איזה מספר אתה, לברון?

פרק חדש באגדה או עוד מהלך יחסי ציבור? אולי לפי מספר הגופייה החדשה של לברון אני אדע.

במילה אחת "וואו" בשתי מילים "וואו שיגעון".

ואחרי שהסדרתי קצת את הנשימה ניסיתי לסדר קצת את כל המחשבות שמתרוצצות בראש בשעות האחרונות מאז שלברון הדהים אותנו והתחיל עוד פרק בקלאסיקה הרשומה על שמו. הקלאסיקה שעדיין צריכה להתיר לנו את הקשרים הסבוכים בשאלה – מי אתה לברון ג'יימס? אישיות גדולה ועגולה, שעברה שינוי ובאה להשיג תיקון, או מכונת יחסי ציבור משומנת שרק מחפשת סוף הוליוודי כדי להעצים את המורשת?

מאז היוודע הידיעה שהקפיצה את עולם הספורט הרשת שוברת שיאים באיזכורי המעבר של לברון. וכמובן, ברוח הימים, בזמן בו לכל אחד יש דעה, החלו להישמע גם פרשנויות מכל עבר. נימוקים והסברים לכל צד.

מצד אחד הרומנטיקנים שמצביעים על שינוי הדרמטי שעבר לברון מאז עזב את קליבלנד ב-2010. שינוי שמתבטא כבר בדרך בה הודיע על החזרה. לא עוד מסיבות עיתונאים גרנדיוזיות ואגוצנטריות, לא עוד הצהרות בומבסטיות של “not 1 not 2 not 3…”. ממש לא.
הפעם ראינו מכתב שיוצא מהלב ואומר את כל הדברים הנכונים. "עוד לפני שלמישהו בכלל היה אכפת איפה אשחק כדורסל, אני הייתי ילד מצפון מערב אוהיו. שם הלכתי, שם רצתי, שם בכיתי ושם דיממתי". אוהיו זה גדול מכדורסל. לא הבנתי את זה לפני 4 שנים. אני רוצה להוות בשבילם השראה."

ומצד שני מיד עלו גם הקולות הקוראים לא ליפול ברשת יחסי הציבור הטובה בעולם של ה"מלך". שהרי כל מילה שיוצאת לו מהפה או נכתבת על הדף היא מילה שהרבה יועצים חשבו עליה, תכננו לאן היא תוביל, ותיקנו ושוב תיקנו. אך אין כאן תיקון אמיתי. בסך הכל ניסיון נוסף לבנות מורשת בדרך הוליוודית, אחרי שהבין שבדרך הכדורסל זה לא יעבוד לו.

אוי ואבוי לי. אחרי כל מה שקורה כאן מסביב בארצנו המשוגעת והזועקת בכל יום כל היום, עם הצפת הידע והדעות שניתן לשמוע, ימין ושמאל, שמאל וימין – כל אחת משכנעת מקודמתה, עכשיו אפילו בספורט אני לא מצליח להשתכנע איפה האמת? לאן עוד אדרדר?

*

ההחלטה הקריטית הבאה של לברון צריכה להיות מס' הגופייה החדשה שלו בקליבלנד. החלטה שעל פיה אוכל להבין לאן מועדות דרכיו. לברון יכול להמשיך עם הגופייה שהפכה לסימן ההיכר שלו, ורק שלו, מס' 6. אלא שהגופייה הזאת מסמלת את לברון הישן, “The evil Lebron”.הלברון של "ההחלטה". הלברון של מיאמי. אז הרבה יותר הגיוני לבחור בגופייה המקורית בה התחיל את הקריירה שלו בקליבלנד. מה טבעי מזה? אלא שאי אפשר לשכוח את המספר הסמלי שעל הגופייה הזו, 23, שיזכיר לכולם שלברון מנסה לרדוף אחרי מורשת של מישהו אחר.

אז מה עושים?

אני ממליץ ללברון ללכת דווקא על מס' גופייה שונה. אם דרך חדשה אז דרך חדשה. והמספר אותו אני ממליץ ללברון הוא אותו מספר שמתנוסס על גופייתי בנבחרת De buzzer . המספר של האיש שהלך בדרכו שלו. האיש שלימד את העולם מה זה לעשות טעויות, אבל גם לימד את העולם לשוב ולסלוח. כי לחיות את החיים בדרכך ובניגוד לכללים שמכתיבה החברה זה לא משהו שמתקבל כל כך בקלות. לברון, לך על המספר 91.

