סדרות או לא להיות – זאת השאלה

סדרות או משחק גמר אחד? אחרי שהנושא נחרש כבר מכל הכיוונים, פתאום הכתה בי התובנה...

Simpsons1

תמיד כשאני נתקל בנושאים כבדי משקל בהם כבר שנים אין החלטה, ואני מכיר אנשים שאני מעריך התומכים בכל צד אני מופתע מחדש. איך זה יתכן שבנושא שנראה שחייב להיות לו פתרון יחיד, המצב הוא כל כך רחוק מהסכמה?
אלוהים – יש או אין? שלום עם הפלשתינים – יכול לקרות או לעולם לא? תקיפה באיראן – הצלה או אבדון?
משחק גמר קובע יחיד בכדורסל – פתרון או בזיון?

האמת, לא חשבתי שאני אכתוב על הנושא הזה. אחרי הכל שמעתי כ"כ הרבה אנשים שכבר דיברו על הנושא ומנתחים אותו מכל כיוון. שמעתי את הטענות בעד הסדרות – לא יתכן שמנסים להכשיל את החזק, לעשות הכל שמכבי לא תהיה אלופה. לא צודק שמי שהיה טוב יותר כל העונה לא יהיה אלוף כי היה פחות טוב למשך שעתיים של ערב נתון. מצד שני שמעתי את כל הדעות ההפוכות – ללא משחק יחיד אין כאן שום עניין, לעולם לא יהיה ריגוש בענף הזה, ואם אין ריגוש בספורט אז בכלל מה הטעם שבו. חוץ מזה, ההבדל בתקציבים לעולם יכריע את הענף להיות דיקטטורי בעל שליט יחיד, כשאין עניין בענף ספורט – אין לו זכות קיום. ולגבי הספורטיביות, גם כן, יש את הבטוחים שכל עוד החוקים הוגדרו מראש, לא משנה מה טיבם – הם ספורטיביים. מצד שני הקולות שאומרים שלא יתכן להכריע ליגה בשיטת הנוקאאוט של הגביע.
באמת ששמעתי נימוקים לעילא ולעילא, מנוסחים מעולה ומפורטים עד השורש. לשני הצדדים. ובעיקר – אי הסכמה אחת גדולה.

ואז פתאום זה הכה בי. אולי כמו לשאלות הגדולות כאן למעלה, גם לשאלה הזאת פשוט אין תשובה חד משמעית. אולי, כמו על מנת למצוא תשובות לשאלות האלו, צריך קודם כל למצוא תשובה ל"מי אתה ומאיפה באת". הרי אם נחשוב שוב על הנושאים המדוברים, פוליטיקה, דת וספורט, ניווכח שהמשותף לכולם הוא העובדה שהם מאחדים תחתם אנשים שונים, תרבויות שונות, תפיסות שונות, נקודות מבט הפוכות – כולם באים במגע כשמדובר בפוליטיקה. בדת. וכן, גם בספורט.

ולכן, אני חושב ששאלת הסדרות מול משחק בודד דומה לשאלות כמו האם יש אלוהים או האם אפשר לעשות שלום עם הפלשתינים. היא מושפעת מאינסוף קווי אופי, אידאולוגיות, היסטוריה. האם גדלתי בבית חרדי והדיפולט שלי הוא שיש אלוהים או לא? האם מישהו מקרוביי נפגע בעבר מהפלשתינים ומקננת בי תחושת הנקם?
ובאופן דומה – מה חשוב לי במיוחד בספורט, שהטוב ביותר ינצח או לאפשר כמה שיותר מקום להפתעות? שהתוצאה תושפע כמה שפחות מגורמים חיצוניים וכמה שיותר מיכולת גרידא של המשתתפים? או אולי מה שהכי חשוב זה שתהיה דרמה גדולה ומרגשת, ולא כל כך נורא אם נוצרה בצורה קצת מלאכותית?
התשובות לכל השאלות האלו מושפעות רבות גם מהאדם שאנחנו. האם גדלתי כאוהד הפועל או מכבי? האם הייתי שחקן פעיל בעבר? מה האידאולוגיה שלי בכלל, טובת הכלל או טובת הפרט? במה אני מאמין, קפיטליזם או סוציאליזם? בספורט יש הכל. לכן אנחנו אוהבים אותו כל כך.

