הנחות אמצע עונה

ליוגב אוחיון היה יופי של משחק אתמול - זה ברור מכל הכותרות. מצד שני, לאורך השנים בדר"כ הוא נותן הרבה יותר משחקים חלשים מאד, בטח באירופה, אותם פחות מדגישים בתקשורת. יכול להיות שאוחיון הפך לאתרוג בנוף הכדורסל שלנו, וזוכה להנחות שישראלים אחרים לא ממש מקבלים?

אתרוג?. צילום:עודד קרני
אתרוג? צילום:עודד קרני

 

מכבי תל אביב השיגה אתמול ניצחון חוץ קשה בצרפת, שיתן לה עוד קצת מרווח נשימה כדי לנסות ולהשתפר, כשהעלייה לשלב הבא כמעט ולא בסיכון. הניצחון הושג הרבה בזכות יוגב אוחיון שנתן משחק טוב מאד של 11 נק', שישה אס', 4 ריב' והנתון המרשים ביותר – 8 חטיפות (שיאן היורוליג הוא ג'ף טראפנייה עם 11). אוחיון סיים עם מדד מרשים של 21.
עוד "עזר לו", אם לפשוט ע"פ התקשורת הישראלית – סילוון לדנסברג שסיים עם 22 נקודות ומדד 28.

עם סטטיסטיקות של קצת יותר מ-5 נקודות ו-4 אס' למשחק בשנתיים האחרונות ביורוליג, אוחיון הציג תקופות ארוכות שנעו בין תרומה מועטה מאד לבין יכולת של שחקן משלים בקבוצת יורוליג.
למען הסר ספק, אין כאן ביקורת על אוחיון – אני חושב שהוא הגיע לתקרת הזכוכית שלו, בטח יחסית לרכז די נמוך שלא מצליח לקלוע מבחוץ בצורה יציבה. הוא עושה את זה לאורך הקריירה בזכות הרבה תכונות אופי חשובות כמו וויתור על האגו, השקעה ואינטליגנציה גבוהה מחד, ותכונות פיזיות נדירות לישראלי כמו אתלטיות מרשימה מצד שני. אגב, הוא גם עושה רושם של בחור באמת נחמד וחיובי.

ובכל זאת, ועל אף הציפיה מאוחיון, הרכז המוביל של ישראל (או השני אחרי מקל בשנה האחרונה), להיות "הישראלי הבכיר" במכבי, לעיתים מאד נדירות אפשר למצוא ביקורת נוקבת כלפיו בתקשורת. נסו להיזכר מתי פעם אחרונה נתקלתם בכותרת המעדכנת כי אוחיון סיים משחק עם 3 נקודות, או 2 או 0…? וזה לא שחסרות דוגמאות.

דוגמאות אקראיות.  צילום מסך מאתר היורוליג.
דוגמאות אקראיות. צילום מסך מאתר היורוליג.

מה שבעיקר מוזר בשבילי היא ההתלהבות שיש סביבו, אחרי משחק אחד טוב שהוא נותן, אפילו אם הוא לווה בהמוני משחקים ממש חלשים שקדמו לו. קשה לי להבין את ההנחות שהוא מקבל דרך קבע, דבר שבולט במיוחד לאור הניגוד בביקורת שזוכים לה ישראלים אחרים מקבוצות שהן לא מכבי תל אביב (לא שעולה לי כרגע שם מאד ספציפי…), שאצלם בדר"כ הסיפור הוא הפוך – תמיד מחפשים את המשחק החלש כדי לרדת עליהם.

לדעתי, אצל אוחיון מדובר באפקט פיגמליון בכיוון ההפוך – שנים שכנעו אותו שהוא רכז מוביל עד שהתחיל להאמין בטעות שהוא אכן כזה. לכן, הוא נשאר שחקן בינוני ומוגבל מאד שיכול בקושי וביום טוב (והיום היה יום טוב) להיות רכז מחליף בקבוצה שהרכז הראשי שלה הוא בעיקר בלאגניסט, והכי רחוק ממנהל משחק שיש.
השאלה היא למה הפך אוחיון לדמות כל כך מאותרגת בכדורסל ובתקשורת הישראלית, לעומת שחקנים אחרים שנראה שהרבה יותר קל להטיח בהם ביקורת.

ולסיום, אני אניח כאן סטטיסטיקות מהשנתיים האחרונות, סתם, בלי קשר ישיר וברור לפוסט הזה.

 

דקות באירופה נקודות באירופה אס' באירופה איב' באירופה חט' באירופה דקות בליגה נקודות בליגה אס' בליגה איב' בליגה חט' בליגה
יוגב אוחיון 22 5.6 3.8 1.4 1.5 24.7 7.5 4 1.8 1.4
יותם הלפרין 31.4 11.7 4.6 1.9 0.7 27.6 10.5 4.4 1.7 1.6

 

*

עדכון 1: אני מבין שהנחת הסטטיסטיקות האלו עלולה להסיט את הדיון מהנושא העיקרי של הפוסט לכיוון נושא אחר, או שחקן אחר, אבל אני אשאיר אותם כאן בכל זאת.

