ליגת שוקי ההון – הכל או כלום

הייתי מצפה מעיתונאי רציני לא להסתפק בזעקות שבר של מי שמתנגד, אלא לחקור מה היא ההצעה החלופית של אותו צעקן

צפיתי אתמול בחדשות ערוץ 10. אבי עמית (המפצח) יוצא לחקור את הפשע הנורא שמעוללים לפנסיה שלנו. האוצר החליט בצעד (הגיוני מאוד) לשנות את הדרך בה המדינה מחלקת מתנות לחסכון הפנסיוני שלנו. עד כה, קרנות הפנסיה קיבלו את האפשרות להקצות כ30% מהכספים המגיעים אליהם מכל חוסך פנסיוני (הכוונה לגובה הפנסיה עד תקרה מסוימת), להשקעה באג"ח מיועדת של ממשלת ישראל. אג"ח זה נושא תשואה צמודה בתוספת 4.65%. מדינת ישראל יכולה לגייס כיום אג"ח צמוד בריביות הקרובות הרבה יותר לאפס, כלומר יש כאן מתנה של הממשלה המשולמת מתוך כספי המסים שלנו, לחוסכים.

יתרה מכך, מי שמרוויח קרוב יותר לתקרה (כלומר מי שמרוויח יותר) מקבל מתנה גבוהה יותר ממי שמרוויח מעט.

*

האוצר מציע לשנות את הרכב מקבלי המתנה. הטענה היא כדלהלן – החוסכים הקרובים יותר לגיל היציאה לפנסיה זקוקים לחסכון תנודתי פחות מהחוסכים הצעירים. לכן, נחלק את המתנה כך שחוסכים שעברו את גיל 50 יקבלו יותר מהמתנה, כלומר קרנות הפנסיה שלהם יוכלו להשקיע יותר אחוזים מכל שקל בחסכון באג"ח המיועד, והצעירים לא יקבלו כלל מהמתנה.

*

שר הרווחה חיים כץ מתרעם מאוד על החלטת האוצר. הוא מרואיין לערוץ 10 ומיד הוא מאיים. ההחלטה של האוצר "מפקירה" את כספי הפנסיה של החוסכים הצעירים לחסדי השוק. אין להם שום בטחון, יכול להיות שהם חוסכים לפנסיה שמונה שנות עבודה, והכל ירד לטמיון. במקום שווי פנסיוני של 5,000 ש"ח לחודש, הכסף של החוסך ימחק. המראיין יושב מולו ומהנהן, אושרת קוטלר בהכנה לכתבה מבכה את מר גורלם של החוסכים הפנסיוניים.

יש רק בעיה אחת קטנה עם טענות מסוג זה. ראשית, נכון, אין שום דבר בטוח בחיים. אגב, אם ממשלת ישראל תחליט להחזיר את הפנסיה התקציבית לכל החוסכים על חשבון הפנסיה הצוברת, הסיכון של החוסכים לא רק שלא יקטן, הוא יגדל בהרבה, שכן במצב כזה הסיכון הוא שממשלת ישראל תגיע למצב שבו לא תוכל לכבד את הבטחותיה הפנסיוניות, ואז בהחלטת ממשלה, ההבטחות הפנסיוניות יקוצצו מחוסר ברירה, ובסכין קצבים גסה.

אבל מה לעשות, הרבה יותר קל לאיים על הציבור בעוולות שוקי ההון, מלהבין את מדיניות משרד האוצר.

נשאלת השאלה, למה דווקא השר חיים כץ בוחר לאיים על החוסכים? התשובה היא כמובן אחת, אינטרסים. בדיוק כמו שאנו רואים התנגדות לקרן ברירת המחדל שמציעה דורית סלינג'ר, הצעה שזוכה למרבה הפלא להתנגדות מההסתדרות, אלה שאמורים לדאוג לעובדים המשתכרים שכר נמוך גם אם הם לא מאוגדים בהסתדרות (רגע, תנו לי בבקשה להתאושש מהבדיחה שכתבתי כאן, אחזור לכתוב עוד כמה דקות).

קרנות הפנסיה זוכות גם הן להנות מהמתנה שמעניקה הממשלה. מסיבה לא ממש ברורה, קרנות הפנסיה זוכות לא רק ליתרון תחרותי אדיר על קופות הגמל שלא זכאיות לאג"ח מיועדות, אלא גם גוזרות דמי ניהול על המתנה הממשלתית (זו שמגיעה מהמיסים שלנו כזכור). משום מה ישנם חברי כנסת רבים שמתנגדים להצעות העלולות לפגוע בהכנסות של גופים גדולים.

*

זה נורא מעניין שמצד אחד כולם זועקים נגד הפנסיה התקציבית של אנשי צבא הקבע, של השופטים וכיוצא באלה, ומצד שני כאשר מדברים על הפנסיה הצוברת וההחלטה להקטין את הסיכון של התיק ככל שהחוסך מבוגר יותר, פתאום אנו זוכים לשמוע את אלה שצועקים ששוקי ההון זה מקום נורא מסוכן, אולי כדאי להחזיר את כולם לפנסיה תקציבית.

הגיע הזמן שגם כתבים אשר אינם מומחים בכלכלה יבינו הגיון פשוט. הברירה היא בין חלופות קיימות, אין די בלהסביר מה כל כך נורא בהצעה מסוימת, יש לדרוש מהמרואיין הזועק זעקות שבר, להציע חלופה טובה יותר.

