צאו מהקופסא!

מאמנים

לפעמים אפשר לראות משחק NBA ופשוט לצאת מהדעת. הקונטרסט האדיר בין רמת הביצוע של השחקנים לרמת השמרנות וההתקבעות של המאמנים בולט יותר מהקונטרסט בין רמת האימון של דיוויד בלאט לרמת היכולת שלו לקבל הפסד בכבוד.
ליגת ה-NBA ידועה בשמרנות מאמניה. השימוש המועט באזוריות, תרגילי התקפה המבוססים על בידודים ופיק אנד רול בלבד הן רק חלק מהדוגמאות. דווקא כשמסתכלים על המשחקים בין גולדן סטייט לדנבר הציפייה היא שונה. שתי הקבוצות, מאומנות ע"י שניים מהמאמנים הטובים והמוערכים בליגה, מארק ג'קסון וג'ורג' קארל בהתאמה. ובכל זאת, אחרי צפייה במשחק 4 הלילה, נראה כאילו השניים לא מוכנים לעשות צעד משמעותי כדי להיות מעורבים במשחק. יותר מזה, לפעמים נדמה שאפילו הדברים הפשוטים ביותר מבחינה הגנתית, פעולות שבולטות גם לאוהד כדורסל חובב, לא מבוצעות כהלכה פעם אחר פעם. ואלו מהלכים שלמאמן אמורה להיות השפעה ישירה עליהם.
לדוגמא, מצד אחד בגולדן סטייט, מתסכל לראות את החזרה ה"קלה" של דנבר למשחק ממינוס 15 למינוס 4. זאת, ע"י מהלך החוזר על עצמו פעם אחר פעם, בו טיי לוסון מקבל חסימה, משתחרר, ובלי תחכום יוצא דופן מקבל מבט קל או נתיב חדירה אל מול בוגוט שלא יוצא אליו ומאפשר לו סלים קלים מחצי מרחק. הטיפול בפיק אנד רול הוא בעיה קשה בכדורסל המודרני (אני חשוב שהיה זה דיוויד בלאט שנשאל פעם מה הם מטרות חייו וציין במקום הראשון את "להביא שלום עולמי" ובמקום השני "למצוא פתרון ל"היי פיק אנד רול"). עדיין, ישנם לא מעט פתרונות יצירתיים יותר מאשר להכנע פעם אחר פעם למהלך. “help and recover” זו רק דוגמא אחת.
מהצד השני, לא פחות ממדהים לראות איך דנבר עומדת מן הצד ומאפשרת לסטפן קארי לחסל אותה לבדו פעם אחר פעם ברבע השלישי. מילא כשהוא באחד על אחד, לא לבוא לעזרה ולהוציא את הכדור מידיו. כבר הבנו שנדיר מאד למצוא מאמן ב-NBA שיקח יוזמה ויוציא את הכדור מידי הכוכב של הקבוצה היריבה ע"י דאבל אפ. אבל לבוא לעזרה מהקלעי הטוב ב-NBA ולהשאיר אותו חופשי פעם אחר פעם? זה כבר באמת מוגזם, ורמה נמוכה של ביצוע הגנתי. אני משליך את זה קודם כל על המאמן.
דווקא לאור הנקודות הנ"ל, אני סקרן עוד יותר לראות כבר מאמן בכיר באירופה הולך לאמן ב-NBA. ספקולציות רבות נשמעו בנושא, רבות מהן סבבו סביב דיוויד בלאט. אני לא בטוח כמה בלאט, מאמן שאוהב "להחזיק קצר" את שחקניו מתאים ל-NBA על כל כוכביו. לי תמיד היה נראה שהוא יכול להיות מאמן מכללות אדיר. אבל כך או כך, ולאור תצוגות האימון שרואים בדר"כ בכדורסל הטוב בעולם, אי אפשר שלא לחכות ליום בו בלאט אוברדוביץ' או מסינה יאמנו קבוצה ב-NBA.

*
ואם כבר בבלאט עסקינן, קשה להתעלם מה"אירוע" בסוף המשחק אתמול, בין מכבי ת"א לאילת. עם סיום המשחק, שהסתיים בניצחונה של אילת, ניגש מאמן אילת עודד קטש ולמאמן מכבי בלאט, כדי ללחוץ את ידו. בלאט נענה בלחיצה קרה, וכשקטש ניסה להגיד לו כמה מילות חיבה כנהוג בסיום משחק בין שני מאמנים בעלי יחסים קורקטיים, בלאט נפנף אותו מעליו בעצבנות. הסברה הייתה שבלאט כעס על קטש, בעקבות זאת שהאחרון לקח פסק זמן 19 שניות לסיום המשחק כשקבוצתו בפלוס 7 והמשחק לכאורה גמור.
בלאט, שידוע ב"אובר קואצ'ינג" שלו (דבר שאינו רע בפני עצמו ורק מצביע על המקצוענות שלו) הוא האחרון שיכול לבוא בטענות מסוג אלו. קשה באמת להאמין שקטש, מאמן שלעיתים נדמה שיחסיו עם מכבי חשובים לו יותר מיחסיו עם קבוצתו שלו, עשה פעולה כזו על מנת לפגוע בבלאט.
נקודה האחרונה – לדעת להתנצל זה יפה ומוערך, אבל איך שקטש נראה אתמול מול המצלמות הזכיר לי יותר ילד שממהר להתנצל כדי לא לעצבן את מלך הכיתה.

הפלייאוף כאן - הכיף מתחיל!
הכיף ממשיך - פלייאוף 2013

50 Comments

תומר 29 באפריל 2013

הכל נכון!
עכשיו כדי להביא מאמן מאירופה ל-NBA צריך בעלים של קבוצה שחושב מחוץ לקבוצה. לא רק המאמנים תקועים…

תומר 29 באפריל 2013

מחוץ לקופסה כמובן :)
למרות שאהבתי "מחוץ לקבוצה"!