אז האם צריך להפסיק התדיין? להפסיק את הוויכוחים? Hell no!

כמו שאביב גפן כבר אמר: "אנחנו כאן כדי להעביר את הזמן". לכן "המצאנו" לנו דתות כדי שנוכל להסביר את מה שאנחנו לא מבינים. והמצאנו לנו פוליטיקה כדי שיהיה על מה להתווכח. וכן, המצאנו לנו גם את הספורט. ימין, שמאל, מכבי הפועל.
וספורט זה כמו דת. יש מי שירצה לעסוק בספורט ולהתמודד מול הקשיים שלו עצמו, יש מי שה"דרייב" שלו הוא לנצח את האחר בכל תחרות, יש מי שירצה להבין את הטקטיקה שמאחורי הספורט ויש מי שבכלל ירצה לשבת עם החברים ולהרגיש חלק מקבוצה. כי יש אינסוף אלים, תבחר אחד, ולך איתו. למרות שתתקשה למצוא הגיון בחצי מהחוקים.

כי ספורט זה כמו פוליטיקה. כל אחד עם המשקעים ההיסטוריים שלו, עם תפישת עולם שגדל עלייה והאופי שפיתח במהלך הדרך. תשובה אחת לא תמצאו שם. אבל ההדברות זה החלק החשוב. להבין את עמדת האחר. להגיע להסכמה. להסכים שלא להסכים. העיקר להבין שיש מישהו בצד השני, שגם לו חשובים דברים מסוימים עליהם הוא ילחם. וחשוב להמשיך להתווכח. כי ככה אנחנו מגשימים את מהות הספורט. ממלאים את יעודו. לקרב לבבות.
*
או בקיצור, חייבים להחזיר את הסדרות!

לתגובות הערות, או סתם "חיבוב" – אתם מוזמנים להציץ גם בעמוד הפייסבוק של הבלוג.

קוץ בתחת
Havlicek stole the ball

37 Comments

אדם בן דוד 20 ביוני 2013

האם התמונה של הומר סימפסון זה כי הוא דומה לטים דאנקן?

עמית זילברבוש 20 ביוני 2013

:)
כי הוא חלק מ"סדרות".

אדם בן דוד 21 ביוני 2013

ולא בגלל שסאם מלון נראה כמו פט ריילי?

שחר האדום 20 ביוני 2013

להחזיר את הסדרות ולבטל למכבי את השיריון

ירושלמי 20 ביוני 2013

מחזק.
אי אפשר לערוך השוואה בין הספורט לשאר התחומים בחיים ובעולם. בעוד החיים לא הוגנים ולא שוויוניים מטבעם, לספורט אין ערך ללא קווים ברורים של שוויון והגינות והכל נעשה כדי להכריע בסופו של דבר מי הכי טוב/מהיר/חזק.
מי שמחפש להכריע באמצעות מזל פשוט הורס את ערך הספורט.
*ישנם תחומים מוגדרים בענפי ספורט שונים שדווקא כן נותנים לערך המזל לבוא לידיי ביטוי, למשל גביע אבל זה היוצא מן הכלל, כדי שקבוצות קטנות וכו'.

הפתרון לחוסר השוויון בין מכבי לליגה הוא ממש לא במצעות חוסר שוויון ועוולות נוספות. יש לפתור את הבעיה באמצעות פתרון ולא באמצעות יצירת בעיה חדשה.

עידן. 20 ביוני 2013

אתם מנתהגים כאילו מכבי עשתה איזה דיל מפוקפק עם היורוליג.

בפועל, מלבד מכבי, לעוד 15 קבוצות אחרות ברחבי היבשת יש שיריון ביורוליג והן יהיו שם גם אם יפסידו אליפות וגם אם ירדו ליגה.

היורוליג הוא אירגון שבוחר מי ישחק בו והוא מעוניין במכבי (שמביאה קהל, עניין והכנסות). אם מכבי לא תהיה בו, זה ממש לא מבטיח שהם ירצו קבוצה ישראלית אחרת במקומם (באותה מידה שאלופת אנגליה, הולנד, פורטוגל ואח' לא משחקות שם).

מה שצריך הוא שעודקבוצה ישראלית תשחק ביורוליג. הדרך הכי טובה לכך היא הצלחה של קבוצות ישראליות באירופה. רק שזה לא קורה ושזה כבר קרה, ירושלים התבזתה בשנה אחת וסירבה להשתתף בשנה האחרת (אחרי שזכתה ביורוקפ).

