ליגת שוקי ההון – מה קורה בשנים החלשות

על הדמיון בין אוהדי לידס יונייטד ובין משקיעים במדינות מתפתחות

אנו מתקרבים לסוף השנה האזרחית. המשקיעים האמריקאיים רגילים לתופעה הנקראת סנטה ראלי. הכוונה היא לשבועיים האחרונים בשנה, שבועיים בהם בדרך כלל, מדדי המניות מוסיפים לעצמן עוד כמה אחוזים. השאלה בקרב משקיעים רבים היא, האם גם השנה נראה ראלי דומה. לפי הסימנים משבוע המסחר האחרון, קשה מאוד לקבל את עצם קיום הראלי השנה כעובדה ודאית.

*

ישנם כמה עננים המטילים צל כבד על המסחר בבורסה האמריקאית. הסיכויים הם שהפד האמריקאי יעלה ריבית לראשונה מזה יותר משבע שנים במהלך ישיבתו החודש. לאור אפשרות זו, אנו רואים קשיים גדולים באגרות החוב שנחשבות מסוכנות יותר, אגרות חוב של חברות לא מדורגות, כאלה שחוו עליות יפות בכל השנים שעברו מאז המשבר ב2008. מאז 2008 העולם המפותח התרגל לריבית אפסית. המשקיעים חיפשו לסכן מעט יותר את הכסף, על מנת לקבל תשואות גבוהות יותר. כתוצאה מכך ראינו עליות יפות מאוד במדדי מניות הביוטכנולוגיה למשל. המון כסף זרם לענף, למרות שבשנים אלה לא נרשמו יותר פטנטים מהרגיל, או פריצות דרך חסרות תקדים. הסיבה היתה שקרנות הפנסיה רצו לשמור על תשואה שנתית ממוצעת הקרובה ל8%. בעבר ניתן היה להגיע לתשואות אלה בהשקעה בחברות "בטוחות" יותר וגדולות מסוג החברות הנסחרות במדד הדאו ג'ונס למשל. בזמנים של ריבית אפסית, קרנות הפנסיה הלכו להשקעות מסוכנות יותר, דוגמת מניות הביוטכנולוגיה. כך ראינו ביצועים עודפים במדד זה לאורך שנים (שכן המון כסף זרם לשם), ועכשיו אנו רואים את האקסודוס.

כלי השקעה נוסף שנהנה מזרימת כסף היה מדד אגרות החוב של אג"ח הזבל, או אג"ח הנושא תשואות גבוהות. הסיבה היתה דומה. בעידן של נזילות גבוהה, החברות גייסו חוב בקלות, גם אם לא הפגינו עצמה גדולה ויכולת החזר גבוהה. כתוצאה מכך, הפרמיה שחברות אלו נדרשו לשלם עבור החוב שלהן, בהשוואה להשקעות בטוחות בסגנון אג"ח ממשלת ארצות הברית, הלכה וירדה. כעת כאשר עושה רושם שהגלגל מסתובב, החברות מוצאות את עצמן נדרשות לשלם ריבית גבוהה יותר עבור גיוסי חוב. יתרה מכך, קרנות רבות שעסקו באג"ח מסוג זה, מוצאות עצמן בפני שוקת שבורה, ונאלצות לסגור את הבאסטה.

כשנוסיף לקשיים באג"ח הזבל, את מחירי הסחורות המתנפצים (איראן ורוסיה מסתכלות בדאגה על מחירי הנפט המתרסקים), אנו מבינים שפשוט נהיה הרבה יותר קשה להרוויח כסף מכסף. חברות קידוחי הגז והנפט גייסו אג"ח בריביות של אג"ח מסוכנות, הן נמצאות בבעיה כפולה, הן מתקשות לגלגל את החוב שלהן, ועצם יכולת ההחזר שלהן עומדת בספק שכן מחירי הגז והנפט נמוכים מדי מכדי לתת לחברות אלה רווחים מספיקים מתוכם ניתן יהיה לשרת את החוב הקיים, ולכן גם הן מתקשות לגייס חוב חדש, ואז קשה להן עוד יותר לשרת את החוב הקיים, וחוזר חלילה.

*

השקעות נבחנות בזמנים הקשים. בשנים 2003-2008 משקיע אמריקאי הרוויח תשואות מתונות בבורסה האמריקאית, ואילו בחר להשקיע בבורסות של המדינות המתפתחות, הוא היה נהנה מהתחזקות המטבעות המקומיים מול הדולר האמריקיאי וכן מתשואות יפות בהרבה בבורסות באותן מדינות. בשנים 2010-2015 משקיע אמריקאי היה מרוויח תשואות מתונות יפות בבורסה המקומית, ואילו בחר להשקיע את כספו בבורסות של המדינות המתפתחות, הוא היה מפסיד כסף גם על המטבע המקומי שנחלש מול הדולר האמריקאי, וכן היה סובל מירידות שערים במדדים המקומים בעשרות אחוזים.

