אודיסאה 2014: הפועל – הסוף

ירח מלא

כתב וצילם: חיים שדמי

פרולוג:

אנחנו לא מושלמים. יש לנו דפקטים. יש חלקים בביקורת שלכם שאני מזדהה איתם. הם ענייננו להתמודד איתם. אין לנו דפקט אחד שאין לכם. יש לכם דפקטים שאין לנו. לא אנחנו מתנהגים כאילו הכרזנו על עצמנו כשומרי הסף של האתיקה.

מה שהשתנה בדרבי האחרון, מה שמחריג אותו, שלראשונה מה שקורה אצלכם, הפך לנוגע אלינו מאד. כי מה שהשתנה ביום שני, שלראשונה באופן כה מובהק, משלמים אחרים על הזבל שאתם מייצרים. שהצלחתם להרוס לא רק לעצמכם. זה מה שרציתם בסופו של דבר, זה מה שרצה פואד שלנו. רק לא להיתמם. הכול בסדר, לא מתבכיינים. אבל תשלמו את המחיר. וכמו כל דבר, גם מה שקרה בדרבי האחרון, לא נולד ביום אחד.

*     *     *

ששת-אלפים מילה על כדורגל. על משהו שביודעין אנחנו, כביכול, מתיילדים קצת בשבילו. כמה אפשר לכתוב. זה בדיוק העניין. עשרות אלפי המילים במצטבר שנשפכו מאז הדרבי, מאות אלפי המילים שנשפכו מצטבר עד כה על הכדורגל שלנו, הן הסיפור, יותר מעצם האירוע. כי המשחק האמיתי הוא לא על המגרש, הוא בראש שלנו. מה שבראש שלנו, יוצא החוצה על המגרש. אנחנו אוהבים את הכדורגל שלנו בלי קשר לרמה שלו. אנחנו אוהבים אותו, כי אנחנו מזדהים איתו ברמות שהן מעבר לתוצאה ויכולת. נורדייה לא היתה קמה ככה, אני לא הייתי מזדעק אחרת על מכבי. אנחנו לא באמת מתיילדים. להפך. הכדורגל שומר על מסגרת של יריבות בריאה, של שנאות ואהבות. רובו בכלל מיתולוגיות. בגלל זה יום שני היה מכוער כל-כך.

*     *     *

החיים לא נועדו למסרים קליטים. רק ציבור מסוים ואוהדי הפועל מבינים מסרים קליטים. "ביבי טוב לישראל", "איזה מסכנים האוהדים", "אמרו לו", "שמונה זה בדם". אוהדים נולדו לחיות בכפיות טובה מהקבוצות שלהם, טמבלים. הם נולדו להיות "מסכנים". זאת בכיינות לחשוב אחרת. זאת הסיבה שהטקסט הזה ארוך כל-כך. כי הוא מבקש להתעמת עם כל טענה שעולה מכם בכיווננו כבר עשרים שנה.

*     *     *

גוף המסה:

חבר התקשר בשלישי על הבוקר, קרוע מצחוק, זורח בטלפון, "חיימון, לא קלטת?!", ככה שאג לי בטלפון כמה פעמים רצוף.

*     *     *

זהבי לא צריך היה לרוץ לקהל של הפועל ולעשות פיו-פיו. אני חושב שהנהלת מכבי היתה צריכה לקרוא לו לפני שנה ולהגיד לו, "אדוני, בלי פיו-פיו לקהל של הפועל". אם לא, קנס. ייתכן ואני מחמיר. כבר שמעתי אוהדי הפועל שחולקים עלי. אתה הרי לא יכול לנתק את הבנאדם מהסביבה. אובארוב לא צריך היה – היה ועשה את זה – לעודד את אוהדי מכבי להיכנס למגרש. מצד שני, יד על הלב: אילו היה אובארוב שחקן הפועל בעברו ומאמן השוערים שלה בהווה, והיה לו איזה חשבון קטן, בובה של חשבון, עם הקהל של מכבי – הייתם מעודדים אותו לפני ואחרי מעשה? היה או לא היה הופך למושא שירי גבורה שלכם? היה. מה זה היה, עוד לא היה כדבר הזה מרוב שהיה.

הסיפור פה הוא לא על חוליגניות. הסיפור לא פואד. הסיפור והבעיה הם אתם. הפואד'ס הם הזרוע הצבאית, אתם הפוליטית והרעיונית; אתם אלה שמזינים אותם. אני מוכן לקבל לצורך הדיון את כל מה שאוהדי הפועל טוענים נגד מכבי. אפילו בקלות, לצורך הדיון. כי כשאתה מאה אחוז אנטי, אתה חייב לוודא קודם, שאתה טהור קומפלט. בטח שאתה לא דומה לו מדי. כיוון שהיה וכן, מתרגשת בגופו של האדם התרגשות טקטונית גדולה, פיצוץ אדיר שמערער הכול. התרגשות שנעה בין הבטן, המוח והלב, כוחות מנוגדים אדירים שמתנגשים זה בזה. ומפוצצים. וזה הסיפור שלכם. ההתנגשות הטקטונית הזאת. בגללה אתם מתפוצצים כל הזמן.

הבעיה שלכם היא לא בבחירה להתקשט בתואר "מאה אחוז אנטי"; הבעיה שאתם לא מוכנים לשלם את המחיר שנלווה לזה. אתם רוצים שיתייחסו אליכם כמו לאולטראס, אבל מתעקשים תוך כדי להמשיך ולהיות בכיינים. או שאתה אולטראס או שאתה בכיין. אם אתה אולטראס, קבל את האחריות על המעשים שלך. חלק מהאחריות, זה גם העונש. איזה עונשים כבר קיבלתם שאתם קוראים לזה רדיפה? אתם מתעקשים לדבר בשם אריק איינשטיין. אבל איינשטיין לא היה אולטראס. לחשוב שאתם, אותה חבורה של מה, מאתיים? שלוש-מאות? יודעים מה, אלפיים, אנשים שחיים פיסית ומחשבתית בצפון הישן של העיר, אתם הפועל. כאילו הדבר הזה, המכוער והאלים, שאתם בהיתממות שלכם שלא מוכנה לשלם את המחיר עד הסוף, מנותק מכם. לא קשור למועדון. או שהוא לא מכוער בעיניכם.

מוהר מת, גם איינשטיין. שנים קודם, גם כשעוד היו חיים, לא הייתם מה שאתם חושבים. חוסר היכולת שלכם להכיר בזה – היא שמצמיחה את האלימות החולנית והבכיינית שלכם. שתי גדות לירקון; באחת, אריק איינשטיין, בשנייה חג'ג'.

ובאמת, "איזה מסכנים האוהדים", "אמרו לו", שירים גדולים, אבל מילים של בכיינים. לא הייתי עושה מהם המנון. אם ידעתם שזאת לא מציאה, למה אתם מרירים כל-כך?

*     *     *

אני חושב שיש לכם בעיית רגישות עצומה. רגישות צבועה, בלתי סימטרית, שרק מי שחושב שהדברים רשומים לו בטאבו, יכול להתנהג ככה. אני חושב שהרגישות שאתם מפעילים כלפי עצמכם, כלפי הפגיעה ברגשות שלכם, לו הייתם מפעילים אותה במידה דומה כלפי הסביבה, הייתם רואים את המציאות אחרת. למעשה, הרבה מהבלגן שמתעורר סביבכם, היה נמנע.

אני לא רוצה לדמיין מה היה קורה אילו מישהו היה מניף בובה כלפיכם. מאותו מקום, אני חושב שאתם לא פיירים כלפי פניני. אני לא אוהב את מה שעשה פניני. לא אהבתי את הדיבורים שלו על הסרטן עם הוויקינג. אבל הטראש על השואה? בחייאת, נו. אתם הייתם אלה שצריכים להוציא הודעת גינוי לגינויים שחטף פניני על הקטע עם השואה.

אבל אני הולך אתכם. אני הולך עם אלה שמדברים על זהבי ואובארוב וגרסיה וכל היתר. לא לשם הנפנוף. באמת. יעידו מי שפגשו אותי ביציע ביום שני שאמרתי להם שאני יוצא מדעתי על הקהל המטומטם שלנו שפרץ למגרש. "אבל הם התחילו", אמרו לי. "מהם אני לא מצפה, אצלם זאת השגרה. אותי, מעסיקה רק הקבוצה שלי", אמרתי.

אני הולך עם הטיעונים שמכבי תרמה ותורמת את שלה. והעובדה שנציג מבעלי הפועל ישב בשער 5-4 בדרבי, חמורה יותר או פחות? יותר. למה? כי נציג בעלים לא יכול לשבת בשער 5-4. למה? כי בעשותו כן, במיוחד בדרבי, הוא משדר תמיכה והזדהות עם הקהל שסביבו. אני לא מצפה ממנו שיעצור את פואד. זה לא פרקטי. אבל אני גם לא מניח שהוא ישב שם כדי לרסן את הקהל של הפועל. זאת תהיה היתממות או טיפשות לטעון אחרת. ולראייה, התוצאה.

אני לא יושב בשער 11, ואני לא נציג בעלים. כיוון שאני מסרב להזדהות עם מה שיוצא מהשער הזה. כיוון שאם אני יושב שם – לא אני אישית, כל אחד – אני שותף לזוהמה, אני מעודד אותה ותומך בה. המסה הקריטית של הקהל שלנו יוצאת מיידית בשריקות בוז כשמתחילים שירי הזוהמה מכיוון שער 11.

***

ובאמת, בכל פעם מחדש, יש צדק בטיעונים שלכם. נקודתית. ובכל פעם הצדק ברובו חלקי, טיעונים לעונש, הקלה בהבנת הנסיבות. תחזרו אחורה, תבדקו. "פואד לא היה צריך היה לרוץ לדשא, אבל…". ואז עוברים הימים, ובאותה דינאמיקה שבטית, מתגברת אצלכם תחושת הרדיפה, אתם מפמפמים את עצמכם, רואים את כולם מתקוממים, ומתקוממים. איך שאל אותי פעם בפליאה-תוכחה סטודנט, "איך אתה, שאתה כזה אוהד מכבי, יצאת ככה נגד נימני?"

עדי רובינשטיין פתח את הטור שלו אחרי הדרבי בקורצקי. מה קורצקי, מאיפה הבאת קורצקי עכשיו? אין אצלך במה להתעסק שקורצקי הוא הבעיה עכשיו, הבוערת, האקטואלית, המעידה על תרבות ספורט אלימה? לא נראה לך שיש אצלכם מספיק תרבות ספורט אלימה שאפשר לכתוב עליה תזות. יד על הלב, ההוא שפרץ אז בדרבי למגרש בשנת 2007 – הוא גיבור בעיניכם או סמרטוט? תביאו בחשבון שלפי התשובה שלכם, תהיה גם דעתכם על אוהדי מכבי שפרצו למגרש להגן, לשיטתם, על השחקנים שלהם. מה-זה נקרא בכל ישראל יש אלימות? אז, יאללה, יופי, בלגן, שתהיה אלימה יותר?

רועי סיני, בפייסבוק, אחרי המשחק, מזכיר את סופו והצדקנות של כל היתר. אסף שלונסקי כותב שבגלל מכבי פוצץ המשחק. מבריק. טכנית, שלונסקי צודק. אבל שלונסקי מטאטא את ההתחלה. וזה מקסים, כיוון שהסטנדרטים שאיתם אתם שופטים את המציאות שסביבכם כל-כך מחמירה בזמן שאת עצמכם אתם שופטים בהבנה מפליגה. צריך להפריד בין התנהגות של שחקן לאוהדים, אתם אומרים. ככה, האומנם? כלומר, כן בעיקרון; אבל אם מדובר בהתנהלות רציפה ומתמשכת – והיא רציפה ומתמשכת – מה אז? האם במקרה כזה, אלה שטוענים ככה, הם לא, איך נאמר, צבועים? עלובים בטיעונים שלהם? או סתם בכיינים כשהם לא מוכנים לקחת אחריות על המכלול שנובע מההתנהלות הזאת? ואתם הרי אינטליגנטים כל-כך.

אבל ההברקה גדולה בהרבה, כיוון שמי שיקרא את הטיעונים האלה שאתם מעלים, על ההבדל בין שחקן לקהל ומה שנדרש משחקן, עוד עלול לקבל את הרושם שמדובר בקבוצה עם מאה אלף אוהדים שגודשים את המגרשים, ומתוכם, פעם ב…, מתפלק למישהו משהו. זה אתם שכותבים את הדברים האלה בעיתונים ואחר-כך יושבים ביציע עם אותם אוהדים. לא אופתע עם חלקכם היה שותף לקריאות משך השנים. מי ישב בשער 5-4 כשהיתה הבובה? מי יושב באוסישקין?

פיצלתם את המציאות לשני חלקים נפרדים שכביכול לא קשורים זה לזה. משהו אמורפי, "הקהל", מנותק ולא קשור אליכם, והשחקנים היריבים. כמה נוח. אנחנו אכן לא מנותקים מהסביבה שבה אנחנו חיים. בסביבה שבה אנחנו חיים עוד לא נמצאה, לצערי, המנהיגות בכל אחד להגיב בריסון לאלימות שמופנית כלפיו. אכן, זהבי הוא לא… מי, בעצם? מי באמת היה מגיב אחרת בנסיבות האלה. מה הייתם עושים אתם מזהבי לו היה בורח, איזה מטעמי שירה הייתם משמיעים אליו.

*     *     *

לאט-לאט נשכחת העובדה הראשונה, הגורם המחולל, ואתם נשאבים לבור התקיפה. כולם אשמים. כל פעם מחדש אותו הדפוס. רק מה, בהצטבר כל הנקודות יחד, אתם בגרעון עמוק. הטענה שחוזרת כמעט תמיד כלפי המבקרים אתכם: "צדקנות".

אנשים, יש לכם בעיית מינוחים ותפיסת מציאות קשה. הגאונות של אוהדי הפועל תמיד היתה משחקים עם מושג הזמן. בכישרון לקחת כל מקרה ולהפוך אותו למהות באמצעות הנקודתיות שלו. והנה, אחרי יומיים, כבר עולות תמונות ברשת של זהבי עם הכיתוב "לא מייצג אותי"; ופואד כן? אם אתה אוהד הפועל, מה מפריע לך יותר, הייצוג של זהבי או של פואד? אם עניתם "זהבי", איבדתם קייס. אל תצאו לקמפיין נגד פואד'ס, לא בשלב ראשון בכל אופן; אל תצאו גם לקמפיין נגד זהבי.

זהבי טעה (ודמארי, בדרבי לפני שנה, צדיק?). התקנון אומר שזהבי צריך לקבל צהוב. זהבי קיבל צהוב. מבחינתכם, לא הספיק. אסור לפגוע ברגשות אוהדי הפועל. פיו-פיו?! מזה אתם מתרגשים ככה? אתם, שמאחלים מיתות ממיתות שונות, שמתפארים בשנינות, ששרים לרגב פנאן ולגור שלף? ושלא תהיה אי הבנה, אני לא מתרגש, תשירו להם אם זה קריטי עבורכם, כדורגל זה לא קונצרט, נכון? אבל מי ששר ככה לא יכול להתרגש הדדית. רק המתנחלים מתנהגים ככה. אני חושב שלשיר לגור שלף, באימון, כמה מטרים ממנו, על אבא שלו שמת לא מזמן – צבוע מי שחושב שלא מגיע לאוהד כזה אגרוף. בטח אם הוא מטנף ככה את כולם כל הזמן.

חשוב להבהיר נקודה בעניין זהבי: אוהדי מכבי לא עשו מזהבי סמל. לא עשו ממנו מה שהוא איננו. אתם עשיתם. זהבי מראה בשנתיים האחרונות את היכולות הכי גבוהות שראיתי משחקן ישראלי בליגה מזה עשרים שנה. זאת סיבה טובה לאוהדים של קבוצה לאהוב אותו. אבל מה שהפך את זהבי למה שהוא, מי שהפכו ליתר דיוק, הם אתם. מה שנקרא, דחפתם את זהבי לחיק המשפחה שלנו.

כיום, אנחנו משפחה יותר נחמדה להיות מאומץ על-ידה. ברוב השנים זה היה ככה. היו שנים אחרות. פנסטיל, דגו, בן לוז. אני חושב שוורמוט נשאר אצלכם בקיץ לא מתוך אהבת המועדון; אלא מפני שאישיותו כזאת, שהוא לא בנוי להתמודד עם הלחצים שהייתם מפעילים עליו. תקראו מה אומרים שחקנים שעברו אצלכם, זמן מספיק אחרי שעזבו. כולל אניימה. זה לא הקהל שאתם מתארים. שחקן שמצלם שחקן בחדר הלבשה מטריד-מתעלל בשחקן שלישי, ומישהו מהקבוצה מעלה לרשת. זאת לא התנהגות בריאה. היא לא עולה בקנה אחד עם הערכים שבשמם אתם מדברים. את דה סילבה והעניינים שהיו איתו, כבר הספקנו לשכוח. וזה בשנים טובות שלכם.

