ליגת שוקי ההון – פנטזיה היא דרך שיווקית רעה

הקשר בין גלעד ארדן, גיא לוי והבורסה בסין

אילולא ביבי והמופתי, הייתי חושב אתמול שגלעד ארדן הוא צופה קבוע במשחקי הפועל תל אביב כדורגל, ובעיקר במסיבות העיתונאים של גיא לוי. למי שפספס את מופע הסיט דאון קומדי של ארדן בחדשות 10 אתמול, גלעד ארדן התגאה בכך שלקח רק שבוע ללכוד את נשאת מלחם, בעוד שהאמריקאים רדפו שנים אחרי בן לאדן. לא, לא היתה כאן טעות, שכן גם אחרי שאשרת קוטלר טענה בחוצפתה שקשה להשוות בין בן לאדן ובין מלחם, ארדן חזר שוב על כך שלאמריקאים בכל זאת לקח שנים לרדוף אחר בן לאדן.

*

בעצם יש כאן את הבלבול המאפיין חברות מסוימות, וגם מאמני כדורגל רבים. כאשר גיא לוי התראיין אחרי משחקי הכדורגל של הפועל תל אביב, משחקים בהם הפועל לא כבשו שער, והפגינו יכולת ירודה למדי, גיא לוי חשב לתומו שדי באמירת משפטים סתומים על הדומיננטיות המומצאת של הפועל, כדי לשנות את המציאות שראו הצופים. ישנם מנהלי שיווק שחושבים באותה דרך. אם לדוגמה החברה הוציאה מוצר חדש אשר כל החידוש בו הוא למשל הארכת חיי הסוללה משעתיים ביום לשעתיים ודקה, הם יצמידו לשינוי הזה שמות תואר כגון Ground breaking, one of a kind ועוד. בדרך זו הם מבקשים לייצר מצב X אך משיגים את ההיפך בדיוק.

*

מה שארדן וחבריו לא כל כך מבינים הוא דבר פשוט. מנהלי שיווק טובים מוצאים דרך ליפות מעט את המציאות, לציין בה את הדברים הטובים. מנהלי שיווק טובים יודעים שלא כדאי להמציא מציאות. הם מבינים שאם ניקח מוצר פשוט, ונתאר אותו כהמצאה הגדולה ביותר מאז הגלגל, הדבר היחיד שישיגו הוא זלזול במוצר עצמו. ככל שהאמירות רחוקות יותר מהמציאות, כך הסיכוי שאנשים יתפסו את האמירות כאמינות, קטן יותר. למעשה ארדן הדגיש את העובדה הפשוטה, שכנראה לדעתו המשטרה נכשלה בגדול, על כן צריך ליצר מצג שווא המפגין הישג יוצא דופן. זה בדיוק מה שגיא לוי עשה במסיבות העיתונאים שלו לאחר המשחקים. בסופו של יום, רובנו אכן מטומטמים, אך לא במידה שארדן וגיא לוי חושבים, לא עד כדי כך.

*

השבוע הראשון של ינואר היה שבוע קשה למדי עבור מחזיקי ניירות ערך ברחבי העולם כולו. מדינה נוספת שמאמינה בדרך של גלעד ארדן וגיא לוי היא סין. אתם בוודאי זוכרים את נפילות השערים מחודש אוגוסט בשנה שעברה. ממשלת סין הרשתה רק לקנות מניות, אסרה על מכירת מניות מסוימות, וקנתה מניות רבות בשוק, על מנת לעצור את המפולת. בדרך פלא, כאשר ממשלת סין חשבה לשחרר מעט את האחיזה האימתנית בשוק ההון, ולאשר מכירה של ניירות שהוקפאו, הבורסה בין חזרה מידית לנפילות שערים אימתניות. למעשה כל שהסינים השיגו היה דחיה בריסוק, אך במעשיהם הם גם הבהירו לכל בר בי רב, שיש סיבה טובה לחשוש מפני הנעשה בסין.

