ליגת שוקי ההון – לדרבי חוקים משלו, האמנם?

המוסכמות משתנות הרבה אחרי התוצאות משתנות

לאחר שנים רבות של נסיון, ישנה נטיה לקבוע כללים רחבים. למשל, אנשים משוכנעים שלדרבי חוקים משלו. אחרים יודעים שאליפות לוקחים בהגנה. אחרים התרגלו שבעצם החלטות הריבית של הבנקים המרכזיים הגדולים בעולם הן שיוצרות את המציאות הכלכלית. אחרים יודעים בוודאות גמורה שהדפסת כסף מובילה לאינפלציה.

העניין עם הקביעות החד משמעיות האלה היא פשוטה. לא מדובר בחוקי פיסיקה, חוקים שלא משתנים גם כאשר השנים חולפות. כאשר אנו קובעים חוקים המתארים התרחשויות בעולם ההתנהגות האנושית, עצם קביעת הכלל, עצם קיום המוסכמה, משפיע על ההתנהגות האנושית בהמשך, וההתפתחות תגרום לאותה מוסכמה להשתנות, גם אם יקח המון זמן עד שיכירו בכך.

*

נתחיל דווקא בעולם הכלכלה. ישנם רבים המשוכנעים שהעולם נמצא כיום בסביבת ריבית אפסית מאחר וכך הבנקים המרכזיים הגדולים בעולם החליטו, הפד האמריקאי בראש, הבנק המרכזי האירופי והיפני מיד אחריו. אך האם אנשים אלה צודקים?

כבר אלן גרינספן עלה על הדיסוננס, שרק הלך והחריף עם השנים ועד היום. באופן עקרוני העולם התרגל לכך שהריביות קצרות הטווח יהיו נמוכות מהריביות לטווח ארוך. ההסבר היה פשוט, לאורך זמן הסיכון עולה, ולכן הגורם המשקיע את כספו באמצעות הלוואה או השקעה, אמור לקבל פיצוי על הסיכון הגדול יותר. הבעיה שהחלה לקרום עור וגידים כבר מאמצע העשור הקודם היתה שעולם הריביות החל להתנהג בצורה שונה מהציפיות. כאשר אלן גרינספן בעת כהונתו בראשות הפד העלה את ריביות הטווח הקצר, והבטיח להעלות אותן מדי פגישת פד באופן קונסיסנטנטי, הריביות לטווח ארוך לא עלו בהתאמה. בשלב מסוים ריביות הטווח הקצר היו גבוהות יותר מהריבית שנשאה אגרת חוב ממשלת ארצות הברית לעשר שנים. בעקרון זהו דיסוננס המראה את ציפיות השוק למיתון קרוב, שכן השוק אמור להביע בכך את מחשבתו שבעקבות משבר כלכלי הפד יתחיל במסע הורדת ריבית.

העניין הוא שלא זה היה המצב, מאחר שהבורסות למשל המשיכו במסען כלפי מעלה. כיום המצב מוזר אף יותר, לא רק שגורמים צריכים לשלם עבור הזכות להלוות כסף לממשלת גרמניה, יפן ושוויץ ומדובר בהלוואות לעשר שנים ומעלה, כיום גם חברות כמו סנופי הצרפתית או הנקל הגרמנית מנפיקות אגרות חוב בתשואה שלילית, כלומר כדי להלוות לגורמים אלה כסף, המלווים צריכים להסכים לשלם עבור הזכות, ולא להיות מפוצים על הלוואת הכסף.

למרות עולם בו ההרחבות הכמותיות נפוצו לא רק בארצות הברית, אלא גם ביפן ובאירופה, אנו עדיין נמצאים בסביבת אינפלציה הנעה בין אפס לשלילי. היו איומים רבים מצד שמרנים כלכליים שבעולם כזה של הדפסות הכסף, הממשלה לא תצליח ללוות כסף מהגורמים המשקיעים, אך לא רק שהממשלות לוות כסף בקלות, הן דורשות מהמלווים תשלום עבור הפקדת הכסף אצלן. האינפלציה לא רק שלא קפצה בעקבות הדפסות הכסף האין סופיות, אלא שהאינפלציה המשיכה במסעה כלפי מטה. כלומר, השפעת הבנקים המרכזיים על הכלכלה שנויה במחלוקת, ובטח שלא ניתן לקבוע שהבנקים המרכזיים הובילו למצב זה של צמיחה מאוד נמוכה ואינפלציה שלילית, ואפילו כלכלנים שמרנים יחסית מחפשים את ההסברים בעודף הכסף להשקעה המוביל לחוסר היעילות בכסף, כפי שכותב בלוג זה שאינו כלכלן גורס כבר שנים רבות.

