גאון הדור

על עניין אחד לא דובר מספיק: ג'יימס הארדן הוא השחקן המהפכני, החדשני, המקורי ביותר שנראה בליגה 

עבר בדיוק חודש מאז ה-13 בדצמבר אז התפוצץ ג'יימס הארדן עם 50 נק', 11 אסיסטים ו-10 ריבאונדים בניצחון של יוסטון על הלייקרס מאז יצאה יוסטון לריצה של 12-3 כשהארדן במו ידיו מחזיר אותם עמוק לתמונת הביתיות בפלייאוף. רבות דובר ובצדק על הרצף הבלתי נתפס הזה – דובר על משחק הבידודים – יפה או בלתי נסבל, דובר על התקפה של איש אחד, על השלשות, האסיסטטים, ריבוי זריקות העונשין, הסטפ באק, משחק יפה או שעמומון.

על כל זה אני לא מתכוון לכתוב בפוסט הזה. אבל על עניין אחד אני מרגיש שלא דובר מספיק. לא הודגש כהלכה. ועליו אני חושב שחייבים לשים את הזרקור – ג'יימס הארדן הוא השחקן המהפכני, החדשני, המקורי ביותר שנראה בליגה, אולי אי פעם. מעולם, ואני חושב שאי אפשר להגזים עם האמירה הזו, עוד לא היה שחקן שבדרך בה הוא מותח את גבולות החוקים אבל מצליח (ברוב הזמן) לבצע מהלכים שהם בגבולות המותר – שהכריח את קברניטי הליגה לחשוב כל כך הרבה איך to adjust למהלכים שלו.
וכן, רוב רובם של המהלכים שלו הם בגבולות החוקים של הליגה. מיד נרד לכמה דוגמאות.

ישנם לפחות שלושה מהלכים שהארדן משתמש כיום והוא הציג לראשונה בליגה, והביא את הביצוע לידי שלמות ביצוע:
1. סחיטת עבירה בעת החדירה – השימוש בהכנסת הידיים מתחת לידי המגן (שמחוץ לצילינדר) בזמן החדירה ובכך סחיטת עבירת זריקות.

 

2. סחיטת עבירה בזריקת 3 – השחקן המגן מניח את היד על מותן המתקיף, מהלך מקובל בליגה שמקל על המגן להאט את התוקף. הארדן מנצל את הפוזיציה הזאת בשביל לבצע תנועת זריקה לתוך היד המונחת על מותנו ובכך לאלץ את השופטים לשרוק לעבירה לזכותו. עד השנה בדר"כ גם נתנה על המהלך עבירת זריקות. אחרי שינוי שביצעה הליגה עבירה זו נחשבת כיום כעבירה "רגילה".

3. סטפ באק עם צעד 0 – השימוש בצעד 0 הוא נפוץ ב-NBA זה שנים (ואחד הגורמים שנדמה שלעולם לא נשרקים בליגה צעדים בעת חדירה לסל), אבל השימוש בצעד 0 בזמן ה-gather ואז ביצוע ה-step back לזריקת 3 שמאפשר הפרדה משמעותית מהמגן הוא מהלך שהארדן שיכלל.

 

למען הסר ספק וכפי שמוסבר בווידאו המוצרפים, המהלכים האלה הם אכן חוקיים. כלומר השריקות לטובתו לעבירה הן אכן (ברוב המקרים) עבירות, והאי שריקות לצעדים הן אכן (ברוב המקרים, להוציא למשל את המקרה הידוע מול ריקי רוביו ביוטה), אינם צעדים.
עניין נוסף שחשוב לשים אליו לב הוא כמה המהלכים האלה אינם פשוטים ואינם מקריים. הארדן עובד עלייהם באופן קבוע והביא אותם לשלמות. כשסטף קרי למשל ניסה לבצע חיקוי של המהלך הוא אכן ביצע צעדים

