ליגת שוקי ההון – הכל עניין של תזמון

כל מתאגרף יודע, הסוד תלוי בתזמון

בשעה טובה החדשות מסין נהיו חלק מהכותרות המרכזיות גם בישראל. כמובן כולם מתעסקים אצלנו בלוח התוצאות הסיני, זה שמנסים לנהל אותו בהצלחה חלקית בלבד, או נכון יותר, זה שאיבדו עליו את השליטה, אך לפחות מתחילים להבין פה איפה הסיפור האמיתי בכלכלה העולמית ממקום.

אני רואה כותרות שעוקבות בקפדנות אחר עליות וירידות שערים בסין. אני מצטער, אבל מי שמתעניין במה שהבורסה בסין עשתה, ממש מפספס את הסיפור. הסיפור הוא אחת מבועות האשראי הענקיות בגודלן, זו שנוצרה בסין ב2008 כדי לחפות על בועת האשראי האמריקאית שהתפוצצה לה בקול נפץ אדיר.

הסינים ממנו את רכישת הסחורות האדירה כדי להשקיע בבניית תשתיות ובתים, והכל תוך ניצול מקסימלי של אשראי. בנוסף בגלל העיוותים בניהול הכלכלה הסינית, האשראי מהבנקים היווה אך חלק קטן מהאשראי האמיתי, זה שניתן על ידי חברות בתחומים שונים, אך למעשה מדובר בחברות שנתנו אשראי, או לקחו אשראי, לשם ספקולציות. תחילה ניפחו שם ספקולציה אדירה על סחורות, מתוך הנחה שכל מה שצריך הוא לקנות למשל עופרת, לאחסן אותה כמה חודשים, ולמכור אותה לממשלה בסין בעלייה של עשרות אחוזים. על בועת הנדל"ן אין צורך להרחיב, ובסוף נפחו באשראי גם את הבורסה בסין. העובדה שהממשלה לא מצליחה להזרים מספיק אוויר לבועת הבורסה, למרות מעצרים של ברוקרים, איסור על מסחר במניות ששעריהן ירדו, ועוד צעדים מבריקים, מראה שהבלון לא מפונצ'ר, אלא קרוע.

השאלה הגדולה היא לא מה תעשה הבורסה בסין, אלא מתי נקבל מושג על סדר הגודל של הברוך שבאמת מתרחש בסין, כמה חברות שהתעסקו באשראי קורסות, כמה רשויות מקומיות מתמוטטות, ומה היה סדר הגודל האמיתי של בועת האשראי. אם אני צריך לנחש, אז בספטמבר נדע יותר.

*

כאן הגיע המקום להלל ולשבח את התזמון הישראלי. אתם שואלים על מה אני מדבר. אני מדבר על כך שלמזלנו הגדול אנחנו עברנו מהיותנו שוק מתפתח לשוק מפותח בשנת 2007. בזכות היותנו שוק מתפתח, לא התפתחה אצלנו בועת אשראי מטורפת בעשור הראשון של המאה ה21. כך לא סבלנו כמו ארצות הברית ומדינות אירופה, כאשר בארצות הברית האשראי היה צרכני ונדלני בעיקרו, ובאירופה בועת האשראי התמקדה באגרות חוב של מדינות. כתוצאה מכך, השבר הכלכלי שחווינו היה רדוד יחסית.

ואילו עכשיו, כאשר אנחנו כלכלה מפותחת, אנחנו לא סובלים עם המדינות המתפתחות, אלו שמושפעות בצורה הקרובה ביותר מסין. למעשה הסיפור הכלכלי בעולם הוא לא רק סיפור סיני, אלא סיפורן של כל הכלכלות המתפתחות, אלו שסבלו כתוצאה מבריחת הון בשנים של ההרחבה הכמותית, ועכשיו סובלות מייבוש הרעב הסיני לסחורות. המדינות המתפתחות כמו ברזיל, רוסיה, אינדונזיה ואפילו הודו, כולן סובלות עכשיו בצורה אקוטית מהמתרחש בכלכלה העולמית, וכמובן שיהיה לכך היזון חוזר בצמיחה אפסית במדינות המפותחות. אך הסבל הכלכלי המשמעותי לא יהיה במדינות המפותחות, ואנחנו שוב למזלנו הגדול, נמצאים בקרבן.

