רשמי משידור המשחק מול בני סכנין

הספורט הלאומי בישראל הוא להתלונן, טוב שאפשר למצוא סיבות להתלונן על מחלקת הכדורגל של מכבי תל אביב. אני לפחות לא מוצא סיבות להתלונן, אבל הי, זה לא אומר שאסור לאחרים.

נחתה אצלי תובנה חשובה אתמול במהלך המשחק. שדרים ישראלים אף פעם לא מתארים את המשחק המשוחק לפניהם. הם תמיד מתעסקים במתן ציונים והערכות האם היכולת הזו תספיק במשחק הבא. פרשן ישראלי ממוצע אינו טורח להסביר את שיקול דעתו של המאמן, אלא שם עצמו בנעלי המאמן, נותן ציונים, וקובע מה הוא היה עושה. למה לעזאלזל הם חושבים שמעניין אותנו מה הם היו עושים? מה הצורך הבלתי נגמר בלתת ציונים של מגיע ולא מגיע? אם סבתא שלי תבקיע עכשיו גול, אז השוויון יהיה מוצדק, זה מה שחשוב בספורט, מוצדק או לא?

*

עזבו את הצורך לתת ציונים, אפילו צמד נחמד כמו שפיגלר ואיווניר, לא מגיעים מוכנים לשידור. מילא ששפיגלר טוען תוך כדי השידור שזו הפעם הראשונה שמכבי חוזרת מפיגור, למרות שזה אמור להרגיש לו מגוחך, מאחר ומכבי היתה בפיגור כמעט כל משחק העונה. איווניר פותח את השידור עם טענה מגוחכת שזו פעם ראשונה שזהבי משחק ב9, נו באמת, הרי הצמד הזה כבר שידר את מכבי השנה, הם כל כך עסוקים באיך מכבי אמורים לשחק, שהם לא רואים איך הם משחקים כנראה.

*

למכבי יש מנהג מגונה השנה, הם נותנים פור לקבוצה היריבה מתוך שאיפה לצדק. כנראה הגיעה לאוזניהם הטרוניות על הפער בתקציבים, שמתי לב שזה התחיל ממש אחרי שקלינגר אמר שהוא היה עושה יותר עם 100 מליון ש"ח תקציב. אני רוצה להעביר שדר בהול לשחקני הקבוצה, לנו האוהדים אין שום בעיה עם הטרוניות של אנשים חיצוניים המתלוננים על גודל התקציב של מכבי, אתם יכולים להפסיק עם השטות הזאת, וככל שתקדימו כך ייטב.

*

שדר הקווים אתמול לפחות עשה את עבודתו. הוא סיפר לנו שפאקו איים על עמב"ה שכדאי שיתחיל לבצע את תפקידו כמגן, אם הוא מעוניין להשאר על המגרש. עמב"ה מאוד פעיל בחלק ההתקפי (אם כי בצורה שמזכירה את טב"ח בשנה שעברה, ריצה מטורפת חסרת שליטה וחסרת תוחלת), אך החסרונות שלו בהבנת משחק ההגנה של הקבוצה באמת מטרידים את מנוחתי. שימו לב, בכל פעם שקו הנבדל של מכבי נשבר, זה בגלל שעמב"ה לא טורח לשים לב מה עושים חבריו להגנה. כדאי גם שייגש לבדיקות ראייה, יש לו בעיות בזיהוי המסלול של כדורי גובה, הוא לעולם לא מתמקם נכון במצבים אלה. אני מניח שההתקדמות תגיע מתישהוא, אולי כמו במקרה טב"ח פאקו ייתן לו קצת להרגיש את הספסל כדי ליישר אותו.

*

ישנם אנשים מעט מגוחכים שטוענים שאי אפשר שערן זהבי עדין רחוק מהרמה של אבי נמני למשל. אני באמת מתקשה להבין את האנשים האלה, אבל יש לי שאלה, אולי זה פשוט חוסר ההבנה שלי. המטרה של שחקנים בקבוצת כדורגל היא להביא את הקבוצה שלהם לנצחונות ולתארים, נכון? אני רואה כדורגל ישראלי מאז שנת 1977, ולמען האמת עוד לא ראיתי שחקן שנמצא בכושר הנוכחי של ערן זהבי בכל התקופה הזאת. אני באמת מתקשה להבין, מתי בדיוק נמני שיחק טוב יותר, או הועיל לקבוצה שלו יותר מכפי שערן זהבי עושה בשנה האחרונה?

*

בקיצור גם ממשחק אתמול מאוד נהניתי, ואני לא מוצא שום סיבה לדאגה. יומן הדאבל של טל בן יהודה ימשיך להקרא כך כל העונה לדעתי.

סייעו לנו לקיים את דה באזר

נקודת המבט של הנבל
סיכום שבוע 13

117 Comments

אורן השני 4 בדצמבר 2014

בתור אוהד מכבי חיפה, ההשתלטות של זהבי על הליגה היא לא פחות ממדהימה. גם אני לא זוכר מתי היה שחקן אחד כל כך דומיננטי (ובמשך הרבה יותר מעונה אחת).

מעניין מי "מככב" עכשיו בפאלרמו בעמדה שלו..

ערן (המקורי) 4 בדצמבר 2014

להערכתי, זהבי השחקן הדומיננטי (והטוב ביותר) בליגה הישראלית מאז בניון בקדנציה הראשונה במכבי חיפה.

טל בן יהודה 4 בדצמבר 2014

Ya it will!

כסיפוביץ 4 בדצמבר 2014

א. מתי שדרנים באיזה ערוץ ניסו להבין מהי מקצוענות? ישנה הנחה בסיסית כי הצופה הוא די מטומטם ולכן אפשר לעשות איתו מה שבה להם.

לגבי זהבי
הדומיננטיות שלו פשוט מראה כמה מביך הכדורגל שלנו.
האיש שחקן טוב וסקורר מצוין ולא מעבר לכך. באיטליה היו מפרקים אותו עם קצת כוח ומהירות.

אין לו מה לחפש בחו"ל כבר לטעמי. הרכבת עברה.

אנדר 4 בדצמבר 2014

הכי מצחיק אותי איך שבאותה תגובה לעגת לשדרנים וייעצת לזהבי מה טוב בשבילו.

גאונות

ירושלמי 4 בדצמבר 2014

פה קבור הכלב.
לטוקבקיסטים מותר.
מפרשנים ושדרנים שמקבלים על זה כסף מצפים לרמה מסויימת של מקצועיות.

אנדר 4 בדצמבר 2014

ידידי, ניראה לי שאתה מתבלבל בין מותר – שוודאי אין חוק שאוסר על השדרנים להביע את דעתם באופן הזה, לבין רמה אינטליגנטית וראויה יותר, גם שלהם וגם שלנו.

ירושלמי 4 בדצמבר 2014

אז אנחנו בעצם אומרים את אותו הדבר.
זה לא שאסור לשדרפרשנים להגיד שטויות, פושט יש ציפייה אחרת ממה שקורה בפועל.

אנדר 4 בדצמבר 2014

כן, כניראה שכן. אבל ציפייה היא כניראה מילה נרדפת לחוסר שביעות רצון. הנה, כולם ציפו שארבל ונוימן ילכו, ואני לא שומע גניחות מאושרות מהשכנים בשידורי העונה הנוכחית. תמיד נמצא על מה להתלונן. (או שזו התרבות שלנו שרוקדת טנגו עם עצמה. קדימה ואחורה)

כסיפוביץ 4 בדצמבר 2014

הכי מצחיק שאני יודע שזהבי מקצוען בתחומו ולכן לדעתי הוא לא יגיע לאותם הישגים כמו בארץ
בעוד לשדרנים אני לועג על חובבנות.

רוצה עוד בדיחה או שיעור בהבנת הנקרא?

אנדר 4 בדצמבר 2014

שיעור זה טוב. תמיד טוב ללמוד. ניראה לי פחות טוב להתלהם בפוסטים ברשת, והכי פחות טוב להתעצבן מדמות וירטואלית עם שם של ילד מהונדס גנטית מספר מד״ב. אני לא רוצה לחשוב איך אתה מתעצבן על ילדים קצת פחות וירטואליים.

לעצם העניין – אחת התמות המרכזיות בפוסט היתה שהשדרנים לא מסוגלים להתרכז במה קורה, אלא רק במה -לדעתם- צריך או לא צריך לקרות.
הסכמת עם זה. ואז קבעת לאדם מקצועי ממך בהרבה בתחומו מה לא צריך לקרות.

אם אתה לא רואה את המצחיק פה אז תבדוק אם הוא לא נדבק לך בטעות לנעל, או גש לאופטימטריסט הקרוב לביתך, והכי חשוב – אל תשכח למרוח קרם הגנה

ניתאי 4 בדצמבר 2014

איפה היה רשום שהוא מהונדס גנטית?

אנדר 4 בדצמבר 2014

ניראה לי שאתה צודק והוא לא, ואני מניח שהתערבב לי ה׳שלישי׳ ובין שכן היה ׳עבודה׳ של מדען

כסיפוביץ 4 בדצמבר 2014

נרקסיסט
עניתי לאורן השני בענין זהבי…החלטת לקפוץ.

ולגבי הדיבור שלך על הילדים שלי…תמשיך לבד, אנדר.

אנדר 4 בדצמבר 2014

עלית עלי, גדלתי בביצה

כסיפוביץ 4 בדצמבר 2014

בגלל זה אתה חושב שאתה נרקיס?