כשאני מנסה לחשוב על שחקנים או מאמנים שהביאו שינויים כאלה משמעותיים לליגה, וניצלו את החוקים בשביל להביא יתרון עם מהלכים שלא נראו לפני כן אני מצליח לחשוב על ממש מעט דוגמאות, למשל:
1. עצירת המתפרצות על ידי עבירה במגרש הפתוח – דבר שאילץ את הליגה לשנות את החוקים לגבי עבירות בלתי ספוטיביות.
2. האק א שאק – דבר שהביא שינוי חוקים כמו שינוי העונש על עבירה כשהכדור טרם הוכנס למגרש והחוק לגבי עבירות על שחקן ללא כדור. דון נלסון הוא זה שהשתמש בזה לראשונה.
3. יורוסטפס – המהלך שמנצל את ה"צעד וחצי" המסורתי אבל על ידי שינוי כיוון הצעדים פתח אופציה התקפית חדשה ומעניינת. להבנתי הוא בוצע לראשונה ב-NBA ע"י שארונאס מרצ'ולניס אבל מאנו ג'ינובילי היה זה שהכניס אותו עמוק לתודעה ולשימוש.
אם יש לכם דוגמאות מוצלחות יותר אשמח לשמוע.

*

השימוש במושג "גאון הדור" נעשה פעמים רבות דווקא בנימה צינית שמביעה זלזול במישהו שחושב שהוא יותר חכם מכולם בזמן שלמעשה ההפך הוא הנכון. על אף שכיום אין שום עוררין על יכולותיו של הארדן, ועל סיכוייו לזכות ב-MVP באק טו באק, אני חושב שהאופן שבו שחקן שנותן כאלה הצגות הוא עדיין כל כך שנוי במחלוקת מדגישה כמה המושג הזה רלוונטי עבורו.
אפשר וכדאי להמשיך להתווכח ארוכות על האם המהלכים שמביא הארדן למשחק –  ריבוי זריקות העונשין והבלבול בין מהלך שהוא חוקי לבין מהלך שהוא צעדים, הם טובים או מזיקים לענף.
אבל על דבר אחד לא ניתן להתווכח ורצוי להפנים את גדולתו – ג'יימס הארדן שנה אחר שנה מכניס לליגה מהלכים חדשים ומקוריים פרי מוחו שבאמצעותם הוא ממקסם את יכולותיו, והכל במסגרת החוקים שהליגה מאפשרת. וזה לכשעצמו, ראוי להערכה גדולה.

 

  • הערה חשובה 1 – יתכן שחלק מהמהלכים שציינתי כ"המצאה" של הארדן בוצעו אי פעם לפניו, אבל גם אם אכן יש מקרים כאלה בהיסטוריה, הדגש הוא שהארדן הוא זה שהביא אותם לתודעה ועושה בהם את השימוש המשמעותי ביותר.
  • *הערה חשובה 2 – בעודי מתכנן את הפוסט הזה נתקלתי ב(עוד) וידאו מצויין של Bball Breakdown' מחולק לשני חלקים שמדבר ומדגים היטב חלק גדול מהנושאים שהעלתי כאן. אני חושב שעדיין יש ערך מוסף לפוסט אבל לנוחיותכם שני החלקים:
    חלק א
    חלק ב

*

אם תרצו לשמוע עוד מהבלוג אפשר לעקוב בדף הפייסבוק של "שיימס ברשת" וכן בטוויטר.

*

האם דוראנט צדק או טעה בענק כשהוא נכנס בלברון
מתי נראה אולסטאר של העולם נגד אמריקה? (ויש פודקאסט)

31 Comments

חן הצהוב 14 בינואר 2019

לא מבין, למה אם השחקן התוקף הוא זה שיוזם את המגע עם המגן, נשרקת עברה.
מבין שזה החוק, אבל זה נראה חוק מוזר – השחקן התוקף "נכנס" לתוך המגן, ולא להפך.

Srtest - ארטסט 14 בינואר 2019

כי זה כמו ניצול פרצה בחוק. כמו שאתה יכול להתעלל במישהו ואם הוא לא מתנהג כקאובוי ומייד תוקף בחזרה זו לא הגנה עצמית. הארדן הוא שחקן שמבין את השינוי בחוקים ויודע שאומרים שם לשופטים לא לגנוב את ההצגה ואם אפשר גם להבליט את הכוכב ולתת לו לצעוד אז בכלל מצוין.

