אבל רק התחלנו

הפעם קצר, הוא אמר, קצר, כמו שעלולה להיות העונה של מכבי

 

וככה, מוקדם בהרבה מהצפוי, עוד עלולה העונה של מכבי להסתיים כבר במחזור השמיני. בדיוק כמו בעונה שעברה. מוזר. ליותר מרגע אחד, נדמה היה שזה לא יהיה ככה; הכול-כך מהר, הכוונה. עד הדקה השמונים מול אשקלון – ודאי למשך שני המשחקים שקדמו להן (מול חיפה וויאריאל) – זה נראה היה אחרת. באמת אחרת. ואז קרה האלמנט.

אני מודה שהתיקו מול אשקלון לא זעזע אותי. אני אסביר: בשלב מוקדם יחסית של העונה, מכבי עם סוזה איבדה יתרון שני שערים ברבע השעה האחרונה מול מכבי-פתח תקווה בבלומפילד. עונה מאוחר יותר, שוויון בדקה 93 מול בית"ר ברדיוס בהוספיס עופר ועוד מוקדם יותר באותה עונה – שער בווסרמיל (מחזור רביעי, נדמה לי) שנותן לבאר-שבע ניצחון בלייט אייטיז. עוד עונה – שוב בית"ר, דקה 95, שוויון 2:2. כלומר, קודם כל, מדובר בדפוס.

מה שמשותף לדוגמאות אצל סוזה, פאקו (נגד באר-שבע) וזו מול אשקלון, הוא השלב המוקדם יחסית בעונה שבו אירעו, ומעל לכל, החילופים: סוזה הוציא את זהבי רבע שעה לסיום ביתרון שני שערים, פאקו את גרסיה רגע לפני הקרן שממנה הבקיע ברדה גול ניצחון ומק'לארן-ג'ורדי עשו חילופים צמודים מדי מוקדם מדי (בין דקה שבעים לשמונים). סוזה למד מי הוא זהבי למכבי ובעיקר, מה הוא הכדורגל הישראלי אם הוצאת ממנו עוגן, פאקו לא חזר להוציא בלם אחורי בסיטואציה דומה והבין מהר מאד עם איזה שינויים קשה יותר לשחקנים להתמודד. אני מאמין שאת השיעור שלו על השחקן הישראלי, מק'לארן הבין אחרי אשקלון; ג'ורדי כבר צריך לדעת אותו.

בהתחשב במשחקים מול חיפה וויאריאל, שהצביעו על אפשרות ממשית לשינוי ממשי – היכולת של מכבי מול חיפה היתה אחת הטובות שלה בעונות האחרונות, אם לא הטובה שבהן – היה בתיקו מול אשקלון משהו נסבל; קורה ונלמד. כן חזרו בו התופעות הפסולות (התפרקות כללית ברגע ואובדן עשתונות, הידיעה ששער אחד והמשחק זורם לתיקו) שהולכות עם מכבי כבר עונה חמישית.

*

אבל הנה משהו מוזר: מאה ושמונים דקות מול חיפה וויאריאל, אפס שערים. וזה ביכולת הטובה. מילא חמישה שערי חובה בשלושה משחקים בליגה האירופית – אבל אפס שערי זכות. בסך-הכול אחד-עשר שערי ליגה בשבעה משחקים. זה כבר מעבר לרפיסות מהשנתיים האחרונות. זה כבר מזמן לא הפרגון-המוגזם הודות לידיעה שה(עוד) שער יבוא של השנתיים שקדמו להן. זה מחדל; כמות המצבים שמכבי מגיעה אליהם ומבזבזת אותם – לא מתקבל.

כלומר, להגנה כבר התרגלנו; היא נעלם משתנה. הגיע באבין, וזה נראה היה שונה. באו אשקלון ואסטנה והוכיחו שזה כנראה יותר מורכב. לא באמת "התרגלנו" להגנה. זה לא משהו שאפשר לקבל אותו. צריך להגיד, שניים מחמשת השחקנים הכי חשובים של מכבי העונה, לא משחקים: רודריגס וגולסה. בלעדיהם, זאת אותה קבוצה מהעונה שעברה. כלומר, חסרת סיכוי. הכסף הושקע, ההבטחות התחילו לפזר קבלות ראשונות – והופ, דור פרץ בהרכב. פרץ לא אמור היה להיות העונה בהרכב. הוא בקושי אמור היה להיות בסגל.

