ליגת שוקי ההון – לנהל או להתנהל, זו השאלה

ההנחה שכסף קונה הכל, היא הנחה נכונה סטטיסטית, אך כסף אינו קונה הצלחה ארוכת טווח ללא השקעה נכונה. כלומר, אפשר לקנות בהון שלך פרארי מרשימה, והמטרה תושג, אתה תוכל להראות לכל העולם ואשתו שיש לך כסף.

בסוף השבוע חזרה הטענה, גולדהאר הוא בסך הכל גיידמאק מתורבת. בא גביר חדש עם הכי הרבה כסף, שפך כסף עד שקנה את הכל, ואז הוא זוכה באליפויות. אכן שום דבר חדש, בפעם האחרונה שבדקתי באמת כל הזמן הקבוצה הכי עשירה זכתה בשלוש אליפויות רצופות.

*

אחד הנושאים החמים ביותר בעולם יחסי העבודה כיום, הוא התאגדויות עובדים. כחלק מתנועת המטוטלת הכללית, עולם התאגדויות העובדים מגיע כיום בישראל למקומות בהן לא דרכה רגלו מעולם. זה התחיל בעולם התקשורת הסלולרית, מקומות כמו סלקום, פלאפון ועוד זכו לראות את הועדים משתלטים על עולם יחסי העבודה. זה הגיע גם לעולם ההייטק, זה נושא חם עכשיו באמדוקס, זה כבר קיים בחברת סאפ ובחברות הייטק אחרות.

הדרך של חבורת מסוימות להתמודד עם התופעה היא דרך פוליטית. למשל, אני מכיר לצערי איש אשר כיהן כמנכ"ל ההסתדרות, וכשל בצורה חריפה ביותר בהתמודדות עם ועד עובדים שקם בחברה אותה ניהל לאחר מכן. אין זה מפריע לו כיום לשרת כיועץ מיוחד להתמודדות עם ועדים, החברות שלוקחות את שירותיו מניחות שהוא ינצל את קשריו בהסתדרות, וכך יגיעו להסכם נוח יותר עם הועד שיקום. אפשר גם לראות את זה בחוזי ההעסקה המיוחדים של מר עופר עיני כיועץ לעניין זה.

כלומר, ההתמודדות היא עם הסימפטום, ולא עם הגורם. אם קם ועד, הבה ננסה לעקוף את הבעיה, ודרך קשרים עם ההסתדרות, נגיע להסכם שיגרום לנזק מועט יחסי.

אפשר להשוות את זה לדרך ניהול של קבוצת כדורגל, בה הבעלים החדש פשוט קונה את השחקנים המובילים בקבוצות אחרות, מציע להם משכורות עתק, ובונה קבוצה אלופה. פותרים את הבעיה בדרך הקלה ביותר, השאלה היא איך מגדירים את הבעיה.

*

לעומת הראשונים, יש מי שמנסים להתמודד עם השאיפה של העובדים להתאגד בצורה אחרת. מנהלים אלה תחילה ינסו להבין, מדוע העובדים מנסים להתאגד. עצם השאיפה של עובדים אשר המנהלים חשבו שהם משתכרים היטב, זוכים לתנאים טובים, ומרגישים שותפים במקום העבודה, היא תמרור עצור למנהלים. האם יתכן שקיים נתק בין ההנהלה הבכירה ובין העובדים? האם ייתכן והמנהלים מתרשמים בצורה אחת, בעוד המציאות היא אחרת?

לאחר מכן, המנהלים מסוג זה מנסים להפוך את הגלולה המרה לתרופה. הקמת ועד עשויה להיות הזדמנות, לא רק מכשלה לחברה. אפשר לקחת יועץ פוליטי, אך אפשר להתמודד עם התופעה דרך מחלקת משאבי אנוש חזקה, או יועץ חיצוני (שכן אם הועד מנסה לקום, והמנהלים לא היו מודעים לכך, כנראה שיש בעיה בהעברה בין העובדים דרך משאבי האנוש ועד ההנהלה).

יועץ זה צריך להגדיר ביחד עם החברה, כיצד הסכם עם הועד יזיק לחברה, ומה הדרכים שבהם הסכם מסוג זה עשוי להועיל. הנזק החמור ביותר לחברה לא יהא בשותפות גדולה יותר של העובדים בחלוקת הרווחים, הנזק הגדול ביותר לחברה יהיה באיבוד הגמישות בניהולה. הסכם שיכלול קביעות בלתי מותנית כמעט, יגרום לחברה איבוד כל גמישות בהתמודדות עם שינויי השוק, או בהתמודדות עם משברים. בצד השני, הגברת שיתוף העובדים בחברה, עשויה להוביל ליתרונות גדולים בביצועי החברה, ובעלייה בפרודקטוביות של העובדים. לא חסרים מחקרים בנושא, וקיימים גם דוגמאות רבות ברחבי העולם, וגם בישראל.

