לאן נעלמו כל הדרייגור והמזרחי?

הידעתם? היום יערך גמר גביע המדינה לנשים. לאן נעלם הענף שפעם היה מרתק ומעניין?

יחד

היום יערך גמר גביע המדינה בכדורסל. הרשו לי לנחש שרבים מכם לא בטוחים על מה אני מדבר, ובטח שלא עשיתם תכניות כדי לצפות בו. מדובר על גמר גביע המדינה בכדורסל לנשים, בין מחזיקת הגביע מ.ס. אשדוד לאלופת המדינה אליצור רמלה. המשחק יערך בשעה 18:00 לפנות בוקר.

שתי כתבות תפסו את עיני בשבוע האחרון – האחת מאתר ערוץ הספורט שנכתבה על ידי לימור מזרחי, מגדולות השחקניות שהיו לנו כאן. הכתבה בעלת הכותרת "התחזית: צמיחה. השינוי בכדורסל הנשים בארץ", מתארת מבט אופטימי על כדורסל הנשים בארץ.
ובכן, ערוץ הספורט הוא בעל זכויות השידור של ליגת הנשים בארץ ולכן אין פלא למצוא דווקא שם כתבה אוהדת לענף.

אבל דווקא כתבה שנייה, בישראל היום, שנכתבה על ידי לימור שפיגל וכותרתה "נגמר לפני שהתחיל" נשמעה לי יותר קרובה למציאות. בכתבה מתארת שפיגל את ערבי חצי הגמר ככאלו שלא התעלו לרמה גבוהה ונגמרו במשחקים חד צדדיים ובמקביל, התאפיינו בפאדיחות של האיגוד וחוסר עניין יחסי מצד הקהל.

בתור מישהו שהיה צופה הדוק של ליגת הנשים בשנים עברו, אני חושב שהליגה הזו, שהייתה פעם, יחסית לספורט נשי בארץ, פופלארית ובעלת מחנות אוהדים מכובדים איבדה הרבה מהקסם שלה. במשך שנים רבות הליגה הייתה בחסות ערוץ ספורט וזכתה ללא מעט תשומת לב. המעבר בשנים האחרונות לערוץ One לא עשה חסד עם הליגה. דווקא החזרה השנה לבמה הראשית של ערוץ הספורט הייתה אמורה לתת דחיפה לליגה אבל כרגע התחושה היא שזה לא המצב.

מצד אחד ערוץ הספורט מקדם בצורה מבורכת גם נשים כדמויות מפתח. מירי נבו מהווה את פני הערוץ בתכנית הדגל "חדשות הספורט" כבר שנים רבות, מורן ברק עורכת ראשית של המהדורה, מאיה רונן מובילה את שידורי הליגה בכדורסל לגברים וטליה סלנט מגישה את תכנית אחה"צ "מגרש פתוח" יחד עם טל ברמן.

מצד שני, נדמה שהערוץ לא עושה את המינימום האפשרי כדי להחזיר את ליגת הנשים למרכז העניינים.
קחו למשל את תכנית הכדורסל "חמישיות". התכנית שעוסקת בליגת הגברים, ביורוליג, בליגה הלאומית וב-NBA, מוצאת בערך דקה בתכנית להקדיש לליגת הנשים. גם בזמן הזה לא מספרים לנו על הקבוצות ומאורעות השבוע אלא על "3 עובדות שלא ידענו" על שחקניות בליגה. עם כל החינניות, זה לא מה שיכניס צופים שלא מעורבים ויגרום להם להתחיל להתעניין.

המצב לא יותר טוב בתכניות החדשות. היום למשל, לקראת משחק גמר הגביע מחר, נשלחה כתבת לסקר את אימוני אשדוד ורמלה – סיקור שהסתכם בראיונות קצרים של דמות אחת מכל קבוצה. לצורך ההשוואה, האייטם על משחק העונה בליגה הלאומית היה ארוך יותר.

