ערב אבוד

ערב חצאי גמר הגביע די אכזב. ובכל זאת, היו גם נקודות אור.

צילום:ברני ארדוב
צילום:ברני ארדוב

זה לא היה ערב שהביא הרבה כבוד לכדורסל הישראלי. דווקא אני, שמנסה למצוא נקודות אור בכדורסל שלנו, הפעם התאכזבתי מאד. הכדורסל לא היה ברמה גבוהה, המשחקים לא היו מעניינים ברוב הזמן והכי מדכאת הייתה האווירה, בעיקר במשחק השני. לא ככה צריך להראות משחקי חצי גמר גביע. אבל היו גם נקודות אור.

1. נתחיל מהסוף. המשחק הראשון בין הפועל לאילת הביא רייטינג של 2.8% בעוד המשחק "המרכזי" בין מכבי לראשון הביא 5.9%. אלו אחוזים נמוכים לכל הדעות, שמעלים בספק את כדאיות עניין ערב חצאי הגמר. אני באופן אישי מאד אוהב ללכת לערב שלם של כדורסל, אבל עם העובדה שהמשחק הראשון משוחק בשעה כל כך מוקדמת, השילוב עם הרייטינג הנמוך והעובדה שההיכל נשאר ריק למשחק השני, אולי כדי לשקול לרדת מהקונספט הזה, ולעבור לשני ערבים נפרדים. מצד שני, אני חושב שביום שיגיעו לחצאי הגמר קבוצות עם מסורת, זו יכולה להיות חגיגה ענקית. תארו לכם ערב כזה עם הפועל תל אביב, הפועל ירושלים, מכבי חיפה ומכבי תל מאביב. זה יכול להיות פשוט אדיר.

2. על אף הקבוצה הטובה של אילת, הייתה תחושה שהפועל הגיעה טיפה פייבוריטית. המסורת, הניסיון, הדחיפה של הקהל, כל אלו היטו את הכף לכיוון האדום. אבל אין הרבה מה לעשות – כשהפועל משחקת בלי שני הישראלים המובילים שלה הדברים נראים אחרת. קשה היה להאמין שלימונד יוכל לחזור מפציעה כזאת ישר לגוב האריות, אבל ארז היה חייב לנסות. זה פשוט לא עבד. רביב סיים עם 4 נקודות, ב-20% מהשדה ושישה איבודים.
אילת שיחקה חזק על שחקני הקו הקידמי ו"קטשה" את הפועל בפנים. אלישי כדיר הראה שהוא עוד שייך לצמרת הכדורסל הישראלי ויחד עם גייטס לא השאיר להפועל אפשרות למענה.
אפשר לנסות להבין למה הפועל נראו קצת כבויים, למה לא הורגש הטירוף הרגיל, אבל אני חושב שבמשחקים כאלו מבינים את החשיבות של מתן נאור. זה לא נקודות, זה לא ריבאונדים, זה לא שום דבר שנמדד בסטטיסטיקה. זה הביטחון שהוא נותן שם במרכז ההגנה ש"הכל יהיה בסדר". חבל מאד על הפציעה הזאת. מחזיק לו אצבעות שיחזור במהרה. כרגע מדובר על שלושה שבועות. פחות נורא יחסית למה שהיה נדמה בהתחלה.

3. הקהל של הפועל היה מדהים, שלושה יציעים צבועים אדום וכל הזמן על הרגליים. ובכל זאת, נדמה היה שגם הוא הושפע מיכולת קבוצתו על המגרש. בהתחלה היה ניסיון להיכנס לטירוף אבל ככל שהתקדם המשחק היה נדמה שגם הם מבינים שהיום זה לא יקרה.
האווירה במשחק השני הייתה פשוט מדכאת. כל אוהדי הפועל עזבו את האולם והשאירו חצי יציע להשכרה. אוהדי ראשון עסוקים במחאה מול היו"ר שלהם וגם הגיעו באחדות, ונשארנו עם אוהדי מכבי. פשוט עצוב לראות איך הקבוצה הגדולה הזאת לא מסוגלת להביא את הקהל שלה למשחקים שהם לא גמרים. מעבר לגוש המעודד שכלל משהו כמו 1000 איש בנדיבות, שאר היציע התחלק לקהל שהיה על סף ההרדמות ויציעים ריקים. דיכאון לשחק ככה כדורסל.

