השיעור שלי מטראמפ – מערכת בחירות כגמר גביע (האוטובוס של מוריניו)

לא חשוב איך הגעת לשלטון, כמו שלא חשוב איך נצחת בגמר.

אני מתחיל בהקדמה קצרה. רבים מהמגיבים מאשימים אותי בהתנשאות, אני יודע שאני חרא של בן אדם, אתם לא צריכים להוסיף את זה בתגובות, והפוסט הקרוב מדבר על כל האנשים, גם עלי. אין דבר כזה החלטה רציונאלית מול החלטה לא רציונאלית, כולנו משתמשים באינטואיציה או במערכת הראשונה של טברסקי וכהנמן ובמערכת השניה, הרציונאל. אף אחד מאיתנו לא יכול להתהדר בשימוש במערכת השניה בלבד, אין דברים כאלה.

*

נפל לי האסימון אתמול. מערכת בחירות היא משחק גמר גביע, ארבע השנים או פחות במדינת ישראל למשל, הן הליגה. בגמר גביע יש רק מטרה אחת, לנצח.

טראמפ לא חשש לשקר הוא גם לא טרח לבסס את אמירותיו. קלינטון ניסתה להאבק עם האמת, בדבריה ניסתה לתת מדיניות "רציונאלית" שניתן לשלוט באמצעותה. במהלך מערכת הבחירות העיתונות האמריקאית דברה רבות על כך שקביעותיה של קלינטון האמיתיות נמצאות בערך ב70% מקביעותיה, בעוד אצל טראמפ אחוזי האמת נפלו מעשרה. אז מה? כשקלינטון אמרה שהסכם הסחר החופשי הוא דבר רע, זו היתה אמירת אמת מצידה? היא הרי תמכה בכך ועודדה את ההסכם כשבעלה היה נשיא, וגם כשרת חוץ אצל הנשיא אובמה.

*

אני מניח שכולנו זוכרים את המשחק בו אינטר של מוריניו הדיחה את ברצלונה של פפ בחצי גמר הצ'מפיונס ליג. מוריניו שיחק כדורגל ציני לחלוטין, והצליח בכך. רבים ביקרו אותו על האנטי כדורגל שלו, גם אני חשבתי שזו הצלחה בטווח הקצר, אך בטווח הארוך אי אפשר להצליח כך, יתכן שצדקנו, הקריירה של מוריניו הגיעה לשיא בשנה באינטר, נשארה קרוב לכך אך במגמת דעיכה בריאל מדריד, ונדמה שמגמת הדעיכה מתעצמת באנגליה. לא שמוריניו תמיד החנה אוטובוס, אך הוא בהחלט ציני.

רבים בשמאל חושבים שהשמאל צריך לשכנע שהוא צודק. רק לימין שמורה הפריבליגיה של להפחיד, לעבוד על הרגש, לשקר ולהשחיר, ולהבטיח שאצלם יהיה בסדר. יש כאן יומרה ענקית, למה השמאל באמת משוכנע שהוא צודק? אולי אין צדק בכלל?

*

מערכות בחירות הן גמר גביע, ממש לא משנה איך זכית בהן, הדבר היחיד שחשוב הוא לזכות בהן. להעמיד מועמד שרציונאלית נראה מתאים, מועמדת כמו קלינטון בעלת הכישורים אך מעוררת ההתנגדות, או הרצוג בישראל, זהו מהלך שלא מתאים למשחק אחד, לגמר גביע. לגמר צריך לעלות עם השחקנים החזקים ביותר, לא אלה שיהיו לאחר מכן ראשי ממשלה מעולים לדעת מי שמחליט על המועמד. לכן למשל, כל הביקורות, גם שלי, על יאיר לפיד למשל, הן ביקורות לא רלבנטיות. זה ממש לא משנה איך הוא יהיה כראש ממשלה, תפקידו להביא את ראשות הממשלה למפלגה שלו, אחר כך אפשר לשבור את הראש.

אין שום סיבה רציונאלית לקנות מרצדס ולא סקודה, אין שום סיבה רציונאלית לקנות רולקס ולא סווטש, ועדיין ישנם רבים וחכמים, אנשים מאוד מוכשרים, שקונים מרצדס בהרבה כסף, וגם רולקסים. כדי לזכות בגמר, לא צריך להסס להשתמש באותן שיטות. אין סיבה לבסס מדיניות הגיונית, לשכנע בכלים רציונאליים שכך אי אפשר להמשיך, ועוד ועוד. טראמפ צודק, אין שום צורך לבדוק את דבריך לפני הנאום, צריך לנאום כדי לנצח, לכן גם האמצע לא ממש חשוב, הוא לא מושך קולות, או כמו שדורפן כתב, אנשים לא רצים להצביע לרע במיעוטו, לזה שמראה שגם אם יבחר עדיין יהיה מאוד קשה ליישם את המדיניות שלו.

כדי להבחר צריך להפחיד מפני האפשרות שלא אתה תבחר, ולהבטיח את השמיים במידה ותבחר. ברור שאף אחד לא יכול לספק את השמיים, אז מה? אינטר הניפה את הגביע באותה שנה, לא בגלל הנפת הגביע היא הדרדרה לאחר מכן.

מכתב מארץ דונלד טראמפ (דווקא באירופה)
הדו קרב על אליפות העולם, קרלסן - קריאקין: זה מתחיל

155 Comments

אלון3131 10 בנובמבר 2016

+ מיליון על ההקדמה.

רועי 10 בנובמבר 2016

תגיד, אתה היית נוכח בארץ במהלך הבחירות האחרונות ?
כל הקמפיין של מחנה אנטי ביבי היה מסע הפחדה של "מה שיקרה פה אם" שמכניס את ההפחדות של ביבי לכיס הקטן.
כנ"ל מסע ההפחדות לפני הברקזיט של תומכי ההישארות באיחוד.
וגם בבחירות בארה"ב היה מסע הפחדה בנוגע לטראמפ.

yaron 10 בנובמבר 2016

אלה לא היו הפחדות אלא ניתוחים רציונלים.

גיל שלי 10 בנובמבר 2016

ברור שהיו הפחדות, לא מספיק, והתביישו בזה מדי.

yaron 10 בנובמבר 2016

אני צוחק כמובן…
מזכיר לי שלפני הבחירות בארץ השמאל הריץ קמפיין מאסיבי "עם ביביבנט ניתקע עם הפלשתינאים לנצח".
וזה כמובן לא היה מסע הפחדה ולא גזעני.

גיל שלי 10 בנובמבר 2016

הפחידו את השמאל בכך שדברו על זה, והשמאל ירד מזה, בטפשות לדעתי. אוסיף, לדעתי נקודת התורפה של ביבי זה שרה, עובדה, הוא כל הזמן נכנס להיסטריה כשמתקיפים אותו על כך ששרה היא שקובעת הכל. אם אני רץ בראשות מפלגה מתחרה, אני לא יורד מזה במערכת בחירות. אני שואל את המצביעים, אתם באמת סומכים על ביבי בהחלטות לחוצות במהלך מלחמה, כאשר הוא לא מצליח לעמוד בלחץ של אשתו? נכנס ולא עוזב, כמו שביבי דיבר על ציפי ובוז'י

yaron 10 בנובמבר 2016

אתה מדבר על זה כאילו שזה לא נעשה כבר כמה שנים ברציפות…

גיל שלי 10 בנובמבר 2016

זה נעשה בעקיפין, צריך להעשות ישירות, זה העניין, כאילו זה לא מכובד שהמתמודד ידבר על זה, בולשיט

ירושלמי 10 בנובמבר 2016

זה נתפס בעיני הציבור כהיטפלות אישית ומסע רדיפה.
זה רק עוזר לביבי בטענה של "הם נגדנו".

מי שחושב שיש עוד סיכוי כלשהו שהתקשרת במצבה הנוכחי תצליח "לשכנע" את הציבור שביבי לא ראוי ולא מתאים, גם ע"H טיעונים רציונאליים או אמיתות, טועה בגדול.
התקשורת פסולה ולגן כל יריב פוליטי שיחזיק באותה דעה כמו בתקשורת יתפס כפסול.
מדובר בקרב אבוד מראש.

ד"ר רזי הופמן 10 בנובמבר 2016

חחח הדו שיח הזה בין ירון לגיל יצא טוב.
שניהם צודקים:)

מוטי 10 בנובמבר 2016

YNET לא ירד משרה נתניהו לכל אורך הקמפיין על בסיס יומי.
ראוי והגון לציין כי שרה מצידה דאגה לספק אינספור חומרים ל YNET.

