אחד ממשחקי הצ'יקן הגדולים בהיסטוריה

מה קורה במשחק צ'יקן בו לשני הנהגים יש אינטרס להעדיף את הסיכוי שמקנה התאונה, על פני היתרון בסטייה בשנייה האחרונה?

משחק הצ'יקן הנערך כיום בין ממשלת יוון ובין שאר מדינות האיחוד האירופי, הוא אחד ממשחקי הצ'יקן הגדולים שהכרתי מעודי. למעשה, מדובר במשחק צ'יקן בו לשני הצדדים יש אינטרס ברור שלא לשנות את מסלולם, ולהגיע להתנגשות אדירה, לתאונת דרכים.

הסיבה של היוונים להגיע לתאונת דרכים היא פשוטה, הנהג היושב ברכב הינו חולה סרטן, סרטן אגרסיבי המעכל כל חלקה טובה בגופו. מבחינתו, הנהג היושב בכס המכונית של האיחוד האירופי ממול, הוא הרופא, זה שרשם לו את הניתוחים והתרופות, וזה אשר ייעד אותו לחיים בלי שום תקווה.

היוונים אמורים לאשרר את תנאי החילוץ, על מנת לקבל את המנה הבאה מתכנית החילוץ בסך 172 מליארד יורו, עד לסוף החודש הנוכחי. ללא סכום זה, הבנקים היווניים לא יוכלו לקבל את היורו מהבנק האירופי המרכזי, שכן כדי לקבל את המטבע מהבנק, הם צריכים להפקיד פקדון בדמות אגרות חוב ממשלת יוון, אך ללא אשרור תכנית החילוץ, הבנק האירופי המרכזי לא יסכים לקבל ניירות אלה כפקדון. מאחר ובעלי הפקדונות ביוון מפחדים מהקפאת כספים בבנקים, ויציאה חדה מהאיחוד האירופי, יציאה אשר תוביל להמרה כפויה של הכספים בבנקים מיורו לדרכמה חדשה (דבר שיוביל לאיבוד ערך עצם בן לילה לבעלי הפקדונות, שכן הדרכמה תיפול לעומת היורו בעשרות אחוזים ברגע הנפקתה), הם מנסים להוציא את הכסף מהפקדונות ביוון, ולהעביר אותו מתחת למזרון או לבנקים במדינות אירופאיות אחרות.

סיריזיה הבטיחה במסע הבחירות, שלא תסכים לתנאי הצנע שנכפו על היוונים, ובצורה קצת "מוזרה", הם מתייחסים ברצינות להבטחות שהביאו אותם לשלטון. למעשה כניעה וקבלת תנאי האיחוד, תוביל לקריסתם. האיחוד האירופי מסוגל להציע רק שינויים קוסמטיים, לדוגמה שינוי השם של הטרויקה (השלישיה המורכבת מנציג הIMF, נציג הבנק האירופי המרכזי, ונציג האיחוד האירופי, תפקידם להשגיח שיוון לא סוטה ממדיניות הצנע שנכפתה עליהם), לועדת יועצים אשר חייבים לקבל את עצתם. העניין הוא שסיריזיה לא מעוניינת בסולמות שניתנים להם כדי לרדת מהעץ שטיפסו עליו, הם מעוניינים בשינוי אמיתי.

*

כל העולם מניח שהמתנגדים לשינוי אמיתי הם קודם כל מדינות צפון אירופה, אך אין זה נכון. הסיבה שגם המכונית הנהוגה על ידי האיחוד האירופי נהוגה על ידי נהג המבקש להתנגש במכונית היוונית, היא שקבלת ולו חלק מדרישות יוון, תסמל את הסוף לשלטונם של ממשלות איטליה, פורטוגל, ספרד ואירלנד, מדינות אשר קבלו על עצמם בצורה זו או אחרת את מדיניות הצנע האירופית. תארו לעצמכם את התגובה בספרד להצלחה כלשהיא של יוון, התגובה תהיה חדה בבחירות הקרובות, פודמוס תקבל אחוזי הצבעה דומים לאלה של בשאר אסד בבחירות האחרונות שנערכו בסוריה.