*

לדרבי חוקים משלו, האמנם? בעידן ג'ורדי לדרבי יש חוקים אחרים מהעידן שקדם לו. אולם, בעשור האחרון התוצאות בדרבי שיקפו בצורה יפה מאוד את המיקום של הקבוצות. כאשר הפועל היתה קבוצה שנמנתה על הצמרת בליגת העל, ומכבי דישדשה במי אפסיים, גם התוצאות התקבלו בהתאמה, כלומר מכבי לפעמים הצליחה לסחוט תיקו, אבל לא לנצח. זהו המצב כיום, מאז הדרבי הראשון של עידן ג'ורדי, הפועל ניצחה רק פעם אחת, וגם הפעם הזו קרתה כאשר הפועל נמנתה על משתתפות הפלייאוף העליון, ומכבי כבר זכתה מעשית אם כי לא רשמית באליפות. כלומר, התפלגות התוצאות בדרבי בעידן גו'רדי מתאימה מאוד להתפלגות תוצאות בין קבוצת צמרת גבוהה המתמודדת על האליפות, לבין קבוצת תחתית שמדי פעם מצליחה לסחוט תיקו, אך בדרך כלל מפסידה.

*

אליפות לוקחים בהגנה היא עוד מוסכמה שאבדה עליה הכלח. ההגנה של מכבי בעונה שעברה היתה הטובה בליגה מאז שפטר בוס ייצב את סגנון המשחק, מכבי הפסידה את האליפות כאשר לא כבשה מול מכבי חיפה בסמי עופר, לאחר מכן מול סכנין, ולאחר מכן סיימה באפס אפס את משחק העונה מול באר שבע. ברצלונה לוקחת אליפויות גם כאשר משחק ההגנה שלה לא מרשים, אך בהתקפה נמצאים מסי סוארז וניימר. יש סיבה לכך שג'ורדי השקיע קודם כל בגיוון ההתקפה של מכבי אחרי לכתו של זהבי, ולא השקיע ממון רב בבלם יוצא דופן, וגם לא חיזק את עמדת המגן השמאלי המציקה. שוטא ארבלדזה מראה שהוא מוכן לקחת יותר הימורים במשחק ההגנה ולהרכיב הרכבים שאינם כוללים גרזן אחורי למרות חוליית הגנה מוטלת בספק, ומכבי בהתאמה כובשת בכל משחק ליגה עד עכשיו יותר משני שערים למשחק. המשחק השתנה, אולי משחקי נוק אאוט מנצחים בהגנה, אך ליגות לוקחות הקבוצות שמבקיעות שערים בקלות רבה יותר. העולם משתנה, המוסכמות ישתנו בהמשך.

 

לקראת הדרבי - בסך הכל עוד משחק בהיסטוריה
יוחנן הֻרקנוס כהן גדול

74 Comments

yaron 25 בספטמבר 2016

שכחת את התיקו בדרבי בשנה שעברה ואת ההחמצה של דור פרץ…
אני באופן אישי חושב שמבחינה פסיכולוגית שם הוכרעה האליפות.

גיל שלי 25 בספטמבר 2016

תאמין לי שלא שכחתי כלום, אבל להפועל רעננה הפסדנו, יצאנו תיקו גם עם סכנין, איך התיקו המקרי הזה מוכיח את התזה שלדרבי חוקים משלו?

yaron 25 בספטמבר 2016

לא, ממש לא, לדרבי חוקים משלו בדיוק כמו שהכדור עגול :-)
אבל אני כן חושב שלדרבי חשיבות משלו ושניצחון בדרבי שווה יותר משלוש נקודות.

yaron 25 בספטמבר 2016

הכוונה היא שניצחון בדרבי זה בוסט מוראלי רציני להמשך העונה (או לפחות לכמה מחזורים). מהבחינה הזאת נצחון בדרבי שווה יותר מנצחון על רעננה
לגבי העונה שעברה, זה לא משנה אם תהפוך תיקו אחד או הפסד אחד לניצחון, בשני המקרים היינו אלופים.