עדכון 2: הוספה כמות הדקות הממוצעת.

*

לעידכונים, ציוצים ועוד פעלים מוזרים הקשורים לתקשורת הספורט ועוד, אתם מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג גם בדף הפייסבוק או בטוויטר.

*

"הבלוק" (3) מהפכת הקרפיונים
פוטבול מכללות (7) - שחר דלאל

54 Comments

משה 21 בנובמבר 2014

לא מתאים לך לכתוב טור כזה ויותר מזה להניח סטטיסטיקות כ"כ מוטות כדי לבסס את זה.
שכחת במקרה נתון של דקות משחק ? יורוליג מול יורוקאפ ? חוץ מזה אין מה להשוות בין הציפיות והתפקיד של הלפרין בירושלים לבין אוחיון במכבי. לאוחיון יש עליות ומורדות אבל איכשהו הוא שם בשביל מכבי כשצריך לחפות על גארד זר כושל. אפילו בעונה שעברה כנראה שבלי שאוחיון (בעונה חלשה) יהיה שם בחצי העונה הראשונה למלא את החור רייס לא היה שם בסופה כדי לעשות מה שעשה. באותה מידה יכלת להכניס גם את הסטטיסטיקה של לימונד ולטעון שהוא טוב משניהם. אוחיון הוא ישראלי משלים במכבי, לאחר אליהו מכבי הבינה שלא תמצא דבר שנקרא "ישראלי מוביל" ולכן השניים שיש משמשים כמשלימים טובים.

עמית זילברבוש 21 בנובמבר 2014

הסטטיסטיקות אכן מוטות ולא מספרות את כל הסיפור. הן כאן רק כתוספת וזוית נוספת לנקודה שלי. אני מסכים שיש עוד הרבה פרמטרים שצריך לקחת בחשבון, כפי שציינת ועוד.
ובכל זאת, אני עומד מאחורי הנקודה שלי – שהיא לא קשורה לסטטיסטיקה כזו או אחרת.

נ.ב.
הציפיות שהתקשורת מנפחת סביב שחקן אחד ומתייחסת לאחר כאנדר דוג שכל מה שיעשה יהיה מעל לציפיות, הן לא בשליטת השחקן, ורק מדגישות את חוסר האובייקטיביות.

נ.ב.ב.
הפוסט הוא לא על יותם הלפרין.

אהד 21 בנובמבר 2014

לימונד באמת יותר טוב משניהם.

איציק 21 בנובמבר 2014

לא צריך להשחף… הוא בסדר, אבל…
ההגנה של יוגב וניהול המשחק טוב בהרבה מזה של לימונד. לימונד הרבה יותר יצירתי וסקורר. זה טוב לקבוצה כמו הפועל תל-אביב, אך לא לקבוצת יורוליג. הגודל, האתלטיות והיכולת האישית לא מספיקה לרמות אלו. מה שאני אומר זה שהחוזקות של יוגב מספיקות לרמת יורוליג (לא לטופ אבל לרמות ביניים בהחלט), החוזקות של רביב לא. הן טובות לליגה ואולי לטורניר יחסית חלש ברמה אירופאית.

משה 22 בנובמבר 2014

לימונד נכשל לחלוטין במכבי והחליט להיות ראש לשועלים, אני לא מעריך את זה במיוחד. זה נכון שהוא פורח בהפועל אבל לימוז׳ היא קבוצה טובה מהפועל. בסופו של דבר הוא ייזכר כשחקן ליגה טוב עם כמה משחקים בנבחרת. אוחיון ייזכר כמי ששיחק ברמות הגבוהות באירופה בצורה טובה.

היסטוריון של ספורט 23 בנובמבר 2014

ראינו את לימונד כשהיה במכבי.
בקיצור גורנישט
להלפרין לפחות יש את הסל ההוא במדריד ואת ההארכה מול קובנה בנס המפורסם בדרך לזכייה.
לאוחיון יש חלק בזכייה אשתקד.
ולא לשכוח את הסדרה מול פאו ב 2012

Mr.t 21 בנובמבר 2014

כן, אין הרבה מה להוסיף על זה.

wiz 21 בנובמבר 2014

לא מבין את הבעיה.
אני לא אוהד של הענף אבל מתעניין, ומנק' המבט שלי לפחות, תמיד נדמה שבדיווחי כדורסל מצויינים מצטייני המשחק.

אני לא רואה בדיווחים על אוחיון מהימים האחרונים שום דבר שונה או סלחני.

עמית זילברבוש 21 בנובמבר 2014

אממ…לא. לא תמיד. לא כשמדובר בשחקנים כלשהם אחרים.
ובנוסף – כשמדובר בתקופות ארוכות חלשות, ולא במשחק ספציפי, בדרך כלל התקשורת רוכבת על זה גם כן. לא אצל אוחיון.
ואם במקרה שמעת את השידור של שלף ורסקין אתמול, היית חושב שאוחיון משחק על המגרש לבד, אחד נגד חמישה.

wiz 21 בנובמבר 2014

לא ראיתי את השידור, אבל אם הוא היה "חם" – אז הוא היה "חם".

