האוריינטליסטים החדשים (1) השלט

"מי שעוקב אחרי השיח המזרחי לא יכול שלא לשים לב לניסיון לטשטש את הקו שבין פוליטיקת זהויות לפוליטיקה מעמדית. להשאיר את הסיפור תקוע בוואדי סאליב." דה באזר מציג: הזווית של שדמי.

 

הסיפור לכאורה מקומי, קטן. לכאורה, אין בתמונות הנלוות לטקסט ולא כלום שאיננו מוכר. בתמונה האחת עוד מגדל יוקרה תלוש מתרומם על קו החוף בתל-אביב; ובתמונה השנייה, ממלא-מקום ועדת תכנון ובנייה מעדכן את תושבי העיר בהפקדת תוכנית בנייה הנוגעת לשביל גישה לפרויקט. הכול לפי הנוהל. עניין פנים עירוני פוליטי, שגרתי, בירוקראטי. אבל הוא איננו כזה. לא רק, בכל אופן.

מי שלא מצוי לעומק בהיסטוריה בת זמננו של הפוליטיקה העירונית בתל-אביב, לא יבין את גדולתו הצינית של השלט שבתמונה. ראי טוב ממנו לסיפור החברתי בישראל לא יכול להיות. יישור קו קצר: רשימת "עיר לכולנו" התמודדה במערכות הבחירות המוניציפאליות האחרונות בתל-אביב כרשימת שמאל חברתי. מצביעיה ודאי יסכימו שהיא נועדה להיות קונטרה למדיניותו של ראש-העירייה המכהן, רון חולדאי. בראש הרשימה עומד אהרן מדואל, האיש שחתום על השלט בתמונה.

מי חתום, אהרן, מדואל?! כן, אהרן מדואל. ממלא-מקום יושב-ראש ועדת תכנון ובנייה. פונה אל תושבי העיר. מעדכן בדבר הפקדת תוכנית בנייה.

*     *     *

המייל הזה הגיע אלי, כמו גם למכותבים אחרים, לפני שבועות אחדים. כתב אותו ליאור קיי אבישי, פעיל חברתי ופוליטי תל-אביבי. המייל מתייחס למאבק אותו מנהל חלק מתושבי העיר נגד פרויקט מתחם הדולפינריום (כמו גם נגד פרויקטים נדל"נים אחרים בתל-אביב). אבל הוא עוסק בעיקר במה היא פוליטיקה, את מי באמת מייצגים נבחרי הציבור שלנו ועבור מה הם באמת נלחמים.

"לפני כמה ימים קיבלתי את החלטת השימוע של הועדה המקומית בעניין הדולפינריום", סיפר המייל, "כצפוי החליטה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה לדחות את ההתנגדויות ולהעביר סופית את התכנית לוועדה המחוזית. ששה הצביעו בעד ושניים נגד. השניים היו מיטל להבי ואיתי פנקס, נציגי מרצ, שהבינו שעל מנת להרגיע את ציבור בוחריהם ולהכין סוג של אליבי פוליטי הצביעו נגד התכנית. העצוב הוא שנציגות עיר לכולנו – אהרון מדואל או מחליפתו – נעלמו מהדיון. התירוץ להיעדרות היה אירועי הפינוי בגבעת עמל שהיו לילה קודם. אגב, גם אנשי מרצ היו שם (בפינוי) בלילה…".

"לצערי סיעת עיר לכולנו בקואליציה מכרה את ההתנגדות שלה לתכנית הדולפינריום ואין ספק שזאת סטירת מצלצלת לבוחרי התנועה באזור הדולפינריום והעיר כולה. תנועת עיר לכולנו, בשונה ממרצ, כתבה במצעה שתתנגד לתכנית הדולפינריום. הטעות הבסיסית של יעל בן-יפת, מובילת פוליטיקת הזהויות, ואהרון מדואל שנאמן למאבק בכפר שלם, שאין כאן מאבקים נקודתיים או עדתיים. בתל-אביב ישנו גזל של משאבים ציבוריים וקרקעות של בעלי הון בחסות העירייה. המאבק החברתי הוא מגבעת עמל- כפר שלם-יפו ועד חוף הים עם המגדלים היוקרתיים. אסור לנו למכור בנזיד עדשים מאבק אחד לטובת הבטחות שווא של הפרד ומשול", כתב קיי. הוא נתן את הסכמתו לפרסום תוכן המייל.

לא במקרה מדבר קיי על פוליטיקה של זהויות שמתעקשת להמשיך ולתפוס את מקומה של פוליטיקה מעמדית. מי שעוקב אחרי השיח המזרחי, שלשיאו, במהדורתו הנוכחית, הגיע מאז שידור הסדרה "השד העדתי" של אמנון לוי, לא יכול שלא לשים לב לניסיון לטשטש את הקו שבין פוליטיקת זהויות לפוליטיקה מעמדית. להשאיר את הסיפור תקוע בוואדי סאליב.

*      *      *

מתוך הוויקיפדיה: מדואל נולד בשנת 1961 להורים שומרי מסורת ילידי תימן שהתיישבו בכפר-שלם בשנת 1949.

"ועד תושבי השכונה בראשות מדואל", מספרת הוויקיפדיה, "יזם את 'חוק כפר שלם' המסדיר את זכויותיהם של תושבי השכונה, שזכה לתמיכה מכל קצוות הקשת הפוליטית, מחד"ש ועד הבית היהודי.‏ מדואל הוא גם מיוזמיה של רוח דרומית, מסגרת לתיאום ושיתוף פעולה בין פעילים חברתיים משכונות דרום תל-אביב ויפו, שהובילה את המאבק נגד ביטול פרויקט שיקום שכונות. במסגרת המאבק נגד פינוי תושבים מבתיהם סייע מדואל בארגון הפגנות מול העירייה ומול ביתו של ראש העירייה רון חולדאי. כך גם התבלט מדואל במחאה הציבורית נגד התוכניות של חברת הזרע להקים שכונת מגורים בשטחים המיועדים לפארק אריאל שרון".

הצבעתי בבחירות המוניציפאליות האחרונות – כמו באלה שלפניהן – ל"עיר לכולנו". בפעם האחרונה, מתוך פשרה ובהיעדר אלטרנטיבה טובה יותר. עשיתי זאת בגלל שתיים: רחל גלעד-וולנר, שהיא אמנם חברה, אבל החברות בינינו נוצרה על רקע העשייה המבורכת של האישה הזאת למען תל-אביב לאורך כל השנים, וביתר שאת, כחברת מועצה בקדנציה הקודמת מטעם "עיר לכולנו". על-אף שגלעד-וולנר לא שובצה במיקום ריאלי ברשימה, הצבעתי לרשימה.

השנייה היא שלי דביר. לא הכרתי אישית את דביר, נפגשנו לראשונה לפני מספר שבועות, אבל התרשמתי מהעשייה האזרחית שלה אליה התוודעתי מאז המחאה החברתית. לא עם כל דבר הסכמתי (יש לי איזה עניין-שניים עם מחאת האמהות שדביר היתה אחת ממובילותיה, אבל הם לא רלוונטיים לדיון הנוכחי), אבל המחויבות והנחישות, והעובדה שבסופו של דבר, רוב העשייה שלה חפפה את דעותיי, גרמה לי לרצות אותה כאזרח במועצה. בדיעבד, דביר היא בחירה מוצלחת כמשרתת ציבור.

ערב הבחירות האחרונות, היתה "עיר לכולנו" עסוקה בעיקר בהרכבת רשימה שתרחיק מתוכה אנשים ללא קשר לרמתם או איכותם, אלא בגלל היותם אשכנזים או משוכנזים. אם אני צריך למצוא הגדרה עניינית למונח "משוכנז", אז אני חושב שמשוכנז הוא אדם שמסרב לקבל את תזת ה"קשת" הדמוקרטית" המזרחית. ליתר דיוק, "עיר לכולנו" שאפה להוכיח בכוחנות, שייצוג ערבי-יהודי יותר חשוב מכל דבר: מכישורים, כשרון, אישיות ועוד. המזרחי הרי לעולם מופלה, הוא לעולם איננו נעדר כישורים או כשרון. יתרה מזאת, גם היום, סוגיות מעמדיות הן אך ורק עניין לצבע ומוצא. הסוגיות האלה מוכרות לכל מי שליווה מרחוק או מקרוב את קמפיין הבחירות המוניציפליות האחרונות. שעד שלא נתקן באפליה – או ברדיפה – את המספרים, לא יושג השוויון המיוחל. יה רייט. אם יש אחד שביושרה מאמין בעקרון הזה, שבשמו אנחנו מונחים כבר ארבעה עשורים בקירוב, הוא צריך להחליט אם הוא מיתמם או מניפולטור שפועל ממניעים אחרים לחלוטין. תיכף נגיע למניעים האחרים.

מדואל, על-פי הוויקיפדיה, הוא "חבר בליכוד, אך מזדהה כאיש שמאל חברתי". ואני על עצמי מעיד שאני מאמין בשלום ובחלוקת הארץ בלב שלם ומצביע ל"בית היהודי".

מדיניות הליכוד המיושמת מאז עלייתו לשלטון היא ימנית-כלכלית. מדיניות כלכלית-ימנית לא תצמיח עשייה של שמאל חברתי. אתה לא חייב להיות בעד שמאל חברתי; אבל אסור לך לספר סיפורים על אידיאולוגיה, כשבפועל, אתה מייצר הפוך. התרגלנו לשמוע שביבי יפעל להוזלת המחירים. שהכלכלה שלו תצמצם פערים. שהתחרות תיטיב עם כולנו.

קונים את זה? אם אתה קונה את זה, ובמקרה אתה גם מזרחי, אתה לא מקופח ידידי, אתה מקפח. את האינטליגנציה, את החלשים, את יתר הבוחרים. את הכנות, הסיכוי לחיים משותפים וסולידריים. לא בין יהודים לערבים. בין יהודים ליהודים. אין שמאל חברתי בליכוד. נקודה. אולי לרגעים נקודתיים. לא כמהות ולא כמדיניות. תראו כמה הסטנדרטים שלנו הפכו לנמוכים, נעדרי ציפיות, מהפוליטיקאים שלנו: כחלון נתפס כשר חברתי, רק כיוון שעצר את שוד המיליארדים שחברות הסלולר ניהלו באין מפריע ובעידוד המדינה והרגולטור משך שנים. מניעת פשע איננה עשייה חברתית. היא עשיית המובן מאליו. והבשורה של ביבי היא שהוא רוצה הרי עוד "כחלונים". כאילו שהאופוזיט-כחלונ'ס, שיצרו את המציאות ההיא, באו ממרצ.

לא חסרות דוגמאות כאלה. את אחת מהן, הכלכלן הפרופסור שלמה מעוז, מבקש עכשיו ביבי לצרף לכוורת שלו לבחירות הקרובות, כדי לחזק את הקו החברתי, הכחלוני, של הליכוד. כאילו שהקו הזה שקול לעוצמה הפוליטית והביצועית של ביבי עצמו. מעוז זכור לכולנו הודות להתקפה הבאה שלו בכנס ספיר מלפני כמה שנים על רקע המחאה החברתית: "החברה הלבנה שולטת, בנק לאומי – בנק של לבנים. הקיבוצים והמושבים שדדו קרקעות. אני רוצה לראות שמישהו ישבור את הראש של האשכנזים בשדרות רוטשילד… היתה חברה שוויונית בעייני אשכנזים, והחוצפה נמשכת, למשל, נפוטיזם בבית המשפט העליון…".

דברים רבים אחרים ששווים התייחסות אמר מעוז בנאום ההוא, אבל לא נתעכב עליהם כרגע. אני תוהה האם מעוז שמע על שלומי לחיאני ושלמה בניזרי, פוליטיקאים בכירים שהורשעו לא רק בשחיתות, אלא במינוי קרובים ומקורבים לתפקידים ברשויות הציבוריות עליהן היו מפוקדים (עיריית בת-ים ומשרד הבריאות). אני מניח שלשיטתו, הם שוכנזו. או שמוחם נשטף. אני תוהה אם גם הבתים והקרקעות אליהם פלשו אנשים בשליחות המדינה בכרם-התימנים, שבזי ובגבעת-עמל, יועמדו יום אחד לחלוקה סולידרית יותר או שיועמדו לדור ההמשך של אלה החיים בהם היום.

אבל גם זו איננה המהות; המהות היא שחבר מרכז ליכוד(!) ובכיר בחברת השקעות(!) אקסלנס-נשואה מרשה לעצמו להוציא מפיו נאום כזה ועוד לומר גם את הדברים הבאים: "ואת מי מינו לוועדת טרכטנברג? תראו את התחכום. בנק ישראל שם את האנשים שלו והשיג את המטרה – להעלות את המסים. עכשיו הוא גאה שהצליח לעשות מניפולציה ולהכניס את החלומות דרך טרכטנברג, מדיניות תקציבית כרצונו".

