ליגת שוקי ההון – סכומים לא הגיוניים

אם המשכורת של עובד מסוים, בין אם הוא כדורגלן, או עובד תשלובת הברום, גבוהה, אין זה אומר אוטומטית שהיא משוללת כל יסוד הגיוני

בשבוע שעבר עסקו כאן בסכומי כסף לא הגיוניים. מחד דיברו על עובדי תרכובות הברום אשר עלות שכרם הממוצעת הינה ארבעים אלף ש"ח, ומאידך דיברו על סכומי הכסף הפנטסטיים ששילמו עבור זכויות השידור של ליגת הפרמייר ליג באנגליה.

מיד קמה הצעקה, גם על הראשונים, וגם על הסכומים המטורפים שמשולמים עבור זכויות השידור.

*

אז האם ייתכן שישלמו סכום של יותר מעשרה מיליארד ליש"ט למשחק, עבור הזכות לשדרו באנגליה, ושהעסקה תהיה הגיונית? התשובה היא כמובן שכן. על מנת שנראה חוסר הגיון מסחרי בעסקה, אנו צריכים לראות תנאים חיצוניים המעוותים את המחיר. למשל, בואו ניקח מקרה דמיוני, מקרה בו בעל מניות השליטה בחברה ציבורית אשר מוכן להעביר בדירקטוריון סכום דמיוני עבור שירותי המנכ"ל החדש, זה שהיה רגולטור עד לא מזמן. כן, אני ידוע שאין דברים כאלה, אבל נניח.

במקרה כזה ברור שאכן מדובר בסכום כסף אשר אינו קשור לעסקה עצמה, כנראה היו גורמים אחרים אשר גרמו לבעל השליטה בחברה (זה שמרוויח את הכסף לאו דווקא ישירות מרווחי החברה, אלא בדרכים אחרות, שכן החברה היא חברה ציבורית), להגדיל עד מאוד את מחיר העסקתו של המנכ"ל החדש. במצב זה, אין לנו שוק הקובע את המחיר, אלא פוליטיקה אשר מעוותת את השיקולים המנחים את קביעת משכורת המנכ"ל.

אין זה המצב בעסקת זכויות השידור של הפרמייר ליג. כאשר AT&T רכשה את DIRECT TV בארצות הברית עבור 48.5 מיליארד דולר, היא התנתה את העסקה בחידוש הבלעדיות של דיירקט טי וי על המוצר הקרוי כרטיס יום ראשון. אין המדובר בזכויות השידור עצמן, אלא על השירות הייחודי המאפשר לאוהד הניינרס החי בניו יורק, לראות את משחקי קבוצתו בניו יורק. העסקה החדשה של דיירקט טי וי על זכויות אלה, עלתה לה 1.5 מיליארד דולר לשנה. סקיי טי וי היא חברת לווינים השולטת לחלוטין בשוק הטלוויזיה בכבלים או בלווין בבריטניה. הסיבה היחידה לכך היא זכויות השידור של הפרמייר ליג. בארצות הברית הלווין הינו זניח בפריסתו לעומת הכבלים, בבריטניה המצב הפוך, והכל בזכות זכויות השידור בכדורגל.

כמובן שהסכם השידור החדש, יתורגם בעונה הבאה לסכומי שיא אשר ישולמו לכדורגלנים באימפריה הבריטית, שוב נשמע על הכדורגלנים הזוכים בשכר לא הגיוני. אך מה לא הגיוני במשכורות הכדורגלנים במחילה? על מנת לייצר את המוצר השווה מיליארדים, צריך להשיג את הכדורגלנים הטובים ביותר שניתן, מדוע שסכומים אלה ישארו רק בכיסיהם של בעלי הקבוצות? כלומר, גם המשכורות של הכדורגלנים הינן משכורות סבירות לחלוטין, שכן גם כאן התחרות על שירותיהם היא שגורמת לשכר להיות כה גבוה.

כאשר אתם חושבים על משכורות הכדורגלנים, ונדמה לכם שמדובר בחוסר פרופורציות, כל שתזדקקו לו על מנת לקבל את הפרופורציות המתאימות, הוא הכנסות אמני הרוק הבולטים, כמה שווה פול מקרטני לדוגמה, או בונו, ואז תבינו שאין במשכורות הכדורגלנים באנגליה שום ייחוד.

*

בישראל ניסו לגרום לנו לחשוב שבדרום יש שודדים העובדים בייצור ברום. אך גם כאן עולה השאלה, מדוע זה הגיוני שבעלי החברה ירוויח הון עתק ממשאבי הטבע של מדינת ישראל, ואין זה הגיוני שהעובדים המפיקים את משאבי הטבע יזכו למשכורות שעלותם הממוצעת היא ארבעים אלף ש"ח? מדוע היה מי שחשב, שהסגרת מחיר זה תוריד את התמיכה במאבק העובדים המפוטרים?

כמובן שהעיתונאים שנשלחו מיד שאלו את העובדים, האם למישהו מכם יש תלוש בסך ארבעים אלף ש"ח בחודש. שאלה זו מסגירה חוסר הבנה, הרי עלות שכר למעביר היא בדרך כלל 130% משכר הברוטו של העובד בחברה המעניקה הטבות כמו כי"ל. כלומר, התלוש הממוצע בקרב העובדים יראה משכורת של פחות משלושים אלף ש"ח. אך עדין, מדוע חשבו מי שחשב, שמשכורות יפות הן סיבה למרמור בקרב הציבור?

יש לנו נטייה טבעית להיות צרי עין במשכורות של אחרים, בעוד שרבים מאיתנו מבינים הכנסות עתק המגיעות באופן אקראי למי שקנה חברת הימורים באינטרנט בזמן. העניין הוא פשוט, כאשר עובדים משיגים הטבות ושכר בגובה מסויים, אין זה אומר אוטומטית שמדובר במשכורת גבוהה מדי.

השתתפו בקיום הקהילה שלכם – דה באזר

מוריניו בארץ הממים
איפה הכסף?

75 Comments

no propaganda 15 בפברואר 2015

לגבי הפרמייר ליג: אני מסכים שבמקרה הספציפי הזה המחיר כנראה לא מנופח אבל זה לא אומר שזה נכון תמיד כשאי שיקולים זרים. מי שמחליט על תשלום זכויות השידור לפרמייר ליג עושה כל מיני חישובים ובסופו של דבר כמו כל בן אדם יכול לטעות ולשלם יותר ממה שהזכויות שוות.

לגבי כי"ל: אם מישהו מרוויח 30 אלף שקל זה מצוין ובהחלט ייתכן שהוא שווה את המשכורת אבל כשמפטרים אותו זה בגלל שחושבים שהעבודה שהוא עושה לא מצדיקה את המשכורת ופה קבור הכלב. כשמישהו עם שכר מינימום לא מצדיק את המשכורת ומפוטר יש בעיה, כשמישהו עם שכר גבוהה לא מצדיק את המשכורת אז ייתכן שהוא פשוט צריך לקבל משכורת נמוכה יותר עבור העבודה שהוא עושה.

