שיהיה להם בהצלחה…

צביקה שרף מונה למאמנה החדש של מכבי ראשון. יצחק פרי הוא היושב ראש. שיהיה להם בהצלחה...

בעקבות מינויו של צביקה שרף כמאמן מכבי ראשון לציון פניתי לחברי אייל אפל, ראשל"צי בדמו כדי להתייחס ביחד למאורע המעניין.

*

המחשבה הראשונה שעלתה לנו בראש ברגע ששמענו היום את ההודעה היתה התמונה הבאה:

all

השילוב בין יצחק פרי, יו"ר הקבוצה לבין שרף כבר נוסה בעבר והגיע לפיצוץ בין השניים. פרי ידוע כיושב ראש מאד דעתן אם לנקוט בלשון עדינה, וכזה שמתערב ולא מאפשר ניהול תקין אם נהיה קצת יותר בוטים. מנקודת מבטם של רוב אוהדי ראשון פרי אחראי על השנים היפות של ראשון אבל גם לנפילה שלה.

כזכור, שרף יהיה כבר המאמן השלישי של ראשון השנה, אחרי שאת העונה פתח רוני בוסאני שהתפטר עוד לפני המשחק הראשון. בשנים האחרונות אפי בירנבוים הביא את ראשון לתוצאות יפות אבל לא היה "יס-מן" כמו שפרי אוהב ולכן רצף הפסדים נראה היה כמו תירוץ לפיטורים. אחריו הגיע בוסאני שעל פניו נראה מתאים לתפקיד אבל גם הוא נשבר אחרי שנתקל בהתערבויות בוטות מצד ההנהלה הן בבחירת סגל השחקנים והן בניהול המקצועי השוטף. וכמובן מתן חרוש שאותו שרף מחליף היום. מצד שני, או אולי מאותו צד, גם שרף לא ידוע כטיפוס נח וקל לעיכול, בטח שלא כבובה של יושב ראש.

לכן, מעניין במיוחד יהיה השילוב בין השניים, והיינו ממליצים לאוהבי ההימורים ביניכם, לפני שאתם מנסים לנחש האם שרף יצליח להשאיר את ראשון בליגה, נסו לנחש מתי יגיע הפיצוץ הראשון בין השניים.

שרף שעד השנה שעברה הופיע בכל ערוץ תקשורת אפשרי, אם זה ברדיו, בטלוויזיה או ברשת נתקל בפיחות משמעותי במעמדו בשנה האחרונה עם הפרידה מערוץ הספורט. הוא ניסה את דרכו גם בפוליטיקה כשחבר לשאול אייזנברג וניסה להאבק באבנר קופל ומנהלת הליגה, אך עד מהרה הבין שלא שם מקומו. לכן, הרצון שלו לשוב לאמן נראה טבעי ביותר.

אם תשאלו את שרף, שועל קרבות ותיק שראה כבר הכל בכדורסל הישראלי הוא כנראה יטען שאין לו דבר להוכיח. אבל בתוך תוכו, שרף יודע שזאת ההזדמנות שלו לענות לכל הביקורות שהופנו כלפיו, עוד כשהיה פרשן – הטענות שהוא בעל גישה מיושנת וכזה שלא התאים עצמו לקידמה בכדורסל הישראלי ואירופאי.

לשרף ניתנת הזדמנות פז לחזור למרכז הבמה כבר ביום חמישי הקרוב אז תארח ראשון את גלבוע/גליל בקרב על הזכות להיות "הקבוצה שכולם ירצו לפגוש בחצי גמר הגביע". ניצחון שיגרור הופעה באירוע הפיינל פור של הגביע יכול להיות חזרה מאד מהירה לאור הזרקורים של הכדורסל הישראלי מבחינתו של שרף.

