עונת המלפפונים 40: מונדיאל, אבל לא מה שאתם חושבים

על הסיקור התקשורתי של המונדיאל, ללא הזכרת מילת ה-א' ומילת ה-נ'.

קורקובדו

אנחנו חוגגים היום שבוע לפתיחת המונדיאל ועם המשחקים ב-1 וב-4 בבוקר יחד עם הסמיכות לגמר ה- NBA זה מרגיש כאילו עבר כבר לפחות חודש. אבל אין תלונות.
באופן לא מפתיע, אחרי שבשנה האחרונה נראה שהביקורת על התקשורת הרקיעה שחקים, גם במונדיאל ה"טרנד" בא לידי ביטוי כשבאופן חסר תקדים שומעים התייחסות לכיסוי התקשורתי של המונדיאל, ובד"כ לא לחיוב. בתור מי שמאמין שחשוב להעלות למודעות את נושא רמת התקשורת הנמוכה והזלזול המתמשך בקהל, הרוח החדשה היא לטעמי. עם זאת, לדעתי חשוב להתמקד לא רק בדברים שחייבים לשנות, אלא גם בנקודות הטובות – כי יש גם הרבה דברים נהדרים.

1. צוותי השידור של המשחקים מציגים כמה הפתעות חיוביות. מבחינתי הפרשן המצטיין עד היום הוא אברהם גרנט. כאשר טון הדיבור של גרנט לא מרדים ומצליחים להתרכז ממש בתוכן הדברים, אפשר לשמוע הרבה דברי טעם מקצועיים. במשך שנים, מקובל לגחך על גרנט בהקשרים של "תחת" , קומבינות ועקב היותו מקושר לכל פוזיציית אימון שמוזכרת ברחבי הגלובוס. אבל כששומעים אותו מפרשן כדורגל קל להיזכר שמדובר גם באחד המאמנים הטובים שהיו לנו. בנוסף, הסתובבויותיו הרבות בעולם אפשרו לו להכיר שחקנים רבים ונראה שיש לו הרבה סיפורים ואנקדוטות הקשורים לכוכבי המונדיאל. השילוב של גרנט הישנוני עם מאיר אינשטיין עובד סך הכל לא רע. אצל אינשטיין קשה להבדיל אם הוא מדווח על ההרכבים או שהוא משדר מהלך שיסתיים בשער בשל טון הדיבור הדרמטי תמידית שלו. כנראה שזה מה שקורה כשעיקר פועלו בשנים האחרונות הוא לצעוק ולעורר סנסציות. ובכל זאת, השילוב בין שני אנשי המקצוע הוותיקים קולח וברוב הזמן זורם היטב עם המשחק.

פרשן נוסף שלדעתי עושה עבודה טובה הוא מוטי אווניר. מבחינת ידע הוא אולי נופל במקצת מגרנט, אבל השילוב המצוין שלו עם שדר נפלא כמו נדב יעקובי שגם מעשיר מהידע שלו, מביא שידור טוב ומהנה.

2. במונדיאל הזה אנחנו זוכים סופסוף גם לניתוחים מקצועיים ברמה גבוהה, ובעברית. אני מתכוון לבלוג "מכביבול" של יובל קליין. קליין, שבימים כתיקונם כותב על משחקי מכבי תל אביב בכדורגל, אולי מוכר לכם מה"פודקאסט" המשותף שעשה כאן בדה-באזר יחד עם טל בן יהודה.
בתקופת המונדיאל הבלוג שלו הפך לבין לאומי ומביא ניתוחים מקצועיים ומעניינים, הכוללים נתונים סטטיסיטים, דיאגרמות צילומי המחשה וקטעי וידאו.
הבלוג מספק לחובבי הכדורגל העמקה שחסרה בתקשורת ה"מיין סטרים" והזדמנות ליהנות מניתוחים ברמה גבוהה בשפת האם.
המלצה אישית – הפוסט שסיכם את המשחק בין איטליה ואנגליה היה מוצלח במיוחד.

