רסיסי שפיות

אני אף פעם לא אפקיר ילד אוהד מכבי מדוכדך

אין דבר שאני לא סובל יותר מבכי של ילדים. אני לא יכול לשמוע בכי של ילדים. הכי קשה לי עם בכי לא מוצדק של ילדים. גם בכי של לא-ילדים אני לא סובל. אבל זה קושי מסוג אחר. בכי של לא-ילדים זה, נגיד, אוהדי הפועל. או הפנאטיקס. דברים כאלה.

שמונה דקות לסוף המשחק מול בית"ר שמעתי אחד כזה. בכי של ילדים שאני לא סובל, הכוונה. הסתובבתי וראיתי ילד, בערך בן שמונה, אולי פחות, בוכה, ועל-ידו עומד ילד אחר, אותו גיל פחות או יותר, ולא בוכה. לא צריך היה להיות גאון כדי להבין את הסיטואציה. ההוא שעומד עשה משהו לזה שיושב, לא חשוב אם בכוונה או תוך כדי משחק שגלש, ועכשיו ההוא שיושב בוכה.

הסתכלתי על הילד הבוכה ועל זה שעמד לידו. הסתובבתי חזרה למשחק. המשפחה שלי יודעת, לא למות בעיצומה של עונה. רוצים למות? בבקשה, בפגרה. אל תשימו אותי במצב הלא-נוח של שבעה או לוויה ביום של משחק שלנו. כבר עברתי את זה פעם אחת, עם דוד שלי שמאד אהבתי, וזה באמת שם אותי במצב מאד לא נוח. מה שכן, לא שמחתי בגולים. זה היה ההסכם ביני לבין עצמי במשחק ההוא בשבעה. זה היה בנובמבר 1995 וניצחנו את צפרירים חולון בבלומפילד 0:5.

אבל הילד המשיך לבכות. חזרתי וסובבתי אליו את הראש. שמונה דקות, לא כולל זמן פציעות. זה רק 1:2… . אבל הוא בכה. אז ניגשתי אליהם. מה קרה, מה הוא עשה לך?, הוא לא ענה והמשיך לבכות, וזה שעמד חייך במבוכה חיוך של אחד שעשה משהו שמישהו אחר בוכה בגללו. אז עוד פעם שאלתי אותו. שמונה דקות, יתרון של שער, בואו נגמור עם זה מהר.

או.קיי., ילדים, אמרתי להם, כולנו אוהבי מכבי, מכבי זה שמחה, קדימה – אתה תתנצל, אתה תקבל ואחר-כך תלחצו ידיים כמו כדורגלנים ונמשיך הלאה. הילד הבוכה שישב, התרומם והם באמת לחצו ידיים ספורטיבית ואני שמתי את הידיים שלי על שלהם כדי לתת לזה תוקף.

אבל הילד הבוכה עדיין קצת בכה. איפה האבא של הילד הזה, הייתי מוכן להרוג אותו באותו הרגע. שאלתי את הילד הבוכה איפה אבא שלו והתחלתי ללכת איתו ועם זה שעמד לידו לאורך המסדרון ביציע עד שמצאנו את אבא שלו. נשארו חמש דקות, לא כולל זמן פציעות.

איך, איך אפשר?! איפה הסימטריה? לא יכולה להיות אצילות נפש יותר גדולה מזאת. איך אתם מסוגלים לקבל גול בדקה 95 אחרי התנהגות כזאת? איזה חוסר פייריות. שחקנים כפויי טובה, בני זניט. ועוד ביומולדת שלי.

*     *     *

לפני המשחק מול בית"ר כתבתי את הדברים הבאים:

אם משהו חוזר על עצמו עונה אחרי עונה, ארבע שנים, תחת חמישה מאמנים שונים – כנראה שיש פה בעיה, מה שקוראים, מעבר. אצל סוזה מכבי הובילה 0:2 על מכבי פתח-תקווה וברבע השעה האחרונה חטפה שוויון, מישהו אצלנו הורחק באדום ובנס זה לא נגמר בהפסד. מה שהיה מרתיח לא היה אובדן היתרון, אלא על ההתפרקות. אצל פאקו מכבי חטפה שוויון בהתקפה האחרונה בזמן פציעות מול בית"ר. אצל יוקאנוביץ' זה קרה מול רעננה בבלומפילד ולבוס נגד רעננה בנתניה.

אתה רואה את המשחק מול כפר-סבא, יעידו אלה שהיו לידי ביציע, שאמרתי להם עם תחילת ההתקפה, שכפר-סבא תשים עכשיו גול. כמה דקות קודם ראית את הדבר הזה מתחיל להתבשל. אותו דבר קרה מול אשדוד שבוע אחר-כך. זה משחק שצריך היה להיגמר בשלוש במחצית הראשונה ולהעביר את השנייה רק כי חייבים. במקום זה ראית מחדל מתרקם מול העיניים שלך. קבוצה אחרת, לא אשדוד, היתה מוציאה שוויון מהמשחק הזה, לפחות. יעידו אלה שהיו לידי במשחק מול בית"ר שבדקות לפני השוויון, לא הפסקתי לדבר על מה שהולך לבוא. הנקודה היא שאין פה חוכמה יתרה. את מה שרואה כל אוהד סביר, רואים גם מאמנים אחרים.

ואני אומר, שהתכוונתי להרחיב על הדבר הזה שמעבר, אבל סדר המשחקים – בלתי אפשרי בצפיפות שלו, אז אמרתי, נחכה לזניט, נמשיך אחר-כך.

*     *     *

זה היה בדצמבר 1992, כמה ימים לפני שהתגייסתי. נדמה לי דצמבר. כל הזמן ירד גשם ושיחקנו ברמת-גן נגד צפרירים. שיחקנו אחלה והובלנו בדקה 75 1:3. משחק סולידי, לא משהו להתעכב עליו. ואז זה קרה. גם היום אני לא מבין עד הסוף איך זה קרה. אני זוכר שלמחרת, הסתובבתי ברחובות ולא היו לי איברים פנימיים. הם היו עיסה כתושה בבלנדר, ובמרכז הבטן, היה חלל ענק, ריק, בולען. עד היום אני חושב שאת האליפות לבית"ר מסרנו באותה עונה במשחק ההוא. עד היום אני נזכר ביום החורפי ההוא וחוצה את הבטן שלי עמוד מערבולת של רוח קרה, כמו את הבטן של סנודן שהיה לו קר, כי כבר לא היה לו איברים פנימיים.

*     *     *

מכבי לא הפסידה לזניט בגלל חוק חדש בתקנון של פיפ"א. היא הפסידה בגלל השער הראשון. כלומר, מישהו באמת לא ידע את החוק ומישהו אחר באמת לא טרח לעדכן עליו. לא צריך להוריד מהם, אבל הסיפור די פשוט: המנכ"ל בדיוק עזב, הראש של המנהל המקצועי לא היה בשיא הריכוז בגלל האבל, העניינים נפלו בין הכיסאות ונולד מחדל. לא בסדר, אבל זאת תהיה טעות לתלות את הבעיה במחדל ארגוני. מחדל ארגוני קל לתקן. במיוחד אם בסך-הכול הארגון עובד מסודר. מעירים, נוזפים, מרעננים – הלאה.