אלי 10 בנובמבר 2016

ביבי לא "כל הזמן" נכנס להיסטריה אלא רק אחרי שנים של הצקה.
ולגבי "ההיסטריה" האחרונה, נראה שהוא הצליח בתגובה שלו כי כולם מתעסקים בתגובה שלו ולא בדברים שנאמרו.
אני לא מסוגל אפילו לשמוע את אילנה דיין מדברת, אין סיכוי שאני אצפה בתכנית שלה וכמובן אני לא מאמין לאף מילה שהיא אומרת (אפילו שזאת אמת לשעתה…), אז אני אפילו לא יודע מה נאמר שם כי כל התקשורת התעסקה רק בתגובה שלו ולא בדברים שלכאורה נעשו ע"י שרה.

yaron 10 בנובמבר 2016

אתה לא תשמע שום התייחסות בתקשורת על ה"תחקיר" עצמו מכיוון שהוא היה רדוד ושטחי. נתניהו עשה לדיין טובה גדולה עם התגובה שלו.
ועדיין, למרות החשיפה הגדולה שהעניק לה ומחיאות הכפיים הסוערות מהאוהדים שלה הוא ימנף את זה לטובתו ובצדק.

ר.בקצה 10 בנובמבר 2016

נתניהו היה מלקק את השפתיים אם מפלגת העבודה הייתה תוקפת בגלוי את שרה נתניהו. חשבתם ש- וי-15 עצבנו את מצביעי הימין? חכו תראו..

סער 10 בנובמבר 2016

הטעות שלך היא שנתניהו לא צריך יותר מ25 אחוז שיצביעו לו (לליכוד) בשביל להמשיך להיות ראש ממשלה ולכן תקיפה ישירה נגד אשתו לא תעזור. למרות שמה שסופר עליה עד היום זה רק חלק קטן.

גורביץ' 10 בנובמבר 2016

גיל, לדעתי כל הקמפיין אופוזיציה בארץ היה מושתת רק על סלוגן ההפחדה "רק לא ביבי" ולא יותר,
דווקא בגלל שזה סלוגן אינטליגנטי, זה גרם לאנשים לחשוב, וכמו בארה"ב, פה הם ראו מול הפנים אם לא ביביב את בוז'י שמסמל ליותר מדי אנשים את מפא"י האשכנזית הישנה והטובה, ובזה זה נגמר.
אם היו חושבים ניצחון קודם, ושמים מישהו כמו גבי אשכנזי שיהיה המראה בצד של השני של הסלוגן הזה, יש מצב שהבחירות האחרונות היו נסגרות כמו ב-99.

yaron 10 בנובמבר 2016

השמאל בחיים לא יתאחד מאחורי אשכנזי.
וגם אם יתאחד זה לא יעזור…
השמאל צריך לעשות החלטות קשות ומסרב לעשותן.
או שממשיכים עם קו שמאמינים בו למרות שברור שרוב הציבור חושב אחרת או שמשנים את קו המחשבה הדוגמטי ומנסים להתחבר לקהלים שלא מוכנים לשמוע את אותו תקליט שבור שוב ושוב.

vered s 10 בנובמבר 2016

מיפלגת שמאל ישראלית צריכה חתיך ומרשים עם רקורד צבאי מוכח ושהוא דתי או שומר מסורת שלא מזייף בזה כלומר שהוא אכן משכיל והכל אבל מחובר ליהדות שלו בצורה עמוקה. גם רוחנית. זה ייחודי לישראל. דומה לארהב זה האגביות שבה השמאל או הליברלים מיתייחסים לפחד מטרור ומפשיעה של מהגרים. אחרי שזה נאמר גיל צודק הבן אדם חייב להיות חתיכת פרובוקטור בן זונה.

yaron 10 בנובמבר 2016

השמאל צריך סופרמן :-)

שמעון 10 בנובמבר 2016

חח

קשקשן בקומקום 10 בנובמבר 2016

איך אפשר להגיד "מה זה משנה איך הוא יהיה ראש ממשלה"?
בספורט המטרה היא לקחת את הגביע ולכן לא משנה איך תשחק, אם תזכה – השאר פחות חשוב. בפוליטיקה המחשבה שנצחון הוא חזות הכל היא לדעתי מופרכת. בפוליטיקה, בסוף – הבחירות הם אמצעי, לא מטרה. אתה משטח את הדיון ל"מי מנצח", ומתעלם מזה שמטרת הבחירות היא לבטא השקפת עולם ולקדם את האג'נדה שלך. אם יאיר לפיד לא יקדם את האג'דנה של מצביעיו כי הוא קשקשן, בטח שאם לא ברור מה האג'נדה שלו, זה סופר רלוונטי.

מעבר לזה – כולנו נשארים לחיות פה אחרי הבחירות, ואם אתה במהלך הבחירות מטיח ראשים של ציבורים זה בזה, כולנו נספוג את התוצאות אחר כך.

וכל זה לא אומר שלא צריך מועמד כריזמתי. אם מנטרלים את כל הרעש ומסתכלים על עובדות, כמו שאתה עושה לרוב – טראמפ קיבל פחות קולות מרומני או מקיין. אבסולוטית. פשוט מצביעי אובמה לא באו לקלפי – הילרי קיבלה 8 ו 11 מיליון קולות פחות ממה שהוא קיבל ב 2012 ו 2008 בהתאמה. אחוזי ההצבעה היו הכי נמוכים מאז 2000. זה כל הסיפור

גיל שלי 10 בנובמבר 2016

לא ראיתי שביבי שילם מחיר כלשהוא בשלטון על מערכת הבחירות שניהל. כמובן אני לא ממליץ להבחר על בסיס אמירות המנוגדות לאמונות שלך ולמדיניות שתרצה להגשים. ראש מפלגת העבודה לא צריך לנסות להיות יותר ביבי ולהפחיד מפני ערבים באוטובוסים. אני כן חושב שהביקורת מתוך מחנה השמאל על אראל מרגלית לדוגמה, או הנסיון הטפשי לנסות לשכנע את המצביעים המתנדנדים על בסיס טענות מבוססות ולוגיות, הוא נסיון דבילי. הרצוג מנסה להיות ביבי רק עדין, אני ממליץ לנהוג כמו ביבי אבל על דברים אחרים לגמרי ממנו.

קשקשן בקומקום 10 בנובמבר 2016

הרצוג מנהיג נורא – הוא לא מהווה הוכחה לכלום. לא נראה לי שהאופוזיציה העלובה בארץ היא דוגמא לכלום

וביבי? ביבי לא משלם מחיר כי השמאל בקטע הזה הוא באמת סמול – עלוב, פחדן ובכיין. עד לפני 3 שנים העבודה או חלקיה זחלו לממשלות ימין כל פעם – אי אפשר להחליף מבפנים. ובשתיים האחרונות – אפילו עם שמאל כזה עלוב לפני שתי מערכות בחירות היה 61-59 בגושים, ובבחירות האלה עד ל 24 שעות האחרונות ביבי היה בטוח שהוא מפסיד כשבוז'י מולו. בוז'י!

אבל מה שהקפיץ אותי בטור שלך היה המשפט: "זה ממש לא משנה איך הוא יהיה כראש ממשלה, תפקידו להביא את ראשות הממשלה למפלגה שלו, אחר כך אפשר לשבור את הראש". זה משפט נורא בעייני שבסופו של דבר (בסופו של תהליך כמובן, אולי אי אפשר לראות את זה עוד) יוביל לחוסר אמון אפילו יותר גדול במערכת, ובסוף בשביל לתפקד דמוקרטיה צריכה שמספיק אנשים יאמינו בה.

גיל שלי 10 בנובמבר 2016

סוניה גנדי בהודו לדוגמה. היא רצה בראשות מפלגת הקונגרס, וכשנבחרה נתנה למנמוה סינג להיות ראש ממשלה, זו בעיה מבחינתך?

גיל שלי 10 בנובמבר 2016

ועוד דבר, הבכינות של השמאל לא תורמת לשמאל כלום, אז באמת כדאי שיפסיקו עם זה. מה אכפת להם איך ביבי רץ לראשות הממשלה, כלומר ברור שזה מעצבן אותם, אבל איך זה תורם להם שהם מתבכינים על ההסתה שלו? זה מביא להם מצביעים?

קשקשן בקומקום 10 בנובמבר 2016

לגבי השאלה הראשונה זאת בעיה מבחינתי. לגבי הנקודה השניה – מסכים, רק שלא מבין איך זה רלוונטי.
שלא תבין – קמפיין חזק ואגרסיבי, חשוב. מועמד כריזמתי זה מאוד חשוב. אבל הכי חשוב שגם בסוף ייבחר מישהו שיידע לעשות משהו חיובי עם הכח שלו. אתה אמרת "אחרי זה נשבור את הראש". בעייני זה משפט נורא

רומן 10 בנובמבר 2016

אני כבר מזמן הבנתי שמישהו בשמאל מושך בחוטים כדי להפסיד בכוונה, אני רק לא מצליח למצוא את הרציונל

טיפה סרוחה 10 בנובמבר 2016

לתאוריית הקונספירציה הזו יש דווקא אחלה רציונאל-באופן אבסורדי בינתיים רק כשהימין בשלטון מפנים יישובים

רומן 11 בנובמבר 2016

לא לא לא..
חייב להיות איזשהו רציונל כלכלי נסתר לכך שפני השמאל זה כל הזוהמיה התלאביבית, והתקשורת עושה הכל כדי להשניא את השמאל האמיתי אפילו על מצביעי השמאל עצמם

יואלזיניו 10 בנובמבר 2016

הכוונה בלא משנה היא" לא קשור".
הקמפיין שלך לא אומר איך תשלוט.
קמפיין אמור לנצח, אחרת לא תשלוט בכלל.
אם תשלוט בניגוד למסרים שהעלו אותך, לא תיבחר שוב. או ששוב תריץ קמפיין מוצלח.