Lebron91_smaller

אחרי שבנאום האליפות שלו בשנה שעברה לברון אמר "אני לברון ג'יימס מאקרון אוהיו. אני אפילו לא אמור להיות כאן" ואולי העביר מסר לרבים שמישהו ממקום קטן לא אמור להצליח, יתכן שהפעם הוא יביא תקווה אמיתית לאנשים מאקרון אוהיו, שגם הם יכולים להתחיל לחלום. שגם הם יכולים להיות אלופים.

"בצפון מערב אוהיו שום דבר הוא לא מובן מאליו. את הכל אתה צריך להרוויח. אתה עובד בשביל מה שאתה משיג".

*

ואי אפשר להתייחס לעניין מבלי להזכיר את דיוויד בלאט. תקראו לי פרובנציאלי. בעצם, לא – אתם כבר לא יכולים. כי הסיפור של דיוויד בלאט הוא כבר לא רק שלנו. לא עוד מאמן שמגיע מ"אירופה", בונה לאט ובסבלנות קבוצה צעירה, ומצעיד אותה חזרה לפלייאוף. מעתה אמרו "מאמן המועמדת העיקרית לאליפות".

ממאמן שהעיניים הצופות בו הסתכמו פחות או יותר בתושבי אוהיו ועוד כמה מיבשת אחרת בכלל, למאמן שכל צעד שלו, כל תרגיל שלו, כל חילוקי דעות וכל הפסד יבחנו בזכוכית המגדלת של כל התקשורת העולמית. אין מספיק מילות התפעלות בשביל לתאר את המעבר הזה של דיוויד בלאט בשנה האחרונה.

אז האם ההגעה של לברון טובה לבלאט או מסכנת את הקריירה שלו? האם לא היה עדיף ומתאים לאופי שלו להישאר עם קבוצה צעירה וכמעט נטולת ציפיות, "קבוצה בבנייה", ולהצעיד אותה צעד אחר צעד לעבר שגשוג?
בראייה קרה ועניינית התשובה היא כנראה שיותר מתאימה לו קבוצה בבנייה. אבל השאלה הזו היא אחת שאין בסופה אפילו סימן שאלה. כשנותנים לך הזדמנות כזאת אתה לא אומר לא (לא שמישהו באמת שאל את בלאט). ובוודאי מישהו עם אופי כמו של בלאט הוא לא אחד שיפחד מהאתגר והתחרות.

*

אז לברון חוזר הביתה. ולכו תדעו מי יגיע אחריו – קווין לאב? ריי אלן? וויגינס ישאר או יעבור בטרייד? ומה יהיה לחברו מהטריו דווין וייד והיריבות במזרח כמו שיקגו להגיד בעניין?
הקיץ הזה התחיל כמו קרמבו – הכי מהר שלו ואולי מכאן ילך ויגביר.
כל כך עייפתי מלתמוך בקבוצות שמשחקות נגד השחקן הטוב ביקום, כך שיש הקלה בכך שמהיום הוא תחת מאמן שלא אוכל שלא לרצות בהצלחתו. אבל אם גם וייד יעבור לשיקגו, אצטרך לאהוד שניים ממנוולי מיאמי? הולך להיות לא פשוט. איזה כייף. נו, שיתחיל כבר!

*

אתם מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג לעדכונים על כל מה שחשוב וחשוב עוד יותר, גם בדף הפייסבוק או בטוויטר.

*

המדריך לטרמפיסט ל-NBA – דראפט 2014
יצא קינג?

25 Comments

oded 12 ביולי 2014

בדיוק
הערה קטנה – ממאמן שהעיניים הצופות בו הסתכמו פחות או יותר בתושבי מיאמי ועוד כמה מיליונים ביבשת אחרת – נראה לי שצריך להיות קליבלנד במקום מיאמי

עמית זילברבוש 12 ביולי 2014

צודק, תוקן. תודה.