צעקתי לשחקנים אחרי השלישי נגד זניט, יעידו אלה שישבו לידי ביציע, אל תקבלו גול; תקבלו אחד, לא תנצחו. תחזיקו מעמד עוד עשר דקות, כבר לא יישארו מספיק דקות בשבילכם לאבד את המשחק לגמרי. בהתקפה הבאה של הרוסים הגיע הראשון.

הקשבתי לשגיא כהן אחרי המשחק. הוא אמר הרבה דברים לעניין, אבל טעה בגדול בשתי אבחנות: האחת, שהוא שלח את המאמן הביתה באותו הלילה, והשנייה, שהוא תלה את אובדן הניצחון של מכבי ביהירות. "קורה שמקבלים אדום", מלמל שוטה הלום והמום אחרי המשחק. צודק. קבוצה לא יכולה להתפרק ככה. אבל הפריכות של משחק ההגנה במכבי, ההיסטריה, אובדן השליטה, לא התחילה שם. היא החמירה בהתחשב בגילם המתבגר של השחקנים שלה ובחילופים התדירים של מאמנים שלא מספיקים לטפל בבעיה מהשורש. אחד אחרי אחד הם קולטים בשלב מוקדם את הסחורה ולא מספיקים להטמיע את השינוי עד שהם עוברים הלאה.

שוטה מכניס את מיכה כמחליף לבניון מול זניט, כי הוא עדיין לא יודע שלהכניס את פריכית האישיות הזאת לדקות אחרונות ועוד מול קבוצה כזאת – זאת התאבדות. אז הוא למד, על רטוב, אבל למד. מיכה יהיה מעתה שחקן חביב במשחקים מול רעננה ושכמותה; מרכיב חשוב ברוטציה. את הדרבי ושכמותו הוא ייראה מהספסל. נחמדים הבישולים, אבל הבעיה של מיכה מתבררת סופית: לבישולים שלו יש תחליף. בינתיים מכבי כובשת יותר בלעדיו.

אני מסכים. אני לא מבין מה בן-הרוש עוד עושה בקבוצה הזאת. למה בן-חיים שם, למה בכלל הוא הגיע. וטיבי, מזמן לא סגור על עצמו. אבל מצטער, זה לא רלוונטי למה שקרה מול זניט. משך 76 דקות היתה למכבי הגנה מצוינת. למעשה, משך 76 דקות היה למכבי את אחד ממשחקי ההגנה הטובים שלה שנים. בן-הרוש, בן-חיים, דסה – הם כולם היו שם; ובהתחשב ביריבה, הם הבריקו.

*     *     *

אני חושב שההשתתפות בצ'מפיונס-ליג בעונה שעברה פגעה במכבי והיה לה חלק לא מבוטל באובדן האליפות. לא בגלל התשישות או עומס משחקים, כמקובל. מנטלית. המשחקים שם הנחיתו על מכבי מכה לביטחון. שמו לה מראה מול הפנים. גרסיה וטיבי קלטו מי הם; זהבי קיבל פרופורציה. בעיקר, הם חשפו את מה שבליגה אפשר היה עוד להסוות. הוא הפך את מכבי לקבוצה פגיעה. תחת הלם הפגיעות הזה, מכבי שיחקה בעונה שעברה ומשחק ההגנה שלה בהתאם. עשו לה בבההה!", והיא נבהלת. הסיבה שיוקאנוביץ' מיהר לנטוש, שלבוס לא בער להישאר ולסוזה כנ"ל, היא כיוון שהמשחקים באירופה המחישו להם עד כמה היסודות ליקויים. מאמן מביא בחשבון שהוא מגיע לשפר; הוא לא מביא בחשבון שהוא מגיע ללמד. מה מסובך להחזיק כדור ולמסמס שתי דקות מול בית"ר? אני מתכוון למשחק ההוא בסמי עופר לפני שנתיים. מה שהיה נכון ללפני שנתיים, החמיר בינתיים.

*     *     *

אני זוכר אותי מסתכל עליהם ומתמלא בבוז. נסענו למשחק ההוא באשדוד מכורח האינרציה, כי מקובל; אבל לא באמת בנינו על משהו. זה היה הקיץ הראשון שיצאנו ממנו אדישים לחלוטין. אם שנתיים עם מלמיליאן ואבי כהן ועוד אחת עם קלינגר לא עשו את זה, זה כבר לא יקרה. את צבי רוזן לא הבנתי למה החתימו, אבל הבנתי כשהוא אמר שזאת קבוצה של סרטנים. יש לו מושג במכבי. ולכן, כשהובלנו 0:2 על בית"ר תל-אביב, זה חימם והנעים בבטן. במין פליאה כזאת. בדקה ה-87 הם צמצמו. בוז צרוף, זה מה שאני זוכר מהיום שלמחרת.

*     *     *

לא התרגשתי במיוחד מהחמישייה בדרבי. זה אולי יפתיע, אבל זה באמת ככה. אני יודע שזאת תוצאה מופלאה, הייתי מאד נרגש ממנה באותו לילה ולמחרת, היא בוודאי תלך איתי תמיד, אבל התרגשתי יותר מהרביעייה לפני שלוש שנים וחצי. הערכתי הרבה יותר את הניצחון 0:2 בדרבי שבא אחריה. אתה מצפה מקבוצה שחטפה רביעייה בדרבי, שתגיע לדרבי כמה שבועות אחר-כך ולא תניח לנקמה.

התרגשתי יותר מהרביעייה לפני שלוש שנים וחצי לא בגלל הרעננות שהביאה איתה, אלא בגלל העליונות במגרש. האופן שבו הקבוצה באה לקחת את המשחק מהרגע הראשון. התרגשתי פחות מהחמישייה, כי היא לא היתה כזאת. מכבי זרמה עם המשחק והוא לקח אותה יותר ממה שהיא אותו. היתה בו יעילות התקפית מרשימה ויפה לעין, לא הרגשתי ברמיסה מוחצת. בתוצאה כן; אני לא מדבר על התוצאה.

*     *     *

מדוניאנין; זאת קבוצה שלו. זה ברור. זאת קדנציה שנייה שלו במכבי, אבל למעשה מדובר בשלישית. בראשונה הוא היה עוד קורבן לשליטת החונטה; האמנתי לכל מילה שלו כשראיתי את הראיון שנתן לערוץ הספורט כשעזב בפעם הקודמת. בעונה שעברה הוא חזר לקבוצה של זהבי. כבר לא היתה חונטה, אבל היתה מונרכיה.