בלומפילד2

אני מבין אתכם. אני זוכר איך אני הרגשתי ששביט היה חלק מהשנים היפות שלכם בתחילת המילניום, וזה שביט, שוער מחליף שגדל אצלנו בתחילת הניינטיז. ופה מדובר הרי באיש שחתום על ה"לא היתה פה אליפות כזאת!". כנות, אנשים, משם זה מתחיל. בנטייה שלכם, להעצים כל דבר לממדי היסטריה או להקטין לממדים זערוריים. ככה חווים אנשים קטנים ומרירים את המציאות. אני מאמין לזהבי על מה שעובר עליו. בין הדרבים. אני מבין אותו, כי הדבר שאתם מרשים לעצמכם, הוא חריג וחורג.

*     *     *

ברקוביץ' אמר את מה שכולכם פחות או יותר אומרים. הוא אמר את זה בדרכו הברקוביצ'ית. אבל בדרכו, הוא אמר את מה שנכון. שתקיפת שחקן לא יכולה להתרחש. שהמצב שהגענו אליו הוא פסיכי. אם אתם לא חושבים שהוא פסיכי, יש בעיה. כנראה שאתם לא חושבים. אתם באמת חושבים שלהיות אוהד זאת נאמנות עיוורת גורפת. סגור, לכו על זה. אז עכשיו יש לכם בעיה עם ברקוביץ'. היתה בעיה עם סגול. היתה עם תאומים. הראל. טביב היה בעיה. עכשיו ברקוביץ'. פעם הפכו שולחנות. תראו, אנשים, יש כאן בעיה.

*     *     *

הסיפור הוא לא הדרבי האחרון. גם לא האירועים הקודמים. הסיפור הוא המשחק הכפול שאתם משחקים, בביטול המתנשא שלכם את כולם כאילו אתם הגאונים מכולם והפער האדיר בין התפיסה העצמית למציאות. אכן, הזמנים השתנו. אלה כבר לא המרכזים הפוליטיים מפעם. זה נכון. איך כתב כאן דורפן לפני כמה ימים עליכם ועלינו? "קבוצה אחת היתה של האיגודים ואחרת של עצמאים קטנים". וזה דורפן, הוא יודע הכי הרבה. ובאמת, היום כבר אין מי שיסדר בעל-הון עשיר קנדי שיבנה עבורך אצטדיון, פעם אפשר היה, וככה זכינו כולנו להכיר את… איזה גולדהאר בראש שלכם, בקושי אפילו נולד אז, בלומפילד, מה גולדהאר.

אבל הם כנראה לא השתנו מספיק, הזמנים. והסיבה שטקסטים שאני כותב עליכם מעת לעת מזכירים את העבר ההוא, היא כיוון שאם יש דבר שלמדתי בחיים הוא, שאין קשה מההתחלה. ומאחר ואני חושב שישראל היא בבסיסה חברה של שנוררים מפונקים, שעבודה ובנייה מאל"ף זרות לרובה, שרובה המכריע רגיל שמישהו מסדר, מקל או מעגל, כולם מחפשים לרכוב על הגל. אל דאגה, גם בעוד מאה שנה אתם תמשיכו לשמוע על טראומת הדור השישי לשואה. אם תהיה שואה שנייה, היא תקרה בגלל שלגרמנים יימאס. רק כך, בשעה טובה, יחוסל גם השד המזרחי.

ואת כל זה אני מספר, כי הסיפור הוא כולו של דימוי. וליתר דיוק, איזה דימוי בנו אוהדי הפועל על עצמם ומה קורה כשהדימוי הזה פעם אחר פעם לא מתיישב עם המציאות. מתי משתמשים בדימוי כשנוח, ומתי מתנערים ממנו כשלא.

הון הוא מושג יחסי. עד כדי כך הוא יחסי, שלעיתים, אותם עקרונות בדיוק לא תופסים כשמשתנה הבסיס להשוואה. היום ההון בישראל הוא כלכלי; פעם הוא היה פוליטי. העובדה שחלקכם מחזיק בערכים סוציאליסטים, לא אומרת שכל מה שאדום הוא בהכרח ביטוי לסוציאליזם. שאם בסיס-האם הפוליטי שלך היה, נניח, הגוף השולט, ונעזרת בהון הזה כדי לקדם את עצמך בהשוואה לקבוצות אחרות ונהנה בזכות זה מיתרון יחסי, זה לא נקרא סוציאליזם. אני לא אומר שחובה להיות שמאל-חברתי, אבל אם מנופפים, לפחות שיהיה כיסוי. טורבינות רוח מנופפות פחות מכם. רגע אחד אתם הפטיש והמגל, רגע אחר אתה כבר בדרך חדשה, התנתקתם. הכול באותה נשימה.

הדימוי הוא שהפועל היא קבוצת שמאל חברתי, שמייצגת סקטורים מסוימים, שמאמינה באג'נדה מסוימת, שהון וכוחנות עומדים בסתירה אליה. איך כותב אלון עידן על מכבי מעת לעת, "דורסנית ואלימה"? משהו כזה? אז כן, ההפך המוחלט מדורסנית ואלימה. שהיא זו שקוראת תיגר על החזקים. האלטרנטיבה. והמתנחלים חלוצים. והערסים אליטה.

היה מעניין אתכם לשמוע הרצאה מעפרה שטראוס על איך היא עשתה את המיליון הראשון? למה זה יועיל לכם במשהו? תווסתו פעם הבאה ככה שתיפלטו דווקא מהרחם של אמא של עפרה? או שאולי הבן של תשובה הוא השראה בשבילכם? או יהלי סובול. איך שמעתי את משה שלונסקי לפני כמה שנים ברדיו? "כמה עוד ידברו על הפועל ומפא"י?!". שישאל את הבן שלו, הוא בטח שמע מהחברים שלו בעיתונות כמה קשה ההתחלה. כמה קשה כשאין קשרים. לא פלא שהבן מאשים את מכבי בפיצוץ, לא פלא שאת ההתחלה הוא משכיח בקלות כזאת. זה עניין של גישה לעולם. למה שהתרגלת אליו. שישאל את תאומים ורמון אם הבחירה שלהם בהפועל מקרית. היסטוריה מתחילה באל"ף. לא האל"ף ולא הת"ו מתיישרים עם מה שאתם ממציאים לעצמכם. תאומים וסגול, מה היו – אגודה שיתופית? גוסינסקי בכדורסל פילנתרופ שעשה את הונו מהפצת תורות רוחניות וחברתיות או שהעשרים-וכמה הפרש בדרבי בתקופתו, הפכו אותו לכזה בעיניכם? ההתנהגות של הפועל מול בית-שאן בשעתו ועם כפר-סבא באמצעות הבעלים טביב – לא היתה דורסנית ואלימה?

יסכימו איתי רבים מאוהדי הפועל, שהגילויים הגזעניים ביציעי בית"ר והלה-פמיליה לא צמחו יש מאין. גם ההכבדה הזאת בגרון, המועקה המטרידה, של ערבי-לא יהודי בבית"ר לא מנותקת לחלוטין זהות פוליטית. זה לא בגלל האוויר הדליל של ירושלים שמתנגש בסוג הסיגריות שהם מעשנים. גם גיידאמק לא הגיע לבית"ר ככה סתם, דווקא אליה, כך פתאום. יפה לראות היום את השדכן של גיידאמק מתפתל בבית-משפט כשהכלבה הנאמנה שלו משחררת הקלטות סתר. כל זה לא היה בשנת 1955. הכול מהשנים האחרונות.

רבים כבר דיברו על הקשר שבין הקמתו של טדי לעלייתו הסמוכה יחסית קודם לשלטון של הליכוד. אצטדיון לא בונים ביום. עובדה, 22 שנים עברו עד שנבנו אצטדיונים דומים בארץ: בפתח-תקווה ונתניה, ושנה אחריהם ההוספיס לחולי סרטן על-שם סמי עופר. רבים כבר דיברו על הקשר שבין עליית הליכוד לשלטון לזכייתה של בית"ר בתארים.

ואיפה הקאטש? שאוהדי הפועל עושים שימוש יפה בדימוי ומטפחים אותו, כל עוד הוא משרת אותם. איך כתב פעם עדי רובינשטיין? "כמו שמכביסט ילמד אותנו על סוציאליזם". ממש ככה, הא? אין בנמצא ולו מכביסט אחד שיש לו משהו לתרום לכם על סוציאליזם? אחד?! דורי ספיבק לא יכול ללמד משהו על סוציאליזם, אפילו לא קצת?

ואני מודה, שחייכתי בתענוג כשקראתי את המשפט ההוא בעוד טור פרשני נטול כותרת הבהרה על זהות הכותב. לשם הצניעות וההגינות, ייתכן והדברים לא כוונו אלי. יודעים מה, הם נכתבו בכלל על מישהו אחר. אבל אני אגיד לכם למה אני, גם אני, עונה על ההגדרה של רובינשטיין, ולמה בגלל זה, אני מרשה לעצמי להגיב גם בשמו של זה שזה כן נכתב עליו:

אל"ף, אני מכביסט. בי"ת, ריכזתי והעברתי פעם קורס, בצוותא עם שי גולוב המלך, במכללה הכלכלית חברתית. "הכדורגל כמשקף ומנבא תהליכים כלכליים-חברתיים והכדורגל ככלי לשינוי חברתי". הרעיון היה, להשתמש בכדורגל כמטאפורה לחיים במציאות הכלכלית-חברתית של ימינו, כי, אל"ף, זה הרבה יותר כייף מעוד קורס מקביל וחשוב על בריאות (מניסיון), בי"ת, כי זה מגדיל את פוטנציאל הקהל ובדרך הזאת את העברת המסר, וגימ"ל, כי המטרה היתה לתת לאוהדי כל הקבוצות שירצו בכך, כלים ליצירת אלטרנטיבה ומחאה לבעלות הפרטית, בין היתר, דרך קבוצות אוהדים. לכל הקבוצות. זה היה קורס מושקע, בהתנדבות, עם מרצים מחו"ל ומהאקדמיה, משפטנים ועיתונאים, ושלא במקרה, הוא גם זכה לחשיפה יפה בתקשורת. לשיעור הראשון הגיע גם מישהו מעמותת אוהדי הפועל. גולוב סיפר לי אחר-כך, שנאסר עליו להגיע להמשך ההרצאות, כי מכביסט מוביל את הקורס. קיימת כמובן אפשרות שגולוב הוטעה והוא ידע את כל מה שרצינו לספר ליתר התלמידים.

אני קובע בוודאות שבעשייה העיתונאית שלי, בכל מה שקשור לתחקירים בתחום הספורט ומחוצה לו, עשיתי יותר מכל כותבי הפועל בעיתונות היום ביחד. תחקירי שמאל-חברתי, מה שקוראים. בטוח יש משהו שאני יכול ללמד אוהד או שניים של הפועל, איזו תובנה לחלוק אותה שתשרת את מועצת הגאונים שלהם. גם מחוץ לעיתונות.

הייתי מהראשונים לצאת נגד הבעלות הפרטית בכדורגל, אי-אז בניינטיז, קצת אחרי הבובה וקצת לפני השרוכים, שם, כשבשם הסוציאליזם דרסתם את בית-שאן, כי את בית"ר היה יותר קשה. הייתי שותף למחאת אוהדים כשתאומים עוד בנה לכם סגל ששנה אחר-כך יביא דאבל. לא פעלתי רק עבור מכבי. בעיקר, כן. לא רק. בעיתונות ומחוצה לה. לא הייתי יחיד. אני מאמין בעקרון המודל הגרמני בכדורגל ומנסה לקדם אותו מתחילת שנות האלפיים. אם כל אירופה מתיישרת, יודעים מה, אם כל הכדורגל הישראלי מתיישר, אני הולך גם על בעלות אוהדים מלאה. על כל המשמעויות שלה. אפשר לחשוב שלפני עידן הבעלות הפרטית מצבנו היה חמור כל-כך.

התסריט של "יש לי קבוצה להציל" נכתב הרבה-הרבה לפני אוסישקין וקטמון. במקביל ניסיתי לקדם מהלך לבעלות משותפת של אוהדים על מכבי שתקנה בשלב ראשון מחצית מחלקו של לוני. המהלך נתקע סופית, כאשר שניידר קנה את מכבי. במכוון גם לא התכוונתי שהוא יקרה קודם. באותם ימים, המשמעות של בעלות אוהדים על מכבי היתה הפועל-נימני. אבל להכשיר את הקרקע צריך היה.

שני תנאים נדרשו עד נורדייה להקמת קבוצת אוהדים בארץ: קבוצה במשבר, על סף מוות; וקהל אוהדים קטן מספיק ולא גדול מדי. במקרה של נורדייה, תקף התנאי הראשון. זו נקודה מהותית. לא מוריד מילימטר מהמיזמים, אני בעיקר מביא בחשבון את אלמנט האבולוציה גם בסוגיות חברתיות, אבל לא היתה פה מחאה. היתה פה כמיהה למשהו שפעם היה. אף אחד מכם לא יונייטד אף.סי. ובאשר לגודל, יותר קל להניע סירה במים. ספינה יותר מסובך. החשוב הוא שהספינה תמיד תגיע יותר רחוק.

ואז אתם הולכים ויוצרים קשרים עם אוהדי סנט. פאולי, מזדרזים להזמין אליכם לביקור באוסישקין את טוני הגמן מארגון ה"סופורטרס דיירקט" שהגיעה ארצה להרצאה בקורס המדובר. מה ביניכם לסנט. פאולי, תגידו לי? מה באמת, לא במוח המדומיין שלכם? "הפסדנו", אמר לי אוהד הפועל על הקלאסיקו האחרון בספרד. "מה, ברצלונה ניצחו?", שאלתי. "לא, מה פתאום, ריאל". אתם וברצלונה?! בהסתמך על איינשטיין אחר, ההוא מהיחסיות, לא נראה לכם שאם כבר, את מזכירים יותר את ריאל עם הגב של פרנקו? או שבברצלונה הכוונה לברצלונה של היום, עם הכסף מקטאר? יחסי, הכול יחסי כמובן.

הסיפור הוא, כמובן, לא אני. רבים מאוהדי מכבי עשו ועושים יותר ממני למען הקהילה שלהם. אבל מאחר ואני חושב שהטענה ההיא – על מכביסטים שמתיימרים ללמד סוציאליזם – נגעה אלי, או לפחות היתה רלוונטית לי, אז אני מדגים דרכי. אני גם אומר, שכל אחד יבדוק אצלו במה הוא בסדר ובמה לא. לו היתה בכם הבנה מלאה באמת, הייתם מבינים שבישראל, כל מושגי הסוציאליזם, רווחה ושות', עד עליית הליכוד לשלטון, הם לא אחד לאחד מה שכתוב בספר. מאז, כבר ברור שאין מה לדבר עליהם.

ואני חושב שבנאדם שמקבל כסף מביבי, לא יכול להטיף מוסר לאחרים בענייני סוציאליזם. אם אתה לא עושה ריאליטי ופרסומות ואתה מתעקש לעבוד מדי פעם בטלוויזיה, אתה תשלם בכסף. בהרבה אפילו. אם אתה בטוב עם זה – סבבה. אני לא שופט אנשים על ההחלטה שלהם לכתוב ב"ישראל היום". אנשים מתפרנסים ובתקשורת היום ממילא אין ממש איך להתפרנס בכבוד מקצועי. אבל יש לזה מחיר. לסתום. בטח לא להטיף למי מותר להטיף בענייני סוציאליזם.

*     *     *

אל תמהרו תמיד להשוות בינינו לביניכם. ככל שקהל אוהדים של קבוצה גדול יותר, ככה הוא משקף יותר זרמים בחברה שבתוכה הוא חי. ככל שמועדון גדול יותר, ככה יש לו יותר אוהדים. ככל שמועדון זוכה ביותר אליפויות, ככה הוא יותר גדול. עובד בכל העולם. אפשר לנהל דיון רחב בשאלה איפה עובר הקו בתהליך הזה. הוא לא רלוונטי לעניין. מה שכן רלוונטי, שבמקרה של ישראל, המשמעות של מועדון גדול עם קהל גדול היא, שהוא ישקף יותר ויותר רבדים מהחברה כולה. אנחנו לא בית"ר. אצלנו ריקבון ניהולי הצמיח את הקרקע האלימה והגזענית. אבל גם בשיא פריחתה, מדובר היה במיעוט מכלל האוהדים שלנו. שלושת-אלפים לכל היותר. זה מסר בעייני לכולנו, להבין כמה מיעוט יכול לייצר אלימות שמרקיבה את המדינה.