דרך שנייה היא באמצעות לחץ של האיגוד על ראשי היורוליג. כאן כבר התלונות כנגד מזרחי גובלות בצביעות. עם כל הכבוד האיש הוא קודם כל הבעלים ומנהל מכבי. אין לו אחריות על רווחתן של קבוצות אחרות ולמען האמת אין לו באופן אישי שום אינטרס שעוד קבוצות ישחקו באירופה.

ירושלמי 20 ביוני 2013

אני מסכים איתך שאי אפשר להטיל את האשמה בעיקר על מכבי.
אני גם חושב ששיוויון מתחיל קודם כל מלמטה בליגה הישראלית ורק אח"כ ביורוליג.
נניח שעכשיו חיפה הייתה מקבלת כרטיס ישיר לשלב הבתים, איך זה היה עוזר? איזה שיוויון היה קורה פה? הרי שנה הבאה שוב מכבי כנראה לוקחים אליפות אם זה בסדרה והסיכוי לגנוב משהו בשתי משחקי גמר יורד דרסטית לעומת משחק אחד כמו השנה.

מה שכן, כרגע שמעון מזרחי מחזיק בשני כובעים, ובסיטואציה הנוכחית קיים ניגוד אינטרסים בין האינטרס של מכבי להגיע ישירות ליורוליג לבין האינטרס של האיגוד לשריין מקום לאלופה בין אם זה מכבי או קבוצה אחרת.
זה כמו שיש 2 מועמדים למשרה ואבא של אחד מהם הוא המראיין…

ורק שיהיה ברור, אני חובב מכבי כבר שנים. אבל זה שהקבוצות והאיגוד לא עזרו לעצמם במשך שנים והביאו למצב הלא הגיוני שיש כיום, לא אומר שמכבי ושמעון צריכים לנצל אותו לטובתם ולרעת הענף.

ספי 20 ביוני 2013

הסיבה היחידה ששמעון מזרחי מחזיק בשני הכובעים היא שאיגוד הכדורסל המהולל בחר פושע לעמוד בראשו..כולנו ידענו שקופל הוא נוכל ובכל זאת הוא נבחר..אז עכשיו אחרי שעלו סוף סוף על הבלוף מישהו צריך לקחת לפחות זמנית את הספינה הטובעת..לצערי הרב הכדורסל חשוב לשמעון מזרחי..אז כרגע שמעון הוא יושב ראש האיגוד שלהזכירך בכלל לא מנהל את הליגה (יש מנהלת והיא האחראית על ליגת העל).
חוץ מזה שחיפה יכלה לדרוש כרטיס למוקדמות היורוליג כמו גליל/גלבוע בזמנו..הם לא הלכו על זה מסיבות שונות..כמו שאמרו פה לפני בלי מכבי מי היה רואה משחק יורוליג בארץ? יורוקאפ וגם זה בקושי.
גם לויטוריה ולמאלגה יש רשיון A ליורוליג מה שאומר שמקומם מובטח והן לא התקרבו לאליפות השנה..מישהו אומר על זה משהו…היורוליג הוא מפעל פ-ר-ט-י!!! הוא לא מנוהל ע"י פיב"א אלא ע"י יול"ב שהוא גוף פרטי שהוקם ע"י גרעין של קבוצות מאירופה והוא לא חייב תשובות לאף איגוד כדורסל וזכותו להזמין קבוצות גם מליגה חמישית בסלובניה אם הוא מעוניין..כדאי שאנשים פה יכניסו טוב לראש שימי פיב"א נגמרו לפני 15 שנה..אין יותר אלופה שהולכת אוטומטית לגביע האלופות..זה עסק פרטי שצריך להכניס כסף..חיפה יוכיחו שיש אינטרס להזמין אותם דרך היורוקאפ אז הם יוזמנו…ותהיה בטוח ששמעון מזרחי ישתמש בכל הקשרים שלו כדי לעזור להם להיכנס אם הם רק יבקשו

מתן גילור 20 ביוני 2013

לבקש ממי?
הדירוג של ישראל לא מקנה מקום במוקדמות היורוליג.
בהתאם לזאת, אני מבין מדבריך שהם צריכים ללכת לקבוצות שהשתבצו לשם ולבקש מהן לוותר (אני פשוט לא מצליח להבין ממי עוד אפשר לבקש…)

