ליגת שוקי ההון – רעידות אוגוסט

Its the economy stupid

הבורסה הסינית לא ראויה ליחס רציני מדי, אך כן שווה תשומת לב. שלטונות סין ארגנו ראלי מטורף למשקיעים בבורסה הסינית, ראלי שהביא תשואות של למעלה מ100% בתוך פחות מתשעה חודשים. הסיבה ששלטונות סין חשקו בראלי כזה היא פשוטה, השלטונות מניחים שכלכלת שוק ניתנת לשליטה מרכזית, הם מעוניינים לשנות את הקטר המוביל את הכלכלה הסינית מקטר ההשקעות המלוות בבועות אשראי מטורפות, לצריכה מקומית. המחשבה היתה פשוטה, אם הבורסה תעלה, לאזרחים יהיה יותר כסף לצרוך, וכאשר יצרכו הכלכלה תצמח. כמובן בנוסף עדיף שהמטבע הסיני ישאר חזק, כך ששלטונות סין דאגו גם להצמיד את המטבע הסיני לדולר, וכך המטבע הסיני היה אחד המטבעות החזקים בעולם. כמובן ככל שהמטבע חזק יותר, כח הקנייה במטבע המקומי גדול יותר.

*

לאור העלייה המטורפת בבורסה הסינית, אין שום סיבה להתפלא על הקריסה המפוארת המתרחשת בו. הבעיה היא שהממשלה ניסתה לעצור את הקריסה בכל האמצעים הקיימים בידה, היא סגרה את המסחר במניות חברות שירדו, היא אסרה על מכירה בחסר, היא איימה בכלא כנגד "ספקולנטים" המוכרים מניות, וכמובן השתמשה באמצעים מבית היוצר של פוטין, הממשלה טענה שמדובר בקונספירציה של גורמים זרים. השלטונות הסיניים הצליחו לעצור במקצת את הקריסה, רק על מנת שזו תשוב לאחר הפסקה קצרה.

בנוסף הממשלה הסינית פתאום חשה צורך להגיב לחולשת היצוא. היצוא הסיני הצטמק בכ8% בדומה ליצוא של כל מדינות אסיה. זה כמובן נגד את הציפיות שכן כלכלת ארצות הברית מתרחבת, וסימני התאוששות ניכרים גם בכלכלה האירופית, אך עדיין הסחר העולמי חווה תקופה קשה, תקופה הניכרת גם בישראל.

לאור חולשת היצוא, הממשלה הסינית החליטה לשחרר את המטבע מעט מרצועת הניוד הצרה שבו הוא נמצא, וכך בפתאומיות המטבע הסיני נחלש מול הדולר, לא בקצבים מטורפים, אך כן נחלש. כזכור הממשלה הסינית היתה מעוניינת במטבע חזק שיעודד צריכה מקומית, אך פתאום הם חשו צורך להגן על היצוא הסיני.

*

הבעיה היא לא במטבע וגם לא בבורסה. הבעיה היא פשוטה. כאשר מנסים לשלוט בכלכלה, כאשר מנסים למנוע ירידות קטנות, כל שמצליחים לעשות הוא להוסיף עיוותים, למנוע שחרור לחץ במנות קטנות, ולהביא בסוף פיצוץ גדול. הירידות הבלתי נשלטות בבורסה, הירידות במטבע, צניחת מחירי הסחורות שהתנפחו בגלל אשראי זול למקורבי ממשלה סיניים אשר ניצלו את האשראי לקניית סחורות ואחסנתם לשם ספקולציה, כל אלה מסמנים לנו דבר אחד פשוט. מאוד ייתכן שהפיצוץ כבר קרה, לא זה שהממשלה הסינית מצליחה למנוע דיווחים עליו, הפיצוץ שנראה כמו פטריה גרעינית בטיאן ג'ן, אלא הפיצוץ בכלכלה הסינית.

בחוקי הטבע אין חוכמות, אי אפשר למנוע את הירידה שתגיע בכלכלה, זהו מעגל החיים, ממשלות ובנקים מרכזיים שעושים כל מה שניתן כדי לדחות את הירידה, בסך הכל גורמים לכך שכאשר הירידה תגיע, היא תהיה עוצמתית במיוחד.

לכן אתם ראיתם את ירידות השערים בבורסות העולם החודש. אגב גם ב2008 אוגוסט סימן את הגעת המשבר. הבורסות בעולם לא יורדות בגלל הירידות בבורסה הסינית, הבורסות בעולם יורדות מאחר וקיים חשש גדול שכבר קרה משהו בסין, משהו בסדר הגודל של משבר הסאב פריים האמריקאי (זה לא באמת היה משבר סאב פריים, זו היתה רכבת שירדה מהפסים, והסאב פריים היתה רק האבן האחרונה על הפסים), משבר שנחשף במלוא עוצמתו בספטמבר 2008, ובאוגוסט היה ברור שמשבר זה מגיע בספטמבר.

