוא לא מאמן ובטח לא מכביסט.

ארצי 8 בינואר 2011

קראתי את כל הטקסט. אחרי שלא הבנתי בדיוק למה הוא חותר, קראתיו שוב, ועכשיו אני אפילו יותר מבולבל. התוכל לסכם בכמה משפטים (לא יותר משלושה!) את הפואנטה שבכל התיזה הארוכה שלך?

איתן בקרמן 8 בינואר 2011

בוא אני אסכם לך:

1. בקיץ 96, לוני רכש את מכבי זוכת הדאבל, הביא את גרנט במקום קשטן, הפך בהמשך את נימני למלך (פרשת שרף) ודפק באישיותו ובניהולו את מכבי ת"א באופן קשה.

2. אבי נימני השתלט בזכות חולשת הרציקוביץ' על המועדון, כשחקן (שרף, מרד האוהדים, קלינגר ועוד)וכמנהל-מאמן כושל, שהפך ל"סמל", למרות שהוא ההיפוך של המכביזם האמיתי ("הצלחה קודמת לעבודה רק במילון").

יואב 8 בינואר 2011

"במגרש אורלי הישן – שם נבנו אגדות מכביסטיות אמיתיות – היה תלוי שלט: "הצלחה קודמת לעבודה רק במילון". לא רחוק משם, כמה קילומטרים צפונה ממגרש אורלי הישן, בעוד אחד מעשרות המתקנים והמבנים שבנתה המפלגה, לא הרחק מסניף קופת החולים וסמוך לבניין ועד הגימלאים שלה, היה תלוי שלט אחר: "קודם טובלים את התיון, אחר כך שמים חתיכת לימון".
פרייסלס.

תומר 8 בינואר 2011

לא יאמן כמה שנאה בטור אחד.
נמאס כבר מהביטוי הזה שצמח בשנים האחרונות שנקרא "אוהדי נמני". על פי מה שאומרים האוהדים האלה מעדיפים את נמני על מכבי, הם חוליגנים במקרה הטוב ועבריינים במקרה הרע. כמובן שנמני בעצמו הוא מינימום ראש משפחת פשע ואפשר להסתמך כמובן על התכנית של אילנה דיין שמבוססת כולה על עדותו של עבריין שברח לחו"ל…
האמת היא שאם אנשים היו טורחים לבדוק הם היו מגלים שאותם אוהדי נמני משערים 11 ן-8 הם גם אותם אוהדים שהולכים אחרי מכבי בכל מצב, משקיעים מכספם וזמנם בקבוצה, בתפאורות, בשלטים וכו'.
אבל הכי קל לעשות כמו כותב הטור והכליל וליצור סטיגמות וקביעות, העיקר לשטוף את המח לאנשים שאינם בקיאים בנושא.
כמה חבל שכותב הטור לא מדבר על הבעיה האמיתית באוהדי מכבי והם אותם יושבי שערים 1,13,2 (ברובם) שיש להם 0 סבלנות לשחקנים ומפטרים כל מאמן חדש כבר בדקה ה-5. גם עכשיו הם צעקו להעיף את נמני אבל בעוד שני מחזורים אלה יהיו בדיוק אותם אוהדים שיקללו גם את המאמן הבא. העיקר שהם לא אוהדי נמני.
אני גאה להיות אוהד נמני (שלא היה שחקן בשנים 79-88 בהן זכינו באפס תארים, אולי גם בזה הוא אשם?) וגאה להיות אוהד מכבי, בכל מצב.

אזי 8 בינואר 2011

בתור יושב שער 2, לא נשאר לי אלא להצדיק אותך, אבל לא בהכל.
כשאומרים "אוהדי נמני" לא מתכוונים לאוהדי מכבי השרופים. מתכוונים לאלא שמעדיפים קודם כל את נמני במכבי, אחר כך את נמני ורק בסוף את מכבי.
אני חושב שרק ביום שני נוכל לראות באמת כמה מיושבי שערים 10-11 (למרות שלא הבנתי בדיוק איפה אם ישבו בעקבות העונש) הם אוהדי נמני וכמה הם קודם כל אוהדי מכבי, ואחר כך נמני. אני מקווה שרובכם נמנים על הסוג השני ומההתנסחות שלך נראה שגם אתה מתכוון לעודד את הקבוצה ביום שני ולא לקלל את גולדהר.
העידוד של הקהל מתחיל קודם כל באוהדים השרופים, בגרעין הקשה. באוהדי נמני במכבי ובחוליגנים של ביתר. אבל רק אם השרופים האלה ידעו לשים את הקבוצה מעל הכל ואת השטויות מאחור, קבוצה יכולה ללכת קדימה.
אני יודע שלפחות אני, הולך לחזור למנהגים שלמדתי ביציע 11 בנוקיה, ולעודד את הקבוצה בכל הכח, ולקוות ששאר האנשים ביציע יצטרפו אלי (או בעצם אליכם).

מה שכן, אתה צודק שפיטורי המאמנים מגיעים קודם כל מהיציעים שלנו. וחבל.

תומר 9 בינואר 2011

אני מאמין שהרוב המוחלט של שער 11-8 יעודד וישים את הקבוצה מעל הכל. הלוואי ויתנו לאיווניר יותר מחודש של חסד אבל לצערי אני צופה שגורלו יהיה זהה לזה של שאר "המכביסטים" שעבדו במערכת: קלינגר, דריקס, נמני.
בגלל זה אני עצוב שהוא בא לאמן והלוואי שהרוב התומך בקהל ינצח את הקומץ המקלל.

גיא זהר 8 בינואר 2011

ווהאו. מישהו פה שחרר מועקה של הרבה שנים אבל אחינו קצת הגזמנו באורך הטקסט. חוץ מזה למען האמת ההיסטורית ראוי להזכיר שלגרנט ונימני חלק נכבד מהוצאת הקבוצה מתקופת יובש ארוכה לאליפות ב92. ובאשר לנימני – חכה. עוד מוקדם להספיד.

איתן בקרמן 8 בינואר 2011

הנה חלק מהתודעה הכוזבת ששדמי מדבר עליה. נימני ב-92 היה עוד שחקן צעיר ומוכשר (מאוד) בסגל השחקנים. החלק שלו באליפות הזאת היה בינוני מאוד.

ארז (דא יונג) 8 בינואר 2011

איתן, אני לא מסכים להגדרה הזו. ב 91-92 נמני היה בהחלט בין השחקנים העיקריים שהובילו לתואר, במיוחד בחלק הראשון של העונה (אבי כהן הירושלמי תפס את המקום העיקרי אחר כך, יחד עם שורה). לא זוכר כמה שערים הוא הבקיע באותה עונה, אבל מדובר בלא מעט, כולל ב 4-0 המפורסם בדרבי

גיא זהר 8 בינואר 2011

אני לא יודע מה זו תודעה כוזבת. אני רחוק מאוד מלהיות חסיד של גרנט ושל נימני אבל לגרנט (יותר)ולנימני (כמו אוברוב, פולוקרוב, קלינגר, זהר ושוהם) היה חלק נכבד באליפות (אתה רוצה לקרוא לו בינוני על הכיפאק). פרופורציות. מי שהפך את נימני לגדול מהקבוצה זה קודם כל האוהדים (הגרעין הקשה) הרבה לפני לוני הפראייר.אכלו מה שבישלו.

איתן בקרמן 8 בינואר 2011

מסכים. היה לו חלק באליפות. זאת לא "אליפות של נימני", איך שלא תהפוך את זה. אני לא זוכר עד כדי כך את פרטי האליפויות של מכבי מאז 92', ושואל במלוא הרצינות: יש אליפות שהיית מגדיר כ"אליפות של נימני"?

גיא זהר 8 בינואר 2011

אף פעם לא אמרתי אליפות של נימני. אין אליפות שהייתי מגדיר כאליפות של פרט לבני יהודה ב89 של סיני. נימני למרות היותו וינר אדיר וגם כובש מצטיין למרות היותו קשר לקח תארים כשלא היה דומיננטי מדי אלא חלק מהמערכת. ושוב, הוא הפך לגדול מהמועדון קודם כל בגלל הקהל שהאדיר אותו הרבה מעבר למה שמגיע לו.

