הלפרין חדש? לא ממש

האם יותם הלפרין באמת השתנה פתאום העונה, או שאולי ככה נח לחשוב אחרי שנים שירדנו עליו?

הלפרין

בתחילת העונה, עוד כשלא היה ברור איפה ישחק יותם הלפרין, כתבתי עליו פוסט בו טענתי שיותם הוא שחקן מצוין שבארץ אוהבים לשנוא. על הפוסט ההוא חטפתי לא מעט קיתונות של רותחין בתגובות.

טענתי אז שהלפרין הוא אחד השחקנים הכי פחות מוערכים בארץ, וזאת על אף שעשה קריירה מכובדת באירופה ובנבחרת ישראל. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהוא לא מתאים לפרוטוטיפ של הספורטאים שלנו. בניגוד לערן זהבים והדרק שארפים, יותם הוא "נייס גאי", בחור נחמד מדי, לא כזה שיריח דם ויקפוץ על הטרף, לא אלפא דוג כמו שהחלטנו שאמורים להיות ספורטאינו.

התכנון שלי היה להיזכר בפוסט ההוא רק עם סיום העונה – כי "סיכומים עושים בסוף". הטרנד החדש בתקשורת שלנו בתקופה האחרונה גרם לי לאי נוחות שאילצה אותי להיזכר בפוסט ההוא מוקדם מהמתוכנן. כי הנה היום, כשהלפרין זוכה לתור הזהב שלו בכדורסל הישראלי, נראה שאפילו לתקשורת שלנו אין ברירה אלא לפרגן.

אבל אל דאגה, "זה לא שאנחנו טעינו" יסבירו לנו מיד, "פשוט הילד נהיה לגבר". "יותם השתנה" כולם מספרים, "הוא פתאום הרבה יותר יוזם, הרבה יותר אקטיבי, לוקח מנהיגות", מפליגים בתשבחות. זהו לא אותו יותם שהכרנו כל השנים.

האמנם?

אז לדעתי יותם לא השתנה פתאום העונה. ברור שהוא התבגר ויודע לקחת את הכל בפרופורציות. מן הסתם, הוא גם לא בדיוק אותו שחקן ואדם שהיה לפני שש שנים כשעזב את הארץ. ובטח שליד קיטצ'ן הרבה יותר קל לקחת מנהיגות מאשר ליד ספאנוליס – אבל בגדול, זהו אותו שחקן מפעם, זה שהיה מושא הלגלוג של רבים.

זה אותו שחקן שגם אחרי 2 שלשות רצופות עדיין לא יזרוק את השלישית באוטומט אלא יעדיף את המסירה ה"נכונה" פנימה לגבוה. זהו אותו שחקן שישגע אתכם עם קליעה אדירה עם הבאזר, אבל לא יכריח כלום אלא אם הוא חייב, וכבר הגענו לסוף שעון. זה אותו שחקן שיקלע 20 נקודות במחצית הראשונה ו-0 בשנייה. וזהו גם בדיוק אותו שחקן שעשוי לא לקחת יוזמה, ולהעלם שוב ברגעי ההכרעה. כי זהו יותם, עם יתרונותיו וחסרונותיו.

אגב, זהו גם אותו שחקן שכל מאמן שאימן אותו בקרירה יגיד שהוא נכס לכל קבוצה.

גם מבחינה סטטיסטית מעניין לבחון את ה"שינוי" שחל אצל יותם. להלן טבלה שמסכמת את הנתונים של הלפרין בשבע השנים האחרונות. מצד אחד ניתן לראות שבנקודות ואסיסטים מציג הלפרין שיאי קריירה. אבל כדאי לקחת בחשבון שהשנה הוא משחק בקבוצה חלשה מבשנים קודמות (למעט אולי באיירן מינכן) ומכיוון שבכל עונה הוא שיחק ממוצע דקות שונה יש לקחת זאת בחשבון. לכן הוספתי לכל קטגוריה עיקרית גם נקודות, אסיסטים וריבאונדים לדקה.