*

מסתבר שיש עוד מישהו שיודע משהו על תזמון, זהו ג'ורדי קרויף. מסתבר שג'ורדי אולי הוא חובב סיכונים קטן, אך היה מוכן לקחת על עצמו סיכון גדול שלא הבנתי אותו. ג'ורדי לקח סיכון שמכבי בהרכבה הקודם אכן מסוגלת להגיע לליגת האלופות, בעיקר בזכות מאמן שהיה מתאים למשימה. הסיכון שג'ורדי לקח היה סיכון כפול, הוא העזיב מאמן מצליח, אך כזה שלא התאים למשימת ההגעה לצ'מפיונס ליג, ובנה על הכימיה הקבוצתית שתחפה על הכשרון המועט יחסית.

עתה משההימור מצליח, ג'ורדי מראה פן חדש, הוא מוכן לקחת סיכון אדיר בדמותו של כשרון ענק של ילד בן 19 בשער, ובעיקר להעזיב את חבריו הטובים בקבוצה, קרלוס גרסיה וחואן פאבלו. מסתבר שג'ורדי אמון גם הוא על אמנות התזמון, כמו מתאגרף טוב, ג'ורדי תכנן את הקרב, ובנה תכנית לתזמון המכות הגדולות, אלו שיתבצעו רק לאחר מגננה שמרנית בתחילת הקרב. ההימור הצליח, עכשיו נראה אם המכות אכן יהיו מכות נוק אאוט.

 

איך זה לקבל שלוש ?
רוצים רומנטיקה? לכו לבית קולנוע

34 Comments

שלמה 30 באוגוסט 2015

אם ג׳ורדי באמת האמין שהם יעלו אז אין בכלל ספק שהיה עדיף לו להשקיע את הכסף בקיץ ולא עכשיו.
בהחלטה לשמור על ההרכב הקודם לא היה שום סיכון- אם הוא היה מפסיד סביר להניח שהיו מגיעים לליגה האירופית שזה המקום הטבעי של הקבוצה, ואף אחד לא היה מאשים אותו.

Oded 30 באוגוסט 2015

הזרים שהוא הביא לא היו באים לפה אם מכבי לא היתה מעפילה לצמפיונס כך שהגישה שהצעת אינה רלוונטית
כמו שכבר דובר בעבר, יש מגבלה על איכות הזרים שאפשר להביא לפה. מרגע שעלו לצמפיונס המגבלה הזו מצטמצמת ואת זה גורדי ניצל
לא יודע אם זה התכנון המקורי או לא אבל לאתר את השחקנים האלו ולמצות את המומ (כולל לקחת אותם מקבוצת בונדסליגה) הם דברים שלא הייתי מזלזל בהם

holden 30 באוגוסט 2015

ג'ורדי לא כזה גאון טקטי שניתן להגיד שהוא תכנן את זה, מתפלא בכלל שאתה באת מאמין למה שכתבת,
בחלומות הורודים הוא לא חשב שמכבי יעברו את באזל או את פלזן,
מה שקרה שברגע שהם עלו והגשימו למיטש את הפנטזיה החגורה נפתחה והמזומנים נשלפו מהארנק,
אצל גורדי זה היה מזל ולא פרי של תכנון מחושב או הימור מושכל.

כמו שכבר נאמר פה אם הוא באמת האמין לפני נהקמפיין שהם יגיעו לשלב הבתים עדיף היה לרכוש כבר בקיץ את הרכש ולתת לקבוצה להתחבר ולהתגבש במחנה האימון,
גורדי בעצמו אמר ולא ידע את מה שהוא אמר:
אני איש עם מזל
נכון שהוא אמר את זה באירוניה ובציניות כתגובה לביקורת נגדו , אבל אי אפשר להתכחש שלמכבי היה המון המון מזל בהגעה לשלב הבתים,
ההכנה לקמפיין היתה רחוקה מלהיות מושלמת, כאמור5 המזל היה לצידם ואי אפשר כעת לפתח תאוריות בדיעבד ולהציכ את גורדי כמינימום סטיבן הוקינג

ירושלמי 30 באוגוסט 2015

צריך גם לדעת איך ליצור הזדמנויות למזל ולהבין איך לנצל אותו לטובתך.

החלפת המאמן הקודם ביוקאנוביץ'.
ההחתמה של ריקן, בן חיים.