כסיפוביץ 4 בדצמבר 2014

ויותר חשוב מכך נסיון אמפירי בחיים.
זהבי עד כמה שזכור לי כבר ניסה דרכו באיטליה ללא הצלחה.

גלן 4 בדצמבר 2014

כסיפוביץ 100% .
לצערי כשזה נוגע לכדורגל ישראלי, גיל יוצר מציאות מדומה. מאחר והוא כותב רציני בעיני בהשוואה לשאר יוצרי המציאות המדומה שנוגעים כאן בכדורגל הישראלי, אני מעז לא לוותר ולבקר (תרתי משמע).
ואם כבר אז נתלה בגדולים, זהבי מזכיר לי את קאנטונה מול רונאלדו או אפילו רוני . הראשון ריחף בשתי ספרות מעל יריביו בעת ההיא, אבל להשוות את יונייטד והפרמייר ליג של שנות ה 90
לעוצמה שהשניים האחרונים נתקלו בה (ויכלו לה) באמצע שנות 2000 זה מגוחך. נמני (קצת מסכים שפחות) ובוודאי אוחנה וגם ברקוביץ ורביבו שיחקו בספרות אחרות של כדורגל אינדיבידואלי ויכלו להן בליגה חזקה פי כמה.
ולא במקרה, רובם גם עשו עם זה משהו באירופא הקלאסית שזה ועד שיוכח אחרת עדיין מדד יותר גדול לכשרון שלך ממשחק שלך מול אייל משומר או "פואד". אין לו גם לדעתי מה למכור שם ויאכלו אותו חיי. הוא לדעתי גם יותר חכם מכלם (ממה שראיתי בתקשורת הוא גם נשמע לי בחור נבון שמכלכל צעדיו) ומבין את זה.

גיל שלי 4 בדצמבר 2014

גלן – אני במכוון דיברתי על נמני, לא טענתי שערן זהבי הוא הכדורגלן הישראלי הגדול בהיסטוריה

גלן 4 בדצמבר 2014

גיל, הבנתי ועדיין אתה טועה בניתוח. מה שאני רואה זאת קבוצה שגדולה בשתי דרגות על יריבותיה בארץ. במובן מסויים אני לא זוכר כזאת קבוצה דומיננטית מזה שנים מול יריבותיה.
אפילו במשחקים שהיא מפסידה ופחות טובה, יש לה הרבה יותר מצבים (בחוץ כמו גם בבית) .אבל לבנות מזה דומיננטיות של שחקן מול ליגה כזאת חלשה לא מתורגם אצלי לכלום לכלום כשמול כל רפרנס במפעלים אחרים (אירופא) רואים מיצג נוראי כבר כמה שנים מכל הקבוצות ומיצג גרוע עד בינוני ממכבי עצמה.

גיל שלי 4 בדצמבר 2014

פה אנחנו חלוקים, מה היה רע ברפרנס האירופי של מכבי וזהבי שנה שעברה?

כסיפוביץ 4 בדצמבר 2014

גיל
בוא וניקח דווקא את השנים האחרונות בהן יש כסף גדול ביחס למה שהיה פעם.
אין שום הישגים לעומת העבר.
שנה אחרי שנה הישראליות הבכירות נכנסות לליגה האירופית ומגרדות שם חצי הישג.

שורש הבעיה היא רק הליגה המאוד חלשה כאן.
כאשר אתה שנה שלמה אוכל "לחם וחמאה" מקולקלים גם כסף גדול וסטארים כמו זהבי ושות לא מספיקים מול האריות של שוייץ או מדינות מזרח אירופה.

משום מה אני כבר מעדיף את הכסף הקטן יותר אבל ליגה הרבה יותר טובה.

גיל שלי 4 בדצמבר 2014

שנה שעברה הקמפיין של מכבי באירופה היה לא רק מוצלח, הוא היה מאוד מוצלח. לא סתם פאולו סוזה מאמן בבאזל השנה

בלייק 4 בדצמבר 2014

גלן – אוחנה שיחק באירופה בסוף שנות ה- 80. זה יותר קשה מישראל בשנות ה- 10 (במילניום הזה)?
מה לגבי היכולת של זהבי בליגת האלופות עם הפועל או בליגה האירופית עם מכבי? זה גם ברמה של פואד?
שחקני כדורגל צריכים גם מזל, הזדמנות טובה, סוכנים, בחירת קבוצות מתאימה. אז נניח שפאלרמו לא היתה בחירת קבוצה מתאימה בשביל זהבי, זה אומר שהוא כדורגלן פחות טוב?
לא שאני אומר שזהבי גדול יותר מברקוביץ' או רביבו, אלא שזה דיון תיאורטי על שחקנים שונים בקבוצות שונות בתקופות שונות, וזה כנראה לא כזה חד משמעי. אגב, זהבי טוב יותר מדמארי או להפך? זהבי טוב יותר כי הוא לקח אליפויות בקבוצות איכותיות לעומת דמארי שלרוע מזלו שיחק בקבוצות פחות איכותיות?

גלן 4 בדצמבר 2014

אתה זוכר מה אוחנה עשה האירופי ועם איזו קבוצה? גם כשבא לי לריב עם דורפן ולהיות דווקאיסט אני קולט כמה הוא לגיטימי כגדול מכלל. זהבי לא בספרה שלו כמו שקאנטונה לא בספרה של רונאלדו ו הוא היה לא פחות דומיננטי ממנו באנגלי‏‪ה. בשתי עונות לפחות.

גיל שלי 4 בדצמבר 2014

אסכים איתך לעניין אוחנה, מה הקשר לנמני או הצב כפי שנקרא בספרד?

כסיפוביץ 4 בדצמבר 2014

אוחנה הוא השחקן הגדול ביותר ששיחק באירופה, עם ההישג האירופאי הגדול בכולם.
רוזנטל היה באנגליה יותר דומיננטי ממה שברקוביץ יכול לחלום והוא עדין יותר כישרוני מהם.

מדברים על שחקן בודד מול ליגה שלמה, והפערים אז בלתי ניתנים להשוואה בכלל.

שחקנים עם כישרון ואינטליגנצית משחק כמו זהבי, דמארי, רפאלוב וכדומה כיום גדולים על הליגה שלנו ומספיקים בדיוק להיכן שהם נמצאים באירופה.
זהבי לצערי ולדעתי העניה היה נאכל חי באיטליה. היחידי בהסטוריה של הכדורגל הישראלי שבאמת התאים לאיטליה באמת שיחק שם [חוץ ממקרה הכמעט חתימה של אוחנה]

כסיפוביץ 4 בדצמבר 2014

הקביעות על אוחנה ורוזנטל סובייקטיביות לחלוטין ואין להיפגע מהן בכל דרך

שינגי 5 בדצמבר 2014

חייב להבין את העניין הזה של "ישראלי לא יכל להצליח באיטליה" שאני שומע כבר שנים.
לא שאני מזלזל חלילה בליגה האיטלקית,אבל אם ישראלים (רביבו,ברקו,ואלה שבאמת הצליחו)
הצליחו בליגה הספרדית והאנגלית אין שום סיבה לחשוב "שהו אוכלים אותם חיים באיטליה",נהפוכו אם ניתנתק לרגע מהקלישאות הליגה האיטלקית כבר שנים פחות טובה מהאנגלית והספרדית.
ואם נתייחס ספציפית לשחקן הישראלי שהוא בדרך כלל בנחיתות גופנית מול מקבילו האירופי אז היית מצפה שיאכלו אותו חי דווקא בליגה האנגלית בגלל הקצב, או בליגה הצרפתית בגלל הרמה האתלטית של השחקנים.
ואגב ערן זהבי לא היה כזה כשלון גדול כמו שנהוג לייחס לו באיטליה,בעונה הראשונה הוא היה שחקן הרכב/חילוף קבוע כבש כמה כמה שערים(שלושה לדעתי) והיה לא רע בגדול. אתה העונה השנייה הוא התחיל פצוע בחודשיים הראשונים ושחזר מהפציעה לא שיחק בחודשיים עד ינואר ואז פשוט החליט לחתוך. צריך גם לציין שפלרמו זה חתיכת מועדון מטורלל שמחליף חמש מאמנים בשנה וכל קיץ מנחית ארגזים של ערן זהבים כאלה(שחקנים התקפיים עם פוטנציאל מסויים בכסף קטן) בתקווה לעשות פה ושם איזה אקזיט(פסטורה,איליציץ).

כסיפוביץ 5 בדצמבר 2014

שינגי
א. זהבי לא היה ולא כישלון אלא אם כן המטרות שלו היו להצליח 10 שנים באירופה ברציפות תוך עליה הדרגתית באיכות הקבוצות. בן סהר לדוגמא עושה כבר שנים קריירה בחו"ל בקבוצות אמצע ותחתית טבלה. אם הוא נכשל או לא צריך לשאול אותו.

ב. הליגה הבכירה היחידה ששם שחקנים ישראלים מצליחים לבוא לידי ביטוי בדומיננטיות שלהם היא ספרד אם אני לא טועה [בלי להחשיב את בלגיה כמובן], ובאנגליה לדוגמא יש את רוזנטל, ברקוביץ ובניון. סוס עבודה אחד בדורו ושני כשרונות שלא רואים כאן כל כמה שנים.

ספרד עשתה טוב לישראלים הבכירים שהגיעו לשם. מרביבו ועד תומר חמד. ניתוחים מקצועיים אני משאיר למומחים.