אקסל

מעבר לעונה שעברה בה שיחק ב-באיירן מינכן וללא ספק הייתה החלשה בקריירה שלו, לא ניתן לראות הבדל משמעותי בתפוקה של יותם דווקא השנה בהשוואה לשנים קודמות, באף אחת מהקטגוריות. לפני שנתיים ברוסיה, הוא נתן עונה מצוינת וקבוצתו הגיעה עד חצי גמר היורוקאפ. למעשה, אם נתעמק, נראה שהעונה הוא אפילו לא נותן מספרים טובים יותר משנתן בשנה האחרונה שלו במכבי תל אביב לפני שש שנים, בעונת 2007-8.

אז שלא ימכרו לנו שפתאום היום מדובר בבן אדם חדש. שפתאום מדובר בשחקן שלוקח יותר, שיוזם כל המשחק. הוא עדיין לוקח בדיוק את מה שהוא חושב שהכי טוב לקבוצה. הוא עדיין יעמוד בפינה וירווח את המשחק לשחקני הפנים במקום לבוא אל הכדור, אם זה מה שהוא מאמין כמהלך נכון. אפילו אם זה יראה שהוא בורח מהכדור והקהל לא יאהב את זה. וכן, הוא גם עדיין קצת רך ו-"נייס גאי".

אם פתאום, כשהוא משחק בליגה המסכנה שלנו ולא בליגה הרוסית או היוונית, זה נראה כאילו מדובר בשחקן חדש, אז כדאי לא להתבלבל. יותם הלפרין לא ממש השתנה. הוא תמיד היה שחקן כדורסל מצוין, עם אותם חסרונות ידועים. לא יותר, אבל גם לא פחות. ואת זה כדאי להעריך.

אם כבר מישהו השתנה כאן זה אנחנו, כשפתאום הלפרין גם קרוב אל העין, וגם מביא הצלחה, אז זה טרנדי לדבר בשבחיו. אבל במקביל גם לנסות להסביר איך זה שלא ראינו את זה כל השנים. כי ככה זה אצלנו, באותה מהירות שמדביקים סטיגמות, כך גם קושרים כתרים.

אבל אל תדאגו – הרי המקטרגים רק מחכים בפינה. בשנייה שמשהו שוב ישתבש הם יהיו שם להסביר שיותם חזר להיות היותם הישן. זה שעוד לא גידל ביצים, זה שהוא לא מנהיג ונחנק תמיד ברגעי האמת.

ואם במקרה השנה זה ישתנה, והיא תגמר עם אליפות מפתיעה אצל קבוצה שלא זכתה מעולם באליפות – אז נמשיך לשמוע על "יותם החדש". לפחות עד השנה הבאה.

*

אתם מוזמנים להיכנס לעמוד הפייסבוק של הבלוג שם אני מעדכן בכל אשר נקרה בדרכי ונשמע לי מעניין בהקשר של ספורט תקשורת הספורט ושאר דברים ברומו של עולם.

*

בין חלום למציאות
דגלים?

43 Comments

אדם בן דוד 26 במרץ 2014

השחקן הבא בשושלת מיקי-דורון-עודד-מאיר
זה שפה אוהבים לשנוא את החיובי ולאהוד את המניאק זה לא באשמתו.
שחקן שעושה את כולם לידו טובים יותר.

איציק 26 במרץ 2014

מיקי-מאיר-עודד-דורון(אם הכוונה לשפר) היו בנוסף להיותם נחמדים גם וינרים גדולים שלקחו, ביקשו, דרשו את הכדור כדי לקבל את ההחלטה. יותם עד היום לא היה כזה ואולי גם היום לא כזה.

אדם בן דוד 26 במרץ 2014

דורון הכוונה לג'מצ'י- טיפוס מגעיל וידית אוטמטית.
הכוונה היא לשחקן הישראלי הכי מוכשר בדורו (שפר היה מדהים אבל קטש היה טוב ממנו).
ואני חושב שהכעס המתמיד על יותם הוא בגלל שהוא כל כך מוכשר.
הוא לא דורש את הכדור, והוא לא מכריח שום דבר.
הוא פשוט משחק טוב.

איציק 26 במרץ 2014

ג'מצ'י היה ידית לא נורמאלית, לא פחד לקחת זריקה אחרונה, אבל לא הייה וינר. זכורים יותר מידי מיקרים של החלקות, בריחות כדור, פיספוסי עונשין כשהכסף על השולחן. שפר לא היה הכי מוכשר בדורו אבל היה וינר הרבה יותר גדול מג'מצ'י.

duncan 27 במרץ 2014

אפשר להתווכח על ג'מצ'י אבל החלקה? הוא החליק בכוונה בספרד?