משבר האשראי בסין הוא עובדה קיימת, גם אם אין לנו את כל המידע בעניין. אני בטוח לגמרי שממשלת סין תמשיך לצייר לנו תמונה אשר כל קשר בינה ובין המציאות איננו קיים, אך אין בציורים האלה כדי לשנות את המציאות. אנחנו רואים היטב את הסימנים במחירי הנפט, וכן בצניחות השערים בבורסות העולם. בסופו של יום גיא לוי יעבוד תחת אלי גוטמן, או יחזור לאולפן ערוץ 5. בסוף המציאות של קבוצת ספורט נמדדת לפי התוצאות שהשיגה, המציאות הכלכלית נמדדת לפי המתרחש במדינה, והמציאות הבטחונית מורגשת על ידי כל אחד. ניתן לאמר הכל, אך אמירות מופרכות משיגות את ההיפך הגמור מכפי שהתכוון מפריח הבלונים. בסוף יש רק אחד שיכול לאמר כל שירצה, ולא ינזק מכך, זהו ראש ממשלתנו ביבי הגדול, המייקל ג'ורדן של תחום זה (תודה אורן חכם).

 

אונס עם מקל סנוקר
האם יש סיבה לפחד ממכבי תל אביב לאור החתמת מקל?

52 Comments

-גיסנו- 10 בינואר 2016

ארדן באמת אמר את זה?!

גיל שלי 10 בינואר 2016

ראיתי חדשות ערוץ 10 אתמול, אתה מוזמן לראות בעצמך

-גיסנו- 10 בינואר 2016

נו שוין, ואני עוד חשבתי שיש בו שמץ של שפיות ליד חזן וזוהר. כנראה שטעיתי.

רועי 10 בינואר 2016

כמובן שמשפט אחד פוסל את הבן אדם.

-גיסנו- 10 בינואר 2016

כשהאיש שאחראי על תפקוד המשטרה אומר בתוך פחות מ 3 דקות גם "אני חושב שזה דבר מאוד סביר והגיוני שפושעים ורוצחים מצליחים להימלט במשך זמן מסוים" (בזמן שהמחבל עוד לא נתפס וחוסל) וגם, בתשובה לשאלה אם הוא רוצה עזרה מהתקשורת בעבודת המשטרה הוא עונה "חס וחלילה, אני ממש לא רוצה, אבל מצד שני אני גם לא כל כך רוצה ביקורת" – אז מצטער אבל לא, הוא לא שפוי.

ירוק 10 בינואר 2016

כמובן שלא נשמע ממך ביקורת על דבריו, אלא בכי על זה ש"פוסלים" אותו בשמאל הרשע וההזוי. איפה בדיוק גיל "פסל" אותו אגב?

עופר כהן 10 בינואר 2016

שר ביזיון! ועוד רצה תיקים יותר רציניים ההזיה עם הג'ל…

Lord Anthony 10 בינואר 2016

זה לא כדי כך מופרך, גם במחוזותינו היו אנשים שרדפו אחריהם מספר שנים לא מבוטל.
ההשוואה אולי לא הכי מוצלחת, אבל זה לא אומר שהיא לא נכונה ביסודה.

no propaganda 10 בינואר 2016

השאלה היא האם ארדן באמת טועה כשהוא אומר את זה או היום תוכל לשמוע בדיונים בחוגים מסוימים דברים כמו "אבל מה את בן לאדן לקח איזה מיליון שנה לתפוס, תאכלס אנחנו יותר טובים".
אל תשכח שאתה לא מייצג אדם ממוצע באוכלוסיה.

אדם בן דוד 10 בינואר 2016

מה ההשפעה של ההתמוטטות המסתמנת בבורסה של סין על:
1. הכלכלה האמריקאית (בהתחשב בכמות האג"ח העצומה שהסינים מחזיקים )?
2. על הכלכלה הישראלית -בעיקר בהתחשב בבעלות סינית על חברות ביטוח, תנובה והכספים הסינים הרבים בשוק שלנו?
3. אני אישית לא מאמין שבאמת לקח שבוע לתפוס אותו. אבל זה אני.

matipool 10 בינואר 2016

הסבר , פרט ונמק את סעיף 3 .
ידעו איפה הוא וחיכו בכוונה ? הפוך על הפוך ?

סמובר 10 בינואר 2016

כן, זה אפילו נשמע הגיוני. מהרגע שיודעים איפה הוא, שמים עליו מעקב 24/7 בניסיון לראות האם יש מפעילים, סייענים, משתפ"ים וכד'. זו אגב צורת עבודה מאוד אופיינית לשב"כ ודי מתחברת למפכ"ל החדש

גיל שלי 10 בינואר 2016

בהתחלה זה בדיוק מה שאמרו בערוץ 10, כלומר שכך נהגו

אדם בן דוד 11 בינואר 2016

הכוונה שלי שכמו ש"לקח" שבועיים להתחיל לחפש את שלושת החטופים באזור בו הכי סביר שימצאו את גופתיהם (וזה קרה רק כי החבר'ה מהבית ספר שדה החלו לחפש עצמאית) ובזמן הזה הפכו בתים בחברון ורמאללה וכלאו אנשי חמאס, כך גם לא יפתיע לדעת שמיום ראשון ידעו איפה הוא וניצלו את הזמן להפוך דירות של ערבים ברמת אביב, להפוך בתים בערה ולעודד דה לגיטימציה.