אוהדים רבים שלנו נאלמו דום מול הכיעור שהשתלט על המועדון, הרוב הגדול פשוט נעלם. כזו היא התגובה הראשונה לרוע. לעולם. אבל הרוב חזר, הכריע וימשיך להכריע, אני מקווה, את קיני השנאה שיוצרים כמאתיים איש היום, אולי שלוש-מאות, בשער 11. לא במקרה, כל זה קורה לצד היגיון ניהולי. בואו נגיד, שבטווח הרחוק, היה ולא נכריע אותם, מכבי כמועדון תשלם את המחיר ואיתה האוהדים. בשבוע שעבר התחלתי לכתוב טקסט לדה-באזר, העוסק בקהל של מכבי. התהליך הכי מרתק וחשוב שמכבי עוברת בשנתיים וחצי האחרונות, הוא בקהל. ריפוי מתאים סרטניים בני עשור במאמץ משותף של ההנהלה ורובו המכריע של הקהל נגד אותם מאתיים-שלוש מאות עלובי נפש. חלק מהגורמים מאחורי הקלעים של התא הזה, הם גורמים עבריינים. טיפ ממני: למי שהתלבט, אל תמהרו לתרום כמה שקלים לאוהדים שאוספים כסף לפני משחקים לקניית אביזרי עידוד.

יש לנו עוד הרבה עבודה לעשות. עבודה קשה. מכבי התנהלה ומתנהלת מול החלק הזה בקהל בחוכמה. העבר מלמד, שלפעול בכוח, במיידיות ובקול גדול נגד השפלים האלה, משיג את התוצאות ההפוכות. אז עבדו שם בשקט. עקבו, תיעדו, בווידיאו וסטילס, הקליטו, אגרו חומרים מרשיעים, והגישו מתנה עטופה למשטרה. את מה שהמשטרה צריכה לעשות, עשתה הקבוצה. הוגשו כתבי אישום חמורים. בית-המשפט פסק שנת הרחקה מהמגרשים לאוהדים, עונש חשוב וצודק. ערערו המורשעים לערכאה גבוהה יותר, והיא קיצרה את העונש לחודשיים, אולי שלושה. מאותו מקום יצאו האוהדים לדשא בדרבי.

בהערכה שמיטיבה אתכם, אותו חלק בקהל שלנו הוא, במקרה הרע, עשרה אחוז. במקרה שלכם, פי כמה. אתם יודעים את זה, ומתעקשים לבלבל את המוח. אם הקהל שלכם, מספרית, הוא כמו שלנו או של בית"ר, הרי לכם קומץ של מופרעים באחוזים. הקהל שלכם רחוק מלהתקרב מספרית לקהל של מכבי או בית"ר. אבל אתם ממשיכים להתעקש אחרת. אצלכם מדובר בחלק יחסי גדול בהרבה. אצלכם לא שומעים קהל ששורק בוז במחאה על התנהגות אוהדי הקבוצה. אתם, האינטלקטואלים סו קולד, מעודדים ומלבים את הלהבה. אתם בוודאי לא יוצאים מולה. אתם ממשיכים לדבר בשם סוציאליזם, אנרכיזם וכל הטוב הזה, באמת טוב, אבל אתם ממש-ממש לא שם. מאשימים את כולם בצדקנות ומסתובבים ביקום עם רמת מודעות עצמית של פיני בלילי. תתעוררו, יא מפגרים. מה אתם חושבים, שכל האינטליגנטים מרוכזים בקהל שלכם?

*     *     *

הכול טוב ומצחיק בדימוי. יכולנו כולנו להמשיך ולנהל את המשחקים הסו-קולד ילדותיים שלנו. להתווכח. זה הרי אחד הקסמים של הכדורגל. שהוא משמר תמימות וילדותיות בריאה. הבעיה שהדימוי מזמן כבר לא מצחיק. ובכלל, אם זה רק מצחיק, למה אתם לוקחים את זה כל-כך ללב? למה אתם ישר מאשימים את כולם במקום לשלם את המחיר? למה אתם כל-כך רציניים באמונה שלכם שאתם הקונטרה? לא ב"אולטראס" שלכם הבעיה. הבעיה בכם. במעטפת. במהות. ברוב שמגבה ויותר משהוא מגבה, הוא מזין. שבוודאי לא נלחם באמת. הרי לא ביום אחד פורצים לדשא. יש מספיק בעיות אצלכם פנימה שתוכלו להפנות לשם את אנרגיות המחאה שלכם. איך כתב דורפן? "איפה הימים שארי שמאי היה סמן קיצוני של אוהדי הפועל". וזה דורפן, הוא יודע הכי הרבה.

*     *     *

הוא אחד מחבריי הטובים ביותר. מהאינטליגנטים והטובים שבאנשים. לפני כשנתיים, אחרי עוד מופע מופת של אוהדי הפועל, הוא בא אליי בעיניים עצובות, ואמר, "הקהל שלנו נהייה כמוכם". הסתכלתי עליו בחיוך מלא פליאה. זה חזר על עצמו בכמה הזדמנויות שונות משך השנתיים האחרונות. ככה? האומנם? אתם נהייתם כמונו? על איזה רקע ועל איזה בסיס להשוואה בדיוק?

הוא התכוון לכיעור שבהתנהלות האוהדים, לביטויים הלא-מוצדקים של תחושת הבעלות של אוהדים כלפי הקבוצה, להתאהבות שלהם בהצלחה. הוא לא היחיד שממנו אני שומע וקורא את זה. אנשים, בואו נעשה קצת סדר:

אתם קבוצה עם שתי אליפויות ברבע מאה. שתיים ברבע מאה. תוסיפו לזה ירידת ליגה, מה שדי מקזז אליפות בעולם המושגים של אוהדים. קריית-שמונה זכתה בזמן הזה באליפות אחת, הפועל חיפה, בני-יהודה. לוני זכה באחת. אתם לא מועדון גדול. אתם אפילו לא מועדון שיכול לקרוא תיגר על המונח מועדון גדול. והעיקר שהקהל שלכם נעשה כמו הקהל שלנו. כי בראש שלו, הקהל שלכם ואתם מועדון גדול; במציאות, רחוק בהרבה. התוצאה: פיצוץ.

הוא אחד מידידיי ובלי ספק מהאינטליגנטים והטובים שבאנשים. אנחנו מזדהים פוליטית ורעיונית כמעט בכל דבר. חוץ מבספורט. אנחנו יושבים במקום קבוע ואוכלים בו. אחת לכמה זמן הוא מגיע, באותה הבעת חמורת-סבר על פניו, מבט התוכחה של מי שיודע משהו שאתה עוד לא מפותח כדי להבין, ויורה איזו תובנה מחכימה. "הקהל שלכם הוא קהל של ניצחונות", הוא אמר לי בתוכחה נוזפת לא מזמן. עוד לפני ה"שלום". ככה? האומנם?

זאת תלונה שאני שומע לא רק ממנו, והיא חוזרת מעת לעת, ובקביעות. ובכן, על סמך אותו היגיון, ניתן להקיש שהקהל של הפועל הוא הקהל היחיד שמצטמק אחרי זכייה בתארים. וזה מוזר, כי אני דווקא מתרשם שאחרי הדאבל והקמפיין האירופי בראשית המילניום, גדל הקהל שלהם. אני אפילו מכיר כמה אנשים שהפכו לאוהדי הקבוצה הזאת באותם ימים. אני מוצא שרבים מתושבי הקיבוצים בגליל ובעמק ובעמק ההוא, הפכו, אך במקרה, לאוהדי הקבוצה הזאת, אך במקרה אי-אז בשנות השמונים. אורי משגב יושב וכותב תחקיר על שמעון מזרחי. אתה צוחק עלי? חובות עבר, שאול אייזנברג, גוסינסקי, טביב – כל אלה לא שווים תחקיר? דווקא במזרחי אתם מתעסקים. בשם העיתונות הלוחמנית, כמובן. שלא תטעו, מזרחי שווה תחקירים. לא אתם האנשים לעשות אותו. כיוון שאינכם פועלים בשם מלחמה בשחיתות ותפסיקו לבלבל את המוח. אתם רותמים את הפלטפורמה לטובת העניין הפרטי שלכם. וככל שקהל מצליח יותר, הוא גם בחלקו, מתפנק. תגלית מדעית.

אלון עידן מקדיש טור גנאי למחנות של מכבי והפועל דרך התמקדות בשלט מייצג של כל מחנה, בלי להבין את ההשוואה. "הפועל או מוות" לעומת "הצלחה קודמת לעבודה רק במילון". כל הישראליות לשלילה שעידן יוצא עליה כל הזמן, לא קיימת בשלט הזה. זה ההבדל בין עידן של כוכבים נולדים לעידן שבו להשקעה היה ערך. מה לא ברור? זאת סתם דוגמא לטור. בעיניים של אלון עידן מכבי דורסנית ואלימה, והפועל מה? לוחמת שלום? ארגון סיוע וולונטרי? צבאן בכור גזבר, חג'ג' אחראי פלחה? זאת הבעיה שלכם, העיניים שדרכן אתם חווים את המציאות. אלון עידן לא מתבונן; הוא מתבונן בעיניים של אוהד הפועל. הוא מתאונן. מעניין אותי לדעת כמה מעיתונאי הספורט שהם אוהדי הפועל, מחזיקים מנייה באוסישקין. אין לי ספק שאין אחד כזה. הפועל היא הקבוצה המוסרית ביותר בעולם. כשאתה מאה אחוז אנטי, אתה באחוז אחד לא דומה לאנטי. אני חושב שזה שרקאנטי הוא מבעלי ערוץ הספורט, זה חמור מאד. לא שזה עוזר לי.

רובינשטיין כותב עליכם שאתם הקהל מספר אחד. אחר-כך קורא את זה הקהל ומפנים. הקהל מאוסישקין ומשערים 5-4. על שום מה מספר אחד? ומה עם איזה כותרת הבהרה, "אוהד הקבוצה"? עלי מוהר, "עומד בשער", לי היה לחמש שנים כמעט את "מכביזם". מזוהים. רובינשטיין ביקש מהקהל של הפועל להוכיח שהוא מספר אחד ולא לשיר נגד פנאן. הוכיח הקהל וממשיך להוכיח, מה שנקרא.

אני זוכר את תאומים מסביר, שהמטרה של הפועל היא להפוך לקבוצה השלטת בעיר. שזאת היתה תוכנית-האב של קבוצת הרוכשים את הפועל. ההתחלה באמת היתה מבטיחה עבורם. ואני שואל, איך שולטים בכדורגל, באליפויות דרך הפסדים טכניים? בקיזוז תמידי? בוויתור סולידרי על תארים כדי שלכולם יהיה שווה בשווה? איך, יא מפגרים? ושלא תהיה אי הבנה, אני מחזיק מאלון ועידן ומשגב.

תפסיקו כבר לספר סיפורים על מודעים ופועלים. תמיד מוסיפים שיש גם אבל, רומזים לאפליה. תפסיקו לחשוב ששופטים דופקים אתכם יותר. אתם חוטפים יותר, כשאתם עושים יותר. הפעם האחרונה שירדו כאן למישהו נקודות, זה היה לנו. כל-כך הרבה שנים, ואין שינוי. או שאתם בסדר עם זה, ואז תשלמו את המחיר, או שתתחילו לזוז. בובה של דטורה צמחה לכם שם בינתיים. והבעיה שלכם, הבעיה הבאמת גדולה שלכם, שכדי להילחם ממש בקהל שלכם, אתם תצטרכו להיפטר קודם משנים של תודעה כוזבת.

*     *     *

זה היה הדרבי האחרון לעונת 2011/2012. משחק חסר חשיבות לשתי הקבוצות, אפילו יוקרה ממשית לא היתה בו בהתחשב באיך ששתי הקבוצות נראו באותה עונה. על קרב לאליפות בוודאי שלא היה מה לדבר. ואז קרה משהו מדהים. התפרעות מופרעת של שחקני הפועל ביישור קו מושלם עם הקהל שלהם. ארטילריה כבדה מיציעים 5-4, שחקנים שמתנהגים במגרש כאילו הם בפוגרום. זה היה חריג גם בקנה מידה של כדורגל ישראלי. זה היה מופרע. אני יודע, אתם מתכוונים לומר שהרחיקו לכם שחקן, ואחריו, בהתפרעות הכללית, עוד אחד. לא היתה קבוצה זולתכם שהורחק לה שחקן. פרט קטן: מכבי ניצחה בדרבי ההוא 0:1 מפנדל. אפילו לא משחק שאוהד אמיתי מעדכן ביומן.

אחרי המשחק הוא נעמד מול המצלמה, ראש-דשא, וכמו רובוט מחובט דקלם הברות שהתחברו לכדי מילים: "…גררר… ברררר… כולם יודעים שהפועל היא הקבוצה השולטת בעיר… בררר… קששש…", ועוד כהנה וכהנה. ככה, האומנם? כולם יודעים? ונכון למאי 2013? ונכון למאי 1996? ומאי 2003? לרובוט ראש-דשא קוראים מור שושן, אין לי מושג מה עלה בגורלו, איפה הוא משחק היום ובאיזו מידה של הצלחה. תגיד, דביל, זה מה שמצאת להגיד אחרי התפרעות פסיכית שלכם בדרבי זניח? באיזה פלנטה מגדלים אתכם?

נדמה לי שזה היה שנה אחר-כך, אחרי גמר הגביע. התפרעות של שחקני הפועל על הבעלים שלהם מול המצלמות. מיישרים קו עם מחאת האוהדים שלהם. השחקנים אמרו את זה. זה לא רלוונטי מי הבעלים. מה שרלוונטי הוא המופרעות. לא ראיתי דבר כזה. זה לא אומץ. זאת פחדנות. זאת ברבריות במובן הרע שלה. זאת התחושה שלך מותר. מדובר בבעלים שבלעדיו לא היו זוכים בדאבל קודם. למה הוא כל-כך ריגש אתכם הדאבל, אם ראיתם את כל מה שראיתם על הבעלים. הפועל זכתה בגביע בסוף הגמר ההוא.

הם פורצים למגרש כשהם מנצחים בדרבי מכבי לא רלוונטית, אי-אז בשלהי עוד עונה לא רלוונטית, בשנת 2007; והם פורצים למגרש כשמכבי עליונה ובדרך להבקיע את השני, בתחילת השבוע הזה. יש כאן דפוס. זה היה הדרבי הכי פחות חשוב של העונה. לא תגידו דקה שמונים-ותשע, קרב על אליפות, מחזור אחרון. דקה שלושים-ושש. מחזור שביעי. ככה נראה פיצוץ שפחדן עומד מאחוריו. ממש לא אולטראס. וזה מה שמבאס בכל הסיפור הזה. שזה היה המשחק האחרון שהיה טעם לפרוץ למגרש ולהכות שחקן יריב. מכל המלל של הימים האחרונים, קל היה לשכוח. אוהד נכנס למגרש ותקף שחקן. לא להתרגש; לא צריך לעשות מזה מה שזה לא. מסכים אתכם. אבל זאת אלימות, לעזאזל, רעה ומסוכנת, על מי ועל מה אתם מגנים?

זה לא קל להתעמת עם "אוהדי" הקבוצה שלך; זה יכול גם להפחיד. מי שמכיר את הטיפוסים, יודע על מה אני מדבר. לעיתים, גם עלולים לשלם מחיר פיסי. רק פחדנים נרתעים מלשלם מחירים.

*      *      *

אני לא מתרגש מאולטראס. אני רחוק מלהתרגש ממחאות אוהדים אלימות. להפך, מחאה אלימה היא לפעמים המוצא האחרון ועקב כך ההגיוני ביותר של קבוצת אנשים, בכל תחום, המדוכאת שלא בצדק, נגד שלטון מדכא ואלים פי כמה. הייתי מהמעוכבים בידי המשטרה ובניידת כבר בחסימת הצומת הראשונה בהפגנת המחאה הראשונה. בהפגנה אחרת חטפתי גז מדמיע לעיניים.

הבעיה היא לא בהתרגשות שלי. הבעיה במחאות אלימות שאין להן בסיס והצדקה. הייתי בין האנשים שהפגינו מול ביתו של לוני. הייתי מהראשונים לצאת במחאה נגדו. מעולם לא קראתי לפגוע בו פיסית. להפך; קראתי לעשות ההפך. אל"ף, כי אנחנו לא אלימים, ובי"ת, כי אלימות תשרת אותו. כן קראתי לפגוע בעסקיו. עד היום אני מחרים מוצרי ישפאר וסוני. כן ניסיתי, למשל, לשכנע אוהדים להפוך את המכונית שלו על גבה; להשליך אותה לירקון. שיקום בבוקר וימצא אותה הפוכה. אקטים סמליים, שמטרתם להעביר נקודה – אתה פוגע בנו, נפגע בך. אתה מטריד אותנו, אנחנו אותך. לא חשבתי שצריך לעשות את כל זה אחרי שנה שלו כבעלים. גם לא אחרי שלוש.