אני עדיין זוכר את השנים הגדולות של רמת השרון הגדולה עם אינה גורביץ', ואלומה גורן, את היריבויות הגדולות מול אליצור רמלה של אורלי גרוסמן ולימור מזרחי, ועוד שנים לפני כן את חולון של ענת דרייגור. אני זוכר את השנים בהן כדורסל הנשים היה תוסס וצבעוני והביא עמו המון עניין וקהל משולהב.

אני מאמין שההתעניינות בליגה הזו יכולה לחזור. גם כיום יש כאן לא מעט שחקניות כשרוניות ובעלות סיפורים מעניינים. זכורה במיוחד נעמה שפיר, השחקנית הדתיה שהתחילה את דרכה בקבוצת בנים, ונתנה הצגה בערב חצאי הגמר.

אבל בשביל שהליגה תחזור להביא עניין היא זקוקה לדחיפה רצינית. ואין כמו הערוץ שמשדר אותה בשביל לתת לה את הדחיפה הזאת. אז אמנם משחקים של ברצלונה וריאל מדריד מביאים קצת יותר רייטינג, אבל אולי לערוץ הדגל בספורט הישראלי יכולות להיות מטרות חשובות שהן מעבר לפופולאריות?

*

כרגיל, אתם מוזמנים להצטרף גם לדף הפייסבוק של הבלוג שם אני מעדכן בעניינים ברומו של עולם, או חשובים מזה.

*

כאן מתפשרות בכיף נבחרות ישראל
תחיו עם זה

27 Comments

ג'וש 6 במרץ 2014

נעמה שפיר שחקנית מצויינת, אלגנטית,זריזה
מהישראליות היא שווה צפייה.

childish 6 במרץ 2014

זה יפה שאתה חושב שלערוץ הספורט צריך להיות עוד מטרות מלבד ריטיניג
כי ברגע שהזכיות שידור לא היו אצלם לא חושב שהם שידרו אפילו תקצירים של המשחקים בחדשות הספורט מקסימום שקופית.

אריאל גרייזס 6 במרץ 2014

יש לי בעיה עם כדורסל נשים – אני פשוט לא מסוגל לצפות בו לאורך זמן. הוא לא אסטתי בעיניי. אני אוהב הרבה ענפי ספורט נשיים, בחלקם אפילו יותר מאשר אלו הגבריים, אבל כדורסל נשים זה לא זה.
למה אני אומר את זה? כי אני מניח שזה ככה אצל הרבה אנשים. כלומר, דחיפה "מלאכותית" של הספורט הזה לא בטוח שתעזור לו במיוחד. אנשים רואים את מה שהם נהנים ממנו. פה ושם, אם יש עיר שבה הספורט הזה חזק במיוחד ויש בה מסורת (נגיד, רמלה או רמת השרון, דרך אגב – כמו שכדוריד, אף הוא ספורט בעייתי לצפיה, מצליח בראשון) אז הוא יצליח לגייס פה ושם אוהדים.
תוסיף לזה את הכניסה המאסיבית של זרות לענף, את הירידה ברמה של הישראליות ואת כמות הגירויים שיש לאוהד ספורט בארץ בהשוואה לעבר, ותקבל ספורט שפשוט יתקשה מאוד להתרומם. יש סיבה שערוץ הספורט לא נותן לו מסך (לא שאני מצדיק את זה), וזה שפשוט אין לו רייטינג.
אני לא בטוח מה הפתרון. אישית (ולדעתי זה לא יקרה אי פעם) יש ענפי ספורט שצריכים התאמה שלהם לספורט נשי. אני חושב שדורפן דיבר על זה פעם. להנמיך את הסל, לקרב את קשת השלוש, לא יודע – כרגע זה ספורט שהסיכוי שלו להביא רייטינג הוא מאוד נמוך. האם צריך לדחוף ספורט נשי בכוח? זאת שאלה ששווה באמת לדון בה.

