ליגת שוקי ההון – הסכם השידורים החדש של מנהלת הליגה

הסכם השידורים החדש יכול להוות הזדמנות אדירה לשינוי מהותי בכדורגל הישראלי.

תדהמה אחזה באתרים הכלכליים. איך זה יכול להיות שהסכם השידורים החדש מבטיח לכדורגל הישראלי פי שלוש בהשוואה להסכם הקודם. איך אפשר לקפוץ מסדר גודל של 40 מליון לשנה, ל 125 מליון לשנה. קיבלנו הסברים שצ'רלטון הכבלים והלווין רצו לחסום את פרטנר והעברת השידורים באינטרנט. קיבלנו דאגות שהעלות תגולגל על הצופה. אך האם באמת מדובר בהצעה מופרכת לחלוטין? אני לא בטוח.

*

הסכמי שידורים ספורט שוברים שיאים בכל העולם. בארצות הברית הNFL עושה מליארדים בכל שנה מהסכמי השידור. ראינו את הסכם השידורים החדש בפרמייר ליג, בקיצור לא המציאו שום דבר בישראל. החשיבות האסטרטגית של שידורי הספורט רק עלתה מאז המהלך של רופרט מרדוק בו סקיי רכשה לראשונה את זכויות השידור של הפרמייר ליג. בזמנו כולם דברו על הסכומים המופרכים, אך כיום בדיעבד אין מי שחולק שהסכם השידורים של הפרמייר ליג הוא שבנה את סקיי באנגליה, וברור שהמחיר היה שווה את התועלת, ואף יותר מכך.

בהסכם הנוכחי צ'רלטון משיגים תועלת אסטרטגית כפולה. ראשית, פרטנר באם היו זוכים, היו מאיימים על כל הקונספט של הצורך בחיבור טלוויזיה ללווין או בכבלים. בעידן בו יותר ויותר שידורי ספורט בינלאומיים יכולים להצרך באמצעות קנייה ישירה באינטרנט או בקודי, זכייה של פרטנר בהסכם השידור היה יכול לשנות את הקונספט של צריכת שידורי ספורט. פרטנר היו מוכרים את המשחקים כסטנד אלון, ללא צורך ברכישת מנוי לשידורים הכלליים של הרשת שתקום. ברגע שגם את הכדורגל הישראלי ניתן היה לצרוך בצורה נפרדת מהסרטים ביס, או תכנים אחרים, היינו עשויים לחזות במהפכה.

אך צ'רלטון שיחקה לא רק מול האיום החיצוני, היא שיחקה גם במגרש הפנימי של שידורי הספורט, כיום ערוץ הספורט הוא סופית ערוץ בטעם ספורט (הזכויות של עמרי ולוורט) ולא עוד ערוץ ספורט. צ'רלטון עשויים לנסות לשנות את כל מפת ערוצי הספורט בכבלים ובלווין לאחר הזכייה במכרז, אילו אני במקומם, לא הייתי מותיר אוויר לנשימה לערוץ הספורט, ולא מעביר להם ולו תוכן כלשהוא מהכדורגל הישראלי.

*

אנו חוזים בתופעה ברורה לחלוטין. הצופה הישראלי אוהב ספורט. אני לא בטוח שיש עוד מקומות בעולם בהם הרייטינג של הליגה הספרדית כה גבוה, או הליגה האנגלית. הישראלים נוהרים באוטובוסים למשחקים (טוב לא באמת באוטובוסים), וממלאים אצטדיונים בבלומפילד, חיפה, באר שבע, וגם טדי זוכה לכמות יפה כמעט בכל משחק. ברור שהאצטדיונים החדשים והגדולים יביאו עוד אנשים שיתעניינו בשידורי הכדורגל הישראלי, ולא משחקים של הקבוצה שהם ילוו. הריאליטי האחרים בטלוויזיה נמצאים בירידה, כך שהתחרות החיצונית לשידורי הספורט, נחלשת. העוגן של שידורי הכדורגל, במיוחד בעידן בו מכבי תל אביב כדורסל היא קבוצה חלשה יחסית, הוא חשוב יותר מאי פעם.

לאור כל הנימוקים האלה, אני בכלל לא בטוח שצ'רלטן הפריזו בהצעתם. אני בהחלט יכול לראות כיצד הצעד הזה של צ'רלטון משנה את מפת שידורי הספורט בישראל, ויותר מכך, צ'רלטון עשויים להרוויח ישירות מההסכם עצמו, גם ללא העלאת המחירים בצורה משמעותית.

*

הבכי של אנשים מסוימים, שכל מה שהסכם השידורים החדש יעשה הוא העלאת המשכורות של הכדורגלן הישראלי, אינו במקום אף הוא. קודם כל, ברור שהכדורגלן הישראלי יהנה מעליית משכורת. כך זה בכל העולם, העובדים אמורים להנות מהגדלת ההכנסות של הארגון, זה העולם החדש לפחות. אנו רואים את זה בארצות הברית, שם בהסכמי העבודה יש קשר ישיר בין הכנסות הספורט, ובין הכנסות הספורטאים. זה קורה בצורה עקיפה יותר גם באנגליה, אך זה קורה.

יש כאן פתח חדש להסכם עבודה פורץ דרך בכדורגל הישראלי, כמובן שאני בספק אם ההסכם הזה יגיע, אך אילו אני הייתי בראש ארגון השחקנים, הייתי בהחלט חושב על פריצת דרך. הייתי דורש בשם ועד השחקנים, שסך המשכורות של הכדורגלן הישראלי יהיה אחוז מסוים מסך ההכנסות של הליגה כולה. יש כאן הזדמנות אדירה לשינוי עבור השחקנים שאינם נמצאים בקרב הכוכבים הגדולים, אלו שמהווים את רוב השחקנים בליגה. רבים יאמרו שכיום שכר השחקנים מצוץ מהאצבע, ומהווה באופן כללי הרבה יותר מסך ההכנסות של הליגה, אך זה בולשיט. הרבה שחקנים לא מקבלים את המשכורת המובטחת, ומי שלא משחקים בקבוצות הגדולות לא זוכה בשכר כה מרשים גם היום. הסכם שכזה בין אם יכלול תקרת שכר עם פטורים לשלושה שחקנים בולטים (וכמובן הזרים לא צריכים להכלל בתוך התקרה) ובין אם לא, יכול לשנות את אופי הכדורגל הישראלי, להזמין עוד אנשים רציניים להכנס לכדורגל כהזדמנות עסקית, וכך לא רק הכדורגלן הישראלי יהנה, אלא גם הכדורגל הישראלי.