שמעון 10 בנובמבר 2016

אוי לך אם אתה מצפה שפוליטיקאי יעשה משהו בשביל העם או בשבילך ולא משנה אם הוא ימין שמאל. פוליטיקאים זה משחק כמו משחקי הכס. ביבי הוא הנואם הכי טוב מכל הפוליטיקאים והוא הכריזמטי ביותר והוא משופשף חזק במשחקי הכס ואיש לא ידיח עד שיפרוש. לפיד לא מאמין שיבחר לראש ממשלה אי פעם אבל בזמן האחרון הוא מדבר כמו שצריך לפחות רהוט ותקיף. אנשים צריכים להבין שהפוליטקלי קורט וחרטוטי ההומניות זמנם עבר מהעולם. יש נגדנו אויב ערבי שצמא דם ורוצה לאכול אותנו מבפנים וכל מיני הזויים חושבים שאפשר לדבר איתם או להשיג שלום איתם. על זה מוכרע כאן הבחירות. הרי אף אחד לא ישנה פה דברים אחרים השיטה חזקה יותר מכל מועמד אז אנשים בוחרים עפי דברים אחרים. כך למשל את בוגי אתה שומע אותו מדבר אתה נרדם אלוהים ישמור והוא עוד מנסה ללקק ולהיות פוליטקלי קורקט לאום על חשבון חיילי צהל שהרגו מחבל שבא לרצוח יהודים והוא רצה שהמחבל ישכיל עם תארים בכלא בארץ.

רומן 10 בנובמבר 2016

גיל,
המשחק של אינטר נגד ברצלונה, היה אחד מהמשחקים הגדולים שראיתי בחיי.
אינטר פשוט רמסה את ברצלונה, מה זה רמסה? מעכה אותה.
שניידר באחד המשחקים הגדולים שכדורגלן אי פעם שיחק, אני זוכר את כל 90 הדקות, פשוט חגיגה של כדורגל.
בלי טיפה של ציניות אני לא מבין מאיפה קבעת שזה היה כדורגל ציני?!
מאסטר פיס של מוריניו, כדורגל מושלם זה היה.

רומן 10 בנובמבר 2016

ואם אתה מדבר על הגומלין בקאמפ נואו, אז זה אחריות בלעדית של השופט שהרחיק על כלום את קייבו.
להזכירך אינטר שיחקה כל המשחק כמעט ב 10 שחקנים,

גיל שלי 10 בנובמבר 2016

ברור שאני מדבר על הגומלין, וממש חושב כמוך אגב, אינטר שיחקה נכון

גיא זהר 10 בנובמבר 2016

רומן צודק. גם ככה כל מי שמשחק נגד בארסה שולט מעט בכדור' אז אחרי שהרחיקו להם שחקן והם ביתרון 1:3? מה רצית שיעשו? יתאבדו? ולגבי טראמפ, בעיניי יותר מדובר על שנאת המן (זרש?) מאהבת מרדכי. עד שידיחו אותו יהיו צחוקים (נזק הוא לא באמת יעשה).

גיל שלי 10 בנובמבר 2016

אבל כתבתי שאני חושב כמו רומן, אז לא רציתי כלום כנראה. כל הפוסט הזה נועד להעביר שכדורגל ציני במשחק של להיות או לחדול זה הגיוני, אז כנראה לא הצלחתי להבהיר את כוונתי אם אתה שואל מה אני רוצה

רומן 10 בנובמבר 2016

הרעיון מצוין, פשוט הדוגמא לא מתאימה..
היית צריך ללכת על מה שעשינו לכם בגמר גביע שנה שעברה, גם היה נעים להזכר

גיל שלי 10 בנובמבר 2016

לך היה נעים להזכר, לי פחות, אבל אתה צודק, דוגמה מצוינת

גיא זהר 10 בנובמבר 2016

אכן הדוגמה לא משקפת. אין כמעט קבוצה בעולם שהייתה משחקת אחרת. זה לא קשור בהכרח לציניות אלא בסיטואציה שהתפתחה באותו משחק ספציפי.

צביקה 10 בנובמבר 2016

יש הרבה קבוצות פשוט אותן לא זוכרים – כמו את אינטר – כי הם חטפו בראש.

dk 10 בנובמבר 2016

דווקא לאינטר עושים עוול ענקי כי המשחק הראשון היה תענוג אמיתי

כמו תמיד בברצלונה מסי ביצע מהלך אחד שהשאיר להם בכלל סיכוי לנסות ולחזור בגומלין:
https://www.youtube.com/watch?v=YMSEb1WZsXo

רומן 10 בנובמבר 2016

אני זוכר מהמשחק המדהים הזה כמעט הכל, אבל מה שממש חרוט בזיכרוני זה הצלילה של דני אלבש הנוכל ברחבה, הייתי בטוח שפנדל , השופט יצא ענק

שמעון 10 בנובמבר 2016

טראמפ יהיה עוד קדנציה תזכור.

yaron 10 בנובמבר 2016

גיל, אהבתי את ההשוואה לגמר גביע אבל יש הבדל אחד מאוד משמעותי.
למשחק הגמר הזה מגיעה קבוצה אחת שהיתה בשלטון 8 שנים. אם היא היתה עושה עבודה טובה היא לא היתה צריכה להתרכז בטקטיקות כאלה ואחרות אלא לרכב על גלי ההצלחה.
אם שחורים החליטו להחרים את הבחירות אחרי שמונה שנים של אובמה אז לדמוקרטים יש כאן בעיה גדולה מאוד.

גיל שלי 10 בנובמבר 2016

היתרון הגדול הוא אחרי ארבע שנים כשאותו מועמד רץ, לא אחרי שמונה שנים. הנטיה האנושית היא להעדיף את הקיים והמוכר על הלא מוכר, זה היתרון הענק של ביבי בכל מערכת בחירות, והיתרון של כל נשיא מכהן בארצות הברית שרץ לעוד כהונה.

קשקשן בקומקום 10 בנובמבר 2016

בארה"ב כמעט תמיד השלטון מתחלף בין המפלגות אחרי שמונה שני. תיאוריית "על גלי ההצלחה לא תפסה כמעט אף פעם"

yaron 10 בנובמבר 2016

אז שיחליטו שאחרי שמונה שנים אין בחירות והשלטון מועבר אוטומאטית למפלגה השניה. היה חוסך לארה"ב את כל הפיאסקו הזה :-)

יניר 10 בנובמבר 2016

בקמפיין בחירות תפקיד כל מועמד הוא לעשות את המקסימום כדי להיבחר ולכשנבחר תפקידו להנהיג ולמשול לטובת כלל אזרחי המדינה.
הבעיה בביבי היא שהוא נמצא בקמפיין תמידי וכל צעד שהוא עושה כולל תקיפת התקשורת, בתי המשפט, סילוק מנהיגי ליכוד, סכסוך עם שותפים קואליציוניים נועדו רק כדי להיבחר שוב ולא באמת לטובת הכלל.
בקיצור הבנאדם נמצא בקמפיין תמידי .
לזכותו יאמר שהוא באמת מאמין שהוא המנהיג הכי טוב שעם ישראל יכול למצוא בעת הזו

שמעון 10 בנובמבר 2016

טובת הכלל? חחח איזה פוליטקאי חושב על טובת הכלל?

Yavor 10 בנובמבר 2016

גיל

ביטאת יפה את מחשבותיי. הרעיון הוא לנצח בכל מחיר, ורק אחר כך לדאוג למה שיקרה אחר כך. הילרי ניסתה להיות ממלכתית מהרגע הראשון, כשחשבה שדבריו ומעשיו של טראמפ מדברים בעד עצמם ומכפישים אותו מספיק.
היא לא הבינה (לא רק היא, כולנו) שהיא חייבת להתלכלך ולזרוק בוץ, להחזיק את הרגל על הגרון של טראמפ וללחוץ (מטאפורית כמובן). היא נתנה לקלטות המתועבות "לדבר בעד עצמן" במקום לצרוח תחת כל עץ רענן שאם הוא היה אומר או עושה דבר כזה לצ'לסי היה לו עסק איתה – אמא עצבנית ומסוכנת. אמירות כאלו בטוח היו מביאות להזדהות של נשים, כמו גם של ציבור שלם שרואה אותה כ"רכה" ולא חזקה מספיק.