כסיפוביץ 4 בדצמבר 2014

גלן תודה
זהבי לדעתי בחור סופר אינטלגנט על המגרש – התוצאות שלו בהתאם.
בחוץ לארץ פרמטרים כמו כוח מהירות סיבולת ושנים על גבי שנים של בנייה נכונה כל כך הכרחיים להצלחה. בארץ לצערינו אתה יכול לחפות על כל אלה ולהיות סופרסטאר

יואב 4 בדצמבר 2014

1-בשלושה המשחקים האחרונים, פאקו משנה את המערך לאחר מחצית לא טובה. אלברמן מפנה את מקומו לשחקן קידמי יותר. וזה עוזר(חמישה שערים במחצית השניה מול שניים בראשונה). אז למה לפתוח כך?
2-האם מול סכנין, שכל מה שיש לה למכור זאת מהירות למעלה, זה הזמן להוריד עומס מטיבי?
3-נוסא. כנראה טוב לו יותר לשחק באמצע עם עוד שחקן מאשר לשחק יותר שמאלה במערך של שלושה(סעיף 1).
4-דור מיכה כל כך חכם. וכל כך מוכשר. אבל הילד צריך מספרים. מזל טוב על הארכת החוזה.
5-תופעת המוזהב כבר נאמרת בקול רם. גם ראובן עטר וגיא לוי התייחסו ספציפית לחוסר האונים נגדו.

גיל שלי 4 בדצמבר 2014

דווקא במשחק אתמול קיבלנו רמז לא רע למה כדאי לשחק עם המערך של המחצית הראשונה. השליטה שלנו במגרש נפגמת כאשר ליריב יש אומץ לנסות להתקיף, כאשר מסתפקים בשניים מהשלושה. בכל מקרה אילו אני הייתי משדר את המשחק, הייתי שואל את פאקו למה הוא משחק עם המערך הזה במחצית הראשונה, כהכנה למשחק, ומוסר את ההסבר שלו לקהל. אחר כך אפשר לראות אם זה עובד או לא עובד מה שפאקו מנסה להשיג.
דור פרץ לא פחות מהיר מטיבי, אין לי בעיה עם החילוף הזה. סכנין כמעט ולא הגיעה למצבים בזכות המהירות שלה במחצית הראשונה פרט לגול.
מסכים לגבי נוסא.
דור מיכה היה הרבה יותר תכליתי אתמול, היו לו שתי בעיטות מצוינות למסגרת, נראה לי שהוא מתקדם.

רועי 4 בדצמבר 2014

גיל,
אתה צודק שהשליטה שלנו נפגמת כשמשחקים עם שניים מתוך השלושה, אבל, שליטה לצורך מה ?
במחצית הראשונה החזקנו בכדור 75% מהזמן (ולא בפעם הראשונה העונה), אבל זו היתה שליטה עקרה לחלוטין, אין מספיק שחקני הכרעה על המגרש בשיטה הזו. מה גם שמול השיטה הזו אנחנו סופגים פעם אחר פעם שערים בהתקפות מעבר/מתפרצות בקלות בתי נסבלת.
אני לא חושב שיש משהו רע בכך שהקבוצה השניה תחזיק גם בכדור מדי פעם, ואנחנו נצא להתקפות מהירות, כפי שהיה בשער השלישי אתמול למשל.

יוספיהו 4 בדצמבר 2014

הכי משגע אותי זה כשה"פרשנים" מתארים את העובדה ש"מכבי תלויה מאד בזהבי" כבעיה.

עד כמה שזכור לי- זהבי בקושי מחמיץ משחקים בגלל צהובים ואדומים,הוא לא פצוע כרוני, והוא השחקן הטוב בישראל ביי פאר.
אז מה לעזאזל הבעיה בזה שמכבי התאימה את שיטת המשחק שלה כך שהשחקן הכי טוב בישראל הוא מרכיב משמעותי מאד??

אנדר 4 בדצמבר 2014

בכלל, זה הדבר הכי מטופש להגיד. הרי כל צוות יתאים עצמו לתכונות הבולטות של חבריו (הטובים והטובים פחות) ויבנה את עצמו סביב החוזקות של השחקנים המובילים. אפשר לראות את זה כמעט בכל קבוצות הכדורגל (והכדורסל) הגדולות לאורך ההיסטוריה. ובכלל – זה לא תקף רק לספורט אלא גם למוזיקה, קולנוע וכו׳. (האנסמבל של מינכן לפני שנתיים הוא בהחלט יוצא דופן בהקשר הזה. וכאמור הכלל יעיד)

משיח 4 בדצמבר 2014

חחח, גם ברצלונה וריאל בבעיה דומה…

אנדר 4 בדצמבר 2014

כלומר, ב׳בעיה׳ דומה ? :) האמת שריאל כלכך טובה השנה שאצלה זה ניראה קצת אחרת. פחות תלות ויותר ניצול משאבים מושכל. ברסה..נו, הם ניסו לשנות, אבל זוביזרטה.

ירושלמי 4 בדצמבר 2014

אבל זה שונה.
במקום מסי או רונאלדו אין את מי להביא. אבל על הסיכוי להגיע להשגים יחד איתם אי אפשר לוותר גם בדיעה שקיים הסיכון שהם יפצעו ואז הקבוצה עלולה לקרוס.
לעומת זאת למצוא מחליף לזהבי במידה וקורה לו משהו, זה אמנם קשה אך אפשרי.

אנדר 4 בדצמבר 2014

אבל זה הכל יחסי לא? מתי בפעם האחרונה היה שחקן שבאופן קונסיסטנטי היה גדול כלכך על הליגה?

יואב 4 בדצמבר 2014

לא חושב ששחקן שירוויח שני מיליון יורו, יתן את התפוקה הזאת. אני יהיה ספציפי, חואן מאטה למשל.
ערן עולה למכבי בוטנים ביחס למה שהוא וזה בלי לכלול שמכבי קנתה את זכויות הפרסום שלו(תמורת החוזה המשודרג) ומרוויחה כסף מגל הפרסומות שעובר עליו.

תוהה בדרכים 5 בדצמבר 2014

בוא לא נגזים.

זהבי שחקן מצוין לליגה הישראלית, אבל שחקן כמו מאטה הוא בפער גדול יותר טוב מכל שחקן ישראלי בהיסטוריה (ואני חושב שהוא די אוברייטד ברמות הגבוהות).

כמו שאוהדי קבוצות יריבות מגמדים לעיתים את זהבי (העובדה שהוא נכשל בפאלרמו לא אומת שבסיטואציה אחרת הוא לא יוכל להצליח, גם בליגה בכירה), אוהדי מכבי תל אביב לעיתים קצת מפריזים בערכו.

הגדולה ל זהבי נובעת משני היבטים:

1. הוא בנזונה במובן חיובי (מהזווית של הקבוצה שלו).

2. הוא נותן מספרים מטורפים מבלי להיות חלוץ קלאסי.

לכן, בשביל להחליף אותו בצורה אפקטיבית צריך בעצם שני שחקנים- קשר התקפי (נניח רפאלוב) וחלוץ ברמה גבוהה מאד (נניח דמארי). קשה מאד במוהחי ליגה ישראלית.

עם כל זה, השוואה לשחקנים בדרג של מאטה זו הגזמה פראית ואני אוהד מכבי.

תוהה בדרכים 5 בדצמבר 2014

"מונחי ליגה ישראלית".

אריק האחר 4 בדצמבר 2014

התבונות של מוטי איווניר בתור פרשן מתחילות בדרך כלל
במשפט שמתחיל "כשאני הייתי מאמן" בלי קשר למה שקורה
במגרש .
דור פרץ ודור מיכה הם גם ההווה וגם העתיד של מכבי – תענוג.
ערן זהבי פשוט מדהים בכול מקום במגרש כולל יכולת מסירה ובישול.
לא זוכר שחקן מעל הליגה בכמה דרגות לאורך הזמן שזהבי נמצא בו.
העומק של מכבי בחלק של הקישור וההתקפה פשוט לא נתפס
איזה קבוצה הייתה מוותרת על מקום בהרכב לחלק מהשחקנים
שלא שיחקו אתמול וזה עוד לפני שיצחקי חוזר מפציעה.
בלי אירועי הדרבי מכבי היום הייתה במקום שהיא תהייה בו
בסוף העונה.

רועי 4 בדצמבר 2014

לגבי עמב"ה, אני חושב שהמשחק היחידי בחודשיים האחרונים שלא ספגנו בו היה ביום שבת נגד הפועל חיפה, כשיואב זיו פתח במקומו.

בלאנקו 4 בדצמבר 2014

טור מעולה גיל!
המזל הכי גדול של שפיגלר ואיווניר זה שהם החליפו את נוימן וארבל.

לגבי ההרכב, אני מת כבר לראות משחק שבו מכבי תפתח עם אלברמן ומיטרוביץ' באמצע, טב"ח שמאל, מיכה ימין, זהבי ובן בסט. בחייאת פאקו, אולי זה יעבוד ואולי לא אבל תן לי לראות פעם את מכבי עם שני אגפים חזקים וחלוץ מרכזי…

D! פה 4 בדצמבר 2014

+1 על החילוף בעמדת השידור

אנונימוס 4 בדצמבר 2014

הכל מתחיל מזה ששדרים חושבים שהם צריכים לדבר ולדבר ולדבר. מרוב שמדברים לא רואים מה קורה, וגם הופכים את ההאזנה לברברת הבלתי נגמרת הזאת לקשה מנשוא

גיל שלי 4 בדצמבר 2014

כן שכחתי באמת את העובדה ששפיגלר התחיל לחקות את ארבל, הוא כינה את טב"ח בשם עמב"ה וכדומה

ניב 4 בדצמבר 2014

זה בדיוק זה, תהיו בשקט מידי פעם, תהנו ליהנות מהקהל, מצד שני שהבמאי יפסיק להראות את הקהל תוך כדי משחק פעיל.