רועי 25 בספטמבר 2016

התפוקה ההתקפית לא קשורה בהכרח ל"הימור" של שוטה על מערך ה 1-3-2-4.
דווקא ההתקפה של מכבי נראתה טוב יותר במשחקים בהם הוא חזר בו מהמערך הזה וחזר ל 3-3-4 המסורתי, כמו למשל במשחק נגד סכנין,
או לחילופין ויתר על נוסא + האריס כקשרים במערך הזה לטובת אלברמן, כמו שהיה במשחק נגד רעננה.

גיל שלי 25 בספטמבר 2016

אבל התפוקה ההתקפית של מכבי טובה בינתים כל השנה, בין אם ב4:3:3 ובין אם ב4:2:3:1 כך שהנקודה היא שמכבי בהחלט שמה דגש גדול יותר על הבקעת שערים ופחות על לשמור על שער נקי, זאת הכוונה.

אריאל גרייזס 25 בספטמבר 2016

אני לא חשוב שאי פעם ל"לדרבי חוקים משלו" היתה איזה משמעות אמיתית. הכוונה היא שבמשחק ספציפי כל דבר יכול לקרות, אבל זה נכון לגבי כל משחק ספציפי (חוץ מ-מסתבר-באר שבע נגד חיפה). כשמסתכלים על התמונה הרחבה, ברור שהתוצאות בדרבי כמעט תמיד משקפות את המצב של הקבוצות בליגה

אריאל גרייזס 25 בספטמבר 2016

מה שכן, רואים איך הדרבי של שנה שעברה גרם לך להיות קצת יותר עדין הפעם, בלי הצהרות על חמישיות

גיל שלי 25 בספטמבר 2016

אתה לא עוקב אחרי בטוויטר? שם כבר הבטחתי את החמישיה

ניב 25 בספטמבר 2016

ואתה טוען שאתה לא כלכלן

גיל שלי 25 בספטמבר 2016

ההימור שלי האמיתי, מכבי מנצחת על האפס וביותר משער אחד הפרש

ניב 25 בספטמבר 2016

אינשאללה, הבעיה איתכם הכלכלנים זה שהתחזיות שלכם לא תמיד מתממשות..

גיל שלי 25 בספטמבר 2016

מאחר ואני לא כלכלן המרתי ולא חזיתי

shadow 25 בספטמבר 2016

בול פגיעה. מקווה בשבילך ששמת כסף

עמרי כהן 25 בספטמבר 2016

גיל – חייב לשאול: מהתפיסות שלך ניכר שלא עברת את האינדוקטרינציה בלימודי כלכלה, אבל ההבנה המפליגה מראה אחרת לגמרי. איך אתה מסביר את זה?

גיל שלי 25 בספטמבר 2016

לא יכולתי לעבור את האינדוקטרינציה מאחר ולא למדתי אפילו קורס אחד בכלכלה, כל הידע שלי בכלכלה מגיע מאותו מקור שממנו הגיע הידע שלי בספורט, קריאה אובססיבית, התעסקות בלתי פוסקת, ובכלכלה גם נסיון מעשי כשנהלתי קרן גידור

עמרי כהן 25 בספטמבר 2016

זה מרשים מאוד וגם משמח.
למדתי כלכלה במשך שנתיים וראיתי אנשים שמלמדים אותם לחשוב בצורה דוגמטית לחלוטין, בדיוק כמו שאתה מתאר בפסקה הראשונה.
הבעיה היא שאותם אנשים שוללים את הזכות של מי שלא למד כלכלה להגיד משהו על כלכלה.