זה היה לפני עשור ויותר. היום לא הייתי מציע להשליך את המכונית שלו לירקון. התבגרתי, איכות סביבה חשובה יותר. היום, למשל, אני סבור שצריך לשכור מערבל בטון ולהציף את המכונית של חולדאי במלט שיתקשה. פסל סמלי לעשייתו ההרסנית של האיש כלפי תל-אביב. אתם לא מחאתיים. אתם בכיינים.

*     *     *

כי בשורה התחתונה, נשבע לכם שאני לא מבין מה אוהדי הפועל רוצים. מישהו מבין? במכבי הבנתי. לא רצו את לוני. מה רוצים בהפועל? הם רוצים רוכש? הם לא רוצים רוכש? הם רוצים קבוצה משל עצמם? הם לא רוצים? הם רוצים, אבל מפחדים לשלם את המחיר של להתחיל מלמטה, כמו החבר'ה מקטמון שישר קיצרו תהליכים עם מבשרת, מסוג התרגילים שמזרחי בנה עליהם קריירה, כדי לבזבז שנתיים על ריק?

אני, למשל, חושב שתאומים וסגול היו טובים להפועל. אני חושב שהם לקחו קבוצה שהיתה בסכנת ירידה, ותוך שנתיים וחצי העמידו אותה לאליפות. אני חושב ככה בהינתן העובדה שהפועל היא לא המועדון שאוהדיו עושים ממנו. כמו שיאמר היה טוב לנתניה לתקופה. גולדהאר לא היה הולך לנתניה. גם שחר לא. אבל אני לא מצוי בעניינים בהפועל כמו שאני במכבי, אז אני מניח שהם צודקים. אני כן יודע שהמחאה שלהם נגד טביב ותאומים-סגול התחילה ברגע מסוים. תמיד אחרי דאבלים. די מהר אחרי הדאבלים. נדמה לי שבסיסה האמיתי, לאו דווקא המוצהר, היה טענה למה אין עוד.

זה בסדר להיות אוהדי מועדון שמונעים מחרדות ודיכאונות. לא בציניות. אבל המחיר הוא שאתה לא קבוצה הישגית באמת. בהתחשב בגודל המועדון שלכם, אתם קבוצה אלימה ודי דורסנית, חייבים להודות. דרסתם את בית-שאן, טביב דרס בשבילכם את כפר-סבא.

אני חושב שמה שאוהדי הפועל רוצים, זה קודם כל להיות אנטי. אני חושב שזה הרושם שאתה מקבל כשאתה מסתכל על המועדון הזה ברצף לאורך עשרות שנים. תמיד רבים שם. אני חושב שזה בעייתי. אני חושב שעלי מוהר ואריק איינשטיין זה טוב לשירים. שם לפגיעות, לחרדות ולדיכאונות יש לא רק משקל, הם המהות. שם, הכאב רומנטי. בחיים, בטח בספורט, זאת בעיה. משחקים תשעים דקות, יש מנצחת, יש מפסידה. לא צריך לבלבל את המוח יותר מדי. תיקו זה שני שליש הפסד. בגלל זה אברם הוא שני שליש אפס, ושליש בנאדם (אין מסה איכותית בלי אברם; מוקדש באהבה לאוהדי מכבי, ששכחו כמה שנים מה זה לחייך בגללו).

אתם כמוהו. מבלבלי דעת. תפסיקו לבלבל את המוח בתיאוריות. כדי לנצח אחרי תשעים דקות, צריך לעבוד שנה שלמה, שנים שלמות; לא להתבכיין. כדורגל זה לא משחק להסתגרויות בבתים. זה מגרש פתוח, חזה מתוח. אלא אם כן, אתה מוכן גם לשלם את המחיר. אתם לא מוכנים. בגלל זה, מה שמתקבל, זה בכיינים.

מצטער, אנרכיסטים אמיתיים לא הולכים לראש-העירייה שהרס להם – לשיטתם – את אולם הכדורסל, שהפעילו נגדו טרור וחיבלו בקברים של ההורים שלו (בלי בכלל להתייחס לשאלה אם בצדק או לא), ומתחננים שייבנה להם אולם חדש. רק אנשים שהתרגלו שבונים בשבילם אולמות, שלא צריך להוציא שקל מהכיס, מתנהגים ככה.

*     *     *

החבר שהתקשר בבוקר לא ידע את נפשו.

"לא קלטת? זה הוא, אתה מכיר אותו מצוין", הוא צעק לי בטלפון קרוע מצחוק.

"קולנוע מחאה" קראו לקולנוע שהוקם כחלק מהמחאה החברתית בקיץ 2011 באחת הנקודות לאורך שדרות רוטשילד. הוקרנו בו, מן הסתם, סרטי מחאה. אחד הערבים הוקדש לסרטי ספורט והוקרנו בו "יש לי קבוצה להציל" וסרט שעשו אוהדי הפועל על אוסישקין.

"קבוצה להציל" היה הראשון. הגיעו כעשרים-שלושים מאוהדי הפועל. היה עוד מספר דומה של צופים "רגילים" שבאו לראות את הסרטים. אלה של הפועל הגיעו גם להקרנה הראשונה. זה היה מחריד. הם לא הפסיקו להפריע למהלך ההקרנה, קראו קריאות, שרקו בוז, חגגו והריעו כשהיתה תקלה טכנית שהתגברו עליה כעבור רגע. לא נחו חמישים דקות של סרט.

אני רוצה לספר מה זאת הקרנה של סרט ליוצר שלו. לא משנה כמה הוא כבר הוקרן, לא משנה בכמה הקרנות נכחת, בכל הקרנה אתה במתח והתרגשות, לא קשוב כמעט לדברים אחרים. אתה מקווה בכל לבך שההקרנה תעבור קודם כל בסדר מבחינה טכנית. שלא יהיו תקלות. אתה רגיש לכל ציוץ שפתיים מהקהל, לכל אחד שמסמס תוך כדי. לכל אחד שבמקרה לגמרי מפנה מבט. לא משנה כמה פעמים תפקדת כצופה בסרטים של אחרים ויודע שלרוב זה מוגזם.

אני לא ערן זהבי. אני לא איש המועדון. אני מזוהה עם מכבי כאוהד, זה כן. אני בוודאי לא הבעיה של אוהדי הפועל. גם הסרט לא על מכבי. הוא מספר על אוהד מכבי, כן, שיוצא למאבק אוניברסאלי. מבקש להוביל שבת מחאה של יציעים ריקים מאוהדים. מחפש תשובות מאירופה לבעיית האוהדים בעידן הבעלות הפרטית.

הסיבה הזאת לבדה הספיקה להם כדי לבוא ולחבל בהקרנה. זה היה מחליא. שלא תהיה אי הבנה, ההקרנה עברה איכשהו בסדר, מי שאהב, אהב. אבל הם עשו הכול כדי שזה לא יהיה ככה. אחרי ההקרנה ניגשו אליי שלוש נשים בעלות תפקיד מתעשיית הקולנוע שהזמנתי לראות את הסרט. היה לי חשוב שייראו אותו, יותר מצופה אחר. הן שאלו בתדהמה מה זה היה. אחרי כמה שנים, סיפר לי רועי סיני שגם הוא היה שם.

אין לי ספק שסיני לא היה חלק מההתנהגות הזאת. קל לי להגיד את זה, כי במידה ואני טועה, לא עלי זה מעיד. אבל אני כן יודע בוודאות שלא נשמע קול אחד מתוך קבוצת האנשים שלהם שבאה לראות את הסרט, שיצא מולם או ניסה להשקיט אותם.

אני לא אוהב את הפועל פחות ממה שאוהדי הפועל לא אוהבים את מכבי. אני לא מכיר בכם פחות ממה שאתם לא מכירים בנו. המשמעות היא, בהקשר ההקרנה, של אי ההכרה הזאת, שלא היתה לי לרגע אחד כוונה להישאר ולצפות בסרט על אוסישקין. אבל בטח שלא היתה לי כוונה לחבל בהקרנה. הפרצוף של החבורה ההיא לא היה של אנרכיסטים אמיצים. אלא זבלים אפסים. כמו עם בית-שאן.

אני חושב שהדוגמא הזאת קריטית, שהסיפור הזה רלוונטי יותר מכל סיפור על הדרבי, כי הוא חורג מתחומי המגרש. הוא הרבה מעבר למשחק ויריבויות אוהדים. החבר שהתקשר אלי בבוקר יום שלישי, נרגש וקרוע מצחוק, גרם לי להבין את זהבי, ולו במידה, גם במחיר של צהוב על פיו-פיו. "יא קרוע, לא הבנת מי זה שפרץ למגרש? אתה מכיר אותו מצוין".

זה היה פואד מראשי המחבלים בהקרנה ההיא. הוא אמר שזה גם היה פואד – ואם לא, זה חסר משמעות – שתקף אותי בשאלות אחרי ההקרנה. תחשבו על החוצפה העלובה של האנשים האלה. גם לחבל וגם לצפות שיענו להם אחר-כך. "מאיפה אורי משיח מקבל כסף, אתה יודע?!", הוא תקף אותי בתוכחה. מאיפה אורי משיח, גיבור הסרט, מביא כסף? אוי, מטומטם. אילו רק היית יודע את האמת על משיח. אבל כשרגילים לגנוב, חשוב לצייר את כולם גנבים, אחרת לא צריך לתת דין וחשבון. לך תשאל את חג'ג' מאיפה הוא מביא את הכסף. אילו רק היתה בך היכולת לצפות בסרט, ולהבין שכולו מתוסרט, שהוא לוקח את דמותו של אורי ובונה לה סיפור. אבל כשאנשים מלאים בעצמם כל-כך, הם אטומים לכל דבר אחר.

*     *     *

אפילוג:

בזאת תמה הסאגה על ושל הפועל. אני מכריז בזאת על פירוקו של המדיום המתקנא הפועל תל-אביב. החל מתום עונה זו תחדל פעילות הקבוצה בכל הגילאים והקבוצות. על "אוהדי" הקבוצה להתפרק מנשקם בתוך תשעים יום. ה"אוהדים" הפרושים לא יחויבו לאמץ לעצמם קבוצה חלופית היה ולא ירצו בכך, ויותר להם להירשם בתעודת התושב כ"חסרי קבוצה".

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 

 

 

פוטבול מכללות (5) - שחר דלאל
הניצחון הדחוק על פאלאס

113 Comments

ערן (המקורי) 8 בנובמבר 2014

וואוו, חיים.
היה שווה לחכות לפוסט (סליחה, מסה) שלך!

יואב לוי 8 בנובמבר 2014

יותר טוב מאמיל זולא! בראבו!

טל בן יהודה 8 בנובמבר 2014

וואו.
פשוט… וואו.

אנונימוס 8 בנובמבר 2014

נשברתי באמצע. האם לקרוא את זה עד הסוף יהיה חלק מהעונש של אוהדי הפועל?

שלו 8 בנובמבר 2014

לוקח אוויר,
תגובה בהמשך.

שלו 8 בנובמבר 2014

לליגה יש דרכים משלה להעניש.
בית שאן פורקה עונה אחרי משחק השרוכים, כל קבוצה רצתה קצת יותר מולה, הרבה שחקנים העדיפו מקומות אחרים.
השנה יש מספר קבוצות במעמד כזה.
הפועל שעברה בעבר מצב דומה של שבר, ומדת בפניו בשנית.
מי ירצה להיות בקבוצה שמנוהלת כך שחוזה אינו חוזה וקהל אינו קהל.
אני מצטרף ליואב, לא אכפת לי על הדרבים.
המחשבה שהביא את ילדי למגרש נדחתה במספר שנים.
אני רוצה ומשתוקק שגולדהאר יכריז מלחמה על החוליגנים המכבים.
הצהרתי כאן בעבר שאני דואג לחמישה מינויים לתמורה לחמישה חוליגנים שיישלל מהם המנוי והכניסה.
כמוני עשו עוד אחרים.
אוהד תמורת אוהד.
מ.ס. ירקונים קבוצה שחרטה על דגלה את ההפסד, לא מסוגלת לשאת זאת יותר. לא שכחנו שנים של דרבים ריקים מנקודות, עברנו עשורים שלמים כקבוצה הפחות טובה. הם לא מסוגלים לזה. לכן זה ייגמר.
במהרה ביימנו.

אמיר 8 בנובמבר 2014

והנה מגיע אוהד מכבי- שליט האליטה בישראל. הקבוצה שאצלה הניצחון הוא מעל הכל ורק הצלחה חשובה בו.
קבוצה שאוהדיה לבשו שחור וחירבו את ביתם במשך עשור שנים (או שאת זה שכחת).

אוהד מכבי אותו מועדון ששחקניו ומנהליו בעשורים האחרונים פגעו פיזית וניהולית באוהדים ובספורט הישראלי.

אתה אוהד מכבי ומרשה לעצמך לבוא ולכתוב על אוהדי הפועל ובפירוק המועדון כאילו היה רק מורכב מאולטרס ומיציע אחד (כמו היציע בשער 11 ממנו אתה מתנער).

ואולי לא היה צריך לרדת אוהד שיכור לדשא ולהרביץ מכות לזהבי, אבל אם זהבי לא היה מכביסט (באמת לא ברור לי איך לבש אדום אי פעם האדם הקטן והיהיר הזה) מלידה לא היה נגרם כל הבאלגן הזה. וכן מתי תבינו שבסופו של יום השופט אולי טעה אבל החליט להמשיך את המשחק, ואת המשחק עצמו פוצצו שחקני מכבי והאוהדים הנחמדים שלכם משער 11 (אותם אלו שמקללים קריאות גזעניות נגד ערבים בזמן שמשחק אצלם שחקן ערבי בקבוצה).

באמת שנמאסתם, הגיע הזמן לפרק את המועדון הצהוב ולהודיע על מות המכביזם :) (במחשבה שניה עדיף שלא כי יהיה פה משעמם בלי דרביים).

יואב 8 בנובמבר 2014

ממש לא יהיה משעמם בלי דרבים. לא זקוקים לכם בכלל.
שדמי,
וואו בריבוע.

מכביסט 8 בנובמבר 2014

הגועל נפש שמתקיים בשער 11 הוא קלון למכבי.

ההבדל הוא בתגובה של ההמון הדומים של כל קבוצה.
אצלנו, הרוב שורק בוז לשירה הגזענית של אותו קומץ, גם בתוך שער 11 יש שריקות בוז לשירה הזו (אני אחד מהם).
ואיפה הקהל השפוי של הפועל? אני יודע שקיימים כאלה, אבל הם יושבים בשקט.

אני יכול להבין אוהד הפועל שחושש בשער 4-5 לשרוק בוז, הבהמות האלימות שם לא שונות מהבהמות האלימות ב10-11. מבחינתם המחאה הלגיטימית היחידה היא רק שלהם, כל דבר אחר מדוכא באלימות.

וכן, אני חושב שיש עוד מה לשפר ולשדרג מבחינת היחס של מכבי לראדי וההתנהלות מול הגורמים העוינים. אנחנו לא מתנערים מהאחריות הזו, אתם כן. אתם מעדיפים למצוא את האשמה בזהבי ובמכביזם. את האשמה של האלימות הפרטית שלכם. אז זה הבדל מהותי.

אבל אני לא מצפה מאוהד הפועל, מנטליות של ילד, שיגיד כי אכן הקבוצה שלו חולה וצריך פתרון עמוק. כי הרבה יותר קל לצעוק "הם התחילו", "אבל גם הוא עשה את זה" ועוד שלל תירוצים של ילדים קטנים.
זה גם מה שמבדיל בינינו, בעוד אנחנו עברנו עשור רע שלא מייצג את המכביזם ועכשיו חזרנו למכביזם הטהור – עבודה קשה בכדי להגיע להצלחה מירבית, לא משנה מי היריבה. אתם תקועים בבינוניות הבכיינית שלכם – לא רוצים להתאמץ, רוצים שאחרים יתאימו את עצמם אלינו.

אז תמשיכו לבכות ולעשות פרובוקציות, פעם או פעמיים בעונה תעשו בלגן שתנסו להפיל את האשמה על מכביסט כזה או אחר, ואנחנו נמשיך לחגוג במאי אליפות, סליחה… באפריל…

וכן, מסכים איתך בדבר אחד מובהק – זהבי הוא מכביסט מבטן ולידה. הוא פשוט כילד עשה בחירה מוטעת (עבר במשפחה?).

יניב פרנקו 8 בנובמבר 2014

כל מה שקרה זה שהחלפתם הנהלה – זה יקרה גם בסוף בהפועל והכל יתכנס לרמות הממוצעות של מה שאנחנו רואים בשאר הליגה – כל ניסיון לעטוף את זה בתהליך עמוק יותר הוא מוגזם על גבול המתנשא .
גוף אחד מנוהל ובגוף שני יש ואקום שמגיע מהנהלה נוכחת נפקדת .