*

קיימת סבירות כלשהיא שיימצא פתרון סמנטי אשר יקנה מעט זמן מעבר לסוף החודש הקרוב. הבעיה היא שניתוח האינטרסים של הנהגים מוביל למסקנה שיציאת יוון מהאיחוד האירופי הינה התסריט הסביר ביותר, מבין שלל התסריטים הקיימים.

*

ושוב אנו נתקלים בגאונות של ג'ורדי, כל החוזים האלה ביורו, התשלום להפועל ביורו, החוזה של ורמוט, עלותם בשקלים תחתך בהרבה :-)

 

אלופת העולם
#מכביבול – פודקאסט 028

37 Comments

יניר 11 בפברואר 2015

לא מצליח להבין כדורגלנים וספורטאים אחרים שהחוזים שלהם וגם סעיפי השחרור נקובים בדולרים או יורו. את ההימורים שלכם תעשו במקום אחר.
ולגבי יוון, אני מנחש שימצא פתרון שכולם יוכלו להכריז שניצחו.
יש לכולם כל כך הרבה להפסיד שקשה לראות את ההתנגשות מתרחשת, למרות שאם היא תתרחש היא תהיה ספקטקולרית עם השלכות באינסוף ממדים על מדינות, חברות ואנשים

מתן גילור 11 בפברואר 2015

להציב סעיף שחרור בש"ח זה הימור גדול לעניין יציאה לאירופה. קבוצות לא ישלמו יותר כי חל ייסוף בשקל.

רועי מ 11 בפברואר 2015

היה אפשר גם בדולצ'ים

https://www.youtube.com/watch?v=EJ70GvX93zY

איציק 11 בפברואר 2015

אם כולם רוצים התנגשות אז יהיה מפץ גדול ממנו יצמח עולם חדש,. השאלה גם אם עולם טוב יותר. בלי להבין בכלכלה, הניחוש שלי שבטווח הארוך זה יהיה טוב יותר.

שמעון כסאח 11 בפברואר 2015

לא כל כך מבין את הדרמה, הממשלה ביוון רוצה להציב תנאים? זכותה, הטרויקה לא מוכנים לקבל אותם? לגיטימי.

שהיוונים יפתרו את בעיותיהם בכוחות עצמם ובדרכם ושלום על סופו.

אוהד 11 בפברואר 2015

יציאת יוון מהאיחוד היא בכלל לא התסריט הסביר ביותר.
הכי סביר זה שבסוף היוונים יתקפלו, אבל כלפי חוץ ישחקו אותה כאילו הם כופפו את האיחוד.

אסף THE KOP 11 בפברואר 2015

האמת. שתזדיין יוון.
כמה חצוף אפשר להיות ?

יובל א. 11 בפברואר 2015

החצופים הם הבנקים וגרמניה, לא יוון שצודקת 100% בסירוב לקבל את התכתיב שמונע מתאוות בצע ויהירות

צור שפי 11 בפברואר 2015

נו באמת, שהגרמנים והסקנדינבים הפראיירים האלה יעבדו קשה כדי לממן את הבטלנות של היוונים ושאר הדרומיים. הניחוש שלי – יוון מחוץ לגוש האירו.

מאנו 12 בפברואר 2015

תגובתך מעידה על כך שאתה לא בקיא במיוחד בתחום, כך נראה לפחות לפי השורה וחצי המקושקשת שכתבת פה. אני מרשה לעצמי להניח שהיא לא מייצגת.