גיל שלי 25 בספטמבר 2016

אגדיר זאת כך, האנשים שאתה מדבר עליהם משוכנעים שאין לי מושג בכלכלה, אולי הם צודקים

שגיא 25 בספטמבר 2016

מי בדיוק כן מבין בכלכלה? בטח לא הכלכלנים שבדרך כלל עסוקים בלהסביר למה כלכלנים אחרים טעו.
אפילו גדול הכלכלנים באקדמיה הישראלית (רובינשטיין) טוען שלכלכנים אין מושג בכלכלה…

עמרי כהן 25 בספטמבר 2016

בלוגרית כלכלית מוכרת כתבה לא מזמן משהו על מהו המיסוי היחיד שצודק (הייתי מוסיף 'מבחינתה', אבל זאת היתה עובדה ולא דעה כמובן).
מישהו שאל/ביקר "מה לגבי מיסוי של כך וכך…".
התשובה שלה היתה: "מי אדוני?".
כלומר, היא ביטלה את דעתו כלא לגיטימית כל עוד לא הוכיח לה שהוא בעל ההסמכות הנדרשות. וזה, לצערי מייצג את רובם.

אלי 25 בספטמבר 2016

אתה יכול לצרף לינק?

עמרי כהן 25 בספטמבר 2016

זה היה בטוויטר.
https://twitter.com/hasolidit/status/763048431917101056

תגובה שלה לציוץ של נדב אייל. הבעיה העיקרית פה היא שמס יכול להיות יעיל יותר או פחות ואת זה כלכלנים יכולים לבדוק (אגב – גם בשאלות כאלה ראינו שלרוב התשובה לא חד משמעית. לא מדובר בפיזיקה). אבל יעילות היא רק אחת השאלות שצריך לבחון כשבאים להשית מס מסוים על האזרחים. האם הוא הוגן או לא – זאת כבר שאלה של ערכים ומדיניות. כלכלנים מסוימים נהנים לקבוע שמה שהם חושבים ו/או בדקו היא האמת המוחלטת וזה מרגיז.

Amir A 25 בספטמבר 2016

אה, אם אני מבין נכון התגובה שלה היתה לציוץ גס הרוח של השאולין הזה ולא למה שכתב נדב אייל. ואם אני צודק אז התגובה שלה עוד היתה עדינה לעומת מה שמגיע לאדון.

אלי 25 בספטמבר 2016

בגלל זה ביקשתי לצרף לינק.
הוא הסיק מסקנות לגבי רוב הכלכלנים על סמך הציוץ הזה, משהו שאפילו כלכלנים לא היו עושים.
בתור כלכלן בהשכלתו אני דורש התנצלות.

אלי 25 בספטמבר 2016

קראתי עכשיו את הציוצים, וזה פשוט מדהים התגובה של מר עמרי כהן.
אם זה מה שהוא הבין אז יש לו בעיה רצינית של הבנת הנקרא ואני מבין למה הוא לא סיים את לימודי הכלכלה שלו.
אפשרות אחרת זה שהוא בכוונה מטעה את קוראי הבלוג ואז הוא גרוע יותר מכל הכלכלנים שעליהם הוא מלכלך.

עמרי כהן 26 בספטמבר 2016

די, ברצינות? התגובה שלו גסת רוח? אמר לה שזה שהיא מדביקה תמונה עם ציטוט לא אומר שהיא צודקת.
מה שהוא כתב לה בוודאי הרבה פחות חמור ממה שהיא ענתה לנדב אייל למשל ("מוטב שתתמקד בחדשות החוץ") – זה מנמיך ואגרסיבי ללא הצדקה.
אבל זה שהיא כותבת לו "מי אדוני" זה האישו פה. נדב אייל הוא אמנם לא בר סמכא כלכלי, אבל הוא אדם שראוי לתגובה, כי הוא נדב אייל. אותו אדם שאינו אפילו כתב חוץ(!) מרשה לעצמו להגיב לה – בלוגרית כלכלית שיש לה 3000 (במילים שלושת-אלפים) עוקבים!!!
את זה ראיתי מכלכלנים בהרבה מקרים – לא למדת כלכלה בכלל, אז באיזו זכות אתה בכלל מדבר על הנושא ועוד מעז להביע את דעתך הלא לגיטימית.

אורי 25 בספטמבר 2016

גיל תסביר בבקשה לפשוטי העם :
מה הקטע עם ריביות שליליות? למה שמישהו ישלם על ה"זכות" להלוות כסף?