 

זה היה השבוע שהיה. וחבל
תנו למיכה לנצח

78 Comments

עזי 27 בדצמבר 2015

יש פה שילוב של כניסת פרטנר ומה שאתה כותב, אבל יש לי שתי הערות.
הראשונה: להגיד שהצופה הישראלי אוהב ספורט זה נכון, אבל הוא אוהב פחות כדורגל ישראלי. העובדה שלה ליגה או הפרמיירליג באחוזי צפיה גבוהים זה המשך ישיר לעובדה שהליגה המקומית היא באחוזי צפייה נמוכים, כולל המשחק המרכזי. אולי זאת הרמה שלא מדגדגת את מה שמציעים לו מחו"ל, אבל זו עובדה מספרית.
דבר שני, קצת כמו במחירי הדירות ובכלל אנשים לא מסתכלים אחורה לטווח הבינוני או הארוך אלא לקצר. אנשים שוכחים שגברי לוי השיג – מוצדק או לא זה סיפור אחר – הסכם שידורים של כמעט 80 מיליון שקל לפני 13 שנה. תוסיף את האינפלציה ותקבל שלאורך זמן הכסף על הכדורגל הישראלי עלה פחות בצורה משמעותית מאשר מקוומת אחרים

גיל שלי 27 בדצמבר 2015

השמונים מליון לפני 13 שנים לא היה מופרך כל כך לאור המפץ הגדול בשידורי הטלוויזיה בישראל. אני חושב שככל שיותר צופים מגיעים לאצטדיון, כך הם ירצו לעקוב אחרי הקבוצות שלהם במשחקי חוץ, והרייטינג בסוף יעלה, בטח כשלא תהיה תחרות גדולה ממכבי כדורסל על תשומת לב הצופה.

D! פה ועכשיו 27 בדצמבר 2015

עזי,
אבל הקהל הזה, שכן מגיע למגרשים וכן צופה ועוקב הוא קהל שבוי ביותר, שממשיך לצפות גם כשהרמה בתחתית. אפשר לקבל שיש הרבה יותר לאן לגדול מאשר לאן לרדת.

והקהל הזה (ברובו) ישלם על המוצר הזה ויהיה מה. הוא לא יעבור לצרוך סידרה כשהוא מוריד פרק פרק.

yaron 27 בדצמבר 2015

אם זה קהל שבוי למה המספרים רק גדלים כל שנה?
בנוסף, הקהל הזה עשה מחאת כרטיסים דיי אפקטיבית בשנתיים האחרונות.

אריאל גרייזס 27 בדצמבר 2015

המספרים גדלים פיקטיבית. פתחו כמה איצטדיונים חדשים, שכל המחקרים מראים שזה גורם לבוסט הכי גדול ברכישת כרטיסים. כשיעבור הבום הזה, הם יחזרו למספרים סטנדטים.
תסתכל על מספרי הרייטינג, הם צונחים כל שנה

yaron 27 בדצמבר 2015

אני חושב שבב"ש כבר עכשיו מבינים שלא בנו איצטדיון מספיק גדול…
מכבי והפועל במוקדם או במאוחר יתחילו למלא איצטדיון של לפחות 25,000 צופים.
הקהל של מכבי חיפה הוא פלא בלתי נתפס… 18,000 לפחות למשחק וזה בעונה גרועה…
בית"ר יכולה וצריכה להביא 20,000 למשחק. נתניה 10,000
בנוסף, חלק גדול מהעלייה בכמות הצופים נובע מקהלי חוץ של הגדולות וזה מבטל את התיזה של האיצטדיונים החדשים.
לפי מה שאני יודע מספרי הרייטינג לא צונחים אלא עולים וקשה לי להאמין שצ'ארלטון לא יודעים את המספרים.

אריאל גרייזס 27 בדצמבר 2015

ביתר לא מביאה 20 אלף למשחק אלא כשהיא רצה לאליפות. הקהל של ביתר זה אחד הקהלים הכי מוזרים בעולם – הם בחיים לא קונים מנויים ואי אפשר לבנות עליהם. נתניה תביא 10 אלף כשהיא תרוץ בצמרת, לא כשהיא במקום האחרון. בינתיים האיצטדיון שלה די ריק. באר שבע? איך אפשר לבנות על עונה שבה הם רצים לאליפות וזה איצטדיון חדש? גם בחיפה אני מבטיח לך שלא יעברו את ה-15 אלף מנויים שנה הבאה, כנראה הרבה פחות.
היחידים שיש להם פוטנציאל באמת להגדיל את הצופים זה הקבוצות התל אביביות, אבל אלוהים יודע מתי יהיה פה איצטדיון חדש.
אני צריך לחפש את הכתבה של דסקל שמראה את הירידה ברייטינג של המשחק המרכזי עם השנים. הוא מקבל רייטינג של שידור חוזר בערוץ 2.
צ'רלטון לא טפשים, הם מבינים שהכדורגל הישראלי זה הפלטפורמה שלהם. ערוץ הספורט התחילו את הנפילה שלהם כשהם איבדו עוגנים מרכזיים כמו הליגה האנגלית, צ'רלטון לא מתכוונים שזה יקרה. בלי כדורגל ישראלי הם יאבדו הרבה מאוד מנויים. אז הרווחים שלהם קצת יקטנו והם יעלו קצת מחירים ויהיה בסדר.

yaron 27 בדצמבר 2015

על בית"ר כתבתי – יכולה וצריכה
ב"ש מביאה כמה אלפים למשחקי חוץ… אני משוכנע שהאיצטדיון יתברר כקטן מדי או שיורחב. הצמיחה של העיר משמעותי מאוד.
נתניה עיר ענקית יחסית למה שהיתה לפני 10 שנים, הם יביאו 10,000 גם אם "רק יילחמו על אירופה/גביע וכו'
חיפה ממשיכה ותמשיך להפתיע

