עיתוי טוב למומנטום

לא זוכר מתי מכבי הבקיעה רביעייה. אני כן זוכר שמאז החמישייה בדרבי מכבי לא הכריעה ככה קבוצה

 

יוצא דופן. קראתי ששחקנים במכבי אומרים שהם לא ירדו לקרקע אחרי הניצחון על באר-שבע. הם לא השתמשו במינוח הזה, אבל זאת הייתה הכוונה. אני חושב שהשחקנים טועים. אני חושב שזה יפה שהם חושבים שהבעיה שלהם אחרי הניצחון על באר-שבע הייתה בזחיחות, מה שנקרא במנטליות, אבל לא זאת הבעיה. הפעם. זאת אומרת, זה יפה שהם מתחילים להכיר באחריות שלהם, אבל לא בגלל מנטליות הם מרגישים בצדק שיש בעיה.

הסיבה שמכבי שיחקה שונה נגד בני-יהודה, עכו ורעננה מכפי ששיחקה מול באר-שבע, היא בגלל שבאר-שבע משחקת אחרת נגד מכבי מאשר שלוש האחרות באותה סיטואציה. שלושת המשחקים האחרים היו מקסום בוואריאציות על בונקר. יש שעשו את זה יותר יפה ויש שפחות. באר-שבע לא צריכה לשחק ככה מול מכבי. היא גם לא יכולה להרשות את זה לעצמה, אבל זה עניין נפרד. לבאר-שבע יש יותר מה למכור מאשר לגנוב ניצחון או לשחק על תיקו. העובדה שהשחקנים במכבי לא מצליחים להבקיע מול קבוצות שמשחקות נגדם כמו שרוב הקבוצות משחקות נגדם כבר חמש עונות, מתחילה קודם כל בשכל. עם כל הכבוד לדסה – ויש כבוד – לא רק בגללו מכבי נתקעת מול רעננה ובני-יהודה. עובדה, דסה לא שיחק נגד באר-שבע. יש מספיק כישרון במכבי להתמודד עם ואריאציות שונות של בונקר. הבעיה היא בתיעול שלו.

יש שתי דרכים מאד בסיסיות להתמודד עם בונקר: נתחיל מהבנאלית, בעיטה מחוץ לרחבה. שחקן שיודע לבעוט יבעט שלוש פעמים – השלישית תיכנס. ראדי היה שחקן כזה. הוא היה בועט לפעמים שלוש בעיטות שלא בהכרח הייתה ברורה הזיקה שלהן לכדורגל. מה שחשוב שהרביעית הייתה נכנסת. לפעמים ועם הזמן והביטחון, גם לא נדרשו לו שלוש בעיטות. אני לא חושב שמכבי בעטה 4-3 פעמים מחוץ לרחבה נגד רעננה. הכול נכון בהנחה שיש לך בועטים. דור פרץ יודע לבעוט, עטר יודע. פרץ מהסס עדיין, עטר לא צפוי. ריקן יודע לבעוט, אבל הוא עלה מחליף ופרץ ממילא יצא. אם הבנאלי לא מובן מאליו במשחק שלך, לא פלא שהעניינים עלולים להסתבך.

הגבהות הן דרך לעקוף בונקר. כמות מצבי הנגיחה שמכבי הגיעה אליהם מול רעננה מוכיחה את זה. מה קרה עם ההגבהות או הנגיחות שבאו בעקבותיהן – זה כבר עניין אחר. אי אפשר להתבסס על הגבהות, זה לא האייטיז פה, אבל פעם ב… לפצח בונקר עם איזו הגבהה מדויקת, מה רע.

הדרך השנייה, בנאלית לא פחות, אבל קצת יותר מורכבת. וכאן, העניינים באמת מתחילים להסתבך. משחק סבלני ומסירות קצרות שחותכות הגנה עד לפיצוח. לא משהו שלא שמענו או ראינו מאה פעם. אם יש יומרה התקפית בצורת המשחק שג'ורדי רוצה במכבי – זאת האחת. אם יש דבר שהשחקנים במכבי באמת מצטיינים בו, הוא קבלת החלטות אומללה. מוסרים כשצריך לבעוט, בועטים כשעדיף למסור. כשבועטים כשצריך לבעוט – לרוב מחטיאים.

