ליגת שוקי ההון – על הקשר בין גרמניה ומרק ג'קסון

המוסר הפרוטסטנטי של אמונה בעבודה קשה בלבד, הוא לא בדיוק המתכון היחיד להצלחה

אחד ממשחקי הצ'יקן הגדולים בהיסטוריה עדיין מתרחש מול עיננו. כעת אנחנו נמצאים בעוד תחנה בה ניתן או לסטות לשביל אחר, או להמשיך להתקרב לכדי התנגשות אדירה. הגרמנים מובילים את דרישת האיחוד, או שתקבלו את הדרישות שלנו ותמשיכו עם התכנית שלנו (קרי תמשיכו לקצץ במשכורות, לקצץ בתקציב המדינה תמשיכו בצנע), או שלא נקצה לכם את המליארדים הדרושים כדי לשלם את החובות. כעת יש חוב של 1.7 מליארד דולר לקרן הסיוע הבינלאומית, קשה להאמין שהיוונים יעמדו בתשלום זה, בלי הלוואה נוספת. המכוניות חולפות בקרוב על שביל המוצא, אי תשלום במקרה זה, עשוי להתחיל את המסע לפשיטת רגל יוונית, והעמדת חברות יוון באיחוד האירופי בסימן שאלה.

*

הגישה הגרמנית מזכירה לי מאוד את סגנון המשחק של קליבלנד בפיינלס, את סגנון האימון של מארק ג'קסון. ניתן להגיע להישגים רק בעבודה קשה. אין זמן שבו נכון לשחרר מעט, וזמן אחר שבו כדאי להשקיע את המאמץ. הדרישה היא למאה אחוז מאמץ, מאה אחוז מהזמן, בלי זה אין סיכוי להצליח. זו הגישה האוסטרית בזעיר אנפין. במידה וחוסר מאמץ לא יענש, האומות, החברות, הפרטים, ילמדו שלא כדאי להתאמץ, ואז תעלם הצמיחה הכלכלית.

כאשר מארק ג'קסון אימן את גולדן סטייט ווריורס, הוא רצה להפוך אותם מקבוצה שהיתה ידועה בזכות הקצב המהיר של משחקה, לקבוצת הגנה מרשימה. הדרך שלו היתה דרך המקל בכמה אופנים. מארק ג'קסון טחן את הווריורס באימונים. הוא גם דאג ששחקנים אשר יושבים בצד בגלל פציעות, יזכו להצקות טורדניות. סיפור מפורסם על כך היה, שכאשר פסטוס אזילי ישב בצד בגלל פציעה, מארק ג'קסון דאג להעביר לחניכיו מסר לפיו פסטוס אזילי מעוניין לראות אותם נכשלים, כדי שההנהלה תכיר בתרומתו. כאשר השחקנים התעמתו עם מר אזילי, זה לא ידע מניין שמועה זו נחתה על ראשו, פרץ בבכי מר, והכחיש מכל וכל. מארק ג'קסון הודה שהוא המציא את הסיפור כדי להכניס עוד קצת מוטיבציה בחניכיו, ולגרום להם להתרחק מרשימת הפצועים.

מארק ג'קסון אכן קידם את הווריורס, אך השנתיים הקודמות הסתיימו כאשר בסדרת הפליאוף, הווריורס צלעו אל המטרה, תמיד היה שחקן מרכזי אחד לפחות פצוע, אם לא יותר.

*

השנה הגיע סטיב קר, הוא דוגל בגישה אחרת לחלוטין. למשל, אצל סטיב קר אין ספרינטים באימונים. המחשבה היא שבעונה של 82 משחקים, השחקנים נאלצים לשמור על כושר בכל מקרה באמצעות המשחק עצמו. באימונים סטיב קר שם מוסיקה לפי טעמם של השחקנים, מצמיד מוניטורים של דפיקות לב לכל שחקן, כך שכאשר הקצב עולה על הנורמה בזמן מאמץ, השחקן יושב. האימונים מאוד משוחררים, והאוירה היא ההיפך המוחלט מהאוירה ששררה במועדון בזמן כהונתו של מארק ג'קסון.

