המשחק בין יוון לאירופה עוד לא הגיע לדקה העשירית, ובינתיים גם לא הובקעו שערים

במשחק בין יוון ואירופה עוד לא הובקע אף שער, אך יש מי שממהר לסכם את התבוסה היוונית. הבעיה היא שהיוונים כבר ירדו ליגה, לא בטוח שהאירופים ישמחו להצטרף

בזמן שאני כותב פוסט זה, המשחק שמתקיים בין יוון ואירופה, לפחות בינתיים, מתנהל בדיוק לפי ההערכות שהתקבלו מיד לאחר הבחירות בהן נבחרה סיריזיה.

מצחיק לקרוא אנשים שכבר יודעים שהאסון היווני הוא תוצאה של ממשלת שמאל קיצוני, בעיקר מאחר וממשלת השמאל הזאת עוד לא הספיקה לעשות דבר, פרט למה שהבטיחה לעשות.

*

אם נדמה את המצב למשחק כדורגל, אנחנו עוד לא חצינו את הדקה העשירית. הקבוצות עלו בדיוק במערכים שנמסרו לעיתונאים, וגם משחקות בדיוק את הטקטיקה המוכרת לכולם. היוונים עלו בבונקר מסיבי, בלי שום כוונה לתקוף. הם אמרו מלכתחילה ששום פעולה אירופית לא תגרום להם לנטוש את האוטובוס ברחבה. נכון, לפני חודשיים היוונים משכו מעט זמן, אך מלכתחילה הם ידעו שהם הולכים לסרב לקבל את הדרישה האירופית לכתב כניעה. האירופים גם הם עלו במערך ובטקטיקה המוכרים היטב. הם שלחו את כל השחקנים להתקפה.

האירופים ידעו כמו כולם, שלקראת סוף יוני, היוונים צריכים להחזיר הלוואה של 1.5 מיליארד אירו לIMF, ובלי קבלת המליארדים מהאירופים, ליוונים אין סיכוי להחזיר את ההלוואה. אולם, לא יקרה שום דבר עם משמעות בלתי הפיכה במידה והיוונים לא יחזירו את ההלוואה מחר.

העניין הוא אחר. כדי שלבנקים היוונים יהיו אירו לתת למי שרוצה את הפקדון שלו בחזרה, הם צריכים לקבל אירו מהבנק המרכזי האירופי. הבנק המרכזי האירופי הסכים להזרים אירו לבנקים היוונים, אך לאחר שהאירופים הגישו תכנית ואולטימטום ליוונים, והיוונים דחו את האולטימטום, הבנק המרכזי האירופי לא יכול להמשיך לעצום את העיניים, ולהזרים אירו שלא יוחזר לבנקים היוונים.

*

נקודה זו הגיעה, וכולם ידעו שהיא תגיע. המשחק של ציפיריאס היה שקוף, אם האירופים לא יבטלו את רוב דרישות הצנע, הוא מעדיף פרישה מגוש האירו על כתב כניעה. הצעד המפתיע היחד שנעשה הוא ההכרזה על משאל עם. למעשה משאל העם יתקיים על שאלה שכבר לא קיימת, האם היוונים מוכנים לקבל את התכנית האירופית הכוללת צעדי צנע נוספים, או לא. הבעיה היא פשוטה, ההצעה האירופית לא תהיה בתוקף בזמן ההצבעה.

המשחק למעשה יתחיל אחרי ההצבעה. במידה והיוונים יתמכו בציפריאס, וידחו את התכנית, הם למעשה מצביעים על רצונם לצאת מגוש האירו. זהו איום כבד ביותר על הגוש, איום שהקברניטים האירופים לא ממש האמינו שהיוונים יעזו לממש.

עד להצבעה הבנקים היוונים ישארו סגורים, בדיוק משום שאם יפתחו, לא יהיה להם אירו לתת לאנשים שיבקשו למשוך אותו מהבנק. במידה והיוונים יתמכו בציפריאס, הצעד הבא יהיה להחזיר את הדרכמה לחיים, להמיר את כל המטבעות בפקדונות מאירו לדרכמה בצורה כפויה, ולהטיל סגר על הכספים, אין יותר הוצאת כספים מיוון. למעשה היוונים נערכים לכך כבר חודשים, אני לא מאמין שנותר ולא פקדון אחד חי ביוון אחרי שהיה ליוונים פרק זמן כה ארוך להערך לכך. כנראה שהרבה מאוד אירו נמצאים מתחת לבלטות בבתים היוונים, כל המשחק הזה נערך בדיוק לפי התחזיות.

*

הדבר היחיד שהפתיע ולו במעט הוא ההכרזה על משאל העם. ניתן לדמות זאת לחילוף מפתיע של ציפריאס בו הוציא את הקשר היחידי שהעלה, על מנת להכניס עוד בלם. קצת מצחיק לקבוע מסקנות ממשחק שעוד לא הגיע לדקה העשירית, וגם לא הובקע בו שער. אנחנו עדיין לא יכולים לדעת שהטקטיקה שבה נוקטים היוונים שגויה.

