מבולבלים? גם אני

האם יש ערך בניתוחים והתאמות או שהכל זה "השפיץ של הנעל?" לא יהיה מופרך לומר שעד לפני יום וחצי רוב העולם היה בטוח שג"ס עומדת לנצח את טורונטו די בקלות. עכשיו אחרי משחק אחד נדמה שהרבה (מדי?) חושבים שטורונטו פיבוריטית. ואולי זה באמת נכון?

מבולבלים? גם אני

אחד היתרונות כשיש כאלה מרווחים בין משחק למשחק הוא שיש זמן לכל מיני מחשבות שקשורות באופן עקיף לגמר הזה אבל לא לגמרי.

מי שקורא אותי בטח כבר יודע שאני אדם אנליטי שנהנה לחשוב שיש בספורט בכלל ובNBA בפרט יותר מה"שפיץ של הנעל" (כמו שניסח זאת הפרשן הדגול שלמה שרף) או “make or miss league” כפי שאוהב לומר פרשן קצת פחות מוכשר כמו ג'ף ואן גאנדי. שיש המון רבדים, ומחשבה מאחורי מה שאפשר לעשות בשביל להצליח בכדורסל.
אבל דווקא בגלל שאני אוהב לחשוב ככה, אני מרגיש שאני צריך גם להיות שיפוטי כלפי עצמי ומדי פעם יש איזשהו sequence שגורם לי לפקפק במחשבות האלה ולחשוב: מה אנחנו באמת יודעים?

*

אתמול שמעתי את ר'צ'ארד ג'פרסון מתארח בפודקאסט של האחד והיחיד זאק לואו, וכחלק מאיזשהי טענה הוא אמר כבדרך אגב שטורנטו היא הקבוצה הכי טובה שג"ס נתקלה בה עד היום בפלייאוף הזה. שטורונטו בטח יותר טובים מפורטלנד (מסכים) וגם את יוסטון היו מנצחים. הוא אמר את זה וזאק לואו אפילו לא הניד עפעף, לא זרק מילה, לא ערער.
זה הפריע לי.

האם ההנחה של רובנו ערב תחילת הפלייאוף לא היתה שהגמר האמיתי יהיה בעצם כשג"ס יפגשו את יוסטון?
ואז KD נפצע, ג"ס נצחה בכל זאת את הרבע האחרון ואת משחק 6 כדי להוכיח שהם כ"כ טובים יותר מיוסטון שאפילו לא צריך את KD, שלא לומר לחשוב "מה היה קורה אילו כריס פול לא נפצע" שנה קודם. והנה היום כבר ריצ'ארד ג'פרסון אומר באופן חד משמעי, וזאק לואו שותק כמו דג שטורנטו טובים מיוסטון? וזה למה, רק בגלל שאחרי משחק 1 הם מובילים?

והנה עוד מחשבה:
אנדרה איגודלה הוא שחקן של 33% משלוש בעונה הרגילה. במשחק המכריע נגד יוסטון הוא קלע פתאום 5 מ-8, 63%. מאז בשלושה משחקים הבאים הוא עומד על 0 מ-11. יכול להיות שתצוגה חד פעמית ובלתי סבירה של שחקן משלים (מדהים ככל שיהיה) הכריעה את הכף ושלחה את יוסטון לבנות קבוצה חדשה?
על סמך מה ג'פרסון קובע שטורונטו טובה מיוסטון? האם הוא חשב ככה גם לפני חודש? לפני פחות משבועיים, טורונטו עוד היו בפיגור 2:0 נגד הבאקס. האם גם אז ג'פרסון חשב שהם הקבוצה הכי טובה שג"ס תתקל בה בפלייאוף הזה?

*

אני חושב שלא יהיה מופרך לומר שעד לפני יום וחצי רוב העולם היה בטוח שג"ס עומדת לנצח את טורונטו די בקלות, 4-1 אולי בלחץ 4-2. ועכשיו אחרי משחק אחד נדמה שהרבה (מדי?)  חושבים שטורונטו פיבוריטית. ואולי זה באמת נכון? אולי עם כל הפציעות של החבר'ה מאוקלנד, הקאווי של הראפטורס הביתיות ועוד כל מיני סיבות הם יכולים לעשות את זה?

