ליגת שוקי ההון – התמחות אל מול הפרספקטיבה

על ההבדל בין מומחה בפיסיקה גרעינית ומומחה בכלכלת מאקרו

אני מקדיש את הפוסט הזה למגיב מיקיג'

התחומים בחיים מעורבבים. לדוגמה, מאמן כדורגל צריך להבין היטב טקטיקת משחק, לשלוט ברזי הכושר הגופני, פיזיולוגיה וגם לדעת להבין את נפש שחקניו. כלומר, אם היה תואר באימון כדורגל, התואר היה צריך לכלול קורסים בפסיכולוגיה, פיזיולוגיה, וטקטיקה. אישית לא השתתפתי בקורס מאמני כדורגל, מעניין באמת אלו קורסים עוברים מאמנינו על מנת להגיע לתעודת הפרו הנכספת.

*

כלכלנים נדרשים לשליטה בתחומים רבים נוספים, על מנת להבין בצורה מלאה את ההשלכות של המדיניות הכלכלית. לדוגמה, ההרחבה הכמותית של בן ברננקי, מהלך אשר נחשב להצלחה כבירה בקרב הכלכלנים (בצדק למען האמת, ברננקי נבחר מראש לתפקידו על שום המחקרים הרבים שעשה על המשבר העולמי בשנת 1929, וכך הגיע לשינוי המסילות של 2008 כאשר הוא מצויד גם בידע רחב, וגם בכלים מתאימים). העניין הוא שלכאורה בתפקידו כפד האמריקאי (המקבילה של נגיד בנק ישראל), ברננקי היה אמור לדאוג אך ורק למדיניות המוניטרית בארצות הברית. כלומר, תפקידו המוגדר היה להביא את האינפלציה אל תחום ה2% ולשמור על רמת אבטלה מיטבית (אגב רמה מיטבית היא לא 0% אבטלה, הכלכלה הדינמית דורשת רמת אבטלה מסוימת על מנת שלא לייצר כח מיקוח גדול מדי לעובדים).

העניין הוא שההרחבה הכמותית בארצות הברית השפיעה לא רק על הכלכלה האמריקאית, כי אם גם על שאר כלכלות העולם (למרות שבהגדרת התפקיד, אין זה מעניינו של הפד האמריקאי), וכן להרחבה הכמותית היתה השפעה ניכרת על הגדלת האי שוויון בין הרווחים מהון לרווחים מעבודה, וכן הגדלת הפערים בין האחוזון העליון (המנהלים הבכירים הנהנים מתגמול הוני כחלק עיקרי בתגמולם, אל מול משתכרי הדרגות הנמוכות) לשאר. כמו כן, הפד האמריקאי צריך גם הבנה פוליטית רחבה, שכן למשל, הצלחת ההרחבה הכמותית נבעה גם מניתוק שוקי ההון מהכלכלה, וכך הצלחת הכלי המוניטרי איפשרה לפוליטיקאים מרחב אי עשייה גדול יותר בהקשרים של פעולה בכל הנוגע להגדלת השוויון למשל.

עוד אציין שיש כלכלנים מוכרים אשר עושים עבודות מעניינות במיוחד המוכיחות תועלת כלכלית ראויה מהגדלת הפערים בחברה, השאלה הראויה להישאל היא האם יש למחקרים אלה תוקף, במידה והגדלת הפערים בתוך החברה יוצרת תופעה סוציולוגית ופוליטית של הגדלת חוסר היציבות במשילות, דבר אשר לא יכול להחקר במונחים כלכליים דווקא.