*

למעשה הבעיה היא יותר בצד של האירופים. הבעיה היא גדולה, בגלל התגובה האירופית למהלך היווני. שר האוצר היווני ביקש מהאירופים ארכה לתכנית החילוץ, עד למשאל העם ביום ראשון הבא. האירופים סרבו לתת ליוונים את הארכה הזאת. לכן, הבעיה האירופית היא גדולה, שכן גם אם היוונים יצביעו בעד התכנית, כלומר בעד להשאר בגוש האירו, לא בטוח שהאירופים והיוונים יצליחו לגבש תכנית שתאפשר זאת. במקרה שבו היוונים יבקשו לקבל את ההצעה האירופית, ציפיריאס כנראה יתפטר מראשות הממשלה, וכמו באיטליה בזמנו, ביוון תוקם ממשלת טכנוקרטים שתמונה על ידי האיחוד האירופי. אך לא בטוח שגם ממשלה כזאת תצליח לשתף פעולה עם אירופה ולייצר מצב בו יוון נשארת בגוש האירו.

*

כלומר, המשחק על המשך קיום גוש האירו ימשיך הרבה לאחר הדקה העשירית. במשחק הזה הסיכונים הגדולים הם של אירופה. היוונים נמצאים כבר במצב כל כך מחורבן, שגם הוצאתם מגוש האירו לא תגרום הרעה משמעותית לאלה שהצביעו ציפריאס. אתם יכולים להיות בטוחים, שיוונים עם מספיק כסף, שחיים טוב באתונה, לא הצביעו ציפריאס, אך ציפריאס בהכרזה שלו על משאל העם, והטקטיקה האירופית, למעשה השאירו את מתנגדי ציפיריאס עם מעט מאוד תקוות לעתיד יציב עבורם.

כרגע לפחות נראה שהמשחק ימשך לפי התנאים שמכתיבה הנבחרת היוונית, הבעיה של אירופה היא שבמידה והם לא יצליחו להבקיע שערים, ייתכן מאוד שמדובר בבונקר הראשון שהם חווים בליגה, והמשך המשחקים עם ספרד, פורטוגל והאחרות, יזמן לאירופים בונקרים נוספים, ולמשחקים האלה אירופה תאלץ לשלוח נבחרות חלשות יותר, שכן הנבחרת האירופית הראשונה תהיה עסוקה בנסיונות לפרוץ את הבונקר היווני.

 

אוהד הצלחות - רן עצמון
מאדום לירוק - ארז אלגזי

100 Comments

ניר 29 ביוני 2015

תמיד מעניין לקרוא את הפוסטים שלך.

כמו שאני מבין, ליוון קיימת סכנה כלכלית ברורה ומיידית במידה והם יוצאו מהגוש, וגם אם המצב שם היום לא טוב הרי שהם יכולים להפוך למדינת עולם שלישי ממש.

לעומת זאת הסיכון של הגוש הוא שביוון לא יהיה כ"כ נורא אחרי ככלות הכל ומדינות אחרות יראו כי טוב ויפרשו מהגוש.

לפיכך לא ברור לי מדוע אתה חוזר וטוען שלגוש יש הרבה יותר מה להפסיד מאשר ליוון?

גיל שלי 29 ביוני 2015

מבחינת רוב אזרחי יוון, כבר עכשיו המצב גרוע יותר מאשר ברבות ממדינות העולם השלישי, הבעיה היא שהמצב ממשיך ונעשה גרוע יותר משנה לשנה. לכן אני חושב שהיוונים לא לוקחים סיכון גדול. הסיכון האירופי הוא גדול יותר בעיקר בגלל שלאירופים יש המון מה להפסיד, גרמניה תהיה הניזוקה העיקרית מפירוק גוש האירו

רון 29 ביוני 2015

גיל,
מה יקרה ביוון אם הם יוצאים מהאיחוד? מישהו יסכים לקנות ולמכור מהם? איך יוון יכולה לקיים כלכלה בימינו בלי יחסים עם אירופה?

שמעון כסאח 29 ביוני 2015

הטורקים לא באיחוד, האם הם הולכים יחפים?

עורב סגול 29 ביוני 2015

הטורקים (עדיין?) לא שלחו את נושיהם לכל הרוחות. מדינה (כל גוף כלכלי למעשה) לא יכולה להתקיים ללא הלוואות. אתה היית מוכן להלוות את כספך למי שיש לו הסטוריה של התעלמות?

גיל שלי 29 ביוני 2015

שמת לב שארגנטינה עדיין קיימת ואפילו הצליחה לגייס שוב אג"ח. ומה לגבי רוסיה? היוונים ישובו מהר מאוד לשוק האג"ח, רק יצטרכו לשלם קצת יותר ריבית בהתחלה

גל 29 ביוני 2015

ארגנטינה : 43 מיליון תושבים ומעמד מוביל באמריקה דוברת הספרדית
רוסיה: 143 מיליון איש, ואין צורך להוסיף לגבי המעמד הגיאופוליטי

יוון : 10 מליון איש, מבחינה גיאופוליטית "גבול" מזרחי של אירופה ( וזהו ) סיכוי סביר שהמחיר שיגבה מהם יהייה גבוה יותר ולו לשם יראו ויראו ( ספרד פורטוגל וכו )

צור שפי 29 ביוני 2015

ארגנטינה? מעמד מוביל?? הצחקת את הקולומביאנים, המכסיקנים ואפילו את הצ׳יליאנים.

גל 30 ביוני 2015

מדובר בעלבון אישי ? :-)

לצערי מאז סוף המאה ה19 שארגנטינה הושוותה לארה"ב ( נשבע לך – באירופה הזכירו אותן באותה הנשימה )
ארגנטינה נתפסה במרבית העולם ( ואפילו בתוך אמריקה הלטינית ) כמקרה המבחן ונקודת התצפית לכל אמריקה הלטינית ( נוותר על מקסיקו וברזיל )

עורב סגול 29 ביוני 2015

אתה מציג את זה בצורה מאד אופטימית. ברור שיון תמשיך להתקיים, אבל לא הייתי רוצה להתחלף עם תושבי אתונה.
תעבור עליהם תקופה קשה מאד, כשערך הדרכמה יהיה קרוב לערך המטבע של אוקראינה בערך. את החלומות על הפנסיות הגבוהות ביורו יצטרכו לאפסן.