אריאל גרייזס 27 בדצמבר 2015

על זה נאמר – נחכה ונראה

איציק 27 בדצמבר 2015

האיצטדיון של באר-שבע לא יוגדל כיוון שהמטומטמים בנו אותו ללא אפשרות הרחבה. אני לא יודע כמה קהל יגיע בשנה שכונה, ובבאר-שבע הפוטנציאל לשנה שכונה תמיד גבוה. מצד שני, כמו שכתבת, באר-שבע אמורה מאד להתרחב וזה נותן סיכוי טוב להגדלת מעגל המנוים ורוכשי הכרטיסים.

yaron 27 בדצמבר 2015

מדהים שאי אפשר להרחיב… כבר השנה רואים שהוא קטן מדי מה יהיה בעוד עשר שנים?

מתן גילור 27 בדצמבר 2015

שמע, הקהל של מכבי מפתיע גם אותי, אבל כבר למדתי לא לזלזל.
אחרי העונה שעברה כולם אמרו שיהיה קיטון מהותי בכמות המנויים. המחיר עלו משמעותית. מסתבר שגם כמות המנויים…
אז תגיד היתה תקווה לעונה טובה יותר (רגע, מנגב את השוקו שיצא לי מהאף מרוב צחוק), אבל מה עם משחקי החוץ. לפחות שם היה צריך להיות קיטון, לא?
ואלה שמות:
הפועל כפ"ס – סולד אאוט.
הפועל ב"ש – סולד אאוט.
הפועל רעננה – סולד אאוט.
הפועל קרית שמונה – כ-90% תפוסה.
מכבי פ"ת – סולד אאוט.
הפועל ת"א – סולד אאוט.
הפועל חיפה – כ-9K-10K – קשה להעריך בדיוק. באצטדיון היו כ-17,000 צופים ורוב של אוהדי מכבי.
בני יהודה ת"א – סולד אאוט.
איחוד בני סכנין – טוב, צריך להודות שהיו רק כ-1,000 אוהדים, אבל רק כדי לסבר את העין אלופת המדינה הביאה פחות מחצי מהכמות הזו.

אני לא יודע למה ואני לחלוטין לא מבין את התופעה הזו, אבל לא רואה מצב שיהיו פחות מ-15K מנויים (תחשוב שלפחות 12K אלה מקומות ל-30 שנים שאנשים לא יוותרו עליהם ולזה תוסיף יציע אולטרס), וגם אם כן לא חושב שיהיה ממוצע של פחות מ-20K.
כל זה תחת הנחה שמכבי לא תשכיל לסיים במקום הרביעי (לא דמיוני שכן), כי אם כן זה כבר אירופה על כל המשמעויות הנלוות של גידול הקהל בעקבות כך.

רפאל 27 בדצמבר 2015

עם תקציב, סגל, ניהול, תשתית, שם וקהל כמו שיש למכבי חיפה
ולעומת האלטרנטיבות הקיימות בליגה- זו תהיה אכזבה מאוד גדולה אם לא תסיימו בטופ 4,
מקום שלישי הוא המטרה העונה וזה תלוי בכם לחלוטין כרגע.
זה שהליגה מדירה קבוצות אטרקטיביות ממאבק האליפות, לא אומר שאין מי שיבוא למשחקים בכל זאת.
למדתי עם השנים שאין גבול לחוסר הרציונליות בעולם הכדורגל.
זה חלק מהקסם, אבל גם מתכון בטוח לכך שהאנשים הסבירים בסופו של דבר ירחיקו את עצמם.
win some, lose some.

המלחמה היא בעיקר מי יותר דפוק- השבט שלך או השבט שמעז ללבוש צבע שונה ולהתקרא בשם אחר.
אלה החיים, טייק איט אור ליב איט.
קצת להשתחרר, לברוח מהתובנות וההוראות של האישה, מהאחריות הבלתי נגמרת לכל מעשה שלנו.
להתפרק, לשחרר עצבים ולהתלונן על זה בכל מקום שמאפשר לנו לראות את תנועות אצבעותינו על המקלדת.

yaron 27 בדצמבר 2015

כמו רפאל גם אני חושב שיש לכם סיכוי סביר פלוס ל- 3-4 ואירופה בשנה הבאה.
אחד הדברים שאנשים שוכחים זה שבישראל יש כבר 8 מליון איש. כמו לא מעט מדינות באירופה אבל עם הרגלי צריכה אמריקאים :-)
סתם דוגמא מתחום אחר – מעלים עכשיו אופרה של ורדי ותכננו 12 הופעות שזה המון בסטנדרטים עולמיים. הכרטיסים נחטפים ומוסיפיח עוד שני ערבים…

אריאל גרייזס 27 בדצמבר 2015

ברור שהסכום הזה לא מופרך. כבר כתבתי בדיוק לפני שבוע שהסכומים על זכויות שידור הולכים לגדול עוד יותר ממה שאנחנו מכירים. וכן, אני מעריך שבסוף זה יגיע לכיס שלנו, כי יש אנשים שמוכנים לשלם בשביל זה.
מה שמופרך זה לצפות שהסכומים הגדולים האלו שיכנסו לכדורגל ישפרו את הרמה שלו.

גיל שלי 27 בדצמבר 2015

בסוף יהיה אינטרס לשיפור רמת הכדורגל, ככל שהכדורגל ינוהל על ידי אנשים שרוצים הצלחה, ולא אנשים שמחפשים כח, הכדורגל עצמו ישתפר גם הוא.

קפטן קוקי 27 בדצמבר 2015

ניסיון העבר מלמד שאפשר לסמוך על החבר'ה למעלה שלא יפספסו הזדמנות לפספס הזדמנות.