*

היסטריה. המשחק של מכבי שונה בתכלית כשהיא מבקיעה שער במחצית הראשונה, רצוי מוקדם ככל האפשר. עטר הבקיע נגד באר-שבע במחצית השנייה, אבל משחק עם באר-שבע הוא לא מדד גם מהבחינה הזאת. יש משהו לא מאוזן, כמעט היסטרי, באופן שבו מכבי משחקת. היא לא דומיננטית באופן שמבטל את היריבות שלה. היא לא רומסת, היא לא משדרת איום. גם כשהיא טובה, היא עושה את זה בגלים. כשהגלים בכיוון הנגדי, אפשר לשמוע את שריקת הכדורים באזור השער ותשואות לראיקוביץ'. לפעמים גם את שמחת הקהל היריב. ניצול המצבים שלה עלוב. היריבות לא בפיגור 1:0 בדרך למגרש. זה עוד דבר שקרה בשלוש העונות אחרי האליפות עם אוסקר. זה משהו שבשלב הזה כבר אמור להיות לה העונה. הכול ביחד מסתכם בכמות השערים שהקבוצה הזאת מבקיעה.

אחת הסיבות לתקיעות הזאת ולקבלת החלטות לא מרשימה מול צורת המשחק של היריבות שלה, היא העובדה שהעומס להוציא את מכבי מהשבלונה מוטל כמעט אך ורק על מיכה. בהינתן שהפציעות של גולסה ודסה הן נתון קבוע, זה רק עיתוי הפציעה משתנה, מיכה כרגע השחקן היחיד שיודע לתת את ה-מסירה.

*

אצילי. מי שיכול לסייע בעניין הזה, הוא אצילי. הוא שיחק עשרה משחקים, ובניגוד למיכה, גם הבקיע: חמישה. זה ממש לא מעט, בוודאי בהתחשב בזה שהוא שחקן חדש ואחרי עונה מביכה בספרד. יש משהו כמעט לא הוגן לשפוט את מכבי בלי אצילי מבחינת איך זה נראה בהשוואה לאיך זה אמור היה להיראות. אבל אני חייב להגיד שהשינוי לדעתי לא היה דרמטי גם אילו אפשר היה לערוך ניסוי עם אצילי. מצד שני, 3-2 נקודות, לפעמים, זה מה שעושה את ההבדל. או אפילו מומנטום.

לאצילי לא תהיה פריבילגיה. במעט המשחקים שיישארו לו לשחק, הוא יצטרך להיות מי שמוסיף למכבי את מה שכרגע מאד חסר לה. עוד שער שמשאיר אותך עם עוד נקודה מול רעננה ועוד ניצחון-שניים במשחקים של תיקו. הוא יצטרך להפוך את מכבי לקבוצה יותר כובשת כשהיא מנצחת, גם אם לא דורסת. בזמן שאצילי הבקיע חמישה, קיארטנסון הבקיע את אותה הכמות. מאז קיארטנסון הכפיל את מספר השערים שלו, רק בארבעים אחוז משחקים יותר.

*

דארק וידאר. זה חוזר על עצמו כבר עונה שנייה, מה שאומר שכנראה מדובר במגמה. קיארטנסון עובד בצרורות. הוא כובש בצרורות, והוא לא-כובש בצרורות. ארבעה-חמישה משחקים הוא יבקיע, ארבעה-חמישה רק לא-רשת. לפעמים שישה. חלק מזה נעוץ בעובדה שלא תמיד משחקים איתו ועליו נכון. אבל זה גם מעבר.

