ליגת שוקי ההון – יוגה, פוטין, ג'ורדי

לפני ששופטים את פעולות פוטין, אובמה וג'ורדי, כדאי להתבונן קצת קודם

לאחר שהענקתי לכם כשבועיים מנוחה מכתבי, אני חוזר בכוחות מחודשים בעקבות הנצחון בבלומפילד אתמול. בעוונותי בשנים האחרונות אני פחות נלחם ביריבים חיצוניים המצוידים בכפפות אגרוף ומגני עצם, ונלחם יותר בעצמי, כאשר אני מוקף בנשים הלבושות בטייטס מוקפדים, תוך ביצוע כפיפות ומתיחות בשיעורי יוגה.

בשיעורים אלה (כאשר אני מצליח להקשיב למורה במקום לראש הפנימי שלי) אני שומע את המונחים, התבוננות, חקירה. כאשר אני מחבר מונחים אלה לתזות הכלכליות שלי, אני מגיע למסקנה שמזמן אני יוגי אמיתי, שכן אינני מאמין בטוב ורע, אלא בתנועה מתמדת, חקירה מתמדת, כל פעם של קצה אחר. מובן שהמורה מיד לאחר הדיבורים על החקירה וההתבוננות, מספרת לנו שהגיעה דרך היוגה לדרך החיים הטובה יותר (אוקסימורון בעיני), אך עדיין אני חושב שהפרשנות שלי נכונה יותר.

*

קראתי כתבות מהללות רבות למשל על פוטין הגבר. איך הוא משפיל את אובמה וקובע עובדות נחרצות בסוריה, ומנצל את חולשתו של הנשיא הגמיש יתר על המידה, זה שרבים בישראל משתמשים בשמו האמצעי חוסיין.

פוטין בעיניי דומה למהר בשולחן רולטה. הוא כבר הפסיד בכמה הימורים שלו, למשל בפלישה לאוקראינה, בה עדין לא השיג את המטרות שהציב לעצמו (למשל מיטוט השלטון העצמאי בקייב), ובמקביל איבד כספים רבים על ההימורים שלו (בעקבות הפלישה לאוקראינה האמריקאים שחררו את מחירי הנפט מהמגבלות שהטילו על המסחר בו, ובמקביל למחירי הנפט ומוצרי היסוד האחרים, כלכלת רוסיה דועכת לא ממש לאיטה), אך עדיין אינו מסוגל לעצור בעצמו, והוא חייב להגדיל את ההימור, תוך שינוי המספרים עליהם הוא מהמר, מתוך מחשבה ששינוי המספרים יביא לשינוי מזלו.

הבעיה המוכרות היטב למהמרים הכבדים (אני הייתי כזה, לא על שולחן הרולטה, אלא בשוקי ההון), היא שבשינוי המספרים פוטין אינו משנה את התוחלת של ההימור. כמו כל מהמר נועז, תחילה פוטין זוכה לשבחים רבים על נועזותו יוצאת הדופן. הבעיה היא שאת הכסף סופרים במדרגות.

אם נבחן את מצבו של אדון פוטין, הוא נמצא כבר במלחמה אחת באוקראינה, מלחמה הגובה קורבנות מהצבא הרוסי, קורבנות מהכלכלה הרוסית, וסיומה אינו באופק, הוא נמצא עם ארנק שהולך ומצטמק, ועכשיו הוא נכנס למלחמה נוספת. נכון, נראה שהפעם הוא כאילו מהמר על סכומי כסף נמוכים יותר. הבעיה היא, שלא פוטין באמת קובע את סכומי ההימור. האמריקאים יקבעו עבורו את סכומי ההימור, למשל באם יתחילו להגן על מטרות צבא סוריה החופשית. עוד גורמים אשר יקבעו עבור פוטין את סכום ההימור הם הצדדים המרובים שנלחמים בסוריה, אלה שעשויים לגבות מחיר מיועצים רוסיים באמצעות שקי גופות.

בקיצור, כרגיל במחוזות ישראל, אנו משבחים את ההימור, ואין לנו סבלנות לראות את הצלחתו או את תוצאתו הסופית לפני שנבחן אותו ברצינות. אולי נלמד מהיוגה, פחות נשפוט את המהלכים, ויותר נתבונן בהם, נחקור אותם, וניתן לתוצאות עצמן להיות השופט?

*

הנשיא אובמה וג'ורדי קרויף מאוד מזכירים לי זה את זה. שניהם שונאי סיכונים, שניהם מאמינים בסבלנות, עוד סבלנות, ובעיקר בסבלנות. שניהם אנשים עם אג'נדות ומטרות מוגדרות היטב, המאמינים במיקוד האנרגיה בפעולות מועטות, ובעיקר חוששים ממכות גדולות מדי, אלא בעיקר בשימור הקיים.

