המדריך לבוחר

פוסט ארוך מהרגיל שמסביר למה הצבעה לליברמן היא מחוץ לתחום הסבירות, ולמה בסוף יהיה פה טוב

בצעירותי מאוד התרגשתי מתוצאות בחירות. בבחירות 96 הלכתי לישון ב5 בבוקר כשפרס מוביל במדגם בבחירה לראשות הממשלה, וכאשר נודע לי ב6 שביבי ניצח, הגבתי בעלפון. ככל שעברו השנים, אני פחות מאמין בכך שהאנשים מעצבים את התהליך, אני חושב (בניגוד למאמין, אני פשוט לא מאמין בכלום) שהתהליך מעצב את ההיסטוריה, ולא האנשים הממלאים תפקיד. כלומר, ברור שנמצא את עצמנו במצב מעט שונה אם ביבי יהיה ראש ממשלה, לעומת מצב בו הרצוג יכהן בתפקיד. אך לדעתי ההשפעה היחידה שלהם על התהליך היא התזמון, הם יכולים להאיט את התהליך, לעכב אותו מעט, או לנסות להאיץ אותו, בסוף הכוחות של המטוטלת קובעים.

אם ניקח את התהליך הכלכלי למשל, אנו בישראל סך הכל חלק קטן מתהליך עולמי גדול. התהליך העולמי הגדול עובר שינוי, בעוד שמשנת 1980 עד ל 2008 העולם הוטה בחזקה לעבר האינטרסים של ההון, כיום בעקבות הגעת המטוטלת לקצה, התהליך העולמי הוא של החזרת חלק מהכח אל המשכורות של העובדים. אנו רואים תהליך של העלאת שכר מינימום בכל העולם, דיבור על שוויון בחלוקת הכנסות כטרנד עולמי, מפלגות שמאל עולות לשלטון באירופה, בקיצור המטוטלת עושה את פעולתה. ניתן לראות זאת גם בישראל, איש ימין מובהק כמו נפתלי בנט, מנסה לקבל קרדיט על העלאת שכר מינימום, כלומר זה לא האנשים, אלו הכוחות הפועלים בשחיקה.

אני מאמין שזה נכון באותה מידה גם לגבי התהליך המדיני. גם כאן מדובר בתהליכים עולמיים רחבים בהרבה, אך גם בתהליכים מקומיים. התהליך הוא מורכב. כנראה השתלת אורגן זר באזור, כגון עם יהודי עם מאפיינים מערביים, יזמין ניסיונות דחיה בתחילת התהליך. משנת 48 האזור בתחילה ניסה לדחות את ההשתלה. השאלה היא האם כיום הגוף הגדול כבר התרגל לחיות עם השתל, ועכשיו השתל צריך להפסיק להלחם על קיומו בתוך הגוף, או להתחיל לנסות לגרום לגוף לתפקד טוב יותר. זהו ההבדל האמיתי, בסוף אנחנו נצטרך לחיות באזור, והאינטרס הקיומי שלנו הוא התקדמות סביבתנו.

*

לאחר שבלבלתי את המח (וכן, אפשר להכנס לדיונים פילוסופיים האם היטלר וסטאלין הם יוצאי דופן כגורמים ולא כתוצאות, אתם מוזמנים לכך), אסביר אם כן, מה הם השיקולים שאמורים לפסול הצבעה לחלק מהמתמודדים בעיני.

אני מאוד מתקשה להבין הצבעה למפלגה כמו ישראל ביתנו. נדמה לי שכבר ברור לכל בר דעת, שהמפלגה משמשת כקרדום לחפור בו, כלי לקידום אנטרסים אישיים של ליברמן וחלק מאנשיו, אינטרסים כלכליים בעיקר. אם בתחילת הקמפיין ליברמן ניסה למצב עצמו באמצע גוש המרכז, לאחר חשיפת חלק מהשחיתויות, הוא מנסה לגזול את קולות תומכי כהנא מאלי ישי. די אם אומר שאני מכיר בצורה עקיפה קבלן מע"צ שהתפרנס יפה מאוד כתוצאה מהשחיתויות (הקוד בקרב קבלני מע"צ הוא שעבודה אף פעם לא מסיימים, זוכים במכרז, ואחר כך מקבלים עוד ועוד תשלומים על בלת"מים), אך לא יצביע לליברמן על אף שזה תרם לכמה מבתיו, משום שהאיש מושחת מדי.

הצבעה לאלי ישי היא ממש לא לגיטימית בעיני. מפלגה גזענית היא לא דעה, אין מקום לגזענות. אלי ישי מנסה מעט להסוות את גזענותו (טוב, הוא לא משקיע בכך מאמצים רבים), אבל ברוך מרזל חוגג את גזענותו מעל כל במה.

אני לא מאלה שמחזיק מחשיבות הרכב הרשימה. אני יכול להבין אנשים המצביעים יש עתיד מאחר והם מתרשמים מהתפקוד של יעל גרמן בתפקיד שרת הבריאות, אך אני לא חושב שיש לכך משמעות כלשהיא. אישית, החשיבות היחידה למרכיב האנושי בעיני, היא בקרב המועמדים לראשות הממשלה. נדמה לי שאנחנו הגענו למצב קלאסי המבהיר מדוע כדאי להגביל את הקדנציות בתפקיד ראש המדינה. ככלל אצבע, ככל שראש עיר נטוע יותר בתפקידו, כך קיימת סבירות גבוהה יותר לשחיתות בעירייה. אנו רואים שככל שראש הממשלה נטוע זמן רב יותר בתפקידו, האמצעי הופך למטרה. אני מאמין שבתחילת הדרך בנימין נתניהו שאף להיות ראש ממשלה, על מנת להוביל את המדינה בכיוון שנראה לו נכון. נדמה לי שברור כיום, שבנימין נתניהו רואה בהמשך שהותו בבית ראש הממשלה מטרה ולא אמצעי. זהו תהליך טבעי, ככל שאתה נמצא זמן רב יותר בתפקיד, אתה מפחד לאבד אותו. כאשר האדם פועל מתוך פחד לאבד, ולא מתוך שאיפה למצות את הסיכוי, הפעולות שלו גורמות לנזק.

לא אחזור שוב בפוסט זה על מחלות רשימת יש עתיד בעיני. באופן עקרוני, רשימה שמתאימה את עמדותיה כך שתוכל למשוך כמה שיותר מצביעים מכל הצדדים, מפלגה שמתמקדת יותר באיך לדבר על הדברים, ופחות במה לעשות, היא מפלגה מיותרת בעיני.

המחנה הציוני חוטא כמובן גם הוא בהבטחות מצחיקות. אפס קשישים עניים זו בדיחה. הטענה המצחיקה שראש הממשלה אחראי לעליית מחירי הדירות, היא בדיחה לא מוצלחת. מעניין שאם נמדוד את עליית מחירי הדירות בעולם, באחוזי שינוי, משנת 2003 ועד היום, נמצא את ישראל במקום דומה מאוד לשאר מדינות הOECD פרט לגרמניה ויפן בעלות המאפיינים הייחודיים. האם כל ראשי הממשלות בכל המדינות שיתפו פעולה עם מדיניות שכל מטרתה היתה להעלות את מחירי הדירות בשביל הטייקונים שלהם? מסופקני. אני כן מבין שמדובר בתעמולת בחירות.

חלק מהתהליך אותו אני רואה במטוטלת שלנו, הוא המעבר השאיפה למנהיג כריזמטי, משרה בטחון בזכות אגו מנופח, לאיש ביצוע אשר לא יקנה בטחון בעצם קיומו הבטוח בעצמו. אנג'לה מרקל לדוגמה היא הדבר הכי רחוק מכריזמה שאנחנו מכירים, אך היא צוברת קולות אולטימטיבית, מאחר והיא יודעת לתפקד. ככל שהפחד הקיומי שלנו יקטן, כך הגיוון בראשי הממשלה שבראשנו יגדל.

*

אני אישית מאוד רוצה בהחלפת ראש הממשלה בבחירות הקרובות, לכן אצביע מרצ. אצביע מרצ לא מתוך אהבתי הגדולה לזהבה גלאון, אהבה זו לא קיימת. אני רואה גם את החולשות של המפלגה (זהבה גלאון, מיכל רוזין, תמר זנדברג, הן כולן נשים ראויות אך דומות מדי בחתך אותו הן מיצגות. מפלגת שמאל אמורה לייצג את כל המצביעים הפוטנציאליים של הצד השמאלי במפה, אלה שנמצאים בצד החלש – חרדים, ערבים, האנשים המרכיבים את האחוזונים הנמוכים בהכנסה, משום מה אני לא רואה אותם מיוצגים במרצ). אני אצביע מרצ מאחר ואני חושש לאיבוד מנדטים במידה ומרצ לא יחצו את סף אחוז החסימה. אצביע מרצ מאחר והגל הגזעני ששטף את הארץ בימי צוק איתן, כמעט ודחף אותי להצביע לרשימה המשותפת, אך איני יכול להחליף לאומנות יהודית בלאומנות ערבית. אצביע מרצ לא מתוך הצבעה לאידיאל, אלא מתוך רצון להטות את המטוטלת, לתת משקל נגדי לכוחות הפחד.

*

יצא לי פוסט ארוך מעט, אך אסיים בעוד פסקה קצרה. אל תאמינו לסקרים, כבר שנים שאנחנו רואים "הפתעות" בבחירות. הסיבה היא פשוטה. עורכי הסקרים דומים למנהלי קרנות. הם מסתכלים על הסקרים של חבריהם, ומכוונים את התוצאות כך שלא יהיו יוצאות דופן מדי. אם למשל מכון סקרים אחד מתוך כולם, היה מראה שהמחנה הציוני יקבל 32 מנדטים, וכל השאר יראו בין 22-25, ומכון זה יטעה, כולם יזכרו את הטעות. אולם, באם כולם מראים שהמחנה הציוני נמצא באזור ה22-25 מנדטים, ובבחירות המחנה הציוני ישיג 32 מנדטים, נדבר על ההפתעה המרעישה ולא על מכון הסקרים הכושל. זוהי המציאות.

הדבר היחיד שאני כן מאמין בו, הוא שהעתיד יהיה טוב, ששוק הדעות הפתוח יעזור לתהליך להתקדם בכיוון הנכון. לכן שמתי תמונה של ילד מתוק במיוחד, ילד שיגדל ימצא עתיד טוב במדינה.

הפוטנציאל המבוזבז של מכבי יפו
למה ברק בכר לא גר בקרית שמונה?

173 Comments

אריאל גרייזס 16 במרץ 2015

יפה, גיל, הצלחת בהכל לקלוע לדעתי. שיהיה לנו בהצלחה מחר

אריק 16 במרץ 2015

זה מטריד מאוד מה שאמרת עכשיו.
זה כמעט אחד לאחד מה שאני חושב והתהליך המחשבתי שעשיתי.

אריאל גרייזס 16 במרץ 2015

סגרנו שאתה עובר לצד הנכון, לא?

אריק 16 במרץ 2015

אני כבר במקופ הנכון.
בוא נסכם שאם מרץ יאכזבו בכנסת הבאה האשמה תיפול על בני תבורי.

אריאל גרייזס 16 במרץ 2015

בני הוא האשם, אין ספק

ניינר 16 במרץ 2015

כמוני כמוך אצביע מרץ, למרות זהבה והרבה בזכות תמר. בנוסף לכך המפלגה היחידה (פרט לעלה ירוק שלמרבה הצער לא תיכנס לכנסת) התומכת
בלגליזציה של קאנאביס, אז בכלל אין שאלה מבחינתי.

גיסנו 16 במרץ 2015

למרות שלפי עלה ירוק (היחידים שאני עוד קצת מאמין למה שהם אומרים) גם מרץ סירבו לחתום איתם על הסכם עודפים, כיוון שעלה ירוק דרשו מכל מפלגה שתרצה הסכם עודפים איתם להתחייב לתמוך בחוק אי-הפללה למשתמשי קנביס.

ניינר 16 במרץ 2015

אני כל כך מקווה שעלה ירוק יכנסו. לו היה בידי סקר אמין שהם על סף כניסה לא הייתי מהסס בכלל להצביע עבורם.

אנונימוס 16 במרץ 2015

יש לי הרגשה שזה יותר קשור לעובדה שעדיף לחתום הסכם עודפים עם מפלגה שאשכרה תעבור את אחוז החסימה, כי אחרת אין לזה משמעות

גיסנו 16 במרץ 2015

ממעקב אחרי המצע של עלה ירוק, אני חושב שאם זו הייתה הסיבה הם לא היו מהססים לפרסם את זה ולנסות להשתמש בזה כמינוף. הם באמת המפלגה הכי "שקופה" בכל התעמולה המזעזעת שרצה פה כבר 3 חודשים.

אני שקלתי לרגע להצביע להם מצעד של ייאוש – הרי גם הגימלאים מרוב ייאוש קיבלו פעם 7 מנדטים – ועם כמה שאני מסכים איתם בלא מעט דברים גם מעבר לעניין הקנאביס כרגע אני כנראה אעדיף להצביע מחנצ מסיבות אסטרטגיות, יש דברים קצת יותר חשובים על הכף.

חוץ מזה ככל הנראה ברגע שאחוז משמעותי מהמדינות בארה"ב יעבירו לגליזציה (וזה קורה לאט לאט) זה יהפוך להיות מאין סמן ימני לכל העולם המערבי. הרי גם ככה ברוב מדינות אירופה יש מדיניות של אי הפללה.