ירושלמי 20 ביוני 2013

אי אפשר לטעון מצד אחד שהיורוליג הוא ארגון פרטי, ומצד שני כשרוצים להגביל את מספר הזרים בליגה הישראלית או לתת הגבלות כאלה ואחרות אז באים וטוענים שמכבי עלולה להיפגע ביורוליג מול הקבוצות הרוסיות והספרדיות.
אם זה מפעל פרטי אז אסור להתחשב בו והוא צריך להתבטל בפני הליגה הישראלית.
יבואו גליל גלבוע בעונה הבאה ויגידו שבגלל שבליגה הבלקנית הם משחקים עם 6 שחקנים על המגרש צריך לתת להם לשחק ככה גם בליגה הישראלית.
אין דבר כזה! כולם משחקים עם אותם הגבלות. לכולם אותו מספר של זרים. צריך לתת עדיפות לשחקן הישראלי. והגמר צריך להיות מוכרע בסדרה.

טל 12 20 ביוני 2013

אני, אוהד מכבי ת"א בכדורסל,מסכים עם שחר.

לדעתי,בפלייאוף צריכה להיות גם השפעה של הליגה.ובסדרה זה בא לידי ביטוי ביתרון ביתיות לקבוצה הטובה יותר בסיום העונה הרגילה.

בכדורסל וגם בכדורגל אני בעד מפעל בו משחקות הקבוצות שזכו באליפות.בין אם זו ליגת אלופות או גביע אלופות.

אלעד 20 ביוני 2013

הנה, גם ב-נ.ב.א כל העונה מוכרעת במשחק אחד.

מתן גילור 20 ביוני 2013

מעתיקן – כתבתי את זה אתמול אצל גיל שלי :)

אלעד 20 ביוני 2013

חזרתי הביתה אתמול ב-23:00 – אז לא עברתי על התגובות :)
אבל האמת שהעתקתי את זה מישראל היום שקראתי אתמול ברכבת – הם כתבו את זה על הגמר סל הספרדי

איציק 20 ביוני 2013

ה-NBA מעתיק מהליגה הספרדית :-)

מתן גילור 20 ביוני 2013

ככלל, השיטה הספורטיבית ביותר וזו שמגיעה למידת הצדק הגבוהה ביותר הינה שיטת ליגה. הווה אומר, שמי שמסיימת ראשונה, כאשר לכל המשחקים משקל זהה וכל הקבוצות שיחקו אחת נגד השניה מספר זהה של משחקי בית וחוץ, היא האלופה. סטטיסטית, הזוכה תהיה שקלול של הקבוצה הטובה והיציבה ביותר, כאשר מאצ'-אפ ספציפי בין קבוצות, עייפות או פציעות מקבלים משקל נמוך יותר.

פעם שהתקבלה החלטה לסטות משיטה זו, מתחילה פגיעה בעיקרון הצדק ושיפור עיקרון התחרותיות (עיקרון העניין מושמע מרמת התחרותיות ההתחלתית).

השאלה היא כמובן, מה הגבול ואיפה עוצרים, כאשר החלתנו לנטוש את שיטת הליגה.

תזוזה קלה תביא אותנו לחלוקה לבתים (מה שבכדורגל שלנו קרוי "פלייאוף"), כאשר האליפות מוכרעת בבית העליון והיורדות בתחתון.

תזוזה נוספת תביא לסדרות ארוכות, לאחר מכן סדרות קצרות, עוד תזוזה ל-2 משחקים ותזוזה נוספת למשחק אחד עם ביתיות לבעלת המאזן העדיף ותזוזה נוספת למגרש "נטרלי".

קשה מאד לכמת את התועלת והעלות מכל תזוזה או לחבר בכלל פונקציה (שברור שהיא שונה בין מדינות שונות וענפי ספורט שונים – למשל, בכדורגל סיכוי יותר גבוה להפתיע, ולכן התזוזה, אם בכלל, תהיה קלה יותר).