פנדה 11 בפברואר 2015

גיל – אמרת בפוסט קודם שמצב שבו יוון יוצאת מהאיחוד ובסופו של דבר מסתדרת יהיה בעיה לאיחוד האירופאי כי אז מדינות כמו פורטוגל וספרד יבינו שהשד לא נורא כ"כ. מצד שני – אם יוון נשארת ומקבלת מה שהיא רוצה (או אפילו חלק, כמו שאמרת) יהיה אפקט דומה – המדינות הללו יתחילו לדרוש גם, ומה לעשות שאי-אפשר לתת לכולם בלי לזרוק את היורו לפח. (מצד שני, לא נראה לי שלגרמנים והצרפתים יהיה נורא – יוכלו לייצא יותר בקלות ואפילו להעלות מחירים ביורו). מה שנמע לך יותר סביר שיקרה? מה לדעתך עדיף שיקרה?
.
אותי מעניין מה קורה במצב שבו יוון יוצאת ומתרסקת?
ביקרתי ביוון כמה פעמים, וסה"כ יוון שמחוץ לערים הגדולות דומה למה שקורה במזרח אירופה – אוכלוסיה כפרית, תשתיות ישנות ודלילות, הרבה חקלאות זעירה ומעט מאד תעשייה מודרנית. ובתוך הערים – אני לא יודע מי מעלה את הטענה שהיוונים עובדים הכי הרבה באיחוד האירופי – זה ממש לא מה שראיתי סביבי.
בכל מקרה – מה שראיתי זה לא בדיוק החומר של כלכלת עולם ראשון – לא לפני היורו וגם לא אחרי שעברו ליורו, ולכן נשמע לי סביר שגם אחרי שיעברו חזרה לדרכמה לא בדיוק יהיו עולם ראשון. במצב כזה, בהנחה שיחזרו לתקופה שלפני היורו וכולם היו דווקא בסדר, מה יכולה להיות ההשפאה של זה? מצד אחד – היוונים אולי יהיו מרוצים, אבל המדינה ככלל תיפרד סופית ממערב אירופה כמעט בכל דבר. איך לדעתך אזרחי ספרד (למשל) יראו את זה?

גיל שלי 11 בפברואר 2015

במידה ויוון מוצאת מגוש האירו ולא מתרסקת, ההגיון אומר שעולות מפלגות שדורשות דברים דומים בספרד ובאיטליה. הגרמנים יעמדו בפני החלטה, או שידבקו בעמדותיהם ואז גוש האירו יעמוד בסכנת פירוק, או שידרשו united states of europe בתמורה לשחרור המדינות ממגבלות התקציביות שהושתו עליהן בתמורה לגיוסי האג"ח, יהיה מאוד מעניין.
אין איש היודע מה יקרה ליוון אחרי ובמידה והדרכמה תחזור. גם אם תעבור בכפרים בישראל (כפרים ערביים לדוגמה, עיירות חרדיות, ועוד) לא תתרשם שמדובר בכלכלה מפותחת. ברור שאם יוון תדרדר למשבר חמור, יהיה בכך כדי לנפץ את תקוות מפלגות כמו פודמוס, פודמוס מאוד נזהרים בקשרים שלהם עם סיריזיה בדיוק בגלל זה

פנדה 12 בפברואר 2015

לא לא. ביוון זה לא רק הכפרים. הייתי גם במרכז אתונה, באיזורים התיירותיים וגם כאלה שבכלל לא הבינו מאיפה הלא-יוונים האלה באו ומה הם מחפשים פה. הייתי בערים גדולות (יחסית) אחרות ביוון.
איכשהוא זה תמיד נראה כמו המאה ה-18 עם טיח חדש. לא ברור העניין הזה.
ואם פה הכפרים האלה הם חלק קטן מהכלכלה והאוכלוסיה, שם זה אוכלוסיה הרבה יותר משמעותית.
לצורך העניין – יש איזורים שרק 10% מאוכלוסיית האיזור חיה חיי עיר מודרניים. וזה לא מהערכה שלי – זה נתונים שבדקתי. זה הרבה יותר משמעותי מכמה כפרים בצפון והפזורה הבדואית. (ואגב, הכפרים בצפון הארץ עדיין נראים הרבה יותר כמו חלק מכלכלה מפותחת מאשר מה שראיתי ביוון)
.
ובהשוואה (למשל) בין ברצלונה ואתונה, גם כאן – ברצלונה בנויה מודרני יותר משמעותית.

