עונת המלפפונים – פרולוג מחודש

פוסט הפתיחה של "עונת המלפפונים". המדור שדורש מהתקשורת לקחת את האוהדים קצת יותר ברצינות.

ברקוביץ

את הפוסט הזה בגירסא טיפה שונה כתבתי לפני כמה חודשים כשהתחלתי לכתוב את "עונת המלפפונים". נדמה לי שלאור התצוגה שראינו אתמול ביציע העיתונות, זהו עיתוי טוב להציג את הרעיון שמאחוריו תחת הפלטפורמה החדשה.

*

"מכבי תל אביב חייבת לפטר את אוסקר…"
"…בלאט, תלמד משהו מפיני…"
"…אני לא הייתי מכניס את רונלדו בהרכב…"

כמה פעמים יצא לכם לקרוא או לשמוע כתבה באחד מערוצי הספורט המובילים ולחשוב לעצמכם: "לעזאזל, מי שכתב, או אישר להעלות את הדברים האלה הוא אחד מהשניים: יצא מדעתו או ממש, אבל ממש מזלזל באינטליגנציה שלי?" לי זה קרה הרבה מדי פעמים.
בעידן בו אנו חיים, בו כל כך הרבה מידע זמין לנו בכל רגע, זה רק טבעי שגם הסיקור הספורטיבי, אם זה במימד המידע היבש ואם זה בכיסוי חייהם הפרטיים של ספורטאינו, הסיקור נמצא בשיאו. למרות זאת, דווקא עכשיו, נדמה כאילו הדיון הציבורי נמצא במקום הנמוך ביותר שראינו. ולמה? לטעמי האחריות היא לפני הכל על אנשי תקשורת הספורט בארץ.

אם ננסה למנות את פרשני הספורט כיום, שבאמת נראה שמבינים על מה הם מדברים אני בספק אם נצליח להרכיב חמישייה, בקושי הרכב לטניס זוגות. לעומת זאת, אם ננסה לחשוב על מספר אנשי הספורט שמעמדם מקובע כי הם יודעים לצעוק הכי חזק, לעורר פרובוקציות, או להסתתר תחת מסווה ה" אני אדם אמיתי ולא צבוע ולכן אני יכול לזלזל בכל אחד שלא מסכים איתי" כנראה יהיה לנו הרבה יותר קל למלא הרכב, אפילו של קבוצת פוטבול. עצובה לא פחות, היא העובדה שהאנשים האלו לא מבינים שהדרך בא הם מתבטאים, ולא רק תוכן הדברים, משפיע ומחנך דור שלם של ילדים/ספורטאים. ושלא נתחיל בכלל לדבר על כמה קל להם "לפטר" כל מאמן/זר/שוער שלא הצליח במשחק שניים או שלושה.
בהקשר הזה תמיד תהיתי, איך יתכן שכשפרשן טועה בערך בכל פרשנות וניתוח, הוא לרגע לא חושב שעליו לקחת אחריות ולהתפטר אבל בהחלט חושב שכך דברים אמורים להיות כשמדובר במאמן או בעל תפקיד ספורטיבי?
כמה עשירים הייתם לו היה לכם שקל על כל פעם ששמעתם פרשן שטוען ששחקן X חייב לעוף לספסל, רק כדי לגלות שכמה דקות אח"כ הוא כובש צמד ומכריע את המשחק? כמה פעמים כבר שמעתם פרשן מנתח את כל הסיבות מדוע הקבוצה, שממילא כבר מובילה בפער משמעותי בטבלה היא הטובה ביותר ולכן בטוח תיקח את האליפות, רק כדי להיווכח שכעבור עשרה מחזורים מתבצע מהפך מדהים? ומה עם המנבאים לשחקן עתיד גדול רק כדי לגלות אחרי שנתיים שהוא נהיה לא יותר מעוזר מאמן הנוער? ועוד ועוד ועוד.
מצד שני, אני עוקב אחרי ספורט בערך מאז שלמדתי לקרוא, ומעולם לא יצא לי לשמוע פרשן מלומד מצהיר: "וואלה, טעיתי, שגיתי, אני לוקח אחריות ומתפטר, אלך לשבת קצת בבית מחוסר עבודה ופרנסה ואחשוב על הטעויות שעשיתי…"
ולכם, יצא לשמוע דבר כזה?

ומכאן בעצם, נולד הרעיון ל"עונת המלפפונים". מתוך השאיפה לדרוש מאנשי התקשורת לקחת אותנו קצת יותר ברצינות, ולהבין שלא כל מה שמאכילים אותנו אנחנו מעכלים. הרעיון המרכזי הוא לכתוב "ביקורת על הביקורת", ולעורר דיון על כל מה שאנחנו שומעים, קוראים ויוצאים מדעתנו בעקבותיו.
וכמו כל ספורטאי השואף למצוינות, איך אפשר בלי שיטת הדירוג והציונים? ובכן, לשם כך הלכתי על סולם הדרוג ה"ירוק"- סולם המלפפונים.

3

כלומר, ככל שכתבה היא יותר פופוליסטית, יותר רחוקה מהאמת ויותר מטריפה את הדעת, מספר המלפפונים שתקבל בסולם יהיה גדול יותר. לעומת זאת, כתבה מעניינת, משעשעת, הצמודה כמה שיותר לעובדות ואמיתות תקבל מספר מלפפונים נמוך בסולם.
תוכלו למצוא לדוגמאות של פוסטים שכבר נעשו בנושא בהיסטוריה של הבלוג כדי להבין את הקונספט, למשל הפוסט לאחר הטור הפתטי של פרימו בו המליץ למכבי ת"א לפטר את המאמן אוסקר גארסיה, או הפוסט על טורו של עמיר פלג.
כמו כן, אני מזמין את כל המעוניין לחלוק כתבות שנראות לו/ה רלוונטיות לנושא, ולשלוח לי ל- shaymess9z@gmail.com

אני לא תמים, ובתוך עמי אני חי- ברור לי שרייטינג זה חשוב ובלעדיו אין זכות קיום, אבל עם כל זאת, הייתי שמח להזכיר לאנשי התקשורת בארצנו הקטנטונת, שלקיחת אחריות היא איננה נחלתו הבלעדית של הספורטאי שלא הביא מדליה, או השוער שתפס אוויר וגרם לאיבוד הנקודות.