כך מכבי תל אביב מוצאת עצמה נלחמת בדינאמו קייב כאשר היא מצוידת בשני זרים בלבד בהרכב, אך ניתן להשתבח בהישג המרשים שמכבי בכלל נמצאת בשלב הבתים של הצ'מפיונס ליג. כך הכלכלה האמריקאית נמצא’ במצב טוב יחסית לשאר כלכלות העולם, אך גם שם לא מדובר במצב מרשים, אלא במצב סביר שאינו מבטיח שיפור ניכר בחיי האזרחים האמריקאיים.

זהו הקצה השני של פוטין. ג'ורדי ואובמה יקחו רק צעדים מדודים היטב, סיכונים מוגדרים, ויבחנו כל צעד מכל הכיוונים לפני כל פעולה. אין פה טוב ורע, יש פה שני קצוות, כאשר שניהם עשויים לספק תוצאות טובות יותר, ותוצאות גרועות. המבחן הוא לאורך זמן, ולא הכותרות בעיתונים הם השופט, אלא התהליך והתוצאות שיתלוו לו.

 

נמסיס
בונדסמאניה - שבוע 40

73 Comments

אריאל גרייזס 4 באוקטובר 2015

מסתבר שעברנו לעולם שבו לכל מדינה אין מדיניות חוץ, רק מדיניות פנים. אובמה לא עושה מה שטוב לעולם אלא מה שטוב לאמריקה. פוטין עושה מה שהעם שלו אוהב – לחזור להיות מעצמה עולמית, גם אם זה אומר לפלוש לאפגניסטן, סליחה – סוריה, בלי שום מטרה ברורה מראש (אסד לא יכול לנצח את המלחמה הזאת, מקסימום לא להפסיד אותה). וביבי? אפילו מדיניות פנים אין לו.

שלמה 4 באוקטובר 2015

דווקא המטרה ברורה- לשמור על ערי החוף (בעיקר טרטוס שם יש להם בסיס גדול של צי הים השחור).
מבחינה אסטרטגית הבסיס הזה מאוד חשוב לרוסים, ואם הם יכולים להגן עליו על ידי חיפוי אווירי לכוחות של אסאד זה לא מחיר גבוה בכלל ביחס לסיכון.

אריאל גרייזס 4 באוקטובר 2015

אסד שולט היום בשמינית מסוריה ורק בחלקים שקרובים לדמשק פלוס עוד קצת מהמדבר. לא יודע, אני בטוח שגם לפלישה לאפגניסטן היו הסברים לוגיים. בסופו של דבר זה שאיפות שליטה עולמית של פוטין

שלמה 4 באוקטובר 2015

כן, אבל ראשית כל מבחינת אוכלוסייה באזורים הללו נמצאת רוב אוכלוסיית סוריה וחוץ מזה באזורי החוף (בערים של העלוואים) הוא זוכה לתמיכה רבה מהאוכלוסייה. כך שזה לא איזה קרב אבוד מראש, זה הימור מושכל שעם תמיכה יחסית מצומצמת שלא דורשת הרבה משאבים אסד יוכל להחזיק תחת שליטתו את האזור הזה.

yaron 4 באוקטובר 2015

אריאל,
מה הרעיון, מדינת isis בסוריה ולבנון?
פוטין עושה לאירופה וארה"ב את העבודה המלוכלכת…

יוני 4 באוקטובר 2015

אריאל,
כתבת שלכל מדינה אין מדיניות חוץ, זה נחרץ מאוד ולדעתי רחוק מהמציאות. מדיניות החוץ של האמריקאים קובעת את סדר היום בעולם, ובמקביל מתנהל סדר היום הפנימי. המועצה לקשרי חוץ של ארה״ב היא הגוף הכלכלי-פוליטי החזק בעולם ומשפיע רבות על הכלכלה הגלובלית, מעבר להשפעה על מדיניות הפנים.

גיא זהר 4 באוקטובר 2015

שתי שאלות לגבי ג'ורדי: האם כשאתה מביא שוער בן 19 לא מדובר בהימור? לחילופין כשאתה משאיר את הקבוצה ללא מגן שמאלי טבעי האם לא מדובר בהימור? (וברור שעניין הזרים שעכשיו באופן לא מפתיע עולה על הפרק הוא קצת מניפולציה כי למעשה שניים מהחמישה פצועים).
לגבי פוטין השאלה כמה איכפת לו ממצבם הכלכלי של אזרחי מדינתו וממצבם בכלל. אני חושב שהמחויבות של אובמה לאזרחי מדינתו גדולה יותר ולכן באופן טבעי הוא זהיר יותר בלי קשר לאופי, מבנה אישיות שונה וכו.

אריאל גרייזס 4 באוקטובר 2015

השאלה היא כמה לאזרחי רוסיה אכפת מעצמם לאור העובדה שהם ממשיכים לבחור בפוטין ותומכים בו במאבקים האימפריליסטים שלו

גיא זהר 4 באוקטובר 2015

השאלה האם הבחירות ברוסיה אמינות?