בליגה ראשון נמצאת כרגע במקום הלפני אחרון, נקודה מעל אשדוד האחרונה. בליגה כל כך צפופה בה יש רק יורדת אחת, נשמע בהחלט הגיוני שראשון לא תהיה בסכנת ירידה. אבל ברור שלא לשם כך הובא שרף לקבוצה. עם סגל שמשלב את שניים מהצעירים מהמבטיחים שגדלו לנו בשנים האחרונות – שון דאוסן ואור סולומון, יחד עם ותיקים כמו דרור חג'ג' ועמית בן דוד, לא יהיה מפתיע במיוחד עם בסופו של דבר נמצא את ראשון בפלייאוף העליון. זאת כמובן במידה והשילוב שרף – פרי יחזיק מעמד.

זווית נוספת אחריה יהיה מעניין לעקוב היא יחסו של שרף לתקשורת. כזכור, שרף עזב בטריקת דלת את ערוץ הספורט ולאחרונה יצא בראיון תוקפני וטען שהערוץ תקע לו סכין בגב. כעת, כשהוא במרכז העניינים שוב, תהיה לו הזדמנות לנקום. וכידוע, שרף הוא לא אחד שמתפייס בקלות.

אז מה היה לנו?
מאמן ותיק שמושך הרבה אש חובר לנישואים שניים עם יו"ר שכבר הוכיח לא פעם כמה המצב בינו לבין מאמניו נפיץ. קבוצה מעניינת מעיר ששותים בה הרבה יין שמחפשת מקפצה מתחתית הליגה. רבע גמר גביע כבר ביום חמישי. ומאמן שרעב להוכיח את עצמו, גם לאנשי התקשורת שלא עשו איתו חסד בשנים האחרונות. וזה עוד בשנה שהליגה ממילא מאד מעניינת.

אז מה לנו כי נלין?

*

כהרגלי, אני מזמין אתכם לבקר ו"לחבב" את דף הפייסבוק של הבלוג, שם אני מעלה אנקדוטות, סרטונים וכל מה שנראה לי מעניין ומצחיק בתחום הספורט והתקשורת המכסה אותו בארץ.

ספורטאי השנה
דבר המאמן

16 Comments

ארז (דא יונג) 25 בדצמבר 2013

קראתי היום ששרף אמר שהוא לא ראה אפילו משחק אחד של הקבוצה העונה, ככה שלא הייתי בונה על הגביע.

השאלה הנשאלת היא האם שלמה שרף עכשיו בדרך להחליף את בנאדו :)

"עיר ששותים בה הרבה יין"? נראה לי שוודקה-רד בול מנצח את היין בגדול בעיר הזו. היקב בראשון עדיין פעיל בכלל?

martzianno 25 בדצמבר 2013

להיפך – מכיוון שכך, הייתי מאוד בונה על הגביע.

שרף לא צריך לראות משחקים. הוא פשוט לא צריך את זה.

אייל אפל 25 בדצמבר 2013

למרות כל הבלאגן הזה וחוסר האמון שפרי מפגין בעקביות כלפי המאמן שלו, אני חושב שהמינוי יכול להצליח, בתנאי (!!) שפרי ייתן לשרף לעבוד בלי להתערב לו מקצועית. מאחר וקשה להניח שפרי לא יתערב, הייתי מהמר על פיצוץ מהיר (לאו דווקא העונה). המבחן האמיתי יהיה בפתיחת העונה הבאה….

אלי יאני 25 בדצמבר 2013

מי שחובר לשאול סופו לגמור כשפרי מנהל אותו.

מאשקה 25 בדצמבר 2013

הריב הראשון של צביקה שרף יהיה עם פרי, וכל השאר היסטוריה.

עמית זילברבוש 25 בדצמבר 2013

מאשקה,
אני חושב שזה המצופה מהסיטואציה, אבל אני מקווה שבתור שני אנשים מבוגרים הם בכל זאת ידעו למנוע את ה"מובן מאליו".
קשה לראות איך זה קורה אבל אני אשמח שזה יצליח להם.