דרך זו מקבילה לבעלי קבוצת כדורגל אשר מנסה לבנות משהו אמיתי, ולא מתעסק בקנייה מכירה. למשל, בעלים מסוג זה ינסה לזהות מה הבעיות של הקבוצה, הבעיות שמונעות משחקנים להצליח בה. כאשר יזהה את הבעיה, הוא יטפל בה, ימסד תשתית חזקה, וכן, גם ינסה להביא את השחקנים הטובים ביותר שניתן לעמדות בהן הם חסרים. הדרך הנוחה ביותר לזהות בעלים מסוג כזה, היא לראות איזה אחוז מתקציב הקבוצה הולך לשכר השחקנים, מה החלק בעוגה שהולך לניהול, לעזרי אימון, וכיוצא באלה.

*

ההנחה שכסף קונה הכל, היא הנחה נכונה סטטיסטית, אך כסף אינו קונה הצלחה ארוכת טווח ללא השקעה נכונה. כלומר, אפשר לקנות בהון שלך פרארי מרשימה, והמטרה תושג, אתה תוכל להראות לכל העולם ואשתו שיש לך כסף. אך ניתן להשקיע את אותו כסף בקניית ניירות ערך מוצלחים, וכך מאותו הון להרוויח יותר, ובעתיד אפשר יהיה לקנות יותר מפרארי אחת. זהו ההבדל בין ניהול ובין התנהלות, בין התמודדות עם משברים ובין ניהול משברים.

חלום. (פרק כ"ו יומן הטרבל)
אלוף הוא אלוף הוא אלוף? איתי ליבוביץ'

72 Comments

ניב 25 במאי 2015

נפלא גיל.

איציק 25 במאי 2015

האם מתוך הכתוב אני אמור להבין שמיץ/ טוב יותר מגידמאק או אפילו עייני?

גלן 25 במאי 2015

שוב מאמציי להבין כשלו ואי אפשר להגיד שאני לא מנסה. האם הכדורגל הישראלי יכול להרויח, יהיה זה גייאדמק או מיץ'? והאם שורת אפס או אפילו רווח קטן הוא לא הפסד באלטרנטיבות ההשקעה שיש לגביר הנובו רישי מחד או המיליארדר הקנדי המחושב מאידך? התשובה שלי ברורה- כמעט בטוח שלא לאחד ובטוח שכן לשאלה השנייה.
אם כך, אז על מה אנו מדברים? ההשקעה מצד בעל הפרארי או הרנו מגאן אחת היא – אין בה רציונוליות עיסקית, כלכלית ויש בה אלמנטים אחרים (טובים יותר או פחות) .
אשאל גם אחרת? האם השייח'ים של סיטי הצליחו או לא? מאחר ואלמנט הכלכלי לא רלבנטי בשבילהם יותר מדי אז אין בעיה לדפוק פרזטציה של 10 דקות להסביר למה הם הצליחו או למה הם נכשלו וכלם כמובן ייצדקו.

גיל שלי 25 במאי 2015

העניין הוא פשוט. אותי כאוהד מכבי לא מעניינת שורת הרווח של המועדון, אלא תוחלת ההשקעה. אם קונים פרארי אני יודע שהיום זה פה מחר אולי לא. אם משקיעיםנאז הסיכוי הוא שמדובר בהשקעה שלא תחומה בזמן הנמדד בחודשים. אותו דבר אם אני אוהד של הקבוצה השנייה ממנצ'סטר

גלן 25 במאי 2015

אין חוקיות. אם זה רובי שפירא או גיידאמק כן ואם זה אברמוביץ והשייחים ממש לא. אתה רואה את מיטש מפסיד כל כך הרבה כסף כמו שפירא וגיידאמק וממשיך להתעסק במכבי כהשקעה?
אבל שוב לענייננו,
סיטי בנו מערכת לתפארת בתחילת שנות האלפים. אקדמיה מה טובות (בודאי אז טובה מיונייטד) , מאמן לא רע, איצטדיון חדש ומה? כלום. בעצם כן משהו 8:1 למידלסבורו.
באו שייחים שכסף לא ממש מעניין אותם והכל השתנה. אברמוביץ ולוני הביאו את גרנט. אבל אברמוביץ לא אכפת לו ממש. שתי עונות מאזן רווח קל בהשוואה לאורגיית הבזבוזים. פינאטס בשבילו והן למעשה בעיקר לפייר פליי ותוא לא. הוא פרארי פר אקסלנס יותר מעשור, ארבע אליפויות וצמפיונס ולא הולך לשום מקום ואם פוטין יפיל אותו אז אולי כן אבל לך תדע, אולי ארצות הברית תפלוש לקנדה קודם?

מיטש ישאר פה כי גם הפסדים (ובכנות, אם היה בבורסה מניות שמכבי וכל קבוצת צמרת ישראלית לא יהיו רווחים תוך עשור לא היית קונה?) כי גם אם מכבי יפסידו כסף זה גם בשבילו פינאטס. השקעות באמת למטרת רווח הוא עושה במקום אחר. תאחל לו הצלחה :-)

גיל שלי 25 במאי 2015

גם אברמוביץ וגם השייחים לא מסתפקים בלקנות את השחקנים הכי יקרים שאפשר, הם משקיעים גם במסביב. המטרה שלהם היא לא רווח כספי בקבוצות, אברמוביץ קונה בזול יחסית מקלט מדיני מפני פוטין למצב שזה יתעצבן עליו, והשייחים מנסים לקנות שם