באיזשהו אופן, אפילו אצלנו תמיד ביקשו מהשופטים לסגת אחורה ולמעשה אנחנו רואים בליגה וגם ביורוליג את הותיקים עם האישיות השיפוטית פורשים (אהלן למוניקה עוד יתגעגעו אליך שלא לדבר על מישהו כמו קולינה מהצ'מפיונס) ומחליפים אותם רובוטים במן מכונה שיפוטית חובקת כל והארדן מנצל זאת וחותר למגע כברירת מחדל ראשונית ללא הפסקה ומאתגר שופטים שהולכים עם הכלל היבש.

עובר אורח 14 בינואר 2019

למוניקה הוא אישיות שיפוטית שעוד יתגעגעו אליה? אתה רציני? שופט הזוי. אני בטח לא אתגעגע לכל מיני שריקות הזויות שהוא היה מביא מהבית ומשחקי אגו – הבן אדם חשב שהוא מרכז ההצגה

7even 14 בינואר 2019

אני מתגעגע לתקופה שיו"ר הקבוצה הבכירה בישראל גם היה במשך עשרות שנים סגן יו"ר איגוד השופטים.
פעם לשופטים היתה אג'דה ברורה! אמרו להם משהו, הם חשבו(איתו), התייעצו(איתו), ואז עשו!
היום הם חושבים עצמאית רחמנא ליצלן, אבל הוא תמיד יכול לחזור לעמדה ולגרום להם לחזור לאג'נדה

Srtest - ארטסט 14 בינואר 2019

אה אז זה מה שקורה להם עם הארדן הם חושבים. תודיע לי רק מתי הם מסיימים לחשוב.

יואב דובינסקי 14 בינואר 2019

אחלה פוסט. שחקן בלתי נסבל בעיני.

דוד 14 בינואר 2019

בקטע של סחיטת עבירת זריקה באמצעות הכנסת היד אל בין ידי המגן יש משהו כל כך מגעיל ולא נעים לעין, שצריך להעריך את הארדן על עצם המוכנות שלו לשחק בצורה בלתי אסתטית (זה מה שהופך משחק של 30 נק' ל-40 נק').
משהו נוסף: הזריקה שלו מרחוק. אחד מגדולי קלעי השלשות בכל הזמנים. והוא משפר את זה באופן עקיב בכל עונה.

ישי 14 בינואר 2019

פוסט מעולה. אולי הכי טוב שקראתי כאן.
תודה!

dk 14 בינואר 2019

ממש נהנתי לקרוא, תודה!

7even 14 בינואר 2019

הארדן מדהים, לא זוכר שחקן שהפך את צבירת הנקודות בקבלנות למשהו יומיומי, בעיקר מהקו.
הוא גם אצלי בפנטזי אז אני בכלל נהנה (למעט החוזים מהשדה אבל נחליק לו).

יכולת אישית בצד…יוסטון היא פשוט קבוצה בלתי ניתנת לצפיה, מצטער.
אחד על אחד ועוד אחד על אחד, וכשכריס פול יחזור גם הוא יעשה 1 על 1.
כמעט שום מהלך קבוצתי, כמעט ללא אסיסטים (לדעתי בוטום 3 בליגה, לא בדקתי), ומסירות הן רק כי חייבים.
לוידע מה לומר…שנה שעברה זה אפילו עבד מצויין גם בפלייאוף ועוד מול הווריירס האימתניים,
כך שאפילו לסטיב קר לא היתה תשובה לסוג כדורסל הבידודים הזה.
זה משהו שנשמע מעט הזוי – (לא לדעת להתמודד עםפ בידודים בפלייאוף? כשאתה פוגש את אותה קבוצה 7 פעמים ב-14 יום?.
אבל אז כריס פול נפצע משחק הבידודים המשיך, אבל רק עם שחקן אחד במקום 2. והלכה אפשרות לטבעת.
אה וגם היה שם איזה 0 מ27 מהשלוש ברצף.