אלעד 6 במרץ 2014

לשאלתך, אני חושב שכן. כי נשים, בענפים בהם ההבדלים הפיזיים משפיעים, לא יכולות להתחרות בגברים. אבל עדיין צריך לתת להם את ההזדמנות להתחרות בספורט תחרותי. גם תמיד אפשר למצוא אנשים שיתעניינו בזה. ברמלה למשל אף אחד לא מכוון אקדח לראש של האנשים כדי שיילכו לראות משחק – זו פשוט קבוצת הדגל של העיר. מקור לגאווה.
גם לי קשה אסתטית לראות כדורסל נשים, אבל מאותן סיבות שאני לא יכול לראות כדורגל ישראלי – אני פשוט מכיר גרסה הרבה יותר נוצצת, מהירה ואתלטית מזה. אבל בעוד בכדורגל ישראלי אני לא אצפה גם אם יכריחו אותי, בכדורסל נשים אפשר למצוא הרבה פעמים אלמנטים של כדורסל "טהור", לא מושפע מגורמים של אתלטיות וכד', ולחובבי כדורסל זה כן יפה לראות.

אלון 6 במרץ 2014

אנשים בד"כ הולכים למשחקים של קבוצות שיש להם קשר ריגשי אליהם. אם הורים יקחו ילדים לראות משחקי נשים אז הילדים יהנו מזה וזה יקרב אותם לספורט. אם זה קורה בארה"ב אין סיבה שזה לא יקרה כאן. ילדה שתגיע למשחקים ותראה בנות משחקות תרצה גם, אני בטוח שזה מעודד לעשות ספורט הרבה יותר מאבא שיושב מול הטלויזיה ומקלל את מסי/רונאלדו.

עמית זילברבוש 6 במרץ 2014

אני מבין את מה שאתה אומר, למרות שלי באופן אישי קל להתחבר לענף. כמו שאמרו כאן, זה מחזיר אותי למשחק שלא מתבסס על אתלטיות ופיזיות, ויותר על שכל וקליעה.
לגבי ריבוי הזרות, אני מסכים, אבל השנה יש קצת חוקים שונים שאמורים לעודד יותר "ישראליות".
בכל מקרה, אני חושב שערוץ הספורט יכול לעשות קצת יותר, כמו לתת עדכון של מה שהיה השבוע בליגה במהלך "ערב הכדורסל", או לתת משהו ב"חמישיות". רק צעד קטן כזה, יכול להכניס את את הקהל קצת לעניינים. לדעתי, חבל שזה לא קורה.

גל ד 6 במרץ 2014

או! עלית על הבעיה. כדורסל נשים אמור, תיאורטית, להתבסס יותר על שכל וקליעה. ואולי אם היה בו יותר שכל וקליעה היה על מה לדבר. הבעיה ששכל זה פחות או יותר כמו בכדורסל גברים, וקליעה אין. מילא שהבנות פחות גבוהות, חזקות, ואתלטיות מהגברים, אבל הן לא מפצות על זה בטכניקה עדיפה. גם מבחינת קליעה וגם מבחינת שליטה בכדור עוד לא יצא לי לראות משחק נשים טוב.

אין מה לעשות, כל עוד אין איכות אפשר לעשות שמיניות באוויר כמה שרוצים, זה יישאר ענף לא מעניין.

אדם 6 במרץ 2014

כמו שכתבו פה, גם כדורגל ישראלי הוא חיוור ביחס לכדורגל אירופאי ועדיין יש לו קהל רב והוא מושך הרבה אנשים. בשורה התחתונה ספורט מושך הוא ספורט שאתה מצליח להתחבר אליו, בלי קשר לאיכות שלו.
ובנוגע לכדוריד – זה ספורט שתענוג לצפות בו, בטח שכדוריד האירופאי. מהיר, אתלטי, חזק, טכני. יש בו הכל בקצב מסחרר, הוא נפלא לצפייה.
ודבר אחרון – אנשים לא באמת רואים את מה שהם "נהנים" ממנו אלא את מה שהם גדלו עליו או משהו שהם הצליחו להתחבר אליו בהמשך הדרך. ההנאה היא תוצר לוואי של החיבור.

פורנוהוליק 7 במרץ 2014

מסכים.