ואם להקיש מהדיווחים של וואלה ספורט וספורט5, על שאר הדיווחים – הם אפילו די אובייקטיבים. מזכירים את פארגו ולנסברג גם כמצטיינים, מדברים שהיה טוב "במחצית" ו"בחלקים גדולים" מהמשחק, ו"מזכירים נשכחות" מהסדרה מול פנאטנייקוס – כלומר לא מתעלמים מהיכולת שהוא מפגין בדרך קבע לעומת ההתעלות נקודתית.

wiz 21 בנובמבר 2014

נשלח באמצע.

מה גם, שלרוב יכולת או תקופה רעה מלווה בכתבות צבע – ואני מניח שנוכל למתוא כאלה על אוחיון מהעונות הקודמות.

אני לא חושב שאף דיווח מערער על התפיסה – שהוא אכן שחקן משלים.
הפרגון נובע מאותה התעלות נקודתית שאינה אופיינית לשחקן.

MOBY 21 בנובמבר 2014

כן זה צרם!
דווקא ג׳ייק כהן היה המצטיין של המשחק מבחינתי. רוב החטיפות של אוחיון היו כשכהן על המגרש משהו לגבי אינטליגנציית משחק ותחושה איפה צריך לעמוד.
אבל
בכל זאת יוגב העמיד נתון סטטיסטי יוצא דופן שסידר לצהבת נצחון והוא ראוי לציון. חטיפות הן לרוב עניין של רצון וקריאת משחק והימור מושכל, אתמול יוגב שיחק ב״זון״.
השורות הסטטיסטיות בהחלט מספרות רק חלק מהסיפור, השאלה היא מי נמצא שם כשזה חשוב. אתמול אחד היה נוכח שלשום לא. בכל מקרה אם נחזור שנה וחצי אחורה הרכז היחידי ששיחק באמת כשהכסף על השולחן מנסה את מזלו בקליפורניה, שיהיה לו בהצלחה.

איציק 21 בנובמבר 2014

מי לא היה נוכח שישום? הוא היה נוכח, אך…

איציק 21 בנובמבר 2014

אומר כך, אין יום רע בהגנה; הרמה שהוא נותן אינה תלויה בחשיבות המשחק, או יותר נכון, במשחק חשוב הוא יתן תפוקה לא פחות טובה מאשר בצשחק זניח; הוא לא יותר על מהלך, גם אם יכשל, רק כדי לא לקחת אחריות (הוא לא יקח אותו אם יחשוב שזה לא המהלך הנכון). יוגב הוא שחקן סולידי שמכניס איזון לא רע להתקפה וטוב בהגנה, אחד שלא מצפים להיות כוכב (מה שמצפים מפארגו או ספנוליס). הוא נכנס טוב למשבצת הזו וממלא אותה סביר פלוס. לכן אין אליו תלונות. לשחקן בעל ראיית משחק טובה, שליטה בכדור וקליעה אבסולוטית מכל טווח מצפים ליותר בהתקפה. משחקן יחסית גבוה ולא מאוד חלש מצפים לקצת יותר בהגנה, אבל במפתיע רבים מהם מותרים על הצד הזה של המגרש. לכן ליוגב לא באים לתלונות, כי הוא הגיע לתקרת הזכוכית שלו, ולא נשאר שתי קומות מתחתיה. הוא כנראה לא יצליח לפרות אותה, אך יהיה כל הזמן קרוב מאוד אליה.

קארא 21 בנובמבר 2014

למרבה הצער, אתה מתבסס על הנחה מוקדמת ש"היחס בתקשורת" הוא דבר אמיתי או בעל משמעות או ערך. יוגב נמדד באימונים ובמשחקים ע"י המאמנים והשחקנים שלצידו, המדידה היא לא רק על נקודות , למשל העובדה שהוא באמת אחלה גבר היא משמעותית לחדר ההלבשה ולכימיה קבוצתית.התמורה שהוא מקבל היא בדקות משחק, הישגים, הערכת עמיתיו למקצוע, וכסף. ה"יחס מהתקשורת" אינו פרמטר להצלחה או כשלון, וההתיחסות לתקשורת נעשית רובה ככולה על ידי עיתנאים ובלוגרים , בקיצור אוננות של עיתונאים.

עמית זילברבוש 21 בנובמבר 2014

האם אתה בעצם טוען שספורטאים לא מושפעים מעניינים כמו יחס התקשורת או האוהדים כלפייהם? האם אתה חושב שלספורטאים חשוב רק יחס הקולגות או הערך הכספי שיוצא להם מהקריירה? האם אתה טוען שהתקשורת היא לא חלק בלתי נפרד מהספורט?
אם כך, ובכן, אנחנו מאד חלוקים.

קסיוס קליי 21 בנובמבר 2014

איזה ניצחון חוץ קשה בדיוק?
לימוז' אחת החלשות במפעל. קבוצה אחרת הייתה נותנת למכבי 30 בראש ביכולת כזאת.