אריאל גרייזס 27 בדצמבר 2015

בדיוק להיפך. הכסף זורם למרות רמה נחותה מאוד, למה שיהיה אינטרס כזה? לפעמים אני מקנא בך על האופטימיות הקוסמית שלך. מה בהיסטוריה של הספורט בארץ גורם לך לחשוב שמשהו פה עתיד להשתנות?

yaron 27 בדצמבר 2015

אריאל, 10,000 צופים שווים בערך 750,000 ש"ח
יש לא מעט קבוצות שעדיין רחוקות ממיקסום מס' הצופים ואני מסכים עם גיל שזה תהליך שיכול (הלוואי) לקרות.
בית"ר ירושלים יכולה וצריכה להביא 20,000 צופים בכל משחק אבל נכון, זה מצריך הרבה עבודה גם מבחינה מקצועית וגם מבחינת מיגור האלימות. אותו דבר נכון לגבי הפועל ת"א, מכבי נתניה ועוד.
כרגע המצב הוא שחלק גדול מהקבוצות הקטנות והבינוניות נשענות על ביקורים של הגדולות כדי למלא את הקופה אבל בדיוק כמו שבצ'ארלטון רואים את הפוטנציאל והצמיחה בהתעניינות כך לדעתי גם לפחות חלק מבעלי הקבוצות.

קפטן קוקי 27 בדצמבר 2015

כדי שמספר הצופים יגדל הרבה דברים צריכים לקרות. הפוטנציאל קיים, על זה אין עוררין. אבל יש כל כך הרבה מכשולים בדרך להפוך את הכדורגל לאטרקטיבי. כאלה שקשורים לאצטדיון, לצפייה בבית ולשניהם ביחד.

רפאל 27 בדצמבר 2015

מספר הצופים והמתעניינים יגדל וימשיך במגמה זו כשהליגה תכריז קבל עם ועדה שהיא כאן בשביל לקיים
מסגרת ספורטיבית תחרותית ברמה מקצועית גבוהה, על כל המשתמע מכך.
את הבסיס כבר יש, הרבה מאוד כסף על זכויות שידור, אצטדיונים חדשים ומרשימים, סיקור לא פרופורציונאלי בלאו הכי לענף שההישגים שלו דלים וכולם יודעים זאת.

התעניינות בליגה משיגים על ידי קונספט של הכרעה בין הקבוצות ולא באמצעות הטבלה בלבד.
הרי יש וועדת היגוי במנהלת הליגה. אולי 'יפתיעו' עם פורמט חדש.
מי יודע… אולי סוג של פלייאוף אפילו.
זו באמת תהיה בשורה

yaron 27 בדצמבר 2015

אני מסכים. פתור את בעיית האלימות ותקבל קפיצה משמעותית!

שרון לוינסון 27 בדצמבר 2015

אני אגיד למה זה הולך להשתנות.
ככל הנראה , הסכום הבסיסי יעמוד על 3.6 מליון שקל , ואקסטרות יחולקו רק אם הקבוצות יעמדו בתנאים מסויימים , שקשורים לתשתיות פיזיות ואנושיות שלהן . {מגרשים , דוברים וכיו"ב}

Ljos 27 בדצמבר 2015

מאכזב. את צ'רלטון אני מסרב להכניס לחיי מאז מונדיאל 2006, הסיבה העיקרית שצפיתי במשחקים (במרכזי, לפחות) בשנים האחרונות הייתה כי הם שודרו בערוץ פתוח (ועוד באינטרנט) והכי מאכזב שהכל עדיין תלוי ביס ובהוט ומהפיכת הנטפליקס פשוט מסרבת להגיע לארץ.

ניק 27 בדצמבר 2015

אני יודע שזה לא 100% חוקי ולא 100% עובד חלק, אבל לא חסרות דרכים לצפות בספורט באינטרנט ללא תלות ביס והוט.

Amir A 27 בדצמבר 2015

לא ידעתי שקיימת סקאלת חוקיות של 0-100… (-:

Ljos 27 בדצמבר 2015

סטטיסטיקאים נאבקים שנים להגדיר חוקיות על סקאלה מפורשת. הבעיה היא שהם לא סומכים אחד על השני.

איציק 27 בדצמבר 2015

זה לא רק שיש סקאלה של חוקי/לא חוקי, הסקאלה עצמה היא אישית ושלך לא זהה לשלי או שלי יחימוביץ' או שרה נתניהו (אצלה הסקאלה מתנקזת לנקודה אחת של חוקי בלבד).

Ljos 27 בדצמבר 2015

ואני נאלץ להשתמש בהם, אחרת אין לי אפשרות לראות אף ספורט או תוכנית טלוויזיה (סרט כן, מדי פעם, אם אני לא מגזים).

רביב שכטר 27 בדצמבר 2015

אין לי את ההבנה שלך בכלכלה, אבל יש כמה שאלות שלא התייחסת אליהן בהקשר למהלך הזה, והגדולה שבהן: מאיפה יבוא הכסף. הרי זה לא שאלי עזור הרוויח מהערוצים שלו עשרות מיליוני שקלים כל שנה שהוא יכול להרשות לעצמו עכשיו התחייבות של 625 מיליון שקל לחמש שנים. עצם ההסכם הופך כרגע את צ'רלטון לערוץ גרעוני בעשרות מיליוני שקלים בשנה. ועזור הוא לא בן אדם שרוכש נכסים במחירי הפסד. להיפך. לזכותו ייאמר, שהוא בדרך כלל קונה בזול. השאלה מה תהיה המשמעות של המהלך הזה מבחינת הצופים, ואם ייקור משמעותי של החבילה לא יהיה בבחינת יריה ברגל, שבמקום להגדיל את כמות הצופים רק תקטין ותדחק אותם לשידורים הפירטיים ברשת.
חוץ מזה, אתה נותן כדוגמאות את הפרמייר ליג ואת הספורט האמריקני, שהן ממש, אבל ממש, לא המודל הישראלי. השאלה אם המגמה של עלייה במחירי זכויות השידור קיימת גם בליגות שהולכות אחורה והופכות כל שנה לפחות אטרקטיביות מבחינת רייטינג. יש דוגמאות כאלו? כי ב-NFL ובפרמייר ליג, שהן מותגי על עולמיים, קל מאוד להיתלות, אבל מה קורה בהונגריה או בשבדיה לדוגמא. נראה לי שאלו דוגמאות יותר דומות למצב שלנו, הן מבחינת אטרקטיביות המשחק והן מבחינת קהל.