D! פה 4 בדצמבר 2014

מצטרף. יצא לי גם אתמול לחשוב על זה שלא צריך לא לדבר ולא להראות את המהומות ביציע. אם כי לטווח הארוך אולי גלום פה היתרון שלא יירדו התופעות הללו מסדר היום. את אלו שהלכו אתמול מכות ביציע (אחרי שמישהו זרק משהו למגרש) צריך גם להרחיק לשלוש חמש שנים של דיכאון והתייצבות קבועה במשטרה בזמן משחקים.

אנדר 4 בדצמבר 2014

הכי מדוייק שיש

סימנטוב 4 בדצמבר 2014

מסכים מדוייק

רוג'רס אהרון 4 בדצמבר 2014

איוניר הפרשן גורם לי להתגעגע לאיוניר המאמן.

רועי 4 בדצמבר 2014

איוניר המאמן גרם לי להתגעגע לאיוניר השחקן.

אני בא מקטמון 4 בדצמבר 2014

איוניר השחקן גרם לי להתגעגע לאופנת איוניר

אנדר 4 בדצמבר 2014

כל הגעגוע הזה עשה חשק לשמוע יהודית רביץ

עומרי 4 בדצמבר 2014

נמני מעולם לא לקח שחקן העונה ולא היה השחקן הכי חשוב במי מהאליפויות. זו טענה מגוחכת.

עומרי 4 בדצמבר 2014

נמני מעולם לא לקח שחקן העונה ולא היה השחקן הכי חשוב במי מהאליפויות. זו טענה מגוחכת.

תולעת 4 בדצמבר 2014

לקח כדורגלן העונה של שבועספורט בעונת 91/92. קיבל גביע במשחק ידידות נגד יובנטוס.

no propaganda 4 בדצמבר 2014

זה באמת מדהים עד כמה פרשנים בארץ משחקים במגיע. לא מעניינים אותם שום שיקולים אחרים.
לדעתי הם לא מסבירים את מה שהמאמנים עושים כי הם פשוט לא מבינים :)

burro 4 בדצמבר 2014

*רוב* הפרשנים של היום הם המאמנים של אתמול ושל המחר. הם בראיון עבודה ארוך באור הזרקורים.
אם תצעק מספיק חזק מישהו ישמע. הם אומרים לבעלים של קבוצה שרואה את המשחק איך הם היו מתקנים (גם את מה שלא צריך לתקן).
#אינטרסנטים

שגיא 4 בדצמבר 2014

בן חיים בשמאל, מיכה בימין, פריצה/בן בסט/יצחקי באמצע.
זהבי, אלברמן/רייכרט ומיטרוביץ במרכז.
ההגנה די קבועה ואני לא רואה אופציה טובה יותר מעמב"ה.

לא מצליח להבין למה כשנופל לפאקו האסימון (כבר כמה משחקים רצוף) שלא צריך את אלברמן, מיטרוביץ ונוסא ביחד, הוא בוחר דווקא להוציא את אלברמן. הוא השחקן הכי טוב בלעצור התקפות של היריב במרכז המגרש כאשר השניים האחרים הם יותר התקפיים.

לגבי טב"ח – אתמול ראינו אצלו את התגלמות השחקן הישראלי ה"כוכב". נכנס למגרש במחצית וכל מה שמעניין אותו זה להראות כמה הוא היה חסר. התנהגות קצת ילדותית, חשבתי שהוא התבגר….

אזי 4 בדצמבר 2014

אגב, גם במשחק של חיפה מול נתניה, אחרי השער הראשון של חיפה, נמני טען שהוא תמיד אומר שאסור לשחק עם שלושה בלמים כי "אף אחד לא יודע את מי לסגור"

אבל זה כבר באמת להטפל למסכנים…

סניור 4 בדצמבר 2014

הוא התכוון לבלמים שהוא מייצג במשחק שמשודר במדיה שאפשר לראות גם ברומניה.

אזי 4 בדצמבר 2014

אני כן אגיד מה אני חושב על המערך של פאקו.
כי זה לא שמכבי היא לא הקבוצה הכי טובה בליגה, אני רק חושב שהיא יכולה לשחק יותר טוב. וכמכביסט, לזה אני שואף.

פאקו מאמן שכנראה מאוד אוהב את ה4-3-3 של ברצלונה. קשר אחורי, ושני קשרים באמצע עושי משחק. ובהתקפה שלושה שחקנים, אחד בכל אגף וחלוץ. בגלל זה פאקו עולה עם אלברמן מיטרוביץ ונוסא.
אבל לפאקו יש בעיה. הבעיה של פאקו היא ערן זהבי.
ערן זהבי, לצערו של פאקו, הוא השחקן הכי טוב בארץ by far. לכן ערן זהבי שחקן שחייב להיות על המגרש.
הבעיה היא שערן זהבי הוא שחקן שצריך לשחק מאחורי החלוץ ולא בשום מקום אחר.
כשפאקו עולה עם שלושה קשרים באמצע, זהבי משחק או בתור חלוץ (ואז הוא לא נמצא מאחורי החלוץ) או באגף שמאל (לפעמים נוסא באגף שמאל וזהבי באמצע)
בכל מקרה, זה לא משנה אם נוסא, או זהבי או בן בסט משחקים בצד שמאל, כי בכל מקרה, הנטייה הטבעית של שלושה השחקנים היא היא לשאוף להגיע למרכז המגרש. כי אחד חלוץ ושניים קשרי אמצע. (בן בסט אמנם יכול לשחק באגף, אבל אם אין חלוץ ברחבה, הוואקום שם מושך אותו לאמצע)

ככה שלא משנה מי יתופקד איפה, ברגע שזהבי, מיטרוביץ', אלברמן ונוסא יהיו על המרגש, כולם ישחקו באמצע ויצרו פקק בלתי נסבל.
בגלל שכל קבוצות הליגה, בלי יוצא מן הכלל, משחקות הגנתי נגד מכבי, נורא קל להם לעשות הגנה כשכל ההתקפות של מכבי מגיעות מהאמצע.

שמעתי אתמול בתחילת המחצית השניה שבמהלך ההפסקה פאקו התלונן בפני השחקנים שלו שהם שיחקו רק מאגף ימין של מיכה ולא שיחקו בכלל דרך אגף שמאל.
ובכן, פאקו. אני יודע שאתה לקחת אליפות אירופה ואני לא. אבל אני בטוח שתסכים איתי שאם אין שחקן באגף שמאל – אי אפשר לשחק נגד אגף שמאל.
אגב במחצית השניה השחקנים הקשיבו לו ושיחקו דרך אגף שמאל (אבל אולי, רק אולי, זה קשר לזה שטל בן חיים עלה לשחק באגף שמאל).

בקיצור חברים וחברות בצהוב, ערן זהבי הוא הבעיה שלנו.
אין לו מקום במערך של פאקו וצריך לזרוק אותו מהקבוצה!!
(או לשחק רק עם אחד מבין מיטרוביץ ונוסא ואז זהבי יהיה הקשר השני באמצע ויהיה אפשר לעלות עם שחקנים בשני האגפים. גם אופציה)

גיל שלי 4 בדצמבר 2014

אני עדין מחפש בשער 7 את ההוא שצעק לי באוזן – תעיף כבר את זהבי מההרכב, אתה לא רואה שהוא אפס השנה?