מנחם לס 29 באפריל 2013

אני נוהג להיכנס לדהבזר פעם או פעמיים בשבוע כי אני מרגיש חובה להגיב על שטויות, בירבורים, והעיקר דברים לא נכונים שנכתבים כאן ע"י הכתבים והמגיבים כאחד.
אני עונה כבר למעלה כי בד"כ כשאני מגיב בסוף, הרוב מפספסים את דברי הבינה שאני מנסה להכניס בכם!

האם ישנם ביניכם כאלה שבאמת ובתמים מאמינים שכל צוות מוחות בכל קבוצת NBA זקוק לעצות של בני מתולה ועפולה? האם בני המזרח התיכון יודעים ורואים דברים שאף קבוצה המעסיקה מומחים בכל אספקט של המשחק (היום אפילו מומחי סטטיסטיקה וסינמטוגרפיה) לא רואה ולא יודעת?

ב-NBA אימנו מאמנים כריק פיטינו, ג'ון קליפרי, קרליסימו, ואחרים היכולים לתת מאה קורסים למאמנים לכל ה-"איבנוביצ'ים" של אירופה. מסינה הובא כעוזר מאמן ללייקרס, והועזב משם מהר מאד. הם ניכשלו קשות ב-NBA וכבר הסברתי כאן למה בתגובה אחרת. לאמן ב-NBA זה מקצוע אחר לחלוטין מאשר לאמן במכללות או בהפועל חולון.

ה-NBA זקוק למאמנים אירופאים שיצילו את הליגה? מה, המאמנים האירופאים הרואים כדורסל פעם בשבוע ולמדו אותו ע"י קריאת הספרים של האמריקאים האלה יודעים דברים שמייק ששבסקי, בובי נייט, ג'ים קלהון, בילי סלף, בילי דונובן, ברד סטיבנס, שאקה סמארט, מייק מונטגומרי, ג'יימי דיקסון, רוי ויליאמס, תום איזו, בובי היגכינס, ג'ים בוהיים, ג'וני ביליין, מייק בארי, בן האולנד בו ריאן (אני יכול להמשיך ולכתוב על עוד איזה 10-20 מאמני מכללות שאני מכיר, ובוודאי ישנם עוד כמה מאות כאלה בין 3,5000 המכללות המשחקות כאן כדורסל, ו-35,000 בתי הספר התיכונים, ששם נמצאים בעלי הידע הגדולים מכולם) לא יודעים?

והמנכ"לים פט ריילי, מיץ' קופצ'אק, R.C בופורד, סם פרסטי, דרל מוריי, ושאר המומחים הללו שיצרו את ה-MONEYBALL זקוקים להצעות יעילות מגולשי דהבאזר וכתביו המיומנים? יש לאנשים האלה יותר כדורסל בראש מאשר לכל אדם אחר בעולם. גיב מי א ברייק, אוקיי?
האומה המובילה בעולם בכל דבר כמעט מטכנולוגיה ועד היותר הכלכלה החזקה בעולם והצבא החזק בעולם הסתדרה יפה מאד בהמצאת אפל, IPAD, IPHONE, גוגל, ללא עזרה מהמזרח התיכון, אז בכדורסל הם זקוקים לעזרה?

טל בן יהודה, עוד אנטרופולוג/פסיכולוג/חוקר אנושות מדופלם מדהבאזר, מודיע לנו ש-"אזורית היא נחיתות לנפש ולאגו האמריקאי". שיספר זאת ל-3,000 מכללות ו-30,000 קבוצות תיכוניות המשחקות יותר אזורית מאישית!

ב-NBA לא יודעים שמרק ג'קסון, דוק ריברס, מונטי ויליאמס, ליונל הולינס, טיירון קורבין, סקוטי ברוקס, או לארי דרו אינם גאוני X ן-O גדולים מהסוג של מאמנים הזקוקים לדיאטה מהסוג של פיני גרשון? אז למה הם מאמנים? כי לאמן ב-NBA הוא מקצוע אימון שונה לחלוטין מאימון איזו פרנבחצ'ה בטורקיה. כתבתי על זה כאן כבר יותר מפעם אחת. תשלחו את דייויד בלאט הנה והוא לא ישרוד יותר משבועיים. בעצם אולי הוא ישרוד יותר כי הוא אמריקאי, יהודי, ואולי יש לו את הניצוצות של לארי בראון. אבל תשלחו איזה קרואטי עם מבטא מצחיק, והוא חוזר הביתה אחרי שבועיים.

הרבה יותר הגיוני להביא לספרד ואיטליה (ובמיוחד לאנגליה) מאמני כדורגל אמריקאים (שהרבה מהם יכולים היום לאמן כל קבוצה אירופאית!), מאשר להביא "נוביץ'ים" לאמן כדורסל בארה"ב.

טל 30 באפריל 2013

ככה בטח כתבת לפני 20 שנה גם על שחקנים אירופאים עם מבטא מצחיק קרואטי ( פטרוביץ׳ זצ״ל שגם נגמר בביץ׳), קוקוץ׳ יבדל״א, דיבאץ׳ עם מבטא סרבי, סאבוניס עם מבטא רוסי, גאסול עם ספרדי, ונוביצקי עם מבטא גרמני ( לא עלינו) ואני יכול בקלות למנות עוד איזה 10-20 בקלות כדברי המשורר.
תגובה לא רצינית, ואגב כל גדולתה של אמריקה באה לה בעבר וגם כעת מבוססת על מהגרים מאירופה, אסיה ואפילו המזה״ת ….
והנה גם הגבנו לדברי ״הבינה״ שהכנסת בנו.

מנחם לס 30 באפריל 2013

באמת? לא ידעתי. חשבתי שהאינדיאנים משבט הצ'רוקי עשו את מיקרוסופט.