גיל שלי 4 באוקטובר 2015

נדמה לי שבישראל בוחרים שוב ושוב בביבי

עופר ג. 4 באוקטובר 2015

כי גם ביבי מאמין בסבלנות, סבלנות, סבלנות…
השאלה היא אם יש לו אג'נדה?
והשאלה החשובה יותר: האם בעולם שמשתנה במהירות יש משמעות לאג'נדה קבועה וסדורה, או שהיא יכולה להשתנות ולהיות פרגמטית?
האם תפיסת עולם שהיתה נכונה לפני האביב הערבי עדיין רלוונטית?
האם מה שנכון היום כשאובמה נשיא יהיה נכון בעוד שנה?

אריאל גרייזס 4 באוקטובר 2015

יש הבדל לדעתי.ביבי מייצג סטטוס קוו, שזה מה שהישראלים רוצים. פוטין מייצג משהו אחר לגמרי

גיל שלי 4 באוקטובר 2015

ביבי דואג רק לביבי, בדיוק כמו פוטין, ההבדל רק בטקטיקה

rami 4 באוקטובר 2015

ככה אתה חושב (ובמקרה הזה גם אני) אבל הרב חושבים שהם דואגים לא רק לעצמם. ברוסיה יש אוכלוסיה עצומה מעבר למוסקבה ולסנט פטרסבורג שנורא נח לה תחת פוטין ומזדהה עם הדברים שהוא עושה ומייצג. קח את ההקבלה הזו גם לגוש דן ויתר המדינה שלנו על ביבי.

גיל שלי 4 באוקטובר 2015

להביא שוער מצוין בן 19 במקום שוער בינוני ומזדקן זה הימור קטן מאוד בעיני.

ערן (המקורי) 4 באוקטובר 2015

מסכים לגמרי, ובנוסף: אם מתיחסים לרעידת ראיקו כהימור בכלל העלות של 3 מ׳ יורו, הרי גם כאן ג׳ורדי הוכיח שאינו מהמר, מאחר ורכש אותו רק לאחר העלייה לשלב הבתים בליגת האלופות, שהבטיחה הכנסות אדירות שלא נכללו בתקציב המקורי.

גיא זהר 4 באוקטובר 2015

שוער עם פוטנציאל. לא מצוין כרגע. ומה לגבי המגן השמאלי?

ערן (המקורי) 4 באוקטובר 2015

לא מבין בכלל מה הטענה שלך בעניין מגן שמאלי. לא כל שכן לטעון שג׳ורדי כאן מהמר. על מה אתה מדבר?
יש מגבלת 5 זרים, פעמיים ניסינו מגן שמאלי זר בשנים האחרונות: מאנה, רמי מאריבאל. אף אחד מהם לא הצדיק את משבצת הזר.
קשה למצוא מגנים שמאליים איכותיים. גם ימניים. ימניים יש עכשיו דסה, שפונגין, עוז ראלי. שמאליים יש זיו. בן הרוש, וגם ריקן עושה.
יש לך בעמדות אלה ישראלים יותר טובים (וזמינים. לא טאווטחה)?
יש לך זרים בעמדות אלה במחירים הגיוניים, שיצדיקו תפיסת משבצת זר?
מהו בדיוק ההימור כאן?

גיא זהר 4 באוקטובר 2015

לשים את שפונגין, ריקן ועמבה בתור מגן שמאלי זה חתיכת הימור. התפקיד של גורדי הוא בין השאר שיהיה מגן שמאלי נורמאלי, זר או לא זר

ערן (המקורי) 4 באוקטובר 2015

נראה לי שיש בינינו פער גדול בנוגע למשמעות של המילה "הימור"

גיסנו 4 באוקטובר 2015

שפונגין בשמאל היה סוג של הימור אחרי שעמבה, להזכירך מגן פותח בנבחרת ישראל ברוב הזמן (אז מה זה אומר על מצב המגנים בארץ?), שוב פתח את העונה בצורה מזעזעת.
המטרה של ג'ורדי היא לנצל את המשאבים שיש לו – כלומר תקציב מול שחקנים זמינים – בצורה המיטבית בעיניו. כפי שהזכירו מעלי כבר נוסו שני מגנים שמאליים בעלי רזומה מרשים יחסית שהדבר הכי זכור משניהם הוא כשמארבל תפס מיקרופון אחרי משחק אליפות בבלומפילד. כלומר לא משהו.
אז כנראה שג'ורדי הסיק שחבל להמר שוב (כנראה שיש מהמרים שיודעים מתי לעצור) ושעמבה, זיו, ראלי ושפונגין לעת מצוא זה הרע במיעוטו כי למעט טוואטחה ודוידזאדה – וגם זה לפרקים – אין ממש אלטרנטיבות עדיפות בשוק הישראלים.

כמו בפוקר, לפעמים שחקן טוב יודע מתי הסיבוב הנוכחי אבוד ועדיף לקפל ולחכות לסיבוב הבא.