ערן (המקורי) 8 בנובמבר 2014

לטעון שהכל קשור בניהול / בעלות יהיה טעות ענקית, היתממות רבה (בעיניי), והתעלמות מוחלטת מכל הרכיבים שעושים את אוהדי האדומים לתופעה האלימה, דמוית-כת, והבעייתית ביותר כיום בספורט הישראלי.

יניב פרנקו 8 בנובמבר 2014

אני אנסה להסביר למרות שהאכסניה הזו והמאסה הזו לא קלה (משחק חוץ).
כמו שציינו פה גם למכבי יש את השדים שלה -הם היו בולטים יותר בתקופת לוני ומוצנעים יותר היום -אבל הם צצים מדי פעם .
בשנים הקשות של מכבי רגל היה לה תמיד את מחלקת הכדורסל כדי לשמור על המותג והרבה כסף שהוזרם עוד לפני גולדהאר כדי לשמור על תשתיות ומסגרת יציבה .
לכן ההקבלה שלי למצב הנוכחי בהפועל הם השנים של קורנפיין בביתר -שנים שבהם הניהול היה ללא גב של ממש וחי מהיד לפה -שנים שבהם הלה פמליה צמחו ושגשגו -לחוליגנים ולגורמים הקשים הרבה יותר קל לפרוח בשנים כאלה.
ולצד הואקום הניהולי היו גם שנים קשות בביתר של חוסר הצלחה מקצועית -עובדתית בשנים פחות טובות החלק האבסולוטי של החלק החוליגני בקהל מתחזק – החוליגנים באים בכל מצב -כל השאר הרבה פחות -זה מייצר כדור שלג -התלות בהם עולה ובדיוק כמו שקורנפיין היה תלוי בהם וחלש מולם – כך גם היום .
בהפועל התהליכים מהירים הרבה יותר -בסופו של דבר הבעלות הנוכחית תיפלט -בין אם בפירוק ובין אם במכירה -מכירה תהיה רק לגורם עם כסף בכיסים -פירוק יוביל לתוצאה דומה רק בדרך הפוכה – לאחר שיגיעו בעלים חדשים שידעו מראש למה הם באים יתחיל תהליך שבסופו החוליגנים יתכנסו לנוכחות פחות רועשת ומזיקה -כן, כמו במכבי.

שינוי אמיתי בענף ובפועל יקרה רק כתוצאה משינוי מבני בכדורגל ובספורט בארץ – כתבתי על זה פה ליד 2 פוסטים שלמים.

גיסנו 8 בנובמבר 2014

יניב כל זה טוב ויפה. אבל ההבדל העיקרי הוא שאוהדי ביתר בערך מתמיד ידעו מה הם ומי הם. זה שהם גאים בזה זו בעיה אחרת אבל לפחות הם לא מצטדקים ככה.

ה״קומץ״ של הפועל הוא כמו אותו ״קומץ״ מיתולוגי שהשתלט על הקהל, רק שכמו ששדמי ניסה להסביר – הוא פשוט מסרב להודות שהוא כזה. וזה הופך אותו לאפילו יותר גרוע.

איש הפח 8 בנובמבר 2014

למה אתה בטוח כל כך שזה יקרה גם בהפועל?

יניב פרנקו 8 בנובמבר 2014

מכירה או פירוק – אחד מהם יגיע

רועי 8 בנובמבר 2014

חחח זה די מדהים שאתה מחזק את מה שהוא כתב.
אתה לא מבין את האירוניה שיש כאן?.
שתו לי לי לקחו לי. חאלס, נמאסתם.
ויאללה נתניה.

גיסנו 8 בנובמבר 2014

וואו, פשוט נתת דודמה מופלאה לכל הטענות של הכתוב.

אנחנו יודעים מה החרא שלנו ומנסים לקבור אותו בחול.
אתם מורחים את החרא שלכם על הפרצוף, להראות לכולם, ומשוכנעים שזה שוקולד.

יניב פרנקו 8 בנובמבר 2014

בסדר . אתם צדיקים .
אצלינו זה מה שיש.

יניב פרנקו 8 בנובמבר 2014

ומה זה ה״אנחנו״ הזה – התובנה מספר אחת של גולדהאר ואנשיו היתה שהקהל של מכבי כאורגניזם הוא המכשול מספר אחד של הקבוצה -הוא הלחיץ מדי, היה מעורב מדי ובחש מדי -אז הם סגרו הרמטית את הקבוצה מהקהל -בודדו את כל מה שאפשר ויצרו חיץ בין הקהל לקבוצה -בין הקבוצה לתקשורת -ואת כל זה עיבו וגיבו במערכת תפעולית מקצועית היקרה ביותר שנראתה בספורט הישראלי .
ומה קרה ? הקבוצה הצליחה מקצועית והרעשים מסביב פחתו -לא בוטלו רק פחתו -בשנתיים האחרונות הקהל הזה היכה שחקן של ביתר ותקף שחקנים של הקבוצה ומה לא -אבל לא ״אתם״ הרגעתם את החוליגנים -רק בעלים עם חזון וכסף -מזה לבנות את התיאוריות שאתם בונים -נו באמת .
בהפועל לצערי יש ואקום ניהולי ואין את הכלים שיש מעבר לכביש .
זה לא הכל -זה פשוט החלק המרכזי בהבדל פה .

גיסנו 9 בנובמבר 2014

הבנתי, כשאידיוט אחד מכה את קדאייב מהיציע זה ״אתם״, כשאידיוט אחר פורץ למגרש ומכה את הבי הוא סתם יחיד שפעל על דעת עצמו ולא מייצג את הקהל.

כשאתם מדברים על הגזענות בקהל של מכבי אנחנו אומרים ״נכון, זה קיים ומנסים להלחם בזה״.
כשמדברים על הרעות החולות בקהל של הפועל זה תמיד ״אבל זהבי עשה פיו פיו״ או ״אבל טביב עשה לנו ככה וככה״ או אלף תירוצים אחרים, תמיד הגועל נפש הוא אשמת מישהו אחר.

דיברתי עם עשרות אוהדי הפועל מאז הדרבי וראיתי מאות טוקבקים. זכיתי לשמוע אדם אחד בלבד שהסכים ששום דבר לא מהווה תירוץ לתקיפה של שחקן באמצע משחק. אחד. אנשים משכילים ונורמטיבים, ורק אחד הסכים שזה לא תקין נקודה. בלי אבל ובלי זהבי ובלי פיו פיו.

נשבר הזין מהצדקנות המעושה והמאוסה שלכם.

אולי פשוט תודו שאתם מקנאים, שלא משנה מה אתם מנסים לעשות זהבי ממשיך להשחיל אתכם פעם אחר פעם וזה מוציא אתכם מדעתכם? שזהבי פשוט כ״כ טוב מאז שהוא במכבי ואין לכם איך לעכל את זה?

יניב פרנקו 9 בנובמבר 2014

דיברת עם עשרות ? נו באמת .
האובססיביות הזאת לנסות לצייר קהל ענק כיחידה אחת היא כבר משהו שאי אפשר לנצח .
וזה ששדמי פה שופך 10000 מילה לא הופכת את זה לנכונה .
נשבר לכם הזין ממה ? אני לא מצליח להבין בכלל את הטענה הבסיסית -אפילו פה בדה באזר שהיא זירת הדיונים האינטליגנטית ביותר כל מה ש״אתם״ כקהל רוצים זה לבוא ולצייר את ״כולנו ״כחוליגנים ו״אתכם״ כאיזה המון נעלה ומתנשא שפתר בעיות יסוד שאחרים לא הצליחו .
תכניס לעצמך פעם אחת שהבעיה הזו שאתה כל כך נהנה לזרוק על כולם קיימת גם בחצר האחורית של הקבוצה שאתה אוהד .

גיסנו 9 בנובמבר 2014

כן, דיברתי עם עשרות. אתה פשוט מכיר אותי אישית, יודע בדיוק מי החברים ומי המכרים שלי ובאיזה מדיומים אני מתקשר איתם, כדי לקבוע קבל עם ועדה שזה לא נכון.

מעולם לא אמרתי שהיא לא קיימת אצלנו.
לעומת זאת אצלכם היא לא קיימת אף פעם, וגם אם היא קיימת אז זה תמיד אשמת מישהו אחר.

האמת שמיציתי את הדיונים, אני הולך על גישת שון האניטי.

שאלה פשוטה – יש הצדקה לאוהד שתקף שחקן על המגרש?

רועי 9 בנובמבר 2014

יניב,
אני המום כל פעם מחדש מחוסר היכולת שלך להוציא מילה רעה אחת על אוהדי הקבוצה שלך, לא משנה מה קורה, מעולם לא תשמע מילת ביקורת שלא לומר גינוי ולו הקטנה ביותר.
הכל בחסות המשפט האלמותי "אני לא אכתוב על משהו רק כי אתם חושבים שאני צריך".
המשך כך.

אדם בן דוד 9 בנובמבר 2014

לא. אין הצדקה לאוהד שיורד למגרש ותוקף שחקן.
נה- כבר 2.
וגם אבא שלי שהוא אוהד הפועל חושב ככה.
אז 3.
ואמא שלי, שאוהדת הפועל למרות שעיקר האהדה שלה מתבטאת בזה שהיא נוהגת לומר "קקרים" אחרי כל גול שאנחנו חוטפים, חושבת שזה לא תקין.
אז 4.
גם חבר שלי אלי, ששומר לי מקום בשער שבע כבר כמה שנים סימס לי "בושה וחרפה, אסור לאוהד לרדת לדשא לא משנה מה!".
אז 5.
שמע גיסנן- אם המחקר שלך חשוב ומיועד לז'ורנל רציני ואתה זקוק לאוהדי הפועל – אני מקורב לעוד כמה.

יניב פרנקו 9 בנובמבר 2014

גיסנו- אני לא מכיר אותך אבל לא מכיר במדגם שלך.

קפטן קוקי 10 בנובמבר 2014

מכיר את המשפט הגמל לא רורה את הדבשת שלו? אז זה.
יש פה חיבור יוצא דופן שעיקרו מדבר על הצביעות וההתיסדות של אוהדי הפועל, והתגובה שלך היא בדיוק מה ששדמי הגאון חושף.
במשחק נגד נתניה לפני שלוש עונות אם אני לאמטועה, הרחיקו להם שלושה שחקנים. הפועל חיפשה למעוך, לפרק להשפיל קבוצה אומללה שכמעט ולא ראו אותה על המגרש, ובסוף שמה להם שביעייה. והשחקנים האדומים, ביחד עם הקהל, חגגו כל גול כאילו זה הגול של ההוא בטדי. זה שהביא לכם דאבל.
אז אנחנו דורסניים ואתם באים מאהבה. בסדר.

גיל שלי 8 בנובמבר 2014

הדבר החשוב ביותר בארגון הוא הזהות. בשנים האחרונות הזהות של הפועל הפכה להיות= לא מכבי.זו זהות ניהיליסטית המובילה לאבדון, פואד נותן להם הזדמנות אחרונה להגדיר מה הם כן, אחר כך יאלצו להקים הפועל באסה.

ערן (המקורי) 8 בנובמבר 2014

+1 גיל

דניאל 9 בנובמבר 2014

איך בדיוק הזהות של הפועל נהייתה לא מכבי? בניית הפועל סל מאפס זה ניגוד למכבי? בניית מפעלות חינוך זה אנטי למכבי?
למה אתם מתעסקים כל הזמן בהפועל??

אנונימי 8 בנובמבר 2014

הגלגל מסתובב… החייםזה עולם של תהליכים… חלקם לרעה וחלקם לטובה… והתקופה האחרונה היא לא שיאו של הקהל של הפועל אבל זהו תהליך…
אני מבין איך אתם מרגישים כי חיכיתם לרגע הזה, חיכיתם לו כמעט עשור… לרגע שבו תוכלו להסתכל עלינו מלמעלה ולהנות, לכתוש, לצחוק, להאשים, להסיט, ופשוט להרגיש טוב עם עצמכם.
ואני מבין את זה… אתם באמת ובתמים מרגישים שהכל חזר למקומו, שהכאוס שהיה בחייכם בחצי עשור האחרון נעלם, והכל שב למקומו בשלום. ועכשיו זה זמן הנקמה. הזמן לנופף לנו את הזין בפנים.
הבעיה הגדולה שאנחנו משחקים לכם ישר לידיים, שאנחנו עושים הכל בשביל להצדיק את כל ההאשמות שלכם, עוזרים לכם לעלות את כל המשקעים, כל הפוסט טראומות…
שלא תטעו אנחנו צריכים לעשות חשבון נפש עמוק שלנו עם עצמנו על מצב הקהל שלנו בשלוש שנים האחרונות, אך זה בדיוק העת לקטרזיס ואני מקווה שקהל אוהדי הפועל לא יפספס את ההזדמנות לכך.
אני חושב שפואד בפעולתו השערורייתית הטיח לנו את האמת בפנים ואני מקווה שיהיה פה שינוי. אך אתם האחרונים שתטיפו לנו מוסר. ושום האשמה שלכם כלפינו לא תמחוק את המציאות הרקובה של הקהל שלכם גם כן, שמוסתרת רק בגלל ההצלחה הנוכחית של הקבוצה. חלקכם באירועי הדרבי לא פחות גדול, הגזענות אצלכם חוגגת( מהראן ראדי, סאלם אבו סיאם, סלים טועמה), וגם האלימות( האירוע בבית משפט, אירוע אלימות שאני אישית חוויתי מקהל אוהדיכם).
אז תפסיקו עם ההתנשאות, אתם יותר ספורטיביים,יותר צודקים, יותר ישרים, יותר טהורים, הבנו, פשוט יותר טובים.
אז לכו חפשו…
אה, עוד דבר קטן, איך שמחתם בדרבי…

יונתן 9 בנובמבר 2014

+1

אנונימי 8 בנובמבר 2014

ואני באמת מעריך את הבמה הזאת ואני מבלה כמה פעמים בשבוע לקרוא במקום הזה. כי אני מרגיש שיש פה באמת חבורה של אנשים אינטליגנטים שכותבים לרוב דברים ממש טובים.
אבל מה שקורה פה בשבוע האחרון וחגיגות האנטי הפועל, ההשמצות וכל החגיגת עינוג הדדי שריכוז אוהדי מכבי עושים פה מאוד מאכזב

אנונימי 8 בנובמבר 2014

ועוד דבר אחרון

גם לי פואד גנב את הדרבי.

עדי רובינשטיין 8 בנובמבר 2014

חיים ערב טוב

תודה לעזי דן שהפנה אותי לטקסט שלך. לא אתייחס לכל הנקודות בטקסט הארוך, אבל ברשותך אגע בכמה דברים.

סחטיין שהבאת ציטוטים מטקסטים שאני אפילו לא זוכר, אנסה להגיב.

לגבי ענייני הסוציאליזם למינהם. בשלוש השנים האחרונות עמלתי ואני עדיין עומל על קבוצת הפועל תל אביב בכדוריד. הקבוצה הבוגרת אכן יצאה לדרך בליגה השלישית בישראל, ועזוב את זה שכל השחקנים משחקים בהתלהבות ובחינם ועזוב את זה שמכבי תל אביב מיהרו להקים קבוצה בליגה השלישית לאחר שהשתלטו בכח הכסף על הליגה הראשונה הם עושים זאת גם בליגה השלישית. אבל עזוב זה שטויות, זה מכביזם. אבל תשמע קראתי מה שכתבת ואני רוצה להזמין אותך לבוא ולקחת חלק בסיבה האמיתית שהקמנו חבריי ואני את הקבוצה בהתנדבות מלאה. ישנם בתי ספר בדרומה של תל אביב וביפו, שאיש לא מעניק להם חסות ספורטיבית: לא כדורגל, לא כדורסל לא כדוריד. בכדוריד דווקא ניסו אס"א ומכבי אבל אחרי שראו שהילדים מיעוטי יכולת, מכבי סגרה את הביזנס שלהם כי עבורם לא מדובר בפילנתרופיה, הם באו לעשות כסף לא לגדל ילדים לחברה טובה יותר. אנחנו נכנסנו לשם. ממנים מכיסנו ( הלא עמוק במיוחד כפי שאתה יכול לתאר לעצמך) מדריכי כדוריד, מעניקים הזדמנות לכל מי שרוצה לשחק כדוריד ומקווים שבסוף נגייס מספיק כסף (סביר להניח שמאוהדי מכבי, כי זו החלוקה בחיים האלה) כדי שהפרוייקט לא ייסגר. אנחנו צריכים עזרה עם מורים שיעזרו לילדים במתמטיקה, אנגלית ומי יודע מה עוד בהמשך. מדובר בילדים דתיים, ערבים וילדי פליטים. השאיפה שלנו שתוך עשר שנים אולי פחות, תהיה לנו קבוצת כדוריד שמשחקים בה דתיים, מוסלמים וילדים זרים שכבר יהפכו למקומיים. אם אתה טוב בכדוריד או באחד המקצועות אז יאללה בוא, תצטרף. אני מבין שסוציאליזם זה חזק מאד בתחקירים. אבל אף תחקיר עוד לא מנע עבירות על החוק, התחקירים רק שיכללו אותם.

