האוריינטליסטים החדשים (3)

ורק לבצל לא נשארו דמעות לבכות איתן (גוונים של צביעות הקשת)

 את שולה קשת יצא לי להכיר לפני עשרים שנה בכתבה שעשיתי ל"זמן תל-אביב". הכתבה היתה על התארגנות כלשהי של מה שאז עוד הוגדר כפעילים מזרחיים נגד קיפוח. קשת היתה אז מצוטטת ומרואיינת פופולרית בשיח השד המזרחי. מהכחלילי'ס והחסן'ס של היום. אלה היו ימי הפריחה הגדולה של סמי שלום שיטרית, עוד קולוניאליסט של דעת ואינטליגנציה.

לקשת, ממנהיגות ההתארגנות נשואת הכתבה, היתה אג'נדה ברורה ותקיפה מאד. האשם ומקור כל הבעיות היו אחד ואין צורך להרחיב את הדיבור מי ומה הם. גם פתרון כל הבעיות, הגאולה והבשורה היו אחד וגם על הזהות שלהם אין צורך להרחיב את הדיבור. היום קשת היא מנכ"לית ארגון "אחותי", הזרוע הנשית של תאגיד האלכימאים "תור הזהב" מאולפני "הקשת" הדמוקרטית" המזרחית".

*

השבוע, בדיון בסוגיית הפליטים בדרום תל-אביב של ועדת הכנסת לצדק חלוקתי ושוויון חברתי, אמרה קשת את הדברים הבאים: "מטרת הזרמת מהגרים היא השתלטות לבנה על האזור על-ידי גירוש התושבים הוותיקים".

כמה פשוט. בדיוק כמו הקשר בין השטחות על קברים לכניסה להריון. כן, תהיה משתטחת אחת לאלף שתיכנס להריון. האם זה בגלל ההשתטחות? בוודאי שלא. האם היא מאמינה שכן? כן. האם מישהו ינצל את זה כדי להוכיח שהתיאוריה שלו נכונה? בוודאי שכן. נימוקים ואידיאולוגיות מוטעות לא רק שלא משפרים מצב, הם מחמירים אותו.

*

עכשיו, קחו את קשת כמשל. קחו את מה שחשבה ואמרה ונאבקה למענו עשרים שנה אחורה, איך במרוצת עשרים השנים שחלפו היא התבשלה בתוך קדירת הטיעונים וההיגיון המומצא שלה ושל יתר חבריה להנהלת התאגיד, מנותקים-מבחירה מכל קונטקסט, דיאלוג עם הסביבה, האמת והמציאות – תשוו את זה למה שהיא אומרת היום ותשאלו את עצמכם שאלה פשוטה:

מה זה אומר עליה? על השכל והמוסר שלה? על רמת הטיעונים? אבל קשת היא לא הסיפור כאן. כיוון שמעל לכל, מה זה אומר על רמת הטיעונים, השכל והמוסר של שיח השד המזרחי כולו? של יתר מוביליו? אפשר, כמובן, לטעון שאנשים משתנים, בוגדים באידיאולוגיות קודמות ומחליפים באחרות. הנה, אפילו אורי אבנרי היה באצ"ל. יש בעיה קטנה. קשת היא מנכ"לית "אחותי". היא לא שינתה כלום. זה רק הטירוף שהלך וגבר, כמו קדירה שמורכבת מהרבה מרכיבים שמתבשלת הרבה-הרבה זמן על האש, כמו חמין. או צ'ולנט.

*

קצת פחות מעשרים שנה אחרי שפגשתי את קשת, הוקמה בכנסת הוועדה לצדק חלוקתי ושוויון חברתי. הקים אותה, שבו חזק, ח"כ מיקי זוהר. ורק לבצל לא נשארו דמעות לבכות איתן. שימו את ש"ס הרבה שנים בתנור, תקבלו את דרעי; תמשיכו לבשל, קיבלתם קשת, "שאגת אריה" ועבריין מורשע בדין; אחרי עשרים שנה זה מריח וטעים ממיקי זוהר. אבולוציה של אידאולוגיה שקרית תביא אחריה אבולוציה של מנוולים ועלובים עם רדיוס הולך וגדל מאמת, עובדות, הגיון וצדק.

ליגת שוקי ההון - כשהמטרה היא להוכיח ששלך יותר גדול
הפרידה שנכנסה לסטטיסטיקה (לקראת ההפסד בהרצליה)

172 Comments

היסטוריה לעניים 8 בפברואר 2017

בוך. פגיעה.

היסטוריה לעניים 8 בפברואר 2017

בוך זה בול

מיקו G 8 בפברואר 2017

אנשים מוכשרים בדרך כלל הולכים לעשות כסף או דברים מעניינים. יש לארגונים בסגנון הזה חסרון מובנה באיכות האנשים שמגיעים אליו. ולא מספיק שכנראה הם שם כי אף אחד מוכשר יותר לא רצה לקחת את התפקיד וכי הם לא מוכשרים לעשות שום דבר אחר, הם גם חושבים שזה ככה כי הפלו אותם.

אביאל 8 בפברואר 2017

שדמי – שאלה, אין אפליה של מזרחים בישראל של ימנו ?

ותהייה נוספת, קח את הטקסט שלך, תחליף את שולה קשת ביולי נובק, את הקשת המזרחית בבצלם\יש דין וכו׳, את תושבי דרום ת״א בתושבי יהודה ושומרון הפלסטינים ואת מיקי זוהר\דרעי בתמר זנדברג\טיבי אתה עדיין חותם עליו ?

היסטוריה לעניים 8 בפברואר 2017

לא. אין אפליה.

היסטוריה לעניים 8 בפברואר 2017

אגב כדאי שהאנלוגיה לדרעי תתממש אז נראה לי שזנדברג/טיבי צריכים לגור בבית שנבנה על שטח פלסטינאי מחוק ההסדרה…

אביאל 8 בפברואר 2017

כדי שהאנלוגיה ממש ממש ממש תתממש, אז הקשת המזרחית או אריה דרעי צריכים לרצוח חפים מפשע.

צביקה 8 בפברואר 2017

++.

איציק 9 בפברואר 2017

אולי במובן הפיזי הם לא עושים זאת, אך במובן הנפשי הם עושים זאת כל הזמן.

צביקה 9 בפברואר 2017

ברור.

איציק 9 בפברואר 2017

1+

צביקה 9 בפברואר 2017

חשבתי שכבר לא יכול להיות גרוע משדמי, מתברר שכן.
עם משפטים כמו אלה, אני מבין את החשיבות של ה-pc.
רק בריאות שיהיה לך, פיזית ונפשית.

איציק 9 בפברואר 2017

בשתיהן נכשלתי, במיוחד בנפשית, מעורער לחלוטין.
נ.ב.: חשיבות המחשבים האישיים בדור הסמארטפונים ואביצרים ממוחשבים אחרים כבר ממש לא קריטית כמו שהיתה פעם.

צביקה 9 בפברואר 2017

טוב שיש לך את מי להאשים (דרעי), אתה כנראה קורבן של טרור אכזרי. ;-)
בכל אופן מאחל לך שתצליח בשתיהן.
לגביי ה-PC, אז הכל נכון עד שכותבים תגובה פה, אין מה להשוות בין PC לסמארטפונים למיניהם.

איציק 9 בפברואר 2017

אם מותר לי לשאול, מה היה לא תקין או לא נכון במה שכתבתי?
אשמח אם תסביר ותפרט.

צביקה 9 בפברואר 2017

להאשים ציבור שלם (הקשת המזרחית) ברצח (נפשי) של חפים מפשע, תחליף את המילה מזרחית ביהודית וזה מתחיל להזכיר (אין מה להשוות כמובן) תקופות אפילות.

איציק 9 בפברואר 2017

האשמה היתה כלפי דרעי במיוחד. את הקשת המזרחית לא מכיר מספיק אז אולי אתה צודק.

צביקה 9 בפברואר 2017

אני שומע התנצלות? מאיציק? אפילו ההישג של הגעה לירח מתגמד לעומת זה. :-)

שלא יובן לא נכון גם אני מאוד לא אוהב את דרעי, ואני משער שאם הייתי משתייך לקהל מצביעיו הייתי עושה זאת רק כבחירה ברע במיעוטו, אבל לפעמים אפשר לחשוב שהוא הפוליטקאי המושחת היחיד במדינה, וזה ממש לא נכון.

איציק 9 בפברואר 2017

לא, יש לו מפלגה שלמה של מושחתים מאחוריו.

צביקה 9 בפברואר 2017

מי למשל?
אם אפשר תביא גם הסבר מדוע אתה קורא להם מושחתים, גם דוגמא למושחתיותם תתקבל.

איציק 9 בפברואר 2017

לא צריך להביא דוגמא, ש"ס היא הדוגמא עצמה. כל ש"ס מושתטת על שחיתות וכל נציגיה מיצגים אותם. לימודי התורה זה האקויולנט של הבצל של דרעי כדי לכסות על השחיתות, ויותר מזה, דרדור של אוכלוסיה שלמה להנצחת העוני. פעם הדתיים המזרחיים היו אוכלוסיה יצרנית אשר מאמינה ולומדת. גם אם הם לא היו בעשירון העליון הם התפרנסי מעמל כפיהם. מה עשו מהם ש"ס, אקוולנט מזרחי לחרדים אשכנזים. מה יותר מושחת מזה, לנצל את הידע שלהם והבורות של ההולכים אחריהם ולדון אותם לחיי עוני כדי לזכות בקולותיהם. חוץ מזה, תסתכל כמה חברי כנסת הורשעו במהלך השנים (ויותר מזה תסתכל על שרים) ותראה כמה מהם מש"ס ביחס לכמות המנדטים/שרים ותראה שיש להם ייצוג מאד מרשים, פנחסי, בניזרי, דרעי (אולי עוד, אבל לא עולה לי בשליפה).

צביקה 9 בפברואר 2017

נדמה לי שאלו העניים שלומדים תורה כל היום מבין הציבור הספרדי החרדי מצביעים דווקא ליהדות התורה ולא לש"ס.
והמשפט שכתבת "לדון אותם לחיי עוני" קצת מזלזל באינטלגנציה, לכל אדם יש בחירה ואם הוא בחר בעוני על פני עושר כנראה שהעושר לא מדבר אליו כלכך.
לגביי המושחתות של חברי ש"ס, מקבל הם באמת יותר מושחתים, אבל הם ממש לא נמצאים במקום ריק ממושחתות, שני ראשי ממשלה אחרונים וכנראה גם העכשווי נגועים בשחיתות, נשיא ישב בכלא, שר אוצר כנ"ל ועוד.

איציק 9 בפברואר 2017

נכון, הם ממש לא לבד, זה מנחם. מה שכן, הם הביאו את השחיתות לרמת אומנות.
לגבי ציבור הספרדי החרדי, לא ברור לי על סמך מה אתה אומר שהם בוחרים באשכנזים, הרי כל אל המעיין וכל הישיבות שלהם נתמכו על-ידי המר"ן וזה אומר ש"ס.
כדי שלמישהו תהייה בחירה הוא צריך לדעת במה לבחור. בחברה סגורה קשה לדעת זאת. כילד ההורים אוסרים אותך בישיבה ואתה כבר מאמין בזה ולרוב לא יכול אחרת, אתה תכלס מאמין שיש אלוהים והוא קישקש את הקישקושים הללו ולא יכול להיגמל (אני יודע שאתה עושה את זה מתוך מחשבה עמוקה, אני מדבר על הרוב השבוי). בתור ילד קטן אתה לא מתנגד להורים אתה מאמין שזה מה שנכון ואחר-כך כבר לא יכול בלי זה. לכן זה לדון לחיי עוני כי כלאת אותם מינקותם. תן להם לטעום מינקות מה"פרי האסור" להבנתכם, ודלת לחיים יותר טובים להבנתינו, ונראה במה יבחר. כמובן שחלק יהיו כאלו וחלק אחרים, אבל הרוב יהיו כאלו. איך אני יודע? התחנכתי במערכת החינוך הישראלית וגם ילדי. נכון שיש לנו ליבה, אבל יש לנו גם בולשיט התנ"ך, לא כי לימודי התנ"ך הם בולשיט כי אם הדרך בה מלמדים, שהוא מוכוון למידה בפן הדתי הרבה יותר משאר הפנים שיש לתורה בנוסף, ועובדה, רובינו בוחרים לא להיות תלמידי ישיבות.