יש משהו כבוי, קצת נרגן, במשחק שלו העונה. אני מניח שזה מעגל קסמים עם איך שמשחקים איתו. אבל נדמה לי שקיארטנסון תורם לזה בעצמו. הוא לחוץ מדי ומלחיץ את עצמו. סביר שזה גם קשור למונדיאל בקיץ. הוא רוצה להיות שם עם איסלנד וכמו שהוא נראה העונה, אני לא יודע מי האופציות האחרות, אבל כדאי לא להזניח אותן. במחצית הראשונה מול עכו הוא לקח כדור מחוץ לרחבה, עשה תנועה קלה ושחרר יופי של בעיטה לקורה. שחקן יציב שם את הדגש על התנועה והבעיטה הטובות, כדי להבקיע בניסיון הבא. קיארטנסון נראה כאילו הרגע הוא פספס הזדמנות שלא תחזור. קיארטנסון כנראה כבר לא יבקיע גם את תשעה-עשר השערים שהוא נתן בעונה שעברה. גם בעונה שעברה זה היה מעט בהשוואה לאפשרי, אבל אז הסיבות היו בעיקר קבוצתיות ופחות כאלה שנוגעות לו עצמו.

בינתיים בלקמן ועטר מחפים עליו (שבעה כל אחד), ושוינפלד חייב לשחק יותר.

*

עיתוי. בהתחשב בעובדה שמכבי לא היתה מסיימת את העונה ללא הפסד ועם תיקו בודד פה ושם, ההפסד לרעננה הגיע בעיתוי טוב. אפילו הטוב ביותר לבקש. לא מוקדם מדי, לא מאוחר מדי. כשפער הנקודות כמו שהוא, אין משמעות דרמטית כרגע למיקום. עובדה; אחרי ההפסד לרעננה מכבי ירדה למקום השלישי.

מגמה. את כל זה כתבתי לפני המשחק עם הפועל חיפה. קוצר זמנים ובעיקר הרצון לראות איך יתפתח המשחק, עכבו את סיום הכתיבה שלו. הפסד היה מייתר את הצורך במילים. עשר נקודות מתוך 18 השיגה מכבי מול באר-שבע, בית"ר והפועל חיפה העונה. אין קבוצה מהשלוש שמכבי לא ניצחה.

הופתעתי לשמוע שמכבי במקום הראשון בזכות הפרש שערים. הייתי בטוח שבאר-שבע מקדימה אותנו בשערים. אם מחפשים ביטוי נוסף, מהותי, לשינוי לטובה בקבוצה הזאת, קצב ספיגת השערים שלה הוא כזה. אי אפשר להשוות את המספרים בחודשיים האחרונים בהשוואה לאלה שקדמו להם.

לא זוכר מתי מכבי הבקיעה רביעייה. אני כן זוכר שמאז החמישייה בדרבי מכבי לא הכריעה ככה קבוצה. כבר שנה וחצי עברו מאז. שער בדקה ראשונה הוביל לשלישייה מול מכבי חיפה בהוספיס על-שם סמי עופר לפני כחודש וחצי. שער בדקה שלוש-עשרה סלל דרך לשני שבא עשרים דקות אחריו ולרביעייה סל-הכול בשבת. הפועל חיפה, כמו באר-שבע, לא יכולה לשחק מול מכבי כמו עכו.

הנה נקודה מעניינת: מכבי עלתה למקום ראשון אחרי שנה וחצי, כדי לרדת ממנו תוך משחק אחד. ואז היה הניצחון על באר-שבע ואחריו מכבי היתה שבועיים במקום הראשון. ואז שוב ירידה ושוב חזרה. עקרון הסדרה החשבונאית – שלושה משחקים רצופים ואז לאבד את המקום הראשון – סביר שלא יעבוד הפעם, כי מסתמן שהמשחק הרביעי יהיה נגד באר-שבע. לא מומלץ להפסיד לבאר-שבע בבית בתחילת פליי-אוף.

אם מחפשים ביטוי לשינוי לטובה בקבוצה זאת, הוא בעובדה שסף השבירה שלה עולה. את עכו מכבי ניצחה עם שער ראשון בדקה 76 ובעשרה שחקנים. ארבעה חודשים אחורה, שלא לומר עונה, אין ניצחון על הפועל חיפה אחרי הפסד לרעננה. אין גם חזרה למקום הראשון. בכלל לא סגור איך היה נגמר המשחק מול עכו.