לפעמים, רק לפעמים, גם להם יש מחויבות כלשהי- כלפי האוהדים.

הטוויסט
טיטו...ועוד פעם ז'וזה

77 Comments

עכו"ם 7 במאי 2013

נפלא

מתן גילור 7 במאי 2013

מצוין.
עמית, יש חוסר הגינות במה שעשית. להוכיח את פרימו ופלג זה לבוא לפושטקים של הכיתה אחרי 15 שנים ולראות שהם רק הלכו אחורה מאז.
פרימו שדר בינוני ופלג ערוך סביר מינוס, אבל שניהם תת רמה של פרשנים.
אפילו שהם כותבים משהו נכון ומוכיחים אנשים על שחיתותם וזחיחותם, הם עושים את זה עם כל כך הרבה רעל ושפה כל כך נמוכה שזה מוציא לך את כל החשק להתייחס לתוכן.
בכל מקרה (אזהרת חנונים…) ירוק זה מדד למשהו רע רק בקריפטון :)

עמית זילברבוש 7 במאי 2013

תודה.
בקשר לחוסר ההגינות, אני מבין את כוונתך, אבל מצבינו היה טוב אם אלו היו רק הם. אני חושב שכבר כתבתי מעל עשרה פוסטים במדור "עונת המלפפונים", כלומר זה יותר מרק "הפושטקים של הכיתה"
אני חושב אגב שפלג כותב דברי טעם ברוב הפעמים. דווקא בגלל זה הייתי מצפה ממנו למשהו אחר, כפי שתארתי בפוסט.

מתן גילור 7 במאי 2013

עמית, אני מאד מקווה שהבנת שהייתי ציני מאד.
אלה השניים הראשונים שצריך לתת להם בראש.
המון פעמים אני קורא את פלג ואומר לעצמי "איך אין משיהו שכותב לו פוסט שלם רק על השטויות בכל פוסט שלו".
אז כן, הוא מעלה הרבה נקודות נכונות מאד, אבל אז מביא חצי עמוד של השמצות לא קשורות לרעיון ולפעמים גם לא כל כך למציאות.
הרעיון של ה"ליין" הזה שלך הוא מבורך.

עמית זילברבוש 7 במאי 2013

כמובן שהבנתי :)

martzianno 7 במאי 2013

אין לי בעייה עם טעויות של פרשנים –
גם אני העפתי לא פעם מהכורסא, שחקנים לספסל. מדובר בפרשנות וכל אחד רשאי לטעות לפעמים.

הטעות היסודית היא להתייחס לאנשים כמו זה בתמונת הפוסט כפרשנים.
הטעות העוד יותר יסודית, היא לתת להם במה.
ואסור להסיר את האחריות מאלה שנותנים להם במה.
אפילו שהם כביכול (או לא כביכול) האכסניה של האתר הזה.

עמית זילברבוש 7 במאי 2013

מסכים איתך לגמרי. מקווה שזה ברור. אין לי שום בעיה עם טעויות. מי שלא מנסה לא טועה. זו ממש לא קלישאה. במיוחד בתחום של פרשנות שבה מנסים לפעמים "לנבא עתידות".
הבעיה היא, כפי שניתן לשים לב מפוסטים קודמים היא עם אמירות חסרות בסיס, פופוליזם זול, אינטרסנטיות ברמה הנמוכה ביותר ושאר סוגי החולי שניתן למצוא.
בקשר להערה האחרונה שלך – אם יצא לך לקרוא את הטור ביקורת על טורו של פרימו, תוכל לשים לב שמרב הביקורת שם היא לאו דווקא עליו, שאלוהים יודע מה הוא חשב לעצמו, אלא על ה"פלטפורמה" שנתנה לדבר כזה להכתב…

אפריים 7 במאי 2013

האם זה המקום לציין ש- לפי הבנתי, את ההודעה לתקשורת של שמעון מזרחי לפיה אין ניגוד עניינים במינויו ליו"ר האיגוד, שלח דובר מכבי תל-אביב?

אם לא, אז לא משנה…

אלעד 7 במאי 2013

עשית לעצמך חיים קלים עם פרימו ופלג….
אגב, אני זוכר שפעם, כילד, אהבתי לקרוא את עמיר פלג בעיתון. אני זוכר שלפעמים צחקתי ממה שהוא כתב (הייתי ילד, נו…). עד שהוא קיבל איזה פינה בטלביזיה באיזה תוכנית. ראיתי את הפרצוף הציני / מלגלג תמידית שלו, כשהוא מטיל רפש בכל מה שזז, ואז נפל לי האסימון.

אלון רייכמן 7 במאי 2013

הפינה של פלג היתה בתוכניות "ספורטי וי".
הוא די מעצבן, באופן כללי.

אלעד 7 במאי 2013

+1
לרקורד, לעיתים אני דווקא נהנה לקרוא את חסדאי.

עמית זילברבוש 7 במאי 2013

לרקורד, וזה חשוב מאד, אני נהנה לקרוא הרבה מהאנשים שיש לי ביקורת עליהם ( בתוכם גם אני עצמי :) )
הרעיון של המדור הוא תמיד להשתדל לסקר לגופו של עניין ולא לגופו של איש.

גיא 7 במאי 2013

אני די חיבבתי את הפינה הזו, לטעמי היא הייתה מוצלחת, סוג של כולבוטק בחמש דקות לענפי הספורט בארץ, הקדימה את זמנה.