גם עכשיו ההחתמה של ראיקוביץ' היא לא מתוך רכש אימפולסיבי ושליפת מזומנים מתוך ההתלהבות של אחרי העליה.
להפך, מדובר בהשקעה בעיקר לטווח הארוך. ג'ורדי במהלך הזה מראה שהוא לא חושב על מה שיהיה בעוד חודשיים וגם לא בעוד חצי שנה. זה כבר לא רלוונטי בעיניו כי גם עם ראיקוביץ' וגם עם חואן פאבלו וגם עם גרסיה התוצאות השנה לא יהיו שונות.
ואתה בהחלט מפספס את התמונה הגדולה, כי אם ראיקוביץ' יממש אפילו חצי מהפוטנציאל שלו, בשנה הראשונה והשניה יהיה מדובר בשוער טוב לזירה האירופאית, אבל בשנים 3-4 (נניח שבסוף הרביעית הוא יימכר) יכול להיות למכבי שוער ברמה טופ 20, כזה שמתאים לקבוצות שמינית גמר ויכול לסחוב קבוצה על הגב שלו.
הרי ברור שחואן פאבלו כבר לא ישתפר וזה מה יש, אז למה לחכות עוד שנתיים ורק אז להתמודד עם הבעיה בהבאת שוער זר במחיר גבוה, או שוער בינוני במחיר סביר?
לגן לדעתי אתה מפספס את הצעד הגאוני של ג'ורדי, שכמובן שיש בו לא מעט סיכון, אבל כבר הוכח שהמזל הולך עם מי שיש לו אומץ להמר לפעמים. אלה שעושים פולד בפלופ פעם אחרי פעם שלא ישאלו את עצמם למה הם לא לוקחים אף יד.

holden 30 באוגוסט 2015

ירושלמי, מסכים עמך שמי שלא מעיז לא מתיז…
משום מה יש לי הרגשה שעל הקניה של השוער החליט בכלל יוקאנוביץ, איך שסלבישה ראה באימונים את חואן פבלו הוא דרש להחליפו לאלתר, בתיאוריה שלי נקרויף ומיטש ומרטין ביין הבטיחו לו שאם וכאשר מכבי יגיעו לצמפיונס יהיה מה לדבר, או אז שהגיע הרגע הם קיימו את ההבטחה לסלבישה,
אני מוכן לשים את ידי באש בוערת שבמקרה של השוער הסרבי ליוקאנוביץ היה חלק הרבה יותר גדול משל קרויף.

כל אחד שמבין קצת בכדורגל ועם עין סמי מקצועית יכול להבחין שפבלו הוא שוער ליגה סביר אבל לא ברמה אירופאית נאותה, אני עצמי כתבתי כאן שהיציבות שלו היא כמו כדור גולף שמסתבסב על לוע הגומה,
פעם למטה ופעם למעלה, התכונה הכי חשובה לשוער זו יציבות.

אין לי שום טענה לגבי רכישת השוער הסרבי, זו רכישה טובה שכנראה תגזור בעתיד תשואה מכובדת, אבל מפה ועד להגיד שהכל פרי תכנון של קרויף? מממ אני לא הכי מסכים עם זה,
יודע מה ירושלמי? נניח שאני זורם איתך, אז איפה המקצועיות של קרויף שלדברייך סימן מזמן כשרונות עתידיים לגבי חלוץ תותח?
קרויף מיהר לשחרר את פריצה ולא דאכ למחליף ראוי, אני לא רואה בזה תכנון מוצלח כמוך,
בטח ובטח לא רואה בזה צעד גאוני כדברייך,
הנסיבות שיחקו לטובת מכבי, הנסיבות וכושר השכנוע של סלבישה לשכנע את השוער בן ארצו

גיסנו 30 באוגוסט 2015

זה לא עד כדי כך מסובך כמו שעושים מזה.