רן הנרגן 29 ביוני 2015

יוון היתה נדבך חשוב בבלימת בית המועצות הקומוניסטית אי אז לפני 60 – 30 שנה. גם כיום בימי הצאר פוטין היא כזו. המערב, יהיו מובילב מי שיהיו לא יכול לתת להם לעבור לחסות רוסית. זה הקךף שעלחו משחקים היונים כבר 60 שנה (למעשה 200)

גל 29 ביוני 2015

יוון דווקא לא היתה נדבך חשוב באסטרטגיית מסך הברזל, מעבר כמובן לאסטרטגיית הדומינו ( כלומר עניין עקרוני ולא גורם גיאופוליטי משמעותי )

עומר ה 30 ביוני 2015

תמיד יש סיכוי שסין תנסה להכניס רגל לאירופה. באפריקה הם כבר מבוססים

גיל שלי 29 ביוני 2015

בדיוק מה ששמעון כתב

גל 29 ביוני 2015

עד שיוון תחזור לנקודת איזון ( בסנריו של פרישה ) הרבה יכול להתרחש

הטיעון שהטורקים לא יחפים לא רלוונטי – במצבי קיצון ( סערה מושלמת ) הכוחות האי רציונאלים יוצאים מהחורים – רק כדוגמא בפעם האחרונה שיוון עברה משבר קיצוני טורקיה פלשה לקפריסין

גיל שלי 29 ביוני 2015

מסכים שהיוונים קופצים לתוך בריכה מלאה בכרישים ולחוסר וודאות מטורף, העניין הוא שהוודאות שיש להם כרגע כנראה גרועה יותר מבחינתם, אחרת לא היו מצביעים סיריזיה בבחירות האחרונות.

גל 29 ביוני 2015

אני חש שנוקדת המוצא שלך ( מאוד ליבראלית יש לציין ) לגבי הרציונאליות של בחירה אנושית קצת מוטעה …

אני מניח שהאדם הממוצע הצביע סיריזיה ככל הנראה כמחאה כנגד סדר קיים ולא מתוך מערך שיקולים סדור ( חישוב סיכון סיכוי "רציונאלי" )

רון 29 ביוני 2015

ההבדל הוא שהיוונים שברו את הכלים. יש להם חובות עצומים. למה שאירופה תנרמל איתם יחסים כלכליים אחר כך אם הם מפוצצים את המשחק.

נדבושקה 29 ביוני 2015

נהדר גיל, הסברת בצורה פשוטה וברורה את הנקודות העיקריות של המשבר היווני-אירופאי.

שאלה קטנה:

במקרה והדרכמה תקום לתחייה, כיצד ייקבע מה יהיה שער ההמרה בין הדרכמה ליורו, לגבי הפקדונות?

גיל שלי 29 ביוני 2015

במקרה והדרכמה תשוב לתחיה, הממשלה תקבע שער מסוים לפי החלטתה. כאשר יהיה אפשר להמיר אירו לדרכמה, יתחיל המסחר, ואז השער יגיע לנקודת איזון כלשהיא לאחר כמה ימים של בלגן מטורף

יניר 29 ביוני 2015

עד עשכיו היינו בשלב בגישושים כשכל קבוצה עשתה את הצפוי ממנה.
ציפראס עשה מהלך קצת לא צפוי אבל לא ממש משמעותי. אני מניח שהוא יקבל אישור מהעם להתקדם בדרך שלו היות וזה אותו עם שבחר בו ונראה שעכשיו גם עניני אגו וכבוד נכנסו למשוואה.
כמו בהרבה מקרים בחיים מי שצועק " תחזיקו אותי" הוא זה שיש לו יותר להפסיד ומדובר באירופים או ליתר דיוק בגרמנים.
אני מנחש שיהיה עוד תקופת הקזת דם , איומים ומשאים ומתנים שבסופו של דבר כל הצדדים יכריזו שניצחו אך בהתבוננות מעמיקה ניתן יהיה להבחין שהארופאים ויתרו יותר

גיל שלי 29 ביוני 2015

זה גם ההימור שלי, אבל וואלה היום לא הייתי שם אפילו שקל על ההימור הזה

יניר 29 ביוני 2015

אני דווקא כן, לדעתי יש שם עכשיו הזדמנויות השקעה. המשבר לא נובע מסכסוך, מלחמה או משהו דומה ( כמו אוקראינה, גאורגיה וכו) אלא מקצת שחיתות, קצת חשבונאות יצירתית וקצת תמימות של האירופאים. לא משהו שלא ניתן להתאושש ממנו

גיל שלי 29 ביוני 2015

אני לא ביטלתי את החופשה ביוון בסוכות, זו ההשקעה שלי כרגע

ניינר 29 ביוני 2015

גם אני לא. אבל נראה לי שנצטרך קצת דרכמות

איציק 29 ביוני 2015

נראה לי שה"קצת" הוא קצת אנדרסטיטמנט, ולמרות שרבים כנראה לא יסכימו איתי, הוא די טבוע באופי היווני, ולכן לתקן את זה יהיה מאוד לא פשוט.