אלעד 6 במרץ 2014

דווקא בשנים של דרייגור הליגה לא הייתה מעניינת. הייתה שליטה מכביסטית של אליצור חולון ושום דבר מתחתיה. לא זכור לי שהיה עניין מינימלי בתקשורת.
רק בשנות ה-90 התחילה להתפתח ליגה מעניינת, חזקה ומגוונת. גם דור ישראלי שהצליח ברמת הנבחרות, גם זרות מצויינות עם רקורד WNBA וגם פריחה בערים שלא ידועות בקבוצות הספורט שלהן (אשדוד, רמלה, רמה"ש). אין סיבה שהצמיחה הזו לא תמשיך. צריך באמת יותר דגש בתקשורת.

יניר 6 במרץ 2014

הבעיה העיקרית של הליגה לנשים הוא שהכדורסלנית המקומית מהווה בו גורם שולי עד אפסי. התפרסם ש27 הקלעיות הראשונות בליגה הן זרות ( מתוך 27 זרות בליגה) ,אז מה יש לנו? קבוצה של זרות עם כמה ישראליות כקישוט.
בלתי אפשרי ליצור חיבור בין אוהדים לקבוצות כאלה

Yavor 6 במרץ 2014

This information is amazing! and sad at the same time

עמית זילברבוש 6 במרץ 2014

לפי דעתי, ואני אשמח אם מישהו יתקן אותי, זהו נתון שהוא קצת דמגוגי. כמה המצב שונה בליגת הגברים?
ב-20 הראשונים נמצאים אליהו ולימונד – זהו.
ב-27 הראשונים יתווספו אפיק ניסים ומורן רוט. כלומר זה ארבעה. אז בסופו של דבר זה לא הבדלים כאלו משמעותיים.

Yavor 6 במרץ 2014

I think the good players don't play here anymore but go to Europe (Doron, Cohen). This is why the league sucks and there's no interest

מאשקה 6 במרץ 2014

עמית, מילים כדורבנות הטור שלך.
מסכימה עם כל מילה שכתוב בו.
זה עצוב וחבל המצב הזה.

MOBY 6 במרץ 2014

כדורסל נשים זה נפלא.
גם פה הצליח האדום הדהוי שאול אייזנברג לחרב את הליגה עם 4 שחקניות מוסר תשלומים שמגיע לאנשים ללכת לכלא עליו.
ריבוי הזרות וההליכה אחורה של ראש עיר רמלה יחד עם העסקנות הרמת שרונית גם לא עזרה.
עם תעשו סטטיסטיקה של דקות משחק בכלל תראו תופעה מופלאה של חוסר בזהות ישראלית בקבוצה.
אז נכון שאלוהים שיחקה (ואולי עוד משחקת, השנה נעדרתי קצת יותר)בליגה הזו. אבל אין שם עזרת שמים אויראת שמים.
חרדים אני הולך לצבא ושומר עליכם אתם אמורים לארגן גשם, כשלתם? קדימה לשלישות בשנה הבאה הגשם עלי והשמירה עליכם.

משה 7 במרץ 2014

גם יואל לביא היה חרפה לענף ספורט שלא הייתה מביישת את שאול אייזנברג. נכון שהוא דחף ובנה אהל הפיטורים של עדני דגן בשידור חי וההתנהגות הביריונית היו מגעילות.

תומר חרוב 6 במרץ 2014

איזו שחקנית נהדרת הייתה אלומה גורן, אך אני מתגעגע למוואדי מאביקה.
אני די מסכים עם מה שנאמר פה לגבי העניין של הזרות והרמה אבל אני רוצה להצביע על משהו נוסף. אולי ריבוי הערוצים מהווה בעיה לענפים מהסוג הזה ולא רק של נשים. בתחילת הדרך של שידורי הכבלים כשהיה רק ערוץ אחד, חובב הספורט היה מזפזפ אליו באופן תדיר ואם היה נופל על משחק כדורסל נשים אז בדרך כלל היה נשאר עליו. כיום אם ישדרו ב55 משחק כדורסל נשים יש לך עוד חמישה ערוצי ספורט לפחות שמתחרים במשחק הזה, שלא לדבר על האינטרנט שנותן אופציות בלתי מוגבלות. וזו הבעיה כשיש יותר מידי אופציות, אנשים הולכים בעיקר על מה שהם מכירים, היכולת שלנו לצפות במשהו שאנחנו לא רגילים אליו ולמצוא בו את היתרונות הספציפיים שלו קטנה.