עדי אבני 25 בדצמבר 2013

וערוץ הספורט מוכיח שאופירה לא לבד בכתבות מגמתיות:
http://www.sport5.co.il/articles.aspx?FolderID=4483&docID=160499&lang=HE

איציק 25 בדצמבר 2013

ראשית, נראה לי שזה פוסט דעה אישית. זו לא ידיעה חדשותית כי אם ניתוח לגיטימי של העובדות. שנית, אני מסכים עם הכתוב (הגם אני מגמתי ;)), וחושב שהכדורסל של צביקה הוא מיושן ומכוער. אולי הוא אפקטיבי לפרקים אבל מאוד מכוער, כזה שמרחיק אנשים מאהדה לכדורסל. תוסיף לזה אופי לא כל-כך נחמד (הידד לרס"ר-ים) ותקבל את כל התמהיל למה הכתבה נכונה לדעתי.

מכביסט ותיק 25 בדצמבר 2013

מהי בדיוק ההסמכה שלך בשביל להכתיר "כדורסל מיושן". 0 הבהנה אבל 100 בחזרה כמו תוכי על עיתונאי שכנראה חטף בראש מצביקה שרף (סהר?). אצל שרף משחקים בלי גג למגרש? משחקים אצלו יחפים?
מה שמיושן זה התקשורת וטוקבקסיטם רדודים.
בתחילת העונה דאגו שחקני הפועל ת"א כדורגל להדליף לעיתונאים על רמת האימון החדשנית והמיוחדת של רן בן שמעון. החמיאו לו מעולם לא היו להם אימונים כאלה הכל עם כדור והכל מעניין וכו. בקיצור חדשני.

איציק 25 בדצמבר 2013

מכביסט ותיק, להדרדר לעולם המושגים שלך לא אצליח לעולם, ובכול זאת אענה לך הכי פשוט שאוכל. תראה איך שרף אימן וניהל את הגמרים מול יוגופלאסטיקה ומול הקבוצה של בוב מקאדו הגדול, ולאיהיה צורך בהסברים. לשקף יש אנונה אחת בהגנה, אישית לוחצת אם על מגרש שלם או חצי או שליש. גם אם ישברו את ההגנה הזו 100 פעם הוא ימשיך אותו הדבר, באמונה עיוורת שזה הפיתרון היחיד ורק צריך לבצע אותו טוב יותר (ומה אם לא מבצעים?) האם מגי היה מסוגל בחייו לשמור חזק??? אותו דבר בהתקפה, הוא לא גמיש, לא משנה, מה שהיה הוא שיהיה, ונחזור בגמר עם מגי, התותח הגדול של התקופה. סגרו אותו כמו תינוק והוא המשיך להורות על אותו התרגיל שנכשל פעם אחר פעם ולתסכל את מגי ואת כולנו. אין לו טיפת גמישות. פעם היו משחקים ככה, לפני שלושים וחמש שנה, וזה די עבד, כאשר הוא ניסה זאת בשנות ה-80 באירופה, הוא נכשל, פרט לפעם ביוון ששם פשוט היתה לו קבוצה של פעם בחיים. ההתנהגות וצורת הדיבור שלו היא של אני ואפסי. אולי אתה אוהב ומעריך זאת, אבל זו צורה בילתי סבירה של התנהגות כלפי שחקנים, עתונאים וכל מי שזז (ראה איך הוא התנהג בהתאחדות – כחבר נאמן של איזנברג). אז יש לו הגנה אחת שאם עובדת, טוב, ואם לא, אז לא. יש לו התקפה בסיסית (שזה לא תמיד רע) שאם עובדת, טוב, ואם לא, זה מה יש. וי לו התנהגות של תרנגול בלול תרנגולות, גם אם הגיע מול להקת נשרים. יצא מרוט אך עם חזה מנופח, גם אם יש כמה נקבים. אם לא הבנת, בקש ממישהו שיסביר, אני לא אצליח טוב יותר.