לא ניכנס כרגע לביקורת העניינית. היא עניין לדיון נפרד. אבל סליחה?! בנק-ישראל? ומה בדבר האחראי המרכזי למציאות הכלכלית בישראל בשני העשורים האחרונים – בנימין נתניהו? ראש תנועת הליכוד שמעוז חבר בה? מוביל המדיניות הכלכלית הימנית שבינה לבין שכבות חלשות אין ולו דבר ממשי אחד?

אקסלנס-נשואה?! תגיד מעוז, אתה מטומטם עד כדי כך שאתה לא מבין את חלקם של בתי ההשקעות ביצירת המציאות הכלכלית-חברתית העולמית של ימינו? בחלקם בשיטה? אתה חושב שבתי ההשקעות הם בצד שמיטיב עם השכבות החלשות או מרעה איתן? האם אתה חולק על הכלכלן העולמי פרופסור עאטף מיאן שאמר: "כשהבועה מתפוצצת, ההפסדים מרוכזים בעיקר בשכבות החלשות"? האם אתה חושב שבתי ההשקעות תורמים להגדלת הבועה או להקטנתה? או שאתה באמת מאמין שאקסלנס ואתה שונים מהכלל?

ובכן מעוז, אם ענית לארבע השאלות האחרונות לפי הסדר הבא, בעצם עזוב, אם ענית על אחת מהן באופן הבא: בצד שמיטיב; כן, אני חולק על מיאן; מקטינים את הבועה; וכן, אקסלנס ואני שונים –

ובכן, במקרה כזה, אתה אינך מקופח, אתה מקפח. את האינטליגנציה, את החלשים. ואתה שרלטן לא פחות. מעוז כמובן תקף את האקדמיה מהסיבות המוכרות, ואני רק רוצה לומר, שאם הוא פרופסור, מכאן שצמח באקדמיה, ואם הוא פרופסור, הוא ההוכחה שאפליה מתקנת היא חורבנה של ההשכלה. השכלה איננה רק ידע; השכלה היא גם הפרשנות לידע. בשביל פרשנות נדרש שכל. אין קיצורי דרך בהשכלה והתיקון האמיתי היחיד הוא הליכה בדרך הלא-מקוצרת.

הפלא ופלא. מאז הדברים האלה מעוז רק זוכה לחשיפה מוגברת בתוכניות הטלוויזיה – כולל באלה המתיימרות להציג אלטרנטיבה חברתית(!), מותג ככוכב, ולאחרונה אף רואיין בידי "כפפות משי" יהודה נוריאל במוסף "7 לילות", שדילג בקלילות יחסית על סוגיות מורכבות בפועלם העסקי של מעוז ואקסלנס-נשואה. מזרחי לא ישחיל מזרחי, לא בעת הזאת. אין לי בעיה עם שנאה. יש לי בעיה עם חוסר כנות. עם צביעות. עם צביעות אי אפשר להתמודד בכלים סימטריים, הגיוניים. למה להתעסק בעובדות ובמדיניות שאין ברורה ממנה.

*     *     *

נחזור לרגע לסיפור איתו פתחנו. אפשר לטעון, כמובן, שמדואל לא אשם. הפרויקט שבתמונות אושר שנים לפני שנכנס לתפקיד. זאת קסמה של הסמליות. שהיא רודפת אותך ותמשיך לרדוף אותך בהתאם למעשיך. יש שהיא קסם, ויש שהיא כישוף.

בשנה שחלפה מאז הבחירות לא ראיתי חזון גדול מהקואליציה העירונית, בתנאי, כמובן, שאני לא מתומכי מדיניות חולדאי. "לך תעבוד על מישהו אחר", כתבתי לא אחת על חולדאי אחרי שמונה למנהל "גימנסיה הרצליה" ודיבר על חשיבות החינוך ורצונו האישי לתרום להמשך חיזוק החינוך במדינה; לך לתיכונים בדרום העיר וביפו, אאמין לך. לך תעבוד, מדואל, על מישהו אחר, בזמן שאתה יושב בקואליציה.

לא בחרתי ב"עיר לכולנו" כדי שנציגיה יישבו בקואליציה עם חולדאי. אני כותב בגוף ראשון, אבל נדמה לי שהאמירה הזאת משותפת לרבים ממצביעיה האחרים. כשם שאחרי בחירות 2008 – אולי כיוון שרוחו של דב חנין ריחפה אז עדיין מעל לרשימה – בחרה הסיעה, בצדק, לשבת באופוזיציה. אם הייתי תומך במדיניות של חולדאי, הייתי מצביע עבורו. אני בחרתי בהם כדי שייצגו אלטרנטיבה לשלטון ההון-שלטון של חולדאי. שייצאו למאבקים להקצאת קרקעות עירוניות לבניית פרויקטים של דיור בר-השגה, שכירויות ארוכות טווח. בעיר שנשלטת כבר שני עשורים באופן מובהק בידי חזקים, לא חסר מה לעשות למען החזקים פחות. דברים שישרתו את תושבי העיר כולם, ולא רק את תושבי החוץ שחולדאי חפץ ביקרם. כל-כך הרבה דברים לעשות, כל-כך הרבה תחומים. כל-כך הרבה קרקעות בבעלות עירונית שמופשרות אך ורק לפרויקטים נדל"נים של אנשים פרטיים.

חשוב להבין: האופוזיציה במועצת עיריית תל-אביב מונה, שימו לב, חברה אחת, שלי דביר, שפרשה מסיעת "עיר לכולנו" אחרי הבחירות, בין היתר, עקב הצטרפותה של הסיעה לקואליציה. במועצה 31 חברים. שלושים מתוכם, אם כן, בקואליציה. גם אם "עיר לכולנו" היתה נשארת באופוזיציה, לשלטון חולדאי שלום.

אני מניח שיהיו מאנשי "הקשת" "הדמוקרטית" המזרחית, שיסבירו לי שמהקואליציה מדואל ישפיע יותר, לא תאמין מה חולדאי הבטיח לו; אם יהיו כאלה, אפשר לומר עליהם שלמדו משהו מהמפא"יניקים.

מגדל מדואל2

אחת הכתבות המרתקות ביותר שפורסמו לאחרונה בתקשורת הישראלית, נגעה למערכת החינוך "קדמה" במלאת עשרים שנה להקמתה. "קדמה" התיימרה להיות רשת בתי ספר עיוניים לתלמידים מזרחים משכונות מצוקה. היא היתה אמורה להיות תשובת-הנגד ל"אל המעיין" של ש"ס, רשת ומפלגה שמצדן סיפרו סיפור אחר על המזרחיות, שלא תאם אחד לאחד את שיח "השד המזרחי". עבור רבים מאנשי השיח הזה, המקרה של ש"ס הוא דוגמא להשתלטות הממסד האשכנזי על הדתיות המזרחית, שחמס את בניה לישיבות הליטאיות. אריה דרעי, למשל, מעיד על עצמו ככזה. כשם שהעיד על עצמו, והעידו תומכיו, במהלך משפטו ולאחר שהורשע, שהוא נרדף. מזרחי לעולם איננו עבריין, הוא דרייפוס.

שר החינוך, שאישר ודחף וסייע רבות להקמת "קדמה" ופעילותה, היה אמנון רובינשטיין, מטעם מרצ, בממשלת רבין. דמות אחרת, מעיין מנהיגה רוחנית, וכזו שבלעדיה לא היה קם "קדמה", היא ד"ר שלמה סבירסקי, סוציולוג והמנהל האקדמי של מרכז אדווה – מכון מחקר לסוגיות ציבוריות. בשנת 1981 פרסם את ספרו "לא נחשלים אלא מנוחשלים", שגרם, על-פי הכתבה ב"הארץ", "למהפך תודעתי ופוליטי בקרב סטודנטים ופעילים מזרחים ונחשב ספר חובה בקרב פעילים העוסקים בתחום".

התחילו ברעיון לחמישה-עשר בתי-ספר, סיימו עם שלושה, בסוף נשאר רק אחד. "כדי להזים את הבטחות הכזב של האינטגרציה בחינוך ולהציג תפיסה חינוכית ניסיונית מתריסה", כנאמר בכתבה ב"הארץ". פרופסור מאיר בוזגלו, מרצה בחוג לפילוסופיה באוניברסיטה העברית, שהיה אמון על הוראת מקצועות המתמטיקה בבתי הספר של קדמה, אמר: "שר החינוך רובינשטיין גילה נאורות ותובנה חינוכית וזיהה את הבעיה אז, כשש"ס עלתה כפורחת ובקרב חלקים נרחבים באוכלוסייה ניכרה העזובה בחינוך. השר, באקט נדיב, עודד אותנו ואישר את הקמת הרשת של קדמה. חוץ ממנו אף אחד במשרד החינוך לא היה בעדנו. לפני שהצגנו את עצמנו ספגנו התקפה מכל כיוון, כולל מהתקשורת. קדמה עוררה חרדה עצומה". הוא גם זה שהגה את הרעיון להקמת בתי-ספר עיוניים בשכונות מצוקה ועיירות פיתוח והעלה אותו בכנסת.

ועוד מהכתבה: "'קדמה' נתפסה כעמותה רדיקלית שמאיימת על תפיסת כור ההיתוך, אבל בית הספר 'קדמה' הירושלמי שמר בדרך כלל על מסגרת חינוכית פוליטית קונצנזואלית ולא הרגיז את אנשי השכונה ואת הממסד, טענות שהועלו לא אחת כלפי קדמה התל-אביבי ומנהלו סמי שלום שטרית. יונה־משומר, מנהלת קדמה ירושלים, התמקדה בחינוך ובניהול ולא הקפיצה לאף אחד את הפיוזים. כשלימדו בכיתה ח' על זכויות האדם ובכיתה ט' על הסכסוך הישראלי־הפלסטיני, 'זאת היתה תוכנית שלא פרסמנו, כי לא רצינו להסתכסך עם הממסד', היא אומרת, 'שטרית ניהל פוליטיקה של מזרחיות וגרם נזק בפעילות היתר שלו עם התקשורת. אנחנו התמקדנו במהפכה חינוכית שקטה. אני אשת חינוך. לו הייתי אדם פוליטי, הייתי מצטרפת לתנועת הקשת הדמוקרטית המזרחית ומנהלת מאבקים'".

חשוב להבהיר, "קדמה" היה רעיון חשוב, צודק ונכון. הסברים לא מעטים אפשר למצוא לכשלון המיזם. ברור שלא מדובר בהסבר אחד. נדמה לי שהסיבה המרכזית לכישלון "קדמה" טמונה דווקא בלהיטות ליישם אותו (המחשבה שביום ניתן להקים חמישה-עשר בתי-ספר, הדחף להקים בית-ספר לא חוקי בטרם תושלם הסדרתו, כפי שקרה לבית-הספר בקריית מלאכי, ועוד), ומעל לכול – בקטלוג שלו: בית-ספר לתלמידים מזרחיים משכונות מצוקה. "קדמה" נכשלה בגלל הבידול, בגלל דחף האנטי שלא ידע להבדיל בין מדיניות ליכולת לייצר שינוי, בין "טובים" ו"רעים", בין תמורה ממשית לקיבוע.

לכאורה, יש כאן חוסר הגינות מסוים. הלוא על מי אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על שכונות המצוקה אם לא על המזרחיים? אלא שכיאה למדינה שמנהלת מדיניות הגירה כפויה, הדברים זזים. "הרוסים" של שנות התשעים היו המזרחיים של שנות הששים. גם אשכנזים רבים בנים להורים ילידי הארץ (שמוליק קראוס, יליד מוסררה, היה מתקבל לקדמה ירושלים או לא?). השבט הלבן כבר מזמן לא רק לבן.

יתרה מזאת, רשת החינוך האלטרנטיבית אולי המצליחה ביותר בישראל עד שנות האלפיים, היתה רשת בתי-הספר שהקים סטף ורטהיימר בגליל. ורטהיימר לא הגדיר את רשת בתי-הספר שלו כמיועדת למזרחיים, על-אף שליקט אליה את תושבי השכונות ועיירות הפיתוח בצפון ועל-אף שרובם אכן היו מזרחיים. הוא ביקש לתת הזדמנות וגב לאלה שהמערכת השמרנית הציבורית מאסה בהם. כפי שמאסה בוורטהיימר עצמו, נער שנזרק מבית-ספר בגיל 16 אחרי שהכה את המחנך שלו ולא השלים מימיו תעודת בגרות.

הממסד הציבורי נלחם בוורטהיימר, ולבסוף הכריע אותו. 18 שנים, משנות הששים ועד תחילת שנות השמונים, תפקדה במתכונת כזו או אחרת הרשת של ורטהיימר. אנשים שנפלטו ממערכת החינוך הרגילה, הפכו בזכותה לבכירים בתעשייה המסורתית הישראלית והבינלאומית, כמו גם בישקאר העולמית, ונשארו כאלה גם לאחר מכירת החברה לבאפט.