גיל שלי 15 בפברואר 2015

מסכים, לכן לא התייחסתי לפיטורים, התייחסתי לכך שאנשים הרגישו שיש משהו פסול במשכורת גבוהה

אריאל גרייזס 15 בפברואר 2015

תשמע, בניגוד להרבה מאוד אנשים שמדברים על הנושא בלי לדעת הרבה, אני דווקא עבדתי בתרכובות ברום ומכיר את העסק מצוין. ומה שקורה שם זה הביזיון הכי גדול שיש.
בואו נתחיל מזה שיש שם את החלוקה האיומה של דור א' ודור ב', כשדור א' מרוויחים סכומי עתק (בהשוואה לעבודה שהם עושים, שזה הפעלת מתקן – עבודה שלא דורשת השכלה) בעוד דור ב' מקבלים שכר מינימום ואף פחות מכך (כשאני עבדתי שם, הם הרוויחו שני שקלים פחות לשעה מאשר שכר מינימום – והיו עובדים הרבה שעות נוספות כדי להגיע לשכר סביר. אם הם היו מגיעים לפחות משכר מינימום חודשי אז היו משלימים להם).
נמשיך בזה שיש שם ועד חזק בטירוף שדואג רק לאנשי הדור א' ועל הזין שלו אנשי הדור ב'.
הסיבה היחידה שאנשים המשיכו לקבל שם תלושי שכר של 30 ו-40 אלף שקל (וזה לא המצאה, ראיתי את זה בעיניים שלי, מפעילי מתקן שמרוויחים כאלו סכומים. הם היו עובדים כפולה בשישי וכפולה בשבת פעם בחודש ואז היו מקבלים תוספת על תוספת על תוספת – משמרת לילה, שעות נוספות וסוף שבוע) היא הועד החזק שם. כשאני עבדתי שם מנהל אחת החטיבות עשה סיור בלילה באחד המתקנים וגילה את המפעילים ישנים (מפעל ברום, אחד החומרים הכי מסוכנים שיש, כן?) וכשרצו להוציא אותם לחופשה ללא תשלום לשבועיים, לא לפטר – הועד פשוט סגר את המפעל. בסוף מה קרה? החזירו אותם לעבודה כמו כלום, אבל את הדור ב' זרקו הביתה.
אני יודע שכשאיש שמאל אני אמור להיות לצד העובדים במקרים כאלו וכמה הם מסכנים שמפטרים אותם, אבל זה בולשיט. אלו אנשים מבוגרים עם תרומה מינימלית שמקבלים משכורת עתק ותנאים מצוינים לפרישה כדי להכניס אנשים שירוויחו שכר שהולם את העבודה הזאת. מצטער, אבל זה פשוט חוסר הבנה תקשורתי מה שהולך שם. העובדים המפוטרים הם בטח לא המסכנים פה. אם הם היו טיפה דואגים לחברים הצעירים שלהם שמרוויחים רבע מהם, אולי הייתי מתחיל לרחם עליהם

גיל שלי 15 בפברואר 2015

אריאל, גם איתך אני מסכים לגמרי. בעיה אמיתית זו החלוקה שההסתדרות מאפשרת בין דור א' לדור ב', חבל שלא לקחו את ההזדמנות והתנו את העלאת שכר המינימום בביטול הדורות, ואז גם היו צריכים להעלות את שכר המינימום בהרבה יותר, אבל בשביל זה היה צריך להיות שר אוצר פה

יניר 15 בפברואר 2015

דור א ודור ב היא רעה חולה שקיימת בהרבה מקומות עם ועדים חזקים.
חוסר סולידריות מטורף ואגב, לא ראיתי אף פוליטיקאי " חברתי" יוצא נגד זה

אריאל גרייזס 15 בפברואר 2015

אכן. לטעמי ההסתדרות וכל ועד שמאפשר את זה איבד את הלגיטימיות המוסרית שלו. קשה להיות איש שמאל במדינה הזאת פשוט כי השמאל פה הוא כל כך הרבה פעמים עבודה בעיניים. שלי יחימוביץ', למשל. שמאל עלאק אבל בתכ'לס תומכת של הועדים הגדולים שדואגים לעובדים של חברת חשמל במקום למסכנים שמרוויחים מינימום. או מרץ, שדואגים לערבים שתחת כיבוש אבל לא מעניין אותם הערבים שגרים פה או סתם אנשים שתקועים בעיירות פיתוח או בדרום תל אביב.

יניר 15 בפברואר 2015

הייתה פעם כתבה בטלויזיה על עובדי מפעלי ים המלח כאשר התחביב של ראש הועד ( דור א' מן הסתם) היה גידול נחשים. היה קטע בכתבה שבו ראו אותו מאכיל את הנחש בעכברים חיים. אנלוגיה או מטאפורה שלא יוצאת לי מהראש

אלכס דוקורסקי 15 בפברואר 2015

1+ לתגובה, ולא, חלילה, לתחביב הדוחה.

סער 15 בפברואר 2015

לגבי מרץ השמצת סתם. תבדוק ותראה שזו המפלגה שעשתה הכי הרבה מבחינת חקיקה לטובת הציבורים המוחלשים. רק דוגמא אחת הוא חוק הדיור הציבורי. וזה למרות שהם ברוב השנים באופוזיציה.

קורא 16 בפברואר 2015

הבעיה היא שהוועדים שולטים במפלגות דה פקטו, ולכן אין מנהיג שמסוגל לצאת נגדם כי הוא ישלם בכסאו. בעיקר במפלגת העבודה, אבל גם בליכוד. מי שבאמת שולט במדינה הזו זה הארגונים הגדולים, הם השליטים האמיתיים בבנקים, בחברת חשמל, בנמלים ובכיל, ולמעשה בכל חברה ממשלתית או כזו שהיתה אי פעם ממשלתית.

יניר 15 בפברואר 2015

מנהלי כי"ל מתגלים כאן במלוא ערוותם:
1. מי מפטר בתקופת בחירות?
2.משכורת צריכה להיות הגונה אך הגיונית בהשוואה למשכורת מקובלת בתפקיד ובאזור. רוצים לתגמל בנדיבות – תנו בונוסים גבוהים. אי אפשר לתת משכורות מפוצצות ואחר כך לילל על הפסדים
3. אנשי ועד שלא עובדים, יו"ר ועד שמטייל בעולם כדי לחפש אתר לנופש בשנה הבאה, חופשות לעובדים ברחבי העולם ,וכן הלאה. אתם באמת חושבים שבאווירה כזו ניתן לפטר?

