לתוך הוואקום

לפעמים, עיתוי הוא כל הסיפור

זאת מסתמנת כעונה של חיפה. מכבי נראית כמו קבוצה שמתעקשת לא לעשות את מה המובן מאליו. המובן מאליו, הוא אליפות. באר-שבע לא תזכיר את הקבוצה שהייתה בשתי האליפויות הראשונות שלה. האליפות השלישית נקרתה בדרכה על אדי השתיים שקדמו לה. קשה לראות איך עם היכולת של אותה עונה, באר-שבע תיקח אליפות העונה. לתוך ואקום הוויתורים הזה תשתחל חיפה ותרוויח מההפקר.

אחרי כל ההולנדים, המנהלים המקצועיים והמאמנים, ההנחתות וההמראות, יתר המהלכים שלא היה להם סיכוי ממשי להצליח כל עוד שחר שם, קרה לחיפה הדבר הטוב ביותר שיכול היה לקרות לה. התרסקות לקרקע המציאות. בלבול לא מאמן להביא אתו הישגים. הוא מינוי להעברת זמן לטובת עשיית חושבים. וזה מה שחיפה היתה צריכה. מישהו שיוריד לחץ מהשחקנים, המערכת והאוהדים. שיגרום להם, אולי לראשונה מאז שנות התשעים, לחשוב בצלילות ולהסתכל על המציאות בבהירות.

לפעמים, עיתוי הוא כל הסיפור. הנסיבות במכבי יחרבו לה את העונה מבפנים. השחקנים שלה ימשיכו לספר שחדר-ההלבשה מגובש ושהם עדיין לא מציגים את הכדורגל שהם יכולים, אבל הם רוצים שזה יקרה; זה יבוא, תראו. חכו שניקוליץ' ייכנס לעניינים, אתם לא מבינים כמה הוא מת לקרוע כבר את הדשא. בזמן שהם ימשיכו לספר את זה, חיפה תתחבר ותמצא את עצמה במומנטום. שני תיקו, ניצחון אחד במפגשים ביניהן – וחיפה תסתכל אחורה, ולא תאמין, זה באמת יכול לקרות.

מתי שהוא הרי זה צריך לקרות.

*     *     *

בפעם הקודמת שזכורה לי, בה מישהו במכבי אמר על משחק שהוא לא יכריע אליפות, הוא דווקא כן הכריע. לרעתה. הנסיבות, כמובן, שונות: אז זה היה אלברמן לפני המפגש עם באר-שבע בבלומפילד, עם יוקנוביץ' כסוס טרויאני.

איביץ' הוא לא סוס טרויאני, אבל גם השחקנים במכבי של היום לא דומים לאלה של אז. הם פחות טובים. מה שאומר שהם צריכים לקחת יותר על עצמם. לתת מעצמם יותר. מה שגם אומר, שאותה משמעת – נקודה שהתייחסתי לא מעט בהקשר מכבי של איביץ' – קריטית פי כמה. תסתכלו על החבורה הזאת בחודשיים האחרונים ותגידו אם אתם מזהים משהו מזה מתממש.

*     *     *

הניצחון בהוספיס סמי עופר בעונה שעברה, היה מופת של כדורגל, ריכוז שיא של פילוסופיית המשחק של איביץ'. הוא היה השני ברצף של שלושה משחקים שאחריהם התברר לכל מי שעוד חשב לערער, למי שייכת האליפות. בני-יהודה, חיפה ובאר-שבע. בכולם מכבי הבקיעה שלושה שערים. במצטבר, היא ספגה שניים. מעל לכל, אלה היו הבדלי הרמות. העונה נגמרה במחזור החמישה-עשר. בתום הרצף ההוא – התחילה מכבי לאט ובהדרגה לשחק את הכדורגל שאיתו היא המשיכה לעונה הזאת.

שלושת המפגשים הראשונים מתוך ארבעה מול חיפה הם תמצית העונה שעברה. סיפורה של עונה בשלוש תמונות. הניצחון במשחק הפתיחה לעונה, שסימל מגמה ובעיקר הראה לאן הקבוצה הזאת יכולה להגיע; על הניצחון השני הרחבתי בפסקה מעל; השלישי כבר היה משחק האליפות הרשמי, הסטמפה.

אתה מסתכל על חצי השעה הראשונה מול נס-ציונה ואומר, או.קיי., כשאתם רוצים יש לכם את זה. נכון, זאת נס-ציונה, אבל בנסיבות סביב המשחק הזה, זה מה שמכבי היתה צריכה. ושם זה נגמר. זה משחק שהיה נגמר ברביעייה בעונה שעברה. זה משחק שחייב היה להיגמר לפחות בשלישייה כדי להתניע את העונה הזאת. זה חזר על עצמו מול כפר-סבא. אם מכבי אכן תאבד אליפות העונה, זה לא יהיה בגלל יכולת. גם לא כי היריבה שתיקח עדיפה עליה. זה יקרה מסיבה אחת. השחקנים שלה "איבדו" את זה.