ניינר 16 במרץ 2015

רק חבל שאצלינו התהליך לוקח כל כך הרבה זמן

ניתאי 16 במרץ 2015

בגלל שאני בעדם אני מאוד לא אוהב את מה שעלה ירוק עושים.
במקום למצוא דרך ריאלית לעזור למטרה של עצמם הם גורעים קולות לריק, במיוחד השנה. פשוט יורים ברגל.

גיסנו 17 במרץ 2015

איזה דרך ריאלית?
אף אחד לא יכניס אותם למפלגה גדולה יותר.
מחוץ לכנסת אף אחד לא יקשיב להם גם ככה.

הם עושים את מה שהם יכולים, ולא יודע אם זה יהיה הפעם אבל בסוף הם גם ייכנסו לכנסת לדעתי.

ירון 16 במרץ 2015

מכל הבעיות והנושאים שיש על הפרק החלטת ההצבעה שלך מתגמדת לליגליזציה של קנאביס. זה לא ילדותי משהו? בייחוד שלמרות האי חוקיות, אם אתה רוצה לעשן, אתה עושה זאת פה בארץ *יחסית* בקלות.

תומר ש 16 במרץ 2015

מכל הבעיות ונושאים שיש על הפרק דבר לא ישתנה ותמים הוא מי חושב שלהחליף את ביבי בבוז'י ישנה משהו. גם ככה ממשלת שמאל תחזיק כאן שנתיים מקסימום. מה שכן יכול להשתנות ודי בקלות הוא הגדרת אוכלוסיה עצומה של אנשים נורמטיביים, עובדים ומשלמי מיסים, מעבריינים לאנשים רגילים.

ניינר 16 במרץ 2015

ירון, אל תחליט עבורי מהם הנושאים החשובים בעיני. מבחינתי החירות לעשן עשב טבעי היא ערך עליון בחיים (וגם עוזר לי להתמודד עם המדינה החרא שלנו)

ירון 16 במרץ 2015

אני לא מחליט עבורך, אני רק טוען שזה מאד ילדותי בהתחשב במצב של דברים אחרים במדינה, התגובה שלך לא שינתה את דעתי. גילוי נאות, אני בעד ליגליזציה של כל החומרים הפסיכואקטיביים ( עם הגבלת גיל).

סימנטוב 16 במרץ 2015

כל מילה…

Martzianno 16 במרץ 2015

נאה דרשת!

ערן 16 במרץ 2015

תודה גיל!
טקסט מנומק, שקול, רגוע ומעניין.
גם אני אצביע מרצ, אבל עד עתה לא הצלחתי להסביר לעצמי בדיוק למה מרצ ולא "הציוני".
עכשיו אני מצליח.

תודה שוב, מעולה.

אזי 16 במרץ 2015

אם הצלחת להחליף אהדה למכבי באהדה להפועל, אתה יכול להחליף לאומנות יהודית בלאומנות ערבית.

גיל שלי 16 במרץ 2015

מי הצליח לאהוד הפועל? אני לא אוהד מכבי כדורסל, אבל אין לי קבוצה אחרת במקום, אני מתחיל לחשוב שאתה לא קורא ביסודיות את הפוסטים שלי

אזי 16 במרץ 2015

אתה לא מחזיק מחשיבות הרכב הרשימה
אבל לא תצביע לרשימה עם ברוך מרזל הגזען

אתה חושב שמפלגה שמתאימה את דעותיה כדי למשוך הרבה בוחרים היא מיותרת
אבל אתה סולח למחנה הציוני כשהם עושים את זה
(מעבר לזה שאם הרבה בוחרים מאמינים בזה, למה זה מפתיע שהמפלגה מאמינה בזה?)

אתה לא מסכים כמעט עם שום דבר שמרץ מייצגת (לפחות כך הבנתי מהטקסט)
אבל אתה תצביע להם מסיבות אסטרטגיות

אתה נבהלת מהגל הגזעני ששטף את המדינה
אז חשבת להצביע למפלגה שיש בה רק ערבים, שחצי מהם לא מכירים בקיומה של מדינת ישראל

יותר מדי פעמים גיל, נראה שאתה בוחר לך דעה ואז מתאים את העובדות מסביבה ולא להפך.

גיל שלי 16 במרץ 2015

זכותך לחשוב כך, נדמה לי שהסברתי אחרת. ההבדל בין המחנה הציוני ליש עתיד הוא פשוט בעיני, המחנה הציוני היא מפלגה ותיקה עם קו פחות או יותר אחיד, שמתפתח עם הזמן. הם מתאימים את התעמולה כדי למשוך קולות, לא את הדעות.

אזי 16 במרץ 2015

ההבדל העיקרי בין העבודה (מחנצ זה שם ארוך וגם עם כל הכבוד, לא מגיע לארבעת המנדטים של ציפי לשנות את שם המפלגה) לבין יש עתיד היא שהעבודה מועמדת להיות מפלגת שלטון, אז המצע שלה מאוד עמום (כמובן שהיא מספיק שנים בסביבה כדי שנדע, בערך, מה המצע שלה, אבל אף אחד לא מדבר עליו).
יש עתיד, גם אם יש לה שאיפות שלטוניות (מוצדקות או לא) היא מפלגה משלימה. כמו מרצ.
לכן המצע שלה הרבה יותר ברור. מה הם רוצים לעשות, מה הם רוצים לא לעשות.
כמו מרצ.
נישואים אזרחיים, הפרדת דת ממדינה, עזרה לחלשים. מאוד נקודתי.
אולי פחות פופולארי מיש עתיד. אבל מאוד מזכיר בסגנון.
(אגב, ליש עתיד יש קו מאוד ברור בנוגע לכל דבר. הוא פשוט לא רלוונטי כל עוד היא לא מפלגת שלטון).

העבודה, עם הקו האחיד שלה, בחרה לצאת למלחמה עם מצע שכולל את "רק לא ביבי" ועוד כמה אמרות כנף כמו 0 קשישים עניים והנחתת משלחת ישראלית על המאדים.
העבודה בבחירות האלה היא המפלגה שזורה הכי הרבה חול בעיני המצביעים שלה.
אף אחד לא שומע מהם כלום.
לא על המצע המדיני שלהם, לא על המצע הכלכלי שלהם ולא על המצע הבטחוני שלהם.
"רק לא ביבי"
ומה יהיה יום אחרי?
אף אחד לא יודע.

רועי 16 במרץ 2015

שכחת את "להחזיר את התקווה" (התקווה זה לא שיר גזעני בעצם ?) ו"להביא שינוי"

גיסנו 16 במרץ 2015

נו, באמת?!

matipool 16 במרץ 2015

אממ… נדמה לי שהליכוד זו המפלגה היחידה שלא טרחה לפרסם מצע ולא בפעם הראשונה .
אין מתחרה לביבי בזריית חול בעיניים והבטחות שווא ( וגם בנאומי הפחדות ) .

no propaganda 16 במרץ 2015

זה נכון אבל הרצוג ממש משתדל להדמות לביבי.
ההבדל הוא שלפחות כרגע, לכולם כבר ברור מה ביבי עושה\לא עושה ולגבי הרצוג זה לא כל כך ברור.
הכוונה שלי שאם עכדיו אני הולך להצביע לליכוד(ואני לא) אז די ברור לי למה אני מצביע, לעומת זאת אם אני מצביע עבודה(ואני לא), אין לא מושג ירוק בעד מה אני מצביע.

אריאל גרייזס 16 במרץ 2015

אתה מצביע ללא-ביבי, אני חושב שזה ברור.
אני גם מאוד לא אוהב את העמימות של העבודה, שלא לדבר על זה שיש שם סתירות פנימיות די מהותיות – איזה קשר יש בין שלי יחימוביץ' למנואל טרכטנברג, למשל? – וזאת אחת הסיבות שאני אצביע מרצ.
מצד שני, הרצוג היה חייב בבחירות האלו להתאים את הקמפיין שלו לזה של הצד השני. ביבי הרגיל אותנו לקמפיין של סיסמאות, של הפחדה, של דמוניזציה. להרצוג לא נותרה ברירה אלא לדבוק בלהיות ההופכי של ביבי. לאור הרתיעה שביבי יצר בחלק גדול מהאנשים בעם, אולי זאת היתה באמת האסטרטגיה הנכונה (למרות שאני חושב שהעבודה, עם קמפיין יותר מוצלח וגם דמות יותר מוצלחת בראשה היתה מסוגלת לנצח את זה בצורה מוחצת)

no propaganda 16 במרץ 2015

אני הצבעתי ל"לא ביבי" הרבה שנים, אבל לטעמי גם כשאתה מצביע ככה צריך לבחון את המועמד שמנגד. הרי אף אחד פה לא היה מחליף את ביבי במרזל או אלי ישי.
אני אישית חושב שהרצוג פחות טוב מביבי, אני יודע שזה קשה אבל זה אפשרי. אני לא חושב שיש לא יכולות מתאימות ואני מוטרד מהרבה דברים אצלו וכשלזה מוסיפים את העובדה שלא ברור לי מה התוכנית שלו, אני פשוט לא יודע איך אפשר להצביע לו גם עם כל הרצון להחליף את ביבי.
מרץ היא מפלגה טובה ואני תמיד שמח כשאנשים מצביעים לה(גם אני מצבעתי לה פעם).

אחד 16 במרץ 2015

אנחנו יודעים בוודאות שביבי גרוע.
אף אחד לא יודע בוודאות איך הרצוג יהיה בתור ראש ממשלה, לכן הרבה אנשים מוכנים "להסתכן".
ואני לא מסכים שהרצוג יהיה גרוע מנתניהו – כל מה שמעניין את נתניהו הוא הכיסא שלו.

מרץ היא מפלגה טובה אם אתה רוצה לחיות תחת שלטון ערבי בעוד 50 שנה מעכשיו

no propaganda 16 במרץ 2015

לגבי ההערה האחרונה יש הבדל בין מרץ בשלטון למרץ בכנסת.
אני מסכים שנתניהו דואג רק לכסא שלו, אני רק חושב שהרצוג עלול לדאוג לאינטרסים של אנשים שהרבהיתר גרועים לשיראל. הוא קיבל תמיכה מטורפת מנוני מוזס, אף מתמודד נגד ביבי לא קיבל שום דבר דומה, הוא קיבל תמיכה חזקה מכל מיני עמותות שמאל לא ברורות. אז הרצוג חייב לאנשים לא ברורים הרבה מאוד ויחד עם העמימות שלו בכל מה שקשור למה הוא הולך לעשות, אותי אישית זה מפחיד.

אריאל גרייזס 16 במרץ 2015

עדיף באמת לקבל תמיכה משלדון אדלסון. נו, עד מתי נמשיך עם השטויות האלו. הכסף הזר שביבי קיבל עולה עשרות מונים על כל מה שהמועמדים משמאל קיבלו.
אני לא יודע מה האג'נדה של הרצוג, אבל אני לא מוכן לשפוט אותו בלי שניסיתי. את ביבי ניסינו, אנחנו יודעים מה שיש.

רועי 16 במרץ 2015

מספיק כבר לנפנף בשלדון אדלסון כאילו יש הקבלה בין התמיכה שלו בביבי לעומת התמיכה המעורפלת של גופים לא ברורים בשמאל.
מהם האינטרסים של שלדון אדלסון בישראל לעומת אינטרסים של מממשלות של מדינות זרות ?

no propaganda 16 במרץ 2015

אני ממש לא נגד זה שהרצוג קיבל כסף, הבעיה היא השילוב עם העמימות. זה עניין אחד לקבל כסף, עניין אחר לגמרי אם אתה לא אומר עבור מה אתה מקבל אותו. אף אחד לא מקבל כסף עבור להחליף את ביבי.
אצל ביבי אתה כבר יודע בדיוק מה אתה מקבל וזה רע אבל יכול להיות גם יותר רע. ואל תשכח שהרצוג שמר על זכות השתיקה בחקירה משטרתית, אצלי זה מדליק נורה אדומה. בכל מקרה זה לא שאני בטוח שביבי עדיף אבל לדעתי כרגע הוא עדיף בתוחלת.

בלייק 16 במרץ 2015

לאחד – יכול להיות שאם כולם יבחרו במרץ אז בעוד 50 שנה נחיה תחת שלטון ערבי (אם בכלל נחיה). אם היית לומד משהו מביבי, אז בשיעור הראשון בקורס "מבוא להפחדה" כתוב להשתמש בטווחי זמן קצובים, ארוכים מידי מכדי שיהיה אפשר באמת לעקוב (זאת אומרת אפשר, אבל למי אכפת? כמו בנושא האיום האיראני) אבל קצרים מספיק כדי שזה יהיה מוחשי. במקומך הייתי הולך על אזור ה- 20 שנה.
אגב, אם נבחר ביבי או בנט זה לא יקרה גם? אם לא טרנספר ואם לא שלום, מה יקרה לדעתך בעוד 20 שנה? 50?

רועי 16 במרץ 2015

בלייק,
גם כשהימין הזהיר שיהיו קטיושות מעזה לאשקלון (טעינו, מגיעים לכל הארץ) בטווח המיידי לאחר ההתנתקות האשמתם אותו ב"הפחדה" ומ "מחרחרי מלחמה". אז את התאוריות שלך לגבי קורס מבוא להפחדה תשמור לעצמך.
מביך.

b 16 במרץ 2015

אם הימין הזהיר שיהיו קטיושות מעזה לאשקלון בטווח המיידי לאחר ההתנתקות זה סימן שהוא היה מפוכח מספיק לראות שהן נפלו שם עוד לפני ההתנתקות.