צביקה 9 בפברואר 2017

אומנות זה מבורך.
ציבור הספרדים שלומדים תורה כל היום לא שולחים את ילדיהם לאל המעיין אלא לבתי ספר אשכנזיים (אם הם מצליחים להתקבל, בערים החרדיות זה קשה, בערים בעלי אוכלוסייה מעורבת זה די קל) ולישיבות אשכנזיות (פחות טובות לצערינו).
השורה על קשקושים וכו' מיותרת. הייתי מבין את כוונתך בלעדיה.
לגביי "הפרי האסור" אם אתה מתכוון לדברים כמו אבולוציה ועוד, אז כך אני משער שילד שייחשף לתכנים כאלו יהיה לו יותר קשה לשמור על דרך אבותיו, אבל אני לא באמת מפחד מיזה, עובדה שגם בציבורים יותר פתוחים כמו חרדים במדינות אחרות או אפילו הציבור הדתי לאומי, שם יש יותר גישה לדברים הללו ועדיין הם שומרים די טוב על הגחלת.
אבל אם אתה מתכוון (פרי אסור) לדברים כגון תכניות ריאלטי, סרטים, מין, פורנוגרפיה, סמים ועוד דברים שמצויים יותר בציבור החילוני, אז אני מסכים שבאמת קשה מאוד לעמוד בפיתויים הללו שכאדם דתי הם אסורים עליו וכאדם חילוני לא, כך שאני מאמין שאם תחשוף את הילדים החרדים לדברים הללו רובם יחזרו בשאלה, לא בהכרח מאידאולוגיה אלא יותר מתאווה.

איציק 9 בפברואר 2017

לא רק אבולוציה, סתם גאגרפיה, מתמטיקה, אנגלית, ספרות, פיזיקה, כל השטויות הללו. אם אתה צודק שיותר נפתחים לזה בגילאים הצעירים אז זה מבורך.
לגבי הפורנו, סקס, אז אתה משלה את עצמך שזה פחות, זה פשוט יותר בהחבא. התוצאה של ההדחקה הזו מביאה לדברים שנחשפים יותר ויותר עכשיו על המעשים בקהילה החרדית שמושתקות והנפגעים עם משפחותיהם מאויימים. עדיף שהיה יותר חופשי.
לגבי הריאליטי וסמים, לא יודע, אולי אתה צודק, ובהחלט בשמחה היתי מקצץ אצלינו החילונים.

צביקה 9 בפברואר 2017

את דעתי על לימודי ליב"ה אתה יודע.
אני בעד ללמוד כמה שיותר לימודי ליב"ה (למעשה אני חושב שדעתי השתנתה בעקבות הדיונים איתכם), כמובן שבמקביל גם לימודי קודש, בערך חצי-חצי.
הזכרתי אבולוציה בשל הניגוד (לכאורה) עם האמונה באלוקים.
לגביי מין ופורנוגרפיה, אז אני לא יכול להתמודד עם מה שאני לא יודע, עם מה שאני כן יודע וזה שרוב רובם של בני הנוער החילונים מקיימים יחסי מין לפני גיל 15 ונחשפים לפורנוגרפיה לפני גיל 13 אני כן יודע, ולא הייתי רוצה לגדל כך את ילדיי.
לגביי ריאלטי אני שמח לשמוע שאתה בעד קיצוץ השאלה היא מה עושים בשביל זה, לאחרונה שמעתי שהרבה חילונים הוציאו את הטלוויזיה מביתם, שזה צעד אמיץ ונבון, ולדעתי אחד הפתרונות לבעיית הריאלטי.
לגביי סמים הפתרון הוא כנראה לגיליזציה. ;-)

יריב 9 בפברואר 2017

אפשר לראות מקור לטענה שבצלם (לכאורה ההקבלה לקשת הדמוקרטית המזרחית) רוצחים מישהו, חפים מפשע או אחרים? גם לטיבי זה יהיה מעניין, אבל לבצלם עוד יותר.

אביאל 8 בפברואר 2017

אני מניח שעידן טראמפ אכן מגיע בכל הכוח, תתפלא יש אפליה ומוכחת, אתה מוזמן להגיע לכל אוניבריסטה ולהסתובב בקומות של הסגל, לבחון את רשימת מאה האנשים העשירים בישראל, לראות את אחוז בעלי התארים לפי מוצא, את ההכנסה, את אחוז בעלי הבתים ועוד שלל נתונים.

ואתה מוזמן לראות גם שלל תחקירים עיתונאיים בנוגע למציאת עבודה, אותן יכולות, אותם תארים, אותו ניסיון וההבדל היחיד הוא בשם המשפחה ותתפלא מהתוצאות.

היסטוריה לעניים 8 בפברואר 2017

על מצוינות שמעת? הרשקו צחנובר עדה יונת זה אפלייה של אשכנזיות? איפה זה מראה על אפליה ב2017 , 50 פלוס שנה אחרי העליות? הבכי והנהי ממשיך על ידי בכייני הבצל עם הוילה בספסופה שאני יכול רק לחלום עליה וחותמת של גנב. אפליה בעבודה? את השוק ב2017 מעניין רק עניין אחד- שורת הרווח. אז אם אתה מתכנת טוב אתה תעבוד. אם אתה אייזנקוט ממרוקו אבל חושבים שאתה טוב מהמתחרים שלך ממוצא האשכנז אתה תהיה רמטכ"ל. ואם אתה תשובה או צדיק בינו , הנפוטיזם שלהם מאותו הריח של פדרמנים ושות.

אביאל 8 בפברואר 2017

אף אחד לא אמר שהאפליה נשארה כמו בשנות ה50 או ה60. אבל היא עדיין קיימת ולראייה המדדים השונים שציינתי.

אף אחד לא אמר וטען שזוכי פרס הנובל או מוצלחים אחרים הצליחו על חשבון אחרים.

מה זה אומר חותמת של גנב ?

הנקודה היא שבממוצע, מזרחי ואשכנזי עם אותו סט יכולות וקבלות לא יקבלו מדרג שווה, עם זה אתה לא יכול להתווכח כי אלה העובדות בשטח, אלה הנתונים שציינתי ואלה גם התחקירים העיתונאיים.

אם כבר הזכרת נפוטיזם, אז לאנשים פרטיים מותר לבחור בצורה חופשית בתוך העסקים שלהם במסגרת החוק, כלומר זכותם המלאה לתת תפקיד לאחיין שלהם רק בגלל שהוא אחיין שלהם, הנקודה היא במקומות הציבוריים או כאלה שמקבלים כספים ציבוריים, שם נפוטיזם הוא אסור אבל הוא מתקיים, גם בעמדות השפעה ציבוריות, כמו התקשורת, מספיק לראות את רשימת הבנים והבנות של.

כל זה לא אומר שאין שיפור, סבא שלי הגיע לכאן והתיזו עליו DTT, הוא הגיע לכאן מחוסר כל, אבל בזכות הרצון שלו ולאחר מכן של אבא שלי שעבדו קשה אני לפחות זכיתי לזה שמעולם לא חוויתי אפליה בימי חיי (הם כן), לא בבית הספר, לא בצבא, לא באוניבריסטה ולא בעבודה, אבל זה בעיקר בגלל שחינכו אותי בכלל לא לקחת את הדברים האלה בחשבון. אבל זה ממש לא אומר שזה לא קיים, לי יצא לראות את זה לא פעם.

אופיר 8 בפברואר 2017

אביאל, לימדתי מספיק זמן בישראל כדי לדעת שהמחלקות להנדסה מלאות בסטודנטים, חלקם המעולים שבמעולים, ורק מעטים מהם מבכרים קריירה אקדמית על פני משרות מכניסות מחוץ לכתלי האוניברסיטה.

אני מופתע שמישהו כמוך, שאוהב למלא כל תגובה ברשימה ביבליוגרפית, ממהר לצייר כאן חץ: מיעוט חברי סגל מזרחיים –> אפלייה.

לא, אין אפלייה.

אופיר 8 בפברואר 2017

מלאות בסטודנטים *ממוצא מזרחי*

אביאל 8 בפברואר 2017

אופיר – כתבתי כבר למעלה, קיימת אפליה, תרצה או לא תרצה, בשוק חופשי ופתוח ונטול אפליות היית רואה חלוקה שווה פחות או יותר של מזרחים/אשכנזיים, זה לא המצב, יש ועדות קבלה והערכה במוסדות אקדמיים, אלה מטבעם נוטות לבחור את הדומים להם, הדוגמא הכי מובהקת היא בית המשפט העליון, שתמיד מחזיק מזרחי אחד (מיהרו לבחור את מזוז עם פטירתו של אדמונד לוי) או ערבי אחד ובעבר אישה אחת. איך מרים נאור אמרה לא מזמן (ותודה לרוברט אילטוב על החשיפה) בנוגע למינוי של אלרון לבית המשפט העליון, הוא לא קורץ מהחומר שמתאים לבית המשפט העליון בישראל, נו אם היה נולד ברחביה היה מהחומר המתאים.

תומאס נוימן 8 בפברואר 2017

מה קשור רחביה? היא פשוט מכירה את מעלותיו כשופט מחוזי. הוא פשוט לא מספיק טוב.

אביאל 8 בפברואר 2017

תומאס – מפליא שמי שהוא נשיא בית משפט מחוזי בישראל צריך חותמת משופט בית משפט עליון, בועדה למינוי שופטים אמרו כאמור את המשפט אבל לא הסבירו אותו ואם היו מסבירים אותו הוא היה מתנגש עם ההמלצות שאלרון קיבל משופטים וקולגות אחרים בתחום.

מה קשור רחביה ? תבדוק איפה כל השופטים לדורותיהם בבית המשפט העליון למדו, באיזה חוג הם מסתובבים ובאיזה אג׳נדה נוכחית הם מחזיקים ותבין היטב.

אלי 8 בפברואר 2017

בהחלט יש אפלייה של ימניים בעליון.

Ljos 8 בפברואר 2017

לעזאזל.
גרמו לי להסכים עם (רוב) הדברים שאביאל כותב.
סוף העולם? כבר רואים את הסימנים. צ'אק נוריס, ארבעת פרשי האפוקליפסה בכבודו ובעצמו, בישראל, כנראה בדרך להר מגידו.

אלכס 9 בפברואר 2017

אני רק מילה – שיויון הזדמנויות לא גורר שיויון תוצאות.

כל הטיעונים על תסתכל על ותראה הפלייה פסולים. מה שאני רואה כשאני מסתכל על ורואה יתר\חוסר ייצוג ל זה אנומליה. אם האנומליה שם בגלל אפליה, אז יש בעיה, אבל זה בדיוק מה שצריך להראות.

yaron 8 בפברואר 2017

אבל כשמדובר בנשים אז זה אפליה ולא מצוינות נכון?
שריון לנשים זה נהדר אבל לאחרים זה פגיעה במצויינות…

אופיר 9 בפברואר 2017

נשים (מזרחיות או אשכנזיות) מתמודדות עם קשיים גדולים בהרבה באקדמיה מאשר גברים. הן (וגם אנחנו) מקימות משפחה בד"כ בשנים הכי קריטיות בקריירה האקדמית, ובין אם המצב הזה הוא רצוי או לא – סופגות פגיעה קשה יותר מאשר הבעלים, על פי רוב.