האם הכושר הגופני של השחקנים נפגע כתוצאה מכך? האם ההגנה של גולדן סטייט נפגעה כתוצאה משחרור הרסן, הסרת המשמעת הדוגמתית? נדמה לי שכל מי שחזה בפליאוף יכול לענות על שאלות אלה בשלילה מוחלטת. להיפך, קר אימן את מוחם של השחקנים, וכתוצאה מגישתו, זכה להקרבה של השחקנים. שחקנים היו מוכנים להקריב למען הקבוצה, מאחר והאווירה היתה של קבוצה אחת.

*

אולי כדאי שהגרמנים ילמדו משיעור זה. לפעמים שחרור הרסן לא מוביל לעוד מנוחה ובטלה, אלא דווקא למאמץ גדול יותר ולצמיחה, רק תשאלו את האוהדים הצוהלים במפרץ.

 

אבי העניק לי את מכבי תל אביב
כישלון לספורט הישראלי - איתי ליבוביץ'

45 Comments

ניינר 21 ביוני 2015

לא מבין איך המדינה הזניחה הזו מכניסה את כלכלת אירופה לסחרור. כלומר מבין אבל מתקשה בכך. גיל מה ההימור שלך איך ייגמר המשבר הקרוב?

גיל שלי 21 ביוני 2015

אני חושב שהיוונים ישיגו ויתורים בסוף. להם באמת אין מה להפסיד לאירופה יש

asaf 22 ביוני 2015

גיל כרגיל השילוב והעיסוק בכלכלה דרך עולם הספורט כתוב מעולה וברור בעיקר לאלה כמוני שעוד לומדים את עולם הכלכלה (גם בגיל 31).
תוכל לפרט קצת יותר על ההפסד והסכנה למדינות אירופה במקרה של המשך הקריסה של הכלכלה היוונית???
בקשר לגרמניה ספציפית עושה רושם שפשוט לאזרחים של הכלכלה החזקה באירופה כיום נדמה לי או לפחות היציבה ביותר באירופה
(אשמח לתיקון אם טעיתי בניסוח) נמאס לסחוב על גבה את המשברים הכלכליים של המדינות מסביבה, מרקל מתמודדת עם לא מעט קולות מבית שמבטאים את זה בגלוי ובקול רם.

רן 21 ביוני 2015

הספרדים מחכים לראות מה יוון תוציא וכך גם פורטוגל. החובות של יוון זניחים של השאר יפילו את אירופה. לבד מכך היוונים לא נגעו בוועדים ובמונופולים לא הפריטו וכו,הטענה הגרמנית היא שמתוך המשבר צומחת כלכלה בריאה

אריאל גרייזס 21 ביוני 2015

הסיפור שלך על מארק ג'קסון הזכיר לי שבטירונות שלנו היו כמה חבר'ה שהיה להם פטור מפעילות גופנית בגלל שברי מאמץ אז בזמן שהיינו מתזזים הם היו עומדים עם נשק בטול. והיה אחד שהיה לו פטור מהכל אז הוא היה צריך לעמוד מול המנורה ולמצמץ. נשבע שהם עשו את זה.
לא קשור ממש לכלום אבל בטח יש פה לקח כלשהו

גיל שלי 21 ביוני 2015

כמות האדיוטים בעולם בזה היא כנראה המספר המוערך בחסר הגדול ביותר שקיים

רפאל 21 ביוני 2015

בסדר, אבל כל אחד חושב שהשני אדיוט…
ההוא נניח השיג פטור, אז אמרו לו לעשות משהו מטופש ומתי שהסתכלו עליו הוא שיחק אותה
שהוא באמת עושה את ההוראות- למרות שלמעשה הוא צוחק על כולם.
גם אנשים שחפרו בורות או התפללו בזמן שיורים בהם/שורפים אותם
או שאומרים כמה החבר'ה שהולכים לערוף להם את הראש עוד רגע הם בעצם לוחמי חופש ורק צריך לתת להם צ'אנס גם פראיירים?
אנחנו שמשלמים כאן שכר דירה בכל עיר זניחה פה כאילו זה מינימום האפר ווסט סייד, מנהטן גם אדיוטים?
השאלה מה האלטרנטיבות שלך וכמה אתה חושש שהולכים לפרק לך את הצורה.
כן, החיים נהיים מעניינים כשאתה עולה על הבלוף ומתחיל להחזיר מלחמה.