אנו מקבלים דוגמה מצוינת במשבר היווני. מבחינת הכלכלנים הגרמנים, ממשלת יוון הנוכחית מאבדת בזמן קצר את הפירות שצמחו ליוון כתוצאה מהצעדים הכלכליים שנכפו על יוון בידי ממשלות צפון אירופה, והבנק האירופי המרכזי. מאידך, סיריזיה נבחרה לשלוט ביוון בדיוק משום שפירות ה"הצלחה" של המדיניות הכלכלית התרגמו לכך שיוון סובלת ממשבר בקרב השכבות החלשות, משבר אשר זהה בחומרתו למשבר שכלכלות ארצות הברית ואירופה סבלו בשנות השלושים של המאה הקודמת. אגב, התוצאות של המשבר הכלכלי ההוא, הובילו גם למשל למלחמת העולם השנייה, כלומר זה ברור לחלוטין שזה טיפשי לנסות להפריד מדיניות כלכלית ממדיניות בכלל.

*

המסקנה הפרטית שלי היא שבצד התפקיד החשוב של המומחה, יש צורך בפיתוח מומחים בתמונה הרחבה. אני יכול להעיד שניסיתי לעודד מומחה מסוים לחקור את מבנה השכר בNFL אל מול מבנה השכר בליגת הבייסבול לדוגמה, על מנת לקבל אישוש לכך שדווקא כאשר ישנו מו"מ בין איגוד חזק מחד, ובין בעלי הון אשר אינם מחפשים להגדיל את כוחם הפוליטי, אלא להגדיל את הונם כתוצאה מהחזקת הקבוצה, ניתן להגיע להסכמי שכר אשר מגדילים את השוויון בחלוקת ההכנסות מחד, ומביאים לצמיחה חזקה יותר מאידך. אני אישית נתקלתי בתגובה מזלזלת למדי מצד אותו מומחה.

עדיין, אני סבור שהערבוב בין התחומים יביא לתוצאות מעניינות יותר לחיינו, אל מול ההתמקדות במחקרים אקדמיים בתחומים מסוימים המתעלמים מהשלכות המחקר על תחומים אשר אינם כלולים בתחום העיסוק הספציפי. כלומר, יש הבדל בין מומחה לפיסיקה גרעינית, מומחה זה אכן לא צריך להבין בסוציולוגיה על מנת להבין את תחומו בצורה הטובה ביותר. אך מומחה כלכלי אכן ראוי שידע גם היסטוריה, סוציולוגיה, מדעי המדינה ואפילו יתעניין ביחסי עבודה ובספורט, על מנת להבין טוב יותר את תחום עיסוקו, הכלכלה.

*

דוגמה אחרונה, המטס ניצחו אתמול את המשחק השביעי ברציפות שלהם והגיעו ליחס משחקים של תשעה נצחונות ושלושה הפסדים. זהו מידע חיוני לכל מומחה פוליטי, אם המטס מסוגלים לנצח שבעה משחקים ברציפות, בטוח השמאל יכול לנצח בחירות בישראל, הלא כן?

תמכו בדה באזר

סיפורים מסביליה
רשמים ממשחק אתמול

12 Comments

איציק 19 באפריל 2015

גיל, מעניין אך הפסקה האחרונה קצת חוטאת לאמת. אנחנו אכן רואים בשנים האחרונות לאיחוד מקצועות. לפני מאות לא רבות של שנים אדם יכל להיות פיזיקאי, מתמטיקאי, פיזיולוג ופילוסוף בו זמנית. עם הזמן הדיסציפלינות נפרדו כיוון שכמות הידע שהיה דרוש לדיסציפלינה אחת דרש התמחות צרה יותר ויותר. עכשיו כבר אין מהנדס כי אם מהנדס מכונות, חשמל, תוכנה, חומרה, חומרים, וכו'. רופא הוא לא רופא כי אם קרדיולוג, פרוקטולוג וכו', וכך גם פיזיקאי לא יהיה פיזיקאי כי אם פיזיקה קואנטית וקוסמולוגיה לא תמיד חיים יחד. ניתן למצוא זאת במתמטיקה, פסיכולוגיה וניהול. העיניין הוא שבגרדציה הזו מתפספסים הקשרים חשובים, ובשנים האחרונות רואים יותר ויותר איחוד כוחות כדי לקבל תוצאה רצויה. הוכחת משפט פרמה דרש דיסציפלינות מתמטעטת שונות, איחוד הפיזיקות דורש ידע מאוחד, וגם המחקר הרפואי מאחד תחומים אפילו עם מתמטיקה וכימיה. אז למה לחשוב שבכלכלה זה אחרת? כדורגל זה סיפור אחר, תשאל את שייע…

