עונת המלפפונים 5: שני צדדים לכל מטבע – גם לפניני

הדרבי ואירועי גיא פניני הוציאו את כ-ו-ל-ם מהחורים. יש מעט מאד מקרים בזמננו אנו בהם הכל ברור- שחור או לבן, צודק וטועה, טוב ורע. אם נסתמך על סיקור התקשורת, נראה כאילו מקרה פניני והשבוע האחרון הוא אחד מהם. או אולי לא?
ככלב השמירה של הדמוקרטיה, אחד התפקידים החשובים של התקשורת הוא לתת סיקור הוגן ואובייקטיבי לכל הצדדים. נדמה כאילו בשבוע האחרון התפקיד הזה הופקר.

פניני

גיא פניני

צד אחד: גיא פניני עבר כל גבול. אחרי שהצלחנו להבליג על העימותים עם ספסל בני השרון ומאמנה אפי בירנבוים, אחרי שהעלמנו עין על דחיפות עם שחקן מכבי חיפה ועימותים עם מאמנים כמו דן שמיר ואיפקוביץ, אחרי שאפילו הצלחנו להתקדם מהעבירה המכוערת על ליאור אליהו- הוא חזר אלינו בהפוכה. דווקא בשבוע בו נאמר כ"כ הרבה על חילול זכר השואה ונעשה מעל ומעבר כדי להילחם בתופעה הוא הרים ראשו שוב והראה לנו כמה מכוער יכול להיות פה. איך אמר בלאט, מקומם של החיות בג'ונגל?

צד שני: תשאלו כל אדם הקשור לכדורסל הישראלי מה הדבר הראשון שעולה לראשו כשהוא שומע את השם "גיא פניני" והוא יענה כנראה משהו כמו "פרובוקטור גדול". הוא האיש שיוציא את היריב משווי משקלו. הוא האיש שתרצה שיהיה איתך ולא נגדך. עוד ב-2007 כשהיה בנבחרת, צביקה שרף השתמש בו, תוך הוראות ספציפיות: "צביקה בא ואמר לי לשמור את מילאן גורוביץ', להוציא אותו מהמשחק ולשגע אותו בכל דרך"
הוא לא באמת רוצה שיהיה לך סרטן, הוא לא באמת חושב שאתה נאצי. בענף בו יש כ"כ הרבה זרים וכ"כ מעט מקום לישראלים, פניני בסה"כ מנסה לנצל את היתרונות שלו על פני יריביו. הוא לא לקח בחשבון שמה שאמר באוזנו של שחקן כדורסל כדי להוציאו משלוותו יתועד ויופץ לעיני כל ויפגע בציבור שלם. זהו כל חטאו.
לקרוא את הכתבה שנכתבה עליו בתקופה ההיא בפרספקטיבה עכשווית, זה פשוט מאלף.

מכבי תל אביב

צד אחד: מכבי תל אביב לקחה צעד משמעותי קדימה את המלחמה באלימות ביציעים. היא הצליחה להעלות למודעות כל המדינה את שירי השואה הברבריים שמשמיעים אוהדי הפועל תל אביב על בסיס קבוע במשחקי הקבוצה. מישהו היה צריך לעשות את זה. קצת חבל שמכבי היא זו שנאלצה לעמוד בקו האש, להיות חשודה באינטרסים (בכל זאת, מדובר ביריבה השנואה) ולא גוף ניטראלי שמנהל את הליגה (איפה היית גברת לבנת עד היום?). ואז בא פניני והרס הכל. אבל מכבי הראתה ש"נראה דורש נאה מקיים" והטילה על פניני עונש חסר תקדים בחומרתו. כראוי. לא מגיע "כל הכבוד"?

צד שני: גיא פניני לא התחיל לקלל שחקנים ביום ראשון בדרבי. אני לא יודע אם תמיד השתמש במילים קשות כמו נאצי כי לשמחתי (או בעצם לצערי) אני לא נמצא איתו על הפרקט. בכל מקרה, אני לא משוכנע שהוא הכין את זה במיוחד לכבוד הדרבי. מכבי תל אביב הכירה את התנהלותו של פניני גם כשהחתימה אותו. גם כשמינתה אותו להיות הקפטן שלה. אנשיה, נמצאים על הפרקט כל משחק ושומעים היטב (בליגה של 12 צופים למשחק) את הנעשה שם. כנראה שכל הזמן הזה, כשזה לא היה מצולם וחשוף, ועזר לנצח משחקי כדורסל זה לא הצריך "הרחקה עד הודעה חדשה", קנס ונישול מסרט הקפטן. מישהו אמר צביעות?