גיל שלי 10 בינואר 2016

הבעיה היא לא הבורסה בסין, הבורסה בסין לא משפיעה על כלום מבחינה כלכלית. הבעיה האמיתית היא שכנראה יש משהו רציני בסין, משהו שהממשלה מתקשה להכיל. אני הייתי מהמר על משבר אשראי רציני שם, ומשבר רציני בסין ישפיע על כל העולם, גם על ארצות הברית. זה משפיע בהפצת דפלציה, משפיע בקריסת מחירים ועוד

Amir A 10 בינואר 2016

או ששרי הממשלה מטומטמים גדולים או שהם חושבים שציבור הבוחרים שלהם מטומטמים גדולים.

סמובר 10 בינואר 2016

השני

עופר כהן 10 בינואר 2016

שניהם, הרי הציבור ממשיך לשלם לא? אז הציבור מטומטם. הם מטומטמים כי המדינה נראית כפי שהיא נראית, ומצטער על הקלישאתיות אבל זה פשוט נכון.

-גיסנו- 10 בינואר 2016

הם לא חושבים, הם יודעים ומתנהגים בהתאם.
וזה מביא להם קולות אז מה אכפת להם.
הרי הבושה והאחריות האישית כבר מזמן עברו מן העולם.

סער 10 בינואר 2016

אי אפשר גם וגם?

יניר 10 בינואר 2016

בסין להבדיל מארה"ב למשל, נפילת הבורסה משמעותה חשש לנפילת המשטר.
הוסף את העובדה שחוקי המשחק נקבעים על ידי השלטון וקבל התערבות ממשלתית. כך יקרה גם הפעם וכנראה בקרוב.
גלעד ארדן ( להבדיל מגיא לוי ) יודע שלא ניתן לשקר לכל הציבור כל הזמן אבל ניתן לשקר לחלקו כמה זמן שתרצה. וזה מה שהוא עושה. למרות כותרות בעיתונים היום על חדלון המשטרה , מעט אזרחים , להערכתי, חשים כך

אמיתי 10 בינואר 2016

לא ראיתי כותרת אחת על כישלון…הספין עבד

נולי 10 בינואר 2016

ביבי וחבריו משמיעים לציבור בוחריהם ההולך וגדל את מה שהוא רוצה לשמוע.
מה הקשר למציאות?
מה זו בכלל מציאות? הכל הרי פרשנות :)

צור שפי 10 בינואר 2016

ברור שההשוואה לבן לאדן מופרכת. יחד עם זה, כמי שאיננו מומחה לבטחון קשה לי לקבוע אם שבוע עד ללכידת הרוצח זה מעט או הרבה. יש המון ״רעש״ שמלווה את כל הפעילות ומקשה על קביעת דעה לגופו של נושא ונטולת הקשר פוליטי.

גיל שלי 10 בינואר 2016

זה העניין בדיוק. אם אתה חושב שזה בסדר שלקח שבוע, למה להשוות השוואה מופרכת מעצמה לתפיסת בן לאדן, על זה בדיוק הפוסט. ממש לא חשוב אם שבוע זה טוב או לא.

Amir A 10 בינואר 2016

למה להשוות? כי הדיון האם שבוע זה טוב או לא הוא דיון טכני מעיקרו שלא גורם לאף אחד להרגיש טוב (או רע עם עצמו). אבל אנחנו יותר טובים מהאמריקאים (או מה שבדור שלי קראו לו "העגבניות שלנו הכי טעימות בעולם"), את זה כבר אפשר למכור.

אורן המקורי אסלי אורגינלי מספר 1 10 בינואר 2016

גיל,
אתה יודע שלאנשים יש את הנטייה לייפות את המציאות.לגיא לוי ולארדן אתה יכול להוסיף גם אמירות מסויימות כמו:"סביר שראיקוביץ יימכר בסכום לא פחות מזה שנקנה(מהליגה הישראלית".גם איווניר ייפה את המציאות בקמפיין ליגת האלופות שלכם.
גם אני מייפה.