אוחיון שחקן טוב אבל לא לרכז חמישייה.
אם הוא משחק הרבה זה אומר שלמכבי אין כלום בעמדה הזאת

גיסנו 21 בנובמבר 2014

קבוצה אחת שנתנה למכבי ביכולת ירודה יותר 30 הפרש בראש, בינתיים הצליחה לגרד נצחון אחד בקושי במפעל אירופי נחות יותר מול יריבות חלשות בהרבה מלימוז' הזאת. סתם חומר למחשבה.

קסיוס קליי 21 בנובמבר 2014

אין קשר בין הליגה הישראלית ליורוליג.
סתם חומר למחשבה

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 23 בנובמבר 2014

איכשהו בהקשר של מכבי הטענה הזאת אף פעם לא תופסת,בהקשר של קבומות אחרות דווקא כן.
סתם חומר למחשבה

קובי (מכביסט) 21 בנובמבר 2014

אוחיון – רכז מחליף. פארגו – קלעי וגו טו גאי. שמעמסת הרכז מוציאה אותו מפוקוס וגורמת לו לאבד את הביטחון בהכל. היינס – לא רכז ולא קלעי. לעיתים מאוד נדירות הוא תופש יום טוב רק בהגנה הוא בסדר. לנדסברג – מתקשה לתפקד הגנתית בעמדה שתיים נגד קלעים זריזים. ומתקשה לקלוע בעמדה שתיים נגד שומרים מהירים. דווקא בעמדת הסמול כמחליף כשמולו עומד ג"כ מחליף הוא בסדר.

מסקנה : אין רכז פותח. ואין קלעי מחליף!
מועמדים לרכז – לפרוביטולה מפלמנגו או אדאס יאסקביצ'יוס מריטאס וילנה (http://www.eurocupbasketball.com/eurocup/competition/players/showplayer?gamecode=104&pcode=LCT&seasoncode=U2014 ). מועמדים לתפקיד הקלעי המחליף – דגן יבזורי,

עמדת הסמול – עם סמית' ולנדסברג מצויינת. עמדת הפאוור – עם רנדל וכהן ג"כ מצויינת. אבל חסרה קליעה מבחוץ. כאן יש שתי אפשרויות או ללכת על שחקן 3-4 סטייל בלו. או ללכת על שחקן 4-5 (ואז מסתבר שמכבי לא תצרף סנטר גבוה במקום מאריץ' ולדעתי זה בעיה!).

מועמדים : שחקן 3-4 זה דונאטס זאווקס הליטאי (2.03-35) מנפטונאס (http://www.euroleague.net/competition/players/showplayer?clubcode=KLA&pcode=KPV&seasoncode=E2014 ). שחקן 4-5 זה דמיאן קוליג (2.05-27) (http://www.euroleague.net/competition/players/showplayer?clubcode=ZGO&pcode=005849&seasoncode=E2014 ).

גיסנו 21 בנובמבר 2014

א) התופעה שאתה מציין לא כזאת נדירה. במיוחד בכדורגל. יניב קטן, מאור בוזגלו עד הפריחה בב"ש (וגם שם הוא נעלם כשבאמת צריך), ויש עוד כמה שלא עולים לי לראש כרגע – כולם נחשבו שנים לכוכבים על 2-3 משחקים טובים בעונה.
ב) אחרי שניסו כל מיני ישראלים מוכשרים יותר, שקרסו בשנייה ביורוליג ונעלמו כשהיה צריך אותם – אוחיון הגיע ונתן תפוקה כשהיה צריך, ומלכתחילה לא נראה כמתבטל וחסר קורדינציה מינימלית מול הגנות היורוליג (כפי שהיה נראה במקרים של לימונד, רוט וזכור לי במיוחד דרור חג'ג', לדוגמה). אז כנראה שיש בו משהו בכל זאת.
ג) בימינו כבר שנים שלמכבי אין ישראלי שהוא הכוכב האמיתי של הקבוצה. בערך מאז ימי קטש עד כמה שאני זוכר. הישראלים מובילים אולי בליגה (בגלל החוק הרוסי) אבל באירופה הם תמיד שחקנים משלימים והזרים הם הם הכוכבים המובילים. כך שכשאוחיון נותן משחק לא טוב אף אחד לא מתרגש כי זה נתפס כתוחלת היכולת שלו. כשהוא מתעלה על זה ונותן משחק גדול אז שמחים – שפעם ב- ישראלי נותן משחק ממש טוב ביורוליג והוא גורם מרכזי בנצחון.

נ.ב. אתה אומר שהפוסט לא על הלפרין אבל אתה העלית את ההשוואה, אז אני מניח שאני לא צריך לספר לך מה הלפרין עשה במשחק האחרון של הקבוצה שלו באירופה ומה הייתה התוצאה…

עמית זילברבוש 21 בנובמבר 2014

נ.ב.
אתה לא צריך לספר לי, וזו בדיוק, אבל בדיוק הנקודה: אני יודע, כי כמו בהרבה פעמים אחרות, טרחו לציין זאת מפורשות בתקשורת, דבר שכמעט לא קורה כשאוחיון נותן משחק של 0 נקודות. גם אם זה קורה לא מעט.
אבל כשהוא נותן משחק די טוב, או אז…

omer 22 בנובמבר 2014

אתה מתעלם מהעובדה שמדובר ב2 שחקנים שונים מאוד.