אהד 22 ביוני 2015

לי היה אחד במחלקה שהיה לו, במקביל, פטור מעמידה, ריצה, שכיבה וישיבה. מנפלאות הקומבינה.

asaf 22 ביוני 2015

אריאל אני צעיר ממך בעשור לערך אולי מעט יותר ומה שהכי מדהים שתופעות מסוג אלא היו גם אצלי,העולם מתקדם ואפילו צה"ל אבל מבחינת
חוסר הגיון ודרישות לדברים חסרי תוכלת ותועלת הצבא לעולם כנראה ידרוך במקומו.
אגב בנוגע לג'קסון וסטיב קר גם לקחת מוצר יחסית מוגמר ולעשות בו את ההתאמות הנכונות הדרושות תוך חיזוק המרקם הקבוצתי כמו למשל ההורדה של איגודאלה שהיה שחקן חמישייה כל הקריירה לספסל בלי שתשמע מצידו קיתונות של מרמור,הכנסת מימדים נוספים למשחק הקבוצתי ההתקפי וההגנתי ובעיקר הבנה שאין מה לשחוק עד דק את השחקנים בעונה כה ארוכה בהחלט ראויות לציון, בעיקר למאמן בעונתו הראשונה בליגה.

עורב סגול 21 ביוני 2015

לפי הסיפורים, יהיה כייף לראות שני טיפוסים סימטיים כמו ג'קסון וג'ונס יחד בקבוצה. (ועוד בקליבלנד)

עורב סגול 21 ביוני 2015

ולעצם העינין, הגרמנים הרי ידועים בקלילות בהם הם לוקחים את החיים. אבל הרושם שלי הוא שיותר מאשר גרמניה רוצה לשקם את יון היא רוצה להציב תמרור אזהרה למדינות אחרות.

No ONE 21 ביוני 2015

צריך לציין שלפיטורין של מרק ג'קסון אין קשר לגבי חזון של בעלי הקבוצה איך לנהל את הקבוצה נכון
ג'קסון פוטר בגלל יחסי אנוש גרועים עם בעלי הקבוצה ובעיקר בגלל שהוא סרב לעבוד יחד עם הבן של הבעלים שמונה לתפקיד מקצועי בקבוצה ואף זרק אותו מחדר ההלבשה ואסר עליו לדבר עם השחקנים
מרק ג'קסון הוא גם צבוע אמיתי שהיה מכריח את השחקנים להגיע לכנסיה שלו בבוקר יום ראשון ולשמוע הרצאות על חשיבות המשפחה וערכי הדת ואז בערב היה יוצא לבגוד באשתו עם חשפניות

סימנטוב 21 ביוני 2015

בלדי הל!

יוסי מהאבטיחים 21 ביוני 2015

אני משער שביום שתשכנע את מרקל שבכל יווני מסתתר איזה סטף קארי, יהיה לו הרבה יותר קל לשחרר.
צריך לזכור שבסוף הממשל הגרמני חייב דיווח לעם שלו, שבסוף מכלכל בערך את כל אירופה, ורואה איך מדינה שלמה לוקחת להם מיליארדים ובו זמנית נאבקת על הסיאסטה שלה

יוסי מהאבטיחים 21 ביוני 2015

לו=לה

אביאל 22 ביוני 2015

יוסי – אתה לא מסתכל על הצד השני, אם כלכלת אירופה תשגשג כמו זאת הגרמנית, היורו יעלה והייצור בגרמניה לא ישתלם וזה בסוף יפגע לא פחות בגרמני הממוצע, כזה שרגיל לעבוד בחברה בינונית למשך כל חייו – אצלהם זה יהיה מהיר וישיר.
גרמניה מקבלת הרבה מהאיחוד האירופי, יותר מכל מדינה אחרת.

עומר ח. 21 ביוני 2015

אני קצת חולק על האמירה שלך לגבי האוסטרים. יצא לי לחיות גם באוסטריה וגם בגרמניה והתרשמתי שהאוסטרים הרבה יותר מהגרמנים יודעים לנוח, לבלות וגם לעגל פינות לעיתים (גם כעת בדיון מול יוון הם בגישה יותר מקילה מהגרמנים).

גיל שלי 21 ביוני 2015

עומר, הגישה האוסטרית היא כינוי לגישה כלכלית הדוגלת בנוקשות הכללים. כלומר, אין לעזור למי שהפסיד וכאלה.