גיל שלי 10 בינואר 2016

ההבדל הוא בין ליפות את המציאות ולהתנתק ממנה

אורן המקורי אסלי אורגינלי מספר 1 10 בינואר 2016

מכבי תקבל שלוש מליון יורו על ראיקוביץ(ושוב,מהליגה הישראלית) וכל דבורי הרף התקדמות ממשחק למשחק בקמפיין ליגת האלופות,זה לא ניתוק?
זה ניתוק של אוהד(טבעי לגמרי),כמו ניתוק של מאמן שמנסה לאחוז בתפקיד(טבעי לגמרי),לגבי הניתוק של ארדן(גם מנסה לברוח למחוז נח אם כי חסר הגיון).

yaron 11 בינואר 2016

מכבי תקבל יותר משלושה מיליון, הרבה יותר, אבל זאת בכלל לא הנקודה, מה שחשוב זה שמכבי הביאה אחלה שוער לחמש שנים.
כולם עסוקים בלדאוג לארנק של גולדהר במקום לשאול את השאלה היחידה המתבקשת – האם מכבי הביאה שוער טוב לשנים הבאות או לא.

אורן 11 בינואר 2016

הרבה יותר משלושה מליון…. וגיא לוי הוא מנותק..
נראה לי שההגדרה הזו היא חוסר מודעות.

אורן 11 בינואר 2016

סה"כ נראה כמו דגם משודרג של לירן שטרואבר-שלצד עצירות מרהיבות חוטף שערים מביכים.
אולי בעתיד הוא יהיה שוער ענק,כרגע הוא שטראובר משודרג(שזה גם סבבה)

אורן המקורי אסלי אורגינלי מספר 1 10 בינואר 2016

דבורי-דברי.וזה היתה אמורה להיות תגובה לגיל.

גיא זהר 10 בינואר 2016

אבל כמו שאמר המנטור שלו בנושא הקלטת הלוהטת: "זו לא השאלה". הרי ברור שעניין תאונות הדרכים חשוב יותר

Amir A 10 בינואר 2016

מדהים איך גם וואינט וגם וואלה פתאום מעלים לידיעה הראשית כתבות על יחידות צבא/שב"כ/משטרה שעסוקות בלחימה במחבלים. פתאום אפשר לחשוף יחידה סודית של השב"כ ופתאום אפשר לחשוף את הפעילות של גדוד ניצן. אני יכול להבין איך "חדשות" כאלו משרתות את הממשל בכך שהן מסיטות את השיח מהדיון האפשרי בכשלון שהתרחש במקרה הנוכחי לשלב ה"כולם לעבור לדום כי מדברים על ביטחון". מה שאני לא מבין זה מה האינטרס של גופי התקשורת לקחת חלק בדבר הבזוי הזה?

אביאל 10 בינואר 2016

בטחון שווה רייטינג, בטח דברים מסווגים וזה לא רק עניין ישראלי.

Amir_A 10 בינואר 2016

זה ברור. השאלה היא מדוע גופי התקשורת לוקחים חלק בסימום הציבור במקום למלא את תפקידם? האם כבר לא נשארה תקשורת אמיתית?

אריאל גרייזס 10 בינואר 2016

לא.

אמיתי 10 בינואר 2016

נישארה. אבל אלה רק איים בים של ביוב. יש גם אי או שניים כאלה בביביתון

אביאל 10 בינואר 2016

אמיר – היתה פעם אחת כזאת ? זה תמיד נראה כי בעבר היו אידאלים, אבל העניין הוא אחר לגמרי, בעבר המידע שלנו, הציבור, היה מוגבל הרבה יותר ולכן נראה לנו שפעלו אחרת, אבל סביר להניח שפעלו באותה צורה פחות או יותר – העניין הוא החשיפה, חשיפה שמתבצעת בדיוק כמו הדיון כאן, שלא יכל להתקיים לפני כמה שנים – איפה יכלת לשאול שאלה כזאת לפני האינטרנט ? אולי מעט אצל העיתון המתחרה או באקדמיה.

Amir A 10 בינואר 2016

כן, אתה כנראה צודק.