כלומר, משקיע אמריקאי יודע שאם יטעה ויבחר בבורסה המקומית בזמן שבבורסות במדינות המתפתחות ירוויחו יותר, הוא ירוויח פחות כסף, אך עדיין ירוויח לאורך זמן. הבעיה היא שאם יעשה טעות מקבילה וישקיע בבורסות של המדינות המתפתחות בזמן שאלה יתנו תשואת חסר מול הבורסה האמריקאית, הוא יפסיד כסף והרבה. כל משקיע יעדיף את התסריט בו ירוויח פחות לעומת התסריט בו במידה וטעה, הוא יפסיד כסף.

*

ניתן להשוות את התסריט לביצועים של קבוצות גדולות וקטנות בפרמייר ליג. מנצ'סטר יונייטד בשנים הקשות, אולי יפספסו את ההשתתפות בצ'מפיונס ליג, אולי יחוו תקופה ארוכה ללא זכייה באליפות, אך לא ירדו ליגה. לעומתם קבוצה כמו לסטר אולי תעניק לאוהדיה חוויה חד פעמית של זכיה בפרמייר ליג, לעומתם קבוצות כמו לידס יונייטד וניוקאסל הצליחו לקחת אליפות בעבר, אך בשנים הקשות הן ירדו ליגה, ואף עצם המשך קיומן הוטל בספק.

בדרך כלל עדיף שהגורל יהפוך אותך לאוהד מנצ'סטר יונייטד על פני האפשרות להוולד כאוהד בורנסמות'. משקיע אמריקאי יכול לבחור את שאוהד לא יכול, עדיין רובם יתנהגו כאוהדים.

 

7 נקודות על מכבי ת״א והקמפיין האירופי שלה
על השעמום

19 Comments

אמיתי 13 בדצמבר 2015

לא לגמרי הבנתי את המישפט האחרון…
עדיף להיוולד אוהד מנצסטר ואמריקאי.
גם שיש אפשרות לאמריקאי לבחור להיות ברזילאי
הוא יעדיף להיות אמריקאי?
לפי הפוסט זוהי בחירה נכונה…

גיל שלי 13 בדצמבר 2015

הכוונה במשפט האחרון היא שיש משקיעים רבים שנותנים ללב להפריע למח

אמיתי 13 בדצמבר 2015

אין ספק…רציונליות היא לא נחלתם של רוב בני האדם.
סנטימנטליות דווקא כן. לא תמיד זה לרעה.

אמיתי 13 בדצמבר 2015

ולגיל בהמשך לדיון על ברזיל ומדינות הbric שהיה לנו
ראיון מעניין עם מנהל בקרן השקעות של מדינות מתפתחות
http://www.themarker.com/markets/marketmoney/1.2797003

רינוס מיכלס 13 בדצמבר 2015

גם לנשיאים בספורט , עדיף להיות בעלים בספורט האמריקאי ולא האירופאי

שם בנוסף למבנים היותר מכניסים ומרוויחים , יש גם קרנות גידור או FAZ … :
רווח בסבב בחירות השחקנים תוך כדי אי ירידת ליגה והישארות על מבנה עסקי קבוע

רפאל 13 בדצמבר 2015

בנאדם לא נולד אוהד מנצ'סטר יונייטד, החברה מכתיבה לו להיות כזה כי היא מבין הקבוצות היחידות שמידי שנה משחקות על דברים חשובים או משהו בכלל. זה לא ברור?

יואב 13 בדצמבר 2015

וואלה?
אני אוהד יונייטד מתחילת השמונים. היא לא דיגדגה צמרת.
אני אוהד מכבי מגיל שש. כי זה מה שאבא אהד.
לגמרי התמזל מזלי אבל זה היה יכול להיות באותה מידה-אברטון ומכבי נתניה.

גור אילינוי (החיקוי) 13 בדצמבר 2015

ואז לגמרי היה מתמזל מזלך

יואב 13 בדצמבר 2015

גור,
בוודאי שלא הייתי מצטער כי לא הייתי מכיר דבר אחר. זה כל היופי באהדה.

אמיתי 13 בדצמבר 2015

יואב אתה אוהד מכבי בגלל אבא שלך ואבא שלך
הוא חלק מהחברה לא? מה שרפאל כתב בסה"כ נכון

יואב 13 בדצמבר 2015

אמיתי ,
הוא יכול היה לאהוד כל קבוצה אחרת. כשהוא היה צעיר, היתה הפועל חזקה, אימפריה בשם הפועל פתח תקווה ועוד…הוא גם קנה לי את הצעיף של יונייטד שהפך אותי לאוהד שלה כילד. והוא לא אוהד יונייטד.
מה זה חלק מהחברה? הוא גדל בתל אביב ואהד את קבוצתו המקומית.