מחלה ב-ד', שש אותיות
ההוא מגלדבאך

26 Comments

גיל שלי 27 בפברואר 2018

חיים, באר שבע שיחקה נגדנו בונקר יותר ממה שעכו שיחקה נגדנו בונקר, ויותר ממה שרעננה שיחקו נגדנו בונקר, אגב, גם הפועל חיפה

חיים שדמי 27 בפברואר 2018

לא מסכים, גיל. זה לא אותו סוג "בונקר". ודאי לא בגישה ובסטייט אוף מיינד של השחקנים היריבים.

גיל שלי 27 בפברואר 2018

הם לא שיחקו בונקר בכלל בחצי הראשון, הפוך, ניצלו את זה שעלית פעם עם ברק ופעם עם בלקמן בקישור, כדי ללחוץ גבוה ובעיקר את מיכה, והגיעו בחצי הראשון ליותר בעיטות לשער ממכבי

Steve 27 בפברואר 2018

וידאר זה לא שחקן למכבי, טוען את זה גם בשיא שלו בשנה שעברה. הבנאדם פינישר טוב, אבל ככ גרוע בשאר האספקטים של המשחק שעצם היותו פינישר לא משמעותית כלל. חלוץ לוקסוס כחילוף מהספסל לקבוצה שיש לה כמה חלוצים טובים ושלמים.
כסף גדול שלא בוזבז בתבונה לטעמי

עידו 27 בפברואר 2018

לא יכולת לקנות משהו יותר טוב באותו כסף. מבחינת מספרים.
זה לא שחיכה לך חלוץ של 60 גולים איפשהו..

אורי 27 בפברואר 2018

אולי בסין

Gil - Zimbabwe 27 בפברואר 2018

אם מכבי לא מבקיעים עד דקה 30 מהר הם בבעיה. הקבוצות האלו מתחילות לקבל בנתניה בטחון ואמונה החל מדקה 30.
בבלומפילד זה קרה להם החל מדקה 80 (רעננה עושה תמיד צרות למכבי, גם בבלומפילד).
בשנים שמכבי משחקת בנתניה היא השאירה הרבה נקודות שלא היו משאירים בבלומפילד.

שלו 27 בפברואר 2018

בהנחה שמכבי מגיעה לפלייאוף ללא פצועים ועם השחקנים בשיא יכולתם.
איזה הרכב ו 18 הייתם רושמים למשחק?

ויקטור מורוז 27 בפברואר 2018

הרכב:
ראיקו; טיבי, באבין, ייני; דסה, מיכה; פרץ, גולסה, אצילי; בלקמן, הבן של קיארטן.
ספסל: טננבאום, שפונגין, בן חיים, רודריגז, ריקן, עטר, שוינפלד.

שלו 27 בפברואר 2018

בגדול מסכים,
בקטנה מה צריך את בן חיים על הספסל כשיש ייני ופרץ על המגרש ושפונגין על הספסל. מכניס את דוידזדה ל 18 במקום.
מתלבט איך להכניס את ריקן להרכב.

אורי 27 בפברואר 2018

הרכב:
ראיקו; טיבי, באבין, ייני; דסה, מיכה; פרץ, ריקן, רודריגז; בלקמן, קיארטנסון.
ספסל:
טננבאום, שפונגין, קניוק, אצילי, גולסה, עטר, שוינפלד.
נתב"ג:
בטטוקיו

שלו 27 בפברואר 2018

אם כבר נתב"ג שם את בן חיים ברכבת לי-ם.

צור שפי 27 בפברואר 2018

כמי שטרוד בענייני קטמון וכו' אני נהנה הנאה מרובה מהריצה המשולשת בצמרת (נדמה לי שהפטה מורגנה של קלינגר-כץ התפוגגה סופית בשבת) ומהעובדה שאין במשולש אף צלע שהצליחה לפתח מומנטום עד עכשיו. כמובן שעל רקע אידאולוגי ההעדפה שלי הולכת לעוד תואר לגמלים אבל אם הייתי צריך להמר אז זה הייתי שם את הז'טונים עליכם, עוד לפני המשחק בשבת.
מה שכן, אחרי התיקו בטרנר יש מצב שהמומנטום ייבנה דווקא בטביב יונייטד והאמת שאם הם ייקחו זה יהיה סוג של התרסה, שלא לומר השתנה, נגד כל התיאוריות של ניהול תקין, שקט תעשייתי וכו', כבר מעכשיו ניתן יהיה להכתיר אותה כאליפות קן הקוקיה.