קבוצה בנויה על מומנטום, קבוצה חדשה גם על אגד מדבק. שחקן בכושר מדביק מישהו אחר, הכימיה בין זה להוא משתפרת, התלהבות מניצחון נותנת מצב-רוח, אין כמו מצב-רוח לחבר איתו ניצחונות, וככה קבוצה חדשה (שישה שחקנים חדשים נגד חיפה) צוברת תאוצה. כשמשהו מתחיל להידבק, כשיש קולות של תאוצה, ופתאום פציעות מרחיקות שחקנים מהסגל, ה"משהו" ייפרם.

*

זאת שאלה איך זה שיש כל-כך הרבה פצועים. באמת סביר שזה מקרי, ועדיין, אין ערך לדיבורים ותוכניות, עם כל-כך הרבה פצועים. אני חושב שהפסד זעיר לאסטנה, לא היה הופך את המשחק הערב לכזה שבסופו, עלולה להיגמר למכבי העונה. אבל תיקו מול אשקלון בעשר דקות אחרונות ורביעייה מול אסטנה – ומומנטום יכול לקחת כיוון אחר. דברים עלולים להיפרם. כמו מפץ גדול בדמות ההפסד לזניט, שגרר את ההפסדים לחיפה ובאר-שבע ברציפות בליגה ולעונה שנגמרה במחזור השמיני (החמישייה בתווך בדרבי היתה נחמדה מאד, אין טוב ממנה ליוקרה וליריבות העירונית, אבל מעבר לאלה לא היה בה דבר; אילו הייתי אוהד הפועל הייתי מסתפק בזה. אני שמח שנחסכו ממני שתי ירידות ליגה רק כיוון שאני מתעקש לא להסתפק בזה).

לקבוצה יש מלאי אשראי מוגבל. זאת אומרת, היא תצלח עזיבה של שחקן מסוים, מעבר לאצטדיון זמני, הגנה בעייתית – לפעמים אפילו שילוב של כמה מאלה, אבל הכול ביחד, זה מעבר לסיבולת שלה. לפעמים אפילו פחות מ"הכול ביחד". זה מה שקרה למכבי מאז הטרבל, כשמלאי מוגבל של שחקנים ישראלים, היעדר חלופות מספיקות לכמות הדרושים תחליף, האצטדיון, העזיבה של זהבי לאור החד-פעמיות שבו – השתלבו יחד לדוגמא למלאי אשראי מוגבל. אילו היה מדובר רק בשני גורמים, מילא; הכול ביחד, והפסדת אליפות.

היינו הך, ביכולת של קבוצה חדשה להתחבר. היא תשרוד פציעה אחת, אולי שתיים, יותר מדי – ונוצר מומנטום שלילי שקשה להדביק אותו. תמיד גם יהיה שחקן רכש שלא פוגע ולרוב הוא גם זה שלא ייפצע. אני חושב שמכל הזרים שעברו במכבי בשש העונות האחרונות, היה אחד שהיתה בו היכולת להשתלב מייד, להדביק ולמשוך אחריו: פריצה. לא היו הרבה זרים כאלה בכדורגל הישראלי. אין כאלה הרבה שחקנים בכלל. הקבוצה שפריצה הצטרף אליה, כבר היתה בתנועה. בדקה 89 במשחק השני שלו, הבקיעה בני-יהודה שער יתרון, 2:1. שש דקות אחר-כך היה הגולוגסי. בתווך, פריצה השווה בשער שני שלו באותו משחק. מומנטום יכול להיות כל-כך שברירי לפעמים.

*

גם באר-שבע לא נראית טוב, זה נכון. רק שמפה לשם, בשישה משחקים, לבאר-שבע יש ארבעה ניצחונות. כמו למכבי בשבעה. אבל אם אלופה-פחות טובה פוגשת סגנית-פחות טובה, ההיגיון אומר שיחסית, מצבה של האלופה טוב יותר; או רע פחות. אני חושב שאם רודריגס וגולסה, שהתכלית העיקרית שלהם היא לצמצם פערים מול הקישור של באר-שבע, פצועים ולא משחקים, אז ההיגיון מתחזק. אני חושב שהיתרון העיקרי של באר-שבע מבחינת סגל על מכבי בעונה שעברה, היה במסה הפיסית; זה משהו שלא השתנה דרמטית, והאלטרנטיבה, כאמור, נפצעה. שני היתרונות הזמניים האחרים שהיו לה גם לא השתנו: האצטדיון והאמביציה. באר-שבע לעולם תגיע למשחק מול מכבי ביותר אמביציה מהאפשרות ההפוכה.