או שאולי, מחר בלילה סיאקם כבר לא יקלע 14 מ-17 מהשדה, כולל 66% מהשלוש, וגאסול יחזור להיות 1 מ-6 ולא 50% מהשלוש, ואולי ואן וליט לא יקלע עם הקרש בסוף שעון ודני גרין לא יקלע שלשה עם יד בפרצוף מהפינה בסוף המחצית.
אולי כל מיני דברים שבדר"כ לא קורים, אכן לא יקרו, וג"ס יחזרו לאוקלנד עם ה- 1:1 שמראש הם רצו. ואולי זה אכן יגמר בסוף 4:1? אולי אז ג'פרסון כבר לא יחשוב שהראפטורס הם הקבוצה הכי טובה שג"ס התמודדו מולה בפלייאוף הזה?

*

אני אפילו לא בטוח מה המסקנה שלי מכל המחשבות האלה אבל הנה מחשבות סיכום:
1. יש שיגידו שכל מה שתארתי פה זה היופי בספורט. זה מה שמושך אנשים בעידן הזה שיש כ"כ הרבה תוכן לצרוך, עדיין להתעניין ולראות בלייב משחקים.
2. מצד שני, כמו שפתחתי, יש אנשים רבים ותעשייה שלמה של אנליטיקס שרוצים להאמין שהספורט הוא לא עד כדי כך מקרי.
3. אם אנחנו לא רוצים להיות אנשים ששופטים ספורטאים על פי משחק אחד, או מורשת שלמה של האם הוא הטוב בהיסטוריה או סתם נגר לפי שני המשחקים האחרונים (ויש כאלה שכן רוצים, שיבושם להם) כדי לקחת קצת זמן לחשוב על דברים בפרספקטיבה רחבה יותר.
4. כמה ערך יש באמת לכל הדיבורים, הניתוחים, השינויים, ההתאמות, הפודקאסטים של זאק לואו, הפוסטים הניתוחיים שלי וכו' וכו' – מה בסוף אנחנו באמת יודעים לגבי מה שקורה? אני רוצה לחשוב שאנחנו יודעים יותר, ועדיין ברור לנו שמדובר בהסתברויות של מקרים, ובסוף יכול לבוא כדור שקופץ 4 פעמים על הטבעת ולהכנס כדי לשנות את ההסיטוריה של מועדון.

*

אז מי לדעתכם בנקודת הזמן הזה, תהיה אלופת ה-NBA?

 

*

אם תרצו לשמוע עוד מהבלוג אפשר לעקוב בדף הפייסבוק של "שיימס ברשת" וכן בטוויטר.

*

טורונטו - מילווקי: משחק 6, וסדרה
גמר ה-NBA: משחקים 1 ו-2

13 Comments

איתי סממה 1 ביוני 2019

מעולה.

תודה רבה כיף לעקוב אחריך.

אורן29 1 ביוני 2019

קצת וודו לתיבול: את פלייאוף ה NBA הנוכחי פתחו הבוסטון סלטיקס עם חמישה נצחונות רצופים: ארבעה על אינדיאנה, ועוד אחד על מילווקי באקס. משם והלאה הם נעלמו, ומילווקי רצה לשישה נצחונות רצופים: ארבעה על הסלטיקס, ועוד שניים על טורונטו ראפטורז. זה היה אקורד הסיום של הבאקס בפלייאוף הזה, וטורונטו רצה לחמישה נצחונות רצופים עד כה: ארבעה על מילווקי, ואחד על גולדן סטייט בינתיים.

או במלים אחרות: אני לחלוטין לא אתפלא אם גולדן סטייט ווריירז תהיה הקבוצה הראשונה אי פעם שתחזור מפיגור 0:3 ותיקח אליפות.