לפני כשלוש שנים ערכתי פרויקט בן כשנה עבור ורטהיימר, אודות בוגרי המסגרות החינוכיות שהפעיל במרוצת השנים (לרבות ניסיון נוסף ומוצלח בתוצאותיו בשנות התשעים, שהיה מיועד להוות תחליף למסגרת אקדמאית ולמדו בו תלמידים מעל גיל צבא). אני יכול להאריך ארוכות בשבחים ששמעתי עליו. ממהנדסים בכירים שלולא ורטהיימר לא היה צומח מהם כלום ועד לאנשים שהמשיכו הלאה בחייהם ויצאו מהתחום ואחרים שהפכו לאנשי עסקים ש"עשו את זה בעולם". על הקולות שרעדו מהתרגשות ובכי כשביקשו להודות לאדם הזה, שאמרו עליו ש"הציל מפשע", מ"חיי עוני", מ"חיים של כלום". אבל יותר מכל זכור לי דווקא הספר מנהרייה, שדיבר על ורטהיימר בעיניים נוצצות, על סף בכי. אדם בסוף שנות החמישים לחייו, כארבעים שנה אחרי שסיים ללמוד בתיכון של ורטהיימר.

"זה לא העניין אם אני ספר והוא מהנדס בכיר בחברת גרמנית", הוא אמר על עצמו ועל חבריו למחזור, "לא לכל אחד יש את אותם כישורים ושאיפות. לי היו שאיפות אחרות. אבל מה שחשוב הוא, התחושה שקיבלתי. הפעם הראשונה בחיי שמישהו התייחס אלי כאל שווה, שהאמין בי ודחף אותי. זה שינה את חיי ועיצב אותם מאז".

הוא זכר את המורים שלו, אייזנשטאט והאחרים, שעל-אף שהיו "קשוחים", "ייקים" בגישה שלהם, עשו זאת מכיוון שהאמינו בכישוריהם ובאישיותם של תלמידיהם, ללא קשר למוצאם, וביקשו לטפח אותם.

*     *     *

לסמי שלום-שיטרית, ממקימי "קדמה", אין ספק באשר לקריסת רשת "קדמה", כפי שניתן לקרוא בכתבה. כולם אשמים. אין אחד שלא אשם. הסביבה הקרובה והרחוקה, הממסד הארצי וזה הפנימי ב"קדמה" עצמה. כולם. רק אחד לא. גם כשהוא אומר שהוא לוקח אחריות מלאה, אי אפשר להאמין למילים שלו בהשוואה למכלול ההסברים שהוא שוטח בכתבה.

דווקא ציטוט אחד מסוים בכתבה ב"הארץ", חמק מהרדאר הציבורי. ציטוט שמספר את הסיפור כולו, כולל החוליה החסרה. סיפק אותו פול זרח, אחד מהמורים ב"קדמה" ובן למהגרים ממרוקו.

"'המיזם כשל בגלל סיבות פסיכו־מנטליות", סיפר זרח בכתבה, "אנשי קדמה ישבו בישיבות והתווכחו ואף אחד לא היה מסוגל לקבל החלטות בגלל מלחמות אגו. סבירסקי המסכן לא הבין מאיפה התרבות של האשמות וכסאח נפלה עליו. נתנו לך שני בתי ספר, תתמודד עם העשייה. מה פתאום אתה פותח עוד בית ספר שנסמך על התקציב של בתי הספר בתל אביב וירושלים? תלישות מוחלטת מהמציאות".

והוא המשיך: "הפתרון היחיד לבעיית הקיפוח הוא עשייה, אלא ששוב ושוב חוזר הטיעון 'זרקו אותנו באמצע המדבר', ודור אחר דור זועק על קיפוח ועוול. זרקו אותך במדבר – תילחם על חייך ותוציא מהמדבר מה שאתה יכול. נתנו לכם שני בתי ספר – קחו אחריות על הכישלון ותפסיקו ליילל. העולים מחבר המדינות מנגנים ברחוב. מרוקאי לעולם לא יעשה דבר כזה. זה לא לכבודו. קלרה יונה כעסה שאני לא מספיק מזרחי ולא מדגיש דיו את הייחודיות שלנו נגד הממסד האשכנזי. אמרתי 'תקימו תיכון איכותי שיצאו ממנו בוגרים מדהימים ואז יבינו שאתם צודקים'… אני אומר לחברי המרוקאים, תגידו תודה שהאשכנזים בנו לכם מדינה. מרוב ויכוחים ומלחמות אגו לא הייתם מסוגלים להכריע איפה למקם את הכנרת. הישיבה היתה מתפוצצת ולא היתה המושבה כנרת".

*     *     *

בהמשך לדבריו של זרח, אפשר להתווכח אם היתה צריכה לקום מדינה ואם ניתן היה להקים אותה אחרת (שזה, למעשה, אולי, לב הוויכוח). את זה נשמור לפרק הבא.

בינתיים עלתה בחודש שעבר סדרה על ערסים ופרחות. בעוד יום או כמה שבועות יפרסם אמנון לוי עוד מאמר בעקבות הסדרה שלו. אתם תמשיכו לחשוב שהבעיה עדתית, שהצרות מקורן בגזע מסוים; מדואל ימשיך לעדכן את הציבור בהפקדת תוכניות בנייה של מגדלי יוקרה; תשובה ימשיך לפנות תושבים מגבעת-עמל; ציון קינן (שגדל במעברה ליד מסמיע) ימשיך לנהל את בנק הפועלים; הבן של קינן והנכדה של תשובה יתחתנו ויחיו בעושר ועוד עושר עד עצם העולם הבא; בנק הפועלים ימשיך לדון בהסדר החוב של תשובה; והכול בטוב. העיקר שתהיה פרנסה לכולם.

 

ברס: אחרי הוויקינג'ס - אלון ברק
סיכום שבוע 11

68 Comments

אופיר 18 בנובמבר 2014

שלמה מעוז פרופסור? נדמה לי שיש לו רק תואר שני.

סוס ים 18 בנובמבר 2014

הפסקה האחרונה – בול בפוני! תמצית של כל הטור, והכלכלה הישראלית…

גדי מרקוביץ 18 בנובמבר 2014

אני לא מכיר את ההתנהלות הפנימית בתל אביב אבל אני כן רוצה להתייחס לציניות של שומר הסף של הפועלים שבמקרה שייך "לאליטת הערסים.

עופר עיני: נולד בשנת 1958 בעיר באר שבע.
עבד במס הכנסה ובמקביל התקדם בהסתדרות העובדים עד שמונה למזכ"ל בשנת 2006.

משפחה:
*האח, בני עיני, המכהן כמנכ"ל סיעת עוגנים שבראשות עופר עיני, ונחשב המביא והמוציא בכל הקשור לניהול ענייניה הפנימיים של ההסתדרות. עיני יושב בלשכה מפוארת ורחבת ידיים במגדלי שקל ברחוב אבן גבירול בתל אביב.

*אח נוסף הוא עזרא עיני. בתחילת העשור, כשעופר עיני היה מזכיר הסתדרות עובדי המדינה, מונה עזרא עיני לתפקיד סמנכ"ל קג"מ, קרן הפנסיה המרכזית של ההסתדרות. הוא לא החזיק זמן רב בתפקיד.
כעבור כמה שנים צץ שמו של עזרא עיני שוב – הפעם במשרד התרבות. השר ראלב מג'אדלה, כך מתברר, ניסה לדחוף בכוח את מועמדותו של עיני לתפקיד חשב ארגון "אמנות לעם". יו"ר הארגון, דוד פרוינד, התפטר מתפקידו על רקע לחצים כאלה ואחרים שהופעלו עליו מצד מג'אדלה. פרוינד: "עופר עיני לא דיבר אתי מעולם ולא היה לי קשר אתו, אבל אני יכול לשער שהוא היה בתמונה. הייתי מוכן לפתור את הבעיה ולדאוג למינוי עזרא עיני לתפקיד במחוז הדרום. הבעיה היתה שגם עזרא עיני התנהג כאומר ש'יש מי שידאג לי'".

*אחות נוספת במשפחה עוסקת בענייני כוח אדם, ושמה עלה לכותרות בנסיבות לא נעימות. לפני שנתיים הוגש נגד דקלה חידר, אחותו של עיני, כתב אישום בחשד כי גזלה כספים מחברות כוח אדם ומבעלי עסקים, גם תחת איומים, תמורת הבטחה לאספקת עובדים זרים. פרקליטה, עו"ד נתן שריבר, מסר בתגובה כי בשלב זה המשפט נמצא בשלב ההוכחות וכי חידר, שמכחישה את הדברים, הזמינה את עופר עיני לדיון כעד הגנה. הגברת ובעלה נידונו למאסר בפועל.

* יד ימינו בהסתדרות הייתה רוית דום. הגברת מונתה למנכ"לית רשת עמל ללא שום כישורים. רק לפני מספר שבועות נישא עיני לגברת דום. 1000 מוזמנים של הון שלטון צעדו לחתונה המפוארת של איש הפועלים. לטענת הזוג המינוי של דום היה לפני שפרץ הרומן. לא יודע מה יותר עצוב: האם הם חושבים שאנחנו כל כך מטומטומים או שהם בצדק לא סופרים אותנו כי אף אחד חוץ מרביב דרוקר לא ניסה לשאול שאלות בנושא.

אכן משפחה שכזאת.

התומכת הנלהבת של עיני לאורך כל כהונתו הייתה כוהנת מעמד הפועלים שלי יחימוביץ

עם סיום כהונתו בהסתדרות לאחר דרישת פיצויי פרישה שערורייתיים בסכום כולל של 3.5 מיליון ש"ח החל עיני לעבוד בבנק דיסקונט כיועץ ההנהלה בעניין סכסוך העובדים.

לא אמשיך לחפור לגבי מי שאמור היה לדאוג למעמד הביניים והשכבות המוחלשות רק אציין שההסתדרות רכשה לעיני דירה בצפון תל אביב בכדי שלא יצטרך לנסוע לבאר-שבע יום יום. כמו כן האיש הצנוע קיבל רכב שרד בדמות ביואיק.

אפשר פשוט להתפוצץ – אין דין ואין דיין

איתן מסוארי 18 בנובמבר 2014

אחחחח גדי… מה שנקרא: עאלא "עיני" ועאלא ראסי….

גיל שלי 18 בנובמבר 2014

בא נגדיר את זה כך, יצא לי להתקל בעזרא עיני, אל תתחילו איתי בכלל

Amir A 18 בנובמבר 2014

העובדה שהמין האנושי הצליח לשרוד עד היום היא לא פחות מנס.

אביאל 18 בנובמבר 2014

כלל הברזל של האוליגרכיה של מיכלס מוכיח את עצמו כל פעם מחדש.

אנונימוס 18 בנובמבר 2014

מה שקרה בעיר לכולנו הוא בכיה לדורות

רוקט 88.2 18 בנובמבר 2014

אני מאוד מעריך את המאמץ והנכונות שלך לכתוב את הדברים האלה. חבל שאין מי שיפנים, חבל שזה יתפס (בסופו של דבר) כעוד מאמר תוכחה של אשכנזי שרואה את המדינה בורחת לו מהידיים וחבל שרוח דבריו של פול זרח היא לא זו שקובעת את השיח.

ערן (המקורי) 18 בנובמבר 2014

מעולה. ובמיוחד בקשר לשלמה מעוז – כל מילה.

טלקה 18 בנובמבר 2014

נראה לי שהגיע הזמן לעשות חושבים בדה באזר. היה פה איזה שהוא קשר לספורט?
ודרך אגב, אכילת ראש שנייה תוך שבוע, בפעם הקודמת נטשתי באמצע.

טלקה 18 בנובמבר 2014

עכשיו אני רואה ב"על האתר" שזה בלוג של חובבי ספורט, אבל אין מניעה לדיונים בנושאים שהם לא ספורט. אז אני לוקח את ההערה הראשונה בחזרה.

חיים שדמי 18 בנובמבר 2014

טלקה,

עברת את הקו ממגיב ענייני לחוצפן. גם ההבהרה שלך לא רלוונטית בהקשר זה. זאת הסיבה שאני מגיב דווקא לך.

לדה-באזר יש עורכים. עורכי הדה-באזר רשאים להחליט מה לפרסם בדה-באזר. לו עורכי הדה-באזר היו חושבים שהטקסט אינו ראוי לפרסום כיוון שאינו עוסק בספורט, הם לא היו מפרסמים אותו. הם רשאים בכל עת לפנות אלי ולבקש ממני לחדול מפרסום טקסטים שלא קשורים לספורט. בכל ארבע השנים וחצי שהדה-באזר קיים, אני כותב לו. לא דיברו איתי עד היום.
אתה לא איש צוות הדה-באזר, אתה לא משקיע מזמנך בהתנדבות בכתיבתו ובעריכתו. אתה רשאי פשוט לא לקרוא.