אדם בן דוד 11 בפברואר 2015

פגשתי בהודו בחורה מאוד מאוד מרשימה שהגיעה מבוסניה
סיפור חייה המדהים כלל שלב בו הייתה נציגת המדינה במו"מ אל מול האיחוד האירופאי
אני לא אלאה בפרטים כולם אבל בסופו של דבר היא אמרה שהיא עזבה את העולם הזה כי היא לא הסכימה בשום אופן שמדינתה תתכופף לתנאים שהציב האיחוד.
היא הסבירה לי שלמרות התנופה וההזדמנויות שכניסה לאיחוד כביכול תביא למדינתה (שעדיין הייתה בתהלכי שיקום מהמלחמה הנוראית) עיקר הדרישות לא נגעו לדמוקרטיזציה חופש ביטוי או כל מיני שטויות כאלה (כפי שטוענים אל מול הטורקים)
היא אומרת שעיקר התנאים היו למכור בנזיד עדשים משאבים לאומיים לקונצרני ענק (גרמנים בעיקר). או מכירת מעיינות לקוקה קולה.
הלחצים שהופעלו עליה היו עצומים. היא כאמור פרשה מהמשחק (the game is the game) והפכה לקרישנה דיווטי.
עד כה בוסניה לא הצטרפה.
הטענה הידועה על כך שהגרמנים הפסיקו לנסות לכבוש את אירופה בכוח ופשוט עושים לזה התמרה כלכלית מתממשת לנו מול העיניים.
אזרחי יוון הבינו טוב מאוד את משמעות ההצבעה שלהם
ואולי הם מעדיפי ליפול אבל ליפול בעצמם מאשר להיות צמיתים של הגרמנים.
יוון קמה ונפלה כבר כל כך הרבה פעמים. בראיה היסטורית אני חושב שאין מנוס מהפרידה.
בכל מקרה, משעמם זה לא יהיה

אוהד 11 בפברואר 2015

זה לא יותר מסיפור נחמד, אבל לא הייתי שם את הכסף שלי שהסיפור נכון.
בחורה, בהודו… אני מניח שאתה יכול לשמוע כל מיני סיפורים…
סלח לי על הסקפטיות

אדם בן דוד 12 בפברואר 2015

אוהד – אולי לא הייתי צריך לציין שנפגשנו בהודו
עם זאת, הסיפור שלה נכון מאוד. אני לא יכול להיכנס לאיך ומי ומו וכאלה אבל היא בהחלט הייתה נציגה מול האיחוד
ובלי קשר- אתה מופתע לשמוע שכדי להיכנס לאיחוד מדינות חלשות צריכות לאפשר גישה חצי חינמית למשאבי הטבע?
משהו בגישה ההיפרקפיטליסטית שהעולם המערבי נוקט בה כבר שנים גורם לך לחשוב שכשמישהו חזק הוא ינהג בהגינות עם החלש?

אוהד 12 בפברואר 2015

קוקה קולה היא חברה אמריקאית, אז אני לא מוצא שום היגיון במכירה של מעיינות, אלא אם כן יש כוונה לצרף את ארה"ב לאיחוד…
שוב, זה לא יותר מסיפור שנכתב כתגובה לפוסט ע"י מישהו שפגש "קרישנה דיווטי" בהודו.

יכול להיות שהיא באמת היתה חלק מהשיחות.
יכול להיות שהיו שם נושאים כלכליים על הפרק.

אבל להגיד שעיקר הדברים זה היה למכור בנזיד עדשים משאבים לאומיים נשמע לי קצת קרישנה קרישנה.