למה הדבר דומה? אתם זוכרים את זעקות השבר שליוו את ג'ורדי בינואר? מדוע הוא הביא שחקנים חלשים בחלון? המבקרים רק צעקו על כך שג'ורדי היה יכול להצליח יותר, הם לא הסבירו את מי ג'ורדי היה צריך להחתים. אגב, לאחר קצת יותר מחודש, נדמה לי שאפשר כבר לקבוע שהחלון של ג'ורדי היה מאוד מאוד מוצלח, אבל עדיין כולם הסתפקו בצעקות בזמנו.

 

די עם זה כבר
תל אביב אדומה קצת יותר הבוקר

77 Comments

קפטן קוקי 6 במרץ 2016

מאיר עיניים, כל פעם מחדש!

ניב 6 במרץ 2016

מעניין, תודה.

Karim the dream 6 במרץ 2016

10/10

מאיר (חדש בשכונה) 6 במרץ 2016

גיל, הצעתך לשאול את המרואיינים מה הצעתם אכן מיושמת בשטח אבל אז מתחילים הגמגומים ובדרך כלל בכך, פחות או יותר נגמר הראיון…זהו לצערנו המצב בכל תחום בחיינו.

איציק 6 במרץ 2016

למה? שידור גמגום של שרים או "מומחים אחרים" יכול להיות שוס רציני ביותר. זה הרגע שבו הבורות נראת הכי טוב. השאלה האם המראיין יודע מה לשאול, והאם הוא רוצה לשאול שאלות אלו. הרי הוא רוצה שהשר או המומחוי יבוא להתראיין גם בפעם הבאה.

-גיסנו- 6 במרץ 2016

האם זה משנה? ברגע שמתחיל הגמגום כל מה שעושים זה לתקוף את המתנחלים/סמולנים/תלאביבים וכולם מיד שוכחים מה אמרת 10 שניות מוקדם יותר :/

קשקשן בקומקום 6 במרץ 2016

מסכים לגמרי. אבל יש גם עניין שגודל המתנה הכללי (הכסף שהמדינה מבטיחה) ייקטן עם השנים, ושיש איזה מצב שבגלל זה היום הצעירים יסבסדו את המבוגרים. לא? גם על זה דיברו, אם הבנתי נכון (מצד שני כשזה נוגע לפנסיה אני לא מבין כלום)

גיל שלי 6 במרץ 2016

אגב, אני בעד ביטול המתנה בכלל. הפתרון העדיף שאני הייתי מציע הוא במקום המתנה לחוסך, להקצות את הכסף באמצעות תשלומי ביטוח לאומי לפנסיונרים ישירות. בכל מקרה, גם אם המתנה תקטן, עדיף להתייחס לזה ולא לאיים באובדן כל הכספים

מתן גילור 6 במרץ 2016

היתרון לתת את זה לחוסכים ולא דרך קצבאות זקנה הוא שאתה מתגמל הון לבן ולא הון שחור. לא אומר שאין מקום לשינויים, אבל לגמרי מבין למה רוצים לתת לאדם שכל חייו דיווח על הכנסתו ולא למי שלא דיווח.

גיל שלי 6 במרץ 2016

מסכים, אך בעיניי זה מעוות לתת מתנה גדולה יותר למי שמרוויח יותר, בדרך כלל כאשר המדינה מחלקת כסף הוא אמור לצמצם את הפערים, לא להרחיב אותם. אפשר לעשות משהו כמו בארצות הברית, אתה זכאי לכסף רק אם שלמת בטוח לאומי במשך X שנים על עבודה למשל.

איציק 6 במרץ 2016

סליחה על הבורות, על מה עוד משלמים ביוח לאומי פרט לעבודה? גימלאים לא משלמים, מובטלים נדמה לי גם לא.

גיל שלי 6 במרץ 2016

בעקרון ביטוח לאומי חייבים לשלם גם אם לא עובדים בכלל.

איציק 6 במרץ 2016

ממה? מאיזה תקציב?

גיל שלי 6 במרץ 2016

החובה לשלם קיימת, לא זוכר את הפרטים

Havlicek stole the ball 6 במרץ 2016

נכון לשנת 2013 (אולי עלה קצת), אזרח שלא עובד מחוייב לשלם 156 שקלים. כלומר, אם אתה חייל משוחרר שלקח לו חודשיים למצוא עבודה, עבד שנה ואז טייל 9 חודשים (נניח אני), חזר ואחרי חודש מצא עבודה, מחזיק כעת בחוב לביטוח לאומי של של 156*12=1872 שקלים. איזה יופי!

אמיתי 6 במרץ 2016

מכיר קוזה נוסטרה? אז זה זה

oded 6 במרץ 2016

פעם היה שנה פטור, ביטלו את זה?

אלי 6 במרץ 2016

אני חושב שנשים פטורות מתשלום ביטוח לאומי כאשר הן לא עובדות.
ששאלתי בביטוח לאומי למה, אז אמרו לי שזה בגלל שהן לא עושות מילואים…
נשבע לכם!