גביע

4. אמנם המשחק השני היה בפועל צמוד יותר מהמשחק הראשון, אבל התחושה הייתה שפשוט אין תחרות על המגרש ומכבי תעשה מה שתרצה. בתוך אווירת משחק האימון שהורגשה, משעשעות במיוחד היו ניסיונותיו של הכרוז להפיח קצת חיים במשחק, עם הערות כמו "שואו טיים" אחרי דאנק סתמי של טיוס. רק היה חסר שיחזור על קלישאות לא קשורות כמו "אפשר לחתוך את המתח בסכין" ו"שהוא לא יכול לשמוע את עצמו מרוב רעש."

5. אבל האמת ששואו טיים אכן היה במשחק הזה. אם היה משהו במשחק השני שכן היה שווה להישאר בשבילו ביד אליהו אתמול, זה היה שון דאוסן. ה"בן של", רק בן 21 וכבר הוכתר לא אחת כלהיט התורן של הליגה. עם גובה 1.94 ואתלטיות מדהימה הוא הראה לנו שני אלי-הופים שאנחנו רגילים לראות בדרך כלל בליגה אחרת. בתחילת העונה דאוסן הראה יכולות מרשימות גם בנקודות בדקות הקריטיות כשלא פחד לקחת אחריות במשחקים הצמודים של ראשון. בנוסף הוא הראה קליעה מבחוץ שאיבדה את היציבות שלה במשחקים האחרונים. בכל מקרה, אם יצליח לעבוד על קליעה יציבה, ועם יכולת החדירה שלו, דיי ברור שיש כאן פוטנציאל למשהו מיוחד. בנתיים צביקה נותן לו הרבה מאד דקות משמעותיות. נקווה שהוא ידע להמשיך לפתח את הבחור, ולא רק ב-comfort zone שלו עם חדירות אלא גם עבודה חזקה על הקליעה, עבודה על חיזוק בחדר כשר וכמובן, יכולות הגנתיות.

בלי ספורט - כמעט רק כסף
ראשונים - אמיר אשכנזי

31 Comments

עדי אבני 5 בפברואר 2014

רק תיקון אחד- לילד (ולאביו) קוראים דוסון, לא דאוסון. כנראה שזה דבק לו בגלל האבא, אבל באייטיז- ניינטיז לא היו ממש טובים בשמות של אמריקאיים. לפרטים: דייזי (דזי) בארמור

7even 5 בפברואר 2014

חבל שהפועל לא עלו מה שהיה מוסיף בהחלט לאווירת הגמר
אבל לא נורא. הקבוצה עדיין בתהליך בניה וגם התארים יגיעו
בעזרת השם. אין לחץ.
ד״א – למה הערב הזה עדיין משוחק בבית שודדי האגרה?
הם גם ככה נהנים שם מהמשכורת שלנו שהולך למשכורות של תפארת שחקניה כבר 45 שנה כדי להרים אימפריות,
הם צריכים גם את יתרון הביתיות?

רועי 5 בפברואר 2014

מה לעשות שלגנבי הפנסיות אין אולם.

עמית זילברבוש 5 בפברואר 2014

חבל שהפועל לא עלו מבחינת האווירה והנוסטלגיה, אבל אני חושב שעם המצב של לימונד, והפציעה של מתן – הגמר שיש לנו עדיף מבחינת העניין.
לגבי האולם – אני לא יודע למה החצאים נערכו דווקא בנוקיהו, אבל אני מעריך שעכשיו עם האולם בחיפה, ואחרי השלמת האולם בירושלים, האירועים המרכזיים של הכדורסל הישראלי יתחלקו בעתיד בין האולמות האלו גם כן. לפחות ככה אני מקווה. אבל כידוע, בדברים האלה הכל פוליטיקה.

7even 6 בפברואר 2014

אמן

אלון רייכמן 5 בפברואר 2014

אילת ״קטשה״ את הפועל – מלשון קטש (עודד)? אהבתי.
טוב שהיא לא סתם כתשה…

עמית זילברבוש 5 בפברואר 2014

כן, ברור, לזה התכוונתי ;)

כוכב עליון 5 בפברואר 2014

בהמשך לפיאסקו שציינת, שעה וחצי בין שני המשחקים. שעה וחצי. דאוסן יכול להיות פרוספקט לא רע כל עוד הוא יעבוד על משחק ההגנה שלו, זה היה מביך איך שחקני מכבי עבור אותו בצעד קליל. והכרוז היה השחקן המצטיין במשחק השני. ובתור אוהד ראשון, היה עצוב לראות את האין קהל של ראשון, מסכים למחאות אבל בחצי גמר? ואם החצי לא היה נגד מכבי אלא נגד אילת גם היו מוחים?