תהיה בטוח שמכבי לא קיבלו טלפון יום אחרי ההעפלה מול באזל שמציע להם את ראיקוביץ' ואמרו "יאללה".
די בטוח שהיו תכניות מגירה למקרה של העפלה. לכל העמדות הבעייתיות. מחשבות על מה לעשות לקראת הבתים, כדי שאולי יהיה אפשר להסתמך טיפה יותר על יכולת ופחות על מזל (וכן, אין ספק שלמכבי היה מזל, אבל תראה לי קבוצה שהגיעה להישג כלשהו בלי מזל על הדרך. לא סתם הקלישאה מדברת על "מזל של אלופים"). זה שהיה גם מזל על הדרך לא מוריד מהחלק של מכבי עצמה בהעפלה.
ליגת האלופות לא הייתה מטרה מוצהרת לעונה הנוכחית. רצו שלב בתים כלשהו באירופה. מצד שני גם לא חשבו על אליפות כבר בעונה הראשונה של אוסקר. זו לא הייתה המטרה אבל אף אחד לא התלונן שזה קרה.
ברגע שזה קרה, המציאות משתנה. מעבר לכסף שנכנס, התדמית של המועדון שונה לחלוטין, ופתאום חלוץ שנחשב להבטחה ענקית בקנה מידה אירופאי בוחר להגיע למכבי במקום לבונדסליגה – הרי הרוב הגדול מאוד של ישראלים, אם היו אומרים להם לבחור בין מכבי להמבורג או אוגסבורג, היו אורזים מזוודות לפני שהיינו מספיקים לומר "פ.צ. מנשנגלאדבך".

לפני שנה נעשו שתי רכישות יקרות יחסית, של נוסא ובן בסט, בקיץ – וכולם אמרו שזה בזבוז כסף להמר ככה על רכש לפני שמגיעים בגלל לבתים, ומה זה שווה להשאר עם סגל כ"כ ארוך ויקר כשמשחקים רק בליגה. אז הפעם הימרו על הפוך – וזה הצליח.

במשחק כמו פוקר, למשל, אתה תלוי במזל ובקלפים שיגיעו אליך. אבל יש גם אלמנט משמעותי של יכולת. שחקן פוקר טוב יפסיד פה ושם, אבל לאורך זמן בסה"כ הוא ינצח.
אז כשאומרים כ"כ הרבה פעמים ב 3 שנים האלה שלג'ורדי יש מזל, אולי הוא פשוט יודע מתי להמר .פה ושם הוא נופל – אבל אי אפשר להתווכח עם זה שלאורך זמן הוא לא מפסיק לנצח.

holden 30 באוגוסט 2015

ברור שבמשחק פוקר יש אלמנט של יכולת שהיא מרכיב משמעותי, גם בשש-בש יש מרכיב חזק ודומיננטי של יכולת, יש שחקני שש בש שיעדיפו להסתגר ולשחק על בטוח ויש כאלו שיעדיפו להעיז וללכת על מארס, דהיינו לסכן נקודה אחת על מנת לגרוף שתיים.
משום מה גורדי לא נראה לי מהמר נועז, הוא עד עכשיו ניהל את מכבי בצורה שקולה לדעתי מבלי לקפוץ יותר מדי מעל הפופיק, זה גם חלק מההצלחה של מכבי, ההישג הכי גדול של קרויף זה ההתנהלות עם התקשורת וחסל סדר הרכילויות מחדר ההלבשה, להבדיל תראה את הבלאגן בשבוע האחרון במכבי חיפה ולמד את ההבדלים,

הימור זה לקחת שחקן לא מוכר שטרם הביא קבלות ,לצוד אותו באיזו קבוצת תחתית מליגה ג ולשדרג אותו, לקחת שחקן שלא מזמן הניף גביע נגד ברזיל וחצי עולם מחזר אחריו זה לא בדיוק הימור,
זו מניה בטוחה, במונח של הבורסה הרכישה של השוער הסרבי זו רכישה סולידית ולא ספקולטיבית,
גורדי קנה מניות של של בנק לאומי ולא של אתא ג'(למי שזה אומר משהו)

גיסנו 30 באוגוסט 2015

אתה מתחיל לעשות פה ערבובים ולענות על דבר אחד כשמדברים על אחר.

ההימור הוא לא על זהות השוער שהביאו.
ההימור היה שיצליחו להעפיל לצ'מפיונס ואז ינסו להביא שחקנים בסדר הגודל של ראיקוביץ', מבחינת מעמד ומחיר.
ההימור הוא שאחרי שהגעת ל"ארץ המובטחת" אתה מחליף שוער, יוצא מהשמרנות של לפני חודשיים (שמירה על הקיים והמוכר במחיר של לא להתחזק) ועושה צעד נועז עם שוער מבטיח אבל בסופו של דבר גם ילד בן 19.
לקחת שחקן מליגה ג' ולהפוך אותו לסטאר זה סיפור נחמד למנג'ר, זה לא באמת קורה כשאתה קבוצה שרוצה לעמוד בכבוד בליגת האלופות, ובשביל זה צריכה גם לזכות באליפות המקומית.

