ליגת שוקי ההון – מי אמר שהשוויצרים משעממים?

כשמנסים כל הזמן לעוות בקטן, בסוף זה מתפוצץ בגדול

שבוע שעבר היה שבוע מעניין למדי בשוקי ההון העולמיים. ממשלת שוויץ נלחצה מאוד מאז שנת 2008 מהנטייה העולמית לברוח אל עבר הפרנק השוויצרי בכל פעם שהתחוללה סערה בעולם הפיננסי. הפרנק השוויצרי התחזק אל מול כמעט כל מטבע בעולם למרות ריבית אפסית. על כן בשנת 2011 הבנק המרכזי השוויצרי הודיע על גבול תחתון (כלומר גבול להתחזקות המטבע) אל מול האירו. הבנק השוויצרי הודיע שהוא יגן בחירוף נפש על שער של 1.2 פרנק לאירו, ולמען פעולה זו הוא מוכן לעשות כל שיידרש, בין אם מדובר בהדפסת פרנקים שוויציריים או כל פעולה אחרת. הבנק האירופי המרכזי למד היטב את הצלחת הצעד, והפעיל צעד דומה כאשר ביקש להגן על אגרות החוב הממשלתיות של ספרד, פורטוגל ואיטליה. גם הבנק המרכזי האירופי הכריז שיעשה כל מה שיידרש על מנת לתמוך באגרות חוב אלה, ומיד הסוחרים נכנעו.

*

במשך כמעט ארבע שנים הפרנק השוויצרי נע על מי מנוחות. בכל פעם שהשער התקרב ל1.2 פרנק לאירו, הבנק השוויצרי קנה קצת אירו בשוק, והשער זחל כלפי מעלה. העניין הוא שכאשר מנסים להתנהל כשוק בחלק מסוים של הכלכלה, עיוות השוק במקום אחר, יוצר עיוותים רבים. רק לשם ההמחשה, אם תרצו להלוות כסף לממשלת שוויצריה לעשר השנים הבאות, לא תקבלו ריבית שנתית, להיפך, אתם תשלמו 0.13% לשנה על הזכות להלוות את הכסף שלכם לממשלת שוויצריה.

*

כלכלת שוויצריה מבוססת על שירותי בנקאות שמותקפים על ידי הממשלה האמריקאית, ועל יצוא. התחזקות המטבע השוויצרי פגעה מאוד ביצואנים, על כן נדרשה ממשלת שוויצריה לצעדים כה קיצוניים.

*

ביום אחד בהיר הבנק המרכזי בשוויץ מאס בתכנית הזאת. הוא ראה את הפד האמריקאי יוצא בשלום יחסית מתכנית ההרחבה הכמותית (טוב, הוא עוד לא מכר את כל הנכסים שנקנו, רק הפסיק לקנות חדשים), וכנראה חשב שגם ביטול ההתחייבות להגן על השער תעבור בשלום. אך הפלא ופלא, הצעד השוויצרי לא ממש עבר מתחת לרדאר. מטבע מרכזי בעולם, מטבע שלא אמור לזוז יותר משברירי אחוזים ביום מול האירו למשל, פתאום רשם תנודות שהגיעו בשיא ל25% התחזקות מול האירו, בתוך שעות אחדות.

*

התנועה הזאת לא אמורה היתה לקרות. גם ההתחזקות של אגרת חוב עשר שנים ממשלת ארצות הברית מריבית של 2.23% לריבית של 1.86% בכמה דקות, לא היתה אמורה להתרחש. הנפט בכלל מתנהג לפי החשק של אובמה, בקיצור למרות פסאדה של שוק חופשי, העיוותים בעולם גרמו למשחק מוטה, משחק שנחשף רק כאשר מתרחשות תנועות שלא אמורות לקרות.

*

הבנק האירופי המרכזי אמור לאשר הרחבה כמותית בקרוב, אך הרחבה שבה הבנק המרכזי האיטלקי יורשה להדפיס אירו על מנת לקנות את אגרות החוב של ממשלת איטליה, ולא הבנק המרכזי האירופי. זהו צעד שמאפיין את הכלכלה העולמית, מאחר ולא מבוצעים צעדים שיביאו לשינוי אמיתי, מנסים לעשות צעדים של כאילו. מאחר וגרמניה לא מעוניינת לערוב לאגרות החוב של איטליה, בוחרים בדרך ביניים. העולם כולו מתנהל כמי שמחכה לדבר הגדול הבא. למען האמת מי שמכיר ספורט יודע איך זה נגמר. אפשר למשוך זמן, הבעיה היא שבסוף זה נגמר. כאשר אתה משחק על זמן ומנסה לשמור את ההפרש, זה בדרך כלל לא הולך.

switzerland-group-e

איפה הן הקבוצות ההן? (אבנר מתן)
גרנט, עד לאן יגיע? - יוחאי שטנצלר

13 Comments

אודי 18 בינואר 2015

"אפשר למשוך זמן, הבעיה היא שבסוף זה נגמר. כאשר אתה משחק על זמן ומנסה לשמור את ההפרש, זה בדרך כלל לא הולך." מה זה אומר? מה נגמר? הכסף? לא מנסה לבקר או משהו, אני פשוט לא כל כך בקיא בעולם הכלכלה.