ועם כבר מחליטים לשבור את כל הכלים, תמיד אפשר לעבור לשיטת הקיזוז :)

א.ב 20 ביוני 2013

ליגה זה שוויוני ? ? ? ?
כל קבוצה מסוגלת להפסיד מדי פעם זה ברור.
תסתכל למשל על הליגה הספרדית בכדורגל כל הפסד מעפן לאיזה קבוצת תחתית וזהו נגמרה העונה בין ברצלונה לריאל.
ליגה זה נחמד אבל בסוף חייבות להיות סדרות גם בכדורסל וגם בכדוגל, אבל כמובן כמובן שכדי לעשות את זה צריכים לעשות "משטח אחיד " כלומר תקרת שכר….
ואז שמכבי תתמודד בארץ עם קבוצות באותו סדר גודל.
תלמדו מה NBA פוטבול … שם כמעט כל קבוצה היא רצינית הליגה שוויונית לחלוטין.

עמית זילברבוש 20 ביוני 2013

מתן, יפה אמרת.
אבל כמו שא.ב. אומר כאן ובטח יגידו אחרים אפילו עם זה ניתן להתווכח.
מי "ראוייה להיות אלופה", זו שלא נפלה מול הקטנות כל העונה ולכן סיימה עם מלא הנקודות, או זו ש"יחסית" לא נפלה כלומר נניח הגיע למקום השני, ואז בסדרת פלייאוף של ראש בראש מול זו שלא נפלה בכלל מול הקטנות היא מביסה אותה?

מתן גילור 20 ביוני 2013

איפה כתבתי שליגה זה שוויוני?
הכי שוויוני זה להטיל מטבע.
אני כתבתי שזה הכי ספורטיבי והכי צודק.

לדוגמא – 3 אנשים משתתפים בתחרות ההטבעות. גובהם הינו: 1 מ', 1.5 מ' ו-2 מ'.
הכי ספורטיבי זה לתת לכולם לנסות להטביע באותם התנאים.
הכי שוויוני זה להנמיח את הסל ב-0.5 מ' לשני וב-1 מ' לראשון.

ניר 20 ביוני 2013

דבר ראשון, אף ליגה בעולם היא לא שוויונית על אמת, ולא משנה מה תעשה. תזכיר לי בבקשה כמה אליפויות יש לקליבלנד, קליפרס, טורונטו, סקרמנטו ועוד בערך חצי מקבוצות הנ.ב.א? ב-30 השנים האחרונות, להלן מאזן האליפויות בנ.ב.א: 8 לייקרס, 6 שיקגו, 4 סן אנטוניו, 3 בוסטון, 3 דטרויט, 2 יוסטון, 2 מיאמי ואחת לדאלאס הצדיקה. ועוד אחת תלך לאחת מהנ"ל בעוד 17 שעות בערך. זה לא ממש שיוויון…
בכל מקרה, אם כבר באמת אתה רוצה להחיל דבר כזה כמו תקרת שכר, אתה צריך להסתכל על הליגה הגבוהה ביותר שבה משחקת מכבי וזו היורוליג. זו התחרות האמיתית ולשם מכבי מכוונת. תאמין לי שהיא לא מעמידה תקציב של 15 מיליון דולר בשביל להתמודד עם אשקלון ואשדוד (2 קבוצות שאני מאוד מסמפט אגב)…

יעקב 20 ביוני 2013

עכשיו תעשה את אותו התרגיל בליגה הישראלית בעידן הסדרות, ובשלושים השנים האחרונות לקחו רק מכבי, ופעם אחת הגליל, ברור לך איזו ליגה יותר תחרותית. כדי לעודד תחרות במצב של הליגה הישראלית צריך משהו כמו אפליה מתקנת, שנותן יתרון לחלש עד שיוכל להתמודד עם החזק, בפועל מה שצריך זה למשוך קהל ומשקיעים כדי שקבוצות יצליחו לבסס את עצמן כספית ולהתמודד מול מכבי בסדרה, לדעתי הפתרון של הגמרסל הוא טוב בשביל זה, האם ג'ף רוזן ומיקי דורסמן היו באים לענף שאין בו אפשרות ריאלית לזכות באליפות?, וגם מכבי מרוויחה מכך שיש לה יריבות יותר רציניות כי שחקנים טובים באים לליגה תחרותית. העניין הוא שלמכבי יש המון כוח בכדורסל הישראלי, והם משתמשים במונופול שלהם כדי למנוע את השינוי ולכן יש התנגדות חזקה.