אדם בן דוד 12 בפברואר 2015

אני מבין אותך.
אתה גם לא מכיר אותי את הדרך בה אני בוחן את המציאות
אני גם לא פירטתי באריכות את ההיכרות, את התובנות או את כלל הפרטים.
אני יכול להבין למה זה ישמע לך כמשהו מטורלל.
עם זאת- אולי אני אנסה לתמצת את עיקרי הדברים ותנסה לשפוט אותם גם מחוץ להקשר של מי הביא אותם ובאילה נסיבות-
מדינה קטנה, חלשה שמתאוששת מאסון. מי שעומד מולה מחייב אותה בכל מיני "התאמות" לכאורה לגיטימיות כגון שקיפות ומוכנות למתן אפשרויות למשקיעים זרים להכינס לשוק המקומי. מעשית- ופה אשמח לדעת אם הדבר הבא נשמע לך מופרך- התנאים שהוצבו היו מובילים למתן הטבות לא פרופורציוניות לכל מיני קונצרנים מקורבים. לא כולם גרמנים, חלקם סתם גדולים מספיק כדי לדחוק עצמם לקומבינה.
תאר לך מדינה שהייתה מפריטה משאב טבע נדיר לאיזה קונצרן. תאר לך שהקונצרן הזה היה מוכר את המשאב הזה במחירי הפסד לחברת בת שלו. את התגמולים לממשלה הוא היה מפחית (כי החברה האם- זאת שעושה שימוש במשאב- סתם נגיד שזה ברום) והחברה בת, בבעלות מלאה שלו הייתה רווחית באופן מגוחך.
נגיד שהטייקון המקורב הזה היה מפטר עובדים כדרך להשליט את רצונו על הממשלה. יכול להיות כזה דבר?
יכול להיות שחברות ענק (טבע, אינטל- סתם אני זורק שמות ששמעתי בהודו) ידאגו לקבל הטבות ששוות המון כסף ?
ונשוב לבוסניה- בלי קשר למקור המידע- האם יכול להיות שחברות ענק, בעלות תקציבי ענק של לוביסטים וכו- יוכלו לדחוף את האינטרסים שלהן כחלק ממהלך דיפלומטי?
קוקה קולה היא תמנון ענק ויש לו שלוחות גם באיחוד האירופאי- הווה אומר כפי שלורטהיים יש כוח אצלנו יש כלמיני ורטהיימים גם באירופה.
חיפוש קצר בגוגל יראה לך שקוקה קולה הייתה אחת מהחברות הראשונות להשקיע בבוסניה.
היא גם דרשה הקלות נרחבות במיסים (וגם כאמור גישה חופשית ובלעדית למשאבי טבע אם תבחר להאמין לי).
ההשקעה הייתה של חברת קוקה קולה הולנד ובשיתוף משקיעים גרמנים ואוסטרים.

אוהד 12 בפברואר 2015

ברור שיכול להיות.
ברור לי שחברות ענק (או סתם מקורבים) מנסים להשיג הטבות, כמו כל חברה בכל מדינה.
רק קשה לי להאמין שזה היה עיקר הדברים, או שאולי זה היה עיקר הדברים שהגיעו אליה, ושאר הדברים עברו אצל אנשים אחרים.
בו נסכים שלא להסכים.

מאנו 12 בפברואר 2015

היא צודקת בהחלט. גרמניה בראשות אנגלה מרקל השתלטה על אירופה לא רק כלכלית – היא כיום הכח השולט באיחוד האירופאי, והיא מכתיבה את הכללים לשאר המדינות, כולל צרפת שבעבר איזנה אותה אך כיום חלשה ממנה פוליטית בכל הקשור לאיחוד האירופי (צרפת מאזנת כוחה ע"י מדיניות חוץ דיפלומטית וצבאית דומיננטית בהרבה משל גרמניה).
בכל מקרה, המדינה שהרוויחה ועודנה מרוויחה הכי הרבה מהאיחוד האירופי היא גרמניה, ויש לה את האינטרס הכי גדול להשאיר את האיחוד הזה על כנו.

Amir A 11 בפברואר 2015

התוצר הלאומי פר נפש ביוון הוא בסביבות 22 אלף דולר לשנה. בישראל, לשם השוואה התוצר פר נפש הוא 35 אלף דולר לשנה. החוב הלאומי שלהם הוא בסדר גודל של 34 אלף דולר פר אדם ואילו החוב הלאומי של ישראל הוא בסדר גודל של 28 אלף דולר פר אדם. תקציב הבטחון שלהם, לעומת זאת, הוא רק 22% מזה של ישראל (3.7 מיליארד דולר לעומת 16.5 מיליארד בישראל). כך שאפשר להניח שמדובר בכלכלות דומות. מדוע ההנחה שיוון תתמוטט אם היא תצא מהאיחוד?

אביאל 11 בפברואר 2015

אמיר – גיל הסביר את זה למעלה, משיכת כספים המונית, התרסקות של המטבע החדש-ישן של יוון (במקרה של פרישה) מול היורו, בעוד שהרבה מהחובות, בעיקר של הבנקים ושל המוסדות הם ביורו, כמו גם בעיות סחר בעקבות זה, קח את מה שקרה ברוסיה בערבות צניחת הרובל (גם הפעם וגם לפני עשור), תוריד את משאבי הטבע שיש לרוסיה ואת עתודות המט״ח.
תוסיף לזה את העובדה ששום מדינה רציונאלית לא תלווה ליוון כסף, בטח לא הגופים הבינלאומיים כמו קרן המטבע או הבנק העולמי ובקיצור יש תסריט של ימי צנע אמיתיים.
מצד שני, תמיד הסינים והרוסים ישמחו לדחוף לאירופאים אצבע בעין, ילוו כספים, יחזקו אינטרסים, יוון תתאושש ותהפוך בעצמה לבית החורשת של אירופה, שכן המטבע שלה יהיה חלש ביחס ליורו.