אלון רייכמן 7 במאי 2013

שמע, אני חושב שרוב השכונה מתחילה ב-ONE.
אתר ספורט שכבר מזמן הפך לצהובון, סוג של SUN ישראלי.
השיא השנה כמובן היה הכותרת: "בלאט תתפטר" בס-י-ק-ו-ר משחק של מכבי.
אבל הרבה יותר מכך – כל חצי שמועה הופכת שם לעובדה. לידיעה מוצקה.
וזה חלחל גם ליתר האתרים.
מספיק שניקח רק את מכבי תל אביב כדורסל בעונת הקיץ, בכדי למצוא את שלל הטעויות וההטעיות של כתבי הספורט. משהו שלא היה עובר בארה"ב.

יויו 7 במאי 2013

מסכים איתך לגמרי.
הבעיה היא ש ONE הוא אתר הספורט הפופולרי בישראל (ואחד האתרים הפופולריים בישראל באופן כללי).
בסופו של דבר, לרוב האתרים יש אינטרס כלכלי הרבה לפני אינטגריטי עיתונאי, ולכן אפשר לראות אתרי ספורט (ובכלל) אחרים 'נגררים' לרפש, לצעקנות ולרכילות זולה במקום עוד טור על טקטיקה ופרשנות גרידא.

לדוגמא – חבר שלי נסע עם מכבי תל אביב כדורגל למשחק ביוון לפני שנתיים, והתקשר למישהו ממערכת ONE וסיפר שכמה יוונים תקפו אוהדי מכבי עם מקלות.
הסיםור כולו היה שקר.
לאחר רבע שעה הופיע ידיעה על כך באתר. בלי לאמת את הידיעה (לדוגמא – לדבר עם המשטרה ביוון).

matipool 7 במאי 2013

העובדה ש-ONE הוא אתר הספורט הפופלארי בישראל ( אגב , זה בדוק ? ) מעידה בעיקר עלינו . כמה שטוחים , חלולים וצהובים הפכנו להיות . אצלי זה עניין עקרוני ואני לא אכנס לאתר הזה בשום אופן .
הסיפור על חבר שלך הוא לא פחות ממדהים . חבל שזה לא פורסם בריש גלי , מה שאולי היה נותן מכה קלה בכנף של אופירע .

יויו 7 במאי 2013

זה בדוק:
http://b.walla.co.il/?w=/3051/2626129
וזה עצוב מאוד.

נ.ב. מדהים שמצד אחד מספר עצום של גולשים צורך מידע (צהוב או לא) שקשור לספורט וכדורגל ישראלי בפרט, ומצד שני מספר הצופים שרואים בפועל, בשידור חי, 90 דקות, משחקי כדורגל ישראלי הוא קטן.

ליאור 7 במאי 2013

אני מבין אותם וגם משתייך אליהם. הרמה של הכדורגל הישראלי לא משהו (אם נהיה עדינים) וחוץ ממשחקים ממש גדולים (כמו דרבי, או הפועלמכבי נגד חיפה) אין ממש מה לראות את הפועל ב"ש ומ.ס אשדוד מסיימות בעוד 0:0..

גיא 7 במאי 2013

ספורט5 צהוב לפחות כמו one, אם לא יותר, לא תסכים ? קראת בספורט5 לאחרונה ? בשלוש השנים האחרונות האתר קרוב למזעזע, אני יכול לקבל מנה של 5 דקות ברצף שלו, מקסימום.

עדי 7 במאי 2013

מה שגיא אמר

יויו 7 במאי 2013

זה בדיוק מה שאמרתי.
ONE מצליח ומדרדר את שאר האתרים לרמה שלו.

גיסנו 7 במאי 2013

+ציון 3!

למרות שלדעתי השיא של האתר הזה הייתה הידיעה הזו שהתפרסמה 4 ימים לפני הגמר של אינטר נגד באיירן לפני 3 שנים:

http://www.one.co.il/Article/158538.html

דון 7 במאי 2013

איך השחלתה את זה בין המשפטים ההזויים.
בוא נספור גביעים בבקשה. תן לי אחד שחושב שהקבוצות של בלאט היו יותר טובות משל פיני (כולל התקופה שהכסף היה שווה)!!!

איפה התרגילי התקפה הבילתי ניגמרים. ההלי הופים והתרגילי חוץ. גם אם לבלאט היה את קובי ולברון בהתקפה עדיין זה היה התקפה משעממת. מאמן טוב אבל דיכאון של כדורסל.

עמית זילברבוש 7 במאי 2013

אתה צודק, בפני עצמו זה לא נשמע כמו משפט הזוי, לפחות לא כמו השניים האחרים.
אני קראתי אותו בזמנו בקונטקסט של כתבה שלמה ולכן השתמשתי בו כדוגמא.

עופר 7 במאי 2013

ומי בנה את פיני?!
מי הביא פארקר? מי שאראס את בסטון? ומי לעזאזל נתן לטוויל הקרואטי הזה שרק עשה פאדיחות להפוך לאחד הסנטרים הטובים באירופה ב13 שנים האחרונות?!(ניקולה וויציץ')
בלאט!!! אז אחרי פארקר ושאראס הכל נראה משעמם, ודע לך שגם את המעניין והאטרקטיבי בלאט יצר.

איציק 7 במאי 2013

קם מתמודד במשקל כבד מול ג'וני :-)

ליאור 7 במאי 2013

אני הבנתי… Like :D

trailblazer 8 במאי 2013

מתמודד? לי זה נראה כמו ג'וני בכבודו ובעצמו.

ערן 7 במאי 2013

אני לא מבין על מה כל המהומה, מי שלוקח קמצוץ ממה שיוצא לברקו מהפה ברצינות, או מתייחס לשטויות של פרימו (במיוחד כשהוא יושב ליד עומרי אפק המצוין) כנראה עדיין לא הבין שמדובר בענף הכי פופוליסטי וממוסחר שיכול להיות – תקשורת! וכמו שידיעות ומעריב נלחמים על מי מפציץ יותר בכותרות כדי למשוך את תשומת ליבו של קורא עיתון שישי הממוצע, כך גם סביר שתהיה במה לפושעים כמו ברקו, פרימו, נוימן ושות'… אשמתנו שאנחנו לא אמרנו כלום עד היום, ולכן, תבורך "עונת המלפפונים" למרות שאני בספק גדול אם זה יזיז למי שבאמת קובע משהו…
ומילה אחרונה לברקו הפושע, למרות שגם שליימה הוא לא מגאוני הדור, שמע לו, אתה נשמע כמו אידיוט מהרחוב…
או כמו שאמר מני עוזרי, "אתה לא יכול להיות גמל…" למה? "כי אתה חמור!!!!"