ההיגיון גם אומר ששתי הקבוצות יחתמו עכשיו על תיקו; אני דווקא חושב שהגיונית, אם אני באר-שבע, ניצחון יכול להיות הדבר שיניע לה את העונה. יספיק לבאר-שבע גם הילוך שני לקחת אליפות אם היא תניע את עצמה מתישהו. בית"ר והפועל חיפה לא באמת יימנעו ממנה אליפות; היא יכולה לעשות את זה לעצמה. מכבי? חזרה לחשב מסלול מחדש, ובכל מקרה, תיחשב אותו מחדש שוב אחרי המשחק הערב. ההיגיון היחיד בכדורגל, כידוע, הוא חוסר ההיגיון. וכן, ניצחון הערב יהיה מפץ גדול, הפעם לחיוב. בדיוק זה שמכבי זקוקה לו.

*

שלוש אנקדוטות אחרונות: אני חושב שבין שני הפנדלים ההם נגד כפר-סבא בעונת האליפות של קלינגר ודגו, הפנדל המוחמץ בגמר הגביע האחרון וההרחקה מול חיפה – נמתח קו ברור. בן-חיים הוא לא "הקו הברור"; בן-חיים הוא האיש מאחורי שלושת הפנדלים וההרחקה. "הקו הברור" הוא האופי ההרסני והמזיק של האיש לקבוצה שלו. עודף הביטחון, התפיסה העצמית המוגזמת, האופי הדפוק – מילא שהם פוגעים בבן-חיים עצמו, הוא תמיד יוכל להגיד ששיחק בצ'לסי, מה אתם רוצים ממנו; הם הורסים את מכבי שיטתית.

יש שחקן שמספר כל הזמן לוואלה! על התפקוד הלקוי של ג'ורדי. הוא מתמקד בעיקר בסוגיית בחירת השחקנים. הוא עשה את זה עוד לפני שעטר חזר; מה שאומר שהגיונית, עטר זה לא. השחקן הזה מדבר מתחילת העונה נגד חברים שלו דרך ביקורת על המאמן שלהם. העניין פה הוא לא קולגיאליות; ביקורת עניינית ובונה מעל לכל. העניין הוא שיש שחקן שבאופן שיטתי נכנס במאמן ובשותפים שלו דווקא כשהקבוצה צריכה יותר מכול שקט מבפנים להתגבש. ועכשיו בואו נחזור על זה: שחקן, חלק מסגל שחקנים שבחר אותו מאמן, מבקר את סגל השחקנים שהוא חלק ממנו. או שהוא סובל מתפיסה עצמית מוגזמת או מחוסר מודעות עצמית או שהוא סכין בגב הקבוצה. או שלושתם ביחד. אין שחקן אחד בסגל שג'ורדי לא בחר.

העובדה שברק יצחקי בילה אצל אופירה עם ברקו בערב החג ונתן כטוב לבו בשיפוד היא קלקול. גם בקיבה. את העונש שלו הוא קיבל; השאלה למה אנחנו.

ליגת שוקי ההון - נדל"ן מקוון
יומן אליפות צהובה (18)

66 Comments

רועי 23 באוקטובר 2017

כמו במקרה זניט, העונה של מכבי הסתיימה ביום חמישי לאחר המשחק נגד אסטנה.
המשחק היום לא ישנה דבר.

צור שפי 23 באוקטובר 2017

הייתי נותן טיפה יותר אשראי להפועל חיפה ועוד קצת יותר לבית"ר ירושלים. נכון שעדיין ב"ש ומכבי הן מבחינתי המועמדות העיקריות (לא ברור לי הסדר) אבל בכל זאת.