גיל שלי 25 בספטמבר 2016

יש מחסור אדיר בנכסים "בטוחים" כיום, ועודף עצום של כסף. לגופי הענק יש בעיה, הם חייבים "לשים" את הכסף שלהם איפה שהוא, אין להם אופציה של עובר ושב בבנק. אם המון כסף מחפש את אגרות החוב הבטוחות ביותר באירו, הרי שהם כולם מחפשים את אגרות החוב של ממשלת גרמניה. המון כסף, מעט היצע, וכך גרמניה נמצאת במצב שהיא יכולה לקנוס את הגופים האלה בתמורה לשירות של לשמור על הכסף שלהם בראש שקט. כאשר הצפי הוא שהאינפלציה תמשיך להיות אפסית במילא, זהו "קנס" שהגופים האלה מוכנים לשלם מסתבר

דאג קולינס 25 בספטמבר 2016

ריבית שלילית אינה אומרת רווח שלילי. במקרה שהאינפלציה שלילית יכולה להיות תשואה חיובית.

אביאל 25 בספטמבר 2016

אורי – אם הצפי הוא להפסד, אז עדיף לך לשים את הכסף אצל מי שתפסיד הכי מעט.

אלי 25 בספטמבר 2016

ופוטנציאל לרווח (או הפסד) משינוי בשערי מטבע.

אביאל 25 בספטמבר 2016

אלי – לא מסתדר לי כל כך, מי שהולך על אגרות חוב עם תשואה שלילית הם לרוב חברות או קבוצות השקעה שמרניות מאוד שמחפשות לצמצם כמה שיותר את הסיכון. לכן לנסות וליצור רווח מתזוזה של שערי מטבע בדרך כזאת לא כל כך מסתדרת עם זה, אם זה יקרה מה טוב, אבל אני לא חושב שזו הכוונה המקורית, שהיא כאמור, רצון לצמצם סיכון.

דאג קולינס 25 בספטמבר 2016

אם הריבית על פקדונות שלילית יותר מתשואת האג״ח כדאי לקנות אג״ח. זה המצב באיחוד המונוטרי.

אורי 25 בספטמבר 2016

תודה

יואב 25 בספטמבר 2016

גיל,
הם גם ניצחו את הדרבי הראשון בעידן יורדי.
סחתיין על התמונה של דייויד.

יואב 25 בספטמבר 2016

סורי, כן ציינת את זה

גיל שלי 25 בספטמבר 2016

מתגעגע לבואי, פעם בשבוע אני וזוגתי שוברים את הראש איך לא היינו בהופעה שלו

צור שפי 25 בספטמבר 2016

כן. גם אני שובר את הראש על זה. קשה.

Matipool 25 בספטמבר 2016

לאשתי היה את האלבום הזה כבר בגיל 14 ( הכרתי אותה כשהיא הייתה בת 14 ואני 16 ) .
דיוויד היה אליל משותף של שנינו .

אורי 25 בספטמבר 2016

אני מאוד מקווה שלוזון אכן ינסה לשחק התקפי ולא שוער +11 בלמים כמו שגוטמן היה מעלה היום
אם זה יקרה, יהיה דרבי היסטורי עם חמישיה ברשת של הרוש
בינתיים 10 הנגרים שרק מירקו לזהבי את הנעליים מבקיעים שלישיות כמעט בכל שבוע

אורי 25 בספטמבר 2016

איך לא מילאתי ווינר

זינק 25 בספטמבר 2016

כלכלנים ופרשני ספורט דומים מאוד.
טובים מאוד בלהסביר ולנתח בדיעבד.

no propaganda 25 בספטמבר 2016

מכבי הבקיעה יותר מבאר שבע בשנה שעברה ועדיין הפסידה את האליפות, ג'ורדי חיזק את ההתקפה אבל מי אמר שהוא עשה נכון?, באר שבע דווקא הביאו בלם תותח, ברצלונה גם אם לא תמיד סופגת הכי מעט, היא תמיד מאוד קרובה לזה, אתלטיקו זו אנומליה עם דגש חזק מאוד על הגנה וקצת הורסת את הסטטיסטיקה וזה שאליפות לוקחים בהגנה לא אומר שלא צריך התקפה, זה רק אומר שאם אתה חוטף הרבה אז לא תיקח אליפות.