D! פה 15 בפברואר 2015

השחקנים, בניגוד לאמנים, למשל, לא מייצרים כלום. בחייאת. אם יש איזושהי בעיה אז זו הבעיה שלי.

ותוכל לומר גם על המנכ"ל בדוגמא שלך שהתחרות על שירותיו הטובים גרמה לשכרו לטפס מעלה מעלה, על מנת להבטיח שיכולותיו וקשריו יועילו לאותה החברה ולא לאחרות, לא?

רוב החברים שלי מרוויחים בין פי 3 לפי 8 ממני. ואין לי בעיה אם זה. שאלה של בחירות והעדפות בחיים. הבעיה תתחיל אם המנהל שלי ירוויח פי שמונה ממני. בוודאי אם זו חברה ציבורית שמפטרת עובדים על רקע שכר בזמן שהבכירים שבה מרוויחים סכומי עתק, וגם שם חלק גדול מהם אינו נחוץ כלל או כמו בדוגמא של אריאל מישהו שעושה עבודה דומה ומרוויח פי כמה וכמה ממך רק משום שהוא שייך לדור אחר.

גיל שלי 15 בפברואר 2015

לא הבנתי איך אתה מבחין בין אמן שמשחק כדורגל ואמן שיוצר שירים, בשני המקרים מדובר באומנות בעיני. בדוגמה שלי אפשר להגיד מה שרוצים (למשל יאיר לפיד תמיד אומר דברים שלא קשורים למציאות), אבל המציאות היא אחרת.

D! פה 15 בפברואר 2015

מהסוף – למה המציאות היא אחרת רק שם, למה המציאות לא אחרת כששחקן מקבל סכום מופרך? למה על שירותי השחקן נאבקו קבוצות ולכן הוא מרוויח מה שמרוויח ואילו המנכ"ל החדש מקבל את הסכום בגלל סיבות מושחתות לחלוטין?

לגבי האמנות – משהו לא מרגיש לי שם נכון. אבל אני חוזר בי.

גיל שלי 15 בפברואר 2015

לא כל מנכ"ל חדש מקבל סכום בגלל סיבות מושחתות, רק המנכ"ל הדמיוני בפוסט שלי.

D! פה 15 בפברואר 2015

אז אני לא אשאל במי מדובר. מי שהיה צריך לקרוא ולהבין קרא והבין.

עדי אבני 15 בפברואר 2015

אני אומר לך את ההבחנה שלי, גיל. U2 (או פול מקרטניי) הם חברה ברווח. צ׳לסי (או ריאל מדריד. או ברצלונה) הם עסקים מפסידים. לכן משכורת עתק לגיטימיות לראשון ופחות לגיטימיות לשני

גיל שלי 15 בפברואר 2015

קבוצות הבייסבול רווחיות מאוד, והמשכורות שם לא יותר נמוכות. הבעיה לא נעוצה במשכורות השחקנים, אלא בדרך בה הקבוצות מנוהלות

עדי אבני 15 בפברואר 2015

שאלת על כדורגל ושכר כדורגלנים ועניתי בהתאם. במקומות רווחיים כמו הבייסבול שכר גבוה הוא הגיוני. בדיוק כמו ששכר של ארבעים אלף לעובד מתפרה מפסידה הוא שכר לא הגיוני. והסיבה לרווח או להפסד של העסק פחות רלוונטי

גור אילני 16 בפברואר 2015

צ׳לסי לא מפסידה. תבדוק את הנתונים, עדי.

עדי אבני 17 בפברואר 2015

עסק שהושקעו בו כמה מיליארדים טובים בכדי שיעמוד על רגליו וינשום לבד איננו עסק מרוויח, ולכן לא נותן סיבה לשלם את המשכורות הגבוהות בשוק. ואני דווקא מחובבי צ'לסי.

שגיא 15 בפברואר 2015

שכר לשכירים לא קשור ולא צריך להיות קשור לרווחים של החברה. שכר השחקנים, כמו שכר של כל שכיר אחר במשק העולמי, נקבע לפי רמת היצע וביקוש בשוק.
מסי מקבל 20 מיליון יורו בשנה כי זה מה שהוא שווה בשוק. אם ברצלונה לא מצליחה להיות רווחית, אז זאת כבר בעיה שלה לא שלו. ברצלונה לא תשלם לו 20 מיליון? תהיה חברה אחרת שכן תשלם לו. ואם החברה הזאת כן תהיה רווחית, פתאום השכר של מסי כן יהיה לגיטימי?

פאקו 15 בפברואר 2015

בדיוק. היות ומדובר במצב בו רוב הקבוצות מפסידות (ומבחינתי אוליגרכים ששופכים כסף על הקבוצה זה היינו הך), הרי שמדובר בשוק בועתי. כל עוד הבועה לא מתפוצצת, הערך של שחקנים מהסוג הזה לקבוצתם יהיה גבוה. כשהיא תתפוצץ – הוא יירד.

אהד 15 בפברואר 2015

צריך להבין שקבוצת כדורגל היא לא עסק רגיל. אברמוביץ' הפסיד בצלסי אולי הון עתק אבל את הרווח שלו (הנאה, פרסום, קשרים) הוא ככל הנראה עשה. זה שהחברה מציגה במאזן הכספי הפסדים לא אומר שבעל השליטה שלה לא מרוצה ולא מרוויח. ע"ע שלדון אדלסון וישראל היום. מישהו חושב שמזיז לו אם העיתון רווחי או לא? את הרווח שלו הוא כבר עשה.

אביאל 15 בפברואר 2015

עדי – צ׳לסי שייכת לבעלים פרטי, זה שהיא מפסידה כסף לא יורד מהכיס של אף אחד, אולי במקרה של ברצלונה או ריאל מדריד (עם כל סיפורי הבנקים) עוד אפשר להתלונן, אבל על קבוצות פרטיות פשוט אי אפשר.

אהד 15 בפברואר 2015

לא כל כך הבנתי משהו. שאלת רטורית מדוע הדלפת תלושי השכר של המפוטרים אמור להביא למרמור בקרב הציבור. גם אם אני מסכים עם מה שכתבת, עדיין בשטח רוב הציבור כן מגלה הרבה פחות סימפתיה למפוטרים בשל המשכורות הגבוהות שלהם. או שמא פספסתי משהו?