אסף 8 בינואר 2011

באליפות של 92 נמני כבש 15 שערים ובישל 7.
באליפות של 2003 הבקיע 14 שערים ( וכזכור, היה מסופסל חלק ניכר מהעונה ), כולל 6 בשנים וחצי המשחקים האחרונים.
אז הוא לא לקח אליפויות לבד, אבל אם צריך לזכור שחקן אחד ממכבי בשנים האלו, זה יהיה נמני.

דורפן 8 בינואר 2011

נמניזם במיטבו. המאמן מביא אליפות רק משום שהוא שם את נמני במקומו, מצליח לזכות באליפות למרות איומים וסבוטז' מצידו של נמני, ובסופו של דבר יש מי שמייחסים לנמני את האליפות.

איתן בקרמן 9 בינואר 2011

בינגו

סלטיק 8 בינואר 2011

גבר – אחלה. העיקר שהוצאת את הכל מהמערכת.
אכן המצב אצלכם דומה למחלה בדרכי העיכול אך אני מודה שכאוהד הפועל היה כיף וטוב עם לוני-גרנט-נמני. זה בסדר, אנחנו לא יותר טובים או משהו (ע"ע דגלאס-טביב-מוני-שאלקה).
נשמע שקצת נסחפת עם פסקת ההשוואות המופרכת לגבי "מכביזם מהו" או "למה עדיין אני שונא הפועל". גדל את סיפור שלך ותן לנו גם מקום.
בתור אחד שגדל על תבוסות רצופות בדרבי, לא תשכנע את הנראטיבים שלי לגבי מה זה להפסיד לכם בתור ילד.
בעיני מכביזם טהור זה מוטי איווניר, ויקי פרץ, אבי כהן (ז"ל) – לא צריך להתחיל באובארוב. וכן, כמו שאתה בטח מבין, גם שנים טובות בהפועל זה סבל מתמשך (הפעם מצד הבעלים).
ברור שבפריפריה שלנו המעבר לבעלות פרטית מגחיך את כל הענין בצורה קיצונית (מישהו אמר לוזון?) אבל זו תופעה בלתי נמנעת. צדקת בכך שהבעיות של מכבי מתחילות ונגמרות ברחש-בחש שסביבה בעשרים השנה האחרונות – ובעיני יש קשר ישיר בין השמעוניזם בכדורסל לביוב של קרית שלום.
בכל מקרה – נפגש בערב העלאת זכרונות לשנאה אמיתית טהורה וטובה (בחסות "וואן"!)

vovy 8 בינואר 2011

איפה העורך של האתר הזה ?
שנותן לטור מלא שינאה, גועל והשמצות לטנף אתר נפלא.
שפת הביבים הזאת היא לא עיתונאות.
רחמים על הכותב…

איתן בקרמן 8 בינואר 2011

זה אותו עורך שנותן לתגובה הלא מנומקת שלך להופיע.

עזי 8 בינואר 2011

לייק

מאשקה 8 בינואר 2011

+ 1 !!!!!!!!!!!!!!

הופ 8 בינואר 2011

וואו. מבחינת האמוציות, נראה לי שזה בערך הפוסט שהיה כותב קפטן אחאב אחרי שמובי דיק חוסל (חוסל עאלק. הוא עוד יחזור כראש קבוצת משקיעים שתרכוש את "פקווד").
חיים, מהמעט שאני עוקב אחרי המלחמה רבת השנים שאתה מנהל נגד נמני וחבורתו (נדמה לי שגם חטפת בגלל זה מכות פעם, נכון?), אני בהחלט יכול להבין את ההרגשה שלך. הייתי משלם הרבה (טוב לא הרבה אבל נגיד כוס בירה) כדי לראות את הפנים שלך כששמעת שהוא פוטר.
אהבתי את הרעיון על הזר לכל אוהד שנפגע בכל השנים האלה. הסכמתי עם הביקורת על המבקרים את אילנה דיין. את המשך העבודה של אותה סביבה עיתונאית שאתה מדבר עליה היה אפשר לראות גם אחרי הפיטורים, במופע המבזה של קופמן וחבריו ב"חדשות הספורט" של אותו ערב.
(כתבתי על זה טיפה בתגובות אצלי וחסדאי מסכם את זה נהדר פה – http://sports.walla.co.il/?w=/3782/1777190).
אני לא מסכים עם שני דברים:
1. החלוקה של אנשים ל"אלה שממיתים" ו"אלה שמחיים". החיים קצת יותר מורכבים מזה ולמעשה נמני עצמו הוא ההוכחה לכך: על המגרש הוא החייה. מחוצה לו הוא המית. המסקנה שלי היא שכל אדם יש לו את המקום שלו. ואם הוא לא יודע מה הוא וקצת מתבלבל, צריך לעזור לו למצוא אותו.
2. "אין שום דבר ענייני בנימני". היה דבר אחד ענייני בנמני: מה שקרה מהרגע שהוא קיבל את הכדור ועד שהוא שיחרר אותו (בדרך כלל לתוך הרשת). בלי הענייניות הזו הוא לא היה הופך להיות מה שהוא. וזה אולי שורש הבעיה: אנשים מתבלבלים לעיתים קרובות בין יכולת של שחקן על המגרש לבין היכולות שלו מחוץ למגרש. זו לא בעיה רק של נמני, אנחנו רואים את זה אצל מראדונה, פרננדז, ברקוביץ' ואחרים. אבל המקרה של נמני הביא את זה לשיא.
(ועכשיו אני אברח מהר לפני שהדיון פה ייהפך למלחמה, כי חוץ מלכתוב שהפועל חבורה של שוביניסטים נדמה לי שלחצת על כל הכפתורים האפשריים, מנמני דרך מכבי-הפועל עבור בגוש קטיף וכלה באברם).

אנונימוס 8 בינואר 2011

בתור אוהד הפועל אני מרגיש שאין שום טעם להגיב בצורה עניינית לערימת המלל הזאת.
לראות איך המורסה שישבה לשדמי בלב מתפוצצת וגורמת לו לשפוך ארס ושנאה טהורה גסה וקהה לכל כיוון – זה מספיק מעורר רחמים, עצוב ואפילו מעט פתטי (בשבילי אישית לפחות)

מבקר המדינה 9 בינואר 2011

לייק.
מזכיר את פיני גרזון שביום חגו ושל קבוצתו מה שעובר לו בראש זה למלמל על גביעי 20 דולר, חולי נפש שמעיזים לא לאהוד את קבוצתו וכו'. ממתי בתורת המכביזם יש בכלל איזשהי התייחסות ליריב? פעם זה היה פשוט באים, מאיינים, והולכים. לא? מרתק לראות את התהליך שבמסגרתו מכבי הפכה לקונטרה של הפועל מרגע שאיבדה את תכליתה הדורסנית ותו לא-הלאומנות, הגזענות, ה"*יינו אתכם בעידוד", השמחה לאיד שכל כולה המצאה הפועלית. נכנסנו להם לראש חזק חזק ואם ביום חגם של אוהדי מכבי האמיתיים, זה מה שיש לאחד מגדולי שופריהם לומר-נו, גם לא נצא משם בקרוב. אנחנו לא רוצים לצאת.
מכביזם זל"ג.

moby 8 בינואר 2011

הייתי חייב כי קראת לי.
מובידיק לא חוסל, להיפך הוא חיסל את מי שהשגעון הטריף את חושיו. הוא הטביע את הפיקווד , את סירות הצייד, ונעלם במעמקים כשקפטן אחאב קשור על גבו.

הופ 9 בינואר 2011

אני שמח שהצלחתי להחזיר את מובי מהמעמקים!
תודה על התיקון, קראתי בילדותי את הגרסה המאוירת וכל מה שזכרתי מהסוף זה את ישמעאל צף על לוח עץ (לפחות זה נכון?).

תומאס 9 בינואר 2011

לא אמור להיות אחאב?

הופ 9 בינואר 2011

כמו שמובי כתב, אחאב זה הקפטן שירד עם מובי דיק למצולות. ישמעאל זה המספר שניצל בסוף.