מנחם לס 30 באפריל 2013

מה עוד "לא רציני" בתגובה שלי, כדי שגם אני אדע.

המאמן 30 באפריל 2013

אימון סופרסטארים שונה מאימון של שחקנים "רגילים" או אפורים או בינוניים או אפילו טובים.
לכוכבים יש כישרון טבעי ואינסטינקטים לבצע מהלכים שרק הם מבינים ורואים, הם מסוגלים להוציא לפועל מהלכים לא-סבירים בעליל לשחקנים אחרים.
מבנה האישיות של הכוכב דורש יחס וטיפול מיוחד.
אי אפשר "לאלף" אותם – הם האמנים הגדולים ביותר בעולם (אין הבדל, ברמת היצירתיות והנפש בים צייר גדול, מוזיקאי גאון או שחקן כדורסל מחונן).
לדעתי, מאמנים אירופאים אוהבים שליטה מקסימאלית על שחקני הקבוצה (כמובן שגם להם יש סופרסטארים בקבוצות, אבל במספרים קטנים יותר ובדרך כלל פחות מוכשרים מאלו שמשחקים באמריקה) – ולכן אינם מתאימים לאנ.בי.איי.
רק מי שיש לו אישיות מסוימת, יחסי אנוש גבוהים וידע, ניסיון ויכולת כיצד לגשת לנפש הציפור החופשייה והמטורפת והגאונית של הכוכבים בקבוצה – יכול לאמן באנ.בי.איי.
כי מי יכול ללמד כדורסל את מייקל ג'ורדן?

שלו 30 באפריל 2013

קצת יהירה התגובה, בטח יחסית לאדם שנולד בלבנט ושכח זאת…
יכול להיות שיש טעם בדבריך, אבל הסגנון אלוהים תשמור.
רובנו גדלנו עליך, וחשים אליך הערכה וסימפטיה, תכבד גם אותנו גם אם אנחנו טועים.
ודרך אגב,
האמריקאים משקיעים המון כסף במרכזי פיתוח, בישראל.
מביאים מומחים ישראלים שינהלו להם פרויקטים כמו האבל (פרופ מריו ליביו המדהים).
ולא מתביישים להביא חברה כמו נטפים כדי שילמדו אותם על השקייה בטפטוף ועוד.
אני לא מבין מאיפה צמח האליטיזם הכללים הזה.
חבל יש לך הרבה דברי טעם, אבל אני מניח שרבים לא ימשיכו לקרוא אחרי הפתיחה.

מנחם לס 30 באפריל 2013

מסכים אתך, אבל הסגנון? לא נורא.

טל בן יהודה 30 באפריל 2013

אני חושב שהוכחת את הנקודה שלי לגבי ההגנה האזורית.
כשכתבתי PUSSYS, התכוונתי לומר שהוא נחשב כ"הגנה לילדים – לא לגברים".

עצם זה שאתה כותב ששומרים ככה בתיכונים ומכללות, אבל לא ב-NBA, מוכיח ת'טענה שלי לגבי הרושם שההגנה הזו מותירה על הפרשנים.

מנחם לס 30 באפריל 2013

או…שהגנה אזורית לא עובדת מספיק טוב נגד שחקנים כמו דוראנט.

טל בן יהודה 29 באפריל 2013

nבין לגמרי את הנימה של בטור (לגבי ה-NBA, פחות מתייחס כרגע לאתמול). אבל אני חושב שמדובר בנימה שאנחנו שומעים גם לגבי מאמנים אירופאים. כמה פעמים שמענו פרשנים ישראלים מבקרים מאמנים אירופאים על השמרנות שלהם "לא לעשות עבירה כשהקבוצה שלהם ביתרון של 3 כדי לא לתת ליריבה הזדמנות להשוות" לדוגמא.

מעבר לכך, 2 הערות לגבי דברים שציינת בפוסט:

השימוש המועט בהגנה האזורית קשורה גם לתרבות הכדורסל בארה"ב.

ההגנה האזורית נחשבת בקרב פרשנים ואושיות כדורסל אמריקאיות כ"הגנה של חלשים", מעין פתרון קל שמהווה "בריחה" ממשחק הכדורסל כפי שהוא אמור להיות משוחק. במילים אחרות, מי שמשחק הגנה אזורית הוא PUSSY…

נכון שעצם זה שמאמן מסוים לא יוצא נגד המוסכמה הזו למעשה מוכיחה שמרנות מסוימת, אבל זה קל יותר להגיד מאשר להיות זה שממש מבצע.

לגבי הבידודים ופיק-אנד-רול, מדובר פשוט בסוג הליגה. אני תמיד אוהב לחזור לציטוט של לארי בירד כאשר ביקר בארץ וחיזר אחרי שאראס: "המשחק האירופי יותר טוב מזה שיש בארה"ב, בגלל שהוא יותר קבוצתי. אצלנו המשחק הפך ב-12 השנים האחרונות למשחק אינדיבידואלי וכאן משחקים כדורסל יותר נכון."

ה-NBA זה המקום שבו יכולת אישית מתבטאת בצורה הטובה ביותר. זו ליגה של סופרסטארים סוליסטיים. לא במקרה שחקנים כמו וויל ביינום (שבארץ הודבק לו בצדק תווית של "שחקן שכונה") מלבלבים שם. אם יש לך יכולת אישית , אתה בהחלט מתאים ל-NBA.

ואני חושב שקובי ייקח עוד אליפות לפני שנראה מאמן אירופאי מאמן ב-NBA. מסינה היה שם וחזר, זה הכי קרוב שנגיע.