ערן 7 במאי 2013

אגב, נדמה לי שראיתי פה באחת התגובות השמצה ממש שלא בצדק כנגד ניצן פלד, אחד מכותבי הטורים המוצלחים שהאתר הזה מציע, לפחות בתחום הכדורסל…

עמית זילברבוש 7 במאי 2013

ערן,
בהחלט בהחלט לא מדובר בהשמצה, בטח לא על האיש בפני עצמו.
הביקורת היא אך ורק על מה שהוא כתב, ובאופן יותר ספציפי, על הנתונים בהם השתמש בכתבה על אריק זאבי. (ממליץ לך לקרוא את הפוסט בנושא).
אם יש לך ביקורת על מה שכתבתי בפוסט ההוא אשמח לשמוע.
אגב, ניצן פלד בעצמו הגיב לפוסט ההוא.

כמו שכתבתי כאן באחת התגובות – אני מבין איך מדור שכזה עשוי להתפרש כביקורת פרסונאלית – וחשוב לי להבהיר שוב ושוב, זאת ממש לא הכוונה כאן.

ערן 7 במאי 2013

זכור לי הטור המוזר ההוא נגד אריק זאבי, ואף קראתי בזמנו את הפוסט שלך שהעניק לו 6 מלפפונים (על טור כזה מגיעים 7…) אבל לא טרחת לציין באותו פוסט, ולו פעם אחת כי כל האמור בטור על אריק, מעצבן במיוחד כי מדובר בכותב מוצלח, שהאי אם טור כזה היה נכתב על לואיס פרננדז בידי אייל ברקוביץ' זה לא היה מזיז לא לי ולא לך… הפריעה לי העובדה שניצן פלד מוזכר באותה נשימה עם פרימו וברקו…

בכל אופן, דווקא מה שקשה למצוא בימינו היא ביקורת פרסונאלית, ולכן חמומי מוח כמו ברקו ופרימו, או פרשנים עאלק דוגמת נוימן או שגיא כהן, שדרנים מיותרים כמו יורם וכולי וכולי, מרגישים חסינים כשהם יושבים מאחורי המיקרופון ומרעילים ומעלילים על כל מה שלא מתיישב עם דעתם שלהם. פרשן לא אמור לחוות דעה, הוא אמור לספק עובדות נוספות על המתרחש מהפן של איש מקצוע, ואם כבר לחוות דעה, לגבות אותה בהסבר רציני מדוע היא מוצקה ולא סתם כי מישהו או משהו כן או לא נראה לו…
הלוואי ותהיה יותר ביקורת פרסונאלית, ככה אולי סופסוף כמה מהפרצופים המיותרים האלה שממלאים לנו את המסך, יתלו את הנעליים… או את המיקרופון לצורך העניין…

ליאור 7 במאי 2013

אולי זה רק אני, אבל שגיא כהן נשמע לי בסדר כפרשן. הוא לא המפלצת תקשורת חסרת התועלת שמציגים כאן ואם יודעים קצת לסנן את דבריו, הם לגמרי בעלי תוכן.
לפעמים אתם (אני אומר אתם כי אני די חדש באתר הזה ואני לא לגמרי מרגיש שייך לדעה מוצקה שיש לכם נגד כ-ו-ו-ו-ל פרשן) באמת מגזימים עם פרשנים ושדרים. ברקו באמת אומר הרבה שטויות, אבל אני גם יכול לתת לו קרדיט על דברים אחרי שאני שומע אותם ולא מגלל עיניין ומצקצק כשהוא פותח את הפה.
הביקורת שלו על הלוזריות של הנבחרת. עד כמה שזה יותר חזון ממציאות, גם לי מאוד מפריע שאנשים הסתובבו ברחוב ואמרו "השגנו תיקו נגד פורטוגל" (אני לא צריך להרחיב יותר על זה בכלל..).
אני כן מגובש על דעה שפרימו הוא 'ציון3' ושהיינו יכולים להסתדר בלי שדרים דמות יורם ארבל שמשדר כל גול כאילו זה שידור חוזר וכולם ידעו שהגול הולך להתרחש, אבל לפעמים יש פה סוג של סנוביות בדה באזר כשלפעמים לגמרי מתעלמים מתוכן של דברים ובאמת חושבים עליהם.

ליאור 7 במאי 2013

נגד=על, פשוט בד"כ פרשן מגיבי דה באזר מעלים לי קונוטציה שלילית.

רועי 7 במאי 2013

מה שעוד יותר עצוב היא הנחת היסוד שהרייטינג יכול לבוא רק מהתלהמויות בהמתיות של קופמן/שרף/ברקו וכו'.
האם ניסו לקיים אולפן עם פרשנויות ענייניות ומקצועיות וראו שאין רייטינג ? כנ"ל לגבי מאמרי פרשנויות.

רועי 7 במאי 2013

מה שעוד יותר עצוב זה הנחת היסוד שרייטינג יכול לבוא רק עם התלהמויות בהמתיות בסגנון קופמן/שרף/ברקו וכו'.
האם ניסו פעם דרך אחרת ? אולפן ענייני עם פרשנויות מקצועיות ולא מתלהמות ?  כנ"ל לגבי מאמרי פרשנויות.

אזי 7 במאי 2013

בודאי שניסו. לדוגמה האתר הזה.
ואז בא ספורט 5 ומשתמש בו כעלה תאנה לכתבות פרשנות.

אני זוכר גם את תוכניות הספורט ברדיו שהיתה לאליעזר לחנה ב103 FM יום יום. תוכניות הספורט שיש יום ברדיו (בשתי תחנות במקביל) לא מזכירות בכלל את התוכנית ההיא.