כשהן נאלצות להתמודד עם ועדת מינויים גברית למהדרין שרק סופרת פרסומים ומגלה 0 סימפטיה לנסיבות – הן בבעיה. לכן טוב עושים כשמגדילים את הייצוג שלהן, ולרוב (במדעים המדוייקים ובהנדסה) תגלה שהן מבריקות בהרבה מהקולגה הגברי הממוצע שלהן (תוצאה של ברירה טבעית דרוויניסטית).

yaron 9 בפברואר 2017

אני לא טוען שאין אפליית נשים, רק שואל למה כשמדובר על שריון לנשים לא עולה טיעון המצויינות וכשמדובר במזרחים כן.

אופיר 9 בפברואר 2017

אין אפליית נשים, אף אחד לא מונע ממועמדת מעולה עבודה בגלל שהיא אשה, יש חוסר התחשבות בנסיבות שלהן.
ומועמד ממוצא מזרחי למשרה לא מתמודד עם שום קושי שאני או אחרים לא נתקלים בו, ולכן אין שום סיבה לשריין להם תקנים.

צביקה 9 בפברואר 2017

אז לאישה שלא מגדלת ילדים יש את אותם סיכויים כמו לגבר?

מיקו G 9 בפברואר 2017

לא בהכרח. תמיד יש בעיני המעסיק את הסיכוי שיום אחד תחליט לעשות את זה.

אופיר 9 בפברואר 2017

חד משמעית: כן.

צביקה 9 בפברואר 2017

לפי זה אז העדפה מתקנת כלפיי נשים, צריכה להיות מופנית לנשים עם ילדים בלבד.

אופיר 9 בפברואר 2017

כשאתה מקבל לעבודה אשה בת 30 ללא ילדים, אתה לא מחתים אותה על סעיף כריתת רחם.

צביקה 9 בפברואר 2017

אתה גם לא מחתים גבר שהוא לא יעשה ניתוח לשינוי מין.
כך שאולי גם לא כדאי לקבל גברים לעבודה.
כמובן שאני פופוליסט.
בסופו של דבר צריך העדפה מתקנת כלפיי נשים כלפיי ערבים כלפיי אתיופים כלפיי חרדים וכלפיי מזרחים, כל עוד המעסיקים לא מוכיחים שהם מקבלים לעבודה ללא הפליה.
בקיצור מי שצריך להוכיח שיש או אין הפליה אלו לא המופלים אלא המפלים. זו דעתי.

yaron 9 בפברואר 2017

נסה לשלוח את אותו רזומה בדיוק כשאחד הוא מניסים אברג'יל מבתים והשני מדני הכט מהרצליה ותראה את כמות התשובות…
אני מכיר אנשים שעשו את זה והתוצאות לא נתונות לפרשנות.
אני גם מכיר לפחות שני אנשים ששינו את שם משפחתם והקריירה שלהם העלתה הילוך.
עצוב אבל נכון.

צביקה 9 בפברואר 2017

אצלנו מקובל לשנות את השם משפחה כדי להתקבל לישיבה אשכנזית. עצוב שזה ככה :-(

אמוץ כהן-פז 9 בפברואר 2017

זה נכון גם בצרפת.

צביקה 9 בפברואר 2017

באמת? חשבתי שזה רק אצלנו.

מיקו G 8 בפברואר 2017

האקדמיה מלאה בפרופסרים שאת הלימודים שלהם עשו כשהאקדמיה הייתה 90% אשכנזים, זה לא חוכמה להשוות.
כמה מהמרצים החדשים הם מזרחים, כמה אשכנזים, וכמה ביחס לכלל האוכלוסיה בתקופה שהם למדו?

אביאל 8 בפברואר 2017

מיקו – אני לומד לתואר שני באוניברסיטה העברית, אתה מוזמן לבוא למפגש של מאסטרנטים ובעיקר דוקטורנטים ולבחון בעצמך ואגב לראות כמה בנים\בנות של נמצאים שם. יש מזרחים, אבל הרבה פחות מאשכנזים, אגב זה נכון לא רק לגבי מזרחים, זה נכון לימניים, לדתיים ולערבים, יש המון סטונדטים ערבים או דתיים ומעט מרצים כאלו באופן יחסי, לפחות באוניברסיטה העברית. בשוק חופשי אותה כמות היתה צריכה לעלות בדרגות עם הטיות סבירות לפה ולשם.

אגב, אצל נשים זה יותר מובהק, הן רוב בתואר הראשון והשני ושמגיעים לדוקטורנטיות הן במצב טוב גם כן, אבל שצריך לקבל משרה, שם הפער ענקי.

מיקו G 8 בפברואר 2017

ביחס למה? תקן אותי אם אני טועה, אבל על גבול הבלתי אפשרי להפלות אנשים בקבלה למאסטר באוניברסיטה בארץ, זה מבוסס אך ורק על ציונים אובייקטיבים. ולגביי דוקטורנטים, ענית לעצמך, אתה לא יכול לקחת דוקטורנט מתלמידי תואר ראשון או מאנשים שלא עשו תואר, אז אם יש מעט מאוד מזרחים/דתיים/ימניים/ערבים בין תלמידי תואר שני אז מן הסתם יהיו מעט מאוד מזרחים/דתיים/ימניים/ערבים בין הדוקטורנטים. למה יש הרבה אשכנזים בין תלמידי תואר שני? אני מניח שזה חינוך מהבית ו/או העדפות אישיות.
כשאני למדתי לתואר ראשון באוניברסיטה העברית, אמנם אני תמיד אהיה בנחיתות בדיון כי אישית אין לי מושג מי מזרחי ומי לא, אבל לא שמתי לב לשום הגמוניה של מוצא מסויים בין התלמידים. ורוב המרצים למדו בתקופה שבה כן הייתה הגמוניה, ולכן יהיה להם רוב מוחלט עד שכולם יפרשו.
דוקטורנטים הם קבוצה סלקטיבית של אנשים שסיימו תואר ראשון והמשיכו לתואר שני, סיימו תואר שני והחליטו להמשיך באקדמיה והתקבלו לדוקטורט. המקום היחיד בו הייתה אפשרות להפלות אותם היא בקבלה לדוקטורט. האם היום יש אחוז זעום של דוקטורנטים שמאושרת להם בקשת הדוקטורנט מבין המגישים שהם מזרחים ביחס לאשכנזים? זאת שאלה מעניינת. אני מציע שתבדוק. זאת הדרך היחידה שבה תצליח לשכנע כל אדם שלמד סטטיסטיקה מעבר לבסיסית בטענה על אפליה.

אביאל 8 בפברואר 2017

מיקו – כדי להגיע לדוקטורט, צריך לכתוב תזה, כדי לכתוב תזה צריך להיות (לפחות באוניברסיטה העברית) תלמיד מחקרי, כדי להיות תלמיד מחקר עוברים ראיון אישי עם יועצי החוג.
אני מקווה שזה פתר לך את העניין.
כמו שאמרתי, אתה מוזמן בהחלט לבוא לאוניברסיטה ולראות מי דוקטורנט (ופוסט דוקטורנט) ומה מוצאו.

מיקו G 9 בפברואר 2017

אוקיי, אז כמה שאלות : אתה טוען שיועצי החוג מקבלים רק אשכנזים? יש לך נתון שמאושש את זה באיזושהי צורה?
ויועצי החוג הם המבחן למעבר לתואר שני? אני נתקלתי בכמה דרישות לתואר כזה, באוניברסיטה העברית, בזה לא יצא לי להתקל. הכי קרוב שראיתי זה הגנה על התזה, אבל גם שם לא נראה לי שלאשכנזים מקלים מול מזרחים.
ולעוד שאלה, מי בכלל יודע מי אשכנזי ומי מזרחי?

אופיר 9 בפברואר 2017

אביאל, סלח לי אבל אתה מחרטט ואתה יודע את זה. אל תביא לי מספרים אבסולוטיים של סטודנטים לתארים מתקדמים, דבר איתי בשיעורים: כמה מתוך המזרחיים שבקשו להתקבל לתארים מתקדמים נדחו, וכמה מבין האשכנזים.

אין מזרחיים בתארים מתקדמים כי הם לא מעוניינים במסלול הזה. איך תזכה בלוטו אם לא תמלא טופס?

יואב 9 בפברואר 2017

אופיר,
אני לא מערער על קביעתך(כי אני לא יודע) אבל ממה זה נובע? למה מזרחיים פחות מעוניינים במסלול כזה לדעתך? לא שואל בציניות.
הערת אגב, אני מזרחי ומאסתי בשיח הזה, בעיקר מהצד המזרחי שבו. לא הרגשתי על בשרי שום אפלייה ונהי על המצב הזה רק מקבע אותו יותר בתודעה. עצם העיסוק בו אולי אפילו משחית קצת את הנפש. ראוי לה לנפש לעסוק בדברים מעניינים יותר(:

אופיר 9 בפברואר 2017

היי יואב, בשמחה: קריירה אקדמית היא מסלול סיזיפי שמצריך אורך נשימה ובהרבה מקרים כיסים עמוקים, מפני שהוא נגרר שנים אל תוך שלב הקמת המשפחה, ומצריך בהרבה מקרים מעבר לחו"ל וקיום של משפחה שלמה על משכורת עלובה.
לכן, בהרבה מקרים, מחקר אקדמי הוא פריבילגיה של בנים למשפחות מבוססות, שנהנים מתמיכה כלכלית נרחבת של ההורים במשך הרבה שנים.

היות ולא הרבה צעירים ישראלים ממוצא מזרחי מגיעים מתנאי פתיחה כאלה, תראה אותם בדרך כלל בוחרים במסלול לימודים פרקטי (הנדסה או מדעי המחשב) שפרנסה בצדו. מאחר ועדיין לא שמעתי על טענות על אפלייה בהייטק, אני מניח שהם מרוויחים יפה, ומצפה שבקרב ילדיהם תראה פרופסורים למכביר.

מה שכל זועקי הקיפוח מעדיפים להדחיק הוא שפערים כאלה לא נסגרים מהר, ואם אחרי דור אחד הם עדיין קיימים זה לא בגלל קיומה של קונספירציה.

אביאל 9 בפברואר 2017

אופיר – זה סיפור הביצה והתרנגולת, איך בדיוק יבססו את עצמם בלי התמיכה והאפשרויות שהתואר השני מעניק בימנו ? יהיה להם יותר קשה, לגבי הסזיפיות וההשקעה הנדרשת, אפשר לטעון את זה על הרבה דברים שיכולים למנוע דברים מאנשים בחייהם, לא אמרתי בשום מקום שיש איזה קונספירציה, יש תרבות הגמונית שעדיין נותנת את אותותיה (גראמשי כתב על זה מזמן) וזה המצב, הסיאוב האקדמי הידוע לשמצה עדיין מאפשר את זה במידה מסוימת, בעיקר בתארים המתקדמים ובסופו של דבר גם הנתונים לגבי התואר הראשון מראים את זה וזה בא לידי בדיוק בדיוק כמו שצור כתבה למטה.