גיל שלי 15 בפברואר 2015

הטענה שלי היא שהציבור לא צריך לשפוט אנשים לחומרה בגלל גובה המשכורת שלהם דווקא

שגיא 15 בפברואר 2015

אף שחקן כדורגל לא מקבל משכורת גבוהה בזכות איומים בשביתה או בזכות נפוטיזם.
בברום ובשאר המקומות בארץ עם "ועד חזק" (צ"ל ועד סחטן) זה בדיוק מה שהעובדים עושים.
כמו כן, אם שחקן מסוים מקבל משכורת עתק, כנראה שהוא מיוחד ויכול לתת ערך מוסף על פני שחקנים אחרים. אין הרבה אנשים בעולם שיכולים להיות שחקני פרמייר ליג. לא מבחינת הכשרון, לא מבחינת מוסר העבודה וההשקעה ולא מבחינת עוד 1001 דברים.
בברום למשל, אפשר להחליף כל עובד בכמעט כל אדם אחר במדינה. אין בהם שום דבר מיוחד. לא כשרון יוצא דופן. לא השכלה יוצאת דופן. לא מוסר עבודה יוצא דופן.
לכן, כששחקן פריימר ליג מקבל מיליונים – מגיע לו.
כשעובד ברום מקבל 40 אלף בחודש – לא מגיע לו.

אהד 15 בפברואר 2015

על אותו משקל אפשר לדבר על הטייקונים או אפילו על רוב עובדי ההייטק, אבל משום מה הכי קל ליפול על עובדי הכפיים.
וכמו שאני מבין את גיל, אם הבעלים של המפעל מרשה לעצמו לקחת מיליוני שקלים (כמו גם המנכלים והסמנכלים), למה שהעובדים לא ירוויחו 40K לחודש? אתה רוצה לקצץ? תתחיל עם המשכורת של המנכ"ל.

שגיא 15 בפברואר 2015

רוב עובדי הייטק לא מרוויחים 40 אלף ש"ח בחודש. כל עובדי ההייטק השקיעו שנים בלימודים מהקשים ביותר שיש. רוב עובדי הייטק עובדים המון שעות ביממה בשביל המשכורת שלהם וכמו שחקני הפריימר ליג, לא כל אדם מהיישוב יכול להחליף אותם.
אלה שמהם שבאמת מרוויחים סכומים גדולים, הם מוכשרים במיוחד.
כל עובדי הייטק מרוויחים את מה שמרוויחים בזכות כשרונם וההשקעה שלהם בהשכלה ובעבודה לאורך שנים. הם מרוויחים מה שהם שווים באמת.
לעומת זאת, העובדים במפעלי ברום, הנמל, חברת חשמל וכו' מרוויחים את מה שמרוויחים בזכות נפוטיזם וסחטנות של וועדי העובדים. הם לא מרוויחים מה שהם שווים באמת.

לגבי הטייקונים – אם מישהו רכש חברה או קיבל זיכיון מהמדינה על משאבים, זכותו לעשות בחברה ככל העולה על רוחו, כל עוד זה במסגרת החוק. אם הוא רוצה לפטר את כל העובדים ולתת למנכ"ל שלו 100 מיליון ש"ח משכורת חודשית – זכותו.
המדינה צריכה לדאוג שהמשאבים שלה לא יימכרו בזול או לחלופין לקבוע הגנות על העובדים במסגרת הסכם מכירת הזיכיון.

אהד 15 בפברואר 2015

רוב עובדי ההייטק אולי לא מרוויחים 40K, אבל בטח ובטח שהם מרוויחים אחרי כמה שנים במקצוע באזור ה-30K. לדעתי, גם זה מוגזם. ארבע שנות לימודים מהקשים? נו באמת.. זה אולי לא פיקניק, אבל בטח לא רפואה או אסטרופיזיקה. אתה טוען שאי אפשר להחליף אותם בקלות, אני טוען שאפשר. (כמובן שאני מכליל).
אני גם מכיר המון חברים שסיימו את השירות הצבאי והתחילו בעבודות בהייטק וגם בלי ידע או ניסיון קיבלו משכורות מאוד יפות (15K+).
למה מה שאנחנו מפרגנים להם אי אפשר לפרגן לעובדים הצווארון הכחול?
אגב, אני ממש לא בטוח שאני או אתה יכולים להחליף את רוב העובדים שם. עבודה זה לא רק כישורים קוגניטיביים. אני כמובן לא מדבר על אלו שהשתחלו באמצעות נפוטיזם, אלא באמצעות מזל או כשרון "קמבון" אישיים.

בנוגע לחברה, התקשורת מדווחת שהפיטורין נועדו ללחוץ על הפוליטיקאים להקל על החברה מבחינה מיסוי. האם לשחק בפרנסה של אנשים כדי לסחוט עוד כספים מהמדינה בזמן שנושאי המשרה גורפים הון עתק זו זכותו של האוליגרך?
ומעבר לזה, אם לטייקון מותר לשנות את החוקים ביחס לעובדים הזוטרים, מדוע המדינה לא יכולה לעשות את זה?

אהד 15 בפברואר 2015

אני רק רוצה לחדד שבין הבחירה האם השחיתות בוועד שם תימשך או שאדון עופר יגרום עוד כמה מיליונים בשנה, אני בעד השחיתות הראשונה. אולי עובד אחזקה לא אמור להרוויח מעל חצי מיליון בשנה, אבל מנכל החברה לא אמור להרוויח כמעט חצי מיליון שקלים בחודש (לא כולל בונוסים, מצנחים וטרמפולינות).

שגיא 15 בפברואר 2015

גם אחרי כמה שנים, רוב עובדי הייטק לא מרוויחים 30K. מי שמגיע ל30-40K אלו בדרך כלל אנשים בדרגות ניהול והם בטח שלא הרוב.
לפי דעתי לימודי מדעי המחשב והנדסה קשים בהרבה מלימודי רפואה, אבל לא ניכנס לזה עכשיו.
כתבתי כאן בתגובה אחרת לפוסט ששכר עובדים הוא עניין של ביקוש והיצע בשוק. ככה זה לפחות צריך להיות לעניות דעתי ולפי תפיסת עולמי. אם יש חבורה של יוצאי 8200 שמקבלים 20K איך שהם יוצאים מהבקו"ם, אז הם שווים את זה. יש להם כשרון ויכולת שאין להרבה אנשים והכשרון והיכולת הללו שווים כסף לחברות שמעסיקות אותן. אם היו המון אנשים כמותם בשוק, אז משכורתם הייתה יורדת פלאים. עובדה שאין ועובדה שמשלמים להם את הסכומים הנ"ל.
40K לאדם שמפעיל מכונה זה לא עניין של היצע וביקוש. כי יש המון אנשים שיוכלו לעשות את העבודה שלו ויסכימו לעבוד תמורת סכום פחות בהרבה. יש כאן עיוות בשוק. עיוות שנובע מסחטנות (הגדרה כללית שלי לדרכי הפעולה של וועדי העובדים בישראל).

לא יודע אם הפיטורים נועדו ללחוץ על הפוליטיקאים. אני מזמן כבר לא לוקח את מה שהתקשורת מדווחת כתורה מסיני. אם זה נכון, אז זה לא יפה ולא מוסרי אבל זאת עדין זכותם של בעלי החברה. הם אמורים לדאוג לרווח של החברה וצריכים להשתמש בכל הכלים החוקים העומדים לרשותם למען מטרה זאת.