קשקשן בקומקום 10 בנובמבר 2016

הכל עניין של מינון. לשיטתך (גיל) זה גם בסדר לצעוק Jew S A כדי לסחוף את ההמונים או לספר שבריטניה מפסידה 700 מיליון פאונד ביום (!) כתוצאה מהשותפות באיחוד, או שאני אמנע ממיליארד וחצי מוסלמים להכנס לארה"ב? העיקר לנצח? לשרוף את המגרש? אגב מה קורה אם תפסיד אחרי שהתנהגת ככה? איך לדעתך הבוחרים שלך יתייחסו למנהיג השני? בניגוד לגמר גביע המשחק לא נגמר כשיש תוצאות.

לי נראה שקצת נסחפת – כמובן שבבחירות צריכים להיות אגרסיביים. נכון שלפעמים אפשר גם לרדת מתחת לחגורה. אבל להגיד "אחרי המבול", העיקר לנצח, זה בעייני חוסר אחריות וזה יוביל לאסון

נדב ליטבק 10 בנובמבר 2016

המאבק הוא בין היתר על האם המערכת הפוליטית היא כלי משחק, או דבר בעל יותר משמעות.
האם הציבור רוצה להתייחס לבחירות לנשיאות כגמר גביע, בו המנצח ניצח והמפסיד הפסיד, או ויכוח בין תפיסות עולם על קביעת מדיניות, שבסופו של דבר תשפיע על כולם, לטובה או לרעה, כך שגם המנצחים יפסידו אם המדיניות גרועה והמפסידים ינצחו אם היא טובה.
בקיצור המאבק הוא על האם זה באמת משחק גביע או בחירות דמוקרטיות.

נדב ליטבק 10 בנובמבר 2016

ואם אתה כבר מתייחס לזה כמו למשחק גביע אז כבר הפסדת

גיל שלי 10 בנובמבר 2016

לא מסכים. יש בחירות דמוקרטיות, ויש דמוקרטיה. דמוקרטיה היא לא רק בחירות, היא סט של ערכים. הבחירות הן רק אמצעי להכריע מי ישלוט, לא יותר מכך. מפלגות חכמות רוצות להשתמש בכל האמצעים (אני אפילו נזהר מלכתוב לגיטימיים) כדי להגיע לכמה שיותר בוחרים. אם אחרי שנבחרים מנסים לגרום לכך שלא תהיינה יותר בחירות דמוקרטיות, אז אני רואה בעיה. הציפיה שבבחירות אנחנו בוחרים בין השקפות עולם, היא ציפיה לא ריאלית לדעתי.

Yavor 10 בנובמבר 2016

לא נכון. אתה צריך פשוט להבין את החוקים ולשחק לפיהם. כמו שיש טניסאים שמורידים הילוך בפיגור 5:1 בתוך המערכה ומחכים להילחם על המערכה הבאה. כמו שקבוצות NBA שומרות על השחקנים שלהם בריאים ורעננים לפלייאוף. כמו שהפועל תל אביב מנצחים את המשחקים החשובים אחרי הקיזוז (יימח שמם…). וכמו שפוליטיקאים מנהלים מו"מ קואליציוני (או מדיני) ומוותרים על משהו חשוב לטובת משהו שלטעמם חשוב יותר.
כך צריך גם לנהוג במערכת בחירות – לשחק לפי החוקים כפי שהם מוגדרים לנו.

Yavor 10 בנובמבר 2016

התשובה לנדב.

Yavor 10 בנובמבר 2016

ולכן גם אני תמכתי בסרטונים של אראל מרגלית. לא עקבתי מספיק לראות האם הם זכו לביקורת וממי.

אמוץ כהן-פז 10 בנובמבר 2016

נדב, בתאוריה דבריך הגיוניים, אלא מה, אם תנסה להיבחר על סמך השקפת עולמך בלבד סביר שתפסיד.
נצח את הבחירות ואז תוכל לממש אותה.

נדב ליטבק 10 בנובמבר 2016

אוהד יתמוך בקבוצה שלו לא חשוב איך היא משחקת. יש אנשים שגם יתמכו במפלגה שלהם לא משנה איזה מדיניות היא מציגה.
אני אפסיק לתמוך במפלגה שלי אם על מנת להשיג כמה שיותר תומכים היא שינתה את המדיניות שלה ודעותיה ב180 מעלות. המאבק בדמוקרטיה לא אמור להיות בין מפלגות אלא בין השקפות עולם והחלת מדיניות שונה על מנת להגיע להגיע לטוב ביותר עבור כולם.
הצגת הדמוקרטיה כספורט תחרותי פונה לחולשות של השיטה הזאת. אם זאת רק תחרות של מי מפחיד יותר אז זאת סתם טיפשוקרטיה ואז מה הטעם בשיטה הזאת בכלל

גיל שלי 10 בנובמבר 2016

אתה לא אמור לשפוט את המפלגה בה תבחר לפי מערכת הבחירות, אלא לפי מעשיה במשך השנים שבין לבין. עדיף להכיר במציאות ולנסות להלחם בכלים שיש, במקום לחשוב על עולם אוטופי שלא קיים. אגב, זה נכון לסוציאליזם באופן כללי

נדב ליטבק 10 בנובמבר 2016

לא נלחמים בדמגוגיה עם דמגוגיה כמו שלא נלחמים בגזענות עם גזענות. התשובה לאנטישמי היא לא "כן אבל מוסלמים יותר גרועים".
יותר משאני פוחד שהמדיניות של ישראל תהיה שונה ממה שאני חושב לנכון, אני פוחד שהדמגוגיה תשתלט תחלוטין על המשחק הפוליטי. ואני חושב שהקרב לא אבוד. ההתקדמות של העולם המערבי בנושאים כמו גזענות, הומופוביה, זכויות אדם ואזרח לא קרתה בגלל שמי שתמך בזה היה דמגוג יותר טוב. היא קרתה למרות הדמגוגיה הנגדית.

Yavor 10 בנובמבר 2016

כבר אמרו רבים וטובים לפניי שדמוקרטיה זו השיטה הכי פחות גרועה… קשה באמת להגדירה כ"טובה".

אלי 10 בנובמבר 2016

יש מספיק סיבות ראציונאליות לקנות מרצדס ו/או רולקס והנה 2:
1. אתה לא יכול להשוות את האיכות לעומת סקודה/סווטש.
2. יש מקומות שבהם יתנו לך יותר כבוד ותצליח לקבל יותר במשא ומתן כאשר תציג את המרצדס/רולקס שלך.

אריאל 10 בנובמבר 2016

בגדול אתה צודק לדעתי,
רק שאובמה עשה את אותו דבר 8 שנים לפני,
הבטיח והבטיח ואפילו קיבל פרס נובל למבטיחים ואמריקה שאחריו לא נראית שונה (אם לא יותר גרועה).
ככה שזה לא חידוש של טראמפ, רפובליקנים, דמוקרטים וכדומה.
זה נקרא שיווק ומכירות למתחילים.

צביקה 10 בנובמבר 2016

פרס נובל למבטיחים. גדול.

איתמר 10 בנובמבר 2016

אי אפשר להשוות את אמריקה שאובמה קיבל מבוש (מבחינה כלכלית ומבחינת מעורבות צבאית באפגניסטן ובעיראק) לזו שהוא משאיר אחריו.
גם בתחומי פנים, זכויות להט״בים או השיח שהתגבר בסוגיה של הזכות לרכוש ולהחזיק כלי נשק, אמריקה שינתה את פניה במהלך שנותיו של אובמה.

אריאל 10 בנובמבר 2016

אני לא אמריקאי ולא עד כדי כך מבין אבל –

המעמד של אמריקה בעולם כמעצמה נחלש מאוד,
היחסים עם רוסיה גרועים מאי פעם,
אובמה קר נכשל הכלכלה מגמגמת והמצב הבין גזעי מתוח מתמיד.

ואת כל זה אמר הבוחר האמריקאי. אתה יכול להקשיב לו.
ואתה יכול להגיד שהוא לא מבין כלום, שהוא שונא נשים וכו'
מפה זה כבר פסיכולוגי.

צור שפי 10 בנובמבר 2016

סוריה, רוסיה וכל מדינה אחרת שאתה יכול להרכיב מהאותיות האלה (ומאחרות) מעניינת את מרבית הבוחרים בארה"ב כקליפת השום. ועוד – אחרי 8 שנים הפופולריות של אובמה בסקרים גובהה בצורה יוצאת דופן. את ההסברים לבחירה בטראמפ צריך לחפש במקומות אחרים כשמבחינתי הפקטור העיקרי הוא חולשתה של קלינטון, קופת השרצים שהיא סוחבת על הגב והכי חמור – זיהוייה המובהק עם וול סטריט.