*     *     *

לשים את עטר וכהן מחוץ לסגל במשחק הערב, זה להגיד, שרק קלפים חדשים שלא נוסו, יכולים לנצח לך את המשחק. שהקלפים הישנים, לפחות נכון לעכשיו, לא שווים הימור עליהם. זה לא בהכרח רע. לא פעם שחקנים שלא "מובן" איך העלו אותם – גונבים את ההצגה ומוכיחים שהמאמן יודע מה הוא עושה ומה הוא רואה באימונים. זה קרה הרבה פעמים בהרבה משחקים של מכבי בעונה שעברה.

אני חושב שהנסיבות שונות. אישית, הלוואי ואתבדה, כמובן, אבל זה נראה כאילו מישהו – מי שהם, ליתר דיוק – פשוט לא מסוגלים. או לא רוצים מספיק.

*     *     *

דור פרץ לא הורחק מול בני-יהודה בגלל עבירה קשה שהגיעה אחרי התחזות ברחבה. עד ההרחקה, היה רשום על המשחק הזה ניצחון 0:1 למכבי. עוד התקפה, עוד ניסיון, אולי פנדל חוקי לשם שינוי, סביר שבמחצית השנייה – השער היה מגיע. ההרחקה של פרץ הרסה הכל. בני-יהודה מתישה מספיק לאחד-עשר שחקנים. עשרה שחקנים, במצב הצבירה שמכבי נתונה בו מאז המוקדמות באירופה, זה יותר מדי.

פרץ הוא השחקן האחרון שהיית חושב עליו שיתחזה ברחבה כדי להשיג פנדל. בפרץ עד היום היה הכל חוץ מהתחזות. התפקיד שלו במגרש מונע את זה ממנו. שכטר יכול להתחזות, פרץ לא. קשר אחורי ועוד כמו שפרץ נראה בעונה שעברה, הוא תפקיד שאין בו מקום לזיוף. תסתכלו על קשרים אחוריים דומיננטיים, אפילו בכדורגל שלנו, הם היו בטון יצוק. קשר אחורי מזייף, קבוצה לא יכולה להצליח.

פרץ הורחק מול בני-יהודה בגלל שילוב קטלני של טיפשות, נואשות, שחצנות ומופקרות. העובדה ששני הצהובים נשלפו לו בפרק זמן קצר של כמה דקות זועקת. היא ממחישה את הטענה שני משפטים הקודם. אף לא אחת מהתכונות האלה הופיעה אצלו עד העונה. אם פרץ היה אחד מהמייצגים המובהקים של הכדורגל של מכבי בעונה שעברה, הנוכחות שלו העונה – היעדר הנוכחות שלו, אם נדייק – הוא זיכוך מדויק כדי ראי למכבי כולה. אי-אפשר לקחת אליפות ככה. זה הוואקום שחיפה מסתמנת כמי שיכולה להשתחל לתוכו ולנצל אותו.

יכול בהחלט להיות שהאדום הזה, הוא המכה שפרץ היה צריך. יותר קשה להתרומם מהתהום שפרץ התדרדר אליה, מלטפס בהדרגה ובנחישות אל הפסגה שהוא עצמו חצב את הדרך לעברה. עובדה, לטיפוס נדרשו כמה עונות. קשה לי להאמין שפרץ מסוגל לחזור לעצמו בפרק זמן סביר שיספיק לאליפות.

מכבי לא תשחזר את העונה שעברה מהטעם הפשוט, שבכל קנה מידה, היא הייתה חד-פעמית. זה בסדר גמור שככה. לא חייבים לקחת אליפות תשעה מחזורים לסוף העונה. הבעיה שבינתיים נראה שהעונה שעברה היא הצל, המשא הכבד, שמונע ממכבי להשתחרר.

הניצחון על אסטנה
עוברים דירה

18 Comments

פה איתמר 21 בספטמבר 2019

1. אמ;לק

2. להערכתי יהיה משחק כביר עם הרבה שערים

3. אני חושב שפרט לביתר ב92/3 ואולי ב״ש – חניכת אצטדיון חדש = עונת כשלון

49ers 21 בספטמבר 2019

לא מצליח להבין את אלו (אנשים רציניים, שלא יוטל בספק..) שמכריזים שזאת העונה של חיפה. על סמך מה, על סמך ההדחה המבישה מאירופה? על סמך הנצחון "המופלא" על האימפריה מרעננה (מבלי לזלזל חלילה)? התיקו במשחק "חוץ" מול הפועל חיפה? וניחא זה, היכולת? מנומנמת, פושרת, לא מלהיבה ונהנית מלא מעט מזל. שמות? ראיתי חיפה עם שמות טובים יותר. ממש לא מובן.. באמת שאני מנסה להבין את הסיבה להצהרות הללו. אני חושש (בתור אוהד ירוק) שנקבל בבלומפילד 3:1 רגיל (לצערי) עם שליטה צהובה מוחלטת ובעיקר אני חושש מעוד עונת התפרקות. עזבו אליפות וקריאות תיגר, תנו כדורגל שנהנה ממנו. כל השאר – בונוס.