המדינה יכולה לעשות מה שהיא רוצה. כל עוד זה במסגרת החוק כמובן. היא צריכה גם לקחת בחשבון השלכות עתידיות על המשק בעקבות אותן החלטות. אני רק מקווה שכל החלטה שלא תהיה, לא תושפע מכלכלת בחירות ותהיה לטובת הציבור הכללי.

לגבי התגובה השניה שלך – אני נגד שחיתויות בכלל. לא רוצה את זאת ולא רוצה את השניה. מבחינתי אין הבדל בין ועד שסוחט לבין אוליגרך שסוחט. מקווה ששניהם לא ינצחו באותה מידה בדיוק.

אביאל 15 בפברואר 2015

שגיא – אבל בדיוק בגלל התפיסה הזו שכל אחד יכול להחליף (ופיטרתי מדוע זה לא באמת ככה בתגובה אחרת) האי-שיווין גדל, אם החברה רווחית וטובה אין סיבה שהם יצמצו את המשכורות רק בגלל ההיצע והביקוש של השוק, להפך החברות שהשכילו שלא להיכנע לתנאים השוחקים של היצע וביקוש שרדו ושגשגו הרבה מאוד זמן, מספיק לראות את המודל היפני שמבטיח מעין חוזה בעל פה בין המפעל לעובדים, מצד אחד מקבלים משכורות הוגנות ובטחון תעסוקתי ומצד שני לא מנסים לגנוב כל הזמן עוד חתיכה מהעוגה ואין ועדים בעייתים, סוג של שיתוף פעולה שמוביל לשגשוג.

אהד 15 בפברואר 2015

אני לא מבין. למה כאשר יוצאי 8200 (ואני לא מדבר על גאוני הממרם והמנסים למיניהם) מקבלים אחרי השחרור שכר גבוה זה עניין של היצע וביקוש וכאשר עובדי תפעול מרוויחים סכום כזה זה כבר לא עניין של היצע וביקוש אלא כשל שוק?
אתה אומר שאותם אי אפשר להחליף ואת האחרונים כן, אבל לא ברור לי מאיפה אתה מביא את זה. מהיכרות עם לא מעט יוצאי 8200 למשל (אני, חברתי, אחי, חברתו, וכמובן חברים שלי ושלהם) אני יכול להגיד לך בוודאות שרובנו לא באמת יחידי סגולה ובהחלט ניתנים להחלפה. מאידך, אני לא יודע כמה מאיתנו היו מוכנים לתפעל מכונות בנגב.
ולמה מימוש חופש ההתאגדות של עובדים בצורה של ועד זה נורא? למה אין לך בעיה עם מה שעושה בעל שליטה בחברה "כל עוד הוא פועל במסגרת החוק", אבל כאשר מדובר בעובדים חלשים יותר שהתאגדו ושפועלים אף הם כדי לממש את האינטרסים שלהם בלבד (כולל ע"י "סחיטה", שזה הנשק הנוכחי של עידן עופר) זה איום ונורא בעינייך?
לגבי השכר הממוצע, מעיון בכמה טבלאות שכר נראה שלא מעט לכל הפחות נושקים ל-30K, וכשתצרף את זה לשכר התחלתי גבוה (בניגוד למשל למהנדסים או רו"ח), זה יוצא תנאי שכר לא רעים בכלל.
לגבי טובת החברה, יש תיאוריות מרתקות בנוגע לאיך ניתן לפרש את זה. תחפש את הכתיבה של פרופסור ידידיה שטרן בנושא. מה שכן, חברה היא בטוח לא רק בעלי השליטה. ויש גם קומוניסטים שטוענים שיש לה מחויבות גם לעובדיה.
לגבי הפסקה האחרונה שלך, חותם עליה בשתי ידיים. אבל שוב, אם הייתי צריך לבחור בין שתי הקבוצות, הייתי מעודד כבר את אלו המשתכרים חצי מיליון ש"ח בשנה ולא את אלו העושים את זה בחודש.

no propaganda 15 בפברואר 2015

יש שתי בעיות עיקריות:
1. כמו שאריאל כתב ברגע שיש דור אלף ודור ב האנשים האלה(דור א) לא באמת שונים מהטייקונים.
2. לדעתי יש זכות ההתאגדות בחברות ממשלתיות היא בעייתית. המחאות נגד המדינה צריכות להיות בקלפי ולא בהשבתת נמלים.

D! פה 15 בפברואר 2015

ההתאגדות, גם ואולי בעיקר, בחברות ממשלתיות היא כלי חשוב ביותר.

ושבור ביותר.

אביאל 15 בפברואר 2015

להשוות עובדי דור א׳ לטייקונים זה בהחלט פרופגנדה.

בקשר לנושא הטייקונים, חלק מהשיח הבעייתי נובע בדיוק מהכינוי הזה, אי אפשר להתכחש לעובדה שחלק לא מבוטל מאותם טייקונים מושמצים עשו את כספם בעבודה קשה, הגיעו הרבה פעמים משום מקום (ובארץ אפילו מפחות מזה) והם אנשים טובים למרות שהם עשירים, אז אין מה להתפלא שהנהלת כי״ל מדליפה תלושי משכורת אם כל אדם עשיר הופך לטייקון תאב בצע.

no propaganda 15 בפברואר 2015

לא כל אדם עשיר הוא טייקון, לפחות לא לפי הבנתי. טייקון הוא אחד ש"ידו בכל ויד כל בו". לדוגמא תשובה או דנקנר. לעומתם אנשים כמו גיל שוויד או סטף ורטהיימר לא כאלה.

לא מבין למה זאת פרופגנדה. גם אלה וגם אלה גוזלים מהאחר והחלש בשביל להתעשר.

צור שפי 15 בפברואר 2015

זו פרופגנדה כי יש הבדל בין משכורת של 40 אלף בחודש ברוטו ובין קופון של למעלה ממיליון לחודש שגוזר לעצמו הטייקון שלא מייצר שום ערך אלא קיבל בזכות קשריו רישיון לעשיית כסף מושחת. ונכון, הכוונה איננה לסטף, שווייד ואחרים. אז נכון, התופעה של דור א ודור ב ראויה לגינוי והוקעה אבל עדיין אלה שתי רמות שחיתות שונות לגמרי.

no propaganda 15 בפברואר 2015

יש אמנם הבדל מעשי אבל לא רעיוני.