שלו 4 באוקטובר 2015

אבל פוטין הזהיר את ארה"ב לבל יתערבו בהתקפות שלו בסוריה או שהוא…

holden 4 באוקטובר 2015

פוטין לא ראה בעיניים, אם כבר אני לא רואה את פוטין כמהמר כבד,
פוטין הוא הנבל והרשע האוטמטיבי מסדרת סרטי ג'יימס בונד,
ידו בכל ויד כל בו:
מצטלם רוכב על סוסים, שוחה עם כרישים, נלחם בפלג גוף עליון חשוף,
מחליף מאהבות, לוגם וודקה משובחה עם קוויאר בלוגה,
פוטין במידה מסויימת ושובניסטית הוא חלומו של כל גבר.

פוטין יעשה הכל, אבל הכל למען מטרתו,
בזמנו היו פרסומים על פי מקורות זרים שבדרת הפיגועים בשיכונים ברחבי מוסקבה שגבו מאות הרוגים נעשו על ידי המנגנון החשרי על מנת לייצר ולגרוף דעת קהל אוהדת ותומכת ליציאה למלחמה בצ'צניה.
פוטין הריח חולשה ואדישות מצד אובמה בחלק הזה של העולם והחליט להפגין שרירים,
רוסיה הולכת להתבסס עמוק עמוק מצפוננו,
היא תישאר שם הרבה אחרי שאסד יעלם.

לקהל ההמונים אין סבלנות, רובו רוצה לראות מעשים ותוצאות בשטח ופוטין מספק להם את זה בשפע, בפאר ובהדר.
את פוטין גורלו האישי של בשאר אסאד מעניין כקליפת השום, פוטין רוצה השפעה באגן הים התיכון ונוכחות קבועה ורבה יותר ממה שהיה להם עד כה.,
פוטין על פי פרסומים ביקש/ מביבי במוסקבה שרוסיה תהנה גם מאחד משדות הגז של ישראל , או השדה שסמוך לקפריסין או זה שלבנון תבעה עליו בעלות,
פוטין גורם לביבי לא לישון בלילה,
הפריץ מוכיח במעשים לנתין המקומי החלש שהפטרון שלו הזניח אותו ומעכשיו כללי המשחק משתנים

yaron 4 באוקטובר 2015

שוב אני שואל – מה האלטרנטיבה בסוריה ולבנון, מדינת isis
האם אובמה עשה טוב לעיראק, לסוריה, ללוב, לאירופה?
בגדול, אירופה (וגם אנחו) צריכים להודות לפוטין דעושה את העבודה המלוכלכת (מלחמה ב-isis) שאף אחד אחר לא מוכן לעשות

Eyal 4 באוקטובר 2015

מה שמצחיק הוא שאובמה הוא זה שיצר בתכלס את Isis ברגע שהוא יצא מעירק (איתי אנגל עשה רעיון מדהים על הנושא) . בנה צבא עירקי שלכל אחד מותר להילחם בו חוץ מ250,000 החיילים ששירתו את סדאם (שחיפשו עבודה ועברו לדאע"ש) . קיצר אף אחד לא יודע כלום

גיל שלי 4 באוקטובר 2015

ירון, פוטין לא נלחם בדאעש בכלל, אז על מה להודות לו? פחות מעשרה אחוז מההפצצות כוונו על דאעש

yaron 4 באוקטובר 2015

פוטין נלחם ב-isis שהוא הארגון שמאיים על אסד והמשטר הסורי. הוא גם נלחם בשאר ארגוני המורדים, אהל הם לא במצב של לכבוש את כל סוריה.
המהמר (הכושל) הכי גדול באיזור הוא אובמה, אבל את המחיר משלמת אירופה עם גל של מיליוני פליטים.

איתמר 4 באוקטובר 2015

אם מיט רומני היה מנצח את בחירות 2012, האם הוא היה פועל באופן אחר מאובמה בזירות השונות (אוקראינה, סוריה, תימן) ?
סביר להניח שהתשובה לשאלה היא שלילית.
רומני לא היה נכנס לעימות צבאי עם רוסיה בסוגיה של אוקראינה ולא היה שולח חיילים אמריקנים להילחם על אדמת סוריה.
רומני היה נוקט בגישה דומה לזו של אובמה משום שהאופציות שהיו עומדות לרשותו היו מוגבלות והיה עליו לבחור בפחות גרועה.
שנות אובמה בזירה הבינלאומית הן תגובת הנגד לשתי המלחמות הכוזבות והכושלות באפגניסטאן ובעיראק.
לא משנה זהותו של מי שיחליף את אובמה – ארצות הברית תמשיך להפעיל את כוחה הצבאי באופן מוגבל ביותר ותימנע מהשתתפות פעילה במלחמות אזוריות.

רן הנרגן 4 באוקטובר 2015

המלחמה באפגניסטן היא הרבה יותר של אובמה מאשר של בוש.

austaldo 4 באוקטובר 2015

זה דורש הסבר – איך בדיוק זו מילחמה של אובמה, אם הצבא האמריקאי היה באפגניסטן פאקינג 6 שנים לפני שאובמה ניכנס לבית הלבן?

no propaganda 4 באוקטובר 2015

יש סיכוי שרומני היה מוותר לפוטין על אוקראינה ובתמורה פוטין לא היה נכנס לסוריה למשל

אמוץ כהן-פז 4 באוקטובר 2015

לא חושב, אירופה (גרמניה) לא היתה מאפשרת.

no propaganda 4 באוקטובר 2015

אני לא בטוח שלגרמניה הייתה בעיה רציית עם זה. מכל מדינות נאטו, גרמניה הייתה האחרונה לתמוך בסנקציות וזאת משום שיש לה מסחר רציני מאוד עם רוסיה.