בקיצור, אם היו עושים, זה היה עובד.
אבל זה יותר קשה לעשות תוכניות איכותיות. בהמות תמיד עובד.

איציק 7 במאי 2013

אני היתי מפריד בין רון קופמן לאחרים. הוא מתבהם בדיבורו, אבל רוב הזמן זה בשביל פורמט התוכנית אותו הוא אוהב. רון קופמן הוא עיתונאי שיודע את עבודתו ובמיקרים רבים אם מסננים את התוכן מהטון, אז הוא אומר דברים נכונים. השאר פשות חדלי אישים במקרה הטוב ואין להם מה לומר פרט לצעקות.
אני לא בה לומר שקופמן עושה טוב בהתבהמות. אני רק אומר שיש לו גם תוכן, להבדיל מאחרים.

ליאור 7 במאי 2013

מסכים. קרא את התגובה שלי ל-8, זה בערך אותו דבר רק בהרחבה.

wazza 7 במאי 2013

כנראה לא שמעת אותו ברדיו ביום חמישי

גיל מזימבבואה 7 במאי 2013

בארץ אין פרשנים יש דברנים, מספרי סיפורים וממציאי תיאוריות ושיטות משחק, אם כבר יש פרשן טוב הוא יורד לרמת הדברן. אני זוכר רק פרשן אחד טוב, גיורא שפיגל. ולצערי הוא עסק בזה רק בכמה מישחקים.
מי שרוצה להקשיב לפרשן טוב שיקשיב לגארי נוויל בסקיי ספורט או לגארי ביילי בדרא"פ.
לכן כל מי שלוקח את את דברי הדברנים כפרשנות זה על אחריותו הבלעדית.

בני תבורי 7 במאי 2013

פרשנות היא חלק מתרבות, גם ספורט הוא חלק מתרבות ותרבות היא מה שהציבור רוצה. אם הציבור יפסיק לצרוך זבל וזה יתבטא ברייטינג, יש מצב שמישהו ייקח את זה לתשומת ליבו. עד אז, לשומע ינעם.

שלו 7 במאי 2013

בני כמו בכל שוק זה היצע וביקוש.
במקרה הזה יש הרבה ביקוש ומעט היצע אז צורכים כל זבל.
לשמחתי מאז שהרכבתי צלחת יש הגדלתי את ההיצע והביקוש לעריץ 5 על צורותיו הרבות ירד.
בעצם חוץ מכדורגל ישראלי אין סיבה אמתית לראות ערוצים דוברי עברית.
ליגה אנגלית רואים בסקיי איטליה,
כל השאר בעיקר בעל ג'זירה ו/או סקיי איטליה.
ופתאום שגיא כהן הוא זיכרון עמום ורחוק

בני תבורי 8 במאי 2013

עשית נכון.

עמית זילברבוש 7 במאי 2013

כמה עצוב, ככה נכון.
עדיין, אפילו במצב הנוכחי, יש גבול לכל תעלול

איציק 7 במאי 2013

לא מסכים, יש תרבות ויש ריטינג או תרבות צריכה. אלו שני דברים שונים לחלוטין. ריטינג מכוון למכנה המשותף הנמוך ביותר, העיקר שכמה שיותר יצרכו אותו. תרבות לא מנסה להיתחנף לקהל כי אם דורשת מהקהל להתאמץ ולהיות מאותגר. אצלנו בספורט רוב הפרשנות היא ריטינגית בלבד. כמובן שניתן לשלב בין דיון מעמיק לבין משהו קליל יותר. אין בזה כל פסול, כי אם אפילו יתרון כדי לא להכביד יתר על המידה. אצלנו אין שום דבר כליל, כי אם פשוט תת-תרבות שמתחנפת לריטינג.
כל זה נאמר בהכללה ויש יוצאים מין הכלל, אך לידם יושב בדרך כלל פרימו או איזה שיבוט שלו כדי להרוס.

שלו 7 במאי 2013

יש שני סוגים של פרשנים,
הראשון שהרוב ציינו פה פרימו קופמן ושות' שלוקח שלוש דקות למי שלא מכיר אותם להבין שיש להעביר את הווליום ל 0 כי עצם השפה שלהם היא פגיעה בתרבות ובאינטליגנציה.
הסוג השני של שגיא כהן שדוברים עברית ועדיין רמת הידע או העשרת השידור שואפת לאפס. הם ממלאים את החלל במילים אבל אין שום משמעות למה שאומרים, ומי שראה בחייו יותר ממאה משחקים מרגיש מבוזה, הן מהמידע והן מיכולת הסקת מסקנות מבזה.

wazza 7 במאי 2013

מי שנכנס לאתר one בשביל לקרוא כתבות אז מגיע לו לסבול, הבעיה שלי היא יותר עם תוכניות הטלוויזיה והרדיו שאנשים צופים/מאזינים להן בחצי אוזן לפעמים, יציע העיתונות זה כבר מזמן תת רמה ויותר מאשר רמת התוכנית מטריד אותי שיש אנשים שתורמים לה רייטינג, ביום חמישי שמעתי את התוכנית של איינשטיין וקופמן ברדיו, הם העלו אוהד ביתר ואוהד סכנין לשידור וקיימו איתם דיון תרבותי ועמוק ועזרו לגשר על הפערים בינהם ואף יצאו בקריאה משותפת נגד אלימות… נראה לכם? ממש לא, תוך 2 דקות קופמן והאוהד ביתר פשוט התחילו לקלל אחד את השני בשלהוב של איינשטיין

בקיצור לפטר את: ברקו, אוחנה, קופמן, פרימו, איינשטיין, שגיא כהן ועוד ועוד

ליאור 7 במאי 2013

ולהכניס את מי? אותך?
אם תיקח אדם ממוצע בישראל הוא יחשוב שברקוביץ' או אוחנה, שהיו שחקנים בעברם, מבינים יותר מסתם זר ברחוב.

wazza 7 במאי 2013

כתבת גם שאתה לא מבין מה הבעיה עם שגיא כהן, קודם כל אני לא גאון גדול אבל שגיא כהן מנפח את המוח כבר הרבה מאוד זמן הוא מייצר הרבה מאוד רעש בזמן משחקים מתייחס לכדורגל כאילו זה מדע, קורא מחשבות ושפתיים ולפעמים גם מנבא עתידות, אני מציע לך לראות פעם את זלצר בספורט 1 ואז תקבל מושג איך פרשן אמור להישמע, לזכותו של שגיא יש לאמר שהוא לא מתלהם ואלים כמו שאר השותפים שלו.