עמית זילברבוש 29 באפריל 2013

טל,
תודה על החידודים, מסכים עם רוב מה שאמרת.
כמה הערות:
בידודים ופיק אנד רול אכן נפוצים מדי ב-NBA שמתבססת על יכולת אישית. אבל כמה כייף היה לראות את התקפת המשולש למשל?
לעומת זאת, כמה קשה לראות את המשחק של הניקס, שכולם אוהבים להלל, ואת כרמלו ספציפית שכביכול עבר שינוי גדול. ואני שואל, איזה שינוי? לראות את הניקס אתמול מול בוסטון, בהתקפה אחר התקפה של אחד מול חמישה, לי באופן אישי, כחובב כדורסל – פשוט כואב בעיניים.
ה-NBA אכן מתבסס על אינדבידואליות, אבל גם כאן תרגילים טובים וטביעת אצבע של מאמן יכולים להוסיף המון.

ירושלמי 29 באפריל 2013

בכוונה לקחת את המשחק הכי גרוע של הניקס עד עכשיו בסדרה.
קח למשל את משחק מספר 2, איזה עבודה עשו פרג'יוני ופלטון בניהול ההתקפה? לא הכדורסל הכי מדהים שראיתי בחיים, אבל בהחלט נאה לצפיה.
כשלא הולך (כמו בהפסד במשחק האחרון) מן הסתם הולכים יותר לבידודים ולאחד על אחד, ואז גם מפסידים הרבה פעמים והמשחק נהיה שכונה. אבל לא צריך ללמד מזה על הכלל, כי הניקס לא נמצאים שם השנה בניגוד לשנה שעברה ולפני שנתיים.

קשקשן בקומקום 30 באפריל 2013

נו באמת משחק 4 היה משחק נורא של הניקס ולאנתוני ברח הכרמלו שוב, לקחת את זה כדוגמא מייצגת ל 40 משחקים האחרונים שלהם נניח, זה ממש לא רציני.

Walter Sobchack 29 באפריל 2013

D'antoni

איציק 29 באפריל 2013

לגבי הפער בין היכולות האישיות של שחקני NBA לקבוצתיות דובר הרבה. אני לא מאמין שמאמן אירופאי יכול להביא שינוי. זה לא נובע מחוסר ידע כי אם מחוסר כבוד לו יזכה לא רק מצד הכוכבים כי אם גם משחקני רוטציה רגילים. הם חושבים שמי שלא גדל בארה"ב לא יודע ולא מבין (לא מדבר על שחקנים מחוץ ליבשת). זה יבוא לקונפליקט ופיצוץ בילתי נימנע.
לגבי בלאט, אני דוקא חושב שזה מקובל להביע מורת רוח ולא לחוץ יד על פסק זמן כזה. זו לא הפעם הראשונה שאני רואה זאת ממאמנים שונים. אולי היה אפשר בלי הפוזה אבל היא בסדר. מה שהפריע בראיון זה הזילזול ביחס להפסד, אנחנו במקום הראשון מזמן, מתייחסים למשחקים כאל משחקי אימון, מריצים שחקנים כדי לתת דקות, רוצים לנצח אבל לא זו המטרה הראשית. גם אם זה נכון, אל תומר זאת, תן כבוד ליריבה.

עמית זילברבוש 29 באפריל 2013

איציק,
לצערי אני מסכים איתך לגבי החלק הראשון. מאמן אירופאי יתקשה ל"החזיק" את הכוכבים ב-NBA. אבל זה עדיין שווה נסיון. יהיה מעניין.
לגבי החלק השני אני פחות מסכים – כמו שאמרתי, לדעתי דיי ברור שקטש לקח את הטיים אאוט מטעמים ענייניים. מי כמו דיוויד בלאט אמור לדעת להעריך את זה ולא להתרגז.
ולגבי הנקודה השלישית – אני לא חושב שאפילו בלאט מאמין לעצמו. אין במכבי טולרנטיות להפסדים. לפחות לא למכבי שהכרנו תמיד.

איציק 29 באפריל 2013

זה לא עיניין של להאמין, אף אחד לא מאמין לזה. מה שמפריע זו הצורה בה הוא זילזל בניצחון של היריב. פעם בלאט לא היה כזה.

המאמן 30 באפריל 2013

הרבה לחץ יש בספורט מקצועני-תחרותי, במיוחד במכבי. כנראה זה מה שיוצא מאנשים במצבים כאלה

איציק 30 באפריל 2013

וחבל

אייל 29 באפריל 2013

צודק במאה אחוז.
האמת שקארל (שלדעתי עקף במרוץ למאמן השנה את ג'קסון)- די מאכזב בינתיים בפלייאוף. לפחות הוא הרשים מאוד בעונה הרגילה.
בתור אוהד לייקרס, לא יכולתי שלא לברוח למחשבות של מה היה קורה אילו, במקום המאמן המשופם (והגרוע למכביר) היה ממונה מישהו אחר (ונניח רגע לזן מאסטר), דוגמת בריאן שואו או אפילו אטורה מסינה, שהיה בצוות המקצועי של הלייקרס בעונה שעברה. האם מישהו חולק עליי שהם היו משיגים לא פחות, אם לא הרבה יותר??

עמית זילברבוש 29 באפריל 2013

אייל,
אני מתקשה להאמין שיש מישהו שחושב שהיה אפשר להשיג השנה פחות ממה שהושג בלייקרס..:)

אסי 29 באפריל 2013

חשוב לציין גם שמעבר לשמרנות שמונעת הכנסת מהלכים "מסובכים", שונים. קיימת גם הבעיה שהקבוצות כמעט ולא מתאמנות מן הרגע שמתחילה העונה וגם שהן מתאמנות נדיר שזה אימון בסגל מלא יחסית ולרוב יש מספר שחקנים בדרך כלל גם הכוכבים ש"צריכים" לנוח ביומיים שלושה שבין המשחקים (אם בכלל) ולכן אימון טקטי לא מתאפשר.