ארז (דא יונג) 8 בינואר 2011

האמת שהשבוע ציפיתי באמת למוצא פיך. לא יודע אם חלק מכותבי התגובות שמעלי קראו או מודעים למסעות הצלב שלך מעל דפי "העיר" במהלך העשור האחרון (דרך אגב, גם קלינגר, שהיללת פה, היה אחד ממטרותיהן), אבל לפחות עבורי הם היוו אי של שפיות ואפילו תקווה.

אני חושב שאתה חוטא קצת באנכרוניזם – בהשלכה של נמני של השנים האחרונות לנמני השחקן, בעיקר זה של שנות ה-90, אבל ייתכן באמת שהדברים נכתבו מתוך סערת רגשות (לי אישית לקח כמה דקות טובות להרגע מהידיעה על הפיטורים השבוע), אז אולי אפשר להבין זאת.

חוץ מזה: "איך מסתובבים החיים לפעמים כמו גלגל שווארמה" – מועמד כבר בינואר למשפט השנה בעיתונות הספורט :)

שלו 8 בינואר 2011

תשמע, אני אוהד מכבי, חושב שנימני היה צריך ללכת.
יקח זמן לתקן, אולי הרבה זמן.
לא יותר פשוט?

לא החזקתי מעמד עד סוף הטקסט,
אבל ברגע שהילד הולך לישון אני אשלים את הקריאה.
אז אגיב יותר ברצינות.

חוץ מזה כדי להשקיע אנרגיה בעתיד לא בעבר.

יואב 8 בינואר 2011

איתן בקרמן,
ממוצע השערים של נמני בעונות האליפות היה באיזור החמש עשרה.
ממוצע הבישולים של נמני בעונות האליפות היה באיזור השמונה.
תרומתו היתה גדולה ויציבה.לא צריך לקחת לו את מה שיש לו.
מסכים עם שאר הדברים.

איתן בקרמן 8 בינואר 2011

אני דיברתי על אליפות 92 באופן ברור וחד משמעי, אז למה אתה נותן לי נתון שלא קשןר??

א,ק 8 בינואר 2011

חיים,
אומנם טור ארוך אבל אני כל כך מזדהה
אני הולך למשחקים משנת 93 מינוס שירות צבאי.רק מי שמנוי בשלוש שנים האחרונות מבין את המשמעות של להפוך קבוצה ללוזרית ולשאוב ממנה את רוח הלחימה. מכבי פשוט לא מסוגלים לחזור מפיגור. זה מדהים: מול קריית שמונה מכבי ספגה בערך דקה 30. ונשברה. זוהי הרוח של נמני.
מול הפועל וחיפה עלינו ליתרון ראשונים פעם אחת בשלוש שנים.וניצחנו.
נמני לא מאמן חסר נסיון, הוא פשוט ממש גרוע.
הוא לא הראה ניצוץ אחד בשלוש שנים.רק יכולת אימון וניהול משחק גרועים.
נקווה למאמן רגיל.זה כל מה שצריך

עזי 8 בינואר 2011

"האולם באוסישקין משול בעיני לגוש קטיף: לא צריך היה להרוס אותו, אילו לא היו מקימים אותו מלכתחילה. הקנאות חייבת להמציא לעצמה את התודעה הכוזבת כדי לקיים את עצמה. מאחר והמציאות היתה קשה להתמודדות, נולדו שקרים והומצאו אמיתות שהעמיקו את ההדחקה".

נהדר וכל כך נכון

עמית 9 בינואר 2011

לא הבנתי מה הבעיה עם אוסישקין זצ"ל?

דורפן 8 בינואר 2011

אליפות 92 – אוברוב-קלינגר ראשונים. אחר כך זוהר ואפילו מלמיליאן.

95 – הרבה אנשים ונמני ביניהם.

96 – דריקס, זוהר, קלינגר מעל כולם.

2003 – דגו, פיינסטיל וכמה אחרים. נמני תורם בסוף אחרי נזק עצום שניסה לגרום במשך סיבוב שלם. תוך כדי התנהגות פלילית כלפי המאמן.

בעז 8 בינואר 2011

רציתי לכתוב תגובה מנומקת וארוכה.

אחרי התגובה של דורפן אין מה להוסיף.

אמת בסלע

תומאס נוימן 9 בינואר 2011

אם יורשה לי להוסיף, – "תוך כדי התנהגות פלילית כלפי המאמן וכלפי ברוך דגו". כל היתר, כמובן, מדויק.

יואב 8 בינואר 2011

איתן,
כי אתה טועה גם בקשר לעונה ההיא.אני הייתי שם,לא אתה.אי אפשר לספר לי משהו על העונה הזאת שאני לא יודע.
עד ששורה ופוליקארוב נכנסו לעינינים והקבוצה התחברה,עברו כעשרה מחזורים בהם נמני הילד לא הפסיק להבקיע.בקבוצה בה החלוצים(דריקס ומליקה)בעיקר פינו שטחים לקישור-תרומתו של הקישור היה מכרעת. קלינגר, זוהר אבי כהן(מלך השערים של הקבוצה עם17 כמגן) ו…נמני.

אגב,זאת האליפות הלא צמודה היחידה מתוך הארבע,כך שתרומתו המספרית בעונות שלאחר מכן היא קריטית אף יותר.נמני היה שחקן כדורגל מחונן בקנה מידה ישראלי.לא יותר ולא פחות.

איתן בקרמן 9 בינואר 2011

אין ויכוח שנימני היה שחקן כדורגל מצוין עבור מכבי תל אביב. מסכים. לא באירופה, אפילו לא באמת בהרכב הנבחרת, אבל במכבי הוא היה מצוין. כמנהיג, מאמצע-סוף שנות התשעים של מכבי ת"א ובכל העשור הראשון של המאה הנוכחית הוא זכה עם מכבי באליפות אחת (אחת!) וגם בה אנחנו יודעים מה היה הסיפור.

שלו 8 בינואר 2011

קשה לי,
קשה לי, כי אני אוהד מכבי, כי אני זוכר ויודע שמכבי התחילה לפני האליפויות של נימני.
קשה לי ראיתי כל נעורי את הפועל לוקחת אליפויות והיה לי איזה זכרון ילדות מתוק איזה דאבל (ב77) ואליפות (ב79).
קשה לי כי יש הרבה מאוד מה לכתוב על נימני לטוב ולרע ואתה בחרת הרבה נקודות שהן או לא נכונות או לא מדויקות (ואני יודע שבעברית תקינה צריך לוותר על האו הראשון).

נימני הוא אחד השחקנים הגדולים שגדלו במכבי תל-אביב, אסור לזלזל בזה מצד אחד, מצד שני אי-אפשר להפוך אותו לסמל הגדול ביותר.
אפשר בשלוש דקות לייצר רשימה של 20 כדורגלני עבר שכל אחד מהם עומד בתחרות עם נימני על מקום ברשימת הזהב של המועדון, זה לא מוריד מהכבוד של אף אחד.

נימני עשה המון שגיאות במכבי אפשר להגיד מ96 אפשר גם מקצת יותר מאוחר.
המשחק האחרון שהוא שיחק היה משחק ההכתרה באליפות האחרונה, חבל שלא פרש אז, או זז הצידה כמו הרבה כוכבים גדולים.

נימני הוא ווינר, אלף פעמים תכתוב שנימני הוא לא ווינר, זה לא יעזור.
הוא ידע לנצח, הוא ידע לקחת אחריות ויש מיליון דוגמאות שזה (טוב לא מיליון אבל מספיק).

המועדון צריך מנהל – בוס שיחתוך דברים, שיסגור סיפורים לא גמורים כמו עם קשטן והפיטורים, שרף והפיטורים, אלי כהן והפיטורים וגם נימני והפיטורים.
להגיד לכולם יפה תודה ולהתחיל מחדש.

יש למכבי קבוצה טובה, היא צריכה לראות איך היא משקמת עכשיו את התדמית שלה.

יואב 8 בינואר 2011

נ.ב
תרומתו של נמני ב92 היא 15 שערים, 7 בישולים.מה אומר לך, מגדיר מחדש את המושג-זניח!
היום, על חצי מהסטטיסטיקה הזאת, שחקנים זוכים בתואר שחקן העונה, מקבלים שערים בעיתונים וחותמים באיזה קבוצת שקר בלגית ואז חוזרים עם הזנב בין הרגליים לכאן ושוב נותנים את אותה התפוקה.משעשע האמת.