ליאור 8 במאי 2013

תראה…יכול להיות שזה פשוט משהו אישי שלי.
אני כל הזמן רואה משחקים בספורט 1 ו-2, אבל למען האמת, לא אכפת לי מה השדר אומר. השדר צריך להישמע מתלהב, ובצדק. חוץ מהטונים וכמה נתונים יבשים, אני באמת שלא מקשיב או זוכר מה שהדרים והפרשנים אומרים. יכול להיות שזו הבעיה (או יותר נכון חוסר הבעיה) שלי עם שגיא כהן.
גם למקרה שלא הבנת את התגובה הראשונה שלי, אני לא אמרתי שאתה לא מבין בכדורגל, כלל לא. אני רק אמרתי שהאדם הממוצע יניח (ואולי גם בצדק, אני לא אהיה זה שישפוט) ששחקני עבר גדולים כמו אוחנה או ברקוביץ', באופן טבעי יבינו יותר כדוגל ממך, שלכאורה אתה אדם אלמוני וממוצע (בלי לנסות להעליב איכשהו, אני פשוט מנסה להבהיר את נקודת המבט שלי).

wazza 8 במאי 2013

לא נעלבתי אני באמת אלמוני ומאוד ממוצע, אני מקבל את ההנחה שלך ששחקני עבר יבינו כדורגל אבל זה ממש לא הכרח

פראליה 7 במאי 2013

פוסט מדהים. כמה רגשי נחיתות, כולם זבל, כולם באותה סירה, כולם שטחיים – רדודים – טועים וכוולם אותו דבר. נפלת בדיוק בבור שחפרת במו ידך, חבל, במה כזו לא מקבלים כל יום.

עמית זילברבוש 7 במאי 2013

פראליה,
ניתן לטעות ולחשוב שמה שכתבת אלו הם ציטוטים של מה שאני אמרתי. מכיוון שאני יודע היטב שזה לא המצב, אשמח להבין אם הסקת את הדברים מהפוסט הזה או מפוסטים אחרים של "עונת המלפפונים" בהם אני מדבר באופן נקודתי על דברים שהפריעו לי.
רגשי נחיתות? הפסיכולוג שלי בטח יסכים. מה זה קשור לנאמר כאן?
כולם זבל? טועים? גם את זה אני לא חושב שטענתי.

בקיצור, לא הבנתי את התגובה.

Zak 7 במאי 2013

רעיון חביב ללא ספק. רק רציתי לשאול האם זה עובד גם ההיפך? כלומר במבט לאחור ננתח את הפרשנויות שכן היו מוצלחות, פגעו במטרה או העניקו תובנות חדשות ומעניינות? להצביע על פגמים זה קל, לשבח על הצלחה זה קצת יותר קשה.

(נזכרתי פשוט אחרי שקראתי שוב את כתבת פתיחת עונת ה NBA בוואלה שם שיבחו את אינדיאנה. כרגע נראה כאילו התחזית מתממשת, רק צריך להמתין קצת… http://sports.walla.co.il/?w=/175/2572920)

עמית זילברבוש 7 במאי 2013

בשאיפה, בהחלט.

לימפאדו 7 במאי 2013

תקשורת הספורט פה היא חתיכת מכה.
אני לא רואה שום סיכוי לשיפור (החלום שלי הוא שיקום עיתון/אתר רציני שיהיה אלטרנטיבה, אבל גם הוא לא יוכל להיכנס למיינסטרים).

בינתים אני לפחות נהנה לראות איך ג'ורדי קרויף, האיש שהגדיר מראש את יחסו לעיתונות כעכבר אל חתול, מלמד את העיתונאים שלנו פרק בהתמודדות.
בעוד בצרפת פרשן שהתחייב שאם אספיליקווטה יהיה המגן הימני הספרדי הבכיר הוא יאכל עכבר עמד בהתחייבות,(כתבה בידיעות) אצלנו כל מה שאפשר לראות זה את ג'ורדי מאכיל את פרימו בעכבר בדמות שתי חולצות עם כיתוב "פרובוקטיבי" מבחינתו.
אני חושב שבשאלה ששאלה שם שירלי בר דיין(?) את קרויף, "אז מה אתה רוצה שנשאל?" ובתשובתו: "יש לכם מספיק אופי בשביל לבחור לבד את השאלות שלכם" הוכרזה סופית כניעתו של החתול המותש.

מעניין איך יתפתח הסיקור של מכבי בהמשך. האם עיתונאים ייעזו להעביר ביקורת? מלבד, כמובן, ביקורת של קנאים כשלמה שרף, שמוטרדים מההצלחה של מכבי, ומבכים את אובדן התחרותיות במקום לדרוש מקבוצות אחרות להמציא את עצמם מחדש בהתאם למצב.

ג'וני 7 במאי 2013

הפנים של הכדורגל הישראלי הוא הפנים של תקשורת הספורט.

מה שתקשורת הכדורגל מציגה זה מה שקורה במגרשי הכדורגל. רוב האלימות במגרשי הכדורגל זאת תוצאה ישירה של הסתה מילולית ופרובוקציה של אנשי תקשורת שמחממים את אחד את השני ואז ההאנשים באים טעונים למגרשים והבאלגן מתחיל לחגוג

תקשורת הספורט בארץ אלימה, חסרת תרבות, אינה מפרגנת ומבקרת יתר על המידה .קברניטי ערוץ הספורט והאחרים צריכים לעשות בדק בית כי תקשורת אלימה יוצרת ומלבה אלימות במגרשים, גם בקהל וגם על כר הדשא עצמו. תתאפסו על עצמכם.