בלייק 16 במרץ 2015

רועי – תודה על העצה (וגם על הציון. מביך זה עובר או נכשל?), אבל כל עוד מי שמנהל כאן את הבלוג מאפשר לי – אני אחליט איזו תגובה בא לי לשמור לעצמי ואיזה לא. אגב, ממש עכשיו החלטתי לא לפרסם את התגובה הראשונה שעלתה לי לראש.
"הימין" הזהיר מפני קטיושות? וואלה? מושנה, נדמה לי שהליכוד הוא זה שהחליט וביצע את ההתנתקות.
השמאל מזהיר כבר 40 שנים שאם המצב בשטחים יישמר, פחות או יותר כפי שנשמר, אז יהיו פה מלחמות וטרוריסטים. אז השמאל צדק? וזה גם אומר שההרוגים הם בגלל הימין כי השמאל הזהיר?

מביך בקושי.

רועי 16 במרץ 2015

עכשיו גם היסטוריה אתה לא יודע.
השמאל הוא אבי ההתנחלויות.

בלייק 16 במרץ 2015

שוב תודה. מכל מגיביי השכלתי.

משה ו 16 במרץ 2015

רועי, אתה מתעלם בכוונה מהעובדה שהליכוד ביצע את ההתנתקות בקיץ 2005, או שאתה מחשיב אותם לשמאל?

אזי 16 במרץ 2015

שוב, כמו במקרה של גיל שלי עם יש עתיד והעבודה
אתה אומר שהליכוד מנהל קמפיין רע, אבל כשהעבודה עושה את זה אז זה בסדר כי אין להם ברירה.

לא.
או שאתה נגד קמפיין של הפחדה או שאתה בעד.
אתה יודע שאתה לא חייב להיות אוטומטית בעד כל מה שעושים בשמאל ונגד כל דבר שעושים בימין, נכון?

אדם 16 במרץ 2015

אזי, יש עוד הבדל מהותי. יש עתיד לא ישבו באופוזיציה, אני די בטוח בזה. מפלגה שלא יכולה לשבת באופוזיציה היא מפלגה ללא אג׳נדה אמיתית. לא מאמין לו

אזי 16 במרץ 2015

אתה יודע שהעבודה ישבו ב-3 מ-5 הממשלות האחרונות, נכון?
אז גם להם אין אג'נדה?

אדם 16 במרץ 2015

3 מ-5 אומר גם 2 מ-5. אם אתה חושב שמר לפיד מוכן לשבת באופוזיציה אז סבבה, לי זה נשמע מופרך לחלוטין. יתרה מזו, אם יש עתיד לא יגיעו לממשלה אני מוכן להמר שמה שקורה הוא שיאיר הולך והמפלגה מתפרקת. זה בדיוק אומר שאין להם מהות, דמוקרטיה היא גם באופוזיציה, לא רק בממשלה. ובמקרה הזה זה עוד יותר מוקצן כי לפיד ונתניהו פירקו ממשלה בגלל שהם לא יכלו (הכל כביכול) לעשות שום דבר ביחד, מה יקרה אם הם ישבו שוב? זה לא קצת מגוחך?

איציק 16 במרץ 2015

אני זוכר שביבי לא נבחר והלך לעשות לביתו.
אני זוכר שברק לא נבחר והלך לעשות לביתו.
לא ראיתי את הליכוד והעבודה מתפרקים יותר בלעדיהם מאשר איתם. נכון שיש עתיד לא ותיקה כמוהם וללא מוסדות מאורגנים כמוהם, אבל:
1. לומר שלפיד יעזוב אם לא ישב בקואליציה זו הפרחת סיסמאות ללא בסיס.
2. לאף אחד אין מושג האם יש עתיד תתפרק אם לפיד יעזוב.
3. אם הוא יעזוב והיא תתפרק, מגיע לה.

גיסנו 16 במרץ 2015

מה הסיכוי שישנו את השיטה לבחירות אישיות לחלוטין? כלומר בלי מפלגות בכלל. כל אדם בוחר לו 10 ח"כים שהוא רוצה לראות בכנסת באופן אישי. 120 האנשים עם הכי הרבה קולות נכנסים לכנסת, בלי שום שיוך. מי שזוכה בהכי הרבה קולות נהיה ראש הממשלה.

אני מבין את השיקולים שלך אבל אני אישית לא יכול להצביע למרץ, המפלגה הזו לדעתי כבר מזמן איבדה קשר עם המציאות בלא מעט תחומים, והדמויות שמשתלטות עליה דוחות אותי (בעצם המשפט הזה נכון כמעט לכל המפלגות). אבל אני מסכים שצריך גם אותם בממשלה.
אני זוכר בגיל 8-9 בערך את ההורים שלי מספרים לי שאיזה יופי שאני ואחי הגדול כבר לא נלך לצבא כי חתמו הסכם שלום עם ירדן ויש את אוסלו ומעכשיו הכל יהיה בסדר. אז אני לא אומר את זה בקטע של לתקוף את אוסלו – כי אני חושב שלעולם לא נדע מה היה קורה אם התהליך היה מגיע לסיומו ולא נקטע ביחד עם רבין – אני אומר את זה בקטע שאני פשוט כבר לא אופטימי בגלל כל מה שקורה למדינה ובעיקר לעם הזה.
מצד שני יש לי תחושה שזה עניין של זמן עד שתפרוץ מלחמת העולם השלישית….

קוריוז:
כשמכבי שיחקה נגד ק"ש לפני כשבועיים, הלכנו בשדרות ירושלים וניגשו אלינו כמה חבר'ה בלוק היפסטרי עם פליירים של הרשימה המשותפת. הם ראו את הצעיפים והתלהבו מזה שיש משחק כדורגל ויוכלו לדבר עם הרבה אנשים. הסברתי להם שלא כדאי להם ללכת לכוון שער 11 כי אני לא חושב שהגרעין המרזלי (הדוחה) שצומח שם יקבל את זה בעין יפה. בעצם זה שהצלתי 3 היפסטרים מלאכול מכות (וככל הנראה גם כמה אוהדי מכבי ממעצר) – עשיתי את שלי למען הרשימה המשותפת לשנים הקרובות

היסטוריון של ספורט 16 במרץ 2015

כל כך "מצחיק " (אם לא היה עצוב)
ש"הגרעין המרזלי דוחה " ובאותו משפט אתה מתגאה בעשייתך למען הגזענית מחרחרת המלחמה "זזועבי "

גיסנו 17 במרץ 2015

סלח לי אבל אתה פשוט אידיוט.
כל מה שעשיתי היה למנוע מכמה מטומטמים מצד אחד להתחיל מכות עם כמה מטומטמים מצד שני. כזה אני, מעדיף שלא יהיו מכות מחוץ לאצטדיון כשאני הולך למשחק, לא משנה על איזה רקע.
אבל אין ספק שבזכות המעשה הזה עכשיו זועבי תקבל 87 מנדטים ותכריז על פירוק מדינת ישראל. אתה מוזמן להוציא לי צו גירוש מהארץ.

יצאת אידיוט.

תחפש קצת בתגובות שלי, ותראה מספיק פעמים שאני יוצא נגד זועבי באותה מידה שאני יוצא נגד מרזל כי שניהם דוחים אותי באותה מידה.
אבל למה לבלבל עם עובדות כשאתה יכול להתלהם.

היסטוריון של ספורט 18 במרץ 2015

אתה עוד "אליטיסט "
אתה כותב שחור על גבי לבן על תמיכתך ברשימה המשותפת וקורא למרזל שקרן.
יכול להיות שיצאת במקום אחר נגד זועבי מאיפה לי לדעת ?
כמובן שאני יכול "לצאת גבר" ולכנות אותך "בתארי כבוד " אבל אני מוותר מראש.

גיסנו 16 במרץ 2015

אגב מציע לכולם לראות את הפרק של סאות'פארק על הבחירות של 208 בארה"ב.
נקרא about last night
מבריק, וכ"כ מזכיר את מה שקורה פה עכשיו.

גיסנו 16 במרץ 2015

2008 כמובן…

גל ד 16 במרץ 2015

גיל, אתה יודע שהבחירות הן לכנסת, ולא לממשלה?

ניתאי 16 במרץ 2015

זה גיל כבר הסביר לפני שנתיים…
.גיל תודה. פעמיים. על הפוסט ועל ההצבעה.
אני מקווה שהתקווה שלך בסוף תתגשם.

היסטוריון חובבן 16 במרץ 2015

אני לא ממש מכיר את ההיסטוריה של עליית סטאלין לשלטון לכן לא אתיימר להתייחס אליו אבל, לעניות דעתי, היטלר ומוסוליני באיטליה היו האנשים הנכונים בזמן הנכון. הם ניצלו את התהליכים שעברו באותו זמן במדינות שלהם ובאירופה בכלל כדי להשתלט על השלטון.
מוסוליני בעיקר ניצל, אם אני לא טועה, מצב כלכלי בעייתי מאוד ומריבות רבות בין מפלגות השמאל דאז (הקומוניסטים נגד המרקסיסטים נגד הסוציאליסטים וכו'…) כדי לתפוס את השלטון. האיטלקים ראו בו מנהיג מוצלח בשנים הראשונות אבל לא אהבו את הברית עם גרמניה… אגב זה קרה יותר מעשור לפני עליית היטלר – ב-1921-1922 (ובין המקימים של המפלגה הפשיסטית מספר יהודים)
היטלר בדומה ניצל את המשבר הכלכלי המטורף בגרמניה שהחמיר בגלל קריסת הבורסה בוול-סטריט ב-1929 (תקנו אותי אם אני טועה…) ואת רגשות הנקמה והזעם של הגרמנים בגין הסכמי וורסאיי עליהם נאלצו לחתום לאחר סיום מלחמת העולם הראשונה…
שניהם היו יותר לכיוון גורמים מאשר תוצאות לדעתי ושניהם (לא רק אבל בעיקר) הובילו את העולם לחורבן שלא היה כדוגמתו. בגלל זה היום במדינות אירופה מעדיפים לטמון את הראש בחול ולעשות הכל כולל הכל כדי למנוע את שפיכות דמים… הילדים של 1940 היום בני 70+ ועדיין מזכירים לכולם את מה שהיה… לכן לדעתי יש עוד עשור בערך עד שהם לא יוכלו לספר יותר ומלחמת העולם השלישית תתקרב :)

בינתיים פה בביצה שלנו אני אצביע לעבודה לא בגלל אמונה אדירה בצדקת הדרך שלה אלא בגלל הצורך שיהיה פה שינוי אמיתי מבחינה חברתית-כלכלית – אני חושב שתהיה להם האפשרות – יחד עם לפיד וכחלון חזקים, לעשות את זה. ביבי מנהל קמפיין הפחדה ודוחף ליצירת קרעים ושסעים בעם. כמו שכתוב מצוין בפוסט הוא הפך את האמצעי למטרה ורק רוצה להישאר ראש ממשלה… בזמן שהוא יושב עם סיגר ונר ריחני במשרד שלו אנשים שעד לפני שלוש שנים היו במעמד הבינוני מחטטים בפחי האשפה וחצי מדינה נמצאת במינוס וזה דבר בלתי נסלח. אני מקווה שההתנתקות שלו מהעם תעלה לו ביוקר מחר

matipool 16 במרץ 2015

שמח לראות כאן לא מעט מצביעי מרצ ( אני אצביע לעבודה / מחנ"צ ) .
חס וחלילה אם הם לא יעברו את אחוז החסימה ( הקץ לחלום להחליף את ביבי ) . אילן גילאון לבדו שווה 5 מנדטים .

פנדה 16 במרץ 2015

שום דבר חוץ מאילן גילאון לא שווה במרצ

דיזידין 16 במרץ 2015

אני מבין שזה עניין שולי, אבל בעיני יש עוד דבר אחד ששווה במרצ: העמדות שלה.

אחד 16 במרץ 2015

לא נראה לי שפנדה התכוון שהדעות של מרצ הן עניין שולי, אלא שהן לא שוות

פנדה 16 במרץ 2015

פחות או יותר.
למר"צ יש הרבה "עמדות" בנושאים שונים, אז אני מאמין שיש לפחות כמה דברים שאני אסכים, אבל זה מיעוט.
ולאומת זאת מפלגה עם עמדות כמו "אין ספק שהפיתרון לISIS הוא הגעה להסדר עם הפלסטינים", והכנסת סעיף כמו עידוד לצמחונות (כן כן, תבדקו אותי. הם לא אמרו את זה מפורשות, אבל יש דבר כזה וברור למה הכוונה) לעמדות של מפלגה פוליטית, גורמים לכך שכשמדברים על ה"עמדות" של המפלגה הזו ככלל – הן לא שוות הרבה.

בלייק 16 במרץ 2015

איפה שמעת/קראת של מרץ עמדה (אולי למי מחבריה) שהפיתרון לדעא"ש הוא הגעה להסדר עם הפלסטינים?
לגבי הסעיף בנוגע לצמחונות, הם דווקא כן אמרו (כתבו) את זה מפורשות. זה מה שכתוב במצע: מרצ תפעל לעידוד תזונה צמחונית וטבעונית בדרכים של חינוך וסבסוד.
אני לא בטוח מה כל כך רע בזה (ואני לא צמחוני), אבל ניחא.
בתור מישהו שזכויות בע"ח חשובות לו, עברתי על 22 הסעיפים במצע שמתייחסים לנושא בע"ח. הלוואי והם יגיעו למצב שחצי מהם יתממשו. אני מוכן גם "לסבול" שילדיי יתחנכו על כך שעדיף לקצץ בצריכת בשר ולא לפחד מירקות.
אתה מעדיף את התעמולה הנגדית שעל ברכיה מתחנכים ילדים היום?