מעת לעת, כותבים אחרים ואני מפרסמים טקסטים שאינם קשורים לספורט. מדובר באחוז קטנטן מכלל הטקסטים באתר. אני, מצדי, חושב, שזה תורם לגיוון ולעומק של האתר. איך בדיוק זה מפריע לך?

ולגבי ההערה שלך בעניין אכילת ראש – שנדמה לי שהיא שורש התגובה שלך – תראה, טלקה, כזה אני. כל הטקסטים שלי בדה-באזר מתאפיינים באכילת ראש. אני אוהב לכתוב הרבה. מה הטעם לחזור על זה כל הזמן? אתה באמת חושב שבגלל שתכתוב את זה אני אפסיק עם זה? פשוט אל תקרא. את מי מעניין שעזבת באמצע? אתה הראשון שעוזב טקסט כלשהו באמצע?

שור מועד 18 בנובמבר 2014

חיים

אני למשל עזבתי את התגובה של טלקה באמצע ,ואני ממש לא גאה בזה .

עפר ויקסלבאום 18 בנובמבר 2014

:-)

S&M 19 בנובמבר 2014

רגע, רגע, שור, היו לו לטלקה שתי תגובות! אם עזבת באמצע הראשונה, אז אתה לא מודע לשנייה בכלל! ואם עזבת באמצע השנייה, אז לא ראית שהוא לקח בחזרה את החלק הראשון של הראשונה (שאם עזבת באמצע שלה, אז זה כל מה שקראת ממנו – משמע לא קראת ממנו כלום!!!). בקיצור, סדר את הבלאגן, ואל תשאיר צלחת ריקה.

Lord Anthony 18 בנובמבר 2014

כבר אמר אלבר קאמי: A slave begins by demanding justice and end by wanting to wear a crown

כסיפוביץ 18 בנובמבר 2014

+ענק

DeVito 18 בנובמבר 2014

אז המזרחי הוא העבד פה שרוצה להיות מלך?
אמירה כל כך מתנשאת ואני לא מדבר עלייך.

Lord Anthony 18 בנובמבר 2014

כשאלבר קאמי כתב את זה הוא דיבר על טבען של הפיכות באופן כללי. המזרחי לצורך העניין הוא ה"עבד" במובן המטפורי. האמירה, וההמשך שלה באה להאיר את העובדה שבסופו של דבר כל מאבק לא משנה כמה הסיבה המקורית לפריצתו היתה נאצלת נהפך בסוף למאבק כוח ומלחמות שליטה. כאשר בסופו של דבר המטרה הסופית של כל מאבק היא על שליטה.
בקשר להערה של אמירה מתנשאת, עדיף שלא היתה נכתבת, בייחוד ללא הכרה של ההקשר של האמירה המקורית.

כסיפוביץ 18 בנובמבר 2014

הגל
"מאבקי תודעה- על אדונים ועבדים"

קשקשן בקומקום 18 בנובמבר 2014

"ואני על עצמי מעיד שאני מאמין בשלום ובחלוקת הארץ בלב שלם ומצביע ל"בית היהודי"."
זאת בדיחה?

פאקו 18 בנובמבר 2014

ציניות שהתייחסה למשפט שלפני כן

איתן מסוארי 18 בנובמבר 2014

פערים בין קבוצות אוכלוסיה זו לא המצאה ישראלית.
אם נצליח לשים את היד על נתונים שיפלחו כל אדם ל-"מזרחי" או "לא מזרחי" (מבין היהודים), נגלה פערים בהכנסות ובהשכלה.
את אותה אנאליזה ניתן לבצע על "יהודים" וש"אינם יהודים" (ברור שרוב ה"אינם יהודים" הם ערבים).
דרך אגב, גם בתפיסה האסוציאטיבית של פלחים אלו קיים פער. תסתכלו על הפרסומות ואיך מיוצגים הטייפקאסטים של רופא, באסטיונר, איש עסקים או שיפוצניק.

קיימים פערים מובהקים, זה לא סוד.
פערים על רקע מוצא/דת/גזע הם חומר נפץ חברתי. השאלה הנשאלת היא, האם לנסות לסגור פערים אלו או להניח לזמן (כמה דורות) לטשטש אותם.
דוקטור יריב בן אליעזר טוען כי הפערים רק יגדלו, אם נשב על הגדר. אולי הוא צודק, ואולי לא.

ואם החלטנו לעשות משהו, השאלה מה.

גזענות מולידה גזענות שכנגד (גם את זה לא המצאנו). מזרחי שגדל בשנות השבעים וראה את אביו מושפל על ידי הממסד של מפאי שבאופן ציני נופף בדגל השוויון, עלול לא לשכוח זאת לעולם גם כשיהפוך לפרופסור ביום מן הימים. באופן אבסורדי הוא ימצא את עצמו תומך דווקא בצד עם האידאולוגיה המקפחת (לדוגמא, מצע הליכוד הוא קפיטליסטי בעליל). איך גורמים לאותו "מזרחי" לפלטר את טראומות הילדות? לא יודע. זה עניין לפסיכולוג קליני שיגבה 400 ש"ח למפגש.

אני חושב שצריך לשנות את שיטת הפילוח. צריך להסתכל בצורה גיאוגראפית על אזורים בהם מתגוררת אוכלוסיה השייכת לרמה סוציואקונומית נמוכה וכאלו שלא. זו הדרך לנטרל את חומר הנפץ הגזעני מחד ולטפל בפערים מאידך. הקשת המזרחית חוטאת למטרה ולו רק בגלל הפילוח. דרך אגב, הסיפור של "בנים ממשיכים" שלדעתי איננו צודק, קיים גם במושבים בהם רוב מזרחי מובהק והם ממוקמים באזורי נדל"ן גבוהים (ע"ע קדימה).

מוסד, שבאופן בוטה מצהיר כי הוא משרת אנשים בעלי מוצא מסויים ("אל המעיין" וכדו') הוא גזעני בעליל. מוסד שמצהיר כי הוא תומך באזורים שמתגוררת בהם אוכלוסיה ברמה סוציואקונומית נמוכה, איננו גזעני. הוא סוגר פער. לשלטון ההון שלטון שלנו אין אינטרס לסגור את הפער הזה, מהרבה סיבות. דרך אגב, הטייקון מספר אחד שלנו הוא מזרחי.

ה"אליטות הלבנות" קיימות. אבל צריך להבין שזו לא חונטה שחברים בה אנשים בעלי די.אן.איי מסויים. הם לא יושבים מסביב לשולחן עגול ומתכננים איך לדפוק את בני התשחורת. אליטה נבנית על בסיס "חבר מביא חבר". כשקמה המדינה, בעלי ההון המקומיים התחברו עם כאלו ש"דומים" להם. אלו ש"דומים" להם, היו כאלה כי הם דיברו את שפתם, ונהגו לפי אותם קודים תרבותיים. בקיצור, הם היו מאותו מוצא. עם הזמן נכנסו לאליטות האלו כל מיני רקאנטים שלמדו את המשחק. הבעייה שלי עם האליטות זה לא הצבע שלהם, אלא עצם קיומן, מה שמחזיר אותנו לבעיית ההון-שלטון. אנחנו חיים במשטר פיאודלי שהתחפש לדמוקרטיה.

חברי ההון שלטון רוצים שניפול למלכודת העדתית, וחיים נותן למעלה דוגמא מעולה לגבי אותו חבר מועצה.

הכותב הוא מזרחי. סליחה. הכותב הוא בן אדם.

יואח האדום 20 בנובמבר 2014

מסוארי כל מילה . ונראה לי שאתה אוהד הפועל אז בכלל טוב ….

תומר 8 באפריל 2015

תגובה מעולה אבל אם יורשה לי לנטפק – "בני תשחורת" הם לא אנשים בעלי גוון עור כהה אלא פשוט בני נוער (בשחר חייהם)

הרמן וולף 18 בנובמבר 2014

הדבר הכי אירוני ועצוב בו זמנית בכל הסיפור הזה שהגזענות האנטי-לבנה של המזרחים דופקת בעיקר אותם.
ביבי והמדיניות ההיפר-קפיטליסטית שלו בתור יורש האינדוקטרינציה של בגין זה הקארמה האולטימטיבית לכל אותם "מנוחשלי" שהשעו את מוחם בשם דפיקת האדם הלבן.

כמה חבל שעל הדרך גם שאר המדינה מפסידה מכך.

אריק 18 בנובמבר 2014

נראה מעניין. יש תקציר?

שלו 18 בנובמבר 2014

לפני שנה בחנוכה נפגשנו עם סטף,
על מנת ליצור ביחד בית ספר תעשייתי,
כזה שבוגריו יוכלו להנתפרנס בכבוד.
כזה שיחנך לערכים.
כזה שיתן לתלמידיו כלים להתמודד עם המאה ה. 21.
נדהמתי כמה האיש מחובר ומחוייב לעשיה.
בנושא אחר שהוא אותו נושא,
תל אביב חייבת להיות העיר שתוביל את חזרת בתי הספר המקצועיים,
כדי שלא יהיה להם תדמית פריפריאלית,
כדי שיהיו הדבר הבא,
כדי שהדור הבא יוכל להתפרנס במאה ה21 ואתגריה.

אביאל 18 בנובמבר 2014

שדמי – לא יודע איפה להתחיל, זה נשמע באמת כמו הצעקה האחרונה של אנשי השבט הלבן, איזה מנפיסט שבא להוכיח את המזרחי על בורתו ועל הטובה הגדולה שהשבט הלבן עשה לו לפני שישים שנה.

אתה, כמו כמעט כל ״מהפכן״ מהשמאל שוכח כמה דברים
א.מפא״י עשו בדיוק את אותן פעולות שעליהן הדיבה שלך יוצאת עליהם, ההבדל ? היום יש תקשורת שמדווחת על זה, אז ? התקשורת היתה של מפא״י.

ב.בוא נבחן אלמנטים אובייקטיבים – עדיף להיוולד מזרחי עני היום מאשר מזרחי עני בשנת 76. למרות הפערים החברתיים שאכן צמחו מאז, עדיין עדיף להיוולד עני היום מאשר אתמול וכן הלאה, נכון שיש פערים חברתיים ונכון שיש הרבה מה לתקן אבל בדיוק כמו שהעשיר הפך עשיר יותר גם העני (בממוצע) הפך לעשיר יותר ולא לעני יותר, זו נקודה חשובה לכל דיון שבוחן אלמנט של זמן.

ג.אם עדיין לא ברור לך למה המזרחים העניים ממשיכים להצביע לימין בכלל ולנתניהו בפרט אז זו בעיה חמורה: בתמצית – המצב הפוליטי בו הבטחון קודם לאיכות החיים, בניגוד להתנוונות והרצון לאותו שקט בכל מחיר שדבק בפלחים מסוימים הממוקמים במישור החוף. השני – כי אותם אנשים שמתיימרים כיום לייצג אותם מבחינה חברתית (מפלגת העבודה) ריססו אותם בחומרי הדברה שהם ירדו מהספינות ואחרי זה הפלו אותם, את אותן דוגמאות שנתת ושהיטיבו יתר המגיבים לתת עשו אותם אנשי מפא״י, רק מי שהיה אשכנזי מהמקום הנכון קיבל.

ד.באותה מידה שאתה מביא את דבריו של זרח, אני יכול להביא כמה מאות אנשי אקדמיה ״אשכנזים״ שיגידו דברים נוראיים על מפא״י והאשכנזים.
ה.ברור שלא מדובר בנושא של גזע, העניין החשוב הוא מהי נקודת ההתחלה שלך והסביבה שלך – וכן בממוצע נקודת ההתחלה של המזרחי היא נמוכה יותר והסביבה העוטפת אותו מעניקה לו פחות אפשרויות מאשר האשכנזי הממוצע, הדברים תקפים בדיוק כמו שאמרת גם לאשכנזים שהגיעו לעיירות הפיתוח וגם לעלייה הרוסית או האתיופית. עכשיו בוא נחשוב לעומק ואשמח שתסביר לי איך נקודת המוצא של המזרחי הממוצע נמוכה יותר ? ולמה הסביבה העוטפת אותו מעניקה לו פחות אפשרויות ? במילה אחת, אותה אפליה שהתקיימה אז ועדיין מתקיימת בתוך תת המודע של כולנו, כן גם בתוכי אותן הנחות יסוד של האפליה (אף על פי שאני מזרחי) מתקיימות במידה כזאת או אחרת, זה הלך הרוח במדינה, אני חושב שהפרק הראשון בסדרה המדוברת – ח״י שיחות על ערסים היטב בדיוק להסביר את העניין הזה – אצל כמעט כולם בארץ המוח מכוון לקבל בצורה טובה יותר אדם לבן מאשר אדם שחור, את דוידוביץ׳ מאשר את פחימה ובדיוק על זה כל המלחמה.