אביאל 15 בפברואר 2015

צור – יש פה מילון מושגים לא ברור, מנכ״ל של חברה ציבורית (והדגש על ציבורית הוא מרכזי) שמקבל משכורת גדולה (מיליון בחודש לדוגמא) לא מוגדר כטייקון – טייקון הוא לרוב בעל השליטה בחברה.
ובאופן כללי, לא רק אנשים שהמציאו משהו (שוויד) או הקימו תעשייה (ווטרהימר) הם אנשים ראויים, יצחק תשובה עשה את הונו הראשוני בתור קבלן אם אני לא טועה, לאחר מכן הוא ייבא מכוניות לארץ, עסק בנדל״ן, חיפש ומצא גז ועוד הרבה מאוד דברים, אכן יש לו כתם (אם כי ביחס לאחרים הוא קטן יחסית) של תספורת האג״ח.
הבעיה בארץ הפופליזם שלנו היא שיום אחד מאדירים את דנקנר ויום אחרי קוברים אותו חי – הוא פישל ובגדול, עשה גם כנראה דברים לא חוקיים והוא נענש כלכלית, ציבורית ואולי כאמור גם פלילית אבל אין להשליך על שאר העשירים (ששוב, בארץ רובם עשו את כספם לבד וממקום נמוך) ולהגדיר אותם כטייקונים תאבי בצע.

צור שפי 16 בפברואר 2015

נו פרופגנדה – זה כמו להגיד שמי שגנב מסטיק מחנות ומי ששדד בנק שניהם גנבים.
אביאל – מי שמקבל מיליון בחודש מושחת בעיני (לא חוקית, מוסרית), לא משנה לי אם הוא שכיר או בעלים. לאובדן הפנסיות בתספורת אצל תשובה אתה קורא ״כתם״. זכותך. סולם הערכים שלי אחר. מבחינתי העובדה שהאיש הזה עדיין לגיטימי אצלנו היא בושה וחרפה.

no propaganda 16 בפברואר 2015

צור – הייתי אומר שזה יותר כמו מישהו ששדד זקנה או שדד בנק. מסטיק מחנות זה יותר קליפטומניה או משהו שילד יעשה מאשר פגיעה אמיתית.

אהד 16 בפברואר 2015

בכל הנוגע לאנאלוגיות, אני לגמרי עם צור. יותר מסטיק מאשר הזקנה.
אביאל, יש פה עניין של מוסר. כשאני מדבר על טייקונים (במובן השלילי), אני מתייחס לא רק לתספורות ולקומבינות עם הרגולטורים לשעבר והמלחמות מול העובדים ותיאום המחירים שבשתיקה. אני מדבר על משהו שעבורי הוא יותר בסיסי וזה חלוקה הוגנת. זה פשוט לא קיים במקומות האלו. מה שכן קיים הוא השמור לי ואשמור לך. אותה גווארדיה שגורפת את משכורות העתק.
גם לא ברור לי למה זה כל כך משנה האם עשו את כספם בעבודה קשה או שמא קיבלו אותו בירושה? חשוב לי לראות מה הם עושים עם הכסף, איך הם מחלקים אותו ואיפה משקיעים. בזה, הרוב מקבלים נכשל גדול
עוד דבר עצוב הוא שאותם טייקונים לא תורמים חזרה למדינה. אחוז התרומה שלהם הוא בין הנמוכים ביחס לשאר עשירי העולם.
תסתכל למשל על הספורט ותראה את ההבדלים בין ישראל לארה"ב.

אביאל 17 בפברואר 2015

צור – עם קו המחשבה לפיו מי שמקבל מעל מיליון בחודש הוא משוחת, אז כנראה שעדיין היינו רוכבים על סוסים בדרך לעבודה.

אהד – לי אישית גם לא משנה איך הם עשו את כספם, אבל זה מחדד יותר את העניין בישראל, בו הרבה מעשירי הארץ לא נולדו לתוך כסף אלא עשו אותו בכוחות עצמו.

בקשר למה שהם עושים עם הכסף, זה מעט בדיחה ואולי גם חוסר הבנה של איך העולם החופשי מתנהל, לא לך ולא לאף אחד אחר יש זכות להגיד למישהו מה לעשות עם כסף שהוא הרוויח בצורה חוקית (כל עוד הוא כמובן לא עובר על החוק), אתה לא באמת רוצה שיהיו חוקים שיחליטו על איך מחלקים כסף ואיפה משקיעים.
בקשר לתרומות, אכן בישראל עניין התרומות לא מפותח כמו בארה״ב ובאירופה, פעם בדקתי על הנושא הזה וזו באמת קצת חידה.

גיסנו 16 בפברואר 2015

הכל עניין של סביבה.
ממה ששמעתי מאנשים, כשאתה יוצא מ 8200 נדמה לך שכל העולם כמוך. שרוב האנשים בעלי יכולות גבוהות מאוד. שהנהגים והטבחים ועובדי הרס"ר הם המיעוט ויוצאי הדופן .
במקומות אחרים בצבא אתה פתאום מגלה שאנשים כמו אלה שיש ב 8200 הם המיעוט.
הסיבה שמשכורות ליוצאי 8200 ולאנשי הייטק גבוהות יחסית, היא שמשאב השכל הרבה פחות נפוץ ממה שהיית רוצה לחשוב ולהאמין.
לעומת זאת משאב עבודה פיזית נפוץ הרבה יותר.

תהיה בטוח שהרבה יותר אנשים היו רצים לדרום לעבוד בתרכובות ברום אם שכר אפילו של 20 אלף ש"ח היה נובע מהיצע וביקוש אמיתיים ולא מנפוטיזם ושחיתות.

שגיא 16 בפברואר 2015

אנשי 8200 באמת לא יחידי סגולה. הם מקבלים מה שמקבלים ביום שאחרי השחרור בעיקר בזכות העובדה שהחברות המסחריות "מנצלות" את תהליך הסינון שצה"ל כבר עשה. זה מצמצם את האפשרות שהעובד החדש לא יהיה ברמה הנדרשת.
זה תקף גם ליוצאי ממר"ם, רק ששם ליוצאים יש גם ניסיון בעבודה מעשית (אולי גם לחלק מיוצאי 8200 יש ניסיון, אני לא בקיא לגמרי בתפקידים שם) וזה גם שווה כסף לחברות.

אני לא יודע אם אתה ואביאל באמת מאמינים שהיצע העובדים שיכולים לעבוד בהייטק הוא באותו רמה כמה היצע העובדים שיכולים לעבוד במפעל ברום, או שאתם רק אומרים זאת לצורך הדיון. בעיניי זה מופרך לחלוטין לחשוב כך.
במקרה, אני שותף בחברה שמעסיקה עובדים משני התחומים (מתכנתים ועובדי מחסן) ואני יכול להגיד לך שאנחנו משלמים למתכנתים לפחות פי 5 מאשר לעובדי המחסן בדיוק מהסיבה של היצע וביקוש בשוק העבודה. עובדי מחסן אני יכול להחליף כמו גרביים ולמצוא כאלה בקלות, לעומת מתכנתים שעד שאני מוצא מישהו טוב באמת, אני חייב להציע משכורת גבוהה כי יש עליו תחרות רבה.