גלן 25 במאי 2015

ככה גם אמרו על שחר והונדה. והאמת גם גאדמק. לכל אחד יש אג'נדה. מיטש לא נולד בקריית שלום ושחר לא בקריית אליעזר…

גיל שלי 25 במאי 2015

מסכים לגמרי

the dove 25 במאי 2015

בשביל שחר, מכבי חיפה היא מכרה זהב בשביל העסקים שלו. יש לו שם קהל לקוחות של הוועדים נחזקים (זיקוק, נמל, חברת חשמל…) שלכל אחד מחבריו יש את האפשרות לקנות הונדות או לעשות ביטוח בפניקס. בכדי לרצות את קהל הלקוחות שלו ובעזרת פיני זהבי, הוא השתלט על שוק הכדורגלנים בארץ (רק מתי שארקדי וטביב של הפועל לא הסתובבו לו בין הרגליים), דבר שעזר לקבוצה שלו להגיע להשגים גם באירופה. לגבי ניהול אירופאי, פרשת הפקס ואי הצלחת המאמנים האירופאים שעבדו תחתיו, מוכיחים אחרת (כנ"ל לגבי הניהול של דור ההמשך במכבי כדורסל)

גלן 25 במאי 2015

פרזנטציה…

יניר 25 במאי 2015

הנעת עובדים הוא אחד הנושאים המורכבים והחמקמקים בתפקיד המנהל. יש לא מעט פרמטרים חשובים שקשה לדעת מי מהם חשוב יותר מהאחר .זה תלוי גם בגיל העובדים, רמת ההשכלה שלהם תחום העיסוק של הארגון וכן הלאה
שיתוף עובדים הוא אחד הפרמטרים, אך מדובר גם באופק קידום, תחושה שהארגון מוביל בתחומו, גאוות יחידה,וגם חבילת תגמול הוגנת שקושרת את תגמול העובד להצלחת הארגון.
ועד יכול להיות כלי אפקטיבי לתקשורת עם עובדים אך עלול להפוך לחרב פיפיות ויש הרבה מאד דוגמאות לכך.
אני לא מכיר מנהלים ששמחים שקיים ועד וכולם מעדיפים שלא יהיה אפילו אם זה כרוך בעלות כבדה, לפחות זה בשליטתם.

אהד 25 במאי 2015

לא בדיוק הבנתי. אז אתה טוען שמיצ' הוא לא הגאידמק החדש?
מלבד זה, איזו חברה גדולה נקטה לאחרונה בצעד השני – לעודד הקמת ועדים ופתיחה בדיאלוג עימם?
ואתה כותב שהמנהלים מופתעים לעתים מהרצון בוועד. מה מפתיע במיוחד בחבורה של אנשים שרוצים להתאגד כדי לקבל יותר כח? מה גם שהוועד אמור לפתור בראש ובראשונה את בעיית הפיטורין ("גמישות ניהולית") שזה משהו שרוב האנשים יעדיפו לקבל על פני תוספת נוספת למשכורת.

גיל שלי 25 במאי 2015

ברור שאף הנהלה לא שמחה מכך שהעובדים מתאגדים, השאלה איך מתמודדים עם הבעיה.
לגבי הקביעות, זה בדיוק מה שמבחין בין איכות ההסכמים. צריך לתת לעובדים בטוחות שלא יפוטרו עבור עובדים זולים יותר, אסור לתת תמריץ לא לעבוד ולא לדאוג

אבי ערך מוסף 25 במאי 2015

גיל, בקשר ל- "עולם התאגדויות העובדים מגיע כיום בישראל למקומות בהן לא דרכה רגלו מעולם."
אז ניתן בימים האחרונים לצרף את שוק המתמחים בראיית חשבון – זה התחיל ב- EY והיום ופורסם גם שבסומך חייקין הדבר התעורר לו.
ב"שוק בשר" שכזה, אשר המתמחים מנוצלים עד תום, התאגדות שכזאת הינה מבורכת!

אריאל גרייזס 25 במאי 2015

מכביסטים זה כזה עם נפגע. אומרים משהו עליהם ולפני שהם קוראים אותו הם ישר נכנסים למוד התגוננות.
כל מה שדורפן אמר זה שמכבי הנוכחית לא הביאה בשורה חדשה לכדורגל הישראלי. היא לקחה שלוש אליפויות רצופות, שזה לא משהו שלא עשו בעבר וחוץ מזה לא הרבה – לא הצלחה אירופאית נדירה, לא גידול שחקנים גדולים. האם זה אומר שהיא לא מנוהלת נכון? היא כן. אבל כבר ראינו קבוצות עם הרבה כסף שנוהלו נכון והצליחו. אם כבר, ההשוואה היתה צריכה להיות לשחר של לפני עשר -עשרים שנה (אלא שחיפה שלו גם הצליחה באירופה). הצלחה יפה, כן. בשורה גדולה – כרגע לא. זה הכל.

גיל שלי 25 במאי 2015

והקשר בין התגובה לפוסט זה הוא?

אריאל גרייזס 25 במאי 2015

לא בזה התחלת?