ו.לבחור את מילותיו של אדוארד סעיד ככותרת מקבילה ל״יש לי חברים ערבים״ או במילים של עדי קיסר ״אל תגיד לי איך להיות מזרחית
גם אם קראת אדוארד סעיד״.

איתן מסוארי 18 בנובמבר 2014

אביאל, במסגרת אחרת כששדמי עשה פרומו לפוסט הנ"ל, כתבתי לו שלא משנה מה יהיה התוכן, הוא "יצא רע".
ואתה ממש מוכיח את זה. נכון הטקסט ארוך, אבל קראתי שוב ואני לא מוצא שום מקום שאומר ששלטון מפא"י של אז הוא טוב יותר או טוב פחות משלטון הליכוד. יש התיחסות לאידאולוגיה. וכן… האידאולוגיה של מפלגת העבודה כיום (לפחות האידאולוגיה) היא זו שה"מזרחי" הממוצע (אם יש בכלל דבר כזה) אמור להזדהות איתה.

"עדיף להיוולד מזרחי עני היום מאשר מזרחי עני בשנת 76" – מבחינת רמת חיים, עדיף כלכלית להיוולד היום מאשר בשנת 76 נקודה. ודרך אגב מי שהביא את המהפך ברמת החיים היה שלטון מפלגת העבודה שהבליח לרגע בין 92 ל – 96. מאז זה חוזר אחורה.

לגבי סעיף ג'… נו באמת?… ב – 96 כשהאוטובוסים התפוצצו, זה היה בלב גוש דן. לא בפריפריה. מהדברים שלך, אני מבין שזו עובדה קיימת שיש פחות טרור כשהימין בשלטון. זה כנראה ויכוח תיאולוגי.

לפני שאני מתיחס לסעיף ה'. רק כמה עובדות. מפלגת העבודה שמה בראשה פעמיים יו"ר מזרחי. אחד היה מועמד לראשות ממשלה. ובכל זאת הוא לא נבחר. אם הוא בכלל ראוי או לא, זה ויכוח אחר. הליכוד מעולם לא הציב בראשו מזרחי. בכלל שווה להסתכל על ייצוג הבכירים בליכוד ובמפלגת העבודה. שלא תבין לא נכון, אני בוחן אם המועמד ראוי או לא, לא מעניין אותי מוצאו. יש בכנסת גם מזרחים וגם אשכנזים מוכשרים וישרים, ויש גם משני הסוגים שהם סחי ומדמנה.

אני לא מוצא שום סתירה בין מה שכתוב בסעיף ה' שלך לבין הפוסט. אני כמזרחי, לא מרגיש שדופקים אותי כמזרחי, אלא כאזרח. במקרה הגרוע מנסים לעשות לי הפרד ומשול על מנת שאהיה עסוק בלנגח אשכנזים לבנים דמיוניים שבאים עליי לכלותני. אני למלכודת הזו לא אפול. מי שדופק לנו את הצורה (וגם לאשכנזים), זה משטר ההון שלטון המחורבן שלנו.

וכשאשכנזי מעקם את האף כשאני מספר לו על אום-כולתום, זה בסדר. מותר לו. אני מעקם את האף כשאני רואה רגל קרושה. אז מה?

אביאל 19 בנובמבר 2014

איתן – מפא״י מופיעה היטב בין השורות, רק חסר את ״אומרים שפעם היה פה שמח״ של אינשטיין והרומנטיקה היתה שוברת שיאים.

העלאת החיים הכוללת בישראל הגיע כחלק מהגל הניאו-ליברלי (הכלכלי) שהחל לשטוף את ארה״ב, אירופה וגם את ישראל בסוף שנות ה70-80 – ללא השינוייים במדיניות של רייגן ותאצ׳ר העולם המערבי היה פושט את הרגל, תחת התוכנית לייצוב המשק בשנת 85 (ממשלת האחדות תחת שמעון פרס) הביאה לשינוי הזה ולגל העלייה ברמת החיים – אז כמו שכתבתי אכן הפערים התרחבו (כמו בכל העולם) אבל היתה עליה עצומה ברמת החיים, בטח ובטח בשכבות החלשות.
אני לא יודע על סמך מה אתה קובע שהשינוי הכלכלי החל מ92 עד 96 – אבל זה בהחלט מתחבר לתזה של השמאל שאומר שרבין היה בשלטון חיינו בשוויץ קטנה, אם תרצה אני אספר לך כמה סיפורים (אגב מגובים במחקרים אקדמיים רשמיים של מיטב החוקרים ממיטב האוניבריסטאות בארץ) לגבי מהללי רבין-שמעון שבס וארוחות השבת עם מיטב עשירי הארץ.

בקשר לחלוקת הפיגועים בארץ, בהחלט גוש דן חטף, אבל אם תסתכל לאורך השנים ירושלים סבלה בעיקר והפריפריה גם כן, החל מהמסתננים מירדן, לפיגוע מעלות, קטיושות לצפון ועד מה שעובר על עוטף עזה בעשור האחרון – אין בכלל מה להשוות – וכן, יש לי גם מחקר שמראה שהימין בשלטון יש ירידה מובהקת של פעילות הטרור.

נושא המזרחי עניין אותי מגיל צעיר, תמיד שאלתי כל אדם שנתקלתי בו על הנושא – העניין המשותף שמצאתי אצל כולם היה בגין, לאף מזרחי לא היה אכפת בכלל שבגין היה אשכנזי, מסיבה אחת שהוא התייחס לכולם בצורה שווה – זו הליברליות האמיתית שפיעמה פה פעם, לא הליברליות החד צדדית שהשמאל הישראלי לקח עליה בעלות, לאף אחד לא היה אכפת שבגין אשכנזי, ששמיר אשכנזי, ששרון אשכנזי או שנתניהו אשכנזי – כי הליכוד (גם אם זה תאם את האינטרסים שלו בהתחלה) נתן למזרחים את האפשרות להשמיע את כולם – ואני לא צריך להסביר לשום בנאדם כאן על חופש, זה מה שהליכוד העניק למזרחים, אז עם כל הכבוד שלעבודה היו שני ראשי מפלגה מזרחיים, קשה למחוק את חרפת הריסוסים ואת האפליה הממוסדת. זה בדיוק מתחבר לאיך בוחנים אנשים – גם אני אישית לא בוחר בשום אדם או מפלגה לפי הרקע שלהם אלא לפי הדברים הרלוונטים, אבל קשה מאוד להתעלם מהעבר.

אתה מוזמן לראות את ערסים ופרחות האליטות החדשות – תלמד שם איך המזרחים נדפקים טוב טוב, תקרא את רועי חסן ועדי קיסר הם יסבירו לך גם.

wazza 19 בנובמבר 2014

את "חרפת הריסוסים" עברו גם לא מזרחיים, מצטער אם זה קצת דופק לך את התזה.

ד״ר א. 20 בנובמבר 2014

אכן כן. סבתה ז״ל של אשתי עלתה עם המשפחה מפולין לישׂראל ב-57.
איך שירדו מהספינה חטפו ריסוס DDT.
תגובת הסבתא כ-50 שנים אחרי: טוב מאד! הספינה היתה מלאה כינים ופרעושים.
אח״כ, כמובן, למעברה…

איתן מסוארי 19 בנובמבר 2014

אביאל, הפוסט ארוך ונוקב גם ככה. אין כאן יותר מידי מקום ל"בין השורות". בכל מקרה זה לא כתוב שם. ובכל מקרה שנינו מסכימים שמפא"י, במבחן התוצאה נכשלה בשילוב המזרחים בחברה הישראלית. התיחסתי לזה בתגובה העצמאית שלי למעלה. אי אפשר לחזור אחורה ולתקן, ובנוסף ציינתי שאני גם לא יודע איך לפתור טראומות כאלו אצל אנשים.

הקפיצה הכלכלית שהתיחסתי אליה ב – 92-96 נבעה משני דברים: א. השקעות שזרמו לישראל בגלל התקוות שהיו אחרי הסכמי אוסלו. ב. פריחת ההי-טק בעולם שהתאימה לישראלים כמו כפפה ליד.
יכול מאוד להיות שזה היה קורה גם עם שלטון הליכוד. כנראה שלעולם לא נדע.

הון-שלטון היה גם בתקופת רבין ובטח בתקופת ברק! מעולם לא טענתי ששלטון השמאל חף משחיתות. דיברתי על אידאולוגיה. גם ה"מערך" נתן במה למזרחים בתוכו אחרי ולפני 77. המבחן האמיתי הוא מה קורה ל"מזרחים" שלא מקורבים לצלחת. בזה איך לומר… *גם* הליכוד די נכשל.

אני קורא את עדי קיסר. היא מאוד מוכשרת. אני אפילו מודה שהשיר "מה תעשו לי" (לא זוכר את השם במדויק) העלה לי דמעות בעיניים.
וזה נכון, "קשה מאוד להתעלם מהעבר". צריך לזכור אותו. אבל לשים אותו סוף סוף בעבר.

עד כאן נראה לי (שלפחות על העובדות) אנחנו מסכימים. ועכשיו אנסה להסביר את המחלוקת בינינו:
יש פערים. ברור. אבל צריך לסגור אותם בחוכמה. אם הנרטיב יסבוב סביב שחורים ולבנים, זה לא יקרה. כל אחד יסתגר באגף שלו, ורק ישרת את משטר ההון-שלטון שהוא זה שבאמת דופק אותנו היום. צריך לדבר על פריפריה ומרכז. צריך לדבר על שכונות מצוקה אל מול מגדלי העושר. משלטון מפא"י עברו כבר כמעט 40 שנה… די. עוד מעט נאשים את הממלוכים. אני בן 40 + ואני זוכר את היחס של המורים בתיכון התל אביבי שהגעתי אליו יום יום מיפו ד'. אז מה עכשיו? אני אעבור מורה, מורה, אספר לו שיש לי כבר תואר שני, ואבקש התנצלות בכתב? מה זה יעזור? המשכתי קדימה.

זה שעדיין קיימים כמה אשכנזים (מעטים מאוד) שרואים בי קוף שירד מן העץ (כי ככה דודה פאניה אמרה להם כשהיו קטנים), לא אומר שאני צריך לחשוד בכל אשכנזי שהוא מחביא מאחורי הגב תרסיס די די טי.
כשאדם משכנע את עצמו שהוא דפוק בגלל המוצא שלו, סביר להניח שהוא לא יגיע רחוק (וגם את זה מחקרים מוכיחים).

אביאל 19 בנובמבר 2014

איתן – אתה רוצה לראות על מה אני מדבר ? תדפדף למטה, תראה את התגובה של אסי ותבין בדיוק איך מזרחי מצטייר במציאות הישראלית הנוכחית, איך בדיוק מפא״י עיצבה את התודעה הישראלית כלפי מהו מזרחי ומה התכונות שלו ואיך זה מושרש היטב אצלנו, כמו שכתבתי קודם, גם אני בתור מזרחי חוטא בזה מדי פעם וזה בדיוק המהות של השירים של חסן וקיסר, האפליה לא ממוסדת ולא זועקת וגם היא לא נחלת הכלל אבל בהרבה מאוד היבטים היא כבר מושרשת בתת המודע שלנו כפרטים בתוך החברה ואת זה יש לשנות.

אלעד כץ 19 בנובמבר 2014

אבל אביאל, לקחת מגיב אחד פה מבין כולם והפכת אותו לדוגמא מייצגת לאפלייה מושרשת. אני מצטער, אבל לדעתי הבערות הזו היא נקודתית ולא מערכתית, ואם נתייחס אליה ככה ונטפל בה ככה, ייטב לכולנו.

אביאל 19 בנובמבר 2014

אלעד – מעל לכל הדברים של שדמי טוענים שאין שום אפליה ושהכל בסדר גמור, רק שזה לא מסתדר לי עם נתונים אובייקטיבים כמו – משכורת ממוצעת של מזרחי מול אשכנזי, מספר המנהלים בחברות, מוצא השופטים בבית המשפט העליון, מספר חברי הכנסת, השרים ועוד ומעל לכל – סביר להניח שילד מזרחי בממוצע יחיה פחות טוב מילד אשכנזי ממוצע – ולדוגמאות פרטניות כמו תשובה וציון קינן הן לא מדגם מייצג.

אלעד כץ 19 בנובמבר 2014

אין ספק שעדיין יש הבדלים, אבל אי אפשר ליצור שיוויון ברגע. כרגע, הדור השני של המייסדים מחזיק במפתחות של המדינה. המצב יותר טוב מאשר כשהדור הראשון החזיק, ופחות טוב מאשר כשהדור הבא. מה שחשוב זה שההבדלים הולכים ומתמעטים (אני מניח, לא בדקתי). אני, בכל אופן לא נתקל באפלייה מעבר להערות עוקצניות (לשני הכיוונים) או לבדיחות על תימנים בוואטסאפ (וזה מגעיל אותי).