כשאני אומר מבחינתי שהכל מתוכנן, הכוונה היא לא לעצם ההעפלה, אלא לזה שאני בטוח שלג'ורדי היו תכניות פעולה ושמות שהוא היה רוצה להביא בהתאם לכל תסריט – מכבי מודחת מכל המפעלים, מכבי בליגה האירופית ומכבי בליגת האלופות. אם החילוף הזה נכון או לא נכון, צודק או לא צודק והוגן או לא הוגן – זה נתון לויכוח. שקבוצה ישראלית תשלם 3 מליון יורו על ילד בן 19 שנחשב לכשרון מבטיח וגורר התעניינות מליגות קצת יותר גדולות? אי אפשר לומר שזה לא מהלך נועז.

holden 30 באוגוסט 2015

גיסנו, מסכים שלקרויף היתה וחייבת היתה להיות תכנית פעולה לכל תסריט ותרחיש אפשרי,
אולי באמת ערבבתי וטרפתי קצת את הקלפים ואת הדיון.
אני אומר את זה כך(על ה- אמנון אברמובי'ץ)
אם יוקאנוביץ לא היה מאמן מכבי גם השוער הסרבי לא היה במועדון היום.

זה התפקיד של קרויף לתכנן תכניות עתידיות לכל תרחיש אפשרי, הוא רק עשה את עבודתו ולא מעבר לכךאבל שוב ברשותך מה עם חלוץ על מוכח ומריח שערים?
הנה כדברייך התרחיש הכי אופטימי של קרויף התגשם , אז מה עם רכישה של חלוץ אימתני מחורר רשתות שטרם נראה בארץ?

מה שבטוח שמועמדת אחת (מכבי חיפה) נשרה מהמרוץ לאליפות השנה, לא בגלל שני ההפסדים אלא יותר בגלל הבלאגן והאי סדר במועדון החיפאי,
היחידה שתסכן את מכבי תל אביב היא האדומה מהדרום,
מכבי תל אביב קרובה קרובה לקחת ארבע ברצף,
הבעיה שעל הנייר באר שבע חזקה יותר, העונה ניווכח ואולי הערב גם נקבל רמז עבה לקראת ההמשך:
מה יותר טוב ויעיל:שחקנים טובים או גיבוש חברתי וניהול עם מנטליות של אלופים?

גיסנו 30 באוגוסט 2015

על סמך מה באר שבע חזקה יותר על הנייר? על סמך הפרימואים והשרפים?
באר שבע חזקה. אפילו מאוד. אבל לא יותר ממכבי, במקרה הטוב באותה רמה.
אני חושב שלצערי מכבי תפסיד היום כי השבוע הזה היה עמוס מדי ברעשים ואני בטוח שחלק מהשחקנים עוד עם הראש בהגרלת הבתים. אבל לא חושב שזה יעיד על ההמשך כמו שההפסדים בוסרמיל בסיבוב הראשון בשנתיים האחרונות (בשנה שלפני היה הפסד, לא שכחתי, פשוט אז ב"ש הייתה מועמדת לירידה ולא לאליפות) לא מנעו ממכבי לזכות באליפות בסוף.

ד"א הוחתם חלוץ, לא יודע אם הוא קורע רשתות שטרם נראה בארץ, ואולי החלוץ קורע הרשתות שטרם נראה בארץ כבר חתום בקבוצה והעלה אותה כמעט במו רגליו לליגת האלופות….אבל החיזוק הגיע.

מיטרוביץ' לא היה מגיע בלי סוזה. אולי קרלוס לא היה מגיע בלי אוסקר? וזו לא הייתה החתמה של ג'ורדי בלבד? לא יודע, זורק השערות. הגיוני שמאמן יעלה הצעות למנהל המקצועי, ואני מניח שהמנהל המקצועי יכול גם לא לקבל אותן.

holden 30 באוגוסט 2015

אני יודע שהוחתם איזה חלוץ, רכש לא מהטופ האירופאי בלשון המעטה,
אני לא בטוח בכלל שבאר שבע ינצחו הרב, בהחלט יהיה מעניין להתמקד בשוער החדש ובמהראן ראדי, ראדי שחקן אהוב עלי במיוחד.
לבאר שבע יש את הזר הכי טוב בארץ נכון להיום-אובידיו הובאן,
לבאר- שבע חסר הגרוש ללירה בכדי באמת לקרוא תיגר על מכבי תל- אביב, לא מן הנמנע שהעונה היא תצליח,
הערב זה משחק שכל תוצאה תיתכן בו, יחד עם זו כל תוצאה שתיפול בטדי לא תקבע כלום להמשך העונה,
זה סוג של סופר קאפ ישראלי אמיתי לפתיחת העונה,
משחק של יוקרה.