בגלל הסעיף הזה אתה פוסל את כל "העמדות" (למה המרכאות?) של המפלגה?

דיזידין 16 במרץ 2015

כן, הבנתי אותו, אבל התייחסתי לכך שבחלק מהמפלגות אתה קונה חתול בשק.
רבאק, הם מסתירים אפילו איזה ממשלה הם רוצים – שמאל או ימין.
בחרת לפיד, קיבלת בנט. בחרת כחלון, קיבלת, אממממ, לא יודע.

פנדה 16 במרץ 2015

ברמה הבסיסית ההגיונית – עדיף חתול בשק על פני משהוא גרוע, לא?
כי גרוע בוודאות יהיה גרוע. חתול בשק – יש סיכוי שיהיה גרוע, יש סיכוי שיהיה יותר גרוע, אבל יש גם סיכוי שיהיה פחות גרוע. ומה לעשות שהסיכוי שיהיה פחות גרוע הוא היותר גדול?
.
מה גם שכחלון הוא לא ממש "חתול בשק". יש לו ברשימה אנשים מוכרים, עם רקורד של משרתי ציבור ושהיו כבר חשופים לתקשורת. הוא עצמו כזה. ידועות דעותיו פחות או יותר ברוב הנושאים הרלוונטיים.

אחד 16 במרץ 2015

"אני אישית מאוד רוצה בהחלפת ראש הממשלה בבחירות הקרובות, לכן אצביע מרצ"
אני בספק רב שהצבעה למרץ תשרת את מטרתך.

אריאל גרייזס 16 במרץ 2015

ברור שתשרת. קול למרצ הוא בודאות קול שלא יישב עם ביבי בממשלה. למעשה, הצבעה למרצ היא הדרך הבטוחה להחליף את השלטון, אפילו יותר מאשר הצבעה לבוז'י

גיסנו 16 במרץ 2015

אני לא בטוח.
הקמפיין של מרץ נגד המחנ"צ מצד אחד הגיוני כי אין סיכוי שהם ישכנעו מצביעי לפיד/כחלון לעבור להצביע להם. מצד שני זה אומר שהם רוצים להחליש את המפלגה היחידה שיכולה איכשהו להדיח את הליכוד מהשלטון וגם בקונסטלציה מסויימת להכניס את מרץ לממשלה למקום שבאמת אפשר להשפיע ממנו על תהליכים גדולים.

הבעיה העיקרית של מרצ אגב זה שהעומדים בראש הרשימה פשוט התאהבו בקטע של להיות אנטי ונגד כאילו הם הפריקים מהסנטר שסתם שונאים את העולם. הם אוהבים לצעוק "המלך הוא עירום", אבל נראה שכשאפשר להלביש אותו סוף סוף הם מוכנים לשרוף לו את הבגדים רק כדי שיוכלו להמשיך לצעוק שהוא עירום.

אריאל גרייזס 16 במרץ 2015

הקמפיין של מרץ התחיל להיות כזה אחרי קמפיין מאוד אגרסיבי של המחנצ על זה שהם חייבים להיות המפלגה הכי גדולה, שזה פשוט בולשיט. קדימה תחת לבני היתה המפלגה הכי גדולה וזה לא שינה כלום בסוף.
יש הרבה בעיות למרצ, דווקא מה שאתה מצביע עליהן היא לא אחת מהן לדעתי. הבעיה מספר אחת של השמאל, לדעתי, שאין שמאלני שלא מוצא בעיות אצל השמאל. הייתי אומר שהלוואי עלינו השכנוע העצמי של הצד השני – אבל זה דווקא מה שאני אוהב בו. העובדה שאנחנו כל הזמן מתלבטים ואף פעם לא בטוחים מה היא הדרך הנכונה (בניגוד למה שהצד השני מנסה להציג אותנו).

גיסנו 16 במרץ 2015

כשתמר זנדברג מפרסמת אחרי ההצבעה בנוגע לזועבי (שהיה צריך להצביע בעד השארתה בכנסת או משהו כזה לא זוכר את הנוסח) ותמר זנדברג כותבת בגאווה איך זו הפעם הראשונה שהיא מצביעה בעד משהו בכנסת – כי תמיד צריך להיות נגד – אז כן, אנשים שם התאהבו באנטי ובנגד המיינסטרים. הגישה האליטיסטית-שחצנית של המפלגה (אנחנו נאורים ואתם בהמות) ובעיקר הכתיבה המתנשאת של הרוב הגדול של כתבי עיתון הדגל של השמאל – מבריחים מהשמאל גם הרבה אנשים טובים שפויים ושוחרי שלום מטבעם.

אגב, מבחינתי גם מי שמצביע בעד פסילת מרזל ונגד פסילת זועבי, שלא ישחק אותה נאור ויפה נפש – הוא פשוט צבוע וגזען (תמיד יעדיף את הערבי על היהודי). לשם הבהרה אני חושב ששניהם מייצגים את המיץ של הזבל של החברה ואין למי משניהם מקום בכנסת.

תומר ש 16 במרץ 2015

+1

היסטוריון של ספורט 16 במרץ 2015

ובהמשך לאותה אליטיסטיות שחצנית של מרץ
אני נזכר את שמחתה של גלאון על פיזור הכנסת ועל נבואתה "שלום ולא להתראות "
שיכולה להתגשם מחר.

מטוס מלזי 16 במרץ 2015

צריך להאיר את הפיל שבחדר :
אחת הבעיות של מרץ , שהיא מפלגה לבנה לחלוטין .
אני ושכמותי לא יכולים להזהות עם חבריה ולכן לא נוכל להצביע להם למרות שאנחנו אנשי שמאל מובהקים .

איתמר 16 במרץ 2015

איך הצבעה למרצ מקדמת את החלפת השלטון ?
אם מרצ תגרע מנדטים מהמחנה הציוני היא עלולה להביא לכך שנתניהו יקבל ראשון את ההזדמנות להקים קואליציה.
מי שרוצה להחליף את השלטון חייב להצביע להרצוג.
מי שרוצה שנתניהו ימשיך לכהן כראש ממשלה יכול להצביע גם למרצ.

אריאל גרייזס 16 במרץ 2015

או שאתה לא מכיר את החוק או שאתה מיתמם. הנשיא נותן את הזכות להרכיב ממשלה למועמד שיש לו את הסיכוי הטוב ביותר להרכיב ממשלה, כלומר זה שהמליצו עליו הכי הרבה. מרצ תמליץ על הרצוג, והעבודה תמליץ על הרצוג, אין שום הבדל בין השניים. ההבדל היחיד הוא שהרצוג מסוגל לשבת בממשלה תחת ביבי ומרץ לא

אדם 16 במרץ 2015

זה מעבר לכך – מרצ מחוץ לכנסת זה מיידית 4 מנדטים פחות לגוש השמאל. ולהקצין, במידה והכל שלך שווה מנדט (נניח הקול המשלים למנדט) אז בהצבעה למרץ הוא יכול להיות שווה ארבעה מנדטים לגוש השמאל ובהצבעה להרצוג הוא יהיה שווה מנדט אחד.

אבל במחינה ריאלית (ואני מצביעי מרצ), הממשלה היחידה שהרצוג יוכל להקים היא אחדות – לא קיים מספיק שמאל היום בארץ. אלא אם כן הוא איכשהו יהיה בעל עשרה מנדטים יותר מהליכוד, מה שנשמע מופרך לחלוטין.

אריאל גרייזס 16 במרץ 2015

מסכים שזאת כנראה הממשלה היחידה שהרצוג יכול להקים. והאמת, אפילו כמצביע מרץ בעצמי, אני חושב שיש בה המון הגיון, גם אם יהיה לה מאוד קשה לתפקד. עדיין, קול למרץ לא ישנה כלום לממשלה כזאת. קודם כל הרצוג צריך להיות זה שמרכיב ממשלה, את זה מרץ נותנת לו. אחרי זה, אם הוא מגיע עם 23 או 25 מנדטים, זה פחות קריטי.

גיסנו 16 במרץ 2015

זה נשמע מופרך אבל תראה לי מישהו שלא היה מופתע בבחירות הקודמות שיש עתיד קיבלו 19 מנדטים ולא 12, ושהליכוד קיבל 31 מנדטים ולא 40.

אולי נופתע לגלות שהליכוד חלש בהרבה ממה שחשבנו, ונגלה פתאום שממשלה של מחנ"צ-לפיד-כחלון-מרץ-עלה ירוק (הלוואי שיעברו) היא משהו ריאלי?
ואז אני מת לראות את מרזל והליכוד יושבים באופוזיציה עם הרשימה המשותפת, קומדיה אדירה :)

פנדה 16 במרץ 2015

היתה לך עכשיו אופוזיציה עם מרצ וש"ס. זה אותו דבר.

גיסנו 16 במרץ 2015

לא חושב שבמרצ שואפים לגירוש/השמדת כל החרדים (ולהיפך)

ישי 16 במרץ 2015

הם שואפים לזה בדיוק באותה מידה שהליכוד שואף לגירוש/השמדת כל הערבים
אגב, כל פעם שהליכוד היה באופוזיציה הוא היה שם עם הערבים – אם לא ידעת, אז הם לא נכנסים לממשלה ציונית באופן עקרוני.
ועוד אגב, מרזל יהיה בוודאות באופוזיציה (הוא ייפרד מאלי ישי), כך שאפשר לומר בביטחון שבכנסת הבאה תראה אותו יחד עם הרשימה המשותפת באופוזיציה.

גיסנו 16 במרץ 2015

הליכוד כיום והליכוד שהיה בפעם האחרונה באופוזיציה זה שמיים וארץ (ובנימין נתניהו).
מרזל כן שואף לגירוש ו/או השמדה, ואם ביבי יהיה ראש הממשלה אני די בטוח שהוא יהיה בקואליציה כי דאעש ואיראן ודאעש.

ישי 16 במרץ 2015

כתבת את זה גם על הליכוד ולא רק על מרזל.
מרזל אכן שואף לגירוש, כך שטכנית הטענה שהוא שואף לגירוש ו/או השמדה היא נכונה. אבל ההכנסה של ההשמדה זה פשוט דמגוגיה (במקרה הזה סוג של דמגוגיה עצמית – הפיכת האחר לשטן כדי שיהיה אפשר לשנוא אותו כמה שיותר).

גיסנו 17 במרץ 2015

אולי זו פרשנות אישית שלי, אבל התחושה היא שאקוניס דנון ושות' הרבה יותר קרובים למרזל מאשר למרכז.

אני חושב שמרזל לא יתנגד להרג של המוני ערבים, הוא פשוט מספיק חכם כדי לא לומר את זה בקול רם.

no propaganda 16 במרץ 2015

אריאל, למרותץ שהחוק לצדך, מה שאתה אומר לא מדוייק.
המצב כרגע הוא שביבי, בנט ואלי ישי ימליצו על ביבי. מרץ והעבודה ימליצו על הרצוג. כל השאר ימליצו על עצמם. במקרה כזה יתנו להרצוג לנסות להרכיב ראשון את הממשלה כי יש לו הכי הרבה מנדטים.
אבל אם יהיה מספר שווה של מנדטים או אפילו הפרש של אחד יתנו לביבי להרכיב ממשלה כי יש לו יותר ממליצים, וייתכן שבמקרה כזה גם כחלון יצטרף לממליצים, מה שיסגור את הסיפור.

איתמר 16 במרץ 2015

ההבדל בין פער של 4 מנדטים בין הרצוג לנתניהו ובין פער של 2 מנדטים ביניהם בעקבות זליגת מנדטים מהמחנה הציוני למרצ הוא דרמטי משום שהפער הזה יכריע האם כחלון ימליץ על הרצוג (למרות שרבים ממצביעיו הם מצביעי ליכוד) או יימנע מהמלצה.
ככל שהפער בין הרצוג לנתניהו יהיה גדול יותר כך גדל הסיכוי שכחלון יכריע לטובת ממשלה בראשות הרצוג.

no propaganda 16 במרץ 2015

ייתכן שאפילו ככה, למרות שאני עדיין מאמין שזה המלצה לביבי מול חוסר המלצה.

איתמר 16 במרץ 2015

אגב, ברשימת העבודה לכנסת יש 8-9 חברי כנסת שלא יאפשרו להרצוג להכנס לממשלת אחדות.

no propaganda 16 במרץ 2015

אתה אופטימיסט,רב הפוליטיקאים ימכרו את אמא שלהם כדי להיות בממשלה.

איתמר 16 במרץ 2015

יחימוביץ׳, שפיר, מיכאלי, כבל, רוזנטל, בר לב, בירן, בהלול ויוסי יונה לא יהיו חלק מקואליציה עם נתניהו.
עמיר פרץ גם הוא יסרב להיות שותף לממשלת אחדות.

no propaganda 16 במרץ 2015

מכל אלה בהלול ויונה אכן לא יסכימו אבל לא שואלים אותם.
סיכוי קטן לסתיו שפיר כדי בעתיד להבחר לרשות המפלגה, כל השאר יסכימו כמו גדולים.