אלון רייכמן 5 בפברואר 2014

הקטע של השעה וחצי בין המשחקים אכן מוציא את כל הטעם מהקדמת המשחק הראשון ל-17:50. זו אחת הבעיות שערוץ 1 משדר.

יואב הצהוב 5 בפברואר 2014

קטשה :) גדול

אזי 5 בפברואר 2014

הערוץ הראשון מצד אחד מנסה למצב את עצמו כערוץ עם שידורי ספורט מוביל, ומצד שני משמיד כל פינה טובה בספורט כדי לגרום לזה לקרות.
שעה וחצי בין משחקים בהצגה כפולה? איזו מין הצגה כפולה זאת?
כמה אוהדים מהמשחק הראשון יחכו בנוקיה שעה וחצי למשחק השני שיתחיל? ובגלל השעה וחצי הזאת אף אחד לא ראה את ההתחלה של המשחק הראשון. בדיחה.
אותו דבר הערוץ הראשון גורם ביום ראשון הקרוב כששם שני משחקי בית מלאי עניין אחד אחרי השני. דרבי בנוקיה ב18:15 ואז ב"ש בבלומפילד ב20:50. איפה נשמע דבר כזה?!

אמנם לא ראיתי את המשחק של הפועל, אז אני כותב את ההערה הבאה מראש בידיעה שהיא אולי לא נכונה. תקנו אותי אם אני טועה.
יכול להיות שהחוק הרוסי דפק דווקא את הפועל כששני ישראלים מובילים שלה נפצעו והיא עדיין היתה חייבת לשחק עם שני ישראלים על הפרקט?

יואב הצהוב 5 בפברואר 2014

האבסורד הוא שהערוץ שמשדר את "ערב הספורט" מעדיף רייטינג על קהל במגרשים, וככה זה נראה.

רועי 5 בפברואר 2014

מילא היה רייטינג, גם זה אין.

סתמאחד 5 בפברואר 2014

האבסורד הוא שראש המנהלת פרנקל מעדיף את קהל הצופים בבית על פני האוהדים שמגיעים למגרשים (מתוך ראיון עם עירד צפריר בהארץ) :
תסביר לי אתה, מה ההגיון לשים משחק מרכזי באמצע שבוע בשעה 18:45? איך אדם ממוצע שעובד עד 18:00, בתל אביב או בירושלים, יכול להגיע למשחק אחרי 45 דקות באשדוד או בנתניה?
קודם כל אנחנו מדברים על משחק אחד בשבוע. אם אתה שואל אותי, אני הייתי מקדים את כל המשחקים מ-20:15 ל-19:30. תראה, חשוב מאוד למלא את המגרשים, אנחנו נטפל בנושא השיווקי, אם כי היום בגלל רמת השידורים עם ה-HD כיף גם לראות בבית.

עד לפציעה של לימונד החוק הרוסי היטיב עם הפועל כי לימונד היה ישראלי ברמה של זר מצויין.
לאחר פציעתו הפועל הפגינה רמת כדורסל ירודה כי שלושה מארבעת הזרים שלה הם ברמה של ישראלים בינוניים.
ללא מתן נאור ועם לימונד שטרם חזר ליכולות שלו הפועל צפויה למפלות קשות בשבועות הקרובים.

אפריים 5 בפברואר 2014

אזי, ברור שיש השפעה לחוק הרוסי, אבל מה שהיה יותר בעייתי להפועל הייתה העובדה הפשוטה ששני שחקנים מובילים שלה נפצעו.
ללא קשר למוצא ולחוק המגביל, לקבוצה עם סגל קצר כמו הפועל פשוט אין כלים להתמודד עם חסרון כזה.
לדוגמא, אם אפיק ניסים היה נפצע, אילת הייתה 'נאלצת' להכניס את נעימי. זה ההבדל. זה ומיליון וחצי שקל שאילת מקבלת מעיריית אילת…

אנונימוס 5 בפברואר 2014

כל קבוצה עם סגל קצר נפגעת מהחוק הרוסי כשיש לה פציעות. כשיש לך סגל קצר המחליפים הישראלים הם שחקנים זולים ל5-10 דקות במשחק, ויש ירידה רצינית ברמה כשהם לפתע משחקים 30 דקות.