גיל שלי 25 במאי 2015

אה… לא ממש. אני לא נעלבתי כלל מהפוסט של דורפן

אסף 25 במאי 2015

הפסקה הראשונה שלך, למשל

אריאל גרייזס 25 במאי 2015

הפסקה הראשונה שלך נשמעת כמו היעלבות קלאסית. ותראה את זה מתחתיך שמאשים אותי בצרות עין – כאילו אכפת לי ממכבי בדרך זו או אחרת. לקחתם שלוש אליפויות, כל הכבוד לכם. מפרגן והכל. רק אומר שלא צריך להפוך את זה ליותר ממה שזה. זאת לא צרות עין, זה לשים דברים בפרופורציות

רועי 25 במאי 2015

ורק להיזכר בחגיגות שהיו באתר זה ממש כשליברפול היה במקום השני בהתמודדות על אליפות (התמודדות כן ? לא זכייה).
פרופורציות… בחייאת ראבאק.

אריאל גרייזס 25 במאי 2015

כשקבוצה לא לוקחת אליפות 25 שנה ו עומדת לעשות את זה על פני ארבע קבוצות עם תקציב גדול יותר, זה סיבה לחגיגה. כשקבוצה לוקחת אליפות שלישית כשהתקציב שלה פי שתיים או שלוש מהשניה, באמת יש פחות סיבות לחגיגה.
אבל זה ממש לא קשור לחגיגה. עופו על זה. באמת. מי אני שאגיד לאוהדים לא לחגוג? כל מה שדיברנו עליו זה פרופורציות ביחס לעד כמה הניהול של מכבי הוא טוב. הוא טוב בעיקר בגלל שהרוב מסביב הוא שממה. הכדורגל בארץ הוא סמי-חובבני וזה של מכבי מקצועני. זה באמת יפה. אבל גם באמת שאין פה בשורה חדשה. משהו שישנה את הכדורגל הישראלי מהיסוד

רפאל 25 במאי 2015

הבשורה היא שהליגה משעממת ולא תחרותית בלי קשר למקצועיות של מכבי היום וחיפה עד 2011. איך תשנה זאת, זאת הבשורה המעניינת….
אבל למה להציע אם זה מפריע לדיבורים על מי יותר טוב ואם זה באמת נחשב שעשה משהו אם מישהו מתנגד וכו'… : )

גיל שלי 25 במאי 2015

רפאל – בפוטבול יש פליאוף, זה לא מפריע לאנשים לכתוב שהאליפות של הג'איינטס ב2007 היתה פוקס, לא הגיע להם, וכל שאר השטויות, מסתבר שבספורט אנשים תמיד יגידו

רפאל 25 במאי 2015

יופי, יכול להיות שזה היה פוקס, זה בטוח היה מעניין וכל עוד קבוצה מתמודדת על מקום בפלייאוף הם תלויים בעצמם ומשחקים מול קבוצה המתמודדת על מטרה זהה ואין שם קטע שבגלל שניצחו פחות משחקים בעונה הם חייבים לנצח איזה 10 רצוף ולקוות למעידות של קבוצות אחרות במקביל.
כך אתה שומר על הרלוונטיות שלך בליגה גם בלי להיות הקבוצה הטובה ביותר.
פוקסים זה לא דבר רע, אם רואים שהם קורים יותר מידי ואין קורלציה בין התמדה בעונה לעומת הצלחה והישגים בפלייאוף יש לשקול לשנות לפורמט שייתן יותר דגש לקשר הזה.
בכדורגל הרעיון הוא לעשות סדרות של הטוב מחמישה משחקים כאשר למדורגת הגבוהה יש יתרון ביתיות ויתרון של נקודה בפתיחת הסדרה.
משמע- קבוצה שרוצה לנצח מדורגת גבוהה יותר חייבת לסיים את הסדרה עם מאזן גבוה יותר וגם אין סיכוי להכרעה בפנדלים.
בכל מקרה, לא מדובר כאן בנוק אאוט של משחק אחד או משחק גומלין שלא נותן יתרון משמעותי למי שסיים במאזן גבוה יותר ( בלי להזכיר שגם זה ככל הנראה פונקציה של כסף, אבל זה חלק מהמשחק ואם רוצים להצליח באירופה ולקדם את המקצוענות יש לעודד השקעה חכמה, רק שזה לא יבוא על חשבון הרלוונטיות של האחרות וכאן למעשה הבעיה שלי עם השיטה הקיימת ).

כשקבוצות תלויות בגורלן כמה שיותר במסגרת ליגה המנווטת נכונה את הדינאמיקה התחרותית, נראה בוודאות עליה באינטנסיביות וברמת הרצינות והמקצועיות של קבוצות, במיוחד כשיש יריבות אירופאיות כמו מכבי ת"א וחיפה שאי אפשר לנצח אותם בסדרה כזאת באמצעות פוקסים.

רועי 25 במאי 2015

ואנשים צרי עין כמוך וכמו דורפן אוהבים לקבוע את הקריטריונים ל"בשורה חדשה לכדורגל הישראלי" ואז להצביע על כך שמכבי לא עומדת בהם.

אריאל גרייזס 25 במאי 2015

מ.ש.ל

רועי 25 במאי 2015

כמה צפוי.