ניק 7 במרץ 2016

גם עצמאי מחוייב לביטוח לאומי

איציק 6 במרץ 2016

האם זה רק אני או שבאמת כל הפוסט על הפנסיה היה המשל כדי להאדיר את הנימשל של ג'ורדי :-)
לעניינינו, עד כמה שאני מבין בהסתכלות ערוכת טווח של עשרות שנים (כמו שיש בחיסכון הפנסיוני) כנראה הרווחים מהבורסה גדולים מההפסדים. יש פה כמה אבלים, כגון עולים חדשים שמגיעים בגיל 45 פחות או יותר ורק מתחילים לחסוך מאפס. להם אין זמן של עשרות שנים. נםילה של הבורסה יכולה להשאיר אותם בלי פנסייה. דבר נוסף, בראיה לעוד 20 שנה יכול להיות שההנחה שלאורך זמן הבורסה עולה לא תהייה נכונה ועדיף לנסות לשמור פחות או יותר על ערך הכסף (סולידיות) מאשר לסמוך על רווחי בורסה, ומה אז. הייתי מצפה שהממשלה תתן רשת ביטחון, כלומר המצב הנוכחי עם התנייה שאם רווחי הבורסה ל-X זמן נמוכים מ-Y המדינה משלימה ל-Y. כמו שמדינה יודעת לקנות או למכור דולרים כדי לשמור על המטבע כשהיא רוצה, שגם תתן מרצונה הגנה בסיסית לכספי הפנסיה.

גיל שלי 6 במרץ 2016

יש נוסחה מסוימת לחסכון פנסיוני. הרעיון מאחוריה הוא שככל שאתה צעיר יותר, אמור להיות יותר כסף במניות ופחות באג"ח, וככל שתתבגר, התיק אמור לצבור יותר אג"ח על חשבון המניות. אם ינהלו כך את החסכון, ברגע שתתחיל לחסוך בגיל 45, הסיכון האינהרנטי בתיק שלך אמור להיות מופחת, ומאידך גם הסיכוי לתשואה גבוהה יותר יצנח.
בישראל אם יש בעיה, היא הפוכה. המון שנים היה יותר מדי כסף בסוגים שונים של אג"חים, ופחות מדי כסף במניות. בעיה נוספת מבחינתי היא ריכוז ההשקעה באג"חים בישראל, ריכוז שלא נבע באמת מחשיבה על האינטרס של החוסך.

מתן גילור 6 במרץ 2016

איציק, החיסכון הפנסיוני שלי יושב על המודל הצ'לאני (כרגע ברמת סיכון הכי גבוהה, אבל מניח שאפחית עם השנים, כלומר אגביר את האפקט של המודל). אתה מוזמן לקרוא על זה ולהבין על מה גיל מדבר.

איציק 6 במרץ 2016

דווקא מזה המודל הצ'יליאני אני מכיר במגבלות הבנתי בכלכלה. אני לא הבנתי מהכתבה אתמול שעל זה מדובר.
לי זה לא כל-כך משנה כנראה כי אני בתקציבית ואומרים לי שב בשקט ואל תיגע, אתה מיחידי סגולה. כיוון שאני בור בזה ופחדן, אז אני יושב בשקט ולא נוגע.

אדם בן דוד 7 במרץ 2016

אל תיגע זאת עצה טובה.
תקציבית זה הכי טוב שתוכל לקבל.

Amir A 6 במרץ 2016

אני רק רוצה לצטט את חיים כץ מראיון שהתפרסם בכלכליסט ב-25 לפברואר:

"המזל שלכם, לא נעים לי להגיד, זה שבדור שלכם היה אחד שקראו לו חיים כץ. ההורים שלכם צריכים בכל בוקר ללכת לבית הכנסת להגיד 'הגומל' שהייתי פה ושמרתי לכם על הפנסיה שלכם. אני לא מדבר על עובדי התעשייה האווירית, אלא על כל העובדים בישראל. אני קבעתי את נוסחאות החישוב של הפנסיות, אני הייתי שם וקבעתי הכל בפנסיה של מדינת ישראל. "

איציק 6 במרץ 2016

זה מה שקורה כשהולכים יותר מידי לבית הכנסת במקום לעשות עבודה כמו שצריך.

אדם בן דוד 7 במרץ 2016

הוא אולי נשמע שחצן אבל אם תרחרח קצת תבין שהוא צודק.
מתוקף תפקידו בוועד של תעשיה האווירית הוא עסק רבות בנושא של הפנסיה.
בניגוד לכל מיני פונקציונרים בהסתדרות, הוא באמת סוציאליסט ובאמת דאג תמיד לרווחת העובד.
מעבר לחלק שלו בפתרון משבר הקרנות הותיקות, יש לו חלק גדול בהמעטת הגזרות שנחתו על החוסכים הודות לביבי.
זה לא מקרה שהוא מאוד מקורב לשלי יחימוביץ.
הוא ימני מאוד בגזרה המדינית ולכן ליכודניק אבל חברתית הוא שמאל.