אפריים 5 בפברואר 2014

זה נכון, אבל גם בלי קשר לחוק הרוסי.
אם קרלון בראון היה נפצע בחצי הגמר, האופציה לחפות על כך של הפועל (ובכלל של קבוצות דלות באמצעים ובסגל) היא די אפסית.

דודו פ. 5 בפברואר 2014

שון דאוסן חייב להיות פרוייקט העתיד של הכדורסל הישראלי. צריך להתייחס אליו כאל ספורטאי אולימפי מצטיין ולהשקיע בו באימונים באופן פרטני עם מיטב המאמנים שקיימים. זה מצוין לכולנו שצביקה שרף מאמן שלו, כך שאת היסודות הוא יקבל כמו שצריך.

אפריים 5 בפברואר 2014

זה לא שצריך 'לשקול' אם הרעיון של ההצגה הכפולה פשט את הרגל.
צריך פשוט לפתוח עיניים, להבין שזה לא עובד ולשנות.
מדהים, אבל הסיכוי שזה יקרה פשוט אפסי.
להבנתי, הסיבה המרכזית של האיגוד לקיום חצאי הגמר ככה הם העלויות הכספיות (בחישוב פשוט- תשלום על אולם אחד לערב אחד קטן מתשלום על שני אולמות לשני ערבים או על אולם אחד יומיים ברצף).

מסכים עם הציפייה למעמד של חצאי גמר עם קבוצות בעלי קהלים גדולים (שכחת להוסיף את חולון למשוואה…) אבל לא בקונספט הזה.
תאר לך שבאותו היום יגיעו 5000 אוהדים למשחק ב-19:00 ברוממה ו-5000 למשחק ב-21:00 בחולון/י-ם/ראשל"צ.
שוב, לצערי כנראה שהיום הזה רחוק.

(הערה שולית וחשובה- יד-אליהו זה לא העניין המרכזי הפעם. קיום של ערב דומה בארנה בי-ם יהיה מיותר לא פחות)

עמית זילברבוש 5 בפברואר 2014

אפריים,
כמו שציינתי, אני לא בטוח שזה שחור ולבן.
אני באופן אישי, כמישהו שהולך למשחקים, אוהב את הפורמט של ערב מרוכז במקום אחד, למרות שהפעם זה יצא רע. גם בגלל צירופי מקרים.
א. אם רק הפועל הייתה מנצחת והאוהדים שלה היו נשארים לעודד את ראשון במשחק השני.
ב. אם רק אוהדי ראשון לא היו מוחים, או אוהדי אילת לא היו גרים כל כך רחוק…
ג. אם רק הפועל ירושלים לא היו פוגשים את הפועל תל אביב בשיאה במשחק חוץ בשלב רבע הגמר.

בקיצור, הבנת את הנקודה. אני מבין את היתרון של שני משחקים בשני אולמות וכו', אבל חושב שזה לא עדיף בצורה חד משמעית.

אפריים 6 בפברואר 2014

עמית,
לפני הכל, אני רק אבהיר שכמוך גם אני הולך למשחקים. כדורסל. כדורגל. ליגה ראשונה/שנייה/אזורית. לא רק של הקבוצה 'שלי'.

ברור שבקונסטלציה מסוימת זה יכול להיות רעיון נחמד. הבעיה שצריך יותר מדי תנאים כדי לקיים את זה.
למיטב זכרוני, כבר שנים שזה לא קורה.
אשמח אם תתקן אותי, אבל מתי בפעם האחרונה היה ערב של חצאי גמר ( בכדורסל או כדורגל…) שהיה מהנה ומעניין ומשך צופים רבים שנשארו מההתחלה עד הסוף.

באמת שאני לא מצליח להבין את האינטרס להמשיך ולעשות הצגות כפולות ( אלא אם נקודת המבט היא של אוהד 'אובייקטיבי' של המשחק שאין לו קשר לאחת הקבוצות. לא נראה לי שיש הרבה כאלה)

החל משנה הבאה, גם התרוץ האחרון של מספר צופים שיוכל להגיע יהפוך ללא רלוונטי.