עמית זילברבוש 7 במרץ 2014

תומר,
אני מסכים עם ההבחנות האלו – ריבוי האפשרויות, כמו בדרך כלל פוגע במוצרים הפחות חזקים. זה השפיע על כדורסל הנשים, לדעתי זה גם השפיע על נבחרת ישראל למשל.
ועדיין, אני חושב שיש מקום לליגה הזאת, ובעיקר, יש מקום לתת לה קצת יותר חשיפה.
אז אני לא אומר תכנית סיכום משלה, אבל למה לא בתכנית "חמישיות" – במיוחד אם כבר ממילא יש שם "אייטמון" אז במקום לדבר על הציפרונים של השחקניות והכלב שלהן, תנו סקירה קצרה של מה היה השבוע.

שחר ד. 7 במרץ 2014

עמית, אתה צריך להבין את התהליכים שקרו בשנים האחרונות (אני מניח ששמעת על רובם):
1. ערוץ הספורט לא שילם בעבר על זכויות השידור עבור המשחקים. בתחילת הדרך הקבוצות היו *משלמות* על הזכות להיות משודרות, ובהמשך לאחר שנים של עליה בפופולריות ערוץ הספורט היה ממן בעצמו את השידורים (אם זיכרוני אינו בוגד בי, אז בסבב הקודם רק בשנה האחרונה הם שילמו כסף). הקבוצות שהרגישו (בצדק) מקופחות פנו לאפיקים אחרים ושודרו בערוץ 1 ולאחר מכן ב-ONE.

2. במהלך השנים הללו היו בעיות רבות בניהול הליגה וגם ניסיון להקמת מנהלת נכשל כישלון חרוץ כש-4 יו"רים התפטרו במהלך כהונתם (להבנתי השנה זה עובד בינתיים בסדר). במקביל, ירדה החשיפה, המפרסמים הפסיקו לבוא וקבוצות הורידו תקציבים. כפועל יוצא, הישראליות המובילות חיפשו קבוצות בחו"ל, הגיעו יותר זרות (הן עולות פחות) ופחת מימד ההזדהות עם הקבוצות והשחקניות.

3. ערוץ הספורט קיבל השנה החלטה טקטית לפרק את ערוץ ONE מנכסיה – הליגה צרפתית בכדורגל, הליגה הלאומית ובכדורסל וליגת העל לנשים (הריב בין הערוצים כ"כ גדול שהם לא משדרים קטעים ממשחקים ששודרו בערוץ השני ובעבר גם לא את הליגה לנשים).
זכויות השידור לליגת הנשים נרכשו לא "מאהבת מרדכי" (ולדעתי גם בגלל לחץ של מורן ברק, אבל זה לא משהו שאני יודע) ועל כן היחס המעט מזלזל שהיא זוכה לה בערוץ.

הסיבות שמניתי הן הסיבות העיקריות שהובילו למצב הנוראי שהליגה נמצאת בה היום. הלוואי וערוץ הספורט ימצא לנכון למנף יותר את הליגה (בדומה למה שהוא עושה עם ליגת הנשים בכדורעף), אבל לדעתי הוא מבין שהמוצר שיש לו מאד חלש ולא ניתן לבלף את קהל הצופים. נקווה שהתהליכים הבריאים שהתחילו השנה במנהלת הליגה יחזירו אותנו לשיא שהיה בעשור הקודם.

עמית זילברבוש 7 במרץ 2014

שחר, תודה על הסקירה המחכימה.
בנוסף למה שציינת, ההפרש הממוצע של כל משחק בין שתי ה"גדולות" (אשדוד ורמלה) עומד על מעל 15 הפרש, וכשזה המצב, איזה משחקים ישדרו שיהיו מעניינים?
ומי שמע על גמר גביע בשעה 18:00?
יש הרבה דברים לעשות. נקווה שהכיוון שלימור מזרחי רמזה עליו בטור שלה הוא לא רק משאלת ליבה אלא באמת רוחות של שינוי.