שי פרנסיסקו 12 ביולי 2014

מנוולי מיאמי… חחח

תכלס, בלי "ההחלטה" הם היו נשארים קבוצה סימפטית

וקטנה:
מעתה הימרו "מאמן המועמדת העיקרית לאליפות".

אימרו כמובן… אלא אם כן אתה חושב ששווה לשים עליהם תכסף?

עמית זילברבוש 12 ביולי 2014

יתכן ואכן שווה לשים עליהם, אבל התיקון כמובן במקומו. תודה.

אלון 12 ביולי 2014

מספר 6 זה סימן ההיכר שלו ורק שלו? יש כמה מספרי 6 בהיסטוריה שיחלקו על זה.

עמית זילברבוש 12 ביולי 2014

לדעתי לא המון, ואף אחד מהם לא בדור הנוכחי.
אני מניח שד"ר ג'יי הכי קרוב לחבר'ה שהזכרת.

,inr 12 ביולי 2014

ביל ראסל

אלון 13 ביולי 2014

אני חושב שגם לברון לא ידע. אחרת הוא לא היה בוחר במספר 6.

מאוריציו 12 ביולי 2014

עמית, בפתיחה תיארת בדיוק כירורגי את תחושותיי בנושא. אז תודה.
אחרי ששקלתי את כל הדעות לכאן ולכאן, הגעתי למסקנה מקורית – אולי זה גם וגם.
גם החלטה קרה, עיסקית ומחושבת להפליא, וגם סיפור יפה, החלטה שהלב תמך בה בנוסף לשכל ושחלק ממה שלברון אמר בא בתורה גולמית ממנו, לפני הליטושים והשיפוצים של היועצים.
הציטוט שהבאת הוא ההוכחה לחלק השני, הקשה הרבה יותר לעיכול: ברגע הכי נרגש שלו הוא זכר את שורשיו ואני זוכר שכשראיתי את זה חשבתי לעצמי שאני חוזה ברגש מאוד אותנטי.

duncan 12 ביולי 2014

האם הוא ייקח מספר חדש בשביל למכור עוד חולצות?

אריאל גרייזס 13 ביולי 2014

נראה לי בכל מקרה הוא ימכור חולצות, כי את החולצות הישנות שלו בקליבלנד שרפו

cookie-monster 12 ביולי 2014

קראתי משהו על זה שהוא חושב שצריך 'להפריש' את מס' 23 בכל הליגה.. ? לא ברור לי איך זה מסתדר עם המספר שלו במיאמי

עמית 12 ביולי 2014

ואם כבר סוף הוליוודי לקדנציה השנייה של לברון, מה יהיה יותר טוב מלקבל בגמר את לא אחרת מאשר האלופה הנוכחית, סן אנטוניו, שטיאטאה (sweeped) את לברון בהופעתו הראשונה בגמר ב-2007?
כי כרגע המצב במערב נראה אפילו קל יותר לספרס…

אנדר 13 ביולי 2014

אחי סחטיין על הפיטשופ, אבל תדע שבסוף עליתי על זה שהתמונה מזוייפת!

עמית זילברבוש 13 ביולי 2014

גשש בלש שכמותך.

אורן 13 ביולי 2014

איך הגעת דווקא ל-91? איך נקבעים מספרי החולצות בדה-באזר? והאם זה אך מקרה שדורפן הוא הכוכב היצירתי שלובש את המספר 10?

קוצו של יוד 13 ביולי 2014

חביבי, לא כל microsoft paint הוא פוטושופ.

עמית זילברבוש 13 ביולי 2014

יותר ממוזמן/ת לנדב את שרותך כפוטושופיסט של דה באזר.

אלון רייכמן 13 ביולי 2014

אחלה זוית. בהחלט מעניין.

7even 13 ביולי 2014

ההחלטה של לברון שמה לדעתי לחץ עצום על בלאט.
מאחד שציפו ממנו לבוא ולהחזיר את קליבלנד לטופ של המזרח לאט לאט,
תוך כדי הצורה שבלאט אוהב – עם בנייה, וקבוצה בצלמו,
הוא פתאום נדרש להביא אליפות כמעט במיידי, או לפחות הגעה לפיינלס והופעה סבירה.