אוריה 23 באוקטובר 2017

ביתר כרגיל זה עניין של מומנטום. שני הפסדים/ תיקו רצופים ותתחיל לשמוע על ערעור במעמדו של בן זקן.
הפועל חיפה נראים טוב מאוד, נקווה שימשיכו

אורי 23 באוקטובר 2017

אף קבוצה לא תגמור את העונה היום
3- מהמתמודדת העיקרית (יחידה?) על האליפות עם 28 משחקים בקופה זה כלום, במיוחד שתכף יש פגרה ללקק את הפצעים ולהתגבש

היסטורייה לעניים 23 באוקטובר 2017

חלילה לי מלקשר בין 3 האנקדוטות אבל האם יש קשר בינהן? האם אתה חושב שאתה יודע מי המדליף?

צור שפי 23 באוקטובר 2017

זה כמו החידות לילדים כשמצויירות נקודות והילד או הילדה צריכים לחבר אותן כדי לקבל ציור של סוס (או חמור, כמו במקרה הזה).

אורי 23 באוקטובר 2017

חשבתי שהמדליף עבר לבית"ר

איציק 23 באוקטובר 2017

1. אם הנעלם לא היה משתנה, הוא לא היה נעלם אלה ידוע.
2. מכבי באה היום לכפר על ביזיון אסטנה ולכן בעלת הסיכוי לנצח.
3. באר-שבע יותר שבעה אחרי 2 אליפויות ומתחילה מחדש 40 שנה במדבר.
לכן, אני מהמר על מכבי היום ועל כך שבאר-שבע לא זוכה השנה באליפות.

חיים שדמי 23 באוקטובר 2017

נראה לי הכותב התכוון לכפל המשמעות של המילה "נעלם"…
לגבי היתר, רק יכול לקוות כמוך.

איציק 23 באוקטובר 2017

לא כבודו, אני מקווה הפוך ממך, אני רק מציאותי :-(

יניב פרנקו 23 באוקטובר 2017

אני מאוד מקווה איציק שמדובר במחזוריות קבועה – כמה שנים אחרי זוג האליפויות הקודם יצאנו (ספינת הדגל) לעשור הטוב ביותר שלנו אי פעם (מוזר, אבל גם בו ירדנו ליגה)

יואב 23 באוקטובר 2017

היו הרבה צמדים שבעקבותיהם נלחמתם על הירידה. תלוי על איזה מעגל אתה מסתכל(:

איציק 23 באוקטובר 2017

יניב, לשמחתך, המעגלים שלכם קטנים בהרבה.

יניב פרנקו 23 באוקטובר 2017

אני נערך לדאבל בתחילת עשור ושהמציאות לא תבלבל אף אחד

dk 23 באוקטובר 2017

בעשור הקודם היא די בילבלה אותנו ובסוף אכלנו את הכובע :/
גם "אליפות פעם בעשר שנים" האכילה אותנו איזה סומבררו…

ברק קסלר 23 באוקטובר 2017

די חיימון, לא מסכים לסגור עונה באוקטובר. הרוח הכללית נושבת נגדנו, אבל גם אצל המועמדת הבכירה שתשחק מולנו היום יש בעיות. פציעות, סמים, חדר הלבשה שבע. אני חושב שבלומפילד ז״ל שווה לנו לפחות 8 נקודות בעונה, ורק על זה, הייתי נותן לב״ש את האחוז יתרון במאבק באליפות. אחרת זה 50/50 לדעתי. גם אם מפסידים היום

חיים שדמי 23 באוקטובר 2017

גם אני לא רוצה!
הטקסט הוא לא הימור ולא נבואה; אני מתייחס למה שקיים ומה צריך שיקרה. הלוואי ויקרה.

ברק קסלר 23 באוקטובר 2017

כתבת שהעונה עלולה להסתיים. רק כאן אנחנו חלוקים. חוץ מזה אני מתחבר לפרשנות

חיים שדמי 23 באוקטובר 2017

נכון. כיוון שהפסד עלול לייצר מצב שמכבי תתקשה עד לא תוכל לצאת ממנו. אין כאן סימני קריאה, רק הרהורים (פלוס ניסיון עבר…).