אם הדברים שאתה אומר נכונים, היינו צריכים לראות דווקא ייצוג יצר למזרחים במקצועות פרקטיים, ממה שאני ראיתי או קראתי אין כזה דבר, החלוקה בלימוד שווה פחות או יותר, אם מה שאתה אומר היה נכון היינו צריכים לראות גם יותר אשכנזיים בלימודי מדעי הרוח (ברמת תואר ראשון) וגם זה לא המצב, התחרות תיהיה תמיד על המקצועות המבוקשים.

אגב, הדברים אולי היו נכונים אם היו נמדדים בדור שעלה או בדור ראשון ושני, אבל הייצוג החסר והפערים עדיין קיימים גם בדור השלישי וזו נקודה חשובה.

אופיר 9 בפברואר 2017

אני מכיר רק את העולם של המדעים המדוייקים, שם הכל נעשה בצורה, ובכן, מדוייקת, ומההיכרות שלי עם יו"רים של ועדות הוראה לתארים מתקדמים למיניהן, זה עסק מאוד קר: מתקבלים עם ממוצע X מתואר ראשון מאוניברסיטאות A, B או C, או שמתקבלים על תנאי עם חובות השלמה. כך טוב, וכך יאה, והפוליטיזציה של כל דבר במדעי הרוח והחברה עושה לי בחילה.

יואב 9 בפברואר 2017

אופיר, תודה

אביאל 9 בפברואר 2017

מיקו ואופיר – כמובן שאין לי או לאף אחד לצורך העניין את הנתונים לבדיקה כזאת, מי יאסוף כזה דבר בימנו ? ולועדות קבלה בימנו יש אינסוף דרכים ״לתרץ״ אי קבלה, אני מסתכל בסופו של דבר על מבחן התוצאה והוא בקבלה.

ואופיר לגבי הפסקה האחרונה שלך, לא רק שהיא מבוססת ל כלום, מאיפה לעזאזל אתה יודע שמזרחים לא מעוניינים בתואר שני ? אני מזרחי והיה ברור לי מהיום הראשון שלי באוניברסיטה שאני מעוניין בתואר שני, על סמך מה אתה טוען כזה דבר ? אתה גר בארה״ב לא ? היית מעז להגיד את זה על שחורים או היספנים ?

אופיר 9 בפברואר 2017

אביאל, הסברתי ליואב בדיוק מה הסיבה. וכן, הייתי אומר על שחורים או היספנים בדיוק את אותו הדבר וגם מוסיף ואומר שבמקומם הייתי עושה את אותה הבחירה בדיוק.

מיקו G 9 בפברואר 2017

לצורך העניין יש מיעוט של נשים בתואר ראשון בהנדסת חשמל, אז זה אומר שהן מופלות?
סטטיסטיקה לא עובדת ככה. אם מישהו רוצה לטעון לאפליה, הדבר הבסיסי יהיה לגבות את זה בעובדות מהימנות ומשכנעות מבחינה אקדמית.
באופן כללי כדי שאדם ירצה לשלם את המחיר של חיים אקדמאים, הוא צריך להיות מכוון לנושא, במיוחד אנשים מוכשרים שיכולים להרוויח הרבה יותר כסף, הרבה יותר בקלות במקום אחר.
אתה יודע מה התפלגות האשכנזים ומזרחים (לא שאפשר לדעת על רוב הישראלים היום) במקצועות באקדמיה?
אף אחד לא אמר שאין פערים, בסך הכל אמרנו שאין אפליה, זה לא אותו דבר.

באבא ימים 9 בפברואר 2017

אביאל- ״אני מסתכל על התוצאה״. כאן הטעות שלך. התוצאה יכולה ללמד אותך על אי שיוויון לא על אפליה. כדי להחליט במה מדובר אתה צריך להסתכל על הגורמים. היתה אפליה והיה לה קונטקסט. אני יכול למצוא לאפליה הזו נסיבות מקלות אבל נניח לזה כרגע.

היום לדעתי יש אי שיוויון אבל לדעתי אתה ממהר מדי להכריע ביחס לגורמים לו ומדבר על איזהשהוא תת מודע קולקטיבי ולדעתי אתה יורה לעצמך ברגל כשאתה עושה את זה. כי אתה מזהה לא נכון את הבעיה.

הבעיה העיקרית היא בבסיס הפירמידה- פחות מזרחיים (באופן יחסי ליצוגם באוכלוסיה) מתחילים לימודי השכלה גבוהה. וקיים קשר בין לימודי השכלה גבוהה לבין הכנסה. ישנן כמה סיבות לכך. מערכת החינוך מטילה לא מעט אחריות על ההורים ובכך מנציחה את פערי ההשכלה של דורות קודמים ואת פערי ההכנסה של דורות קודמים. זה נכון במרכז וזה נכון ביתר שאת בפריפריה. אם מערכת החינוך תהיה חזקה יותר ואם ההורים יתנו לה יותר גיבוי הפערים הללו יצטמצמו. אגב- בהשוואה לדורות קודמים הם מצטמצמים אבל אני מסכים שאפשר לעשות יותר. בשורה התחתונה, לא מעט מתחיל משם ויש בעניין הזה אחריות גם לממשלה וגם להורים. זה מאמץ משולב וזה לוקח זמן. דבר אחד ברור- אם ההורים יאמינו שהמערכת נועדה לדפוק אותם וינחילו את האמונה הזו לילדיהם מצבם לא ישתפר המקסימום שהם ישיגו זה שיהיה יותר רע לאחרים.

דת – אין מה לעשות- ככלל, לימודי דת לא באמת תורמים להצלחה אקדמית, למעט בנקודות הקיצון. העמקה של ממש בלימודי דת כן יכולה לתרום ודוגמה לכך היא ריבוי המשפטנים הדתיים (הרבה מעבר ליצוגם באוכלוסיה), ככלל אבל, לימודי דת לא מכינים אותך לעולם האמיתי. היות שבמוסדות החינוך הדתיים המזרחים מיוצגים מעבר לשיעורם היחסי באוכלוסיה הרבה מאוד מזרחיים מוצאים את עצמם מחוץ למשחק ההשכלה הגבוהה ולכן הם סובלים מתת יצוג ככל שרמת ההשכלה עולה. להחלטות, מה לעשות, יש מחיר.

בקיצור יש גורמים היסטורים שאשמים במצב הזה. יש גורמים מערכתיים היום שאשמים בו. ויש גורמים תרבותיים היום שאשמים בו. דבר אחד ברור- לצעוק אפליה זה לא לזהות את הבעיה ומכאן, לא להצביע על הדרך לפתרון.

חיים שדמי 8 בפברואר 2017

אביאל, אני לא יודע אם אתה מזרחי או אם אתה מזדהה אם שיח השד המזרחי, אבל אם כן – הרגע הוכחת שיש אפליה. של השיח המזרחי את האינטלגינציה.
נעזוב את כל שלל הטיעונים שאפשר להמציא לך – מספיק אחד. בוא נבטל את זכות ההצבעה בבחירות לישראלים יוצאי מדינות ערב, נחכה עשרים שנה ונדבר אז. שנוכל להשוות. או שניתן כזאת לפלשתינאים (הידעת? זכות ההצבעה היא זכות יסוד בדמוקרטיה).
ועוד דבר – אחד הדברים שמאפיינים את ראשי שיח השד המזרחי, בהכללה, הוא הזדהות עם המאבק הפלשתינאי. אני מניח שאתה מבין שאני לא מעריך אותם יתר על המידה ללא קשר לעניין הפלשתינאי שהם יותר מתופסים עליו טרמפ.
רואה אביאל? לא כל השמאל רקמה אחת. כמו שלא כל הימין רובי ריבלין.

אביאל 8 בפברואר 2017

שדמי – לא ברור לי ההיקש במשפט הראשון שלך, אגב אני מזרחי ועצם העובדה שאתה יוצר מדד של השיח המזרחי מול האינטלגנציה היא פשוט גזענות לשמה.

גם הפעם לא הבנתי לצערי את עניין שלילת ההשוואה. אגב, עדיף שתדייק בעובדות והן כאלו, הפלסטינים תושבי מדינת ישראל (שסוציולוגיות נקראים ערביי-ישראל) זוכים לזכות הצבעה מלאה, למעשה הם הערבים היחידים במזרח התיכון שחיים במדינה שמאפשרת חופש הצבעה ודמוקרטיה אמיתית (אתה מוזמן לפתוח את אינדקס הדמוקרטיה של Freedom House). הבחירות האחרונות שהתקיימו ברשות הפלסטינית היו דמוקרטיות לעילא ולעילא, בפיקוח בינלאומי ועם ערבויות ישראליות, להזכירך הם העלו את חמאס לשלטון בעזה. אז זכות ההצבעה עומדת וקיימת גם לערביי ישראל וגם לתושבי הרשות הפלסטינית, עם זאת האחרונים לא זוכים לממש אפשרות זאת, משום שהרודן מחמוד עבאס לא מאפשר לקיים בבחירות מחשש שהוא יודח מכיסאו.

תאמין לי שיש לי ביקורת מכאן ועוד חדשה על הקשת הדמוקרטית המזרחית, בעיקר בנוגע לדברים שכתבת על ההזדהות המזויפת על המאבק הפלשתיני, זה לא התחיל מהיום, זה היה עוד מימי הפנתרים השחורים והחבירה שלהם לקומוניסטים.

אגב, לא ענית לי, יש אפליה של מזרחים בישראל ? והאם היית חותם על הטקסט על ההחלפות שהצעתי ?

אלי 8 בפברואר 2017

לא לא לא, הם ערבים תושבי ישראל, שהחליטו לקרוא לעצמם פלשתינים על מנת לטעון על בעלות על ארץ ישראל.
ההורים שלהם היו מתביישים בהם אם הם היו יודעים שהם יקראו לעצמם בשם הזה.

באבא ימים 9 בפברואר 2017

אביאל- אני חושב שאתה צריך להבחין בין העדר שיויון לבין אפליה. יותר קל למצוא ראיות להעדר שויון אבל אנא הבא ראיות לאפליה.

איציק 9 בפברואר 2017

במקרה הזה גם הצד השני נכון, קיומו של שיוויון אינו מצביע על חוסר אפליה. זה יכול להיות לשני הכיוונים.

באבא ימים 9 בפברואר 2017

ועוד נקודה אביאל שאני לא מבין איך אינך שם לב אליה. רק אתמול ניהלנו כאן דיון על ה pc והרעות החולות שבו. העמדה שאתה מציג כאן לפיה אם יש אי שוויון יש אפליה ויש איזה משהו תרבותי במיינדסט האשכנזי, יותר מזה- בתת מודע האשכנזי שמנציח אותה היא בעצם טענת ה white privilege שטוענים הסטודנטים הכי הזויים בקולג׳ים הכי שמאלניים בארה״ב. כשאתה בוחן את ההיסטוריה הטענה שלהם הזויה ככל שתהיה נשמעת אפילו יותר הגיונית מהטענה שלך.

כי בוא נזכור משהו על האפליה ההיסטורית. בארה״ב היו למעלה מ 200 שנה של עבדות. היו מדינות בארה״ב חוקי אפרטהייד עד שנות השישים של המאה הקודמת. בישראל לא היה מעולם שום דבר כזה. בכלל, אם אתה מסתכל על איך ישראל עומדת ביחס לעולם מבחינת רקורד של התמודדות עם גלי הגירה, הרקורד הישראלי הוא רקורד של הצלחה מסחררת.