ובקיצור אי אפשר באמת לדעת.

פנדה 12 בפברואר 2015

אני אחזור על מה שאמרתי לגיל – אין מצב להפוך את יוון ל"בית חרושת של אירופה". צריך כ"כ הרבה תשתיות שאין ואפילו לא קרוב, כבישים "ראשיים" ששתי משאיות לא יכולות לעבור בהם אחת מול השניה, תשתיות בתוך הערים הגדולות שביחס אליהן החלק המוזנח של יפו נראה בסדר…
בקיצור – רק ההשקעה בתשתיות בשביל שיוכלו לתמוך בתיעוש כזה תרושש את רוסיה.

אביאל 13 בפברואר 2015

פנדה – הכוונה בבית החרושת של אירופה היא יותר מקום בו יוכל יתרון יחסי של מגזר או ענף מסוים לשגשג, מספיק שאיזה גוף כלשהו יוכל להשתמש בקירבה הפיזית של יוון למרכז אירופה כדי לייצר יתרון משמעותי לטובתו והדבר יכול להיטיב עם יוון בצורה מובהקת – בדיוק כמו ששוויץ נהנת מהקרבה הזו, כמו היתרונות של שוודיה, דנמרק או בריטניה מהשמירה על המטבע שלהן וכו׳.

אריק 11 בפברואר 2015

גיל יש משהו שמאוד חסר לי בניתוח שלך.
חסרה לי ההשפעה של כל זה על הבנקים הגדולים ועל כלכלת החוב.
וכן, מהן האינטרס האמריקני? הרוסי? הסיני?

אביאל 11 בפברואר 2015

אריק – בפשטות –
לארה״ב – לא באמת משנה, למרות שאחדותה ויציבותה של אירופה חשובה להם מאוד.
לסינים – כמה שיותר שקט בעולם ככה אנשים קונים יותר.
לרוסים – זה כבר פוליטי ופחות כלכלי, ישמחו מכל בלאגן אירופי.

אריק 11 בפברואר 2015

זה יותר מפשטות זה קצת פשטנות נו אופנס ;).
זה הרבה הרבה הרבה יותר מורכב מזה
לרוסיה כמובן זה נראה טוב.
לארצות הברית ובמידה פחותה לסין יש סיכון והזדמנות. זה גם בפשטנות
אבל מה שמעניין יותר אותי, זה העניין של ההשפעה של העניין על לולאות החוב.

גיל שלי 11 בפברואר 2015

אין השפעה אמיתית, יוון חייבת כיום למעשה רק לאיחוד האירופי, זו מכה קלה בכנף הגרמנית

אריק 11 בפברואר 2015

ומה זה אומר אם החוב לא יוחזר?

גיל שלי 11 בפברואר 2015

מבחינה כלכלית נטו, לא הרבה, כלומר מכה לחלק ממדינות אירופה אבל לא אנושה.

אביאל 11 בפברואר 2015

אריק – בכלכלה, הכי הולך פשטנות, שצוללים עמוק מדי מגיעים למסקנה שאי אפשר לדעת כלום.

בכל מקרה, האמריקאים לא יצאו במהלך נגד אירופה, גם מה זה ארה״ב, קשה לי לראות חברה ציבורית-פרטית נותנת כסף ליוון ועוד לממשלה מהשמאל ולאובמה יהיה קשה מאוד לתת כסף ליוון מהממשל, גם בגלל האנטי מהקונגרס ובעיקר בגלל שהוא יפתח חזית (בעיקר) מול מרקל אם הוא יעזור ליוונים – בנוסף הוא לא יקבל שום הון פוליטי מהמהלך, אז קשה לראות את ארה״ב נכנסת לעניין.