ג'וני 29 במרץ 2014

איציק אין לך מושג בכדורסל

ג'מצי היה הכוכב מס' 1 במכבי ת"א ובנבחרת ישראל
שפר היה עוד שחקן טוב ולא מעבר.
גמצ'י היה ווינר הגדול ביותר שהוביל הכדורסל הישראלי להישגים.
מה עשה את שפר ליותר ווינר מגמצ'י? לאיזה הישגים הוא הגיע ?
אצלנו רק זוכרים איזה פספוס או החלקה על עשרות ניצחונים גדולים והישגים בלתי רגילים וזאת הסיבה למה אין פה תרבות ספורט.

היסטוריון של ספורט 26 במרץ 2014

בגדול הייתי מהבודדים שהסכימו איתך גם אז…ובכל זאת זה לא ישנה את הוויכוח ובהרבה מובנים חבל שלא התאפקת.
אם בסופו של יום ירושלים תצא מהעונה הזו בידיים ריקות ובטח אם הלפרין לא ייתן משחק טוב בגמר הפליאוף (אם הם יגיעו לשם).
הרי שהתזה הזו רק תתחזק.
במילים אחרות היום זה משחק הרבה יותר להלפרין מאשר המשחק שהיה ביום ראשון .כי היום בניגוד למשחק ביום ראשון "הכסף מונח במדרגות"
אחת עולה לפיינל פור ואחת הולכת הביתה.

עמית זילברבוש 26 במרץ 2014

אבל זו בדיוק הנקודה – אם בסופו של דבר הלפרין לא יהיה טוב בדקות המכריעות של גמר הפלייאוף, או היום מול נובוגרד זה רק יתאים למה שיותם היה רוב הקריירה שלו. שחקן מצוין שלא מתעלה ברגעים המכריעים. ולכן, אני אומר שהוא לא השתנה כמו שאוהבים לספר לנו.

אם בנוסף למה שרואים ממנו השנה, הוא גם יתן גמר פלייאוף לפנתאון אז אז אולי נוכל לומר שזהו "יותם חדש".

היסטוריון של ספורט 26 במרץ 2014

לזאת אני מסכים …למרות שאני עדיין טוען שהלפרין לפעמים גם מסוגל להתעלות ברגעים מכריעים ..כגון אותו סל במדריד או אפילו דקות ההארכה בנס זאלג'ריס.
מה שיותם צריך זה מקום שבו בוטחים בו כשזה קורה הוא טוב.
במכבי הייתה לו את הפרבילגיה הזו (מחוסר ברירה) רק בשנת 2007-8 ולא בכדי הוא נבחר לחמישייה השנייה של היורוליג.
אשר לעבירות בגמר מול חולון …לדעתי העבירות הללו לא נעשו בכוונה וזו עוד אגדה של אוהדי מכבי מתוסכלים.

מאסטרדאם 26 במרץ 2014

אפשר להביא התעלות שלו שהיא לא מהעשור הקודם?
עוד מעט גם תספרו לי על הכשרון הענק של גרין ואיך הוא תפר 24 נקודות ללא החטאה נגד ז'לגריס אי שם ב2005

אריאל גרייזס 26 במרץ 2014

מה שבעיקר השתנה זה שהוא משחק בהפועל ירושלים ולא במכבי תל אביב, וזאת קבוצה שבניגוד למכבי אין לה בעיה עם שחקנים בלי קילר אינסטינקט. לכן יותם יושב בול על הקבוצה הזאת. חבל שרק עכשיו הוא הגיע אליה

עמית זילברבוש 26 במרץ 2014

גרייזס,
מכבי זה חלק מהעניין, זו ההתחלה, אבל יותם לא משחק במכבי כבר 6 שנים ועדיין לא הפסיקו לרדת עליו לשנייה.
יותם שיחק בקבוצת עילית כמו אולימפיאקוס ועדיין זה לא הספיק כדי שיחשב כאן לשחקן גדול.
אני הייתי שמח לראות אותו במכבי, אבל גם ירושלים זה אחלה.

