עונת המלפפונים 44: כסף או נבחרת – תמיד חייבים לבחור?

כסף או נבחרת? האם אדלשטייין באמת חייב להחליט?

מאמן או פרשן. חייב להחליט?
מאמן או פרשן. חייב להחליט?

ארז אדלשטיין הוא מאמן נבחרת ישראל. ארז אדלשטיין הוא הפרשן החדש של ערוץ הספורט לענייני כדורסל ישראלי. המאמן הלאומי הוא גם הפרשן הלאומי.

"זה נשמע לכם סותר אבל זה…לא".

בימים האחרונים, מאז נודע שארז אדלשטיין יהיה אחד מפרשני ערוץ הספורט לכדורסל ישראלי וחבר קבוע בפאנל התכנית "חמישיות", התעוררה ביקורת חריפה כלפי אדלשטיין, הערוץ ואיגוד הכדורסל שמאפשר שדבר כזה יקרה.
"העובדה שמאמן הנבחרת יפרשן, ינתח, יבקר או יחמיא לשחקניו במשחקי הליגה הוא לא פחות מהזוי. בעיית אתיקה קשה." כך פסקו מכל עבר. האמנם?

בתור מי שרק לא מזמן המליץ באופן חד משמעי על שיבוצו של הג'ינג'י כפרשן המוביל, הייתי חייב לצאת ולבדוק האם המינוי של ארז כפרשן הוא אכן "Big No No" או שאולי כדאי להסתכל על הדברים בצורה קצת יותר פתוחה.

ראשית כדאי לעשות סדר. באופן רשמי אדלשטיין כרגע הוא לא מאמן נבחרת ישראל, שכן החוזה מול המאמן הוא לשלושה חודשים ופג אחרי משחקי מוקדמות אליפות אירופה, באוגוסט האחרון. עם זאת, מדובר בבירוקרטיה בלבד, שכן לאף אחד אין ספק שארז יהיה המאמן גם באליפות אירופה שתתחיל בספטמבר 2015. ובכל זאת, למען הרשמיות, עד אז הוא לא תחת חוזה ולא מקבל משכורת מהאיגוד.

שלמה מן מהעין השביעית תהה איך לא הוצע תפקיד דומה למאמן המקביל מהכדורגל, אלי גוטמן. אז אולי באמת הגיע הזמן להפנים שתפקידי המאמנים הלאומיים בכדורסל ובכדורגל לא ממש דומים. בעוד בכדורגל הקמפיין מתפרש על פני יותר משנה תמימה, בכדורסל מדובר על פרקי זמן מאד מסויימים בשנה, שביניהם אין ממש תעסוקה במסגרת הנבחרות. זו גם הסיבה ששכרו של אלי גוטמן מוערך במעל 1.2 מליון שקל לשנה בעוד שכרו של מאמן הכדורסל נמוך בהרבה.

באתר "וואלה!" היו נסערים לא פחות. "…הוא ינתח שחקנים שלו, יבקר חניכים שלו, יחמיא למוזמנים הבאים שלו, ולכו תדעו, עוד יסגור חשבון עם שחקנים שלא נענו להוראות שלו. או סתם – מורן רוט."
אבל למה צריך להיות מאמן נבחרת כדי להחמיא או לבקר באינטרסנטיות? כשגור שלף מחמיא להפועל תל אביב זה בגלל שהקבוצה אכן טובה, או בגלל שלאח שלו יש תפקיד בכיר בקבוצה? כשפיני גרשון יורד על קבוצתו של שרון דרוקר, זו ביקורת עניינית, או אולי קשורה לעובדה שפיני חושב שהאחרון ניסה לחטוף לו את תפקיד המאמן הראשי עוד כשהיה עוזרו במכבי?
רוצה לומר, בשביל לקחת צד ולהיות מוטה, אפשר להיות בכל תפקיד. אני לא חושב שכובעו כמאמן נבחרת משפיע יותר. אם כבר, דווקא אדלשטיין הראה בעבר שהוא יודע להיות ענייני ולהגיד את מה שהוא חושב.

ארז אדלשטיין הוא איש כדורסל וזה מה שהוא יודע לעשות. אם הנסיבות לא מאפשרות לו להתפרנס מאימון הנבחרת, קשה לי להבין איך אפשר לבוא אליו בטענות כשהוא מחפש דרכים אחרות לעשות זאת. אח"כ אנחנו תוהים למה המאמנים הטובים ביותר לא רוצים לקחת את התפקיד החשוב הזה.