אהד 25 במאי 2015

זה אוהדי מכבי (או חלק גדול מהם) שמברברים עצמם לדעת על הניהול המופתי ולכן, זה רק הוגן שנבחן עד כמה הניהול מופתי באמת. אני לא אדבר בשם אחרים, אבל אני חושב שהוא בסדר גמור. לא מעבר. אין מעוף, אין הימורים על שחקנים מסוימים, אין סקאוטינג מעניין או מציאות מרשימות (כן, שמענו על ראדי). צריך להבהיר, מבחינתי לפחות אין יותר מדי ביקורת על הקבוצה (למרות שאני חושב שהיא הייתה יכולה להשיג יותר), אלא ביקורת (או יותר נכון גיחוך) על (חלק) מאוהדיה.
אני גם חושב שמדברים ככ הרבה על הניהול של מכבי כי הכדורגל שלה הוא חסר מעוף. לו טב"ח או מיכה היו עושים דברים קצת יותר מעניינים, היינו כנראה מדברים פחות על החשיבות של ג'ק וקרויף.

רועי 25 במאי 2015

מסכים איתך, אני מקווה שאף קבוצה בליגה לא תאמץ את הניהול הסטנדרטי והבסדר גמור הזה.

אהד 25 במאי 2015

אחרי הפמפום של אוהדי מכבי והתקשורת, מה שאני אגיד כעת יישמע בומבסטי, אבל נסו לחשוב על זה ברצינות: האם הניהול של שרצקי בק"ש פחות טוב משל קרויף? האם הניהול לאורך השנים של הלוזונים היה פחות מוצלח מזה של מיצ'? האם בשורה התחתונה, גאידמק לא ניפק את אותן התוצאות של ג'ק (כן, זה היה לפרק זמן קצר, אבל רק בגלל שכשל כלכלית בעסקיו הפרטיים).
מי שמשקר לעצמו וחושב שהפער של מכבי נובע מהניהול ולא מהכסף הגדול, שיבושם לו. רק שינסה לא להתנשא תוך כדי.

גיל שלי 25 במאי 2015

השורה התחתונה לבדה לא מעניינת, זה כל העניין. אגב, המטרה של גאידמק לא היתה אליפות, אלא לקדם את גאידמק (ואולי לקבל חסינות ממשפט בצרפת), הוא הפסיק להתעניין כאשר הפסיד את הבחירות לראשות עיריית ירושלים, כך שהוא באמת הצליח במה שרצה להשיג, ואין לזה שום קשר עם כדורגל

אהד 25 במאי 2015

מסכים. מכבי זוכה באליפות (גם אם לדעתי לא מעניינית מדי). כל שאני מבקש זה להפסיק לאכול לנו את הראש לגבי הניהול.. כסף כסף כסף. זה הכל.
וגאידמק עדיין הצליח, תהא הסיבה בשלה הוא נכנס.

גיל שלי 25 במאי 2015

אגב, אני לא מחזיק מקרויף גאון יוצא דופן, ולכן גם לא חרד מהיום בו יקום וילך, יבוא אחר במקומו שיעשה עבודה טובה עם הכסף והתשתיות של מיטש גולדהאר

גלן 25 במאי 2015

גיל, למיטב זכרוני הוא הפסיק להתעניין בבית"ר כי הפסיד מיליארדים על אוסיף ועוד השקעות מאעפן. לא?

גיל שלי 25 במאי 2015

הוא הפסיק להתעניין כאשר התאכזב מהתמיכה שזכה לה בריצה לראשות העיר ירושלים, ההפסדים הרציניים שלו לא היו בישראל למיטב ידיעתי, אלא במקום בו באמת הכסף שלו היה, אבל ייתכן ואני טועה. בכל מקרה באוסיף הוא לא יכול היה להפסיד מיליארדים

אריאל גרייזס 25 במאי 2015

האמת שזה היה נורא מצחיק. האיש שם מיליונים על ביתר ובסוף קיבל אחוז הצבעה בערך לראשות העיר. כשאומרים לי שלישראל אין מסורת דמוקרטית אני תמיד נזכר בזה – פה קשה מאוד לקנות בחירות

אביאל 25 במאי 2015

אריאל – עוד יותר מזה, אני זוכר שיחה בין שני אוהדים מבוגרים בטדי, האחד אומר לשני – אז ארקדי שם את כל הכסף בבית״ר כדי לקנות את הקול שלי ולהיות ראש העיר ? דווקא אני לא אצביע לי, הוא חושב שהוא יכול לקנות אותי ?

:)

גלן 25 במאי 2015

אכן צודק לגבי אוסיף. לפי מקור אחד איבד שם 490 מיליון שקל ועוד 335 מיליון בבבורסה.

גיל שלי 25 במאי 2015

ממש לא חשוב לי מה אומרים על הניהול של מכבי, מעניין אותי רק הכדורגל והתוצאות

רועי 25 במאי 2015

אז אומרים לך שהתוצאות לא מרשימות, שום דבר באירופה, אף שחקן לא התקדם ממכבי לקבוצה בכירה באירופה (ידוע הרי שבניון למשל הגיע ישר מחיפה לצ'לסי), בסף הכל שלוש אליפויות רצופות, לא משהו שלא קרה כאן פעם אחת בלבד ב 50 שנה האחרונות.