היסטוריון של ספורט 16 במרץ 2015

אריאל התמים היחידי זה אתה.
אני שייך למחנה השני (בנט ) אך אני שוקל ברצינות להצביע ליכוד .
לא מאהבת נתניהו חלילה אלא מחשש הרצוג העמום ובעיני המושחת (פרשת העמותות ).
החשש שלי מהרצוג /לבני (שכבר לא…) הוא כ"כ עצום שאני מוכן לוותר על בנט בשביל נתניהו ?
מדוע הרי זה משחק של גושים נכון ?
ובכן כאן טמונה התמימות .
מדוע ?
תשובה כי אין באמת גושים …אלא גושים בערבון מוגבל.
מבחינת השמאל אכן יש גושים מרץ והרצוג זה בערך אותו דבר.
מבחינת הימין זה שונה …היות ודרעי וכחלון פשוט מתים ללכת עם הרצוג (כנגד קהל בוחריהם ).
אבל הם צריכים תירוץ …והתירוץ הוא ניצחונו הישיר של הרצוג על נתניהו .
בהנחה שהרצוג אכן ינצח (בטח באופן משכנע ) יגידו דרעי /כחלון ….נכון רצינו נתניהו אבל העם אמר את דברו (כמובן לא אמר שום דבר כי הוא הצביע בדרעי …בכדי לקבל גם את נתניהו ).
לכן מכאן אני מגיע למסקנה.
למרות הדיבור על כביכול גושים הקרב הוא ישיר נתניהו /בוז'י .
לנו בימין יש הרבה צרות בימים אלו אך הנאה אחת מובטחת
או שנקבל עבודה חלשה או שנלך להלוויה של מרץ …הבחירה בידכם אריאל.

יוני 16 במרץ 2015

גיל
מסכים איתך כמעט עם הכל, גם נוטה למרץ בגלל הסיבות שמנית.

יעל גרמן – מה היא עשתה כשרת הבריאות מלבד לדאגה עמוקה לחבריה בחברת טבע?

אתה באמת מאמין שפוליטיקאי מודל 2015 דואג לאידאולוגיות ולאזרחים ולא לאנשי הממון שקידמו אותו?

אתה רואה כוחות שימנעו מהמטוטלת להגיע לסדר עולמי חדש שמפמפמים בארה״ב כבר 30 שנים?

מיקיג' 16 במרץ 2015

סתם הערה קטנונית. הפתיח של גיל משקף את אחת הרעות החולות של העידן הקפיטליסטי (לא טוען שיש בו רק רעות חולות, יש בו גם דברים טובים, אבל זה לא הדיון) – האופן שבו אנשי כלכלה הפכו (את עצמם, ובעיני רבים מהאוכלוסייה) לאנשי הרוח.
אם היסטוריון שמתמחה נניח באימפריה האוסטרו הונגרית היה מנתח את המדיניות של הבנקים המרכזיים מאז 2008 היו אומרים לו איזושהי ווריאצייה על תעשה לי טובה ומה אתה מבין. כשאנשי כלכלה מציעים עמדה פסאודו היסטורית או פסאודו מטא היסטורית על האירועים/תהליכים, זה מתקבל באופן טבעי – גם כשלא מסכימים עם עצם הטענה.
כל כך הרבה מחקר יש על שאלת היתרון-חיסרון של ניתוח ההיסטוריה קצרת הטווח מול זו של נקודת המבט הארוכה, על תפקידם של מנהיגים מול משקל התהליכים, על עד כמה ניתן ללמוד ממקרי קיצון פוליטיים/מדיניים, אם בכלל ניתן ללמוד. גיל, אתה ב-2 שורות קבעת עמדה, שנשמעת הגיונית, אבל שיש בה כל כך הרבה חוסר ענווה.
מה עוד שהניתוח של המפלגות, שמנוסח באופן אינטיליגנטי בהרבה (בלי קשר לשאלת ההסכמה או לא), אל נדרש בכלל להקדמה הזו.

גיל שלי 16 במרץ 2015

אשמח שתסביר לי איפה אתה מוצא חוסר ענווה בכך שיש לי דעה בנושא, הרי כתבתי במפורש שכך אני חושב. להזכירך אני גם לא כלכלן, מתגובתך אני מניח שאתה במחנה של עומר מואב שקובע שלא יכולה להיות לי דעה גם בנושאים כלכליים.
אני מאוד נהנה לקרוא היסטוריונים שכותבים על תהליכים כלכליים בכל מקרה.
אשמח מאוד שתשכיל אותי ותיתן לי עוד כלים בויכוח של מה גובר על מה, התהליך או האדם

מיקיג' 16 במרץ 2015

גיל, יש הבדל בין דעה לבין טענה. דעה אפשר להסביר, טענה צריך לבסס. אתה הצגת טענה מטא היסטורית, כל מי שעבר את המסלול יכול לזרוק לך כאן נאום של שעה כמה הטענה הזו בעייתית ו/או מוצדקת לחלוטין. מנקודת מבטי, ולא רק מנקודת מבטי, היסטוריה זה כמו כלכלה, כמו רפואה, כמו עריכת דין, דיסציפלינה מדעית מן הצד האחד, ומקצוע של ממש מן הצד האחר. אף אחד לא ייקח ברצינות אם תציג טענה רפואית, אבל לאף אחד לא נראה בעייה אם תציג טענה היסטורית.
אתה כמובן לא האישיו כמובן. אני יש לי רגישות, אולי גבוהה מדי, לאופן שבו אנשים בעלי פלטפורמה כזו או אחרת מציגים טענות על תחומים שאין להם שום מושג בהם (שני תחומים שהם די להיט בעניין הזה הם פסיכולוגיה והיסטוריה, יותר מדי אנשים חושבים שהם נורא מבינים בשניהם, כלכלנים בעיקר).
לעצם העניין, יש וויכוח מאד גדול בין מידת ההשפעה על ההיסטוריה האנושית של מנהיגים ו/או של אירועים גדולים קצרי טווח. נעזוב את היטלר/סטאלין לרגע, זה מקרה קיצון שקשה ללמוד ממנו הרבה. קח אבל את מלחמות העולם כטקסט קייס, מידת ההשפעה שלהן על הכלכלה האמריקאית. מלחמת העולם הראשונה הפכה את ארה"ב למעצמה לדעת רבים, מלחמת העולם השנייה הצילה אותה מאסון כלכלי, כנראה שהרבה יותר מהניו דיל, והקפיצה אותה עוד יותר קדימה. עכשיו השאלה, האם ארה"ב הגיעה למעמדה כיום, כלכלית ופוליטית, בגלל המלחמות האלה באמת, כמו שרבים חושבים, או שכדי להבין את מעמדה של ארה"ב צריך להתחקות אחרי אופן ההתפתחות שלה הגיאוגרפי שלה, מהמזרח מערבה, ו/או המאפיינים הדתיים של החברה האמריקאית (בניגוד לאלה האירופים), או האקלים המגוון של מדינת הענק, או הדרך שהיא עברה בין הקיטוב צפון דרום לאיחוד, או מאפייניים ארוכי טווח אחרים שהתרחשו בתקופה של כ-100-150 שנים, שהיו מביאים אותה למקום הזה כנראה גם מבלי המלחמות?
עכשיו השאלה מה מניע את הבוחר הישראלי? איראן, יוקר המחייה, שרה נתניהו? מלא דברים אחרים שעל הפרק? האם זו השאלה החשובה בכלל? האם כדי להבין מה יקרה כאן ביום שאחרי הבחירות אנחנו צריכים ניתוח כל כך נקודתי, או שאנחנו צריכים ללכת להשוואה ארוכת טווח במדינות אחרות שעברו שינויים חברתיים ותרבותיים לאורך התקופה שבה עברו מתקופה מלוכנית לדמוקרטיה ליברלית כדי להבין מה קורה אצלנו?
זה על רגל אחת.

גיל שלי 16 במרץ 2015

קודם כל תודה, החכמתי (אם כי מכיר את הויכוח הזה). אני מבין את הרגישות, אך לטעמי הכל מעורבב, כדי לקבל תמונה מלאה צריך לשלב את הכל, וזה מה שאני מנסה לעשות. טענה רפואית מתבססת על נסיון עשיר שנצבר, ולכן אין סיבה להתייחס אל שום טענה שלי בנושא בלי שאכיר את הנסיון הרפואי. פיסיקה היא מדע מדויק, ואם אינך מכיר את הכללים על בורים, אין סיבה להתייחס ברצינות לטענות שלך בתחום. היסטוריה, כלכלה, סוצילוגיה, נפש האדם, כל אלה נושאים בה ניתן לקרוא לבד ולגבש השקפות עולם. ברור שלא אנסה להתוכח עם מומחים גדולים ממני בנושא ספציפי, אך כדי לגבש השקפת עולם אני מרגיש בנח עם הידע שצברתי מהספרים שקראתי. אני ממש לא מנסה להציג טענה בפוסט זה, אני מתאר תהליך אישי שעברתי.

עירן 16 במרץ 2015

גיל,

פוסט עצום.

גיל שלי 16 במרץ 2015

תודה עירן

באבא ימים 16 במרץ 2015

הנה נקודות בהן אני לא מסכים:

1. הנקודה העיקרית בה אני לא מסכים היא ההמעטה בחשיבות המימד האנושי. רק כדוגמה – מועצת העם היתה קרובה מאוד לא להכריז על מדינה, ואז לך תדע איך הכל היה נראה. השלום עם מצרים היה רחוק מלהיות תהליך דטרמיניסטי, כמו גם השמדת הכור העיראקי. ברור שלתהליכי מאקרו יש השפעה ובמקרים מסויימים אפילו מכרעת אבל הם רחוקים – מאוד רחוקים – מלבטל את המימד האנושי.

2. הצבעות לליברמן ואלי ישי הגיוניות לחלוטין אם אתה כהניסט.

3. לזה אתה קורא פוסט ארוך?

גיל שלי 16 במרץ 2015

המבחן שלי בקניין היה קצר יותר

באבא ימים 16 במרץ 2015

שלי ממש לא.

no propaganda 16 במרץ 2015

מה הקשר בין ליברמן לכהנא? ליברמן בכנסט ורב הזמן בממשלה כבר כמעט 15 שנה, אילו חוקים או מעשים כהניסטיים הוא עשה?
אני לא שואל מה הוא אמר, אלא מה הוא עשה.

ליברמן בכנסת בשביל ליברמן ובשביל האנשים מאחורי הקלעים שמממנים אותו.

אלעד 16 במרץ 2015

האמת שכהנא עדיף.
ליברמן בכהונותיו כשר חוץ עשה נזקים הרבה יותר גדולים. או אם תרצה, לא עשה דבר בכהונתו כשר חוץ.

ישי 16 במרץ 2015

ואיזה מעשים כהנא עשה?
גם הוא רק אמר.

no propaganda 16 במרץ 2015

כמה ציטוטים מויקי, לא חקרתי את העניין לעומק:
ביולי 1971 הורשע בקשר לייצור חומרי נפץ ונידון ל-5 שנות מאסר על תנאי ולקנס בסך 5,000 דולר
פעילות זו כללה הטמנת מטענים, שמאחד מהם נהרגה מזכירה יהודיה צעירה
בספטמבר 1972 ניסה, עם אנשי הליגה להגנה יהודית ועם עמיחי פאגלין, להבריח נשק לאירופה לצורך פעולות נקם על טבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן
אחד החוקים שהציע היה "אזרח מדינת ישראל יכול להיות רק בן העם היהודי"
חוק נוסף, למניעת התבוללות, גזר עונש מאסר על יהודי וערבייה או ערבי ויהודייה שיבואו במגע מיני או בקשר נישואין.
כששלח מכתבים מהכנסת לאזרחי ישראל הערבים ואיים עליהם בתוצאות חמורות אם לא יקבלו עליהם את תנאי "גר תושב" או יעזבו את המדינה

ליברמן לא מתקרב לכהנא לא מבחינת דיבור ולא מבחינת מעשה.

ישי 16 במרץ 2015

לא הכרתי
תודה

(אלו)קים ג'ונג און 16 במרץ 2015

כן אבל אם אתה כהאניסט נעבך למי תצביע?

no propaganda 16 במרץ 2015

אם הייתי כהניסט. הייתי כנראה מצביע לאלי ישי כדי להכניס את מרזל.
ודאי שלא הייתי מצביע לליברמן כי אני יודע שהוא לא יעזור לי בכלום.

איתן מסוארי 16 במרץ 2015

גיל, אני לא מבין. איך אתה יכול לכתוב דברים כלכך נכונים מבלי לאהוד את הפועל תל אביב?

איציק 16 במרץ 2015

לא היה לי זמן לקרוא תגובות ולכן סליחה אם חזרתי על דברים. אנסה בערב להשלים את החסר.
לדעתי החלפת ראש ממשלה באמצעות הגבלת זמן היא חיונית, ללא קשר אם ראש הממשלה הוא טוב או לא, וללא קשר אם הבא אחריו יהיה טוב או לא. לשונות יש ערך של שיפור בקבועי זמן ארוכים. אחד יכול להיות טוב יותר אחר פחות טוב, אך אף אחד לא יהיה טוב לאורך זמן כמו פלורליזם מחשבתי ושונות בתפקיד.

גיסנו 16 במרץ 2015

אולי צריך גם להוסיף שראש ממשלה שלא הצליח להנהיג את ממשלתו לכהונה מלאה לא רשאי להתמודד שוב, לפחות במשך 10 שנים נגיד.

פנדה 16 במרץ 2015

אתה מודע לזה שרק ביבי קיים את התנאי הזה מאז קום המדינה?

גיסנו 16 במרץ 2015

למיטב זכרוני שרון פירק את הממשלה (או התפטר?) לפני תום הכהונה שלו אבל חטף שבץ לפני שהספיק להתמודד שוב. גם אהוד ברק ב 2001 התמודד שוב אחרי הכשלון (אבל הובס).