*

אם נבחן את הסיטואציה מכיוונו של ערוץ הספורט, אין חדש תחת השמש. בערוץ שבו מפרשן סוכן שחקנים המחמיא לשחקנים תחת יצוגו בשידור, כבר אין הרבה ציפיות ממילא. במקום בו יושב אלי אוחנה, מאמן נבחרת הנוער ועובד ההתאחדות בכדורגל ולוקח צד קבוע כסנגורו של יו"ר ההתאחדות שהוא גם במקרה הבוס שלו, אין הרבה מקום להפתעות.
אבל אם כבר ממילא התרגלנו לכך שזה המצב, דווקא הבחירה באדלשטיין נשמעת לי מהפחות גרועות. מבחינתם, הוא האיש הכי מתאים לתפקיד מבחינה מקצועית- איש טלויזיה מצוין שעל ההבנה שלו בכדורסל בטח שאין עוררין.
אגב, אדלשטיין אפילו לא מהווה תקדים במובן הזה. אני לא זוכר כזו ביקורת נוקבת על צביקה שרף בזמנו. מעניין למה?

*

אם יש גוף אחד שאליו הייתי מפנה את חיצי האשמה בסיטואציה שנוצרה זהו איגוד הכדורסל שמוריד ומקטין את תפקיד המאמן הלאומי על ידי חוזים קצרי טווח ונמוכי משכורת.
מצד שני, הרי אם היו נותנים למאמן שכר שנתי גבוה לכולם היתה ביקורת לא פחות חמורה. "למה שמאמן שעובד אולי 150 ימים בשנה, משתכר על גבי משלם המיסים סכומי עתק"? הרי אנחנו תמיד נמצא על מה לקטר, לא?
מה שכן, כדי למצוא ישועה לפלונטר יכלו לחשוב על דרכים קצת יותר יצירתיות. למשל עבודה של ארז עם נבחרות הנוער בשוטף, אירגון הרצאות בפני גופים שונים או ניהול פן נוסף בכדורסל הישראלי.
אבל מדובר באיגוד הכדורסל. אם אפשר לעשות משהו בדרך עקומה, הפ כבר ימצאו את הדרך הזו.

*

אני מבקש להבהיר שלא יובן לא נכון – אני גם רואה בעיתיות בעובדה שמאמן הנבחרת הוא גם פרשן בתקשורת. בתור פרשן מצופה ממנו פעמים רבות לבקר שופטים ויותר מזה, לבקר התנהלות כזו או אחרת של האיגוד. בהיבטים האלו ניגודי העניינים הם בולטים ויהוו אתגר לא פשוט לפרשן/מאמן.
עם זאת, דווקא אדלשטיין שהכנות שלו וחוסר הפוליטיקאיות היו לו לרועץ לעיתים לאורך הקריירה, יכול להיות האיש שיתגבר על המוקשים האלו בצורה טובה ומקצועית. במדינה הקטנה שלנו, בה כולם מכירים את כולם ולכל אחד יש את המועדפים עליו ואלו שהוא פחות מחבב, למצוא אנשי תקשורת חסרי אינטרסים זה כמעט בלתי אפשרי.
אז אם כבר ממילא נידונו לפרשנות שאינה נטולת פניות, לפחות מבחינתנו הצופים זכינו לפרשן מצויין. לטעמי, זה בלבד שווה את המחיר.

אז מה דעתכם, האם הביקורת החמורה על אדלשטיין וערוץ הספורט היא חד משמעית, או שאולי גם גופי התקשורת המבקרים מעדיפים לראות רק צד אחד של המטבע?

*

לעידכונים, ציוצים ועוד פעלים מוזרים הקשורים לתקשורת הספורט ועוד, אתם מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג גם בדף הפייסבוק או בטוויטר.

*

במקום בו לא מוותרים (סיכום המשחק סרביה-אלבניה)
על טובים וטובים יותר

39 Comments

אודי 16 באוקטובר 2014

אני חושב שמה שרשמת זו הנקודת הסתכלות הכי מפוכחת שהייתה על הנושא בשבוע האחרון. זה מזכיר לי איזה משפט של שופט אמריקאי שפסל איזה סל אחרי ששחקן נשען על הקרש בזמן שהטביע. "אני לא יודע מה בדיוק היה לא בסדר בסל, אבל זה נראה לי לא חוקי" או משהו כזה.