התקשורת

צד אחד: העלאת המודעות לאלימות בספורט היא נושא שאי אפשר להגזים בחשיבותו. התקשורת היא חלק קריטי בהצלחת הנושא ונדמה שבתקופה האחרונה נעשה מאמץ אמיתי לקדם את הנושא. גם דוגמא אישית חשובה במקרים האלו. ערוץ הספורט הראה דוגמא כזאת כשהשעה (או פיטר- לא ממש ברור) את הטאלנט הגדול שלו רון קופמן אחרי שהשתלח בשידור, ולא בפעם הראשונה בקולגה.

צד שני: כ"כ קל לרכוב על גבו של אדם שסרח ולהוציא לו את המיץ. גם כשהדבר מוצדק, כדאי מאוד לעצור לרגע, ולפני שנותנים לעט חופש- להסתכל קצת על עצמנו.
האם ניב רסקין עשה זאת כשפתח את הדרבי באומרו :" אחרי שכ"כ הרבה דובר ואחרי שהאוירה חוממה" רמז להגזמה של מכבי במלחמה נגד קריאות אוהדי הפועל?
האם צביקה שרף, אותו מאמן בדיוק שהעלה את פניני במדי נבחרת ישראל על מנת "לשגע את גורוביץ, ולהוציא אותו מהמשחק בכל דרך" (כמצוטט בכתבה למעלה), האם הוא טרח להסתכל על עצמו, לפני שכתב את הטור "פניני הכתים את הדרבי. שיפסיק עם הטראש טוק ויתרכז בכדורסל"?
צביעות, כבר אמרנו?

לפעמים קל מאד לקחת צד באירוע. אסור לשכוח שחלק מתפקיד התקשורת הוא גם להציג את כל האספקטים של המקרה- לתאר את המציאות ולא להכתיב לקהל מה הוא אמור להרגיש ולחשוב.

אז באיזה צד אתם?

ועוד משהו קטן בלי צדדים אם יורשה לי (ויורשה כי זה הבלוג שלי :) )-
כ"כ הרבה נכתב וטוקבק השבוע על הנושא הזה, כ"כ הרבה תגובות בנוסח "איפה הייתה התקשורת השמאלנית כשאוהדי הפועל שרו שואה למכבי..", "איפה אתם הצדקנים כשקהל מכבי שר לטועמה מחבל", "הנה אחרי שבכיתם כל השבוע על הקהל של הפועל בא שחקן וקפטן ומתנהג כך…"
דיי. חלאס. זה שמישהו מתנהג בפושעות לא מצדיק לגמול לו במשהו נורא עוד יותר. כל התופעה הזאת מגעילה. חייבים לעצור אותה. זה לא משנה מי התחיל ולמה.
אוי, כמה אני מתגעגע לימים ששרנו סתם "שלום לך הפועל" ושמענו בחזרה סתם "מכבי זונה"?

לתגובות- גם בעמוד הפייסבוק של הבלוג

 

 

ועכשיו - להניח
מכונת הזמן תעשיות בע"מ. סיכום המחזור ה-12

8 Comments

אורי 4 בדצמבר 2012

כתבה מעולה.
כספורטאי עבר (אם אפשר לקרוא לזה ככה) הנושא הזה מאד נוגע ללבי וכואב כאחד.
ההתנהגות הלא ראויה של פניני לא התחילה במשחק מול הפועל תל אביב, ואת זה כולנו יודעים.
לדאבונו, ולדעתי, לשמחתנו, אוהדי הספורט בישראל, הפעם דאגו המצלמות לתפוס אותו בשעת מעשה, ולשלם את הדין, עבור כולנו. כי כולנו אשמים.

ספורט זה דבר נפלא בעיני, ומעבר לכך זה המקום להוציא אגרסיות מכל סוג שהוא, כל עוד היא בקנה מידה ספורטיבי. הבעיה מתחילה כשאוהדי הקבוצות המועדונים והשחקנים לוקחים את זה למקום אחר – מקום בו מותר להטיח האשמות גזעניות, לזרוק רימוני אשן ולאחל לשחקני הקבוצה היריבה את מותם.

הגיע הזמן שיטפלו בנושא כמו שצריך. החל מהשחקנים ועד אחרון האוהדים. מי שלא יודע להתנהג בצורה ספורטיבית במגרש ומחוצה לו, לא יודע להיות בן אדם, לא יודע להיות אזרח, הוא דוחף אותך אח"כ בתור לאוטובוס, עוקף אותך בתור לקופ"ח ולא עוצר באדום. אנשים כאלה לא ראויים לקחת חלק באירועים האלה. למה אי אפשר פשוט ללכת לראות משחק טוב, לשמוע קצת עידוד וללכת הביתה – עם הפסד או ניצחון.

אני אגיד לכם למה – כי אנחנו אשמים. אנחנו, ששותקים ונותנים במה להתנהגות כזאת, ולא שוללים אותה מהיסוד באותו הרגע שאנו נתקלים בה. כי אין לנו כח, כי אנחנו לא רוצים להתערב, כי הוא ערס, כי המצב פה חרא וגם ככה יש כל הזמן מלחמות על הראש…. אני אומר די.