אמוץ כהן-פז 4 באוקטובר 2015

סנקציות זה דבר אחד (צרפת הפריירית משלמת את המחיר הגבוה ביותר (מגדלי החזיר בברטיין, ביטול מכירת הפריגטות…)) והגדלת הגבול האירופאי עם רוסיה (וכידוע, עם האוכל בא התיאבון (הבלטיות, חלקים מפולין…)) זה דבר אחר.

BlindTree 4 באוקטובר 2015

ההימור בפלישה לקרים נכשל?
קודם כל קרים עכשיו רוסית. שנית, הוא עצר את הסחף של אוקריאנה למערב.
בנוסף, ע"פ ההסכם המגבש, המחוזות המזרחיים יקבלו הרבה יותר חופש פעולה. (שחטאר בליגה הרוסית?)
לגבי הכלכלה, הרבה מאד רוסים (ואוקראינים) מאשימים את "חוסיין" במצב ולא את פוטין.
הרוסים כנראה, פחות מפונקים מהמערב ומוכנים לסבול קצת מחסור בפרמזן.

ועוד משהו, קיסינג'ר הצליח להעיף את הרוסים מהמזה"ת, אובאמה החזיר אותם.

גיל שלי 4 באוקטובר 2015

אתה מהממהרים

אמוץ כהן-פז 4 באוקטובר 2015

הרוסים תמיד פחות מפונקים (נפולאון, היטלר), אבל האם זה מבחירה?

yaron 4 באוקטובר 2015

צודק, קרים היא הימור של פוטין שהצליח. מצד אחד כיבוש קרים שהצליח, מצד שני אי התערבות צבאית של נאטו.
מי שנכשל בהימור הוא נשיא אוקיאנה שסמך על אובמה/ארה"ב

Lord Anthony 4 באוקטובר 2015

יש נקודה מאוד מרכזית שמפוספסת בכל הפרשנויות (בעיקר בגלל שמי כותב אותן לא מבין כלום), פוטין נגרר להתערבות בסוריה ולא יזם אותה, ועכשיו במהלך יח"צני הוא מנסה לסובב את כל הסיפור.
לרוסיה יש שני נמלים בסוריה: בלטקיה ובטרסוס, שהם כרגע הבסיסים היחידים שלהם בים התיכון, בתקופה האחרונה נוצר איום אמיתי על הבסיסים האלו מה שאילץ את פוטין להתערב בסוריה, בגלל זה פוטין גם לא תוקף את דאע"ש אלא את האופוזיציה הסורית.
הנרטיב כאילו סוריה היא היוזמת פה הוא לא נכון, סוריה נגררת שלא בטובתה למלחמה בסוריה מבלי שהיא יודעת מה היא רוצה להשיג שם.

no propaganda 4 באוקטובר 2015

1. מה שאתה אומר על מחירי הנפט זו ספקולציה ממשש לא מבוססת.
2. המטרה של פוטין בפלישה לאוקראינה היא למנוע העברת צינור גז מקטאר לאירופה, לפחות כרגע המטרה מושגת.

שחר ע. 4 באוקטובר 2015

איך מקטאר מגיעים עם צינור למערב אירופה?

no propaganda 4 באוקטובר 2015

ממה שאני מבין הכניסה של הצנרת גז לאירוםה היא ברוסיה ואוקראינה, אני לא בטוח איך מתכוונים לעשות את זה במדינות ערב(סוריה פעם סירבה להעביר את הצינור דרכה בטענה שזה פוגע ברוסיה בת בריתה). אחרי זה הם ניסו משהו דרך גיאורגיה ואז רוסיה התערבה שם. אז רצו להעביר מטורקיה דרך חצי האי קרים.

אני לא לגמרי מבין למה לא מעבירים מטורקיה ישירות דרך הים אבל אני מניח שזה משהו שקשור לעלות או לתחזוקה של תשתיות כאלה.

בילבו באגינס 4 באוקטובר 2015

אחרי מלחמת יום כיפור והאובדן העצום של חיי אדם התחושה בישראל הייתה של מפלה קשה, במצרים לעומת זאת הכריזו על ניצחון במלחמה.
ארבעים שנה אחרי אפשר לשאול מי ניצח ומי הפסיד.
אותו דבר עם פוטין הגבר שליט כל העולמות ,בהצהרות ובדיבורים הוא קיסר העולם אבל רוסיה דועכת כלכלית ובתקופה כזאת שסין במשבר שאירופה וארהב עוד לא יצאו לגמרי מהמשבר הקודם זה תקופה רעה מאוד להדרדרות כלכלית.
רוסיה תשלם בריבית על ההימורים של פוטין וארהב תהנה או לא תסבול מהזהירות של אובאמה. למרות שבחדשות הוא מצטייר כחלש.