יניר 29 ביוני 2015

אני לא אומר שיוון תהפוך לגרמניה אבל היא יכולה להתאושש עם תיירות זולה מצד אחד ושפיות בניהול התקציב כולל הוצאות מימון מופחתות מצד שני

איציק 29 ביוני 2015

ומי ידאג לשפיות ללא פיקוח אירופי? אתה בונה על הפקידות היונית? ואם יהיו ארופים שיפקחו, את באמת מאמין שהם יצליחו (כמו ארה"ב באירן)?

גל 29 ביוני 2015

אתה לא מדייק לדעתי בחישוב הסיכון ( ובטענה שהסיכון לאירופה גדול משל יוון ),

במידה ויוון פורשת היא תאלץ למעשה לממש מדיניות צנע ( בטווח הקצר ) גרועה מהאלטרנטיבה.
רק כדוגמא, יש סיכוי שהשחיקה בפנסיות של הציבור הרחב תהייה גרועה בהרבה מכל תוכנית צנע שהאיחוד דורש

גיל שלי 29 ביוני 2015

בהחלט ייתכן, אך צריך לזכור שיוון כבר נמצאת בעודף תקציבי לפני תשלום חובות. ההנחה היא כמובן שיוון לא תשלם אגורה לנושים, תדפיס דרכמה חדשה, יהיו חודשים איומים של חוסר ודאות, אבל באיזשהוא שלב הדברים ישובו למסלול סביר עם אופציה לצמיחה, זה לא קיים כיום ביוון (האופציה לצמיחה)

גל 29 ביוני 2015

גם מבלי להגרר לחוק גודווין, הנחת המוצא שלך אופטימית ללא הצדקה
במצב של משבר כלכלי דברים רעים קורים

איציק 29 ביוני 2015

לא הבנתי, אם היא תחזור לדרכמה, היא לא תצטרך להחזיר חובות ויחזרו לעשות איתה עסקים, כשיודעים שמדינה זו לא משלמת ואי אפשר להאמין לאף מילה של מנהיגיה? למה?

אביאל 29 ביוני 2015

איציק – כסף תמיד מוצא את הדרך, במיוחד שהצפי הוא שבעשור הקרוב הריביות עדיין יהיו נמוכות יחסית ויוון כמו שגיל אמר תשלם קצת יותר ריבית, ארגנטינה פעמיים אם אני לא טועה ברחה למלווים שלה ועדיין היא מוצאת את הדרך לקבל כסף.

שמעון כסאח 29 ביוני 2015

גוש האירו הוא יצור מלאכותי בדיוק כמו מדינות "הלאום" הערביות שאותם אירופים הקימו במזה"ת לאחר מלחמת העולם הראשונה, שר ההיסטוריה החליט להסתלבט עליהם ולפוצץ את הבלוף באותו זמן, באירופה לפחות לא נשפך דם.

סתם מושכים את הזמן והכאב, שכל מדינה אירופית תשב תחת גפנה ותחת מטבעה ויחתמו הסכמי סחר, מה רע?

גל 29 ביוני 2015

גוש היורו הוא "מלאכותי" בדיוק כמו ש"מדינת ישראל" היא גוף מלאכותי

לא ברור לי למה אתה טוען שמדינת לאום היא יצור טבעי – בשונה מכל מבנה שלטוני אחר

שמעון כסאח 29 ביוני 2015

מדינות לאום הן כמובן לא יצורים מלאכותיים, מדינות הלאום הערביות שיצרו אנגליה וצרפת קרי עיראק, סוריה, ירדן ולבנון הן מדינות לאום מלאכותיות.

גוש האירו מלאכותי ועוד איך, כל מדינה ומאפייניה הכלכליים והחברתיים, לכרוך אותם למטבע אחד אינו מאפשר כושר תמרון למדינה בודדת ומי שלא מסוגל לעמוד בלחץ הכללי קורס.

גל 29 ביוני 2015

לצורך הפולמוס

"מדינת ישראל היא מלאכותית ועוד איך, כל עיר ומאפייניה הכלכליים והחברתיים, לכרוך אותם למטבע אחד אינו מאפשר כושר תמרון ליר בודדת ומי שלא מסוגל לעמוד בלחץ הכללי קורס"

ההבדל היחיד בין ההקצנה שבמשפט הקודם לטיעון שלך הוא גורם הזמן …

שמעון כסאח 29 ביוני 2015

בא נלך לכיוון ההפוך: עולם אחד, מטבע אחד, חוק אחד, כולנו בני-אדם לא כך? בטוח יעבוד.

אז כנראה רזולוציה מדינתית היא הגיונית כי ככה כבר רגילים והמערכות בנויות בהתאם, אפילו הסקנדינביות לא מאחדות את הכלכלות.

גל 29 ביוני 2015

בעיני איחוד אירופה, הוא לא שונה לצורך העניין מאיחוד ארה"ב ( ההבדלים ההיסטורים ידועים לי )
במידה וישרוד מספיק זמן, יהפוך ל"טבעי" בדיוק כמו כל קונסטרוקציה פוליטית אחרת

יריב 29 ביוני 2015

בוודאי שיעבוד, חכה 100-200 שנה ונהיה שם.

איציק 29 ביוני 2015

לך קל לדבר, אתה צעיר ;)

גל 29 ביוני 2015

מדינת הלאום ( מלבד אולי בריטניה ) התגבשה במשך כ 100 שנה

שלושה דורות זה כל מה שנדרש בכדי להפוך "זמני" , " לא טבעי" ו "מלאכותי" ל"כך היה מאז ומעולם"

שמעון כסאח 29 ביוני 2015

ברה"מ, יוגוסלביה, צ'כוסלובקיה.