מדוניאנין הוא שחקן שמוביל קבוצה. יותר משהוא מנהיג, הוא מנצח. מאז שזהבי עזב, מתרוצץ דיבור סביב בן-חיים. הדיבור מבקש להפוך את בן-חיים לזהבי 2.0. זה לא יקרה. אסור שזה יקרה. בן-חיים רחוק שנות אור בהבנה מה זאת קבוצה ואיפה הוא ממוקם ביחס אליה בהשוואה לזהבי. בן-חיים יבקיע בצרורות, אבל לפעמים הוא יעורר את השאלה עד כמה התועלת שבו עולה על הנזק. הסיטואציה האופטימלית עם בן-חיים היא להקים אותו מהספסל. להעלות אותו לעשרים-שלושים דקות, ההגנה של היריב כבר יחסית עייפה, הזרקורים לא עליו – לרוב זה מהלך שיגמור משחק. אני מבין את בן-חיים שהוא לא מוכן לאפשרות הזאת.

זהבי אולי מכיר בחשיבות המשחק הקבוצתי, אבל הוא יותר מנהיג חברתי מקבוצתי. הוא לא השחקן הזה, בעיקר בגלל הפוזיציה שלו במערך. בגלל זה, ככל שזהבי הבקיע יותר – מכבי כקבוצה נסוגה יותר. ככה זה כשהמנהיג של הקבוצה שלך הוא גם המוציא לפועל המרכזי. למדוניאנין אין שום יומרה לשבור שיאי שערים. רצוי שהוא יבקיע יותר, זה כן, אבל הוא לא חי מזה.

טוב למכבי שהקבוצה תהיה של מדוניאנין יותר משתהיה של שחקן כמו זהבי. למעשה, העונה של מכבי תלויה ביכולת של השלישייה מדוניאנין-סקאריונה-קיארטנסון להיות מרכז הכובד שלה, לא בן חיים-יצחקי-מיכה.

אני חושב שמדוניאנין בוער ממחשבה שהוא יפרוש בלי אליפות. בוער מלחשוב על שחקן כמוהו פורש בלי אליפות.

*     *     *

מול העיניים שלך הקבוצה נמסה וזולגת בין האצבעות, אל פתחי הניקוז ומהם לתעלות הביוב. המציאות נקרעת מול הפנים. שער אחד, שער אחד – וכמו אבקנים בפרח היא נפוצה לכל עבר. מה זאת ההתפרקות הזאת. שוב היסטריה, שוב שחקנים שאין להם מושג קלוש מה לעשות עם כדור. קורה שמקבלים גול רבע שעה לסיום. 76 דקות שחקנים יודעים איך לטפל בכדור. ופתאום זה אותו משחק הגנה כמו מול בית"ר בסיום בסמי עופר.

לפעמים אני משתעשע במחשבה, מה היה קורה אם היה קסם, שמכניס אותי עכשיו למשחק במקום אחד השחקנים שלנו. אני, כמו שאני, ביכולות ובכישורים שלי. אבל רק אני יודע את זה. זאת אומרת, השחקן נראה אותו שחקן מבחוץ, אבל במקום היכולות שלו, אלה שלי. אני שואל את עצמי כמה זמן ייקח לדבר הזה להיחשף ואם יש סיכוי שאני אצליח להחזיק מעמד בלי שירגישו עד הסיום.

זה מה שהרגשתי. כאילו מישהו החליף את השחקנים באנשים-סתם, ומישהו אחר עלה על זה.

%d7%9e%d7%9b%d7%91%d7%99-%d7%99%d7%a6%d7%99%d7%a22

לא התרגשתי במיוחד מהדרבי, כי מתחילת העונה מטרידה אותי השאלה אם מכבי יפה מדי. יפה מדי בהשוואה למשחק ההגנה של באר-שבע.

אתה חושב על באר-שבע והאסוציאציה הראשונה שלך היא של כוח, עוצמה. התפיסה של בכר אומרת את מה שמוכר מאד: אני אבנה הגנה חזקה ואבטיח שתמיד נקבל גול אחד פחות. זה לא אומר שקבוצה כזאת לא מסוגלת לשחק יפה; להפך. כתבתי כאן לפני תחילת העונה שאני חושב שבאר-שבע עוד לא הגיעה למיצוי והעונה שעברה תיתן לה את הדחיפה בעלייה שתביא אותה לשם.

ההתמודדות בין מכבי לבאר-שבע מזכירה לי את השנים של שפיגל ואברם, ראש בראש, הראשון בחיפה, השני אצלנו. במצטבר, חיפה היתה יותר יפה. שפיגל אמר מפורשות שמצדו להפסיד עם הרבה שערים מלנצח בחפירות. אמרת חפירות – אמרת אברם. את העונה עם קשטן זוכרים כעונה של כדורגל יפה והתקפי. בצדק; בפועל, הקבוצה של אברם עונה קודם הבקיעה רק אחד פחות. אבל הדימוי והתחושה מוצדקים.

בכר בנה קבוצה שהמטרה שלה בראש ובראשונה, היא לא להיכנס להיסטריה. אם אתה רוצה קבוצה שלא תכניס אותך להיסטריה, תתחיל לבצר אותה ממשחק ההגנה. אם אצל אברם הגישה הזאת באה להשליך מההיסטריה שלו, אצל בכר היא מבקשת להוציא את באר-שבע מההיסטריה שנבנתה בשנים של עמל ודמויות שהפכו את הקבוצה הזאת ללא רלוונטית עשרים שנה.

ואני שואל את עצמי, אם מכבי לא מזכירה יותר מדי את חיפה של שפיגל. באמת שלא זכור לי שראיתי אי-פעם את מכבי מוציאה מתפרצת כמו בראשון של בן-חיים בדרבי.

*     *     *

אם משהו חוזר על עצמו עונה אחרי עונה, ארבע שנים, תחת חמישה מאמנים שונים – כנראה שיש פה משהו, מה שקוראים, מעבר. זאת רשימת השחקנים שנקודת ההנחה לגביהם אמרה שלא נראה אותם העונה: בן-חיים בלם, בן-הרוש, איגיבור, גרסיה. בטח פספסתי שם או שניים. לא מבין למה דור פרץ בקבוצה הזאת, ולוגסי לא. הפרץ הזה, גם הוא פריך מדי. הוא יותר מדי כמו כל הקבוצה הזאת. אני אוהב את הקשיחות של לוגסי. הוא גם ידע לתת יופי של כדורים.

ודווקא אז, יומיים אחרי זניט, אני חושב שהבנתי משהו. יכול להיות שאני מפגר בהבנה שלי, אבל פתאום זה התבהר לי.

זה עניין של תפיסה. מה שקוראים, קונספציה. כי את מה שכולם רואים על ההגנה של מכבי, לא הגיוני שג'ורדי לא רואה. חלק מהסיבה להמשכיות העונתית במשחק ההגנה של מכבי, נובע מהיצע השוק הדל. דוידזאדה, דסה, בן-הרוש, טוואטחה. אלה פחות או יותר המגנים שמדובר בהם. בן-חיים הוא עדיין בלם נבחרת, להזכירכם. בחודש האחרון הוא שיחק את רצף המשחקים הכי ארוך שלו מאז יצא לאירופה לפני שתיים-עשרה שנה. יש שיר צדק, היה טיבי. אם שכחתי שם אחד-שניים, זה מעיד על המצב; לא שלי. זהו פחות או יותר. קנית אחד, שנתיים אחר-כך היריב שלך יקנה את זה שהבשיל בינתיים, בינתיים זה שקנית כבר מעבר לשיא. פשוט מאד. אבל ההמשכיות היא חלק קטן מהסיפור.