אהד 25 במאי 2015

זה באמת מזכיר לי נשכחות.. אחח רצף חמש האליפויות של הפועל.. עזבו את האחים רצאבי או את סטלמך… המנהלים הדגולים היו שם אז.. ללקק את האצבעות..

אריאל גרייזס 25 במאי 2015

ועדיין, אתה עף על הניהול של מכבי בכל הזדמנות. וזה באמת ניהול סבבה שבולט לטובה בים השממה שיש פה. אבל זה בדיוק העניין – הניהול בארץ בספורט כל כך רקוב שמועדון שעושה את הדברים הכי בסיסיים שיש נתפס כמופת לניהול.

גיל שלי 25 במאי 2015

דווקא הפוסט הזה לא דן באיכות ההנהלה של מכבי, אלא הבדלים בין סוגים שונים של טיפול בבעייה.

אריאל גרייזס 25 במאי 2015

לא הפוסט הזה, אבל בעבר.

גיל שלי 25 במאי 2015

זה שאני נהנה מהדרך של גולדהאר לא אומר שאכפת לי מה אתה או מישהו אחר חושב עליה

אריאל גרייזס 25 במאי 2015

ברור שאכפת לך, אתה מכביסט..:-)
הרי הפסקה הראשונה שלך נוגעת בכלום כמעט שאתה מדבר עליו בתוכן. אז למה הוספת את זה, אם לא כי דורפן פגע בציפור נפשכם, הניהול הדגול של גולדהאר ושות?

גיל שלי 25 במאי 2015

רייטינג?

אריאל גרייזס 25 במאי 2015

מכביסט..

אהד 25 במאי 2015

עוד יגיע היום שבו אוהדי מכבי יעדיפו להשתתף בכנס "ניהול קבוצת כדורגל" בהנחיית יורדי קרויף על פני צפייה במשחק עצמו.
נראה לי שרועי כבר שם ;)

יואב 26 במאי 2015

ומה אתה אריאל?
ליבפוליסט? פחח
כמה פעמים היית שם?
כמה פעמים וויתרת על דברים בחיים שלך בשבילם?
דורפן קיבל תשובות מצויינות לפוסט השגוי שלו.
בוא נהפוך את בעיית הכדורגלן הישראלי לבעייה של מכבי?
פחחח
גם החתול שלך צוחק מזה.

אבי 25 במאי 2015

אריאל, בפעם הראשונה קבוצה ישראלית הביאה צוות ניהול אירופאי, משיחות עם מישהו שעובד בסגל המקצועי, היה שם גם לפני גולדהאר ועבד גם בקבוצות אחרות, ההבדל הוא עצום. לדעתי זה קצת יותר מ"ניהול סבבה", זה משהו שאני מקווה שהרבה קבוצות אחרות יילמדו ממנו (בדגש על חיפה שלי).

אהד 25 במאי 2015

גם הניהול בליברפול, בניוקאסל ובפאלרמו הוא אירופאי. דרכון זר לא הופך אדם למומחה למשהו. האם זה באמת מרשים מישהו שהניהול בימי מיץ' עדיף על פני הניהול בימי לוני או העסקן מאנה?
ועזוב שיחות עם אנשים שם, במה בא לידי ביטוי הניהול המופתי הזה?

אבי 25 במאי 2015

אני מאד מקווה שנראה קבוצה ישראלית שמתנהלת כמו ליברפול – ניוקאסל – פאלרמו, ומבין כל הקבוצות בישראל, לצערי הרב (אוהד מכבי חיפה) מכבי ת"א נראית היחידה בכיוון.
הכושר הגופני של שחקני מכבי טוב בהרבה משאר הליגה, גם המשמעת הטקטית. זו התחלה טובה מבחינתי, שלוש שנים זה לא הרבה זמן ואנחנו ישראלים חסרי סבלנות, מיטצ' הביא כסף ואנחנו רוצים לראות קבוצה אטרקטיבית שמביאה תוצאות בליגת האלופות. לא פחות. צ'לסי הפסידה להפועל הרבה אחרי שהתחילו לשפוך שם כסף, סיטי מדשדשת בליגת האלופות, פ.ס.ז' עוד לא הגיעה רחוק יותר ממונאקו-בורדו-ליון, אבל אנחנו רוצים שמכבי תהיה פקטור בליגת האלופות, פחות מזה בתקציב הזה, כישלון…

אבי 25 במאי 2015

ומשהו לגבי "ניהול": רומן אברמוביץ' מינה את גרנט למנג'ר. החלטה ניהולית הזויה לפי כל קנה מידה. אבל המערכת המיקצועית (כושר, תזונה, פסיכולוגיה, סקאווטינג…) נבנתה הרבה לפניו והמשיכה אחריו.

אהד 26 במאי 2015

אפשר להפסיק עם הפרובינציאליות בבקשה. הניהול בליברפול הוא אירופי, זה נכון. אבל הוא אירופי רע. כן, יש דבר כזה.
למכבי יש כושר טוב יותר.. האם זה מנותק מהיכולת הכלכלית שלה? האם ביתר של גאידמק לא הביאה מאמן כושר מאירופה בהרבה כסף? האם באמת רק קרויף הצליח לחשוב על זה? והאם העובדה שלמכבי יש סגל רחב ואיכותי כל כך לא משחקת תפקיד בהפחתת העומס?
וזה די משעשע לשמוע על האירופאיות של מכבי יום אחרי התבוסה לביתר.
לגבי טיעוני הקש שלך אין כל כך מה להתייחס. שמכבי תפסיד, תצליח לא ממש מזיז לי. ממש לא טענתי שהעונה היא נכשלה. רק, בפעם המאה, אני מבקש שיפסיקו לאכול לנו את הראש על יכולות הניהול.