אמיתי 13 בדצמבר 2015

נראה לי קצר בתקשורת.
רפאל אומר שהחברה בה גדל הבנאדם מכתיבה
לו את הקבוצה שהוא יהיה אוהד שלה. אני מסכים
ככה זה קורה לרוב והסיפורים שלך מוכיחים שזה
המיקרה גם אצלך. לא מבין מה הבעיה.
היית יכול להיות אוהד גלגוליה ועוד הרבה קבוצות אבל
גדלת בתל אביב ואבא שלך קנה לך צעיף של היונייטד (שלנו)
ככה שהסביבה שבה גדלת (החברה) הכתיבה לך את מי לאהוד.
לא נולדת ככה

Ljos 13 בדצמבר 2015

רפאל אמר שהחברה קובעת, אבל רק בגלל שיש קבוצות ספורות שמתחרות על האליפות. כל גורם סביבתי אחר, שאינו קשור לתחרותיות, לא נכנס לגורם שרפאל קבע כמשמעותי ביותר. לפי איך שהבנתי את רפאל, אם המשפחה והסביבה אוהדת את ליברפול היום, הבן ילך בהכרח לאהוד צ'לסי, כי הם תמיד רצים לאליפויות.

יואב 13 בדצמבר 2015

כנראה לא הבנת מה רפאל כתב. הוא טען שאנחנו אוהדים את הקבוצות הגדולות. וזה בפירוש לא נכון. אולי נערים שבוחרים בגיל העשרה לפי מידת ההצלחה. הרוב המוחלט לא כזה ומתחיל את אהדתו בגיל צעיר מידי בשביל להבין את מה הוא אוהד בכלל.

אמיתי 14 בדצמבר 2015

אתה צודק. אבל זה שני הדברים ביחד. גם הסביבה וגם ההצלחה של הקבוצות.

matipool 14 בדצמבר 2015

שניכם צודקים .

-גיסנו- 14 בדצמבר 2015

רפאל פשוט כהרגלו מכין את הקרקע לשטוח את משנתו (שוב) על זה שצריך בכדורגל פליאוף סדרות….
יש חברות שבהן האהדה היא משהו יותר קהילתי/שבטי.
יש חברות שבהן פשוט אוהדים את החזק.
הבעיה העיקרית היא שבארץ הגישה היא השניה בקיצוניות.

אני נהייתי אוהד מכבי פשוט כי כשהתחלתי להתעניין בכדורגל באמצע שנות ה 90, גרתי בר"ג במרחק הליכה מהאצטדיון וכל מיני חברים אוהדי מכבי לקחו אותי למשחקים. יצא גם שמהר מאוד הימים היפים שאליהם נכנסתי התהפכו לחלוטין, אבל "השאר הסטוריה"…

שלו 13 בדצמבר 2015

אני אוהד מכבי מלידה.
סיפרתי את זה אינספור פעמים,
השנה 1981 אני רוצה לאהוד אסטון וילה…
אחי הבוגר ממני מסביר לי בצורה שלא משתמעת לשני פנים:
א. לא אוהדים קבוצה בגלל שהיא לוקחת אליפות.
ב. כדאי לך מאוד לאהוד יונייטד (… מנצ'סטר יונייטד) אם אתה נהנה מלנשום אוויר.

1982 – חשבתי שאחי אדיוט ובגללו אני לא אוהד את אלופת אירופה.

1984 – הוא מסביר לי שאנחנו בעד כל קבוצה שנגד ליברפול, אופס קיבלתי גם את רומא.

1992 אני סולח לו לזמן קצר בגלל מכבי.
1993 אני סולח לו.
1999 אני ממש סולח לו.

matipool 14 בדצמבר 2015

שלו – גדול !
אני אוהד ליברפול כי אי שם כשהייתי בן 6-7 ( 1975 ) והתחלתי להיכנס לענייני כדורגל , שידרו תקצירי משחקים שלה במשחק השבוע בימי חמישי והשם שלה תפס אותי ביחד עם קווין קיגאן ( לאבא שלי לא הייתה קבוצה מועדפת והוא לא היה ממש בענייני כדורגל ואני הבן הבכור ) .
באותה שנה , התחלתי גם לאהוד את הפועל כפ"ס כי עברנו לגור בהוד השרון וישראל פוגל היה שכן שלנו .
סלטיקס בזכות לארי בירד .
לילדים שלי כבר לא הייתה ברירה . נולדו אוהדי ליברפול . חבל לי על הגדול שלא זכה בינתיים לראות אליפות שהיינו כל כך קרובים אליה . לקטן יש עוד מספיק זמן לאכזבות ואולי קלופ ישנה את המצב .

Comments closed