גיל שלי 4 באוקטובר 2015

זו בדיוק ההתבוננות שאני מדבר עליה

yaron 4 באוקטובר 2015

אולי אני מפספס כאן נקודה, אבל תסביר מי ניצח ומי הפסיד.

תום 4 באוקטובר 2015

הבעיה של אובמה זה שאפילו אם הוא היה רוצה לפעול בנחרצות, התנאים הפנימיים בארה"ב כמעט לא מאפשרים לו לעשות משהו. אין אף אגף משמעותי בפוליטיקה האמריקאית היום שיתמוך בו אם הוא מחליט לשלוח 100,000 חיילים לעיראק. אגף הטד קרוז-ראנד פול של הרפובליקנים בכלל בעד בדלנות, הממסד הרפובליקני יתנגדו לכך רק בגלל שאובמה תומך בזה. הדמוקרטים רק נעים יותר ויותר שמאלה, ועם בחירות עוד קצת יותר משנה הילרי בחיים לא תתמוך בצעד כזה.

בילבו באגינס 4 באוקטובר 2015

אני לא מבין את התפיסה של פוטין , למה הוא בכלל צריך את חצי האי קרים ?
רוסיה נמצאת בשטח של רבע מהעולם רובו ריק ופראי.
לרוסיה יש פוטנציאל ענק של תיירות טבע, וחקלאות עם השטחים העצומים שיש לה, ובמקום זה היא מסתכסכת עם כל העולם במלחמה על עוד חצי אי קטן שגם ככה היא לא מנצלת את השטח שלה.

no propaganda 4 באוקטובר 2015

1. למנוע העברת צינור גז דרך מקטאר לאירופה דרך קרים
2. להוסיף אוכלוסיה נוספת והומוגנית למדינה שסובלת מהתדרדרות בכמות האוכלוסיה ולא מצליחה להתמודד עם זה.

no propaganda 4 באוקטובר 2015

ועוד דבר שכנראה לא מהווה סיבה עיקרית אבל עדיין:
החצי אי הזה הוא מקום מספר אחד לתיירות פנים בבריה"מ לשעבר ונותר כזה גם אחרי פירוקה. יש לו פוטנציאל לתרום לכלכלה( כמובן זה לא קורה במצב בנוכחי בגלל הסנקציות).

אמוץ כהן-פז 4 באוקטובר 2015

כבוד (הרעה החולה האמיתית של המין האנושי).

גיסנו 4 באוקטובר 2015

+10000 אני אומר את זה שנים

בילבו באגינס 4 באוקטובר 2015

+100

איאן ראש 4 באוקטובר 2015

רוסיה מאז ומתמיד רואה עצמה כמעצמה וככזו תמיד שואפת לשלוט ולהתפשט לאן שיש באפשרותה.
עוד נקודה היא שבסוריה יש המון צ'רקסים (הערכה של 120 אלף) שגורש לשם לאחר הגינוסייד שרוסיה ביצעה בהם. יש שם עוד עמים קווקזים שהיא גרשה והתחזוקה של המלחמה ממשיכה את זרם הפליטים מסוריה למדינות שהחיים בהם הרבה יותר טובים מרוסיה וסוריה וכך (על הדרך) הם נלחמים ברצון של עמים אלו לחזור למולדתם. אגב בתקיפות האוויריות הם תקפו כפרים כאלו

רומן 5 באוקטובר 2015

זאת ממש קונספירציה מצחיקה.
רוסיה נכנסת לסוריה כדי לשים סוף לשאיפות של הצ'רקסים.

צור שפי 4 באוקטובר 2015

המצב נזיל ברמות שבאמת מאוד קשה לדעת מי יספור את הכסף במדרגות אבל אלה לא רק הישראלים שתופסים את פוטין הנחוש ואת אובמה כרכרוכי. זו היום תפיסה די רווחת בעולם בכלל ובמזרח התיכון בפרט וכידוע ביחסים בין לאומיים לפרספסיות יש חשיבות. אני מאוד מקווה שאתה צודק אבל בכלל לא בטוח.

צור שפי 4 באוקטובר 2015

הנחוש=כנחוש

ניר לוי 4 באוקטובר 2015

ובשקט בשקט, לג'יאנטס יש קבוצה (או שפשוט באפלו ממש לא)

רומן 5 באוקטובר 2015

יא אללה שלך, איך הצלחת לעלות על כל התכניות של פוטין? זה בטח בזכות היוגה.
מרוב שאתה קורא אותו כמו ספר פתוח אפשר לחשוב שישבת איתו על כוסית סטוליצ'נאיה בקרמלין.
נכשל במטרות באוקראינה? רוצה למוטט את השלטון העצמאי בקייב? אתה כמעט מגיע לרמות הפנטזיה של שגיא כהן, ההוא לפחות מתלחשש עם מאמנים, אתה מדבר ישר עם מנהיג המעצמה מספר 1 בעולם.
וגם איך למען השם שינוי במספרים לא משנה את התוחלת, אלא אם כן היא 0??
אני לא מחסידיו של פוטין, הייתי אפילו מתייג את עצמי במחנה הנגדי, אבל מה שבטוח שהוא חכם, מאוד חכם, הרבה הרבה יותר חכם מהנשיא האמריקאי.
ולחשוב שהוא לא חזה את נפילת מחירי הנפט זה ממש עיוורון, ולחשוב שהוא עצמו לא יכול לגרום להם לעלות בחזרה זה אפילו יותר גרוע.