אני זוכר את הימים שהתחלתי לעבוד בהעיר. הייתי מזועזע מכך שאוהדי הפועל רעננה תקפו קולגה שלי שלא הכרתי אז, רק כי העז לכתוב מילה לא במקום על אבי נמני. אמרתי לעצמי ראבק, גם הכותב וגם הם אוהדים הרי את הפועל רעננה, אז למה להכות בן אדם. בשלושת הימים האחרונים בטוקבקים, במיילים ובמכתבים למערכת אותם אוהדי הפועל רעננה מאיימים עליי ברצח, מקללים אותי ואת משפחתי בכל קללה אפשרית. ואני אומר לעצמי מה כבר עשינו להם? פיו פיו מבעד לדפי העיתון? לך תבין את אוהדי רעננה הללו, מכים אחד משלהם.

עכשיו זה לא שלא ניסתי להיות מכביסט כזה, שגר בשכונות עבר הירקון ולא על אבן גבירול. כל מקום עבודה שעבדתי בו נסגר. העיר, מעריב, מגזיני כדורגל. ואז הגעתי לישראל היום. פעם ראשונה בחיי מרגיש מכביסט. משכורת בזמן, פנסיה,מיליון קוראים, שלדון, ביבי! הכל בצד שלי כמו שצריך, רק מנוי לשער שלוש למטה ביד אליהו חסר לי. ובחודש האחרון יש דיבור חזק שהולכים לפגוע בעיתון. לא מאמין שזה יקרה אגב, אבל כשהסתכלתי מי הפנים של הניסיון הזה, גיליתי את איתן כבל. וכשפותחים את הארנק של איתן כבל, רואים מנוי לשער 8 בבלומפילד ואת המינוי (המשולב) למשחקי הכדורסל. אתה מבין, באמת שניסיתי אבל אתם רודפים אותי באשר אני (עני).

ובחייאת, 6,0000 מילה על כדורגל ישראל? אין בן אדם בכדורגל הישראלי שקרא כמות כזו של טקסט מהיום שלמד לקרוא ועד עכשיו.

אתה מוזמן לקרוא על פרוייקט הכדוריד בלינק המצורף. אשמח אם תיצור קשר . אם עוד כמה ילדים ילכו לשחק כדוריד ויסיימו את בית הספר עם ציונים טובים ואולי אפילו עם בגרות, מבחינתי לקרוא לקבוצת הילדים של הפועל תל אביב על שם אלפרד ברכה.

http://www.israelhayom.co.il/article/229677

יואלזיניו 8 בנובמבר 2014

עדי, כל הכבוד על קבוצת הכדוריד, למרות שאתה רוצה כסף מאנשים שיש להם כסף כדי שאתה תוכל לעשות מה שבא לך, ובכך זאת אתה בז להם למפרע. אני לא כל כך מבין מאיפה היהירות הזאת.

עדיין, איך זה קשור לטקסטים שלך על ערן זהבי?

עם דבר אחד אני מסכים. אני מעדיף לקרוא את דורפן מבטא רעיונות במאה מילים (אבל גם שדמי מבדר).

יואב 8 בנובמבר 2014

עדי,
הטקסט שלך לא חף מסטיגמות חלולות.
מה זאת אומרת ניסית לחיות כמכביסט? מה זה אומר בכלל?

תני 8 בנובמבר 2014

אין עליך רובינשטיין. רק אתה צדיק וכול המכביסטים רשעים.
והיה נחמד אם בטורי הדעה שלך על הדרבי היית מציין שאתה אדום.
אה ועוד משפט. כבל שמנסה לסגור לך את הביביתון, זה לא קשור גם לזה שהוא ממפלגת העבודה ולא רק בגלל שהוא מכביסט ? (מכביסט – מפלגת העבודה. איזה קטע).

אסף the kop 8 בנובמבר 2014

האולמרטון ייסגר לפני הביביתון.
מדהים שהכבלון הוא כזה טמבלון.

אדם בן דוד 9 בנובמבר 2014

בין האולמרטון לביביתון
רק אנחנו מקבלים את הבולבולון

לי 9 בנובמבר 2014

מכיוון שהתגובה שלך מלאה התיחסויות לטקסט אליו כביכול הגבת, גם התגובה הזאת תתיחס פחות לטקסט החביב אודות קבוצת הכדוריד בה אתה מעורב.
במקום זה, ומכיוון שאתה מעדיף לנצל את הבמה שלך כדי לזרוק רפש, לקדם אג'נדות תחת כסות אוביקטיבית שקרית, אולי כמה התיחסויות לאחד מטורי הביקורת שלך כלפי ערן זהבי ומכבי תל אביב לאור אירועי הדרבי (http://www.nrg.co.il/online/3/ART2/641/753.html?hp=3&cat=659).
אז כן, רגע אחרי שאוהד של הפועל יורד מהיציע כדי לתקוף את ערן זהבי, לדעתך האוביקטיבית היה חשוב בעיקר (למעט משפט בטור שנועד לצאת ידי חובה, רק על זהבי ומכבי דיברת. כנראה שפספסתי אבל זהבי הגן על עצמו מאוהד צהוב).
ובכן, מה יש בה באותה קבוצה אדומה שמושכת לקרבה ומגדלת עשבים שוטים – על הדשא/פרקט וביציע??
אלי כהן, פליקס חלפון, קלדרון, טביב, רמון, ברקוביץ', שי אבוטבול…. ועל העבריינות של הקהל קצרה היריעה (ואני מתכוון רק לאירועים שקשורים לספורט).
אז אתה באמת, אחרי חשיבה מאומצת ונסיונות להסתכלות אוביקטיבית ומציאותית, מחזיק בדעה שזהבי אשם בהכל (חוץ, מהחלק שהמועדון הצהוב אשם בו כמובן)??? הוא אשם שפואד (ששש… אף מילה, עוד יחשבו שמישהו היה לא בסדר בשער 5) ירד מהיציע באמצע משחק כדורגל כדי לתקוף אותו??
ואם אני, טיפש שכמותי, השתכנעתי מטוריך הנפלאים, מה אני צריך לחשוב לגבי המקרה של טוטו תמוז או סלים טועמה שהשתיקו קהלים של קבוצות יריבות לאחר שהתגרו בהם? הרי, הייתם (אופס, האדומים היו) נגד הצהוב לתמוז, ונגד הקהלים שהתגרו ולא נגד השחקנים האדומים? למה?
לא רוצה להגיד מילים קשות מידי, ובטח שלאור הסביבה התקשורתית בה אתה פועל אתה לא האינטרסנט היחידי שיורק על כללים אתים בכל טור שלך, אז אני אסתפק במילים קלות: אתה בושה למקצוע שלך.

אביב 9 בנובמבר 2014

באמת, אנשים משלמים לך כדי לכתוב בעיתון? אפילו כטוקבקיסט אתה לא מוצלח במיוחד

יואח האדום 8 בנובמבר 2014

מדהים . הרבה חומר למחשבה

רועי 8 בנובמבר 2014

ואו זה היה כבד.

כפי ששמתי לב הו כם גינה את לובשי השחוריפ. בכלל לובשי השחורים חייבים להזרק מהיציע. ממש כמו שברצלונה עשו בזמנו. הקבוצה נעזרה במשטה והכניסה את כולם לכלא.

תiמר 8 בנובמבר 2014

מאסטרפיס.
כל הכבוד

תומר חרוב 8 בנובמבר 2014

אגב, גם אני הייתי באותה הקרנה של קולנוע מחאה וזה באמת היה מגעיל ולא במקום, בטח שלא במסגרת בה הוא הוקרן.

הטקסט מרשים. לא רק האורך אלא העובדה שזה קלח ולא הרגיש עמוס. ומדויק ברובו, ניתוח טוב מאוד של התנהגות אוהדי הפועל. בעולם קצת מוצלח יותר היה עדיף אם את הטקסט הזה היה כותב אוהד אדום.

אני בעד לוותר על שני הצדדים. האמת? די נמאסתם עלינו כולכם, עם הדרבי והחשיבות העצמית של תל אביב, עם האשליה שהכדורגל הישראלי הוא מכבי-הפועל.

באבא ימים 9 בנובמבר 2014

אני חושב ששני הצדדים סובלים בעיקר מבעיה של חוסר מודעות עצמית.

הנה דוגמה –

1. שדמי מלין על הסטנדרד הכפול של אוהדי הפועל.

2. שדמי כותב – ״ "מהם אני לא מצפה, אצלם זאת השגרה. אותי, מעסיקה רק הקבוצה שלי" ואז הולך וכותב 6,000 מילים על הקבוצה השניה.

היסטוריון של ספורט 8 בנובמבר 2014

חבל שבטור כ"כ הגון (לפחות עד איפה שקראתי)
אתה שוב מוצא דרך ללכלך ולתת מכה מתחת לחגורה למתנחלים…
זוהי צביעות וחוצפה

סער 8 בנובמבר 2014

בן אדם בן 40 עוד לא הבין שיציעי 4-5 ויציע 11 זה אותם אנשים/יצורים שבמקרה כשהיו ילדים החליטו לאהוד קבוצה מסוימת לא בשל אידאולוגיה מסויימת. סתם בגלל שאבא/אח/חבר אהד את הקבוצה.
לכתוב על זה ספר?

MG 9 בנובמבר 2014

לגמרי.

יש פה מין הנחה שיש משהו שונה באופי של האוהדים לפי הקבוצה שלהם.

יכול להיות שמישהו בוחר על סמך דעה פוליטית בשלב מאוחר יחסית בחיים אבל ה״אנחנו״ מול ״הם״ עם כל הניתוחי אופי קצת מוגזם.

גל ד 9 בנובמבר 2014

אתה זה שלא הבין. הסיפור הוא לא יציעי 4-5 או יציע 11, הסיפור הוא התגובה של שאר הקהל, שבתוכו הם יושבים, ליציעים האלה.

אסי 8 בנובמבר 2014

סחתיין שדמי. יופי של דבר שהיה יכול להיות , עם עריכה נכונה יותר, התגובה הרשמית שכל אוהד מכבי שפוי יכול לחתום עליו.
העניין הפרטי שלך , רלונטי אבל בטור אחר.

אנחנו נגד אלימות ונגד מחאה אלימה באופן קטגורי וללא יוצאים מהכלל. צר לי , אבל אני לא מסכים איתך בעמדה שהצגת.

אבל, הצלחת לגעת בהרבה מהמוטיבים של אוהדי הפועל, כשהראש וראשי הוא הצביעות.
אותה התנשאות אידאולוגית ורמה מוסרית איתנה שתקפה רק לגביי האחר.
מביך לראות כל כך הרבה עניין סביבתי וביקורת מתוחכמת כשהיא נוגעת לאחר, פוגשת בכל כך מעט מודעות עצמית.
כר פעולה למחקר פסיכולגי.

אני אגיד את דעתי על מצבם של אוהדי הפועל.

שתי קבוצות בישראל של היום מנוהלות על ידי אוהדיהן: הפועל וביתר.

זה היה גם אצלנו עד לפני עשור. כשאין הנהלה מספיק חזקה , היא מנוהלת על ידי האוהדים.

קורנפיין ניסה לעשות שינוי , אבל היה חלש מידי.
גם לוני רצה להביע דעה – אבל הוא פשוט נענש במקום הזה על חטאים אחרים שעשה.
והפועל – אצל הפועל הבעיה היא החמורה ביותר.
זה לא שהקהל חזק מההנהלה ומצליח לכפות את דעתו.
הקהל – הוא ההנהלה.
הצוות הניהולי של הפועל בעשורים האחרונים, הם אנשים מתוך הגרעין של אוהדי הפועל .
מה שהם לא מבינים הוא, שכשהגה בידיים שלך אתה לא יכול להתנהג ולדבר ולהוביל קו כמו אחרון האוהדים שבטריבונה.

איפה הגינוי החד , הברור הנלחם והמוקיע בצורה שאינה משתמעת לשני פנים אחרי האירועים הבאים:
שירי שואה ביציעים/ גרפיטי של צלבי קרס בבלומפילד.
זריקת החזיז לשער 11 / זריקת רימון שפגע באדהם שביטה.

שירים נגד רגב פאנן/שמעון מזרחי.

איפה קולה של הנהלת הפועל ? איפה קולם של האוהדים השפויים שיקומו ויגידו על כאן.

בלי תירוצים. בלי הסברים. בלי הצדקות. בלי מי עשה פרובקציה קודם.

עד שזה לא יקרה , מגרשי הספורט הם לא מקום לילדים.
הם לא מקום תרבותי.

ירוק 8 בנובמבר 2014

אני עם תומר (חרוב) – שני הצדדים פשוט מאוסים. אוהדי הפועל הצבועים והמגעילים, והצהובים עם העליונות המוסרית הפאתטית שלהם.

אריק האדום 8 בנובמבר 2014

אוסישקין לא קיים.
עצרתי באמצע. לא מרגיש צורך להסביר אפילו למה. כמו ספר שאתה לא מתבר אליו, או סרט. או סתם משהו אחר. אל תתלהבו לא מרגיש אשם או משהו כזה.
ולא חושב ששדמי טרחן או חופר. לא התחברתי לזה. זהו.
ואם אני מבין נכון את רוח הדברים אז תתכוננו לעוד הרבה דרבים. אנחנו לא נעלם. לא נתפוגג.
אנחנו הפועל, ואתם מי?

יואב 9 בנובמבר 2014

בטח שתעלמו. לא תהיו רלוונטים לכלום. כמו בסל.

שגיא 10 בנובמבר 2014

לא תעלמו, אבל תתפוגגו לאט לאט.
בעוד שמכבי הולכת לכיוון של ניהול הגיוני ומקצועני, אתם הולכים לכיוון של ניהול חובבני שמבוצע ע"י אוהדים שחלק גדול מהם הוא אלים.

אמיר 8 בנובמבר 2014

כל העניין הזה שאתה כאוהד מכבי חושב שהקומץ אצלך הוא מיעוט, זה שקר שאתה מספר לעצמך.
כן יש לנו פחות קהל בכללי ולכן המיעוט אצלנו שעושה באלגן הוא יותר גדול מהמיעוט שלכם. אבל אני לא שמעתי פעם אחת שריקות בוז מיושבי שער 8 13 והרולקסים ב2 לשירים גזעניים. לעומת זאת אם תנסה להקשיב תראה שבשנה וחצי האחרונות דווקא אצלנו בקהל בוצע שינוי עמוק בכל נושא שירי ה"שואה" ורוב הקהל שורק בוז לקריאות המעטות האלו שעוד נשמעות.

כמו שאני תמיד מנסה להסביר לאוהדי חיב"ר כאלו ואחרים וגם לאוהדים שלכם – גזענות מבחינתי כאדם היא הרבה יותר גרועה מכל שנאה ספורטיבית כזו או אחרת. נכון שהקהל שלנו הוא ציני ברמות שלפעמים קשה לעכל אצל אוהדי קבוצות אחרות ואצל אנשים שרק מקשיבים לפרשנים שלא היו במגרש בעשור האחרון.

גזענות וחוסר נתינה לחלשים היא ההרס האמיתי של החברה הישראלית ולא כמה ילדים ששרים נגד שחקנים בצהוב מתוך שנאה ספורטיבית ותו לא.

עומר 8 בנובמבר 2014

אם לא שמעת שריקות בוז בשירים גזעניים, לא ראית משחק בית של מכבי בשנתיים-שלוש האחרונות, קשקשן.

אסף the kop 8 בנובמבר 2014

מה עשו לך המתנחלים ? אחלה חבר'ה.
וחוץ מזה, גם המחאה של הפרזיטים מרוטשילד הייתה מתוסרטת. בדיוק כמו הסרטים באותה ההקרנה.

מעבר לכך, כל הכבוד על היציאה נגד החוליגנים משער 11.

אדם בן דוד 8 בנובמבר 2014

קשה שלא להתרגש
כתבת יפה
ושכנעת אותי
חבל שהמציאות עצמה לא חופפת
אני, ועוד רב האוהדים שישבו סביבי בשער שבע
שרקנו בוז וצעקנו כשנשמעו שירי שואה.
אני אישית תלשתי שלט מגעיל שנתלה ביציע במשחק חוץ
אני לא מצפה למדליה- אלא רק להבנה שגם בהפועל הרב שפוי
ההבדל העיקרי בין הפועל למכבי היום זה שזכיתם בבעלים ראוי
ביום שבו הוא העיף את נימני בטלפון הוא שינה סדרי עולם
אל תחניף לעצמך או לאוהדים שסביבך- ההבדל הוא בגולדהר
ביום שהיה מגיע בעלים והיה מוכן להסתבך ולהעיף את אבוטבול וחבורתו השטח היה מתנקה גם אצלנו
המצב בטטה.יש חבורה של לא יותר ממאתיים טינופות שיושבות לנו על העורק והשיבר. זה קשה לנקות – מי כמוך יודע.