אז זה כדורסל חדשני אבל מכוער. רוצה לשחק ככה? תתחיל בדקה ה-40. למה מהדקה הראשונה?

פרקש 14 בינואר 2019

שמע נראה לי זה קצת יומרני לומר שהארדן הוא השחקן הכי מהפכני וחדשני בליגה שיחד איתו משחק סטף קרי. עזוב אי פעם (בכלל לא לעניין). נכון הוא חדשני בלמצוא דרכים להגיע לקו ואין ספק שהוא סקורר חולני. ככה או ככה לדעתי הוא לא יותר מכרמלו משופר שגם יודע למסור קצת. לא רואה אותו בחיים זוכה באליפות בתור הסופרסטאר הראשי.
לעומת המהפכה והחדשנות שקרי לא רק הביא לפרקט בעצמו אלא לכל הליגה (לא רואה את הליגה מחקה את הארדן בניסיונות סחיטה האלה מקסימום יש קצת יותר שחקנים שהולכים על סטפ בק) אין בכלל מה להשוות בין שניהם מבחינת מהפכנות והחדשנות.

אדם 14 בינואר 2019

אני דווקא חושב שהכביכול מהפכה של סטף היא מהפכת האנליטיקס שסטף הוא הביטוי המושלם שלה. הסטפ בק לדעתי הולך להיות היורו סטפ החדש והמון הולכים להשתמש בו עד שיבינו בליגה שזה צעדים (מה שאומר שהוא ישאר לנצח).

זילברבוש 14 בינואר 2019

אני חושב שהבהרתי את זה בפוסט עצמו אבל אם לא אנסה שוב – הדגש כאן הוא לא "מהפכני" באופן של יכולת אישית מיוחדת שהביא (סטף – קולע טוב מכולם, וממרחקים משוגעים – לא הביא משהו שלא הכירו) או של סיגנצ'ר מוב שניסו לחקות (קארים, אייברסון, נוביצקי וכו').
הדגש בפוסט על מהפכני מבחינת מתיחת החוקים והדרך בה הליגה חייבת להגיב ולעשות התאמות כדי להתמודד עם האופן בו הוא "מנצל" את החוקים הקיימים (הסטפ באק זו דוגמא מצויינת שנראה מה יעשו לגביה, והנסיון סחיטת עבירה ל-3 זריקות זו דוגמא מצויינת שכבר ראינו איך שינו את החוק במיוחד בגלל הארדן).

פרקש 14 בינואר 2019

אוקיי אני מבין את הנקודה. בכל זאת לדעתי סטף כן הביא משהו שלא הכירו וזאת המהפכנות שלו. לפניו אף אחד לא דמיין בכלל שזריקה ממרחק כל כך גדול תהיה לגיטימית בליגה ותראה איך עכשיו השחקנים הכי טובים בעולם עולים לזריקות ממטר וחצי לפני השלוש כמעט כל משחק (לברון הארדן דוראנט).
חוץ מזה שהמהפכה שסטף הביא בנתה את אחת הקבוצות הטובות בכל הזמנים(אם לא הכי) ודומיננטיות כמעט חסרת תקדים.
נכון הארדן מהפכן לגבי החוקים אבל בסופו של יום זה מקדם אותו רק סטטיסטית ולא גורם לשאר הקבוצות לשנות את המשחק שלהם

הברזיליאני 15 בינואר 2019

אם אני לא טועה, קובי המציא והפיץ את העבירה "בזריקה". הארדן פשוט מעיף שלשות, אז זה קורה יותר. בטח לא מהפכה שהוא הנהיג.

ארז 14 בינואר 2019

מעולה שיימוס.
שוב, חסרת…
מבין ומקבל כמעט כל מה שאמרת, לא מסוגל לראות אותו.

יניב 14 בינואר 2019

אני לא הייתי קורא לו מהפכני אלא ייחודי. יש הרבה שחקנים שהציגו חידושים במשחק גם אם לא המציאו אותם. מה עם ג'אבר והסקייהוק? קרוס אובר ואייברסון? השאלה היא כמה הם משפיעים על הצורה שאחרים משחקים. האם עוד שחקנים ישחקו כמו הארדן? קשה להאמין כי אין להם את הכשרון שלו.