אני חושב שהמודל הצ'ילאני הוא הגיוני. ומסכים בעקרון עם גיל לגבי אופן חלוקת הזכאות לאג"ח מיועד, אבל אני חושב שהגישה של כץ נובעת מהנסיון הארוך שלו בתחום-
מה שאפשר לקחת לוקחים. אחר כך הפריץ או הכלב ימותו.
זה דווקא נחמד שיש מי שדואג לסקטור של אנשים עובדים ולא רק למתנחלים, חרדים ומה שזה לא יהיה שליברמן הזרים אליו כספים.

yaron 7 במרץ 2016

קרוב משפחה שלי מכיר אותו היטב לאחר שנאלצו להגיע לוועדת העבודה בראשותו ויכול להעיד שהוא היה סופר עינייני ובאמת דאג לרווחת העובדים ועזר למנוע עוול גדול שנעשה להם.

איציק 7 במרץ 2016

בא נניח שאתה צודק, למה לשלוח אנשים לבית הכנסת, אין מקומות מועילים יותר לנצל את זמנם של אנשים?

yaron 6 במרץ 2016

גיל האשמת את חיים כץ באינטרסנטיות, מן הראוי שתפרט.
אתה מאשים את המתנגדים בשטחיות אבל הנושא מאוד מורכב ובהחלט יש סכנה בהקצאת כל או רוב כספי הפנסיה להשקעה במניות. ככה זה בימינו, עוולה אחת מובילה לשניה ולשךישית (ריביות אפס והדפסת כסף משולחת רסן).
הייתי מקבל (אולי) את הצעתך אם הכסף היה ניתן לניהול מלא ע"י החוסכים.

גיל שלי 6 במרץ 2016

ראשית, אני מסכים איתך, חייבים לפתוח מסלול לאנשים המעוניינים לנהל את כספם בעצמם.
איפה קראת אצלי המלצה להפנות את כל הכסף להשקעה במניות בפוסט? תקרא את התגובה שלי לאיציק, שם נמצאת דעתי לגבי איך נכון לנהל את תמהיל החסכון לפנסיה.
נדמה לי שדי אם אציין שחיים כץ וההסתדרות מביעים עמדות זהות, ואז תבין מה האינטרס האמיתי של חיים כץ.

yaron 7 במרץ 2016

אתה מתלונן על כתבה שטחית בערוץ 10 ומצד שני טוען שכץ אינטרסנט רק בגלל שהוא מביע עמדות זהות להסתדרות. זה לא שטחי?
האוצר טוב, ההסתדרות רע, בזה זה מסתכם?

גיל שלי 7 במרץ 2016

קראת אותי מספיק כדי לדעת שאני לא ממש האיש שאצלו תמיד האוצר זה טוב. בנוסף כתבתי כבר פוסט למה הרעיון שעומד מאחורי ההסתדרות הוא נכון. מה לעשות, הדרך שבה ההסתדרות נוהגת לפחות מאז ימי עופר עיני היא לא באמת דאגה לעובדים החלשים, אלא אך ורק דאגה לעובדים בועדים הגדולים.

yaron 7 במרץ 2016

"נדמה לי שדי אם אציין שחיים כץ וההסתדרות מביעים עמדות זהות, ואז תבין מה האינטרס האמיתי של חיים כץ"
מצטער גיל, זאת שטחיות. בייחוד בפוסט שעוסק בתקשורת שטחית…

גיל שלי 7 במרץ 2016

אז זה בסדר, צר לשנינו. זכותך לחשוב שזו שטחיות, אך אני לא מתכוון לפרט יותר ממה שצריך.

אדם בן דוד 7 במרץ 2016

איזה אינטרס יש לחיים כץ?
יש לו כוח אלקטורלי מובטח ממילא בפרמייריז (ביבי היה מעיף אותו לו היה תלוי בו).
אין לו ג'וב שמחכה לו אחרי (הוא בן שבעים כמעט)
האינטרס שלו הוא מימוש האידיאולגיה הסוציאליסטית שלו.
אתה יכול להסכים איתה או לא- אבל זה יותר מלגיטימי שח"כ ינסה לממש את האידיאולוגיה שלו.
זה נדיר מדי בכנסת (גם המימוש וגם החלק של אידיאולוגיה בכלל)
הוא חבר הכנסת הכי חברתי בעשר שנים האחרונות. גם בתחומים שאינם דאגה לוועדים הגדולים כמו העלאת שכר המינימום או תנאי העסקת עובדי קבלן.

גיל שלי 7 במרץ 2016

תסביר לי את ההתנגדות לקרן ברירת המחדל שהציעה סלינג'ר כהגנה על החלשים הלא מאוגדים שנדפקים? ואם מדובר על סוציאליסט טהור, איך האין אינטרסים שלו מסתדרים עם העמדה שלו בכל הקשור למתווה הגז?

אדם בן דוד 10 במרץ 2016

לגבי הקרן ברירת מחדל- לא יודע מה עמדתו
לגבי המודל הצ'ילאני- הטענה שלך לכאורה הגיונית- לשאול מה האלטרנטיבה וכו
להבנתי היחס של כץ לעובדים דומה ליחס של בנט למתנחלים- הוא רוצה שיקבלו כמה שיותר.
זה לא ממלכתי, זה לא רואה את התמונה הגדולה – אבל זה מעשי ומחובר לכלכלה הישראלית.
לגבי מתווה הגז- ממה שקראתי הוא מושקע במניות שלהם משנות השמונים או משהו כזה. הוא הצהיר על כך מראש (הממ…כחלון) והוא אף מיודד עם קובי מיימון. וגם על כך הצהיר מראש.
וזה באמת לצערנו- כי אחרת הוא האופזיציה הלוחמנית ביותר כנגד המתווה.
אני ממליץ לך בחום לקרוא קצת על האיש ופעלו, הוא אחד מהפולטיקאים הגרועים ביותר ביחסי ציבור. ואחד מחברי הכנסת הפעילים ביותר בתחום החברתי והמגדרי.
יש סיבה בגללה עובדי התעשיה האוירית תומכים בו בכאלה מספרים- וזה ממש לא "איום על מקום העבודה שלהם".