אבי 26 במאי 2015

ניהול לא מתחיל ונגמר בלקנות ולמכור את לואיס סוארס או את ברק יצחקי. כמעט כל שחקן ישראלי שיצא לאירופה מספר על אימונים ברמה גבוהה יותר, גם בקבוצות עם תקציבים קטנים. אז אני פרובנציאלי ואני רוצה שבמכבי חיפה יעבדו כמו באירופה ולא ממש אכפת לי איזה דרכון יהיה למאמן הכושר.

אבי 26 במאי 2015

אני בטח לא חושב שקרויף גאון כי הביא מאמן כושר מאירופה, לפני עשרים שנה גיורא שפיגל יישם בארץ מודלים אירופאים ולדעתי שינה את הכדורגל הישראלי, הבעיה שמאז לא נעשה מספיק ולא רק בגלל שלא היה כסף.

S&M 25 במאי 2015

בדיוק קראתי בגלובס על הקשר הישיר בין שכר השחקנים לדירוג בטבלה:
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001038965

נולי 25 במאי 2015

פוסט מעניין. תודה!
אגב, לא נראה לי שלאוהדים באמת אכפת הכסף או הניהול. האוהדים רוצים ליהנות מהקבוצה שלהם ומהצלחותיה ואת זה מכבי נותנת לנו כבר שלוש שנים תודות לגולדהאר ולצוות שהביא.
תמיד יש מקום לשיפור (אלא אם מדובר בברצלונה/ריאל/באיירן בשיאן) ועל כן נשמח מאד אם בעונה הבאה מכבי שוב תיקח שלושה תארים בארץ וגם תעבור את שלב הבתים בליגת האלופות או תגיע לשלבים המתקדמים בליגה האירופית (ובמקרה כזה פרימו ושרף יגידו שמכבי נכשלה למרות הכסף הגדול…), וזאת בכל דרך שבה הבעלים יבחר לנהל אותה.
ברור שאין מתכון אחד מנצח לניהול קבוצת כדורגל ושייתכנו אינסוף סגנונות מוצלחים, ברם עושה רושם שצוות האימון שהובא למכבי מספרד העלה את רמת האימון בצורה ניכרת, וזו נתנה לה יתרון על כל הליגה. לא בטוח שצריך תקציבי עתק בשביל לעשות שדרוג דומה בקבוצות אחרות בישראל. שישקיעו במאמנים טובים במקום בשכר מופרך לשחקנים בינוניים ומטה וכל הרמה של הכדורגל תעלה, לטובת כל העוסקים בענף ואוהדיו.

אביאל 25 במאי 2015

גיל שלי – שאלה, אין מצבים בהם למרות שהכל אחלה ויפה וטוב בחברה ובאמת המנהלים טובים, העובדים מרוצים וכו׳ ועדיין יקימו ועד ? האם ועד באופן אוטומטי אומר שהמצב לא בסדר בכל מה שקשור ליחסי עובדים-הנהלה-בעלים ?

גיל שלי 25 במאי 2015

מקימי הועד נוטלים סיכון. סביר שיקחו סיכון רק כאשר התנאים ותחושת השותפות לא מספקים

עדי אבני 25 במאי 2015

מצטרף לשאלה של אביאל ומוסיף- בחברות גדולות פירמידת השכר היא תמיד כזאת שהחלק הגדול של העובדים ירוויח פחות. אין מצב, גם בחברה ההומנית והטובה ביותר, שבו מי שמקבל פחות ויודע שיוכל להיטיב את תנאיו לא יעשה זאת.

גיל שלי 25 במאי 2015

אני חושב שכאשר מתקשרים נכון את השיקולים לשכר, וכן מחלקים נכון את הבונוס מתוך הרווחים, העובדים אולי עדין לא יצאו עם כל תאוותם בידם, אך גם לא ירגישו שכדאי לנענע את הספינה

צור שפי 25 במאי 2015

תעזבו חבר'ה, אתם לא בכיוון. אני אוהד הפועל כידוע ככה ששלוש אליפויות רצופות של מכבי שלא לדבר על ה-trouble (מתבקש, לא?) מורידות אותי לבונקר. אבל, וזה אבל ענק, כמה שלי קשה, יש לי נחמה ענקית שלכל השרפים, הפרימואים, האוחנות הפייגנבאומים והאיציק זוהרים הרבה יותר קשה. הו, כמה קשה הלחץ על המצח הנמוך, הלחץ הולך וגובר, הולך ומתחזק – ניהול? מאמנים מחו"ל?? עבודה מסודרת??? יש סכנה ברורה ומיידית שהעסק הזה עוד יילקח ברצינות ואז, לאן יוליכו השרלטנים האלה את חרפתם?