וחוץ מזה, כדי להיות ממש מהפכני חשוב לא להסריח בפלייאוף.

זילברבוש 14 בינואר 2019

הגבתי למעלה לפרקש ואדם והתייחסתי גם לנושא שהעלת בתגובה הזאת.

Srtest - ארטסט 14 בינואר 2019

אגב, מהלילה:

James Harden goes 1-for-17 from 3, becoming the first player in NBA history to attempt that many and make 1 or fewer.

בכל זאת הגיע ל-38 נקודות. איך? 15/16 מהקו. מזל שיש חוקים אצל המקצוענים כי בשכונה היו מוציאים אותו על בכיינות. פאקינג זרק 17 שלשות ושם אחת. אייברסון לעניים (לפחות אייברסון סחב לבדו חבורת נגרים לגמר הליגה).

זינק 14 בינואר 2019

אפשר לא לאהוב אותו (ואני לא), אבל לנתח אותו לפי משחק אחד זו בדיחה.
האיש זורק בממוצע 12 שלשות וקולע ב 38%.
תוסיף לזה כמעט 9 אסיסטים למשחק ו 6 ריבאונדים.
יש לי תחושה שכל קבוצה בנבא הייתה שמחה לקבל כזה אייברסון לעניים.

Srtest - ארטסט 14 בינואר 2019

ברור. כל קבוצה בליגה אוהבת למכור מוצרים ולכן יש הארדן ויש ווסטברוק שהוא בסדר לגמרי עם טריפל-דאבל של 3 מ- 20 מהשדה. בין ווסטברוק להארדן אפשר אולי להבין את דוראנט. מי שנקלע ליום של 1 מ – 10 מהשדה לא ממשיך לזרוק אולי מחפש לעשות דברים אחרים (בין אם אינדיבידואליים ובין אם קבוצתיים). לקבוצה שלי בפנטזי שאני לא עושה, הייתי לוקח את ג'ינובילי כל יום בשנה על פני הארדן כי הפנטזי שלי מבוסס על שחקן שהיתה לו השפעה מכרעת על הליגה, הקבוצה תוך כדי הבלטת הגאוניות שלו, במשחק שמשחקים אותו 5 על 5.

איציק 15 בינואר 2019

ותוסיף כמעט 6 איבודים.

דורפן 14 בינואר 2019

הכל נכון אבל:
1. שחקן משעמם ביותר שלא מביא תרומה איכותית למשחק.
2. אתה לא באמת מביא שינוי לכדורסל עד שזה לא הופך לכדורסל מנצח. הקבוצה שלו בירידה העונה.
3. את הביטוי גאון הדור – כלומר הכדורסלן החכם ביותר -אסור לתת כרגע לשום שחקן מלבד יוקיץ

איציק 15 בינואר 2019

אם רבים ילכו אחריו אז הוא יביא שינוי גם אם זה לא מכדורסל מנצח. מקווה שיישאר לבד בתחום.
לגבי יוקיץ', גאון, פשוט כמה רמות מעל כולם בהבנת המשחק. חבל שהתנועה שלא כל כך מגושמת ולא אתלטית, ועדיין תענוג.

אמי 14 בינואר 2019

ממש חבל שאתה לא כותב יותר!

איברה 14 בינואר 2019

פוסט נהדר, תודה!
וגם בעיני הוא בלתי נסבל ומרשים

S&M 14 בינואר 2019

הכל נכון, הוא שחקן גדול, אבל אני לא סובל שחקנים מתחזים. לא יכול לסבול את תכסיסי סחיטת העבירה. המון פעמים הוא דוחף את היד בכוונה ונועל אותה כך שהמגן נכפה לעשות עבירה למרות שהוא מנסה לברוח. המגן הופך לקרבן!
זה מגעיל. והפוזה הזו של זריקת הראש אחורה, הנפת הידיים כאילו ירו בו. תיאטרלי.
בול כמו ניימר. אין מחלוקת שניימר שחקן גדול, אבל כולם נגעלים מההצגות ומחוסר ההגינות שלו. כך בדיוק אני מרגיש עם הארדן.
רק הקטע הזה. בכל השאר, הצעד אחורה, גאוני; יכולת העצירה וההאטה שלו, פנטסטי; הכדרור; האחד על אחד, וואו; הקליעה, אדיר. רק שיפסיק להתחזות, ואהיה המצביע הראשון לטובתו.