yaron 7 במרץ 2016

קרוב משפחה שלי מכיר אותו היטב לאחר שנאלצו להגיע לוועדת העבודה בכנסת שהוא עמד בראשה והוא יכול להעיד שהוא היה סופר ענייני, דאג קודם כל לעובדים ועזר למנוע עוולה מאוד גדולה.
קרוב משפחתי איש שמאל, כץ איש ליכוד ובכל זאת הוא זכה ממנו לתשבוחות לא אופייניות.

אמיתי 6 במרץ 2016

לא מבין הכל לעומק ולא קראתי על הנושא מספיק. על פניו אתה צודק.
רק דבר קטן לדעתי הם לא מדברים על האלטרנטיבה כי הם מעוניינים
בסטטוס קוו. הרבה אנשים שמרוויחים הרבה כסף במצב הקיים יצטרכו
להתחיל לחסוך..הדבר האחרון שהם רוצים זה שנבין מה היה עד עכשיו

שמעון כסאח 6 במרץ 2016

רעיון נאה של משרד האוצר.

ככל שעובר בזמן מתחזקת אצלי מסקנה שקרנות הפנסיה הן הפירמידה הגדולה בהיסטוריה, בארצות אשר פריון הילודה בהן שלילי(יפן, איטליה, גרמניה וכו') הפתיל כבר הוצת.

ניק 7 במרץ 2016

זה יכול להיות די נכון רק בפנסיות התקציביות… בצוברות הכסף הוא סה"כ אמיתי (אם לא מפסידים אותו בבורסה).

סתם סטודנט 6 במרץ 2016

מחשבה שעלתה לי – בסופו של דבר כל הרעיון של פנסיה הוא בעצם העברה של תוצר מדור יצרני לדור שגידל אותו. ככל שיש יותר תוצר ופחות דור לא יצרני הנטל הוא פחות. הרעיון של חיסכון של כסף כצבירה של מספרים הוא מטופש כשחושבים על זה ככה, למדינה יש אינטרס מובהק לעודד השקעות שיגדילו תוצר בטווח הארוך ולכן עדיף לעודד השקעות (כמרכיב משמעותי בקצבת הפנסיה) יחד עם רשת ביטחון של אחוז קבוע מהתוצר (שאינו תלוי בגודל הדור הנתמך) שיופנה לפנסיה. רשת זו בתורה תוכל לעודד יצרנות דרך תשלומי פנסיה שיחשבו בתוכם אלמנטים כמו מספר ילדים והתרומה היצרנית שלהם למשק. ככה יוצרים מוטיבציה להשקעה במספר רבדים שונים.

גיל שלי 6 במרץ 2016

אגב, אני תמיד שואל את השאלה הבאה – אתם יודעים מה היתה תכנית הפנסיה הראשונה בעולם? אף פעם לא נותנים לי את התשובה שלי – לעשות ילדים

יוני 6 במרץ 2016

זה נכון – וגם אולי סביר יותר שתראה את ההשקעה חוזרת מאשר בפורמט של הפנסיה כיום ;)
להשלמת התמונה של הנקודה שהעלת –
המדינה והשוק החליפו את תפקיד המשפחה והקהילה עם המהפכה התעשייתית.
הרפואה הציבורית החליפה את רופא הכפר, הפנסיה והביטוח הלאומי החליפו את הילדים, החינוך הציבורי החליף את ההורים.
כך התרסקה המשפחה אל מול המדינה והשוק, כשהברית שנכרתה (שלא במודע מבחינת האזרח) היא כזו – רוצה להגשים את עצמך ולהאדיר את האינדיבידואליות? אין בעיה. תפקיד את הילדים בבית הספר, ואת ביטחונך בידי המדינה.

סתם סטודנט 6 במרץ 2016

זה לא סתם להאדיר את האינדיבידואליות… כל אחד מהדברים שתיארת מהחינוך (במובן של הקניית ידע) דרך שירותי רפואה ועד ביטחון נעשה ביעילות גדולה יותר בעקבות אותה האדרה של אינדיבידואל =כוח עבודה מיומן יותר שיודע לעשות דברים בצורה טובה ויעילה יותר, אם שיפרת את היצרנות של כל אחד אז הגדלת את מה שכולם יכולים לצרוך.