ירושלמי 25 במאי 2015

יש בעיה כבר בפסקה הראשונה.
אכן מיץ ומכבי הצליחו לזכות באליפות השלישית ברציפות כקבוצה העשירה בליגה.
מנגד, לא זכורה לי קבוצה ישראלית כ"כ עשירה שנכשלה פעם אחר פעם לעלות לשלב הבתים בליגת האלופות.
הצלחה היא יחסית, ואת המטרות של מכבי היא בחרה בעצמה.
אל יתהלל חוגר וכו'.

ליברפול 25 במאי 2015

פעם אחרי פעם? לפעמים נדמה לי שכל מי שלא אוהד מכבי מגזים לכיוון השלילי כמו שאוהד מכבי יגזים לכיוון החיובי. לטעמי כאוהד מכבי מה שעושה לי זה לראות את ההתנהלות של כל הצוות כולל השחקנים באימון ובמיוחד בחימום לפני המשחק. זו המחשבה שקודם כל תהיו מקצוענים כמו שאריאל וגיל וכולנו מנסים להיות בעבודה שלנו וזה השינוי הכי גדול. מקצוענות. וירושלמי להזכירך מכבי עפה לבאזל לפני שנה. באזל שעולה על מכבי בחמש דרגות. שנה שעברה לא היה אידאלי בכלל אבל זה לא פעם אחרי פעם. קצת פרופורציות

סימנטוב 25 במאי 2015

'ההתמודדות היא עם הסימפטום, ולא עם הגורם' ישראל101

Eyal 26 במאי 2015

לפי דעתי הבשורה האמיתית בניהול של מכבי היא בכלל השקט מול התקשורת. מעבר לכל דבר אחר העובדה שמכבי בהגדרה לא מדברת עם התקשורת משגעת את יציע העיתונות ודומיהם, משם הכוח האמיתי שלהם מגיע וזאת לפי דעתי הבשורה האמיתית. אין שחקנים שרצים לעיתונאים, אין בעלים או מאמן שרץ לתקשורת ופולט שטויות, יש קו מנחה שאף אחד לא שובר אותו ואם כל שאר הקבוצות רוצות ללמוד משהו זה הדבר הראשון שהן צריכות לקחת, לאטום את החומות ולהביא שקט תעשייתי

רפאל 26 במאי 2015

זה מרגיש נכון,
התקשורת ד"א לא בהכרח רק מזיקה. יש קבוצות שלולא ההפרזות והעיסוקים בקטנות מהתקשורת לא היית שומע עליהם בכלל ומבחינתם כל פרסום הוא חיובי, בין אם מדובר בהדלפות חסרות טעם או במאמן שאכל חמין ופוצץ את האימון.

נקודה נוספת היא הכיוון הכללי שהליגה הולכת אליו. היו דיבורים על כך שמכבי בורחת ליתר הקבוצות, חלק רואים זאת כבשורה ודוגמא בחזקת 'בקרוב אצלכם' ויש מי שאומרים שבקצב הזה לא יישאר מתח ותחרות.
באופן טבעי אתחבר יותר לגישה הראשונה, גם אם היא אוטופית מעט.
ריאלית, קיים חשש סביר שאווירת השכונה, חוסר הרצינות והאחידות בסופו של דבר ייעשו את העסק ללא משתלם עבור גולדהאר שיבין עם הזמן את המסגרת החובבנית בה הוא מתחרה ושאם כבר להשקיע, אז במקום שלוקחים את העניינים האלה קצת יותר ברצינות.
אישית, אני חושב שהרבה מהעניין של גישה לתחום נובעת ממבנה הליגה שקיים בו פער גדול מידי בין התמריצים למי שמסוגל להעמיד קבוצה המתמודדת על המקום הראשון לבין יתר קבוצות.
המאפיין הזה הוא שפוגע בתחרותיות בצורה אנושה בלי שאפילו שמנו לב…
אבל בסופו של יום, כולנו נפגעים מכך, גם מי שעובד בצורה הכי מקצועית ומסודרת שיכולה להיות.
ואלה שלא- אין להם מספיק תמריץ להשתנות לטובה, הרי בלאו לא ישימו לב אליהם במתכונת הקיימת.
אז עם כל הדיבורים היפים והנכונים, העניין הכי בוער על סדר היום צריך להיות דיון אמיתי על מבנה תחרותי חכם יותר לליגה שתיתן ביטוי לאותם תכונות וערכים שהיינו רוצים לראות בכדורגל ובספורט.

אהד 26 במאי 2015

השקט נובע מההצלחה. כל עוד הקבוצה רצה בהצלחה, אין לשחקנים מסופסלים יכולת להתמרמר בחוץ (למרות בן בסט). כשהקבוצה לא תצליח נשמע כבר סיפורים לפני השינה. וזה לא קשור לניהול "אירופאי", בלאגנים כאלו אנחנו שומעים בכל מקום.

יואב 26 במאי 2015

כמה טרחנות.
בעיקר מאלה שרקדו והיללו את המקום שני שלהם ועכשיו רוצים מהפכות.
אלו רק הרגעים הראשונים בשעה. הצעדים הראשונים מתוך ריצה.
וגם אז בטח יהיו דעות. בדיוק כמו שיש חורי תחת.

Comments closed