ע"מ שלא יתפרקו כל מה שחסר היה זמן?

גל 29 ביוני 2015

הטיעון שלי הוא לא שכל מבנה פוליטי ישרוד בהכרח
הטיעון הוא שאין מבנה פוליט "טבעי" ושאלת השרידות הוא פונקציה של לחצים פנימים\חיצונים וכמובן אינטרסים ( ויכולת לאכוף אותם ) של המעמדות השליטים

מדינת הלאום לא היתה טבעית ב 1848 ( ויש ויכוח אפילו לגבי 1914 ) אבל ברורה ונצחית ב 1939
כנ"ל לגבי האיחוד, במידה וישרוד את ה 50 שנה הקרובות – עבור הילדים שלך לא יהייה דבר "טבעי" יותר

ינקה אקהויז המזויף 29 ביוני 2015

מדינת הלאום היא יצור מלאכותי מארץ המלאכותיים, יש הבדל עצום בין אומה ובין מדינה. הדברים הללו לא מתגבשים, אלא נוצרים ביד גסה ואנושית.

ינקה אקהויז המזויף 29 ביוני 2015

וגרמניה היא יצור מלאכותי, מדינה מודרנית נוצרה בשנת 1871 על ידי ביסמארק, מה הקשר בין הפרוסי הזה לאיזה אחד שחי בווסטפאליה? שפה? אז אותו הגיון תקף גם למדינה המהונדסת לבנון.

גיל 29 ביוני 2015

אלו מדינות שהוחזקו בכוח שלטון דיקטטורי והיו מלאכותיות כי כללו מספר גדול של עמים. כשזה נעשה בהסכמה ואין עוינות בין העמים אז הם יכולים להתאחד.

גל 29 ביוני 2015

גיל,

הטיעון שלך לא עובר את מבחן המציאות – כל המדינות בעולם אוחדו בכוח הזרוע
גם מדינות מערב אירופה הם תוצאה של כח מרכזי שהתגבר על פרטיקולריות אזורית – זה פשוט התרחש לפני למעלה ממאה שנה

Gil - Zimbabwe 29 ביוני 2015

אם הבנקים סגורים ולא משחררים כסף, איך הם מתפקדים היום, מחר ובעוד שבוע?
לא אתפלא אם יש זליגה לתוך יוון ממקור חיצוני.

טל המנצ'סטרי 29 ביוני 2015

"המשחק" הזה בכלל לא היה צריך להערך, היוונים שיקרו בנוגע לנתוני הכלכלה שלהם קודם להצטרפות שלהם לאיחוד.

גל 29 ביוני 2015

הטיעון הזה, מושמע פעם אחר פעם באירופה ( בעיקר בגרמניה )
ובכל פעם הוא נשמע לי חלש יותר

קשה לי להאמין שה"אירופאים" התמימים נפלו בפח של היוונים ה"רמאים", נשמע סביר יותר שלמנהיגי האיחוד משלל סיבות התאים בשעתו להשתכנע

טל המנצ'סטרי 29 ביוני 2015

חסרות דוגמאות שהאירופאים האלה תמימים לגמרי? לא רק כלכלית…

כל האיחוד הכלכלי הזה הוא משהו מאולץ וחסר סיכוי, כמו העבודה בקיבוץ בזמנו, האם פקיד במשרד שווה ערך לזה שמתעורר ב 4 בבוקר לחלוב את הפרות וגם, האם תפוקת העבודה שלהם שווה?
גרמניה מעצמה כלכלית, יוון זו ארץ של מזרח תיכון ישנוני ואני מיפה את המילה כי אחרים יגידו, עצלנים והגרמנים למשל ממש לא היו צריכים את היוונים ובכדי להתניע ולקדם את הכלכלה המקומית שלהם.

גל 29 ביוני 2015

כן, חסרות דוגמאות, אשמח עם תאיר את עיני

טל המנצ'סטרי 29 ביוני 2015

האיסלם באירופה למשל, המהגרים, הם אוכלים חצץ עכשיו על התמימות שלהם.

גיל שלי 29 ביוני 2015

נובמת

טל המנצ'סטרי 29 ביוני 2015

נו באמת…3 מסגדים בבריטניה כולה בשנות ה 60' לעומת קרוב ל 1500 היום….

גל 29 ביוני 2015

אני חושב שאתה טועה מאוד,
נושא האיסלם באירופה הוא רחוק מתמימות, הוא עם כבר ציניות של מעמד שליט, ותיעדוף האינטרסים הכלכליים שלו
אירופה בחרה לקבל מהגרים מהמזרח התיכון החל משנות השבעים שישמשו כחוטבי עצים ושואבי מים כדי לעודד צמיחה

תחפש קצת התבטאויות של "כלכלנים בחירים" מבריסל ותראה שמדובר בבחירה מודעת רחוקה מתמימות

צרפתי 29 ביוני 2015

׳גולם שקם על יוצרו׳, שאל את ואלרי ז׳יסקר ד׳איסטן, שאישר את איחוד המשפחות…

גל 29 ביוני 2015

אירופה סבלה ממשבר כלכלי בשנות ה 70 להזכירך, לא במקרה השינוי במדיניות ההגירה במערב אירופה הופיעה בשנות ה 70,
זה לא משנה איך עטפו את הטיעון לציבור – השיקול המרכזי היה כלכלי

צרפתי 29 ביוני 2015

גל, אין לי וויכוח איתך (אין לי ידע בנושא), אני רק טוען, ומחזק את טל, שהזול הזה עולה מאוד ביוקר היום.