גיל שלי 18 בינואר 2015

הכוונה היא שמאוד קשה לשמור על ההפרש, וכשמשחקים לא כדי לנצח, קשה מאוד להצליח. כאשר מדברים על הכלכלה, הטענה שלי היא שכל המשחקים האלה בשוקי ההון, בסוף יגמרו, ואז יצטרכו לעשות צעדים אמיתיים כדי להוציא את הכלכלה העולמית מהבוץ בו היא נמצאת.

יהודה 18 בינואר 2015

שאלה- למה הבנקים השויצרים נכנעים לאמריקאים?

גיל שלי 18 בינואר 2015

האמריקאים תפסו למשל את UBS בביצים. הם לקחו עובד של UBS ארצות הברית לכלא, והודיעו לUBS שאו שהם יסגירו להם את כל האזרחים האמריקאיים שיש להם חשבונות סודיים בUBS, או שהעובד השוויצרי יעמוד לדין ויחטוף עשרים שנה בכלא

יהודה 18 בינואר 2015

חחחח זה נשמע הזוי לגמרי ומה עם הבנקים האחרים? באמת שזה מענין אותי כי שוויץ זה לא אנחנו לדוגמא שהאמריקאים יכולים להחליט מה שהם רוצים ואנחנו נענה אמן

גיל שלי 18 בינואר 2015

UBS כבר הפעילו את הלחץ שלהם על ממשלת שוויץ, הם לא רצו להיות היחידים שנכנעים לאמריקאים, ככה זה עובד. דרך אגב, כך גם בנק לאומי נתפס, הם שקשקו שיקחו משהו לכלא, אז העדיפו לסגור עסקה עם האמריקאים

יניר 18 בינואר 2015

השוויצרים, בטעות כנראה נפלו לבור לא צפוי.
שינוי שער המטבע בכ15-20ֵ% ייקר באופן אוטמטי כל מוצר שמיוצר בשוויץ וכן את העלויות לתייר. אפילו שרותים בנקאיים יעלו יותר באופן משמעותי.
שוייץ בנויה על תעשיה, תיירות ובנקאות והתושבים שם צפויים לתקופה לא פשוטה. מצד אחד מחירי המוצרים המיובאים אכן ירדו אבל מצד שני תגדל האבטלה.
ומי ירויח ( בין השאר): אבי ריקן ומואנס דאבור

גיל שלי 18 בינואר 2015

אכן, הם בברוך רציני

ניינר 18 בינואר 2015

עדיין מעדיף את הברוך שלהם על החרא שאצלנו

אביאל 18 בינואר 2015

גיל שלי – מה שגרם לשוויצרים להתקפל הוא לא עובד כזה או אחר, עם כל הכבוד לא הורסים עסקים שהכניסו טרליוני דולרים במשחק 60 שנה בגלל אדם אחר. מה שגרם לשוויצרים להתקפל הוא לחץ אמריקאי-גרמני (בעקבות תגליות שונות על חשבונות של גרמנים\אמריקאים בשוויץ) ואם נסתכל עוד יותר על המאקרו אז באשמת המשבר הכלכלי – זה שהביא את הממשל האמריקאי לנסות למצוא עוד מקורות הכנסה ואין מקור הכנסה נחמד יותר למדינה (מכל הבחינות) כמו הון שחור, אז האמריקאים חוקקו את FATCA – שבגדול הוא אומר שמוסד פיננסי לא יוכל לפעול בארה״ב (ואז למעשה אתה לא יכול להתקיים בתור מוסד פיננסי בועלם) כל עוד הוא לא מדווח על כל חשבון של אזרח אמריקאי באותו המוסד. כתוצאה מכך החלו אמנות הדדיות ואחת כזאת הולכת ונבנת גם מול ישראל.

גיל שלי 19 בינואר 2015

אביאל, שנים ארצות הברית ואירופה הפעילומלחץ, זה הצליח רק אחרי המאסר

Gil - Zimbabwe 19 בינואר 2015

גיל,
אם אתה יכול אנא הסבר יותר בפירוט מה היתה הבעיה עם UBS ולאומי, הון שחור?

גיל שלי 19 בינואר 2015

בפשטות, כן. הבנקים שיתפו פעולה עם אזרחים אמריקאיים שהוציאו הון שחור מארצות הברית

Comments closed