3. אני מניח שרבים ציפו שהפוסט הזה יתרכז בנושאים כמו:
* הנוכחות המפתיעה שהייתה לריאל מדריד במשחקי המונדיאל ("חור גדול במרכז ההגנה של ריאל מדריד" – לא פעם, אף לא פעמיים)
* הקושי באבחון בין פדרו לקסורלה, הכישרון בהמצאת שמות (רובן ואן פרסי) או הבלבול בין גול שהתחיל מקרן לגול שהתחיל מבעיטה חופשית.
* קטילת שופט וקריעתו לגזרים על כך ששרק לפנדל מוטעה ולא "ראה" מספיק טוב. הידד לאירוניה. זאת כנראה בגלל שהגיע מארץ שאינה מעצמת כדורגל כמו ישראל. אגב, אני עד היום מתלבט, האם השופט באמת טעה?
לדעתי לא.

*וכמובן – הקביעה ש"הולנד ללא ספק לא תוכל לחזור למשחק בצורת המשחק הזאת". (לפחות לא בחמש שניות הקרובות…) באחד מרגעי הפרשנות הגרועים בהיסטוריה.

אבל באמת, מה עוד נותר להגיד על הנושאים האלו?

מלפפונים3

*

אחרי כל מה ששמענו בימים האחרונים, יש שיאמרו שמדובר ב"עליהום" מוגזם ויש שיגידו שהביקורת בהחלט מידתית לאור היכולת המגוחכת על חשבון משלם המיסים. אני חושב שאפשר לכתוב סקירה על הכיסוי בתקשורת הישראלית גם מבלי להזכיר את מילת ה-א' או מילת ה-נ', ולהבליט גם את הפרשנות האיכותית שמוגשת בארץ.
וחוץ מזה, יש לנו אחלה של מונדיאל. למה להעכיר את האווירה. אם נופלים על משחק מבאס כמו איראן – ניגריה, לפחות יש שעשוע מהצד, לא?

*

אתם מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג לעדכונים על כל מה שחשוב וחשוב עוד יותר, גם בדף הפייסבוק או בטוויטר.

*

מונדיאל (15). הכתובת והקיר
מונדיאל (16). בהצלחה ללואיס סוארז (וגם דיון בהלכות אורגיה)

24 Comments

אלעד 19 ביוני 2014

מחזק לגבי גרנט ומוסיף – כבר התרגלנו לשמוע פרשנים שמתלהמים, "מאשימים" את השחקנים ומאמן שהם לא עושים מה שצריך, מתלוננים על המשחק במקום לפרשן. גרנט הוא שום דבר מזה – הוא רהוט, רגוע, מקצועי, אובייקטיבי. זה אפילו כיף לשמוע אותו אומר "מכת עונשין". יש לזה ניחוח נוסטלגי.

עמית זילברבוש 19 ביוני 2014

* "מכה נייחת"
:)

אלעד 19 ביוני 2014

עוד יותר טוב

ערן (המקורי) 19 ביוני 2014

מכה נייחת זה צמד מלים ארכאי שמעלה אצלי פריחה קשה כל פעם שגרנט מדבר.

אריק 19 ביוני 2014

נוימן וארבל עושים לי את המונדיאל. לא מבין למה אתם לא נכנעים ומתחילים להנות.

יוסי מהאבטיחים 19 ביוני 2014

ממש ככה.
אפילו בובה של לילה לא היו יכולים לכתוב אותם יותר קריקטורה ממה שהם.
ורק שתדעו שלצ'יצ'אריטו יש 35 גולים העונה ביונייטד, אליבא דיורם ארבל.
בחייאת, אפילו טעית, הפרשן שלידך לא יכול לשים לב לזה שזו כמות רונאלדואית בליגה האנגלית?