גל 29 ביוני 2015

זה רק הוכחה לכך שגם האירופאים חושבים בסופו של יום לטווח הקצר בלבד,
ובצדק ,בטווח הארוך כולנו נמות :-)

צרפתי 29 ביוני 2015

גל, גם עכשיו אין לי וויכוח איתך (והפעם יש לי הרבה ידע בנושא…)

גיל שלי 29 ביוני 2015

גולדמן הם אלה שעזרו לבשל את המספרים, לא זוכר שמישהו מאירופה הפסיק לשתף פעולה עם גולדמן לאחר מכן. צריך לזכור שמבחינה פוליטית אירופה מאוד רוצה את יוון בפנים, הם בטח לא רוצים שותפה של רוסיה במרכז אירופה

MOBY 29 ביוני 2015

כרגע הבעיה העיקרית ביוון היא כנראה למצוא משהו שיכול לפרוט שטרות של 50 למטבעות.
איפה כל הסוחרים הישראלים עם מטבעות היורו במזוודות?
התיירות ביוון רק תרוויח, כנראה גם החקלאים היוונים (מוסקי הזיתים בייחוד). הנדל"ניסטים והסוחרים הרבה פחות.

שמעון כסאח 29 ביוני 2015

להמיר למטבעות? לא הסתיימה עונת הכדורסל? יש עוד משחק אולימפיאקוס-פנאתיניאקוס?

no propaganda 29 ביוני 2015

ניתוח יפה של המקרה בו משאל העם יתמוך בציפאריס.
לדעתי קצת פישטת יתר על המידה את מה שיקרה אם היוונים ירצו להשאר בגוש. אני ממש לא בטוח שציפאריס יתפטר, אנשים לא נוטשים את השלטון כל כך בקלות ואני גם לא חושב שזה מה שהעם היווני רוצה גם אם לא יתמכו ביציאה מגוש האירו.

גיל שלי 29 ביוני 2015

האירופים למעשה שברו את הכלים עם ציפריאס, הוא יהיה חייב להתפטר, מאחר והאירופים לא יסכימו לדבר איתו במידה והמשאל עם יכפה עליו לנסות לדבר שוב עם אירופה

no propaganda 29 ביוני 2015

אני מבין שיש הגיון שיתפטר אבל לטעמי זה לא חקוק בסלע. ומאחר שכמו שכתבת גם לאירופים יש מה להפסיד אז הם יאלצו להתמודד איתו כי זה עדיף מאשר להתעקש ולגרום לחוון לפרוש בכח.

זיו 29 ביוני 2015

סתם שאלה קשורה ולא קשורה – לאור נפילת היורו : לנוסעים לחו"ל בקיץ כדאי לקנות עכשיו או שהנחת המומחים היא שהיורו ימשיך לרדת.

גיל שלי 29 ביוני 2015

הנחת המומחים שווה בדיוק לכלום, ההימור שלי, שגם הוא לא שווה דבר, הוא שהדולר יתחזק מול האירו

איציק 29 ביוני 2015

ומה נעשה עם דולרים באירופה?

זיו 29 ביוני 2015

בגלל זה שאלתי לגבי יורו – דהיינו למי שנוסע לאירופה כדאי לקנות עכשיו יורו – לא כהשקעה אלא מתוך הנחה סבירה שאשתו תבזבז הכל על קניות

גיל שלי 29 ביוני 2015

בקיצור, אני מחכה עם קניית האירו, יש מצב שיהיה עוד יותר זול

רן הנרגן 29 ביוני 2015

מבחינת אירופה יוון כשלעצה היא כלום. ירצו ישארו ירצו יפרשו. השאלה היא פורטוגל, ספרד ואיטליה. למעשה ספרד ואיטליה. אם המשבר יגיע לפיתחן האיחוד האירופאי גמור.

גיל 29 ביוני 2015

אם יוון פושטת את הרגל זה אומר שהיא תהיה שייכת לאיחוד האירופאי כמו שבנק הופך לבעלים של בית שלא עומד בתשלומי ההמשכנתא?

גיל שלי 29 ביוני 2015

לא ממש

צרפתי 29 ביוני 2015

גיל, שאלת תם.
לדבריך, תפעולית, יוון מאוזנת ואף ריווחית. למה שלא יפרסו לה את החוב על, נאמר, 30-40 שנה עם מנגנון שימנע מהם להיכנס לחובות חדשים?

גיל שלי 29 ביוני 2015

הויכוח בין יוון והאיחוד הוא בדיוק על איך לעשות את זה

ירון 1 ביולי 2015

תוסיף למשוואה שמכל מיליארד יורו שיוון מקבלת הם מצפים שלפחות 800 מיליון יילכו להחזרת חובות לבנקים אירופאים ואחרים…
למעשה זאת תוכנית הצלה לבנקים גרמנים וצרפתים הרבה לפני שזאת תוכנית הצלה ליוון.
קריסה של יוון תביא באופן מיידי לקריסה של לא מעט בנקים ומוסדות פיננסיים בכל רחבי אירופה. מה יעשו אז? ייתנו את הכסף לאותם בנקים כדי להציל את הכלכלה.