Eyal 11 בינואר 2016

לגבי מה שרשמת למעלה אני ממש לא חושב שהמשטרה נכשלה פה בשום צורה. הגיע ערבי ישראלי מתוך המדינה בתוך מקום שלא נהוג להפעיל בו מודיעין על בסיס קבוע ובגלל זה טבעי שיהיה יותר קשה לתפוס אותו. תוסיף לזה את העובדה שאנחנו בתוך גל פיגועים מה שאומר שכולם עובדים מסביב לשעון (ולא גייסו פתאום עוד אלפי אנשים לחזק את השורות) ונוצר מצב שמחבל הצליח להסתתר שבוע עד שמצאו אותו בפינה בערערה. כישלון גדול לא היה פה אלא מצב חדש שממנו לומדים ובודקים שהוא לא יקרה שוב ויותר מזה בתכלס אי אפשר לבקש מהמשטרה שלך

יוסי מהאבטיחים 10 בינואר 2016

75% ממשחקי הווילד קארד מאחורינו.
בעעעעע, איזה גועל.
זהו, הייתי חייב לפרוק.

NoOne 11 בינואר 2016

אם היו שמים לארון רוג'רס 5 קונוסים לפניו הם היו מגינים עליו יותר טוב מהזוועה הזאת שנקראת OL
מה זה הדבר הזה שמשחק LT , טאקל שנכנע בכזאת קלות לבול ראש צריך לחתוך אותו מייד על המגרש

יוסי מהאבטיחים 11 בינואר 2016

ליבי ליבי עם רוג'רס.
הוא חסר חשק לחלוטין העונה בגלל זה.

רן 11 בינואר 2016

ושוב עם הגב לקיר הוא באלמנט שלו.

אדם בן דוד 11 בינואר 2016

את זה היית חייב לפרוק?
ומה עם זה שרקס הביא את האח שלו אלינו????
אלוהים שישמור האח הפחות מוכשר של משפחת ראיין.
מאז האחים הרשליקוביץ והגולים העצמאיים בדרבי לא הרגשתי ככה.

S&M 11 בינואר 2016

גיל, אתה מוכן להסביר מהו בדיוק משבר האשראי בסין?
לא מבין בזה כלום. אם יש משבר בסין, זה ימוטט עסקים בישראל? הרי תנובה נרכשה ע"י הסינים, וגם ים המלח נמכר/בדרך לסין.
ויש עוד, כי הם קונים עסקים בכל העולם.
מה זה אומר, שהיה להם כסף זול אז הם קנו, ועכשיו הבועה התנפצה והכל יפול?

גיל שלי 11 בינואר 2016

אנחנו חשים את משבר האשראי בסין כבר יותר משנה. הבסיס פשוט. ב2008 העולם נכנס למשבר אשראי אמריקאי, אחד הכלים שעזרו לעולם לעבור את המשבר בצורה לא קשה מדי, היתה בועת אשראי סינית. הסינים דאגו להזרים אשראי מאוד זול לחברות מקורבות לשלטון, אלה בתורם קנו המון סחורות, בנו הרבה בתים, סללו כבישים, והניפו על כתפיהם את הכלכלות המתפתחות.
העניין הוא שכאשר אתה אוגר סחורות כמו נפט, מתכות ועוד, אבל אין לך שימוש בהן, השווי שלהן יורד, ואז קשה להחזיר את האשראי.
זה בדיוק מה שקורה, אתה רואה את זה מצוין במחיר הנפט, וגם במחיר של המתכות והזהב.
דווקא על תנובה למשל זה לא באמת משפיע, גם אם הבעלים שלך פושט רגל, זה לא משנה כלום לפעילות שלך. בסין בכל מקרה, הם יודעים לשמור על מי שצריך, והמשבר הוא לא עד כדי כך עמוק עד כדי קריסת החברות המקורבות לשלטון, או סין עצמה.
כלומר, הדרך שבה אנו מרגישים עכשיו היא הדרך שתמשיך, ירידות שערים בבורסות, קשיים אדירים לכלכלות מתפתחות, יצוא דפלציה מסין

אסף the kop 11 בינואר 2016

לגבי ביבי והמופתי.
מה שביבי אמר אלה כמובן שטויות. הנאצי הגדול לא היה צריך את הנאצי הקטן בכדי לתכנן וליישם את רצח העם היהודי.
יחד עם זאת, עשרות אלפים שבכלל לא ידעו מי זה המופתי ואת הקדר שלו לאוייב הפלסטינאי למדו להכיר את הדמות ולהבין שגם הפלסטינאיים הם אחרי הכל סוג של נאצים. נאצים קטנים ומוחלשים אמנם, אבל נאצים.

אלון 11 בינואר 2016

איזה גודל וחוזק הם הנאצים האיראנים?

Comments closed