בגלל זה אני אומר, זאת קונספציה. צריך לזכור מי אבא של ג'ורדי. על אלה גישות משחק הוא גדל. הולנד וברצלונה לא הפכו למושגים שמייצגים משהו בכדורגל בזכות ההגנה שלהן. לא אמרתי שג'ורדי אבא שלו, גם מכבי לא אייאקס, אמרתי באיזה תפיסה אני חושב שהוא מחזיק. בגלל זה ג'ורדי יבחר להחתים בעדיפות ראשונה את סקאריונה וקיארטנסון, לבסס את הקבוצה שלו על קשר אחורי מסוגו של מדוניאנין, במקום -להביא שני בטון יצוק-בלמים וגרזן לקישור.

אפשר לאהוב את זה ואפשר לא, צריך לקבל את זה. ג'ורדי לא מעוניין לבנות קבוצות כמו של באר-שבע. או של אברם. הוא לא מזלזל בהן, הוא פשוט לא כזה. עם סוזה, משך עונה שלמה, ועם שוטה, באותן 76 דקות מול זניט ובדרבי – זה עבד.

*     *     *

צריך לקבל את זה, לא צריך להניח לזה. השלישי מול רעננה הגיע בדקה ה-83. אני זוכר אותי בדקות הראשונות אחרי השער, קורא ביציע שימשיכו, שישימו את הרביעי, בשביל הביטחון שלהם. עניין של זמן עד שהרביעי היה מגיע. אבל מאותה דקה ועד השריקה, השחקנים של מכבי הניעו כדור, בעיקר מאחור, מדי פעם קצת פחות מאחור, מצד לצד, מרגל לרגל.

בהתחלה השתגעתי מזה. אבל אז הבנתי. שוטה מלמד את השחקנים שלו את הלקח מרבע השעה האחרונה מול זניט ומהסיום מול בית"ר. נגד סכנין הוא כבר עשה את זה כמעט משחק שלם. בדקות האחרונות בדרבי זה חזר על עצמו.

הוא מלמד אותם את אותו הלקח מההיסטריה שחוזרת על עצמה בקבוצה הזאת כבר ארבע שנים. אם אתה ביתרון והמשחק לקראת סיום, כדור ברגליים שלך הוא הדבר הכי בטוח. רק שעד היום, ביותר מדי פעמים, קרה בדיוק ההפך. הכדור של מכבי בדקות האחרונות, היה הדבר הכי פחות בטוח. הפוך לחלוטין מהמשחק השלם שקדם להן. פתאום מסירות בסיסיות מגיעות לחוץ, פתאום מסבכים את השוער.

אלה יסודות של כדורגל. קורה שקבוצה מקבלת אדום, קורה שהיא מקבלת שער מצמק. תתחיל לתרגל את היסודות מול סכנין ורעננה, בסוף תצליח מול זניט.

בין הפגיעות שחשפה הצ'מפיונס-ליג בעונה שעברה, לרבע השעה מול זניט, נמתח קו. אפשר להגיד בדיעבד, שחצי השעה מול באזל שנתיים קודם בבלומפילד ושלושת השערים שאיתו, היה פרומו. ולכן, יכול להיות שרבע השעה מול זניט היה הדבר הכי טוב שקרה למכבי מזה זמן. במיוחד לשחקנים שלה. הפתיל שהתחיל מול דינמו קייב במשחק הראשון בצ'מפיונס-ליג, הפעיל את המטען שבתחתית התהום מול זניט. זאת יכולה להיות קבוצה מהיפות שהיו למכבי שנים. משחק מול חיפה יכול להיות הזדמנות טובה לברר איזו קבוצה זאת מתפתחת להיות.

*     *     *

קמתי בבקרים של שישי ושבת עם הנעימות שמביאה איתה השכמה בבוקר. קמתי עם חיוך שנבע מהקלה שמרגישים כשמשהו נורא שקרה בעצם לא קרה. אחרי רגע, ערפל הקימה התפוגג, התברר שהדבר הנורא שקרה באמת קרה ונחשפה הבוצה הנוראה שרבצה לי עמוק בבטן וכיסתה אותה מבפנים בשכבה עבה וסמיכה.

הרגשתי אבל על בנאדם קרוב שאיבדתי. אדם קרוב שאיבדתי והלך בהפתעה, מותיר אותי הלום, חלול מבפנים. כשאתה אומר לעצמך כשאתה מתעורר בבוקר שזה לא קרה, שהוא יחזור, זאת אומרת, הוא הלך, אבל זה לא הגיוני שהוא כבר לא יהיה יותר.

יש לי חבר שהתרגז עלי בגלל ההשוואה הזאת. הוא אבא לילדים והוא אמר שאני מגזים ושאין לי מושג על מה אני מדבר. אז אמרתי לו שלו אין מושג על מ-ה ה-ו-א מדבר, כי אני יותר שנים אמא של מכבי ממה שהוא אבא לילדים, ואת מה שהוא חושב שהוא יודע, אני כבר מזמן הפנמתי, וזה בדיוק אותו דבר; אולי לא בעוצמות, אבל לגמרי אותו דבר.

אני אף-פעם לא חוגג אחרי גול. רק אחרי שער שלישי ובתנאי שנותרו דקות לסיום. כמו שלייבו חינך אותנו. לייבו אמר שאם כדורגל לא היה משחק לטיפוסים יסודיים ומשקיענים באמת, הוא לא היה נמשך תשעים דקות. הוא יכול היה להימשך, למשל, 76 דקות או 87. לא חגגתי בדרבי ברביעי, שמחתי – כן, והתקפץ לי אגרוף קטן ובחמישי אפילו נעמדתי והחלקתי כיף עם עודד, אבל לא, לא חגגתי. המשכתי להדריך, לארגן, להסביר, ולוודא, כרגיל, שלא יקבלו גול. רק שלא יקבלו גול.

עצרתי לתדלק בתחנת דלק בצומת דרור. הייתי קצת רעב, אז ניגשתי למרכז המסחרי הצמוד וקניתי סנדוויץ'. ראיתי אותו יושב שם, במסדרון הפנימי של המרכז, מחוץ לחנות המאפים. ילד, לא גדול, אולי בן 12, מכסימום 14. הוא ישב עם חולצה שלנו והבעת הפנים שלו היתה הלומה. זה היה מעבר לעצב, לכן לא היו שם דמעות. הוא שתק ובקושי זז. אני לא יודע איפה היה אבא שלו באותו רגע, אולי בשירותים, אולי בתור לשלם. אבל הילד, הילד היה לבד, כאילו הוא במסדרון של בית-חולים וכמה דקות קודם יצאו אנשי הצוות ואמרו שהקרוב משפחה מת. ועכשיו הילד לבד, מנסה לסנכרן את המצב-רוח שלו עם המציאות, ולהפך.