איתן מסוארי 19 בנובמבר 2014

אביאל, אנחנו הולכים סחור סחור.
לא טענתי שאין פער. וברור שגם קיימת אפליה בתת מודע. אפילו נתתי את דוגמת הטייפקאסט בפרסומות למעלה.
אני גם לא חושב שהפוסט טוען שאין פער. יש לרבים מאיתנו תכונה פאבלובית, שכל פעם שאשכנזי כותב על הנושא, אז אוטומטית הוא מאשים. אז אני גם לא מסכים עם 10% מהדברים שכתובים למעלה. אבל מסכים בהחלט עם ה – 90% שכן חשובים.
אבל אתה לא מציע פתרון. אתה ממשיך להגדיר מצב קיים שרוב המגיבים כאן די מסכימים איתו.
מאיך שאתה מציג דברים, אני מעריך שאתה אדם משכיל שיודע להשתמש בקאבסה כמו שצריך.
הצגת בעיה. מה היא אסטרטגיית הפתרון שלך?

אביאל 19 בנובמבר 2014

אלעד ואיתן – הנקודה בה המדינה נמצאת מרחיקה את הפתרון, כי לערס ולפרחה התווספו גם הכינויים מהצד השני וזה לא הולך בכיוון הנכון.

מה הפתרון ? כמו שכתבתי איפשהו פה, יצירת מסגרת מדינית\חינוכית בה ילמדו משקיעי העבר בין המזרחים לאשכנזים, יסבירו איך ולמה זה קרה ומעל לכל ישתפו את הילדים באיך אפשר להימנע מזה – זה לגיל הצעיר.
וכעת לפתרון של החיים האמיתיים, ענישה כבדה על אפליה על רקע מוצא (אגב תופס גם לגבי ערבים) – אני לא מכיר מנגנון חסין מהטיות חברתיות באופן מוחלט, אבל אני יודע שענישה כבדה והוקעה חברתית יכולים לתרום היטב – ומעל לכל גיוון בנראות הציבורית – לא כזו שמוגדרת בחוק ומביאה לשיריונים שמביאים בתורם לירידת האיכות של המערכות, אלא יצירת מסוללים יעודיים לאוכלוסיות המוחלשות כדי שאלה יוכלו להשמיע את קולם, אכן יש שינוי כזה – יותר מזרחים, יותר חרדים, יותר דתיים לאומיים, יותר אתיופים ויותר עולים מחבר העמים וכו׳ – אבל בעוצמה גדולה יותר ובצורה וולנטרית, תוך הבנה שתוקע חברתית אם תמשיך במתכונת הנוכחית.

ומה לא ? לא דברים כמו ששדמי כתב, שלוקח דוגמאות מפה ומשם של מזרחיים ואומר שהם מתנהגים בדיוק באותה צורה שהמזרחים הלינו על האשכנזים וזה מבלי להביא שום הוכחה סטטיסטית ודרך כל מיני איזוטריות כמו רשת חינוך כושלת או תעשיין אשכנזי שהוא אדם טוב ומוצלח (כאילו שמישהו טען שהאשכנזים הם אנשים רעים ושונאי מזרחיים) – ומעל לכל הוא מנסה לעשות מהלך של עדכון מושג מבוסס ולהראות שהוא לא קיים יותר במתכונות הנוכחית בישראל, בעוד שכמעט כל נתון אובייקטיבי מצביע שהמושג שריר וקיים (ובוא נגיד שאני לא מאוהביו הגדולים של אדוארד סעיד).

ינשוף 18 בנובמבר 2014

נדמה לי שכותרת הסדרה מתכתבת דווקא עם הציטוט של קיסר, לא של סעיד.

אביאל 19 בנובמבר 2014

לא הבנתי, אתה מתכוון לסדרת טלווזיה ? או לכתבה כאן ? אם לסדרה אז בהחלט היא מתחברת לדברים של קיסר. הכתבה מתייחסת לדברים של סעיד על איך איש המערב רואה את המזרח, כלומר אוריינטליזם. אז שדמי איכשהו מנסה לעדכן את המושג, למרות שהוא בדיוק חוטא למה שקיסר מתכוונת אליו – שגם אם אתה מנסה להתעלם מהאוריינטליזם דרך זה שאתה מכיר את סעיד והגותו אתה עדיין לא יכול להימנע מתפיסת העולם שלך כאדם מערבי כלפי המזרח.

אהד 19 בנובמבר 2014

+1 לאביאל
מודה שלא היה לי כח לכתוב תגובה. רק אגיד מה עצבן אותי במיוחד:
1. הציטוט של זרח בנוגע למאבקי הכח והאגו אצל המרוקאים (שהרי ידוע שאשכנזים חפים מזה; ע"ע אולמרט וברק).
2. הבחירה דווקא בכנרת (!!) כדוגמא למזלנו שהאשכנזים הקימו עבורנו מדינה. קצת אירוני אולי.

סער 18 בנובמבר 2014

חיים יופי של מאמר.
לא מבין איך אתה אוהד מכבי….

עפר ויקסלבאום 18 בנובמבר 2014

שדמי
אתה מוזמן לאכול לי את הראש כל שבוע
נ.ב מה עם פרק נוסף של "הבלוק"?

חיים שדמי 18 בנובמבר 2014

גדול שאתה שואל!

עולה בסוף השבוע.

צרפתי 19 בנובמבר 2014

ראיתי את האורך והחלטתי לוותר ולהסתפק בתגובות.
כשגמרתי לקרוא את התגובות הבנתי שרצוי בכל זאת לקרוא את הפוסט… מעניין.

אסי 19 בנובמבר 2014

בוא נתחיל מהבסיס:
תכונה אנושית וחוק טבע הוא שאנשים נוטים להאשים אחרים בכישלונותיהם.
הפתגם להצלחה אבות רבים והכשלון יתום הוא, שחוק עד אפר מרוב שימוש.

ועכשיו נקפוץ לסוף , יש הבדלים תרבותיים בין אשכנזים למזרחים. תהום מנטלית רובצת בין העקרונות המרכיבים את העדות.

בכדי שלא אצא משדם (נראה לי שאפשר להכניס שם פועל כזה , במקום השם שמצטלצל כל כך רע "אכילת ראש"), אני אקצר ואומר כך:

המנטליות האשכנזית דוגלת בבסיסה בעבודה קשה, יסודית וסיזיפית וההבנה שרק בדרך זו תגיע להישגים.
הקמצנות או הסגפנות שמואשמים בה האשכנזים בלעג, היא תמונה מעוותת של תרבות שאומרת – צניעות והסתפקות במועט היום ושמירת משאבים ליום גשום. ממש משל הצרצר והנמלה.

ניתן לראות את ההבדלים בגישה בכל תחום: מספר האשכנזים המסורתיים הוא נמוך באופן משמעותי מאלה המזרחים.
האשכנזים חונכו שרק האדם הבודד אחראי על מציאות חייו ורק בכוחו לשנות את מציאות חייהם ולא שום כח חיצוני כזה או אחר אם קיים ואם לא קיים.
זה לא בכדי שאין בתרבות האשכנזית את תרבות הקמעות , הברכות , קריאה בקפה וניבוי העתיד . התרבות הזו הובאה מקרב העולים ממדינות ערב.

כניסה לבית קזינו שבו יש ישראלים יחלק את סוגי המהמרים לשניים: המהמרים הסולידיים שגם אם יפסידו יחזרו לביתם עם הוצאות של בילוי לילי , מהצד השני תמצא את אלא שביום לא טוב , לא יהיה להם בית לחזור אליו. האם יש מאפיין או מכנה משותף עדתי לכל אחד מסוגי המהמרים האלה?

המילה שופוני , לא בכדי אינה שאובה מהמטען התרבותי האשכזני.
האשכנזי ה"קר", ה"לא נחמד" ,המתנשא , הלא עממיקו , כפי שנתפס אצל עולי מדינות ערב היהודים, הוא בעצם מראה והשתקפות של מנטליות של הסתדרות עם הקיים, ללא תלונות וניסיון בלתי מתפשר לשנות את המצב לטובה.

אז נחזור להתחלה.
החינוך האשכנזי , בעצם מנסה לקחת תכונות טבעיות של בריחה מאחריות והאשמת האחר במצבך
ומעצבת אותך מחדש לאדם המאמין שהכל באחריותו. כשלונותיו , הצלחותיו ובמקרים קיצוניים , גם פגיעת ברק בראשו המקריח , היא באחריותו האישית של האדם. כמובן שהעניין מטובל בהרבה נקיפות מצפון שמא לא עשינו מספיק (מכאן האמא הפולניה , שלא אוהבת יותר את בנה , מהאמא העירקית , היא רק מוצפת הרבה יותר ברגשות אשמה).
כמה פשוט לסכם את זה במילה אחת: חינוך.
כל עדה והאופן בו היא מחנכת את ילדיה.

אז כן , המדינה הזאת היתה אשכנזית כשהוקמה וכן , לא בא לי לדבר על כל הטעויות שכן נעשו כלפי העולים השונים ובכללם גם כלפי היהודים הערבים, בשביל זה, תודה לאל, יש למזרחים דוברים רהוטים, מוכשים ומאוד פעילים.
אבל טעויות היו ויהיו.
אני לא רואה מישהו מהקשת המזרחית נאבק באותו להט על משהו שבכוחם לשנות ולהשפיע היום, כמו הקיפוח של אחיהם האתיופיים / רוסים/ ערבים
כמו על הנצחת התרבות הבכיינית, המתלוננת – המקופחת.

מי שלא מבין , התרבות המזרחית ניצחה.
מדינת ישראל היא היום הרבה יותר מדינה יהודית ערבית מאשר מדינה יהודית אירופאית.

היא מדינה שהמוזיקה, החינוך, הלך המחשבה, השיח, תרבות הדיון , תרבות ה"כבוד" , פתרון הסכסוכים (האישיים והלאומיים)
הולכים ונעשים ערביים בכל יום שעובר.

צר לי על המזרחים שלא מבינים , שהתרבות הזאת היא אנטי הישגית שמנציחה את העבר.

עדיין יש איים של אירופאיות מערבית, שמורכבת מכאלה שגדלו לפי העקרונות המערביים. חלקם אגב , מזרחיים שבגנאי וניסיון נואל לדכאם נקראים על ידי מזרחים אחרים "כמשתכנזים".
מי שמעוניין יכול לבדוק ולמצוא שבכל המקומות שישראל עדיין מצליחה לייצר מקורות של הצלחה, לא תמצא את תמונת הבאבא סלי על הקיר.
ייתכן וכן תגלה את ציטוט של אלברט איינשטיין.

הרבה נקיפות מצפון שמא לא עשינו מספיק (מכאן האמא הפולניה , שלא אוהבת יותר את במה , רק מוצפת הרבה יותר ברגשות אשמה),

יותם 19 בנובמבר 2014

תגובה מחפירה ומלאה בגזענות. תחליף אשכנזים בגרמנים ותקבל תקציר של מיין קמפף.
הצד השני הוא שלפי הכתבות של רון חכלילי ורועי חסן, אני ומשפחתי כמזרחים שמצליחים מתוך המערכת, אנחנו אשכנזים. כלומר, הדרך היחידה להיות מזרחי היא להיות מקופח.

אהד 19 בנובמבר 2014

מילא התגובה דוחה, אבל למה גם כל כך מטומטמת.
אני מבין שערכת מחקר רציני בנושא, עם סטטיסטיקות ובקרה, שחילקת לקבוצות משנה את המזרחים (כי הרי מה זה משנה תוניסאי או עיראקי) וכו'.
וסתם להראות לך עד כמה כל השטויות שכתבת מבוססות על תזה טיפשית שבראת במוחך החשוך, אתה מוזמן להיכנס לקישור הבא:
http://www.breslovbooks.co.il/%D7%A7%D7%9E%D7%A2%D7%95%D7%AA-%D7%A7%D7%9E%D7%A2-%D7%91%D7%A8%D7%A1%D7%9C%D7%91.html

רוצה לא רק מזרחים חוטאים בקמעות. וכמובן שקמע זה פרימיטיבי, אבל אסטרולוגיה ושאר ענייני רוחניות זה לגמרי מקובל.

אביאל 19 בנובמבר 2014

אסי – כמות הבורות שלך מדהימה, נתחיל בזה שאת הציטוט שלך הגה דווקא יהודי מזרחי.
נמשיך – קודם כל התפיסה שתיארת לגבי התפיסה האשכנזית – של צניעות, עבודה קשה וחסכון היא התפיסה הפרוטסטנטית – וובר ציין את הדברים האלה באחת מהתזות המפורסמות שלו כדי להסביר את צמיחת הקפיטליזם, אגב זה פרח דווקא אצל המהגרים החדשים באירופה והרבה פחות באירופה.