רוב העבודה באימונים במהלך העונה מתבצעת על יכולת אישית קליעה ושינויים מינורים מבחינה קבוצתית והרבה יותר התאמות לקבוצות היריבות לאור סרטי וידאו (אפילו במחצית המשחק צופים ברטעי וידאו)

לכן גם שיש מאמן שנחשב מאמן הגנתי מצויין לרוב לא מדובר בטקטיקה הגנתית מיוחדת או מסובכת מדובר במאמן כמו ת'יבודו שמשחקים משחק הגנה פשוט ויעיל אבל מכניסים לקבוצה "רוח" הגנתית וכמובן דואגים לבנות עד כמה שהם יכולים לבקש מהג'נרל מנג'ר סגל בעל רוח לחימה ואופי הגנתי

ובקשר לצשחק של דנבר בהגנה מעבר להיותו פשוט ברמה נמוכה יחסית מדובר בפילוסופיה של מאמן שאומרת שבו ניתן לכוכב של היריבה לנצח אותנו וסגור את שאר השחקנים, במקום דאבל אפ שמשחרר שחקנים אחרים לזריקות נוחות. בדיוק כמו מי שזוכר במשחק של הלייקרס נגד טורונטו (לא אוהד לייקרס פשוט ראיתי את הקטע לפני מספר ימים) ראיינו את המאמן של טורונטו אחרי המשחק למה הוא לא ביצע דאבל או טריפל טים על קובי ברייאנט והוא אמר: בדיעבד טעיתי אבל לא רצינו לתת לשחקנים האחרים להיכנס למשחק ובכל מקרה כמה פעמים בהיסטוריה שחקן מסוגל לתת משחק כזה.

לכן לדעתי יש יתרונות וחסרונות לכל שיטה (להעמיס על הכוכב כדי שישחרר את הכדור או לשמור עליו "רגיל" ולא לתת לשחקנים אחרים לנצח אותך. הבעיה כמו שצויין פה היא החוסר רצון/יכולת לשנות.

אלון רייכמן 29 באפריל 2013

הי עמית, אחלה פוסט.

אני רוצה להתייחס בזריזות לשתי נקודות שהעלית:

1. בעניין המאמנים האירופים ב-NBA ובלאט בפרט, מסכים איתך שהוא מתאים הרבה יותר להיות מאמן קולג'ים. הרצון להחזיק את השחקנים קצר, ללמד ולשפר כל הזמן, להחליף שחקן אחרי טעות אחת – הם בדיוק הדברים שבולטים מאוד בכדורסל הקולג'ים ופשוט לא קיימים ב-NBA.

2. תקרית קטש – בלאט. לא ברור על מה בלאט כעס. אם הזכרנו את ה-NBA, הרי שכבר ראינו שם קבוצות חוזרות מפיגור 7 ב-19 שניות (רג'י מילר, מישהו?) אז זה לגיטימי לגמרי לקחת טיים אחרון כדי לוודא שכולם מפוקסים. ובכלל, אף פעם לא הבנתי את ההתקטננות הזו של להיעלב מטיים אאוט שנלקח כשהמשחק כביכול גמור. אם מאמן כלשהו, מחליט שבכיף שלו לקחת טיים אאוט כשהוא מוביל נניח ב-20, דקה לסוף, אפילו רק כדי להגיד לשחקניו: "חבר'ה – הייתם גדולים. רציתי להגיד לכם את זה באופן אישי לפני שהמשחק מסתיים וכולם קופצים עליכם" – אז יאללה, זו לגמרי זכותו. לא מבין למה המאמן היריב צריך להיפגע.

איציק 29 באפריל 2013

לדעתי בלאט פרק את התיסכול שלו מהקבוצה שלו ומהעונה הזו על קטש. קטש פשוט היה במקום הלא נכון בזמן הלא נכון. זו לא הצדקה להתנהגות כי אם הסבר למצב האגום של מכבי העונה.

שיימס 29 באפריל 2013

אלון,
א. תודה :).
ב. לגבי הנקודה השנייה – אני חושב שזה פשוט מן הסכם ג'נטלמני שנוצר, רוצה לומר שמאמן שלוקח טיים אאוט ב-20 הפרש יודע ע"פ הסכם זה שהוא פוגע בצד השני, כי זה מראה (כנראה) על זלזול.
אולי אפשר להקביל את זה ל"סלאו רול" (slow roll) בפוקר.

דטלף שרמפף 29 באפריל 2013

עמית, אתה הבאת פה דוגמא של שתי קבוצות שהן אופנס אוריינטד מובהקות. אולי הכי מובהקות בליגה. ג'ורג' קארל מעולם לא היה ידוע בזכות פילוסופיית ההגנה שלו ומארק ג'קסון עוד עושה את צעדיו הראשונים כמאמן. באותה מידה אפשר להסתכל על אחד כמו תיבודו או פופוביץ (כנראה שני המאמנים הטובים בעולם כיום) ולראות איך הם מנחילים הגנה וביצוע באופן כמעט מושלם בקבוצות שלהם. אפשר להכניס לקטגוריה הזאת גם את סקוטי ברוקס וספולסטרה(לא מקבל מספיק קרדיט) ואפילו את מייק וודסון מניו יורק. אני לא אומר שאין שמרנות באנ בי איי (זה בדי אנ איי של הליגה הזאת) אבל לפי דעתי רמת המאמנים עלתה ומספיק להסתכל על מייק דאנטוני שפעם נחשב לאחד הטובים בליגה והיום הוא אפילו לא בטופ 10

אייל 29 באפריל 2013

"אפילו לא בטופ 10"…. חתיכת אנדרסטייטמנט :)

אלעד 29 באפריל 2013

גם כשהוא נחשב לטופ-10, בעיני אנשים שלא הכירו בגדולתו של סטיב נאש, היה ברור שהוא מאמן הגנה מחורבן, אם הוא מכיר בכלל בעובדה שבכדורסל יש שני סלים. אימון של ראן-אנד-גאן נעשה גם ע"י אחרים כגון פול ווסטפאל והמאמן של דנבר ששכחתי את שמו (שנות ה-80). אם אין לך שחקן כמו נאש בקבוצה שה נידון לכישלון. עם נאש, יש סבירות שתקלע יותר משתספוג, אבל זה עדיין לא מספיק לשלבים הגבוהים בפלייאוף. בכל אופן, כפי שראינו בקדנציות האחרונות שלו, ד'אנטוני הוא לא מאמן שמשאיר טביעת אצבע על הקבוצה שלו.