יוני 6 במרץ 2016

קודם כל, לא אמרתי שזה סתם. היום בנאדם יכול ללמוד מה שהוא רוצה, להתחתן עם מי שבא לו (כמעט) ולהגשים את עצמו.
האם החינוך שהבן שלי יקבל בבית ספר יהיה טוב יותר מהחינוך שיקבל בבית? ממש לא בטוח (שים בצד חברים וכו, מדבר על השכלה והקניית ידע).
לגבי שיפור היצרנות – זה בא ביחס כמעט ישיר לגידול באוכלוסיית העולם. יש יותר אנשים, צורכים יותר, אז צריך לייצר יותר. ביצה ותרנגולת? אולי. מה שבטוח לא השתנה במהלך ההיסטוריה, זה שמעטים נהנים והשאר עובדים בשבילם.
אי אפשר לייצר ולעבור לעולם מתועש אם האנשים לא יעבדו משמונה עד חמש, ובמשמרות מסביב לשעון. מי ישמור על הילדים בזמן שאנחנו עובדים כדי למממן בין השאר את החינוך והבריאות? המדינה והשוק.
השורה התחתונה היא – המשפחה התפרקה. זה מה שעצוב, ואת זה צריך לנסות לשנות, כל אחד בתא הקטן שלו.

איציק 6 במרץ 2016

לגבי החינוך, נכון שהוא על הפנים, ועדיין הוא הרבה יותר טוב מאשר רוב האוכלוסיה מסוגלת לתת באופן אצמעי (גם עם חברים). לרב האוכלוסיה לא אין את הכלים והזמן לתת חינוך לילדים.

יוני 6 במרץ 2016

השאלה למה החינוך לא טוב ויש אוכלוסיות שלמות שחיות בפיגור היא חשובה אבל גם פותחת את הדיון להרבה מקומות.
לגבי החינוך הביתי מדובר בתקופות שונות מהותית. בתקופה בה החינוך היה ביתי, הילד ידע את כל מה שהוא צריך לדעת כדי להתקיים. אם אביו אופה, סנדלר או דוכס, החינוך היה במסגרת הביתית וזה הספיק. אוניברסיטאות היו מקום לאוכלוסיה ממעמד מאוד מוגדר.
אם נפליג עשרות אלפי שנים אחורה, לקטת-ציידת יכלה להעביר לילדיה מידע עצום על עולם הצומח והחי. מה נחשב למזון או לרעל, איזה חיה מתאימה למאכל וכו. נכון, אם היא היתה שוברת רגל דינה היה מוות, אבל זה מה שהבנאדם הכיר.
היום הסיפור כבר ממוסד ולכן קשה יותר להכין ילד בבית למבחנים מטעם הבית ספר.
גם בלי להכיר אותך באופן אישי, אם אני יוצא מנקודת הנחה שאתה אדם שיודע לכבד אדם ששונה ממך ואתה יודע קרוא וכתוב, בשעות הרבות שתבלה עם הילד שלך אם לא היה לו בית ספר על הראש, הוא לא ״יישאר מאחור״ לעומת תלמיד ממוצע בכיתה של 30+ ילדים מול מורה שעלול להיות בינוני-מינוס.
ועוד יש לך את גוגל לכל המידע שאתה לא זוכר בעל פה.
גם אם הילד חולם להיות מהנדס ואתה לא יודע טריגונומטריה, הוא תמיד יכול לקחת קורס ספציפי או מורה פרטי. מי יממן את הקורס? החיסכון שלך על רטלין, תיקים באופיס דיפו וטיול שנתי.
אבל אני גיבור בדה באזר, אני אשלח את הילד לבית ספר כמו סאקר מהפחד שהשונות שאני אכפה עליו תעשה לו נזק חברתי. מה שבטוח – אני אשמח כשהוא ירצה להבריז לים ואזייף לו בקלות את הפתק למורה.

yaron 7 במרץ 2016

זה מאוד לא מדויק. תן לאוכלוסיה את תקציב משרד החינוך פר תלמיד ותקבל חינוך טוב בהרבה.

יוני 7 במרץ 2016

אני לגמרי איתך,לא מבין איפה מצאת חוסר דיוק לטעמך

yaron 7 במרץ 2016

זאת היתה תשובה לאיציק :-)
ודרך אגב, אני לא מדבר על חינוך ביתי אלא דווקא על חינוך חצי עצמאי, מה שנקרא "מוכר שאינו רשמי"

-גיסנו- 7 במרץ 2016

הבעיה העיקרית עם כל זה היא שרוב האנשים מטומטמים.

ולא קשור לשמאל-ימין. זה קשור לזה שהתכניות עם הרייטינג הכי גבוה זה "הישרדות" ו"האח הגדול", שיצור כמו ליהיא גרינר היא מושא הערצה לילדות, שהאתר של אופירה הוא זה שמכתיב את הטון בתקשורת הספורט וכולם מתדרדרים אליו.

תן לאנשים לחנך את הילדים לבד ויש מצב שהרבה מאוד ילדים בקושי ידעו לכתוב ולקרוא. תחשבו על זה ככה – נניח וילד קיבל בתעודה ציונים גרועים כי חצי מהשיעורים הוא מבריז ויושב בחצר. מה יותר סביר שיקרה – ההורים יכעסו עליו וינסו ליישר אותו, או ילכו לבית הספר לצעוק על המורה שמה פתאום נותנים לו ציונים כאלה?