אם תרצה דוגמה מובהקת להבדל בין נמני השחקן לבין הכישלון העצום שלו כמאמן/סקאוטר/מנג'ר/מתווה דרך תוכל לבחון את תרומתו לדרבים.
כשחקן,הוא הכובש השני בהיסטוריה של הדרבים בצוותא עם שייע האדום(8 כל אחד)ואחרי גלזר עם 11.
כמאמן? חבל לטרוח בכלל.הוא היה מפסיד את הדרבי חודש מראש.

moby 8 בינואר 2011

חיים האמת חיפשתי את תגובתך למהלך, כמי שישב בתל אביב משנות ה- 90 המאוחרות, אכן הציפיה השתלמה. קצת ארוך מלא ארס והרוב נכון (למרות האדרה של הפן השטני)
בקרמן לפעמים יוצא טוב ואני מברך על הפירסום. אולי יש אצלך גרעין של בן אדם, כל הכבוד. המשך כך (לא שאתה צריך את אישורי).

אין לי ספק שהדמות של נימני גדולה יותר מסך כל חלקיה. הוא באמת הפך לדמון ולדמות מיתית במכבי תל אביב. ואת זה צריך ללמד בכל פקולטה למדעי הרוח. משום מה אוהדיה שמו אותו מול שמות הגדולים ממנו בכמה מספרים (שפיגל). ולפעמים לפני כמה כאלה (קלינגר,שלח).
קלינגר במעברו חירב לחיפה 7-10 שנים של זכיות ובאותם שנים תל אביב הייתה החיפה של היום. "הענק" הצהוב התעורר מהתרדמה. כן גם אוברוב היה שם אבל הלב הירוק לשעבר פעם בתוך מכונה תל אביבית. משום מה (נימני) קלינגר לא תופס את המקום המתאים לו. כמאמן הוא שוב קורע מחיפה את האליפות שהגיע לקבוצה הגדולה והמוכשרת ביותר שצמחה בארץ ושוב הקהל הצהוב לא מבין את זה.

איתן בקרמן 9 בינואר 2011

מובי, בפעם הבאה שאתה מחלק ציונים לאישיות שלי או של מישהו אחר… דבר לענין.

moby 9 בינואר 2011

בסך הכל מברך אותך על ההחלטה לתת לשדמי מקום בנבחרת המתאזרחים.
אתה רוצה להתחיל בסדרת עקיצות אפשר והנה אני מכניס קצת חומר בערה למדורה.
מה דעתך על כך שחייל במדים לא הוכנס לאולם קונצרטים של עיריית חיפה. (שנתנה חסות ואירגנה את האירוע) כי המארגנים חשו שזה יפגע בנגנים (התזמורת הפלשתינאית) זה נשמע לך הגיוני?
אגב החייל הוא אכן לוחם בצבא ההגנה לישראל (שדר של גלי צה"ל שבא לסקר תרבות) לא שזה משנה הרבה.
http://glz.co.il/NewsArticle.aspx?NewsId=74988
מעניין מדוע זה לא תפס קצת יותר כותרות?

יואב 8 בינואר 2011

דורפן,
15 שערים ו7 בישולים ב92.אתה מתעלם מזה שקלינגר, אורי ואבי כהן כבר שיחקו במועדון כמה שנים קודם וזה נראה כמו כלום.
95-אולי העונה המשמעותית ביותר שלו במכבי לאחר שזוהר נמכר. סיים כמלך השערים של הקבוצה עם ניר סיביליה(12 שערים, 4 בישולים).
96-זוהר? אתה עושה צחוק? האיש פספס קרוב לחצי עונה בגלל הרחקות, פציעות ולפעמים מורוז היה עולה במקומו.על מה אתה מדבר בכלל?
נמני סיים עם 10 שערים ו14!! בישולים ועוד כמה שערים מכריעים בגביע.
2003-פרצופו של העסקן החל לבצבץ, זה נכון. שיחק חצי עונה, כבש 14 שערים(3 בישולים) מתוכם שישה שערי מאני טיים בשלושת המחזורים האחרונים של עונה שהוכרעה בהפרש שערים.

כמובן ששורה וקלינגר עומדים באותה שורה איתו ובעיני גם גדי ונועם.

דורפן 8 בינואר 2011

יואב – אם אתה חושב שקלינגר ואובארוב עומדים בשורה אחת איתו אז זה מעוות לחלוטין. הם היו רוח הקבוצה. להאדיר את נמני ב-2003 זה פשוט לאהוד שחקן נגד המועדון. כי נמני היה נגד המועדון. היא הוכרעה ביחס שערים למרות שמכבי הייתה צריכה לזכות בה בהפרש נקודות – בגלל הנזק שהוא גרם לקבוצה.

אנשים פליליים מטעמו היו מתקשרים למערכות עיתונים להגיד מה יעשו לקלינגר. קלינגר היה קרוב להתפטר בתוך מאבק אליפות בגלל שפחד מהעבריינים שמקיפים את האיש הזה.

את התודה המבחילה של אוהדי נמני (לא מכבי) לדגו היא הפרק הכי מלוכלך בהיסטוריה של המועדון. שחקן שסחב קבוצה לאליפות גורש מהמועדון כי גרע ממעמדו של נמני.

אומרים ששחקן וקבוצה טובים כמו המשחק האחרון והשורה התחתונה. אבל להאחז בשלושה משחקים טובים אחרי נזק שיטתי של נמני לקבוצה במשך עונה שלמה זו בושה. האליפות הזו היא אליפות גדולה כי היא הושגה במצב בו גורם רב השפעה במועדון – נמני ואוהדיו- מנסים למנוע אותה.

זו בדיוק האמת. תאמין לי – אני לא מכבי ולא הפועל ולא כלום. פשוט במקרה הייתי אז בהארץ – בתוך הסיקור השוטף של הקבוצות (שנה אחר כך עברתי לאנגליה) – זה מה שהיה.

יואב 8 בינואר 2011

דורפן,
אני בהחלט יכול להגדיר לעצמי מהי רוח המועדון אותו אני רואה בכל שבת ולא דיברתי על רוח המועדון(ששוהם, שלח וגדי מגדירים אותה לא פחות מאף אחד אחר) אלא על שחקנים מצטיינים.אתה מערב כאן מין שאינו במינו.גם רונאלדו הוא לא רוח המועדון אבל להתהדר במספריו אתה יודע…
בקשר ל2003-שוב אתה מסלף ומכניס לי מילים לפה.כתבתי-ראשו של העסקן החל לבצבץ.
אכתוב לך בצורה חד משמעית כדי שלא תתבלבל-אני אוהד מכבי כבר שלושים וחמש שנה.לגמרי לא אוהד נמני ואם היית טורח לקרוא מה הם רגשותי לפיטורין, היית כבר יודע זאת.אבל הוא כן שחקן גדול ששיחק במועדון האדיר הזה.
בקשר לפער מחיפה, אין שטות גדולה יותר. חיפה הפסידה לעצמה את האליפות עם אחת הקבוצות הגדולות ביותר שהיו לה אי פעם. לסיים איתה בשיוויון נקודות זה המקסימום שמכבי יכלה לייחל לו.יש לי תחושה שלא ממש עקבת אחרי אותה עונה(וגם הפועל היתה חזקה ובתמונה עד המחזור האחרון).

דורפן 8 בינואר 2011

יואב יקר. מתמטיקה פשוטה. אני לא יודע אם חיפה אז הייתה גדולה מבארסה הנוכחית או לא. עם נמני היה שוויון נקודות. ההתנהגות שלו בוודאות עלתה לקבוצה בנקודות. כך שאיתו אני מעריך שהיו זוכים בנקודות.

יואב 8 בינואר 2011

דורפן,
חיפה של תחילת אותה עונה היתה מדהימה.באה לבלומפילד ופירקה אותנו 3-0 קל. היא היתה בזון של ליגת האלופות(קמפיין נהדר)וקבוצה טובה יותר מאיתנו.
מה שכן-ללא נמני,נצחנו שם משחק שהפור של חיפה עלינו לפניו היה 9 . כך שכל הקרדיט למהלך של קלינגר ולמנהיגות שדגו לקח.
מסכים איתך לגמרי בקשר להתנהגות המגעילה לדגו.לגמרי.