הלפרין הוא שחקן שהמעלה העיקרית שלו בתור שחקן כדורסל היא הקליעה שלו (הוא גם מוסר לא רע). בנוסף, הוא שחקן חמישייה קבוע בירושלים, הישראלי המוביל בקבוצה, ומצופה ממנו לתת תרומה סטטיסטית גבוהה יותר.

את אוחיון אי אפשר לשפוט על פי כמות הנקודות שלו. הוא שחקן משלים. לא אחד שבונים עליו, אלא שחקן שלכמות הדקות שלו יש יחס ישיר לחולשת הגארדים המובילים במכבי.
שילוב של יכולת קליעה לא טובה עם הגובה שלו אוטומטית יוצר שחקן די מוגבל. כשאוחיון על המגרש מצופה ממנו קודם כל לתת להילחם ולתת הגנה טובה. מכבי לא בונה על הנקודות שלו. לא מריצה תרגילים עבורו. כל נקודה מעבר ל5-6 נקודות שהוא נותן מהווה בונוס.

מאוחיון אנחנו צריכים לצפות ל120% מאמץ כל משחק. שהוא לא יעשה את זה, אז נבקר אותו.
הלפרין לעומת זאת הוא סיפור שונה. בירושלים הביאו אותו כדי שיקלע, וכשהוא לא עושה את זה הוא די חסר תועלת.

יוני ק 22 בנובמבר 2014

אגב הלפרין לא פתח בחמישיה השבוע ושיחק סה"כ 13 דקות. לדעתי יש שם משהו מאחורי זה. או שעבר עליו משהו או שזה עניין של התאמות טקטיות.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 23 בנובמבר 2014

כמו שאמרו כבר הכל עניין של ציפיות.
חוץ מזה, נראה שכל תצוגה טובה של הלפרין במדי ירושלים מקבלת הרבה נפח כדי שמישהו יוכל לומר למכבי ״אמרנו לכם!! תראו כמה הוא טוב, הוא נכשל באשמתכם״. אז כשהוא נכשל תורם של אוהדי מכבי לומר ״אמרנו לכם…״

אהד 21 בנובמבר 2014

1. מסכים עם הנאמר לעיל, שאוחיון לא מספיק טוב וכולם מבינים את זה. היחס כלפיו הוא לא מאתרג אלא פשוט זהה לכל שחקן משלים.
2. ראיתי אתמול את המשחק רק מהאמצע הרבע השלישי. אוחיון היה נוראי, לקח למיטב זכרוני רק זריקה אחת (שפספס) ולא יצר משהו מיוחד.
3. ג'ייק כהן הפתיע לטובה.
4. אני זוכר את אוחיון עוד מימיו בליגת התיכונים והבחור היה סופרסטאר. לא ברור לי מה השתבש איתו. ז"א, האם באמת הוא לא יכול לעבוד על הקליעות משלוש ועל ג'אמפרים מחצי מרחק, או שהוא פשוט מסתפק בזה? לדעתי זו השאלה המעניינת.

יוסי מהאבטיחים 21 בנובמבר 2014

נקודה 4 שלך לא ברורה. מה ז"א מה השתבש איתו? כלום לא השתבש, הוא פשוט נשאר אותו השחקן עם תקרת הזכוכית שמדברים עליה כל הזמן. סופרסטאר בליגת התיכונים, שחקן טוב מאד בקבוצת ליגת על, ורכז מחליף במכבי ובנבחרת.
זה מה שהוא שווה, וזה לא מעט אגב. זו אחלה קריירה שרבים חולמים עליה ולעולם לא יגיעו לשם.
שחקן הגנה טוב ושחקן התקפה בינוני מינוס ברמות הגבוהות, וזה לא משהו שקבוצת יורוליג רוצה בתור הישראלי המוביל שלה. מצד שני, אין משהו יותר טוב שזמין בשוק בשנים האחרונות, ולכן הנה אנחנו…

אהד 21 בנובמבר 2014

אני מתכוון לשאול מה מונע ממנו לפתח זריקה טובה יותר? גובה, טכניקה, זריזות, ראיית משחק – את כל אלה אי אפשר באמת לשפר. אבל למה אי אפשר לשפר את הזריקה? הרי זה היה הופך אותו לכל כך הרבה יותר טוב!
אגב, זו אותה תהייה שיש לי כאשר אני רואה את משומר מרים כדור או את דווייט האוורד זורק עונשין. אי אפשר לעבוד על זה איזה קיץ אחד ולשדרג את המשחק שלך בכמה רמות?