פנדה 16 במרץ 2015

התכוונתי שרק ביבי השלים קדנציה מלאה.

אדם 16 במרץ 2015

גם רבין והוא באמת לא רשאי להתמודד שוב.

אחד 16 במרץ 2015

וחבל, גם במצבו הנוכחי הוא היה מתפקד יותר טוב מביבי.

איציק 16 במרץ 2015

אלו תוספות שבשולים. הטענה העיקרית שלי ששונות ופלורליזם בטווח הארוך טובים מכל ראש ממשלה טוב ככול שיהייה. אם רוצים גם להוסיף סייגים, אפשר לחשוב, אך הם אינם המהות.
אם נלך קצת לשוטט במחוזות המדע הבידיוני של אזימוב, אז זו בגדול גם הרעיון מאחורי הפסיכואנליזה בסדרת המוסד (לא שזה מוכיח משהו, אבל לדעתי הרעיון נכון). התהליכים שחשובים באמת הם אלו שלוקחים הרבה זמן על ידי הרבה אנשים. כל מיני חריגים כמו ה"פרד" יכולים להסיט את כל הגלקסיה ממסלולה, אך ברגע שהחריג חלף, ההמון יחזיר את הגלקסיה למסלול ההכרחי.
דרך אחרת לראות זאת היא כך. כולנו זוכרים את איינשטיין, ניוטון, הילברט, רימן, ועוד ענקי המדע, אך ההתקדמות העצומה היא על-ידי חוקרים שאף אחד כמעט ולא זוכר את שמם. האינקרמנטים הקטנים שלהם משמעותיים הרבה יותר מהאינקרמנטיים הענקיים של של גדולי המדע העולמי (ולא שהיתי מותר עליהם, אך אם היתי נאלץ לותר היתי מותר על הגדולים כדי שהקטנים ימשיכו).

אלעד 16 במרץ 2015

הי גיל, רק כמה הערות, לא במטרה להתווכח כי בסופו של דבר הצבעתך כהצבעתי:
– אני לא מבין אנשים שמחפשים "ייצוג לכל חתכי האוכלוסייה". ראשית, כמה ייצוג כזה אפשר לקבל ב-5,6 חברי כנסת שמרצ יכניסו? אבל יותר מכך, למה שמישהו, נניח מזרחי, יעשה יותר למען המזרחים, מאשר לדוגמא תמר זנדברג הפועלת למען על השכבות החלשות והמזרחיים בתוכם? מדוע בכלל רלבנטי צבע עורה, מוצאה, מקום מגוריה? המעשים הם אלו שקובעים. לאורך השנים עברו בכנסת חברי כנסת סקטוריאליים שאו שירתו רק את הסקטור שלהם וירקו על כל השאר (לא לגיטימי בעיניי), או שלא ייצגו אפילו את הסקטור שבחר בהם ורק עסקו בלעשות לביתם.
– האנשים כן משנים, ואני מתפלא שאתה נופל בניתוח פשטני כזה. ביבי כשהיה שר אוצר כן היה אחראי להזזת מטוטלת שכנראה לא הייתה זזה עם שר אוצר אחר. ראש ממשלה שהוא לא אריק שרון לא היה מבצע את ההתנתקות.
אבל יותר מכך, חשיבות הרכב המפלגה כן קובעת. בסופו של דבר עבודת הכנסת, החוקים שמועברים והתקציבים שמחליפים ידיים הם פועל יוצא של עבודה אפורה, ארוכה ומורכבת, מושתתת על יחסי אנוש, מוחות מבריקים יותר ופחות וח"כים שאכפת להם יותר או פחות. וזה כן קובע. המטוטלץ לא נעה לבד. תבחר רשימה של עסקנים אופורטוניסטים ולאורך שנים כולנו ניפגע מכך. תבחר ח"כים אידאליסטיים שבאמת עובדים למענך – ולאורך זמן תראה את התוצאות.
– לגבי ליברמן, אם מישהו עדיין מצביע לו לאחר התגליות בתקופה האחרונה, אז זה אחד מהשתיים – או ששחיתות לא מפריעה לו, או שהיא מפרנסת אותו יפה יפה.

אחד 16 במרץ 2015

להערכתי המצביעים שנשארו לליברמן אלו פשוט אנשים שלא יודעים עברית, ולכן לא עוקבים אחר החדשות.

D! פה ועכשיו 16 במרץ 2015

כמו שאריאל אמר בתגובה הראשונה,
בסך הכל מנית את הסיבות די בדומה לדרך שבהן אני רואה את זה.

כמו שאמרתי בפוסט אחר פה באתר, מאז 96 לא הצבעתי ולא תכננתי לעשות את זה גם הפעם.

יצא לי אתמול לשמוע את ביבי מתראיין ברשת ב' והוא בהחט הצליח לגרום לי לשנות את דעתי. כל הקרדיט לו. שאר הקרדיט כנראה יילך לבית המשפט העליון שהחזיר את זועבי למפלגה הערבית, כי גם אני שקלתי ללכת את כל הדרך לצד השני. היא לא היחידה אבל הגרועה מבניהם. גם לדעת מספר חברים ערבים.

אני שמח לראות שאני לא היחיד.

דווידקה 16 במרץ 2015

גיל, אשמח אם תגיד מה אתה חושב גם על "כולנו", שברור שהחיסרון הבולט שלהם,לפי דעתי, שהם לא מוכנים להגיד באיזה ממשלה יתמכו…אך באופן בסיסי יש להם תוכנית קצת יותר קונקרטית לגבי מה יעשו אם יכנסו לאוצר

ובנוסף,מה דעתך על מפלגת "זץ", בנושא השקיפות והשחיתות המטרידה מאד שהם מציגים בתעמולה שלהם (אפילו בסטנדרטים שאנו רגילים אליהם בפיליטיקה ובמדינה שלנו)

גיל שלי 16 במרץ 2015

אישית כמובן, אני מעדיף את כחלון עשרות מונים על פני לפיד, ולדעתי המפלגות האלה מקבילות לחלוטין. פחות מתרגש מהתכנית של כחלון, פשוט רואה מולי אדם שצבר נסיון ביצועי, הלך נגד הזרם תוך לקיחת סיכונים בעת שהיה שר (בניגוד מוחלט ליאיר לפיד), ולתחושתי מדובר באדם אשר מנסה להגשים מטרות ופחות מונע מאגו (למרות שברור שכולם מונעים מהאגו, אך יש אלה המונעים אך ורק מהאגו של עצמם).
לגבי זץ – אני עוקב אחרי הפוסטים של רפי רותם, זה מאוד מעניין. העניין הוא שמלחמה בשחיתות לא יכולה לעמוד בפני עצמה, ואין להם סיכוי להתקרב לשולי אחוז החסימה. התנועה שלהם אינה פוליטית בעיני, אני מחזיק הרבה יותר מהנסיון שלהם לשתף את הציבור בידע שלהם על מעשי השחיתות הרבים שמתבצעים בישראל (כמו בהרבה מאוד מקומות בעולם)

דווידקה 16 במרץ 2015

לגמרי ,לגבי זץ…השאלה אם לאנשים כאלה יש סיכוי ומקום להתברג במפלגות גדולות יותר כדי להשפיע באמת על הנושאים האלה

גיל שלי 16 במרץ 2015

הדרך לעודד מפלגות גדולות לעסוק בנושא, היא באמצעות הגברת המודעות. כתבה אחת של דה מארקר על השחיתות של ליברמן שווה הרבה יותר משלושה חברי כנסת של זץ

משיח 16 במרץ 2015

לניינר – כמו ב 20 שנה האחרונות עלה ירוק לא יעברו את אחוז החסימה, הצבעתי להם בתור חיל כבר ב96 (נראה לי פעם ראשונה שהתמודדו) ועוד כמה פעמים מאז. לכן ממש חבל על הקולות/מנדטים האלו שהולכים לאיבוד

ניינר 16 במרץ 2015

זו גם תחושתי ולכן אצביע מרץ, למרות זהבה גלאון

איתמר 16 במרץ 2015

והערה בעניין המדיני : נתניהו הכריז בשעות האחרונות שמדינה פלסטינית לא תקום אם הוא ירכיב את הממשלה הבאה. זו כמובן איננה הפתעה גדולה שהרי נתניהו מעולם לא התכוון להגיע להסדר עם הפלסטינים. גם ממשלה בראשות הרצוג לא תסיים את הכיבוש ולא תחתום על הסכם שמסיים את הסכסוך. כעת כבר ברור שרק לחץ בינלאומי והסדר שיעוצב על ידי המעצמות יוכל להביא את פתרון שתי המדינות לכדי מימוש. אם המעצמות לא יתגייסו לצורך המטרה הזו אנחנו נמשיך בגלישה אל עבר פתרון המדינה הדולאומית שלא תהיה יהודית (היהודים יחיו בה כמיעוט) ולא תהיה דמוקרטית (המיעוט היהודי לא יוותר על השלטון).

אחד 16 במרץ 2015

איך בדיוק היהודים יהיו מיעוט, כשיש יותר מ6 מיליון יהודים, ובערך מיליון וחצי ערבים? משהו במספרים לא מסתדר.

גיסנו 16 במרץ 2015

יש הרבה יותר ממליון וחצי פלסטינים בעזה ואיו"ש, שאם תספח למדינת ישראל יהפכו את הרוב היהודי להרבה פחות מובהק ואף ישימו אותו בסכנה בעתיד.

אם המעצמות יכריחו פה פתרון בכוח, כל חזיונות הזוועה של ביבי יתגשמו. הוא הרי פועל בכל הכוח למצב שיצטרכו לכפות עלינו פתרון שלא נרצה ולא בטובתנו בדיוק כדי שיוכל להגיד "אמרתי לכם" אחר כך.

הפתרון צריך להיות בשלבים כדי להגיע למצב שיהיה פה משהו שיחזיק.
זה צריך להתחיל בהפסקות בניה, ובעיקר בפיתוח עצמאות כלכלית ותשתיתית של הפלסטינים (משהו שהם לא ממש ניסו להגיע אליו ב 50 השנים האחרונות). משם אפשר יהיה להמשיך לאנשהו.
וזה יקרה רק אם יום אחד יהיו מנהיגים מספיק חזקים בשני הצדדים כדי לומר "אוקיי, אתם הייתם חארות אבל גם לנו לא חסר, בואו נפסיק לשחק בקקה". לצערנו המצב עד רחוק מזה.

פו 16 במרץ 2015

לפי הדמוגרפים ארנון סופר, ודה-לה פרגולה (אונ' עברית) בגדה המערבית (יו"ש) חיים 2.65 מיליון ערבים.
ברצועת עזה חיים 1.73 מיליון ערבים.
במדינת ישראל חיים 1.2 מיליון ערבים כולל ערביי מז' ירושלים והבדואים בדרום ובצפון.

כמו שאמר איתמר- במידה ונגיע למצב של החלת החוק הישראלי על יו"ש וסיפוח השטח על אוכלוסייתו, וכפועל יוצא מזה גם על עזה(מדובר באותו עם- בין אם נרצה בכך ובין אם לאו) נהפוך למיעוט בארצנו (בוודאי מיעוט ציוני כאשר מנכים את מיליון החרדים החיים בישראל).
תהליך שכזה ייאלץ את השלטון הישראלי להעניק אזרחות מלאה לכלל האוכלוסייה בין נהר הירדן לים- כולל זכות הצבעה לכנסת. מצב שכסה יוביל באופן מיידי לכנסת בה לפחות 48-53 ח"כים ערבים- פלסטינים (אפילו יותר).

במידה וישראל תספח את השטח ותחיל את החוק הישראלי מהירדן לים, אך ללא מתן זכויות מלאות כולל זכות הצבעה לכלל האוכלוסייה (כן ליהודים ולא לערבים). נהפוך רשמית למדינת אפרטהייד (מונח שחוק- אבל מדויק) ולמדינה שמקיימת דמוקרטיה ליהודים בלבד, קרי, אתנוקרטיה.

אחד 16 במרץ 2015

אין שום סיבה שישראל תספח את השטחים

פו 16 במרץ 2015

היא שולטת בהם (ברובם המוחלט- למעט שטחי A)
היא מיישבת אוכלוסייה אזרחית בשטח- למרות שהשטח איננו מדינת ישראל- אלא שטח תחת ממשל צבאי כבר 48 שנים.
יגיע הרגע שבו נצטרך לקבל החלטה- מה עושים עם כל האנשים שאינם אזרחי ישראל וחיים בשטח- אחרת נקיים מצב של סגרגרציה דה-פקטו וניצור מצב של יחידת שטח, בה חלק מהאוכלוסייה נהנה מזכויות מסוימות (פוליטיות וכו') וחלק אחר לא (למרות שהוא גר בצמוד לאותה אוכ' שכן נהנית מהזכויות.
זה מצב שלא נוכל להמשיך בו לאורך זמן ויווצרו 3 אופציות:
1. טרנספר (אסון בעיני אם זה יקרה- אין לזה תמיכה בעם ישראל, הפלסטינים יתנגדו בכוח, העולם לא יאפשר)
2. לפנות את היהודים הישראלים שחיים שם- אל מעבר לקו הירוק על מנת להימנע מהמצב אותו תיארתי קודם לכן.
3. להכריז שהשטח הזה הוא מדינת ישראל על כל ההשלכות הנובעות מכך (זכויות מלאות ושוות לכל מי שחי על תא השטח שיסופח)

המצב הקיים, בו ישראל לא מכריזה על השטח כחלק אינטגרלי ממנה, ומצד שני מיישבת בו אוכלוסייה אזרחית בעלת זכויות יתר על פי שאר האוכלוסייה לא יוכל להימשך לנצח.
אישית, אני בהחלט לא אופתע אם יגיע רגע שבו הרש"פ תודיע על פירוקה ותוגש בקשה רשמית לכניסת צה"ל לניהול מחדש של האוכלוסייה הפלסטינית- על כל המשמעויות שלה (טרום אוסלו). אז נעמוד בפני מצב של חיסול מדינת ישראל כפי שאנחנו מכירים אותה וכפי שאבותינו ראו אותה בעיני רוחם- בית לאומי לעם היהודי בו הוא מהווה רוב אתני, מנהל שלטון עצמי ומגן על עצמו.

no propaganda 16 במרץ 2015

3 לא יקרה לעולם, אני מאמין שבאיזשהו מצב יקרה שנספח את השטח ולא ניתן זכויות אבל גם זה נראה לי הזוי. אם כבר אז יקרה 1.