אסף 8 בינואר 2011

"פרקה אותנו 3-0" מתייחס למנצ'סטר?

יואב 8 בינואר 2011

אסף,
מכבי בבלומפילד, מחזור שני או שלישי. השלוש על יונייטד בוודאי מתקשר לכושר המצויין של חיפה אז.

מבקר המדינה 9 בינואר 2011

להד"ם. גם אני זכרתי שחיפה פירקה את הליגה לרסיסים עד המשחק מול מכבי בקריית לאליעזר, ב-aftermath אחרי אותה עונה. יעקובו דורס את מגיני הליגה כאילו הם ילדים וכו'. זיכרון לחוד ומציאות לחוד כי כנראה אותו זיכרון מקורו ב5-0 על כפ"ס במחזור הפתיחה. את מכבי היא ניצחה רק 1-0 בבלומפילד (ה3-0 שאתה זוכר הוא כנראה משחק מעונת גרנט הראשונה עם גול של פראליה מ-20 מ' לחיבורי שטארובר), היא הפסידה לבאר שבע בוסרמיל ומבית"ר חטפה רביעיה על האפס. בית"ר של אינדיו פררה המבדח ועופר טלקר, כן?

תושב חוזר 8 בינואר 2011

אני חושב שמימד ההפרזה בטור הזה מתמצה בהשוואה בין הילסבורו ללוני – 95 הרוגים, אם אינני טועה, בטלים בעיני הכותב ביחס לנזק שגרם לוני (והאמינו לי שאיני מחסידיו, והאהדה היחידה שלי לנמני המאמן מקורה בכך שאני אוהד הפועל…).
אני מניח שאחרי ארבע עשרה שנה קשה לצפות לאיפוק, אבל בשביל זה יש עורך, לא? זו כתיבה של אדם היסטרי. צודק, בגדול, אבל היסטרי

מיכה 8 בינואר 2011

שדמי
בתוך בליל המילים שכתבת
אני מסכים להרבה דברים.
אתה מטיף לעיתונאי הספורט ומדבר על רמתם הנמוכה אבל בעצמך כותב את המשפט המזעזע

גם לגרמניה נדרשו מספר שנים להשתקם

בחייך
נמני גרם נזק גדול לקבוצתי האהודה
אבל ההשוואה להיטלר היא ביזיון ולא הולם את הרמה העיתונאית שאתה מתיימר אליה

כך מתבטא אחרון האוהדים המסיתים
ולא עיתונאי רציני

האם אין עורך לדה באזר ??

עופר פרוסנר 8 בינואר 2011

אותי מעניין הקטע עם ההגדרה של המכביזם. אני הבנתי תמיד שניצחון מעל הכל זו מהות המכביזם. לא עבודה קשה, לא צנע, לא תה ולא לימון, לא נמני ולא כלום. ניצחון ותו לא. תהיה קבוצה שתעבוד קשה ותפסיד – עדיין זה לא יהיה מכביזם. אבל יכול להיות שאני טועה, אני לא אוהד מכבי ת"א.

בסופו של דבר, נמני נכשל כמאמן. כל השאר לא משנה. הוא נכשל, והיה צריך לפנות את המקום. הקטע המדהים והמעניין הוא זה שאנחנו מתפלאים על זה.

אזי 8 בינואר 2011

שדמי,
בתור אחד שחולק את הדעה שלך, קצת מוזר שאני נגעל לקרוא את הטקסט שלך..
אתה מדבר באותה שפה של כל אוהדי נמני למינהם. באותה מידה יכלת לכתוב "הכל עובר עליך וקקה בידיך"
מדבר על גרמניה ועל אסון הילסבורו?
כנראה שאתה לא יכול להיות אוביקטיבי בעקבות מה שכנראה נמני עשה לך (אני לא סגור על כל המקרה)

אגב, מה שפז חסדאי כתב היום בוואלה! ספורט, הביקורת שלו על כל הכתבים שאומרים שמכבי שיחקה רע אבל יוצאים נגד הפיטורים, זה הטקסט הכי טוב שקראתי, שמסביר כמה נמני הוא גורם רע. (ואני קורא המון עיתונות ספורט)

בשיחה שהיתה לי לא מזמן עם חבר אמרתי שיש לו השפעה על אנשים כמו גואל רצון. הבנאדם פשוט מכשף!

אני לא חושב שהוא פגע במכבי (בתור צוות מקצועי) בכוונה. אני פשוט חושב שהבנאדם כל כך מקרין מנהיגות שהשחקנים הגיעו למצב שאף אחד לא צריך לקחת מנהיגות על הדשא, כי אלוהים לצידו.

אזי 8 בינואר 2011

שדמי,
בתור אחד שחולק את הדעה שלך, קצת מוזר שאני נגעל לקרוא את הטקסט שלך..
אתה מדבר באותה שפה של כל אוהדי נמני למינהם. באותה מידה יכלת לכתוב "הכל עובר עליך וקקה בידיך"
מדבר על גרמניה ועל אסון הילסבורו?
כנראה שאתה לא יכול להיות אוביקטיבי בעקבות מה שכנראה נמני עשה לך (אני לא סגור על כל המקרה)

אגב, מה שפז חסדאי כתב היום בוואלה! ספורט, הביקורת שלו על כל הכתבים שאומרים שמכבי שיחקה רע אבל יוצאים נגד הפיטורים, זה הטקסט הכי טוב שקראתי, שמסביר כמה נמני הוא גורם רע. (ואני קורא המון עיתונות ספורט)

בשיחה שהיתה לי לא מזמן עם חבר אמרתי שיש לו השפעה על אנשים כמו גואל רצון. הבנאדם פשוט מכשף!

אני לא חושב שהוא פגע במכבי (בתור צוות מקצועי) בכוונה. אני פשוט חושב שהבנאדם כל כך מקרין מנהיגות שהשחקנים הגיעו למצב שאף אחד לא צריך לקחת מנהיגות על הדשא, כי אלוהים לצידו.

אזי 8 בינואר 2011

אם אחד העורכים יוכל למחוק את התגובה הכפולה זה יהיה נהדר.

יואב 8 בינואר 2011

ובנקודת הזמן הזאת הוא מאמן נוראי.

עומר ב. 9 בינואר 2011

שדמי ,עקבתי אחרי הכתבות שלך בהעיר מס שנים ותמיד התחברתי ללא מעט ממה שכתבת ,למרות שאני אוהד הפועל .
אני בודאי מסכים איתך לגבי הנזק שנמני הסב למכבי ,אבל אני רוצה להגיד לך שאחרי קריאת הפוסט נשארה לי תחושה מאוד לא נעימה ,אתה מפריח פה אקסיומות(בעניך)שהן לעיתים מופרכות ולעיתים גסות ומכוערות.
כבר העירו לפני על ההשואה של ׳אסון לוני ׳ להילדסבורו וכל תיאורית ההשתחררות מדיקטטורות !? כאילו מה לא הגזמת?
גם הקטע של התקשורת אוהדת הפועל ,כבר טחנו את זה בלי סוף מי בדיוק אוהדי הפועל האלה מהעיתונות ומה כבר עשו
עם הבנק של פנאן?כלום ואף אחד לא חשף את זה עד שזה נפל על השולחנות במערכות כמו פגר של סיפור.
בקיצור בעיני הסגנון וההשתלחויות ממש תת רמה.
ורק רציתי לציין שאם לא שטראובר יכול להיות שגם לי היתה חמישיה בדרבי לספר עליה לנכדים.. 

פ(לוני) 9 בינואר 2011

טקסט ארוך ומעניין שרואים שנכתב מהבטן – בלשון המעטה.
בתור אחד שהתחיל את לעקוב באדיקות אחרי מכבי בשנת 92, אני בהחלט יכול להזדהות עם האמרה שמרגע שלוני נכנס למועדון התחיל השפל, הגדול שבהם הוא ההתרפסות בפני נמני עד לרגע שבו החל לשלוט במועדון.