האמת היא שזה קצת יותר עניין של מיקרו ומאקרו. עיתונות הכדורגל הישראלי בארץ היא כמעט ענף נפרד, ונראית ברובה בדיוק כמו עיתונות ספורט של מקומונים. רמה 0, אינטרסים 100.

אתר ONE או בשמו המקורי אתר הרכילות המסיבות הוא למעשה אתר הבית של הכדורגל הישראלי שהקשר שלו לספורט מקרי לחלוטין.

wazza 7 במאי 2013

אתה צודק ברקוביץ' ושות' צריכים לנצל את יציע העיתונות כדי ללמוד מצביקה שרף איך מתנהגים בנימוס ומעבירים ביקורת הוגנת (אני לא מאמין שאני בכלל עונה לך)
http://www.youtube.com/watch?v=q0NyNszpsBc

עמית זילברבוש 7 במאי 2013

הוצאת לי את המילים מהפה, מילה במילה :)

איציק 7 במאי 2013

למה אתם מתנפלים עליו?
הוא לא אמר שהכדורסל טוב, הוא רק אמר שכדורגל רע, והוא צודק.
בתגובה הבאה הוא ידבר על כדורסל, ובלאט, אחריה על כדוריד וכו'.
לגבי הכדורגל הוא אמר דברים אשר לא רחוקים מהאמת.
;)

ליאור 7 במאי 2013

וואו איציק מגן על ג'וני בתגובות בדה באזר!
איציק, אתה שיכור? (;

ליאור 7 במאי 2013

;-)

גיא 7 במאי 2013

קשה לי לראות עיתונאות גרועה יותר מאשר שאלות לאחר המשחק ששואלים שחקנים ומאמנים, אני פשוט לא מבין מהיכן הטיפשות.
2 דקות לאחר הפסד:
"שחקן פלוני אמר עליך כך וכך, מה תגובותך?
האם אתה הולך להתפטר?
ואם לא תתפטר ויפטרו אותך תקבל את ההתפטרות?
שחקן פלוני אמר עליך שאולי תרצה להתפטר, מה תגובותך ?
אתה הולך לעבור בחלון ההעברות הנוכחי ? למה לא? הפסדת 2-0 הרי ?
וכן הלאה.
שום !!!! שאלה טכנית על המשחק, על הנגיעה בכדור, על איכות המסירות, על איכות היריב. פשוט עלבון. כמעט 20 שנה של אותו זבל.
איך לא מפטרים את הכתבים, זו שאלתי.
בין באם בספורט אמריקאי, או אם כבר הרמה האיכותית ביותר של שאלות, בכדורגל אנגלי – ממש מכירים בעובדה שהיה כאן אירוע עם איכויות טכניות, ופשוט שואלים שאלות אמיתיות, כאלו שיענינו אוהדי כדורגל ולא אוהדי אופרות סבון.
אם ניתן להתחיל איפשהו, נא להתחיל בשאלות שלאחר המשחק, זה פשוט מזעזע.

D! בארץ הקודש 9 במאי 2013

ובכלל לצפות ממישהו שלפני שנייה סיים לרוץ (טוב ללכת חמישה קילומטר אבל בתיאוריה) 90 דקות שיענה משהו נורמאלי. צריך לדחות את כל העניין הזה לאחרי המקלחת.

שמוליק 7 במאי 2013

לא יודע מה שראית אתמול ביציע, אבל שראיתי שתמונתו של "הקוסם" מתנוססת בראש הבלוג שלך היה נדמה לי שאני יקרא פה דברים אחרים. אחד הפרשנים המאוסים, והטיפשים ביותר שיש השתלט על תוכנית הדגל של הערוץ, ואני מוכן לשמוע כל פרשן שמדבר שטויות, מובן לי שזה חלק המשחק, אבל שנוטפת ממנו כל כך הרבה אינטרסנטיות שמלווה באגו אין סופי זה כבר הרבה מעבר למשחק ומגבולות הטעם הטוב.
שנים שאני צופה ביציע ומאז שברקוביץ נחת שם זה פשוט זלזול באינטליגנציה של הצופים, ואתמול היה השיא כאשר קורנפיין התארח בתוכנית, זה פשוט היה מביך לראות ולשמוע את ההתנפלות האינפנטילית של ברקוביץ שעודד אלימות וגזענות בערוץ שלפחות מבחינתי היו לו קווים אדומים שרייטינג לא טשטש אותם.
אז בשמי ובשם עוד כמה צופים נוספים אני מקווה, אני קורא למנהלי הערוץ לא לזלזל בצופים שלהם וכמו שידעתם להראות לקוף את הדרך מחוץ ליציע, להראות לברקוביץ את אותה דרך, ולמי שירצה לשמוע את הפנינים שנודפות מהפה הגדול שלו יוכל להמשיך לעשות זאת בערוץ המתחרה.(גם האח הגדול התחיל, תפור על הרמה של ברקו).
ואם כבר קיבלתם את עצתי אז בקשה קטנה ואחרונה, תחזירו את הקוף, לפחות יושר והגינות תמיד יהיו לו שלא לדבר על אינטליגנציה שלקוסם לעולם לא תהיה, זו עובדה שמביישת גם את הפנל שהוא יושב בו.

ג'וני 7 במאי 2013

כל עוד הכדורגל יהיה במרכז הכותרות הראשיות אז לא תהיה הרגשה שיש בארץ עיתונות ספורט כי הכל מונע מאינטרסים אישיים.
אין שום הצדקה שכדורגל כמו שלנו יקבל יותר מרבע עמוד בעיתון
באתרי האינטרנט הכדורגל צריך להיות תחת קטגוריה של ענפים נוספים ובטח לא בתור ענף בכיר.
אנשי התקשורת מתנהגים כמו אוהדי כדורגל ולא כמו עיתונאי ספורט מקצועים ואובייקטיבים ולכן רוב אנשי התקשורת מתנהגים כמו עבריינים וגזענים כי בספורט הם לא מבינים.