אי אפשר היה להישאר אדיש למבט שלו. אני אף פעם לא אפקיר ילד אוהד מכבי מדוכדך. אבל לא היו לי כוחות. הייתי צריך לסחוב את עצמי, להבין בעצמי את האבדן, עבר בסך-הכול חצי שעה. אז המשכתי וחלפתי על פניו. ואז נזכרתי. נזכרתי שכל אוהד חייב לוודא שהאוהד שלצדו ירים את הראש ויזדקף, ואותו הדבר יעשה זה שהיה הרגע לידו והיה מצוברח, הוא ירים את זה שלידו מהצד השני, זאת שבועת האוהדים שלנו, שרשרת אחת גדולה של אוהדים שמחזקים זה את זה כדי שיחד נוכל להקיף את הקבוצה שלנו, שרשרת אנושית אחת גדולה וסגורה היטב, ולא ניתן לה אף-פעם ליפול. כדי שאנחנו לא ניפול. כמו אבא שאסור לו להראות ליד הילד כמה הוא אבל וכואב, והוא צריך לאסוף את עצמו, אבל בבקרים, כשהוא מתעורר, ברגע הראשון הוא מרגיש הקלה על משהו נורא שלא קרה, ואחרי רגע הוא מבין שהוא כן קרה, ויש לו כמה רגעים להתעצב באמת-באמת, מכל הבטן והלב, כשהילד לא רואה. כדי שיהיה לו כוח לוודא שהראש של הילד יישאר זקוף.

קיצור תולדות - ירון גרופמן
בין רומנטיות לנטל המשא

55 Comments

רועי ויינברג 30 בספטמבר 2016

נפלא.

מנחם כהן 22 בנובמבר 2016

שדמי אתה איש עם בלי בושה,
עיסה מה עיסה אבל לא כתבת שאחרי 1:3למכבי צפרירים עשו 4:3 .ואיציק סויסה נפנף את פולוקרוב כמו עשן של מנגל על אי תנועה ביום העצמאות,וגם שמכבי קיבלה רביעיה בחולון. וגם אחת אפס של ליאון פנסו ושלושתיים ברמת גן.
זניט הוא מבילי.
שכונה!

אדם בן דוד 30 בספטמבר 2016

כמעט תמיד הטורים שלך הם רכבת הרים.

אני מצליח רק בקושי לעקוב אחרי הרצף תוך כדי או להבין איפה אתה ולאן אתה מוביל

אבל בסוף נשאר עם תחושה. התחושה עצמה שהעברת.

אז תודה.

עדי אבני 30 בספטמבר 2016

מצויין שדמי, כהרגלך

רועי מ 30 בספטמבר 2016

ארוך .
הדוד שלך התגורר ברב אשי בתל אביב?

S&M 30 בספטמבר 2016

אתה צריך ילד.

Ljos 2 באוקטובר 2016

בשביל מה זה טוב?

יובל בלי כינוי 30 בספטמבר 2016

היה מרתק לקרוא, יומן מסע של אדם שמבין שהקבוצה שלו היא בעצם קבוצה קטנה כל עוד החוק המטופש של הגבלת זרים יתקיים בליגה שלנו.

אתמול ראיתי את השידור של מכבי דרך אתר אנגלי, הפרשן והשדרן ציירו את מכבי כמועדון ענק למאמנים, מכבי לפי הפרשנים היא אקדמיה למאמנים, הם ציינו את כל המאמנים מאברהם גראנט ועד בוס. בסוף הם הארוחה יש את הקינוח שנקרא ג'ורדי קרויף.

השדרן והפרשן ידעו להסביר שקבוצה היא מקפצה למאמנים בין לאומים, אבל הם כל הזמן לעגו על בן הרוש כמעט היה נדמה שהם לא מבינים איך מאמנים ברמה הזאת מוכנים לאמן שחקנים כמו בן הרוש.

הדלקתי סיגריה בהבנה עמוקה שהם רק מדברים על תפקיד אחד בכדורגל הישראלי שאין לו הגבלת זרים.

גם מכבי וגם האחרות יכלו להרוויח המון אילו החוק המטופש הזה היה מופסק מהיום למחר.

מכבי ללא ספק היו הופכים גם לשם נרדף כמגדלי כישרונות צעירים.

כל עוד החוק קיים מכבי תבסס על בינוניות במקרה הטוב ובמקרה הרע על עוד כמה בני הרושים.

Matipool 30 בספטמבר 2016

מעולה .

Ollie Williams 30 בספטמבר 2016

עם הרוב הגדול אני מסכים.
אבל אני חושב שהקבוצות של אוסקר בחצי השני של העונה ושל סוזה בכל העונה מלבד המשחק המדובר נגד פ"ת שידרו את העוצמה שאתה מדבר עליה.
נגד מכבי פ"ת אל תשכח שסוזה הכניס את ריף פרץ במקום זהבי ושם את שרן קיצוני ימני, לשחקנים לקח רבע שעה להבין מה נסגר ובינתיים חטפו צמד. האדום היה כבר בשלב של 2-2.
נגד באזל נשברנו בחצי שעה וקמנו מייד. נגד פרנקפורט ירדנו מ 3-0 ל 3-2 תוך דקות ספורות, אבל לא התרסקנו ואפילו נתנו רביעי בגארבג' טיים.
לסיבה העיקרית של חוסר האופי בשנה וחצי האחרונות (מלבד שלושה משחקים נדירים במוקדמות הצ'מפיונס) קוראים שרן ייני, והחסרון שלו משמעותי אפילו יותר מזהבי.

yaron 30 בספטמבר 2016

כל כך נכון.

איאן ראש נטול שפם 30 בספטמבר 2016

Yawn

יואב 30 בספטמבר 2016

מעולה חיים. בעיקר הפורפורציות מהדרבי. אלו הפורפורציות הנכונות. "הדרבי מעל הכל" הוא נחמת האחרים. לא של מועדון השואף ואף מצליח להתקדם.

דוד 30 בספטמבר 2016

שמע, אני יודע שחלק אוהבים את זה אבל סגנון הכתיבה הכמו-ספרותי שלך לא מחזיק בעיניי. בכל כתיבה, הכותב יוצר קומה נוספת של משמעות ושל קשת רגשות ובעצם חושף את מה שכביכול מסתתר מתחת לפני השטח ועמוק בתודעה, אבל כשמדובר על אהדת ספורט, הקומה הזו נבנית על אוויר. בסופו של דבר, המשמעות שיש לתוצאת כדורגל היא משמעות במהלך סגור. כדורגל הוא משחק. הוא מעורר המון רגשות אבל הוא עדיין משחק. לקחת את הכלים הכבדים של הספרות היפה, כלומר דימויים על המציאות הנקרעת מול הפנים וכו', כדי לתאר בהם תחושות העולות מאהדת כדורגל זה פאתוס זול. גם אם אתה מרגיש את זה באמת. ובתור סופר (כתבת ספר, לא?) אמורה להיות לך רגישות לערך של מילים. בסופו של דבר הכי מעניין לקרוא את התובנות שלך על הקבוצה. אוהדי כדורגל הדנים בכובד ראש בהרכבים וכו' הם שותפים שחולקים מימד שלם של משמעות. לבוא ולהשוות את המימד הזה לדברים הכי חשובים בחיים זה כבר לטחון אוויר.