גיל שלי 19 באפריל 2015

תודה איציק

איציק 19 באפריל 2015

דיסציפלינות מתמטעטת ==> דיסציפלינות מתמטיות
הקלדה עיוורת על-ידי מישהו עם שגיאות כתיב זה מסוכן…
עם הסובלים הסליחה

אריאל גרייזס 19 באפריל 2015

אני דווקא חושב שחקרתי את הנושא די לעומק ובטח לא נתתי תשובה מזלזלת. מצד שני, אני לא מחשיב את עצמי למומחה

גיל שלי 19 באפריל 2015

לא תצליח, מאחר ואין לי כח למלחמות שם המומחה לא ייחשף

איציק 19 באפריל 2015

ייחשף, ייחשף…

ג'וש 19 באפריל 2015

השמאל הפסיד כי הוא סמול (קטן יותר).
השמאל הפסיד כי לא הציג אלטרנטיבה פטריוטית. אגב, אנטי-ביבי זו לא מדיניות.
השמאל הפסיד כי התקשורת הגיעה לדרגת מיאוס וקיא (ואל תגיד לי "מה הקשר תקשורת?")
השמאל הפסיד כי הסוציאליזם הקיצוני שלו (ראה חכ"ים חדשים בעבודה) הפחיד אנשים.
השמאל הפסיד כי "שיחק מלוכלך".
התייחסתי לשורה האחרונה שלך המאמר, כי אני שם לב שאתה/אתם עוד לא התאוששתם מהתוצאות …אולי תחליפו את העם/תחליפו את דרוקר-כספית/תהגרו לברלין.

ובאשר לברננקי, איללולא התוכנית שלו, איפה היה העולם היום? רמז: אירופה הגיבה (אם אפשר לקרוא לזה תגובה) 5 שנים (!) באיחור על ההקלה הכמותית האמריקאית. ותראה איפה הם היום.
הצרה היא, שנשק הריבית די מיצה את עצמו, ואז מה? QE מספר 30?

גיל שלי 19 באפריל 2015

אין ויכוח בכלל שהQE הראשון היה נחוץ, אני לא משוכנע שגם השני ובטח השלישי מוצדקים באותה מידה. אגב, מעניין לראות שאחת הסיבות להצלחת הQE מבחינה כלכלית היתה החלשת הדולר בהשוואה ליורו, מה שעזר לגנוב לגוש האירופי קצת צמיחה, ומאוזן כרגע כאשר באירופה יש QE ובאמריקה לא.

אדם 19 באפריל 2015

חייב לציין שאני מאוד מעריך את התשובה שלך גיל, שמצליחה להתעלם מגיבוב המילים הלא רלוונטי. מאוד מרשים.

ג'וש 19 באפריל 2015

איך אתה רואה את השווקים הפיננסים – אגח ומניות- השנה?

גיל שלי 19 באפריל 2015

אני באמת ובתמים חסר מושג. מחד אני יודע שהתיקון האימתני יגיע מתישהוא, מאידך אין לי מושג אם זה יקרה דווקא השנה. אני יודע שהרבה סוחרים מפסידים הרבה כסף השנה, אבל אם יש שני הימורים קלים בעיני, האחד הוא ירידת הריבית לטווח ארוך בארצות הברית (בניגוד למה שכולם חושבים) ובמקביל ועם קשר, התחזקות יחסית של הדולר

עוז הר אדיר 20 באפריל 2015

בספר The Innovator DNA קליי כריסטיאנסן מסביר שחדשנות מגיעה בעיקר מחיבור של פתרונות קודמים, בד"כ מתחומים אחרים. לכן, חברות שמתמחות בחדשנות כמו Ideo מעדיפות להעסיק עובדים שהם T-Shaped, עם מומחיות התחום אחד וגם ידע רחב בתחומים אחרים.

Comments closed