אביאל 29 ביוני 2015

יוון צריכה לפרוש, התוכנית של האיחוד האירופי או יותר נכון הרצון הגרמני להפוך את כל אירופה לגרמנים (מבחינה כלכלית) הוא דיי בושה, גרמניה היא המרוויחה העיקרית מגוש האירו במתכונת הנוכחית שלו וזה לרוב על חשבון מדינות הדרום. נכון יוון, ספרד, איטליה, פורטוגל – עשו טעויות, אבל אם השליטה המונטירית היתה בידיים שלהן הן היו יכולות לצאת מהמשברים הרבה יותר מהר מאשר כל מיני תוכניות צנע של בירוקרטים שמוציאים את האלמנט האנושי מהמשוואה הכלכלית.

גרמניה כדי להמשיך להנות מהיורו הנמוך (שתורם לייצוא שלה) צריכה לשלם מחיר והמחיר גדול ככל שיהיה עדיף לה מאשר לפרק את גוש האירו.

no propaganda 30 ביוני 2015

אתה יכול בבקשה להסביר למה לדעתך עדיף ליוון לפרוש (חוץ מלדפוק את גרמניה)?

אביאל 30 ביוני 2015

no propaganda – מהסיבה הפשוטה שבכלכלה הגלובלית יש גם מחיר להצלחה, גרמניה נהנת מהאיחוד האירופי כי הוא שוק פתוח עבורה (ללא מכסים) וגם משום שהחולשה בשוליים שלו מרסנים את המטבע – במידה והאיחוד מתפרק לצורך העניין – המרק הגרמני היה עולה וגורם לצינון כלכלי – בדיוק הסיבה ההפוכה לכך היא יוון, היא תיהיה בצד המפסיד של גרמניה (כמו ספרד, פורטוגל וברמה מסוימת איטליה) – נכון יש הבדלי תרבות, הרגלי חיים וכו׳ ואין שום סיבה שהגרמנים החרוצים יעבדו בשביל האחרים אבל כמו שתיארתי קודם גרמניה היא המרוויחה הגדולה, רווח גדול יותר מכל מחיקת חוב כי הוא מצמיח את הכלכלה.

עכשיו ספציפית ליוון, ברגע שהשליטה המוניטרית נלקחת מידי המדינה קשה הרבה הרבה יותר לצאת מהמיתון – בדרך כלל מדינות מפחיתות את המטבע והופכות כך ליותר תחרותיות ויחד עם רפורמות מסוימות משתפרות פה ושם – אפשר לדבר עד מחר על הפנסיות היווניות, על עצלנות, על מנוחת צהריים ועל אוזו בסלוניקי – בני אדם, במדינות דמוקרטיות לא ישנו את אורחות החיים שלהם כדי לשפר את המאזן הכלכלי שלא האיחוד האירופי, בפעם האחרונה שבדקתי בני אדם שואפים לאושר – וזה שגרמניה מדינה מוצלחת יותר מיוון מבחינה כלכלית לא עושה את האנשים שלה מאושרים יותר (אם אני לא טועה ביוון נרשמו מדדי אושר גבוהים יותר), לכן בטווח הארוך – טוב יהיה ליוון לצאת מהאיחוד – אלא אם כן יקלו עליה, כי הלקח של היוונים עצמם בשש השנים האחרונות בהן המשכורות נחתכו ב25 אחוזים, האבטלה כמעט שולשה ולצעירים אין עתיד לא הוכיחו את התוכנית הגרמנית-קרן המטבע – בדיוק להפך, לכן ללחוץ עוד יותר על דוושת הרפורמות של קרן המטבע היא הגזמה פרועה של הגרמנים, אגב גם אצלהם שיקולים פוליטיים נכנסים למשוואה, אחרת מרקל מזמן היתה מסיימת את העניין, עובדה שהאמריקאים לוחצים על הגרמנים להקל על היוונים – זו הוכחה מספקת לכך שהתוכנית הנוכחית של הגרמנים שגויה.

no propaganda 30 ביוני 2015

תודה על התשובה.
השאלה היא למה אתה בטוח שפרישה עדיפה על התוכנית הזאת גם אם היא גרועה. הרי היוונים יאבדו המון כסף בגלל הפיחות בדרכמה לא?

אסף THE KOP 29 ביוני 2015

הבעיה של היוונים היא לא מפלגת שמאל שגרמה לקריסה (את זה צריך לייחס לבטלנות והחוסר יעילות של הכלכלה שלהם) אלה המחשבה שמפלגת שמאל רדיקלית תוציא אותם מהסיפור הזה. הרי הכלל מס' 1 לגבי אג'נדות כלכליות מהצד השמאלי של המפה הפוליטית הוא ששוויון משמעו שעל כל האזרחים להיות עניים באותה המידה…

צריך להסתכל על יוון ולהגיד תודה על כך שמחאת בטלני רוטשילד מלפני מס' קיצים לא צלחה. לשם היינו מגיעים עם הגאונים האלה (אגב, מדובר באותם הטיפוסים ממש המייללים בחוצות ת"א על הסדר הגז, אנשי הפנקס האדום והמוחים הסדרתיים).

נשגב מבינתי מהפוסט של גיל איך זה שמהעתיד של יוון מחוץ לגוש היורו – עתיד הצופן פיחות במטבע, אינפלציה, אבטלה ועוני יוצא שדווקא מדינות האיחוד ידפקו. הערה נוספת – ההחלטה ללכת למשאל עם היא פשוט פחדנית. על איזה מצע כלכלי נבחר הציפוריס הזה ? הרי משאל העם היה הבחירות.

טל המנצ'סטרי 29 ביוני 2015

כל מילה בסלע!