KC 30 בספטמבר 2016

דוד…. אולי נבנסת לכאן בטעות, הכל כאן מבוסס על אהבת ספורט.

חיימון כתיבה נהדרת !

ר.בקצה 2 באוקטובר 2016

חיימון, תמיכה בטרור נהדרת! עשירה בדימויים והכי חשוב- לטובת הצד הנכון..

יוסי מהאבטיחים 1 באוקטובר 2016

הדבר הכי פחות חשוב בלהיות אוהד זה טקטיקה

סמובר 1 באוקטובר 2016

דוד איזה טרחן אתה

דוד 1 באוקטובר 2016

מילים הן משאב. כמו חברת פרסום שטוחנת למוות מילים כמו אהבה וחופש וכך מעקרת אותן ממשמעות, שדמי משתמש מבזבז את הדימויים הכי חזקים על משהו, שבסופו של דבר הוא רק ספורט. אבל מיש אוהב את זה- שיהנה.

אדם בן דוד 2 באוקטובר 2016

תודה. אני בהחלט נהנה.
מבחינתי דה באזר זה המקום הכי טוב להינות משילוב של מילים וספורט.

סמובר 2 באוקטובר 2016

שוב אתה מטרחן

יואב דובינסקי 30 בספטמבר 2016

להחזיר את שרן!

עמ;לק 30 בספטמבר 2016

חפרן בלתי נלאה

גלעד בלום 1 באוקטובר 2016

חיים, כרגיל ארוך ומתפלסף, מבין שלמכביסטים אתה מביא נחת, אני לא רואה כמעט משחקים של מכבי חוץ מדרבי ( אחרי הגול השני של מכבי אני סוגר את המחשב). כמעט כל מה שאני יודע על מכבי זה ממך , באופן טבעי אותי זה משעמם (לא מקומם כי אתה אנושי ולא מתלהם), אם כי קצת מתנשא לפעמים. אבל אני קורא בכל זאת ( דה באזר מעולה לשירותים ), אולי יהיו תובנות מעניינות ולפעמים גם יש, לא פעם אני מדלג על פסקאות כי כמה שדמי כבר אפשר להכיל, אבל משפט אחד הפליא אותי-״הולנד וברצלונה לא הפכו למושגים שמייצגים משהו בכדורגל בזכות ההגנה שלהן״. זה מראה לי שההבנה שלך בכדורגל לא כל כך עמוקה כפי שניתן לחשוב מכמות המלל. ה״טוטאל פוטבול״ המקורי של הולנד היה מהפכני לא בגלל שההתקפה היתה מעולה (והיא היתה) אלא בגלל שהקונספט היה שכל שחקן במגרש כולל שחקני הגנה הוא בעל יכולת טכנית להחליף תפקוד, (עד הולנד לרוב שחקני הגנה היו קצבים או נגרים)על הארי האאן שמעת? הולנד הגדולה לא היתה רק קרויף וניסקינס, אלא מכונה של שחקני כדורגל טכניים ,הם התחילו את התהליך שברצלונה השלימה.

ברצלונה, ואת זה יגיד לך כל ילד, גדולה לא (רק) בגלל מסי אלא בגלל שכל השחקנים (למעט מסי כי מסי יש רק אחד) מתנפלים על היריב ברגע שהם מאבדים את הכדור ותוך כמה שניות הכדור חוזר אליהם, זו גישה מהפכנית שהופכת את ברצלונה לקבוצת ההגנה הכי טובה בכל הזמנים. היכולת להעביר את הכדור חזרה לרגליים של הקבוצה שלך היא יכולת הגנתית מובהקת, בברצלונה גם מסי וסוארס רודפים אחרי המגינים, שלא לדבר על צ׳אבי בזמנו, אינייסטה , ראקיטיץ וכל הכפילים שלהם. שיטת משחק זו מצריכה כושר גופני מטורף אבל מאפשרת להם לצאת להתקפה עם 7-8 שחקנים ו(כאילו ) להפקיר את מסצ׳רנו ופיקה לבד בהגנה. זה עולה להם לפעמים בספיגה אבל בגדול השיטה הזאת עובדת לא רע מאז תקופת פפ.

רוב הקבוצות שיכולות אימצו את שיטת ההגנה הזאת, טוטנהאם שלי עושה את זה לא רע מאז פאוצ׳טינו, מכבי שלך עם בוס ניסתה לעשות את זה בעונה שעברה וכשזה עבד היא השפילה קבוצות. כמובן שהחלק ההתקפי של השיטה הזאת הוא שיש לך פנומנים שעושים 2-3 גולים במשחק אבל הבסיס של השיטה הוא להעביר את הכדור לרגליים שלך כמה שיותר מהר, שחקן שלא מסתער ולוחץ לא רואה דשא בברסה (חוץ ממסי). שנה טובה.

ר.בקצה 1 באוקטובר 2016

תגובת השנה (העברית)

פאןפאן 1 באוקטובר 2016

נסחפת קצת גלעד. לקרוא לטיקי טאקה משחק הגנה זה כמו להגיד ההגנה הטובה ביותר היא התקפה :-)

משחק הגנה זה אתלטיקו, אינטר של מוריניו, פורטו וכו'

מצד שני, אחרי הדרבי, התגובה שלך מובנת :-)

ערן (המקורי) 1 באוקטובר 2016

גלעד, יש לא מעט ארס שלך לכוון חיים (ורב הארס כלל לא מוסווה): הוא משעמם אותך; קצת מתנשא; כמה שדמי כבר אפשר להכיל; דה-באזר הוא חומר לקריאה בשירותים; חיים לא כל כך מבין בכדורגל.
לאור זאת, אני מתקשה להבין:
1) איך אתה עוד קורא את חיים ומבזבז זמן יקר להגיב לו באריכות?
2) איך ייתכן שאת רוב הידע שלך על מכבי אתה מקבל, לדבריך, דווקא מחיים (שכותב לעתים רחוקות כל כך)?

יואב 1 באוקטובר 2016

ערן,
מרירות וטרחנות(הוא גם פרגוסון וגם מבקר ספרות) במסווה מאד רעוע של עלק אדישות. שנים של אימון.

ר.בקצה 2 באוקטובר 2016

לו רק היה תומך בטרור, כמקובל אצל יוצאי אש״פתון ״העיר״, זה היה מושלם..