לבאר שבע יש המון שחקנים איכותיים אבל חסרה בה איזו רוח של מנהיג,
כיום האמריקאים שולטים בעולם,
הסינים גדולים הרבה יותר אבל פחות מאורגנים ומסודרים,
אם אמריקה זו מכבי תל אביב
באר שבע זה הסינים
העיקר שנחזה במשחק רב ארועים אני מהאו"ם

אורליוס 30 באוגוסט 2015

התכוונת מזל רע? לקבל גם את פלזן וגם את באזל זה ההגרלה הכי גרועה שיש, עם הגרלה סבירה לקבוצה שפירקה 6:2 בגמר הגביע היה סיכוי סביר להעפיל.

רועי 30 באוגוסט 2015

אני חושב בדיוק הפוך, הוא לא חשב שמכבי מסוגלת להעפיל לליגת האלופות, בטח אחרי שראה את ההגרלות שקיבלנו.
הוא תמיד חזר ואמר שבשביל להעפיל לליגת האלופות צריך הרבה הרבה מזל (בהגרלות בעיקר), ולא חשב ששינוי נקודתי כזה או אחר (של שוער, חלוץ) הוא מה שיעשה את ההבדל בין לעבור קבוצה כמו באזל או להיות מודח על ידה ,ולשיטתו, הסגל שהיה למכבי היה מספיק טוב בשביל לקחת אליפות בארץ לכן אין צורך בשינויים.
עכשיו כשיש ליגת אלופות ונכנס כסף, אפשר לעשות את השדרוג הקטן נוסף (בתקווה שהשוער הזה הוא באמת עילוי כפי שמדברים).

גיל שלי 30 באוגוסט 2015

הוא גם מביא מגן שמאלי כנראה.

שמעון כסאח 30 באוגוסט 2015

השוער הזה לא הובא כשדרוג, יכול להיות שהוא כן אבל זה רק בונוס לא המטרה, הוא ניצול הזדמנות הובא כהשקעה, קנו ב3 מקווים שבעתיד יוכלו למכור ביותר.

גיסנו 30 באוגוסט 2015

השקעה כן, אבל אם לא היו חושבים שהוא שדרוג מול הקיים זה לא היה קורה עכשיו ממש.
לעבור ממדיניות של "לא משלמים דמי העברה על זרים" ללשלם 3 מליון יורו על כרטיס שחקן? לא עושים את זה בטיימינג כזה רק בשביל רווח עתידי.

שמעון כסאח 30 באוגוסט 2015

רק עכשיו, בלי ליגת אלופות הוא לא מגיע

ירושלמי 30 באוגוסט 2015

יכול להיות שמבחינתו של השחקן ההעפלה הייתה טריגר לחתימה כי עכשיו יראו אותו בזירה האמיתית, לעומת חתימה בקבוצת אמצע\תחתית בליגה הגרמנית\איטלקית\צרפתית כשאף אחד לא מבטיח לו את המקום בהרכב.
אבל מבחינת המועדון מדובר בהשקעה לטווח של שנים, ללא קשר לעלייה הנוכחית לאלופות.

גיסנו 30 באוגוסט 2015

נכון, ומה בדיוק הבעיה בזה?

גיל שלי 30 באוגוסט 2015

ברור שג'ורדי לא חשב שהם יעברו את באזל ואת פלזן, ולא זו כוונתי. הכוונה היא אחרת לחלוטין. ג'ורדי הבין שעוד חלוץ לא ישנה את התמונה. לעומת זאת, הוא החליט שבמידה ויעלו לצ'מפיונס ליג, יפתחו בפניו אפשרויות אחרות לגמרי. הוא החליט לגלגל את הקוביות מתוך הימור עצום (ולא מאי נטילת סיכונים כמו שאני קבעתי פה), ברור שאם מכבי היתה מפסידה לפלזן ולא עולה לשלב הבתים באירופה, ג'ורדי היה חוטף על הראש, חייבים להבין שהוא כן נטל סיכון, וסיכון שהצליח.