גיל שלי 16 בפברואר 2015

שגיא – אתה שוכר מתכנתים ולא נזקק לשירותי החברה שלי? איך זה מתקיים בעולם? איך משהו יודע כמה לשלם למתכנת בלי צבירן? :-)

שגיא 16 בפברואר 2015

שאלה טובה גיל…יכול להיות שכל הזמן הזה הייתי צריך בכלל לשלם למחסנאים פי 5 מהמתכנתים…?

אביאל 15 בפברואר 2015

שגיא – אני אחזק את דבריו של אהד, כאחד שקצת מסתובב בחברות תעשיתיות, אני יכול להבטיח לך שקל מאוד לדבר על השקעה בהשכלה וכמה קל להחליף עובדים. אבל בתעשייה לעיתים יש מומחיות שנצברת אך ורק דרך ניסיון ארוך שנים ולא בעזרת שום אוניברסיטה טובה ככל שתיהיה, מה גם שלרוב מדובר על עבודות פיזיות ששוחקות גם בהיבט הפסיכולוגי, לא בטוח שדור ההייטק שלנו יכול לעבוד במשרות כאלו בקלות המתוארת.

גם נבחן את ישראל ספציפית, אחת הבעיות הגדולות של ישראל היא הצמצום בתעשייה, החסרון האדיר בכוח אדם איכותי, במקצועות כמו רתכים, מהנדסים ועוד. זו אחת הרעות החולות של המשק שלנו, משק שנשען בשני העשורים האחרונים יותר ויותר על מכירת חברות לתאגידים בינלאומיים שלמעשה משכירים את המוח הישראלי, במשכורת שלנו נראת טובה אבל ביחס לרווחים של אותם תאגידים הם פרוטות (בטח אם תיקח בחשבון שהחברות הללו מומחיות בלהתחמק מתשלומי מיסים). לתעשייה יש מרכיב חזק מאוד ומספיק לראות את איך האמריקאים מחזירים לאט לאט תעשיות חזרה לבית ואת ההשפעה הזו על הכלכלה האמריקאית כדי להבין את העניין.

אביאל 15 בפברואר 2015

אהד – זה מאוד פשוט, בארץ יש תרבות כזו שבה אם אתה עשיר אז אתה מגעיל, שב ברחוב ראשי, תחכה שתעבור מכונית יוקרתית ותשמע איך אנשים מגיבים.

הדלפת תלושי המשכורת נודעה בדיוק לכך, לגרום לאותם עובדים מפוטרים להראות ״רע״ וכך איכשהו להכשיר את הפיטורים שלהם מבחינה ציבורית, זה תעלול ישן ויש שיגידו שהוא ישן כל כך שהוא מביא לדיון ציבורי בדיוק את הדברים שגיל אומר וכך בעצם מוציא את המדליף (כי״ל) גרוע עוד יותר.

אהד 15 בפברואר 2015

אני מסכים להכל, מלבד לשורה התחתונה.
אני חושב שרוב האנשים כועסים יותר על השכר של העובדים "הפשוטים" מאשר של המנכ"ל. האזרח הממוצע לא חולם אפילו להרוויח כמו המנכל, אבל הוא רואה את השכר של מנהל התחזוקה ושואל "למה לא אני?". מעטים האנשים שעושים את הניתוח של גיל. לדעתי זה דווקא פועל לטובת עופר.

אביאל 15 בפברואר 2015

אהד – בשונה מהעבר, לאנשים יש גישה היום למגוון רחב של מקורות מידע (ממש כמו הבלוג הזה), גם בתקשורת יש אלטרנטיבות שמדברות על נושאים כאלה, אני מסכים שההדלפה אכן השפיעה אבל הרבה פחות מהעבר ולדעתי ההשפעות של מהלכים כאלה עתידיים להיות בעוכרי המדליף.

אהד 15 בפברואר 2015

הלוואי. תקרא טוקבקים ותראה שזה לא בדיוק כמו שאתה חושב.

ניינר 15 בפברואר 2015

ואני אומר שכל מי שגורם נזק/הפסדים למשפחת הפשע משפחת עופר-יבורך!

MOBY 15 בפברואר 2015

אני חושב שהבנתי.
תשלום על זכויות שידור לא הגיוניים לקבוצה אחת כאשר אתה התחנה היחידה באוויר בשפה האזורית והכסף שהשתמשת בו הוא כספי כלל הציבור זו שחיתות? :)

matipool 15 בפברואר 2015

אין סיכוי שיכול לקרות דבר כזה .. (-:

אייל 15 בפברואר 2015

מאמר יפה.
הבעיה שנוצרת מהמצב הזה היא הגדלת אי השוויון בין הליגות בעולם.
מבחינתי האישית (ונראה לי של כולנו) עדיף ליגות שיוונית כשאחוז השחקנים הכישרוניים מתחלק בצורה פחות או יותר שווה בין הליגות.
כתוצאה מהסכם זכויות השידור קבוצות מחוץ לליגה האנגלית ינסו להתחרות בה עם האמצעים כלכליים מפוקפקים(בעל בית עשיר שיעזוב את הקבוצה או לקיחת הלוואות מסוכנות) ויקרסו.
אולי יגיע יום בתור עשור שניים שברצלונה או ריאל מדריד יתפרקו מנכסיהם ויהפכו ללידס?

אהד 15 בפברואר 2015

יש לי רק שלוש אותיות להגיד לך על זה: N, B, A.

אביאל 15 בפברואר 2015

לברצלונה או ריאל קשה לראות שזה יקרה, מהסיבה שהן כל כך חשובות מבחינה ציבורית בספרד שלא יתנו להן ליפול בשום אופן, לעומת זאת לקבוצות פרטיות, כמו לידס שציינת זה בהחלט יכול לקרות, מספיקה תאונה פיננסית אחת או בעל בית שעוזב והקבוצה (או יותר נכון האוהדים) בבעיה גדולה.

אייל 15 בפברואר 2015

מסכים שנתתי דוגמאות יותר מידי קיצוניות אבל קח את מילאן כדוגמא יותר טובה…

אהד 16 בפברואר 2015

מילאן כבר בדרך להיות אייאקס..
חייבת רוכש ודחוף.

matipool 15 בפברואר 2015

יש כאן מגיבים שניסחו את מה שאני חושב הרבה יותר טוב ממני אז אני רק אוסיף :
מת על השיר הזה !!!

פאקו 15 בפברואר 2015

איזה שיר זה? כשאני לוחץ על הוידאו, זה לוקח אותי לפוסט על המימון של דה באזר.

matipool 15 בפברואר 2015

" אלן טאון " של בילי ג'ואל .

צור שפי 15 בפברואר 2015

אגב, האוצר עושה אותו דבר כל שנה עם פרסום המשכורות במגזר הציבורי תוך דגש על כמה רופאים בכירים. ואז יש ריטואל שבו כולם מעלים קצף נגד כל המגזר הציבורי וזה מסתיר את העובדה שמרבית עובדיו משתכרים משכורות מאוד צנועות ולמטה מזה.