MOBY 5 בפברואר 2014

כמה בכי על החוק הרוסי.
מספיק כבר.
בלי החוק לא הייתם רואים את דוסון (אתם, כי אני הייתי רואה אותו בימי שלישי). והוא לא היה מבין שיש עוד המון להתפתח (כי הוא היה חוגג בימי שלישי).
אם אנחנו וירושלים היינו מספיק מוכנים למשחקים שלנו. החגיגה בהיכל הייתה גבוהה הרבה יותר.
אבל זה היופי שבגביע, גם קבוצות אמצע ותחתית הטבלה יכולות להעפיל במפעל הזה (ובסוף הקבוצה הביתית חוגגת- לטל).

רועי 5 בפברואר 2014

כמה בכי על זה שהמשחקים ביד אליהו.
מספיק כבר.
אם המשחקים לא ביד אליהו לא היינו רואים 6000 אוהדים של הקהל הנפלא והמרגש של הפועל.

אורן 5 בפברואר 2014

רועי,חליכ.הבנאדם אומר מפורשות שיד אליהו זה לא הסיפור פה,וגם אם זה היה בירושלים זה היה מיותר.הוא ממש לא דיבר על עקרון הביתיות.אל תתקוף כל הזמן.

רועי 5 בפברואר 2014

סליחה ? תראה לי את המשפט ש MOBY אומר מפורשות שיד אליהו זה לא הסיפור ?
מה שהוא כן עשה, זה לשלוח עקיצה "בסוף הקבוצה הביתית חוגגת".
אז עקצתי בחזרה.
אל תתקוף אותי כל הזמן.

MOBY 5 בפברואר 2014

רועי
ההערה הזו כוונה למישהו ספציפי. -לטל (האמת לטל בן יהודה).
יש לנו רומן ארוך בנוגע לאליפות ורוממה ותירוצים.
כן זו עקיצה.
אבל מה היה קורה אם היו מעבירים את הגמר למגרשה של אילת? כמה מזממררים צהובים היו פוצחים ברינה?
לתשובות בדוק מה קרה באובדן האליפות לפני שנה ברוממה.

רועי 5 בפברואר 2014

אם גמר גביע באילת לי אישית לא היתה שום בעיה.
הבעיה שלי היא כשהקבוצה שמסיימת את הליגה במקום הראשון ביי פאר, ולא מפסידה משחק פלייאוף, נאלצת לקיים את "משחק האליפות" במגרש הבית של ירביתה.
וכן זה היה לא הוגן גם כלפי הפועל חולון שסיימה את הליגה בזמנו במקום הראשון, אבל היא הקבוצה היחידה שסיימה במקום הראשון חוץ ממכבי במשך כל שנות קיום משחק האליפות.

MOBY 6 בפברואר 2014

רועי אל תשנה את העובדות.
החוקים היו ידועים לכולם. רוממה נבחר למשחק האליפות. לא היה ברור כלל שחיפה או תל אביב יגיעו לשם. הגיעו.
חיפה ניצחה! חיפה אלופה.
לבחור כל שנה את יד אליהו כאולם ניטרלי זו בדיחה.והיא לא מצחיקה כל כך.

רועי 6 בפברואר 2014

העובדה היא שהקבוצה שסיימה במקום השני אירחה למשחק אחד את הקבוצה שסיימה מקום ראשון. זו עובדה.
זה לא משנה מתי זה נקבע, זה מה שקרה בפועל, וזה לא ספורטיבי.

רועי 6 בפברואר 2014

גם ההיתממות שלך בנושא הזה, רק כי זה שירת את האינטרסים של קבוצתך מקוממת.
אחרי זה אל תלין על שום דבר שנתפס בעיניך כלא ספורטיבי.

ק. 6 בפברואר 2014

הקהל של הפועל דווקא היה בטירוף בעיקר ברבע האחרון שלא היה מה להפסיד – ודחף את הקבוצה להלחם (הרבה יותר מרבעים 2 ו-3)ולעשות מה שאפשר.
ברגע שארז הפסיק להתעקש על רביב ושולדרברנד (באיחור רב) שעשו יותר נזק מתועלת (גם קאונסיל די חושך) – הפועל החלה להיות אגרסיבית ומשוחררת יותר.
נקודה נוספת ששמתי לב אליה היה האובר קולינג לשני הצדדים (10 או 11 עבירות ברבע הראשון) המטורף שבורוביץ' תמיד מדבר עליו – זה הוציא אחרי פחות מרבע את כל העוקץ מההגנה האגרסיבית של הפועל ונתן את האות לאילת להתחיל לטייל בבקבוק.

Comments closed