סימנטוב 21 ביוני 2015

קר הפוך מג'קסון, עדיין לא שמעתי אותו במדבר קלישאתית… המממ בעצם strength in numbers זה שלו. עוד לפני שהעונה החלה הוא הכניס אותם לתלם. לחשוב כמה התקדמנו בשנה האחרונה זה בלתי נתפס.

איציק 21 ביוני 2015

לי יש דווקא חבר יווני. מה שהוא מספר זה שהעם דורש לחזור למצב שהייה, עובדים מעט, יושבים בטברנות הרבה, תנאים סוציאלים מעולים. לא רוצים לעבוד, רוצים טברנה ושהממשלה תממן. אם יש לממשלת יוון מהיכן לממן, שתממן, אבל כנראה הגרמנים לא רוצים שזה יהיה מהתקציב שלהם.

תום 21 ביוני 2015

אני לא רואה פה משחק צ'יקן בכלל. מתי שיגיע הרגע, מרקל לא תהסס להפוך את יוון למקרה "יראו יראו".

no propaganda 21 ביוני 2015

לדעתי יוון תתקפל, ההזדמנות שלהם לצאת מהגוש הייתה בסבב השיחות הראשון, ברגע שלא יצאו, הפסידו במשחק הצ'קן.

Duncan 22 ביוני 2015

אני רציני מאד. מה היוונים מייצרים? מה איטליה מייצרת? מה ספרד מייצרים? מה הם מוכרים לעולם? מלבד תיירות, איזה כסף נכנס לספרד?

No ONE 22 ביוני 2015

אני מניח שכל המדינות האלה מייצרות ומיצאות מוצרי מזון דרך חקלאות ודייג
אני יודע בוודאות שספרד היא מיצאת גדולה במיוחד לארה"ב של אבנים שמשתמשים לבנייה (קאונטר טופס,אריחים,שיש)
לכל מדינה יש תעשיות שאין לך מושג עליהן כי אתה לא גר שם

Asaf 22 ביוני 2015

הספרדים אכן יצרנים ויצאנים גדולים בתחומי החקלאות והמזון

יוסי מהאבטיחים 22 ביוני 2015

הבעיה היא לא מה הם מייצרים, היא מתי הם מייצרים את זה. במקרה שלפנינו, בין 9:00 ל 13:00 ובין 16:00 ל 18:30. לא כולל חגים, חופשות , ימים חמים, ימים קרים, חצאי גמר ומעלה של נבחרות ספרדיות, או סתם ימים לאומיים כמו יום הזיכרון למותו בטרם עת של פול התמנון.
קיצר, מדינות לא יצרניות ועצלניות שנאבקות על זכותן להמשיך ולרכב על גב הפיל האירופאי כדי שימשיך לעשות אבק גם בשבילם.

גל 22 ביוני 2015

המידע נגיש – תתחילו בוויקי
בספרד יש תעשיית רכב ענפה ולא מעט מותגים בין לאומיים מוכרים
איטליה תעשיית רכב חזקה ( GDP שמיני בעולם ), במקרה האיטלקי מדובר בתעשייה חזקה עם ממשלה מרכזית חלשה היסטורית

מנסיוני ( המוגבל ) בעבודה עם כלל מדינות אירופה מוסר העבודה במדינות דרום היבשת לא נופל ממדינות הצפון ( שיאנית ימי החופש היא גרמניה ) – החולשה שלהן במקרה הספרדי הוא נטייה להררכיות יתר, ובאיטליה נטייה לרשתות מקורבים, אבל זה לא שונה מכל מקום אחר

לטעמי יש נתייה בארץ לקבל את המידע המסופק בתקשורת ללא ביקורת – לדוגמא
היוניים "עצלנים" – רעים,
הגרמנים עובדים קשה "טובים"
תוך התעלמות מכך שגרמניה רק לפני שני עשורים היתה ה"חולה" של אירופה והאיחוד אפשר לה לשמור על יצוא זול לאירופה שבזכותו התגברה על המחיר הגבוה של האיחוד עם מזרח גרמניה.