אבל בפועל שכחת עוד אפשרות, הסכם בלי פינוי התנחלויות כשהמתנחלים נשארים לגור במדינה הפלסטינית ואולי אף מקבלים אזרחות שם.

אחד 16 במרץ 2015

רעיון נפלא, לצערי זה לא מאד ריאלי

היסטוריון של ספורט 16 במרץ 2015

למה 2 זה לא טרנספר ? כי זה יהודים ?

פו 17 במרץ 2015

לא- זה לא טרנספר…
להגדיר את פינוי ההתנחלויות ויישובן מחדש בתוך תחומי הקו הירוק הוא פשוט גניבת דעת…
אגב, אם זה טרנספר בעיניך, לגיטימי לנסות להגיע להסדר בו יישאר מיעוט יהודי תחת המדינה הפלסטינית- ונוכל לנסות להגיע להסכם שהם ייהנו מאוטונומיה כלשהי (קשה לי להאמין שזה אפשרי- אבל ניחא)
באופן אישי, עדיף לי לספוג פצע (עמוק וכואב) בגוף שלי- ולאחות אותו לאורך השנים, מאשר להוריד לעצמי את הראש ללא יכולת להשתקם (סיפוח יו"ש ומתן זכויות הצכעה לכל הפלסטינים)

פו 16 במרץ 2015

no propaganda אין סיכוי שסעיף 1 יקרה…אני פשוט לא רואה מצב של גירוש בקנה מידה כל-כך גדול (אל תשכח שגם ערביי ישראל יבואו בחשבון במקרה שכזה בבחינת "אם כבר… אז כבר…."
תרחיש 2 הוא מה שיקרה בסופו של דבר, המדינה הזאת חשובה מידי ליותר מידי אנשים מכדי לאפשר לזרם מסוים (במקרה הזה חלק מהציונות הדתית ועוד כמה תת זרמים ימניים-חילוניים) לקחת את המקום הזה למרחץ דמים ולאבדון

no propaganda 16 במרץ 2015

אני לא רוצה להתנבא, מה יקרה. יש תהליכים בעולם שיכולים לשנות דברים מהותיים מאוד.
אני גם מסכים ש2 הוא הריאלי ביותר.
מה שרציתי לאמר ש3 הוא לא באמת רלוונתי אפילו פחות רלוונטי מ1 שגם הוא מדע בדיוני.

איתמר 16 במרץ 2015

בעוד שנתיים העולם יציין 50 שנים לכיבוש וזו תהיה שנה מרה במיוחד למדינת ישראל ולקהילות היהודיות והישראליות ברחבי העולם.
הדה לגיטמציה לקיומה של מדינת ישראל היא סכנה גדולה לאין שיעור מהגרעין האיראני ומהאיומים הביטחוניים האחרים שעימם ישראל יודעת להתמודד.
וכדאי לזכור שעלול להגיע הרגע שבו הפלסטינים עצמם יוותרו על מדינה עצמאית בקווי 67 וידרשו לחיות כאזרחים שווי זכויות במדינה אחת בין הירדן לים התיכון.
כידוע יש כיום גורמים בימין שאינם מוטרדים מאפשרות כזו. אחד מהם יושב בבית הנשיא.

wazza 16 במרץ 2015

מעניין שכולכם שוכחים שישנו עוד צד בעסק הזה – הערבים, לדעתי הם כלומר ההנהגה שלהם רוצים מדינה עוד פחות ממה שמרזל רוצה לתת להם ואם אפילו מרץ לא מוכנה לזכות השיבה ואבו מאזן לא מוכן לוותר עליה (לפחות בנאומיו בערבית) אז אין בכלל על מה לדבר

no propaganda 16 במרץ 2015

הדה לגיטימציה לא נובעת בהסכסוך הפלסטיני אלא מאנטישמיות ומהכסף הערבי, במובן הזה המחירים של הנפט לטובתינו.

פו 16 במרץ 2015

wazza
ייתכן ואתה צודק- ואבו מאזן או ההנהגה הפלסטינית לא מוכנה לוותר על זכות השיבה…זה לא רלוונטי לנושא הגלישה שלנו למדינה דו לאומית…שבהכרח תהיה לא יהודית ולא דמוקרטית.
ברגע שאבו מאזן יודיע רשמית שהוא לא חותם על גבולות 67 עם תיקוני גבול (מוסכמים כמובן- כולל חלוקת השכונות הערביות במזרח ירושלים) בגלל זכות השיבה- ניאלץ לנקוט מהלך חד צדדי- הזמן משחק לטובתו- ולרעתנו…
חייבים להפריד בין העמים. יש לי תחושה שכנראה לא נסתדר פה במדינה דו לאומית- ללא קשר לזכות השיבה (שאין שום סיכוי שמנהיג ישראלי יסכים לשיבה)

אביאל 17 במרץ 2015

איתמר ופו – מדינה דו לאומית זאת בדיה של השמאל והסיבות פשוטות מאוד, ראשית תוציא את עזה מהסיפור, לא תספח אותה בשום אופן, בנוגע ליהודה ושומרון – רוב הפלסטינים חיים ונמצאים בשטחי A (כולל כל הערים הגדולות), מרבית המנתחיל חיים בשטחי C בלבד – שבהם חיים בין 50 ל100 פלסטינים.

בנוגע לסיפוח – כמה בעיות :
א.ישראל לא תרצה לספח מעצמה, איזה סיבה יש לה לעשות את זה ?
ב.אם ישראל תרצה – האם העולם יתן לה ? עולם שמזדעק על בניית 300 יחידות דיור בשכונת גילה בירושלים, שכונה שבשום משא ומתן עם הפלסטינים הם לא דרשו אותה.
ג.נניח שהעולם יכריח את ישראל, איך הוא בדיוק יעשה את זה ? ישלח צבא לשכנע את צה״ל לכבוש את השטחים ? האם החלטה כזו תוכל לעבור במועצת הבטחון של האו״ם ? בה הממשל הלעומתי ביותר לישראל (ממשל אובמה) מאז ג׳ורג׳ בוש האב מאיים בוטו על כל רצון חד צדדי של הפלסטינים למדינה, האם הממשל יתמוך בסיפוח לישראל כאשר הוא לא נותן לגטימציה למדינת פלסטינית ?
ד.אבו-מאזן איים לפני שלושה חודשים שהוא בדרך לפרק את הרשות הפלסטינית ולהעביר את השליטה לישראל – כמה נקודות כאן:
1.האם יהיה אפשר לחזור לאותם שטחים בכלל ולהחיל עליהם את החוק הישראלי, את משרדי הממשלה הישראליים ? את צה״ל ואת המשטרה הישראלית ?
2.שוב, האם ממשלה ישראלית (לא משנה ימין או שמאל) תרצה לקחת את חסותה את ג׳נין, רמאללה ושכם ?
3.למה שהאליטות הפלסטיניות (ממשלתיות, חברתיות וכלכליות) יוותרו על כוחן למען ריבון זר, בטח שמדובר בריבון שנתפס כאויב – האם יש דוגמא אחת ויחידה בהיסטוריה בה אליטות ויתרו על כוחן לטובת אויב ?
4.שבוע אחרי שאבו-מאזן איים לפרק את הרשות (ובכך למעשה להוציא לפועל את תוכנית המדינה הדו-לאומית שתוביל לאפרטהייד) – שר החוץ המושמץ ליברמן נפגש בוינה עם מוחמד דחלאן אצל ידידם המשותף, בעל הקזינו לשעבר ביריחו מרטין שלאף, הפגישה הודלפה ואבו מאזן התקפל, לכולם היה ברור שדחלאן יקח את מקומו של אבו-מאזן במקרה שזה יפרוש עם תמיכה פוליטית ישראלית ותמיכה כספית במקרה הצורך של שלאף.
5.מה עם החמאס והגיאהד האיסלמי ביהודה ושומרון – נניח שהרשות, האליטות והעולם יתמכו בסיפוח ואפילו ישראל, האם גורמי הג׳יאהד הללו יתנו לדבר להתרחש ? ראינו מה הם עשו בעזה בשעת הכושר.

אשמח אם איתמר ופו יתנו מענה הולם ומפורט לגבי כל תהייה כאן, לי זה בעיקר נראה כבדייה ואיום.

תומר הוותיק 16 במרץ 2015

מקריאה זריזה בתגובות עושה רושם לרב עצום למרץ, יש מצב להגיע להסכמה שמגיבי הבלוג של גיל שלי לא מהווים מדגם מייצג של ישראל :-)

לגופו של נושא, כנראה לא בפעם האחרונה אני לא מסכים עם הניתוח שלך גיל :-)

בעיניי נתינת קול למרץ זה כמו לא להצביע , הם פשוט לא רלוונטים במשחק הפוליטי, אם אתה עם אוריינטציה לכיוון שמאל מדיני (אזי, מוכן לדבר על החזרת שטחים בתור מצע ואידיאולוגיה) בחר מחנ"צ
אם אתה לא מוכן לדבר על החזרת שטחים מבחינת מצע ואידיאולוגיה בחר בנט וימינה.
אם אתה רוצה אשכרה לקדם משהו בתחום הכלכלי/חברתי בחר כחלון או לפיד, פשוט בגלל היכולת שלהם להשפיע על מי יהיה מי שירכיב את הממשלה, הם הש"ס החדשים :-) הם יקבלו כח בלתי פרופורציונלי למספר המנדטים שלהם.

המחנ"צ לפחות מספיק פרגמטיסטים בכדי להיות בשלטון ולקבל הכרעות של דילים מלוכלכים בכדי לקדם עשייה, מרץ טובים בדיבורים שאף פעם הם לא יצטרכו באמת להמיר למעשים.

גיא זהר 16 במרץ 2015

רק שתי הערות. למשחק לפחות בחוגים סהרורים כגון פמיניסטיות מזרחיות צריך להוסיף את העבריין המורשע דרעי. לא צריך להסביר למה לא להצביע בשבילו.
למרצ יש ערבי במקום גבולי. מסכים לגמרי שהרשימה שלה מאוד בעייתית. ניתן בפעם הבאה ללפיד לשבץ אותה. וברצינות, בסיס התמיכה הצר שלה מסכן אותה בהעלמות.

ישי 16 במרץ 2015

אם ביבי יוחלף, המועמד היחיד להחליפו הוא הרצוג.
להרצוג יהיה קשה מאוד להרכיב קואליציה. אין שום סיכוי שהרשימה המשותפת תצטרף לממשלה, ולכן הוא יצטרך כמעט את כל המפלגות: מרצ, ליברמן, שס, יהדות התורה, כולנו ולפיד. אולי הוא יוכל לוותר על אחת מהן, ובהחלט סביר שזו תהיה מרצ.
מי שרוצה שהרצוג יוכל להקים ממשלה (הדרך היחידה להחליף את ביבי) הוא צריך לאפשר להרצוג את מרחב התמרון הגדול ביותר כדי לעשות זאת, ונראה לי די ברור שהמסקנה היא שהוא צריך להצביע למחנה הציוני.

יוסי מהאבטיחים 16 במרץ 2015

גיל, כתבת שהיחיד שמשנה הוא רה"מ ולא הרשימה שלו.
אני חושב בדיוק אחרת ממך.
לדעתי אין לראש ממשלה שום סיכוי לעשות שלום ב30 שנה הקרובות, לשפר את מעמדנו נחרצות באו"ם העוין או למוטט את החמאס והחיזבאללה.
יתרה מזאת, התיקים הראשיים כמו החוץ והבטחון מגיעים בילט אין יחד עם ראשי מערכות חזקים שלא צריכים דווקא את שר הבטחון כדי לנהל מלחמה לדוגמא.
ההשפעה הגדולה ביותר על החיים שלי בשנים הקרובות היא בדיוק בשרי הדרג השני- האוצר, החינוך, הרווחה והבריאות- בהם ישנן מערכות חולות, חלשות ועניות שצריכות שרים חזקים ואמיצים שלא באים להעביר שנתיים ותו לא.
אני אצביע רק בגלל איכות הרשימה, דווקא כי אני חושב שביבי, הרצוג או לבני לא יעשו שום שינוי שיכול להשתוות לשר אמיץ באוצר או בפנים.
כל ממשלה שתקום פה ממילא תהיה משותקת מדינית מבפנים, ותיגרר בטחונית גם ככה.

היסטוריון של ספורט 16 במרץ 2015

לא הצלחתי להבין למה אלי ישי גזען ודרעי ,ג או הרשימה הערבית לא גזענית ?
אם ישי גזען בגלל שהוא הציב גוש חוסם עם מרזל אז מדוע הרשימה המאוחדת עם זועבי לא גזענית ?
ואם הוא גזען בגלל הנשים אז מה ההבדל בינו לדרעי וג' ?