קפטן קוקי 16 באוקטובר 2014

מסכים לחלוטין.
דווקא אדלשטיין, ממה ששמעתי עד כה וגם ממה שאני מכיר ויודע על האיש, הוא לא אינטרסנט.
וואלה הפכו את זה לעניין יותר חמור מפרשנותו של אבי נמני, אבל בעוד שנמני מנצל את הפרשנות שלו בשביל כסף – גם בגלל האופי שלו וגם מעצם היותו סוכן שחקנים – האינטרס של אדלשטיין הוא הכדורסל הישראלי.
לא ניתמם, ברור שגם לאדלשטיין יש ויהיו אינטרסים, אבל מצד שני, למי לא? כמאמן הנבחרת אדלשטיין יכול להאמין בשחקנים מסוימים או לחבב יותר או פחות שחקן כזה או אחר, אבל בסופו של דבר מטרתו היא להצליח בתור מאמן הנבחרת. בניגוד לסוכני שחקנים האינטרס פה (אם קיים) הוא סמוי ולא גלוי. בעיני זה תקין לגמרי, ואפילו לא במיוחד מסריח. בטח ביחס למצב הקיים ולכל פרשן אחר.
עצם העובדה שהם מניחים שהפרשנות שלו תהיה מוטה לצד כלשהו מעידה לאן הגענו בעצם. וזה הדבר המבאס העיקרי פה.

Luke 16 באוקטובר 2014

עצם העובדה שלעומת האינטרסים והפרשנות הנגועה שיש לנו פה דבר כזה נראה תקין רק מעיד על המצב שלנו.

כשהתקשורת פה כל כך מסרחיה, ניחוח לא נעים גמו המינוי הזה מרגיש במו בושם.

Luke 16 באוקטובר 2014

מסריחה וכמו

אריאל גרייזס 16 באוקטובר 2014

למה לאדלשטיין בעצם אין קבוצה בעונה הסדירה? זה לא שיש לו עבודה בתור מאמן נבחרת במשך העונה. פעם זה היה מאוד מקובל

פה איתמר 16 באוקטובר 2014

אני חושב שאין לו קבוצה כי הוא לא מצא קבוצה בכירה שתרצה לשכור את שירותיו.

איציק 16 באוקטובר 2014

אני לא בטוח אבל נדמה לי שאיגוד העקום שלנו אאסור לו לפי החוזה לאמן קבוצה למרות שבעצם הוא לא מועסק במשך השנה. ואולי אני טועה.

יוני 19 באוקטובר 2014

הוא אמר מפורשות שהוא רוצה להתרכז בנבחרת ולכן עוזב את הפועל ת"א. באמת נראה לך שהפועל לא רצו שימשיך?
ואגב מה יותר אינטרסנטי מאשר לאמן קבוצה ונבחרת גם יחד? יזמן את השחקנים תחתיו או לא? יעלה אותם לשחק או לא? יריץ אותם בנבחרת כדי שיגעו מוכנים לליגה אולי ישתף אותם כדי להעלות את ערך המכירה שלהם וכו' וכו' וכו'.
רק תדפדף לכמה פוסטים בנושא נבחרת ישראל בכדורגל ותראה מה עושים לגוטמן 3 שנים אחרי שעזב את הפועל וכשהוא לא קשור איליה כבר בכלל…

יוסי מהאבטיחים 16 באוקטובר 2014

כבר בגדר הכרח?
חוסר פניות הוא כזה, בלי קשר למי הפיגורות מאחוריו. מאמן נבחרת שמפרשן את הליגה זה רע במקרה הטוב ומשחית במקרה הרע. חסרה לארז עבודה? שיפרשן NBA, יורוליג, או שילך להיות מורה לספורט. אבל בחייאת, זה שהוא פרשן מעניין ומאמן מצויין לא מכשיר את השרץ.
נראה שקל מאד לספק תירוצים למה כן, וארז הוא בכלל אדם אמין, ובכל אשם האיגוד הרקוב. הכל גם נכון, אבל אי אפשר לעשות איפה ואיפה רק כי אנחנו אוהבים את ארז. מאמן לאומי לא צריך להחמיא לשחקן שלו ולחבוט באחר בשידור חי. זה פתח לצרות

יוסי מהאבטיחים 16 באוקטובר 2014

נקטע החלק הראשון של התגובה שאמר שהטור מריח מאיפה ואיפה. בנמני ושרף קל לחבוט ולהלל את אדלשטיין זה הבון טון בשנה האחרונה, אבל הכל אותו דבר. מישהו שלוקח על עצמו תפקיד שמעמיד אותו בניגוד עניינים חריף רק כדי לקדם אינטרס אישי שלו.