בר שושני 29 באפריל 2013

דאג מו?

שיימס, שאני אבין. בתור דוגמא להגנות בליגה אתה מביא דוגמא של מאמן שמעולם לא אהב לאמן הגנה (קארל) ומאמן שזו הפעם הראשונה שלו בפלייאוף (ג'קסון)? אולי תשווה את ההגנות במשחקים של ניו יורק ובוסטון, ואז תגיע למסקנה המדהימה שההגנה באן.בי.איי הרבה-הרבה-הרבה-הרבה יותר מתוחכמת מזו של אירופה (אגב, זו תהיה טענה שקרובה יותר לאמת. אם רוצים לדייק, רצוי לומר שההגנה באן.בי.איי הרבה-הרבה-הרבה-הרבה-הרבה-הרבה-הרבה-הרבה יותר מתוחכמת אצל קבוצות העילית – למשל, מיאמי, אינדיאנה, שיקאגו, ניו יורק במזרח והספרס וממפיס בצד השני).

אתה טענה בדיוק נגד "תרגילי התקפה המבוססים על בידודים ופיק אנד רול בלבד" – את זה תמצא בעיקר בקבוצות הגרועות של הליגה. האם לדעתך הכדורסל של שיקאגו הוא מבוסס על בידודים או על פיק אנד רול בלבד? ומה לגבי מיאמי? ומה לגבי הספרס? והכדורסל של ממפיס? בידודים ופיק אנד רול?

עם טענה אחת שלך אני מסכים – הכדורסל האירופאי המחריד שאנחנו רואים כבר בערך עשור וחצי אינו מבוסס "על בידודים ופיק אנד רול בלבד" – הוא מבוסס על השלכת שלשות פרועה בלי שום סדר, כמעט בלי יוצא מהכלל. כדורסל טיפשי, מכוער ולא יעיל. בעעע. ושאף אחד לא יגיד לי שמכבי משחקת כדורסל מתוחכם, או שברצלונה משחקת כדורסל מתוחכם, או שריאל משחקת כדורסל מתוחכם, או שפנתנאיקוס או אולימפיאקוס משחקות איזה סגנון סופר-טקטי-ומחושב עם מהלכים מהונדסים.

שיימס 29 באפריל 2013

אם אתה חושב ששני מועמדים למאמני השנה ב-NBA, לא יכולים לחשוב על טיפול סביר ל"היי פיק אנד רול", אז אוקיי.
אם מאמן ש"פעם ראשונה בפלייאוף" (מה זה אומר? שזו פעם ראשונה שהוא רואה משחק כדורסל?) ומאמן ש"לא אהב לאמן הגנה" לא מסוגלים להעביר לשחקנים שלהם את המסר שאם אתה שומר על הקלעי הכי טוב ב-NBA אתה לא עוזב אותו ובא לעזרה, אז בסדר.
אם לדעתך רוב (ברור שיש יוצאי דופן) ההתקפות ב-NBA לא מתבססות על בידודים ופיק אנד רול, אז סבבה.
כנראה שאנחנו פשוט לא מסכימים.

אלעד 30 באפריל 2013

לא נראה לי שדאג מו.
בקשר לסדרה ניקס-סלטיקס. אני חושב שיש פה הטייה שראינו הרבה בשנות ה-90. האם אלו הגנות כאלו טובות, או התקפות כאלו מחרידות? אולי גם וגם

שיימס 29 באפריל 2013

דטלף,
אני מסכים עם האבחנה שלך בחלק הראשון של התגובה.
עם זאת, הייתי מצפה משני מאמנים שהם בקלות מועמדים למאמני העונה, להיות מסוגלים לטפל בדברים בסיסיים בהגנה, גם אם באופיים הם "אופנס אוריינטד".
בוודאי ובוודאי אם מדובר באלמנטים שאפילו הדיוט שכמותי מבחין בהם…

אורן 29 באפריל 2013

התגובה של קטש היתה הדבר הכי מעורר רחמים ב"אירוע".
אם זה המאמן שאחראי לקבוצה שאולי תאבק מול מכבי בגמר,אז אבדנו.
הליקוק הבלתי נגמר למכבי,השאיפה התמידית שלו לחזור למכבי-מורידה כל ערך של ספורט תחרותי מהענף הזה.
נדמה שדו שמיר וקטש נהנים יותר לפרשן את המשחקים של מכבי ביורוליג,מאשר לאמן את הקבוצות שלהם.

מאשקה 29 באפריל 2013

אורן + 1 ממני

אלעד 29 באפריל 2013

ממש כאב לי בעיניים לראות אתמול את הניקס-בוסטון. התקפה אחרי התקפה, שתי הקבוצות הולכות בכח לבידודים (בניקס-כרמלו, בבוסטון-פירס וגרין, שביצועי הפיידאווי שלו מחרידים ונראים יותר כמו הייל-מארי). שום חשיבה יצירתית, שום ניסיון להניע כדור, לפנות קלעי, חסימה, משהו… כלום. תן כדור לכרמלו שיפציץ מ-10 מטר וזוז הצידה.

roei034 29 באפריל 2013

מה שהרכזים הקטנים עושים בפיק הגבוה זה מדהים.הזכרת את "טיי לאוסון" שחגג "בפיק" על הווריורוס. אבל מי שנתן הצגה הצגה הוא "ניט רובינסון".שהשתולל ברבע האחרון עם 23 נקודות ברבע. פעם אחר פעם נואה בה לחסום לו ואז "ברוק לופז" נשאר מול הננס הענק.פשוט לא היה לנטס תשובה בפיק מול רובניסון.זה לחלוטין הכריע את המשחק הרביעי.