גיל שלי 27 בדצמבר 2015

אין לי מושג מה קורה בשבדיה ובהונגריה. אבל, תהליך הירידה ברייטינג לדעתי יתהפך בעקבות פתיחת האצטדיונים החדשים, הרבה יותר אוהדים ירצו לעקוב אחרי הקבוצה שלהם. לגבי מרכזיות הספורט כתוכן, מדובר בתהליך שקורה בכל העולם.

שרון לוינסון 27 בדצמבר 2015

גיל , האם החסויות שצ'רלטון מוכרת , יוכלו לחסות חלק מהעלויות , ע"י עליית המחיר שלהן {והאם זה גם אפשרי שערוצי ספורט יוכלו למכור פרסומות}?

yaron 27 בדצמבר 2015

רביב,
אני מנחש שצ'ארלטון יימכרו חלק מהמשחקים במחירים גבוהים יותר ממה שמכרו עד עכשיו. הם מוכרים את המשחק המרכזי לערוץ 1 וסביר להניח שהמחיר יעלה. אני מאוד מקווה שהם ימכרו עוד משחק או שניים החל מהשנה הקרובה לערוץ נוסף או לםרטנר/סלקום.
אני מסכים איתך שהפרמייר ליג והספורט האמריקני הם לא המודל הישראלי אבל חייבים לזכור שכמות הצופים הן במגרשים והן בטלוויזיה עולה בצורה עקבית כך שגם הונגריה ושוודיה (מניח שבחרת דוגמאות טובות ונכונות) הן לא המודל.

קשקשן בקומקום 27 בדצמבר 2015

גיל התאוריה אולי מחזיקה מים מבחינה אסטרטגית, או ה"מקרו" של הכדורגל/טלויזיה.
אבל לפי התאוריה הזאת גם 250 מיליון לשנה זה סכום נכון.

השאלה המעניינת (ולי אין תשובה) היא איך צ'רלטון מייצרים הכנסה של 125 מיליון לשנה.
בחישוב פשוט אם מנוי משלם 600 ש"ח בשנה על חבילת ספורט – פחות מע"מ, פחות איזשהיא עמלת הפצה – אתה נשאר עם 450 ש"ח? זה 280 אלף מנויים בשנה! אפילו אם תוסיף חסויות וכו' – נשמע לי מספר מאוד, מאוד גבוה, כשסה"כ מספר מנויי הכבלים והלוויין בארץ הם 1.5 מיליון.

אני לא טוען שאלי אזור לא יודע מה הוא עושה כמובן, אבל אני חייב להגיד שהמספרים לא ממש מסתדרים לי…

גיל שלי 27 בדצמבר 2015

כבר כיום יש להם 250 אלף

קשקשן בקומקום 27 בדצמבר 2015

קודם כל אני די בשוק שיש להם כזה נתח שוק 15%? זה המון….לא כלכך מבין את זה. אני מסתכל סביבי ולא כלכך רואה מי קונה את זה, למרות שיש המון עסקים, אז אולי זה מגיע משם. השאלה מה קודי ושות' יעשו לזה, בעיקר עם כל הפרולופירציה של הערוצים מה שאומר שהיום ספורט 1,2 נותן לך ליגה אנגלית וכדורגל ישראלי אבל לא נותן לך ליגה ספרדית ולא צ'מפיונס ולא NBA וכו' וכו'.
בכל מקרה – החכמתי. הייתי מהמר על הרבה פחות

yaron 27 בדצמבר 2015

כמו שכתבתי – סביר מאוד להניח שצ'ארלטון תמכור חלק מהמשחקים לערוצים אחרים.
ההערכות דיברו על 20 מיליון שהם יקבלו רק על המשחק המרכזי ועכשיו מדברים שזה יהיה יותר. כנראה שמי שיקנה את המשחק יהיה ערוץ 10
אני מנחש ומקווה שהם ימכרו לפחות עוד משחק אחד בשבוע לערוץ מתחרה.
צריך לזכור שהם קנו את כל החבילות של הכדורגל הישראלי. ליגה, גביע, משחק מרכזי ושידור בסלולאר כך שהם ימכרו גם משחקי גביע לאחד הערוצים וגם חבילת סלולאר לאחד מזכייני הסלולאר.
ההערכות מדברות שלצ'רלטון מעל ל-300,000 מנויים.

-גיסנו- 27 בדצמבר 2015

אני פה עם גרייזס, עם הכסף הזה לא יעשו כלום.
בעיקר עסקנים ירוויחו יותר, אולי עוד קצת תוספת שכר לשחקנים וגם זה רק יוסיף עוד 50 אלף לשנה ללגיונר החוזר התורן, זה לא שפתאום שחקני ספסל ברעננה ירוויחו 200 אלף יורו לשנה.
בסוף יס והוט יעלו מחירים, צ'לרטון יעלו מחירים, והכבש הישראלי הממוצע ימשיך לקטר, לצעוק ולהתלונן אבל לעולם לא יתנתק.

yaron 27 בדצמבר 2015

הקבוצות הקטנות מקבלות תוספת תקציב הרבה הרבה יותר משמעותית (באחוזים) מהגדולות – 6 מליון ש"ח לעונה

-גיסנו- 27 בדצמבר 2015

ומה לדעתך בסוף ייעשה עם הכסף הזה?

yaron 27 בדצמבר 2015

גיסנו- אני לא תמים ומשתדל גם לא להיות ציני…
תוספת תקציב של 25-50% לחצי ליגה תעלה (קצת) את הרמה ותצמצם (קצת) פערים.
אם יפתרו את בעיית רמת השיפוט ואת האלימות במגרשים ביחד עם מתקנים מודרנים יכול להיות כאן כדורגל נורמלי.

-גיסנו- 28 בדצמבר 2015

זאת וואחד תכנית הבראה מה שאתה מבקש :)

באופן תיאורטי ובעולם אוטופי אתה צודק, והרמה אמורה להצטמצם.
מהיכרות עם הכדורגל שלנו בפועל, אולי קבוצה אחת תצליח באמת להשתדרג (לרעננה למשל, דווקא אצלם יש מצב שיעשו בכסף שימוש ראוי), השאר פחות או יותר יזרקו את הכסף לפח או ירפדו כיסים של עסקנים כאלו ואחרים.