איציק 20 ביוני 2013

מה רע בקיזוז, זה כמו לקחת יותר מהתיקונים. אני שומע את שלי דורשת את זה כל הזמן וטענת שזה הדבר ההוגן ביותר לעשות.

אייל 20 ביוני 2013

חלק מהצורך הזה שלנו להעביר את הזמן גורם לזה שאנחנו מתעקשים לא ללמוד את ההיסטוריה, כדי שנוכל "לחדש" בעצמנו; ברוב המקרים המחשבות הכי יפות שלנו כבר נוסחו בצורה נהירה ע"י איזה יווני, או ניטשה: http://en.wikipedia.org/wiki/Perspectivism

בכל מקרה, יפה שהגעת לזה לבד. :)

עמית זילברבוש 20 ביוני 2013

אייל,
א. לא נראה לי יש כאן עניין של "התעקשות". גם ללמידת היסטוריה יש גבול אפשרי, קשה להכיל את הכל.
ב. כמו שיגידו לנו המורים הטובים, יש ערך מוסף גם בלמידה עצמית. גם כמעט כל בעיה מתמטית שנתקלת בה אי פעם, רוב הסיכויים שמישהו כבר פתר. זה לא אומר שלא שווה להתמודד איתה בעצמך שוב.
ג. אני לא מכיר את התאוריה של ניטשה לגבי פרספקטיבה והשפעתה על הדעה: סדרות – כן או לא :)

אייל 20 ביוני 2013

לא מדובר כאן על למידת היסטוריה אלא על למידה של השקפות פילוסופיות שעודרות לחיות יותר טוב. זה לא קשור לנתונים ומספרים. בכל מקרה, אני מסכים שיש צורך בחוויה אישית כדי להפוך דבר מ-doxa ל-episteme.
But I digress.

הסיבה שלא התייחסתי לשאלה שעסקת בה בפוסט היא שאתה צודק, כמובן, ואין מה להוסיף מבחינתי. אין שום פרמטר לוגי אמיתי שיכול להכריע בין משחק אחד לסדרה. זה עניין של טעם וריח בסופו של דבר.

שני 20 ביוני 2013

אז אני רק רוצה לדעת מה הספורטיביות או הדיון סביב הקיזוז בליגת העל בכדורגל 2010 לפי דעתי הכל ספורטיבי חוץ מזה….
סופ"ש נעים.

ש. בן ד. 20 ביוני 2013

הבעיה שלנו היא לא סדרות או לא. השאלה האם הליגה היא ספורטיבית – והתשובה כרגע היא לחלוטין לא.

האמירה המרגיזה ביותר שמקורבי מכבי משמיעים היא "לא צריך להוריד את מכבי לרמת הקבוצות, צריך להעלות את הקבוצות לרמה של מכבי" (אבל מכיוון שיש גרעין של אמת בנושא יש ויהיו הרבה מאד אנשים שיסכימו לאקסיומה הזאת).

השאלה שצריכה להישאל היא איך בדיוק מקיימים את המשפט הזה. מכיוון שאני לא רוצה להכביד (אני עושה את זה גם ככה) אז לא אפרט את מגוון הדרכים שניתן לעשות את זה בעזרתם, אני רק אציין איך לא עושים את זה – לא עושים את זה כאשר הליגה היא לא שוויונית…

ספ הרברגר, ממציא מרבית קלישאות הכדורגל, אמר פעם את המשפט הבא: "אתם יודעים מדוע אנשים באים לאצטדיון? כי הם לא יודעים איך המשחק יסתיים". ובפרפרזה על הליגה שלנו כי הם לא יודעים איך העונה תיגמר.

אני לא חושב שצריך להגביל את התקציב של מכבי אבל אני כן חושב שהגיעו לדרך המלך בניסיון להגביל אותה מבלי לפגוע בה. חזרה לשיטת הסדרות בגמר תהיה מכה כואבת מאד לליגה שיהיה קשה להתאושש ממנה.

אחרי כל מה שכתבתי, הקבוצות צריכות להילחם בזה על מנת שיוכלו לטפח מסורת (ולא מסורת זה לא רק השתתפות ביורוליג). כשיהיה עניין בליגה יתחילו להגיע צופים, בהתאמה יגדילו אולמות ובהמשך יהיה אפשר להשתתף ביורוליג.

אין פתרונות קסם, רק משחקים קסומים.