לא מתאימה התנהגות כזאת בשום מקום, והיא מתחילה במגרשים. ספורט זה מקום בו מחנכים ילדים ואנשים להתמדה, לעבודה קשה, לעזרה הדדית ולשאיפה למצוינות. בטח לא לקריאות גנאי בזויות ומחרידות.

שיימס ברשת 5 בדצמבר 2012

תודה על התגובה.
אני גם חושב שצריך להשאיר בספורט מידה כלשהי של "לכלוך", להשאיר אותו אמוציונאלי- זה חלק מהכייף.
אבל אם פעם אנשים ידעו יותר טוב איפה עובר הגבול – אז כנראה שהיום צריך להזכיר להם. ולכן אני כ"כ שמח שהמאבק של מכבי נגד קריאות אוהדי הפועל ואירועי פניני קרו באותו שבוע. זה רק מראה לנו שהבעיה היא אצל כולנו ולא אצל מוקצים כאלה או אחרים. וצריך לטפל בה ברצינות וביסודיות.

עדי 5 בדצמבר 2012

ואו! איזה כתבה! וכתיבה! והחשיבה המקורית- אתה באשכרה צודק!
לא נראה לי שיש מישהו במדינת היהודים הקטנה שלנו, שמחונך בבית עם מילים יומיומיות כמו 'שואה' ו'נאצי'. לא ברור מאיפה הוא הביא את זה.
אבל- ללא ספק זו לא פעם ראשונה שהוא מדבר ככה. או עשירית. כמו שאמרת- עכשיו הוא תועד אז, אי אפשר להתעלם..
הרי כשהסערה תשכח, פניני יחזור להוביל את הכדורסל הישראלי. אז למה לא לחנך מראש, את כולם וכולנו, לסובלנות (על הפרקט ובחיים), לכבוד בסיסי ול"מי שלא קופץ אדום". ככה. פשוט.

ושוב- שאפו על הכתבה הזו!! לראות שני צדדים למטבע כזה זו בהחלט מתנה שקיבלת. ושאתה נותן לנו עכשיו.
אני- השתכנעתי.

שיימס ברשת 5 בדצמבר 2012

עדי, מה שאת אומרת נכון חלקית.
אמנם אנחנו לא מחונכים בבית למילים כאלו, אבל מצד שני מילים כמו נאצי הם כבר הרבה פחות טאבו ממה שהיו פעם- לצערי.
ולכן, עד כמה שכולם מזדעזעים- אי אפשר לזרוק את כל האשמה על פניני. הוא רק מייצג את המגמה. ביום שהמוסדות יתעוררו כאן וילחמו בתופעה הזאת מן השורש- אז אולי יתחיל השינוי.
אבל עזבי, למה להלחם, זה מעייף, ופוגע בפופולאריות- אפשר פשוט להתעלם ולצעוק מול כל המדינה פעם בשנה. נראה שבנתים זה מספיק טוב בשביל להישאר בתפקידים שם למעלה.

אורן 5 בדצמבר 2012

הכתבה עושה צדק בזה שהיא מסיטה את הפוקוס מפניני לכולנו. התקשורת אכן צריכה להפסיק להבעיר את הנושא, זה נראה ממש כאילו כל אקט כזה הוא הסיבה הכי טובה שלהם לחגוג, להתחיל לצרוח ולהטיף ולתלות אנשים. גם האיגוד ומשרד התרבות והספורט (יש סיבה שהם ביחד) צריכים להתחיל לעבוד. גם אנחנו, מסכים איתך אורי.