LEONIDAS 27 בדצמבר 2015

ברגע שערוץ הספורט יאבד את זכויות השידור לליגת האלופות הוא יעבור להתחרות עם ערוץ 33.

קפטן קוקי 27 בדצמבר 2015

ויפסיד, כי הוא הרבה יותר שנוא.

מוטי 28 בדצמבר 2015

הוא פשוט יקים ערוץ חמישי וגם שם לא ישדר כלום

ניב 28 בדצמבר 2015

יעברו להפקות מקור סוגה עלית, כלומר ריאלטי, כלומר שלמה שרף מבשל לאנשי ספורט או איתי שגב מתעלק על אנשים שפעם היה להם שיעור התעמלות, כלומר איציק זהר מתחיל בבית עם בחורות או אלי לכנסת או מלר יחפש יהלומים עם אורן זריף .
יאללה שיתאחדו עם ערוץ 20 וידרשו שנשיא המדינה לא יתן את הגביע בכדורגל כי הוא לא הנשיא שלי וכו'..

ניינר / ווריור 27 בדצמבר 2015

נראה לי שצ'רלטון חוששים בעיקר מוואן ולכן מבצרים את מעמדם. בכל מקרה מעולם לא שולם סכום כל כך גבוה עבור מוצר כל כך עלוב

אורי 27 בדצמבר 2015

מלבד ראדמל פלקאו

קשקשן בקומקום 27 בדצמבר 2015

מה עם גו'רדן פארמר?

-גיסנו- 27 בדצמבר 2015

פרננדו טורס
*מפיל את המיקרופון*

אדם בן דוד 27 בדצמבר 2015

השאלה הגדולה היא האם הכסף שהם משלמים הוא מספיק גדול כדי שיהיה להם הכוח לשנות. אם הם יכריחו את הקבוצות להשתנות – מסיבות כלכליות של שיפור המוצר יהיה שינוי.
הרי מי ששולט היום בכדורגל הוא בעל אינטרס שהמצב ישאר כפי שהוא- רב הקבוצות מתנהלות מתחת לשולחן, יש הלבנת כספים, עבריינים מקורבים וחשש מאוד מאוד גבוה (בטח בליגות הנמוכות) של השפעה של הימורים.
אבל מי שמולך היום- איזה סיבה יש לו לוותר על הכוח והכסף שיש לו ביד היום?
אם פתאום יתחילו לשפר את הכדורגל פה ויאלצו להוציא -אפילו את הסכומים שכיביכול משלמים היום- על שחקנים, מאמני כושר, תזונאי, נוער וכו
מאיפה יגזרו את הכסף בשחור לדוד של מישהו בהנהלה על "שרותיי ייעוץ" או לעסק של המקורב לצורך "קייטרינג לאירוע" ?
אם צ'רלטון יהיו מקור הכסף ויוכלו לבוא בדרישות- יהיה שינוי. אם הם רק יהיו אתי אלון- הכדורגל פשוט יוכל להניע יותר כספים לכיסים בדרך
(הטוטו ניסה לעשות משהו בהתחשב בעובדה שהוא המממן העיקרי, אבל בגלל שהוא עצמו נתון ללחצים מכל מיני גורמים- הוא די כשל.)

רפאל 27 בדצמבר 2015

סליחה על הנאיביות,
אבל אנחנו יכולים לדעת בוודאות ( או סבירות גבוהה ) שלמעשה היו"רים בכדורגל
גוזרים קופונים משמעותיים לעצמם ואנשי שלומם?

אדם בן דוד 28 בדצמבר 2015

כן.
סך הקומבינות שיש בכדורגל הישראלי הוא ממש מרשים.
לראיה העובדה שהם נדרשו להציג דו"ח כספי וכולן סירבו לעשות זאת. וכשהכריחו אותן נתנו דו"ח מאוד חלקי.
דוגמא אחת שאני מכיר היא יו"ר אחד שלמרות שנהג בחסכנות מופלגת בכל הקשור להוצאות, עדיין שילם שלושה מיליון שקלים על קייטרינג לאירוע שבמקרה הקייטרינג שייך לאיש אמונו שגם ניהל את הקבוצה לזמן מה.
עוד הוכחה לניהול הלא תקין והזרמת הכספים למקומות לא ראיים היא קבוצה מסוימת שנפלה לחובות. משכורות לא שולמו חובות לא כוסו.
ופתאום, לאחר שאיום ההשבתה הפך לממשי, הגיעו כספים.
את הכספים לקחו ממחלקות הנוער ושם השביתו למעשה את האימונים.
ע"פ המנהל התקין הקבוצה אמורה לממן את מחלקת הנוער (ומכאן דמי ההשבחה בעלות על הכרטיס וכו). המקרה הזה הוכיח שתשלומי ההורים לא הולכים לתפעול אימוני הילדים ושכר הרעב למאמניהם אלא ממנים את הקבוצה הבוגרת.
מלבד זאת יש את עסקאות הנדל"ן בפ"ת- אחת שמומשה ע"י שמיר והשניה שעקב תקנון עתיק ושלושה זקנים עקשנים מונעת מהלוזונים לממש את הנדל"ן שהם קימבנו.

רפאל 28 בדצמבר 2015

זה מעניין מאוד.
כי הנרטיב הנשנה והשגור בפיהם של עסקני הכדורגל הוא שהם משוגעים לדבר ואין להם מה להרוויח חוץ מכאב ראש
אבל הם מכורים וגם אם זה פוגע להם בכיס ובבריאות לפעמים, הם שם כי זה משהו שהם אוהבים.
למעשה אתה אומר שלא רק שהם לא מפסידים, הם גם יכולים להרוויח לכיסם בלי לציין אפילו את הפרסום שהם מקבלים מכל ההמולה המיותרת סביב הענף המבולגן הזה.