Lord Anthony 30 באוגוסט 2015

להערכתי המטרות שהוצבו במכבי בתחילת העונה היו: מקווים להגיע לשלב הבתים בליגת האלופות, מצפים להגיע לשלב הבתים בליגה האירופית.
לאור ההנחה הזאת ג'ורדי בנה סגל שיתאים לליגה האירופית. תכנון ריאלי למדי לאור הדירוג של מכבי וההגרלות הצפויות לה.
להזכירך גם אם מכבי היתה מפסידה לפלזן היא עדיין היתה ממשיכה במוקדמות הליגה האירופית, ששם בסבירות גבוהה היא היתה מדורגת לאורך כל הדרך.
כשהתברר שמכבי הצליחה להעפיל לליגת האלופות הופעלה תוכנית ב' והובא החיזוק המתאים.

אזי 30 באוגוסט 2015

דווקא יניב טוכמן בוואלה נתן זוית יפה על הדברים (שרק ימים יגידו אם הוא באמת צודק)
ג'ורדי קרוייף היה עסוק במשך שלוש שנים לייצב את הקבוצה החולה והחובבנית שהוא קיבל.
כשהגענו לליגת האלופות הוא הבין שתהליך ההבראה הסתיים וכעת ניתן להתחיל לנסות לשפר את הקבוצה.
אין צורך יותר בחואן פאבלו וקרלוס גרסייה שיהיו עוגנים.
זהבי ואלברמן ובן חיים הם העוגנים. עכשיו אפשר להביא זרים שישפרו את הקבוצה.

ארז 30 באוגוסט 2015

אזי,
יש לך תגובות אינטליגנטיות בד"כ.
לתת קרדיט לטוכמן?!…
חזור וקרא איך היה גומר בשעתו את ההלל על נמני ומצייר אותו כמינימום מוריניו.
הוא אלוף בדברור בדיעבד של מהלכים בשם מרואייניו/אליליו.
סליחה שאני כותב לגופו של אדם אבל למצוא אותו ולקרוא אותו מדי פעם במדור ספורט לא רע כמו של וואלה – זה פשוט מעורר גיחוך בעיניי. והכל בשפה ידענית ודרמטית…
ומה שכתב על זהבי לפני כמה ימים… אוטוטו זהבי עובר לשדה בוקר ומגדל תרנגולי חופש.

אזי 30 באוגוסט 2015

דווקא אני מוצא את הכתבות של טוכמן יותר מעניינות מאשר של צנציפר ושל שירלי בר דיין (תסלחו לי שאין לי מושג מי מסקר את מכבי בוואן).
מעבר לזה, אם בנאדם נתן נקודה מעניינת, אני אקח אותה, לא משנה מי הוא.

גם אם פרימו יכתוב משהו מעני… לא.. אני לא מצליח להשלים את המשפט הזה :)

גיסנו 30 באוגוסט 2015

מסכים איתך שהכתבות של טוכמן מביכות לעתים קרובות מדי, אבל דווקא במקרה הזה אני מסכים עם אזי וחושב שיש פה נקודת מבט מעניינת.
ההחתמה של ראיקוביץ' וגם של ראדוניץ' בהשאלה מראות שינוי כוון חד מאוד במדיניות הרכש של זרים במכבי, ברמה כזו שלדעתי אי אפשר להתעלם ממנה.
מזרים מבוגרים ומנוסים שהגיעו ברובם בחינם (נוסא יוצא דופן כאן) ללא דמי העברה, לפתע מביאים שוער שהוא הבטחה ברמה עולמית, בסכום שמעולם לא שולם על דמי העברה של זר בארץ, וחלוץ שאם ירשים יוכל להרכש בסכום שיחד עם דמי ההשאלה יגיע למליון יורו? על זרים? זה שינוי תפיסה ענק, והפעם ההסבר של טוכמן דווקא נשמע מעניין.