אריאל גרייזס 26 במרץ 2014

מה לעשות, גם אולימפיקוס היא ארגון כמו מכבי. ורוב הירידות עליו בשנים האחרונות בארץ היו כזכרון ממכבי או בגלל ביצועים בנבחרת – שוב, שם התרגלנו לטפירואים וקטשים שהיו אלפא דוג. ירושלים זה המקום המתאים לו בגלל חוסר הלחץ, במכבי הוא היה נכשל בענק

אד הורטון 26 במרץ 2014

שיחק זה הגדרה קצת מרחיבה…

shaike 26 במרץ 2014

מה שלדעתי כן השתנה לא רואים בדפי הסטטיסטיקה אלא במנהיגות על המגרש.

דוגמא: במשחק האחרון נגד מכבי (איזה תענוג) יותם ממש צורח על יניב גרין שלא עשה תנועה נכונה בפיק אנד רול וכתוצאה המסירה של יותם הלכה החוצה.
הדברים האלו: המנהיגות על המגרש, בעל הבית של הקבוצה, ההערות וההכוונות לשחקנים שלידו, זה לא היה פעם.

אבל מצד שני, מעולם, עד לעונה הנוכחית, לא באמת נתנו ליותם מפתחות לקבוצה, אז אין באמת למה להשוות.

אלון רייכמן 26 במרץ 2014

חבר'ה – כל הסטטיסטיקות זה נהדר, באמת.
אבל הרי יש הבדל אם שחקן קולע 15 נקודות שרובן הגיעו בגארבג' טיים או בשלבים פחות קריטיים של המשחק, לעומת 15 נקודות של מאני טיים, בקלאץ', שכל אחת מהן דקרה את היריבה.
יותם של העונה, בפעם הראשונה מאז הנוער כנראה, משחק כמו קילר. קולע את הסלים החשובים ברגעים החשובים – וגם אם הכדור לא נכנס, אז הוא לוקח את הזריקות החשובות, אלו שבעבר הוא חשש ולא לקח בכלל.
אי אפשר להתעלם מהעובדה שהעונה זה יותם שמעז יותר, מהסס פחות, לוקח אחריות יותר, מנהיג יותר.
ותאמינו לי שלא קל לי לכתוב את זה, אחרי כל הירידות שלי עליו.
הקרדיט לדעתי, מגיע לגרינברג שהצליח להוציא ממנו משהו שאחרים כשלו בו.

מאשקה 26 במרץ 2014

+ 1

היסטוריון של ספורט 26 במרץ 2014

כי המקום מאפשר לו זאת …אין מה לעשות כשאתה יודע שתשחק בכל מקרה 35 דקות למשחק אין לך חשש.
הלפרין יודע דבר פשוט אין לו כל מחליף בירושלים בטח לא ישראלי
בירושלים הלפרין ואליהו משחקים כמעט 35 דקות …אחריהם גרין היחידי שמגיע למאזן דו ספרתי של דקות (11-12 ) והצעירים אריאל ומנקו לא מגיעים אפילו ל 10.
לכן הוא מרשה לעצמו לעשות דברים שהוא לא היה מעיז במכבי …כי אז הוא היה מוחלף בבלו ,פניני או לנדסברג.
זה כל ההבדל פשוט וקל…ואגב זה לא שונה בהרבה ממה שעושה רביב לימונד בהפועל ת"א מה שבחיים לא הצליח לעשות במכבי או בהפועל י"ם. (וכן עשה בנהריה ואפילו בקבוצת ליגה ראשונה בספרד).

משה 26 במרץ 2014

1+
לשחק מחבואים מאחורי הסטטיסטיקה זה נחמד. יותם מוביל קבוצה לראשונה בחייו בגאון. לא מתחבא מאחורי אחרים, לא נשבר ברגעי הלחץ. הוא נמצא שם כשצריך ולא נשבר גם כשהוא נכשל.

גל ד 26 במרץ 2014

בוווווולשיט.

אני חוזר בפעם המאה אלף, תחזור לאותו משחק הצלבה ביתי נגד ברצלונה. משחר טיפה יותר משמעותי ממכבי בנוקיה באמצע העונה.

איציק 26 במרץ 2014

לקחת לי את הפילים מהמה :-)
רק צריך להמתין כדי לראות קונסיסטנטיות ומה מצבו במשחקי המאני-טיים.