איציק 22 בנובמבר 2014

כנראה שהרבה ותר קשה לעשות מאשר סתם לומר על לעבוד איזה קייץ. מצד שני כשרואים שגריפין התחיל לזרוק מחצי מרחק ואפילו שלשות נכנסות, אז כנראה יש באמת דרך נכונה לעשות את זה. על הדרך, רוצוי לספר את זה לאחד שנדמה לי קוראים לו אליהו, אבל בשבילו זה כבר מאוחר…

אהד 22 בנובמבר 2014

אני באמת שואל. מצד אחד אני זוכר ששאק ניסה לעבוד על זה ואפילו הצליח לשפר את האחוזים שלו מהעונשין (משערורייתים לסתם מגוחכים). מצד שני, אני יודע בוודאות שהרבה חברה בני שכבת הגיל שלי (24-28) שכן הפכו לכדורגלנים מקצוענים (או היו קרובים לכך) תמיד ניצלו את הזמן שלהם בקיץ לתאילנד או לסתם בטלה. אז, שוב, מאוד מעניין לדעת מה אוחיון, אליהו או משומר לצורך העניין עושים בקיץ.
מהסתכלות למשל על גל מקל, נראה שדווקא אפשר להרים את הכישורים ברמה מסוימת. אז האם אוחיון באמת בחור חיובי או שאולי הוא עצלן? והאם הוא הגיע לתקרת הזכוכית שלו או שמא הוא יכול להרים אותה עדיין?

יוני ק 22 בנובמבר 2014

לשם ההשוואה הלפרין היה מגה סופרסאטר בנוער ובתיכון. משהו עם ממוצעים של 30 נק' ולא מעט משחקים שהתקרב ל40.
כנראה שיש הבדל עצום בין התיכונים לליגות הבכירות, בפרט בישראל שיש מעט מאוד גבוהים (אם בכלל) פיזיים ואז הכניסה לצבע קלה הרבה יותר וגם כששומר עליך אתלט אמריקאי זה פשוט עולם אחר.

shadow 21 בנובמבר 2014

פוסט מאכזב ודמגוגי ולו רק בגלל התוספת בסופו.

אי אפשר להביא סטטיסטיקות ללא דקות משחק. זה מגוחך ולא מקצועי.

זה כאילו אתה מנסה להוכיח את הטענה שלך בידיעה שהיא מוטעית.

עמית זילברבוש 21 בנובמבר 2014

א. איך הסטטיסטיקה בסוף הופכת את הטענה המרכזית בפוסט, שאינה כפופה לסטטיסטיקה או לאף שחקן אחר אלא רק ליוגב אוחיון, לדמגוגית?
אולי זה ככה כשלא רוצים להתייחס לטענה המרכזית, אלא להטפל למשהו בקצה.
ב. על אף שאני לא מסכים שזו הנקודה העיקרית, לשם השקטת המצפון שלי שלך ושל משה למעלה – ממוצעי הדקות הוספו.

shadow 21 בנובמבר 2014

מודה על התוספת.

עכשיו אפשר להתייחס יותר לנאמר.

1. חבל שהוספת את הטבלה כי היא מסיתה את הדיון ממה שניסית להגיד ובכל אופן לאחר הוספת הנתונים היא גם אכן מתגלה כחסרת משמעות ואולי אפילו מחזקת טענות הפוכות.
2. לגבי יוגב עצמו אני יכול להגיד שאני לא שם לב לאיזה שהוא איתרוג מיוחד. מה שכן כגודל הציפיה גודל האכזבה. מיוגב לא מצפים לכל כך הרבה ולכן כאשר הוא נותן הופעה יוצאת דופן הוא זוכה ליותר פירגון, כשהוא פחות טוב יש שמזכירים זאת, אבל מכיוון שממילא הציפיות לא בשמיים אין יותר מדי ממה להתאכזב ולחתוך אותו בתקשורת.

בכללי אתה לרוב מקבל מיוגב בערך מה שמצופה ממנו בנוסף ליתרון משמעותי שהוא מביא בצד ההגנתי.
אפרופו הלפרין ואם תרצה גם אליהו, אלה הם שחקנים שבורכו בכישרון רב, כך שהציפיות מהם גבוהות, לכן גם האכזבה מחוסר היכולת שלהם לנצל אותו, שלא לדבר על זה שהם לא קיימים בכלל בצד ההגנתי.

לסיכום

התקשורת בגדול מחבבת יותר שחקנים פחות מוכשרים שהם הארד וורקרים בטח ובטח אם הם מתאמצים בתחומים כמו הגנה.
קצת כמו החיבה לאנדרדוג.

אהד 22 בנובמבר 2014

מאיפה אתה יודע שהוא הארד וורקר? הוא משחק 25 דקות בממוצע למשחק פעמיים בשבוע ומביא הגנה אינטנסיבית, אבל מה הוא עושה מעבר? אני לא יודע. כספי ומקל למשל קרעו את עצמם במהלך כמה קיצים. הבלם טב"ח כנ"ל. זה ששחקן הוא שחקן הגנה טוב לא הופך אותו דווקא ל"הארד וורקר". ארז כץ היה אחד משחקני ההגנה הטובים בהפועל ירושלים ועדיין, תמיד נתפס אצלי כעצלן – במשך עשר שנים לא הצליח (או ניסה) לשפר שום אספקט במשחק שלו.