גיל שלי 22 ביוני 2015

כל מילה גל.
אנשים נסחפים לסטיגמות המוכרות.
התעשייה האיטלקית היא מהטובות בעולם בחלק מהתחומים. אין עליהם בכל מה שקשור לעיצוב, אופנה ועוד.
הבעיה של היוונים דווקא אמורה להיות מוכרת לנו הישראלים. חיבור אינטרסים בין טייקונים, פקידי ממשלה, וארגוני עובדים. העובדים היוונים עובדים יותר שעות מכל עובד אחר באירופה, אבל הם עצלנים. סטיגמות, שום דבר מעבר לזה.
אגב, כנראה שהיוונים הצליחו לגבש תכנית שתתן לאירופה את הסולם לרדת מהעץ, לא נפלתי מהכסא יש לאמר. הבעיה תהיה כשהממשלה היוונית תצטרך להתחיל למשול ביוון, במקום לריב עם אירופה, לא בטוח שיש להם את זה, בינתיים אין שום סימן שיש להם את זה.

גל 22 ביוני 2015

בעיני משעשעת העובדה שהרבה אנשים חושבים על כלכלת מדינה ( מקרו לצורך העניין ) במונחים זהים למיקרו –

"היוונים מסרבים להחזיר הלוואות שנתנו הגרמנים"

זה שהגרמנים נתנו את ההלוואות בעקיפין כדי שהיוונים יקנו מהגרמנים ( ובכך יתחזקו את היצור הגרמני היקר ) זה "לא רלוונטי"

בר 22 ביוני 2015

היוונים עובדים הכי הרבה שעות בארופה, מגובה מחקרית. דווקא ההולנדים והצרפתים עובדים מעט.

גל 22 ביוני 2015

המבחן המקובל הוא פריון ולא שעות עבודה,
למראת שגם זה חישוב בעייתי, לדוגמא נורווגיה בראש הרשימה – רק שבמקרה הם מחזיקים בעתודות נפט גדולה ביחס לאוכלוסיה.
חיפשתי חישוב בניקוי תעשיית הנפט ולא מצאתי – אשמח לקישור
אני מניח ששבדיה יכולה להיות מקרה מבחן מוצלח יותר ( אוכלוסיה גדולה יותר והומוגניות אתנית דומה )

אגב, כמות שעות עבודה היא במקרים רבים עניין תרבותי ולא בהכרח כלכלי פר אקסלנס – לדוגמא קוריאה – מקובל להישאר שעות עבודה רבות – אבל פעילות פרטית בזמן העבודה היא לא טאבו מוחלט :-)

ד 22 ביוני 2015

ישראלים באים לדפוק שעון לא לעבוד. עצלנים לא פחות

גיל שלי 22 ביוני 2015

מה גורם לך לחשוב שיש הבדל בין תרבות העבודה הישראלית והגרמנית לדוגמה? אנשים זה אנשים, בכל מקום בעולם. התפקיד של ההנהלות הוא לגרום לעובדים לרצות להצליח, בחברות שמצליחות בכך, העובדים עובדים ולא דופקים שעון, בחברות שלא, הם דופקים שעון. זה נכון בישראל, יוון, גרמניה, שבדיה, ארצות הברית וכל מקום אחר בעולם

איציק 22 ביוני 2015

אולי ההגדרה היא לא נכונה, אבל בארץ יש המון צוורי בקבוק שבגרמניה אין.
שמעתי תוכנית שמספרת את הויה דה לרוזה שעובר יזם ישראלי לפתוח חברה, לך לפה, תמשיך לשם, שלם את א' מלא את ב'. אין ספור התרוצצויות. בגרמניה יש מקום אחד בו אתה קובע פגישה, מביא את כל הטפסים והכסף לאגרות, ויש מישהו שמקבל הכל, רץ כמה שעות, אתה ממתין ובאותו היום מקבל את כל האישורים אם הכנת כל מה שצריך. זה כנראה נכון בעוד כמה מקומות, למשל אישור תוספת בנייה. זה לא לדפוק שעון, אך זה חוסר יעילות משווע שעולה המון כסף, זמן, עצבים, וגורם נזק למשק.
לא יודע מה קורה ביוון או בספרד, אבל ממה ששמעתי גם באיטליה יש את הבעיה הזו. הבעיה הזו היא גם סימפטום להתנהלות לא יעילה בהיבטים נוספים… ראה את האימונים בכדורגל הישראלי…

גל 22 ביוני 2015

אתה טועה,

הקמתי חברה או שתיים, אין דבר פשוט מזה, עורך דין, אגרת רשם החברות וזהו

wazza 23 ביוני 2015

הקמת כולה אחת או שתי חברות ואתה לא זוכר כמה?