ק. 15 בינואר 2019

מסכים עם כל מילה.
בנוסף על כך שהוא חור הגנתי.
MVP לא חייב להיות גם שחקן ההגנה של השנה אבל שיהיה סביר

בלייק 15 בינואר 2019

שינו כמה וכמה חוקים בגלל צ'מברליין ושאק

איציק 15 בינואר 2019

אני חושב שהארדן הוא שחקן התקפה ענק, בטח השחקן הלא אסטטי (ואפילו אנטי אסטטי) הכי טוב שהיה. ואחרי כל זאת, הוא מעודד אנטי משחק (וזה בסדר מבחינתו כי הוא משיג את מה שהוא רוצה), הוא מעודד התנהגות שהיא נגד רוח המשחק, והליגה משתפת איתו פעולה. הוא מבחינתו צודק לחלוטין אבל הליגה חולה, מקבלי ההחלטות. בדרך כלל שינוי חוקים או מתיחת הגבולות הם כדי לשפר את המשחק, וכן זה הפוך, כדי להגעיל אותו. סחיטת עברות שלו בהכנסת היד לתוך היריב בשיפוט נורמלי בחוקה הקיימת בהחלט יכולה להיחשב כלא עברה וברבים מהמקרים עברת תוקף כיוון שהחוק לא דורש בדיוק את הצילינדר כאשר יש תנוע של שני שחקנים (להבדיל מקפיצה לחסימה) אלה, להבנתי, אי כניסה של אחד לתוך תחונו של השני. שניהם דוחפים ידיים, כאשר המגן בתנועה טבעית והתוקף כנגד הטבע. זריקת הראש לאחור כאילו קיבל אגרוף בכלל יכול לזכות בטכנית על התחזות במקום עברה לזכותו. הצעד הכפול לאחור שמותר רק ב-NBA הוא עוד ביזיון ובכלל עניין הצעדים הלא חוקיים הוא לא סיבה מספקת לשרוק פעמים רבות.
לסיכום, הארדן צודק כי החוקה מותחת בשבילו את הגבולות. הליגה נפגעת ממתיחה זו. זו כמובן לא הפגיעה היחידה. גם החוקים שמסרסים הגנות כמעט לחלוטין הופכות את המשחק ללא מעניין ומאפשרים להארדן ורבים אחרים להפציץ בלי הכרה. מזמן לא ראינו אינפלציה כזו של קלעים מטורפים עם הגנות לא הגנות.

Srtest - ארטסט 15 בינואר 2019

הארדן הבין שבשביל לשחק את המשחק שלו שבו הוא מיידה שלשות בלי הכרה הוא צריך תעודת ביטוח ואז הוא הבין גם שבכדורסל של האנביאיי כיום הוא לא חייב לגבור על השומר שלו ומספיק שיגבור על השיפוט. הקטע עם הפלופ בכל זאת לא התחיל ולא נגמר אצלו ואם מדובר בטכנית אז שיתנו לכולם. אצלו אולי יש פיתוח של שרשרת של מיני-פלופים. הסיפור שלו לגבי האופן שבו הוא נכנס לשטח המחייה של המגן, באותה מידה שמקשה על שיפוט אובייקטיבי (שלא מעוניין לרוץ למצלמות על כל פאול) הוא גם דורש אקטיביזם שיפוטי והמדיניות לגבי השופטים היא ההפך המוחלט. הוא מכניס מימד של משחק נגד חוקי המשחק והדבר דורש אומץ מטעם הליגה בעלת הנטייה לרכב על טרנדים פופולריים וכוכבי-על עם יכולות כמו שלו.

Comments closed