אתה יותר מדי מנסה להלביש את התזה על המציאות במקרה הזה. אני אפילו לא אומר שאתה טועה, רק שהדוגמאות לא מצדיקות את התזה

גיל שלי 25 בספטמבר 2016

אתלטיקו דוגמה מצוינת, אם היו לוקחים אליפויות דרך ההגנה, לברצלונה לא היה סיכוי לקחת אליפות מולה

no propaganda 25 בספטמבר 2016

לבארסה יש הגנה מצויינת לרמות הליגה, אם הייתה לה הגנה חלשה שום התקפה מעולה לא הייתה מצילה אותה ואתלטיקו באמת היו לוקחים אליפויות

שלומי 26 בספטמבר 2016

לא, ריאל הייתה לוקחת אליפויות.
ובהשלכה על מכבי – לא הייתה לה הגנה חלשה בשום צורה. ספגה בדיוק אותו מספר שערים כמו ב"ש.
לא נכנס להשוואה למי הייתה הגנה יותר טובה. למכבי הייתה הגנה טובה מספיק כדי לזכות באליפות.

no propaganda 26 בספטמבר 2016

אם תסתכל על הטבלה בשנים האחרונות תראה שאתלטיקו הייתה לוקחת יותר מריאל, לא שלריאל יש הגנה חלשה.
מסכים שלמכבי גם יש הגנה חזקה יחסית לליגה הישראלית

גיל שלי 25 בספטמבר 2016

אני חופר עוד קצת בזכרון. בתקופה של משה סיני ושבתאי לוי, הפועל היתה קבוצה טובה בצמרת, מכבי היתה די חלשה, והפועל ניצחו כמה שנים רצוף. אחר כך בתקופה גרנט מכבי ניצחו כמה שנים רצוף, אחר כך הגיעה תקופת נמני והפועל נצחו, אחר כך קרויף, מכבי נצחו, איזה חוקים מיוחדים יש בדרבי בדיוק?

בלייק 25 בספטמבר 2016

אם אוהד תוקף שחקן על המגרש, מוציאים אדום לשחקן המותקף וממשיכים לשחק כרגיל.

נולי 25 בספטמבר 2016

בדיוק

D! בלייפציג 25 בספטמבר 2016

מעולה.

יאיר 25 בספטמבר 2016

אם יש חוקים לדרבי- יופיעו נא ומיד !
אם לא, עוד ניצחון צהוב וקל.
ויהיה מעניין לראות את טביעת ידו של לוזון היום, ובכלל.

יאיר

מנהל אתר אולספורט.

צור שפי 25 בספטמבר 2016

טביעת ידו מלשון לטבוע.

יכול להיות 25 בספטמבר 2016

להבנה על חוסר ההשפעה של הורדת ריבית על אינפלציה בתקופת "מלכודת נזילות" liquidity trap ונושאים אחרים בכלכלה (ייתכן שהפוליטיקה פחות) מומלץ הבלוג של קרוגמן שדווקא צודק בניצוחו הכלכלי בערך ב-9 השנים האחרונות (למרות שלא חזה במשבר, אך צדק בניתוח התוצאות ובדרכים לתגובה). גם אם לא מסכימים איתו, שוטה לקרוא את הניתוחים שלו.

גיל שלי 25 בספטמבר 2016

מסכים בקשר לקרוגמן

השום של בז׳ה 25 בספטמבר 2016

גם חוקי הפיזיקה משתנים

shadow 25 בספטמבר 2016

באמת? מתי?

השום של בז׳ה 25 בספטמבר 2016

בודאות הרי אין לך גישה אל העולם כפי שהוא לעצמו, ולכן הפרספקטיבה משתנה, מה שיש לך כרגע זה שעטנז שלא מתלבש בכלל. או בניסוח רך סוג של קירוב סביר תלוי דיסקורס טכנולוגי.

shadow 25 בספטמבר 2016

חשבתי שמלחמות המדע נגמרו.

וחוץ מלהתפלסף, לא ממש ענית על השאלה.