היה ברור שעד שאבי לא יעזוב את מכבי, לא יצא שום דבר טוב מהמועדון.
בשביל הצלחה צריכים התנהלות שפויה – לא התנהלות עבריינית (נסו להיזכר מה קרה לחלק מגיבורי אליפות 96… נעם שוהם, זוהר ונמני עצמו שאם אינני טועה כרטיס השחקן שלו היה שייך מסיבה עלומה כלשהי לסוכן שחקנים ספרדי שסירסר בו למספר טיולים נושאי קופון ממכבי לדרבי קאונטי ואתלטיקו מדריד).

מעבר לכך – הוא היה מאמן גרוע.

נקווה שמכבי תצא לדרך חדשה ומוצלחת יותר.

ויכסלפיש 9 בינואר 2011

לייק. נהניתי בעיקר מהצירוף של גרנט פטרונו/שותפו של נמני להרס מכבי, החל מ-96'.

לא הבנתי מה הבעיה עם גוש קטיף/אוסישקין, "לא היה צריך לקום",למה? הפועל שיחקה שם במגרש פתוח עוד כשמכבי שיחקה במגרש הישן בקולנוע אורלי.

למלמיליאן היה תפקיד שולי כמחליף באליפות 1992, ולנועם שוהם ורון נחמן היו תפקידי מפתח ב-96'.

אני גם מברך על המגמה שלך ושל פז חסדאי לתקוף כתבי חצר בעלי לשון חלקלקה, רק בדרך זו יש סיכוי שהתופעה המכוערת הזו תצטמצם, ואני לא מדבר על יישובים בעמק יזרעאל, אלא על קשרי שתיקה לגבי הנעשה בקבוצות שמגלגלות עשרות מיליוני שקלים.

עזי 9 בינואר 2011

ויכסלפיש – אוסישקין היה מגרש פתוח, זה בדוק העניין. הפועל קיבלה היתר זמני, למרות מחאות התושבים, להקים שם אולם פריבזורי לשלוש שנים. זה נמשך כמעט שלושה עשורים. תאר לך שמכבי היתה מקבלת אישור זמני להקים מגרש סגור ליד קולנוע אורלי והופכת את המבנה הבלתי חוקי לביתה במשך דור והופכת את המבנה הלא חוקי לסמל ואייקון. האם אז היו באים בתלונות לראש עיר שהחליט להרוס את המבנה? היו משבחים אותו מפה ועד הודעה חדשה ובצדק. ואנחנו מדברי על ראש עיר ממפלגת העבודה, לא איזה בית"רי.

moby 9 בינואר 2011

למה אנחנו אוהדי הכדורסל (הצעירים "רק" 20 שנה) לא מכירים את הסיפור הזה?
ואיפה כתבי חצר מכבי לעניין?

עזי 9 בינואר 2011

אלו העובדות מובי. למכבי היו כתבי חצר, אבל התקשורת, בוודאי בשנים האחרונות היא אדומה.
אם לצטט את שדמי "הקנאות חייבת להמציא לעצמה את התודעה הכוזבת כדי לקיים את עצמה. מאחר והמציאות היתה קשה להתמודדות, נולדו שקרים והומצאו אמיתות שהעמיקו את ההדחקה. נולדו סמלים. לוקחים את השקר ובונים עליו מיתוס". ואידך זיל גמור.

moby 9 בינואר 2011

אני ירוק תמיד הייתי ותמיד אהיה בכדורסל נהנתי מאוד מארי עדי ודורון (לא קסקי) וקורן ומאיר ופרקינס (שדרה ירוקה) פשוט אני די משתומם שאת הסיפור של אוסישקין המלא טרם נפגשתי בו זה הכל.
לגבי תשקורת אדומה אין לי ספק (ראה שיטת המצליח של לוזון) ומה היה קורה אם היה הפוך.או החבאת חשד "מכירת משחק בליגת האלופות" לאי שם בעמודים הפנימיים.
ולא ככותרת ראשית – "אוהדי בית"ר כיבו סיגריה עם העקב" וקיללו בערבית "…-אמך"

הפטיש 9 בינואר 2011

סוגי האהדה בכדורגל של היום החלו להשתנות מזה זמן מה.
פעם זה היה הלוקאל-פטריוטיזם – העיר שבה אתה גר, בעיר גדולה זה ירד גם לרמה של שכונה (או ל"צפון" ול"דרום"). השחקנים לא השתכרו כסף, אבל היו השכנים שלך, או המשפחה. בארץ זכור מה קרה כאשר אהוד בן-טובים רצה לעזוב את בני יהודה.
האהדה הזאת עדיין קיימת בכדורגל של היום ברמת הנבחרת והביטוי שלה מוצג במחיאות הכפיים שמקבל אינייסטה בכל מגרש בספרד השנה.

עם הגלובליות של הכדורגל, האהדה למועדון כבר באה ממקומות אחרים. פתאום יש אוהדי בית"ר ירושלים בקרית שמונה. או מכבי חיפה בקרית אונו (זה בקריות, לא?). תראה לי שנת אליפות של מועדון ותראה שילדים בני עשר באותו שנתון החליטו שזאת קבוצתם לשנים הבאות, לא משנה איפה הם גרים. אני כבר לא מדבר על אוהדי מנצ'סטר, ברצלונה וריאל על פני כדור הארץ שמעולם לא דרכו בספרד או באנגליה.
גם השחקנים כבר לא מהשכונה, לא מהעיר וגם לא מהמדינה. יתר על כן – הם זזים מקבוצה לקבוצה כאילו אין מורשת בן טובים. הם מבקיעים שער ומנשקים את סמל הקבוצה ורק חדי עין מבחינים שמודבק שם שטר של דולר, קרוב ללב. השטר הזה הולך איתם לקבוצה הבאה.

הבילבול הזה יצר סוג אוהדים חדש – אוהדים לשחקנים. יש אהדה למסי, למרדונה, לפלה, לקאקה, לרונלדיניו, לרונאלדו והרשימה ארוכה. תרבות המרצ'נדייז, החולצות עם השם מוכיחה זאת. לפעמים שחקן בא לקבוצה בגלל החולצה שתימכר. האוהדים האלה מתקשים לשלב את האהדה לדמות עם האהדה למועדון ולפעמים השחקו מאפיל על המועדון, כמו במקרה נמני, לפעמים לא. אני כבר לא זוכר איפה משחק רוביניו.
יש גם וריאנט חדש למדי של אהדה למאמנים, אבל זה סיפור קצת שונה, שווה דיון נפרד.

האוהד המודרני, המתקדם, הינו אוהד כדורגל, אוהד אוניברסלי. לא שכונה, לא קבוצה – פשוט אוהב כדורגל, כמו אוהב מוזיקה. אם באה תזמורת פילהרמונית טובה לעיר, או להבדיל להקת רוק – הולכים לקונצרט, מוחאים כפיים וקונים דיסקים. לא צריכים לשנוא את התזמורת המתחרה. כך כאשר ברצלונה משחקים טוב – זה כמו ללכת להצגה. אפשר לראות באותו ערב גם את ריאל מדריד, למה לא, 2 הצגות בכרטיס אחד. לא חייבים להיות פנאטים למועדון ולא לשחקנים. אפשר להשוות סגנונות, להנות משחקנים טובים, מתפאורה טובה מדרמות כיס ובקיצור – להחזיר את הכדורגל למקום הראוי לו – בסך הכל ספורט, הצגה.

כאשר אתה רואה את ההצגה הקלוקלת של הכדורגל הישראלי ולא חשוב באיזה צבע, אתה הופך לאוהד אוניברסלי.המכביזם, הנמניזם, הגוטמניזם, הלוזוניזם והגרנטיזם פשוט לא מחברים אותך למשחק היפה הזה. האיזמים האלה קיימים אצל האוהדים והעתונאים מהעולם הישן.

בכל זאת נשאר לאוהד האוניברסלי דבר אחד ישן – "אל אל ישראל", כי אין לי ארץ אחרת. במונדיאל ממילא נדביק לעצמנו נבחרת כלשהיא (הולנד? ספרד? ברזיל?)