Amir A 10 בנובמבר 2016

זה נכון ברובו. קלינטון לא הציעה לבוחר האמריקאי כלום מלבד היותה אישה. אם היית שואל את הבוחר הממוצע מה הוא חושב שדורש תיקון ואיך קלינטון הולכת לתקן את זה התשובה שהיית מקבל זה מבט מבולבל. וכתוצאה מכך התקבל נשיא שלא כשיר למשרה, שהבכירים במפלגה שלו התנערו ממנו כי הם מבינים איזו בדיחה הוא, שבכירים ממערכת המודיעין הכריזו (ארבעה ראשי CIA לשעבר אם אני לא טועה) שהוא לא ראוי לשמש כנשיא, שהאמת מעניינת אותו כקליפת השום, מיזוגן שהטיעון החזק ביותר שלו לכל מה שהוא מנסה למכור לציבור זה "תאמינו לי". כדי להפסיד למועמד כזה קלינטון, או כל המועמדים הרפובליקאים בפריימריז, באמת היו צריכים להיות חיוורים.

the bird 10 בנובמבר 2016

כמו שרשמו למעלה
השמאל משתמש בטיעוני פחד הרבה יותר מהימין,
רק שזה יותר נחשב כטיעונים עיניניים כביכול
הכל תלוי בנקודת המבט ה"אובייקטיבית"

נדב ליטבק 10 בנובמבר 2016

באיזה טיעוני פחד קלינטון השתמשה?

yaron 10 בנובמבר 2016

שטראמפ ילחץ על הכפתור הלא נכון… !!!

the bird 10 בנובמבר 2016

רק תבחר מבין כל אלו
שהוא ילחם עם כל העולם
הכלכלה תתפרק
כל המיעוטים יגורשו ועוד ועוד
כל מיני המצאות שהיריעה קטנה מלהכיל

קשקשן בקומקום 10 בנובמבר 2016

אם לצטט אותו זה להפחיד אז כן – השמאל הפחיד

yaron 10 בנובמבר 2016

כרגיל, בסוף ההפחדה של השמאל רציונלית ושל הימין לא…

Amir A 10 בנובמבר 2016

גיל, מקיאוולי היה גאון. רק שהבוןטון זה להתבייש לומר את זה.

דוד 10 בנובמבר 2016

אני לא חושב שאתה חרא של בן אדם, אני חושב שאתה לוזר.
זה תמיד ככה: אותם אנשים עם אותם דעות (בואו לא נשחק אותה) יגידו אותם דברים, אותה המציאות תגיד משהו אחר, ואנחנו נמשיך לשמוע את אותם אנשים שמסבירים את אותו הסבר מנומק להפליא, למה המודל והתיאוריה נכונים, והמציאות מתעתעת. (בלי לפגום ביופי של ההסבר)
לא עושה לכם קצת חשק לפתח מודלים מסוג אחר? כאלה שלומדים את המציאות הריאלית יותר לעומק, ועל כל אי בהירות יוצאים לשטח ובודקים יותר טוב? ואם זה לא מספיק אז בודקים עוד פעם?
ואחר כך עוד אומרים לנו על אנשים אחרים שהם מחליטים מהלב ולא מהראש

Gil - Zimbabwe 10 בנובמבר 2016

הרגת אותי עם הפתיחה…
עד שלא יקום מישהוא בארץ מול ביבי ויעשה לו מעשה איציק מרדכי "תסתכל לי בעיניים", אין סיכוי לשינוי. כולם יהיו גיבורים בפייסבוק וישכחו שאי אפשר להביא אותו לקלפי.

דוד 10 בנובמבר 2016

אחחח… 1998… באמת חבל שב-20 שנה האחרונות אנחנו לא מייצרים מישהו אחר שיעשה את זה…
לפחות אי אפשר לומר שאנחנו לא מנסים בכל הכוח. הקדשנו לזה 2 עיתונים, 3 ערוצי טלוויזיה ו-2 תחנות רדיו, ובבחירות האחרונות הלכנו אפילו מעבר לים והבאנו חיזוק מטורף מהרבה אוהבי ישראל מאירופה… אבל איך אמרה אישה חכמה, אסור לאבד תקווה. עוד ננפץ את תקרת הזכוכית.

פרילי 10 בנובמבר 2016

התקשורת בישראל לא למדה לקח שהם לא אמורים לקחת פה צד וגם אם כן אז יש להציג את שני הצדדים דווקא בגללה הרבה יותר הצביעו לביבי ובתור ימני אני שמח על כך.
מעניין אם התקשורת בארה"ב ילמדו את זה אבל מניסיוני הם בטוחים שהם צודקים גם כשהם רואים שהם טועים, בכל מקרה זה כבר לא משנה.
וגם אין לי שום בעיה להודות שאני בטוח שטראמפ יהיה יותר טוב לאמריקה ובטח לישראל.

איתמר 10 בנובמבר 2016

אני לא יודע מתי נתניהו יעזוב את לשכת ראש הממשלה.
אולי בעוד שלוש שנים, או שמונה או עשרים.
מה שברור הוא שרגע לאחר שהוא יחדל לכהן כראש ממשלה הוא פשוט יתפוגג מהתודעה וייעלם.
הוא לא יותיר אחריו לא אוהבים/אוהדים/מעריצים וגם שום דבר בעל משמעות בהיסטוריה או בתרבות הישראלית לא יירשם על שמו או ייזכר בגללו.

ר.בקצה 10 בנובמבר 2016

ברור.
ואין לכך שום קשר לעובדה שמעולם לא הצבעת עבורו…
שמעתי שמחפשים פרשנים ב- CNN

יניב 10 בנובמבר 2016

מעניין אותי לדעת(בשיא הרצינות) מה המורשת שאתה חושב שנתניהו ישאיר אחריו?
בוא נלך אחורה מ-99 ונעזוב כרגע האם זה היה טוב/רע/נורא:
אהוד ברק-נזכור את היציאה מלבנון
אריק שרון-נזכור את ההתנתקות.
אהוד אולמרט-מלחמת לבנון השנייה שהוא יצא אליה ולמרות שהיא התנהלה בצורה גרועה בסופו של דבר יצרה התרעה מאוד חזקה מול החיזבאללה שנשמרת עד היום.
נתניהו-????

צור שפי 10 בנובמבר 2016

סילוק פתרון שתי המדינות ומעבר למדינה דו-לאומית דה-פקטו. לא מספיק חשוב?

יניב 10 בנובמבר 2016

צודק,האמת לא חשבתי על זה ומכל הדברים שראשי ממשלה עשו זה יהיה הדבר שהכי ישפיע עלינו.

ר.בקצה 10 בנובמבר 2016

כבר חילקנו תעודות זהות כחולות לערביי יו"ש, והקמנו כנסת משותפת עם אבו מאזן?
לא שמתי לב…

יניב 10 בנובמבר 2016

עוד לא ענית, אז מה המורשת של נתניהו לדעתך?

the bird 10 בנובמבר 2016

הרתעה מול החמאס
הקמת הגדר בגבול מצרים
פתרון מול המסתננים
הקמת תשתיות מוגברת בכל רחבי המדינה
כלכלה צומחת
אבל מה לך ולכל זה
מעולם לא הצבעת לו
אז בוא נשאל יחד
"למה אין לביבי כובע"

ר.בקצה 10 בנובמבר 2016

ראשית, עם ה"מורשות" שציינת אצל ראשי ממשלה אחרים, אולי כדאי להיוותר ללא מורשת.
אולם, אם ננסה לבחון את המצב ברצינות, ובהינתן שאתה מנסה לאמוד אותה בזמן אמת (הרי ציינת בעצמך שמלחמת לבנון השנייה הביאה לשקט שנשמר עד היום- טענה אפשרית רק ממרחק של שנים) ובכך סותר את עצם ההגדרה של מורשת, אזי אסתפק כרגע בניווט הספינה במים סוערים.

יניב 10 בנובמבר 2016

תודה על התשובה. יכול להיות לא שולל שמה שאתה אומר זה נכון ופרספקטיבה של מספר שנים זה יהיה יותר נכון,מה שאני מבין שכרגע נתניהו שומר על הסטאטוס קוו מול הפלסטיניאים וזה מה שטוב לך.לגיטימי לחלוטין אבל תקפת את איתמר על כך שהוא טען שנכון לעכשיו נתניהו לא עשה שום דבר שייזכרו אותו בעתיד.מקסימום כמי ששמר על הקיים או כדברייך ניווט את הספינה במים סוערים.ושוב נכון לנקודת זמן הזאת לדעתי איתמר צודק וזה לא קשור בכלל אם אתה הצבעת לנתניהו או לא הצבעת לו.

ר.בקצה 10 בנובמבר 2016

אתה מתרגם עשייה למסירת שטחים, נסיגה או יציאה למלחמה. מבחינתי עשייה היא גם שמירה סיזיפית על מעמדה של ישראל בעולם, חסימה של איומים שונים, כריתת בריתות וכו׳. זה לא מתרגם לישיבה בחיבוק ידיים. אגב, לא מדובר רק על מצבנו מול האויב הערבי. מסביבנו יש תנודות אוכלוסין וזעזועים גיאו פוליטיים שלא נראו באזור עשרות שנים. ואצלנו? שוחים מעדנות עם הראש מחוץ למים..