Amir A 7 במרץ 2016

בדיוק. בפראפרזה על משפטו המפורסם של קלמנסו ("המלחמה היא עניין חשוב מכדי להשאירו ביד הצבא"), חינוך הילדים הוא עניין חשוב מכדי להשאירו בידי הוריהם.
העובדה שמשרדי החינוך ברחבי העולם עושים עבודה מחורבנת גם הם נובעת מהעובדה שהוריהם שלא צריכים לחנכם יותר בבית הולכים ועובדים במשרד החינוך /-:

איציק 7 במרץ 2016

אני חושב (בלשון עדינה) שאתם טועים בגדול. קודם יתחילו ריבים ענקיים (הרבה יותר מאשר במשרד) מי צריך מה ומי יקבל מה. כל אחד יצטרך לממן מורים פרטיים בהכל לילדיו כי לא תמצאו חמישה ילדים שההורים מסכימים על תכנים.
תוסיף לכך את הצורך במנגנון הפיקוח שהכסף בהחלט הולך על חינוך ולא על רכישת סלון חדש, אוטו או מזון.
גם אם זה יעבוד איכשהו, זה יעבוד עבור המעמד הבינוני ומעלה. המעמד הנמוך שחושב איך לסגור את החודש מהיד לפה שהוא בהרבה מקרים בעל השכלה נמוכה לא מסוגל לתכנן לימוד ראוי כדי שלילדים יהיה סיכוי לצאת ממעגל העוני.
אז מערכת החינוך היא חרה, אבל היא עדיין נותנת סיכוי כלשהו למעמד הבינוני ומטה. המעמד הבינוני-הגבוה מעלה דואג לעצמו בכל מקרה. לכן הפתרונות שלכם ממש לא מעשיים ולא נכונים ברמה הלאומית. לבודדים זה נפלא ויש לי ידידים שעושים זאת בהצלחה. צריך לשפר את המערכת החינוך שהמדינה היא גוף העל ולא לרסק אותה כמו שאתם מציעים (לא מציעים אבל זו תוצאה בלתי נמנעת של הצעותיכים). אתם תצרו הבדלי מעמדות הרבה יותר גדולים ממה שיש עכשיו, ובסוף זה יתפרץ בזעם שאתם אפילו לא מתארים אותו ובצדק.

yaron 7 במרץ 2016

איציק, מנסיון אישי אתה טועה בגדול!
היום בתי ספר דמוקרטיים, מונטסורים (חבל על הזמן איזה שיטת חינוך זאת!), אנטרופוסופים ועוד נמצאים תחת כנפי ה"מוכר שאינו רשמי" שהוקם במקור בשביל החינוך החרדי (לא העצמאי אלא דווקא זה שמלמד ליבה), מה שאומר שאנחנו מלמדים ליבה (והרבה הרבה יותר) ונמצאים תחת פיקוח של משרד החינוך וכמובן בטיחות, בריאות וכו'. הבעיה היא שבתי ספר אלה מקבלים תקצוב של 25% מתקציב של תלמיד רגיל מה שהופך את רובם לבתי ספר לעשירים (או להורים שחושבים שחינוך קודם לקניית דירה, רכב חדש ונסיעות לחו"ל) ובנוסף משרד החינוך תוקע מקלות בגלגלים לאורך כל הדרך.
השקעה במערכת הזאת גם תספק אלטרנטיבות מעולות במחיר שפוי וגם תוריד לחץ ממערכת החינוך.

איציק 7 במרץ 2016

אבל מה שאתה מציע זו רפורמה במערכת החינוך ויש בזה הרבה הגיון. יש הבדל גדול מאד בין זה לבין לתת את הכסף לאזרחים והם ידאגו לחינוך טוב בהרבה. הרי מזה התחיל הדיון. ההמון לא מסוגל לדאוג לחינוך של עצמו בצורה יעילה, צריך אירגון על שיארגן, ידאג, יפקח. עכשיו צריך לדבר על המה ועל האיך.

yaron 7 במרץ 2016

נכון, פייגלין מציע לתת לאזרחים וואוצ'רים ושידאגו לעצמם וברור שזה אולי חלק מהפיתרון אבל בטח לא פתרון מלא לבעיה ובטח לא פתרון שמתאים לכל האזרחים.
אני מציע רפורמה דיי פשוטה ליישום שמצד אחד תאפשר לאזרחים להיות גם יותר יזמים וגם יותר מעורבים בתכנים ובשיטות החינוך, ומצד שני תוריד המון עומס ממערכת החינוך הממלכתית ותחייב את המערכת הממלכתית להתקדם ולהציע פתרונות שמתאימים שמאה ה-21.
הבעיה היא שמשרד החינוך שחולש על 60 מיליארד שקלים בשנה עושה הכל, אבל באמת הכל כדי להכשיל כל יוזמה עצמאית.

איציק 7 במרץ 2016

זה כבר דיון אחר לחלוטין לדיון איתו התחלנו. אני חושב שיש הרבה אמת במה שכתבת, אך אנחנו לא נפתח עכשיו דיון חדש.

רוצ'ו 8 במרץ 2016

יש מצב שאתה יובל נח הררי?

שלו 6 במרץ 2016

בגלל שאני מבין קטן מאוד בכסף בכלל ובפנסיה בפרט,
(בכל זאת בוגר שני תארים ראשונים בטכניון שעובד כמורה…)
אתייחס לסיפא:
כולם חושבים רוצים אומרים שמכבי צריכה בלם,
כאילו יורדי מתעלם מזה.
אבל אף אחד לא נותן שם אפשרי…
ראינו אתמול כמה החלוץ שהביא שווה.
גם הקשר.
יחס החזקת כדור ל 77% – 23%, כנראה היא צורת ההגנה הכי טובה שמכבי יכולה לשחק עכשיו.
וזה נראה איך שהוא שמכבי מגיעה בזמן הנכון לכושר הנכון.
איווניר מילא אתמול פיו מים,
השאלה היחידה שנשארה האם 5 נק' הוא לא פער גדול מידי לעשרה משחקים…

איציק 6 במרץ 2016

2 נק'

שלו 6 במרץ 2016

מחר זה יהיה 5 נק' ועשרה מחזורים.