תסתכל על אירופה העשירה, השבעה והאופן בו היא מתמודדת עם מהגרים ששיעורים באוכלוסיה הוא לכל היותר 15% ותשווה את זה לישראל. בוא נזכור מי קלט את גל ההגירה של שנות החמישים- אוכלוסיה של 650,000 איש החיים במדינה צעירה, מפוחדת, מלקקת את פצעי המלחמה שהיום אנחנו יודעים שהיתה הנוראית ביותר בתולדותיה. מדינה עניה, מדינה שחיה תחת משטר צנע, מדינה הסובלת מטראומת שואה. האוכלוסיה הזה מתבקשת לקלוט 800,000 פליטים (אין הגדרה אחרת). תחשוב על גרמניה מתמודדת לא עם מיליון פליטים אלא עם 100 מיליון (!) פליטים ותקבל פרופורציות.

אז נכון- הפליטים שמדינת ישראל קלטה שונים מהפליטים שגרמניה קולטת. כאן אני לא משווה. לא ברמה האידיאולוגית ולא ברמת הנכונות של הפליטים עצמם להרתם לטובת המדינה. עדיין, האתגר בו מדינת ישראל עמדה הוא אתגר היסטורי. אתגר שאני לא יודע על אף חברה אחרת שעמדה בו. שה עומס חברתי וכלכלי עצום על משאביה של כל מדינה. זה עומס קולוסאלי, לא פחות, על משאביה של המדינה הננסית שקלטה את אותם פליטים. אתה לא מדמיין כמה סיפור ההגירה הישראלי רחוק מלהיות מובן מאליו. לא אירופה ולא ארצות הברית יכולות לראות אותנו עם טלסקופ. אנחנו רחוקים מהם מרחק שנות אור. אם היה פרס להתמודדות עם הגירה (ובועדת הפרס היו אנשים הגונים ולא מועצת זכויות האדם של האו״ם) לא היה ספק למי הוא היה מגיע.

כולם צריכים לזכור את זה כשמדברים על מפא״י. בנסיבות האלה, לצעוק white privilege זה הזוי.

ניב 9 בפברואר 2017

מעולה באבא, מעולה!

ר.בקצה 8 בפברואר 2017

האויב הערבי מצביע לשלטון העצמי הערבי שניתן לו ע"י רבין ופרס (בתאוריה, כמובן. בפועל אין בחירות כבר כמה שנים טובות, בגלל מאבקי כנופיות פנימיים). יש לך בעיה עם זה? מפריע לך? בוא בטענות למנהיגי המחנה שלך..
כשרבין ז"ל אמר מעל במת הכנסת שבהסדר הקבע האויב הערבי יקבל "פחות ממדינה" (וזה ציטוט) לא צרחתם שזכות הצבעה היא זכות יסוד בדמוקרטיה, נכון?
כמה "לא אופייני" למחנה שלכם. הרי אתם וצביעות זה כמו מזרח ומערב…

שלו 8 בפברואר 2017

את חברון החזיר רבין או פרס?

אביאל 8 בפברואר 2017

שלו – מה זה משנה, בכל פעם שהחזרנו קיבלנו גלי טרור וההבדל כיום בין הימין לשמאל הוא בדבקות בעקרון ההחזרה הזאת, כמו שכתבתי כאן לא פעם, יש קונצנזוס מוחלט בעם להחזיר את השטחים תמורת שלום, אז למה אין לזה תרגום למנדטים ? מהסיבה הפשוטה שהאנשים היום, חופשיים יותר בדרכי קבלת המידע ולכן מבינים היטב שהפלסטינים קיבלו שלוש פעמים הכל ובתמורה קיבלנו טרור, לכן הם לא מצביעים לשמאל. ברגע שיהיה איתות לשלום אמיתי (גם אם קר), כמו עם מצרים או ירדן לא תיהיה שום בעיה, ישראל רצתה להחזיר שטחים נרחבים לירדן והיא לא רצתה, ישראל רצתה שמצרים תיקח את עזה והיא לא רצתה. לא עצרתם פעם אחת לשאול למה ? אנשים היו מבינים היטב את המציאות ואת הנתונים, העובדה היא שתחת נתניהו מתים ונפצעים הכי מעט אנשים, עם זאת לא סיבה מספיק בסיסית לגרום לאנשים לבחור בו אז מה כן ?

שלו 9 בפברואר 2017

אני מנסה לכתוב תגובה אמתית,
אני לא יודע מה נכון,
אני חושב שכמעט בשום שלב אנחנו לא רצינו שלום, וכנראה המנהיגות הפלסטינאית לא רצתה מעולם.
זה שהשמאל באופן די גורף הוא פטאטי, לא מוריד ולא מחסיר מפטאטיות הימין.
יש לנו יותר מדי שנים מנהיגות נהנתנית, שקבלת ההחלטות שלה מתבססת על אינטרסים אישיים.
קצת דומה לשכנינו.
ויש אינטרס מובנה לשלטון לשמור ההדרה של ציבורים שונים.
כולל המזרחים והנשים.
האמת אין שום הבדלל בין ביבי לבוז'י שניהם שמרנים השומרים על מעמדו של הגבר הלבן ממעמד הבינוני גבוהה.
אין להם שום אידיאולוגיה מלבד זו.

ר.בקצה 9 בפברואר 2017

אדרבא,
כשרבין ופרס לא החזירו את חברון, צרחתם את הססמאות שלכם?

שלו 9 בפברואר 2017

אני לא יודע מי זה אתם,
גם לכתוב רבין ופרס באותו משפט זה מופרז.
באופן אישי מעולם לא סבלתי את פרס (גם רבין לא סבל אותו) ובטח לא הצבעתי עבורו.
מבחינה היסטורית האמת היא שרבין לא הספיק להחזיר כלום כמעט ועד שהשליט העליון ביבי עלה בפעם הראשונה,
הוחזרו עזה ויריחו (תחילה זוכר?).
כל השאר אם אני לא טועה הוחזר הועבר ע"י ביבי ויורשיו ראשי מפלגת השלטון הליכוד על צורותיה השונות.
אבל אם יש משהו שמאחד את הימין והשמאל בארץ זה אי מחויבות לאמת.

ר.בקצה 9 בפברואר 2017

לא ברור כיצד הטענות שלך קשורות לתגובה המקורית שלי.
תואיל להסביר?

שלו 9 בפברואר 2017

כי אתה תמיד מנתק את הימין מהשמאל.
וזה לא הסיפור.
הסיפור הוא אליטות ישנות.
כל אחת בדרכה משמרת את כוחה ע"י ערבוב הציבור בסיפורים לא רלוונטים.
כמו שלום.
כמו הפרד ומשול בין העדות השונות.
כמו שיסוע ציבור אחד בשני.
כמו הפליית מיעוטים, או על רקע מגדרי.
יש צורך להשאיר את החלש חלש.
יותר נוח להתעסק עם הפלסטינאים והטרור מאשר עם עיירות פיתוח או פריפריה.
זה פחות סקסי.
יותר קל כל הזמן לסמן בוגדים מאשר לדאוג לרווחה.
להדיר שיח ציבור ע"י פסילת האחר וזכותו לדעה.
ולא להתיחס לגופו של עניין.
זאת תרבות שקר.
מי שחי את מלחמת יום כיפור, זה בדמו להילחם בשקר.
מי ששרת בצבא ביחידה לוחמת ומכיר את הישראליות לא יכול לעמוד מנגד כאשר קיימת אפליה כלי אחים לנשק, מזרחיים, דרוזים בדואים והיום גם "סתם" ערבים.
הססמאות בוגדים ושמאל, סליחה סמול, הם זריעת חול ושיתוף פעולה.

Lord Anthony 9 בפברואר 2017

נראה לי שיש מקומות יותר ראויים להפיץ את הזבל האנטישמי שלך.

ר.בקצה 9 בפברואר 2017

שוב אתה?
כבר מכיר את התרגולת, לא?
הופ- ולאסלה.

באבא ימים 9 בפברואר 2017

לא שינית את הניק? גזען!

משה 8 בפברואר 2017

עוד טור גזעני מבית היוצר של שדמי. פשוט מביך לראות איזו קלישאה תל אביבית אתה.

yaron 8 בפברואר 2017

שאני אבין שדמי, אתה רומז שקשת מייצגת באיזה שהיא צורה את המזרחים?
כי אם לא, אז נסכים שהיא סתם עוד מטורללת שהעלתה לך את הסעיף…
לא שמישהו יכול "לייצג" מזרחים או אשכנזים או חילוניים או דתיים, אנחנו לא פוסטר עם שלושה צבעים או תמונה בשחור לבן.
גרבוז מייצג את החילונים או האשכנזים ???

צביקה 8 בפברואר 2017

אני בספק אם גרבוז מייצג את עצמו. :-)

אהד 9 בפברואר 2017

לא הבנתי מה הבעיה בטיעון של קשת.. עובדתית לפחות חציה נכון.. המסתננים מהווים בעיה על החיים סדרום תא, התושבים שם נאלצים או ייאלצו לעזוב ואני מניח שאי שם בהמשך מישהו (כנראה עשיר) יגזור קופון מהמגדלים שייבנו שם.
אני לא בטוח שזו המטרה באוזלת היד שם, אבל לא נשמע לי הזוי שזה אצל כמה אנשים בראש..

שלמה 9 בפברואר 2017

זו בדיוק הנקודה- היא טוענת שיש שם איזו יד מכוונת עם כוונות מאוד מחוכמות.
בפועל ברור לכולם שזורקו שם את כל הפליטים פשוט בגלל שלאף אחד לא היה אכפת מהאוכלוסיה הקודמת שגרה שם אז זה היה הכי נוח.

איציק 9 בפברואר 2017

האם העובדה שמישהו יגזור קופון אומרת שבהכרח זה יהיה אשכנזי? חוץ מזה שאין יד מכוונת, אני בטוח שיהיו כמה מזרחיים וגם כמה מעורבים שישמחו לגזור קופון על זה.

Trailblazer 9 בפברואר 2017

הטיעונים שלה הגיוניים לחלוטין כשחושבים על זה

אהד 9 בפברואר 2017

בואו נגיד ככה- זה לא הזוי לחשוב שיש גורמים בעיריית תא ובמקומות נוספים שהרעיון הזה לכל הפחות לא חלף להם בראש.
לגבי השאלה מי ייהנה מזה – החזקים. מי יפסיד – החלשים ובמקרה הזה החלשים בני עדות המזרח.

אהד 9 בפברואר 2017

לגבי האפלייה של המזרחים כיום –
1. תוצאות מדיניות האפלייה מפעם עדיין קיימות בשטח.
2. יש עדיין גזענות גדולה בחברה, חלקה הופך לאפלייה בפועל בשלב מסוים.
3. האפלייה וההתעלמות הממסדית כיום מכוונת כלפי החלשים והפריפריה.. עובדתית מדובר ביותר מזרחים שסובלים מכך מאשר אשכנזים.

צור שפי 9 בפברואר 2017

אני אשכנזי, יש אפליית מזרחיים, אולי בעבר היתה יותר אבל עדיין יש. זה התחיל בכך שאת המדינה הקימה אליטה אשכנזית שיחסה אל גל העליה של יהודים ממדינות ערב היה אינסטרומנטליסטי כדי שלא לומר גזעני. ברגע שמילאו את עיירות הפיתוח באותם עולים נתנו להם נתוני פתיחה פחות טובים ולמרבה הצער 60 שנה מאוחר יותר עדיין רמת הרפואה, החינוך וכו׳ במקומות האלה פחות טובה מאשר בישובים המבוססים במרכז ועדיין ישובים חלשים (קשת ודומיה יגידו מוחלשים) אינם מקבלים תמיכה מספקת מהשלטון המרכזי.
כל זה לא אומר שאין טרמפיסטים שקיפוחם אומנותם ושדמי אכן מטיב לזהות אותם אבל הדיון חייב להיות nuanced. אפלייה היתה. ויש.