גיל שלי 27 בפברואר 2018

אני קצת לא מבין לגבי לשון העתיד על המומנטום, יש בין שלוש קבוצות הצמרת בדיוק קבוצה אחת שלקחה בסיבוב השני שבע נקודות יותר מיריבותיה בסיבוב השני, חשבתי שזה מומנטום לא רע, אולי אני טועה

צור שפי 27 בפברואר 2018

כן, אבל נדמה לי שלבאר שבע היה בשלב מסויים פער של שמונה על מכבי ככה שאם אתה לא אוהב את ההגדרה שלי שאף אחת לא הצליחה לפתח מומנטום תוכל להחליף אותה במומנטום שעבר מצד לצד שזה בערך אותו דבר. ברור שאתם מגיעים לשלב המכריע של העונה במגמה יותר חיובית.

גיל שלי 27 בפברואר 2018

אוקיי, נלך על המשפט המסכם שלך ונסכים

אורי 27 בפברואר 2018

כשקבוצה הופכת -7 ל+1, המומנטום בבירור שלה
במיוחד עם מסתכלים על התוצאות מול היריבות לפלייאוף – 4 נצחונות מרשימים (ביכולת אפילו יותר מבתוצאות) ותיקו שבקלות יכול היה להיות 0-3

יואב 27 בפברואר 2018

זה לא עניין של בונקר וגם לא סטייט אוף מיינד אלא הרכב עם קישור(פרץ ובאטוקיו וקצת יצחקי) מופקר. אין פה תורה גדולה אלא אי שפיות זמנית של יורדי. אני חושב שאחרי בש, הוא נכנס לורטיגו עצבני והעלה הרכבים שהיו שווים שני הפסדים לפאקינג עכו ורעננה. תפקידו כרגע הוא לקלקל כמה שפחות.נסתפק בזה.

השמן. 27 בפברואר 2018

צודק במאה אחוז!

גיל שלי 27 בפברואר 2018

בול יואב, נקווה שג'ורדי גמר עם הפיקסציה שלו ברעננה, לא בונקרים ולא בטיח

Lord Anthony 27 בפברואר 2018

נראה לי יותר שג'ורדי נעשה קצת זחוח וחשב שהוא יכול להיות קצת יותר מדי הרפתקני בהרכבים ובריטניה.

yaron 27 בפברואר 2018

יואב, מסכים עם הניתוח, פחות עם המסקנה.
את עכו אתה יכול לנצח "למרות ג'ורדי", אליפות לא תיקח ככה. אנחנו צריכים ממנו 100% (ממה שיש לו לתת כרגע).

יואב 27 בפברואר 2018

ברור, אבל שיורדי נותן לעכו כזה יתרון מראש, כלום לא מובטח.
להזכירך- אתה עם שלוש חתיכות ברשת רק בחצי הראשון ללא ראייקו. לא מצב סביר בעיני. ועוד יותר לא סביר זה לא להסיק מסקנות בעקבות זה ולהמשיך עם ההפקרות הזאת.

שלו 27 בפברואר 2018

להגנתו של יורדי,
נראה לי שריקן לא היה כשיר ושהוא רצה להריץ את דסה בחזרה מפציעה בסוף המשחק.
הוא לא חשב שאפשר להחטיא כל כך הרבה…

yaron 27 בפברואר 2018

אחד הטובים שלך.
רק אציין שוידאר חצי פצוע ולכן משחק פחות ושרודריגז חוזר מפציעה ולקח לו קצת יותר זמן לחזור לכושר מלא.
זאת גישה קבועה ומבורכת במכבי שמי שלא 100% כשיר, לא משחק.

לידוי 1 במרץ 2018

אחלה גישה אין ספק, צריך להכניס ולחזיר את הפצועים בהדרגה.
בתכלס כדי לקחת אליפות נצטרך לסכן קצת יותר את השחקנים המשמעותיים.
ואני מאמין שמעכשיו ועד סוף העונה ג׳ורדי יימתח את הגבולות של השחקנים שלו קצת יותר מהמהלך העונה הרגילה.

Comments closed