איציק 20 ביוני 2013

צריך לעשות סדרה, אך במקום לתת את הצלחת בסוף סדרה, לתת צלחת בסוף כל משחק. כלומר כל משחק הוא משחק אליפות. בסופו של דבר כל קבוצה תזכה בכמות האליפויות לאותה עונה כמספר הנצחונות :-)
למשל ל-SA ולמיאמי היא לכול אחת בט של שלוש טבעות יפות. מה רע?
בגדול, לדעתי הספורט התחרותי אמור לנסות לאפשר דרוג אמין של ספורטאים/קבוצות. כיוון שאין אפשרות לאמינות אבסולוטית, צריך לדאוג לרמת אמינות מינימאלית (למשל האם באמת אוקלהומה היא קבוצה כל כך חלשה יחסית לסיבוב השני, או הפציעה העיפה אותה. במקרה זה, שום שיטה לא תאזן בין רמתה בכול העונה לבין הפציעה בפלאי-אוף). סדרה היא פשרה בין התוצאות בליגה, שבה הקבוצה שניצחה הכי הרבה בעצם היתה הכי טובה לאורך העונה, לבין העובדה שלקבוצות לקח זמן להתגבש ואולי הטבלה מוטה בגלל זה (ב-NBA זה יותר חמור כי לא כל הקבוצות משחקות מול כולן את אותם המשחקים בית-חוץ). משחק יחיד זה לצמצם את הסדרה למינימום, ובארץ עוד נותנים לפעמים יתרון למי שבמקום השני (חיפה השנה, מכבי מול חולון גם), שזהו אבסורד גדול. בקיצור, צריך סדרה הגיונית, אם אין שיקולים אחרים שאינם קשורים לדרוג הקבוצות לפי טיב. לא מביע דעה לגבי זה כיוון שזה לא קשור ישירות לתחרות ספורטיבית (לספורט כן, אך לא לתחרות עצמה).

גיל שלי 20 ביוני 2013

הנקודה העיקרית בספורט לדעתי היא השקיפות. ההכרעה צריכה להיות מול עיננו, ולא במסדרונות. בגלל זה כל מכירת משחק אוכלת אותנו, עבדו עלינו בעיניים.
ברגע שהמשחק מוכרע מול עיננו, גם אם זו הטלת מטבע כמו ההפסד לבולגריה ברבע גמר אולימפיאדת מקסיקו סיטי, אז זה בסדר, ולא משנה השיטה.
ספורט מגיע לנקודה שבה יש אלוף ולא אלוף, אין שום שיטה שתבטיח לנו צדק, וזה בסדר גמור כי כמו בחיים פשוט אין צדק יש משקל מכריע למזל.

roei034 20 ביוני 2013

1-איך בכלל ניתן להשוות בין סדרות למשחק גמר בודד בפתח אקורד הסיום של אחת הסדרות הטובות ,האיכותיות, הדרמטיות, והמרגשות שהיו פה בשנים האחרונות.
2-שיטת הליגה היא מדד לכמה אתה טוב נגד הקטנות וזה לא אומר שבהכרח אתה טוב מהמקום השני או השלישי.הליגות בכדורגל צריכות להתקצר ובסיומם צריך לערוך פליאוף של הטוב משניים ללא שערי חוץ- חוק מטופש מאוד. בכדורסל רק סדרות ארוכות!
3. יאללה סן אנטוניו יאללה סדרות!

איתי 20 ביוני 2013

גיל, אתה יכול בבקשה לחדד את הנקודה שלך האומרת שבחיים אין צדק, אלא משקל מכריע למזל …

תודה

פורד פרפקט 20 ביוני 2013

תתווכחו על סדרות או משחק בודד, על העובדה שלמכבי יש יתרון בתקציב ובכוח אין עוררין. כשהם מאבדים את האליפות הם נעלבים ולא משנה באיזו שיטה. ואפילו ממלא מקום יו"ר ההתאחדות (מר מזרחי היקר)לא מכבד את מכבי חיפה במעמד הענקת הגביע כי הם לקחו לו את הבייבי שלו. אני רק רוצה להזכיר לכם שלקראת סוף העונה כמעט הייתה שביתה בליגה ולצערי (למרות שאפשר היה לנחש את זה מראש) שחקני מכבי לא לקחו צד בעניין ותמכו במאבק השחקנים אם זה מחשש שיפגעו מהקבוצה בשכר או בפיטורים ושתקו כשאיגוד השחקנים צריך היה את תמיכתם המלאה וכל זה כי מכבי היא בליגה אחרת. ומה שהיא מחליטה בשביל הליגה יהיה מה שטוב בשבילה. ושוב אני אחזור להתחלה. אם זה משחק בודד ואם זה פיינל פור שיעשו סבב ביד נוקיהו ,רוממה ובארינה שלא קיימת בי-ם או סדרות לפי מיקום. העיקר ששחקנים ישראלים ישחקו והרבה ושיובילו קבוצות בליגה ויוכלו להתמודד עם זרים שווה בשווה.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 20 ביוני 2013