שמעון כסאח 10 בנובמבר 2016

סילוק פתרון שתי המדינות??? מתי הפיתרון הזה היה קיים/אפשרי?

yaron 11 בנובמבר 2016

במזרח התיכון החדש

איתמר 10 בנובמבר 2016

פתרון שתי המדינות ימות כאשר המנהיג הפלסטיני, יהיה מי שיהיה מחליפו של אבו מאזן, יכריז על כך שאין לעם הפלסטיני עוד עניין במדינה עצמאית בקווי 67 והוא דורש בשם בני עמו את סיפוח הגדה המערבית ורצועת עזה למדינת ישראל ומתן אזרחות ישראלית למיליוני התושבים הפלסטינים.
רק במקרה כזה יגיע לקצו חזון שתי המדינות.

צביקה 10 בנובמבר 2016

לכן כשמישהו אומר אני מתאב את ביבי, אני עונה לו מה אתה מתאב אותו הוא לא עשה שום דבר רע.

צור שפי 10 בנובמבר 2016

מתעב

אמוץ כהן-פז 10 בנובמבר 2016

זה מתעב מלשון אוהב

דור 10 בנובמבר 2016

נתניהו, עם כל מגרעותיו, הפך את ישראל ממדינה מתפתחת למדינה מערבית מפותחת. אמנם ישנם עדיין פערים ניכרים, בעיקר בתחום התשתיות (מצטמצמים עם הזמן) והמעבר לכלכלה דיגיטלית, אך אורח החיים בארץ הפך למערבי לגמרי. זה נכון, אנחנו משלמים ביוקר (כלכלית) על המעבר הזה, אך לעשות זאת עם כל כך הרבה קשיים בדרך זה הישג מרשים בכל קנה מידה. את זה, גם שונאיו הגדולים לא יכולים לקחת לו.

אנדר 10 בנובמבר 2016

"רבים בשמאל חושבים שהשמאל צריך לשכנע שהוא צודק. רק לימין שמורה הפריבליגיה של להפחיד, לעבוד על הרגש, לשקר ולהשחיר, ולהבטיח שאצלם יהיה בסדר"

זה יכול היה להיות אחלה פוסט אילולי המשפט הכלכך מופרך ומשולל יסוד הזה

אמיתי 10 בנובמבר 2016

האמת אתה צודק אבל ביננו כולכם נפגעתם כי הוא משווה אותכם למוריניו ואינטר..

the bird 10 בנובמבר 2016

דווקא שמח על ההשוואה
אחלה קבוצה הייתה אינטר הזו (:

אנדר 10 בנובמבר 2016

רובנו נהנים לשנוא את מוריניו כי יש באישיות שלנו מאפיינים מוחצנים שכולנו מפחדים להודות שחבויים בנו. אני מתעב ומעריך אותו בו זמנית, אז אני בסדר עם ההשוואה ;)

גיל שלי 10 בנובמבר 2016

לפחות את זה נתת לי אנדר, מה שכן, מסי עדיין השחקן הכי טוב בעולם ובפער אדיר, עדיף להיות ברסה בהשוואה

אנדר 10 בנובמבר 2016

היי גיל הקפדתי להיות ענייני דווקא :) אני מכבד אותך ואוהב את הפוסטים שלך (באופן טבעי הנגזר מהפער בתפיסות האידאולוגיות שלנו – בייחוד הכלכליים) וגם על הפוסט הנוכחי אמרתי שהוא יכל להיות אחלה פוסט אלמלא משפט שהוא (לטעמי) משפט מפתח שמחולל חוסר צדק משווע. והתייחסתי נטו למשפט, אז אני מאמין שאני בסדר במקרה הספציפי הזה.

לגבי מה שכתבתי, התכוונתי שיש באישיות שלו*

לגבי מסי – אותי לא צריך לשכנע בכך :) כדי לא להיכנס לדיונים מיותרים ולוויכוחים עם רומן אכתוב שהוא השחקן שהכי נהנתי לצפות בו אי פעם (ושהוא גם הכי גדול אבר סורי רומן לא יכולתי להתאפק)

the bird 10 בנובמבר 2016

פלוס מיליון
הם עדיין לא מבינים כמה הם רחוקים מהמציאות

yaron 10 בנובמבר 2016

זה בדיוק מה שמטריד, חוסר היכולת לראות את האמת הפשוטה הזאת.

גיל שלי 10 בנובמבר 2016

אני באמת לא מבין אתכם, ציינתי שיש גורמים בשמאל שחושבים שאסור, לא כתבתי שהשמאל הוא קדוש מעונה, רגישות יתר מצידכם

yaron 10 בנובמבר 2016

האמת היא שזה דיי משעשע :-)

the bird 11 בנובמבר 2016

גיל
בוא ננסה להסביר במילים מובנות בלי רמיזות
הימין
לפי הבנתנו ותפיסתנו
לא עובד על הרגש/משקר/כל משהו אחר שרשמת,
אלא פשוט נותן תפיסת עולם מסויימת
שאתה ודומיך בשמאל
פשוט לא מסוגלים להכיל כדעה לגיטימית.
ותמיד מוצאים דרך להתנשא מעל הדעה הזו באישום כלשהו
כגון שקר/הפחדה וכו
אולי עכשיו זה יהיה ברור יותר

מה זה משנה בכלל? 11 בנובמבר 2016

אז בוא תסביר את תפיסת העולם הזו פעם אחת בלי להשתמש במילים "השמאל" או "בוגדים"

אסף the kop 11 בנובמבר 2016

היא הוסברה פה כבר אלף פעם. תדפדף אחורה בפוסטים עם ה 300 תגובות ומעלה.

גיל שלי 11 בנובמבר 2016

ציפור חביבה, בדיוק מה שכתבתי. הימין חושב בדיוק כמו השמאל, באמת שהשתדלתי להבהיר את זה הפסקת פתיחה ברורה כל כך, עדיין לא הצלחתי

גיל שלי 11 בנובמבר 2016

ושוב, הכל לגיטימי עד לגזענות, אתה מסכים עם זה? שוברים שתיקה לגיטימי?

אנדר 11 בנובמבר 2016

מה היא גזענות? האם אתה שותף לדעת האו"ם שציונות היא גזענות?

גיל שלי 11 בנובמבר 2016

זה קל, כולם יודעים מה היא גזענות. אני ציוני אז כנראה שאינני חושב שציונות היא גזענות, עכשיו תענה אתה

yaron 11 בנובמבר 2016

גיל, הפחדה בלתי פוסקת ממדינה דו לאומית זאת לא גזענות?
לצאת בקמפיין "עם ביביבנט ניתקע עם הפלשתינאים לנצח"?
עפ"י גישת השמאל, למה לא מדינה דו לאומית בעצם?
ממה הרתיעה? מדינת כל אזרחיה, דמוקרטית ולא יהודית דמוקרטית, הפרדת הדת מהמדינה, נשמע גן עדן לא? הרי כל הבעיה זה הכיבוש לא?

yaron 11 בנובמבר 2016

ודרך אגב, למה אתה לא חושב שציונות היא גזענית?
היא לא נותנת את ארץ ישראל לקבוצת אנשים עפ"י גזעם/דתם?

אמיתי 11 בנובמבר 2016

אתה מיתמם שוב ירון. אין סיבה למדינה דו לאומית רק מהסיבה שלא אנו ולא הם מעוניינים בזה. ממיליון סיבות..
לפי ההגיון שלך על גזענות גם שבדיה גזענית. אין מדינה שלא מפלה באופן אינהרטי את מי שאינו חלק ממנה כלאום או כאזרח. כל מדינה או תנועה לאומית היא סוג של גזענית לכן אף אחת לא ממש גזענית. כמו כן הציונות לא קובעת דברים שליליים על בני לאום או דת אחרת. היא מדברת רק ל ועל יהודים

yaron 11 בנובמבר 2016

לא חושב שאני מיתמם, שוודיה לא מפלה על בסיס דת הציונות כן. אתה יהודי אתה בפנים, אתה לא אתה בחוץ.
אתה רואה את שוודיה אומרת שתקלוט רק מהגרים נוצרים???
לגבי מדינה דו לאומית אני חושב שעפ"י משנת השמאל זה גן עדן.
אולי לא אפשרי אבל למה הם מפחדים מזה כל כך? למה כאלה הפחדות?