עילאי בעל הטיפ 19 ביוני 2014

אה, לזה יש הסבר פשוט. פער אינפורמציה קטן של נוימן.
אין את הערוצים של צ'רלטון בממיר האנלוגי של "תבל", והוא יכול לראות רק תקציר אחד ביום באינטרא-נט כי זה חוסם לו את השיחות טלפון הביתה.

עובר אורח 19 ביוני 2014

אוי כמה צחקתי כשהוא אמר את זה. האמת היא שזה אשכרה גרם לי לבדוק את כמות השערים שלו במקסיקו בשביל להבין מאיפה הטעות

אריק האחר 19 ביוני 2014

כשנוימן או ארבל אומרים משהו שקשור למציאות
נדמה לך שמשהו אצלך השתבש.
מענין מאד לדעת אם הם שומעים ורואים את עצמם
בשידור חוזר כדי להפיק לקחים ונקרעים מצחוק
על המטומטמים ששלחו אותם לברזיל ועוד משלמים
להם .

אסף רביץ 19 ביוני 2014

מסכים, יש צוות שידור טוב מאוד וצוות סביר, זה ממש לא מובן מאליו.

לגבי הפנדל: זווית מצוינת שמראה בדיוק מה קרה שם- דייגו קוסטה שלח את הרגל אחורה והצידה כדי "להיתקע" בשחקן שגולש לידו ולגרום לזה להיראות כאילו הגלישה היא זו שגרמה לתנועה הלא טבעית שלו בזמן שהיא לא. הוא לגמרי זה שיזם את המגע. זאת בדיוק הזווית שצריך להראות בנכסים של שופטים כדוגמא למה שאסור לשרוק עליו לפנדל. אותי הדברים האלה יותר מעצבנים מהתחזות סטנדרטית.

אדם בן דוד 19 ביוני 2014

צודק. צודק צודק.
גרנט מעשיר את הצפיה.
בסטנדרטים של שידורי הכדורגל בארץ, למדנו להסתפק בצוות של מפריע. אבל גרנט אשכרא פותח לי את העיניים לדברים שלא שמתי אליהם לב.
לגבי א' את דDנ-
אני חושב שבמקום למנוע מאסירי החמאס לצפות במונדיאל, יש להשמיע להם את שידורי הצוות הזה- בלי תמונה.
ככה הם כל הזמן ישארו במתח מה קרה ואיך זה שריאל משחקת במונדיאל והאם אדוארדו ביטל את האזרחות הקרואטית וחזר לברזיל :)

שחר ד. 19 ביוני 2014

שלושת הפרשנים של המונדיאל (גרנט, איווניר ולחמן) יותר מבסדר. לשלושתם יש את הבעיות שלהם (אצל לחמן יש הרגשה שהוא צועק כל המשחק, לאיווניר יש תחושת אדונות והוא כועס כשלא קורה על המגרש את מה שהוא חשב שצריך לקרות ולגבי גרנט התייחסת).
אבל את החלק הכי חשוב בעבודת הפרשן – לתת ערך מוסף – שלושתם עושים בלי יוצא מן הכלל.
רק חבל שאף אחד מהם לא יפרשן את הגמר…

לגבי אינשטיין – אחת מביקורות שידורי הספורט הראשונות שקראתי אי פעם היתה של אמיר פלג ב-98 (לפני שהשתן עלה לו לראש) בה המליץ לא ללכת למקרר בזמן שידור של אינשטיין:
"יש סכנה תמידית שתפיל את מה שאתה מחזיק ביד בריצה לטלויזיה אחרי שחשבת שנכבש גול, רק כדי לגלות שהכדור יצא לחוץ באמצע המגרש"…

כסיפוביץ 19 ביוני 2014

נהדר ונכון!

אני גם בדעה שנוימן וארבל זו כבר קריקטורה בשידור.
אין מה לכעוס..