שחר ד. 7 במרץ 2014

החלק שהכי כואב לי בכל הסיפור הוא העובדה שבניגוד לענפים קבוצתיים אחרים יכולת ההזדהות של הקהל עם השחקניות הוא עצום (לדעתי קטיה לויצקי ונעמה שפיר הן הבולטות), הבעיה היא במעטפת…

ש 7 במרץ 2014

"איפה הן הבחורות
בחורות הרבה מאוד
אני אוהב תוספות
איזה תוספות טובות
שים לי עללין תוספות
אני רוצה קצת תירס
תעיף לי ת'פטרוזיליהס"

אחחח איזה שיר!שיחקת אותה!

משה 7 במרץ 2014

לצערי נושא השידורים הוא משני בעיני, הבעיה העיקרית היא רמת הכדורסל וריבוי הזרות. טענת קודם שהנתון של הקלעיות הוא נתון דמגוגי אבל כמה שחקניות ישראליות באמת מהוות פקטור בקבוצות החזקות ? התאמצתי והגעתי אולי ל-3. קפטנית הנבחרת היא שחקנית של 3-4 נקודות במשחק וקצת הגנה ומלחמה. לגבי ההשוואה לגברים, זה נכון שגם אצל הגברים יש זרים רבים אבל גם אם יוגב אוחיון לא נמצא בראש טבלאות הקלעים הוא עדיין פקטור מרכזי מאוד בקבוצה שלו ובליגה ויש עוד כמה כמוהו. הכדורסל הנשי פחות אטרקטיבי בעיני כנתון פתיחה, תוסיף לכך שהוא משוחק ע"י 10 אמריקאיות ואיבדת אותי לגמרי.

פורנוהוליק 7 במרץ 2014

עמית, כשהטור היחידי פה כל השנה (ואולי כבר כמה שנים) על כדורסל נשים הוא טור טרוניה על הסיקור של כדורסל נשים בתקשורת, אז אין לך על מה להתלונן.
כנראה שבאמת ובתמים אין עיניין בכדורסל הנשי כיום. ההתעניינות בעבר הייתה בגלל שהיו יריבויות והיו כוכבות כדורסל. כנראה שהיום אין לא את זה ולא את זה.
בסוגיית הביצה והתרנגולת, אני חושב שקודם הענף צריך לעורר עיניין, אחר כך הוא צריך לקבל סיקור.
יחד עם זאת, כל ענף ראוי לסיקור , ולו מינימלי.

עמית זילברבוש 7 במרץ 2014

יש דבר אחד בעולם הזה שלא אתן שיקחו ממני לעולם, והוא הזכות להתלונן ;)

יש משהו בדברייך, ומצד שני יש הרבה ענפים עליהם לא כותבים כאן – אני חושב שחייב להיות לענף הזה סיקור מינימאלי, ושיש לו את הפוטנציאל להחזיר עטרה ליושנה.

ג'וני 7 במרץ 2014

כדורסל נשים נחשב לספורט הנשים הפופולרי והמצליח בישראל לא פחות מהגברים .
היחס המזלזל והחובבני של התקשורת לכדורסל נשים לא שונה מזלזול ספורט נשים אחר.
שאין מספיק סיקור אז אי אפשר לצפות לעניין גדול במיוחד.
בכל אופן הכדורסל נשים בארץ עדיין זוכה לסיקור גדול יותר מכל ספורט נשים אחר וגם מרוב ספורט גברים אחר.
בכל זאת לא כל ענף זוכה לשידור גמר גביע המדינה או משחק של הנבחרת בערוץ 1 הממלכתי.
אפשר להגיד שכדורסל נשים יחסית הוא ספורט מוכר בציבור הישראלי מה שאי אפשר להגיד על שאר ענפי הכדור בספורט הנשים שכמעט ולא משודרים ולא מסוקרים בכלל כי אין בארץ תרבות של תקשורת ספורט.

Comments closed