עמית זילברבוש 17 באוקטובר 2014

יוסי,
אני אשמח אם תרחיב למה אתה רואה כאן איפה ואיפה? למה לדעתך קל יותר "לחבוט" בנימני ושרף, מאשר באדלשטיין? למה "מאמן נבחרת שמפרשן את הליגה זה רע במקרה הטוב ומשחית במקרה הרע"

בכל מקרה, אני לא לא חושב ככה – לגבי השניים שציינת, הם נתנו כבר לא מעט סיבות ספציפיות להגיד שפרשנותם אינטרסנטית. לגבי אדלשטיין, אני עוד לא ראיתי כזו.
אולי היותו פרשן היא בעיה פוטנציאלית, כפי שציינתי בטור, אבל לא שמעתי משהו קונקרטי.

יוסי מהאבטיחים 17 באוקטובר 2014

פוטנציאל הוא ממשי שעוד לא קרה…
לא רוצה לשמוע את אדלשטיין מפרשן ולחשוב "למה הוא קרע את זה? למה הוא משבח את ההוא?" יש לו מספיק מיילג' בכדורסל כדי להיות מעורבב, ועכשיו הוא גם נושא משרה.

גל ד 19 באוקטובר 2014

עמית, זה נכון שנמני ושרף כבר נתנוט סיבות לראות בהם אינטרסנטים, וייתכן שארז לעולם לא ייתן. זה לא אומר שהסיטואציה הזו קבילה ברמה עקרונית אולי ארז הוא הכי בעולם, אבל מי אמר שהמאמן הבא של הנבחרת שאולי ירצה גם כן להשלים הכנסה מערוץ הספורט גם יהיה בסדר? אם אתה מוכן לסתום את האף עכשיו, אל תתלונן על הסירחון אחר כך.

Gil - Zimbabwe 16 באוקטובר 2014

The guy have to feed his family….isn't? o

אהד 16 באוקטובר 2014

יתכן והאיגוד אשם, אבל אדלשטיין אשם לא פחות. הוא זה שחתם על חוזה מופרך לשלושה חודשים ולא דרש חוזה ארוך יותר (אפילו בעבודה עם הנוער כמו שהצעת). אי אפשר להכניס את עצמך למצב בעייתי מבחינה כלכלית ואז לטעון שאין לך ברירה..
לגופו של עניין, זה פשוט מרגיש לא טוב. אגב, גם לשחקנים זה בטוח לא נעים. אם הוא יעשה את מלאכתו נאמנה וימתח ביקורת על שחקני הנבחרת, זה בטוח לא ישפר את המורל שלהם – לשמוע את המאמן הלאומי מותח עליהם ביקורת קבל עם ועדה. ואם הוא יעדן את הביקורת, טוב, אז בשביל זה יש לי את גור שלף.

קירון בטון 16 באוקטובר 2014

שאקיל ומג'יק מפרשנים קבוע בESPN למרות שהיו/עדיין בעלי קבוצות.

ולפחות אדלשטיין טוב במה שהוא עושה. גם כפרשן, וגם כמאמן, מה שאי אפשר להגיד על כל שאר כפולי ומשולשי האינטרסים.

אודי 17 באוקטובר 2014

שאקיל בעל קבוצה? לא נראה לי. גם ג'ונסון לא חלק פעיל מהלייקרס. הוא הפנים של קבוצת הבעלים של הדודג'רס.

שחר ד. 17 באוקטובר 2014

שאק מחזיק מניות בסקרמנטו.