אריאל גרייזס 29 באפריל 2013

אני מוכרח לשאול – למה השמות של השחקנים במרכאות?

ג'וני 29 באפריל 2013

בלאט הוכיח שוב פעם את מה שאני טוען כבר מזמן
מדובר בעוזר מאמן ולא מאמן
תנו לאילת חצי מהתקציב של מכבי ת"א והיא זוכה בקלות באליפות ומתמודדת לגיטימית ביורוליג
הופסון יותר טוב מכל זר של מכבי ת"א

לבלאט יש בעייה קשה של אגו
הוא איבד מזמן את חדר ההלבשה
וגם אתמול הוא התפרץ לכיוונו של קטש בצורה מגעילה מתוך תסכול על העונה כולה .
אם מאמן ריאל ,ברצלונה או בN.B.A היו לוקחים פזק זמן במצב כזה הוא לא היה מתלונן.
בלאט חושב שהוא מעל הליגה הישראלית והוא טועה
בלאט לא היה מצליח באף קבוצה בליגה הישראלית מלבד במכבי ת"א כי הוא לא יכול להעמיד סגל איכותי בפחות מ10 זרים בתקציב של לא פחות מ20 מליון דולר
כל מאמן בארץ היה מצליח במכבי ת"א לא פחות מבלאט

מנחם לס 29 באפריל 2013

(אני מכניס תגובה זאת שוב למקרה והחמצתם אותה למעלה)
אני נוהג להיכנס לדהבזר פעם או פעמיים בשבוע כי אני מרגיש חובה להגיב על שטויות, בירבורים, והעיקר דברים לא נכונים שנכתבים כאן ע"י הכתבים והמגיבים כאחד.
אני עונה כבר למעלה כי בד"כ כשאני מגיב בסוף, הרוב מפספסים את דברי הבינה שאני מנסה להכניס בכם!

האם ישנם ביניכם כאלה שבאמת ובתמים מאמינים שכל צוות מוחות בכל קבוצת NBA זקוק לעצות של בני מתולה ועפולה? האם בני המזרח התיכון יודעים ורואים דברים שאף קבוצה המעסיקה מומחים בכל אספקט של המשחק (היום אפילו מומחי סטטיסטיקה וסינמטוגרפיה) לא רואה ולא יודעת?

ב-NBA אימנו מאמנים כריק פיטינו, ג'ון קליפרי, קרליסימו, ואחרים היכולים לתת מאה קורסים למאמנים לכל ה-"איבנוביצ'ים" של אירופה. מסינה הובא כעוזר מאמן ללייקרס, והועזב משם מהר מאד. הם ניכשלו קשות ב-NBA וכבר הסברתי כאן למה בתגובה אחרת. לאמן ב-NBA זה מקצוע אחר לחלוטין מאשר לאמן במכללות או בהפועל חולון.

ה-NBA זקוק למאמנים אירופאים שיצילו את הליגה? מה, המאמנים האירופאים הרואים כדורסל פעם בשבוע ולמדו אותו ע"י קריאת הספרים של האמריקאים האלה יודעים דברים שמייק ששבסקי, בובי נייט, ג'ים קלהון, בילי סלף, בילי דונובן, ברד סטיבנס, שאקה סמארט, מייק מונטגומרי, ג'יימי דיקסון, רוי ויליאמס, תום איזו, בובי היגכינס, ג'ים בוהיים, ג'וני ביליין, מייק בארי, בן האולנד בו ריאן (אני יכול להמשיך ולכתוב על עוד איזה 10-20 מאמני מכללות שאני מכיר, ובוודאי ישנם עוד כמה מאות כאלה בין 3,5000 המכללות המשחקות כאן כדורסל, ו-35,000 בתי הספר התיכונים, ששם נמצאים בעלי הידע הגדולים מכולם) לא יודעים?

והמנכ"לים פט ריילי, מיץ' קופצ'אק, R.C בופורד, סם פרסטי, דרל מוריי, ושאר המומחים הללו שיצרו את ה-MONEYBALL זקוקים להצעות יעילות מגולשי דהבאזר וכתביו המיומנים? יש לאנשים האלה יותר כדורסל בראש מאשר לכל אדם אחר בעולם. גיב מי א ברייק, אוקיי?
האומה המובילה בעולם בכל דבר כמעט מטכנולוגיה ועד היותר הכלכלה החזקה בעולם והצבא החזק בעולם הסתדרה יפה מאד בהמצאת אפל, IPAD, IPHONE, גוגל, ללא עזרה מהמזרח התיכון, אז בכדורסל הם זקוקים לעזרה?

טל בן יהודה, עוד אנטרופולוג/פסיכולוג/חוקר אנושות מדופלם מדהבאזר, מודיע לנו ש-"אזורית היא נחיתות לנפש ולאגו האמריקאי". שיספר זאת ל-3,000 מכללות ו-30,000 קבוצות תיכוניות המשחקות יותר אזורית מאישית!

ב-NBA לא יודעים שמרק ג'קסון, דוק ריברס, מונטי ויליאמס, ליונל הולינס, טיירון קורבין, סקוטי ברוקס, או לארי דרו אינם גאוני X ן-O גדולים מהסוג של מאמנים הזקוקים לדיאטה מהסוג של פיני גרשון? אז למה הם מאמנים? כי לאמן ב-NBA הוא מקצוע אימון שונה לחלוטין מאימון איזו פרנבחצ'ה בטורקיה. כתבתי על זה כאן כבר יותר מפעם אחת. תשלחו את דייויד בלאט הנה והוא לא ישרוד יותר משבועיים. בעצם אולי הוא ישרוד יותר כי הוא אמריקאי, יהודי, ואולי יש לו את הניצוצות של לארי בראון. אבל תשלחו איזה קרואטי עם מבטא מצחיק, והוא חוזר הביתה אחרי שבועיים.