מסקרן אותי לדעת אם ייתכן שעבור רוב היו"רים של הקבוצות בכדורגל ניתן לומר שממש לא מעניין אותם כמה קהל יגיע
ומה יהיו ההכנסות ממנו, באיזה מקום מסיימים בטבלה ואם עוקבים אחרי הקבוצה בפייסבוק חמש מאות איש או שלושים אלף?
זאת ההרגשה בכל אופן.
זה לא נראה שמעניין את הלוזונים כמה קהל מגיע למשחקים של פ"ת, אותו דבר עם שיימן בהרצליה כשהיו בליגת העל.
הרושם שמשדרים הוא שמבחינתם שלא יבואו אנשים בכלל, העיקר הקבוצה שלהם תשאר בליגה ואם צריך להגדיל אותה ל 16 קבוצה- כך יהיה.
יכול להיות מצב כזה שמנהלי קבוצות לא מתעניינים בהכנסות שלהם מהקהל/ספונסרים וכו'
ומלכתחילה אין להם שאיפות לשנות את המצב או להתחרות על משהו?

קורא אדוק 27 בדצמבר 2015

ניתוח מעולה, אני כרגיל אופטימי בצורה חסרת הגיון

אותי מעניין הסעיפים הקטנים שדיברו עליהם לפני ההסכם ומראים באמת כמה מעריכים או מזלזלים בקהל הישראלי:
האם אבי נמני יוכל להמשיך להיות פרשן? האם יפתחו עוד שני ערוצים לפחות לצ'רלטון בשביל שנוכל לראות כל השידורים? האם באמת ישדרו כל משחק ובאיכות HD ובמספר מצלמות? האם למנהלת באמת יהיה כח?

רפאל 27 בדצמבר 2015

עזוב אותך מזה,
השאלה כמה עוד יידרשו מאיתנו בשביל לשלם על שידורי הפריימרליג בעקבות הרכישה בעלות ההזויה הזאת.
הרי זה ברור ש 95 אחוז מהמנויים וגם אלו העתידיים יותר מתעניינים באנגליה ובבנודסליגה ( אם כבר ) מאשר בזווית צילום נוספת במשחק
של כפר סבא ועכו במחזור ה 16 בישראל.
הכדורגל הישראלי יהיה אטרקטיבי כשישנה את פורמט המשחקים וההכרעה.
אין שום דרך אחרת.

Ljos 27 בדצמבר 2015

שיפור התשתיות, כולל הוספת מצלמה, יכול להעלות את כמות המתעניינים והצופים המזדמנים שיהפכו לקבועים בכדורגל הישראלי. תקרא לזה השקעה לטווח ארוך על מוצר ישראלי.
לשאלה שלך על גזירת קופונים – כן. אפשר לדעת. זה לא שמסתירים יותר מדי.
פלבלאגונה היא זמרת האופרה הגדולה בהיסטוריה.

Amir A 27 בדצמבר 2015

על מנת שהסיפור הזה יצליח לשיטתך צריך שאת ארגון השחקנים ייצגו אנשים שמבינים על מה אתה מדבר. יש לך מושג אם ניר סיבליה ואריה אלטר עונים על הקריטריון הזה? ואם יש להם את הגב של השחקנים המובילים בליגה כמו זהבי ומי שזה לא יהיה?

גיל שלי 27 בדצמבר 2015

ארגון השחקנים שמנוהל על ידי דן רומן וזנדברג יש לו פוטנציאל טוב

Amir A 27 בדצמבר 2015

דן רומן? רומן שלנו?

גיל שלי 27 בדצמבר 2015

כן, הוא הוביל משהו, אין לי מושג איפה זה היום

איציק 27 בדצמבר 2015

ואיפה ניר אליון, הוא לא אמור להוביל משהו לאנשהו?

עומרי 27 בדצמבר 2015

חן חן:)

הסעיף אולי הכי חשוב בהסכם הוא התניית חשיפה ל – 250K בתי אב. המנהלת הבינה שכסף גדול בטווח הקצר לא יכול לפצות על אובדן דור שלם של אוהדים לטובת ענפי ספורט אחרים (כולל כדורגל אירופי שהוא כידוע גם ענף אחר).
לדעתי קורות שידורי הכדורגל הישראלי מאז עידן גברי לוי ועד היום הביאו לאובדן של מאסה גדולה של אוהדים שנמצאים כעת בגילאי 17-25 וכבר לא יאהבו כדורגל ישראלי לעולם.

ניר 27 בדצמבר 2015

דבר אחד אני לא מבין בסיפור הזה, למה לעזאזל הערוצים הפתוחים בכלל מתחרים כלכלית על המשחק המרכזי? הרי צ'רלטון נאלצת למכור את המשחק המרכזי בגלל המתחייב בחוק, כולם יכולים להחליט שהם לא משלמים יותר מ-5 מיליון שקל ולסגור את הסיפור. בסופו של דבר, ערוץ 2 ממש לא מעוניין במשחק המרכזי, ערוץ 1 כרגע לא יכול כמעט להוציא כסף ונשאר רק ערוץ 10 שמסוגל להציע על המשחק המרכזי כסף.

מעבר לזה, אני ממש מתבעס שלא זכינו להעברת השידור באינטרנט, ואני לא מבין למה צ'רלטון לא מציעים חבילה דרך האתר שלהם שכוללת את כל הערוצים ומתנתקים סופית מהפלטפורמה של יס והוט, או מציעים חבילה גם בסלקום טי וי או פרטנר. שנת 2015, אין שום סיבה נראית לעין שלא תהיה הפרדה מבנית בין הפלטפורמה לבין התוכן. מדובר בבעיה שהממונה על ההגבלים העסקיים צריך להתמודד איתה כבר.

גיל שלי 27 בדצמבר 2015

צ'רלטון קיבלו גיבוי מיס והוט בדיוק כדי להמנע מזה, לכן ברור למה הם לא מקימים פלטפורמה אינטרנטית, לא ישתלם להם. מסכים שזה יתפתח מתישהוא בין כך ובין כך.