אריק האדום 9 בנובמבר 2014

יהודה איש קריות ולא אדם בן דוד (-:
אל תצפה להבנה מאוהדי מכבי. הם הרי מכבי, מי אתה בכלל?

אדם בן דוד 9 בנובמבר 2014

אני יודע שאתה צוחק.
זה שהקקות שמשלמים לך חצי ממה שמגיע לך נוהגים לבזבז את הרווחים שהם לא מחלקים לך על כרטיסים ליד אליהו לא אומר שכל המכביסטים ככה.
פשוט תמצא עבודה אחרת.

צור שפי 8 בנובמבר 2014

יניב פרנקו כבר הגיב עניינית. אני אוסיף שהפוסט הזה הוא דוגמא מובהקת לכך שכמות היא לא איכות. משפט אחד של חז"ל מאוד מתאים לו: טול קורה מבין עיניך.

אריק האדום 8 בנובמבר 2014

+792659265926539

שי שבתאי 9 בנובמבר 2014

תודה שדמי.
תודה שהארת את מה שאף אחד לא דיבר עליו בתוך שלל ההתייחסויות מאז הדרבי האחרון.
זה לא זהבי, ולא השופט, ולא פואד, ולא גרסיה, ולא ברקוביץ', ולא האבטחה, ולא קרויף, ולא כלום, מלבד המקור, המצע שמאפשר לאחד כמו פואד לפעול. מצע של שנאה עיוורת, של התלהבות ילדותית מאנרכיזם, של תחושת עליונות "בינלאומית" למול הקהלים האחרים, של תחושת אומניפוטנציה כי "אנחנו מייצגים את הפועל ולא את ישראל", כלומר- אנחנו לא חלק מהליגה, לא חלק מהארץ, לא חלק מישראל. ואם לא חלק מישראל, אזי גם לא חלים עלינו חוקיה, ומותר אוהד הפועל מן האוהד הישראלי.
רוצים קוסמו-פןליטיות? רוצים אנארכיזם? ברית אוהדים עם קבוצות מחו"ל? מייצגים רק את הפועל? ילכו נא וישחקו בליגה אחרת, ליגה ללא שייכות, ייצוג, גבולות.
אני שמאלני, בעוונותיי. וגם סוציאליסט. ומושבניק שנולד בקיבוץ. איכשהו התגלגלתי לאהוד את מכבי דווקא, אי שם בתחילת שנות ה80, כשמכבי היו אנדרדוג, קבוצה משמימה שמתגעגעת לימי הזוהר של שנות ה70. אני שמח שלא הפכתי להיות אוהד הפועל, כי היום הייתי בוודאי מרגיש חייב להחליף קבוצה.
וקבוצה לא מחליפים.
כמו אמא.

ערן (המקורי) 9 בנובמבר 2014

מצוין

טרנטה 9 בנובמבר 2014

תודה לך. מרתק כתמיד. רלף קליין תיאר בשתי מילים בדיוק מה זה הפועל. הרבה פחות מה6000 שלך. אני באופן אישי מציע להפסיק להתעסק איתם. Words are wind. הייתי כן רוצה שנתעסק יותר בביעור הנגע שביציעים שלנו ואיך יוצא שבסופו של יום אנו נשפטים על אתן העבירות כמו הרעים. בשנה שעברה הם הביאו עלינו רדיוס. השנה הם מככבים עם הקטע של ראדי (ד״ש מטדי) ועכשיו זה. איך אני יכול עם הרולקס שלי משער 2 להילחם בהם? החוליגנים האלה לתחושתי הם המחסום בינינו למדרגה הבאה. מעבר להיותם גורם פלילי מסוכן הם מפריעים גם מקצועית ובטח בכל מה שקשור למיתוג. מה המועדון יכול לעשות כדי להעלים את החוליגנים? האם זה מקרי שהתפרעויות אלו הן במשחקי חוץ או שיש משהו שמכבי עושה מזמן שהיא האחראית לקיום המשחק?
חייב מילה על אברם. אני מבין בדיוק למה אתה מתכוון בשנים ללא חיוך. גם אני הייתי צעיר ואני מודה שהייתי צועק לו שיעשה כבר חילוף בדקה שניה, ואיך היינו שרים בעצבים ״ימינה, אחורה, שמאלה, ימינה, אחורה…״ אחרי עוד דקות של הנעת כדור מתסכלת בעורף. אבל בלי אברם אולי היינו נעלמים בתהום הנשיה הספוטיבי אחרי האייטיז שלנו. עשור של שמעונובים ושחר בראלים כאלה שהשכיחו מהמועדון הזה את מה שהוא באמת. אז אברם היה זה שעשה הנשמה מפה לפה והשיב אותנו לחיים. לנצח אהיה חייב לו תודה ולא משנה כמה קומבינות יעשה, ועם מי יסתחבק ולמי ילקק.
והוא גם הביא לנו את שורה (וגם את נימני). אותו השורה שהחמודים ההם שנעלבים שעושים פיו פיו עשו לכבודו את הבובה ייבגני. אני מעריך שאילו פואד המחבל היה תוקף את שורה ולא את זהבי הוא היה קצת יותר מאושפז.

סטיב 12 בנובמבר 2014

נמני עלה לבוגרים בעונה לפני שאברם הגיע,אצל צביקה רוזן העגלון.זכורה ההתבטאות שלו באותה עונה,"יש סרטן בקבוצה" … נמני שיחק אצלו כקשר אחורי :) ואת איציק הוא בקושי ספר.

מכבי 9 בנובמבר 2014

כל הכבוד על המחקר בנושא שמטושטש במכוון על ידי אנשים שפועלים בחכמה רק כשהם מכסים בצביעות על האיוולות שלהם. חשוב ומרתק למרות שהיו נקודות שהתקשיתי להסכים אתך.

גרייזס תשמיע קול 9 בנובמבר 2014

6000 מילים , אבל אחת לא נכונה.
איך אפשר להשוות את הזבל הצהוב אלינו?

תני 9 בנובמבר 2014

מ.ש.ל

הוגה דעות 9 בנובמבר 2014

טוווובבבבבבבבבבבבבב

יואב 9 בנובמבר 2014

הפועל זה מועדון לווין. תמיד ליד, תמיד מנסח את עצמו בהתאם לאחר. פורשי אלנבי דנא.
תומר חרוב,
האמת היא שאין שום עניין בכדורגל בתל אביב.
יש מ כ ב י. ויש לווין חיוור ורופס.
אל תטעה.

אר 9 בנובמבר 2014

ביבי נתניהו, שמעון מזרחי (תעשו 20, 30), בית'ר ירושליים, איווט ליברמן, אליאס הצל,
אנחנו מיעוט חבוט ונכחד. טוב שיש את אולטראס הפועל. מדהים כמה שזה מעסיק אתכם.
ושפואד ילך לכלא.

עומר 9 בנובמבר 2014

צודק, אולטראס הפועל זה ארץ ישראל היפה.

ניב 9 בנובמבר 2014

לא הבנתי, המשותף לכל האנשים שהזכרת זה שהם לא הפועל.

ארז 9 בנובמבר 2014

מדהים אותי שאנשים בוגרים עושים רציונליזציה לאהדה שפיתחו בגיל צעיר ובדיוק באותה מידה יכולה הייתה להתפתח לכיוון אחר. ועל רקע זה מכלילים ומכתימים קהלים אחרים ואשכרה מאמינים לשטויות של עצמם. כאילו שאם המטרה מסביב לחץ נצבעת ביהלומים ולא בגיר, אז הדברים נכונים. וכאילו שמאמר מייגע בכיוון ההפוך לא היה מגונה עד כלות על-ידם.
נו, חברים…

ומדהים שמכל הצהובים כאן (אני לא מדבר על הכותב, שרק לא מזמן זרע כאן טונות של שנאה והבטיח התייחסות מסודרת לרבים שקראו והתקוממו, חלקם הניכר לא-אדום) – אפילו לא אחד מהם אומר: "הלו! יש כאן בעיה שחורגת בהרבה מהשאלה איזו חולצה אני לובש/מעודד".

אני מסכים מאוד עם גיל שלי, שמדבר על הפרדה בין השחקן לאדם – האם לא ראוי בעיניכם יותר הקו של "בואו נתמקד בחוליים ולא במחנות"? כי "צובעים" ומכתימים כאן אנשים לפי הקבוצה שהם אוהדים, מייחסים לכולם את אותן תכונות ומגרעות. גם זאת דמוניזציה, רק מסוג אחר.

מהצהובים הפסקנים והנחרצים כאן, שמרגישים שעל-פיהם יישק דבר ושהאמת האוניברסלית זורחת להם אתם יודעים מאיפה (מניח שלכולם ברור מיהם ולמה בדיוק הכוונה) – מהם אני בעיקר משתעשע. גם אין ומעולם לא היו לי ציפיות. לפי השם ברור לי מה יהיה תוכן התגובה ומה תהיה נימתה. מקסים בעיניי איך שהם מעודדים אחד את השני אחרי כל טור… "כולנו אינדיווידואלים".
יש כמובן כאלה גם באדום, רק שכאן (ובדה באזר בכלל) התחושה היא שיש רוב צהוב. לצורך העניין זה לא משנה, אלו כאלו לא יסייעו לשנות דבר.

אני רק שואל את עצמי: אם גם כאן אנחנו לא מסוגלים לפתח דיון ברמה קצת אחרת, וכולנו פועלים מהקיבה אבל עוטפים את זה בעטיפה עאלק-שכלתנית, מאיפה יגיע השינוי? אני כאן כי כאן הרמה היא אחרת והאנשים "אחרים" (ביחס לאתרי ספורט פופולריים, למשל).
אבל אם כאן אני מוכתם קשות ומגונה בהיותי אוהד הפועל – עם מי וכיצד נוכל לשנות משהו?

אתם אשכרה מאמינים שאתם "טובים יותר"? מחויבים יותר לאמות המוסר והצדק? כשטועמה כבש בדקה השנייה ועשה תנועת השתקה לכיוון שער 11 טענתם שזה חלק לגיטימי מהמשחק? וזה בלי להיכנס לכל הדוגמאות הקרובות והמתבקשות יותר.

בשורה התחתונה – כולנו (חוץ מכמה כאן שהם בני אלים, ולכן התגובה שלי אינה רלוונטית להם) יכולנו בקלות להשתייך למחנה השני. אז בואו נתחיל לדון באיך לטפל במה שדפוק בכלל בכדורגל שלנו ובאוהדים שלו (עזבו כרגע את כל חוליי החברה שלנו, הגם שאני מסכים שיש לכך קשר הדוק לבעיה) ולא ב"צד השני".

אם גם בפורום כזה, אינטיליגנטי יותר, נמשיך להצדיק את המחנה שלנו וללכת עם הסטופקס קדימה לכיוון הרגל של ה"יריב" במקום לפתח דיון מסוג אחר – איך תצפו שמשהו בשער 5/11 ישתנה אי-פעם?

ניב 9 בנובמבר 2014

יפה כתבת

אדם בן דוד 9 בנובמבר 2014

היר היר

יניב פרנקו 9 בנובמבר 2014

לגמרי

רועי 9 בנובמבר 2014

לא הבנתי יניב,
אם אתה כותב "לגמרי" על תגובה שכתוב בה "איך תצפו שמשהו בשער 5/11 ישתנה אי-פעם?" זה אומר שאתה חושב שמשהו בשער 5 צריך להשתנות ?

יניב פרנקו 9 בנובמבר 2014

איבדת אותי בלא הבנתי יניב

רועי 9 בנובמבר 2014

ושוב הצלחת להתחמק מלתת תשובה.
מדהים.

יניב פרנקו 9 בנובמבר 2014

אם רק הייתי חושב שאתה מחפש באמת תשובה

רועי 9 בנובמבר 2014

אתה ענק.
זו באמת אומנות.
מוריד את הכובע בפניך.

יניב פרנקו 9 בנובמבר 2014

לפחות זה.
אבל אם אתה מתעקש – אז בבקשה.
הניסיון להביא את קרבות היציעים הכי אלימים בכדורגל הישראלי למקום כמו דה באזר הוא מיותר ועקר ורק מייצר נזק.
הטענה שכל האורגניזם הזה חושב ופועל כיחידה אחת והניסיון הפתטי להוציא מכל אוהד הפועל חתימה על הצהרה כתנאי לניהול דיון גם הוא עקר.
הטור הזה של שדמי כמה שהוא כואב כי בחלקו הוא צודק הוא שוב היגררות לדיון הלא רלוונטי.

יש פה לא מעט אוהדי הפועל גם בשרשור הזה- חלקם אומרים לך בריש גלי שהמצב הנוכחי מפריע להם ומנסים לקחת את העסק קומה אחת למעלה- אבל לך כנראה מאוד נוח להישאר ברצפה ובאיזו עליונות מוסרית שנובעת בין היתר מהעובדה שאת הקבוצה שלך מנהל איש עסקים מוכשר ואת שלי לא.

רועי 9 בנובמבר 2014

ולכם מאוד נוח לשלוף את טיעון "העליונות המוסרית" כתשובה לכל ניסיון לדון בנושא.
לא שאלתי על אוהדי הפועל בשרשור הזה, שאלתי ספציפית עליך.
ענית לי, תודה.

אריק 9 בנובמבר 2014

פספסת את כל הרעיון של הפוסט. אולי כי הוא באמת ארוך מדי.

דגש 9 בנובמבר 2014

שלום ארז, ניב, אדם יניב ושאר אוהדי הפועל שמתרעמים על הכתוב,

נראה שאתם מתעלמים מההפרדה של שדמי בינו לבין שער 11/נמניזם ומזה שהוא לא טוען ש100% מאוהדי הפועל תואמים לתיאור שלו. וזה חלק גדול מאוד מהבעיה, שאתם לא מעזים להפריד את עצמכם מהפושעים. שאתם לא מסוגלים לצאת נגדם בקול, להכריז עליהם מלחמה. לטעון שהם לא הפועל. אז אולי שדמי צודק ובעצם הם הפועל והפועל זה הם? אם לא – תוכיחו אחרת.

רועי 9 בנובמבר 2014

"עליונות מוסרית !" "עליונות מוסרית !"

אר 9 בנובמבר 2014

גם הם הפועל

ארז 9 בנובמבר 2014

דגש,
סליחה שהכעסתי אותך. מתנצל.
נראה לי מובן מאליו ולכן גם ילדותי ומיותר לציין שמקומו של האוהד הזה הוא לדעתי בכלא, לעונש המירבי.
ששלטי וקריאות שואה צריכים להיענש בחומרה המירבית האפשרית.
שבעצמי רבתי ממש, לא פעם, עם אפסים כאלו.
זאת מבחינתי נקודת מוצא של הדיון.

מה בדיוק אני צריך להוכיח לך? שאחתום לך על מסמך כלשהו?
האם אתה באמת חושב/יודע שפעלת יותר ממני כדי להילחם בתופעות כאלו?
ו – באמת שלא בנימה מתגרה – למה אני צריך להוכיח לך משהו?

מבחינתי שנינו אמורים להיות באותו צד של המתרס.
האם לא ברור מהתגובה שלי באיזו גישה אני דוגל?

במקום להבין שאנחנו צריכים לפעול יחד נגד החולירות, החלוקה הזאת, שאתה ממשיך אותה, ל"אנחנו" ו"אתם" מחמירה את המצב. מבחינתי אוהדים שפויים משני הצדדים צריכים להילחם בתופעה יחד. לא בצורה אוטופית ו"יפת נפש", אלא בקידום חקיקה, עידוד של ענישה מוגברת לטינופות האלו וכו'.

אני אומר שאתה ואני צריכים לשלב מאמץ ולא לבזבז אנרגיות בויכוחי גן חובה כאלו במסווה אינטלקטואלי.

דגש 9 בנובמבר 2014

דבריי נכתבו בסבלנות ובלי כעס. כך שאין מה להתנצל.

מכבי והפועל לא צריכים להתאחד נגד האוהדים הבעייתיים בשני הצדדים. במכבי יש שיפור ניכר, שלא בא רק מהצלחות אלא בעיקר כי רוב הקהל יודע מה הוא רוצה ויודע להוקיע את מה שהוא לא רוצה. פרשת ראדי לא דעכה במקרה, היא דעכה אחרי שרוב הקהל נתן את הטון, שההנהלה לקחה צד. אבל הנושא שלי (והדברים של שדמי) הוא לא מכבי, הוא הפועל.