בNBA נפגשות שתי קבוצות שבקושי משחקות אחת נגד השנייה במהלך העונה, כמו בליגת האלופות, יש צדק בעניין.
בליגה שבה כל קבוצה משחקת עם כל קבוצה, ואין מרחקים, אין שום טעם לצמצם הכרעה, לא בגלל שזה לא ספורטיבי אלא כי זה מוריד מערכם של המשחקים הראשונים. אם מכבי ת"א מנצחת כל העונה ובסוף משחקת במשחק מכריע ברוממה, איזה ערך בדיוק יש לליגה כזאת? שיתחילו לשחק מהפלייאוף ונגמר עניין.

אחד 20 ביוני 2013

שתי השיטות גרועות באותה המידה.
תואר כמו אליפות צריך להיות מוכרע במהלך העונה כולה, במשחקים מול כל הקבוצות המתחרות על התואר, ולא במשחק אחד(או 7) ראש בראש בסוף העונה.

משיח 21 ביוני 2013

סדרה או משחק בודד רלוונטי לתחרות בליגה הישראלית כמו 5 או 6 זרים בתופס ולמי שלא הבין לא רלוונטי בכלל.

צריך תקרת שכר ומי שלא טוב לא כי הוא עשיר שימצא ליגה אחרת

אנונימוס 21 ביוני 2013

בזמנו אגב כשהנהיגו את הפלייאוף מכבי ת"א התנגדה גם לזה, בטענה (המוכרת מאיפשהו) שזה רק נועד לפגוע בה.

דנה 21 ביוני 2013

איכשהו, כשמדברים על היורוליג בהקשר של התקדמות שוכחים לדבר על זה שגם ביורוליג האלופה מוכרעת במשחק אחד.
דווקא ביורוליג יש יותר שיוויון בין הקבוצות, ולפחות מספר קבוצות בעלות רמת תקציב דומה. ולמרות הפוטנציאל האדיר של סדרות, הם ממשיכים בשיטת הפיינל פור – לא שמעתי את התלונות של מכבי על השיטה.

האם מישהו חושב שאולימפיאקוס הייתה אלופה בשנתיים האחרונות אם היו סדרות, מישהו חושב שאולימפיאקוס הייתה מנצחת את צסק"א בסדרה בשנתיים האחרונות – עדיין, למרות שזו ליגה לכל דבר, ויש סדרה בשלב ההצלבה, זה השיטה שנבחרה ואיתה משחקים – ואין טענות אינסופיות נגדה. הרי לפי ההגיון הגמר היה צריך להיות סדרה בין צסק"א לברצלונה ששלטו בליגה לכל אורך העונה – ובסוף אפילו לא הגיעו לגמר.

אשמח אם מישהו יסביר לי מה ההבדל.

לגבי קבוצות ישראליות – רוממה הוא המגרש השני בארץ שיכול להיות מעושר על ידי היורוליג – אין שום טעם שקבוצה תשחק בארופה ולא במגרש הביתי שלה – מה שאכן גרם לגלבוע לשחק בבלקנית. כל עוד לא נבנים מגרשים מתאימים והעלות של משחק בארופה עולה פי כמה על הרווחים מהשתתפות במפעלים – אין יכולת לקבוצות הישראליות, שהתקציב שלהם קטן בכל מקרה, להתקדם בארופה.
גם קשה להרחיב את מעגל האוהדים כאשר הכל ידוע מראש, לא רבים הם המזוכיסטים שנהנים לראות הפסדים. לחיפה יש קהל שמגיע מהכדורגל, זה לא קהל כדורסל, ורוב העונה המגרש לא היה מלא.

Comments closed