מכביסט ותיק 25 בדצמבר 2013

חשבתי שתארת את בלאט (שומר רק אישית ולא מכן לעבור לאזורית). או שתארת את קטש (שרק פיקאנרול יודע לעשות בהתקפה ומחקה מאמן אחר). אני יודע דבר אחד על שרף. אומנם גביע אירופה לא לקח אבל מלבד גביע קופל יש לו כמדומני 10 מתוך 10 אליפויות. לא איבד אליפות אחת בתור מאמן מכבי. הוא גם היה הגבר היחידי שהעז לומר למיקי ברקוביץ זמנך עבר (שלא תבין אני הייתי על סף דמעות אז ולא הבנתי מדוע עושים לו את זה). לגבי האופי של שרף. יש לו בעיה של להיות נאמן באופן אובססיבי. לא כל אחד מושלם. אתה פשוט לא סובל אותו. אין בעיה עם זה. רק אל תנמק את זה בצורה מקצועית. זה בסדר גמור שאתה לא סובל אותו. גם אני לא סובל אנשים בספורט רק בגלל שלא באים לי טוב בפרצוף. שרף מאמן עם קבלות. והרבה קבלות. עשה טעויות והרבה. אם לשרף היה עוזר מאמן כמו בלאט הוא היה היום עם 4 אליפויות אירופה

איציק 25 בדצמבר 2013

אתה באמת משווה את הפיק-אנד-רול של קטש עם התקפה של שרף שלא זזה. קטש עושה תנועה ולא תרגיל, כלומר מתחילים פיק-אנד-רול ומישם יש המון אפשרויות לנוע. פעם זה מסתיים בשלשה, פעם בהאלי-הופ, המון וריאציות. אצל שרף, נאדה. בלאט שומר אישית, אבל גמישה, הוא מיתכונן לכול קבוצה ומפרק כל שחקן יריב לפרטים כדי למנוע ממנו את התנועה אותה הוא אוהב. שרף לא מתחשב ביריב, יש לו פילוסופיה וכך זה יהיה. אני לא אומר שזה לא לגיטימי, אך מאמן גמיש מפרק אותה בלי בעיות אם לשניהם יש סגל דומה באיכותו. שרף לא הפסיד אליפויות בשיטה שהיתה אז, וכשרוב המאמנים בארץ אימנו דומה. מי נשאר מאז, קצורין, אדלר, וינקריץ? כלום לא נישאר מהם. יש את אפי, כיוון שתמיד היה שונה ולכן נשאר רלוונטי. מאמן כמו אדלשטיין אמור לפרק גם את ההגנה וגם את ההתקפה של שרף וגם פרנקו, כיוון שהכל ידוע מראש. אולי יפתיע ויראה שגם הוא יכול להיות גמיש. אני לא טוען שהוא לא מכיר הגנות אחרות או תנועות אחרות בהתקפה. הוא רק לא משתמש.

מכביסט ותיק 25 בדצמבר 2013

בתוך הקהל הקטן של ראשלצ יש גרעין קטן ששולח את שמעון מזרחי להתאבד כל מפגש בין הקבוצות. נראה איך צביקה שרף יגיב לזה בתור מאמן רשלצ

אייל אפל 25 בדצמבר 2013

צודק. השירה הזאת בכלל, בלי קשר לשרף, היא תופעה שצריכה להיעלם מהעולם. אני לא מסוגל לשבת ביציע ששרים את הביזיון הזה.

מכביסט ותיק 25 בדצמבר 2013

בכדורגל כשהבבונים שלנו מקללים ערבים יש לא מעט ששורקים בוז. אם אתה אוהד ראשצל תעשה גם אתה מעשה. אני לא רואה מצב ששרף יתעלם מקריאות כאלה במהלך משחק. הוא מכבד את מזרחי מאוד מאוד. זה ידליק עימות עם האוהדים.

אלון רייכמן 26 בדצמבר 2013

אומר רק זאת: אני מקווה ששרף יהיה מאמן מעניין ויצירתי הרבה יותר ממה שהפגין כפרשן. מצד שני, לא בונה על זה יותר מדי.

Comments closed