בקשר לסינים, יותר מדי משתנים לכאן או לכאן – מצד אחד הסינים רוצים שקט תעשייתי בכלכלת העולם – אם בוחנים את הקשרים עם אירופה באופן ספציפי – אז מצד אחד הם יצואנים גדולים לאירופה ועלולים לספוג מכה במקרה של נסיגה כלכלית באירופה, יורו חלש משחק גם נגד הסינים בעיקר בגלל שהוא מעודד יצוא מגרמניה (היצואנית השניה בעולם אחרי סין ומתחרה שלה בכמה סקטורים מרכזיים), מצד שלישי – איתנות אירופית טובה לסין גם בגלל הצריכה וגם בגלל שהיא יכולה להוביל ליורו חזק שיגרום לעולם ולאירופה לקנות יותר מסין ובקיצור תטיל מטבע בקשר לסינים, זה שווה בדיוק כמו הניסיון להבין מה הם ירצו לעשות.

בקשר לחוב, זה יבלע בתוך הדפסת הכסף הבאה עלינו לטובה בדמות התוכנית להרחבה כמותית של הבנק האירופי המרכזי, יש שיגידו שהשוק כבר לקח בחשבון את זה שהם שבעלי החוב לא יראו כסף מיוון והוא מגלם את זה בשוק ההון, בערך האג״ח השונות של מדינות אירופה ובפעילות הכלכלית בכלל.

Eyal 12 בפברואר 2015

המשחק הזה הוא (לפי דעתי) אחד הדברים הגדולים שהולכים להשפיע על העולם בצורה ענקית.
אם יוון יוצאת מהאיחוד מה שדיי הגיוני למדינה גאה ומושפלת (ולאורך ההיסטוריה מדינות ואזרחים מושפלים עושים מעשים קיצוניים) זה ישפיע עמוקות על שאר המדינות שנמצאות בקשיים.
על אמריקה זה משפיע עמוקות כי דווקא היום הכוח שלה כשליטה עולמית עומד למבחן, דרך האיחוד אמריקה מחזקת את בעלי הברית הטבעיים שלה אחרי מלחמת העולם השנייה כמו צרפת ואנגליה (מדינות שנחלשו וכמעט ירדו לחלוטין מגדולתן כמדינות השליטות בעולם. דבר כזה גם יחזק משמעותית את רוסיה שנמצאת במאבק צמוד עם אמריקה.
לרוסיה יש המון אמצעים והיא יכולה לפנות לאותם מדינות ולעזור להם עם חוזים ״נוחים יותר״ (גזפרום לוקחת כבר היום חוזים בכמעט הפסד רק כדי להישאר מאוזנת והמדינות האלה מייצרות אופק טוב יותר).
סין היא גם שחקן חשוב מאוד, למרות כל מה שהם מוכרים יש להם שוק יציב בעצמם ויש להם בעיות נדל״ן עם היפנים, בעיות שיכולות להיעלם בקלות אם הם משתפים פעולה עם רוסיה, לזה צריך להוסיף שקוריאה הדרומית מתקרבת לאמריקאים, דבר שבטוח שהסינים שמים עליו עין.
על כל זה צריך להוסיף את מאבק האנרגיה שקיים היום ומאבק המטבע שאמריקה מנהלת עם הרוסים ויוצא שאנחנו נמצאים בנקודת זמן מעניינת(-:

Eyal 12 בפברואר 2015

וזה בלי להגיד מילה על דעא״ש שהופכים את המזה״ת ללא צפוי בכלל

פה איתמר 12 בפברואר 2015

גיל, אתה יודע מה הפתרון הקלאסי על פי תורת המשחקים לנצח בצ'יקן?

גיל שלי 12 בפברואר 2015

לא

פה איתמר 13 בפברואר 2015

הפיתרון הקלאסי על פי תורת המשחקים:
לתלוש את ההגה מבסיסו ולנפנף בו לנהג שממול.
בעצם ההחלטה עוברת לנהג שממול (להלן השחקן הרציונלי) ועליו לבחור בין:
התאבדות או צ'יקן.

פה איתמר 13 בפברואר 2015

הפיתרון הקלאסי על פי תורת המשחקים:
לתלוש את ההגה מבסיסו ולנפנף בו לנהג שממול.
בעצם ההחלטה עוברת לנהג שממול (להלן השחקן הרציונלי) ועליו לבחור בין:
התאבדות או צ'יקן.

Comments closed