יניב 27 בדצמבר 2015

לדעתי זה בדיוק העניין. איך שזה נראה הוט ויס חברו לצ'רלטון במכרז הזה על מנת לשמר את המצב כמו שהוא.הוט ויס שניהם יודעים שברגע שתוכל לצרוך ספורט לא דרך הוט ויס(ואני לא מדבר על האינטרנט או על קודי)רוב הצופים לא יעזבו אותם.אני באופן אישי אם לטלוויזיה של סלקום היה אפילו רק את ערוץ ONE בשביל הליגה הספרדית וערוץ הספורט הרגיל בשביל ליגת האלופות וליגת העל בכדורסל אז מזמן הייתי מתנתק.
פרטנר ניסו לעשות מהלך שיכל להיות באמת שובר שיוויון בנושא הטלוויזיה הרב ערוצית והוט ויס בלמו אותה ומה שיצא זה שהציבור עצמו יצא מופסד כי בסופו של דבר איך שלא תהפוך את זה המחיר של חבילות הספורט יעלה בסופו של דבר בין אם בטווח הקרוב ובין בטווח הרחוק.מסכים איתך ניר שהממונה על ההגבלים העסקיים חייב להתערב ולחייב את כל ערוצי הספורט(ספורט 5,ONE וצ'רלטון)לספק את התוכן שלהם על כל פלטפורמה שקיימת

אחד 27 בדצמבר 2015

אני מניח שצ'רלטון מקבלים סכומים יפים מיס ומהוט כדי להשאר בתשתיות שלהם. ספורט בשידור חי זה פחות או יותר הקלף האחרון שנשאר לטלוויזיה ה"מסורתית". למרות מה שאנשים כאן אומרים,כשזה מגיע לספורט, צפייה באינטרנט בצורה פיראטית(אין לי מושג לגבי pass-ים למיניהם, כנראה ששם המצב יותר טוב) עדיין לא משתווה לצפייה בטלוויזיה.

ניר 28 בדצמבר 2015

אני מסכים עם כל מה שכתבתם, אני רק לא מבין איפה בדיוק נמצא שר התקשורת והממונה על ההגבלים העסקיים – זה שכולם מפארים כשזה נוגע לגז אבל שוכחים שהוא לא מתמודד עם שום דבר אחר, שוק התקשורת, שוק מוצרי החלב, הכל מלא במונופולים שאף אחד לא מעיז להתעסק איתם.

אין שום סיבה בעולם לא לחייב את צ'רלטון למכור את הסחורה שלה לכולם.

אחד 27 בדצמבר 2015

לדעתי רוב הצופים שמשלמים לצ'רלטון מתעניינים בליגה האנגלית/גרמנית/אירופית/גביע ספרדי ולא בליגת העל הישראלית. זה יהיה אבסורד נוראי שאותם אנשים יצטרכו לשלם סכומים גבוהים יותר דווקא בגלל אותם משחקים בהם הם אינם מעוניינים.

יניב 27 בדצמבר 2015

דרך אגב גם על הליגה האנגלית הם שילמו פי 5 ממה שהם שילמו עד עכשיו.

יקיר 31 בדצמבר 2015

על סמך מה אתה טוען את זה?
לדעתי דווקא רוב הצופים הם של כדורגל ישראלי , ושצרלטון ללא כדורגל ישראלי תספוג ירידת מנויים בהיקף גדול

רועי 27 בדצמבר 2015

בבאר שבע אפשר להגדיל.כמו שבליברפול מגדילים
בשביל שבאר שבע תגדיל. בעצם ה ראש העיר שבנה. הוא טען ובצדק שאצטדיון של 30 אלף היה מכפיל את תערחף הבניה. עדיף להשקיע בעוד דברים
הגדלה ל 30 אלף או 25 הייתהמפוגעת בקבוצה, האצטדיון לא היה תפוסה מלאה
אם ב חמש שנים הקרובות תהיה רשימת המתנה של 15 אלף יהיה טעם לדבר על הרחבה
בנתניה לא יגיעו 10 אלף. גם לא נרוץ בצמרת.

yaron 27 בדצמבר 2015

אם אפשר להגדיל אז אתה צודק.

איציק 27 בדצמבר 2015

כל דבר אפשר להגדיל… כמעט ;) אבל עלות להגדלה לא סבירה כי אין הכנה לכך.

yaron 27 בדצמבר 2015

חחח…
אולי רועי יודע… אני מתכוון להרחבה כמו שמתכננים בפ"ת ולא לשיפוץ כמו שמתכננים בבחומפילד ואז "ש צריכה לשחק בטדי עונה שתיים.
מדברים על עונה שחונה אבל אם ב"ש לוקחים אליפות השנה, בשנה הבאה הם כבר מפסידים כסף…
בגדול 10,000 צופים = 750,000 ש"ח
גם אם נניח שיכלו להביא "רק" עוד 5000 צופים x עשרים משחקים זה 7.5 מליון לעונה…

yaron 27 בדצמבר 2015

חחח…
אולי רועי יודע… אני מתכוון להרחבה כמו שמתכננים בפ"ת ולא לשיפוץ כמו שמתכננים בבלומפילד ואז ב"ש צריכה לשחק בטדי עונה שתיים.
מדברים על עונה שחונה אבל אם ב"ש לוקחים אליפות השנה, בשנה הבאה הם כבר מפסידים כסף…
בגדול 10,000 צופים = 750,000 ש"ח
גם אם נניח שיכלו להביא "רק" עוד 5000 צופים x עשרים משחקים זה 7.5 מליון לעונה…

MOBY 27 בדצמבר 2015

כדורגל? ועוד כדורגל ישראלי שלא באצטדיון?
אני עדיין בערוץ הספורט עם הכדורסל (לא היה פה איזה ירושלמי עם מתכונים לשבת וחצילים?) והנבא.
את זה אי אפשר לראות בערוץ 33 או אחר.

אסף the kop 27 בדצמבר 2015

העלות תגולגל על הצרכן. אם היום החבילה של צ'רלטון עולה 70 ש"ח בחודש, בעונה הבאה היא כבר תעלה מעל 100 ש"ח.
אפשר רק להצטער שפרטנר לא זכו. בסך הכל יש כאן ניסיון לדחות את הקץ, הרי ברור לכולם שעתיד צריכת הספורט הוא באמצעות חיבור אינטרנטי לטלוויזיה ותשלום פר משחק.

Comments closed