אד הורטון 26 במרץ 2014

בכל זאת יישאר עניין קטן שייפתר רק בחודש מאי.
הפועל בעמדה מצוינת לקחת אליפות. לתחושתי, גם אם זה יקרה לא הלפרין ולא אליהו יקחו אותה לשם משום שכמוני כמוך- הלפרין אכן לא השתנה… שניהם פורחים כשאין שום דבר מהותי על הכף.

MOBY 26 במרץ 2014

אני מתקומם!!!!
אמרת, אכן אמרת, אח"כ נזפת בי על שמחה לעד רגעית במהלך העונה ודיברת על כסף ומדרגות (וצדקת).
אני בכלל דיברתי על שחקני נבחרת שהם חייבים "לא לראות ממטר אף אחד, אף פעם" תמיד נמצאים במשחק גורלי כזה או אחר ולכן יש שחקנים שהייתי מרכיב או מנסה לפני התכשיט (בוודאי לא קפטן….)
אף פעם לא היית שאלה לגבי היכולת של השחקן. תמיד הייתה שאלה לגבי האפשרות של החנקות בזמן אמת (בדומה לזרים צהובים סמית, אינגלס). התכונה שיש לטפירו (משהו הממוקם מתנדנד במרכז הגוף) ואת זה גם אתה אומר שאין לו.
בקיצור, אף אחד לא יגיד שהוא לא שחקן טוב, ואכן אין פה איזו תולדה של שחקן חדש (מחצית שניה….) יש שחקן שיכול להביא הופעות מהסרטים, פעם זוכה אוסקר ופעם זוכה ראזי.

loverpool 26 במרץ 2014

שמחה לאיד התכוונת כמובן

MOBY 26 במרץ 2014

כמובן, לעזאזל התיקון האוטומטי

עמית זילברבוש 26 במרץ 2014

:)
הפוסט הזה אין מטרתו להעלות על נס את הפוסט ההוא, או אפילו לסכם את עונתו של הלפרין בסוג של "אמרתי לכם".
שכן, כבר הערב, שוב יכול להיות שתהיה סיבה חדשה למקטרגים לצאת במחולות, ולכן סיכומים אכן עושים בסוף העונה.

הפוסט הזה בא להתקומם על העובדה שפתאום בכל פינה שומעים על "יותם החדש" בעוד שלדעתי, אין ממש חדש ביותם – הדיבור על "חדש" בא לתרץ למה פתאום מדברים בשבחו אחרי שנים של לגלוג.

הקפטן 26 במרץ 2014

איך אפשר להגיד בנשימה אחת על שחקן שהוא שחקן טוב אבל שהוא לפעמים מופיע ולפעמים לא ומתשנק במשחקים חשובים?? מבחינתי זה לא שחקן טוב, זה שחקן בינוני שתופס ימים.

ואגב העבירות בגמר מול חולון, איך אפשר להגיד שזאת המצאה של מכבי (עם כל הוידאו שיש מהמשחק הזה) אבל להיות בטוחים ששמעון מזרחי רצח את קנדי, הקים את האילומינטי והעלים את ג'ימי הופה – אנחנו אוהדי מכבי פחות אוהבים תאוריות קונספירציה מופרכות…

עמית זילברבוש 26 במרץ 2014

תזכיר לי, כמה שחקנים ישראלים יש לנו שקולעים 8-9 נקודות עם 2-3 אסיסטים, משחקים במשך 7 שנים בקבוצות יורוליג טובות ויורוקאפ מצוינות?

קפטן 26 במרץ 2014

זה שהוא ישראלי זה אומר שהוא שחקן טוב? זה אומר שבמסגרת החוק הרוסי הוא יקבל חוזה טוב גם אם האגוזים שלו לא יופיעו לאף משחק קריטי.

צר לי, אחרי עשור וחצי בהיכל אף פעם לא התלהבתי ממנו, ראיתי טובים ממנו ולהכניס אותו לאותה רשימה עם מיקי-דורון-עודד זאת בדיחה.