Srtest - ארטסט 23 באוקטובר 2017

סמים, אה? מעניין לאיפה נוסעים במדינה הזו בשביל כל החטאים. טוב נו, נשים שאלה הן לא חטאים, בשבילנו.

yaron 23 באוקטובר 2017

אחלה פוסט. מקווה למפץ גדול הערב :-)
לעניין הפציעות – גם מכבי וגם ב"ש משחקות המון בתחילת העונה. מעבר למוקדמות יש גם את הנבחרת.
זה פוגע בקבוצות וזה גם פוגע בנבחרת.
12 קבוצות, 32 מחזורים במקום 36 וכולנו (כן, כולל הנבחרת) נרוויח.

איציק 23 באוקטובר 2017

הקבוצות יפסידו 2 משחקי בית, כלומר הכנסה. שכר השחקנים, המאמנים, שאר הצוות, לא ישתנה וההכנסות קטנות. ראה מה אמרו הבעלים ב-NBA כשעלה הראיון להקטין את מספר המשחקים.

yaron 23 באוקטובר 2017

נכון.
אפשר למצא מנגנון שימזער את הנזק הכלכלי.
השאלה היא מה יותר חשוב, עוד קצת כסף או עוד קצת רמה.

איציק 23 באוקטובר 2017

לי ולך קל לשחק אם כסף לא שלך, אבל אם הם מוכנים לוותר על הכסף, אני איתך.

Ollie Williams 23 באוקטובר 2017

כן כן כן!!!

בואו נחזור לימים שהמרחק בין הצמרת לתחתית היה קטן ולכן כל הקבוצות שיחקו בונקר מגעיל, 1-0 הייתה התוצאה הכי נפוצה ומלך השערים אפילו לא הגיע ל 15 שערים בעונה!!! שכולם רק התחננו להגדיל את הליגה כי החוסר במרכז טבלה הורג את הכדורגל!!!!

yaron 23 באוקטובר 2017

הפורמט הוא רק דוגמא, הרעיון הוא לצמצם במעט את כמות המשחקים. אם יש פורמט טוב יותר, מה טוב.

צור שפי 23 באוקטובר 2017

אני לא חושב שהפער בין 32 ל-36 מהותי כל כך מבחינת העומס. מה שכן, ובדיון הזה כבר היינו, הייתי מצמצם את הליגה לעשר קבוצות שמשחקות ביניהן ארבע פעמים (=36) וכדי להגביר את המתח ולצמצם את הבטן הרכה הייתי מוסיף גם פלייאוף נגד ירידה בדומה לאנגליה/גרמניה.

צור שפי 23 באוקטובר 2017

ולאולי = אני מעדיף פי אלף מתח ותחרותיות על גולים במשחקים חסרי חשיבות והגנות.

yaron 23 באוקטובר 2017

לדעתי זה בדיוק הפער.
מסיימים עונה, מייד מוקדמות (בייחוד לקבוצות בסיבוב השלישי), מתחילים עונה ובמקביל קמפיין נבחרת. חצי מהנבחרת זה מכבי וב"ש והשחקנים מגיעים שחוקים לגמרי.
אפשר לסיים שבוע לפני להתחיל שבוע אחרי ולעשות פגרות נבחרת קצת יותר רציניות.
אם (וזה אם גדול) הרמה קצת תעלה, הקבוצות יצליחו קצת יותר באירופה והנבחרת טיפה תשתפר הנזק הכלכלי לא יהיה כזה גדול.

רן 23 באוקטובר 2017

רק אני לא מצליח למצוא את הנוסחא שמביאה 12 קבוצות ל 32 מחזורים???

איציק 23 באוקטובר 2017

2 מחזורים ופלאי אוף עליון/תחתון.

גיא זהר 23 באוקטובר 2017

בפורמט הנוכחי עם 12 קבוצות: 22+10 =32.

רן 23 באוקטובר 2017

אז רק לי נמאס מהפליטוף המטופש הזה

ישרון 23 באוקטובר 2017

להקטין את מספר הקבוצות כן, את כמות המחזורים לא.

יואב 23 באוקטובר 2017

בכל תוצאה היום, העונה רק תתחיל.

אורי 23 באוקטובר 2017

אגב, איפה מקלארן?
לא ראיתי אותו מאז איבד לנו 2 נקודות באשקלון

איציק 23 באוקטובר 2017

היום היה על הדשה עם ג'ורדי ואינגלידיס.

איציק 23 באוקטובר 2017

נו, 20 דקות והשופט גמר את המשחק.