כל דבר פחות מכך, והמאמנים המנוסים ב NBA כבר אורבים מאחור
ולא רואה איך בלאט שורד שם עונה שנייה.

כאמור, אלא אם זה נגמר בפיינלס, לכל הפחות

עמית זילברבוש 13 ביולי 2014

מצד אחד אני מסכים.
אבל כמה יותר לחץ יכול להיות שם מאשר במכבי…?
המאמנים אכן אורבים והסבלנות של קליבלנד תבחן בוודאי, אבל אני באמת לא חושב שפיינלס זה תנאי הכרחי להמשך לעונה שנייה. אני מקווה שהם יותר חכמים מזה.
יש שם קבוצה מצוינת, ועם לאב יגיע אז בכלל – אבל זו עדיין לברון ועוד חבורת אנשים שלא יודעים בכלל מה זה פלייאוף. לצפות מכאלה להגיע לפיינלס ואם לא אז להגדיר זאת ככישלון זה פשוט לא רציני.

7even 13 ביולי 2014

עמית, באמת הגדרת עכשיו לחץ וציפיות עבור קבוצה שלברון משחק בה מול קבוצה כמו מכבי? לא באמת נו…
כמו שתשאל על מי יש יותר לחץ להביא תוצאות – על רונאלדו או על זהבי.

ולנושא עצמו – זה לא חשוב מה אני אגדיר, זה חשוב מה לברון יגדיר, ומגדיר. וזה ברור לכל אחד בעולם שמכיר את לברון יומיים, שכל דבר במזרח הלא כ"כ חזק, זולת פיינלס, יהיה כישלון.
אין מה לעשות, לברון הרגיל את כולם לזה וגם את עצמו ועם השחקנים המשלימים שכנראה יהיו לו שם אין סיבה שהוא לא יעשה את זה.

בלאט מאמן מצויין אבל הוא מגיע עכשיו לאטמוספירה אחרת לחלוטין.
משלמים לבלאט 20 מיליון ל-4 שנים, מנחיתים את לברון, את הבחירה הראשונה בדראפט, ומחתימים מחדש את אחד הרכזים הכי טובים בליגה, וכנראה את ה-4 הכי טו בליגה לא כדי לקבל הדחה בחצי גמר המזרח מול וושינגטון.

כי אם זה קורה, אין, פשוט אין שום סיכוי שבלאט ממשיך לעונה שניה. שכח מזה.

עמית זילברבוש 13 ביולי 2014

7even,
אני לא הייתי שם או שם ככה שהכל תחושות, אבל לדעתי מכבי תל אביב כדורסל זה מועדון עם לחץ ברמות מהגבוהות שיש בספורט.
כמובן שמבחינת מספר העיניים שיסתכלו בזכוכית מגדלת על בלאט ועל התנהלותו, אין כאן השוואה, אבל מבחינת האלמנט של "חובה לנצח כל משחק" ו"הקבוצה של המדינה" – בלאט התנסה כבר בסיר לחץ רציני.

אני בטוח שלברון מגיע לקליבלנד בשביל להביא לה אליפות, אבל הוא מבין שיתכן ומדובר בתהליך וזה לא ריאלי להשיג מה שלא השיג של 7 שנים, תוך שנה אחת בלבד.
ניסיון פלייאוף זה משהו שיותר חשוב מסטטיסטיקה זו או אחרת. וזה כאמור אין לאף אחד שם חוץ ממנו. גם לא לקווין לאב.

אחרי כל זה, עדיין יתכן כמובן שאתה צודק ובלאט לא יסיים אפילו עונה אחת. אי אפשר לדעת. אבל אני לא הייתי מהמר נגדו. הוא כבר הוכיח כמה וכמה פעמים שזה לא משתלם…

7even 13 ביולי 2014

לא מהמר נגד לברון.
להיפך, בתור אוהד מיאמי יותר מ-10 שנים (שלא יחשדו שאני גלורי האנטר) אני מאחל לו הצלחה בכל משחק למעט מול מיאמי.

לברון שחקן עצום.
מבחינתם כמות הדברים שהוא משפיע עליהם במשחק, הגנה והתקפה, לדעתי הוא הגדול אי פעם ב NBA, בדגש על האפקט הזה.

Comments closed