אמיתי 25 בספטמבר 2016

מה שהוא אומר וצודק בו הוא שפיזיקה היא מה שאנו יכולים "לומר" על
העולם. במילים אחרות היא איננה העולם. והדרכים לומר דברים משתנות
ותלויות טכנולוגיה. לכן מה שאנו אומרים משתנה ללא הרף.אין זה אומר
שכל מה שקדם להווה איננו נכון. רק שייתכן שגם הוא יופרך

השום של בז׳ה 25 בספטמבר 2016

באת טוב ! תודה…

shadow 25 בספטמבר 2016

זה שאנחנו משנים את החוקים לא אומר שהם השתנו, רק אומר שלא ידענו אותם.

השום של בז׳ה 25 בספטמבר 2016

נו אתה רק מחזק את מה שאני אומר, אתה רק מגלגל את המשמעות הסמנטית כך שתתאים להנחה שאתה רוצה לאמת.

אמיתי 25 בספטמבר 2016

פיזיקה = מה שאנחנו יודעים = החוקים

shadow 25 בספטמבר 2016

חוקי הפיזיקה משתנים לפעמים בהתאם למתבונן אבל אינם משתנים ביחס לעצמם. סמנטי או לא סמנטי?

כשתעבור באור אדום לא תוכל לטעון שהוא לא אדום כי אתה ראית אותו בצבע אחר (נניח ירוק), זאת אומר אתה יכול לטעון שהוא ירוק כי ככה אתה רואה אותו אבל אם ברמזור יש שלושה סוגי אורות אי אפשר להתווכח על השונות שלהם על רק על התיאור של השונות.

השמש זורחת באותו מקום גם אם באופן יחסי זה נראה שונה אם אתה מסתכל עליה מכדור הארץ או מפלוטו והיא נשארת בדיוק באותו המקום גם אחרי שאתה מת ומפסיק להתבונן בה ולחשוב עליה.

shadow 25 בספטמבר 2016

זאת אומר = זאת אומרת

על רק = אלא רק

הבעיה עם אנשים שעוסקים בתאוריה היא שלפעמים הם מאבדים קשר עם מציאות.
וסמנטי? "אני חושב משמע אני קיים" ומעבר אי אפשר לדעת כלום?

אמיתי 26 בספטמבר 2016

אתה מבלבל בין אפיסטמולוגיה לאונטולוגיה. הדוגמא שנתת עם השמש מראה את זה בבירור. זה חלק מתורת היחסות. השמש איננה סטטית. הכל זז והכל יחסי. אותו הדבר הרמזור. עד לגילוי אורכי הגלים של האור והמצאת המד שמודד אותם ניתן היה להתווכח על איזה צבע אנו רואים. עכשיו גילינו דרך אובייקטיבית לקביעת הצבע.

אמיתי 25 בספטמבר 2016

אה. והקישור ששמת (כבר) לא עובד. מ.ש.ל.

shadow 25 בספטמבר 2016

הקישור עצמו לא עובד כי בני אדם שינו אותו, אבל המשחק עצמו עדיין מתקיים.

ד"ר רזי הופמן 25 בספטמבר 2016

טוב, משחק מעניין. הפועל כמו שחשבתי משחקת טוב מאד ובכל זאת מכבי קצת יותר טובה ויותר אפקטיבית.
הקרנות של מכבי מסוכנות מאד בעיקר כשטב"ח, הבת לשעבר וכיום גבר, מוסר למודו שירים. בבאיירן זה הסימן המסחרי של ריברי שמקבל תכדור ועובר את המגן כאילו היה אוויר בשביל מסור אסיסט מנצח. האם יש במכבי שחקן שיכול לעשות את זה? אולי טב"ח. אז למה שלא מודו ימסור לטבח ובמקום הרמה נקבל את טב"ח עובר מגן ושולח אסיסט לשער?

ד"ר רזי הופמן 25 בספטמבר 2016

התגובה היא למחצית הראשונה כמובן. בשנייה הפועל מפורקת לגמרי.
מזכיר את הקדנציה הקודמת של גוטמן שהפועל שחטה אותנו. במכבי באמת יש השנה המון כישרון. טוב שלא הביאו את אצילי.

Comments closed