גיא זהר 17 באוקטובר 2014

ולמג׳יק למיטב זכרוני אחוזי בעלות זניחים גם בלייקרס. ווולטון פירשן את הבן שלו. לא תקין שם ולא תקין כאן. הסיטואציה שמאמן נבחרת פעיל מפרשן את שחקניו הפוטנציאליים שלו ואת הקולגות שלו מוזרה. מעניין אם קיימת תופעה כזו.

אריאל גרייזס 17 באוקטובר 2014

ואן גנדי לא פרשן את הקבוצה של אח שלו?

משה אהרון 16 באוקטובר 2014

אני לא חושב שזה נכון שאדלשטיין יהיה פרשן, יחד עם זאת עולים שתי נקודות מעניינות. הראשונה היא שאולי תפקיד מאמן נבחרת ישראל כן צריך להיות העסקה ליותר משלושה חודשים ולתת לו סמכויות מעבר לבחירת שחקנים לקראת קמפיין ואימונם. הנקודה השנייה היא תהיה לגבי העיתוי בו בחרו כלי התקשורת להתרעם על העניין פה אחד. הרי עד עכשיו לא נשמע קול כזה חזק בעניינים מסוג זה? מדוע עכשיו כן? במילים אחרות? למי יש פה אינטרס שאדלשטיין לא יהיה פרשן?

משה אהרון 16 באוקטובר 2014

אגב, גארי נוויל הוא עוזר מאמן נבחרת אנגליה ובמקביל משמש כפרשן הראשי של סקיי ספורטס בכדורגל. האם אתה מכיר ביקורת על מהלכים כאלו בתקשורת באנגליה או ארה"ב?

שחר ד. 17 באוקטובר 2014

עמית,
הטענות שמופנות כלפי אדלשטיין מכוונות למטרה אך פוגעות באדם הלא נכון. למיטב ידיעתי אדלשטיין פנה לאיגוד מבעוד מועד, הסביר שזאת פרנסה והוא שוקל לקבל את התפקיד ונתן להם זמן לפתור את הבעיה.

אני לא מאושר, בלשון המעטה, מהסטטוס הזה, אבל האשמה היא כולה של האיגוד שלמרות בעיות התקציב היו יכולים להציע לאדלשטיין את תפקיד המנהל האגף המקצועי, זה שכבר לא נותרו בו אנשים לאחר שכולם עזבו בחודשים האחרונים, אבל הם עסוקים בהתחשבנות ומינויים פוליטיים מול סיעת עוז.

(ועוד תהייה, אולי אנחנו מעלים את הסוגיה הזאת בגלל בעיות היושר של אנשים אחרים בתעשייה, אולי זה דווקא מהלך סביר ואפילו מתבקש במדינות מתוקנות. צריך לבדוק האם יש לתקדימים דומים במדינות אחרות)

אפריים 17 באוקטובר 2014

נראה לי שהכי טוב לשאול את אדלשטיין עצמו-
"אני לא חושב שאפשר לאמן נבחרת וקבוצה במקביל… מאמן לאומי זו לא עבודה רק לקמפיין בקיץ. זה מעמד, זה חזון, יש בזה מסר לשחקנים, יש הרבה עבודה" (5/9, ישראל היום).

ברור שהאיגוד אשם במצב, וגם לא נראה שהמנהלים שם מבינים עד כמה זה בעייתי. ארז מבין, ולכן עצוב שהוא צריך לוותר על העקרונות שלו כל כך מהר.

האמת שמה שהכי כואב בפוסט זאת התפיסה שאנחנו צריכים לקבל את זה כי גם ככה המצב עלוב מהבחינה האתית ואין לנו אלא להשלים עם זה… לא רק בספורט. בהכל.

עמית זילברבוש 17 באוקטובר 2014

א. ארז אכן לא מאמן קבוצה. אז בהקשר לציטוט כאן, הוא לא שינה את המדיניות שלו. זה היה נשמע לי עוד פחות הגיוני, יותר אינטרסים ויותר "time consuming".
ב. אין לי ספק שהוא לא מבסוט מהמצב, והיה מעדיף לקבל משכורת כמו של אלי גוטמן בכדורגל על פני שנה שלמה.
אבל בהתחשב בכך שזה לא המצב אז..
ג. הפוסט הזה הוא לא בוואקום. הוא לא מדבר על מה קורה בעולם אוטופי. ובהתחשב במציאות, ובכל הגורמים שהתייחסתי אלייהם בפוסט, אני חושב שהביקורת החריפה שנשמעה היא קצת מוזרה.
ד. בהתחשב מה שכתב מעלינו משה אהרון על גארי נאוויל, זה עוד נשמע לי יותר ויותר הגיוני.