אמיתי 11 בנובמבר 2016

פעם שוודיה כן הייתה רק נוצרית. הם קיימית מעל 500 שנים. יהדות היא גם לאום מה לעשות?
ושוב מדינה היא מנגנון גזעני בהגדרה. כל המדינות.
ומאחר שאתה מניח משום מה שהשמאל לא ציוני אתה לא מבין שגם הוא רוצה בבית לאומי לעם היהודי. רק פחות מתחבר לקטע של לשלוט על מיליוני פלשתינאים. לא כזה מורכב

yaron 11 בנובמבר 2016

פעם שוודיה היתה נוצרית…
האם היום שוודיה מפלה על בסיס דת?
מדינת ישראל כן ואני גם חושב שזה בסדר בדיוק מהסיבה שנתת -היהדות היא דת לאום.
ברגע שנבין ונודה בזה יהיה יותר טוב.
אנחנו נפסיק לחשוב שזה סכסכוך טריטוריאלי ונבין שזה סכסוך דתי.
זאת נקודת ההתחלה לכל הסכם.

אמיתי 11 בנובמבר 2016

לא מבין את הקשר שעשית בין זה שהציונות מפלה על בסיס לאום ודת לזה שהסכסוך פה הוא בעיקר טריטוריאלי.
ואיך זה יביא אותנו להסכם? הפלשתינאים ישלחו נציגות לקונגרס הציוני? הם רוצים את השטח הזה וגם אנחנו מה קשור הציונות? אתה חושב שמי מהם מבין ומעניין אותו הנראטיב של ו? הם יודעים שהסבא נולד בלוד וגורש והם רוצים צדק מבחינתם לא להחיל את השריעה

yaron 11 בנובמבר 2016

אמרתי שהסכסוך הוא לא טריטוריאלי אלא דתי.
אבל זאת לא הנקודה שמעניינת, המעניין הוא למה גם לשמאל וגם לימין כל כך קשה להודות שהציונות גזענית.
שוב, אני לגמרי ציוני אבל לא מספר לעצמי סיפורים כי לא נעים לי להודות באמת.

אמיתי 11 בנובמבר 2016

לא ככ מסכים איתך.. אבל כמו שאינני דתי ואני מסוגל להבין ולקבל את זה ככה עם ציונות..

גיל שלי 11 בנובמבר 2016

ירון, אתה קצת מתבלבל בהגדרה של גזענות. גזענות זה לקבוע שמישהו נחות מאחר והוא בן גזע אחר. לתת בית לאומי ליהודים וזכויות מלאות לערבים, זו לא גזענות בשום אופן

yaron 11 בנובמבר 2016

אני לא חושב שאני מתבלבל, תנועה שמכריזה שארץ מסויימת שייכת רק לבני דת אחת היא גזענית.
שוב, אני ציוני, אני חושב שארץ ישראל שייכת לעם ישראל ואני מבין שמאחר ויהדות היא דת לאום אין ברירה אחרת.
דרך אגב, לערבים אין זכויות מלאות, יש להם זכויות מלאות מינוס חוק השבות. ליהודים יש זכויות מלאות.

גיל שלי 11 בנובמבר 2016

התנועה לא הכריזה שארץ ישראל שייכת רק לעם ישראל, ולערבים הגרים בישראל יש זכויות זהות לאלו של היהודים הגרים בישראל, אתה מאוד מבולבל בהגדרותיך ירון

yaron 11 בנובמבר 2016

גיל, הציונות טענתה שארץ ישראל (הגבולות גמישים)היא ביתו הלאומי של העם היהודי וכך גם מגילת העצמאות.
"בארץ ישראל קם העם היהודי…"
למיעוטיםמזכויות אזרחיות מלאות אבל לא זכויות לאומיות.
מה כ"כ קשה לבין בזה?

גיל שלי 11 בנובמבר 2016

בית לאומי לעם היהודי לא שווה שייך רק לעם היהודי, לוגיקה פשוטה ההבדל בין כל הלבנים גדולים לרק הלבנים גדולים.

yaron 11 בנובמבר 2016

אתה טוען שמדינת ישראל היא ביתם הלאומי של ערביי ישראל?
אני מנחש שאתה לא תסכים איתי שחוק השבות הוא חוק שמפלה יהודים לטובה…

קשקשן בקומקום 10 בנובמבר 2016

צריך להבדיל בין הבטחות, כמובן שכולם מפריזים בבחירות – לבין פופליזם ודמגוגיה שמערערים את היסודות של החברה.
הבייה המרכזית שלי עם הטיעון היא שאתה מתייחס אל הקמפיין כאילו הוא קורה בוואקום. כאילו אחרי הבחירות לאמירות כמו "השמאלנים שכחו מה זה להיות ערבים" או "הערבים נוהרים לקלפיות" או "המחנה האנטי-ציוני" אין השפעה. אם מישהו רוצה להוסיף אמירות זהות מהצד השני – אין לי בעיה (ואל תביאו לי את גרבוז או איזה עיתונאי – תביאו לי פוליטיקאי מוביל), זאת לא הנקודה.

אני טוען שלדברים האלה יש משמעות, הם משפיעים על האווירה במדינה, הם ממשיכים אחרי בחירות, ויש שדים שאחרי ששיחררת אותם אי אפשר להחזיר לבקבוק. כשטראמפ אומר שה FBI מושחת או שהבחירות מכורות – אתה באמת חושב שאם הוא מפסיד אז הבוחרים שלו פשוט ישכחו מזה? רבאק עם הסיפור של איפה אובמה נולד היה צריך להתמודד שמונה שנים אחרי, ובסוף הוא הסכים להודות שהוא קשקש. אז כן – פופליסטים חסרי מצפון נמצאים ביתרון כשהם מתמודדים בבחירות, אבל הדרך להתמודד איתם היא להתסכל להם בעיניים ו to call their bluff, לא לחקות אותם, אלא אם אתה באמת ציני חסר מצפון והמדינה מעניינת לך את קצה ה… וכן – להציע תקווה וחזון, מגובים בתכניות, עדיין עובד במקומות מסויימים.

הבעיה שמול טראמפ הציגו מועמדת לא אמינה, שלמרות שרצתה להמשיך בקו הכללי של אובמה, היתה צריכה להציג איזשהו שינוי, ומשהו חדש. אבל היא אפורה, לא סוחפת, לא אהובה, ולא ידעה לשחק לא את משחק התקוה ולא את משחק הדמגוגיה.

גיל שלי 10 בנובמבר 2016

אני לא מבין, אם אתה רואה שהצד השני לגישתך לא מגביל עצמו, למה אתה צריך להגביל את עצמך?

קשקשן בקומקום 10 בנובמבר 2016

אני חושב שבחירות הם אמצעי, לא מטרה. אם כדי להיבחר אני גורם נזק כזה גדול (ואני חושב שהוא עצום) – לא רוצה. וזה מייצר race to the bottom, שרק עושה עוד נזק.
אתה מציג משחק סכום אפס – מי ינצח. אני חושב שצריך להסתכל על זה כ"מה טוב למדינה". כי אחרי הכל הבחירות הם אמצעי ולא מטרה. והדברים מחלחלים ונשארים וגורמים נזק גדול, הדוגמאות למעלה מתארות את זה. לזכות הממסד הרפובליקאי אני חושב שרבים שם הבינו את זה.

עוד שני סנט: זה לא אומר להיות בוז'י. אין לי בעיה עם אגרסיביות, הבטחות וכו'. לא הבנתי מה התנפלו על אראל מרגלית (חוץ מזה שזה היה קצת מגוחך ולא אמין) ואני חושב שצריך ואפשר להיות אגרסיבי. אבל בין זה לבין גזענות, הסתה ודה לגיטימציה של הצד השני, המרחק גדול. אי אפשר לעשות undo למה שאמרת ולהתחיל כאילו לא היה כלום, לעוד טורניר גביע

מה זה משנה בכלל? 11 בנובמבר 2016

הזכרון הקולקטיבי מחזיק שעה במקרה הטוב.
לפני שנה וחצי ביבי שם את רשות השידור והחמאס באותה סירה והתגאה שיביא לסגירתה. היום הוא נלחם בחירוף נפש להציל אותה כדי שלא יקום התאגיד. זה מטריד בערך 3 אנשים במדינה שמיד מתוייגים כבוגדים. וזה עוד לפני שדיברנו על חוקים כמו השוויון בנטל שמוסמסו בהינף זרת ע"י אותם אלו שכתבו אותם ממש לא מזמן.

האמת היא שלעשות undo מעולם לא היה קל יותר.

קשקשן בקומקום 11 בנובמבר 2016

לעשות undo להבטחות קל. לא על זה כתבתי – לעשות undo על להגדיר קבוצה כבוגדים/אנטי ציונים או גנבים ואנסים, לא קל. גם אם הפוליטיקאי לא נענש על זה, החברה נפגעת. זאת הטענה שלי

Ollie Williams 11 בנובמבר 2016

מבין מה אתה אומר. גם די מסכים.
אבל כמו שראית את כל התומכים יוצאים בקצף נגד רשות השידור בזמנו, עכשיו הם יוצאים נגד התאגיד ומסבירים שרשות השידור בעצם בסדר גמור. זכרון קצר כמו שאמרנו….זה לא רק עניין של שינוי החלטה – זה היכולת של הומוכים להגן על ולהצדיק החלטות מנוגדות ב 180 מעלות של אותו אדם בטווח זמן קצר.