את ההבלים שכתבת יהדות מערב אירופה (בעיקר גרמניה, צרפת ואנגליה) אמרו מילה במילה על יהדות מזרח אירופה שהיגרה למערב אירופה, את אותם דברים בדיוק אגב הם השאילו מהאנטשימיות החדשה והישנה שהופנתה כלפיהם, אז אתה מוכיח בדיוק את הטענה של הקשת המזרחית על איך עוצבה התודעה הישראלית כלפי יהדות המזרח.

עכשיו אני אניח כמה דברים לגביך, אז אתה תיקח את העקרונות הבסיסים של הקפיטליזם ותאדיר אותם אבל אתה בטח כל כך נגד הקפיטליזם כי זה באופנה, אתה תגיד על המזרחים שהם עצלנים והכבוד הוא המרכיב העיקרי בתרבותם אבל תגן על התרבות הערבית בכל מאודך ובקיצור אתה לא יותר מאשר קריקטורה של השמאל הישראלי שבהחזקת דעות כאלה הוא כרה לעצמו קבר מפואר.

איתן מסוארי 19 בנובמבר 2014

וואו… בנית תיזות שלמות על סמך פרומואים של ערוץ 2. חוץ מלחטוף ילדים ולאפות מהדם שלהם מצות לפסח, נראה לי שלא פסחת על כלום.
תסגור את הפינה הזאת, ואז זה יהיה מושלם.

אסי 19 בנובמבר 2014

בוא אני אניח אביאל, שאתה פעיל חברתי כי זה נורא באופנה היום, אבל מצביע לתומכי ביבי לראשות הממשלה למרות המדיניות הקפיטליסטית שבה הוא מחזיק.
כל זאת בגלל אותו עבר שתוקע אותנו פה במדינה ובגין שהבין שכח אלקטורלי גדול נמצא בקרב עדות המזרח וידע לפזר הבטחות יפות (אז עוד האמינו להבטחות).
אז היום , כשאתה מצביע ימינה , אתה רגוע שביבי מייצג את כוונותיך החברתיות?

אביאל 19 בנובמבר 2014

אסי – בוא אספר לך משהו, אני דווקא לא פעיל חברתי, אני אישית חושב שהמדינה צריכה לייצר תשתית מוסדית נטולת פניות שפועלת במלוא העוצמה כדי להילחם באפליות (לא רק מזרחים, אלא גם לעולים מרוסיה, אתיופיה, ערבים-ישראלים, דרוזים וכו׳) – זו אגב תפיסה קלאסית של מיל, אבי הימין הכלכלי – מה זה אומר בפועל ? שפשוט יאכפו חוקים ויחנכו טוב יותר את הילדים, להבין ששחור לא אמור להפחיד ושלדבר בח׳ וע׳ זה בסדר מבחינת הלשון.

ואכן ענית עניינת לכל מה שכתבו לך, תמשיך לצחוק על קמעות אבל תיהיה עבד למותגים והעיקר שתמשיך להרגיש כל כך עליון ומערבי.

אסי 19 בנובמבר 2014

אתה באמת רוצה שאענה עניינית? כי מה זה יקדם?
כבר ראית מישהו שהצליח לשכנע בויכוח אידואולגי? אני עוד לא נתקלתי.

לעומת זאת , התהוותה פה בשנים האחרונות אופנה של דומוניזציה של האשכנזים, כאילו הם כל התגלמות הרע בחברה הישראלית.
האם העובדה שאבא שלך ישב במעברה יחד עם אמא שלי ועבר ריסוס, רלוונטי למצבם החברתי של המקופחים באמת, בחברה הישראלית? (רמז לא מדובר במזרחיים).

האם ביטויים כמו "פרידמנים" , "אשכזני מת" , היה מתקבל בהבנה וסלחנות אם היו הפוכים?
מסתמן שפרחה וערס אסור להגיד, כי הם הם נורא פוגעים וחלילה לא מייצגים שום תופעה קיימת. הרי מישהו פה ראה ערס בימי חייו? זו המצאה של אשכזנים.

אתה רוצה עניינית? האם אתה מבדיל בין רומנים , פולנים , הונגרים, אוסטרים וגרמנים?

אם כן, אז אנא תבוא בטענות ספציפיות לעדה ספציפית. פירוט של כל עדה איך היא תרמה לקיפוח המזרחי. לא כפרטים – כעדה.
עד אז אל תלין שמתייחסים לכל עדות המזרח כמקשה אחת.

אתה טוען שייצגתי כאן את תפיסתו של וובר. ובכן? האם אני צריך להבין מכך שוובר נתפס בעיניך כאוויל ו"האתיקה הפרוטסטננטית ורוח הקפיטליזם" הינו הבל כפי שטענת בפתח דבריך? יש לי תחושה שלא כך היא.

אז כן , ברור שהתגובה שלי היא מכלילה ופרובוקטיבית . ברור שהיא לא מדוייקת.
אבל היא בסך הכל תגובה של הדיון כלפי "האשכזנים".
כולו נגוע בגזענות , בהכללות, בהאשמות לא מבוססות אבל הכי חשוב:
שום דבר שיכול לעזור למצבנו היום.

אותי מעניין לבחון את העבר אך ורק למען שיפור העתיד.

אביאל 19 בנובמבר 2014

אסי – אני חושב שאפשר לנהל ויכוח בלי לצאת בהצהרות גזעניות, לא שמעת ממני לעולם אשכנזי מת, פרידמנים ושאר המילים כי אני פשוט לא משתמש בהם, בדיוק כמו שאני לא אומר ערס ופרחה – אפשר גם להתווכח ולא להסכים, אחרי הכל ״אין סכין מתחדדת אלא בירך של חברתה״.

בדיוק כמו שיש את אפנת הערס\פרחה (שהיא ותיקה בהרבה) אז תגובת הנגד היא כביכול הפרדימנים והאשכנזי – חשוב להבין גם מה קדם למה, אני מניח שאם לא היתה אפליה שהובילה לערס\פרחה לא היתה נוצרת תגובת הנגד – שתיהן לא בריאות ובמידה שהראשונה תתוקן השניה תלך גם כן לעולמה.

כמו שכתבתי קודם לכן, בני אדם הם חכמים, טיפשים, טובים ורעים בצורה שווה בכל גזע ומין ואכתוב מה שכתבתי למעלה: ברור שלא מדובר בנושא של גזע, העניין החשוב הוא מהי נקודת ההתחלה שלך והסביבה שלך – וכן בממוצע נקודת ההתחלה של המזרחי היא נמוכה יותר והסביבה העוטפת אותו מעניקה לו פחות אפשרויות מאשר האשכנזי הממוצע, הדברים תקפים בדיוק כמו שאמרת גם לאשכנזים שהגיעו לעיירות הפיתוח וגם לעלייה הרוסית או האתיופית.

איפה כתבתי שיש בעיה בהתייחסות למזרחים כמקשה אחת ?

בקשר לוובר, אני טוען שהשאלת את התיאוריה שלו לגבי הבסיס לקפיטליזם והלבשת את זה על האשכנזים מול מזרחיים, כמו שכתבתי – אתה פשוט המשכת חלק בשרשרת המעוותת, של יהודי מערב אירופה שאמרו את אותם דברים על יהודי מזרח אירופה, שקודם לכן נאמרו אותם דברים בדיוק על ידי האנטישמים במערב אירופה לגבי היהודים – איך לקחת את הדבר הזה ואמרת שוובר בעייתי בעיני, בדיוק ההפך.

בקשר לשיפור העתיד, בדיוק בשביל לתקן את העתיד בשביל הדורות הבאים צריך להסתכל על העבר, צריך להעלים את העובדה שכל מי שנראה כמזרחי משויך באופן אוטומטי לאיום ולהיותו ערס או פרחה – כמו שאמרתי קודם, תראה את הפרק ח״י שיחות עם ערסים ופרחות, תנסה להתעלם מחלק מהפופוליזם והרצון התקשורתי לרייטינג שמביא לניפוח של זוויות ראייה מסוימות ותבין את המהות, של הדרת כל דבר שהוא מזרחי ממי שמתיימר להיות אדם ישראלי נורמטיבי, זו הנקודה ואת זה צריך לשנות – היתה שם עדות של עיתונאי מזרחי, שחום עור, גבוה, מלא וקירח ושהוא פותח את הפה את מקבל את הקול הרך ביותר ששמעת מגבר – והוא מספר על מצבים בהם הוא עולה במעלית עם בחורה לבד והיא כולה רועדת מפחד בגלל הנתונים החיצוניים שלו – בדיוק כמו המקרה של שחורים ולבנים בארה״ב – את זה צריך לשנות, גם על ידי הממסד ובעיקר על ידי החינוך, הביתי, אבל אם תספר לבן שלך את מה שכתבת למעלה, שהאשכנזי ענוו ועובד קשה והמזרחי הוא עצלן שרודף אחרי כבוד אתה תמשיך לקיים את התפיסות האלה והוא יצא מנקודת הנחה שכל אדם שחום הוא קודם כל ערס\פרחה.

אסי 19 בנובמבר 2014

אביאל, הלא ברור שהדיון שלנו הוא חלק מדיון כללי. לא האשמתי אותך בשימוש בביטוי "אשכנזי מת".
אבל לגבי אופנת הערס והפרחה. תגובת הנגד שאתה טוען עליה – מה הפירוש שלה? מה המשמעות של הביטוי אשכנזי מת?
כי לערס יש משמעות מאוד ברורה.

האם גם לך מפריע שאתה עומד בתור ומישהו פתאום נדחף לך באמצע?
האם גם לך מפריע שמעשנים לידך במקום ללא עישון וכשאתה מעיר אתה זוכה להערה אלימה ?
האם גם לך מפריע שנוסעים עם טרקטורון בחוף הים שאתה נמצא בו?
האם גם לך מפריע שבאים אלייך לחוף בכנרת ושמים מוזיקה בקולי קולות?
האם גם לך מפריע שפותחים את הדלת שבוקעת ממנה מוזיקה עם באסים שיכולים להעיר אפילו פרידמן מת וזורקים את כל קליפות הגרעינים על הכביש?
האם גם לך מפריע שנהג עוצר באמצע הרחוב , חוסם את התנועה וכל זאת בכדי לדבר עם חברו מהשכונה?
האם גם לך מפריע שלא עוצרים לבת שלך במעבר חצייה?
האם גם לך מפריע שיורד אדם מהיציע ותוקף שחקן כדורגל באמצע משחק?

אם כל הדברים האלו מפריעים לך, אז כנראה שאנחנו מזהים פה תופעה ולתופעה בדרך כלל מדביקים שם.
השם שהיה מקובל עד כה הינו ערס. אין קשר לצבע ואין קשר למוצא.

אבל אני לא יכול להתווכח עם אדם שטוען שהוא דווקא כן נעלב מזה ודווקא חושב שכן מדובר על עדה.
אז הנה אני זורק לך כפפה.
בוא נמציא שם חדש לתופעת הישראלי השחצן , הכוחני , הוולגרי , הלא מתחשב , האלים.

אתה לא כתבת שיש התייחסות כמקשה אחת , אז זה טען אהד שהגיב לפנייך.

לא אמרתי שוובר בעייתי בעיינך. להפך, שערתי שלא כך אבל כן טענת באותה נשימה שדבריי הינם דברי הבל. נראה לי לא הולך יחד.

אני מניח ששנינו רוצים בחברה טובה יותר. אני לא חושב שלהתפתח תוך כדי דריכה על האחר היא מנוע צמיחה נכון.
נראה לי שזה הנסיון שמנסים לעשות המזרחיסטים המקצועניים.

האם אתה חושב שיש סיבה ומסובב? אתה חושב שלדבר על המציאות (ולא לחפור ולדוש בעבר הלא רלוונטי) לא חשוב בכדי לשנות את העתיד? אם אני אחנך את ילדיי לעבודה קשה ולימודים , ואראה בולגרי עצלן לידו – אני אגיד לו: ראה נא בני – כך לא צריך לעשות. ולא אגיד לו מילה על מוצאו.
אולם , אם הוא יגדל ויראה שתופעה מסויימת קשורה לעדה מסוימת. אז מה אתה אומר ? שנכחיש?

ובלי פרובקציה לא נוכל לסיים.
זוכר את רשימת המכולת שערכתי מקודם?

מה אתה אומר? איזה מוזיקה שומע ההוא בחוף בקולי קולות? מתערבים שזה לא אריק אינשטיין?

אביאל 19 בנובמבר 2014

אסי – אתה ממשיך בשלך, נותן הנחות יסוד שגויות למצב החברתי, הדברים נאמרו בתגובה לדברים שכתבת למעלה – כתבת שהמזרחי עצלן ורודף אחר כבוד ושהאשכנזי הוא חרוץ וענו – במקומות תרבותיים זכות הדיבור היתה נלקחת ממך מזמן – בעיקר במערב.