באבא ימים 9 בפברואר 2017

צור,

אני חושב שדיון שהוא neuanced חייב לעשות הבחנה בין אפליה לבין אי שיוויון. שני הדברים אינם טובים אבל הכלים להאבק בהם הם שונים לגמרי. באפליה יש להאבק באופן חברתי ופוליטי על ידי הוקעת האנשים המפלים. באי שיוויון יש להאבק על ידי שינוי הגורמים המנציחים אותו. יש גם להכיר בכך שמאבק באי שיוויון הוא מאבק שלוקח זמן כי אין בו פתרונות קסם כמו מיגור הגורמים המפלים.

דיון שהוא neuanced גם חייב לעשות הבחנה בין אפליה היסטורית לבין אפליה בת זמננו. כל מה שכתבת מצביע לכל היותר על כך שכיום יש אי שיוויון שהוא תוצאה של אפליה היסטורית. הוא לא יעבור מן העולם על ידי הגדרתו כאפליה כי אז אתה נלחם במלחמה הלא נכונה. חולה סרטן שהחלים לא צריך לעשות כימותרפיה. הוא צריך לאכול בריא ולהתחזק.

איציק 9 בפברואר 2017

ממך לא היתי מצפה ש"להתחזק" זו אחת הפעולות שצריך לעשות כדי לתחזק את עצמך אחרי החלמה מסרטן ;)
נ.ב.: כל מאבק באי-שוויון הוא מאבק מפלה, רק שמכנים אותו אפליה מתקנת.

צור שפי 9 בפברואר 2017

באבא, האבחנה שעשית חשובה אבל לא תמיד קל להבחין, לפעמים הגבולות בין אפליה ואי-שיוויון מטושטשים. אני תמיד חוזר לדוגמה של גיסי, שהוריו עלו ממרוקו והוא גדל במה שנהוג לכנות "שכונת מצוקה" ושמערכת החינוך אוטומטית שלחה אותו למסלול של בית ספר מקצועי ורק בגלל מלחמה של אביו המנוח ש"לילד יש שתי שמאליות" הוא הצליח להעביר אותו לתיכון עיוני ומאוחר יותר הוא עשה דוקטורט בחינוך. ההסללה הזו לא היתה מקרה יחיד, זו היתה מדיניות. איך תקרא לזה?
אם תצליח, תסתכל בסדרה של אמנון לוי (עיתונאי שאני לא סובל בדרך כלל) על הפער העדתי ותראה חבר'ה צעירים שהחלומות שלהם מוגבלים לגובה האופק שהמערכת שבתוכה הם חיים מאפשרת להם. וזה לא הרבה. זה לא שמנקודת פתיחה כזו אי אפשר להצליח אלא שא-פריורי נתוני הפתיחה של צעירים כאלה פחות טובים ולאורך עשרות שנים המערכת לא פועלת בצורה שיטתית להקטנת הפערים ואם היא לא פועלת אז אין מנוס מהמסקנה שזה לא מקרי.
אני מציע גם לכל מי שיכול לראות את הסרט התעודי הנפלא "דימונה טוויסט" על שש או שבע נשים נהדרות ובעלות יכולת שעלו לארץ בשנות החמישים (כולן מצפון אפריקה חוץ מאחת מפולין) ושוגרו מהאוניה לדימונה. הסרט אדיר דווקא כי הנשים לא באות עם הדיסקורס של הקיפוח אבל ברור שנגרמו להן עוולות. אני לא כופר בכל הנסיבות המקלות, בניין אומה וכו', אבל צריך להכיר בעוולות האלה.

צור שפי 9 בפברואר 2017

שתי ידים שמאליות כמובן

באבא ימים 9 בפברואר 2017

לא אמרתי שלא הייתה אפליה. אני לא חושב שהיא קיימת כיום. כיום יש אי שיוויון.

באבא ימים 9 בפברואר 2017

ועוד דבר צור. יש הבדל בין ״לא מקרי״ לבין ״מכוון״. אפליה היא מכוונת. אני מסכים שאי השוויון הוא לא מקרי. אני מסכים שהמערכת לא עושה מספיק לצמצום הפערים. נראה לי שכחברה למרות כל הדיבורים הגבוהים זה לא ממש עדיפות מבחינתנו. אבל זה נכון לכל החברה לא לאיזה אליטה אשכנזית עלומה.

אם אתה רוצה תיאור כולל יותר ראה התשובות שלי לאביאל.

צור שפי 9 בפברואר 2017

קראתי גם מה שכתבת לאביאל. בסה"כ אנחנו מסכימים.

איציק 9 בפברואר 2017

איזה תשובה מבאסת ;)

צביקה 9 בפברואר 2017

חוצפה. ככה להרוס ויכוח טוב. :-)

שי חדד 9 בפברואר 2017

טור מלא יוהרה וגזענות

החיבור המקביל בין "אחותי ל"תור הזהב" מעיד על חוסר התמצאות של הכותב בשיח המזרחי והחלוקות הפנימיות והמהותיות בו. נדמה כבחירה נוחה לצורך רידוד הטענות של הצד אותו הכותב תקף.

גם ההערה על נשים המשתטחות על קברי צדיקים מאד מבליטה חוסר הבנה מהותית של מוטיבציה באקטים דתיים ומסורתיים, שוב בחירה נוחה בשירות גזענות הכותב

חבל שדברים כאלה נכתבים

איציק 9 בפברואר 2017

שי,
השתטחות על קברי צדיקים זו פגאניות במקרה הטוב, ועצם זה שאתה מתייחס לזה כאל אקט דתי מסורתי די מביישת את המסורת והדת. חבל שאתה מרדד את הדיון.

שי חדד 9 בפברואר 2017

מאוד מתנשא מצדך להחליט מה נמצא בתוך העולם המסורתי ומה שורשו נעוץ בפגאניות,
העולם של מסורות הוא רחב, הוא משתנה, ממוצא למוצא, מקהילה לקהילה, מבית לבית

פעולות הנעשות בשם המסורת לא יושבות על חשיבה הפשטנית של אם עשיתי X אני אקבל Y, אנשים לא חשבים ככה… השורש הוא הרצון להיכלל במשהו גדול ממך, השתייכות לדבר שמעניקה לך ביטחון. יש גם חיבור ישיר לדברים שאנשים בוחרים לעשות רק מתוקף העובדה שאבא שלהם וסבא שלהם עשה את זה וכך לדבר יש משמעות

בקיצור, תרצה או לא, הסיפור מורכב יותר

איציק 9 בפברואר 2017

גם בריקוד סביב האש והעלאת קורבן אדם לחתיכת אבן גרם להרגשה של השתיכות למשהו גדול ממך. אז מה, זה לא פגאני? מה שאתה כותב שיש המון אנשים שעדיין מקיימים טכסים אלו. אני טוען שיותר חמור, יותר ויותר אנשים, שרובם לא משכילים ושטופי מח, מצטרפים למעגל הפגאניות והופכים מדינה משרוצה להיות מתקדמת למשהו שהיא בין עובדי אלילים לאובדי עצות. התירוצים של המסורת לא מחזיקים מים בשייט במקרה זה.

צביקה 9 בפברואר 2017

דווקא כן מחזיקים מים בשייט, בעיקר בכנרת. :-)

שלא יובן לא נכון, עלייה לקברי צדיקים זה דבר טוב מהסיבה שהזכרתי למטה, אבל טקסים אחרים שאני אמנם לא התוודעתי אליהם באופן אישי אבל כן שמעתי עליהם, יכולה כן להיחשב עבודת אלילים, כמובן שאותו דבר אפשר לאמר על מרדף בלתי פוסק אחר כסף ותאוות אחרות או רצח (והתעללות) של בעלי חיים, צלייתם על אש ואכילתם אחר כך, כנ"ל אפשר לאמר על סגידה (בדווקא) לבג"ץ, או לערכים כמו ה-PC, או ויכוחים מאוד מתלהטים על ביצועים של ספורטאים מסויימים ועוד.

איציק 9 בפברואר 2017

יש לי הסתיגויות לתגובה, אבל עם חלקים גדולים ממנה אני חיי בשלום.

שי חדד 9 בפברואר 2017

אז אנחנו לא רואים דברים באותה צורה… בעיניי אין מימד פגאני בפעולות כאלו כי המוטיבציה המהותית והעיקרית היא לא התוצאה הישירה אלא תחושת הביטחון. יש גם הבדל בעצם הפעולה מביקור בקברי צדיקים ואפילו השתטחות לבין הקרבת קורבן אדם שהבאת בהשוואה הפופוליסטית והמזלזלת שלך, באופי הפעולה, בתרבויות בהן היא מופיעה וביכולת שלה לפגוע באדם אחראבל יותר קל לכתוב ככה, כמו שכתבתי גם שדמי עשה את זה פה למעלה.

יש נטייה בשמאל החילוני האשכנזי לחשוב שכל צורת חשיבה שמנותקת מרציונאליות באופן מוצהר ומובהק היא איזשהי הזייה מופרכת שתביא על כולנו אסון בשם הבערות. בזמן שמרבית האנשים מהמחנה הזה אולי לא מודעים לכמות ההחלטות שהם מקבלים באופן שאיננו רציונאלי

איציק 9 בפברואר 2017

אולי לשמאל האשכנזי באמת יש נטייה כזו אבל אני לא שייך אליהם אז שהם יגנו על עצמם.
בקיצור אמרת, זה פגניות, אבל במקרה שלנו זה בסדר, וזה לא.

שי חדד 9 בפברואר 2017

נשמה זה ממש לא מה שכתבתי אבל התחלת לעייף…

שיהיו ימים יפים ודיאלוגים פוריים בהמשך חייך

צביקה 9 בפברואר 2017

איציק, שי קרא לך בשם גנאי, אל תשאר חייב. :-)

איציק 9 בפברואר 2017

נכון, אם היה כותב נשמה טועה, אז עוד היה נסבל.
אחרי שהסטודנטים שלי אומרים לי אחי, וכבר תוכל לדמיין אך קופאית מכנה אותי, אז נשמה זה תואר של כבוד.

צביקה 9 בפברואר 2017

לא הבנת.
נשמה זה שם גנאי בגלל שאתה לא מאמין שיש כזה דבר נשמה (אני טועה?).

איציק 9 בפברואר 2017

הבנתי ידידי, אבל יחסית ל"אחי" ו"מאמי" זה עדיף.
אני לא אמרתי אף פעם שאני לא מאמין בנשמה, אמרתי שמה שאנחנו מכנים נשמה הוא באצם תוצר של תהליכים פיסיקאליים שאנחנו לא יודעים עדיין לתאר אותם ולפרש אותם (מקווה שפעם נדע). ההשלכות שלה הן כפי שאנו חשים אותה בחושים המחודדים פחות או יותר שיש לכל אחד מאיתנו. הפרוש שאתם נותנים לה לא מקובל עלי ולא משכנע כלל וכלל. אין זה אומר שהיא לא קיימת, זה אומר שאין לנו עדיין תאור טוב לתופעה, ולהיתלות בכול מני הסברים פרה-פסיכולוגיים נראה לי לא לעיניין. אבל כן, להיות "נשמה" זה לא נחמד, אבל לא פחות טוב כינויי גנאי אחרים שציינתי.

צביקה 9 בפברואר 2017

בסדר.

קטע שאני ממליץ לך לראות (כדאי כולו אבל מה שנוגע אליך החל מ-3:30 עד 4:40)
https://www.youtube.com/watch?v=K7N79A8urIY&spfreload=10
מנהג שכדאי לאמץ גם בחינוך הלא דתי.

איציק 9 בפברואר 2017

צביקה, לא היה לי זמן לשמוע את הכל אז שמעתי רק את מה שהמלצת. היא פשוט גנבה את מה שאני מדבר עליו לא פעם. אבל אני לא כועס, שתפיץ היכן שאפשר, לא אין את הכח שלה, יישר כח.