ילדיסקו 2 ביוני 2019

אחלה וודו סטטיסטי

גם אם יהיה 3-0 לטורונטו ו15 הפרש לטורונטו חמש דקות לסיום משחק 4 אני לא אאמין ש קאמבק לא מתקרב

ו…אם דוראנט חוזר ברביעי כשכבר 3-0 לטורונטו וחוזר איתם ל 4-3 , זה הסרט של הסרטים

ברלה 1 ביוני 2019

מצוין. הימור שלי – זה של הווריורס. מצד שני, גם לא האמנתי שליברפול תעבור את ברצלונה גם כשהיה 2:0, שלסטר תיקח אליפות אפילו כשהובילו על הליגה רוב העונה, ולרגע לא האמנתי שליברמן ישאר מחוץ לממשלה

אלעד כץ 1 ביוני 2019

שמע, העניין עם טורונטו שנראה שהם התחברו לכדי קבוצה שלמה בדיוק בזמן, והם נמצאים במומנטום חיובי, וכשההפרשים בין הקבוצות לא גדולים לפעמים זה כל מה שמשנה, או איזה יום טוב במיוחד של שחקן משלים או איזו התאמה של מאמן שהמאמן השני לא מוצא לה פתרון. וזה כל היופי בספורט. שכולנו חכמים בדיעבד (טוב לא כולנו, יש כאלה שמתעקשים להשאר טיפשים).
אנני בוודאי חושב שטורנטו הקבוצה החזקה ביותר שגולדן סטייט פגשה בפלייאוף הזה. אני די בטוח שהם היו מנצחים את יוסטון (גם מילווקי). אני הימרתי לפני הפלייאוף על מילווקי כאלופה, ואכן בשני הסיבובים הראשונים זה נראה היה הכיוון, אבל מאז שהרפטורס הרימו הילוך כקבוצה הם לדעתי הקבוצה הטובה כרגע. כמובן שיתכן ואני שוגה.
מה שהכי מבאס אותי אלו הפציעות בג"ס כי לדעתי טורונטו יכולים לנצח אותם גם בהרכב מלא.

S&M 2 ביוני 2019

אני חושב, ורוצה, שטורונטו ייקחו.
גם הייתי בטוח אחרי משחק אחד, שבוסטון מצאו את התשובה, ויטאטאו את יאניס.
לכן צריך לחכות ולראות. זה רק התחיל, ומשחק אחד לא אומר כלום.

שי 2 ביוני 2019

בדיוק, יש סיבה שמשחקים סדרה של שבעה משחקים.

no propaganda 2 ביוני 2019

לדעתי גולדן סטייט עדין פייבוריטים בהפרש יפה. אם טורונטו תנצח את המשחק הבא אז הסיכוים יהיו פחות או יותר שווים.

7even 2 ביוני 2019

כדי להבין שאסור להעריך דברים על פי משחק אחד אפשר פשוט להזכיר שמארק ג'קסון אמר שג'ואל אמביד הוא *כבר* טופ 5 סנטרים אי פעם…אחרי משחק 3 בפילי מול הראפטורס.

Packer 2 ביוני 2019

טוב זה כבר לא עניין של לחכות יותר ממשחק אחד, זאת פשוט אמרה לא קשורה למציאות בכלל

הארכיון 2 ביוני 2019

לא הגיוני ששני משחקים ברצף טומפסון וגרין לא יפגעו כך שה1-1 הלילה הוא באנקר.

וגולדן הרבה יותר טובה מהרפטורס ואופתע מאוד אם זה יגרר למשחק 7 למרות ה0-1 המשכנע בראשון.
שכחתם שהרפטורס עברו את פילי הבינונית רק ב7 גיימס וחטפו בראש מהבאקס 2.

Packer 2 ביוני 2019

עוד פוסט נהדר תודה!
עבורי אין פלייאוף, nba בלי הסיקור שלך, זה פשוט לא אותו דבר.

לא יודע מה יקרה אבל מבחינת ה"מורשת" של כל מי שהוא לא KD יהיה מאוד רע להגיע למשחק 3 בפיגור 2-0 ולקבל את דוראנט ולאחר מכן את הניצחון בסדרה

ק. 2 ביוני 2019

יפה מאוד.
ההגנה, הביתיות והאמונה שנבנתה בטורונטו בפיניש של הסדרה מול מילווקי יאריכו את הסדרה. יש להם אורך ומצ'אפ טוב. מול הווריורס. הבעיה לדעתי של הווריורס היא העדר איום מבחוץ מלבד הצמד, מקל על טורונטו את העבודה.
להערכתי הראשונה שתנצח ארבעה משחקים תיקח אליפות

Comments closed