בכל מקרה, מסכים עם שתי הנקודות שלך.

עמית זילברבוש 22 בנובמבר 2014

1. אני לא יודע למה אתה מסיק מה שאתה מסיק – גם אם תחלק את התוצרת במספר הדקות לקבלת "נתון לדקת משחק" תקבל עדיפות משמעותית ליותם ברוב הקטגוריות (20-30% למשל בנקודות, גם באיבודים), ובאלו שלא, הפרשים של אחוזים בודדים (יתרון קטן ליוגב באס').
מצד שני – אנחנו יודעים מי "חוטף" יותר מהאוהדם והתקשורת מבין השניים. לכן, הטבלה מחזקת וממחישה את העובדה שלמרות שבשורה התחתונה יותם לא מפיק פחות, הוא עדיין נתפש כלוזר ויוגב כווינר.
2. לגבי עניין הציפיות – זה כבר עניין סובייטקיבי שהתקשורת לא אמורה לקחת חלק בו. מה אשם הלפרין שהציפיות ממנו לא ריאליות? ואיזה כייף לאוחיון – הוא משחק כבר שנים ב"קבוצה של המדינה", אבל בגלל שאין ממנו ציפיות, הוא תמיד מקבל מחמאות כשהוא מצליח ולא מקבל ביקורת כשהוא חלש. ממש כיתה טיפולית.
לא. אני לא מסכים איתך. זה לא אמור להיות ככה.

איציק 22 בנובמבר 2014

זה ממש לא מדויק, כפי שכתבת בעצמך, סטטיסטיקה זה לא הכל. ההגנה של יותם שערוריתית לעיתים קרובות, יוגב יורק דם בהגנה (הגנה זה לא ריבאונדים. קווין מגי היה שואב ריבאונדים ושחקן הגנה גרוע). יוגב לוקח אחריות כשהכסף על השולחן, יותם בורח. זה זוכה להערכה. מבינים שיש גבול ליכולת אך אין גבול למאמץ ולמוכנות לקחת אחריות.

דיזידין 21 בנובמבר 2014

בשורה התחתונה, אם אני מרכיב קבוצה אני בוחר את אוחיון לפני הלפרין.
לא בגלל הכישרון, בגלל האופי.

ובשורה הלפני תחתונה, לדעתי הפוסט הזה עושה עוול לאוחיון.
הוא שחקן הרבה יותר טוב ממה שעולה פה, והוא הרכז הישראלי הכי טוב בליגה.

איציק 22 בנובמבר 2014

הרכז הכי טוב בליגה הוא טפירו אך הוא פצוע. הוא כמובן פחות טוב מיוגב בהגנה, אך בכול שאר הפרמטרים הוא מעליו, ובכלל מעל כל הליגה. מה שלא עושות הרגלים, עושה הראש.

יוסי מהאבטיחים 22 בנובמבר 2014

אם הוא פחות טוב בהגנה, אז הוא מתחיל את ההשוואה בנחיתות ב 50% מהמגרש.
אנשים נוטים לשכוח ש"הגנה" זו אמנם רק מילה אחת, אבל היא אחראית לחצי ממה שאתה עושה על המגרש.

לא מקבל את הטענה שיוגב עצלן כי הוא לא משתפר בקליעה אבל טפירו לא עצלן למרות שהוא אחד השומרים הגרועים.
כל אחד קיבל משהו מלמעלה ומנסה לשפר את מה שפחות טוב, אבל גם עבודה קשה לעתים לא מספיקה

איציק 22 בנובמבר 2014

אני לא טענתי בשום מקום שיוגב עצלן. לא יודע מה הוא עושה בפגרות אבל על המגרש הוא נותן הכל. אני מסכים שיוגב טוב מטפירו בהגנה ואת טפירו צריך קצת להחביא. אני אומר קצת כי הוא לא נפל אבל גם לא שומר גדול. לעומת זאת מה שטפירו נותן בהתקפה ובמיוחד במאני טיים, אף אחד אפילו לא מתקרב. יכולת קבלת ההחלטות שלו ויכולת הביצוע הן ברמה שהיא חלום לכול רכז בארץ.

אהד 22 בנובמבר 2014

אחת הסיבות שטפירו לא כל כך טוב בהגנה היא בגלל שהוא הרבה פחות זריז ואתלטי מאוחיון, וזה משהו שאי אפשר לשפר באמת. הבנאדם רוב הזמן מדדה על המגרש. ככה שדי קשה לטעון שהוא עצלן בגלל זה.

איציק 22 בנובמבר 2014

זה שיוגב לא עצלן לא אומר שטפירו עצלן. טפירו חסר אתלטיות כמעט לחלוטין (כמו שהיה וויצ'יץי חסר אתלטיות). טפירו גם לא מגן כל כך רע בגלל הראש ובגלל שהוא לא קטן פיזית. הרבה פעמים שתי תכונות אלו מאפשרות לו פעולות הגנתיות מאוד טובות, אך בהסתכלות כוללת יוגב שחקן הגנה טוב יותר.