קשקשן בקומקום 5 באוקטובר 2015

ולחשוב שרוסיה מעצמה מספר אחת בעולם היום מעיד שמי ששתה כנראה יותר מדי סטולי זה אתה.

רומן 5 באוקטובר 2015

תמיד היתה ותמיד תהיה.

גיל שלי 5 באוקטובר 2015

זה נכון כמו שמסי סתם שחקן

רומן 6 באוקטובר 2015

מה עם איזה מילונת על השיעור שקיבלת מדינמו, לדבריכם המתחרה שלכם על המקום השלישי בבית?
אין מקום בסרברים כבר עם כל החפירות שלכם על "הדרך" ו"ג'ורדי" ויומן האליפות והלא יודע מה, ואחרי משחק צ'מפיונס ליג שתיקה רועמת? הצהבת שותקת?
לא נורא, נשארו רק עוד 4 השפלות ואפשר לחזור לביצה.
אני עדיין מחכה שמלך שערי המוקדמות, הפיצ'יצ'ו מפאלרמו (ההוא שמרוויח יותר מירמולנקו) ירעיד את הרשת.

גיל שלי 6 באוקטובר 2015

מצטער שהייתי בחופש, ולכן לא יצא לי להתייחס להפסד לדינאמו קייב. אני מוכן להיות מושפל עוד הרבה בצ'מפיונס ליג, אם נהיה שם כל שנה

רומן 6 באוקטובר 2015

בכל זאת יש לי הרגשה שאם הייתם מוציאים נקודה, היית מוצא זמן להעלות פוסט.

גיל שלי 6 באוקטובר 2015

הרגשה מוטעית ביותר, פוסט כזה היה עולה לי בגירושין, זה מחיר יקר מדי לפוסט (חופשה משפחתית)

רומן 5 באוקטובר 2015

וקצת ספורט..
בלי (או עם) קשר יכול להיות ממש ממש נהדר, אם הליגה ה "סובייטית" תחזור.
בשביל מי שגדל בבריהמ, הקלאסיקו האמיתי זה דינמו קייב נגד ספרטק מוסקווה.
ולגבי פוליטיקה, מי שלא רוסי/אוקראיני, לא באמת מסוגל להבין את היחסים בין אוקראינה לרוסיה, אפילו השאלה מה זה "אוקראינה" היא שאלה קשה, הרי קייב היא הבירה הראשונה של רוסיה ואז יש את מזרח אוקרינה שדובר רק רוסית ויש את המערב שדובר רק אוקראינית וקרים? קרים זה מתנה שחרושצ'וב הביא לאוקראינה ביום ההולדת בתקופה שהיא היתה רק רפובליקה בברית המועצות, הרוב המוחץ שם רוסים דוברי רוסית. בקיצור המצב מאוד מסובך, אבל פוטין בטח לא מהמר, השאיפה שלו ברורה והיא להרחיב את האימפריה שלו, בדיוק כמו שזאת השאיפה של מרקל ושל אובמה ושל דוד המלך ושל כל העולם מאז תחילת האנושות.
ואם תשאלו אותי בתור מתבונן מהצד פוטין מצליח בזה לא רע.

Ljos 5 באוקטובר 2015

בקשר לחלק הראשון, הספורטיבי, מעניין היה שבניגוד למצב עם וויילס ואנגליה, המדינות בחרו להתפרק מהליגה (הבלטיות עוד עשו זאת קודם) ולא לשמור על אף נציגה. מניח שאם הקבוצות היו דורשות, הן היו נשארות בליגה הרוסית ולא היו עומדים בדרכם. היום נראה לי שהספינה כבר עברה וקפאה באוקיינוס הארקטי, במיוחד כשכל הליגות עדיין מבוססות על מדינות, אחרת גם הסרבים יחליטו שהקלאסיקו האמיתי, זה שהוא ממש רצח (מילולי), הוא בין דינאמו זאגרב לכוכב האדום, הפורטוגליות ירצו להיות חלק מספרד, והסקנדינביות ירצו להתאחד. לא שיש בעיה בכל זה, אבל יש מספיק גורמים שלא יהיו מוכנים לכך.
בקשר לחלק השני, אני אשמח אם תרחיב עוד. ממה שאני יודע, האוקראינים, אפילו אלו מהחצי המזרחי, שונאים שקוראים להם רוסים, אולי אפילו יותר מכמה שהמולודביים שונאים שקוראים להם רומנים, ואם שואלים רוסי על הנושא, הוא רק ימלמל "חוחול" וימשיך הלאה.