אני לא יכול לדעת בוודאות שזה מה שקורה עכשיו, אך לא הייתי מהמר נגד זה. הצירוף של סוף ההרחבות הכמותיות בארצות הברית, כלומר הפסקת המשחק עם לוח התוצאות בארצות הברית, ואיבוד השליטה בלוח התוצאות בסין, יכול להביא לספטמבר מעניין מאוד מאוד. מחירי הנפט הקורסים רק מדגישים את המוזרות של הסדר הגז בישראל המבטיח מחירים עולים בלבד, השיעור שניתן ללמוד הוא פשוט, אין מי שמסוגל לשלוט שליטה מלאה בהכל, אפילו לא שמעון מזרחי, בטח לא ביבי וגם לא הממשלה הסינית.

 

אליפות העולם בא"ק (2)
המועדון לפני האדם?

21 Comments

אריאל גרייזס 23 באוגוסט 2015

בוא נגיד שהטראק רקורד של שמעון עדיף בהרבה על זה של הסינים או של ביבי..

איציק 23 באוגוסט 2015

:-)

שגיא 23 באוגוסט 2015

אז למכור או לא? ;)

גל ד 23 באוגוסט 2015

להתחיל להשקיע בזהב ו5.56.

שלו 23 באוגוסט 2015

עטר,
לקנות או לא?

Amir A 23 באוגוסט 2015

כמה כללים להישרדות בעידן הכלכלי הנוכחי:
1. למצוא עבודה בחברה שתחזיק מעמד יותר מ-10 שנים בלי להיסגר ובלי לעבור לאיזה פרובינציה נידחת בלא יודע איפה בגלל שהעלות למעביד שם פחותה.
2. אם קונים דירה, לעשות זאת באופן כזה שיבטיח שלוח הזמנים של המשכנתא לא יגרר לתוך הפנסיה (כמובן שזה תלוי בסעיף א' שיאפשר לכם להישאר באותו מקום למשך שנים רבות).
3. להשקיע את הכסף בחינוך של הילדים ולא במכונית חדשה/בית גדול יותר/עוד נסיעות לחו"ל. ככה גדל הסיכוי שהם יצליחו יותר בחיים ולא יזדקקו לתמיכה נוספת ממכם אחרי שיעזבו את הבית ולתוך תקופת הפנסיה שלכם.
4. ללמוד להנות מהדברים הקטנים.

צרפתי 23 באוגוסט 2015

סעיף 4, היחיד שבשליטתנו המלאה.

אנונימוס 23 באוגוסט 2015

הייתי מוסיף סעיף 0 לפני הכל – להבין שרוב ההוצאות שלך זה על שטויות מיותרות (כן גם האייפון, וגם הקפה בארומה וגם כל החרא הזה שמצטבר), ולהתחיל לחסוך. באמת לחסוך. כי יום אחד (קרוב ממה שאתה חושב כנראה) אשכרה תצטרך את הכסף הזה.

shadow 24 באוגוסט 2015

אחת השטויות הפופולריות.

אלה שחוסכים הם האנשים שתמיד אין להם כסף.

אנונימוס 24 באוגוסט 2015

פשוט לא נכון. אין לי דרך לכתוב את זה בצורה ברורה יותר מהיכרות עם סביבתי האישית.דווקא אנשים שיש להם מרחב נשימה הם הרבה פעמים (גם בזכות השכלה) הרבה יותר מודעים לשברירויות של מצבם והצורך לחסוך

shadow 24 באוגוסט 2015

אנשים עשירים או עמידים הם אלה היודעים ליצר כסף ולא רק לחסוך את מה שהם מקבלים.
יותר מזה אנשים שמייצרים כסף נהנים להשתמש בכסף שהם מיצרים כי הם יודעים:
א. שהכסף לא הולך איתך לקבר
ב. שבשביל להמשיך לשמור על מוטיבציה לייצר עוד כסף צריך לזכור בשביל מה עושים אותו.

שלו 23 באוגוסט 2015

אני מבין קטן מאוד בכלכלה,
(כנראה בגלל זה אחרי שני תארים בטכניון החלטתי להיות מורה)
נראה לי שיש יותר מדי אנשים בעולם שמתפרנסים מדברים לא יצרניים,
יותר מדי אנשים חושבים איך לקצר את הדרך, או איך לנהוג על ג'יפ כדי לדרוס את כל השאר.
סין פשוט הרבה שנים עושה את זה בגדול, מזייפת, מחקה מעתיקה.