הרבה יותר הגיוני להביא לספרד ואיטליה (ובמיוחד לאנגליה) מאמני כדורגל אמריקאים (שהרבה מהם יכולים היום לאמן כל קבוצה אירופאית!), מאשר להביא "נוביץ'ים" לאמן כדורסל בארה"ב.

שיימס 29 באפריל 2013

גם אני מרגיש חובה להגיב על שטויות, בירבורים, ובעיקר דברים לא נכונים שנכתבים כאן (בתגובות).
טוב, בעצם אני לא…

איציק 29 באפריל 2013

מוזר שרוב התגובה שלך מבוססת על כך שכל החוכמה נמצאת בארה"ב והם לא צריכים אף אחד. על כל הצלחה, ניתן להראות כישלון, על כל הצלחה בארה"ב ניתן להראות הצלחה אירופאית. אם יש יותר ויותר שחקנים אירופאים ב-NBA כנראה שעושים באירופה משהו טוב; אם ארה"ב עברה לשחק אם הנבחרת הכי חזקה של שחקני NBA עושה משחקי הכנה ומחנות אימונים ובכול זאת בקושי מנצחת את ספרד ומתקשה נגד ליטא, כנראה שבאירופה יש כאלו שיודעים משהו ואולי לא פחות טוב. אז לא צריך את כל ההטפה. אין ספק שבארה"ב יש יותר כישרונות, אך גם מהקולג'ים הם מגיעים עם יסודות לא הכי בריאים. אני לא רואה הרבה אירופאים (כולל ישראלים) שחוזרים מקולג'ים ונוצצים בחזרתם. שפר והנפלד יוצאים מין הכלל בעינין זה. גם הזילזול שלך באלו שכותבים דעות שונות משלך מיותרת, לא כולם מטומטמים. חבל על צורת הביטוי שלך, היא לא נותנת לך לא יתרון ולא מוכיחה שום דבר.

מנחם לס 30 באפריל 2013

ארה"ב ניצחה בהפרש ממוצע של 27.75 נק' בבייג'ינג, בהפרש ממוצע של 22.72 נק' בלונדון, ובהפרש ממוצע של 32.78 באליפות העולם בטורקיה. ולפני הנצחון על ספרד ב-14 נק', ארה"ב ניצחה אותה בשלב המוקדם ב-42 נק'.
אבל מי מדבר על שחקנים? מדברים על מאמנים.
ואגב, גם האליל שלך שאראס הוא בוגר מכללה אמריקאית. כל ישראל שמגיע הנה לדיביזיה הראשונה, חוזר שחקן אחר לחלוטין. הצרה היא שמגיעים רק חלשים שמבלים 4 שנים על הספסל.
שמע, אתה מדבר עם קשיש שראה יותר מדי, ויודע יותר מדי, והזילזול שלי הוא תמיד תוצאה של קשיש ממורמר!

איציק 30 באפריל 2013

ראשית, תודה שאתה מספר לי מי האליל שלי, כיוון שעד עכשיו לא ידעתי שזה הוא.
שנית, דיברתי על קבוצות מסוימות.
שלישית, גם את הקבוצות האלו מאמנים מישהם והם לא עציצים דוברי אנגלית אמריקאית.
רביעית, כנראה ששכחת שניבחרת ארה"ב מבוססת שחקני NBA לא זכתה באליפות העולם/אולימפיאדה עד שלא החזירה כמעט בכוח את כל הכוכבים, לקחה עוזר מאמן עם רקע אירופאי.
חמישית, אף אחד לא אומר שהמאמנים בארה"ב גרועים, זה עדיין לא אומר שאין להם מה ללמוד ולשפר (אולי חוץ ממך).
שישית, לפי איך שאתה כותב, אני מסכים שראית יותר מידי, ידעת יותר מידי (נניח), אבל גם שכחת יותר מידי. פעם היה טענוג לקרוא אותך, נתת כבוד לקורא (אולי כיוון שלא יכל להגיב), אבל אז עוד היו משלמים כסף עבור עיתונים, אינטרנת היה בעיקר למיילים קצרים של טקסט, ומודם של 64kb היה חלום שהתגשם.

קשקשן בקומקום 30 באפריל 2013

לא רק שהתגובה מתנשאת על הכותב והקוראים, בוחרת עובדות באופן סלקטיבי, נוטפת פרובנציאליות של יורד שמחנך את מי שנשאר מאחור (לפי התיאוריה שלך למה שנקשיב לך בכלל, למה שאיזה ישראלי מעפולה ידע משהו על משהו), בעצם טוענת שלאף אחד בשום נושא בשום תחום אסור לבקר אף אחד אחר אם הביצועים של האחר יותר טובים, אתה גם טורח לשים אותה פעמיים? ועוד פה באתר הזה עם כל ההיסטוריה שלך איתו?

אין לך מה לעשות בחיים?

אלעד 30 באפריל 2013

מנחם, אז אני מניח שיש לבטל את כל העיתונות הפובליציסטית בספורט? אם אנחנו כבר כאן תכתוב מכתב לביל סימונס, פיטר קינג ודומיהם שגם הם טוענים חדשות לבקרים כנגד השיטה, כנגד מאמנים ושחקנים ועל שינויים שיש לעשות. או שלהם מותר כי הם אמריקאים?

מנחם לס 30 באפריל 2013

ביל סימונס לא זרק בחייו כדור לסל.

אלעד 30 באפריל 2013

גם ג'ף ואן-גאנדי

Comments closed