את האמוציות אפשר להשאיר לבעיות דת, כלכלה, בטחון, שחיתות – מה שבא קודם. הבעיה היא שהאוהד האוניברסלי רק בתחילת דרכו והוא מאד לא אוהבת שמקללים ודוחפים ולכן הוא נשאר בבית עם הילד, אל מול שלל ערוצי הספורט והפרסומות, המרוויחים הגדולים מהספורט המודרני.

mirage 9 בינואר 2011

אולי אתה צודק וזה כך בארץ, בעיקר אצל אוהדים צעירים. באנגליה למשל זה ממש לא כך. הביטוי הכי נורא שם הוא אם מכנים אותך glory hunter (צייד תהילה). זאת אומרת שאתה מתייחס לקבוצה כמו מצרך החודש. אם ארסנאל זוכה באליפות אתה "אוהד" ארסנאל. אם צ'לסקי מנצחת אתה "אוהד" צ'לסקי. מחליף נאמנות כל שבועיים. רוב האוהדים שם באמת מעדיפים שהglory hunters יישארו בבית….

הפטיש 9 בינואר 2011

ציידי תהילה – אולי, אם מסתכלים שוב בעיניים של לוקאל פטריוטיזם. האוהד המודרני אינו אוהד קבוצה, או תהילה ואינו מחליף נאמנויות – הוא אוהד כדורגל ואליו הוא נאמן.

ויכסלפיש 9 בינואר 2011

זה אכן חידוש בשבילי, העניין עם אוסישקין, יש יותר פרטים איך הקומבינה הזו הוסדרה לאורך שנים?.

עם זאת, ברור שלחולדאי היו אינטרסים מסחריים בחיסול האולם, ושמירת החוק לא עניינה אותו במיוחד.

מצ'ו טלקיסקי-ננו מרקוביץ' 9 בינואר 2011

כן, בצורה מאוד פשוטה. בעולם המציאות הסיפור שמתואר כאן לא התרחש. מחאת תושבים נגד אולם אוסישקין מעולם לא התרחשה, פרט למודעות הממומנות מטעם עיריית ת"א עם חתימות של ארגונים הממומנים ע"י עיריית ת"א או אנשים שבבדיקה שנערכו במקומונים, פשוט אינם קיימים, כל זאת בזמן המאבק נגד הריסת האולם. אה כן, והטינופת מחולדה גם אמרה שהתושבים מתלוננים שמשתינים להם בחצרות. לאוסישקין, מיותר לציין, היו היתרים ורשיונות עבודה. כבר עם סיום בניית האולם, עיריית ת"א ומועצת הפועלים הגיעו לסיכום על הארכת הסכם הפעולה של האולם למשך 25 שנים. שום דבר לא חוקי. על ההסכמים שחתמה עיריית ת"א מול מכבי ת"א על פינוי מגרש מכבי הישן, לעומת זאת, כבר קבע בעבר בית המשפט כי נעשו מ"שיקולים זרים".

אנונימוס 13 בינואר 2011

בעקבות הדיון המרתק הזה על מגרשים דיירים וחוקים, נזכרתי בכתבה הישנה הזאת
http://sports.walla.co.il/?w=//1581557

גלעד בלום 9 בינואר 2011

שדמי,

תהיה בריא,הכל טוב ויפה אבל מה הקשר בין פוסט על נמני והנזק שהוא גרם למכבי כל השנים(מסכים עם מה שכתבת לגבי נמני) ובין ההשמצות והדה לגיטימציה שאתה עושה לכל הפועל,הרי בחוסר הכבוד ליריב העירוני אתה פוגע גם בעצמך כי מה זה מכבי בלי הפועל?.

כשהיינו שייכים להסתדרות אז היינו קבוצה מושחתת של מפא"י ואילצנו קיבוצניקים מסכנים לאהוד אותנו,גזלנו כספי ציבור ודאגנו לשים את התיון ואח'כ את הלימון,עבודה קשה היתה מאיתנו והלאה(הפועל של דוביד היתה עצלנית..),אלא אם כן הם קראו בטעות את השלט המפכני בקולנוע אורלי.

כבר 20 שנה שאנחנו בבעלות פרטית ועדיין אנחנו מושחתים כי זה השוק החפשי תפור לטיפוסים המפוקפקים ששתו שחקנים לכפ'ס,אופס שכחתי להוסיף שהתקשורת אדומה,נו באמת.אגב אותו שוק חפשי ובעלות פרטית לא כל כך פגעו במכבי כדורסל.זה שדגלס(לכאורה) מכר משחק לפני שלוש עונות מכתים את ההישגים של הקבוצה בעשר השנים האחרונות?הרי המשטרה אמרה שדגלס לא חשוד…ומישהו נפגע מפרשת מוני למרות התקשורת האדומה?נראה לי שהכל חזר לקדמותו.

לא יודע מה זה באמת מכביזם אבל הבוז הזה לכל מה שהוא לא מכבי(ת'א) הוא חלק לא קטן מהמכביזם ולכן אין הרבה עצב על מה שקורה להם כי אני יודע שכשהם יתחילו לנצח שוב(וזה יקרה מתישהו) אז הכוחניות הזאת תחזור.כשהייתי ילד המכביזם היה מפחיד,גדלתי בשנות השבעים ומה שהפחיד במכבי זה שהיא היתה קבוצה גדולה עם דגש על קבוצה,אני יכול לשנן את ההרכב של מכבי בשנות השבעים כי כל שחקן היה דמות,מהעשור האחרון אני זוכר רק את השם נמני.

מבחינתי כאוהד הפועל השנים של נמני עם כל הפיאסקואים היו קומיות ואין ספק שהוא היה בדיחה לאלה שלא אוהדי מכבי וחבל שפיטרו אותו כי עכשיו יש לכם סיכוי לחזור להיות קבוצה.

אבל משפט אחד שנמני אמר לא מעט פעמים בעשור האחרון כן הייתי ממליץ לשדמי לשנן והוא המשפט הבא:"אני רוצה להוריד את הכובע בפני הפועל,הם היו טובים מאיתנו היום,צריך לומר את האמת,אנחנו לא ברמה שלהם".

שדמי-המשפט הזה,אולי מהאמיתות הבודדות שיצאו מפיו של נמני,קשה מידי עבורך לעיכול ולכן אתה נתפס לדה לגיטימציה של היריב שלך שהוא למעשה דה לגיטימציה לעצמך.

במקום זה אני ממליץ לכם בקרית שלום ללמוד מהפועל של העשור האחרון איך לבנות מערכת בריאה,להביא מאמנים יסודיים(קשטן וגוטמן) שמתאימים לאופי הקבוצה,לשמור על יציבות של המערכת המקצועית וכפועל יוצא לזכות בהשגים יפים גם בארץ וגם באירופה.

נכון,טביב והראל עושים שכונה והם קומבינטורים לא קטנים(זו ליגה של קומבינטורים) אבל השורה התחתונה היא שמידי שבת כבר שנים שכאוהד הפועל יש מה לראות על הדשא גם בליגה המקומית וגם באירופה,כאוהד אני מאד נהנה לראות את הקבוצה וגם נהנה לראות את האוהדים מעודדים כשאנחנו בפיגור(אפילו -3-0 בדקה השמונים)וגם אם חס וחלילה הפסדנו או לא לקחנו אליפות אז לא נורא,העיקר שנלחמנו ושעודדנו,לא יודע מה זה מכביזם אבל בעיני זה הפועל ואם ניקח עוד אליפות השנה(סביר להניח שלא כי בכל זאת אנחנו הפועל)אז זה לא אומר שאנחנו מכבי,זה פשוט אומר שלוזון הביא לנו את הקיזוז ושהתקשורת האדומה עשתה את שלה :).

שודד 10 בינואר 2011

:) מילים כדורבנות

עמית 10 בינואר 2011

ונאמר אמן.