נולי 4 בדצמבר 2014

יש מסתבר לא מעט פרימואים בינינו

דגש 4 בדצמבר 2014

אזי,
1. לגבי הפקק – האמת שאני לא ממש מבין למה אתה מתכוון בפקק הזה? המגרש הוא די גדול. אולי במחצית הראשונה מול סכנין לא יצרו מהאגף הזה מספיק, אבל אני יכול לחשוב על כמה וכמה שערים שנכבשו משם, אני לא זוכר שהרבה מאוד התקפות נעצרו שם. מכבי משחקת על הנעת כדור דרך צפיפות. אלה החיים, כולם יצופפו מול מכבי.
2. תמיד אנחנו רואים התקרבות של שחקנים כדי להשתתף בהנעת הכדור. השער הראשון של זהבי מול הפועל חיפה הוא דוגמה לזה – משני הצדדים שחקני האגף התקרבו כדי לעזור לזהבי לעשות דאבל פס כפול. פאקו מחפש שהשחקנים יעדיפו קודם כל אופציית מסירה לשחקן עם הכדור, זה בא לפני הרצון לבודד אותו כדי להשיג פעולה אישית. כי מכבי, לטווח הארוך, משחקת על יצירת מצבים בדרך קבוצתית.
3. לגבי מיכה – הגיוני שפאקו אמר דבר כזה, כי מיכה הוא שחקן מדהים לקבוצה שמשחקת על הנעת כדור. הוא מהיר, הוא חכם, יש לו דריבל והכי חשוב – הוא לא נכנס להתקפים מסוג חן עזרא וטל בן חיים אלא תמיד משחק שקול וסופר-קבוצתי. לכן הגיוני שתהיה נטייה לאגף שלו, במיוחד כשייני משחק מאחוריו ומיטרוביץ' לצדו (שהם גם יותר קבוצתיים). אבל פאקו מדבר על קבוצה, מדבר על זה שהוא רוצה שלא משנה מי ישחק הקבוצה תשחק באותה הדרך, ואי אפשר שמכבי תתבסס על מיכה וזהבי ולא תהיה קבוצה. גם בן בסט ואיגיבור צריכים להיות חלק מהנעת הכדור, אתה אומר שהם לא יכולים? אני לא מבין למה. אפשר לראות את המהלך שהביא לשער של בן בסט מול הפועל חיפה, את המהלך שהביא לשער הראשון של זהבי מול אשדוד ויש עוד הרבה דוגמאות לזה שהם גם מסוגלים לשחק כדורגל.
4. כשמכבי משחקת עם שני קשרים הם משחקים באמצע, קרוב יחסית אחד לשני, כשמכבי משחקת עם שלושה, יש אחד מאחור והשניים האחרים רחוקים ממנו אבל יכולים יותר לעזור לקבוצה להניע את הכדור. מעבר לשניים נותן יותר שטח בהתקפה (ואולי זה מה שאתה מתכוון כשאחרת יש פקק) אבל הנעת הכדור נהרסת, ומול קבוצות שמשחקות על התקפות מעבר (קרי: כל קבוצה שמשחקת מול מכבי) זה הפסד, המשחק נע מצד לצד ואתה מאבד את השליטה. לפי הסטטיסטיקות של ערוץ אחד במחצית השנייה סכנין הגיעה למספר זהה של מצבים מול מכבי. אז ברור שמבחינה אישית אפשר לסמוך יותר על בן בסט זהבי ובדש שיעשו שערים מאשר על ריאן וגאדיר, אבל ככה לא בונים קבוצה.
5. למה ככה לא בונים קבוצה? למה מכבי מתעקשת על כדורגל כזה? זה פרק אחר. יש לזה סיבות טובות מאוד, ואני רואה איך זה יכול להוביל את מכבי, כפי שמתכנן פאקו, להיות בין ה-30-40 הקבוצות המובילות באירופה.

גלן 4 בדצמבר 2014

נותן לך 5 שנים . אני אבוא לארץ. תבחר: רפאל, טאיזו, מנטה-ריי, אבו-חסן או הסורי או איזה אוכל שאתה רוצה ואני לא מכיר או שהמסעדה לא נפתחה. אם מכבי או כל קבוצה אחרת ישראלית בין 30-40 המובילות, הארוחה עליי. גזור ושמור!

דגש 4 בדצמבר 2014

כל הכבוד לך

מטוס מלזי 4 בדצמבר 2014

כל הכבוד לו

בלייק 4 בדצמבר 2014

לגבי השדר והפרשן הנוכחיים עולה לי תמיד התהייה (שעלתה גם בעבר לגבי צמדי שידור אחרים) – בהנחה ש"זה מה יש", ככה הם רואים ומבינים את המשחק ואת תפקידם, אין עורך/מנהל תכניות/מנהל מחלקת ספורט שיעיר משהו, פעם אחת? למה לא יושב צוות (לא צריך כל יום, לא צריך אפילו פעם בשבוע) לנתח את השידור (גם מבחינת במאי, צילום, שילוב פרסומות וכו וגם מבחינת הברברת) ולראות איך משתפרים? מעולם לא עבדתי בגוף שידור, אבל למה הם תמיד בטוחים שמה שהם עושים הוא מושלם? למה אין לאף אחד מוטיבציה לשפר את איכות השידורים? איך יכול אדם כיורם ארבל להמשיך ליפול במשך שנים באותן נקודות בדיוק מבלי לקבל הכוונות והוראות מהגוף שמממן אותו? ואם תגידו שאמרו לו וזה לא עזר, אז אחרי 3 פעמים אפשר כבר לעבור גם לאולטימטום.
לגבי זהבי ומקומו בהיסטוריה. בדרך כלל נהוג להקטין את הדור הנוכחי לטובת מזבח הנוסטלגיה. גם כשנמני שיחק, בטח בעשור הראשון לקריירת המשחק שלו, סיפרו לנו שפעם היה יותר טוב – איפה נמני ואיפה מלמיליאן/סיני? עוד כמה שנים (בהנחה שזהבי יתמיד ביכולת גבוהה) כבר יזכירו אותו בנשימה אחת עם הגדולים ביותר, ואז יגידו אותו דבר על יונתן כהן או ארמלי…. בכל אופן, ולמרות הכל, לא הייתי מקטין את התרומה המקצועית של נמני השחקן למכבי לאורך לא מעט שנים. היו לו שנים יפות מאוד, כולל עונה כקשר עם 26 שערים (כשמכבי לא היתה הקבוצה החזקה והעשירה בפער כזה כמו היום).

גיל שלי 4 בדצמבר 2014

בקבוצות הטובות של מכבי, נמני מעולם לא היה השחקן החשוב ביותר, לדעתי גם לא השני או השלישי.
בקבוצות הרעות, נמני היה השחקן החשוב ביותר, זה שדאג שכל מי שמסביבו יקרוס. לכן, אני מעולם לא החשבתי את נמני לשחקן גדול, ולעולם לא אעשה זאת, הוא בטח לא צריך להיות מוזכר בשום רשימה של הגדולים ביותר.

כסיפוביץ 4 בדצמבר 2014

גיל
מחר יציע שלם של העדה הצהובה מגיע אליך הביתה.
נימני ללא ספק ברשימה של האנשים שהשפיעו יותר מכל על מכבי תל אביב. מכל כיוון שתבחר

גיל שלי 4 בדצמבר 2014

הם לא באים בחולצות שחורות?

כסיפוביץ 4 בדצמבר 2014

:-)
יותר נכון מביאים "שחורות"

יואב 4 בדצמבר 2014

גיל,
בארבעת האליפויות שנמני היה שותף להן, הוא היה דאבל דאבל(או בחלקן) בשערים ובישולים. הוא לא כוס הבירה שלי אבל הוא עדיין אחד הגדולים בצהוב.
שלישי בכיבושים ושביעי בבישולים בהיסטוריה של הליגה שלנו-חייב לשים אותו שם.

גיל שלי 4 בדצמבר 2014

הכוונה לגדולים בישראל, הוא כנראה היה נכנס ל11 שלי נבחרת מכבי של כל הזמנים, אבל מגוחך לטעון שאי אפשר לשים את ערן זהבי במדרגה שלו

יואב 4 בדצמבר 2014

ברור. אני חושב שהמוזהב כבר במדרגה משלו.

קשקשן בקומקום 4 בדצמבר 2014

הו דה פאק איז עמב"ה?

גיל שלי 4 בדצמבר 2014

עמרי בן הרוש

קשקשן בקומקום 4 בדצמבר 2014

אה

רפאל 4 בדצמבר 2014

בלי ספק בכלל אם מכבי ת"א לא מסיימת מקום ראשון, זה רק בגלל ששחקנים יעזבו בינואר ויסתכסכו בינם לעצמם.
אחזור על המנטרה-
ליגה בלי פורמט פלייאוף (מתאים) היא חסרת תחרות, חסרת עניין וחסרת הגיון והגינות ספורטיבית.
אם ק.שמונה היו עכשיו עם 20 נק' ומסיימים בתיקו מול מכבי ת"א, אף אחד לא היה סופר אותם למרות אחוזי ההצלחה המרשימים. כנ"ל באשר לבאר שבע.
לעשות ליגה המודדת הצלחה לאורך זמן ולא להגביל תקציבים זה לעשות הדבר הכי מטומטם שיש.
קבוצות בליגה צריכות להיות תלויות בעצמן כמה שיותר.
מי שלא מבין זאת, לא מבין ספורט.
וכאן מבינים יותר ממני… אז לא ברור איך לאף אחד לא איכפת מהעניין העקרוני הזה.

דגש 4 בדצמבר 2014

סיבות נגד הגבלת תקציבים:
1. אירופה. אני רוצה שקבוצות ישראליות יצליחו באירופה, כל עוד שם יש קבוצות עם תקציב של חצי מיליארד יורו – אני לא רוצה שקבוצות ישראליות יוגבלו יותר מההגבלות הטבעיות שלהן.
2. בריחת שחקנים – אני מניח שאת הרעיונות לפורמט המדובר אתה לוקח מארה"ב, אבל שם הליגות הן הטובות בעולם והמשלמות הכי טוב בעולם. אין לך חשש ששחקנים יעזבו את הליגה כי שילמת להם רק 20 מיליון דולר (או מה שלא יהיה שכר המקסימום). בישראל אם תגביל את השכר, נגיד ל200 אלף יורו, אתה לא תוכל להשאיר את בניון, זהבי, בן בסט, יצחקי, ורמוט, ברדה, אלברמן, טל בן חיים ואת כל הכוכבים. אם הייתה ליגת כדורסל ברוסיה שמשלמת משכורת של 70 מיליון דולר, גם בארה"ב השכר המקסימלי היה עולה. הם לא היו מאבדים את הכוכבים שלהם. ומעבר לחשיבות של כוכבים כדי ליצור עניין, זה גם יפגע ברמת הכדורגל.
לגבי פלייאוף אחר:
1. אני מעדיף את השיטה המקובלת, הליגה צריכה לשקף את היכולת במשך עונה. אני לא מתעניין במיוחד בכדורסל ישראלי בשלב הזה כי מספיק לי שהקבוצה שאני מעדיף תגיע למקום השמיני בשביל שתהיה לה אפשרות לקחת אליפות.
2. מה שאני כן חושב, גביע המדינה בכדורגל צריך להיות פחות שרירותי: צריך להוסיף דירוגים ושהטובות תהיינה מול החלשות, ולהיות משוחק בשני משחקים בכל שלב כדי להבטיח שהקבוצה הטובה מבין השתיים עולה שלב.