אריאל גרייזס 16 בפברואר 2015

נראה לי שיש כמה דברים שצריך להבהיר פה:
– עיני אינה צרה, לא באלו שמרוויחים 40 אלף בחודש למרות שהם מפעילים מתקן וגם לא באלו שמרוויחים מיליון בחודש בתור מנהלים.
– אני מאמין בשוק חופשי. בעולם ההיי טק, מדובר בשוק חופשי ואם מתכנת מנוסה מרוויח 30 או 40 אלף שקל בחודש (אני לא מכיר את האחרונים, דרך אגב) זה לא בגלל שהוא השקיע לימודים קשים (לפעמים זה נכון, לפעמים לא) אלא בגלל שזה הצורך של השוק. לצורך העניין, הלימודים בהנדסה כימית גם הם קשים מאוד ועדיין מהנדס כימי מנוסה יכול לחלום על להרוויח יותר מ-25 אלף בחודש, גם אחרי 20 שנות עבודה. רובם ירוויחו פחות מעשרת אלפים. זה עניין של היצא וביקוש, לא של כמה קשה עבדת כדי להשיג את התואר.
– העניין של העובדים בכי"ל זה שאין שם שוק חופשי. יש הסכמי עבודה שנחתמו בתקופה אחרת ויש ועד דורסני. הטיעון של "אולי הם שווים את המחיר הזה כי הם מנוסים בתחום הזה ולא כולם יכולים לעשות את זה" פשוט לא מחזיק מים לאור העובדה שאנשי דור ב' עושים בדיוק אותה עבודה ומרוויחים לפעמים 5,000 שקל בחודש. אנחנו מדברים פה על הדרום, מקום במצוקה קבועה של אבטלה ועל כל מקום של עובד בתעשיות ברום יהיו עשרה קופצים גם ברבע מהשכר.
– דרך אגב, מישהו פה הזכיר נפוטיזם, אז כשהתחלתי לעבוד בברום בתור סטודנט, ביום הראשון שלי במתקן, השאלה הראשונה שקיבלתי היא – "בן של מי אתה?". הנפוטיזם שהולך שם הוא מטורף. לי יצא לעבוד עם מישהו שאבא שלו, שני אחים שלו וגיסו – כולם עבדו במפעל.
-אני דווקא בעד ועדים, גם בחברות ציבוריות כמו חברת חשמל וברום. ועדים זה דבר חשוב מאוד וחשוב שיהיה להם כלים כמו השבתה כדי למנוע פגיעה בעובדים שלהם. הבעיה בארץ היא שועדים מזמן איבדו את הצ'ארטר שלהם לאור העובדה שרובם דואגים לחזקים ומזניחים את החלשים. כבר נתתי את הדוגמא של דור א' ודור ב' בכי"ל. אם הועדים האלו היו כל כך דואגים לעובדים, הם מזמן היו דואגים לביטול הדור ב' והשוואת זכויות לכל העובדים.
– אני גם לא מתנגד לשכר גבוה מאוד לבכירים. אם מנהל מפעל מביא רווח לחברה, אז מגיע לו להנות מזה. מנהלים טובים יש מעט ומגיע להם להיות מתוגמלים בהתאם. הבעיה היא שזה עובד רק לכיוון אחד. לטעמי, אם מנהל מקבל בונוס גדול בזכות הצלחה של החברה שלו, הוא גם צריך להחזיר כסף לחברה אם היא מפסידה כסף. לטעמי זה רק הוגן. חושב שזה לא פייר? אין בעיה, תקבל שכר סביר ותעבוד בלי בונוסים.

שגיא 16 בפברואר 2015

1++++

צור שפי 16 בפברואר 2015

אריאל – אין דבר כזה שוק חופשי. מה שאתה מכנה שוק חופשי הוא למעשה ג'ונגל ובו כל דאלים גבר. זה העולם ההובסיאני. זה העולם שבו לעשיר ולעני זכות שווה לישון מתחת לגשר ולשניהם גם זכות שווה לבקש הלוואה בבנק…חברה של בני אדם חייבת רגולציה אבל בזמן שכולם מבינים את הצורך בשוטרים ובצבא משום מה כשזה מגיע לכללים בסיסיים של צדק חלוקתי פתאום מתחיל כל הממבו-ג'מבו של שוק חופשי. גם אני לא נגד מיליונרים אבל אני נגד שכר של מיליון ש"ח בחודש כי זה מושחת no matter what. אני גם רוצה מס ירושה סביר כי זה חלק מהגינות ומוסר בסיסיים.

עופר 17 בפברואר 2015

בעניין של כי"ל יש יותר מועד עובדים. יש מונופול שעושה רווחים על חשבון המשאבים של כולנו ומעביר לבעלים שלו הרבה מאוד כסף כל שנה תוך שהוא מקבל הטבות מס. המדינה רוצה למסות קצת יותר והחברה הרווחית מאיימת בפיטורי עובדים ומשתמשת בהם כבני ערובה כדי שלא ימסו. זו שחיתות מוסרית לפטר עובדים רק כי המדינה רוצה להעלות לחברה המאוד מרוויחה ומונופולית שלך קצת את המס, אחרי שנים שקיבלת הטבות מטורפות ועשית את המליונים שלך בגלל זה.

גיסנו 16 בפברואר 2015

אני חושב שמה שמפריע לאנשים זה שבסופו של דבר, בראייה צרה – יש לך מישהו שמקבל כולל חסויות ופרסומים שכר של 60 מליון יורו לשנה בשביל לבעוט בכדור. אני לא נכנס כאן לעניין כדאיות כלכלית, כשרוב מועדוני העל באירופה לא מתקרבים בכלל לאיזון כלכלי ויש שם רק בעלים ששופכים המון כסף בשביל רווחים אחרים ולא בהכרח מדידים (אגו, כבוד וכד').
זה כמו שאני בטוח שמרגיז לאנשים שחברות פורצות דרך בתחום הביו-רפואי לא מקבלות מימון, או נמכרות במליוני דולרים בודדים, ואז קזינו אונליין נמכר במיליארד דולר. כלכלית זה מוצדק אבל יש בזה משהו צורם.

גלן 17 בפברואר 2015

אפרופו, גיל מה דעתך על מה שנראה לי מפה כמסע שיסוי נגד מחזיקי חשבונות בנק בשוויץ. דיי מעצבן אותי העניין.

גיל שלי 17 בפברואר 2015

חלק מזה זה פשוט פופוליזם זול. את מי מעניין שארז טל מחזיק שבעה מליון דולר בשוויץ, חוץ מבנק הפועלים שהיו רוצים את הכסף אצלם?

Comments closed