גל ד 19 ביוני 2014

דווקא יחסי הקח ותן האלה בין תכניות הסאטירה לדמויות אותן הן מכסות מכעיס הרבה יותר מאשר האיכות הירודה של צוותי השידור.

פרנסי הערוץ גילו שמשידור גרוע הם יכולים להרוויח פעמיים. פעם אחת בשידור עצמו ופעם שניה ב"בובה של לילה." וזה הכל בגללך. תישרף.

עידוקוליס ליפשיץ 19 ביוני 2014

קצת חבל שלא מצאת מקום להחמיא גם לעמית הורסקי ובמיוחד אייל לחמן. לחמן מפרשן בצורה מקצועית ועניינית, המשחק בין גאנה לארה"ב היה הרבה יותר מעניין בזכותו.

עמית זילברבוש 19 ביוני 2014

הם משדרים מהארץ אז זה דירוג קצת אחר.
אני איתך – גם אני חושב שהם בסדר גמור. מקום שלישי אחרי הצוותים שהזכרתי.

bb 19 ביוני 2014

ללחמן יש ידע אדיר (במיוחד לכדורגל אפריקאי) ובהחלט יש לו פרשנויות מעניינות, אבל הוא חופר!

שי 19 ביוני 2014

המון מהידע המקצועי של אייל לחמן היה מוטעה ולא נכון במהלך השידורים.
דוגמת פנאיוטיס קונה מנבחרת יוון שהוא אמר שהוא צעיר בן 20 שהוא בעצם בן 27 בעוד חודש, טען שבריאן רואיז מקוסטה ריקה משחק בפולהאם שבעצם בעונה האחרונה הוא שיחק באיינדהובן ועוד שגיאות לא מעטות שאיני זוכר כעת.

ליאור 19 ביוני 2014

אף פעם לא הבנתי למה נדב יעקבי נחשב שדר טוב. הוא סבבה בתוכניות פאנל למיניהן, אבל בתור שדר הוא פשוט מזעזע. הוא פשוט מתלהם בלי סוף, יורה קלישאות בשרשרת, אין לו שמץ של חוש הומור… נכון, הוא לא מתבלבל בשמות של שחקנים, ופולט כל מיני פרטי טריויה "מרתקים" מדי פעם – אבל מה כל זה שווה כשהשידורים שלו הם פשוט התלהמות אחת ארוכה?

נדב ליטבק 19 ביוני 2014

מוטי איוניר איום.
אתמול הוא חזר על המשפט הדבילי וחסר הטעם "כשהולך הולך וכשלא הולך לא הולך" לפחות 5 פעמים במהלך המשחק, ובאופן כללי אמר הרבה דברים חסרי טעם ודיבר יותר מדי.
טוב שנדב יעקבי מדי פעם משתיק אותו

סנטה 19 ביוני 2014

אמנם קצת לא קשור אבל קטע מצחיק שנזכרתי בו עכשיו:
במשחק פורטוגל-גרמניה היה קטע שנאני וקונטראו נתקלו אחד בשני ברחבה של גרמניה וביזבזו הזדמנות מצויינת. הפרשן של ITV, ששכחתי כרגע את שמו, ציין בהומור בריטי אופייני שהוא מופתע שנאני לא נפל כדי לסחוט פנדל…

אייל 20 ביוני 2014

ניתוחים טקטיים טובים לא מהארץ אפשר (כרגיל) למצוא ב-http://www.zonalmarking.net

אזי 20 ביוני 2014

אינשטיין את גרנט ויעקובי את איווניר הם אחלה צוותים.
אינשטיין ויעקובי קצת מתלהמים מדי גם כשלא קורה משהו מעניין מאוד, אבל זה משהו שאני עוד מוכן לקבל (אגב, באמת ברמת האנטונצייה, ארבל עולה על שניהם בהרבה).

על ארבל ונוימן נמאס לי לדבר…

Comments closed