גלעד בלום 2 באוקטובר 2016

ערן המקורי-כתבתי גם דברים טובים על שדמי, (לא מקומם , לא מתלהם, אנושי, לפעמים יש תובנות ממנו), בעקרו הוא כותב שאני מעריך בעיקר בגלל האומץ ללחשוף את נימי ליבו. אני חושב שהוא כותב מוכשר ופוליטית אני מעריך אותו. הטורים שלו- איך נאמר, לא ממוקדים, פרובוקטיביים לפעמים ואני בטוח שהוא יודע שלפעמים יגיעו תגובות לא ״מחמיאות״ אם הוא כותב שטויות ( והוא כותב לא מעט שטויות כי הוא כותב בלי לערוך את עצמו). לכתוב שאין לו הבנה עמוקה בכדורגל זה ארס? פשוט הבעתי דיעה על משפט ונימקתי, אוקיי אני מסכים עם יואב הפסיכולוג שבזכותו הבנתי שאני בן אדם מריר ופבלובי ושאני טרחן. רק שאלה לי אליך (ואל יואב), יש פה בתגובות עוד כמה מגיבים שקראו לשדמי חפרן בלתי נלאה, אחד גם לא מבין למה הוא כותב פה, לא שמעתי שעשיתם להם את ה״מיני עליהום״ הזה.

תשובות לשאלותיך:

1) הוא כותב מעניין, וגם קצת פרובוקטיבי, אם כי הנושא משעמם , אני הכי אוהב כשהוא לא כותב על מכבי ואמרתי לו את זה בעבר. זה די סתמי במקרה באותו יום היה לי זמן להגיב אז הגבתי ארוכות, אני מודה שאני טרחן (אבל לא מריר יואבי :) אפילו הפועל ניצחה אתמול…

2) אני אסביר לך איך ייתכן- אני אוהד הפועל, דור מיכה ודור פרץ זה אותו בן אדם בשבילי, לא רואה משחקים של מכבי אלא אם כן הם הפסידו ( את התקציר מול זניט דווקא ראיתי, מול האירים עוד לא ) . אבל אני קורא דה באזר אדוק וכששדמי כותב אז אני קורא בבחינת דע את האויב ( הספורטיבי, הספורטיבי, אנחנו כולנו אחים! ), יסלחו לי טלבי וגיל שלי, אני לא מסוגל לקרוא אותם מסיבות ברורות למרות שאני מחבב את שניהם.

וחוץ מזה כבר כתבתי את זה לא פעם- הכל פה באתר נכתב ברוח טובה, קצת חוש הומור חבר׳ה, תנו לחיים להגיב אם פגעתי בו, לא לקחת את זה יותר מידי אישי, שדמי ואני אפילו נפגשנו לפני יותר מעשרים שנה במסיבה ברמת אביב של עובדי ״העיר״ ז״ל, מה שר. מכנה האש״פתון, זוכר חיים? היו שם עוגיות עם אתה יודע מה ומלא אנשים במסיבה גמרו עם הלוסינציות, הייתי עם עמרי ד.

יואב 2 באוקטובר 2016

גלעד,
אז הנושא משעמם ואפילו הדרבי כמעט ולא מוזכר בו. אז מה יש בזה?
שתיהיה שנה טובה…

גלעד בלום 3 באוקטובר 2016

לא יודע תשאל את פבלוב יואב חג שמח :)

ערן (המקורי) 2 באוקטובר 2016

סבבה, גלעד. דבריך נותנים קונטקסט יותר טוב.
שאלת למה אנשים (כמוני) שתומכים בחיים לא מגיבים בתקיפות דומה אל מגיבים אחרים שמבקרים אותו מטעמים דומים לשלך. אני יכול להעיד רק לגביי:
אני מגיב סלקטיבית, ענין של זמן ואנרגיה. הפעם ״נפלתי״ עליך. כנראה כי השם שלך זכור לי לטובה מאז שלקחת טורניר ילדים עולמי בגיל 12 (אנחנו ילידי אותו שנתון). ובדרך כלל התגובות שלך בפוסטים שונים מעניינות מבחינתי. אני לא נצמד רק למכביסטים כמוני…
את חיים אני אוהב. כבן אדם (והוא אדם מיוחד), כאוהד מכבי, ככותב יצירתי. הסגנון שלו ייחודי, פוסטים ארוכים ולא שבלוניים, ואין פלא שהוא מפרסם פעם בחודשיים. ברור שחיים לא כוס התה של כולם, אך לדעתי דה-באזר היא אכסניה מתאימה מאד עבורו. האש שהוא מושך הינה, בעיניי, מוגזמת מאד בחלק מהמקרים.
אז זו הזווית שלי…
שתהיה שנה טובה לכולם :)

יואב 1 באוקטובר 2016

גלעד,
להתלונן כל פעם מחדש על כמות המלל של חיים ולענות תשובה ארוכה בעצמך(שמפספסת את הפואנטה של חיים לדעתי), נו מה?
אין פה חובה לקרוא ואין חובה להגיב.
בקשר ליוהאן ומשנתו אצטט לך אותו לפני הגמר ההוא מול מילאן ביוון: מרסל דסאי? מי משלם כל כך הרבה כסף על שחקן כזה?
דסאי תפר לו את הרביעי בשער וירטואוזי. רק ללמדך לאן יוהאן כיוון ומה היו ההדגשים שלו ולזה התכוון חיים וגם צדק.
שנה טובה.

גלעד בלום 1 באוקטובר 2016

יואב, לא התלוננתי, ציינתי עובדה( הפוסט לא ארוך ומתפלסף?) יחסית לפוסט התגובה שלי קצרצרה, אם אני קורא אלפי מילים של חיים אז הוא יכול לקרוא תגובה של יותר מפסקה אחת. אגב אתה צודק, לא הבנתי את הפואנטה, אולי בקריאה שנייה או שלישית אבין אבל אין לי שבוע חופש…אגב תודה שאתה מסביר לי שאין חובה לקרוא ואין חובה להגיב, לא ידעתי, גם לך לא חובה להגיב לתגובות שלי…אני דווקא חושב ששדמי מעדיף לקרוא תגובות של ״לא צהובים״, די משעמם לקרוא כמה הוא שגיב וענק ( ותכתוב יותר שדמי! )

פאן פאן, הטיקי טאקה תלוי באופן כמעט טוטאלי בחולית הקישור ההגנתי של ברסה ( ראקיטיץ, בוסקטס, אינייסטה ), הם אלה שמשתלטים על הכדור ( אחרי לחץ קבוצתי מתואם ) בדרך כלל אי שם במרכז המגרש, הם הסיבה שיש לברסה 65 אחוז החזקת כדור, בלעדיהם מסי וסוארס לא היו יכולים לקבל את הכדור בשליש השלישי של המגרש בכזאת תדירות גבוהה.

זה שיש להם ( לשלושת הקשרים הנ״ל ) יכולות התקפיות לא מבוטלות לא אומר שבבסיס הם קשרים הגנתיים ( אינייסטה קצת פחות אבל עושה הרבה הגנה ), בלי השלישיה הזאת ( ובלי יכולת האלתור של פיקה ומסצ׳רנו לצאת ממצבי ביש כשהם בפיגור מספרי ) אין ברסה. תוסיף לזה את העובדה שהשוער בברסה הוא למעשה עוד בלם מטאטא עם יכולת כדרור של שחקן שדה ותקבל את ברסה , אני לא הראשון שאומר את זה, גם פפ וגם לואיס אנריקה אומרים את זה.