צור שפי 9 בינואר 2011

אז ככה:

1 מפא"י/הסתדרות: שני גופים בעלי תרומה מכרעת להקמת המדינה ובנינה. שניהם עשו המון טעויות ועוולות, על כל אחת ששדמי יכול להזכיר אני יכול להוסיף שתיים. בהיסטוריה שלהם יש דפים אפלים אבל בניין אומה זה אף פעם לא עניין סטרילי. שניהם, ביחוד מפא"י, כבר לא הממסד בערך 30 שנה אבל כנראה שבעיני שדמי על ההגמוניה שלהם אין התיישנות. אוסיף בזהירות – בכמה הבטים (לא בכולם כמובן) ישראל נראתה יותר טוב בימי הזוהר של מפא"י וההסתדרות מאשר היא נראית כיום. לתמצת את המורשת המפוארת (ללא מרכאות) של מפא"י/ההסתדרות ב"קודם התיון ואח"כ הלימון" או להיפך זה גועל נפש. כנ"ל גם ההשוואה החולנית בין אושיסקין לגוש קטיף.

2 ומנגד המכביזם: "הצלחה לפני עבודה זה רק במילון". משפט יפה, אני אפילו מוכן לתת קרדיט לשדמי ולקבל שהמשפט הזה מהווה חלק מהאתוס המכביסטי. אבל מה לעשות שהמכביזם מזוהה, ולא רק על ידי שונאיו המובהקים, גם עם אתוסים פחות סימפטיים כמו "הניצחון מעל הכל" ו"המטרה מקדשת את האמצעים". הרי לא המצאנו את הפיצה של צ'ורציץ', ה"מחלות" של אולסי, המשחק ביום הזיכרון (לנו מותר, אנחנו הקבוצה של המדינה), השיפוט המוטה, ידידי המחלקה משה דיין (מפא"יניק אגב, איך הוא שתה את התה שלו?) וזאב רוזנשטיין ועוד ועוד.

3 ואחרי כל זה – מברוק על שהצלחתם להיפטר מנמני, מאחל לכם להחלים ולחזור להיות חזקים ומפחידים. ליריבות ולשנאה (הספורטיבית, רק הספורטיבית) אין טעם כאשר אתם סמרטוטים.

שודד 10 בינואר 2011

מסודר ומנומק… תיסלם

האיש ההוא 9 בינואר 2011

קצת אירוני שאתה מדברים על סרטים וגלגל שווארמה.

איפה בדיוק נכנס הסרט ההזוי שאתה עשית עם ההוא שמפרנס הרבה דוכנים של שווארמה ? איפה התרומה של הפרפוגנדה ההזויה הזאת לקידומו של העסקן מספר אחד ?

הסרט שלך תרם לתעשיית השקר יותר מהרבה טורים שנכתבו על ידי כתבי החצר שהמקור לחצי מהשקרים שלהם הוא אותו שקרן שאתה עזרת לקדם.

אתה נתת לו לגיטימציה ועזרת לקדם את מכונת השקרים המשומנת של אדון 8. אני גם מאמין שעשית את זה במודע כי הסרט היה חשוב לך יותר ממכבי ויותר מהאמת. פשוט לא סביר שלא היית מודע לדברים ולא קלטת אם מי יש לך עסק.

ואילנה דיין, היא באמת יצאה סמרטוט, 3 חודשי עבודה וזה מה שיצא.
בשבוע היא יכלה לעלות בפורום של אוהדי מכבי על יותר דברים ממה שהיא הוציאה בשלושה חודשים עם סיוע של חבר קרוב ( לשעבר ) ממש עיתונאית דגולה.

דרך אגב:
עיתונאות בסיסית זה לחבר בין גיבור הכתבה שלך גיבור הסרט שלך ואותו חשבון בנק שאתה מראה אותו מושך ממנו כסף

הקורא בפוסטים 9 בינואר 2011

שדמי – masterpiece
אני גם אכלתי את עצמי מבפנים כל השנים האלה , בשיחות מחצית הייתי אומר גיורא מנג'ר איווניר מאמן והיו צוחקים עלי במקרה הטוב או פשוט מתעלמים במקרה הרע.
היית אומר להם די עם נמני – מאמנים מתחלפים בעלים שחקנים תותחים לא הצליחו ואתם ממשיכים לברבר על נמני.

אבל זהו נגמר – הייתי באמצע תהליך חפיפה בעבודה חדשה שמאוד חשובה לי ומהרגע שחבר סימס שנמני פוטר לא יכולתי להתרכז מרוב שמחה לא מצאתי את עצמי – אמרתי זהו יקח זמן אבל היא תחזור !!

המכונה שלי תחזור – זו שלא עירבה פוליטיקה זו שלא מומנה מכספי מפלגת השלטון זו שפעם הייתה רק ספורט טהור מקצועני שואף למושלם – אוי כמה גוטמן תפור עלינו עכשיו כשנמני הלך!!

לו רק היה מכביסט.

לא נורא הרכבת יצאה לדרך לאט מהר זה בכלל לא משנה היא התניעה אנחנו יודעים את זה (לפחות האינטליגנטים שבאוהדי מכבי) ובעיקר אוהדי הפועל יודעים את זה ומרגישים את רעידות האדמה הקלות שהרכבת גורמת מרחוק – אבל היא בתנועה וכשהיא תגיע…

עזי – אנחנו נפרק אותם!!!

שדמי ישר כוח אל תתיחס לפילפולים בגרוש הם מתחילים לפחד!!!

רק חסר שהשחקן ה-12 שהוא ארגון האוהדים האמיתי יעבור ליציע שלו יסיר את המוגלה המכוערת שנקראת האולטראס של נמני ונתחיל לשמוע את הקטר…

טו טווווווווווווווווו שקשקשקשקשקשקשקשקש טו טווווווווווווווווו

יואב 9 בינואר 2011

הקורא בפוסטים, יפה כתבת.כן יהי רצון(אגב, גם אני השתעשעתי במחשבות על מספרי השמונה הקודמים- גיורא ומוטי, כבר כמה שנים). 

הקורא בפוסטים 9 בינואר 2011

יואב, יש מצב אני קופץ לאידאה לבירה?
אתה שם היום?

יואב 9 בינואר 2011

לא יהיה שם היום.
מי אתה?

יר"פ 10 בינואר 2011

אותי במיוחד מדהימה חוסר הענייניות של נימני ומחנה הכסילים שלו בתגובה לפיטורין – כל הדיבורים האלו על מזימה שנרקמה סביבו מההתחלה, על תרגיל שח-מט של בושינסקי, על ההקרבה הגדולה כשהיה לו רק מה להפסיד כשלקח את התפקיד, על בחישות ועירבובים, מסגירים איך הוא רואה את העולם – מין בועת עסקנות קטנונית שאינה קשורה בכלל לתוצאות על הדשא ולאיך שהקבוצה מתפקדת, לכשלון מחפיר בטיפוח שחקנים ובאקראיות וגחמתיות כפילוסופיית משחק.

גם מדהים לראות בפורום המבדר של ה"אולטראס" תלונות על כך שלא נשארו מכביסטים במכבי. כאילו אנשים כמו שפיגל, איווניר, קלינגר, זהר ואפילו אבי כהן ז"ל לא הורחקו ממכבי בגלל נימני.

שודד 10 בינואר 2011

וואו… חיים, אתה מגעיל, כמעט כמו המלך העירום שגידלתם
מכבי = מזרחי/נימני/שטראובר/איווניר וכו', לא יעזור לך אם תנסה לטשטש העובדות- כולכם בכיינים מפונקים ועלובים
ואת זה אי אפשר לשנות(ולא משנה כמה מלל יכתב).
מדהים כמה מהר אתם זונחים את הסמלים כשזה נח לכם.
מסכן גולדהר לאן נכנס…

האיש ההוא 10 בינואר 2011

אם המלפפון מכה את הגנן, לפעמים הגנן קצת מבליג ( בכל זאת מלפפון לתפארת ). כשמלפפונים מכריזים מרד והורסים את הגינה, הגנן מנקש מה שצריך מרסס קצת אם צריך וממשיך הלאה.

פראליה 10 בינואר 2011

שדמי, הייתי מגיב בפירוט אם לא הייתי מפורק אחרי המרתון אבל בקצרה אני חייב לטקטס הזה –
אתה ההוכחה שיש אוהדי מכבי שמבינים כדורגל –
אידיאולוגיות מנומקות ואינטלגנטיות של אדם שמבין כדורגל וזה ממש לא מובן מאליו כאן.

Comments closed