צור שפי 29 ביוני 2015

וזה שמודל השמאל הנורדי הפך אותם לחברות המתקדמות בעולם, כולל הנפט הנורבגי ששייך לכל האזרחים ולא לחונטה מושחתת, זה כנראה לא על הרדאר שלך. לכל הרוחות, כמה אפשר לעוות את המציאות בשמה של אידאולוגיה?

צור שפי 29 ביוני 2015

ואגב, אסף, מול המשפט שרעיונות כלכליים מצד שמאל מצדדים כך שכל התושבים יהיו עניים באותה מידה (כאמור, הבל הבלים כמו שרואים בסקנדינביה) אפשר להעמיד משפט אחר, פופוליסטי באותה המידה אבל יותר קרוב למציאות – שרעיונות ימניים נותנים הזדמנות שווה לעשיר ולעני לישון מתחת לגשר.

ניר 30 ביוני 2015

אני לא בטוח שסקנדינביה זה שמאל לפי הגדרתו הישראלית. השוק שם הרבה יותר חופשי ותחרותי. הם מאסכולת דה-מארקר (יותר נכון הוא מהאסכולה שלהם) של משק חופשי עם מדינה שדואגת לאזרחיה.

אבל כבר היום הם נתקלים בבעיה עם מגזרים הולכים וגדלים שמעדיפים לא לעבוד ולחיות על חשבון המדינה – מה נעשה בישראל כשיש לנו מגזרים שזו ממש האידאולוגיה שלהם עם מפלגות חזקות שדואגות להם?

צרפתי 29 ביוני 2015

נורבגיה יש רק אחת.

ירון 1 ביולי 2015

צחוק צחוק אבל אתה צודק.
כמויות אדירות של נפט וגז, אנשים חרוצים וחוסר באיומים בטחוניים.

צור שפי 1 ביולי 2015

אהה, וזו הסיבה לא לקחת דוגמה מהנורבגים אלא מהניגרים (ואגב, כשכתבתי ״מהניגרים״ ההגהה האוטומטית ניסתה לתקן לי ל״מהסיגרים״ שזו עדות לכך שגם התוכנה יודעת משהו).

צרפתי 1 ביולי 2015

אין מילה נוראית יותר לפוליטקאי צרפתי מ ׳נורבגיה׳…
אילו רק היינו מסוגלים להתקרב אליהם, ולו במעט.

כסיפוביץ 29 ביוני 2015

לגבי אג'נדות כלכליות מהצד השמאלי, אני לא יודע אם זה כלל מספר 1 אך מה שבטוח שזו מציאות.
אבל זה נושא די פתוח לדעתי כל דבר שמוציא מערכת מאיזון כלשהו יגרום לקריסה. יותר מדי עניים או יותר מדי עשירים זו אותה בעיה תכלס.

לגבי מחאת בטלני רוטשילד – מדויק ביותר.

מאנו 30 ביוני 2015

מי שרוצה להבין את המשבר ביוון:
http://www.themarker.com/wallstreet/1.2671604

מי שרוצה להבין את הבעיה הבסיסית בגוש היורו:
http://www.themarker.com/wallstreet/1.2668198

אלי 30 ביוני 2015

"מחקר פירסמו השניים גרף אחד שמנפץ את הרעיון שלפיו היורו העלה את רמת החיים."
איך אפשר להתייחס לכזה דבר ברצינות, גרף אחד שמנפץ את הרעיון?
אני יכול למצוא עשרה גרפים שמנפצים את הרעיון שמאחורי ה"מחקר" שלהם.

ולפני שתגיד שאיך אני יכול לדבר ככה על כאלה חוקרים… אז אומר שבמסגרת לימודי לתואר שני בכלכלה בדקנו כל מיני מחקרים שנעשו ע"י פרופסורים לכלכלה וסתרנו את המסקנות שלהם אחת אחרי השניה בעזרת אותם נתונים של המחקר.
למרות שברוב במקרים הם אפילו לא מפרסמים את הנתונים כי הם יודעים שהמסקנות לא מתיישבות איתם.

ניר (אחר) 30 ביוני 2015

גיל, אני מציע פרשנות אחרת: המצע הפופוליסטי של סיריזיה הביא אותה לשלטון, אבל אחרי תמרונים שונים מגיע רגע ההכרעה וברור לה שאין לה באמת אלטרנטיבה מאשר להיכנע לדרישות האיחוד. כדי לא לצאת שקרנים הם מביאים את ל״הכרעת העם״ (כמו שדרעי לא מוכן לחתום על מתווה הגז, שזה לא יהיה עליו) והאיחוד מצידו דואג ללחוץ את הבנקים היוונים כדי שהעם יבין איך כדאי לו להצביע. לא ככה?

גיל שלי 30 ביוני 2015

בהחלט פרשנות קבילה לא פחות משלי, כבר ביום ראשון נדע יותר

אדם 30 ביוני 2015

נתקלתי בדבר הבא עכשיו:
https://www.indiegogo.com/projects/greek-bailout-fund#/story

שאלה, אם קמפיין כזה באמת היה מצליח לממן את החוב, איך זה היה משפיע על השוק ועל המשחק הזה באופן כללי?

ניק 1 ביולי 2015

ביורו אחר הבונקר דווקא מאוד השתלם ליוונים…

אבי 4 ביולי 2015

תודה גיל! כרגיל, זה המקום הטוב ביותר לקרוא על עניינים כאלה. וגם הדיון מעניין.

Comments closed