ארז 30 באוגוסט 2015

אני חושב שגם ההישגים של שנה שעברה, וזאת שלפניה, הם עדות מצוינת לתהליך מוצלח.
כעת יש הזדמנות והצדקה – והרבה מאוד כסף – לקחת סיכון ולהביא כישרון ענק, כולל אפסייד לא מבוטל.
אז אם לא עכשיו מהלך כזה – אימתי? מכבי מעפילה לליגת האלופות ויש לא מעט אינדיקציות ששיאה עוד לפניה. אם זה לא זמן טוב לשדרג עמדות ועוד ליצור סיכוי למכירת גדולה בעתיד – מתי כן?
ההעפלה יצרה הזדמנויות להביא שחקן שגם לפי עדותו לא היה מגיע אלמלא הצ'מפיונס. אז ההזדמנות נוצלה.
להגיד שזה נובע מתהליך הבראה שהושלם בדיוק עכשיו נשמע לי לא רציני.
ואם באזל הייתה כובשת בדקה ה-90 תהליך ההבראה לא היה מושלם? זה לא רציני. רק שאז לא הייתה הזדמנות להביא שחקנים כאלו והנושא כלל לא היה עולה לדיון.

גיסנו 30 באוגוסט 2015

לפני שנתיים בערך ג'ורדי סיפר בראיון שאין טעם להביא לפה זרים צעירים, כי אין להם מה ללמוד מהישראלים, הם רק יתקלקלו. עדיף להביא זרים שראו דבר או שניים ויודעים דבר או שניים על מקצוענות (ע"ע פריצה, קרלוס, חואן פאבלו). מה גם שזרים כאלו אפשר למצוא לעתים בלי דמי העברה.
לעבור מזה לשתי ההחתמות האחרונות של המועדון בגזרת הזרים זה חתיכת שינוי גישה, אז כן יכול מאוד להיות שג'ורדי מרגיש שהמועדון והשחקנים עשו קפיצת מדרגה מנטלית.

נולי 30 באוגוסט 2015

גם מזל צריך לדעת לנהל.
במונחים ישראליים קרויף הוא תותח.
אם מכבי תעשה הופעה יפה (במונחים ישראליים כמובן) בליגת האלופות וגם תצליח לקחת שוב אליפות, זה באמת יהיה מעל ומעבר למצופה.
יאללה מכבי!

עופר ג. 30 באוגוסט 2015

אחרי 3 שנים כאן ג'ורדי פשוט אימץ את השיטה המקומית לעבודה בכל נושא ונושא – "יהיה בסדר".
וראה זה פלא – הצליח לו….

אריק 30 באוגוסט 2015

אין לג'ורדי את הטלפון של מיצ'ו?

ירוק 31 באוגוסט 2015

מעניין כרגיל.

רק הערה אחת – אני חסיד גדול של ג'ורדי (לצערי) ואני גם מסכים איתך שיוקאנוביץ' הוא שיחוק מטורף ובהחלט סייע לכם מאד להגיע לצ'מפיונס. עם זאת, בוא לא נשכח, אחרי הכל, מה היתה הסיבה העיקרית בגללה עליתם. אני מניח שאני לא צריך לציין את השם המפורש.

עופר כהן 31 באוגוסט 2015

אז מה? זה שזהבי שם את הכדור ברשת אומר מה בדיוק?
זה אומר שהמשחק פחות קבוצתי?
זהבי נוגע אחרון לפני השער, מישהו צריך למסור, מישהו צריך להטעות, להרים, למסור לתאם לרוץ לצאת מנבדל….
מכבי אגב עלו מול פלזן גם בגלל יצחקי, שחקן שבקושי משחק.
מכבי עלו מול באזל בגלל איתן טיבי (המעולה) וטב"ח הבלם, ולתדהמתנו הם לא כבשו שער אחד, אבל עשו הגנה מעולה.

רק בלי הטיעון הגרוע של "אם זהבי לא ישחק לא תבקיעו/תנצחו/וואטאבר" כי בעונה של סוזה שאמרו את זה מכבי ניצחה את כל המשחקים בלי זהבי (להזכיר לך באיזה זון הוא היה).

לירן 31 באוגוסט 2015

בכל עלייה והצלחה – זה בזכות מישהו .
מדברים הרבה על המזל של מכבי – חרא של מזל עם הגרלות מחורבנות. איפה באזל ואיפה ניקוסיה ?
עוד מזל – היו לבאזל פצועים. רק שכחו שצופי, המחליף של דלגאדו הפצוע – כבש פה שער במצב היחיד שהיה להם כל המשחק.

מולי 1 בספטמבר 2015

מדהים אותי שאין כאן 33 תגובות ובהן אף מילה על סין…

Comments closed