אמיתי 23 באוקטובר 2017

צריך למחוק תגובות על שופטים אם כבר

איציק 23 באוקטובר 2017

ותגובות מתלהמות של אחד שהוזה שהוא צודק.

אמיתי 23 באוקטובר 2017

שוגה באשליות לא?

איציק 23 באוקטובר 2017

גם באשליות.

אמיתי 23 באוקטובר 2017

כרגע מי שטועה זה זה שחי בין גמלים. חבל. חבל מאד

איציק 23 באוקטובר 2017

אני לא טעיתי, החברה של ג'ורדי טעו.
אני ביתנים נהנה מההפקר אבל יש עוד המון זמן.

איציק 23 באוקטובר 2017

רק שמכבי לא תעשה לנו עכשיו זניט.

אמיתי 23 באוקטובר 2017

מתבקש שתחליף את הניק. למשו כמו ״גיא לוזון״. כדורגל זה לא הסטרונג סוט שלך

איציק 23 באוקטובר 2017

ממש לא, אבל עדיין כנראה חזק מזה של לוזון אז נא לא להעליב בבקשה.

Srtest - ארטסט 23 באוקטובר 2017

בואו נתפשר – איציק לוזון.

אמיתי 23 באוקטובר 2017

מקובל עליי

Srtest - ארטסט 23 באוקטובר 2017

תכלס בחירה בינונית שלי כל-כך הרבה לוזונים יכולתי לזרוק פה כל שם אולי הייתי פוגע. עם זאת, אני לא נאוואקמה.

איציק 23 באוקטובר 2017

יש אחד כזה בפתח-תקוה. לא צריך עוד אחד.
זה עלבון גדול אפילו מגיא לוזון.

Srtest - ארטסט 23 באוקטובר 2017

יותר מאיציק שפיציק? למרות שיש מצב שהירידה היא עלי.

אמיתי 23 באוקטובר 2017

הדרום משווה ללוזונים

איציק 23 באוקטובר 2017

אסכם את האירוע מהיום: קוראים לי איציק. אני חושב שהעולם יפה :-)

אמיתי 23 באוקטובר 2017

ע

גיא זהר 24 באוקטובר 2017

אמיתי, אכלת אותה. נפלת בפח.

אמיתי 24 באוקטובר 2017

אני? הכיצד? מפרגן לכם. תהנו

גיא זהר 24 באוקטובר 2017

אמיתי, לא רוצה להסגיר כאן אנשים.

אורי 23 באוקטובר 2017

נו באמת
אלחמיד אשם 100% ב2 הצהובים, לא שום שופט

איציק 23 באוקטובר 2017

בטח שאשם, אבל שופט יכל לא לראות, לא לשים לב, עיניו וליבו לא שווים. לא היה חייב לשטף פעולה עם אלחמיד. מה זה קשור שאלחמיד היה אשם?

אורי 23 באוקטובר 2017

ברור, לצ'פר את העבריין. צודק!

איציק 23 באוקטובר 2017

מה זה קשור??!
יש אחד שטעה (לא עבריין, טעה). אפשר גם ששנים יטעו.

Srtest - ארטסט 23 באוקטובר 2017

פחחחחח אין לך מושג אה? אפרופו ביטחון עצמי מופרז. תחשוב דיוויד בלאט וקליבלנד.

צור שפי 23 באוקטובר 2017

אורי?

היסטוריה לעניים 23 באוקטובר 2017

יש מיליון טעיות של גורדי בשנים האחרונות אבל אני חוזר על זאת שאתם מסרבים לקבל.
ראיקוביץ לא כזה גדול ושווה את המאמץ. בוודאי שהוא לא הראה גרגר מזה באיזה משחק על הכסף. הוא עצמו לא הבעיה אבל הוא צריך היה לזוז מכאן.

החסר בשחקן זר איכותי נוסף עולה על כל יתרונותיו. היה צריך להביא שוער ישראלי ולטפל טיפול שורש בבעיות אקוטיות יותר.
חוץ מזה שניתן לסכם שגורדי לא מצטייר כמאמן אינטיליגנטי. גם המוטיבטור של שנה שעברה טרם הופיע.

אורי 23 באוקטובר 2017

ג'ורדי בראיון אחרי המשחק היה צריך ללמוד מגוטמן ולהגיד "היום ראיתי קבוצה של גיא לוזון"

Comments closed