צביקה 9 בפברואר 2017

אני משער שאם נפטר לך קרוב משפחה במהלך חייך הלכת לבקר בקברו יותר מפעם אחת, למה אין לי מושג אבל הלכת.
אנשים שהולכים לבקר (הייתי במהלך חיי הרבה פעמים בקברי צדיקים, אף פעם לא ראיתי משתטחים, א"כ אף פעם לא נכנסתי לעזרת נשים כך שאין לי מושג מה קורה שם) בקברי צדיקים עושים כדי להידבק בגדולי האומה היהודית, שהם אנשים שאפילו אתה (אני משער שלא בכוונה) קורא להם צדיקים.

איציק 9 בפברואר 2017

צביקה, אני מניח שיש הבדלים ביני לבינך לגבי המונח צדיק. אצלי הוא לא חייב להיות אדם דתי. מצד שני, כיוון שאני לא מכיר את מעשי רב אלו הנקראים צדיקים אני מוכן לקבל שאכן היו כאלו. זה לגבי המינוח.
לגבי ביקור בבתי קברות וקברים בכלל. אין לי בעיה כשמישהו בא לקבר של קרוב משפחה, ידיד, אדם שהוא מעריך, ולמורך זה גם קבר של מישהו שבעיניו הוא צדיק. כאשר אנו רואים איך אנשים משתטחים עליהם כדי לקבל פרנסה, שידוך, בריאות או מה שלא יהיה, זה כבר ביזוי המת ולא לכבד אותו. לחשוב שחתיכת אבן שמתחתיה הוא קבור או העצמות שלו או נשמתו שמזמן פרחה לה משם יכולה לעשות כל זאת זה פגאני וכיוצא מזה, מאד פרימיטיבי. אין דין לכבד אדם מת בהגעתך לקברו לבין השתטחויות אלו. הבעיה לא עם ההגעה עצמה למתחם הקבר.

צביקה 9 בפברואר 2017

גם אצלי צדיק לא חייב להיות דתי.

בגדול מסכים מה שכתבת, אבל אשאל אותך שאלה: האם הנחת אי פעם זר פרחים על קבר? או לחילופין האם אי פעם דיברת אל נפטר שהיה קרוב ללבך כאילו הוא עדיין חי? אם כן, אפשר להבין למה?

אוסיף איזו אמרה מעניינת מרב המשתייך לציבור הדתי לאומי (הרב אורי שרקי), שאמר לפני כשנה וקצת: "יש פיגועים. ואז אומרים: מוריי ורבותיי, צריך להתחזק בלימוד התורה, בצדקה, בתפילה. שטויות במיץ עגבניות! מה זה קשור לפיגועים?! אם יש פיגועים, צריך להתחזק בקרב מגע, בהגנה עצמית ובהשלטת הריבונות" בהמשך הוא הוסיף "ברור שתמיד צריך להתחזק בלימוד תורה ויראת שמים אבל זה לא קשור לעניין".

אהד 9 בפברואר 2017

צביקה, עלייה לקברים מנוגדת לדת בגדול. ביהדות תימן לא ידעו איפה קוברים את גדולי הרבנים בדיוק מאותה סיבה (למעט הרב שבזי).
זה פגאני, אבל לא דבר נוגע.. בסוף זה לא פוגע באף אחד ותורם לתחושת השייכות כמו שאתה אומר.

צביקה 9 בפברואר 2017

אני לא יודע לגביי יהדות תימן (אני סומך עליך), אבל בקהילות אחרות כן נהוג לעלות לקברי צדיקים, לא יותר מדי אבל כן.
הרב שטיינמן סיפר לפני מספר שנים שהוא כמעט ולא ביקר בקבר רשב"י (פעמיים או שלוש), שזה ממש לא נתפס הרי כל ילד בחיידר ביקר יותר פעמים ממנו, ועדיין הוא כן ביקר כך שזה לא כלכך נורא.
וזה לא דבר פגאני בדיוק כמו שסתם עלייה לקברים היא לא פגאנית, אם הופכים את זה לטקס עם כל מיני תפילות שאין להם מקור ועוד כל מיני דברים שונים ומשונים, זה כבר דבר אחר.

אהד 9 בפברואר 2017

לפי ההלכה זה אסור. עם השנים העתקנו מעמים אחרים וכנראה שגם הרבה שטיינמן חוטא בזה.
לא סתם מקום קבורתם של גדולי האומה (משה, אהרון, רוב הנביאים) לא ידוע.

איציק 9 בפברואר 2017

אם אני מדבר, אני לא מצפה לתשובה, פתרון או מזור. זה משהו שאני גם עונה. אני גם מדבר לקירות (והרבה) וגם עונה בשם הקירות. לדבר אל מישהו קרוב שהלך לעולמו (או לכל עולם אחר אם קיים) זה משהו אישי של זיכרון של חוויה פרטית לא צורך בתמורה. התמורה היא עצם הזיכרון. כאן האנשים שבאים זה לא כדי "לדבר" עם הצדיק, כי אין להם מושג איך הוא נראה (ואולי מתמונות, כן), איך הוא נשמע, מה הוא חושב. הם באים לקבל תמורה ולפעמים גם נותנים לשלטן בכניסה כסף בשביל זה. אני כדי לדבר עם קרוב לא צריך להגיע לבית קברות, אני יכול לעשות זאת מהרכבת, בזמן רבע שלישי במשחקי מכבי סל (אין מה לראות בכול מקרה), וזו סתם שיחת חולין. אין בכלל מה להשוות.

צביקה 9 בפברואר 2017

לדבר לאדם מת זה דבר רוחני (כנ"ל גם לקירות) גם אם אתה מצפה לתשובה וגם אם לא, אני למשל כאשר אני מדבר אל אדם מת אני מצפה לתשובה רוחנית, למשל בקשה לשידוך, אני לא מצפה שפתאום תכנס המיועדת מהחלון, אלא אני מצפה כשאני אפגש איתה תהיה לי הארה (רוחנית) ולא אדחה אותה, יותר מיזה אסור על פי ההלכה להתפלל על נס, ולכן מי שמתפלל ומבקש משהו שלא יכול לקרות עובר על איסור.

איציק 9 בפברואר 2017

אז הם עוברים על איסור לפי השקפתך, ופגאנים על פי השקפתי. טוב לא יצא מזה. אם תרצה למצוא שידוך טוב, נסה פעם ללכת לפאב, אולי למסיבת רווקים. יש סיכוי לא רע שמישהו עם הגישה שלך יתפוס מישהי טובת מראה (ואילי גם מירעה), ותוכל להפנות את מאמציך לבקש דברים אחרים. לגבי השאלה האם המעשה הוא תופעה רוחנית או לא, לא יכול לסתור זאת (וגם לא רוצה), בכול אופן זו לא פעולה רצונית שאני מחליט עכשיו לדבר עם מישהו. יוצא פתאום שאני שם לב שאני רואה בדימיוני מישהו מעברי ומנהל עם דימיוני אינטרקציה שיכולה להתפרש כשיחה, או כל פעילות אחרת, אבל זו אף פעם לא פעולה יזומה ולא כוללת בקשה למשהו, אפילו לא שידוך. יש יותר סיכוי שאדון איך תשתנה תנועת הגלקסיות אם החביתה שלי תישרף מאשר משהו באמת עמוק.

צביקה 9 בפברואר 2017

נדמה לי שקשה למצוא בפאב שידוך, אפשר למצוא בילוי לילי או אפלו תקופתי אבל לא יותר מיזה.
אני מעדיף בליינד דייט, מאלף ואחת סיבות.

לגביי החלק האחרון של דבריך, יש שיקראו לזה (אני ממש ממש לא) "חבר דמיוני".

איציק 9 בפברואר 2017

יכול להיות. אצל דתיים יש המון כאלו, למה שלי לא יהיו, לפחות אצלי הם כאלו שאני מכיר עוד כשהיו מוחשיים מאד.

Ljos 9 בפברואר 2017

רגע, לא כמעט כל דבר ביהדות נלקח מהפגאניות? רק בשל העובדה שהיהדות צמחה בתקופה בה פגאניות שלטה בסביבה וזו הייתה מקור ההשפעה הכי בולט.
כלומר, כן, היהדות טורחת להבדיל בין כישוף חיובי לכישוף אסור, אבל בסופו של דבר – לא הכל כישוף?

איציק 9 בפברואר 2017

ממש לא. ראשית ההשתטחות על קברים אף פעם לא היתה חלק מהיהדות וזו די המצאה של העת החדשה או לפחות מאד התחזק.
שנית, יהדות זה לא רק פולחן, כי אם כללי התנהגות בין איש לרעהו, כללי היגינה, ועוד. בזה יש הרבה הגיון ישר. נכון שהוא גם מהול פה ושם בשטויות למיניהם, אך בהחלט לא ניתן לייחס לזה התנהגות פגאנית בבסיסה.

Ljos 9 בפברואר 2017

גם בפאגניזם יש ותמיד היו כללי התנהגות חברתיים. הם אמנם הרבה יותר חופשיים מהכללים הנוקשים שביהדות, אבל הם קיימים. קשה למצוא פגאני שלא מאמין בחוק השלוש – מה שתעשה יחזור אליך פי 3. תהיה טוב לאנשים, ויהיה לך טוב פי 3.
ומה זה למשל ״מעוז צור״ אם לא צ׳אנט כישופי שנועד לפגוע באויבים?

צביקה 9 בפברואר 2017

אתה באמת מאמין במשפט האחרון שכתבת?

Ljos 9 בפברואר 2017

סרקזם. שמגיע מפגאנית אחת שאני מכיר שבטוחה שבזה מדובר.
בינתיים הצורה שבה אתה מתאר שיחות עם קברי צדיקים זהה לצורה שבה היא מתארת טקסים פגאניים דומים, אז אתה מתחיל לערער את היכולת שלי להבדיל.

צביקה 9 בפברואר 2017

לא יודע לגביי המכרה שלך, לגביי אני חושב שאתה מנסה בכח לצייר אותי כפגאני אם זה עושה לך טוב אז שיהיה לך לבריאות.

Ljos 9 בפברואר 2017

ההבדל הוא שפגאני לא שווה רע בעיניי. זה בעיקר נובע מחוסר הבנה של המושג. אני חושב שבתקופה מסויימת היהדות ביקשה להתרחק מדתות פגאניות וקבעה שדברים מסויימים הם פגאניים ואסורים, אבל אי אפשר להתעלם מהמקורות הפגאניים של מרבית המסורות היהודיות, במיוחד במיסטיקה היהודית.
רק שתדע שמשפט כמו: "אני למשל כאשר אני מדבר אל אדם מת אני מצפה לתשובה רוחנית, למשל בקשה לשידוך, אני לא מצפה שפתאום תכנס המיועדת מהחלון, אלא אני מצפה כשאני אפגש איתה תהיה לי הארה (רוחנית) ולא אדחה אותה, יותר מיזה אסור על פי ההלכה להתפלל על נס, ולכן מי שמתפלל ומבקש משהו שלא יכול לקרות עובר על איסור", דומה לחלוטין למה שהיא מספרת.

צביקה 9 בפברואר 2017

ויקיפדיה: "פגניות (בעברית: עבודת אלילים) הוא מונח מערבי המתאר פולחנים ומנהגים של דתות פוליתאיסטיות, עתיקות וחדשות, מערביות ומזרחיות. הדתות הפגניות שונות זו מזו אך יש להן מאפיינים ייחודיים המבדילים אותם מהדתות המונותאיסטיות".
תקרא למה שאני עושה איך שאתה רוצה פגניות (לפי ההגדרה לעיל) זה לא.
אגב נדמה לי שחילונים ומסורתיים משתמשים יותר במיסטיקה יהודית מאשר דתיים.