נץים 4 בדצמבר 2014

לחלוטין לא מסכים עם 2. כל ה"רומנטיקה" בגביע המדינה זה לתת אפשרות גם לקבוצות חלשות או מליגות נמוכות להצליח. אחרת זה סתם ליגת העל רק עם נוק-אאוט. יותר מזה, לדעתי צריך להוסיף כלל שאם קבוצה מליגה נמוכה משחקת נגד קבוצה מליגה גבוהה ממנה, היא אוטומטית הקבוצה הביתית בהתמודדות.

דגש 4 בדצמבר 2014

את ה"רומנטיקה" אפשר להשאיר לגביע הטוטו. עונה שעברה הייתה עונה חלשה של הגביע כשהתל אביביות ומכבי חיפה הודחו בסיבוב ח'. חוץ מזה, יש כאן עניין של מקום באירופה. מה היה להפועל רמת גן למכור באירופה כשהיא בלאומית?

יוספיהו 4 בדצמבר 2014

אז בוא נגביל את הגביע ל4 הגדולות וזהו…

וברצינות,

אני מוכן "לסבול" שנה אחת מתוך 10 של גביע אפרפר כי יותר מדי סינדרלות העפילו ע"ח הגדולות,
ולהנות בשאר 9 השנים מהצבע שמוסיפות הקטנות למפעל.
ולכדורגל שלנו לא תזיק תוספת צבע.

D! פה 4 בדצמבר 2014

אני מוכן לסבול 9 מתוך עשר בעבור זה.
זה לא רק צבע. זה שיטות אחרות, שחקנים אחרים, חשיפה ומסורת. הם כולם חשובים לגוף כדורגל לאומי בריא.

דגש 4 בדצמבר 2014

יותר חשוב מכל זה תחרותיות ושאיפה למצוינות. לא שאיפה להיות סינדרלה ליום אחד.

D! פה 4 בדצמבר 2014

איך אתה יכול, בתור שחקן צעיר בקבוצה די נידחת לחלום על משהו גדול בלי להתקל בו. איך ילד קטן משכונה קטנה, מקיבוץ ליד טבריה אמור להתקל במצויינות מקרוב?
ולמה בתחרותיות לא נכללות קבוצות גדלות? שהן יילחמו מול קבוצה מליגה ג' במגרש מצ'וקמק ואז נראה. לפעמים יותר קל לשחק בליגת העל מבליגה א' צפון.
השאיפה לסינדרלה ליום אחד לא באה (או לא צריכה לבוא) על חשבון השאיפה למצויינות ומקצוענות.

וא כבר אז הפוך – יש גביע הטוט – שיילחמו שם הגדולות. גביע המדינה צריך להיות הגביע של כל המדינה. לטעמי גם בתור אוהד של קבוצה גדולה כיף להגיע למשחק חוץ מול מועדון שהוא עדיין קהילה.

דגש 4 בדצמבר 2014

D! פה,
אם ישחקו לפי דרוג יהיו יותר מפגשים בין קבוצות נידחות לקבוצות גדולות (עונה שעברה מכבי ת"א הודחה ע"י אשדוד, הפועל על ידי הפועל חיפה ומכבי חיפה ע"י הפועל רעננה). אני לא אומר לא להכליל אותם, אני כן אומר שראוי שתהיה הזדמנות שהקבוצה הטובה יותר תנצח. זה כל העניין בספורט.

יוספיהו 4 בדצמבר 2014

אתה שוכח שגם הקבוצות הקטנות משחקות במקביל בליגה, בה הם נדרשים לשאוף למצוינות לאורך כל העונה.

אין שום פסול במפעל מקביל בו יש את האופציה להיחשף לקהל הרחב,אולי לעשות קופה שתעזור למועדון,ולהוסיף חוויה בלתי נשכחת לשחקנים מחוץ למעגל הליגות הבכירות

דגש 4 בדצמבר 2014

זה ממש לא ככה. בליגות נמוכות הרבה פעמים אין שאיפה למצוינות. יש הרבה חלומות להצליח, אבל זה לא מצוינות. כשאתה נותן לאקראיות לקבוע דברים זה יוצר טעויות.

ואתם מדברים כאילו שהצעתי לעשות גביע רק לקבוצות ליגת על – מה שאמרתי שיהיה דרוג ושני משחקים. ככה יהיה לא פחות מפגשים בין קבוצות קטנות לגדולות והזדמנות לארח ולעשות קופה ולחשוף כישרונות (אבל כישרונות אמתיים).

אנונימוס 5 בדצמבר 2014

בשבילי בתור אוהד קבוצה "גדולה" הדבר הכי מענין בגביע זה כל הקבוצות הקטנות האלה. בשביל עוד משחקים מול קבוצות ליגת על לא צריך את גביע המדינה, אפשר פשוט להוסיף עוד סיבוב לליגה

רפאל 4 בדצמבר 2014

האמת שאני גם בעד חופש תקציבי, אולי לקבוע מינימום לליגה.
פשוט תהיתי על הרעיון איך זה הגיוני שמכריעים אליפות על פני עונה שלמה ( מי שבמקום הראשון) ויש לך באותה ליגה קבוצות עם פי 8 תקציב.
ברור שלאורך זמן אלו עם התקציבים הגבוהים יהיו בליגה משל עצמם וכבר בשליש/חצי העונה יברחו וישאירו את כולם מאחור, למעט הבלחות, כמו זו של קרית שמונה העונה בינתיים.
הבעייה היא שמשתמשים באותם אנומאליות להצדיק פורמט שכבר שנים רק מעצים את הפערים ומרחיק אוהדים בקבוצות ה'קטנות' מהמגרשים, שכן הם אינם רלוונטיים משלב מוקדם מאוד של העונה.

הפתרון, לטעמי, הוא ליגה סדירה והכרעה באמצעות סוג של סדרות פלייאוף. לא משחק אחד או שתיים.
הטוב משלוש נשמע הוגן והגיוני. הטוב מחמש נשמע ארוך.
עכשיו, זה לא אומר שאהיה בעד כל פורמט פלייאוף עם סדרות. יש הצעות שפשוט לא הגיוניות.
המטרה היא לעשות פורמט שיתאים את עצמו לדינאמיקה של הכדורגל ומה שאנחנו רוצים להשיג מהליגה, קרי- תחרות, מקצועיות, קהל ועניין.

ברגע שיש שיטה טובה יותר לליגה, כבר לא צריך גביע הטוטו.
אם רוצים, שיעשו ליגת מילואים כלשהי… לא משנה. אין בזה שום עניין לציבור.
מה שחשוב הוא שיהיה לקבוצות שאיפות ומטרות ריאליות בליגה, ומשם יקבלו אהדה וזיקה של הקהל המקומי.

– לגבי הגביע, לא חשבתי שיש בעייה מיוחדת עם האקראיות שבמפגשים. זה דווקא יוצר אפקט של סינדרלות וכל מיני מצבים שאנו לא רגילים אליהם ביום יום.
העניין העיקרי שחשוב לזכור הוא שגביע הינו מסגרת מצומצמת ביותר.
הפסד אחד ואתה בחוץ.
לא ניתם לבנות אהדה לאורך זמן באמצעות כמה ריצות יפות בגביע בלבד. זו לא השערה, העניין הזה הוכח מעבר לכל ספק ( מה עוד שזה הגיוני).
יש הבדל בל ישוער בין להפתיע בסדרת פלייאוף מדורגת גבוהה ממך בסיום העונה לבין ללכת עד הסוף בגביע מול יריבות אקראיות.
כי אנשים גם רואים את העונה ומצפים למשחקי ההכרעה.
הגביע הוא בונוס ועוד נדבך לאשלייה הזו שמוכרים לנו בליגה של היום, בו אומרים שלקטנות יש מסגרת של נוק אאוט, ולכן לא צריך לעשות שינויים.

דגש 7 בדצמבר 2014

אני לא בעד להתערב יותר בתקציב, אם יש קבוצה שמצליחה להעפיל לליגה הראשונה בתקציב נמוך יותר מאחרות שתהיה בליגה הראשונה. 13 מיליון זה סביר כתקציב מינימום בישראל. אני גם לא אוהב את הרעיון של פלייאוף (גם כמו שהוא מתקיים כיום): שוב – התפקיד של אליפות בכדורגל באופן מסורתי לשקף עונה שלמה ולא חודשיים באביב.

פתרון שכן מתאים בעיניי הוא המודל השווייצרי. מדינה בערך בגודל שלנו. 10 קבוצות, ארבעה סיבובים (סה"כ 36 מחזורים), עולה אחת ויורדת אחת. זה נותן פחות מרווחים לאקראיות, דורש מהקבוצות יותר יציבות, ומבטיח שכל המפגשים יהיו ברמה יותר גבוהה (פחות תצוגות נפל של קבוצות כמו הפועל חיפה ומכבי נתניה השבוע). זה יגרום שלכל קבוצה יהיה על מה להילחם: מקום 1-6/7 על כרטיס לאירופה, מקומות 8-10 על הישארות בליגה. זה אפילו יעלה את הרמה של הליגה הלאומית שתזכה לקבל לעונה נוספת קבוצות כמו הפועל פתח תקווה. נכון אמנם שבשווייץ באזל השתלטה על הליגה אבל זה בתקציב כמעט כפול משל מכבי ת"א.