Oded 22 ביוני 2015

נכון, הבעיה היא שמרבית ההנהלות בישראל מורכבות מישראלים ומרבית ההנהלות בגרמניה מגרמנים. ומי ינהל את ההנהלות?

יוסי מהאבטיחים 22 ביוני 2015

מציע לך לנסות לעשות עסקים עם גרמנים, איטלקים או ספרדים ואז לחוות דיעה.
ספרדים עצלנים או איטלקים ביורוקרטים זה האנדרסטייטמנט של השנה.

גל 22 ביוני 2015

החברה שבה אני עובד עושה עסקים בכל העולם,

לא נתקלתי בהבדל משמעותי בין המדינות השונות ( כמובן בגסות הגרמנים "מהנדסים" יותר הצרפתים מאוד היררכיים וכו )
ההבדל המשמעותי שניתקלתי בו היה תלוי בגודל החברה ( ככל שגדולה יותר מסורבלת יותר ) וכמובן חברות עם עבר ממשלתי סובלת מנטייה "לברוח מאחריות" בדרגי הביניים

ניר 22 ביוני 2015

גיל, אתה לא מרגיש שיש פה צביעות במה שגרמניה רוצה מיוון? הרי לפי גישה זו, ארצות הברית היתה צריכה לזרוק את כל הבנקים לכלבים וגם את פרדי מאק ופאני מיי, ו-AIG, אלא שזה לא קרה. אלה בישלו את הדייסה ומי שהציל אותם הוא האזרח העובד האמריקאי שמימן אותם באמצעות מיסים.

ועוד יותר גרוע, הם אפילו לא תיקנו את דרכיהם, רק פלסטר. הכסף שהיה אמור לזרום לחיזוק הכלכלה בעיקר העשיר את הבנקאים.

בקיצור, בעולם מושחת כזה, הדרישה מיוון היא בסך הכל דגש על זה שיש שני מעמדות, ומה שמותר לבנקאים הגדולים אסור למדינה קטנה וחלשה כמו יוון.

גיל שלי 22 ביוני 2015

כל מילה ניר, פשוט כל מילה.
אם יוון היתה מחוז בגרמניה, היחס אליה היה שונה לחלוטין, בטח ובטח אם היתה בנק גרמני

Asaf 22 ביוני 2015

אולי בעצם אנחנו עוד בימי הביניים בכלל מבחינת מעמדות רק שלעיתים זה מתבטא בצורת משפחות שליטה שמחזיקות בנכסים העיקריים(ארה״ב ,ישראל) ולעיתים מדינות כמו גרמניה באירופה כיום לעומת יוון או פורטוגל???

יוסי מהאבטיחים 22 ביוני 2015

ברור שהיחס היה שונה, וגם ברור למה. וגם ברור מה מידת השליטה והאכיפה של גרמניה על מחוז או בנק בתחומה.
מצד שני גם ברור שיש אינטרס בהלוואה גרמנית בדיוק כמו שיש אינטרס בכספי סיוע אמריקאים.
כבר ציינו האובייקטיביסטים לפני- מה רע באינטרס?

מה שכן, כפי שציינת בגישה האוסטרית, יוון ספרד איטליה ושות' אחראיות למצבן. רוצים להאמין שהעם חרוץ ורק הממשלות עצמן רקובות? שיבושם לכם. השאלה האמיתית היא מי יתקע לכף המלווים שהכסף יחזור בכלל ומתי? המעט שהם יכולים לעשות הוא לדאוג שיש בו עניין חוזר.

גל 22 ביוני 2015

שבנק מלווה למדינה \ לבנקים מקומיים זה בכלל לא דומה להלוואה שאני אתה מקבלים כאנשים פרטיים.
מבנה הסיכון אחר, הצפייה להחזר אחרת – ובהרבה מקרים השקולים הגיאופוליטים מתקימים במקביל לשיקול הכלכלי.

אתה משקף דעה שהמיקרו והמקרו מתנהלים תחת אותם חוקים, זה לא המצב…

שהבנקים הגרמנים מזרימים הון למדינות הפריפריה ( בעידוד הממשל הגרמני ) כדי ליצר ביקוש לסחורה גרמנית זה בהחלט לא נופל תחת "אבל הלוואות צריך להחזיר"
שישראל מקבלת דולר סיוע ( בעצם סיבסוד יצור ופיתוח צבאי בארה"ב ) זה לא בדיוק כסף "שניתן לישראל"

Comments closed