* * *
ערוץ הספורט באנלוגיה, היה פעם משהו חדשני, נמרץ מעורר.
והכל בערוץ אחד, עם הזמן הוא הוסיף נפח מיותר בדמות תוכניות מכנה משותף נמוך,
הפסיק להשקיע בזכויות שידור והגדיל את כמות ערוצי התקשורת שמשדרים פחות תוכן.
היום הוא עומד בפני שוקת שבורה.
השידור שלו טרחני ומיושן, חסר חן וחדשנות, לוקה בפגיעה קשה באינטלגנציית הצופה.
ובעיקר חסר תוכן.
גם שם הקריסה מעבר לפינה.

* * *
נקודה לסיום, מעניין שביבי גדול הקפיטליסטים, שמפריט כל מה שזז,
דווקא בנושאים מסויימים כמו משטרי הסוציאליזם/קומוניזם הקיצוניים דואג למונופולים.
כי"ל, בז"ן ועכשיו גם הגז.
יש לזה ריח של כדאיות כלכלית, למקבלי ההחלטות.
(לא כתבתי שוחד, ממש לא כתבתי שוחד, ומי שמכיר אותי יודע שאני אף פעם לא ציני)

אביאל 23 באוגוסט 2015

שלו – הפרטה לא טובה לפולטיקאים בשום צורה, עדיף להם להחזיק ארגוני עובדים שמנים, חזקים ומקורבים עם משמעת פריימריז ועם הצבעה קבצותית גם בבחירות – ככה זה היה פה עד המשבר של 85, אגב, ההפרטה היא לא המצאה ישראלית, היא היתה כורח המציאות אחרי משבר הנפט, גם הניאו-ליברליזם המושמץ בימנו היה הדרך היחידה לצאת מעשורים אבודים של מדינת רווחה ללא כיסוי במערב. לרוב כל פרדגימה כלכלית נכונה לשעתה.

wazza 23 באוגוסט 2015

דווקא בשורה הרביעית שלך אני מזהה ציניות או סרקזם ליתר דיוק לגבי שמעון מזרחי

שלו 23 באוגוסט 2015

למצוא אצלי ציניות זה קל מלמצוא מתנגדים לש. מזרחי.

אביאל 23 באוגוסט 2015

גיל שלי – מה העניין עם סין ? כל הצמיחה הזאת מזויפת ?

אני חושב שאנחנו רואים תיקון גדול לכל הכסף הזול (שהלך בעיקר לפיננסים), אני חושב שהגיע הזמן שהפד יצליח לנתב את הכסף להלוואות ולצמיחה אמיתית מאשר לתעלולים פיננסים, הגיע הזמן להפשיל שוורולים ולעשות את מה שכולם יודעים שהוא הדבר הנכון, חבל שנצטרך עוד ועוד משברים כדי להגיע למסקנה הזו בקרב מקבלי ההחלטות.

איאן ראש 23 באוגוסט 2015

כמה זמן להערכתך עד שיתבהרו הדברים? ומה עם הנפילה ברוסיה? האם היא פועל יוצא של מדיניות פוטין באוקראינה בלבד או שמדובר גם בירידת הנפט?

גיל שלי 24 באוגוסט 2015

נראה לי שבספטמבר נדע, הנפילות תמיד מגיעות בספטמבר. לגבי רוסיה, פוטין והשחיתות החריבו את הכלכלה הרוסית, הפכו אותה לכזו התלויה בנפט ללא כל אלטרנטיבות, המלחמה באוקראינה רק היתה הטריגר שגרם לאמריקאים לשחרר את המעצורים ששמו על ריסוק מחיר הנפט.

אריק 23 באוגוסט 2015

אם כך כדאי להשקיע במניות גז ישראליות כחלק מהתיק

the man 24 באוגוסט 2015

בתור אחד שמתפרנס משוק ההון כבר חמש עשרה שנים אני יכול להגיד דבר אחד: תקופות האי ודאות אלה התקופות שבהן אפשר לעשות הכי הרבה כסף כי כולם בפאניקה ולא עושים פעולות רציונליות.

רן 25 באוגוסט 2015

אגב רוסיה,איך היא תראה עוד כמה חודשים עם חבית נפט סביב 40$? המהומה הפוליטית תתרחב גם למזרח התיכון ולאיראן שכנראה תקבל מנפט פחות כסף מאשר בזמן הסנקציות וכך גם חלקים מד' אמריקה.
הנפילות לא רק נובעות מסין אלא ואולי בעיקר מפחדים פוליטים

Comments closed