ההצעה שלי לגבי הגביע היא בעיקר כי בישראל (בעקבות חוסר מסורת באירופה) הוא נחשב לתואר בכיר. לזכות בדאבל זה כמו שתי אליפויות כאן. לכן ראוי שהוא יהיה בנוי בצורה שתשקף יכולת. חוץ מזה שלמפעל נוק אאוט בכיר יש פוטנציאל גדול להיות מעניין ומכניס, וכיום הוא הפך להיות קלוש מבחינת העניין בתקשורת ובציבור.

מאמן כושר 4 בדצמבר 2014

בכל פעם שאיוניר פולט איזו שטות, אני ישר מדמיין את דני נוימן ויורם ארבל.
מה שכן הוא מרשה לעצמו להשתלח באייגיבור בצורה מקוממת ממש ( התולעת אומרת שזה בגלל שהוא זר. אני חושב שזה גם בגלל שהוא שחור).
אגב – אבי רצון במחצית על mute כמעט נשמע שהוא יודע על מה הוא מדבר!..

נולי 4 בדצמבר 2014

ההשתלחות באיגיבור באמת מוגזמת ואף דוחה ממש. בכלל, עושה רושם שאיווניר מאד מתקשה להגיד מילה טובה על מכבי ומבקר אותה כאילו היא אמורה לשחק לפחות ברמה של ריאל מדריד ודומותיה. כל פעם שהיריבה עוברת את החצי ומגיעה למצב של בעיטה לכיוון השער רחמנא ליצלן זו עדות בעיניו לחולשה נוראית של מכבי.

סימנטוב 4 בדצמבר 2014

אם הייתי פרשן הייתי נותן לך תיון גבוה אבל אני לא ;)

יואב 4 בדצמבר 2014

לא ראיתי שום בעיה שהמוזהב שיחק בשלישיית הקישור-גם אצל אוסקר וגם אצל סוזה. הוא הבקיע משם קרוב ל40 שערים בעונה וחצי.
ואם אני יודע את זה, פאקו יודע את זה. השיקולים שלו הם אחרים(לא המערך של ברצלונה וכאלה). הם לא ברורים לי אבל אני מכבד אותם.

D! פה 4 בדצמבר 2014

לא יודע אני נורא נהנתי בשידור אתמול

רגע א' – שדרן קווים: "נראה שמצבו משתפר הוא מקבל עכשיו טיפול רפואי" המצלמה: שופכים לו בקבוק מים על הראש.

רגע ב' – זהבי מקבל תואר שאפילו מסי לו זכה לו מעולם: מקום שלישי (משותף משותף, עם קטן) בהבקעה נגד סכנין.

זה החומר שמתמודדים איתו. תודה לאל ששידורי משחקים מאירופה אפשר לראות באינטרנט.

ירוק 4 בדצמבר 2014

גיל, אחלה פוסט.

לגבי זהבי – הוא מדהים. ווינר אמיתי ובאמת שתי רמות מעל הליגה שלנו כרגע.
Having said that…
לפני שיואב מזמין חומר גלם לבנות פסל מוזהב שימוקם בכניסה לבלומפילד, בואו לא נסחף. צריך לזכור שעם כל הכבוד (ובאמת יש, כמו שאמרתי הוא מדהים) – הוא גם חלק מקבוצה שהסגל שלה חזק בהרבה מהאחרות, שמאומנת ברמה גבוהה יותר, ושמנוהלת ברמה גבוהה יותר. בנוסף, לצערי הקבוצה הזו, וזהבי עצמו, לא נתקלה בתחרות רצינית מספיק (שוב, עם כל הכבוד).

וגיל, לגבי 77 ואילך – לא צריך ללכת כ"כ אחורה, בשנות האלפיים היה לך שחקן ששלט ביד רמה בליגה (כולל שער נצחון מאוחר ומתוק מולכם בבלומפילד, אתה בטח זוכר..) וגם הוביל את הקבוצה שלו להישגים יוצאי דופן באירופה.

רפאל 5 בדצמבר 2014

דווקא יצא שכמעט כל פעם שנפגשו עם יריבה ברמה שלהם או קצת פחות שידוע מתחילת המשחק שמתמודדים על מטרות זהות, מכבי ת"א בינתיים הראתה שהיא פגיעה מאוד.
הפסדים בסדרות מול מאריבור והקבוצה היוונית שאיני זוכר את שמה.

הפסדים בבאר שבע וקרית שמונה, כאשר שניהם במצב שהם אומרים בקול שמעניין אותם המקום הראשון, גם אם זה קצת מפתיע.
היה ניצחון על חיפה כשעוד לא היה ברור שהם לא מועמדים העונה.

עופר כהן 5 בדצמבר 2014

רפאל, כמה דברים:
1) אם אני לא טועה המשחקים נגד ב"ש וק"ש היו משחקי חוץ של מכבי,
כך שהגיוני להפסיד להן במגרש שלהן. הפסד הגיוני גם אם מכבי חזקה יותר.

2) לגבי אירופה, התירוץ של צוק איתן לא תופס? כי הם היו עם מאמן שרצה לברוח
וקבוצה שרק נכנסה לכושר, גם זה הגיוני. אוסיף שאנו מדברים בעיקר על מכבי
בארץ, אחרת צריך להתחשב בעונה שעברה, כאשר עם סגל כמעט זהה לחלוטין מכבי עלתה
מהבתים.

3) האם מכבי חזקה יותר משתי הקבוצות האחרות המתמודדות איתה לתואר?

א) לב"ש קישור וחוד עם רקורד מוכח הרבה יותר משל הצהובים. ארבייטמן,ברדה, מליקסון, בוזגלו, גבאי.
אין למכבי חלוץ כמו ברדה, לפחות לא במצב הכושר הנוכחי של יצחקי.
יתר על כן, בהגנה של ב"ש יושבים להם מגן ובלם (סוארס) שלוקחים את קרלוס ועמב"ה בכל מאצ'אפ.

ב) ק"ש זו קבוצה עם נתוני פתיחה מדהימים, בעיקר כי היא רצה כמה שנים ביחד, לקחה כבר שני תארים ב-4 שנים האחרונות, עם שחקנים מעולים כמו חיימוב, שיר צדק וקולה. אני פחות מכיר את הסגל שלהם, אבל מהמשחק מולנו (מכבי) הם פשוט מתאומים ומאומנים להפליא. רק בתקשורת דוחפים לכולם שמכבי תיקח ולא סופרים את ק"ש.
נקודה למחשבה: מהמשחק של מכבי-ק"ש, האם האחרונה ששיחקה על מתפרצות, לא הייתה תלויה כמעט לחלוטין בקולה כפי שמכבי תלויה בזהבי?

ג) רוב השחקנים של מכבי בירידה בכושר או בכושר משחק ירוד-
* קרלוס וטיבי כבר עושים יותר טעויות (ובאמת לא צריך להרחיב, פשור תראו הילוכים חוזרים).
* עמב"ה לא מזכיר את ההופעות שלו משנה שעברה, וגם הן היו נדירות.
* ראדי, אמנם משחק הרבה פחות מבשתי העונות האחרונות, אבל מאז הקדנציה הראשונה של אוסקר הוא בירידת כושר. לפי התולעת זה כי אצל סוזה הוא שיחק בתפקיד שפחות מתאים לו.
* פריצה ויצחקי- כי פריצה מזדקן ויצחקי פצוע.
* אעיר שאלברמן קצת פחות אלברמן העונה.

אז המסקנות הן: ק"ש וב"ש לא נופלות ממכבי, וכאשר מוסיפים להן את יתרון הביתיות אין שום סיבה להגיד שמכבי היא הפייבוריטית.

Gil - Zimbabwe 5 בדצמבר 2014

אני רוצה לשבור סטיגמה שניקראת "ההצלחה של אוחנה, ברקוביץ' ובניון באירופה".
האם אחד מהשלושה האלו לאורך כל "הקריירה" שלהם באירופה סיפק יותר מ – 20 משחקים טובים?
היחידי שכן אפשר להגיד עליו שהיתה לו קריירה באירופה זה רוזנטל (לא גבי).
אני אישית בשכונה בוחר בוחר את זהבי לפני כל אחד מהשלושה.

D! פה 5 בדצמבר 2014

כמה שאני לא באמת אוהב אותו, בתור אוהד ליברפול אני יכול להעיד שלבניון היו יותר מ-20 טובים. הקריירה שלו בטופ, בתור שחקן סגל הייתה די ארוכה גם אם בשנתיים האחרונות הוא סתם הסתובב שם על הספסל עדיין הם בחרו אותו לפני אחרים למרות הבעיות שלו.
בליברפול היו לו איזה עונה וחצי גדולות. בתכלס, יותר גדולות מסוך העונה של רוני, הוא היה אחד השחקנים המרכזיים בקבוצה טובה שרצה בכל המפעלים.

Gil - Zimbabwe 5 בדצמבר 2014

עונה וחצי גדולות…קצת יומרני.
אני לא מדבר על לפתוח בהרכב, אני מדבר על משחק טוב שלו. את מה שאתה אומר אתה יכול להגיד גם על לוקאס (אגב לדעתי הוא פתח ביותר משחקים מבניון).
תנסה להיזכר כמה משחקים הוא באמת היה בין שלושת השחקנים הטובים על המיגרש. לא תגיע ל – 20.

D! פה 5 בדצמבר 2014

גדולות ביחס לשחקן ישראלי… וביחס וטובות מאד ביחס לשחקן בליברפול באותה התקופה.