איציק 5 באוקטובר 2015

מה שאתה כותב נכון לגבי האוקאינים האמיתיים. בקרים לא זה המצב. שם יש רוב רוסי שחי באוקראינה (וכמו שרומן הסביר, לא בדיוק אוקראינה), דובר את השפה הרוסית, ושומר על התרבות הרוסית. הרוסים מחשיבים אותם כרוסים ורוצים לשחרר אותם מהשילטון האוקראיני. הם בהחלט רואים את קרים כמתנה/מחווה שעשו לאוקראינים ואלו ירקו להם בפנים ולכן זכותם לקחת את המתנה חזרה.

רומן 5 באוקטובר 2015

זה לא כל כך מדויק.
הצד המערבי באמת עם בפני עצמו, פה אין ספק.
אבל במזרח יש תרבות ומסורת רוסית, אשתי למשל מדונייצק ואפילו ההורים והסבים שלה בקושי מדברים אוקראינית, מצד שני אנשים שבאו ממערב אוקראינה צ'רנובצי/לבוב/חמלניצקי מדברים אוקראינית מושלם.
בלי קשר אוקראינה ברוסית זה "איזור גבול", " פריפריה".
וממש בלי קשר, פוטין הוא איש רשע.

Ljos 5 באוקטובר 2015

אוקיי, תודה לשניכם על ההרחבה.

MOBY 5 באוקטובר 2015

בנוגע לסוריה, כל פרשנות היא נכונה, בדיוק כפי שהיא תלושה מהמציאות.
כולם חכמי הבדיעבד.
אסד על פי מיטב פרשננו על סף קריסה כבר שנים רבות (אפילו אני כבר לא זוכר את הפעם הראשונה שערוץ 2 דיווח זאת).
גם על הטירוף במעשיו של פוטין.
היות ואנחנו לא מתעסקים עם מערכות ממוחשבות אלה על מערכות אנושיות מורכבות כל תוצאה יכולה להתקיים.
כרגע פוטין במצב כלכלי קשה, אבל נראה שיש לו את התמיכה הציבורית שלה הוא זקוק (והוא משתיק את המתנגדים). למהלכים שלו בבית.ומי שלא מבין את חשיבות קרים לרוסיה שילמד גאוגרפיה והיסטוריה.
בנוגע לדאעש , כמו כל ארגון טרור אין שום בעיה לסגור לו את השיבר.
אבל תעשיית הנשק והתרופות הן המנוע העיקרי לצמיחה בעולם. בו נראה את המנהיג הראשון שיעמוד מול הכוחות האלו. וכמובן את הנפט כסחורה המניעה את הטרור כולנו מכירים.

איציק 5 באוקטובר 2015

באיחור רב, אבל חייב להגיב.
אתה טועה בגדול בניתוח שלך את פוטין. אתה שופט אותו בכלים מערביים. זה כמו לשפוט את ההיסטוריה מלפני 2000 שנה בעיינים של היום ולהגיד מה טעות, מה פנאטיות מה טוב ומה רע. אתה צריך לשפוט את פוטין בעיניים של המסורת הרוסית ומה שהעם הרוסי רוצה. אני עכשיו בסנט פטרסבורג וקצת רואה מה הם רוצים. המדגם לא מייצג, אך הם מאד מתגעגעים לרוסיה הגקולה, האימפריה שכולם מפחדים ממנה. חיי אדם תמיד היו זולים שם וזה עדיין ככה. יש כאלו שרוצים איכות חיים אחרת, מה שאנחנו מכנים נורמאלית, אך רבים מאוד גם מוכנים לאיכות חיים נמוכה (והם לא מרגישים שזה נמוך) ולא את הבורד'ואזיה המערבית, אבל להיות אימפריה שפולשת לאן שרוצה ואף אחד לא יכול עליה, יעלה כמה שיעלה. פוטין נותן להם לפחות את ההרגשה שזה ככה.
תוסיף לזה שפוטין משגיע המון כספים בשיפוץ האוצרות הרוסים (שהם הגאווה הרוסית) כמו ארמונות בית המלוכה שהיו הרוסים, בונה אוטוסטראדות והכבישים נראים במצב טוב במקומות רבים (בארץ אולי יכולים ללמוד ממנו), דיי נקי, מוקמים המון בתי מגורים הנראים בכמה רמות טוב יותר ממה שיש עכשיו או היה לפני 20-30 שנה. אז מבחינת העם הרוסי פוטין יוצא גדול. איך אתה מהמערב, בישראל רואה אותו, ממש לא מזיז להם.
אובמה לדעתי לא מצליח כמעט בכלום, הוא פשוט דואג להעביר את הסיר הרוטח להבא בטור, כדי שזה יתפוצץ לו בפנים ואלי להבא הבא בטור (במקרה של אירן למשל). אובמה מהמר בגדול, רק לא הוא יצטרך לשלם, כי אם הנשיאים הבאים, ואולי האומה האמריקאית.

Comments closed