יואב 21 בספטמבר 2019

חיים,
יפה כתבת. רק הערה, מרקו בלבול הוא מאמן בעצירות שזקוק לטיטול תמידי(אדם נחמד אגב).לא נראה לי שהבשורה תצא ממנו.

צהוב בלב 22 בספטמבר 2019

טוב נגמר המשחק דור פרץ היה מעולה וניצחנו. אתה יכול להתוודות שזה היה לצורכי נאחס. תודה ושבוע צהוב.

Ollie Williams 22 בספטמבר 2019

לא חושב שפרץ היה מעולה
סגר מצויין הגנתית רוב הזמן וניטרל את שרי מרגע שנכנס
אבל המסירות והבעיטות….אוי המסירות….

צהוב בלב 22 בספטמבר 2019

מסכים ומחדד: מעולה הגנתית. יחסית לחושך שהוא היה נמצא בו זה בהחלט מעודד להמשך.

אורי 22 בספטמבר 2019

עוד לא קראתי, אח"כ בעבודה
אבל מי שחושב שמרקו בלבול יוביל קבוצה לתואר, יותר מנותק מהמציאות מבלבול עצמו

שניר 22 בספטמבר 2019

תודה חיים,
איביץ הצליח לנטרל את המוקש ששמו חיפה בינתיים, אבל אם היו רוצים לפרק אותו היו צריכים לתת 3. אולי גם זה יגיע בהמשך.

פאןפאן 22 בספטמבר 2019

חיים אתה מפרגן בענק למרקו והטעויות. הגזמת הפעם
אלא אם זה היה מטעמי נאחס ואז שאפו :)
אני אומר ככה – אם בפתיחת עונה חלשה כזו אנחנו במקום הראשון עם תיקו ו3 נצחונות (נכון הגרלת משחקים נוחה) אז חכו חכו…
אהבתי את המהלך של איביץ' גם מהבחינה הפרסונאלית (יונתן לא מאופס ועטר סתם לא פוגע) וגם מבחינת המערך – כאילו איביץ' אמר למרקו – קחו את הכדור והשליטה ונראה אתכם כשאנחנו משחקים בול באותו מערך. עד עכשיו בלבול לא יודע מה לעשות
היה משחק של 3 חתיכות אבל בלי תותחים שפוגעים נגמר רק אחד אפס ענק

יעקב נקש 22 בספטמבר 2019

אני חושב שכל אוהד כדורגל ישראלי צריך לצאת מאוד מודאג מהמשחק אתמול, הרמה של הכדורגל והכדורגלן הישראלי מעולם לא הייתה נמוכה יותר…

פרסלני 22 בספטמבר 2019

לצערי מסכים על הרמה. יש איזה סף בעיני הגיוני של כמות השחקנים במגרש בליגת העל שלא מסוגלים לתת הרמה נורמלית. נראה שכל שנה יש פחות ופחות כאלו. אתמול זה היה נורא (כשמכבי ניסו) ומאד מרגיע (כשחיפה תקפו). ואם אלה שתי הקבוצות שעשויות לרוץ לאליפות (ומכבי עדיין 2 צעדים לפני חיפה לשמחתנו ברמה ועומק), אז אנחנו בליגה בדיפ שיט. העיקר שניצחנו. אין כעת הרבה יותר מזה וכנראה שככה תיראה האליפות השנה.

yaron 22 בספטמבר 2019

שדמי תתעורר, עברתם לפייסבוק :-)

yaron 2 בנובמבר 2019

מ"עוברים דירה" "לתוך הוואקום".

למקרה שהפוסט של דורפן קורס.

אמיתי 3 בנובמבר 2019

אני קורא אותך לסדר!

yaron 11 בנובמבר 2019

מנצל את החסינות שלי :-)

yaron 11 בנובמבר 2019

עובד הרבה יותר טוב!

אמיתי 11 בנובמבר 2019

חחח. לא מבין מה ההבדל.. אבל זורם אם כולם יסכימו.
למה דווקא נידבקתם לשדמי? בגלל אורך הפוסטים או קוצר התגובות?

yaron 11 בנובמבר 2019

01/01/2020
עוברים דירה מהפוסט של דורפן לפוסט הזה של שדמי.
"לתוך הוואקום"

Comments closed