אני חושב שזו צביעות ממדרגה ראשונה שכולם תולים את פניני עכשיו בכיכר העיר. מישהו באמת מופתע?
אם מישהו באמת רוצה להוקיע התנהגות כזו אז גם משרד התרבות והספורט וגם האיגוד צריכים לקבל ביצים ולהתחיל להתנהג א-לא-דייויד-סטרן. אם רוצים למנוע דברים גדולים כאלה ודברים אחרים שקרו בספורט בישראל והיו הרבה יותר גרועים מבחינה חינוכית אז חייבים להעניש בחומרה על דברים קטנים. כן, זה יהיה אבסורד והתקשורת תלעג לזה, בדיוק כמו האיסור על בגדי ראפרים באן-בי-איי, אבל כולם יתרגלו. אם אייל ברקוביץ' מתלהם ברדיו ומתחיל לקלל, צריך להתערב ולסגור לו את התכנית אם הוא לא מסוגל לשמור על רמה נאותה. כששחקן מקלל, גם אם לא אומר שואה, שיקבל טכנית מיד. כן, אין ספק שזה מעצבן, אבל אם שחקן יחשוב פעמיים על להגיד כוס-אמא-שלך אז הוא לא יגיע להגיד סרטן ושואה. והקהל… שילמדו מהאנגלים איך מאלפים חיות. אם הקהל של בית"ר מתחיל בקריאות גזעניות, אז שיסגרו מיד את השידור, יטילו את כל הפסד ההכנסות על בית"ר, יענישו את כולם במשחק רדיוס ואת כל מי שהשתתף (או הוביל לפחות) ירחיקו מהמגרש לתמיד. כן, לתמיד. שיעשו קולות של קופים בבית.
אז כן, זה נשמע רע, אבל אנחנו צופים בספורט בארץ כבר מספיק זמן בשביל לדעת ש"תרבות הספורט" שמסביבו, שהולכת ומתפתחת לה יפה מאוד, היא תרבות זבל. במקום תחרותיות ושאיפה למצוינות, אנחנו מטפחים גזענות, בריונות ובכיינות.
שהממונים יקחו אחריות באמת. שהעיתונאים יפסיקו לזרוק עצים למדורה ויתחילו להיענש גם כי הם חלק מהתרבות הזאת (קופמן, ברקוביץ'). שהשחקנים יבינו שחלק מהתפקיד זה גם לשמש דוגמא. לא רוצה? לא נרשמת להיות מורה אלא שחקן כדורסל? חבל. צריכים להבהיר באופן ברור שתרבות וערך ספורטיבי הם חלק בלתי נפרד מהמשחק ומי שלא יכול לעמוד בזה, שלא ישחק.

שיימס ברשת 5 בדצמבר 2012

אורן, אני כ"כ מסכים איתך. כולנו כל הזמן יורדים על דיויד שטרן והחוקים שלו אבל בשורה התחתונה, עם מספר פגמים- זה עובד, והליגה יותר נקייה, ופחות אלימה- וזה מה שהילדים גם רואים.
אבל בעיקר, אני חושב, שביום שאינטרסים ישחקו פה קצת פחות תפקיד, דברים יראו פה אולי קצת אחרת- כרגע זה לא המצב. והתקשורת האינטרסנטית היא אחת הסיבות המרכזיות שאנחנו הולכים אחורה ולא קדימה.

zohar 6 בדצמבר 2012

כאוהד מכבי, מכיתה ד' בערך, ועד היום (הבן שלי אוטוטו בכיתה ד'…), מינוי פניני לקפטן נראה מוזר מהרגע הראשון. המחשבה הראשונה שעברה בראש היתה – למה לא אליהו??? אז הנה צדק נעשה, גם אם הדרך היתה עקומה. כולם ידעו על הטראש טוק שלו והקטנות שהוא נותן וכולם שתקו, עד ש…הגיע צלם טלוויזיה אחד שתפס את הרגע והנציח אותו. מה לדעתכם היה קורה אם זה לא היה מצולם מילה במילה? הימור שלי – הפועל היו מגישים תלונה, וגיא פניני היה היום עם הקבוצה ועם המינוי. פרס מגיע לצלם הזה !

שיימס ברשת 6 בדצמבר 2012

קודם כל תודה רבה על התגובה.
כמישהו "תמים" שתמיד העדיף את הספורט- כספורט, ובלי כל הטראש שמסביב, כאילו כדי "להוציא את היריב מכליו"- מעולם לא הייתה לי חיבה גדולה לפניני.
מסכים איתך ששאפו מגיע לצלם, אבל לאו דווקא כי תוקן עוול פניני- אלא כי זה עורר את הדיון השיא עוצמתו, ואול זה מה שיתרום למיגור הדברים המגעילים האלה בספורט (ובכלל?)
ועוד נקודה אחת למחשבה, שרציתי לכתוב בבלוג אבל מפאת קוצר היריעה הורדתי- אולי אני קטן אמונה באנשים, אבל השילוב הזה של העובדה שהצלם תפס שם "זמן מת" לחלוטים מבלי שום סיבה שנראית לעין לצלם את שני האנשים רחוק מהכדור, עם העובדה ששולברנד התנהג באצילות שהיא כמעט לא אנושית ונתפסת מבחינתי (אפילו לא הגניב מבט לעבר המקלל), בשילוב העובדה שפניני טען שגם הוא כל הזמן קילל ועשה פרובוקציות (ואני מאמין לזה)- עם שילוב כל אלו, לא יכולתי שלא לתהות:
א. האם לצלם היה מידע מוקדם לגבי מה שהולך להיות שם?
ב. האם לשולברנד היה מידע מוקדם על הצלם ולכן התנהג כמחו שהתנהג.
יתכן שאני סתם מעלה פה תאוריית קונספריציה, אבל אצלי זה הרים גבה, חשבתי שמן הראוי שלפחות מישהו בתקשורת יעלה את התהייה הזאת.
מה דעתך?

Comments closed