איציק 6 במרץ 2016

בא נקווה ביחד. סכנין זו קבוצת פלאי-אוף עליון. ממש לא קל.

איציק 7 במרץ 2016

לצערי אני צדקתי יותר, ומעכשיו הכל תלוי במכבי.

yaron 6 במרץ 2016

האם הבאנו לו שם של קשר וחלוץ?
שורה תחתונה, ההחלטה להאריך חוזב לגרסיה ולהתחזק עם טב"ח1 התבררה כטעות.
החיזוק בינואר מעולה אבל כנראה באיחור.
סתם דוגמא – לרוקאביציה סעיף שחרור של 450k ואני לא אתפלא אם ג'ורדי יפעיל אותו. נכון שבשנה הבאה הוא כנראה יהיה ישראלי ולא יתפוס משבצת של זר אבל פתחנו את העונה עם מיטרו וראדוניץ…
אני אומר את זה כאוהד מכבי שאין לו רבע טענה לקרויף, גם לו מותר לטעות :-)

שלו 6 במרץ 2016

אני בטוח שלו היה שם בפנקס,
הוא היה בסגל.
אני לא מאמין שגרסיה וטב"ח 1 ימשיכו לעונה הבאה.
אני חושב שבקיץ ישוחררו עוד…
נראה לי שבן בסט יקבל מסיבת פרידה ויצחקי גם.
ועדיין מכבי צריכה לפחות בלם ישראלי שאין ועוד אחד זר.

yaron 7 במרץ 2016

אם גרסיה וטב"ח 1 משוחררים זה רק מוכיח את הנקודה שלי שזאת היתה טעות לבנות עליהם השנה.
יצחקי לדעתי יסיים חוזה ולגבי בן בסט זה תלוי אם מישהו יסכים לקחת את החוזה שלו.

עופר כהן 6 במרץ 2016

בלם זר. מה רוצים מבלם? ניסיון אך לא זקן ואיטי, משחק ראש טוב וחסון, אך לא גולם (פידלבלוף). עכשיו תסתכלו על קרלוס: חסון, משחק ראש, איטי ומאוד חכם ומנוסה. קרלוס לפני 5 שנים כנראה היה מהיר יותר, אבל לפני 6-8 שנים הוא לא היה מגיע. בעצם, רק בלמים מבוגרים יבואו לפה, כי בלמים ברמה של "קרלוס רק מהיר יותר" יקרים מדי ואין להם שום סיבה לבוא לליגה פה. אפילו הפועל תל אביב הייתה צריכה שטביב יפרק את כפר סבא כדי שנגלה כמה דה סילבה היה בלם ענק.
מאיפה ניתן להביא? ממזרח אירופה, אבל שם הם לאו דווקא יותר טובים מהישראלים, ואם הם כן הם יהיו כמו ראיקוביץ, יעשו מלא טעויות ולא בטוח שיכנסו לעניינים (כלומר סיכון יקר).

yaron 7 במרץ 2016

רוצים את גרסיה של לפני שלוש שנים :-) שהיה אחד החלקים הכי חשובים בפאזל של קרויף.
גרסיה של לפני 6 שנים לא היה בא זה נכון, מה שאומר שאתה צריך לתפוס בלם ברגע שהוא לא מתאים לליגה בכירה ולפני שהוא מזדקן ובמקביל להיות מסוגל לתזמן את הרגע שהוא מיצה את עצמו אצלך.

עופר כהן 7 במרץ 2016

גארסיה הוא מהבלמים הזרים הטובים הבודדים שהיו פה וזה אומר הכל.
הרי לא רק ג'ורדי יכול לבדוק סגלים של 6 קבוצות אחרונות בשמונה הליגות הבכירות.
הבעיה אינה סקאוטינג כמו שעושים מזה.

yaron 7 במרץ 2016

אין ספק, ההבאה של גרסיה היא אחת ההצלחות הכבירות של קרויף.
לדעתי הוא וזהבי השחקנים שהשפיעו הכי הרבה על מכבי של קרויף.

השמן 7 במרץ 2016

גרסיה גם השנה הבלם הכי טוב של מכבי

גיל שלי 7 במרץ 2016

אנשים קצת מפספסים את היכולת שלו בשבועות האחרונים וחבל, הוא עכשיו משחק ברמה דומה לזו שבה שיחק בעונה של פאולו סוזה

-גיסנו- 7 במרץ 2016

זה נראה שסוף סוף אחרי שנה וקצת הוא סוף סוף השתחרר מכל הסיפור של דרבי פואד. נראה שהעובדה שניסו להפיל עליו בערך את כל האחריות לפארסה הזו אכלה אותו מבפנים הרבה זמן.

yaron 7 במרץ 2016

נכון. יכול להיות שזה קשור לחילופי המאמנים?

גיל שלי 7 במרץ 2016

זאת ההשערה שלי

Comments closed