ללוקאס היו בערך שמונה עד שנפצע.

אני אוחז בדיעה שהוא היה שחקן משמעותי בליברפול במשך כעונה וחצי. לא חייבים להסכים על זה. גם אם תרצה להתייחס רק לחצי השנה האחרונה מתוכן היו לו בטוח יותר מ-20. הגם שהמספר הזה סתמי.
הוא טעה בענק כשעזב.

כסיפוביץ 5 בדצמבר 2014

לפי מה אתה מודד הצלחה?
אם זה לפי זמן, יציבות או תארים.
בסה"כ אולי אפשר למדוד השפעה של שחקן לאורך זמן בקבוצות בהן שיחק ואת המגמה הכוללת.
רביבו לדוגמא לדעתי היה אחד הגדולים בנושא זה.
רוזנטל בליברפול נתן סיומת שהביאה אליפות אם אני לא טועה

ואוחנה…אם לא היה צעיר חמום מח לדעתי היה ממשיך ממכלן רק למעלה, אך בזמן קצר הוא היה אחד האחראים להישגים הגודלים ששחקן ישראלי הגיע אליהם, ובאופן ישיר.

בסוף אין THE ONE לטעמי.
זהבי שחקן מעולה אך עדין צעיר יחסית. יש לו עוד מה "להוכיח" בזירה האירופית מול הקליברים הגדולים של הכדורגל הישראלי.

Gil - Zimbabwe 5 בדצמבר 2014

כסיפוביץ,
אצלי הצלחה זה לא לתת 3 משחקים טובים, אני רואה הצלחה בקביעות בהרכב לאורך זמן ולהיות מהשחקנים המובילים בקבוצה. ואת זה אני לא רואה אצל אף אחד מהשלושה, כל אחד מהם נתן כמה משחקים טובים וזהו. לא משהוא מיוחד יחסית לתקופה שהם היו שם.

תוהה בדרכים 5 בדצמבר 2014

רביבו נבחר באחת העונות שלו בסלטה לנבחרת העונה של הזרים בליגה הספרדית. לאורך כל התקופה שלו שם הוא נחשב לאחד השחקנים המובילים בקבוצה, כאשר הוא משחק לצד שחקנים כמו מאזיניו , מקללה, מוסטבוי, קרפין וסלגדו ומתמודד מול כמה הקבוצות והשחקנים הטובים בעולם באותה תקופה.

אתה לא זוכר 20 משחקים טובים שלו כי אתה לא זוכר כל משחק של סלטה ויגו לפני 15-18 שנה. הוא מצוין ובעיקר יציב ביכולת המצוינת שלו.

ואגב, בתקופה שהוא שיחק בארץ (בליגה שהייתה יותר חזקה מהיום) הוא בהביא מספרי שערים דומים למה שעושה זהבי היום, לצד יכולת הרבה יותר גבוהה באספקטים אחרים של המשחק. שחקן ברמת כישרון שונה לחלוטין מזהבי.

מאיר 5 בדצמבר 2014

רביבו באמת היה יציב מאוד בסלטה וברמת משחק גבוהה. את הליגה התורכית דאז אי אפשר להחשיב לרמה גבוהה של אירופה. עם זאת, מקוממת האמירה שבזמנו הליגה בארץ היתה ברמה גבוהה יותר. מי אמר? מי בדק? איך בדק? קל להגיד. הייתי אוהד בוגר כבר אז ואני זוכר שהיתה יריבות ישירה בין מכבי לחיפה וכאשר הפועל וביתר היו קבוצות סבירות פלוס. זה עושה את הליגה לרמה גבוהה יותר?
למיטב זכרוני, חיפה עם רביבו וברקוביץ ביחד לא לקחו אליפות בארץ. רוח וצלצולים היו, הם ואוהדי קבוצתם גם החשיבו עצמם לטובים ביותר אבל בפועל ביחד הם לא זכו באליפות. זהבי כבר זכה כשחקן מוביל עם מכבי בשתי אליפויות ואם תמשיכו לאתגר אותו בהשוואות, יש מצב שהוא יישאר איתנו ונזכה עימו בעוד אליפויות, ואם אפשר רצופות, מה טוב. לא רוצה לומר ״מה תאמרו אז על זהבי״ כי זה עוד לא קרה, ובכ״ז, נקודה למחשבה.

תוהה בדרכים 5 בדצמבר 2014

הליגה התורכית, לא אז ולא היום, היא ליגה מהטופ האירופאי או קרוב אליו (נניח הליגה הצרפתית). עם זאת, תסכים איתי שהיא הרבה יותר חזקה מהליגה הישראלית ולהיות שחקן העונה בתורכיה (ועוד בשלב יורד בקריירה שלו) זה הרבה יותר ממה שזהבי השיג.

לגבי הליגה אז לעומת היום. בליגה של אמצע שנות ה90 היו לך שתי קבוצות מהחזקות והמוכשרות בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי- מכבי תל אביב וחיפה. גם בית"ר ירושלים והפועל חיפה היו חזקות יותר מהקבוצות 3-4 שיש לך בליגה היום.

זה היה שילוב של הדור המוכשר ביותר בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי שבאותן שנים עדיין שיחק בישראל ביחד עם רמת זרים (בעקבת התפרקות ברית המועצות) שהיום אתה רק יכול לחלום עליה. שחקן סגל נבחרת ברית המועצות בא אז לשחק בבני יהודה, תבין על מה מדובר פה.

חיפה, עם הקבוצה הכי מוכשרת בהיסטוריה של הליגה הישראלית, לא לקחה אליפות מכוון שמולה התחרה קבוצת על אחרת במונחים ישראליים. זו די הנקודה. איזה מתחרת יש למכבי היום (ואני אוהד שלה)?

כסיפוביץ 5 בדצמבר 2014

+1

גיסנו 7 בדצמבר 2014

לא מבין למה פאקו ממשיך להתעקש לעלות עם 3 קשרים אחוריים וזהבי בקישור כל פעם מחדש, לראות שזה לא עובד (באופן מוזר נראה לי שמכבי סופגת יותר במערך הזה מאשר כשמשחקים עם 2 קשרים אחוריים וזהבי קשר קדמי). ולמה הוא תמיד מוציא את אלברמן.
יכולת הסגירה וה"נקיון" של אלברמן במרכז המגרש קריטיות לקבוצה כמו מכבי שרוב הזמן תוקפת ולוחצת עם הרבה שחקנים ונשארת מעט חשופה יותר מאחור. מה גם שרוב הקבוצות אפילו לא מנסות לתקוף את הקישור של מכבי – אלא לרוב מחכות מאחור ותוקפות במתפרצות שדי מדלגות על מרכז השדה. אבל שוב, כנראה שהוא יודע יותר ממני….

לגבי הדיון על זהבי.
עולם הכדורגל מאוד השתנה בשנים האחרונות, בניון יצא לאירופה לפני כ 13 שנים. ברקוביץ' ורביבו לפני כמעט 20. כיום לכדורגלן הישראלי הרבה יותר קשה להגיע אפילו לקבוצות מרכז טבלה בליגות הגדולות, גם אם היציאה לקבוצות גדולות בליגות בינוניות ומטה קלה יותר. הפער הרבה יותר גדול מבעבר וחובת ההוכחה על השחקן הישראלי, אחרי שסוכנים ממולחים הוציאו המון נפלים לאירופה על סמך כלום – גדולה הרבה יותר.
בגלל הפערים הללו שחקן ישראלי צריך מעבר ליכולת גם לא מעט מזל ובחירה נכונה של קבוצה. והיום אפילו יותר מפעם. פאלרמו היא המקום אולי הכי גרוע לשחקן שצריך השקעה וסבלנות. וגם שם זהבי לא נכשל טוטאלית – הוא נתן כמה משחקים יפים, נפצע, ועד שחזר המועדון כבר הספיק להתהפך פעמיים. תוסיפו לזה את זה שחשבו שהוא ייכנס מיידית לנעליים של פאסטורה ותקבלו בחירה גרועה של קבוצה שהביאה לחזרה מהירה יחסית לארץ.
זהבי של היום נמצא 2-3 דרגות מעל לזהבי שיצא לפאלרמו. פיזית וטכנית. אם יצא בקיץ לקבוצת מרכז טבלה בליגה רצינית – הפעם אני חושב שהוא יצליח. וב"יצליח" אני מתכוון שיתקע יתד ויהפוך לשחקן רוטציה לגיטימי בקבוצה כלשהי מאחת הליגות הגדולות.
ההכרזה על מישהו כמו בניון למשל כ"כישלון" בגלל שהוא היה "רק" שחקן רוטציה מוערך בקבוצה שרצה לאליפות אנגליה, ולא היה במינימום מלך השערים והבישולים של אנגליה במקביל – היא פשוט בדיחה. לא מבין מאיפה באה הציפיה הזו ששחקן ישראלי אמור להיות מהטופ של שחקני העולם. גם ברקוביץ' למרות מה שהוא מספר על עצמו, היה רחוק מאוד מלהיות סופר-מגה-סטאר באנגליה שכל קבוצות הצמרת רדפו אחריו (ולא, סלטיק לא באמת נחשבת). אפילו לא זכור לי שהוא שיחק במפעלים אירופיים, בניגוד לרביבו שנתן כמה משחקים יפים בגביע אופ"א בזמנו וכן היה לישראלי הראשון שכבש בליגת האלופות (במדי פנרבחצ'ה).

Comments closed