פו 16 במרץ 2015

אלי ישי גזען
דרעי גזען
יהדות התורה גזענים
*חלק* מהרשימה הערבית המאוחדת גזענים

no propaganda 16 במרץ 2015

הרשימה הערבית גזענים לא פחות ואף יותר מישי. יהדות התורה גזענים.
למרות שאני שונא את דרעי והוא פושע פלילי, אני לא חושב שהוא גזען אבל אני כן חושב שהוא שוביניסט.

פו 16 במרץ 2015

לגבי הרשימה הערבית- דב חנין לא גזען…ואני חושב שבאופן כללי הרשימה של חד"ש לא גזענית- השאר כנראה שכן, ואם לא גזענים הם הומופובים, מיזוגנים ולאומנים- פלסטינים.

דרעי מתגזען בלי סוף על אשכנזים- אמנם זה נמשע מעט משעשע בהתחלה אבל הוא אישית אני חושב שהוא באמת גזען, ולא רק עבריין מורשע שאסור לו לחזור לפוליטיקה ללא קשר לזה שהוא שקרן, תככן ובכיין.

no propaganda 16 במרץ 2015

גם אם הם לא גזענים הם סלחנים כלפי גזענות ומבחינתי זה לא שונה משמעותית.

wazza 16 במרץ 2015

גיל נהניתי לקרוא רק חבל לי שהמסקנה הסופית שלך ושל 90% פה היא להצביע מרץ, אני נשאר עם עלה ירוק

ירוק 17 במרץ 2015

אתה רציני? בחייאת… הסיכוי שלהם לעבור את אחוז החסימה (במיוחד עכשיו כשהוא ארבעה מנדטים) הוא אפס עגול.

אתה זורק את הקול שלך ידידי. לא חבל?

wazza 17 במרץ 2015

עשיתי אלימנציה של שאר המפלגות והגעתי לעלה ירוק, למרץ אין סיכוי שאצביע למרות המסורת הקיבוצית להצביע להם שעדיין נמשכת מסיבה לא ברורה.
המחנה הציוני שכל מה שהוא מבטיח זה שלא יהיה ביבי ושם גבוה ברשימה שלו אנשים שמקומם במרץ ואף שמאלה
אפילו התלבטתי אם להצביע לבנט כי כמה שהתכנית שלו הזויה לדעתי היא פחות הזויה מהתכניות של האחרות

מוטי 16 במרץ 2015

פוסט מעניין וכך גם התגובות.
מסכים עם חלק ועם חלק לא (ובכך אני לא מפתיע אף אחד).
כך או אחרת – כאשר שתי המפלגות הגדולות לא מרגדות יחד 50 מנדטים והשוויון עבר כבר מזמן משוויון בין המפלגות לשוויון בין גושי, אנו נפגש לסיבוב בחירות נוסף בעוד כשנתיים.
מצד אחד כולם ירדו על הרצוג, איך לבני עם כלום לקחה במו"מ כל כך הרבה כולל רוטציה.
מצד שני – כנראה הרצוג יודע שהממשלה (כל ממשלה) לא תגיע בכלל למחצית השניה.
אין פלא שלבני עכשיו וויתרה על הרוטציה, היא לא היתה מגיעה אליה בכל מקרה.

מוטי 16 במרץ 2015

פתאום ירד לי האסימון!
הרי כל שנה אנחנו חופרים כל מיני אירועים וציוני דרך עד שעונת הפוטבול החדשה תגיע ועד עכשיו לא חשבתי שכל הסיפור של הבחירות הוא בעצם אבן דרך גדולה שמטרתה להעסיק אותנו במהלך פברואר – מרץ! איך לא הבנתי את זה קודם?
אפריל זה כבר חודש הדראפט (וגם קצת בייסבול לנשנוש), אבל תמיד פברואר – מרץ היו חור שחור של ריקנות אחרי הסופרבול.

יהודה 17 במרץ 2015

גיל באמת שאני קורא את כל הפוסטים שלך אתה אחד הכותבים האהובים עלי בדהבאזר. אבל כאן הלכת רחוק מידי – לתת קולות לאנשים שמוכנים לראות את טיבי יור ועדת חוץ וביטחון????? נקודה למחשבה.

יהודה 17 במרץ 2015

ואגב נקודה קטנה לכל מי שרוצה להצביע עלה ירוק ולא מצביע בגלל אחוז החסימה – בשביל לקדם את הלגליזציה גם 2 3 מנדטים שלא יכנסו לכנסת ופתאום תראו את כל המפלגות בעד לגליזציה.

wazza 17 במרץ 2015

איך שזה נראה רק מדה באזר הם יכולים לגרד איזה מנדט

ניתאי 2 17 במרץ 2015

ביבי מפחיד בעזרת אירן,
זהבה גלאון מפחידה בעזרת "לא נעבור את אחוז החסימה אם לא תצביעו עבורנו".

כמו שכתבת בעצמך, לא להאמין לסקרים. אז קצת מפתיע שאתה קונה את זה.

יהויכין פנדלוביץ' 17 במרץ 2015

הבנתי בינתיים ש:
1. ביבי חייב לעוף, כי יותר גרוע לא יהיה. יודעים משהו? אף פעם אל תתגרו בגורל, כי הוא יפתיע אתכם.
2. טרנספר לערבים זה נורא ואיום, אבל העברת דירה את היהודים (בלי שום כפייה, כמו בגוש קטיף, כמובן) זה דווקא סבבה.
3. קצת מאמץ ובאו"ם, ובמיוחד במועצת הביטחון, יאהבו אותנו מאוד למשך יותר מרבע שעה.
4. נורא ואיום לחיות פה. חצי מדינה חיה מהיום למחר (ועל הדרך טסה לחו"ל ומחליפה סמארט פון פעם בשנה).
5. עדיף למען האמת, לעבור לאירופה, היבשת שמאבדת את עצמה לדעת (ילודה של בערך ילד למשפחה).
6. ארה"ב נגדנו. למשל, כשרה"מ היה בקונגרס לא מזמן, כולם שרקו בוז, במיוחד הרפובליקנים.
7. גם שאר העולם מקצה אותנו מחמת מיאוס. במיוחד מדינות המזרח, שהן כבר כוח משמעותי לפחות כמו אירופה.
8. שצריך להיפטר מאוד חלקים מהבית שלנו- דבר שאין לו אח ורע בכל ההיסטוריה האנושית.
9. ושמרזל (למרות שאף אחד כאן מעולם לא שמע אותו מדבר) גזען (ולא, כתבה מYNOT לא נחשבת).
10. קפה, ואז טיול אופניים בירקון.
11. בסוף אכן יהיה פה טוב

פו 17 במרץ 2015

פנדלוביץ:
1. 6 שנים ברצף, ו-9 בסה"כ…ייתכן והגורל יהיה רע יותר, אבל ייתכן ויהיה גם טוב יותר- אני בוחר להתגרות בגורל כרגע..
2. המדינה יישבה את אותם תושבים בשטח ההוא- היא יכולה להעביר אותם משם באותה מידה- זה ל-א טרנספר.
3. אולי לא סובלים אותנו שם- אין סיבה לתת להם גם סיבות מוצדקות לזה :)
4. חצי מדינה לא טסה לחו"ל- אשמח לראות מהיכן הנתון הזה…אבל חצי מדינה מרוויחה פחות מ6000 ש"ח בחודש
5. לא רוצה לעבור לאירופה- פה הבית שלי
6. לא יודע איך לומר לך את זה- אבל ארצות הברית לא מתחילה בקומה העליונה של הסנאט ונגמרת בקומה התחתונה של בית הנבחרים, ולבד זה הקונגרס לא סוברני להחליט בענייני מדיניות חוץ- ומלבד זה- ממתי מחיאות כפיים הן מדד לתמיכה?
7. מדינות המזרח מצביעות באופן שיטתי נגד ישראל באו"ם (בדגש על סין והודו)- מי שדווקא מקיימות מדיניות אוהדת יותר הם מדינות אירופה המושמצות שלך.
8. לויתור על חלקים מהארץ יש ועוד איך אח ורע בעולם- אם אתה מבין שזה יביא לאסון עבור כל המדינה- ראה מקרה צרפת באלג'יר (השטח היה מסופח והוחל עליו החוק הצרפתי)
9. מרזל הוא גזען- לאור האמירות שלו כלפי האוכלוסייה הערבית בישראל, ועל האוכוסייה הפלסטינית בגדה המערבית ובעזה- לא כתבות מ-ynet או כל טמקא אחר- האיש גזען- זאת היתממות על גבול הנאיביות לחשוב שלא שמענו אותו מדבר אף פעם…תן לנו את מינימום הקרדיט.
10. תבלה- טיול נעים
11. זה קצת דטרמיניסטי- אבל אני בהחלט מקווה שיהיה פה טוב

אביאל 17 במרץ 2015

גיל שלי – אני לא מבין את הקישור שבין זה שבנט הוא קפיטליסט (ימני) והפליאה לכך שהוא מעלה את שכר המינימום, בשום מצע קפיטלסטי לא כתוב שיש צורך בפערים חברתיים, באי שיווין ובעניים – בדיוק ההפך, סמית טען שתמיד צריך ליצור תחרות ולהשמיד מונופולים ושיותר מכל שההתחרות תתרחש בין שחקנים שווים ככל הניתן בגודלם, זה שהשיח פשטני בצורה מחרידה לא אומר שמי שהוא ימין קפיטלסטי רוצה להוריד לאנשים משכורות, האויב הגדול של הקפיטליזם הוא לא הסוציאליזם אלא הקפיטליזם החזירי.

בנוגע לניאו-ליברליזם, אתה שוכח דבר אחד, הגישה לא הגיעה משום מקום, היא הגיעה כצורך לעולם ששרוי במיתון אדיר אחרי משבר הנפט, הפרדיגמות של קיינס שפעלו מאז מלחמת העולם השניה ועד אז כשלו בסופו של דבר ולכן היה צורך במודל חדש, מודל שהוציא מהבוץ את המערב (תאצ׳ר את רייגן), יש סבירות גבוהה שעם המודל הקודם היה ממשיך היינו אמנם רואים יותר שיווין בהכנסות אבל רמת החיים היתה נמוכה בהרבה – כל המודל של מה שאנחנו קוראים היום היי-טק שמבוסס על הון-סיכון כולו הגיע מהניאו-ליברליזם הכלכלי, כנ״ל לגבי חברת הצריכה שהתפתחה ושמניעה את העולם קדימה.

בנוגע לפוליטיקה בארץ, הפנטיות של השמאל, בעיקר בכל הנוגע לשגעון של מרצ על תהליך שלום שהוכיח שוב ושוב ושוב שהוא כנראה לא פתיר בתצורות שניסו עד עכשיו הוא לא פחות פאנטי מהרעיונות של ברוך מרזל, גם אם הוא גזעני.

גיל שלי 17 במרץ 2015

בכל מה שכתבת על כלכלה אין לנו בדל של מחלוקת, אני מתאר את התהליך שנובע מהכוחות האלה ומסביר למה לדעתי המטוטלת נעה לכיוון אחר עכשיו, אגב, אתה הרי יודע שאני קפיטליסט ולא סוציאליסט.

גיל שלי 17 במרץ 2015

בקשר למרזל, אין דין פנאט כדין גזען, לגזענות אין מקום בחברה תרבותית, לפנאטים יש. מרצ לא פנאטים בעיני

אביאל 17 במרץ 2015

גיל שלי – אני מסתכל על מבחן התוצאה, מבחן התוצאה של הפנטיות של השמאל הוא גלי טרור נרחבים והוכיח את זה היטב אהוד ברק ההבטחה הגדולה, מרזל בעיקר מדבר ולעולם לא יהיה לו כוח אמיתי.

גיל שלי 17 במרץ 2015

אם נספור הרוגים מפיגועים בזמן שלטון הימין והשווה את הסכום מול זה שקיים בזמן שלטון השמאל, נמצא שטעות בידך, למרות שזה בכלל לא משנה

אביאל 17 במרץ 2015

גיל – ממה שאני יודע ההפך הוא הנכון, יותר מזה, נתניהו הוא ראש הממשלה שתחת כל שנות שלטונו נהרגו הכי פחות (בממוצע שנתי) אנשים מפיגועים ומלחמות מאז קום המדינה.

נתי 18 במרץ 2015

אתמול היה חופש אז לא יצא לפתוח דה-באזר. חוזרים לעבוד ואז נכנסים…
מניח שמצטרף באיחור, ואין כאן תאריכים, אבל כמצביע ימני (בית יהודי) אני יכול לומר שאני מזדהה לגמרי עם כל מילה.
אני יכול לומר גם יותר מזה: המרוויחים הגדולים כאן הם החרדים.
כדתי, לי אישית היו ציפיות מהממשלה הקודמת שסופסוף יפתחו לדיון את הסטאטוס קוו, שישונו דברים בענייני שבת, נישואין ובעיות דת ומדינה נוספות. לפיד וחבריו עשו עליי רושם שניתן יהיה לייצר שיח אמיתי ולשנות באמת.
בסוף 2 המפלגות -אולי בהשראת 2 מנהיגיהן המלאים בעצמם- התכתשו על פונדקאות, נקודות זיכוי ללהטבים ושאר מיני ירקות והזדמנות חד פעמית הלכה לפח.
הייתי שמח לחשוב שתנועות המטוטלת שתיארת תקיפה גם בנושאי דת ומדינה ואיך שהוא זה פחות מצטייר לי.

Comments closed