פרנץ פושקאש הגדול והאדיר בשחקנים 20 באוקטובר 2014

+1 על הפסקה האחרונה.

פרנץ פושקאש הגדול והאדיר בשחקנים 17 באוקטובר 2014

נשמע לך הגיוני שמאמן הנבחרת הלאומית מחלטר גם כפרשן בכבלים? שיעבוד כל השנה שיעבוד עם ילדים שיכין תשתית, שיפריח בלונים מטראלוגיים בנגב בעבור 30 שקל בשעה.

עמית זילברבוש 17 באוקטובר 2014

כן, האמת, לא נשמע לי ככ מופרך – פחות מהפרחת בלונים בנגב.
לך?

פרנץ פושקאש הגדול והאדיר בשחקנים 20 באוקטובר 2014

השאלה האם זה מרגיש לך פחות מופרך כי, עתונות הספורט מלאה באינטרסים, או שלדעתך מאמן לאומי ראוי שישב באולפן וידבר על השחקנים שהוא אמור לאמן? לדעתי הוא לא אשם, שיתנו לו משכורת של בנאדם לכל השנה ושיכין קפה שם באיגוד או השד יודע מה….אפשר לחשוב שגוטמן עובד קשה. מה יש עוד כמה אלפים ויש לך ג׳ינג׳י אש, לכל מטרה.

אני למשל הייתי שולח אותו לחפש צעירים כשרוניים ולשעבד אותם למען הכדורסל הישראלי באשר הוא.

עמית זילברבוש 20 באוקטובר 2014

אני חושב שזה נשמע לי פחות מופרך בתוך המציאות – הפוסט הזה לא נכתב בוואקום.
אני חושב שבעולם אוטופי, בו יש לנו הרבה פרשני כדורסל טובים והמאמן הלאומי מקבל שכר משביע רצון שמאפשר לו "לא לחלטר" – עדיף שמאמן לאומי לא ישמש גם כפרשן.
אבל בהתחשב כל הנימוקים והגורמים מסביב – זו נראית לי כמו אופציה סבירה בהחלט.

פרנץ פושקאש הגדול והאדיר בשחקנים 20 באוקטובר 2014

העניין הוא שאתה לא מתאר אוטופיה, אלא מתאר סיטואציה נורמלית. ככה שאני עדיין חושב שמאמן לאומי צריך להיות מורם מהתחום שלו ולא לגלוש בביצה.

ניינר 18 באוקטובר 2014

בלי קשר אם זה אתי או לא (וזה לא אתי), אני לא מסוגל לראות את הג'ינג'י המאוס על המסך הקטן כפרשן או בכלל

יוני 19 באוקטובר 2014

אני לא מבין מה כ"כ נורא כאן. אז הוא לא יבקר את השחקנים הישראלים בחריפות ובארסיות. נו מה רע?
בכל מקרה אני מסכים מאד עם הגישה שההסתכלות צריכה להיות כמכלול וברו שהוא עדיף עשרת מונים על פיני גרשון ובפרט בתחום האובייקטיביות.
נקודה מעניינת לציון. לפני שנתיים דן שמיר היה מאמן הפועל חולון מן הסתם בימי חמישי בבוקר העביר אימון לקבוצה שלו. בימי חמישי בערב הוא פרשן לגל"צ את משחקי מכבי ת"א ביורוליג (דרך אגב פרשנות מקצועית לעילא ולעילא). לפעמים זה היה לפני או אחרי משחק מול אותה מכבי וזה בהחלט גרם לחריקות וחוסר נעימויות פה ושם אבל באופן כללי זה ממש לא הפריע לי. ובכורח הנסיבות יצא לי לשמוע את השידורים הללו די הרבה.

יוני 19 באוקטובר 2014

ועוד משהו. אחלה כותרת ממש אהבתי!