אתה ממשיך בהכללות – אתה לא מבין בדיוק את הבעיה, שלכל הדוגמאות שנתת יש שמות – שחצן, כוחני, וולגרי, לא מתחשב ואלים – לא צריך להמציא להם מושג כולל – מושג כולל אגב שהוא כל כולו מזרחי, את אותם דברים גם אשכנזים עושים ובני אדם באופן כללי.

הבעיה המרכזית בכל הדברים שלך היא הקישור למראה החיצוני, אם היה מדובר אך ורק בצורת התנהגות אין עם זה שום בעיה, אבל ברגע שצבע עור הופך באופן אוטומטי למזוהה עם אלמנטים שלילים – מראה מזרחי=ערס, פה מתחילה הבעיה, אם אתה לא מבין את זה אז אתה לא מבין את כל המהות של הדיון כאן.

לגבי המוזיקה, אז פעם אמרו שזוהר ארגוב זה תת רמה והיום הפך מהולל, גם את שלום חנוך, אינשטיין ואת הביטלס הממסד הוקיע כי הם היו מחתרתיים בתקופה מסוימת ושידרו ״מסר רע לנוער״ – במקרה של שלום ואינשטיין הוללות, של סקס, סמים ורוקנרול – שבעיני הדורות הקודמים היו עניינים שליליים.

אתה מוזמן להחזיק בתפיסות שלך, השבט הלבן מאבד מכוחו, הקדמה ושיווין ההזדמנויות שנפתחו עושים את העבודה, יש עוד הרבה מאוד מה לתקן ועדיין נשארו כמה איים אחרונים על טהרת הגזע אבל גם סופם להיעלם, אתה תחנך את ילדיך שמזרחי זה עצלן וכבוד והם כנראה כבר ישלמו את ההוקעה החברתית.

אהד 20 בנובמבר 2014

אתה טוען "ויכוח אידאולוגי?" ואני שואל, מה כל כך אידאולוגי בגזען שכמוך שכותב: "שהמזרחי עצלן ורודף אחר כבוד"??
ורק כדי להבהיר, אני לא מתייחס לאשכנזים כמקשה אחת (ככל שאני בכלל מתייחס לבנאדם כאשכנזי/מזרחי). אני רק יצאתי כנגד גזענים כמוך שלא מבחינים בין התרבויות השונות.

אסי 20 בנובמבר 2014

אם היית קורא ומנסה לשמוע דעה אחרת , אולי היית מבין.
אבל אתה עסוק כל כך בלהשמיע את דעותיך ולבטל דעות של אחרים כי הם שונות משלך.
זה שאתה יודע איך מאייתים גזען, לא אומר שאתה יכול לזהות אחד כזה גם כשהוא עומד מולך במראה.

מי שחושב שהבדלים תרבותיים בין עדות שונות הם גזענות אז הוא כסיל.
שמעת אותי מבטל את התרבות המזרחית/ערבית? את המוסיקה , המנהגים?

חלילה וחס , רק ציינתי את ההבדלים.

אם אתה רוצה לסתור את מה שטענתי – תתכבד ותטען אחרת.
אם אתה טוען שאין הבדלים , צא ונמק.
אבל תתיחס למה שכתבתי ולא להמצאות שרצות אצלך בראש.

אני טענתי שהזרחים עצלנים? איפה בדיוק?

אני לא חושב שהמזרחים עצלנים.
אני כן חושב שהם לא לוקחים אחריות על מצבם. אם אתה לא מבין את ההבדל , צר לי.
לנופף בדגל שאתה לא מבין מה המשמעות שלו , לא מוסיף כבוד.
אגב כבוד. כן, אני חושב שבתרבות המזרחית למושג כבוד יש משקל רב הרבה יותר מאשר בתרבות האירופאית.

התחלתי ואמרתי שזו תכונה אנשוית בסיסית שנמצאת אצל כל אחד , ההבדל הוא בחינוך וסובלימציה ולא בגזע.
יש לא מעט מזרחים שמגדלים את ילדיהם על הבסיס של לקחת אחריות על גורלך. רק שבמקום לשבח אותם על כך , הם זוכים לביטוי , שנחשב מעליב משום מה , משתכנזים.

לסיכום , מעניין אותי לדעת , מתי אשכנזי נהפכה לקללה רשמית?
ועכשיו , עשה טובה. ענה לעניין , "אל תהיי אשכנזי".

אהד 20 בנובמבר 2014

שמע, אני לא הולך להתווכח עם גזען האם הוא כזה או לא. זה מאוד מייאש.
אבל, אם אתה באמת בטוח כל כך בזה שאתה לא גזען אלא סוציולוג דגול, יש לי הצעה בשבילך. תדפיס את הפוסטים שכתבת פה ותשלח לרשימה רנדומלית של חברים, שכנים ועמיתים לעבודה. תשמע מה יש להם להגיד בנושא. אל תשכח כמובן לעדכן אותי באשר לתוצאות.
לגבי כך שאני לא סותר את "טענותיך", אותי לימדו שמי שמקטרג על האחר הוא זה שצריך להוכיח טענותיו. עד כה, כל מה שכתבת מבוסס על "ניסיון החיים" שלך ולא על מחקרים או סטטיסטיקות. יתרה מזאת, כשהפניתי אותך לאתר של הברסלבים ולקמעות שהם מוכרים, כמובן שהתעלמת. אדם טועה רואה בתופעת הקמעות תופעה ערבית. אדם חושב מבין שהדבר לא קשור לגזע או לתרבות של האדם, כי אם למידת אדיקותו הדתית והצורך האישי שלו. כמובן שלו היית גם היסטוריון (נוסף על היותך פסיכולוג), היית נזכר בכך שאת תופעת הקמעות והלחשים המציאה (או לפחות הזניקה) דווקא הכנסייה, שאבוי, היא אירופאית.
לגבי השטות (שאתה, לצערי, לא היחיד שאומר אותה) לפיה אנו "לא לוקחים אחריות על מצבנו" – מאיפה הבאת את זה? ומדוע קבעת שזה חלק מהחינוך המזרחי? אם הדבר היה נכון, סביר להניח שהיינו רואים את זה גם בדורות הקודמים שחיו בעיראק, תימן ופרס. אם כן, כיצד זה ששם ידעו המזרחים להשתלב בחברה ובמדינות מסוימות אף להתבלט בה? ששם עבדו בעבודות כפיים ובמסחר וכן למדו וקיימו חברה משגשגת? איך זה מסתדר לך?
בפועל, בשנים הראשונות של המדינה, העולים הגיעו בד"כ מבלי שידעו את השפה או מקצועות רלוונטיים. תוסיף לזה אפליה ותקבל את ההסבר למצב הנוכחי. כיום, כשכבר האפליה אינה ממסדית, הקושי הוא לא עדתי אלא כלכלי (שכאמור נגזר מהמצב הכלכלי של ההורים). במדינה בה ממילא קשה להצליח היום, נסה אתה להיות בחור צעיר ממוצע מהפריפריה (ג"ג או חברתית; אשכנזי או מזרחי) שמצליח, ללא תמיכת ההורים.
אם כבוד זו תופעה מזרחית, אזי אגו זו תופעה אשכנזית. כל אומות העולות חוטאות בזה. ברוך הבא למאה ה-21.
מי הפך אותה לקללה רשמית? יוסי בובליל? עכשיו מי מתבכיין? כשצוחקים (חצי ברצינות חצי בצחוק) על תימנים אני לא מתבכיין ולא זועק גוועלד. במדינת ישראל צוחקים על בני כל העדות (תימנים, מרוקאים, גרוזינים, כורדים וגם.. אשכנזים), אז אנא חסוך ממני את הנהי שלך.

S&M 19 בנובמבר 2014

כבן להורים עיראקים, איך שפוליטיקאי מוציא מהפה שלו את המילה "מזרחי", אני מפסיק לשמוע. זה אומר רק דבר אחד – שהוא מתכוון לגלוש על הסבל של המזרחיים, ישר לפנטהאוז ביפו מול הים.

וכן, אני רוצה להיות בוטה – את זה אני אומר גם על הקשת המזרחית, שאני באמת מלא הערצה לאידאולוגיה שעומדת בבסיסה. הם רצו לעשות טוב, אבל בדרך תקעו את שיווק האדמות לעשרות שנים, מה שהיה יכול להוזיל את המחיר גם למזרחיים. מהמפחד מהם, מנהל מקרקעי ישראל לא מאפשר הרחבות זולות, וגובה מחיר מלא לטובת המדינה. מישהו מהמזרחיים מקבל שקל מהכסף הזה? הרי המדינה זה האשכנזים, לא? אבל עזוב מזרחיים, מישהו מהעניים קיבל שקל מזה?! הרי הקצבאות של העניים הופחתו. מחיר הקרקעות עלה, המדינה – אההם, המתנחלים – קיבלה את הכסף, ואי אפשר לקנות בית המחיר נורמלי כי המנהל מחויב להוציא כל מטר למכרז בשיטת כל המרבה במחיר. אחלה הצלחה.

נכון, סטטיסטית, המזרחיים יותר עניים, יותר מקופחים היסטורית, דפקו אותם, עינו אותם – הכל נכון. ואני לא אומר את זה לצאת ידי חובה, אני מסכים ומאמין. לא ציני ולא מתווכח. הכל נכון. אומרים את זה בקול רם כבר משנות ה-70. אבל אני לא ראיתי מאז אפילו פעם אחת, שתנועה שהתיימרה לייצג אותם, באמת שינתה לטובה משהו בחיים שלהם. ש"ס תקעו אותם בשטריימל ומגבעת אשכנזית מהמאה ה-16. תמ"י גנבה אותם בדרך לכלא. אפילו הפנתר צ'רלי ביטון התעשר דרך חד"ש. בטח לא הליכוד עם בגין שרטט עם נאום ה"יהודייייייים" שלו על המזרחיים, והלך לבנות לסרוגים האשכנזים וילות על גבעות השומרון.

אני, כ"מזרחי", הייתי רוצה לראות מדיניות רווחה וסוציאליזם כלכלי בלי קשר למזרחיות, כי הרי העניים הכי גדולים הם הערבים והחרדים (האשכנזים), ורק אח"כ מתחיל הדיון על סביבות קו העוני של צאצאי המזרחיים מהעולים של שנות ה-50-60.

אביאל 19 בנובמבר 2014

s&m – אני חושב שאתה טועה לגבי הליכוד ובמיוחד בגין, מה שבגין עשה מעל לכל הוא שחרור התודעה המזרחית, כמה מזרחיים היו בעשרת העשירים בישראל בשנת 77 ? 0, היום ? 2-3 – כמה מזרחיים היו אז בממשלה, בכנסת, בבית המשפט העליון ? כמה מזרחים היו בסביון, בארסוף וכפר שמריהו וכמה היום ? יש שינוי ומעל לכל הניאו-ליברליזם הביא את החופש ואת ההזדמנות לאנשים שההזדמנות פשוט לא היתה קיימת אצלהם, זה השינוי האמיתי – לא כזה שמאכיל אותך מהצלחת כמו אצל ש״ס – אף אחד לא רוצה שייתיחסו אליו באופן מיוחד בגלל שהוא מזרחי שנדפק, אלא רוצים שפשוט לא יתייחסו לרקע שלהם, שזה לא יהיה חשוב ושזה יהיה שקוף – זה מה שבגין נתן למזרחים, את זה שהם לא צריכים להרגיש בכלל איזה הרגשה מיוחדת (לטובה או לרעה) בגלל המוצא שלהם ואין כמו שינוי תודעתי כדי להביא לשינוי המציאות.

ד״ר א. 20 בנובמבר 2014

טור מעורר מחשבה וכתוב היטב, תודה.

הרמן וולף 20 בנובמבר 2014

ללא ספק אחת הסוגיות המקטבות ביותר בתודעה הישראלית.
מישהו פולט את המילה "מזרחי" ואוטומטית כולם מתחלקים למחנות, מרימים קלשונים ויוצאים למערכה.

עומרי 22 בנובמבר 2014

מאמר מצוין.

יש לעיר לכולנו טיעון כבד משקל – האופוזיציה לראשי ערים בישראל לא אפשרית, בתמיכת המחוקק.
הדרך היחידה לקבל שכר הוא להיות סגן ראש עיר.
דרושה רפורמה שתעלה מאות מיליונים אבל תחסוך מיליארדים של חוסר צדק ובבסיסה שכר ראוי וסמכויות אופוזיציה סבירות יותר לחברי מועצה. למשל היכולת להדיח ראש עיר ברוב מיוחד.
במצב הנוכחי אי אפשר להאשים את עיר לכולנו על שבחרו בחירה רציונאלית לנסות לקדם שבריר מהאג'נדה שלהם.

*הכותב הוא מפעילי מאבק הדולפינריום

Comments closed