אמיתי 9 בפברואר 2017

היהדות למרות שבאה מהפגניות במוצהר תמיד ניסתה לברוח ממנה.
מונוטאיזם ואל שאינו חלק מהטבע הם ההפך מפאגניות.
צביקה. קברי צדיקים זו עבודה זרה לגמרי. תמיד היה תמיד יהיה.
זה שיש חלקים נרחבים ביהדות שעושים זאת כיום לא משנה כהוא
זה. וזה גם בהחלט די פאגני. אה. ואין השוואה לזה שמישהו הולך לקבר
אהוב שניפטר. שני דברים שונים בתכלית

Ljos 9 בפברואר 2017

אני לא קורא לך פגאני וסליחה עם נעלבת.
אני טוען שהיהדות צמחה תוך כדי השפעות פגאניות.

צביקה 9 בפברואר 2017

LJOS
הכל באהבה.
אמיתי
עבודה זרה זה להתפלל לקבר או לצדיק שנשמתו קבורה שם, ולכן היחס לנצרות (בשונה מהאיסלם למשל) הוא כאל עבודה זרה. כנ"ל החבדניקים המשיחיסטים.
אם אדם מבקש "רבי פלוני אלמוני תעזור לי למצוא שידוך" זה עבודה זרה משאין כן אם אדם מבקש מרבי פלוני אלמוני שיבקש מהקב"ה שיעזור לו למצוא שידוך, דהיינו הצדיק רק מבקש מהקב"ה, הוא עצמו לא עושה (בדגש על) שום דבר.

שמעון כסאח 9 בפברואר 2017

מה זה "שיח מזרחי"?

אלונסו 9 בפברואר 2017

גת

טיפה סרוחה 9 בפברואר 2017

חחח

הבן הממזר של ג'ון סטוקטון 9 בפברואר 2017

בכל תחום אפשר למצוא פאגאניות. זה לא בהכרח דבר רע (אם אפשר להגדיר באמת משהו כדבר רע)

הנה המדע באקט פאגאני מתמשך הכולל בזבוז כספי ציבור רבים (אני מניח ומקווה שעל הדרך קורים גם דברים התורמים באמת לאנושות), מנסה נואשות ליצור קשר עם מפלצת הספגטי או קנקן התה של ברטרנד ראסל, מהפאנצ'ים על הדת.

תומרג 9 בפברואר 2017

מה הקשר לפאגאניות?

הבן הממזר של ג'ון סטוקטון 9 בפברואר 2017

יש מכשפות שרוכבות על מטאטא, ויש כאלו על צלחות מעופפות.
רעיון החזרה לטבע במאה ה21 עושה רילוקיישן לחלל.
אתה יכול לקרוא לזה גם פוסט נאו פאגניות..

יריב 9 בפברואר 2017

אתה השווית פה בין חיפוש אחר קנקן התה של ראסל לחיפוש אחר תשדורות רדיו המעידות על חיים תבוניים? מה הקשר, והאם אחד מהם או שניהם דומים לחיפוש אחר סימנים לבוזון היגס, לנייטרינים או לגלי כבידה?

אגב, בראיה מסוימת כל המחקר הבסיסי הוא בזבוז כספי ציבור – הרווחים ממנו הם בהגדרה בטווח מאוד ארוך, כזה שלא ניתן לראות בעת ההוצאה. כמובן, אנחנו חיים היום על הנכונות של אבותינו לבזבז כך כספים (לאו דווקא כספי ציבור, בעבר מחקר בסיסי היה זול יותר).

הבן הממזר של ג'ון סטוקטון 9 בפברואר 2017

גם את החיפוש אחר אלוהים אפשר להגדיר כחיפוש אחר חיים תבוניים (המתכנן התבוני).

אם אתה כבר מחפש אחר תשדורות רדיו, למה שלא תכוון לשמיים גם את המכשיר הסורק אחר שאריות ספגטי או עקבות תה ויסוצקי ?

אמיתי 9 בפברואר 2017

טור מכביסטי על כל המשתמע מכך

מרדן אמת 9 בפברואר 2017

אני רוצה לארגן קרב אגרוף רחוב בכיכר רבין בין מזרחים לאשכנזים מי שמעוניין תשאירו פרטים.

הבן הממזר של ג'ון סטוקטון 10 בפברואר 2017

שם פרטי – יוסף
שם משפחה – סימן טוב
כינוי – קזבלן (קאזא)
עילת השתתפות – האשכנזים סירבו להעלות את החמור "הרצל" על ההרקולס.
כתובת – הרצליה פיתוח
מוצא – "באמשך…"

Ollie Williams 9 בפברואר 2017

זה שקיימת אפליה לא אומר שכל דבר הוא אפליה.
הנסיון להפוך כל ביקורת מינימלית שלעתים היא מוצדקת במיוחד (ע"ע דודי אמסלם ומירי רגב, למשל – שדוחים כל ביקורת עניינית על תוכן דבריהם כגזענות נגד מזרחים) לאפליה על רקע מוצא, פוגעת בכל מי שעוד באמת סובל מקיפוח.
מצד שני אני מכיר ה-מ-ו-ן מזרחים הייטקיסטים בוגרי תארים באוהבים להחשיב כ"אשכנזיים". כאלה שהתלוננו על אפליה מחד, אבל לקחו את עצמם בידיים והתקדמו מאידך – במקום לשבת ולחכות שמישהו יפתור להם את כל הבעיות.

מזכיר לי קבוצת פייסבוק שרצה לא מזמן, "גברים באוטובוסים". נשים שיתפו סיפורים ותמונות של מטרידים מינית ששולחים ידיים בחסות העומס והדוחק, נצמדים מתחככים ושאר גועל. ולאט לאט זה הפך לזה שכל גבר שנמצא על אוטובוס, יושב בלי נפש חיה ברדיוס של 5 מטרים ממנו ומרשה לעצמו לפסק קצת רגליים – הופך לאנס. וככה הופכים את השיח לרדוד ומטומטם ופוגעים במי שבאמת סופגות הטרדות מיניות על בסיס יומי.

אמיתי 9 בפברואר 2017

לא יודע אבל גם אם זה לא מושלם אני מעדיף שהקורבן (של אפלייה או הטרדה או מה שזה לא יהיה) יחליט לבד איך למחות על זה. יעני כגבר קצת קשה לי להגיד לנשים מה לכתוב על הטרדות באוטובוס. לא חוויתי

Ollie Williams 9 בפברואר 2017

אתן דוגמה.
שיטה של מטרידנים (או לפעמים סתם אנשים קקות) היא שכאשר מתיישבת לידם אשה, לפתע הפיסוק שלהם רחב כך שהאשה מתכווצת והרגליים מתחככות. אקט מגעיל ומטריד.
לעומת זאת, כשאדם יושב לבד בספסל האחורי, ואין אנשים לצידו וגם לא בשתי השורות שמלפניו – לשבת בפיסוק גדול זה אולי קצת וולגארי אבל לא הטרדה מינית.
משם זה הגיע בסוף לתמונה ברכבת של גבר שהוציא שקית טבק כדי לגלגל לעצמו סיגריה לקראת הירידה מהרכבת, והעז להניח אותה על השולחן במרכז הרביעיה, בתור "חדירה למרחב האישי". והטרדה מינית.
אחר כך תבוא הבחורה שאיזה חלאה ניסה לשלוח לה יד מתחת לחולצה או החצאית בחסות הדוחק באוטובוס, ואף אחד לא ייקח אותה ברצינות.

אז למשל כשמירי רגב אומרת משהו מטומטם על סרטים של טרנטינו, וכשצוחקים עליה היא מאשימה את כולם בגזענות – אנשים יפסיקו לקחת ברצינות אפליה אמיתית.

הילד שזעק "זאב זאב רווח" אם תרצה.

אמיתי 9 בפברואר 2017

הבנתי את המסר לפני זה. ומירי רגב? באמת?.. שום דבר לא מושלם אבל אם מישהי ניפגע שתפתח איזה קבוצת פייסבוק שבא לה. לא נוסע באוטובוסים אבל נישמע אחלה דיל לשבת לבד..

אריאל 9 בפברואר 2017

פירסמת בפוסט של שדמי אז כבר אתה בכיוון הנכון.
כיכר רבין רחוק למזרחים.

matipool 9 בפברואר 2017

מה יעשה מי שהוא חצי חצי ?
אני יכול להיות במחצית הראשונה עם האשכנזים ובשנייה עם המזרחיים ?

matipool 9 בפברואר 2017

נכתב כאן בטעות .
זו הייתה אמורה להיות תגובה למרדן אמת ( תגובה 13 ) .

מרדן אמת 9 בפברואר 2017

חצי חצי מקבלים מכות מכולם סליחה אחי

צור שפי 9 בפברואר 2017

מתיפול – השאלה הקריטית היא אם אתה חצי-חצי לרוחב או לאורך…

צביקה 9 בפברואר 2017

אתה יכול להכות את עצמך.

אהד 9 בפברואר 2017

+100 צביקה

איציק 9 בפברואר 2017

זה נקרא מזוכיזם כנראה.

עדי אבני 9 בפברואר 2017

מי שחושב שאין אפליית מזרחים בישראל 2017 הוא עיוור, אדיוט או שקרן, בדיוק כמו עם אפליית ערבים.
מי שחושב שבאפליה הזאת היא הפריזמה היחידה שדרכה יש לשפוט את המציאות גרוע לא פחות

אסף the kop 9 בפברואר 2017

בעיקר ברדיו.
בדגש על התחנות האזוריות.

באבא ימים 9 בפברואר 2017

למה אתה מתכוון כשאתה אומר אפליית מזרחים? ומה הראיות שלך?

yaron 9 בפברואר 2017

ממליץ לך להשתמש במונח "הדרת מזרחים" כדי לקבל תגובות יותר חיוביות :-)

צביקה 9 בפברואר 2017

מדויק.

אנונימוס 9 בפברואר 2017

אפשר להרגע, כנראה שהלבנים סיימו להשתלט על דרום העיר. לפ העיתון היום, הפליטים עוברים לפתח תקווה. הלבנים כנראה החליטו להשתלט עכשיו גם עליה כנראה.

או בקיצור, כשאין מדיניות שקולה ורצינית איך להתמודד עם 50 אלף איש שתקועים פה חוץ מהרבה צעקות בתקשורת, הבעיה פשוט תמשיך לעבור ממקום למקום.

S&M 9 בפברואר 2017

הבעיה של המזרחיים היא שמישהו החליט שהם צריכים ייצוג. והפך לעסקן. ואם הוא כבר עסקן, הוא צריך להמציא בעיה. ואם אפשר, אז גם לקחת קצת לעצמו. זה ש"ס.

והקשת המזרחית, האמירה שלה זה קיצור דרך שמעיד על קצר במוח. במקום להגיד – "הלבנים רצו שחורים שיעבדו אצלם בחינם, אז הם הזרימו אותם לארץ, ולא היה אכפת להם שהם גרים בבתים של המזרחיים, והמזרחיים סובלים מזה ונאלצים לפנות את השכונות בהן גרו" – היא קיצרה את זה ל"הלבנים הביאו את השחורים כדי לפנות את המזרחיים ולעשות כסף על הבתים שלהם".

ופניה לבעלי האתר – למה קיצצתם בשכר של שדמי? פעם הוא היה כותב יותר. כל טור היה מתחיל בעפולה ונגמר בקרית גת. הוא בקושי הגיע לחדרה. ;-)

Comments closed