אתם לא צריכים להוכיח לי כלום, אבל באותה מידה אני לא חייב לקבל את הדעה שלך ויכול לאמץ את של שדמי. אני לא רוצה לשלב מאמץ, אני חושב שאם אוהדי הפועל מוקיעים את ההתנהגות העלובה שמציג שער 5 הם צריכים לקום על הרגליים ולעשות את זה בצורה מאורגנת וברורה, שכולם יידעו את זה, ששער 5 יילחמו בהם. שיהיה ברור שאוהדי הפועל מפולגים בנושא הזה. כמו שכולם יודעים שרוב הקהל של מכבי לא מצטרף לשער 11 בדברים מסוימים אלא להפך. אם כל זה לא קורה, אני מגיע למסקנה שההתנהגות של שער 5 מייצגת את הפועל האמתית, ובלי ההתנהגות הזאת אין לאוהדי הפועל משהו מיוחד למכור ולכן הם לא יכולים להציג אלטרנטיבה.

אגב, גם טקטית איחוד כוחות הוא חסר סיכוי.

יניב פרנקו 9 בנובמבר 2014

הדבר המרכזי שאני מסכים איתו זה שטקטית שילוב כוחות הוא מיותר ברמת אוהדים.
מאוד מצפה לזה ברמת הנהלות והמסיבת עיתונאים הבוקר בכדורסל היא דוגמא טובה-וכן הייתי מצפה ש2 ההנהלות ירימו את הכפפה (להגיד שמהנהלת מכבי אני מצפה מעט יותר בסיטואציה הזו זה מוגזם?).
בכל מקרה לדעתי עד שלא יהיה בעלים ראוי בהפועל להשוות את הקהל של מכבי בפרשת ראדי להפועל בסיטואציה הנוכחית זה כמו שאמרו פה וגם אני- לא בסיס נכון להשוואה והוא מייצר את התחושה שחלק מהאנשים כולל אני רואים כהתנשאות.
הפעולות שנדרשו מהקהל שלכם בפרשת ראדי או בסיפורים מקבילים הם שוליות לעומת מה שרשמת- בסופו של דבר מי שהעיף את נמני והרעות החולות שלו מהמועדון זה גולדהאר (ובושינסקי…).

זה מצב מאוד מבאס שאוכל בתדמית המועדון ובבסיס הקהל הבריא שבו אבל זו לצערי המציאות.

ארז 9 בנובמבר 2014

דגש,

נראה לי שהילת ההצלחה של השנים האחרונות מעמעמת מעט את התפיסה
והזכרונות שלך ושל רבים וטובים נוספים (ראיתי את זה גם בהפועל, לאחרונה זה בלט ב-2010… מין קטע אנושי כזה שכשטוב לנו אז המציאות ורודה יותר).

בכל אופן, אני שותף לדעתו של פרנקו בעניין. אם מכבי לא הייתה מתרוממת לפסגות הנוכחיות, ספק רב אם האידיליה הייתה נשמרת. גם בתוך האידיליה הזאת זכור לי שאוהד מכבי היכה שחקן של בית"ר, למשל. זמן ניכר בתוך עידן גולדהאר. לא זוכר סערה כזאת ומסיבות עיתונאים ונאומים חוצבי להבות מן הסוג הזה.

כל עוד אתה חושב שהמחנה שלכם טוב, טהור ונקי יותר – אתה חוטא בדיוק במה שאדון שדמי מבקש לייחס ל(חלק מ) אוהדי הפועל.

לא רוצה לשתף פעולה – לא צריך.
בעיניי ההסתכלות הזאת, מתוך המקום הנינוח והטוב (ולכן גם המשקר) בו אתם מצויים כרגע, מנציחה את המצב הקיים ומחריפה אותו.

אל תטעה לרגע – זה קיים גם אצלכם, וזה יתפוצץ (שוב) במוקדם או במאוחר.

דגש 9 בנובמבר 2014

אנחנו יודעים בדיוק מה יש לנו. מי זה הגרעין השלילי, מה הדעות הפוליטיות, החברתיות והתרומה שלו לאנושות. בגלל זה אנחנו מפרידים את עצמנו ממנו. אני יודע שאדם הלבוש בצעיף של מכבי ת"א היכה שחקן, הקהל של מכבי תל אביב הוא בתהליך חיובי מאוד אבל עדיין הוא לא קהל מושלם ואף לא נטען שהוא מושלם.

הקהל של הפועל בתהליך שלילי (כמו שאומר הפוסט, פתאום ארי שמאי הוא נורמלי) תאשימו בזה את מי שאתם רוצים, תתרצו את זה באיזו תרוץ שתבחרו, תמצאו סיבות מקלות, תחפשו פגמים אצל מכבי ותאמרו "הקהל של מכבי משתפר בזכות הבעלים, לנו אין בעלים אז אנחנו נישאר ככה עד שיבוא מישהו, אם יבוא" כמה שאתם רוצים.

אבל אם אתם רוצים לטעון שאתם לא חלק מהתהליך הזה, שיש קהל אחר שיש לו קול, זה לא יעזור לכם אם תעשו משהו מהדברים שהצעתי בפסקה הקודמת. בשביל זה תצטרכו לעשות משהו אמתי.

טוב, אני מרגיש שעזרתי לכם מספיק (יותר מדי).

ניב 9 בנובמבר 2014

אני אוהד מכבי

נדינו 9 בנובמבר 2014

המון שקרים והמון שטויות במסווה של טקסט ארוך ומסורבל.מגוחך בקיצור ומשעמם

כסיפוביץ 9 בנובמבר 2014

מדהים
אדם מבוגר מנסה לתרץ לעצמו ב3000 מילה את מה שהילדים שלי מבטאים במשפט.

מה שבטוח שאתה מזין את אותו אדם שחושב כמוך רק בצבע אחר.
ארז כתב
"מדהים אותי שאנשים בוגרים עושים רציונליזציה לאהדה שפיתחו בגיל צעיר ובדיוק באותה מידה יכולה הייתה להתפתח לכיוון אחר. ועל רקע זה מכלילים ומכתימים קהלים אחרים ואשכרה מאמינים לשטויות של עצמם"

אני בטוח שאתה חושב שזה "מגניב כזה" להיות אתה ולא אחר.

B. Goren 9 בנובמבר 2014

לגזור ולשמור שדמי.
שמח שחזרת לעצמך ולקו הבריאות.

אריק האדום 9 בנובמבר 2014

אני מקווה שזה יירד במיקוד…

S&M 9 בנובמבר 2014

קוני כרטיסים לשערים 5 ו-11 הם אותם אנשים. הם לא מונעים לשבת ביציע הספציפי הזה מטעמים אידאולוגיים. הם אינדיבידואלים חלשים (ואני חוטא באותה הכללה כמוך), המשתייכים לשכבה סוציו-אקונומית דומה, אשר רגע מקרי בחיים הוביל אותם לאהוד צהוב או אדום.

לא כתבת מסה. כתבת תכנית פעולה לפירוק הפועל, שה"מסה" היא ההצדקה לה. ודווקא בגלל שהתכנית שלך דמיונית, אני מציע להפוך אותה למעשית.

הטיפול בקהל כעדר מעניק לאנשים הפרטיים שמרכיבים אותו כוח. אימפלות וזברות רצות בעדרים כי הן חלשות, ולכן גם פואדים מסתופפים בעדרים. הצורך שלהם בהסתופפות הוא מוחלט. זה מה שנותן להם את הכוח. ונדמה לי שאני אומר כאן את המובן מאליו ולא מחדש כלום.

דרך הטיפול הנכונה בקהלים האלה היא דרך הטיפול שכתבת עליה רק פסקה וחצי, וחבל שלא יותר: לאסוף חומר על כל אינדיבידואל, לנצל את זה שהוא חלש, וליפול עליו בתביעות שהוא לא יכול להתגונן בפניהן.
ולחילופין, שלא יגידו שאני איש רע – לא להרביץ לו אלא דווקא לשקם אותו. תן לו להיות סדרן, או חניך תורן, כמו שעשינו בטירונות עם שלומי לחיאני.

אני לא ממציא כלום כשאני אומר שבחוליגנים צריך להילחם בכלים משפטיים. כך עשו באנגליה. לא ריאלי שבעל קבוצה יחפש חומרים נגד אוהדים של הקבוצה, כן ריאלי לצפות ממנו לשתף פעולה. מה שתיארת שקרה במכבי הוא חריג. בעלים יעדיף להתחנף כמו טביב בבית"ר, ולא להילחם כמו קורנפיין בבית"ר.
מאחר ואין לנו משטרה במדינה, מי שצריך לחפש חומרים על אוהדי מכבי הם אוהדי הפועל. ולהפך. ומאחר והפרקליטות ובתי המשפט מקלים עם החוליגנים, התביעות צריכות להיות מנוהלות ע"י האוהדים בעצמם, כתביעות אזרחיות, כספיות, ולא פליליות/עונשיות.

דוגמה מהדרבי: פואד גרם לפיצוץ המשחק? תוכיח את זה בבית משפט, ושישלם לכל אוהד שיצטרף לתביעה את מחיר הכרטיס. זהו, לא צריך יותר. כמה אתם הדבילים משלמים על כרטיס, 100 שקל? תביא 1,000 אוהדים ומוטטת לו את החיים לנצח.
רוצה להגדיל את התביעה? תאגד עוד 1,000 אוהדי הפועל ותתבע את פואד + הדפוקים ממכבי שפרצו למגרש, שישלמו ביחד ולחוד. ניראה את עשרת האימפלות האלה מסבירות למה הן לא צריכות לשלם על פיצוץ הדרבי.

מה יותר סוציאליזם מזה? מה יותר זאב עם כבש מזה?

פנדה 9 בנובמבר 2014

ובנתיים, באתר אחר ארי שמאי דורש נצחון טכני להפועל בטור מלא בהתפלפלויות טכניות והצתדקויות.

orimor2212 9 בנובמבר 2014

קראתי את זה בטלפון, בזמן שאני בחדר המתנה. לך תסביר לאנשים מה גרם לך פתאום למחוא כפיים.. (לא באמת)

מאשקה 9 בנובמבר 2014

שדמי, שאפו ענק על הטור הזה.
אני בכלל לא בטוחה שלאוהדי הפועל ת"א מגיעה השקעה שלך 7.500 מילה. במשחק של הפועל ת"א בכדורגל הייתי לפני שנים רבות, בר"ג באיזה גמר גביע נגד בית"ר ירושלים ( אבוקסיס שיחק בבית"ר והתחתן באותו הערב :) ), מאז הדרתי את רגלי ונפשי ממשחקי כדורגל, לבד ממספר פעמים עם קטמון ירושלים בטריבונות רעועות בקריית גם וקריית מלאכי.
אני אהדת אדומה של ירושלים, לימון לא נכנס אלי הביתה, אבל סולדת מהאוהדים של הפועל ת"א שבאים למשחקי הכדורסל, בהנהגות המזלזלת שלהם בשירת התקווה, בשירי השואה שלהם ועוד.
שורש הבעיה של אוהדי הפועל ת"א היא שנאת האחר ולא אהבת הקבוצה שלהם, וגם בהנהלות המתחלפות שלהם, והן לא מתערבות בנעשה בקרב האוהדים, לא בכדורסל ולא בכדורגל. אלה שבאים לכדורגל באים גם לכדורסל.
אני סוציאליסטית, ולא מתביישת בזה, חונכתי תחת הסיסמא:
" לציונות לסוציאלזים ולאחוות העמים" ואלה דעותיי גם היום.
ראבק, מאיפה אתה יודע מהו הצמח דטורה ? ( פרטים אצלי )
תודה לך על הטור הנפלא הזה

חיים שדמי 9 בנובמבר 2014

כיוון שמדובר במלכה-האם של הדה-באזר, אני מקדיש לך תגובה אישית:

הפעם הקודמת שיצאה לי כתבה של 6,000 מילה, היא היתה על הדטורה. שנת 1999, "העיר".

שבוע אחר-כך פירקו לנו את העיתון… ובזכות הדטורה, לימים, נולד הדה-באזר. בעקיפין.

שור מועד 9 בנובמבר 2014

העניין הוא שבהפועל ההנהלה מלבה את האש.

ע.ע. היועץ המשפטי פינס .

ג'ניה 9 בנובמבר 2014

וואוו זה כבר באמת הזוי. אוהדי מכבי יש לכם משו אחר להתעסק בו חוץ מלכתוב טורים פילוסופיים של מליון מילים על הפועל . אשכרה עשה לנו ניתוח אופי. שחכת שאהדה לקבוצת כדורגל לא מגיעה מאיזה מקום אידיאולוגי במיוחד לא אצל ילדים בני 6 שזה הגיל שבו רובינו בחרנו קבוצה. כנראה שעם הכסף של גולדהאר באה גם חוכמה גדולה והתחלתם להיות כוכלם פסיכולוגים. בשורה התחתונה אין ממש הבדל בין הקהל שלנו ושלכם אז אצלנו יש איזה קומץ שעושה דברים מזוויעים כמו הבובה ושירי שואה וגז וכו וכו אבל עצם ההסתכלות שלכם דווקא על הקומץ הזה מראה שאתם עיוורים משנאה. אתם מנסים לצייר את עצמכם ככאלה שהצליחו בזכות העבודה הקשה וזה מה שהכי מצחיק אותי. קנה אותכם איזה מיליארדר שם אותכם מעל כל הליגה הזאת בפער ענק ועכשיו אתם צוחקים על כולם מלמעלה ממש חכמה גדולה.
רק חבל שגם בתקופה כזאת "יפה" שלכם אתם עדיין ממשיכים להתעסק יותר מדי בנו ובלחקור את האופי "המיוחד" שלנו.
ואם כבר מדברים על דרבי אז כן פואד חייב להיענש ובגדול. זה מובן מאליו וזה לא כזה בעיה להוציא מאיתנו אימרה כזאת כמו שאתם חושבים.

שגיא 10 בנובמבר 2014

אנחנו מתעסקים בכם רק כשזה נוגע אלינו. בשאר הזמן אנחנו סתם נהנים לראות אותם מחריבים לעצמכם את המועדון.
אני מסכים איתך שהרוב המוחלט של האוהדים לא אוהד קבוצה ממניעים אידואולוגים, אך עם הזמן האוהדים מפתחים זהות דומה לקבוצה ולרוחה.
חבל שלא הבנת שכל הטור בכלל לא התייחס לקומץ, אלא לקהל הגדול שלא יוצא כנגד הקומץ.
אצלנו, במכבי, הקהל מפולג ואנחנו גאים בזה. למה הוא מפולג? כי יש קומץ אלים וגזעני שיוצא כנגד רוח המועדון ורוב הקהל לא אוהב את זה ויוצא כנגד זה. בכל משחק ביתי אתה יכול לשמוע קריאות בוז מצד רוב הקהל כלפי שירים ושאר התנהגויות מבזות של הקומץ. אצלכם, הקומץ שר ומתנהג באלימות ורוב הקהל שותק ולפעמים אף מצטרף בחדווה.
השנאה היא אצלכם במקום הראשון. 100% אנטי מכבי זה שלט שנתלה בכל משחק ביציעים שלכם. אם 100% אנטי מכבי, איפה נשאר מקום לאהבה לקבוצה? אם יותר חשוב לכם לתלות שלטים של שנאה ואנטי מאשר שלטי אהבה לקבוצה, זה מראה מי אתם בדיוק.
אז נכון שילד בן 6 שמתחיל לאהוד הפועל עושה את זה בגלל ורמוט ו..(ישראל זגורי?), אבל כשהוא מתחיל להתמקם מדי שבוע ביציע, השנאה מהיציע מחלחלת אצלו עמוק עמוק והוא הופך מ"אוהד הפועל" לשונא מכבי.
אצלנו זה לא ככה וזה כל ההבדל.

ROKO 9 בנובמבר 2014

זה נקרא כמו הגרסא של ג'ימס ג'וייס לאירועי הדרבי עם עוד פחות (!) סימני פיסוק ויותר זרם תודעה. לא הבנתי את הרוב, אבל בגלל שממילא אנחנו מסונכרנים בדעתנו על הפועל נראה לי שהבנתי את העיקר.

אריק האדום 10 בנובמבר 2014

20 הפרש שווה 7500 מילים

אמיר 11 בנובמבר 2014

78-58 הסוף!

חיים שדמי 11 בנובמבר 2014

מגיבים 44-43:

התגובות שלכם הן לא יותר מהוכחה לטקסט.

רואים? שוב יצאתם באופסייד.

לכו תקראו טקסטים שלי על מכבי כדורסל למעלה מעשור, לכו תקראו טקסט על מכבי כדורסל בדה-באזר לפני יותר משנה.

אתם לא חייבים לקרוא, כמובן. אבל אתם חייבים להפסיק לקפוץ ולהביע דעה. זה מוציא אתכם לא טוב. איש-איש בענייני קבוצתו.

Comments closed