לגבי אתלטיקו ואינטר- כן הן קבוצות הגנתיות אבל זה לא חידוש, בונקר היה כבר בשנות הששים, לשים 9 שחקנים מאחורי הכדור, לבזבז זמן, לכסח ולחיות על מתפרצות זה די באנאלי ולא חידוש. ברסה עושים את זה הרבה יותר מתוחכם ואסתטי ( וגם יעיל יותר ), עם כל הגדולה של מסי, סוארס וניימאר הם לא הלב של ברסה.

וחוץ מזה מה הקשר לדרבי? איזה דרבי? היה דרבי? יש הפועל? פעם היתה הפועל, היום מרוב שאין הפועל אז 5-0 בדרבי לא ממש מרגש מכביסטים כמו שדמי ולא ממש מבאס אדומים כמוני, אפאטיות זו המילה שמתארת את מה שאני מרגיש כאוהד הפועל, תאר לך מצב שבו אני לא יודע את ההרכב של הקבוצה שלי כבר כמה שנים, לא כי אמי לא עוקב אלא כי יש כזאת תחלופה של שחקנים, אין הזדהות עם אף שחקן!

יואב 1 באוקטובר 2016

אין בעיה בלהישמע כמו תקליט שבור שעוד מתלונן.ואין ממש בעיה בלספר לך איך זה נראה- מריר ורוטן.
את עניין יוהאן בוודאי פספסת.
חיים בוודאי יעריך תגובות מעניינות ולא פאבלוביות.

גלעד בלום 1 באוקטובר 2016

פבלוב לא שיחק בהפועל? :) מריר? אני? החיים ברכו אותי בהרבה אושר, אני קורא טורים ומגיב, עד כמה שאני מבין זה פוסט לכל קוראי דה באזר, בין כל המלל הספרותי שדמי דוחף כמה משפטים על אשכרה כדורגל שמלמדים על הידע שלו במשחק, על זה הגבתי, תענה עניינית למה שכתבתי במקום לכתוב שאני מריר, אני סתם מתפלסף על סוגיה שהוא העלה לגבי ברצלונה והולנד, אם זה לא מעניין אותך אז עזוב את זה, מי שלא מהלל את שדמי לא אמור להגיב?

Amir A 1 באוקטובר 2016

אני רק אציין שבעקרון חבל לי לראות ששדמי עדיין כותב כאן.

יואב 1 באוקטובר 2016

הציטוט של יוהאן הוא כל מה שאתה צריך. כן, למרות הטוטאל פוטבול, הוא העדיף סוג של שחקנים אחרים. ונענש על זה קשות מול מילאן.

פאןפאן 3 באוקטובר 2016

אנחנו נסכים שאנחנו לא מסכימים וזה בסדר גמור :-)
מרגע עליית הכדורגל של בארסה היו תמיד 2 יהלומים בקישור
צ'אבי אינייסטה ואפילו מסי לפעמים (כשהצלע ההגנתית משתנה בוסקטס-טורה-מצ'ארנו בהתחלה) ושניהם גמדים שאינם בעלי יכולות הגנתיות מהמשובחות שיש
ראקיטיץ כבר הרבה יותר חזק ופיזי – זה נכון
שיטת הלחץ עם המרחקים בין השחקנים עושה את הקסם ההגנתי המדובר ולא התכונות ההגנתיות שאתה מייחס להרכב השחקנים

יניב פרנקו 1 באוקטובר 2016

ואולי בפוסט הזה אני מתכנס להמשך שבוע האבל הזה , כי גם אני חשבתי שהיו דרבים גרועים יותר ושתוצאה היא לא הכל , אבל לשמוע ששדמי לא מתרגש יותר מדי מחמש אפס בדרבי זה תחתית נוראה.
מעדיף להפסיד עוד 3 פעמים בדרבי כמו זה של זהבי שבו היינו במשחק והיה דרבי והיו אמוציות מלקבל חמישיה ושזה יעבור בשקט.

גיא 1 באוקטובר 2016

לא נראה לי ששדמי לא מתרגש מהדרבי הזה, פשוט זה היה באויר וכל בעיטה נכנסה. פשוט הפערים בין הקבוצות גדולים בצורה ניכרת.
ה 4-0 ב 2013 היה החלפת השלטון בעיר בצורה מוחצת אחרי 5 שנים נוראיות.

איאן ראש נטול שפם 1 באוקטובר 2016

פרנקו יש לך ד"ש מיוסי מדר.

הסבר ונמק?

אדם בן דוד 2 באוקטובר 2016

יוסי מדר הגדול?

איאן ראש נטול שפם 3 באוקטובר 2016

אמת ויציב. עובד עיריית תל אביב כיום.

יוסי 1 באוקטובר 2016

אתה חייב לכתוב יותר! אני בחוסר ברירה חוזר אחורה בזמן לפיתה עם השיפקה שאכלת בנחת.

צור שפי 1 באוקטובר 2016

שמע, ב-0-5 ״המקורי״ הייתי בן 13 וחזרתי הביתה בוכה. ילדים בוכים הרבה באופן כללי וזה לא נורא. כמובן שאפשר לנחם ילד בוכה אבל אסור לתת לו להרגיש שהבכי איננו רצוי. כמו שכולנו יודעים בכי זה חתיכת שסתום יעיל לפריקת לחצים.

איאן ראש נטול שפם 1 באוקטובר 2016

למרות שלא בא לי להגיב לזרם התודעתי של שדמי, מה שאותי מעניין זה למה שמכבי מפשלת לוקח לכם איזה כמה ימים טובים לכתוב על זה?

עכשו תגידו לי תראה חגים ופרס, זה בדיוק כמו שלא נכתב פה ולו פוסט אחד אחרי הניצחון של ב"ש בסן סירו.

כן. יצאתם בני יהודה, הפסדתם לנמושה אירית.

תתמודדו.

Ollie Williams 2 באוקטובר 2016

קיבלת 5 בראש ומאז אתה מזיין את המוח יותר מאי פעם.
זה אפילו לאשמחה לאיד, פשוט אומללות מסכנה
אבל בטח בראש שלך אתה מיוחד וגיבור
מזל שיש סופ"ש של חמישה ימים כדי שכל יום תוכל חהרהר בגול אחר.

איאן ראש נטול שפם 3 באוקטובר 2016

חבוב כבעל ניסיון עשיר בתבוסות אינני מתעסק בעבר ומסתכל קדימה. 5 6 7 שיהיה זה רק עוד יום בהיסטוריה של הפועל ואת זה לעולם לא תשנו.

ערן (המקורי) 1 באוקטובר 2016

מעולה חיים. תמשיך לקחת את הזמן בין פוסט לפוסט, כשהחומר מתבשל לאיטו, התוצאה מענגת

רועי נבות 2 באוקטובר 2016

מעולה ועם המון רגש. אהבתי הכי את הקטע שבו אתה מייחל להכנס למגרש. אולי היית מצליח למנוע את ההשפלה. בדיבור נכון. אולי

צהוב בלב 3 באוקטובר 2016

לפספס הלוויה של דוד? ואני הרגשתי אשם שפספסתי חתונה של בת דודה בשביל המשחק באירלנד. תודה על העידוד חח

Comments closed