יניר 8 במאי 2013

דוגמא לתכנית ספורט מאד אינטליגנטית- " חמישיות" בטח כשעפר שלח היה שם אבל אפילו עכשיו כשצביקה שרף שם.
דוגמא לתכנית ספורט בהמית- " יציע העיתונות" ומדהים לראות את ניב רסקין של הלילה ביציע מול ניב רסקין של 8 בבוקר בגל"צ. ד"ר ג'קיל ומיסטר הייד.
אפשר לעשות תכנית ספורט אינטליגנטית גם על כדורגל, ובפורום- דורפן, לבינטל,גיל שלי והתולעת. מנחה -רסקין של הבוקר

גיסנו 8 במאי 2013

אני לא זוכר לפני כמה שנים זה היה, אבל אני זוכר שהיינו מתלהבים מהעונה הראשונה של יציע העיתונות. קופמן היה שם מוכר – אבל לא בצורה הזאת. שילוב של פרשנות מעניינת עם ה"פיקנטריה" של הריבים והצעקות ואנשים שלא מכבסים מילים.

עם הזמן אנשים שכחו שהיה גם הרבה תוכן ונשארו רק הצעקות. יצא לי פעם לשמוע את התכנית של קופמן על פוליטיקה ברדיו. באותו יום הוא נשמע עייף וחסר סבלנות וחשק, אבל העיקר לזרוק כמה "סמרטוטים", "פח" ו"בושה לחלטורה" כי זה מה שמצפים ממנו.

על ONE בכלל אין לי מה להרחיב אחרי כל מה שאמרו….זה אתר פשוט עצוב (אבל מתעדכן מאוד מהר לזכותם ייאמר).

אבל נו, כשפרשן כותב ניתוח משחק בלי לראות אותו בכלל ואפילו לא מושעה לאיזה יום-יומיים, וכשהאח הגדול זוכה למעל 40% רייטינג, למה עוד אפשר לצפות.

סתם אחד 8 במאי 2013

אמנם זה לא קרה בארץ, וגם לא בכדורגל…
אבל היה פרשן, אם אני לא טועה מ ESPN שירד מאד חזק על ג'ואקים נואה, אמר שהוא לא שחקן או דברים בסגנון, וכשהוא הפך לשחקן משמעותי בשיקאגו אותו פרשן התנצל פומבית ואף אכל עיתון או משהו בסגנון (כחלק מהאמירה שלו כמה חודשים קודם לכן)

שמעיה 8 במאי 2013

טור הדעה של רונן דורפן על העלייה של קטמון היה מקרה קלאסי של אדם שבוחן מקרה מסוים בלי להבין את ההקשר שלו, קובע דעה נחרצת, מנסח אותה בבוטות, ומצטרף להתלהמות הכללית (שלוש כתבות באותו עמוד בישראל היום – כולן מתייחסות רק לצד אחד). אם זה לא צהוב אני לא יודע מה כן.

מושיקו 8 במאי 2013

לפי הבנתי התקשורת בחו"ל הרבה יותר מקצועית ולא חוטאת לתפקיד.
משום מה בארץ מי שאומר הכי הרבה שטיות יש לו יותר רייטינג..
כנראה שבארץ לא צריכים הרבה כישורים כדי להיות פרשנים אלא רק פה גדול..
הדבר המצחיק הוא שנהיה טרנד שכל מי שפרש ממשחק נהיה גאון בכדורגל ומבין את רזי המשחק יותר טוב ממאמני הקבוצות…

בני תבורי 8 במאי 2013

ברקוביץ' הובא לתפקיד של פרשן משחק, כזה שמנתח את מה שאנחנו רואים ומוסיף זווית מקצועית. בגלל שהוא גס רוח ואלים, הוא נכנס למקומות שאינם בתחום תפקידו, כמו להשיא עצות למאמנים ואין מי שיסביר לו את גבולותיו. אה, געגועים להארטסון.

wazza 8 במאי 2013

חריף בני

אמיר ברמן 9 במאי 2013

אני מסכים ואיתך, ולדעתי הבעיה חמורה עוד יותר. אם הם היו רק תת רמה אז ניחא, אני פשוט יכול לא לקרוא/להאזין להם. הבעיה שלי איתם שלחלקם יש אינטרס כלכלי/מקצועי במושא הסיקור שלהם: שלמה שרף, נימני,ברקוביץ׳, אוחנה הם אנשים עם אינטרס מובהק שכזה. ואף על פי שזה ברור כשמש, הם ממשיכים לקבל את הבמה.
מה יש לנו לעשות? כנרה שלא הרבה מעבר לשמירה על פינות החמדה היחידות שנותרו לנו (דה באזר) ואולי לנסות ולהביא כותבים נוספים לפה.
נ.ב בדראפט 2013/4 של דה באזר אני בוחר בבחירה הראשונה את עמיחי שפיגלר. הייתי שמח לקרוא אותו פה.

אמיר

D! בארץ הקודש 9 במאי 2013

ספר נביאים – עמוס אטינגר

אם מישהו עושה לי שמחה בלב
אלו הם הפרשנים.
איך שהם מבינים כלכך
איך שהם יודעים כלכך
איך שהם חשובים כל כך
על כל דבר שקורה
תיכך יש להם מה להגיד (עם דוגמאות)
ואם קורה להיפך
תיכף יש להם את ההיפך
(עם דוגמאות)
כל הנביאים שלמדתי עליהם בבית הספר
יכולים ללכת על ידם לגן הילדים
מפני שאף נביא,
לא לקח בחשבון את אמצעי התקשורת.
מפני שאף נביא
לא היה מספיק נביא, כדי לנבא שימציאו
טלוויזיה
והיא תביא את הנביאים הביתה באופן
אישי, כדי
שינבאו מה היה אתמול בחזית
הצבאית והמדינית.
החולשות של הנבאים המודרניים
הן בעיקר – בקשר למה שיקרה מחר
אבל הם כלכך נחמדים וסימפטיים וחשובים
ומסורקים
שאפשר לסלוח להם.
נפגש במהדורת מחר
צ'או.

Comments closed