לדעתי גם בורשטיין לפני הפציעות היה שחקן הרבה יותר טוב ממנו

קפטן 26 במרץ 2014

ודבר נוסף, אצלי שחקן טוב זה גם שחקן שכיף לראות אותו משחק

עמית זילברבוש 26 במרץ 2014

טוב, ברור שלא התכוונתי שהוא שחקן טוב בקנה מידה של דוראנט…
הכל יחסי – הטענה שלי היא שהלפרין הוא מהישראלים הטובים ביותר בשנים האחרונות, על אף שהיחס אליו היה בדר"כ מזלזל.
וגם בעניין הכיף זה יחסי – אני מאד אוהב לראות אותו.

איציק 26 במרץ 2014

במיוחד שהוא עומד בפינה ומפנה את הבמה לאחרים.
נ.ב.: הוא לא רק לא טוב יחסית לדוראנט, גם לא לבכירי השחקנים באירופה, ואפילו לא לבכירי השחקנים הישראלים מלפני עשור, עשור וחצי. וזאת למרות שיש לו יכולות טובות מרבים מהם בתחומים רבים, פרט לחלק בקופסא הקשור לתחרותיות ויכולת מנטאלית.

איציק 26 במרץ 2014

אמנם אני ברכבת ולא יכול לראות המשחק אבל באתר ספורט5 קורא שהלפרין נותן את משחק חייו וסוחף את הקבוצה לניצחון מוחץ על הרוסים. באמת, בנתיים עונה למופת… הולך לבדוק שוב, אולי התבלבלתי או משהו השתנה… אולי זה דווין סמית' שהופיע…

יואב הצהוב 26 במרץ 2014

אותו ההלפרין הישן והטוב

הקפטן 26 במרץ 2014

אין פה פונט יותר גדול?

מ . ש . ל

מאירי 26 במרץ 2014

הלפרין במשחק קובע, (לא, "משחק עונה" או "משחק יוקרתי" זה לא משחק קובע), 30 דקות על המגרש, 3 זריקות בלבד, זריקה אחת כל 10 דקות, זה תפקידו האולטימטיבי של הלוזר, לפרוח כמה שיותר כשאין לחץ, אבל לברוח מהכדור במאני טיים (גביע מול הפועל ת"א הממממ..).

מאירי 26 במרץ 2014

כשהנתונים הם מהמשחק הערב כמובן.

עדידס 26 במרץ 2014

ע"ע הפועל (בושה-גלו) באר שבע – רגל.

אזי 27 במרץ 2014

ואז בא משחק קובע ברבע גמר באירופה.
אני מסכים עם דבר אחד:
הלפרין חדש? לא ממש.

משיח 27 במרץ 2014

שיימס און יו, נתת פה את אחד הניחוסים אם לא ה..

עכשיו ברצינות עם סטטיסטיקה של 4 נקודות אין לי בעיה אבל שלוש זריקות שדה (עפ"י one לא ראיתי את המשחק) וכנראה בלי ללכת לקו – זה פשוט יותם הנעלם

עמית זילברבוש 28 במרץ 2014

נהפוכו! אני ניסיתי להחזיר את הניחוס על קנו!
מי שהפליג בשבחיו בשבועיים האחרונים וסיפרו על יותם החדש הם הם המנחסים.

ג'וני 29 במרץ 2014

גרינברג מעניק ליותם הרבה ביטחון מה שלא זכה בעבר משום מאמן וזאת הסיבה להצלחה שלו העונה שהוא יודע שהוא נחשב לשחק בכיר ולכן יש לו יותר אחריות ומחויבות כלפי הקבוצה שהתחילה העונה דרך חדשה.
את התשוקה הזאת אני רוצה לראות גם בנבחרת
שהלפרין טוב הוא עושה את כל השחקנים מסביבו לטובים יותר.

רועי מ 30 במרץ 2014

הלפרין זה פרווה. לא בשרי לא חלבי.
הוא לא מנהיג הוא לא מוביל.
יש לו משחיקם מצויינים ויש לו משחקים גרועים. היציבות לא אצלו.
שחקן סולידי.
היה פוטנציאל למשהו גדול יותר, אבל אופי זה מה שהופך ספורטאי למשהו אחר, לצערי הוא לא הגיע לזה במכבי. למרות דחיפה של הקהל, בתקופת שאראס והחברים.

ואז הוא יצא על הקהל של מכבי כולו.

Comments closed