מצד שני היות ו"מה טוב למדינה" או "מה טוב לאזרחים" הפכו כבר מזמן לשיקול שולי לעומת "מה טוב לפוליטיקאים", לא רואה סיכוי שמישהו בכלל ישקול את האופציה לעשות undo שכזה כל עוד זה משרת את טובתו.

מוטי 10 בנובמבר 2016

זו קצת התחסדות לומר שהשמאל מנסה לשכנע שהוא צודק ואינו עוסק בהפחדות, עיסוק השמור רק לימין.
פאשיזם, הרס הדמוקרטיה ושאר דמוניזציה, אלה מעט ממגוון ההפחדות מבית היוצר של האגף השמאלי.
כפי שהשלום והצדק אינם נחלתם הבלעדית של השמאל, וכפי שהבטחון והכלכלה אינם נחלתם הבלעדית של הימין, גם השימוש בהפחדות משותף לשני האגפים.

אסף the kop 10 בנובמבר 2016

השמאל הישראלי, על שלל תעמולניו ב"תקשורת", הם נכס אלקטורלי לימין. רק שימשיכו ככה.

היה תענוג לראות איך העדר הזה פעה היום.

מה זה משנה בכלל? 11 בנובמבר 2016

בשנתיים האחרונות אני מרגיש שהאנושות עברה איזשהו פיק ביותר מדי תחומים. שיש תחומים שכ"כ התרחבו ונמתחו שהם הפכו לחרב פיפיות.
סובלנות ופוליטיקלי קורקט הם דברים טובים ביסודם, אבל נחצה איזשהו קו שהפך אותם לאבסורדיים עד כדי מסוכנים.
פלורליזם הוא דבר מבורך לדעתי, אבל הגבול נחצה. נוספו כ"כ הרבה גוונים של אפור, שרבים מהם מיותרים ומאולצים, שאנשים בורחים ללבן בוהק או שחור משחור והאמצע נעלם.
הטכנולוגיה כ"כ מטורפת ולעתים בלתי נתפסת, כך שאנשים בורחים למקומות הכי פרימיטיביים של הדת.
יש כ"כ הרבה ידע שמסתובב בעולם וכ"כ נגיש, עד כדי כך שהרוב הגדול פשוט בורח לבורות.

הדבר הכי גרוע שעשו לכל מערכת בחירות, הוא לרדד את זה לרמה של התמודדות ספורטיבית שיש לה אפס השלכות על החיים האמיתיים.
ועם כמה שהצבעה לקלינטון/בוז'י הייתה פשרה כדי רק לא לבחור בטראמפ/ביבי – אני חשוב ש 99% מצהלות השמחה שראיתי בצד המנצח היו "איזה כיף שזיינו את הסמולנים". כי זה הדבר היחיד שחשוב. כמעט כמו אוהדי הפועל שיצאו לחגוג את ההפסד של מכבי בדאנדולק כאילו הם לא חטפו את אחת ההשפלות הגדולות שלהם בתולדות הדרבים רק 4 ימים לפני כן, או אוהדי חיפה צוהלים "באר שבע באר שבע" בעודם חוטפים שישיה (הרבה לפני שהם ידעו שהם הולכים לגנוב גביע כמה ימים אחרי זה).
טוב לי? רע לי? מה זה משנה, העיקר שיש מישהו בצד השני שסובל יותר. משחק כדורגל שולי או משהו שישפיע על רמת החיים והבטחון שלי ושל משפחתי? מה ההבדל בכלל? העיקר זה כבוד ולהיות צודק.

ואני מתפלא שבכלל כתבתי כ"כ הרבה, כי בימינו מי מסוגל לעכל מסר של יותר מ 140 תווים או 15 שניות? וגם ככה הזכרון מחזיק בערך שעה, עד הציוץ הגדול הבא.

Shadow 11 בנובמבר 2016

האנושות כקבוצה היא תינוק או ילד קטן ביחס בין הזמן שהיא קיימת לזמן שהעולם הזה קיים.

יש לנו עוד הרבה מה ללמוד.

אני חושב שהכיוון טוב גם אם בדרך טועים.

כל החיים האלה הם ניסוי וטעיה.

השאלה היא האם בתהליך הלמידה היא לא תקפוץ מהגג ותהרוג את עצמה בדרך.

מכביסט אדום 11 בנובמבר 2016

השמאל הוא און ההפחדה. האסטרטגיה העיקרית של המשאל כנגד ביבי וטרמאפ הייתה הפחדה. השמאל משחק על הקלף הזה יותר מדי זמן יותר מדי חזק בשיל לייחס אותו לצד השני.
אגב כיצד היו ההפגנות כנגד הנשיא מסוקרות לו הילרי הייתה מנצחת? די למוסר הכפול. פתאום ההכרעה הדמוקרטית בארהב לא חשובה? פתאום היחסים האסטרטגיים בישראל לא רלוונטיים?

מכביסט אדום 11 בנובמבר 2016

אומן ההפחדה**

אסף the kop 11 בנובמבר 2016

אתה מצפה ליותר מדי מהסיקור העיתונאי.
מרבית העיתונאים הם אשפת אדם.

שמעון כסאח 11 בנובמבר 2016

זוכרים איך כל פעם שנתניהו או מי מסביבתו היה מעביר ביקורת על אובמה זהבה גלאון הייתה קופצת כנשוכת נחש ומצווחת ככרוכיה ש"מסכנים את היחסים האסטרטגים עם ארה"ב"?

ובכן מסתבר שהגברת לא מקשיבה לעצות של עצמה: "המתינות וקור הרוח של קלינטון שצריך היה לעבוד קשה כל כך כדי לנצח אדם שקרן, אלים, גזען, מטרידן, מושחת, מיזוגן וחסר כישורים כמו טראמפ." http://bit.ly/29NsrPB

אסף the kop 11 בנובמבר 2016

באיימן עודה היא תנוחם

שמעון כסאח 11 בנובמבר 2016

תנוח דעתך היא כבר התנחמה, מסתבר שמרץ תומכת במדינה דו-לאומית, ליתר דיוק, מדינה ערבית נקיה מיהודים ולצידה מדינה דו-לאומית.
http://bit.ly/2fHtPSi

S&M 14 בנובמבר 2016

צודק לגמרי.

אם רוצים להחליף את ביבי, צריך מועמד שינצח, לא אידאולוגיה שתנצח. וכדי לנצח צריך לשקר ולהתחזות. ביבי עשה את זה, יאיר לפיד עושה את זה. כמובן שטראמפ עשה את זה.
מפלגת העבודה מתעקשת להציג מועמדים שלא יכולים להיבחר – בוז'י הרצוג, שלי יחימוביץ, עמיר פרץ. אם שלי יחימוביץ תרוץ כמפלגת יחיד, אצביע לה. אבל היא לא יכולה לנצח בחירות לראשות הממשלה. לכן מפלגת העבודה צריכה להחליט – או להציב מועמד שיכול לנצח, או להפוך למפלגת נישה כמו מרצ. ואני בעד מפלגת נישה, אבל זו נישה, לא שלטון.

כרגע, היחידים שיכולים לנצח בחירות בישראל הם ביבי ויאיר לפיד. יכול להיות שגם גבי אשכנזי אם יהיה לו גב ארגוני חזק.

קשקשן בקומקום 14 בנובמבר 2016

זה שצריך מועמד שיכול לנצח זה ברור. זה שצריך כריזמה זה ברור. זה שצריך ללכלך את הידיים זה ברור.
אבל אם בשביל לנצח צריך לעודד שדים גזעניים, הומופוביים ולאומניים, אז אתה כבר לא אלטרנטיבה, ועדיף להפסיד. אני חושב שזה הוויכוח שיש כנגד התיזה של גיל

גיל שלי 14 בנובמבר 2016

אני לא חושב שמועמד שמאל יכול לנצח באמצעות עידוד שדים גזעניים והומפוביים, אני כן טוען שאין טעם להתבכיין על כך שהימין משתמש בזה. במקום להיות רכים ושומרים על כללי משחק לא קיימים, המועמד עצמו צריך לתקוף, לא לתת לתקשורת לעשות את העבודה במקומו

קשקשן בקומקום 14 בנובמבר 2016

אני לא בא להתנצח – אני מסכים לגמרי שהתבכיינות לא תוביל לשום מקום.

אבל אתה כתבת "ממש לא משנה איך זכית בהן, הדבר היחיד שחשוב הוא לזכות בהן", וגם "ממש לא משנה איך הוא יהיה כראש ממשלה, תפקידו להביא את ראשות הממשלה למפלגה שלו, אחר כך אפשר לשבור את הראש". בעייני אלה אמירות מסוכנות – הם אומרות שהכל מותר – ואם הכל מותר אז ה-כ-ל מותר, וזה מאוד מסוכן.

אסף the kop 29 בנובמבר 2016

(-:

אסף the kop 29 בנובמבר 2016

:-)

Comments closed