יוסי מהאבטיחים 22 בנובמבר 2014

טפירו מגן נוראי. תמיד היה. זו בעיקר הסיבה שהוא מעולם לא הגיע למכבי. ברמות האלו קשה להחביא שחקן בהגנה, וטפירו פשוט לא טוב מספיק כדי שיהיה שווה לספוג את נוכחותו על המגרש בהגנה

איציק 22 בנובמבר 2014

הוא ממש לא מספיק טוב ליורוליג עם ההגנה שלו, אך לליגה הישראלית ואפילו ליורוקאפ ההגנה שלו מספיקה ועם היתרונות האחרים שלו הוא שחקן לגיטימי פלוס פלוס במסגרות האחרות. מצד שני, תאודוסיץ' לא שומר, ותזכר בגאליס ובג'מצ'י שבזו להגנה והיו כוכבי אירופה. נכון שזה בזמן שהינו ילדים וזה היה מזמן (גאליס וג'מצ'י) אך עדיין גם היום ביורוליג מסתובבים שחקני חצי מגרש.

ד״ר א. 22 בנובמבר 2014

אמר יוגב נכון בסוף המשׂחק – זו קבוצה, ובכל רגע נתון מישהו אחר טוב.
יוגב משׂיא תרומה משמעותית בלפחות שלושה-ארבעה משׂחקים מתוך עשׂרה, וזה מה שצריך ממנו.

עכשיו, אם גל מקל יתיאש מחוזים לעשׂרה ימים, ויהיה אפשר להחתים אותו כמה שנים במכבי, אז יהיה אפשר לדבר על ישׂראלי בכיר.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 22 בנובמבר 2014

עמחת , תוכל להביא סטטיסטיקה של הלפרין ביורוליג (מכבי * 2 קדנציות, אולימפיאקוס ולובליאנה)

פה איתמר 22 בנובמבר 2014

עמית , תוכל להביא סטטיסטיקה של הלפרין ביורוליג (מכבי * 2 קדנציות, אולימפיאקוס ולובליאנה)

עמית זילברבוש 22 בנובמבר 2014

סטטיסטיקות טובות אפשר למצוא כאן (בצד ימין יש לך כל עונה ועונה):
http://www.euroleague.net/competition/players/showplayer?pcode=AOZ

באופן כללי: בקדנציה הראשונה במכבי הוא בקושי תרם ביורוליג.
בלובליאנה נתן משהו כמו: 14 נק' 3.5 אס' 15.4 מדד ב-36 דק'.
מכבי: נתן עונה אחת של 6.5 ו-2 ועונה שנייה של 10 ו-4 (חמישייה שנייה של היורוליג).
באולימפיאקוס: שלוש עונות עם סטט' הולכת ויורדת – ממוצע של משהו כמו 6 נק', 1.5 אס' במשהו כמו 17 דק'.

פה איתמר 23 בנובמבר 2014

תודה

asaf 22 בנובמבר 2014

האמת אפשר לסכם את הפוסט במשפט אחד על אוחיון בהתייחס לרמת היורוליג:
"לא בשר ולא חלב" ולא בהכרח לרעה , רכז מחליף טיפוסי לרמה הזו שמודע למגבלות שלו ועוד לפני שהעונה מתחילה אתה יודע מה תקבל ממנו,
הגנה וניהול משחק סביר ומנגד גם ברור מה כבר לא תקבל ממנו קליעה יציבה מבחוץ ויצירתיות התקפית… מזדהה עם האמירה שלך עמית מתחילת הפוסט שכנראה הגיע לתקרת הזכוכית ההתפתחותית שלו כשחקן ולכן זה מה יש (מדי פעם מתפלק איזה משחק כמו אתמול)

יוני ק 22 בנובמבר 2014

נקודה מאד מעניינת. על אף שהציפיות הם שונות כמו שאמרו כאן רבים.
גם מעניין מה היה קורה אם הלפרין היה במכבי, ואני לא מתכוון להעדפת מכביסטים (שגם זה יתכן) אלא לרמת ציפיות.
אני גם חושב שאופי וצורת משחק משפיעים על היחס והסיקור. אוחיון משדר מחויבות ורצון והלפרין משדר אפאטיות וריחוק (לצערי כי אני מאד רוצה שהוא יצליח ובעיקר הקבוצה שלו…).
אגב, דווקא אחרי תוספת הדקות מתברר שהסטטיסטיקות דווקא היו די נכונות גם בלעדיהן.

Martzianno 23 בנובמבר 2014

מה שאני ראיתי, זה שהרכז שהביאו במלא כסף קורס כבר כמה משחקים רצוף, ואת אוחיון לוקח את העניינים לידיים.
אפילו היינס נראה פתאום טוב לידו.
ואף אחד לא מצפה מאוחיון ליותר.

Comments closed