יוני ג 20 באוקטובר 2014

פרשן ספורט צריך להימדד ברהיטות ובמקצועיות של הופעותיו בטלוויזיה ותו לא. לא משנה אם הוא סוכן שחקנים או עובד בהתאחדות, הוא עדיין יכול להיות פרשן טוב ומקצועי (למרות שזה הרבה יותר קשה). פרשן שמערב אינטרסים אישיים שלו בפרשנות הוא פשוט פרשן גרוע (אתם יודעים מי). פרשן יכול להיות גרוע גם בלי שום אינטרס אישי (אתם יודעים מי).

אם אדלשטיין יהיה פרשן טוב ומקצועי ולא יערב אינטרסים אישיים, הירווחנו. אם לא, זה יהיה רק עוד שם אחד ברשימה ארוכה ולא מכובדת בתקשורת הספורט שלנו.
לכן, הביקורת על עצם ההעסקה של אדלשטיין בתקשורת היא צביעות או היתממות. תנאי העבודה השערוריתיים שלו בנבחרת הם דיון אחר.

בלייק 20 באוקטובר 2014

גם אני אוהב לשמוע את הפרשנות של אדלשטיין. הוא מקצוען, יש לו ידע מדהים, הוא בא מאהבה לכדורסל ובמיוחד לכדורסל הישראלי ויש לו גם אישיות מעניינת כדי להעביר שידורים.
אבל (כמובן שיש אבל), לתפיסתי הפרשן אמור לשרת אותי כצופה במשחק כדורסל או בחמישיות. אם לא נתייחס לגופו של אדם (כי בעיני זה לא רלוונטי אם אדלשטיין פרשן טוב או לא כדי לבחון את כשירותו של המהלך הזה), אז אם לפרשן יש אינטרסים נוספים בזמן השידור שאינם חופפים לאינטרס שלי כצופה – יש כאן בעיה. וכן, למאמן הנבחרת יש אינטרסים אחרים: חיזוק שחקני סגל במשחקים לא טובים, קטילת שחקנים שלא מוזמנים לנבחרת (כדי להצדיק זימונים אחרים ו"לנקות" טענות על שחקנים שלא קיבלו זימון). יש לו אפילו ניגוד עניינים בבואו לבקר החלטות של האיגוד, שהם הבוסים שלו (או לפחות אלה שהוא רוצה שיהיו הבוסים שלו בקיץ).
אם ניקח לדוגמה את פרשיית גיא פניני (עד שקצת שוכחים לו את זה), האם אדלשטיין הפרשן היה מסנדל את עצמו כי הוא היה אומר בשידור שאין לפניני מקום בנבחרת? זאת רק דוגמה אחת למצבים שונים שבהם הפרשן הלאומי היה מוצא את עצמו בבעיה.
אפילו אם הוא לא ידבר בשידור על משהו, יתעוררו שאלות אם הוא לא התייחס לאיזושהי החלטה של האיגוד כי הוא חושש למשרתו, או אולי לא יורד מספיק על שחקן נבחרת במשחק חלש. למה הצופה צריך כל הזמן להעריך אם מסתירים ממנו משהו או שמגבילים את הפרשן מלומר דברים מסוימים?
זה שכל עיתונות הספורט כאן נגועה באינטרסים, לא אומר שזה מכשיר מינויים בעייתיים עתידיים. וכן, דיברו ומדברים על ניגודי האינטרסים בתקשרות הספורט די הרבה. זה לא אישי נגד אדלשטיין.
מבחינת המשכורת, אז לא, מיעוט ימי העבודה הוא לא הסיבה למשכורת הנמוכה של מאמן נבחרת הכדורסל. זה עניין כלכלי לגמרי, אין לאיגוד כסף (או שיש אבל מבזבזים אותו על דברים אחרים). ולהגיד שבגלל שגוטמן משתכר יפה מאוד – אז יש ניגוד אינטרסים בהעסקתו כפרשן, ובגלל שאדלשטיין משתכר מעט – אז אין ניגוד אינטרסים, זה קצת חוטא למשמעות של ניגוד אינטרסים.

דגש 21 באוקטובר 2014

בסקיי מפרשן ומשתתף כפאנליסט גארי נוויל, עוזר מאמן נבחרת אנגליה. כשהוא מדבר על שחקני נבחרת הוא לא מסתיר את תפקידו אלא מנצל את זה כדי לתת מבט מזווית קצת יותר מקצועית. בטח שזה עדיף על פני אנשים שהיום כבר אין להם קשר לכדורגל (ביותר מבחינה אחת). אותו דבר כאן.

Comments closed